i3l SCHOOLBOEKEN BOEKHANDEL W. F. v. HALST FIRMA J. OOSTWALD ZOON - SCHAGCHELSTRAAT 2 - TELEF. 11491 - HAARLEM. V I FINANTIEEL OVERZICHT Op Reis In eiken koffer PUROL M MfrfJK Bestelt Uw bij pot ine "k i v 'y-V' i 'tl WAGENWEG 9 TEL. 15019 Agent Nieuwe Rott. Cour. KENNEMERLAND BEVERWIJK IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST WIJK AAN ZEE VELSEN UIT DE ZAANSTREEK ZAANDAM mm: - ";V- I 13—18 Juli 1931 Er is in deze week genoeg voorgevallen om zelfe de meest nuchtere en bezadigde menschen in opschudding te brengen. Slui ting van alle Duitsche Banken en Beurzen, stopzetting van den handel in Duitsche ef fecten en marken, koersval van het pond sterling, angst voor inflatie en een totale ineenstorting van het Duitsche bedrijfsleven met als gevolg een zegevierenden intocht van het reeds lang op de loer liggende bolsje wisme, visioenen van een verscheurd, ver deeld en revolutionnair Europa met totalen Ondergang van de Westersche beschaving, ziedaar het mengsel van werkelijkheid en fantasie dat niet zeer geschikt was om de arme beurzen vroolijk te stemmen. Maar moet men nu wel zóó overmatig pes simistisch zijn en mag men aannemen, dat een millioenenvolk van arbeidzame, kundige en intelligente menschen zonder meer ten gronde gaat? Neen, het is niet denkbaar, dat het Duitsche volk, dat zoo dikwijls heeft ge toond niet bij de pakken neer te zitten, zijn rol nu ten einde zou hebben gespeeld. Zeker is de toestand ernstig en zeer ernstig ook, maai- niet hopeloos. Er zijn kapitale fouten gemaakt, waavan de vreeselijke ge volgen nu worden ondervonden. Het is reeds begonnen in Versailles, waar aan het over wonnen land ongehoorde en dwaze finan- eieele verplichtingen werden opgelegd, nadat het beroofd was van aanzienlijke gebieden. Niet alleen immers moest het Elzas Lotha ringen, Posen, West-Pruisen, Danzig, Slees- iyy'k, Silezië, Eupen, Malmédy en het Saar- gebied afstaan, maar ook Duitsch Zuid- West en Oost-Afrika, Kameroen, Togo en de bezittingen in het Oosten, waardoor het van alle koloniën was beroofd. Bovendien moest de geheele handelsvloot worden uit geleverd, terwijl de linker-Rijnoever werd bezet, hetgeen enorme sommen verslond. Toen de Duitschers in 1923 niet aan alle Opgelegde verplichtingen konden voldoen, bezetten de geallieerden bovendien het nij vere Ruhrgebied, waardoor een groot deel der bevolking werkloos werd. Dit had de uit gifte van steeds meer bankpapier ten gevolge met als verschrikkelijk resultaat de inflatie en uiteindelijk de totale waardeloosheid van de mark. In 1924 kwam het Dawes-plan tot stand, waarbij aan het reeds geplukte en be roofde land de verplichting werd opgelegd 2milliard goudmark per jaar (of circa vier millioen gulden per dag!) aan de ge allieerden te betalen. Weliswaar werd dit plan na 5 jaar gewijzigd door het Plan-Young, maar niettemin zou Duitschland nog tot 1988 ongeveer 1600 millioen goudmark per jaar moeten betalen of totaal 94.400.000.000 goudmark. Na de totstandkoming van het Dawes-plan en de sluiting van de Dawes- leening keerde in het buitenland, dat klaar blijkelijk enorme verwachtingen had van de Duitsche betalings-capaciteiten, geleidelijk het vertrouwen terug en meerdere jaren lang vormden Duitsche leeningen een gewild be leggingsobject op de buitenlandsche beurzen. En algemeen was de bewondering voor een land, dat slechts korten tijd na een totale débacle weer als volkomen credietwaarmg gold. In de laatste