HAAS AZIJN Van Alles en van Overal Stadsnieuws VOOR UW GEZONDHEID DE BESTE TWEEDE BLAD VRIJDAG 17 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Valkenburg en zijn Openlucht-theater De strijd tusschen Fascisme en Vaticaan Albert Loots in den kunsthandel Steffens De nieuwe burgemeester van Bloemendaal Kind onder de tram BINNENLANDSCH NIEUWS Internationaal Zuivelcongres en Kaas conventie Onze Koleninvoer in Frankrijk GEMENGD NIEUWS De krisis in Duitschland Een vrouwelijke hotelrat Autobus in rivier gestort De overige 12 verdronken. KERKNIEUWS Eerste steenlegging R. K. Kerk te Aalsmeer Nationale Bedevaart naar Lourdes SCHAKEN VRAGEN BUS „NIETS is zoo belangrijk, als het oorlogsgevaar van Europa af te wen den, zoodat ELK streven in deze richting moet worden beschouwd als te zijn in het algemeen belang." (Z. H. Paus Leo XUX) 315 Na den V. A. R. A.-dag De politie te Hilversum verzoekt ons me- In Valkenburg, zeker wel onze drukst be zochte vacantie-stad begint het weer te leven. Het is er evenwel nog niet vol en de zeker wel vijftig hotelknechts staan nog al tijd bij de aankomst van iederen trein op het stationsplein om den aankomenden vreemdeling op 'n alleronaangenaamste ma nier lastig te vallen. Een verblijf is heel aan genaam, maar met het verblijf is voor den vreemdeling onvermijdelijk het aankomen verbonden en dat is in Valkenburg aller onaangenaamst. Zoodra men het station uit komt begint een soort spitsroeden-loopen tusschen een dubbele haag geuniformde hotel-knechts, die je allen toeschreeuwen, dat hun hotel het beste is en zich daarbij vaak niet ontzien den leiziger bij arm of jaspand te trekken, of trachten zich van diens koffer meester te maken. En als je dan eindelijk met dringen en duwen door de lange dubbele rij lastposten heen bent en je denkt dat het nu uit is met het gezanik, dan komt nog het alleronaangenaamste. Dan word je door een legertje van andere hotelknechts, ditmaal ongeuniformde, hin derlijk gevolgd, die je allemaal mee willen hebben, naar hun hotelletje, naar hun pensionnetje, waar je volgens hen zoo heer lijk rustig kan logeeren en waar je de aller mooiste kamer met het allerbeste bed en het allerlekkerste eten kan krijgen voor één en kelen harden rijksdaalder per dag. Het kan voor den naam van Valkenburg als zomerverblijf allerminst goed zijn, die strijd om den aankomenden vreemdeling, die hier erger wordt lastig gevallen dan in een Italiaansche havenstad door de spreek woordelijke bedeljongens. Dat daaraan door het gemeentebestuur al niet lang een eind is gemaakt begrijp ik gewoonweg niet. Intusschen, is men eeumaal aan de klau wen dier op menschenroof uit zijnde gieren ontkomen en heeft men zich in een der on telbare goede hotels, of pensions geïnstal leerd, dan verloopt alles verder uiterst pret tig en vlot. Men kan zich dan dagenlang uitstekend en aangenaam bezig houden weer, of geen weer. Regent het, dan kan men de grot gaan bezichtigen of de, vooral voor katholieken zoo uiterst belangwekken de, Catacomben; is 't mooi weer, dan biedt de omgeving gelegenheid te over voor heer lijke wandelingen of kan men uitstapjes maken per auto-car naar alle mogelijke plaatsen; Aken, Keulen, Bonn en nog ver der, tot Zwitserland en Ober Bayern toe. Voor amusement is hier in Valkenburg wel gezorgd, ook des avonds, wanneer het in de verschillende dansgelegenheden en in de café's vroolijk toegaat. Een der beste avond-amusementen is wel In een der étalages van den Katholieken Kunsthandel Steffens, aan de Zijlstraat, kan men enkele schilderwerken aantreffen van Albert Loots, vroeger te Nijmegen, thans te Haarlem. Het voornaamste doek is wel dat met het religieuse onderwerp. Het stelt voor: „De boodschap des En gels aan Maria." Die voorstelling is, jammer, dat wij 't zeggen moeten, niet overduidelijk. We zouden ons kunnen voorstellen, dat men aanvankelijk meent, de Heilige Drie vuldigheid te zien afgebeeld. We merken immers op twee groote gestalten, waartus- schen een witte duif. De gestalten en ook de duif hebben een aureool: bijna de tra- ditioneele voorstelling der H. Drievuldigheid. Voorts