Uit den Stofzuigerhuis MAERTENS ELCK WAT WILS BLOEMENDAAL BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE NOORDWIJK WARMOND HALFWEG VIJFHUIZEN LISSE VOGELENZANG ZANDVOORT SASSENHEIM LISSE HERINGA &WUTHR9CH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties KENNEMERLAND VELSEN CASTRICUM VELSEN-NOORD HEEMSKERK INGEZONDEN SPORT EN SPEL SCHAKEN Haarl. Schaakgezelschap Bartcljorisstraat 16 - Te!. 10756 Premier Dup!ex-Stofzuigers f 165.- MARKTNIEUWS M. U. L. O.-Examens te Alkmaar Gisteren slaagden te Alkmaar voor het M. U. L. O.-diploma A. de navolgende can- didaten: N. Blaauw en A. M. Bruin te Alkmaar; J. 3. M. Rondel, J. Schenk, P. de Jong, B. Ouwerling, A. C. Moor, D. M. Riek wel en C. Rudolph te Den Helder; R. H. v. d. Veen te Wieringerwaard; F. W. Koenen te Heiloo; K. Veen en S. G. Feenstra te Hoorn; M. P. Koppes te Akersloot; A. S. A. Zillinger- Molenaar te WarmenhuizenM. D. Messie te Velsen (N.)A. Dekker, Hoogkarspel; J. Bruin en G. Broerd te Enkhuizen. Afgewezen werden 8 candidaten. Personalia. Mej. A. C. Meij alhier, slaag de te Amsterdam voor het examen nuttige handwerken. GROOT SOLISTENCONCOURS Zaterdag 28 en Zondag 29 November a.s. heeft de plaatselijke muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" een groot solistencon cours voor muziek en zang georganiseerd. Ingeschreven kan worden door solisten op blaas- en strijkinstrumenten, piano, accor deon, mandoline enz. Dat dit initiatief van „Kunst na Arbeid" zeer gewaardeerd wordt, blijkt wel uit het groote aantal deelnemers, dat nu reeds ge noteerd is en reeds over de 100 bedraagt. Men stelt zich echter voor, niet boven de 125 deelnemers te gaan. Een solistenconcours wordt weinig uitge schreven en we kunnen niet anders dan „Kunst na Arbeid" met deze gelukkige ge dachte felieiteeren en het met zijn genomen initiatief veel succes toewenschen. Voor verdere bijzonderheden zie men de betreffende advertentie in ons blad van he den. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: Chris- tiaan Keuken, 24 jaar en Trijntje Kooij- man, 23 jaar, beiden wonende alhier. Johan Pieter Comelisse, 23 jaar, wonende alhier en Hendrika Visbeen, 21 jaar, wonende te Haarlemmermeer. Burg. Stand van 1017 Juli Geboren. 9 Juli, z. van P. Plug en N. Lindhout; 12 Julid. van J. de Jong en M. Spaanderman; 15 Juli, z. van P. v. Schie en G. J. Siemerink; z. va» W. van Schooten en M. C. de Haas. Ondertrouwd: 11 Juli, L. Th. A. Arts, 29 jaar, en P. M. A. Smits, 30 jaar. Overleden: Agatha Johanna Commandem, oud 16 jaar, d. van J. Commandeur en J. hr Nieuwenhuizen. Winkelweek Donderdagavond vond de officieele opening plaats van de Warmond- sche Winkelweek, die gehouden wordt tij dens de alom bekende Kaagweek. Omstreeks 8 uur was het Gemeentelijk Bureau voor V. V. V. onder voorzitterschap van den bur gemeester bijeen gekomen met de Commissie voor deWinkelweek, gekozen uit de ingezete nen, in het hotel „De Stad Rome". De beide muziekkorpsen waren nabij de muziektent opgesteld en nadat een paar nummers ten gehoore waren gebracht, nam de burgemees ter het woord, schetste de beteekenis eener winkelweek en verklaarde, nadat hij. de sub commissie voor de vele voorbereidende werk zaamheden had bedankt, dezelve voor ge opend. Daarna maakten de beide Warmond- sche muziekgezelschappen een omgang door het dorp, waarbij honderden zich aansloten en een jolige menigte de feeststemming er in bracht. Nadat de muzikale omgang was be ëindigd gaf Warmondsch Fanfare een wel geslaagd concert op de gemeentelijke mu ziektent. Wat de etalages betreft, hiervan is veel werk gemaakt. Op de beoordeeling, welke is overgelaten aan het publiek, komen wij na der terug. Fietsclub „Sub Matris Tutela" Wie nog op Zondag 26 Juli a. s. de bedevaart naar Heiloo per fiets wenscht mede te ma ken, wordt verzocht zich als lid op te geven in de koffiekamer, waartoe het be stuur a.s. Zondag 19 Juli na iedere H. Mis zitting zal houden. Zooals wellicht bekend is, hebben alleen de ingeschreven leden deel aan de H. H. Missen, die jaarlijks voor de leden der fietsclub wirden gelezen. Het programma op Zondag 26 Juli is als volgt: Vertrek van Halfweg 5 uur v.m., de H. Mis te Heiloo om 8 uur, waaronder alle deelnemers communiceeren. Daarna ontbijt en vrije tijd. Te 9.30 zal een preek worden gehouden en een rozenhoedje worden gebe den. Daarna gaat men gezamenlijk naar den Adalbertus-Akker, waar een hartig woordje over St. Adalbert zal worden gesproken door den Weleerw. heer