Buiten landsch C^Cieuws FEUILLETON Het betalingsverkeer in Duitschland weer opengesteld DE MAN VAN NERGENSHUIZEN DERDE BLAD DONDERDAG 16 JULI 1931 BLADZIJDE 1 De inhoud der noodverorderin£ Rede van Minister Dietrich over de krisis Onrust in Duitschland Gemengde Buitenlandsche Berichten Personen-auto door trein gegrepen Rumoerige manifestatie te Brussel RADIO-OMROEP KORT NIEUWS FAILLISSEMENTEN De beraadslagingen van het Rijks kabinet geëindigd. De beraadslagingen van het Rijkskabinet ter veiligstelling van het bedrijfsleven werd gisteravond om negen uur geëindigd. Het kabinet behandelde een noodverorde ning, waarin in het bijzonder vier aange legenheden worden geregeld. Het eerste punt betreft de regeling van het deviezenverkeer, de tweede de noteering van koersen, de derde overgangsbepalingen voor het bankverkeer na de beursvacantie- dagen, de vierde een supplementaire veror dening op de Noodverordening inzake de Danatbank. Het weer opnemen van het betalings verkeer Gisteren is de noodverordening inzake het weder opnemen van het verkeer in deviezen en het publiceeren van koersen bekend ge maakt. Deze noodverordening bepaalt a.a. het volgende: De rijksregeering wordt gemachtigd het wederopnamen van het betalingsverkeer te regelen. Zij kan maatregelen nemen tot be scherming tegen de gevolgen van het slui ten der banken. Tevens wordt de rijksregee ring gemachtigd voorschriften te geven voor het verkeer in buitenlandsche betalingsmid delen en het publiceeren van koersen van effecten en edele metalen. Deze verordening wordt 15 Juli van kracht. De publicatie van koersen In aansluiting hierop heeft de rijksregee ring verordeningen uitgevaardigd over het publiceeren van koeren, waarin o.a. wordt vastgesteld, dat in openbare bekendmakin gen of mededeelingen, die bestemd zijn voor 'n grooten kring van personen, opgaven, die betrekking hebben op prijzen, tegen welke buitenlandsche betalingsmiddelen verhan deld, aangeboden of gevraagd worden, niet mogen worden gedaan, tenzij het officieel vastgestelde koersen van de beurs betreft. De rijksregeering wordt gemachtigd uitzonde ringen toe te staan. Deze bepalingen gelden tevens voor termijntransacties in koper, zink tin en lood. Overtreding van bovenstaande bepalingen wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden, een geldboete, of beiden. Verkeer met buitenlandsche betalings middelen Over het verkeer met buitenlandsche be talingsmiddelen wordt het vólgende vastge steld: Buitenlandsche betalingsmiddelen mogen slechts tegen binnenlandsche betalingsmid delen worden verkregen door, of door bemid deling van de Rijksbank en kunnen slechts bij de Rijksbank of haar intermediair wor den geïnd De Rijksbank kan de bevoegdheid tot in- en verkoop (als commissionnair of voor eigen rekening) aan andere credietin- stellingen geven De Rijksbank is bevoegd uitzonderingen toe te staan. Termijnhandel in buitenlandsche beta lingsmiddelen of vorderingen in buitenland sche valuta of in edele metalen tegen bin nenlandsche betalingsmiddelen ls verboden. Als betalingsmiddelen in den zin van deze verordening worden beschouwd munten, pa pieren, bankbiljetten, cheques, wissels, pro messes e.d. Vorderingen van buitenlandsche valuta in den zin van deze verordening zijn vorderingen, waarbij de schuldeischer aan spraak heeft op uitbetaling in buitenland sche valuta. Buitenlandsche betalingsmiddelen en vor deringen in buitenlandsch geld, waarvoor een officieele noteering te Berlijn wordt ge geven, mogen tot geen hoogêren prijs als de laatst bekend gemaakte officieele Berbjnsche noteering verhandeld worden. Wanneer geen officieele noteering gegeven wordt, mogen zij niet verhandeld worden tegen een hoo- geren prijs, dan de laatst bekend gemaakte officieele Pi rlijnsche noteering. Transacties, die afgesloten worden met overtreding van deze bepalingen, zijn niet geldig. Deze ongeldigheid mag echter niet ten nadeele zijn van personen, die de nietig heid van de door hen aangegane transactie niet kenden. De rijksminister van handel, of een door hem aan i? wijzen instantie, kan iedere gewenschte inlichting inzake het verkeer met buitenlandsche betalingsmidde len eischen, o.a. het overleggen van boeken en bescheiden. De Rijksminister van