is de methode van uiting eeniger- mate Wiegman-achtig, óók wat het gamma der kleuren betreft. Toch is die (oppervlakkige) gelijkenis geen imitatie; in 't geheel zelfs niet. Albert Loots bezit genoeg persoonlijkheid om geen klakkeloos nabootser te zijn. Hij heeft voorts een krachtig palet, een glanzend en prach tig coloriet en zijn wijze van teekenen is toch weer oorspronkelijk en modem. We kunnen ons voorstellen, dat sommi gen met die moderne opvatting niet accoord kunnen en willen gaan. De uitbeelding wijkt te veel af van de werkelijkheid of van de gebonden dichterlijkheid. Men mag echter niet vergeten, dat het den schilder allerminst te doen was om de rea liteit te beelden. Hij schilderde niet op de eerste plaats de personen van Maria en den Engel; hij gaf het heilige en blijde feit, of 'iever nog de apotheose van de heilige fei telijkheid. Misschien, dat men. dit bedenkend, zich méér verzoenen kan met de ultra-moderne beelding. De „blauwen" en „rooden" van dezen schilder, in dit doek, zijn fraai en diep. Ook uit dat andere schilderwerk: „Ge dicht op Lisieux" blijkt een waardevolle toon, welke Loots doet kennen als een goed schilder, die, wanneer hij nog meer zich zelf tracht te zijn, er best komen zal. -Een enkel fragmentje van dit doek is, Wat de teekening betreft, een beetje zwak, b.v. het afgaande bruggetje. Noemen we verder nog het landhuis, flink te de verf geschilderd, doch dat niettemin, wat toon en compositie betreft, zich aange naam laat bewonderen. Wellicht zien we in be toekomst nog meer interessante, goede uitingen van dit jeugdige, zuivere schilders talent. d. H. Jongetje verdronken in Haarlemmermeer Behalve het ongeveer 2-jarig zoontje van ben heer G. v. d. B., dat, zooals wij gisteren needs melSden, te Haarlemmermeer in een sloot langs den Vijfhuizerweg verdronk, is gisteren in die gemeente nog een jongetje verdronken, n.l. het 6-jarig zoontje van den bruidenier M. v. T., wonende aan den Lei- muiderdijk, dat zich 's avonds in een onbe waakt oogenblik vlak bij de ouderlijke wo- hing op een schuit had begeven. Het is vermoedelijk overboord gevallen en werd toen men het bemerkt had, levenloos uit bet water opgehaald. Arme kleine Gistermiddag omstreeks vijf uur is het briejarig dochtertje van den heer C. v. Ros senberg te de Kwakel (bij Uithoorn) in de sloot voor het huis verdronken. Toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. het Openlucht-Theater, dat reeds sedert eenigen tijd weer met zijn voorstellingen begonnen is. Tot nog toe waren het de leden van het „Zuid-Limburgsche Tooneel", een vereeni- ging van dilettanten, die er optraden met Pieter Langendijk's „Don Quichot op de bruiloft van kamacho", waarvan ik Dinsdag de laatste voorstellingen heb bijgewoond, waarbij een talrijk publiek aanwezig was. Het waren, zoover gezegd, dilettanten, die het stuk opvoerden, maar dan toch dilettan ten van de beste soort, die zich over het algemeen op zeer verdienstelijke wijze van hun taak kweten. Boven allen blonk de heer Gerard Meussen uit, die de rol van Sanche Pance vertolkte. Trouwens, de heer Meussen die ook al bij Verkade optrad, kan niet ge heel-en-al meer als dilettant beschouwd worden, wat dan ook wel aan zijn spel was te zien. Naast hem mag ook Jef Schillings ge noemd worden die de rol van Kamacho op meer dan verdienstelijke wijze vervulde. Ook voor de regie, die door dezen speler verzorgd v/as, komt hem een woord van waardeering toe. Ik zal niet alle meespelenden noemen, alleen zeggen, dat ze over het algemeen vol doende waren, zoodat de opvoering als ge heel uitstekend slaagde. Onvoldoende waren echter Mia Kohlen als Quiteria, die haar rol zei als een van buiten geleerd lesje en van dictie en actie weinig nesef scheen te hebben en Felix Smeets, als Bazillus, die, al speelde hij overigens niet onverdienstelijk, door zijn zwaar leunen op den souffleur, aan den indruk van het geheel veel af breuk deed. Herhaaldelijk moest de man-in- het-hok ter wille van dezen speler zijn stem op een voor zijn beroep ongewenschte wijze uitzetten. Zaterdag heeft de eerste voorstelling plaats van het gezelschap „Het Theater" uit Den Haag, dat met „Marieke van Nim wegen" en „Een knecht voor twee Heeren", blijspel van Goldoni, vier avonden achtereen zal op treden. En dan komt, van 25 Juli tot 25 Augustus, nu reeds voor de zesde maal, het gezelschap van den Kon. Ned. Schouwburg van Ant werpen zijn voorstellingen geven. 