Amsterdamsche Beurs Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS De strijd tusschen Fascisme en Vaticaan Agenda 17 Juli R- K- Coöp. Bouw vereeniging MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Bliksembeveiliging Verklaring der „Osservatore" Belgische socialisten en ontwapening STADSNIEUWS Agenda 16 Juli De oprichtingsvergadering Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen Besmettelijke ziekte Congres H. K. W. Arbeiders bij de Zuiderzeewerken Het werk in den Wieringermeer- polder Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK AERDFNHOUT BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER VELSEN ZANDVOORT Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips' Radio-toesteilen LEGER EN VLOOT De „Osservatore Romano" publiceert de door het fascistisch partijdirectorium aan genomen resoluties ten aanzien van de jong ste Pauselijke Encycliek en verklaart, met een opmerking aan het adres van de Ita- liaansche pers, die deze Encycliek niet ge publiceerd heeft, dat zij in het geheel niet bang is om den onverkorten tekst van de fascistische resoluties af te drukken. Allen, die weten waarom het gaat en die de En cycliek gelezen hebben, kunnen weten, wel ke stellingen de Paus heeft verdedigd en kunnen zelf daarover oordcelen. De ver klaringen van het fascistisch partij directo rium beperken zich tot de bijzaken en gaan op de hoofdstrekking van de Pauselijke En cycliek niet in. „Wanneer wij" aldus de „Osservatore Romano" „daaruit de conclusie moeten trekken, dat men op al het andere niets weet te antwoorden, dan nemen wij daar van gaarne kennis." Ingaande op de details van de fascistische resoluties, schrijft het blad, dat de Paus niet gezegd heeft, dat de eed aan het fas cisme werd afgelegd om den broode, om een baantje of om het leven te redden, doch slechts er op heeft gewezen, dat het lid maatschap en de eed voor velen onder de huidige omstandigheden brood, een baan tje en het leven beteekenen. De beschuldi ging van solidariteit tusschen de vrijmet selarij en het Vaticaan heeft de „Osserva tore Romano" reeds herhaaldelijk weerlegd. Wat de jeugdopvoeding betreft, verwijst het blad naar een verklaring van den Paus van ouderen datum, waarin bezwaar wordt ge maakt tegen de eerste resultaten van een opvoeding, die geen Christelijke opvoeding is. De New Yorksche banken betalen Doitsche cheques uit De New-Yorksche banken hebben beslo ten, heden weer Duitsche cheques uit te betalen, onverschillig of de Duitsche banken heden al of niet weer geopend zullen wor den. Ook telegrafische orders worden weer uitgevoerd. Actie tegen oorlog De algemeene bestuursraad van de Bel gische arbeidersparty heeft de punten na gegaan van de agenda van het internatio nale socialistencongres te Weenen. Vandervelde bracht rapport uit over den strijd voor de ontwapening en tegen de oorlogsgevaren. Hy sprak zich daarby uit voor een onder contröle gestelde geiyktydlge en algemeene ontwapening en bepleitte uit voerig een internationale actie tegen den oorlog. Hubin en Pierard verdedigden een thesis, volgens welke de socialistische arbeidsinter- nationale een krachtdadige actie moet or- ganiseeren in geval van oorlog. Na te hebben vastgesteld, dat een land een anderen staat heeft aangevallen, moet het proletariaat van dat land daartegen in opstand komen en in andere landen een economische boycot van het betreffende land organiseeren. Na eenige opwerpingen van den kant van Vandervelde, werd de thesis vrijwel een stemmig aangenomen. Zy zal op het congres te Weenen worden behandeld, nadat zy tevoren aan de voor naamste delegaties der Europeesche mo gendheden zal zijn voorgelegd. Gebouw „St. Bavo" Smedenpatroons, 8 uur „Esperanto", 8 uur Bazarcommis- sie Spoor- en Trampersoneel, 8 uur „Pro za en Poëzie", 8 uur Metaalbewerkers, 8 uur Raadhuis Bloemendaal Gemeenteraad, 2 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Palace-Cinema „Marine-Pronkstuk ken", 8.15 uur (voor volwassenen). Gebouw „St. Bavo" R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur „Alberdingk Thym", 8 uur