(Binnenlandsch Nieuws RADIO MOORS tV) IJS31 Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN stoomvaartlijnen Schioolblijvertje Chauffeurs en rusttijden Afscheid van wethouder Wibaut Onze kolenuitvoer naar Frankrijk Bevordering der Nederl. Industrie; i „Leent dus het oor aan onze bede (om Vrede), ontvangt de vaderlijke uitnoodiging, die wij tot u richten in naam van den Goddelijken Verlosser, den Vorst des Vredes." (Vredesnota Z, H, Benpdictus XV). KERKNIEUWS Het Bossche Kathedraal Kapittel Sociëteit der Afrikaansche Missiën van Cadier en Keer RADIO-OMROEP Buitenlandsche paspoorten en bewijzen van Nederlandschap Afgifte en verlenging. De maand Augustus wordt terecht de vacantiemaand genoemd. Immers in die maand kunnen de meeste menschen vacantie nemen, vooral zij, die schoolgaande kinde ren hebben, omdat in Augustus de school jeugd vacantie krijgt. Hoe langer hoe meer wordt het gewoonte zich in den vacantietijd niet te beperken tot het eigen land, doch ook een kijkje te nemen in het buitenland. Om over de landsgrenzen te komen, moet men papieren kunnen toonen, n.l. een bui- tenlandsch paspoort of een bewijs van Ne derlanderschap, al naar gelang van het land, hetwelk men wil bezoeken. Het aanvragen van een paspoort moet geschieden bij den burgemeester der gemeen te, waar de belanghebbende in het bevol kingsregister staat ingeschreven. Staat men ingeschreven in het bevolkingsregister eener andere gemeente dan die, waar men de aan vraag indient, dan moet men zich wenden tot den burgemeester van die andere ge meente, onverschillig of laatstbedoelde bur gemeester al dan niet bevoegd is zelfstandig buitenlandsche paspoorten af te geven. Zij, die in het bevolkingsregister van geen en kele Nederlandsche gemeente staan inge schreven, moeten zich wenden tot het De partement van Buitenlandsche Zaken. De zelfde gedragslijn moet worden gevolgd bij de verlenging van Nederlandsche buitenland sche paspoorten. De afgifte van een buitenlandsche pas poort kan onder bepaalde omstandigheden worden geweigerd en wel voor bepaalden of onbepaalden tijd. Zoo kan weigering b.v. plaats hebben bij niet-betaling van belas tingschuld in bepaalde gevallen. Ook kan weigering plaats hebben, indien b.v. de aan vrager zich door vestiging in het buitenland wenseht te onttrekken aan den wettelijken op hem rustenden onderhoudsplicht jegens Nederlandsche minderjarigen. Gehuwde Nederlandsche vrouwen behoeven voor het verkrijgen van een buitenlandsch paspoort niet de uitdrukkelijke toestemming van hare echtgenooten. Indien minderjarigen persoonlijk een bui tenlandsch paspoort voor zich zelf aanvragen, moet blijken, dat tegen de afgifte van dat paspoort geen bezwaar bestaat bij de ouders of de voogden van de betrokken minderja rigen. Bij de aanvraag van een buitenlandsch paspoort moet worden overgelegd het even tueel vroeger aan den belanghebbende af gegeven paspoort. Het kan voorkomen, dat een houder van een nog geldig buitenlandsch paspoort zijn paspoort verloren heeft of dat het op andere wijze in het ongereede is ge raakt. Wanneer er nu ten aanzien van den houder geen grond bestaat voor het vermoe den van fraude, dan kan hem op aanvrage een nieuw paspoort worden verleend. In dit nieuwe paspoort wordt aangeteekend, dat het een duplicaat is, met vermelding van nummer en dagteekening van het paspoort, hetwelk het vervangt. De geldigheidsduur van dit duplicaat strekt tot den dag, waar op het oorspronkelijke paspoort geldig was. Een buitenlandsch paspoort, bestemd voor meer dan één persoon <z.g. collectieve pas poorten) mag alleen worden afgegeven aan het hoofd van een gezin met zijne echtge- noote en/of zijne kinderen beneden 15 jaar, alsmede aan een gehuwde vrouw, een we duwe of een gescheiden vrouw met hare kinderen beneden de 15 jaren Kinderen van 15 jaren of ouder mogen niet op het pas poort van hunne ouders of voogden worden vermeld; voor hen moeten afzonderlijke pas poorten worden opgemaakt. Een pas