jaren is echter langzaam maar zeker het wantrouwen ontstaan en ge groeid, tot uiting komende in afbrokkelende noteeringen voor Duitsche Obligaties. Tot de Oorzaken daarvan behooren de steeds grooter Wordende werkloosheid, het mislukken der Young-leening, de overwinning van de natio- 'Jaaal-socialisten bij de laatste verkiezingen, 'Waardoor een rustige politiek niet verzekerd was, de financieele débacle van de stad Ber lijn, terwijl in den allerlaatsten tijd ook de zeer onverstandige en echt Duitsch-ontact- volle Stahlhelm-demonstratie het vertrou wen zeker niet vermeerderde. Ondanks het feit echter, dat in het laatste jaar de Duit sche credietwaardigheid reeds zeer had gele den, zijn toch in den herfst van het vong jaar nog 78 milliard mark in den vorm van credieten op korten termijn door het buiten land aan het Duitsche volk verstrekt. En veel van deze gelden vloeiden naar de Danat- bank met haar relaties over de geheele wereld. De op deze wijze ter beschikking staande gelden werden, hoewel op korten termijn verleend, voor een groot deel door de Duitsche banken op langersn termijn aa i de industrie uitgeleend en nu tengevolge Van het steeds groeiende wantrouwen het buitenland de uitgeleende kapitalen terug- Vroeg liep de boel spaak. Reeds vóórdat Hoover zijn voorstel deed was de toestand zoo; alleen was de bom nog niet gebarsten. Nu kijkt men elkaar hoofdschuddend aan, en de stemmen die beweerden, dat het lana zich maar arm hield, zijn verstomd. Nu ziet Tien de bloote werkelijkheid, ontdaan van hiterlijken schijn. Nu staat de Duitsche Mi ehei voor ieders oog in zijn hemd. .Politieke en financieele blunders heeft Duitschland begaan, maar Duitschland niet alleen. En nu moeten de gezamenlijke volken Van Europa tot bezinning gekomen trachten te herstellen wat ze verknoeid hebben. Meer en meer wint de overtuiging „Een gunstige schikking is het nu, dat in de hervormingsbeweging, welke ons hier be zighoudt, in de Katholieke Vredesbeweging, de grootste profeet, Paus Benedictus XV, ^gelijkertijd het hoogste kerkelijke ambt bekleedde. Weliswaar is ook hem de tegen kanting en de spotlach zelfs van zijn eigen kinderen niet bespaard gebleven, maar zijn handelwijze voorkwam tenminste het verwijt, hat de officieele Herder der Kerk in het ge wichtigste vraagstuk van dezen tijd de lei- hing aan anderen overliet. Ondanks het Pauselijk voorbeeld, ondanks het feit, dat °°k de opvolger van Benedictus het vredes werk tot zijn levenstaak heeft gemaakt, is het aantal voorvechters op dit gebied nog buitengewoon klein en zijn de tegenstanders ®°g buitengewoon sterk in aanta'. Het'is zaak zich over al de moeilijkheden Vastberaden heen te zetten." (Pater STRATMANN in Wereldkerk en Wereldvrede.) veld, dat de modus vivendi zal worden ge vonden en wanneer Duitschland blijk geefi met krachtige hand te kunnen redden wat er te redden valt, dan zal ook het buitenland, inclusief Frankrijk, bereid zijn tot hulp. Na de opwindende gebeurtenissen van Maandag, was ook Dinsdag en Woensdag de Beursstemming beneden peil en met honge rige belangstelling werden alle gebeurtenis sen in Duitschland door de geheele be schaafde wereld gevolgd. En al was overai de stemming nerveus, tot een paniek kwam het gelukkig nergens. Na de krachtiger maatregelen van de Duitsche regeering, o.a. tot verhooging van de disconto- en belee- ningsrente tot 10 en 15%, waardoor een over matige credietexpansie wordt tegengegaan, kon de Beurs Donderdag belangrijk ver beteren. 