Woningbouwvereeniging, uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Personalia Voor het theoretisch gedeelte examens piano M. O. van de My. tot Bevordering der Toonkunst te Utrecht is geslaagd mej. Corry Koppen, leerlinge van de Muziekschool der af deeling Haarlem van genoemde Maat- schappy. Morgenavond 3 uur zal in gebouw „St. Bavo" de oprichtingsvergadering gehouden worden van de R. K. Coöp. Bouwvereeni- ging. De heer M. L. A. Klein zal de bespre king inleiden. Gerdessenfeest Ditmaal gaat cie boottocht van het Ger dessenfeest op 23 Juli naar Koog aan de Zaan. Op de heenreis wordt langs Amster dam gevaren, terwhl de terugtocht door de Nauernasche Vaart gaat. Werd vroeger aan het Molenpad verzameld, nu worden de kin deren kwart vóór 8 op de binnenplaats der school aan de Linschotenstra-at verwacht. Zooals gewooniijk varen de booten af van het Zuider-Buiten-Spaarne bü de Bak- -ret.rsat. Het secretariaat van de Haarlemsche reddingsbrigade voor Drenkelingen verzoekt ons het volgende te berichten: Vanaf Vrijdag 17 Juli a s. zal in de etalage van de fa. Heenk's Ijzerhandel, Groote Houtstraat, worden tentoongesteld reddings materiaal van den Ned. Bond t. h. Redden van Drenkelingen, van de Haarlemsche Red dingsbrigade en van verschillende brigades uit andere plaatsen. Verder zal te zien zqn het Audos zuurstof apparaat van het Technisch Bureau J. Dui ker, Den Haag en de Draeger Contralong of z. g. derde long van de Mij. „Oxygenium" te Schiedam. Als de kat van honk is Gisteravond omstreeks 9 uur zyn door de politie aangehouden een 24-jarige lood gieter en een 28-jarige boterhandelaar, bei den wonende alhier. Deze personen hadden zich door opensluiting boegang verschaft tot een perceel in de A. L. Dyserinckstraat. De bewoners van dit huis waren naar den bioscoop. De buren hadden de inbrekers naar bin nen zien gaan en hadden een politieagent gewaarschuwd. Deze agent belde aan en een van de heeren opende de deur, terwyi de agent den anderen in de achterkamer aan trof. Beiden zyn naar het politieposthuis aan de Amsterdamschevaart overgebracht. By fouilleering werden op een der inbre kers zeven sleutels gevonden, waaronder één looper en een boksbeugel. Op den andere werden een boksbeuegel, een belastingplaatje, 5 sigaren en 8 vakbond zegels gevonden. Uit het onderzoek Is gebleken, dat eenige kasten in de woning waren doorzocht en dat het belastingplaatje, de sigaren en de vakbondzegels van den bewoner afkomstig waren. 1 Met den looper hadden de inbrekers zich toegang tot de woning verschaft. Zq zijn in verzekerde bewaring gesteld. In de afgeloopen week zyn in deze ge meente 5 gevallen van roodvonk voorge vallen. Zondag 26 Juli wordt door den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden een congres gehouden te Amersfoort; ook de afdeellng Haarlem zal hieraan deelnemen. Om zooveel mogeiyk het nuttige met het aangename te ver eenigen, zal de reis worden gemaakt) per autocar. Het vertrek is bepaald op boven- genoemden datum des morgens om 9 uur vanaf de Groote Markt. Deelnemerskunnen zich nog tot en met uiterlijk Zaterdag 18 Juli aanmelden bij den heer A. K. Hopstaken, Vooruitgang straat 52. Leden toont uw belangstelling en geeft u alsnog spoedig op. In de forensenbelasting aangeslagen. De gemeente Wieringen had verschillende personen, die bq de Zuiderzeewerken werk zaam waren, als forens aangeslagen in haar plaatseiyke Inkomstenbelasting. Deze personen maakten daartegen bezwaar, aangezien volgens hen buiten aanmerking moet worden gelaten het gebied, dat bq de wet van 30 Juli 1929 „Staatsblad" 244, aan Wieringen is toegevoegd, omdat de voorloo- pige indeeling Ingevolge deze wet h. i. geen plicht tot betaling van forensenbelasting kan doen ontstaan. De Kroon heeft thans overwogen dat er geen reden is om aan te nemen, dat aan wezigheid op het krachtens deze wet aan Wieringen toegevoegde gebied geen forensen- plichtigheid kan doen ontstaan, zoodat, daar de betreffende personen op dat gebied meer dan negentig dagen werkzaam zyn geweest, de gemeente Wieringen hen terecht ln de inkomstenbelasting heeft aangeslagen. Drentsche arbeiders in staking De arbeidsvoorwaarden