handel kan bepalen, dat hem of den door hem aangewezen plaatsvervanger de juistheid van de gegeven inlichtingen onder eede wordt bevestigd. Na het omschrijven van straffen en over tredingen van bovenstaande bepalingen wordt dan verder vastgesteld dat de Rijks minister van Handel gemachtigd wordt, de tot het doorvoeren van deze verordening noodzakelijke juridische maatregelen en al- gemeene bestuursbepalingen uit te vaar digen. De verordening wordt den 16 Juli van kracht. Het weder openen der banken Het betalingsverkeer wordt in overeen stemming met de volgende bepalingen we der opengesteld: De bij het sluiten der banken betrokken instellingen met uitzondering van de Privat- notenbanken en de Duitsche Gouddisconto- bank mogen alleen contante betalingen doen in den tijd van 16 tot 18 Juli a.s. voor zoo ver de ontvanger de betlingsmiddelen kan bewijzen noodig te hebben ter betaling van loonen, salarissen, pensioenen, werkloozen- en krisisondersteuningen, verplichtingen te genover verzekerden in de sociale verzeke ringen, belastingen en openbare bijdragen, voor zoover deze niet kunnen betaald wor den zonder gebruikmaking van baargeld, ver der mogen contante betalingen nog geschie den voor zoover deze binnen de betreffende instelling geschieden, voor zoover daarmede betalingen verricht worden ter doorvoering van de wet inzake arbeidsbemiddeling en werkloozenverzekering en voor zoover betreft betalingen aan een verzekerde ter nakoming van een plicht tot het doen van een bijdrage. Deposito's kunnen zonder eenige beperking door de instellingen worden aangenomen. Over de saldi, ontstaan door contante depo sito's in rijksmarken, gedaan na 15. Juli jj. kan vrij worden beschikt. Wanneer door het sluiten der banken of door de regeling van de hervatting van het betalingsverkeer buiten de schuld van den schuldenaar een betalingsverplichting niet is nagekomen, dan kan hiervoor geen rechts vervolging wqrden ingesteld. De schulde naar kan zich echter hierop niet beroepen, wanneer hij na het vervallen van deze hin derpalen niet onmiddellijk zijn betalings verplichting nakomt. Ook deze verordening treedt den 16en Juli in werking. RUksbankdisconto verhoogd tot 10 pet. Beleening tot 15 pet. De Rijksbank heeft gisteren besloten, met ingang van heden, het wisseldisconto van 7 tot 10 pet. te verhoogen en de beleenings- rente van 8 tot 15 pet. De Generale Raad heeft goedgekeurd de bij de wet vastgestelde dekkingsgrenzen te verlagen. Officieele mededeeling van de Rijks bank. De Rijksbank verstrekt het volgend com muniqué: Heden is de goud- en deviezendekking der Rijksbank beneden 40 pet. gedaald. De by de wet vereischte machtiging van den Ge- neralen Raad is hiervoor verkregen. De Ryksbank acht het niet juist te wachten met de verhooging van haar discontorente tot de by paragraaf 29 van de Bankwet ver eischte voorwaarden vervuld zijn, doch zij heeft reeds vooruitloopend op deze verplich ting, met ingang van heden de disconto rente tot 10 pet. verhoogd. Tegeiykertyd is de beleeningsrente vast gesteld op 15 pet. Voorstellen der steden ter bestrij ding der financieele krisis. De Duitsche Stedendag deelt mede: Het Dageiyksch Bestuur van den Duit- schen Stedendag heeft in aanwezigheid van den Ryksminister van Binnenlandsche Za ken, Dr. Wirth, den president van het Duit sche Spaarkassen- en Giroverbond Dr. Klei ner en andere vertegenwoordigers van de Ryks- en Staatsoverheid beraadslaagd over den financieelen en eeonomischen toestand van de steden en der openbare banken. Deze kwestie is op het oogenblik van zooveel be lting, aangezien van de betalingscapaciteit der openbare kassen de levensmogeiykheid afhangt van groote lagen der bevolking, niet alleen om salarissen en loonen maar ook in verband met de ondersteuningen voor werk- loozen enz. Men was het er volkomen over eens, dat onmiddellijk stappen genomen moesten worden om de betalingscapaciteit dezer openbare kassen te verzekeren en zoo spoedig mogelijk op zijn minst een beperkt economisch en betalingsverkeer weer op te nemen, tevens echter om het volkomen on gerechtvaardigde opvragen van deposito's bij „Dan zullen alle heerlijkheden van den Vrede herschonken worden; dan zullen de zwaarden en de wapenen uit de handen vallen, als