f750.- f 250.- f125.- f50. f40.- DE KRISIS! PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 16 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17819 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL MEER ETEN EEN MISVERSTAND Drama op Ameland De besprekingen van Henderson te Parijs Het moratorium in werking Stelt de onderteeke- ning van het petition nement niet uit. Van uitstel komt zoo licht afstel. De Petitionnementsactie Beperking van pantser- kruiserbouw Overeenstemming te Parijs? Frankrijk en Rusland Nieuwe Katholieke Jeugdorganisatie De ministerbijeenkomst te Londen Een nieuwe Chequers- conferentie? VOORNAAMSTE cKIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Naam: Adres: Adres: Naam:Naam: Adres: Adress BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANEOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bü vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonne s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoor waarden *f OH tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I wUUU»"" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been ot arm bij verlies van *n anderen vinger Op een groot banket, dat gegeven werd ter herdenking van Amerika's on afhankelijkheid, heeft Sir Walter Edge, gezant der Vereenigde Staten in Parijs, zijn opinie gegeven over de wereldkrisis, een opinie, die in het kort hierop neerkwam, dat voor de oplossing der krisis twee dingen noodig zijn: moed en vergrooting van de consumptie. Dit laatste eenvoudig, omdat de oor zaak van de krisis ligt in overproductie. Wat men te veel heeft geproduceerd, moet men nu maar opmaken de menschen moeten meer verbruiken, meer koopen, meer eten. Wij staan dus alweer voor een variant van de tallooze leuzen: eet meer brood, eet meer vleesch. Wij vermoeden intusschen, dat Sir Edge zich sterk heeft laten beïnvloeden door het feit, dat zijn rede een tafel rede was dat hij sprak als gastheer aan een rijk banket en hij aldus zijn gasten heeft willen uitnoodigen, zich althans op ekonomische gronden niet te geneeren. Anders kunnen wij van een ernstig man toch niet verwachten, dat hij de consumptie wil regelen naar de pro ductie. Dan raken wij immers nog verder in den put. Verreweg het grootste deel van de thans heerschende ekonomische wan orde is, naar onze meening, juist ver oorzaakt in eerste instantie door het feit, dat zich de productie niet meer richt naar de behoeften, maar dat zij naar willekeur behoeften schept, tracht te scheppen. De industrie, die daarin slaagt, gaat met sprongen in de hoogte Ford is er het meest sprekende voor beeld van. De bedrijfsleider daarente gen, die zijn reclametechniek niet be- heerschte, of zich vergist heeft in de „leidzaamheid" van het publiek, ziet zijn bedrijf kelderen. Tusschen die twee uitersten beweegt zich het hedendaagsche zakenleven Dat -heeft de enorme risico geschapen. En de risico schept de beursspeculatie en den papierenzwendel. En moeten wij nu nog verder gaan op dien weg? Moeten wij maar uitgeven, uitgeven omdat de industrie-magnaten zoo onverstandig zijn maar in het wilde weg te produceeren? Moeten wij ons richten naar hen, of moeten zij zich richten naar ons? Een kenner van Amerika heeft eeni- gen tijd geleden als zijn meening te kennen gegeven, dat de heele krisis in dit land veroorzaakt is door het feit, dat men zijn spaarcenten versnoept heeft. Zóó als het geld binnen kwam, zóó ging het er weer uit in naam van de „efficiency". Dat is hetzelfde verschijnsel. Het opschroeven van de behoeften leidt tot veel meer uitgeven, dan ver standig is. Tot niet of bijna niet sparen. Zoowel in de groote bedrijven als in het particuliere