voor de handar beiders ln den Wierlngermeerpolder geven den arbeiders om de 8 weken recht op ver lof van Vrijdagmiddag tot 's Maandags avonds, met vrq reiskosten en een verlofs vergoeding. De Drentsche arbeiders, gehuis vest in het arbeiderskamp te Kolhorn, wenschten echter reeds Donderdagavond met verlof te vertrekken, hetgeen door de directie werd geweigerd. Een negentigtal arbeiders heeft daarop gistermorgen het werk neergelegd en zyn naar hun woon plaatsen in Drente vertrokken. A.s. Maandag zullen hun plaatsen in het kamp door nieuwe arbeiders worden inge nomen. Het Zandpad te Weesperkarspel Aanbesteding verbreeding Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland in het Gouver nementsgebouw te Haarlem aanbesteed: Het verbreeden van het Zandpad tusschen de Gaasperbrug en de Geinbrug in de ge meente Weesperkarspel, benevens het aan leggen van de fundeering voor de rijbaan in bovengenoemden weg, met bijkomende werken. Ingekomen waren 18 biljetten. De laagste lnschryfster was de N.V. Ne- derlandsche Beton en Wegenbouw, afd. We genbouw, te 's-Gravenhage, voor f 169870.—. Terug te bekomen bijSibrandi, Lijster straat 34, armbandhorloge. Bureau van poli tie, Smedestraat, armband. P. de Bruin, Borskistraat 18, armband. Slothouber, Saen- redamstraat 34, bal in net. Bureau van poli tie, Smedestraat, leesboek. Jansen, Leidsche- straat 116, bal. Hardesmeets, De Clerqstraat 73 rd„ badpak met handdoek. Maurits, Leid- schestraat 25 rd, badpak. Scholte, Lange Boogaardstraat 21, bril. J. J. M. Martinot, Bosch en Vaartstraat 5, broche. V. d. Nieu- wenhof, Raamstraat 5, ceintuur. J. de Jager, Delftstraat 27 rood, étui m.i. Bureau van po- DE N.V. NEDERLANDSCHE HANDELS- en LANDBOUWBANK gevestigd te Haarlem, Ged. Oude Gracht 29, bericht, dat de rentever goeding voor de Spaarbank van 1 Juli af als volgt is vastgesteld; voor in lagen met 1 dag opzegging 3 pet.; voor inlagen met 8 dagen opzegging 3 pet.; voor inlagen met 1 maand opzeg ging 4 pet. en voor Inlagen voor lan- geren termqn is de rentevergoeding volgens overeenkomst. Het reglement der Spaarbank wordt op verlangen gaarne ter inzage gezonden. (Adv.) litie, Smedestraat, étui. Bureau van politie, Smedestraat, grootboek-cahier. J. v. d. Berg, Rqksstraatweg 136, hond. H. A. v. Galen, Oudeweg 99, hond. V. d. Schaaf, Klopper singel 173, 1 paar handschoenen. Steegstraa, Oranjeboomstraat 134, handschoen. Heq- boom, Assendelverstraat 11, handschoen. De Jong, Westerhoutpark 11, handschoen. V. d. Wal, Timorstraat 79, hoepel. B. v. Loenen, Begijnhof 12, haarkam. Bureau van politie, Smedestraat, lorgnet. Broertjes, Gen. Jou- bertstraat 46, muts. De Best, Bromostraat 4. mes. Bureau van politie, Smedestraat, mantel De Zwaan, Spiegelstraat 31, mantel. J. Schoonderbeek, Amsterdamschevaart 69, por- temonnaie m.i. Miog, Van der Vinnestraat 8 zw., portemonnaie m.i. Bureau van politie, Smedestraat, portemonnaie m.i. De Zwaan, Spiegelstraat 31, pet. Bureau van politie, Smedestraat, parapluie. J. v. Maurik, Teding van Berkhoutstraat 8, portemonnaie met inh. M. v. Kampen, Archipelstraat 14, portemon naie m.i. Bureau van politie, Smedestraat, pet. Bqster, Lange Heerenstraat 14, zakmes. Hoogkamer, Westerstraat 41, rqwielbelasting- plaatje. Bureau van politie, Smedestraat, rij- wielbelastincplaatje. Darmeveil, Nagtzaam- straat 69, sierspeld. Bureau van politie, Smedestraat, schoen. G. v. Wees, Brouwers vaart 102, taschje m.i. J. Timmermans, Re gulierstraat 20, taschje m.i. Kolkmeyer, Sant poorterstraat 58, vulpotlood. T. H. Heskens, Essenstraat 12 rood, vliegende Hollander. Bureau van politie, Smedestraat, vulpen. Ta- nis, Busken Huetstraat 3, armbandhorloge. Umans, Brouwersstraat 25, broche. Wester man, Dqkstraat 13, badpak en handdoek. Simons, Anthoniestraat 52, hangertje. Ken nel Fauna, Parklaan 119, hond. Prinsen. Z. B. Spaarne 16 rood, hond. De Jong, Gen. Joubertstraat 74, hond. Bureau van politie, Smedestraat, hoed. Buis, Coltermanstraat 2 zw., handschoen. V. d. Ham, Weltevreden plein 18, hond. Bosma, Preangerstraat 26, kerkboek. Simons, Anthoniestraat 52, kam. Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten. Ken nel Haerlem, Regentesselaan 22, kat (ge bracht door bewoner van Soutmanstraat 2). Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, kat (ge bracht door Vos, Hyacintenlaan 47). Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, kat (gebracht door V. Baar, Westergracht). Kennel Haer lem, Regentesselaan 22, kat (gebracht door v. d. Burg, Molukkenstraat 49). Kennel Haer lem, Regentesselaan 22, kat (gebr. door v. Eerde, Besoekistraat 3). Dernison, Ursula- straat 21, lapje stof. Rembrandt Theater, Groote Markt, portemonnaie m. i. Hamer, Saenredamstraat 22 rd., rijwielpomp. Loket van het Telegraafkantoor, portemonnaie m.i. Hensen, Maraisstraat 20, portemonnaie m.i. Simons, Anthoniestraat 52, rqwielbelasting- plaatje. Lit, Kampersingel 2a zw., rijwiel- belastingplaatje. Janssen, Palmstraat 7, re genjas. Maters, Molukkenstraat 52, rqwielbe- lastingplaatje. Akersloot, Waldeck Pyrmont- straat 4, sierspeld. Sluiter, Binnenweg 50, Heemstede, paar schoenen. Eleveld, Evange lieschip, Schalkwijkerweg, 1 paar soken. V. d. Putten, Indischestraat 18, 1 paar schoenen. Eleveld, Schalkwijkerweg (Evangelieschip) taschje m. i. Bureau van politie, Smedestraat, vulpotlood. Beunders, Julianalaan 93, Over- veen, vulpotlood. v. Velsen, Gen. Cronjéstraat 65, actetasch. Jordens, Zomerkade 227, badpak met hand doek. De Jong, Spionkopstraat 69, bril. v. Wetering, Bilderdykstraat 21, jas. Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, kat. Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, kat (gebracht door bewoner Dr. Bakkerlaan 25 te Bloe- menlaan). Ineke, Rijksstraatweg 40, hals ketting. Eken, Nauwe Geldeloozepad 15, muts. Bureau van politie, Smedestraat, no titieboekje. H. Halderman, Rozenpriëelstraat 27zw„ passers en potlood. Vlekke, Spaan- schevaartstraat 40, portemonnaie m. inh. Spoelstra, Saenredamstraat 97zw., rijwiel- pomp. Bureau van politie, Smedestraat, ro zenkrans. J. Overtoom, Delftstraat 74, rij- wielbelastingplaatje. Verwey, Karei van Manderstraat 7, rqwiel. G. v. d. Nieuwenhof, Raamstraat 5, taschje met inhoud. D. Ja cobs, Rozenpriëelstraat 51, vogeltje. Polder- mans, Coomhertstraat 1, rljgpen. Terug te bekomen by: Bureau van Politie, Smedestraat, 2 bellen; Kruyer, Leidsche- straat 29, foudraal; v. Eeden, Bakenesser- straat 18, halsketting; Korte, Koningsteijn- straat 17rd., dameshorloge: Reekom, v. Oor schothofje 44c, mesje; Kaaks, v. Zeggelen- straat 9, horloge met ketting; Spruyt, Thom- sonlaan 27, hond; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond, gebr. door Beute, Rozenhageplein 1; Bureau van politie, Smedestraat, hand schoen; v. Meurs, Kritzingerstraat 17, kerk boek; Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, kat, gebr. door Moore, Ultenboschstraat 15; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat, gebr. door J. Winkel, Brouwersstraat 129; Verré, Scho- teryeg 74,' kat; Visser, Berkenstraat 44, kat; v. Norde, Nazorgstraat 2, kat; Bureau van politie, Smedestraat, maat; v. d. Blom, Le liestraat 46b, mand; Rijbroek, Lange Marga- rethastraat 30rd„ regenjas en zweep; Koster, Lange Poellaan 38rd„ rijwielbelastingplaatje; J. L. Klaassen, Lucas Meyerstraat 20, rij wiel; C. v. Asperen, Berkenstraat 42, rij wiel; Brinkman. Kerkhofstraat 7, sleutels; Hommers, Hofdykpleln 21, schoenen. Ondertrouwd, 15 Juli; J. J. Merks en M. C. Zuidweg C. P. Campfens en A. H. Fi scher C. de Visser en G. M. v. Groot heest J. A. Klink en H. J. M. Janson A. M. Engeman en W. Bruinsma J. v. d Vaart en A. Vos M. W. de Nys en H. J. Bos P. W. aan de Kerk en J. Schou ten H. v. Blokland en C. J. Veenings J. S. Oversloot en J. Steiger A. de Vos en C. Willems D. Zwaanswyk en A. van Leeuwen J. B. M. Dernison en M. C. A. van Looy J. Grootenboer en A. G. J. de Vries A. W. Face en A. Bakker T. de Jong q A. E. Kraijenhof v d. Leur J. F. Wallekers en M. J. Jansen. Getrouwd, 15 Juli: S. J. Alt en J. Rütten C. Spaargaren en H. W. Groeneveld S. Lierens en B. Anholt A. Klop en H. Boerwinkel A. G. Barnhcorn en M. C. f! de Groot A A. v. d. Velde en J. Kuil- der W. P. Platei en C. M Lamers