0.m. zal dit gezelschap opvoeren „Genesius" en Cal- deron's „Rechter van Zalamea". Gezien het succes dat de Kon. Ned. Schouwburg uit Antwerpen nu al vijf jaren achtereen in het Valkenburgsche Openlucht- Theater heeft gehad, zal het ook ongetwij feld ditmaal weer veel bijdragen om den be zoekers van dit vacantieoord het verblijf in het Zuiden van Limburg te veraangenamen. ARTHUR TERVOOREN. Installatie 6 Augustus Donderdagmorgen heeft de nieuwe bur gemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex een kort, niet-officieel, bezoek aan de gemeente gebracht, waarbij hij op het raadhuis een onderhoud had met den loco-burgemeester, wethouder J. C. Laan, den gemeente-secre taris, mr. dr. J. F. Veeren en het raadslid, den heer A. Cassée. Binnenkort hoopt de burgemeester de ge meente weer te bezoeken in gezelschap van zijn echtgenoote, in verband met het zoeken van een huis. In een buitengewbne zitting van den ge meenteraad op 6 Augustus zal de installatie van den nieuwen burgemeester plaats neb ben. Op slag gedood Het 12 <4 -jarig jongetje B. speelde giste renmiddag in de Rozenstraat te Haarlem. Plotseling stak het kind de straat over, met het noodlottig gevolg, dat het onder een juist passeerende tram raakte en door de voorste wielen overreden werd. Het kind was op slag dood. Het deerlijk verminkte lijkje is naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. Verbetering aan den Zeeweg Het plantsoenstrookje in het midden van den Zeeweg tegenover het paviljoen van den heer Hoffschlag, dat door het fietspad een gevaarlijk verkeersobstakel was geworden, is dezer dagen opgeruimd. Hierdoor is een groote verbetering aange bracht. Als de kat van honk is Gisteravond omstreeks 9 uur zijn door de politie aangehouden een 24-jarige lood gieter en een 28-jarige boterhandelaar, bei den wonende alhier. Deze personen hadden zich door opensluiting toegang verschaft tot een perceel in de A. L. Dyserinckstraat. De bewoners van dit huis waren naar den bioscoop. De buren nadden de inbrekers naar bin nen zien gaan en hadden een politieagent gewaarschuwd. Deze agent belde aan en een van de heeren opende de deur, terwijl de agent den anderen in de achterkamer aan trof. Beiden zijn naar het politieposthuis aan de Amsterdamschevaart overgebracht. Bij fouilleering werden op een der inbre kers zeven sleutels gevonden, waaronder één looper en een boksbeugel. Op den andere werden een boksbeuegel, een belastingplaatje, 5 sigaren en 8 vakbond- zegels gevonden. Uit het onderzoek is gebleken, dat eenige kasten in de woning waren doorzocht en dat het belastingplaatje, de sigaren en de vakbondzegels van den bewoner afkomstig waren. Met den looper hadden de inbrekers zich toegang tot de woning verschaft. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Congres H. K. W. Zondag 26 Juli wordt door den Ned R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden een congres gehouden te Amersfoort; ook de af deeling Haarlem zal hieraan deelnemen. Om zooveel mogelijk het nuttige met het aangename te ver eenigen, zal de reis worden gemaakt per autocar. Het vertrek is bepaald op boven- genoemden datum des morgens om 9 uur vanaf de Groote Markt. Deelnemers kunnen zich nog tot en met uiterlijk Zaterdag 18 Juli aanmelden bij den heer A. K. Hopstaken, Vooruitgang straat 52. Leden toont uw belangstelling en geeft u alsnog spoedig op. Deze week wordt te Kopenhagen het negende Internationale Zuivelcongres ge houden. Het is Dinsdag door koning Chris- tiaan geopend en wordt Vrijdag gesloten Niet minder dan 42 landen met 1400 leden nemen eraan deel, terwijl 40 landen offi cieel vertegenwoordigd zijn. De Nederlandsche regeering is vertegen woordigd door een delegatie, aan wier hoofd staat oud-minister dr. Posthuma. Er blijkt dus groote belangstelling voor deze internationale bijeenkomst, welke uit vijf afdeelingen bestaat; 1. melkveeteelt en melkproductie; 2. chemie, bacteriologie en hygiëne; 3. techniek industrie en handel; 4. organisatie, wetgeving en controle; 5 zuivelbedrijf in de tropen. Met het oog op dit laatste is als vertegenwoordiger voor Nederl. Indië aangewezen de heer J. van Eek, hoofd van den Burgerl. Veeartsenij- kundigen Dienst in N.