huishouden. Een krisis heeft altijd één goede zijde: zij toont de zwakke plekken van de maatschappij met onontkoombare juist heid. Zoo ook deze. Deze krisis toont met heldere klaar heid de fouten van een systeem, dat de behoeften van den mensch wil leiden haar willekeur. „Meer eten" is de leuze der „hoog- kapitalisten". „Meer rede" is de leuze van hen, die de krisis hebben gepeild. Meer rede in ons productiestelsel. Niet méér cynische berekening, maar méér gezond verstand. Meer inzicht in de behoefte alleen kan oen productie bouwen, die gericht is op den mensch en zijn eigen zijn na tuurlijke verlangens. Endaar is óók moed voor noodig. Eerlijk gezegd: tot onze niet geringe verbazing hebben we bemerkt, dat bij een deel van het publiek een absoluut verkeerde meening heerscht omtrent de actie, welke thans door „De Nederland sche Dagbladpers" wordt georganiseerd, Diet het doel, aan de komende Confe rentie te Genève, door middel van een Petitionnement, den wil van het Neder landsche volk kenbaar te maken ten aanzien van gelijktijdige en algemeene entwapening. Deze lezers meenen :i.l., dat zij door het petitionnement te °nderteekenen min of meer terecht komen in het vaarwater der socialisten. Niets is echter minder waar dan dat. Het streven der socialisten is gericht °P elke ontwapening, ook de eenzijdige, ivelke een land geheel weerloos zou ma- ken en overleveren aan de willekeur van iederen overrompelaar. Het spreekt vanzelf, dat dit stand- Punt dat (gelukkig) door de over- Sroote meerderheid van ons volk niet Vrordt gedeeld geenszins steun vindt Mj de thans ondernomen petitionee - Dientsactie. Deze actie heeft de bedoe ling en volgt daarbij hetgeen door de laatste Pausen warm is aanbevolen te geraken tot algeheele of algemeen naar verhouding verminderde bewape ning. Niet een of ander land moet dus tot afschaffing van leger en vloot over gaan, maar de vrede kan alleen gediend zijn, als alle landen en volkeren gelijk tijdig ontwapenen. Dat is dus heel iets anders dan de socialisten met hun ontwapeningsactie beoogen. We hopen, dat hiermede het misver stand uit den weg zal zijn geruimd en dat nu ook van de zijde welke aan vankelijk meende, haar steun aan de petitionnementsactie te moeten onthou den talrijke handteekeningen zullen binnenkomen. Het kost zoo weinig moeite. Men vult even een formulier in, doet het in een enveloppe, doet het aan ons adres toe komen, of wat nog gemakkelijker is geeft het aan de courantenbezorgers mede. Zegt niet, het baat toch niets. Het blijkt nu reeds duidelijk, dat het wel baat. Wie de ellende der wereld rond zich ziet en weet, dat van dit alles de jongste wereldoorlog de hoofdschuldige is, zal toegeven, dat een massale vredes- actie dringend noodig is. Doet daarom uw plicht en teekent het formulier! In een vlaag van waanzin zijn vrouw vermoord Gelijk gemeld, is dezer dagen op Ame land de 25-jarige echtgenoote van ds. A. uit St. Anna ter Muiden (Z. VI.), terwijl zij met haar man in zee baadde, verdronken. Eergisteren had te Rottevalle (Fr.) waar haar familie woont, de begrafenis plaats. Na afloop daarvan heeft ds. A. zich bij de marechaussee gemeld en medegedeeld, dat hij zijn echtgenoote had vermoord. Hij is daarop in arrest gesteld. Ds. A., die vroeger reeds eenigen tijd in een krankzinnigengesticht heeft doorge bracht, moet zijn daad in een vlaag van verstandsverbijstering hebben bedreven. Hij toonde zeer groot berouw over zijn daad en wist niet te zeggen, hoe hij daartoe was gekomen. Nadere bijzonderheden Omtrent het gebeurde bij Ameland, ver neemt het „Hbld." nog: Zaterdagmorgen maakten de echtgenoot en zijn 25-jarige vrouw op Ameland een fietstocht