allen vrijwillig het Rijk van Christus aanvaarden en er in gehoorzamen, en alle tong zal verkondigen, dat de Heer Jezus Christus in de glorie van God den Vader is. (Z. H. Paus Leo XIII.) de spaarkassen tegen te gaan, welke voor 't grootste deel uit overdreven nervositeit ont staan. Verder was men het er over eens, dat de spaarkassen op dezelfde wijze moeten be handeld worden als de overige banken en credietins tellingen. Het is derhalve, volgens de meening van den Stedendag, noodzakeiyk ook de spaar kassen in staat te stellen gebruik te maken van de hun wettig toegestane beleenings- mogeiykheden bij de Rijksbank. Dit betreft in de eerste plaats de gemeen telijke leeningen. Verder moet er voor ge zorgd worden, dat voldoende betalingsmid delen aanwezig zijn bij de openbare crediet- instellingen. In dit geval zullen de stedelijke spaarkassen volkomen in staat zyn aan haar verplichtingen in het belang van het geheel te voldoen. De steden vertrouwen op het ge zonde verstand van de bevolking en zullen voor haar deel er aan medewerken, de kri sis te overwinnen. Rede Dietrich. Gisteravond heeft de Duitsche ryksminis ter van financiën, Dietrich, een rede ge houden voor de radio, over „De afwikkeling van de sluiting der banken en de nieuwe noodverordening." De minister legde er den nadruk op, dat het Rijk van zijn kant met scherpe maatregelen getracht had de be grooting in orde te brengen. Het Hoover- plan heeft het Rijk een verlichting gebracht van 1.6 milliard. Het Rijk is daarom geens zins üi moeilijkheden, doch in tegendeel in staat af te zien van een lesning. Het Rijk heeft bovendien een groote hoeveelheid schatkistbiljetten verzameld. Het Duitsche bedrijfsleven heeft opnieuw credieten toege voerd gekregen ten bedrage van 300 millioen Mark. De moeiiykheden komen dan ook niet zoo zeer van den kant van het Rijk, als wel van den kant van het zakenleven. DIETRICH De onderhandelingen met Frankryk over het plan-Hoover, hebben, doordat zij twee weken geduurd hebben, bijgedragen tot de verontrusting van de wereld. Het gevolg hiervan is geweest het terugtrekken van de credieten op korten termijn, hetgeen een groot gevaar beteekent voor het Duitsche bedryfsleven. Credieten, die over jaren, of tientallen van jaren loopen, zijn geheel on- gevaariyk, wat niet gezegd kan worden van de credieten op korten termijn. In den vo- rigen herfst zijn credieten ten bedrage van 78 milliard op korten termyn in Duitsch land belegd. Deze credieten zitten vast in alle mogelijke zaken, waar zij niet onmid dellijk uit kunnen worden losgemaakt. Daar onder zijn ook schulden op korten termyn van landen en gemeenten. Het Rijk heeft dergeiyke schulden op korten termijn in het geheel niet. In den loop van den winter is het gelukt van deze ongeveer 8 milliard ongeveer 34 milliard aan het buitenland terug te betalen. Dit is een groote prestatie van ons bedrijfsleven, van onze banken en vooral van onze Ryksbank. Een tweede punt, waardoor de vertrou- wenskrisis in de hand gewerkt is, is dat wy in Duitschland een groot aantal men- schen hebben, die alle door de regeering genomen maatregelen naar beneden trekken en onze verhoudingen dermate verslechte ren, dat het niet meer verantwoord worden kan. Daardoor is in het buitenland het ge loof ontstaan, dat wij op zijn minst gezegd niet sparen. De berichten over de kapitaal- vlucht zqn overdreven. Vervolgens ging de minister over tot be spreking van de banken en spaarkassen. De minister betoogde, dat de banken het inge brachte geld niet kunnen laten liggen, doch dat zy dit rentegevend moeten beleggen. Het is onmogelijk de banken in drie dagen te liquideeren. Daarom heeft de regeering de banken dan ook voor twee dagen moe ten sluiten. Hetzelfde geldt voor de spaar kassen, echter met dit verschil, dat deze veel meer geld dan de banken op langen ter myn hebben uitgezet. Niemand kan van de spaarkassen verlangen, dat zy de gelden, die zij hebben belegd in hypotheken en pand brieven morgen opzeggen. Zooals zij er ech ter voor staan, kan het teruggevorderde geld worden betaald. Vervolgens zeide de mi nister nogmaals met nadruk, dat voor de gespaarde gelden niet het minste gevaar be staat, alleen al daarom niet omdat de spaar kassen onder garantie staan