-ï., tijdelijk in Neder land. Het is een eigenaardige samentreffen, dat men nu juist in Denemarken vergadert, dat met Duitschland en Engeland de groot ste kaasimportlanden der wereld buiten de internationale kaasconventie bleef, waardoor het resultaat voor ons land een teleurstelling werd. Duitschland en Dene marken maken veel kaas na, zoodat men gemakkelijk kan raden, waarom die landen buiten de conventie bleven. Denemarken wil zich het recht voorbehouden Zwitser- sche kaas te blijven namaken, zonder ver melding van herkomst. Zooals Duitschland met de Edammer en Goudsche kaas uit het Rijnland. Zeker, wij produceeren ook Ched dar- en Cheshire, maar vermelden dan met groote letters; „The Netherlands". Het congres zal in dezen stand van zaken geen veranderingen brengen. Maar toch is het congres van bijzonder belang voor de wisseling van gezondere interna tionale begrippen inzake het zuivelbedrijf oordeelt „De Tijd". De geschiedenis der conferentie heeft de noodzaak hiervan uit gewezen. Het resultaat ervan is niet bemoe digend. Zoodat zelfs de vraag is gesteld of tot ratificatie onzerzijds zou moeten worden overgegaan. De gedachte wordt nu naar voren gedragen om de conventie te splitsen in een deel, dat betrekking heeft op de her vorming der soortnamen en dat de eenheid van monsternamen en het onderzoek der kaas regelt. Het denkbeeld wordt door den secretaris van den Zuivelbond gesteld. Laatstgenoemde regeling zal toch bij de meeste import- zoowel als exportlanden geen bezwaar ondervinden. Het is voor den internationalen kaashandel van belang, dat dit deel der conventie wordt geteekend door zooveel landen als mogelijk is. Intusschen kan men, óók op congressen als thans, doorgaan met propaganda voor ratificatie van het eerste deel tevens. Nederland zou beide deelen kunnen rati- ficeeren. De Nederlandsche invoer wordt niet meer dan de helft verminderd Gisteren verscheen te Parijs een decreet, waarbij het principe van de invoerbeperking van steenkolen wordt vastgesteld. Voor het einde van deze week volgt daarop het per centage, waarmee de invoer wordt beperkt; welk percentage vastgesteld is op 25% en dat wel over den .gemiddelden invooer van 1928—1929 en 1930, hetgeen dus beteekent, dat onze steenkoleninvoer in Frankrijk, ge nomen over het laatste jaar, met nog meer wordt beperkt dan de 40%, welke door de staatscommissie was geadviseerd. De slag voor onze mijnstreek is zeer zwaar, schrijft het „Hdbd." Onze kolenuit- voer bedroeg in 1930 goed 2.000.000 ton. Daar het gemiddelde over de jaren 1928, 1929 en 1930 echter slechts 1500.000 ton bedroeg en thans maar weer 75% van dat gemiddelde ingevoerd mag worden, zal Nederland zijn uitvoer naar Frankrijk met ongeveer 875.009 ton verminderd zien. Dit beteekent voor eenige der particuliere mijnen, die net zwaarst getroffen worden, meer dan 50% van haar tegenwoordigen uitvoer naar Frankrijk. De gemeenteraadsverkiezingen van Zoeterwoude Geen enkel raadslid toegelaten In de gisteren gehouden raadszitting der gemeente Zoeterwoude adviseerde de com missie, belast met het onderzoek der ge loofsbrieven van de nieuwbenoemde raads leden tot niet-toelating van deze personen De raad nam dit advies aan met 6 tegen 3 stemmen. De oorzaak van deze niet-toelating is ge legen in het feit. dat er onregelmatigheden zouden hebben plaats gehad in het stem bureau aan den Hoogen Rijndijk. Hier zou n.l. een verpleegster tot driemaal toe iemand, welke lichamelijk niet hulpbehoe vend was, bijgestaan hebben zonder toe stemming van den voorzitter. „De Tribune" Ook uit de openbare leeszaal te Amsterdam verwijderd. Het bestuur van de openbare leeszaal te