kapelaan H. West- dijk. Na een gezamenlijken terugtocht en een rustig zitje bij Heiloo, vangt om 1 uur de Kruisweg aan met een preek op den Kruis berg. Tot slot nog een kort Lof ter eere van Maria. Na het Lof stellen allen zich op, om den Weleerw. heer Kapelaan, die het Allerheilig ste terugbrengt, te begeleiden, liefst met brandende lantaarn. Daarna wordt de terugtocht ondernomen over Velsen en Haarlem. Auto tegen een boom Bij het passeeren van een paard en wagen geraakte de heer J. B„ terwijl hij met zijn auto op den Spieringweg reed, de macht over het stuur kwijt Hij reed tegen een boom. Dank zij den kalmen gang, waarmee werd gereden, liep alles zonder ernstige ongelukken af. Een der inzittenden, mej. SI., kreeg eenige lichte verwondingen. De auto was ernstig beschadigd en moest met een kraanwagen worden weggehaald. Wagen omver Donderdag werd een paard schichtig, dat gespannen was voor een leegen boerenwagen en bestuurd werd door den landbouwerszoon V.. aan den Cruquiusdijk. Het beest ging er vandoor, waarbij de wagen tegen 't hekwerk aanslin- gerde bij café Van der Meer en omsloeg. De voerman kwam er goed af. Te water Het ruim tweejarig zoontje van J. C. van W„ aan den IJweg, had het ongeluk, dat hij Donderdag door de leuning van de brug heenschoot en in een tobbe, die in de sloot tag terecht kwam. Zijn hulpgeroep werd door zijn moeder gehoord en deze redde den kleinen drenke ling spoedig. Personalia. De heer A. W. Bos, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor de noofdacte. Muziek- en Zang-concert. Het program ma van het door Bennebroeks Muziekkorps „Kunst na Arbeid" in samenwerking met de Gem. Zangvereeniging „Bennebroek" Maan dag 20 Juli a.s. in den tuin van villa „Casa Nova" in de Bekslaan alhier te geven con cert luidt als volgt: 1. Marche des Rigodons, van H. de Boeck. 2. Mendelssohn (18091847), van Albert Floris. 3 "Trauergesang, van U. Blummer. 44 Die Winter is verganghen, van J. Nie- land. 5. Hardi les Braves, marche, van Gustave Corner. 6 Zondagmorgen, van Jac. Bonset. 7. Louise de Bettignies, ouverture, van A. L. Dongen. 8. Une nuit d'été, ouverture, van G. Tack. 9 Salve Regina, van Oberhofter. 10 Ellen, van J. Olman. De met een gemerkte nummers zullen door de zangvereeniging „Bennebroek" ge zongen worden. Parkeerverbod Burgemeester en Wet houders der gemeente Zandvoort maken be kend, dat het van 1 Mei af tot en met 30 Sept. op Zon- en feestdagen gedurende den geheelen dag en op werkdagen vanaf 1 uur des namiddags verboden is in de Oranjestraat motorrijtuigen, rij- en voer. voertuigen te plaatsen, geplaatst aanwezig te hebben of te laten staan. Politie Aan den agent van politie, P. W. Kuypers is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. In zijn plaats is benoemd L. A. Waleboer van Goudswaard. Bloempjesdag Zondag wordt een bloem pjesdag gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het t.b.c.-fonds van Onderling Hulpbetoon. Waar O. H. de t.b.c.- bestrijding voor de geheele gemeente op zich heeft genomen en de uitgaven groot zijn, mag deze bloempjesdag wel een flink bedrag opleveren. TENTOONSTELLING Zondag 19 Juli zal er in het Patronaats gebouw, Groote Krocht alhier, een tentoon stelling plaats vinden van houtsnijwerk en borduursel- en naaiwerk, respectievelijk ver vaardigd door de jongens van het Patronaat, de Katholieke Meisjesnaaikrans en de Deut- scher Madchen-Verein. Schitterend werk hebben deze afdeelingen geleverd. Dit grootsch geheel bij elkaar te brengen zal-heel veel tijd, moeite en inspanning gekost heb ben. Niemand mag dan ook verzuimen, deze tentoonstelling te bezoeken. Ieder Ka tholiek, die iets voelt voor het Katholiek vereenigingsleven, kome zien en hij zal on omwonden zijn bewondering moeten uitspre ken over dergelijk kunstwerk. De stukken zullen in het Patronaatsgebouw worden ver kocht. De opbrengst is voor de kas van het Patronaatswezen in de parochie, een zeer nuttig doel alzoo. Katholieken, komt Zondag allen naar hes Patronaatsgebouw, gij zult van iets moois kunnen genieten. Volontair. Ten bureele van den Com missaris van Politie is benoemd als volontair- inspecteur de heer H. C. P. van der Werff van Wemeldinge. Botsing in de auto. Een auto, die op den Boulevard Paulus Loot reed, remde plotse ling. De wagen stond zoo spoedig stil, dat een meisje, dat in den auto zat, door den schok met het hoofd tegen de voorbank sloeg. Ze kreeg een gapende wonde aan 't hoofd en braakverschijnselen wezen