van gemeenten en districten, zoodat de geheele bevolking ten slotte, bij eventueel failliet gaan, aan- sprakeiyk is. De nieuwe noodverordening. Vervolgens ging de minister over tot be spreking van de nieuwe noodverordening. Er is voor gezorgd, dat de ontvangers van salarissen en loonen, rentetrekkenden en steuntrekkenaen ontvangen, wat zij te vor deren hebben. De Rijksbank heeft maat regelen genomen, opdat de loonuitbetalin gen, ondersteuningen e. d. heden in het reine kunnen worden gebracht, natuurlijk alleen ten opzichte van die firma's, die in staat zijn langs den gewonen weg deze gel den op te eischen. Wanneer dan ook in dit verband hier of daar eenige moeilijkheden mochten ontstaan, moet hieruit niet onmid- deliyk een besluit getrokken worden ten op zichte van het algemeen. De regeering zal haar best doen om ook de locale moeilijk heden meester te worden. De Rijksbank zal heden iets meer bankpapier in circulatie hebben dan anders. In de afgeloopen maan den is echter vaak een milliard en nog meer in omloop geweest boven hetgeen thans in circulatie is. De moeilijkheid ligt dan ook niet zoo zeer daarin, dat wy te veel bank biljetten hebben, doch dat er te weinig bankbiljetten zijn, aangezien het goud en de deviezen zqn afgevloeid. Vervolgens sprak de minister over de Ren temark. Iedereen heeft die by gelegenheid in zijn zak en niemand heeft tot dusverre verschil gemaakt tusschen een Rentemark en een Rijksmark. De Rentemark is goed ge dekt. Het verkeer der deviezen is gecentrali seerd bij de Rijksbank, opdat geen Duitsch geld meer naar het buitenland zal kunnen afvloeien. Wat het noodgeld betreft, waar over zoo veel gepraat wordt, ieder, die nood geld uitgeeft zal strafbaar zijn, want het is ongeldig en waardeloos. Aan het slot van zijn uiteenzettingen waarschuwde minister Dietrich voor het hamsteren van bank biljetten, aangezien het in circulatie zijnde geld wel voldoende is voor het verkeer, doch alleen, wanneer niemand meer by zich be houdt, dan noodig is voor zyn doeleinden. In een critiek moment van een volk komt het er op aan zyn zenuwen in bedwang te houden. Wanneer de groote meerderheid van het volk de beheersching over zyn ze nuwen verliest staat de regeering machte loos. Het komt er thans op aan de raadge vingen van de regeering te volgen. Ge schiedt dat dan komt men de ellende uit. Koersdaling van het Engelsche pond In verband met omvangrijke credietopzeg- gingen door Fransche banken te Londen en den internationalen toestand, is het pond sterling op de internationale beurzen op sen- sationeele wijze teruggeloopen, wordt uit Beriyn gemeld. De frankenkoers beliep 123, doch later trad een herstel in tot 123.40. De dollamoteering bedroeg 4 84)4 en herstelde zich later tot 4 85%. Ook op de andere geld markten liep het pond sterling terug, te Amsterdam tot 12.02 en te Zurich tot 24.98. Aanhoudende deviezentoe- vloeiing bij de Ryksbank Naar de Duitsche Handelsdienst verneemt, kon het Duitsche Circulatiednstituut ook heden weer een sterke terugvloeiing van deviezen melden. Naar schatting is 20 30 millioen Ryks- mark toegevloeid. Relletjes op allerlei plaatsen In Gelsenkirchen. Gisteravond is het alhier herhaaldelyk tot communistische samenscholingen geko men, welke door de politie uiteengedreven werden. Hierbij werd een agent van politie gewond. Laat in den avond, tegen 10 uur, schoolden in de Olgastrasse opnieuw onge veer 500 communisten samen. De politie werd daar, toen zy ingrijpen wilde, bekogeld met steenen, steenkool en flesschen. Uit kelders en zolderramen wer den in totaal ongeveer 30 schoten op de politie gelost. Het vuur werd door de politie beantwoord. Een agent werd ernstig aan het hoofd verwond, doch of aan de zyde der communisten gewonden zyn gevallen kon in het donker niet worden vastgesteld. Te gen 11 uur was de rust- hersteld. Te Karlsruhe. Laat in den middag poogden talrijke werkloozen onder leiding van communisten in verschillende deelen van de stad te de- monstreeren tegen de laatste noodverorde ning. Vooral in de nauwe straten van de oude stad namen de demonstranten een dreigende houding aan. De in den aanvang gezonden politiemacht was niet voldoende. De agenten werden danig in het nauw ge dreven en zagen zich genoodzaakt