F. C. Koelemeyir en M. T. Lichtenberg W. C. Leising en M. Marczak - J. C. Vint- ges en J. M. Wesseling p. t. Schouten en J. P. M. v. Reljsen L. J. v. d. Tweel en A. M. H. Schrama W. H. A. Hettasch en B. J. v. Donselaar J. Leenhouts en A. W. A. de Vogel. Geboren, 11 Juli: A. de Vos—v. zy verden, d. 14 Juli: A. M. v. SchagenPeters, d! 15 Juli: T. Schouten—Korff, z. M. H Molenaar—van Bakel, z. n. Teitsma— Jongkees, d. M. M. Willems—de Keizer, z. Personalia Mej M. M. Wolhfart, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen nut tige handwerken. „Tuinbouw- en Plantkunde op excursie Gisteren heeft de afd. BloemendaalVel sen van „Tuinbouw- en Plantkunde" haar zomerexrursie geh >:den. Hieraan werd ceel genomen door 51 personen, waaronder 2 da mes. Ditmaal was de Veluwe het doel der reis. Om 7 uur vertrok de trein uit Haarlem. Van Amersfoort ging de tocht met 2 auto bussen naar Putten, waar aan de groote buitenplaats „Groot Schoovenhorst", be woond door Prof. Oudemans, een bezoek werd gebracht. Rondgeleid door Prof. Oudemans zeiven, die zich deed kennen als een buiten gewoon gezellig causeur, werd allereerst het „arboretum" bezocht, met zijn bewonderens waardige verscheidenheid van naaldhout. In het nieuwe gedeelte, nog maar vóór 25 jaar aangelegd, vielen de ongeloofelqke groote Douglas-sparren op. Prof. Oudemans heeft met deze aanplanting bewezen, dat Neder land desnoods zelf voor een gedeelte kan voorzien in de behoefte van heipalen. Onder de andere mooie soorten is vermel denswaardig de „Pitia Omorica", een mooie, slanke conifeer, welke uitermate geschikt is voor beplanting van kleine terreintjes. Nog een aardige bqzonderheid kregen de bezoekers te zien. Een terrein, indertijd be plant met eikenhakhout voor het winnen van run, benoodigd voor de leerlooierij, maar tegenwoordig tamelijk waardeloos door het gebruiken van chemische looimiddelen, moest ontruimd worden. Daarom werden Douglas- sparren geplant tusschen het eikenhout. Door het snelle groeien van de sparren kwam het eikenhout in de verdrukking en stierf af, terwyi de sparren hun plaats Innamen. Nadat de voorzitter, de heer Hirschfeld, Prof. Oudemans bedankt had voor zijn pret tige en deskundige leiding, werd de reis voortgezet naar Leuvenum, waar in de „Zwarte Boer" het diner gebruikt werd. Hierna werd het oude landgoed „Staver- den" van de familie 's Jacob te Elspeet be zocht, waar de mooie kassen met zeldzame planten, het mooie waterwerk, de kleurige borders en het heerenhuis bezichtigd werden. Ook werd een bezoek gebracht aan den hof, met zyn witte pauwen, waarvan de staart- veeren een exportartikel vormen. (Naar Pa rijs en Amerika). Na bezichtiging van het fraaie landgoed werden de gasten ontvangen in het, door de familie 's Jacob gestichte, vereenigingslokaal, waar ververschingen werden rondgediend. Door den voorzitter werden hartelijke woorden van dank gebracht aan de familie 's Jacob. Met autobussen werd vervolgens teruggere den naar Amersfoort en om 7 uur arriveerde het gezelschap in Haarlem. Het zangconcours van „Sursum Corda" lederen avond zijn een groot deel der man nelijke leden van „Sursum Corda" druk in de weer met het in orde brengen van het terrein, waar het concours gehouden zal worden. Op de plaats waar twee jaar geleden de Harmonie „St. Michaël" haar concours hield, wordt nu een ruimte van 150 bq 60 Meter met hooge rietmatten afgezet, zoodat heel wat liefhebbers, op dit zoo gunstig ge legen terrein, ver van alle rumoer, naar hartelust van den zang kunnen genieten. Door het gemeentebestuur is de gemeente- ïyke muziektent beschikbaar gesteld. Deze komt vrij dicht bij de Torenlaan en circa 250 M. van de Vrijheidsdreef. Naby de Vrijheidsdreef komt een groote consumptietent, terwyi ook gezorgd wordt voor een goede rijwielstalling en een auto parkeerplaats. Als het weer mee wil werken beloven het een paar drukke dagen te worden, te meer daar behalve een 1500 zangers per dag, ook velen de vereeniglngen zullen vergezellen. Biljartdemonstratie prof. Koehof Woensdagavond gaf prof Koehof een bil jartdemonstratie in café het „Wapen van Haarlemmermeer", bij den heer J. Vester. Allereerst speelde hy een partq van 500 100 tegen het lid van D. O. K., den heer M. Spek. In den aanvang was de heer Koehof er niet geheel ln, maar toen hq in 7 beurten op 71 behaald had, scoorde hij in de 8ste beurt een fraaie serie van 135, terwyi de 13e beurt een serie van 190 was Toen hy in de 14e beurt er nog 25 noodig had, maakte hq van de laatste caramboles kunststoo- ten, wat hem ten slotte nog 3 beurten kostte. De totaaluitslag is: Prof. Koehof 0, 1, 23, 1, 1, 26, 135, 7, 0, 65, 7, 190, 24, 0. 