poort, ten behoeve van één persoon afgegeven, mag niet door bijschrijving van gezinsleden tot een collectief paspoort wor den gemaakt. Wordt zoodanige bijschrijving verlangd, dan moet een nieuw collectief paspoort wor den opgemaakt. In het algemeen is de geldigheidsduur van een buitenlandsch paspoort twee jaren, te rekenen van den dag der uitgifte. Een hier te lande afgegeven buitenlandscn paspoort, staande ten name van een Nederlander, kan door den burgemeester der gemeente, waar de houder in 't bevoluingsregister staat in geschreven vier maal worden verlengd, tel kens voor een tijdvak van twee jaren, te re kenen van den datum, waarop het paspoort ongeldig wordt of is geworden Verlenging van een paspoort Kan geschie den door opplakking van een bij de ont vangers der directe belastingen verkrijgbaar zegel ad f 1.00. Afgifte of verlenging van een paspoort kan alleen dan kosteloos geschieden, indien de belanghebbende klaarblijkelijk onvermo gend is tot betaling der kosten, (b.v. bij arm lastigheid); dan wordt ook geen zegel ge plakt. Wil men zich naar België of Luxemburg begeven, dan is een buitenlandsch paspoort niet vereischt, maar kan men volstaan met ■n bewijs van Nederlanderschap, voorzien van een portret en handteekenlng. De be wijzen van Nederlanderschap gelden gedu rende 5 achtereenvolgende jaren. Na afloop van dien termijn zullen de houders zich dus van een nieuw nationaliteitsbewijs moeten voorzien. Bewijzen van Nederlanderschap kunnen worden afgegeven door de Burgemeesters, doch alleen voor zooveel betreft personen, die inwoners hunner gemeente zijn. Voor alle andere personen blijft uitslui tend de betrokken Commissaris der Ko ningin tot afgifte bevoegd. Alle leden boven den leeftijd van 15 jaar van een naar België of Luxemburg reizend Nederlandsch gezin moeten een individueel bewijs van Nederlanderschap bezitten voor zien van hun portret en hunne handteeke nlng. Het zelfde geldt met betrekking tot alléén naar die landen reizende kinderen be neden den leeftijd van 15 jaren. Reizen kin deren beneden dien leeftijd in gezelschap van hun vader of moeder naar België of Luxemburg dan kunnen zij op het bewijs van Nederlanderschap van hun vader of moeder (of van beiden) worden vermeld. Als regel zullen dus bewijzen van Neder landerschap, die als reispapieren worden af gegeven, individueel moeten zijn, terwijl hun geldigheidsduur wordt gesteld op vijf jaar na dagteekening der afgifte. Amersfoort. A. OVER. al uw werk. Moge uw levensavond zeer ge lukkig zijn! De heer Wibaut antwoordde met een kort woord. Inderdaad aldus spr. is het scheiden van een werk niet zeer gemakke lijk. Mijn volle liefde en werkkracht heb ik aan dit werk gegeven. Weinig dingen acht ik belangrijker dan de gemeentepolitiek van een groote vooruitstrevende stad. Ik neem echter geen afscheid van de gemeentepoli tiek, daar ik mij in de toekomst geheel denk te geven aan den Nationalen Steden- bond. Mag het mij vergund zijn twee wen- schen te uiten, nJ. dat het aan den voor zitter van den Stedenbond gegeven moge zijn, Amsterdam's gemeentepolitiek te prij zen en moge het Amsterdam tot in lengte van dagen goed gaan. Aan het slot van de gisteren te Amster dam gehouden raadszitting sprak de heer Ter Haar de niet herkozen raadsleden, die gisteren voor de laatste maal zitting had den, toe. Een bijzonder woord richtte hij tot den scheidenden nestor van den raad, wethou der Wibaut, die 24 jaar zitting had. Voor het grootste deel van dezen tUd als wethou der. Het scheiden van uw post zal u zwaar vallen. Wij brengen u hartelijk dank voor Een adres aan den minister van Waterstaat De besturen van de Nederlandsche Unie van Chauffeurs en overig Automobielperso- neel en van den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", hebben een adres aan den minister van Waterstaat gericht, waarin gezegd wordt: De naleving der voorschriften tot beper king van den arbeidstijd van autobusbe stuurders laat zeer veel te wenschen over. Het