op hersen schudding. De wond werd door Dr. Gerke op het politiebureau verbonden en nadat ze daar eenigen tijd verpleegd werd, was haar toe stand zoo, dat ze weer naar haar woning te Haarlem vervoerd kon worden. Westfront 1918. In de Hollandia Bios coop aan het Stationsplein draait deze week als hoofdfilm Westfront 1918. Een stuk, dat goed aanpast bij de alge- meene vredesactie, die thans gevoerd wordt. Schoolreisje. Dat ons dorp gezocht wordt als einddoel bij schoolreisjes, bewijzen de scholen, die men nu dagelijks in ons dorp ziet. Amsterdam bracht een duizendtal vacan- tie gangers. De autobussen vermelden namen uit verre oorden, vooral uit Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. Droevige plechtigheid Donderdagmorgen werd onder groote deelneming het stoffelijk overschot van den jeugdigen P. Dorsman, het slachtoffer van het Zondag j.l. gebeurde auto-ongeval, op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. De klasgenooten van het overleden knaap je, onderwijzers en het hoofd der school met den Bijbel waren op het kerkhof aanwezig. Ds. P. D. Kuiper en het hoofd der schoo* voerden het woord, terwijl de kinderen een psalm zongen. De plechtigheid maakte op allen een die pen indruk. Auto-ongeval Gisterenmiddag reed een touringcar, komende uit de richting 's-Gra- venhage, zoo dicht langs het trottoir van den Heerenweg ter hoogte van het perceel Bruynen, dat een aldaar op het trottoir loo- pende Engelschman, die in deze gemeente logeert, werd aangereden en een lichte ver wonding kreeg aan zijn ledematen. Voetbalvereeniging „Excelsior" De pro- testantsche voetbalvereeniging „Excelsior" alhier, is omgedoopt in den naam Voetbal Vereeniging Lisser Racing Club. C. M. GRULLEMANS Sr. Bij gelegenheid van de viering van zijn zeventigsten verjaardag en het neerleggen van het voorzitterschap der Vereeniging ,,De Narcis" mocht de heer C. M. Grullem'ans Sr. Donderdag veel belangstelling ondervin den en bloemstukken ontvangen. Het bestuur van „De Narcis" schonk bij dit afscheid een mooi schildert) in olieverf uit gevoerd door den kunstschilder Monceau. Van het land- en schuurpersoneel ontving de heer Grullemans een Japansche sche merlamp. In de pakschuur sprak de feesteling het gezamenlijk personeel toe, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de aangename samen werking niet de jongere principalen zou blijven voortduren. Ook het kantoorpersoneel huldigde den jubilaris. De Wethoudersverkiezing Door de soc.-Dem. Raadsfractie is aan de fracties der R. K. Staatspartij en der Chr. Hist. Unie een schrijven verzonden, waarin een bespreking wordt verzocht omtrent de bezetting der wethoudersplaatsen in den nieuwen Raad. Beide fracties heben geantwoord, hiermee accoord te kunnen gaan. De eerste bespre king zal plaats hebben Vrijdag 24 Juli a.s. BEVERWIJK R. K. Gymnastiek-Vereeniging „Sport Staalt Spieren" Men verzoekt ons opname van het vol gende Met 't oog op het eerste lustrum dat dit jaar zal worden gevierd ligt het in onze be doeling een foto te laten maken van de ge heele vereeniging. Dientengevolge zal een onzer de volgende week de verschillende af deelingen bezoeken teneinde te vernemen wie er alsdan een foto wenscht. Om verschil lende redenen is het gewenscht dat aan dengene, die daarvoor de afdeelingen be zoekt, den naam wordt opgegeven en hierbij tevens het bedrag van f 0.25 wordt gestort. Alleen bij genoegzame deelname zal hiertoe worden overgegaan. Auto-aanrijding Gistermorgen tegen 10 uur wilde H. B. per rijwiel de straat over steken, maar werd daarbij aangereden door een uit de richting Beverwijk komenden auto. Het rijwiel werd vrij ernstig bescha digd, terwijl de berijder wonden aan gezient en handen opliep. De autobestuurder heeft aangeboden de schade te willen vergoeden. Hanze-vergadering Donderdag werd een vergadering gehouden van de R. K. Hanze, afd. Castricum, onder leiding van den voor zitter, den heer N. W. Portegies. Twee be langrijke punten van de agenda, n.l. lezing van den hoofdgeestelijken adviseur Rector Bots en benoeming van een nieuw bestuur, waren hierbij aan de orde. Na opening en vaststelling van de notule» begon Rector Bots zijn zeer interessante lezing, welke met groote aandacht werd ge volgd en waarop een dankbaar applaus volg de. Spr. schetste den algemeenen toestand in Europa en wees er vooral op dat de midden stand meer dan ooit paraat moet zijn en blijven om zich niet geheel te laten uitscha kelen tusschen kapitaal en