langs het Noordzeestrand naar het Oerd. Mevrouw stelde voor een bad te nemen. Zij zou onmiddellijk, nadat zij zich te water had begeven, onwel zijn geworden. Haar echtgenoot snelde toe, greep haar en droeg haar aan rand. Kort daarna passeer den een paar voorbijgangers, die bijstand verleenden en medische hulp inrepeu. Aldus de lezing van het gebeurde. Op het Hjk was geen spoor van worste ling of anderszins aangetroffen Ook uit de houding van den echtgenoot na het on geval bleek niets, dat op moora zou wijzen. De verslagene werd op de plaats, waar bei den zich vóór net bad te nemen ontkleed hadden, aangetroffen, zoodat van verre af drijving geen sprake is geweest. Mevrouw kon niet, de man daarentegen wèl zwem men. De verhouding tusschen man en vrouw was tijdens hun verblijf op Ameland goed. Het was niet hun gewoonte bij het publiek te baden. Na het drama was de man als gebroken van Ameland vertrokken. De justitie twijfelde aan de juistheid van deze voorstelling, te meer omdat de echt genoot, die jaren lang op Ameland heeft gewoond met de gevaarlijke plaatsen aan de kust volkomen op de hoogte moest zijn en het zeer vreemd leek, dat hij, terwijl hij zich ook in zee bevond, niet in staat geweest zou zijn zijn vrouw onmiddellijk te red den. Er waren echter geen verdere aanwij zingen, die de justitie aanleiding gaven om in te grijpen. Dinsdag, na de teraardebestelling zijner echtgenoote werd het hem te machtig en toen bekende hij, haar te hebben verdron ken. De man is gescheiden van zijn eerste vrouw en anderhalf jaar geleden hertrouwd met de vrouw, die toen als huishoudster bij hem woonde. Het lijk zal thans voor sectie moeten worden opgegraven. De daad het eerst tegenover de moeder van het slachtoffer be kend. Na de begrafenis schijnt het bezwaarde geweten van den totaal gebroken predikant hem ertoe te hebben gedwongen, na thuis komst van de familie in het sterfhuis, tegen over sijn schoonmoeder, de weduwe j! Spoel- stra, de bekentenis af te leggen. Een der broers van de overledene, woonachtig te Drachten, waarschuwde toen den veldwach ter te Boelenslaan, die hierop met den chef veldwachter der gemeente Achtkarspelen ds. A. een voorloopig verhoor afnam, waarbij deze zijn daad bekende. Het huwelijk tusschen beide echtelieden schijnt niet gelukkig te zijn geweest. Tijdens het nemen van een bad is wederom een meeningsverschil gerezen, dat den predikant klaarblijkelijk uit zijn evenwicht heeft ge bracht, met het gevolg, dat hij zijn vrouw in een opwelling hij ontkende ten stellig ste, dat zijn wandaad met voorbedachten rade zou zijn geschied met het hoofd onder water heeft geduwd en daarna zoo lang onder water heeft gehouden, tot de vrouw overleed. Na het afnemen van het verhoor is ds. A. Dinsdagavond elf uur naar Buitenpost over gebracht om' te worden voorgeleid voor de marechaussee, die reeds den vorigen dag op dracht had ontvangen, de zaak te onder zoeken. Ds. J. L. A., 27 Januari 1884 te Westwoud geboren, werd in 1913 candidaat te Gronin gen. Hij stond achtereenvolgens te Metsla- wier, te Wervershoof, te Nes, op Ameland, en sinds 13 April 1930 te St. Anna ter Mui den. Het slijk der aarde, waar de mensch In doorsnee niet van vies is, Veroorzaakt op den wereldbol Thans min of meer een krisis. Omdat daarvan, juist waar moest zijn, Een tamelijk tekort is En ieder mensch nu eenmaal niet Zoo rijk gelijk een lord is! In Duitschland kraakt het en men heeft De banken moeten sluiten. De kassen zijn daar uitgeput, De menschen kunnenfluiten! En toch, verloren gaat geen cént, Daar geld te essentieel ls. De rentestandaard is nihil, Juistwijl er een te véél is! Maar 't is naar één kant