betreffende K. B. van 19 Maart 1928 biedt allerminst de mogelijkheid een be hoorlijke naleving van zijn bepalingen te waarborgen. In de practijk is het niet mogelijk geble ken met de voorschriften van dit K. B. de bedoelingen tot haar recht te doen komen, omdat het rijden buiten de uren, op de kaart vermeld, niet strafbaar is gesteld, zoolang niet te bewijzen, is, dat de betrok ken bestuurder even meer dan twaalf uur per etmaal rijdt. Dit bewijs is vrijwel nim mer te leveren. Gevolg van de leemte in vermelde voorschriften is, dat door vele ondernemers ongestraft van de bepalingen wordt afgeweken, waardoor nog altijd overmatig lange diensttijden in het inter communale autobusbedrijf voorkomen. Een andere afwijking van de bedoeling van het voorschrift, dat de bestuurder van een autobus iedere kalenderweek een rust dag van minstens dertig uren moet genie ten, welke rustdag tenminste eens om de vier weken op een Zondag moeten vallen, komt meermalen voor. Het staat met de naleving van deze bepaling zoo, dat bij tal rijke autobus-ondernemers den bestuurders op hun rustdag wordt gelast dienst tg doen als touringcar- of huur-chauffeur voor het doen van tourritten, welke dus buiten den gewonen lijndienst vallen. Een chauffeur, die als zoodanig dienst doet, valt buiten de bepalingen van het K. B., aangezien hij dan, althans naar de opvatting van het openbaar ministerie bij verschillende kan tongerechten, niet is bestuurder van een autobus in den zin van de Wet op open bare vervoermiddelen. Het ware gewenscht aldus het adres de betreffende bepalingen in zoodanigen zin te wijzigen, dat het dienst doen of laten dienst doen buiten de uren, op de arbeids kaart vermeld, strafbaar wordt gesteld. Dit verbod van dienst doen buiten de opgegeven uren zou zich moeten uitstrekken tot het verrichten van arbeid in het geheele auto mobielbedrijf en mag dus niet beperkt blijven tot de betrokken onderneming, om dat het anders toch mogelijk zou blijven den bestuurder buiten zijn gewone dienst uren te werk te stellen in een andere onderneming, door denzelfden ondernemer geëxploiteerd. Het komt immers veel voor, dat een autobusdienstondememer tevens exploitant is van een touringcar-, autover huur- of garage- en reparatie-bedrijf. Ten slotte merken adressanten nog op, dat de veiligheid van het autobusvervoer op eenvoudiger wijze gewaarborgd zou zijn, indien de minister van Arbeid, H. en N. zou kunnen besluiten, alle bedrijfschauffeurs spoedig te brengen onder de betreffende bepalingen van de Arbeidswet 1919. De con trole op de naleving der diensttijdenregeling zou dan op meer doeltreffende wijze kun nen worden georganiseerd. De besturen verzoeken den minister die maatregelen te willen treffen welke noodig zijn om de goede en nuttige werking van de wettelijke dienst- en rusttijdenregeling voor autobusbestuurders te waarborgen. Critieke toestand in het mijngebied Na het bekend worden der beslissing van de Fransche regeering omtrent den steen- koleninvoer in Frankrijk heeft het Lim- burgsch Dagblad te Heerlen, bij afwezigheid van den directeur-voorzitter der staatsmij nen, mr. dr. Frowein, een onderhoud gehad met een zijner hoofdambtenaren. Deze deel de mede, dat de staatsmijnen'bekend waren met de maatregelen der Fransche regeering. Het gevolg van die maatregelen zal zijn, in dien zij van kracht worden, dat de Limburg- sche mijnen met hun productie geen weg weten. Overwogen dient daarom te worden, op welke wijze de productie tot het nieuwe peil kan worden teruggebracht. De zegsman van het blad noemt den toe stand zeer critiek, daar de maatregelen voor onze Nederlandsche mijnstreek groote ge volgen kunen hebben, want men begrijpt dat vermindering der productie verminde ring van het aantal arbeidskrachten met zich brengen moet. Waar de vooruitzichten al niet zoo rooskleurig waren, kan de toe komst een ernstige crisis brengen. In welke richting een oplossing gezocht moet worden, is nog niet bekend. De geza