Amsterdam heeft, na briefwisseling met den minister van onderwijs en met het bestuur der centrale vereeniging voor openbare leeszalen, met 7 tegen 4 stemmen besloten, het dagblad de Tribune niet meer in de lees zaal ter beschikking te stellen. Katholieke Journalistiek en Medezeggenschap Wij lezen in de „Kath. Pers": Mede in verband met de gebeurtenissen der laatste weken in de katholieke dagblad pers en de pas verschenen encycliek „Qua- dragesimo Anno", waarin ook het vraagstuk der medezeggenschap krachtig voor de ar beiders in de bedrijven wordt opgeëiseht, besloot het bestuur de kwestie der mede zeggenschap voor de journalisten vooraan te zetten op het werkprogram. In beginsel besloot het bestuur, dat een tweetal vooraanstaande katholieken op we tenschappelijk katholiek terrein zullen wor den aangezocht een rapport samen te stel len over de kwestie van de medezeggen schap der Katholieke journalisten in het dagbladbedrijf. Hoe de bevolking erop reageert Een redacteur van de „Gelderlander", die momenteel een reis door Duitschland maakt, geeft in zijn blad zijn meening weer over de stemming, welke er heerscht. Hij schrijft o.m. het volgende: Uiterlijk is de toestand heel gewoon, en als wij 's avonds aan een diner zitten van welk gemeentebestuur ook, dan zou je niet zeggen, dat Duitschland aan den rand van den afgrond leeft. Het gaat er leutig toe en men houdt er den moed maar in. Wij werden ontvangen, alsof er geen woik- je aan de lucht was: Sauerland moest zijn beurt hebben. Het Rijnland was het vorig jaar door de Hollandsche journalisten afge werkt en Sauerland kende men in Holland niet voldoende. En of er nu krisis was of niet, elk onweer gaat voorbij, zei de leider in zijn eerste toespraak. En daarna breekt de zon weer door. Men kan de opgewektheid bewonderen, waarmede deze Duitschers den tegenspoed dragen; zij voeren ons als fuivende reizigers door hun schoone landstreek, maar wij heb ben toch het gevoel, dat wij fuiven op een vulkaan. De kraters spuwen rook uit en on der den grond rommelt het. Allen zijn het hierover eens, dat het abc van de krisis het geldgebrek is. En dat de oorsprong van het geldgebrek moet gezocht v/orden in den oorlog, die de spaardulten van het Duitsche volk heeft weggeschoten. Toen de oorlog voorbij was, was Duitschland arm, maar het deed, alsof 't rijk was. De in flatie gaf een schijnrijkdom en in dien schijn zijn er vele domme dingen uitgehaald. Intusschen werkte het Verdrag van Ver sailles: wat de Duitschers verdienden, ging naar het buitenland toe. Die arm is, kan door hard werken weer wat overleggen, en zoo trachten er weer bovenop te komen, maar in Duitschland ging dat niet op. Wat werd verdiend, moest naar het buitenland en zoo werd kapitaalvorming onmogelijk. Er is geldgebrek in Duitschland, en zoo lang arbeid kapitaal noodig heeft om aan den gang te blijven, zoolang beteekent kapi taalgebrek, dat de grondslag voor de volks welvaart ontbreekt. Wat doet een industrie, die gebrek heeft aan kapitaal? Zij leent. Zij vraagt om geld aan de Bank. En de Bank verleent krediet, als de industrie soliede is. Mits de Bank zelf over geld beschikt. Doch daarin demonstreerde zich juist de armoede van het Duitsche land, dat de Ban ken niet beschikten over voldoende kapitaal en dat zij het geld moesten halen uit Jiet buitenland. Blijkbaar is dat hoe langer hoe moeilijker gegaan. De Duitsche banken hebben blijkbaar in den laatsten tijd slechts geld kunnen krij gen op korten termijn en dat geld is sinds de krisis door het buitenland teruggenomen. Men kent het relaas van Goldschmidt, den rumoerigen directeur van de Danatbank, op wien de sociaal-democraten bijzonder ge beten zijn, dat er 'in de la'atste weken door het buitenland 800 millioen Mark aan geleend geld is teruggenomen en dat daar mee zijn kas is leeggeraakt. Dat wegtrekken van kortloopende kredie ten schijnt in 1930 al begonnen te zijn, maar in het voorjaar van 1931 is het met een vaart doorgezet. Men beweert, dat er van Januari tot Mei een milliard mark aan kort loopende kredieten is teruggenomen. Het voorstel Hoover, zoo