arbeid. In een schitterende peroratie spoorde hij de leden aan toch vooral één te blijven en de wegen te volgen die door de twee groote Pausen Leo XIII en Pius XI als juiste richting van dezen tijd zijn uitgestippeld. Hierna had de verkiezing plaats van een nieuw bestuur. Vooraf gaven de heeren Portegies en Post te kennen, onder geen voorwaarde bij een eventueele herkiezing een bestuursfuctie te willen aanvaarden. Bij de eerste stemming werden direct ge kozen de heeren A. O. Borst, P. Liefting, F. Glorie en J. Kraakman. Ook de heer Liefting gaf te kennen geen bestuursfunctie meer te ambieeren, waarna gekozen werden de hee ren Jan Steeman en P. Dijkman, waardoor drie nieuwe bestuursleden zitting zullen ne men. De functies, zullen onderling worden verdeeld. De geestelijke adviseur, kapelaan Bollin ger, gaf het bestuur en de leden in overwe ging toch vooral samen aan den bloei van de vereeniging te werken, omdat anders geen vruchten kunnen geplukt worden. Bij de rondvraag gaf de aftredeiyie secre taris, de heer Post, zijn verontwaardiging te kennen over het feit dat een op de vorige vergadering genomen besluit onjuist is ge publiceerd en zonder toestemming van het bestuur in de pers is bekend gemaakt, waar bij de heer Vader in zijn eer zou zijn her steld. Ook de voorzitter van de winkelweekcom missie 1930 had hiertoe geen toestemming gegeven en was daarin niet erkend. Na een opwekkend woord van den geeste lijken adviseur sloot de voorzitter op de ge bruikelijke wijze de vergadering. Schoolreisje R. K. Jongensschool Don derdag hebben de 5de, 6e en 7de klasse der R. K. Jongensschool te Velsen-Noord, hun iaarlijksch schoolreisje gemaakt. De weersgesteldheid liet zich des morgens wat dreigend aanzien, maar is bij dreigen gebleven en de krachtige, wind hield het droog, een eerste vereischte voor het slagen van een schoolreis. En geslaagd zijn de beide tochten. De vijfde klasse, onder leiding van den heer H. Wiegman, heeft genoten van de Berger bos- schen, het aardige nimmer vervelende speelduin achter Duinvermaak en van den speeltuin aldaar. Later op den middag ging de klas naar Bergen aan Zee en keerde hoogstvoldaan om ongeveer half negen te rug. De zesde en zevende klas, onder leiding van het hoofd der school, den heer H. P. van Roozendaal waren per autobus naar 't Gooi getrokken. De meegenomen lunch werd ge bruikt te Valkeveen. In den namiddag ging de tocht over Blaricum en Laren naar Hil versum, waar 't prachtige stadhuis werd be zichtigd en een partijtje voetbal in het be kende Hilversumsche Sportpark gespeeld. Verder weer over Soestdijk, Soest Soester- berg en Amersfoort naar de pyramide van Austerlitz. De terugkeer ging over Zeist, Utrecht langs de Vecht naar Amsterdam en vervol gens weer naar Velsen. Het was een pracht- eis je, dat bij de kinderen nog lang in aan gename herinnering zal blijven. Pater Heesterbeek S.J. Onze vroegere plaatsgenoot en zoon der parochie, de zeer- eerw. pater Joh. Heesterbeek S. J. is dezer dagen benoemd tot leeraar aan het Gymna sium te Den Haag. Collecte „Herwonnen Levenskracht" Zondag 19 Juli zal na alle H.H. Missen bij de uitgangen der kerk gecollecteerd worden voor „Herwonnen Levenskracht", als voor gaande jaren, door den R.K. Volksbond, afd RUksveldwacht De Rijksveldwachter J. Samplonius, alhier, is met ingang van 16 Juli 1931 overgeplaatst bij het Parket te Haarlem. In zijn plaats is aangesteld de heer C. de Meester, tot nu toe rijksveld wachter met standplaats Beverwijk. Castricummerpad Tegen de ontworpen wijziging van den Ligger der Wegen in deze gemeente betreffende afvoering van een ge deelte van het Castricummerpad zijn be zwaren ingebracht, welke voor een ieder ter secretarie ter inzage liggen van 21 Juli tot en met 3 Augustus 1931, en waartegen men in verzet kan komen tot en met 10 Au gustus 1931. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk RETRAITECLUB „ST. CLEMENS" Onderafd. St. Jozefgezellen, Haarlem I Nu de vacantietijd gekomen is willen wij de Haarlemsclie jongemannen er op wijzen dat wij van 19 tot 21 September a.s. een re traite houden. Deze retraite is toegankelijk voor jonge mannen van 19 tot 25 jaar en wordt gehouden in het retraitehuis te Ber gen (N.