menlijke mijndirecties hebben de kwestie in handen der regeering gesteld. Maatregelen dienen dus van de regeering uit te gaan. Zelf kunnen de mijnen uit den aard der zaak geen maatregelen nemen. Het eenige, wat de mijnen te doen hebben is, zich aan te pas sen aan de nieuwe situatie. Volgens de laatste berichten zou de rege ling op 20 Juli van kracht worden voor den invoer per spoor, voor den invoer te water op 27 Juli. Het zou in de bedoeling liggen om een eventueele inkrimping der Limburg- sche kolenproductie na onderling overleg van Staats- en particuliere mijnen be rege len. Schrijven van Mgr. A. F. Diepen In „St. Janski." komt het volgende schrij ven van Z. H. Exc. den Bisschop van 's-Hej;- togenbosch voor: Herhaalde malen reeds hebben Wij de O ms rekenplichtige Besturen en andere Ka.ti 10- lieke Instellingen aangespoord, mede ter bestrijding der malaise en der werkloosh eid, onze Nederlandsche Industrie zooveel 'mo gelijk te begunstigen. Met hetzelfde doel hebben Wij in onze Bouwbepalingen van 4 November 193* l on der Artikel 3 het volgende opgenomen:: „Da aannemers worden dringend verzon'ht de leveranties zooveel mogelijk op te iragen aan in Nederland gevestigde katholiek -geor ganiseerde fabrikanten en handelarero Naar aanleiding van Ons ter zake berei kende berichten of klachten, willen Wij er nogmaals met nadruk op wijzen, dut, hoe wel het aangehaalde Artikel geen s t rikt be vel bevat, het toch geheel tegen C)ns ver langen ingaat, als met dat verzoek niet ernstig rekening wordt gehouden, pie ernst nu ontbreekt wel stellig, wanneer men, bij het geven van opdrachten, niet e en s nagaat, of de benoodigde artikelen bij de Nederland sche Industrie kunnen betrokken, worden of wanneer men dan elke navraag na.ar de her komst der goederen en naar he t al of niet katholiek georganiseerd zijn der industri- eelen of der handelaren achte rwege laat. Men bedenke wél dat door wllke nalatig heden èn de Katholieke organisatie èn de Nederlandsche industrie met lmre arbeiders èn de crisis- en malaisebestrij dj ng ten zeer ste geschaad en benadeeld wcirilen. In genoemde Bouwbepaling sn hebben W« nog een ander artikel opgenomen, dat, goed toegepast, ook van groote boteekenis kan worden tot wering van die misstanden en die onrechtvaardige misbruiken, die lang zamerhand ontstaan, thans: '.velig schijnen te tieren en er niet weinig toe bijdragen, dau onze werkgelegenheid in haai: bloei en groei belemmerd worden. Wij bedoelen Aritkel 9: „jHet is noch aan architecten of opzichters, ooch aan aanne mers, onder-aannemers of leveranciers ge oorloofd, op welke wijze oo'k,, provisie, procen ten handgiften of eeniig ander geldelijk voordeel onderling toe te b.ennen of te ont vangen naar aanleiding van opdrachten, herstellingen of leveranties, tenzij en voor zooverre de directie van het werk daartoe haar toestemming heeft ij egeven." De rechtmatige toepassing toch van dit artikel door de organist aties, door de in dustrie en door den hajidel zal niet alleen de eerlijkheid in de concurrentie en de rechtvaardigheid en liefde tegenover de op drachtgevers gaan bevorderen, doch zal ook door de daling der prijzen, die dan met meer onrechtmatig opgedreven worden, de werkgelegenheid gaan 'verruimen. Wij verheugen Ons; dan ook de instem ming en medewerking van de Katholieke Organisatie met dit artikel en met de daar op gestelde sanctie van leverantie-uitsluiting en boeten te hebben, verkregen, en Wij spo ren alle industrieel'an en handelaren aan, zich van stonde af claaraan te houden. De roep van degelijkheid, die zij daarbij zullen verwerven, aal hen spoedig ruim schoots schadeloos stellen voor de geringe verliezen die hen in den beginne, uit het „Wees gegroet, Gij Koningin des Vredes! Schenk aan de onvreedzame wereld, na een nieuwen Advent een nieuw Kerstfeest, na het Morgenrood, dat reeds voor ons schemert, nog meer zegevierend dan tot hedem, de Zon der Gerechtigheid, Jezus Christus, Uwen Zoon, den wonderbaren