zeggen de Duit schers, is een half jaar te laat gekomen; het vertrouwen in het Duitsche krediet was een maal geschokt en het buitenlandsch geld was voor het grootste deel uit Duitschland weggestroomd. Als het voorstel Hoover b.v. in Januari was gekomen, zou het den stroom misschien hebben tegengehouden, nu deed het niets meer. Nadat het plan Hoover be kend was, is er nog 350 millioen kort-geld uit Duitschland weggehaald. De krisis in Duitschland is derhalve een krediet-krisis en de eenige oplossing is, dat er geld op tafel komt. Men heeft hier veel hoop op de tusschen- komst van Henderson, die naar Parijs zal gaan en heel waarschijnlijk met de Fransche staatslieden over hulpverleening aan Duitschland zal spreken. Het is merkwaardig zoo vast men hier overtuigd is van de al macht der Fransche Republiek in dezen. Als Frankrijk maar wil, kan het helpen, meent men algemeen. Frankrijk moet vóórgaan. Frankrijk is niet alleen militair een sterke mogendheid, maar ook financieel. Als Frankrijk het wagen zou om politieke voorwaarden aan een geldleening te verbin den, zooals het heeft gedaan in zijn ultima tum aan Oostenrijk op 16 Juni, zou heel Duitschland verontwaardigd opspringen en is het uur genaderd van de Nazi's om den chaos te verwekken. Intusschen blijven de Banken hier geslo ten en komt er gebrek aan klein geld, Men doet daar de gekste verhalen vap: bijvoor beeld, dat een barbier zich laat betalen met een chèque. Over communisten hoort men veel praten, vooral 's avonds laat, maar in deze streken ziet men er geen. Het schrikbeeld, dat 's avonds laat opdoemt, is de communistische overheersching, zoo het buitenland weigert kapitaal te verstrekken en Duitschland ver plicht zal zijn z'n volkshuishouding in te richten naar het Russisch model. Rusland, dat zich tracht te helpen zonder buiten landsch kapitaal en dat zelf kapitaal heet te vormen door de uiterste uitbuiting van het Russische volk. Als Duitschland tot het com munisme zou vervallen en zich ging aanslui ten bij de Sovjet-republiek, was 't leed voor Europa nog niet te overzien. Dat mogen de Europeesche staatslieden, die het lot van ons werelddeel in handen hebben, volkomen be grijpen. Omtrent de hulp van de Ver. Staten van Amerika is men hier over het algemeen gun stig gestemd, maar ik kan niet voldoende beoordeelen of deze stemming gefundeerd is. Intusschen gaat de bel voor het „Festessen" weer; wij fuiven voort op den Duitschen vulkaan. de te deelen: Gelijk reeds eerder gemeld, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag jJ., den nacht voor het V.A.R.A.-feest, waarschijn lijk per auto, motorrijwiel of rijwiel, op ver schillende toegangswegen tot Hilversum enorme hoeveelheden spijkers met platte koppen gestrooid, tengevolge waarvan een groot aantal motorrijtuigen en rijwielen lekke banden bekwamen. Volgens de laatst ingekomen berichten zou o.a. dien nacht op den weg van Utrecht naar Maartensdijk een twintigtal jeugdige wielrijders, onder leiding van drie oudere personen, gezien zijn, die achter op hun rij wielen bakken spijkers vervoerden en deze op den weg uitstrooiden. De Commissaris van Politie te Hilversum verzoekt allen, die eenige inlichtingen hier omtrent kunnen verschaffen, hem ten spoe digste daarvan mededeeling te doen. Ook zal hij er prijs op stellen te vernemen wie deze kopspijkertjes in pakken, kort voor 12 Juli j.l. heeft verkocht. Zij logeerde zonder betaling en verduisterde horloges In het hotel „Het Hof van Holland" te Muiden, heeft een ruim 50-jarige dame, die voorgaf te Hengelo te wonen, kans gezien een week lang verblijf te houden, zonder den eigenaar daarvoor ook maar iets te betalen. Op den ochtend van den zevenden dag van haar verblijf in genoemd hotel, ging zij, naar „De Tel." vernam", een wandeling maken, doch daarna is zij in het hotel niet meer teruggekeerd. Zij heeft een handtasch achtergelaten, waarin twee stuks gebruikt lijfgoed geborgen waren. Zij was zonder bagage gearriveerd; ook scheen zij toilet artikelen als overtollige luxe te beschou wen. De dame, die forsch gebouwd is en een donker uiterlijk