-H.). Ook niet-gezellen kunnen mee gaan. Het is toch prettiger om gezamelijk te gaan dan alleen. En wie wil nu niet op re traite? Begrijpen wij toch goed wat een retraite is. Drie dagen door te brengen voor God, bij God en met God. Drie dagen om onze ziel te voorzien van Goddelijke gena den, om daarmede het komende jaar ae kracht te hebben om echte Roomsche jon gens te blijven. Talm niet, maar geeft u op voor de a.s. retraite! Het bestuur, KAPELAAN E. MATHOT, Pastorie, Jansstraat. Th. O. ESSENBERG, voorzitter. W. ZWITSER, secretaris. J. ARINK, penningmeester. R. K. S. V. „The Yellow Black Boys" Secr.: Karei v. Mandestraat 88 Hedenavond van 7—8 uur contributie be talen in de Mil. Vereeniging. Dinsdagavond 7 uur trainen junioren Donderdagavond 7 uur trainen senioren. De leden worden er attent op gemaakt, dat de trainingsavonden voor senioren met het oog op de duisternis voortaan een half uur eer der aanvangen. De junioren maken op Zondag 23 Augus tus a.s. een uitstapje naar 't Gooi. Degenen, die hieraan deel willen nemen Kunnen zich opgeven aan den secretaris; de reiskosten bedragen ongeveer één gulden. Voorgesteld als werkende leden: P. Maas, Kritzingerstraat 45. P. Hogeslag, van 't Hofstraat 108. J. Gerrits, Bisschop Ottostraat 16. H. Gerrits, Bisschop Ottostraat 16. P. Koster, Bisschop Ottostraat 17. J. Koster, Bisschop Ottostraat 17. Th. Belterman, Bisschop Ottostraat 30. J. Roelofs, Kruistochtstraat 2. J. Evers, Bisschop Ottostraat 20. Gezien het zomerseizoen niet bepaald ge schikt is tot het organiseeren van serieuze schaakwedstrijden zoo meende het bestuur dezen tijd te benutten om het peil der zwakkere spelers wat op te voeren, vooral met het oog op de komende wedstrijden te gen andere clubs. H. S. G. tracht dit doel op twee manieren te bereiken en wel: le door een competitie van consultatie-partijen waarbij de sterkste spelers der club den zwakkeren, zet voor zet, uitleg geven van het „hoe" en „waarom". Deze competitie is reeds aangevangen. Ten 2e hebben de heeren P. T. Stol, G. Bollebakker en Th. de Jong zich bereid ver klaard met behulp van het groote demon stratie-bord openingen en theorie te behan delen. Reeds a.s. Dinsdagavond geeft de heer Stol in het clublokaal Jansstraat 49 een de monstratie en zijn belangstellenden speciaal zwakke spelers hartelijk welkom. Het Landentournooi te Praag De uitslagen van de achtste ronde waren als volgt: DenemarkenRoemenië 2i* LetlandSpanje 30* HongarijeZwitserland 2% OostenrijkItalië 3 A ZwedenEngeland 1 1 >5 JoegoslaviëNoorwegen 20*4 AmerikaLitauen 21- NederlandFrankrijk 22 Hangpartijen. Coty de milliardair Coty, de parfum-fabrikant. Zijn vriend Romanetti, de rooverhoofd- man. Knoeierijen bij de keuze der senatoren. 4 miüioen boete. Ein delijk burgemeester van Ajaccio. Hij zweert er op, dat er Napoleontisch bloed in zijn aderen stroomt. Het bewijs hiervan heeft hij in ieder geval nog niet geleverd. Coty stamt uit Corsica. Op het eerste gezicht bemerkt men reeds in hem de Zuidelijke beweeglijkheid. In Ajaccio, de hoofdstad van het eiland, staat in een der vuilste stegen nog heden een ellendige hut, waaraan ongetwijfeld binnenkort een ge denkplaat prijken zal. Hier aanschouwde in 1874 Francesco Spo- turno, later Coty genaamd, het licht van den zonnigen Zuidelijken hemel. Zijn vader be hoorde tot dat soort vertegenwoordigers der Middellandsche Zee-bewoners, die noch zaaien, noch oogsten maar toch leven en gelukkig zijn. Mijnheer Spoturno Sr. bracht als echte lazzaroni zijn dagen in zalig niets doen door, langs de havenmuren van Ajaccio liggend en hij voedde zijn kind op tot de zelfde levenswijze. Geen schoolbank kan er zich op beroemen ooit door de verscheurde broek van den toekomstigen milliardair aan geraakt te zijn. Vrouw Spoturno stierf vroeg, zonder dat haar echtgenoot veel tra nen schreide over haar heengaan. Hij verdween op zekeren dag van de Quai Napoleon aan de haven van Ajaccio en werd nooit meer gezien. Francesco bleef al leen achter, slenterend door de straten en sliep 's nachts onder den blooten hemel. Eindelijk, toen hij 15 jaar was, verliet hij het zonnige eiland, om in Marseille zijn ge luk te beproeven. Hier woonde een tante, die den jongen opnam. Coty spreekt niet graag van dit verleden. Dit ligt in het duis ter der beruchte straten var. de havenstad. Op zekeren dag kreeg hij het met de poli tie aan den stok Hij stal den geliefden pa pegaai van zijn tante en verkocht hem. Francesco hield het voor geraden van het tooneel te verdwijnen. Hij ging bij het leger. Met de bevordering tot korporaal was voor Spoturno deze loopbaan afgesloten. Toen besloot hij naar Parijs te vertrekken. Met een kartonnen doos, een onmogelijk costuum en 100 opgespaarde francs