Raadgever, den sterken God, den Vader der toekomst, DEN VORST DES VREDES! Amen. Uit: Wereldkerk en Wereldvrede, door Pater F. Stratanann, O. P.). breken met gewoonten, die maar al te zeer aan de bekende gaslucht herinneren, zouden kunnen bedreigen. Ook de vaderlandsche industrie zal er zeer zeker wèl bij varen. Door Z. H. den Paus is benoemd tot proost van het kapittel van de kathedrale basiliek van St. Jan te 's-Hertogenbosch de hoog waardige en doorluchtige heer Mgr. C. C. Prinsen, Protonotarius apostolicus en pastoor der parochie van den H. Jacobus te 's-Her togenbosch; tot kanunnik van het kathe draal kapittel de hoogwaardige en door luchtige heer Mgr. Fr. N. J. Hendrikx, vi caris-generaal van het bisdom. Naar de Missies Door den Provincialen Raad der Neder landsche Provincie van de Sociëteit der Afri kaansche Missiën (Cadier-en-Keer) werden de volgende priesters voor het missiewerk in Afrika benoemd: Voor het Apostolisch vikariaat Goudkust: E. E. P. P. de Rooij, uit Haarlem; v. cl Leeuw, uit Rotterdam; Bouchier, uit Velsen,- oord; Samuels, uit Scheveningen; Tunn, uit Leiden; Rerickx, uit Rotterdam. Voor het Apostolisch vikariaat Neder- Volta (Engelsch Togoland): E. P. Smetsevs, uit Oirschot. De afscheidsplechtigheid dezer missionaris sen heeft Zondag 13 September plaats, in de kapel van het missiehuis te Cadier en Keer, om 3 uur nam. Er is sprake van dat d-eze plechtigheid door den K. R. O. zal worden uitgezonden, terwijl dezelfde Katholieke Radio-Omroep de plechtigheden zal filmen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JAN P.ZN. COEN, (thuisr.) 17 Juli v.m. 8 uur te Genua. TALISSE thuisr.) 17 Juli v. Port Said. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND, 16 Juli v. Hamburg naar Amsterdam. Hij is kleftn en tenger, zes jaar oud, eenigszins ruim van geweten, zeer lui en buitengewoon, schrander. Op sombere regen achtige dajjen bereikt hij z'n hoogsten graad van luuheid, wat natuurlijk z'n nood lottige gevolgen met zich sleept. Hij moet dan schoolblijven. Het feit >op zich zelf, dat hij school moet blijven, kam hem niets schelen; dat staat met de ruimte van z'n geweten in ver band. Het; eenige, wat hem schelen kan is, dat zijn vader bemerkt, dat hij school heeft moeten blijven. De gevolgen van z'n misdrijf schijnen dan eerst voor hem hun somberen kant te krijgen. 't Was. laatst een triestige dag. Ik zag al aan z'n heele houding, dat er dien dag weinig tot stand zou komen. Reeds vrij vroeg im den morgen stond *5jn naam op het 'hord geschreven onder de rubriek: schoolblijvers. Deze schuldigen ondergingen hun straf altijd om vier uur, op verzoek der ouders, die hen om twaalf uur met het middagmaal wachtten. Om twaalf uur kwam hij, z'n jasje achter zich aansleepend over den grond, naar me toe. „Jüffrouw, wil U me effies helpen, jüf- froirw?" Ik stroopte de ijsmuts over de vlasblonde haartjes en heesch het jasje aan. „Juffrouw, mot ik nog skoolblijven om vier uur? Heb m'n heele lessen afgeskre- vesn en al de sompies waren ook af?" Ik trok m'n gezicht zoo strak mogelijk en zeli onverbiddelijk: „Ja, natuurlijk moet je schoolblijven; je staat toch immers op het bord?" „Hoeveel uur moet ik skoolblijven, jüf- frouw?" „O, dat weet ik nog niet, dat hangt er heelemaal van af, hoe je vanmiddag bent." Ik knoop het jasje dicht. De armpjes zwaaien met wijci gebaar. „O, juffrouw, ik ga zóó best oppassen van middag!" Plotseling verschijnt een stuk hard-rose fondant uit den jaszak en wordt voor mijn gezicht heen en weer bewogen. Dan pogen de kleine vingertjes er een stukje af te breken: „U mag ook wel een stukkie," en een weinig van de fijngeknepen materie wordt tusschen m'n lippen geduwd. Ik zeg, dat het heerlijk is, schud de kleine rakker eens door elkaar en vóór ik het weet, is hij verdwenen. Ik voel, dat ik uit m'n rol gevallen ben met dat stukje fon dant door de eenigszins groezelige vinger tjes in mijn mond te laten stoppen en dan nog gekheid met hem te