schoten in de lucht te lossen. Politieversterking dreef tenslotte de menige met de blanke sabel uiteen. Eenige personen werden gearresteerd. Te Darmstadt. In verband met den door de Communisten georganiseerden Rijkswerkloozendag is het in den loop van gisteren te Darmstadt eenige malen tot samenscholingen van werkloozen gekomen, die uit de voorsteden waren aangekomen en trachtten een demon stratieven optocht te vormen, die door de politie werd uiteengedreven. Er werden 20 personen gearresteerd. De demonstranten vielen de politieagen ten met metalen staven aan. In de avonduren werden in de Altstadt verscheidene groote samenscholingen uit eengedreven, waarby van politiezyde vele schoten werden gelost. Een demonstrant werd door een slag met een gummiknuppel zwaar gewond. In Dresden. Gisteravond is het naar aanleiding van den communistischen werkloozendag alhier tot groote samenscholingen gekomen. Twee po litieagenten werden door de menigte over vallen. Een hunner werd daarbij ernstig in de borst gewond. De agent schoot hierop en verwondde een man en een vrouw. De vrouw moest naar het ziekenhuis worden gebracht. In totaal werden 7 personen ge arresteerd. De Spaansche peseta Doorvoering der stabiliseering De Spaansche Minister van Financiën heeft verklaard, dat tegelijkertyd met de Grondwet in de Nationale Vergadering ook de stabiliseering der peseta ter sprake zal komen. De stabiliseering moet dringend worden doorgevoerd. De inzittenden gedood Bij Obemdorf bij de kruising met den straatweg van Wetzlar naar Graevenwies- bach, heeft Woensdagavond tegen 7 uur een ontzettend auto ongeluk plaats gehad. Een bouwondernemer is met zijn auto. waarin zijn geheele familie was gezeten, door een trein gegrepen en ongeveer honderd vijftig meter meegesleurd. De auto werd geheel verpletterd. Van de inzittenden werden de bouwonder nemer, zyn vrouw en twee dochters ter plaatse gedood, terwijl een derde dochter zulke ernstige verwondingen opliep dat voor haar leven wordt gevreesd. Het onderzoek is nog in vollen gang. Het proces tegen de Vorstinnen van Strelitz De Vrijstaat veroordeeld Zooals bekend, werden de door een scheids gerecht vastgestelde valorisatie-aanspraken der vertegenwoordigsters van het vorstenhuis Strelitz, groothertogin Elisabeth en haar dochters kroonprinses Milliza van Montene gro en prinses zum Lippe in een proces werd de arbitrale uitspraak ongeldig ver klaard. Tegen dit vonnis is door de aanklaagsters hooger beroep aangeteekend, zoodat de zaak gisteren voor het Oberlandesgericht te Ros tock in behandeling kwam. Als vertegen woordiger van de groothertogin en haar dochters trad Dr. Friedemann uit Beriyn op. De Vrystaat MecklenburgStrelitz was ver tegenwoordigd door Dr. Hustaedt. Het gerecht stelde de volgende overeen komst voor: De Vrystaat MecklenburgStrelitz be taalt een jaarlyksche reente van 100.000 R.M. en een bedrag van 1 milioen R.M. ineens. Tot 25 September as. kunnen partyen op deze uitspraak in beroep komen, doch per 1 September zullen zy reeds kunnen beslissen of zy accoord gaan met het voorstel. Plundering van een winkel De nationale federatie van oud-strijders organiseerde gistermiddag te Brussel een groote manifestatie ten gunste van de eischen der oud-strijders. De demonstratie omvatte 10- 15 000 personen, die door de voornaam ste straten der stad trokken onder de tonen van treurmarschen en 't dragen van houten kruisen. Tegen half vijf slaagde een groep van 200 k 300 manifestanten er in, de ver sperring te verbreken, die was opgericht om een neutrale zóne, en in de Rue de Loi te komen, waar vóór het parlementsgebouw vyandige kreten werden geuit. Verschei dene charges der politie en gendarmerie waren noodig om de manifestanten uit de Rue de Loi te verwyderen. Een peloton gen darmes werd in het parlementsgebouw ge posteerd. By het uiteendryven van de manifestatie deed zich ook een incident voor te Montagne- la-Cour, waar aan het adres der oud-strijders provoceerende opmerkingen werden gemaakt uit het raam van een boekhandel. Na een woordenwisseling werden houten kruisen in de uitstalkasten van den boekhandel ge worpen, die werd geplunderd. Verscheidene manifestanten zouden zyn gewond. By het passeeren van de tuinen van de Mont des Arts