komt Sportuno op het station der hoofdstad aan. Werk vindt hij niet, want hij kan niet schrij ven of lezen. Maar rekenen, dat kan hij. Bij toeval ontmoet hij een jeugdvriend, die een betrekking aan de Figaro, een Parjjsch blad heeft. De goede man wil helpen. Hij bezorgt Sportuno een baantje als huis knecht bij de Figaro. Hij brengt de kran ten rond, knoopt pakketten dicht, helpt de heeren redacteuren devoot huil jas aantrek ken, maar spitst de ooren. Omstreeks dezen tijd, rond 1900, kwam nu de groote verandering. Sportuno. wiens naam op verschillende plaatsen een slech ten klank heeft, werd fabrikant in parfu merieën. De Figaro was destijds nog een veel gelezen blad. Tooueelspeelsters en an dere mondaine dames stelden er een eer in de redacteurs te bezoeken om in „sociale kwesties" oplossing te vragen. De huis knecht Franz met het klassiek edel profiel wist te zwijgen, discreet te zijn, fooien bin nen te sleepenen toch alles scherp gade te slaan. De dames spraken, in de wachtka mer over haar kleine zorgen, over mode kwesties en andere dingen, waar een man anders niet over hoort praten, maar die het geoefende oor van het huisfactotum in het voorbijgaan opving. Het persoonlijk parfum. Een „dame" beklaagt zich bitter; zeker er zijn voor de vrouw der wereld honderden verschillende parfums. Maar waar is het aparte, het individueele.het parfum waarnaar men verlangt? Dat bestaat niet. Franz, de huisknecht krijgt plotseling het idee: hier is een kans, hier kunnen zaken gemaakt worden. De gedachte neemt vaste vormen aan: uitvinder van een parfum, dat bij de individualiteit aangepast is. De oude formule, veel en goedkoop verkoopen ver vangt Sportuno door een nieuwe: individueel en duur verkoopen... de eeuwig mensche- lijke zwakheid: middelpunt te zijn en in beteren reuk te staan dan anderen, uitbui ten. D© waren uitwendig een persoonlijk ca chet te geven. De eenvoudig zakelijke flesch werd veranderd in het kunstvol geslepen „flacon", dat een sieraad vormt voor de toillettafel. Cultuur van het uiter lijk, luxueuze verpakking, dat is 't geheim. De inhoudbijzaak! De huisknecht Franz werd een echte par fumfabrikant Coty. In deze naamsverwisse ling ligt zijri heele program. Zakenkennis? Ook bijzaak.... Hij ontwerpt of laat ver schillende elegante flacons van gekleurd ge slepen glas ontwerpen, vult ze met een phantasieparfum, noemt het „Rose Jacque minot" en haalt den directeur van het groote Louvre in Parijs over, om het nieuwe product als reclame in de etalagekast te plaatsen: luxe-flacons van verschillende kleur en uitvoering voor blondines, zwarten of brunettes. Het individueel cachet is er, iedere vrouw heeft het paifum, dat zij ver langt, dat blijkbaar alleen voor haar en niemand anders geschikt is. De wereld, die altijd de mode maakt, is enthousiast over den nieuwen „schlager", die haar boudoir een onbekende charme verleent. De eerste schrede is gedaan. In 1904 stichtte Coty een parfumeriefabriek. In 1906 verovert hij de Amerikaansche markt, die vooral voor pompeus gedoe ont vankelijk is en wordt millionair. Na den oorlog veranderde hij zijn zaak in een N.V. Thans beheerscht Coty 60 pet. der Fransche parfum-fabricagé; 46 pet. van zijn productie gaat de "zee over. Met de rest overstroomt hij Europa. De Kataksche, Indische, Neger-, Chi- neesche, Creoolsche vrouwen koopen Coty- parfum, Coty-lippenstift, Coty-poeder. Uit den voormaligen huisknecht is in nauwelijks 30 jaar tijd met Amerikaansche snelheid een der ongekroonde koningen van Europa gegroeid. En daarmee wordt de wil tot heerschen in hem wakker. Hij koopt het heerlijk slot Langchamps, het beroemde slot Chambord en eet slechts van zilveren borden. In 1923 wil hij zich op Corsica Fransch Senator la ten kiezen. Daarom koopt hij de „Figaro" en kon zoodoende naar hartelust den re clametrommel roeren. De voormalige huisknecht, die noch lezen noch schrijven kan, wordt uitgever van een krant en intusschen kan hij nog niet lezen of schrijven. De „Figaro" maakt reclame om de keuze van den Senator. Coty doet de rest. Hij schenkt de stad Ajaccio een vergulde globe en een landkaart. Hij laat een verguld hek werk om de Napoleon-grot op Corsica bou wen. Hij bezorgt Corsicaansche weeskinde ren een genoegen. Hij begiftigt scholen en sticht fondsen. Hij spaart geen geld. En en kele weken voor de verkiezing bezocht hij zijn jeugdvriend Romanetti, den gevreesden Corsicaanschen moordenaar en bandiet, en heeft met hem een gesprek onder