13 Juni 14 Juni 15 Juni 16 Juni 17 Juni Philips 108 105 101 107 110% Unilever 162 166 154 163 167% Kon Olie 307 207% 199% 211 220% H. V. A. 319 322 312 326' 337% Bethl. Steel 45 46 45% 46% 47% Anaconda 49 51% 48%* 51 53% Young Leening 156 54 46 55 56% Dawes Leening 91 91 82 86 88% Rg. De Galgeweg wordt bestraat In verband met den bouw van woningen aan den Gal geweg heeft de Directeur van Openbare Wer ken voorgesteld om over te gaan tot het bestraten en rioleeren van een gedeelte van dien weg n.l. van af den Groote Houtweg tot aan de R.K. Begraafplaats. Omtrent de verbreeding en de verbetering van het ove rige gedeelte van den Galgeweg worden nog onderhandelingen gevoerd met het Kerkbe stuur van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad. Voorts is het gewenscht het bestaande trottoir aan het begin van den Groote Houtweg door te trekken tot aan het kruispunt Galgeweg. De Groote Houtweg kan door aankoop ter plaatse van een strook grond op voldoende breedte wor den gebracht. De kosten van een en ander worden be groot op rond f 8000, waarvan komt voor rekening der gemeente. Wijk aan Zee en Duin rond f 2000, zijnde de helft der ge raamde kosten van bestrating en rioleering van den Galgeweg. Het aan te leggen trot toir in den Galgeweg komt geheel ten laste van deze gemeente. Voor den aanleg van genoemd trottoir heeft de heer J. Bongers te Haarlem gratis aan de gemeente afgestaan een strook grond langs den Galgeweg en den Groote Hout weg ter grootte van ongeveer 375 M2. Ook het R.K. Kerkbestuur van de H. Agatha, alhier, is bereid een strookje grond aan den Groote Houtweg ter grootte van ongeveer 124 M2. kosteloos aan de gemeente af te staan, mits op de scheiding der perceelen een doelmatige afrastering voor rekening der gemeente wordt aangebracht. B. en W. stellen den Raad voor aldus te besluiten. De winkelsluiting Ingevolge den door de Regeering uitgesproken wensch hebben B. en W. omtrent het vaststellen van bepa lingen ex art. 6 der Winkelsluitingswet de meening gevraagd van de belanghebbende groepen, in casu de plaatselijke vereenigin- gen van winkeliers. Raadpleging van de per- soneels-organisaties is door B. en W. niet geschied, omdat het hier uitsluitend een be drijfsbelang betreft. De plaatselijke winkeliersvereenigingen achten het niet gewenscht om tot vaststel ling van een verordening ex art. 6 der wet over te gaan. Onder deze omstandigheden is van B. en W. geen voorstel op grond van art. 6 der wet te verwachten. In de adviezen der plaatselijke vereenigin- gen wordt vrijwel unaniem aangedrongen op het behoud van de thans bestaande sluiting der winkels gedurende den namiddag van half 1—half 2 uur. In de wet zelve is deze sluiting niet voorgeschreven. De Gemeente raad is echter krachtens art. 9 der wet be voegd deze sluiting voor te schrijven, indien bijzondere omstandigheden dit gewenscht maken. Zooals bekend is, bestaat deze slui ting reeds langen tijd in deze gemeente en B. en W. blijven het gewenscht oordeelen deze sluiting te handhaven. Een uitzondering ware echter te maken voor winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak verkocht plegen te warden eet- en/of drinkwaren, bestemd en gereed voor onmiddellijk gebruik ter plaatse (o.a. visch, fruit en consumptie-ijs) en voor winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak verkocht plegen te worden tabak, sigaren en/of sigaretten. Met