en het koninklyk paleis wier pen de manifestanten, houten kruisen op de grasperken. Kathedraal te Philippopel verbrand Gebouw met kunstschatten verloren De Kathedraal van den H. Lodewyk te Philippopel is in den afgeloopen nacht ge heel door brand verwoest. Toen de brand weer ter plaatse kwam, sloegen de vlammen reeds uit het dak en viel aan redding van het gebouw met zijn vele kunstschatten niet meer te denken. Trots de buitengewone inspanning van brandweer en vrijwilligers bleven van het gebouw slechts de buitenmuren staan. In de kathedraal bevond zich ook het grafmonu ment van 'skonings moeder Vele kunstschatten werden door de dam men vernield. VRIJDAG 17 JULI 1931 HUIZEN, 298 M. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO 8.009.15 Gra- mofoonpl. 10.00—11.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen 12.001.45 Concert KRO-kwintet o.l.v. P. Lustenhouwer I.45—2.30 Orgelconcert Evert Haak 3.00 4.30 Concert KRO-kwartet (piano, viool, altviool en cello) 4.305.00 Gramofoonpl. 5.007.00 Concert KRO. Kunst Ensemble o.l.v. P. Lustenhouwer 7.007.34 Cause rie door H. Th. Arts 7308.00 Declama tie door A. Laudy 8.00AL00 Aansluiting met het Concertgebouw „De Prins van Oranje" te Venlo. Medewerkenden: Phil- harmonisch Gezelschap; Muziekvereen. „Fanfare Venlo"; Venlosche Orkestvereeni- ging „O. K. N. V."; Dubbelkwaxtet „Inter Nos"; Dubbelmandoline-kwartet „Onder Ons"; The United Jazz Orcestra". Dames Attractions Kapelle „Rhein und Weser" II.0012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleere- koper 8.00 Gramofoonpl. 11.3012.09 Gramofoonpl. 12.15—2.15 Concert Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. M.m.v. Mevr. Geysel (zang) 2.152.45 Voordracht in het Groningsch door H. E. Buurman 2.454.00 Concert AVRO-kwartet O.I.V. D. Groeneveld 4.00 Orgelspel Joh. Jong .5.15 Concert VARA-orkest oXv. H. de Groet 6.15 Vervolg concert 7.00 Slot concert 7.30 Politieber. 11.0012.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY, 1554-4 M. 10.35 Morgen- wyding 11.05 Lezing 1.202.20 Orkest concert 4.00 Opening van het „King George Hospital" door Z. M. den Koning van Engeland 4.10 Concert. Orkest G. Valle (sopraan) 5.05 Orgelspel door R. Foort 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dans muziek 6.35 Berichten 7.00 Pianospel door Elsa Karen 7.50 Vaudeville 9X0 Berichten 9.35 Berichten 9.40 Lezing 10.10 Orkestconcert 10.5012X0 Dans muziek. PARIJS RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 GramofoonpL I.25 Gramofoonpl. 6.50 GramofoonpL 8.20 „Madame Butterfly" van PuccinL Gramofoonplaten) LANGENBERG, 473 M. 7.25—8X0 Gra mofoonpl. 11.0011.35 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert 5.206.20 Concert 8X0 Concert. Orkest, sopraan en piano. Intermezzo: Liederen-voordracht. Na afloop Berichten en tot 11.20 Orkestconcert 11-2012X0 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12X0—2XP Orkestconcert 3.505.50 Orkestconcert en declamatie 8X09.20 Dansmuziek 9.209.55 Concert en declamatie 10.10— II.10 Orkestconcert en zang 11.101250 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 en 338-2 M. 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert 6.05 Orkestconcert 650 Gramofoonpl. 8.20 Radio-Tooneel 920 Orkestconcert en zang. 338.2 M.: 5.20 Orkestconcert 6.05 Or kestconcert 6.35 Gramofoonpl. 8X0 Orkestconcert. Voorlezing. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00750 Gramo foonpl. 10.55—12.20 Berichten 12X0 Gramofoonpl. 1.152X0 Berichten 2.203.20 Gramofoonpl. 3X04.20 Lezin gen 4.205.20 Concert 5X08X0 Lezingen 8.20 „Das erste deutsche Schauspieler-Parlament", hoorbericht, ver zameld door Josef Krahé 9.209X5 Berichten en Lezing 9.35 Vier Sym- phonie, G. Dur van G. Mahler. Orkest en Soliste (sopraan) 10.35 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. Het d r a n k v e r b o d s b u r e au der Vereenigde Staten beschikt thans ovej 1900 agenten. Hedenavond begint een mee- doogenlooze actie tegen degenen, die onwettig handel dry ven in alcoholische dranken. 