heengevloeid, Bij wien het geld een dróóm is. Doch deze politiek, dat blijkt, Is niet zeer ekonomisch. En nu?.... nu helpt geen theorie, Zoomin als confereeren. Het geld, dat moet niet opgepot, Het geld, dat moet.... roulééren! MARTIN BERDEN. Over den toestand in Duitschland en over vlootaanbouw De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, heeft Woensdagmorgen, zooals reeds te voren was vastgesteld de Internationale Koloniale Tentoonstelling be zocht. Vervolgens bracht Henderson een bezoek aan den Franschen minister van Buiten landsche Zaken, Brland, met wien hij aan de Quai d'Orsay lunchte. Aan dit noenmaal werd mede aangezeten door den Franschen premier, Laval, den minister van Financiën, Flandin en den mi nister van Koloniën, Paul Reynaud Aangezien het verblijf van Henderson te Parijs officieel verband houdt met de Brit sche Week ter Koloniale Tentoonstelling, worden geen officieele communiqué's ver strekt over de besprekingen, die Henderson voert met de vooraanstaande leden der Fransche regeering. Men vermoedt evenwel, dat naast de be spreking over den toestand in Duitschland, de kwestie der Fransch-Italiaansche Vloot- overeenkomst een bijzondere rol speelt. Naar verluidt heeft Henderson uit Londen een geheel uitgewerkt plan medegebracht, dat een voor beide partijen aannemelijk compromis inhoudt. Van andere zijde verluidt, dat Henderson voornemens zou zijn de Fransche regeering te overreden, den voorgenomen bouw van het 23.000 ton metend pantserschip op te ge ven, ten einde aldus Duitschland moreel te verplichten ook zijnerzijds af te zien van de uitvoering van zijn vlootprogram. De Amerikaansche Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken is Woensdagmiddag, komende uit Rome, te Parijs gearriveerd. Ook Stimson zal, naar verluidt, met zekere voorstellen bij de Fransche regeering ko men. Deze voorstellen zouden geschikt zijn een accoord met Italië nopens het Vloot- vraagstuk te bewerkstelligen. Aan het Donderdagmiddag door den Ame- rikaanschen ambassadeur te Parijs, Edge, te geven noenmaal, waaraan behalve door de Fransche ministers ook zal worden deelge nomen door Henderson, zal, naar algemeen verwacht wordt, door de vertegenwoordigers der drie groote mogendheden den toestand in Duitschland uitvoerig worden besproken, waarbij de mogelijkheid voor een hulpactie zal worden nagegaan. Stimson's eerste besprekingen te Parys De Amerikaansche staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Stimson, heeft gis termiddag een kort onderhoud gehad met den Franschen minister van Buitenland sche Zaken en later met den Britschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Hender son. Over deze besprekingen wordt het diep ste stilzwijgen in acht genomen. Stimson heeft aan journalisten verklaard, dat hij naar Parijs is gekomen, om te hoo- ren en niet om te spreken. Geen betaling geschied De regeering te Washington ontving de officieele mededeeling van de B. I. B., dat Engeland, Frankrijk en Italië op grond van het plan-Hoover geen betaling verwachten van den op 15 Juli vervallenden termijn der herstelschulden. Van de Itaiiaansche en Fransche regeering is gisteren te Berlijn dezelfde mededeeling ontvangen. De onbeschermde annuïteit. Duitschland heeft gisteren by de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel de onbeschermde annuïteit van het plan-Young betaald. Het bedrag werd overeenkomstig het Fransch-Amerikaansche accoord inzake de uitvoering van het Hoovermoratorium van 6 Juli terstond ter beschikking der Duitsche rijksspoorwegmaatschappij gesteld, en wel in den vorm van een leening tegen een voor loopig schuldbewijs van ontvangst. Bij duizenden