het oog op het vreemdelingenverkeer in de gemeente zijn deze uitzonderingsbepalingen gewenscht. B. en W. stellen u voor de verordening tot afwijking van bepalingen der Winkel sluitingswet aldus vast te stellen. Het vuurwerk op Koninginnedag Door de Vereeniging „Koninginnedag" is aan den Gemeenteraad verzocht om een bijdrage uit de Gemeentekas te willen verleenen van f 300 in de kosten van een op 31 Augustus a.s. af te steken vuurwerk. De Vereeniging brengt in herinnering, dat bij Raadsbesluit van 26 Augustus 1930 een gelijke bijdrage werd toegezegd, doch we gens de groote drukte in de vuurwerkfabrie ken en den korten tijd van levering, kon aan het voornemen om op 31 Augustus 1930 een vuurwerk af te steken, geen gevolg wor den gegeven. Evenals het vorig jaar zijn B. en W. van meening, dat de belanghebbende burgers een af te steken vuurwerk hebben te dragen. B. en W. stellen den Raad dus voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Politieagent: „Ik geloof, dat we uw auto gevonden hebben. Kunt u ook een speciaal merkteeken opgeven?" Eigenaar: „Heeft u hem werkelijk? O, heerlijk! Ja, wacht 'nser zat op het linker spatbord een klein krasje!" (Judge) Grondaankoop In de raadsvergadering van 9 April j.l. werd een crediet toegestaan voor de verbetering der Baanstraat langs cru Kweekschool en voor den Kees Delfsweg langs de R. K. Tuinbouwwinterschool. m verband hiermede is het noodig, dat van het Bestuur der Kweekschool een strook grond ter grootte van ongeveer 525 M2 wordt aan gekocht langs genoemde onderwijsinrich tingen. Na gevoerde onderhandelingen is overeen stemming bereikt voor een prijs van f 0.50 per M2, onder voorwaarde dat de Gemeente voor hare rekening neemt de kosten, van verplaatsing van het hek der Kweekschool aan de Baanstraat en van enkele daaruit voortvloeiende werkzaamheden. B. en W. kunnen zich hiermede wel ver eenigen en stellen den Raad voor hiertoe te besluiten. DE HEER C. A. ZWAGER AANVAARDT ZIJN BENOEMING De heer C. A. Zwager, thans wethouder, heeft Vrijdag aan den voorzitter van het Hoofdstembureau bericht gezonden, dat hij zijn benoeming tot lid van den gemeente raad aanneemt. Zooals bekend is, werd de heer Zwager bij de op 24 Juni jJ. gehouden verkiezin gen met voorkeurstemmen gekozen. Het besluit heeft onder sommige groepen kie zers der R. K. Staatspartij groot opzien gebaard, omdat de heer Zwager evenals de overige candidaten de gebruikelijke ver klaring heeft onderteekend, dat hij geen raadszetel bij voorkeurstemming zou aan vaarden. Hoe de thans door dit besluit geschapen situatie zich verder zal ontwikkelen kun nen wij momenteel niet mededeelen. wy merken hierbü nog op, dat de heer C. A. Zwager reeds 30 jaren achtereen voor de R. K. Kiesvereeniging zitting heeft in den gemeenteraad. Hij was wethouder in de perioden 1916—1919; 1919—1923 en 1927 —1931. Vanaf 1919 was hy tevens onafge broken loco-burgemeester. De heer Zwager bedankt als lid der R. K. Kiesvereeniging. Hedenmorgen is een schrijven van den heer Zwager ingekomen bij het bestuur der R. K. Kiesvereeniging, waarin hij mededeelt, als lid der Kiesvereeniging te bedanken. Hij zegt daarin tevens, dat hij zijn verklaring, geen benoeming te aanvaarden, als hy bij voorkeurstemming gekozen zou worden, nikt weerzin afgelegd heeft eri te goeder trouw, omdat hy niet heeft kunnen vermoeden, dat er vyf bestuursleden zouden zijn, die can- didaat zouden willen zijn voor het,raadslid