13 Juli opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 7 Juli: H. Bemelmans-Hollands, Hoens- broek, aan de Hoofdstraat 136. R.c. Mr. van Doominck. Cur. Mr. Camps, Heerlen. Ed. Peifer, Vaals, Koperstraat 40. R.c. Mr. Hustinx. Cur. Mr. van Breukelen, Heerlen. L. Wielert, winkelier, Hoensbroek, Kouven- derstraat 194. R.c. Mr. Gadiot. Cur. Sir. Postma, Treebeek-Heerlen. F. Terpstra, winkelier, Spekholzerheide, Klein Gravenstraat. R.c. Mr. de Nerée tot Babberich. Cur. Mr. Ballieux, Kerkrade. 13 Juli: H. Uythof, aannemer, Franeker, Lyckemastraat 8. R.c. Mr. B. Fh. Baron van Harinxma thoe Slooten. Cur. Mr. K. Wes terling Leeuwarden. G. Gatsonides, smid, Oosterzee. R.c. Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. Cur. Deurwaarder F. Rinsma, Lemmer. J. van Beezem, fruitventer, Schalkburger straat 131, Amsterdam. R.c. Mr. J. J. Ter Maten. Cur. Mr. W. J. Wytenhorst, Amster dam, Amstel 344. F. A J. Broekhof, winkelier en koopman, 2e Anjelierdwarsstraat 9, Amsterdam. R.c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. W. J Wyten horst, Amsterdam, Amstel 344 Opgeheven wegens gebrek aan actief: 7 Juli: H. A. J. Rooding, Geleen. 25. „Ja, werkelijk," ging ik voort op eenigszins vertrouwelijken toon. „Ik kreeg hem door be middeling van het verhuurkantoor van Sea- Srave, U weet wel op Hannover-square. Hel Was geen vergissing, want ik was 's morgens zelf geweest en Seagrave verzekerde mij, dat öe getuigen niet alleen goed in orde waren, Waar dat hij zelf Tregattoek had opgebeld en deze per telefoon de goede referenties had bevestigd." Ik zag, dat zy een lichten schok kreeg, dien z)! echter oogenblilikelijk meester was. „En?" fluisterde zij. Ik lag achterover in mijn stoel. Ik voelde Wijzelf wel een weinig wreed, maar toch heed 'i mij genoegen haar verslag uit te bren gen. „Nu komen wy aan het meest interes sante gedeelte- van de geschiedenis," ver volgde ik. „Vanmorgen hoorde ik van Sea- Sravé, dat niet alleen het getuigschrift valsch was, maar dat iemand tydens afwezig heid van Tregattoek, door zijn telefoon met Seagrave had gesproken. Sir Henry scheen Wjjkbaar niets "an de zaak te weten." Zy zweeg eenige oogenblikken. Haar wim pers knipten snel en haar oogen hadden een verwarde uitdrukking. „Ik begrijp het niet goed," sprak zij eindelyk. „Waarom had U een nieuwen huisknecht noodig? Den nacht te voren, was er toch een in uw huis." „O ja", onderbrak ik haar, „myn goede Mi) ford. Maar ziet U, een van uw vrienden is zoo welwillend geweest, hem te vergifti gen." „Vergiftigen?" herhaalde zy gerekt, als wilde zij daardoor haar oprecht gemeenden afschuw te kennen geven; toen boog zij zich voorover en vroeg: „Bedoelt U, dat uw huis knecht dood is?" „O, neen, gelukkig niet," zei ik luchtigjes, „wy zyn heusch een taai stel, Milford en ik. Maar zij hebben toch hun best gedaan en per saldo moogt U den steen niet opnemen en op hen werpen. U miste my meesteriyk op drie meter afstand." Ik vrees, dat de laatste zinspeling onnoodig was. Mercia had gedurende een oogenblik haar gelaat met haar handen bedekt en toen zy ze weer wegnam, zag ik, dat haar oogen van toom en verontwaardiging schitterden. ,,'t Is verschrikkelijk," stotterde zy. „Ik wist niet ik ik heb wel iets gehoord maar in werkelijkneid begreep ik niet het Zy brak plotseling af. „Het is natuuriyk die scherpzinnige myn heer Guarez geweest. Juist iets, wat men kan verwachten van iemand met zoo'n naam. Ik kon mij werkelijk niet indenken, dat U er iets mede te maken had." „Hoe laat was het, toen dat kantoor tele foneerde," vroeg zy, nu veel kalmer. Ik schudde myn hoofd. „Ik weet het niet precies, maar dat kan ik wel onderzoeken. Het was in ieder geval Woensdag-namid dag." „Ach," sprak zij, het woord inhaleerend. Teen zweeg zij. „Weet U, dat ik by de familie Tregattoek gelogeerd hen?" vroeg zij. „Lammersfield heeft het my zoojuist ver teld," antwoordde ik. „Maar het komt er niet op aan. Ik ga morgen naar Woodford en blijf eenige dagen by Maurice Furnivall, zoo doende heeft U niet veel kans, de onaange name ondervinding op te doen, mij weder te ontmoeten." Zij keek mij aan met vreemden blik. „Denkt U daar veiliger te zijn?" vroeg zy. Ik lachte. „Och, 't kan daar al niet gevaar- lyker zijn dan hier in de stad en per slot van rekening is Maurice mijn neef „Uw neef", herhaalde zy half ongeloovig; toen zag ik plotseling een glans van verlich ting haar oogen verhelderen, als een openba ring. Met lenig gebaar boog zy naar my toe