neeft, spreekt, behalve zui ver Nederlandsch, ook vloeiend Fransch. Te Weesp heeft zij bij een tweetal hotel houders besprekingen gevoerd over het hu ren van een kamer. In hotel „De Roskam" zou zij des avonds terugkomen, doch zij is aldaar niet verschenen. In hotel „De Roode Leeuw" pakte zij vlug haar biezen, toen zij bemerkte, dat aldaar reeds bekend was, dat zij die week te Muiden had gelogeerd. Woensdagavond kwam de heer Th. Koper- draat, hotelhouder te 'sGraveland, tot de ontdekking, dat de bewuste dame in zijn hotel logeerde. Hij stelde zich telefonisch in verbinding met den eigenaar van het hotel „Hof van Holland" te Muiden, met het resultaat, dat de rijks- en gemeentepolitie van Muiden, vergezeld van den rijksveld wachter van 's-Graveland, in den loop van den avond de oplichtster ten huize van den heer Koperdraat arresteerden. Het bleek, dat de politie een zeer goede vangst gedaan had, want de gearresteerde bleek te zijn zekere mevrouw W„ die reeds sinds 1928 door de politie en justitie werd gezocht. Haar aanhouding was niet minder dan acht maal gevraagd. Zij had o. a. nog een jaar gevangenisstraf te goed wegens oplichting. Ook de commissaris van politie te Zand- voort verzocht dezer dagen haar aanhou ding wegens verduistering van een tweetal gouden horloges. De aangehouden vrouw is te Hilversum in arrest gesteld. Donderdag is zij voorloopig naar Muiden gebracht om daar door de politie te worden verhoord. Straathandel in Marken bij Nijmegen Veertig oent per stuk De huidige toestand in Duitschland geeft tot merkwaardige toestanden in het grens gebied rond Nijmegen aanleiding. Voor de speculanten, hetzij dat zij hun bedrijf op groote schaal uitoefenen, hetzij dat zij een meer bescheiden „gokje" wagen, is thans weer een tijd vol emotie aangebroken. Aan stonds zij opgemerkt, dat onze Ooster-buren deze speculatie niet weinig in de hand werken. Velen, wij noemen slechts de toe risten en hen, die in Nederland zaken relaties hebben, zitten dringend om Neder landsch geld verlegen en bieden hun mar ken aan, als het ware tegen eiken prijs. Ook zijn er weer Duitschers, die zooveel moge lijk marken tegen lagen prijs opkoopen, vol vertrouwen als zij zijn, dat spoedig normale toestanden zvTen terugkeeren. De straathandel in marken is dus weer herleefd. Van een vasten koers is daarbij vanzelfsprekend geen sprake. Over het alge meen wordt voor de mark niet meer dan 50 cent gegeven; er worden er ook al tegen 40 cent ingewisseld. De banken te Nijmegen wisselen geen Duitsch geld meer in, terwijl de zaken al evenmin Duitsch geld in be taling nemen. Duitsch sprekende klanten wordt dit dan ook al aanstonds, als zij den winkel nog maar nauwelijks betreden heb ben, duidelijk gemaakt. Dergelijke bezoekers kunnen slechts met moeite voor meer dav twee mark winkelwaar machtig worden. Zoo gaat het ook in de grensdorpen Beek en Ubergen; in Berg en Dal daarentegen gaat, naar de „Tel." verneemt, de handel zijn gewonen gang, doch van beteekenis is die dan ook niet in dit kleine plaatsje. De Duitsche café's, even over de grens, maken goede zaken; vele Nederlanders toch, die nog over een luttel bedrag in marken te beschikken hebben, nemen het er eens goed van. in de overtuiging dat de kans groot is, dat hun Duitsche geld over enkele dagen toch waardeloos zal zijn. Sommige grens- café's hebben in dezen tijd veel weg van wisselkantoren en de telefoon staat er bijna geen minuut stil: men heeft de handen vol om de inlichtingen te verschaffen omtrent „koersen" e.d., die door Nederlanders zoowel als Duitschers onophoudelijk gevraagd wor den. De bespottelijkste aanbiedingen worden er soms gedaan. Men kan zich soms dan ook bijna verplaatst wanen in het begin van den inflatie-tijd in 1923, toen er immers eveneens duchtig gespeculeerd werd. 12 personen verdronken Volgens berichten uit Constantinopel, is heden een volle autobus in de Ghedizrivier gestort. Van de 15 inzittenden gelukte het slechts 3 uit den gesloten wagen te komen en zich te redden. Verklaring der „Osservatore" De „Osservatore Romano" publiceert de door het fascistisch