vier oogen. Het wonder geschiedt: Uit de bergen stroomen de forsche gestalten der bewoners naar de stembus. Den 8 Jmi 1923 wordt Coty met een meerderheid van 8 stemmen voor den duur van zijn leven in den Senaat ge kozen. Coty triomfeert, maar in Parijs lacht men zich dood. De Senaat annuleert de keuze wegens omkooperij. Alleen invloedrijke per sonen, die hem gunstig gezind zijn, weten te verhinderen, dat Coty niet wegens begun stiging van den bandiet Romanetti voor het gerecht gedaagd wordt. De regeering houdt nu echter de oogen open. In het jaar 1928 werd bewezen, dat Coty in den oorlog enorme sommen aan de belasting ontdoken had. Hij moest f 4.000.000 boete betalen. lederen morgen aan het ontbijt moet er in de Figaro een Duitscher aan gelooven. Coty is de grootste vijand van de Duit- schers, van alle partijrichtingen. In 1928 meende hij te moeten constatee- ren, dat de Figaro alleen niet voldoende was, om zijn plannen te verwerkelijken. Hij stichtte een nieuw blad de „Ami du Peuple' (De Volksvriend, twee edities per dag), dat nij tegen kostprijs zooals gemakkelijk te bewijzen is tegen 2 c. per stuk aan alle hoeken der straten liet verkoopen. De ove rige Fransche Pers, die naar bladen tegen een eenheidsprijs van 5 ct. verkoopen liet, boycotte het nieuwe blad, dat wegens zijn lagen prijs al heel spoedig een oplage van "n millioen exemplaren had (morgen- er avond-editie samen). Coty maakte een pro ces aanhangig en had einde vorig jaar wer- kdijk wettelijke opheffing van den boycot bereikt. Tardieu had bij de overige pers eefl goed woord voor de Coty-pers gedaan. Naar Amerikaansch voorbeeld heeft Coty ook een aantal Provinciale bladen onder zijn controle gebracht, die dagelijks zijn lof bezingen. Hij financiert den laatsten tijd ook het groote Parijsche blad „Journal des Débats" en de „Action Franeaise". die, wat hatelijkheid betreft volstrekt niet onderdoen voor de „Ami du Peuple". Coty is thans milliardair, maar zijn eer zucht is niet bevredigd. Hij koestert nog al tijd de hoop Senator te worden. Maar de verwezenlijking van deze hoop is nog ver te zoeken.... Intusschen is hü nu eindelijk in zijn va derstad Ajaccio tot burgemeester gekozen. Dit is de eenige publieke eer, die de voor malige kleine Corsicaansche kwajongen en Parijsche huisknecht, tot nu toe ondervon den heeft. Maar Coty, die thans In zijn 57e jaar is, heeft zijn laatste woord nog niet ge sproken. NOORD-SCHARWOUDE, 18 Juli. Aange voerd werden 76000 Kg. Aardappelen. Scliot- sche Muizen 3.70—5.90; Eigenheimers 4.60; Blauwe Eigenheimers 3.506; Drielingen 4.30 tot 5.40; Kleine 0.60—1.90; 2200 stuks Bloem kool 5.70—8.60; 4400 Kg. Roode Kool 1.60 tot 2; 13.300 Kg. Witte Kool 1.20—1.50 4800 Kg. Zilvemep 13.50—15.20; Zilverdrielingen 6.90—7.70. ALKMAAR, 18 Juli 1931 Boter- en Eierenmarkt Boter, fabriek 1ste soort 0.60—0.70; ld. 2e soort 0.50—0.60; Eieren, groothandel 4.004.35; Eendeieren 3.45. Piepkuikenmarkt Aangevoerd 36 kisten en 4 korven. Prijzen 1.001.10. Handei goed. Veemarkt 16 Paarden 120—300 p. stuk; 16 Melkkoeien 250—350 per stuk; 24 nuch tere kalveren, slacht, 6.5032.00 per stuk; 30 vette Schapen 27.0030.00 per stuk; 20 Lammeren 18.00—22.00 per stuk; Magefe Schapen 26.00 per stuk; 4 Bigzeugen 0.80 per pond; 43 Schrammen 16.00 27.00 per stuk; 64 Biggen, 10 weken, 9.00 14.00 per stuk; 2 bokken en geiten 2.00— 2.50 per stuk. Handel stil. BROEK OP LANGENDIJK, veiling van 18 Juli Langendijker Groentenveiling 8500 kilo Tomaten: A f 10.8021, Bf 13.50, C f 20.10, CC f 8; 51.000 kilo Aardappelen: Schotsche Muizen f 3.806.70, Schoolmees ters f 4.305.80, Eigenheimers f 3.206.50, Drielingen f 44.80, 8700 stuks Bloemkool, lste soort f 4.106 80, 2e soort f 0.801; 60000 kilo Roode kool f 1.702.30, 1650 kilo Gele kool f 4.10—5.50; 1850 kilo Zilvernep f 13.20—15.80, 225 kilo Slaboonen f 17.70— f 21.40. ALKMAAR 17 Juli. N. V. Alkm. Export veiling. Aardappelen per 100 K.G. 3.206.80, Aardbeien per slof 3162, Aalbessen p. pond 412, Andijvie per 100 st. 803.20, Bloem kool I per 100 st. 6—10, Bloemkool II per 100 St. 15, Doperwten per 100 pond 512, Druiven per 100 pond 4859, Groene kool per 100 st. 1.20, Kropsla 401.30, Komkom mers per 100 1.004.40, Meloenen per 100 3267, Perziken per stuk 37, Postelein p. bakje 1248, Peulen per pond 616, Rabar ber per bos 15, Roode kool per 100 st. 2.604.40, Selderie per 100 bos 1.002.10, Spinazie per bak 3298, Snijboonen per pond 1428, Dubbele spercieboonen per 100 pond 9.0011.50, Tuinboonen