0. 1, totaal 500. Whq",.HGatgcmfwyp M. Spek 5, 4, 9, 2, 8, 0, 17, 13, 10 6, 8, 1, 0, 2, 0, 7, totaal 92. Na afloop dezer party gaf de heer Koehof een serie kunst- en fantasiestooten te zien, waaruit bleek dat hq op het groene laken altyd nog een meester is. Mulo-examen Voor het R.K. M. U. L. O.- examen slaagden gisteren ln Amsterdam de dames: Lenie Bergman, Henriette Nieber- dlng, Nelie Roozen, Bepple Uitendaal, Wij- nanda Visser, Paula Wiegman, allen leerlin gen van de St. Antoniusschool aan de Kerk- laan. HET GROOTE CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP De Vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlemmermeer houdt heden op het mooie gemeentelijke sportterrein haar 23ste concours-hlppique. Het flinke bestuur heeft weer alles tot in de puntjes verzorgd; hoewel de tydsomstan- digheden niet gunstig zyn heeft het bestuur het aangedurfd dit groote paardensportfeest dat alom groote vermaardheid heeft ver kregen, ook dit jaar te doen doorgaan, ge steund door een behooriyk garantiefonds. Reeds is gebleken dat voor dit concours- hippique evenals vorige jaren weer groote belangstelling is; het aantal in schrijvingen van deelnemers is meer dan voldoende, terwijl eergister (Dinsdag) de groote overdekte tribune, waarin ongeveer 2000 personen een behoorlqke zitplaats kun nen vinden, reeds bijna uitverkocht was. De weersverwachting was gister niet be paald gunstig; hevige regenbuien en een bewolkte lucht, zóó dreigend, liet het ergste vreezen, maar we zullen hopen dat het weer, op dezen voor Haarlemmermeer zoo gewichtigen dag, zich goed zal houden en de duizenden bezoekers heerlqk kunnen genie ten van de vele hippische verrichtingen. Het was Dinsdag te Hoofddorp al een heele drukte met de voorbereidingen. Reeds kwamen vele paarden naar Hoofddorp om ln de stallen onderdak te vinden. Ook hadden op het voorterrein van het sportveld de voorkeuringen voor landeiyke ruiters plaats. Op den Kruisweg zyn weer verschillende kraampjes en tentjes geplaatst, terwyi op het voorterrein een groot circus Is verrezen, waarin hedenavond onder leiding van den heer E. Carré voorstellingen zullen plaats hebben, zoodat na afloop van het concours het publiek zich voldoende zal kunnen amu seeren. Ook de hotels en café's in het dorp de wereld tot stand brengen? De wereldkerk! Door haar organisatori sche, paedagogische en mystieke kracht!" (Wereldkerk en Wereldvrede door Pater F. Stratmann O.P.) hebben zich weer ingericht op een groot be zoek. In verband met de verbreeding van den Kruisweg en den bruggenbouw over de Hoofdvaart ln het dorp heeft de overheid maatregelen moeten nemen dat het ver keer een regelmatig en vlot verloop heeft. De door motorrijtuigen te volgen route is overal door borden en handwqzers aange geven. Reeds hedenmorgen vroeg heerschte er een heele drukte ter inleiding van het feest. Op het achterterrein had omstreeks half negen een voorkeuring plaats van M. C. merriën. De nieuwgebouwde manege op het terrein trekt veler aandacht en zal ongetwq- feld wel aan haar doel beantwoorden. Tegen 10 uur verzamelde het bestuur van „Vooruit" zich voor het hotel, alwaar tevens vele genoodigden en vertegenwoordigers der pers aanwezig waren, en werd naar het feestterrein gewandeld. Direct daarna werd met de afwerking van het programma, waarin niet minder dan 19 verschillende nummers staan vermeld, be gonnen. Het ligt in de bedoeling van Z.Exc. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, commissaris der Koningin van deze provincie, om in den namiddag 't groote sportfeest te komen bywonen. Op het middagprogramma staan o.m. vermeld historische quadrille van 1830, hoc- geschoolrqden en groot springconcours, waarvoor natuulijk ook groote belangstelling zal bestaan. De volledige uitslagen van alle nummers zullen we in het nummer van morgen ver melden. Wethouder Schilling Naar wq vernemen heeft de heer D. F. G. Schilling ontslag genomen als wethouder dezer gemeente, wegens minder gunstigen gezondheidstoestand. In tegenspraak met de in een ander blad gepubliceerde meaedeeling, kunnen wy be richten, dat de heer Schilling geen ontslag heeft genomen als lid van den gemeente raad. Overgangsexamens Rijks H. B. S. Be vorderd van de 1ste tot de 2de klasse: P. Boon, G. M. Grauenkamp, H. M. Hellema, E. M. Hollman, P. Klomp, N. Luchsinger, M. Menist, P. van Oostveen, W. Polderman, A. Stam, W. A. Smit, P. Broersen, D. H. Eijnt- hoven, J. J. Heere, A. A. Homburg, L. Kaan, E. H. de Klerck, T. Kloos, J. Prins, H. C. Staller, H. Swager, J. Visser, W. de Waard, H. Wezenaar, R. Wqnschenk, N. Bunte, allen te IJmuiden, C. van Nifterick, J. Plugboer, J. J. P. de Weerdt. A. Kelz, allen te Velsen, V. E. H. Balma, H. J. Sluiters, M. v. Staa- len, E. F. Daan, allen te Santpoort, Th. W. Reijnders, J. H. de Rooy, P. J. Stoppa, S. D. Kaper, allen te Beverwqk, W. Pribbius en J. Koudijs te Wqk aan Duin en M. van Everdlngen te Haarlem. Van de 2de tot do 3de klasse: A. van Bodegraven, H. Damgen, G. Janus, P. E. Keuris, J. J. Keqzer, W. v. d. Laan, J. A. Konlngstehi, H. J. Limborgh-Meqer, H. van Malsen, C. E. de Mooij, A. Peek, J. Rotmans, T. G. de Weers, M. E. Blankenberg, A. A. C. Blom, W. de Boer, A. ten Broeke, J. van Gelder, E. D. Grootes, W. E. Kok, A. M. Ma- gel, B. Milatz, H. Moerman, A. Rodenberg, W. Vinke, E. F. Veurhard, P. A. Seyffert, al len te IJmuiden, H. G. Brader, H. Doorn, A. J. Vermeulen, H. Luijting, J. A. van Splun- ter, allen te Velsen, R. M. Ferment, S. R. Verbeek, F. B. J. Roos, allen te Santpoort, E. G. de Koff, H. Swalde, te Beverwijk, J. v. Calcar, J. W. Eerhard te Wqk aan Duin, li. P. Verbaan te Driehuis en J. de Jong, K. Schulz en M. N. Herfst te Bloemendaal. Van de 3de tot de 4de klasse. W. A. Blau- boer, J. J. Krulten, M. G. Lettenmeyer, P G. Meerman, H. Visser, J. M. Visser, G. van Westen, E. Bute, M. v. v. Berkum, C. A. Erd- man, B. Laman, P. C Leyte, H. Mantje, J. Rietdijk, P. Sloot, K. de Wit, allen te IJmuiden, N. W. van Nifterick, M. A. Nie- poort, A. de Vos, allen te Velsen, E, M. L. Balma, C. W. Nieuwenhuizen, T. Hellwig, te Santpoort, J. Falk. J. v. d. Bliek, J. C. Rol, te Beverwyk, B. IJ. Kingma en J. C. Ver meulen te Uitgeest, H. P. Molenaar te As sendelft en J. W. Mac Donald te Bergen. Van 4a tot- 5a: D. Dunnebier, D. J. Gouda, W. Kaan, D. Molenaar, C. Rykeboer, te IJmuiden, M. J. de Geus, P. Hovius en W. Niepoort te Velsen, B. H. Schauikes te Be verwyk en A. Vis te Santpoort. Van 4b tot 5b.: D. v. Duivenbode, B. Dun nebier, R. Gomes, R. A. F. Hahn, A. Lugt- hart, F. J. F. v. d. Plas, A. B. Visser, Joh. de Visser, F. Zwart, allen te IJmuiden, T. J H. Duvergé te Santpoort en W. N. Muys van der Moer te Beverwqk. RETRITUXIE-REGELING Ter voorlichting aan de ouders van kin deren, die de Inrichtingen voor M. O. of V. H. O. te of bij Haarlem bezoeken of zullen gaan bezoeken, hebben B. en W. een uitvoerige toelichting van de retritutie- regeling ontworpen, zooals die thans gel dig is. We ontleenen er het volgende aan: 1. De bestaande retritutieregeling wordt ingetrokken. 2. De gemeente verlengt de contracten, welke bestaan met de gemeente Haarlem, niet. 3. De contracten, gesloten met het Ken- nemer- en het Chr. Lyceum, worden ver vangen door nieuwe contracten, krachtens welke de gemeente per leerling aan die scholen een bedrag van 195 betaalt, waar naast die scholen van de ouders het krach tens de desbetreffende regeling van het Kennemer Lyceum verschuldigde schoolgeld zullen vorderen. Het Chr. Lyceum zal namelqk die school geldregeling voor de Zandvoortsche leer lingen als maatstaf nemen, evenals even tueel het R. K. Lyceum te Overveen. 