stroomen de onderteekende petitionnemerrts-formulieren de redactie- bureaux binnen Duizenden en duizenden krantenlezers be seffen, dat hun geluid, in het koor van alle Nederlanders boven 18 jaar, mee zal tellen in Genève. Maar waar blijven de anderen? Wanneer allen hadden voldaan aan de roepstem van de Nederlandsche Dagblad pers, dan wordt het aantal handteekeningen zeker nog met tienduizenden vermeerderd. En wanneer al hun huisgenooten mede hun handteekening inzonden, dan zou dit getal nog meer vergroot worden. We zijn dus nog niet waar we zijn willen. We gelooven, dat het van velen vergeet achtigheid is. Dat mag echter niet. Waar het een zaak geldt, als den wereldvrede, waarmede de we reldwelvaart zoo nauw samenhangt, dan mag er geen sprake zijn van nonchalance. Welk een indruk moet in Genève het peti tionnement van het Nederlandsche volk ma ken, als blijkt, dat niet de volle 100 pet. zich voor de internationale ontwapening hebben uitgesproken? Neen, de eenheid van ons volk, vooral waar het de vredesgedachte geldt, moet zich in Genève heerlijk demonstreeren. Reeds werden uit alle hoeken van ons land zelfs uit het Buitenland, ingevulde formulie ren ontvangen; een enthousiast abonné, die autorijder is, stelde zich beschikbaar om met zijn auto, zfjn woonplaats, een welvarend dorp, rond te gaan en huis aan huis hand teekeningen te verzamelen. „Ik vind dat Ge nève straks te klein moet zijn, om alle for mulieren te bevatten en de heeren daar niets anders durven doen dan ontwapenen," schreef ons deze vredelievende lezer. Een voorbeeld ter navolging. Ieder make propaganda in eigen kring; ieder sluite zich aan bij de tienduizenden, die reeds het formulier ingevuld toezonden. Het aantal handteekeningen Het Dinsdag bereikte totaal van de bin nengekomen onderteekeningen van het pe titionnement voor internationale ontwape ning van de Nederlandsche Dagbladpers, be draagt bijna 300.000. Aanbeveling door een regiments commandant Een dienstplichtige uit Ede meldt aan het „Volk", d.d. 14 Juli: Hedenmorgen heeft de commandant van het 22e regiment infanterie een toespraak gehouden tot de dienstplichtigen van dat regiment, waarin hij wees op de noodzake lijkheid van het teekenen van het petition nement der Nederlandsche dagbladpers. Het is te hopen, dat andere commandan ten dit voorbeeld zullen volgen en dat maat regelen getroffen zullen worden om de dui zenden handteekeningen der dienstplichti gen niet verloren te doen gaan. Naar volgens te Parijs binnengekomen berichten verluidt, is tusschen de Fransche regeering, Henderson, Stimson en de Ita iiaansche regeering overeenstemming be reikt inzake het opheffen van het Fransche Pantserkruiserprogram, op voorwaarde, dat Duitschland voor dien zijn pantserschepen- program opgeeft. Besprekingen worden gevoerd. Nader wordt gemeld: Hedenmorgen zal een bespreking worden gehouden tusschen den Franschen minister president Laval en den minister van bui tenlandsche zaken Briand, met den Ameri- kaanschen staatssecretaris Stimson en den Britschen minister van buitenlandsche zaken Henderson, waarbij ongetwijfeld de in den aanvang van het volgende jaar te houden algemeene ontwapeningsconferentie ter sprake zal komen. Men is er van overtuigd, dat de bijzondere delicate toestand van Duitschland internationale hulp noodzakelijk acht. In verband met de beide genoemde vraag stukken wordt aan de te houden bespreking groot gewicht toegekend. Gisteravond had Henderson een conferentie met Stimson, waarbij de béide staatslieden tot volkomen overeenstemming zijn gekomen met het ge volg, dat zij waarschijnlijk hedenmorgen de Fransche regeering concrete plannen kun nen