per K.G. 17, Uien per 100 bos 3.20—8.20, Wortelen per 100 bos 2.906.20, Zwarte bessen pier 100 pond 6—8. HEILOO 17 Juii. Aardbeien, late 0.10— 0.21, Zwarte bessen 0.130.17, Roode bes sen 0.150.22, Doperwten 0.130.22, Peulen 0.17—0.20, Tuinboonen 0.040.07, Dubbele stamslaboonen 0.210.25, Snijboonen 0.16 0.19 per K.G., Rabarber 0.200.35, Wor telen 0.350.70 per 10 bos, Spinazie 0.40 0.65 per kistje, Kropsla 0.40—0.70, Bloem kool le soort 14.20—17.10, Idem, 2e soort 5.70—7.90, Andijvie 1.10—2.90 per 100. ENKHUIZEN, 17 Juli 1931. Bloemenlust. Anjers f 0.300.50; Rozen f 0.503.10; Scha- briosa f 1.10—1.20; Gladiolen f 0.50—1.30-, Sierdistel f 050; Margrieten f 0.90 per 100 stuks. Clairhia 58 ct., Godelia 611 cent, Dahlia 28 cent per bos. ENKHUIZEN, 17 Juli 1931. Aardappelen en Fruitmarkt. Schotsche (groote) f 3.35 3.55; idem (kleine) f 2.65; Eigenheimers f 2.953.05 per baal; Snijboonen f 0.19 0.35; Slaboonen f 0.200.21; Haantjesperen f 9.1014.60 per 100 pond. BOVENKARSPEL, 17 Juli 1931. Marktbe richt „De Tuinbouw". Aardappelen gr. M. f 2.303.70; kl. Muizen f 2.703; Koks Nin. Due. f 2.703.15; Eigenheimers f 2.303.30; Kriel f 0.50 oer baal; Tomaten A f 14.10 —17.50; idem B. f 8.10—10.80; idem C. f 12.40 —17.80; idem CC. f 5—7.90 per 100 Kg. HOOGKARSPEL, 17 Juli 1931. Vereen. „De Eendracht". Schotsche f 2.402.65; Kl. Aardappelen f 2.65. MEDEMBLIK, 17 Juli. St. Joseph. Mui zen groote 2.402.60; idem kleine 2.452.65; Ideaal 2.15—2.35; Geldersche 2.45—2.55; Wit te 2.502.70 per baal. Aanvoer 403 baal. BEVERWIJK, 17 Juli Coöp. Tuin bouw, Groenten- Fruit- en Aankoopver- eeniging „De Vrije Veiling W. A." Kom kommers 1—3% cent, uitschot 1 cent, bloemkool 614 cent, idem stek 13% cent, Sla 1% cent, Andijvie l'A cent, perziken 1013%, roode kool 57 cent, groene 34 cent, per stuk; aal bessen 18—31 cent, kruisbessen geel 26— 30 cent, idem wit 1823 cent, zwart 28 30 cent, aardbeien 1525 cent, frambozen 60—110 cent, doppers 18—24 cent capucijn- ders 1025 cent, raspers 2625 cent, groen tjes 14—17 cent, peulen 1026 cent, dubb. boonen 2125 cent, enkele 2833 cent, snij boonen 30—32 cent, tuinboonen 58% cent, tomaten 523 cent, druiven 6684 cent, aardappelen 6 cent, asperges 1040 cent, rabarber 2—3% cent, postelein 57 cent, spinazie 6—7 cent per kilo. sla 1030 cent, postelein 2535 cent. spinazie 2540 cent, komkommerstek 10 cent per kist, wortelen 612% cent, boonekruid 2 cent, selderie 3 5 cent, pieterselie 4—6% cent,, raapstelen 2 cent, rabarber 3—7 cent, asperges 5—31 cent per bos, aardbeien 45—70 cent, aalbes sen 55—75 cent, kruisbessen 5075 cent, zwarte bessen 6—SO cent, frambozen 60 cent per gr. en kl. slof, tomaten: bloc. A 9.10, C 7.10, C.C. 5.10. Aardbeien: exportmarkt 13—25. Bloemenveiling 't Centrum. Aangevoerd per bos: Leeuwenbek 1021 cent, Malva 613 cent, Stroobloemen 511 cent, Enkele en Dubbele Anjers 617 cent, Glardia 822 cent, Lathyrus 615 cent, Centoiria's 9—17 cent, Ranonkels 2—10 cent, Convillia's 12—47 cent, Zinia's 23— 65 cent, Anemonen 1—7 cent, Korenbloe men 3—8 cént, Alstroemeria's 1040 cent, Gladiolen per 100 stuks: Maidenblush 2—4„ Maarschalk Foch 2—5, Vesta Tilly 3—5, Early Sunrise 2.50—5, Halley 1.75—3, Rubini 36, Flamingsword 34. BEVERWIJK 17 Juli R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Aardbeien per K.G 1325, Roode bessen 1525, Fram bozen 4050, Kruisbessen 1525, Doppers 1628, Peulen 2034, Capucijnders br. 16— 30, idem w. 1827, Tuinboonen 411, Groentjes 1418, Snijboonen 3842, Sper cieboonen m. dr. 3038, Dikke Spercieboo nen 25—30, alles per K.G., Sla per kist 10—30, Postelein per kist 20—40, Spinazie per kist 30—60, Andijvie per kist 25—45, Bloemkool per stuk 417, Komkommers p- stuk 1—4. Perziken per stuk 12—16, Roode kool per stuk 35, Wortelen per bos 814, Rabarber per bos 2—6, Selderie per bos 3—6, Radijs 4, Aardappelen per K.G. 6—8. NIEUW-VENNEP, 17 Juli. Eierenveiling E- N. V. Hotel J. de Groot. Aanvoer 18.111 eieren. 16.048 kippeneieren f 45.40 per 100 stuks. 2028 eendeneieren f 33.50 per 100 stuks, 35 Kalkoeneneieren f 89 pe r 100 stuks.. 40 jonge hanen f 0.501.10 per stuk. 18 Oude kippen f 0.70—1.25 per stuk. 13 Jon ge konijnen f 0.25—0.90 per stuk. Handel vlug. TER AAR, 17 Juli 1931. Snijboonen f 2.40 —2.70; Stokprinces f 3.303.70; Dubb. Stamb. f 1.80—2.20; Fijn f 5.70 f 5.70—7; Fijnb. f 1.90—3.20; Basterd f 0.95—1.20; Grof f 0.550.70; Bommen f 0.400.25; Knorrels f 0.25; Bloemkool 311 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2