HET GRAALKRUIS OP DEN TILTENBERG i TWEEDE BLAD ZATERDAG 18 JULI 1931 BLADZIJDE 1 ELCK WAT WILS TOESTANDEN! Eerste steenlegging van het Moederhuis door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent STADSNIEUWS Expositie schilderwerken Kruyt BINNENLANDSCH NIEUWS GEMENGD NIEUWS Ruiten ingeworpen We leven toch wel in een rare wereld! Het is al méér opgemerkt: hier wordt ernstig gebrek geleden, wijl het geld ontbreekt om voedsel te koopen, daar wordt opzettelijk voedsel vernietigd, omdat er te véél van is, zoodat het geen waarde heeft. Om dezen tijd van het jaar is het al meer voorgekomen, dat men hier en daar tot voedselvernietiging overging en verleden jaar hebben wij daarom trent nog heel uitvoerig onze meening gegeven. Thans is de Duitsche krisis het geval nog eens ingewikkelder komen maken. De Rotterdamsche „Voorwaarts" schrijft over den toestand op de tuin bouwveiling te Rotterdam: „In plaats van dertig- tot vijfendertig duizend gulden, zooals in dezen tijd van het jaar midden in het seizoen nor maal zou zijn, werd gisteren omgezet voor achtduizend gulden. Vele tuinders blijven eenvoudig thuis, om niet de onnoodige kosten en moeite te maken van het transport naar Rotter dam. Alleen van eerste kwaliteit produc ten probeert men nog zooveel mogelijk af te komen, maar de prijzen zijn zeer ge drukt. De exporteurs, die nog inkoopen, specu- leeren min of meer op den goeden afloop. Blijft het Duitsuhe geld zijn waarde hou den, dan heeft men goede zaken gemaakt, maar daalt het Duitsche geld, dan loopt men kans groote verliezen te lijden. Het gevolg is, dat zeer velen maar nalaten in te koopen. Door de sterke daling van den export naar Duitsehland is er vanzelfsprekend een overgroot aanbod voor de binnen- landsche markt en den Engelschen export, zoodat ook daarvoor de prijzen sterk ge zakt zijn. Tomaten, waarvoor op deze veiling een prijs van 14 a 15 ct. per pond normaal is, brengen nu 5 a 6 ct. op, hoewel de aan voer aanmerkelijk minder is dan gewoon lijk. De kweekers gooien eenvoudig de vruchten op den mesthoop, of bestemmen ze voor veevoeder. Zoo is het ook op de veiling zelf gesteld. Bij vrachtwagens vol worden de groenten en vruchten als waar deloos afval weggevoerd. Per dag worden ongeveer 1400 kisten komkommers op de veiling „doorgedraaid" bestemd voor mest hoop of veevoeder. Deze dienst voor den massalen afvoer is speciaal uitbesteed! Ook op de markt op het Noordplein alhier, die ingericht is op de plaatselijke Rotterdamsche consumptie, ondervindt men de gevolgen van dezen abnormalen gang van zaken. Voor sla, waarvoor men gewoonlijk in dezen tijd van het jaar omstreeks 2.— maakt, ontvangt men in deze dagen 50 a 60 ct. per 100 kroppen. De komkommers brengen 50 ct. op per 100 stuks, in plaats van zeven a acht gul den, zooals normaal is." Wie kan er uit een dergelijke werking van onze „ekonomische wetten" nog wijs worden? In Duitsehland eet men nu extra- dure groenten, omdat er minder aan voer is, omdat de buitenlandsche con currentie vrijwel ontbreekt, en omdat de Duitschers, voorzoover zij hier nog inkoopen konden doen, deze met sterk omlaag gedrukte marken moesten be talen. En hier zit men met z'n voorraad zoo verlegen, dat men hem zelfs systema tisch afvoert, en vernietigt of aan 't vee voorwerpt. De arme tuinders mogen op 'n houtje bijten de exporteurs kunnen geen zaken doen, wat ook niet prettig is. Zoo worden alle menschen geplaagd, behalve dan een groep, die toevallig dezen keer misschien eens profiteert: de groep der tuinders in Duitsehland. Wie kan er nog wijs uit worden? Of en deze vraag is belangrijker wie kan er nog vrede mee hebben? Morgen. Zondag 19 Juli, zal de Eerw. heer Leo Onderwater, geboortig van Lisse, in de kapel van het St. Joseph's College te Mill-Hill 'de IL