4. Indien men zijn kinderen de scholen der gemeente Haarlem wil laten bezoeken, zal men vallen onder de voor niet contract- gemeenten geldende schoolgeldregeling van die gemeente, d. w. z. dat verschuldigd is beneden 4000 inkomen een bedrag van 500 's jaars en bij een inkomen van 4000 of hooger 550 per jaar. De gemeente Zandvoort verleent daarin geen tegemoetkoming met één uitzonde ringsgeval evenwel. 5. Aan ouders van leerlingen, die thans de school bezoekende, per 1 September zul len zitten in de hoogste twee klassen van H. B. S. of gymnasiale opleiding, betaalt de gemeente namelqk ongeveer terug het verschil tusschen hetgeen die ouders tot nu toe ingevolge de retributieregeling moeten betalen en hetgeen zU na 1 September aan Haarlem zullen moeten voldoen. „Alles wat de menschheid aan nood heeft aanschouwd, werd door den wereldoorlog overtroffen." (Pater Ohlmeier ln „Nooit en nimmer meer Oorlog".; Deze overgangsregeling geldt slechts twee jaren. 6. Verdere tegemoetkoming in school geld wordt niet gegeven. 7. Gelegenheid tot het volgen van open baar onderwys wordt geboden aan de R. H. B. S .te Velsen. Het schoolgeld Is daar lager en van het bedrag van f 195, dat de gemeente ook daar per leerling moe*- vol doen, mag wettelqk niets op de ««ders worden verhaald. 8. Een retributieregeling zal in het leven worden geroepen, krachtens welke van de ouders, wier kinderen het Kennemer en het Chr. Lyceum (c.q ook het R. K. Lyceum) bezoeken, ongeveer wordt ingevorderd het geen zy krachtens de nieuwe regeling min der zouden betalen dan onder de bestaande bepalingen. In het algemeen zullen dus de ouders, die onder de retributieregeling zullen vallen en dat zyn rij met Inkomens van onge veer f 3700 en hooger aan schoolgeld plusminus retributie, ongeveer evenveel betalen als tot* nu toe, met dien verstande, dat ht verhaal uiteraard nooit meer dan f 195 za' bedragen. De uitgewerkte besluiten met de noodige schalen, zullen spoedig aan den Raad ter vaststelling worden aangeboden. De a.s. Legeroefeningen In den Gelderschen Achterhoek. De legeroefeningen, welke zooals reeds eenigen tqd geleden gemeld is, in het na jaar zullen plaats hebben, worden gehou den van 22 tot 25 September. Zq duren dus slechts eenige dagen. De Lichte Bri gade-oefeningen, welke hieraan vooraf zou den gaan, zqn om redenen van bezuiniging geschrapt. De oefeningen worden gehouden ln Gel derland in den Achterhoek in de omgeving van Doetinchem. Hieraan wordt deelgeno men door een divisiegroep en door de Lich te Brigade. De lie divisiegroep staat onder commando van den Generaal-Majoor de Ridder, commandant der He (vredes) divi sie; de Lichte Brigade onder commando van den Kolonel Fabius, Inspecteur der Ca valerie, commandant der Lichte Brigade. De oefeningen zelf staan onder leiding van den commandant van het Veldleger Luitenant-Generaal Insinger. DONDERDAG 16 JULI 1931 Vorige Koersen Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 4H Nederi 1916 4H Nederi 1917 4% Nederland 1931 i'A N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Cert. Handei-My. 102% 103% 103% 102% 971s/16 108 106 125 102% 103% 103% 102% 97% 125 industrieën Unilever Calvé Delft 155% 87 55 45 101 39 273 161 87% 60 42 106»% 353% 271% Alg. Kunstzyde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek tndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel intern. Nickel 4S15/16 45% 613/16 12%16 50% 46 _6% Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie 30 78 30 81 Petroleum 182% 26% Kon. Olie 2-0% 208% 105 107% Continental OU Shell Union OU Rubber 4 dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott Tapanoell Serbadjadl 713/16 6% 79% 59% 37 20% 43% 20% 38 41 3 4% 8 6% 70% 40 V 1 O. O 38 36 Allied ntercontin Rubber Scheepvaart Roll Amerika Lhn Ut,o Gem Elgend Con Ned Stoom e Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. 10% 8% 40 115 9% 9% 116/ ■"•uiker H V A jredjo enden :ons idem 315 21 83% 63 326% a bak Batavia de Dell p tkust "mban ;wel) 201 235 44% 259 39% 200 V, 233/ 38 260%. poorwegen Jnion Pacific Wabash Jhlc. Milw St. Paul Kansas City Soutr örle RaUr 166 13"% 5% 29% 23% 160 14 5% 29 22

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2