maken. Maar t is een zwak van me, dat ik het altijd ver geet, als ik boos op een kind behoor te zijn. Om vier uur zit hij regels te schrijven, het blonde kopje over de lei gebogen, zoo dat het fijne, dunne nekje zichtbaar is. De kleine vingertjes produceeren in zenuw achtige haast wonderlijke karikaturen van letters op de lei Op de lengte van de re gels wordt meer gelet dan op den inhoud. Ze worden alle even lang, doch tellen niet alle evenveel letters of zelfs lettergrepen! Bij eiken regel wordt geteld of het er nog geen vijf en twinrig zijn; hi) raakt voort durend den tel kwijt, vooral na de tien, omdat hij nog zoo klein is. Eindelijk kom ik kijken en zeg. dat het er al te veel zijn en dat hij nu naar huis mag gaan. Bliksemsnel schiet de lm in 't kastje, 't griffeltje in den zak. Ik mciet hem bij den arm tegenhouden. „Zul je nu morgen goed oppassen? Kijk me eens aan." „Ja, juffrouw, heusch juffrouw." Het jasje wordt weer aangesjord, een grapje er bij gemaakt, en grinj lekend van het lachen rent de kleine bengel de straat op, want als hij nu hard loopt, merkt va der niet, dat hij zoo laat uit school komt! Gaat het schoolblijven ongemerkt voorbij, dan heeft de deugniet zelfs noi» den moed om te vertellen, dat hij „met een streepje voor goed" op het bord stond. Maar als zijn vader dan de grootste verwondering toont en zegt: „Jij met een streepje voor goed! Dan zal ik eens gaan kijken in dei school", dan wrijft hij met de hand over bet voorhoofd, als om zijn herinneringsvermogen terug te roepen en liegt: „Ja, als ik me nou goed bedenk, dan weet ik 't niet goed meer: ctf t voor goed was of voor slecht." Vader weet het nu wèl, natuurlijk! Den volgenden morgei j komt hij op school met een gekreukeld ifcuk papier. Het stelt vermoedelijk de afbe tiding voor van een combinatie van een :jtoom- en zeil schip; het is tenminste ejen soort figuur, waarop zich twee zeilen cm drie stoom pijpen verheffen, uit wel! te laatste dikke rookwolken omhoog stijgen Heb ik voor u gen»aakt, juffrouw, mag u altijd houen, juffrwuw!" GELRIA (uitr.) Southampton. PERNAMBUCO 17 Juli v.m. 1 uur van (uitr.) 16 Juli v. Antw. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AJAX, 17 Juli v. Malaga te Amsterdam. BODEGRAVEN (uitr.) 16 Juli v. Curasao naar Cristobal. BRELLE (uitr.) 16 Juli te Callao. COSTA RICA, 16 Juli v. Amsterdam te Hamburg. DOROS, 16 Juli v. Torrevieja n. Cartha- gena. FAUNA, 17 Juli v. Amsterd. te R'dam. GANMEDES, 16 Juli v. Smyrna te Carlo- vassd HERMES, 16 Juli v. Alexandrië te Samos. NERO, 17 Juli v. Hamburg te A'dam. PERSEUS, 16 Juli v. Kopenhagen naar Aarhus. ZEUS, Lissabon-Amst. pass. 16 Juli Dun- geness. HOLLAND—AFRÏKA-LIJN. JAGERSFONTEIN, 16 Juli v. Rott, Hamburg. n. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN. TAWALI (uitr.) 16 Juli v. Port Soedan. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. MEERKERK, 16 Juli v. Antw. te Hamburg. RIDDERKERK (uitr.) 16 Juli te Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJAMBI (thuir.) 16 Juli te Suez. INSULINDE (thuisr.) 17 Juli te Singa pore. PALEMBANG, 17 Juli v. Batavia n. Rott. STOOMBOOT MIJ. OCEAAN. CALCHAS, 16 Juli v. Japan 1. v. Rott. te Hamburg. MENESTHEUS, 15 Juli v. Londen te Ham burg. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AGNIEA, 13 Juli v. Pauillac te St. Nazaire. TEXELSTROOM, 15 Juli v. Amst. te New port. TIBA, 16 Juli Ouessant gep., Rott. n. Oran. TOWA, 15 Juli v. Antwerpen te Hamburg. WILLY, 15 Juli Amsterdam te Goole. WOENSDRECHT, 14 Juli Gibraltar gep. Philadelphia n. Arzew. WOLSUM, 16 Juli Noordkaap gep. Ar changel n. Zaandam. ZONDAG 19 JULI 1931 HUIZEN, 298 M. 8.30—9.30 K.R.O., 9.30— 12.15 N.C.R.V., 12.15—5.00 K.R.O., 5.00—7.45 N.C.R.V., 7.45—11.00 K.R.O. 8.309.30 Morgenwijding door Pater Lector J. Dito O.P. 9.30—9.50 Orgelconcert door mej. M. Zondervan 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (H.V.) te Leeuwarden. Orgel mej. M. Zondervan. Na afloop tot 12.15 Orgelspel door mej. M. Zondervan 12.151.30 Con cert K.R.O.