Priester wijding ontvangen „De vrouwen van Nazareth mogen de plaats, die zij hebben ingenomen niet meer verlaten." Weer beleefde de jonge Graalbeweging gisteren een historische gebeurtenis. Ditmaal waren het niet de meisjes, die in haar kleu rige kleedij manifesteerden, ditmaal géén groot vlaggenvertoon en belangstelling van veel publiek. Een eenvoudige gebeurtenis van groot gewicht voor het Haarlemsche diocees: de eerste steenlegging van het Moederhuis der Vrouwen van Nazareth, dat aan den Tiltenberg te Vogelenzang zal ver rijzen. In de omstreken van Vogelenzang woei de Nederlandsche driekleur met den pauselij ken wimpel en reeds vanuit de verte ont waarden wij op den hoogen duintop een groot kruis, dat diep-zwart afstak tegen den lichtblauwen hemel. Dóór zal het Moeder huis komen, dtór zullen de novicen worden opgeleid, om straks aan alle Katholieke jonge meisjes in het bisdom Haarlem steun en leiding te geven en ze op te voeden tot volwaardige huismoeders, doordrongen van het Roomsche principe. Voor den ingang van het schilderachtig gelegen terrein woei de Gradlvlag breed en voornaam. Op de plaats waai- de bisschop den eersten steen zou leggen, hadden zich verschillende geestelijken vereenigd. Het was een plechtig gezicht, de Vrouwen van Nazareth, hoofd leidsters van verschillende plaatsen, bijeen te zien in het helderwitte kleed met de blauwe sjerp en de simpele hoofdbedekking. Toen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent met den secretaris, den Zeereerw. heer J. v. d. Tuyn, aanwezig was werd de oorkonde, na voorlezing, geteekend. Het perkament bevatte de handteekeningen van den bis schop; den Hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie te Warmond; Hoogeerw. heer M. W. A. Wij- tenburg, regent van het Klein-Seminarie „Hageveld", en den sub-regent, den Zeer eerw. heer N. L. A. Ammerlaan; Pastoor v. d. Ven te Scheveningen, eere-kanunnik; Prof. Niekel, directeur van het Philosophi- cum; de Hoogeerw. Dekens van Beverwijk, gene, wat wij heden in Zijn Naam hebben aangevangen, tot een goed einde zal mogen komen door Zijn Vaderlijke wijsheid. Wij vroegen den zegen van God op den bouw van dit stoffelijke, materieele huis, maar wij hebben niet minder gedacht aan den geestelijken bouw, die gedurende eeuwen in de toekomst moet komen in de zielen van vele vrome vrouwen tot vorming van de Katholieke meisjes in ons bisdom. Ik denk ook aan de geestelijke constructie, die zij moeten leggen in de zielen van onze toe komstige huismoeders. Dit is een taak van groote en verstrekkende beteekenis! Gij gaat Uw taak verrichten in de scha duw van een groot kruis van wel vijftien meter hoogte. Gij hebt er mij om gevraagd en ik geef het U. In deze schaduw wilt ge leven en de stralen wilt ge overbrengen in het geheele diocees. Het kruis zal den ge- heelen omtrek domineeren en door de kracht van dat kruis zult ge de vereischte hulp ontvangen. Mgr. verhaalde dan het leven van den H. Alexius, wiens feestdag gisteren gevierd werd. Deze heilige verliet uit liefde tot God het huis van zijn vader, die een edelman was. Als een onbekend bedelaar zwierf hij in Rome. In dien zelfden geest zullen de Vrouwen van Nazareth handelen, zij zullen de wereld verachten uit liefde tot God. Zij zullen den geest van Christus brengen in de harten van de novicen en van de haar toevertrouwde meisjes. De Vrouwen van Na zareth mogen de plaats die zij hebben in genomen niet meer verlaten en de Congre gatie heeft een vasten vorm gekregen nu dit Moederhuis zal verrijzen. Tot ver in het buitenland begroet men de Graalbeweging en men wil ze ook daar stichten. Dit is voor waar van beteekenis, maar wij dienen toch eerst overal in ons bisdom de Graalvlag te laten wapperen. Ik beveel dit huis, aldus Mgr., in Uw voortdurende belangstelling aan, het zenden van novicen naar dit huis is van het hoogste belang en ik wil daar met klem op wijzen. Moge de zegen van God op dit huis rus ten, opdat de Vrouwen van Nazareth er in lengte van dagen mogen wonen. De plechtigheid was hiermede afgeloopen. Gisteren verrichtte Z. II. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de eerste-steenlegging van het Centrale Graalhuis aan den Tutenberg te Vogelenzang. De secretaris van den bisschop leest de oorkonde voor in tegenwoordigheid van ver schillende kerkelijke autoriteiten, den architect Jan stuyt en eenige Graal-hoofdleidsters. Poeldijk, Leiden en Noordwijk; Pastoor Son- daal, waarnemend Deken van Haarlem; de pastoors van Vogelenzang en De Zilk en eenige anderen. Daarnaast teekende de Algemeen Overste van de Congregatie, Moeder Margariet. Met behulp van den architect, Jan Stuyt, ver richtte Mgr. de verschillende handelingen en metselde den eersten steen. Daarbij was ook tegenwoordig de aannemer, de heer D. J. Van Buuren te Bloemendaal. Moeder Margariet bracht den bisschop hartelijk dank. Dat Mgr. den eersten steen wilde liggen, was voor de Congregatie een bewijs, dat de instelling hem na aan het hart ligt. In dit huis, aldus spr., zullen de Vrouwen van Nazareth gevormd worden, om later als leidster van de Graalbeweging te kunnen optreden. De graad van heiligheid en vurigheid van deze vrouwen zal de jonge 'beweging al dan niet doen slagen. De vor ming van novicen is dan ook van het groot ste belang en we zullen alles doen om een goeden geest volledig te bewaren. Wij hopen, dat de novicen zullen begrijpen, dat volle dige overgave noodzakelijk is. Moge Gods zegen op de kleine, jonge congregatie, die U, Mgr., reeds zoo zichtbaar hebt gesteund, rusten en moge er een sterk leger van vrou wen ontstaan, dat de uitbreiding van Gods Rijk naar vermogen zal kunnen voltrekken. De bisschop nam vervolgens het woord. De plechtigheid van een eerste steenlegging, al dus Mgr., is van korten duur, maar het gebed, dat daarbij wordt uitgesproken is van groote zinrijke beteekenis. Wü hebben God, den Gever van alle goed, gesmeekt, dat dat- Bij Reeker, Wagenweg Als men met welwillende aandacht de vele werken van den schilder Kruyt, in de kunst zalen der firma Reeker, Wagenweg, bekeken heeft, is die gedachte eerst even overheer- schend: Wat is het eigenlijk jammer, dat deze werker, die picturaal zoo frisch en ook boeiend kan zijn, dikwijls wat aan de opper vlakte bleef, wat betreft de uiting der diepe re waarden van 't weergegevene. Al is dit werk soms interessant, al blijkt er herhaaldelijk uit de groote lleiae voor het zoo schoone métier, we missen nog al eens de diepte, de gemoedsbeleving, de ontroeren de bezieling. En deze factoren geven toch breedte en diepte der artisticiteit aan. De schilder is bovendien, vooral in zijn fonds, wel wat aan den ouderwetschen kant en we hebben misschien nog enxeie opmer kingen. Zoo lijken ons de gebezigde kleu ren op zijn Stillevens met 'waterketels b.v. niet gehéél de juiste; een schilderij als no. 32 is niet zeer fraai o.i., zijn Chineesche tafereelen, overigens verdienstelijk, zijn iet wat „hard" van toon en een héél enkele maal komt zelfs een glimpje dilettantisme om den hoek gluren, zooals b.v. het eendje op het groote doek: Bollenveld. En tóch, ondanks de vooraf opgesomde leemten gaat er van het werk een bekoring uit, speciaal gelegen in het frisch-picturale, aen optimis- tischen toon, de typische onderwerpen, welke gekozen werden en de sterke ongecompli ceerde bedoelingen. Kruyt's werk is gezond, misschien al te gezond, het ademt een groote liefde voor 't vak, het is ambachtelijk in den besten zin, het bekoort door zijn, al is het dan niet diepe, frischheid en kracht. Het bloemen- stukje: „Afrikaantjes" is