voorleggen. Ook van Fransche zijde schijnt men veel te verwachten van de he denmorgen te houden bespreking, want reeds thans is voor morgen een kabinetszitting uitgeschreven, waarin de resultaten van de vandaag gehouden conferentie zullen worden behandeld. Men gelooft in Fransche kringen, dat mi nister Henderson de Fransche regeering eer. algemeene bewapeningsvacantie wil voorstel len, om daarna de Duitsche rijksregeering eenzelfde voorstel te doen ten aanzien van de pantserkruisers. Men acht het reeds van te voren zeker, dat er tusschen Henderson en Stimson overeenstemming heerscht. De „Quotidien" is van meening, dat de bespre kingen van vandaag een plan tot gevolg zullen hebben, waardoor Duitschland onder bepaalde voorwaarden de noodige hulp zal krijgen voor zijn economisch herstel. Economische betrekkingen hersteld Heden zullen tegelijkertijd in het Staats blad te. Parijs en in de Izvesta te Moskou twee besluiten verschijnen. Het ecne zal een Fransche verordening buiten werking stellen, die was uitgevaardigd, teneinde den invoer te beperken in Frankrijk van eenige goederen uit Rusland. De Russische verordening, waarbij een soortgelijke maatregel werd afgekondigd ten opzichte van Fransche goederen, wordt even eens ingetrokken. Hiermede worden de regelmatige economi sche betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland hersteld. Voor jongens onder de 17 jaar in het Bisdom Haarlem Naar de „Msb." uit goede bron verneemt, zal de nog steeds hangende kwestie over de organisaties voor de mannelijke jeugd zeer binnenkort haar beslag krijgen. Voor de vrouwelijke jeugd is destijds een oplossing verkregen door de stichting van de Graal. Lang heeft men gezocht naar een pakken- den organisatievorm voor de mannelijke jeugd, doch de moeilijkheden, die zich voor deden, konden niet aanstonds overwonnen worden. Begin Augustus echter zullen door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem vijf geestelij ken worden benoemd, die zich uitsluitend zullen belasten met de leiding van een or ganisatie voor jongens onder de 17 jaar en die de bestaande plannen, welke uitvoerig zijn bestudeerd, tot in alle details zullen uit werken en uitvoeren. Deze vijf geestelijken zullen zich in één huis vestigen. De geheele zorg voor de mannelijke jeugd onder de 17 jaar wordt aan hun opperste leiding toevertrouwd. De jongens, die van deze organisatie deel zullen uitmaken, zullen een uniform krijgen. De ontwerpen daarvoor zijn reeds gemaakt, doch zijn nog voor wijziging vatbaar. Naar verluidt, ligt het ii. de bedoeling om voor deze nieuwe organisatie, die overeen komst vertoont met de Graal-beweging, hoe wel ze in sommige opzichten er van afwijkt, een centraal huis te stichten in de omgeving van Beverwijk. De organisatie zal in het geheele bisdom haar afdeelingen bezitten. De jongens boven de 17 jaar zullen even als tot nog toe blijven vallen onder de be moeiingen der St. J osephgezellen-vereeni- güig. Maandag 20 Juli Gisteravond, kort na middernacht, heeft het Foreign Of ice de volgende verklaring gepubliceerd: De Engelsche regeering is van meening, dat het niet noodzakelijk is, de conferentie van ministers terstond bijeen te roeoen, zoo als het voornemen was, toen de uitnoodigin gen van de bijeenkomst van de deskundigen commissie werden verzonden. Zü acht het echter wenscheljjk, dat de mi nisterconferentie op Maandag 20 Juli as. des namiddags te 18 uur te Londen byeenkomt. De deskundigen-commissie zal. zooa's in het voornemen lag, Vrydag a.s. bijeenkomen en zich Maandag ter beschikking van de mi nisters houden. De minister-president en mi nister Henderson zullen zich reeds Vrydag naar Berlijn