partijdirectorium aan genomen resoluties ten aanzien van de jong ste Pauselijke Encycliek en verklaart, met een opmerking aan het adres van de Ita liaansche pers, die deze Encycliek niet ge publiceerd heeft, dat zij in het geheel niet bang is om den onverkorten tekst van de fascistische resoluties af te drukken. Allen, die weten waarom het gaat en die de En cycliek gelezen hebben, kunnen weten, wel ke stellingen de Paus heeft verdedigd en kunnen zelf daarover oordeelen. De ver klaringen van het fascistisch partij directo rium beperken zich tot de bijzaken en gaan op de hoofdstrekking van de Pauselijke En cycliek niet in. „Wanneer wij" aldus de „Osservatore Romano" „daaruit de conclusie moeten trekken, dat men op al het andere niets weet te antwoorden, dan nemen wij daar van gaarne kennis." Ingaande op de details van de fascistische resoluties, schrijft het blad, dat de Paus niet gezegd heeft, dat de eed aan het fas cisme werd afgelegd om den broode, om een baantje of om het leven te redden, doch slechts er op heeft gewezen, dat het lid maatschap en de eed voor velen onder de huidige omstandigheden brood, een baan tje en het leven beteekenen. De beschuldi ging van solidariteit tusschen de vrijmet selarij en het Vaticaan heeft de „Osserva tore Romano" reeds herhaaldelijk weerlegd. Wat de jeugdopvoeding betreft, verwijst het blad naar een verklaring van den Paus van ouderen datum, waarin bezwaar wordt ge maakt tegen de eerste resultaten van een opvoeding, die geen Christelijke opvoeding is. Gisteren, op den feestdag van O. L. Vr. van den Berg Carmel, onder welken titel de nieuwe kerk van de paters Carmelieten te Aalsmeer wordt gebouwd, had de eerste steenlegging plaats. Om 10 uur betrad de Zeereerw. Pater A. Peters, prior van het klooster, geassisteerd door den Zeereerw. pater D. Heggelman, den pastoor der nieuwe parochie, als diaken, en Pater J. Bouman als subdiaken het terrein van de nieuwe kerk, dat naast het klooster gelegen is. Er waren ve e parochianen, kerk- en armbe stuur en enkele heeren geestelijken aanwezig. Onder deze laatste merkten we op de Zeereerw. Heeren Roozen, Lühn en Thomas, resp. pastoors te Bovenkerk, Kudelstaart en Lisse. Ook de heeren architecten en aannemer waren tegenwoordig. Onder de liturgische gebeden en gezangen werd de eerste steen geplaatst en de oorkonde, onderteekend door de geestelijken, kerkbestuur en archi tecten ingemetseld. Hierna nam de Zeereerw. Pater Peters het woord en wees er op hoe we God en de H. Maagd dank verschuldigd waren, nu er na 270 jaar weer een katholieke kerk in Aal meer mocht komen. Verder bracht hij dank aan de pastoors der moederparochies en aan de parochianen, aan de architecten, resp. de heeren Hendriks, Bijl en Van Sassenbeek en aan de vele weldoeners, door wier gaven het mogelijk geworden is om een kerkge bouw te stichten. Hierna werd door de aanwezigen druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid om een steentje te metselen. De pelgrims in het genadeoord aangekomen. De vier treinen met de Nederlandsche Lourdes-pelgrims zijn te Lourdes gearriveerd Het weer is uitstekend. Landensch aak toumooi Naar de „Tel." meldt zijn de uitslagen der 5e ronde als volgt: Zweden—Litauen 2^—%», Amerika—Oos tenrijk 1J4FrankrijkNoorwegen 2%—'/,', Spanje—Roemenië 1—0***, Duitsch land—Denemarken 3—0*, Engeland—Tsjecho- slowakije 1M—Hongarije—Italië 2—1*, Polen—Zwitserland 2—2, Letland—Nederland 2—1*. hangpartijen. Vraag: I. Welke is de kortste en mooiste weg per auto van de Lijnden (Haarlemmer meer) naar Moergestel? II. Hoeveel K.M.? III. Ligt Moergestel bij Tilburg? Antwoord: I en II: De Lijnden, Hoofd dorp, Nieuw-Vennep, Lelmuiden, Rijnsaters- woude, Oudshoom, Alphen a.d. Rijn, Zwam- merdam, Bodegraven, Gouda (47.4 K.M), Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Slingeland, Schelluinen, Gorin- chem (323 K.M.), Woudrichem, Rijswijk Giessen, Neer-Andel, Biesheuvel, Eethen, Drongelen, Waalwijk, Sprang, Loon op Zand, Udenhout, Oisterwijk, Moergestel, (45.2 K.M.). Totaal 124.9 K.M. Antw.: III: Ja.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5