maatschap. Het volledig schrijven zullen wij Maandag publicèeren. Voorlichting bü beroepskeuze. In ons blad van Donderdag gaven we een verslag van de vergadering waarop door de afd. Beverwijk van Volksbond en Chr. Bestuur- dersbond is besloten om zich aan te sluiten by de Vereeniging tot bevordering van voor lichting bij beroepskeuze te Velsen. Op de ze vergadering kon de vertegenwoordiger in de Commissie voor Arbeidsbemiddeling, uit den Ned. R. K. Volksbond echter niet aan wezig zyn, en men was op de bovenbedoelde vergadering niet ingelicht omtrent datgene wat in de laatste vergadering van de Com missie v. Arbeidsbemiddeling was besloten geworden, door welk besluit de zaak in een geheel ander daglicht is komen te staan. Ter verduidelijking laten wij hieronder even het juiste verloop van de zaak volgen. Reeds langen tyd geleden werd door den Voorz. van den Beverw. Bestuurdersbond een rapport in bovengenoemde commissie uitgebracht, waarin hij het plan naar vo ren bracht om te komen tot een Gem. Bu reau voor Beroepskeuze. Langen tyd is deze zaak toen hangende geweest en waar de fi nancieele aangelegenheid voor deze stichting nogal wat vergde, wist men niet welken kant men eigenlijk uit moest. Enkele maanden geleden is deze kwestie echter weer opnieuw gaan opleven en heeft de Directeur der Arbeidsbemiddeling een rapport samengesteld waarin als oplossing naar voren wordt gebracht: aansluiting by het bureau van voorlichting bij beroeps keuze te Velsen, gestednd met een subsidie van Gemeentewege. Als maatstaf voor deze subsidie werd aangenomen f 100, waarvan 70 ten laste van onze gemeente, f 20 ten laste van Heemskerk en f 10 ten laste van Wijk aan Zee en Duin. Het bedoelde rap port, dat in het kort het bovenaangehaal de inhoudt, is in de vorige week gehouden vergadering van de Commissie voor Ar beidsbemiddeling goedgekeurd en zal by het Gemeentebestuur worden ingezonden. Was dit laatste den Voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond op j.l. Dinsdagavond bekend geweest, dan had vanzelf ook de dien avond gehouden vergadering een geheel ander verloop gehad. Uit het bovengemelde biykt duidelijk dat de Directeur der Arbeidsbemiddeling in zijn rapport juist datgene heeft neergelegd wat de organisaties wenschten. EEN BELANGRIJKE VERBETERING IN UITZICHT Met het oog op de veiligheid van het verkeer op het kruispunt MeerstraatAdri- chemstraatBloksteegKoudenhom, gezien het voorstel dato 14 Juli, stellen B. en W. den raad voor te besluiten, aan te koopen van de fa. P. Langendijk, alhier, 2 loodsen en erf aan de Meerstraat, h. Koudenhorn, ter grootte van 4 are 85 centiare, voor een prijs van 10.000, onder voorwaarde, dat de kosten van overdracht ten laste der ge meente zullen komen. VERBETERING SCHOOL ROMERKERKWEG In de vergadering van 5 Juli j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een adres van het bestuur der R.K. Leer school voor Lager Onderwijs, houdende ver zoek om beschikbaarstelling van de benoo- digde gelden voor de verandering der in richting van het schoolgebouw aan den Romerkerkweg no. 8. Biykens de daarby gegeven toelichting bestaat het voornemen de bestaande kachel verwarming te veranderen in een verwar ming door middel van gas, verder zal de gasverlichting worden vervangen door een electrische verlichting, vervolgens zullen de privaten worden vervangen door water closets. Aangezien deze voorzieningen kunnen worden gerangschikt onder art. 72 der