begeven en Maandag tijdig vóór den aanvang der ministerconferentie terug zijn. De uitnoodigingen worden ten spoedigste verzonden. Tusschen Engelsche, Fransche, Duitsche en Belgische ministers Het „Berliner Tageblatt" publiceert een uit Amerikaansche bron afkomstig bericht uit Parijs, volgens welk bericht Henderson den Franschen minister-president en Briand zou hebben uitgenoodigd voor een conferentie op Chequers. Naar verluidt zou Henderson trachten, ook Grandhi, Brüning en Curtius en den Belgischen minister van buitenlandsche zaken te bewegen, om aan deze bespreking deel te nemen, die dan na de deskundigen conferentie zou worden gehouden. Onderzoek ter oplossing van de moeilijkheden Naar aanleiding van het verzenden der Engelsche uitnoodigingen voor de minister conferentie op Maandag a.s. schryft het re- geeringsorgaan, de „Daily Herald", dat de Engelsche regeering reeds sedert de publi catie van het Hooverplan, de behoefte heeft gevoeld, openiyk en diepgaand den financi- eelen toestand van Duitschland te bespreken. De deskundigen-conferentie, die Vrijdag by eenkomt, zal eenige bijzondere vraagstukken te bespreken hebben, die voortvloeien uit het principieel aanvaarden van het Hoover-plan door Frankrijk. Dit is echter, naar de mee ning van de Engelsche regeering, niet vol doende. De geheele situatie dient te worden behandeld met de bedoeling een zekere op- Drama op Ameland. In een vlaag van waanzin zijn vrouw vermoord? (blz. 1, 1ste blad) Nieuwe Katholieke Jeugdorganisatie voor jongens onder Au 17 jaar in het bisdom Haarlem. (blz. 1. 1ste blad) Besprekingen van Henderson en Stimson te Parus. (blz. 1, 1ste blad) Overeenstemming zou bereikt zün betref fende pantsqrkruiserbouw in Frankrijk. (blz. 1. lste blad) Herstel der economische betrekkingen tus schen Frankryk en Rusland. (blz. 1, lste blad) Nieuwe conferentie op Chequers? (blz. 1, lste blad) Het moratorium in werking getreden. (blz. 1. lste blad) Ernstig vliegongeluk in Frankrijk Drie dooden, twee zwaar gewonden. (blz. 1, 2de blad) De massa-vergiftiging te Erica. (blz. 1, 2de blad) Vervoer van Nederlandsche poststukken met de „Graf Zeppelin" naar de Noord pool... (blz. 1, 2de blad) Rede van minister Dietrich over den toe stand in Duitschland. (blz. 2, 2de blad) Het officieele disconto in Duitschland ver hoogd tot 10 pet. en beleeningsrente tot 15 pet (blz. 2, 2de blad) De Nationale Bedevaart naar Lourdes. (blz. 3, 2de blad) H. M. de Koningin in Tirol (blz. 3, 2de blad) Tot restrictie der zinkproductie mist 45 besloten. (blz. 3, 2de blad) De Hongaarsche Oceaanvliegers Magyar en Em eters uit Harbour Grace naar Boeda pest gestart. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m. 7.58 vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.42. Hoogste barometerstand 769.5 te Lacoruna. Laagste barometerstand 748.8 te Gronin gen. Verwachting: Matige tot zwakken, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, ge- deelteiyk bewolkt. Waarschijnlijk nog eenige regen, iets warmer. lossing voor de financieele moeiiykheden van Duitschland te vinden. In regeeringskringen is men er van over tuigd, dat dit voornemen in de Ver. Staten ten zeerste wordt toegejuicht. MacDonald en Henderson zullen Maandag vroeg genoeg in Londen terug zijn, om de opening van de conferentie te kunnen bijwonen. Wanneer men in Fransche regeeringskringen bezwaar zou maken tegen het aanvaarden van de uitnoodiging, zal Henderson ongetwyfeld voor zün vertrek uit Parijs naar Beriyn, alles in het werk stellen om de Fransche be zwaren weg te nemen. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Geneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1