en legde haar hand op mijn mouw. „Om Gods wil, ga er niet heen," sprak zy gejaagd. Op hetzelfde oogenblik klonken er voet stappen in de hal en verscheen de vervloekte gestalte van Beauchamp tusschen de bloe men. „Wel wel, miss de Rosen," sprak hy, op zyn manier humoristisch, „dat ik U geiyk de Ara bische prinses moet vinden, onder de pal men 1" De allerliefste Mercia glimlachte op de meest bekoorlyke wyze. „En om dezelfde reden," sprak zy opge wekt. „Het is ondraaglyk warm in de bal zaal." „Zonder de andere aantrekkelykheden van de woestyn," voegde ik er aan toe. „Daar wordt men tenminste niet op zijn teenen ge trapt." „Niettemin," zei de oude man, zich tot Mercia wendend en my opzettelyk negeerend, „zal ik U, met uw toestemming, uit de oase weggeleiden? Toen ik U zocht, kwam ik Sir Henry tegen. Hij wilde U gaarne een oogen blik spreken en ik beloofde hem, U by hem te brengen." Hy bood haar zyn arm aan en na een aarzeling van slechts een halve seconde, stond zij met 'n sierlyke beweging van haar stoel op en nam hem aan. Terwy zy dit deed, keek zy mij vluchtig aan. „U moet my de rest van die geschiedenis straks verder vertellen, mynheer Northcote," sprak zy. Ik maakte een buiging en keek haar een oogenblik na, toen de oude ingebeelde gek haar wegleidde, met een air van triomf, als wilde hy te kennen geven, dat hy mi) han dig buiten gevecht had gesteld. Ik ging weer zitten; ik had stof tot na denken in overvloed. Dat Mercia onder een anderen naam by de Tregattoks logeerde, was op zichzelf iets schokkends voor mijter- wyi in verband met het vervalschte getuig schrift en de valsche bevestiging daarvan, op verschillende, tot dusverre duistere punten, eenig licht werd geworpen. Toch was ik er vast van overtuigd, dat zy in het geheel niet medeplichtig was aan de Milford-geschiede- nis. Ja, zy had in een wanhoopsvlaag ge tracht my dood te schieten, doch wat daar van ook zy, dat scheen een geheel op zich zelf staand feit te zyn. Maar bedienden ver giftigen was een soort van moordenaarswerk, waar ik Mercia niet mede kon vereenzelvigen. Ik vroeg mij af, hoe zy met de Tregattoks in kennis kon gekomen zijn. Lammersfield had zooiets gezegd van „opgepikt in Zuid- Amerika" en dit was wel in overeenstemming met mijn verdenking van den vorigen avond. Haar eigen uitdrukking; „de Satyr van Cule- bra" kwam mij plotseling voor den geest en ik herinnerde mij, dat ik die plaats nog niet in den atlas had opgezocht, zooals ik voor nemens was te doen. Ik wist, dat Tregattoek eenige jaren geleden gezant in Bolivia was geweest, dus was het zeer wel mogelyk, dat hy op de hoogte was van myn onbekend en, naar het scheen, minder eervol verleden. Dan kwam Maurice, dien ik op het oogen blik geen juiste plaats kon geven op dit tooneel, Mercia had my, om de een of an dere reden, een duidelyken wenk gegeven, dat dit beminnelijke jongmensch niet te ver trouwen was; trouwens de uitlatingen van Northcote en myn eigen instinct hadden reeds tot een zelfde conclusie geleid. Maar toch, als hij een neef van Northcote was en wel een, die door hem schijnbaar steeds goed en hartelyk werd behandeld, hoe kon hy dan in 's hemels naam betrokken zyn by hetgeen Mercia deed, of die Zuid-Ameri- kaansche vrienden van haar, die waarschijn lijk uit zeer goede beweegredenen zoo ver langend waren een einde aan mijn bestaan te maken. Het was dan ook mogelijk, dat hy, als myn naaste bloedverwant, een oogje had op myn oneerlyk verworven rijkdom; ik aarzelde echter om zelfs ten opzichte van Maurice zoo'n duivelsche theorie te aan vaarden. Ik zat nog over deze helsche complicaties myn hersens te pijnigen, toen een vlugge tred op den mooien tegelvloer my deed op kijken en ik Lord Sangatte haastig naar róy toe zag komen. „Mooi zoo", sprak hy. „Ik dacht wel dat ik je hier zou vinden. Ga je mee naar myn studeerkamer?" Om de waarheid te zeggen, had de ont moeting met Mercia my de geheele afspraak doen vergeten, en het was bloot toeval, dat hy my hier vond Natuuriyk zei lk hiervan niets, doch volgde hem door den wintertum naar een deur verderop, welke hij met een Yale-sleutel opensloot. Ik dacht by mij zei- ven, dat het mij dezen avond aan afwisse- *ng niet ontbrak. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9