Lager Onderwyswet, stellen B. en W. den Raad voor de benóodigde gelden toe te staan. W.: N«\ Verkeersongeval Vrijdagmiddag is het 8-jarig zoontje van den heer B. op den Alk- maarschen Staatweg door een auto overre den. De jongen liep achter een wagen en lette toen hu daarachter vandaan kwam niet op het verkeer uit tegenovergestelde richting, met het gevolg, dat hij pardoes onder den auto liep. Met een beenbreuk en verschillende hoofdwonden is hij naar het Roode Kruls- ziekenhuis te Beverwyk overgebracht R.K. Kiesvereeniging IJmuiden I Gister avond werd in het Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat door bovengenoemde ver eeniging een matig bezochte vergadering gehouden. De heer Voogt opende met den christelijken groet en betuigde dank aan de leden voor het trouw ter zyde gtaan van het bestuur in de dagen voor de verkiezing, waarin het bestuur een passieve rol moest spelen, wy hebben, (aldus de voorzitter), ons van drie kanten bestreden gevoeld, maar thans kunnen wij met vreugde op onze moeite en yver terugzien wegens het sla gen der practisch gevoerde propaganda. Vervolgens sprak de heer Voogt eenige waardeerende woorden tot den heer J. Zwa nenburg en feliciteerde hem met zijn nieuwe verkiezing. De heer Zwanenburg dankt voor het ge stelde vertrouwgn. Spr. hoopte en geloofde dat in de komen de zittingsperiode niet met meer, maar met één 'katholieke fractie aan het gemeentebe stuur wordt deelgenomen. De heer Beusekom bepleitte een zelfstan dige kiesvereeniging. De heer Voogt antwoordde hierop, dat het bestuur ook de meening deelt dat een pa- rochieele kiesvereeniging in IJmuiden bly- ven moet. Aangaande contributieregeling werd besloten dat leden boven 18 jaar 50 ct. en man en vrouw 60 ct. per jaar betalen. Na korte rondvraag volgde sluiting. Personalia. De heer G. B. Severs, alhier, slaagde aan de Zeevaartschool te Harlin- gen voor diploma stuurmansleerling groote vaart B. EENIGE OPLEVING BIJ DE V. E. M. Door de Visscherij Maatschappij V. E. M. zyn deze week 5 booten aan de varende schepen toegevoegd, terwijl meerdere sche pen gereed worden gemaakt. Een en ander heeft tot gevolg, dat in de komende week de werktijd in de werkplaats met 1 uur ver lengd wordt. Mooie vangst Gisteravond kwam alhier binnen, na een reis van 8 dagen, de stoom trawler „Derika 8" IJm. 374 van de V. E. M. met 440 manden visch van goede kwaliteit. Terug van de Westkust Gisteravond kwam hier binnen, na een reis van 14 da gen, „Antje" Rotterdam 15, met 250 manden visch, waaronder 200 manden Heekvisch. De stoomtrawler „Alkmaar" IJm. 31, die even eens van de Westkust terugkwam na een reis van 14 dagen, had 430 manden visch aan boord, waaronder 350 manden Heekvisch. Vereeniging „IJmuidens Bloei". In de laatstgehouden bestuursvergadering der Ver eeniging „IJmuidens Bloei" werd medege deeld, dat op het verzoek aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen, om eenige ver beteringen aan te brengen aan de halte Ju- lianakade, bericht was ingekomen, dat dit verzoek niet kon worden ingewilligd. Van wethouder J. C. Dunnebier was be richt ingekomen, dat aan het verzoek om richtingwijzers te plaatsen op het Velser- duinplein en bij de nieuwe betonbrug te IJmuiden, zal worden voldaan. Besloten werd aan de betrokken autoritei ten een verzoek te richten tot verbetering van den weg langs het Noordzeekanaal, van de Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging af tot den kop der Visschershaven. Kostelooze njwielbelastingmerken. De ontvanger der directe belastingen enz. al hier deelt mede, dat kostelooze rywielbe- lastingmerken geldig voor het belastingjaar 19311932, behalve op de gewone kantoor- dagen en uren, ook kunnen worden aange vraagd op Donderdag 23 en 30 Juli 1931, des avonds van 7 tot 9 uur. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer C. Bakker, is geslaagd voor het examen „internationale bepalingen ter voorkoming van' aanvaringen op zee". De heer Bakker is opgeleid te Egmond aan Zee. Onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn Terug ontvangen in de le helft der maand Juli 1931 Brieven Binnenland: Piet Dirkse, Oostzaan; S. van Strien. Den Haag: M. H. Tonchet, Den Helder. Briefkaarten Binnenland: Jaantje Bloemt je, Zaandam; van Dalen, Lisse; Kathe Schmittmeyer, Haarlem; de Koning, IJmuiden; A. Pascha, Amsterdam; zonder adres. Brieven Buitenland: Mej. T. Moelzer. Hamburg; N. Peerdeman, Piannerra Tessin. Briefkaarten Buitenland: Willy Hitzfeldt Altona Elbe. Ziekenfonds „Velseroord" Het Zieken fonds „Velseroord" hield Donderdagavond in café „Flora" een drukbezochte ledenvergade ring. O.a. waren aanwezig de aan het fonds verbonden geneesheeren Dr. A. Oosterwijk en dr. A. J. van Leusen, alsmede dr. B. Paul tandarts. De voorzitter, de heer A. v. d. Corput, heette in zyn openingswoord allen welkom en sprak zyn vreugde uit over de belang stelling. De notulen en verslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester gaf aan 'n totaal aan ontvangsten van f 58017,48. De belangrykste uitgaven waren salarissen geneesheeren en tandartsen f 27372.78, zie- kenhuisverpleging f 14439.30, specialisten f 3675:40, loonen, gratificatiën en verzeke ringen f 6483.57. Opgenomen werden in de ziekenhuizen 211 personen, waarvan het aan tal verpleegdagen 4164 bedroeg. Het verslag van den secretaris sprak met groote .waardeering over de medewerking van de heeren doktoren en de directies van de ziekenhuizen, speciaal die van het St. Anto- niusziekenhuis en het Roode Kruiszieken- huis te Beverwijk. Uitvoerig gaf het een over zicht van de vele werkzaamheden van het bestuur en memoreerde het de uitstekende samenwerking. De agenda werd vlot afgewerkt. De aftre dende bestuursleden, de heer Van Bodegra ven en Wagenaar, werden met overgroote tegen doorzitten, stukke voeten, smetten en zonverbrande huid In doozen van 30-60-90 ct. Tube 80 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten HANDELSCREDIETEN Kluisloketten van 1 p. m. af. NED. M1DDENSTANDSBANK N.V._ Kantoor: Haarlem, Gierstraat 14 Telef. 13098 meerderheid herkozen. De voorzitter, de heer v. d. Corput, moest wegens vertrek bedanken. In zyn plaats werd gekozen de heer J. J. Stevens (voorzitter „Hanze"). De heer Van den Corput, die van de oprichting der orga nisatie af bestuurder is geweest, waarvan 15 jaar voorzitter, werd door dr. Oosterwijk na mens de medici, door den heer Van Bode graven namens het bestuur hartelijk toege sproken. Verder sprak de heer Van Rooyen als medeoprichter en oud-bestuurslid namens de leden een hartelyk woord van afscheid. Tentoonstelling. Zondag as. zal in de R. K. Fröbelschool aan den Zeeweg een ten toonstelling gehouden worden van de ver schillende voorwerpen, door de kleinen ver vaardigd. De tentoonstelling is te bezichtigen van 12 tot 1 uur en van 4 tot 6 uur des namiddags. Statuten. De „Stscrt." bevat de statuten van de vereeniging „Wijk aan Zee Vooruit", gevestigd lahier. Esperanto-cursus Vrijdagavond kwamen de besturen der verschillende Esperanto- groepen alhier te zamen tot bespreking van de te houden cursussen in den komenden winter. Besloten werd cursussen te organiseeren voor beginners en gevorderden, aan te van gen in de maand October. Aangifte voor 20 September. De inschryvingsbiljetten zullen huis aan huis worden bezorgd. Het cursus geld vormde een belangrijk punt van bespre king. Besloten werd, dit vast te stellen op f 4.00 te voldoen bij vooruitbetaling in twee termijnen, in navolging der regeling te Vel sen. Voor meerdere parsonen uit één gezin zal een afzonderlijke regeling te treffen zijn. Bij meerderheid van stemmen zullen de cur sisten zelf den avond vaststellen. Gezien den enormen groei der wereldhulp taal, verwacht men een grooten toeloop van leerlingen. ONGEVAL Vrijaa-guiorgen heeft op de Prins-Hen drikkade een ernstig ongeluk plaats gehad. Om half acht reed aldaar een voerman van den expediteur De Ronde met een met paard bespanen wagen. Terwyl de wagen reeds in beweging was, wilde den voerman op den bok klimmen. Hij stapte echter mis en werd door de leidsels medegesleurd met het ge volg, dat hem een wiel over het been ging. Onmiddellijk toegeschoten hulp zorgde, dat de man naar de kliniek werd vervoerd waar hij, nadat zijn wonden waren verbonden, ter verpleging werd opgenomen. Het laat zich aanzien, dat de man gedu rende vele weken zyn werk niet zal kunnen verrichten. Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur is een voor een perceel in de Ganzewerfstraat staand rijwiel ten nadeele van een te Am sterdam woonachtig persoon gestolen. Door de politie wordt onderzoek gedaan. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Op Zondag 19 Juli as. van 's morgens 8 tot 's avonds 12 uur: D. K. Brat, Westzyde 12; G. C. van Balen Blanke Oostzüde 42. ZONDAGSDIENST APOTHEKERS Op Zondag 19 Juli a.s. van 's morgens 8 tot 's avonds 12 uur, fa. A. H. v. d. Velde, Park straat 2. HONDENSPORT De hondendemonstratie as. ondag op het sportterrein der fa. Verkade begin niet te half drie, doch te 2 uur. Deze demonstratie gaat uit van de dresseerclub „la Belgique". BEBOUWING Op het terrein der groote Zaandamsche houtfirma Punt, n.l. op het gedeelte Zuid- dijkPrins Hendrikkade, vlak achter de Burgt, zal men groote combinatie-woningen gaan bouwen. Vier zeer groote houtloodsen zyn of wor den afgebroken en met een in de Voorzaan liggenden zandzuiger wordt het vrykomende terrein met zand opgespoten en zullen straks de eerste palen geslagen worden voor een groot en grotsch aangelegd complex wonin gen voor beter gesitueerden. Menig Zaan dammer zal met leede oogen het verdwynen van die loodsen gadeslaan. Immers de hout firma Pont trekt in het jaarlijks weerkomen- de houtseizien tal van losse arbeiders, die zij geruimen tijd van werk voorziet en thans die afbraak. Echter, ofschoon dit nu juist niet als een teeken van economische voor uitgang mag werden beschouwd, neemt de „firma", zooals te Zaandam haar benaming luit, toch veel personeel aan, en ligt het in de bedoeling, op een terrein ten Westen van de Hembrug vveneens hout op te slaan, etchter niet in loodsen. Dit laatste zy echter met het noodige voorbehoud aanvaard. (Gedeeltelyk gecorrigeerd) OPRUIMING STORMLOOPPRIJZEN 'f. ^4 f, J;i U'.ft 1 i - - f J v V 't 1 - 1 r •&HSf 'v *y' 'A ',v..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11