-Sextet, o.l.v. P. Lustenhouwer 1.30—2.00 Prof. J. Veraart: „Kapitalisme en Katholicisme". 2.00—2.30 K. Sperings: „Meisjes uit onze straat". 2.303.00 Gra- mofoonpl. 3.00—5.00 Concert door „The Dutch Gentlemen Band" uit Artis, Amster dam 5.00 Kerkdienst uit de Groote Kerk te Hilversum. Na afloop tot 7.45 Zang door Dameskoor o.l.v. mevr. B. Jonckers-Tiggers 7.45—8.10 P. Kasteel: „Gedenkschriften" door P. J. Troelstra (4de deel Storm) 8.10 Voetbaluitslagen 8.1510.40 Concert K.R. O.-orkest, o.l.v. J. Gerritsen, m. m. v. mevr. Geysel-Gessmann (sopraan) ca. 9.30 Vaz Dias 10.40—11.00 Epiloog door het Klein Koor o.l.v. J. H. Picckers. HILVERSUM, 1875 M. 8.30—12.00 V.A. R.A., 12.00—5.00 A.V.R.O. 5.00—6.00 V.A. R.A., 8.00—12.00 A.V.R.O. 8.308.45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleere- koper 8.50 Voetbalnieuws en Postduiven- berichten 9.00 S. S. Lantinga: „Onze oude boomen" 9.30 Concert V.A.R.A.-concert o.l.v. H. de Groot 12.00 Concert Omroep orkest o.l.v. N. Treep 1.00 L. J. .Tordaan: „De groote regisseurs" 1.30 Vervolg con cert 2.00 Herman Robbers: „Het nieuwste boek van de Schartens 2.30 Het Omroep orkest 3.00 C. Höweler: „Humor in de muziek" 3.30 Zang door Dameskoor. Leer lingen van Jans Bierma en Stans Le Cosquino de Nussy. Vleugel: A. Sleeswijk 4.005.00 Gramofoonpl. 5.006.00 Concert V.A.R.A.- septet o.l.v. Is. Eyl 8.00 Vaz Dias 8.15 Aansluiting Kurhaus Scheveningen. Concert Residentie-orkest o.l.v. Leo Ruygrok. M.m.v. Stefan Askanase (piano) 9.00 Voordracht door mr. A. W. Kamp 9.35 Vervolg Kurhaus 10.3011.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Schol te 11.30 12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 3.20 Populair con cert (piano-tenor) 4.05 Kinderuurtje 4.20 Missionnair praatje 4.35 Symphonie- concert 5.35 Concert door het omroepkoor. 6.00 Motetten van Holst 6.20 Lezing 8.20 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsoproep 9.10 Nieuwfeber. 9.25 Concert. Tom Jones en het Grand Hotel Eastbourne orkest 10.50 Epiloog. LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Or kestconcert 8.208.50 Morgenconcert IMPS RADIO 9.2510.20 Morgenwijding 10.2010.50 Auto-rennen van den Nürburg-Ring 11.40 12.30 Quatremains van Beethoven (piano) 1.202.50 Orkestconcert. In de pauze ver slag van autorennen 5.206.20 Orkestcon cert 6.20—7.20 Koorzang en orgelspel 8.20 „Rigoletto", opera van Verdi 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.20 Morgenwijding 12.50 Orgelconcert 1.2J Dansmuziek 1.50 Gramofoon 6.20 Gra- mofoon 8.20 Gramofoon 9.05 Gramofoon 9.50 Gramofoon. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—1.20 Or kestconcert 1.502.20 Gramofoon 4.20 6.05 Harmonie-orkest (70 musici) 6.10 6.40 Guitaarconcert 7.509.50 Dansmuziek 10.2011.20 Concert. Omroeporkest 11.20 12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 338.2 M. 5.20 Concert. Om roeporkest 6.20 Orkestconcert 6.35 Gra mofoon 7.50 Nieuws 8.20 Orkestconcert 9.05 Vlaamsche voorlezing 9.20 Concert. Orkest v. Knokke 508.5 M. 5.50 Orkest concert 6.20 Orkestconcert 6.35 Gramo foon 8.20 Orkestconcert 9.05 Gedichten 9.20 Orkestconcert. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Orkestconcert 8.20—9.15 Berichten 9.15 Morgenwijding 11.20 Feestuitzending van de Arbeiders Kultur-Kartell 11.5012.20 Lezing 12.20 Concert 1.50 Autorennen op den Nürburg- ring 3.20 Jeugduurtje 2.60 Concert 3.30 Lezing 3.50 2de Arbeiders Olympiade 4.10 Concert 6.057.40 Lezingen 7.40 Concert 8.50 „Potsdamer Strasze 17a", hoorspel van Finck en Jacobsohn" 10.35 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. Koningstr. 27 Tel. 14609, Haarlem MAANDAG 20 JULI 1931 HUIZEN, 298 M. Uitsl. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoonpl. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Lezen van Chr. Lectuur door mej. Doyen. 11.30 12.30 Gramofoonpl. 12.301.45 Orgelconcert Jan Zwart. 1.45—3.15 Gramofoonpl. 3.15 3.45 Knipcursus. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.00 6.30 Concert. Dirk Vos (viool), mevr. E. v. d. Brink Prakken (fluit), mej. T. Vredenburg (piano). 6.307.00 Verteluurtje voor jonge ren. 7.00 Gramofoonpl. 7.30—8.00 Dr. T- J. Krop: „De treurige toestand der arbeiders in Sovjet-Rusland en de Kerken". 8.00 10.15 Concert. Kon. Utrechtsche Mannen- Zangvereeniging o. 1. van B. Diamant. So liste: mej. Ellen de Quay (sopraan). Bege leiding: B. Diamant. 9.00 Mr. W. de Rijke: „Volkenbond en Wereldvrede". 10.15 Vaz Dias. 10.2511.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Algemeen Program ma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramo foonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram'o- foonpl. 10.3012.00 Concert AVRO-kwartet oJ.v. D. Groeneveld. 12.15 Orgelconcert door Pierre Palla. 1.00 Voordracht d. Boris Lens- ky (viool). Vleugel: Egb. Veen. 1.30 Gramo foonpl. 2.00 Kamermuziek Helmann-Trio. 3.30 Concert door de „Paradis Garde Ha- waiiana". 4.00 Kinderuurtje. 5.00 Kovacs La jos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. Afgew. door Gramofoonpl. 7.00 Boekenhalf- uurtje. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 „Het geheim van Suzanna", zangspel in één bedrijf van WolfFarrari. Leiding: A. v. Raalte. 9.00 Zang Koninkl. 's-Hertogenbosch Mannenkoor o. 1. v. P. Kallenbach. 9.15 Concert Omroep orkest o. 1. van N. Treep. 9.45 Vervolg Man nenkoor. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Vervolg Om roeporkest. 10.4512.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Licht klassiek con cert. 1.35 Orkest concert. Orkest van Wales. 2.20 Gramofoonpl. 4.20 Licht orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Bach's orgelmuziek. 7.20 Le zing: New Books. 7.50 Volksliederen voor so praan. 8.10 Lichte Spaansche muziek. B. B. C.-Orkest. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing van Edgar Wallace. 10.10 Richard Tauber zingt. 10.40 Kamermuziek (piano-viool). 11.20 12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gramo foonpl. 11.0011.20 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert met solisten (sopraan piano). 8.209.05 Orkest- conoert. 9.0510.20 „Wenn wir schlafen". Orkest. 10.2011.20 Orkestconcert. 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoon. 12.50 Gramofoon. 1.25 Gramo foon. 4.50 Orkestconcert. 6.50 Gramofoon. 8.20 Radio-Tooneel. 9.50 Concert. Kwartet en M. Bordon, zang. KALUNDBORG, 1153 M. 8.50 Morgenwij ding. 12.202.20 Concert. Strijk-ensemble. 3.505.50 Concert. Instrum. ensemble. 8.20 9.20 „1001 Nacht", orkestconcert. 9.2010.05 Concert (piano sopraan). 10.0510.20 Saxo- phoonsoli. 10.3511.20 Beethovenconcert. BRUSSEL 338.2 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.05 Pianomuziek. 6.50 Gramofoonpl. 760 Vlaamsch nieuws. 8.20 Gramofoonpl. 9.05 Vlaamsche voorlezing. 9.20 Orkestconcert. 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Fluitmu- ziek. 6.50 Gramofoon. 8.20 Gramofoon. 9.20 Concert in het Casino van Knokke. ZEESEN, 1635 M. Circa 7.00—7.50 Gramo foonpl. 10.55 en 12.20 Berichten. 12.20 Gra mofoonpl. 1.152.20 Berichten. 2203.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen. 420 Con cert. 5.208.20 Lezingen. 8.20 Concert. 9.05 Lezing. 9.35 Concert. 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. ■■■■■■■■■■■■■■a ■«Mii üf 443. ïntussche/n kwam het lieve meisje weder, Ontdeed 'Wim snel van boei en touw En zeide hem: „Mijn arme jongen, Vluchten moet je en heel gauw." „Ja," zei de clown, „dat zou ik ook raden En een ;oede raad is heel veel waard, Biyf hies; in de buurt maar niet wachten Tot zijn. woede is bedaard." 444. Achter het riet zagen zij een vaartuig Met een zeil, zwaar en groot. „Dat is," riep de piloot, verheugd en blijde, „Misschien een helper in den nood." Ze waadden nu door het ondiepe water, Zoo bereikten zij de schuit. „Als het een beetje wil," riep Pim op zijn beurt, „Is onze ellende uit."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10