merkwaardig frisch; de landschappen van Texel zijn wat fotografisch, maar zeker niet onaardig, ook van kleur niet. No. 4: „Pleschjes'' vinden we wel bijzonder geslaagd. Hier werd ook meer bereikt, dan uitsluitend het picturale. Zoo rustig staan die drie fleschjes, met hun zuivere stofuitdrukking, bij elkaar. Er is een stemming in en om die stille dingen, waaraan een levensverhaal te verbinden zou zijn. Rozen (no. 2) werd precieus, met liefde ge daan, met een voorname styleering. Het groote werk (no. 1) „Bloeiende Cac tus" mag er zeker zijn. Het is van recenten datum (1931) en heT doet den stagen voor uitgang van het werk uitkomen. Ook hier spreekt weer sterk het schilde 1 geluk uit. De roode bloemen, het groen der stengels (beter dan in 3) domineeren; de koperen bak is o.i. minder geslaagd. „Bollenveld" haalden we reeds aan. Het is niet onverdienstelijk, uitgezonderd een frag mentje. Den hooiberg, erop voorkomend ach ten we ook minder gelukkig. Zie maar eens hoe mooi en wonderbaar soepel van lijn zoo'n berg kan zijn temidden van het teekenach- tige landschap. Het Landweggetje (7) heeft méér sfeer dan vele andere doeken. De vrouwtjes en spitse boompjes zijn goed waargenomen en weergegeven. De zelfportretten achten we Knap, doch de toon is weer te ongevoelig. De blijheid der Chineesche onderwerpen valt aangenaam op, maar, zooals gezegd, er is hier sprake van een weinig hardheid in den toon, die milder en glanzender zijn moest. 34: appelen zijn gedistingeerd gedaan; 37: lampions, schoon van stijl. Beide zijn aquarellen: misschien is dit wel de geëigendste uitdrukkingswijze voor den schilder, die in de omgeving van genoemde werkjes een bepaald leelijk flesschen-stil- leven (olieverf) exposeerde, waar wij reeds op wezen. De schilder neme ons de gemaakte opmerkingen niet kwalijk, zeker als hij kan zijn, dat er voldoende overblijft om te waar- deeren. Zijn prettige, gezonde, frissche wijze van schilderen, zijn optimisme en ongecompli ceerdheid en ten slotte zijn groote liefde voor 't vak vergoeden in gelukkige mate het te kort aan hoogste bezieling, het gemis aan de diep.ere waarden-uiting, aan de super- artisticiteit. K. de H. Postkantoor te Aerdenhout De directeur van het postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat het bijkantoor te Aerdenhout van 20 Juli 1931 af op werk dagen geopend zal zijn van 8.30—19.30. Gewestelijke R. K. Middenstands federatie te Lisse Maandag 20 Juli, des avonds te acht uur, houdt de gewestelijke R. K. Midden standsfederatie een vergadering in „De Nachtegaal" te Lisse, waartoe zijn uitgenoo- digd alle leden van de plaatselijke katholie ke middenstandsvereenigingen van Benne- broek, Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, Voorhout en Warmond. In deze vergadering zal de heer Jan Mol, ambtenaar van den Diocesanen R. K. Mid denstandsbond als spreker optreden met het onderwerp: „Geen Zomerslaap", terwijl voorts verschillende actueele onderwerpen aan de orde zullen worden gesteld. Onder meer zullen worden besproken de maatrege len welke genomen zijn tegen de uitschake ling van den middenstand bij de distributie der patronaatsuniformen. T oelatingsexamen Hoogere Burgerschool A Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de ie klasse: J. W. D. van Ake, H. H. van Amstel, Emma W. T. van Andel, H. R. Arends, A. Baas, J. Bakker, P. J. Bakker, Cornelia Beekman, A. H. Beenhakker, E. Bellaart, P. Berends, W. Blazer, C. H. Blei, J. C. Blom, P. J. Bos, J. C. de Brabander, W. M. van Breda, J. P. Brokaar, Elisabeth Bijlo, J. J. W. van Delft, J. J. Derr, Th. Determann, Hendrika W. de Dood, Maria A. J. van Eek, P. Eshuis, F. A. Fortgens, G. Fortgens, E. B. Gomperts, Willy de Graaf, Kathariena Grisel, J. H. Grootveld, J. P. van Gijn, A. van Hage, A. H. Hagendoorn, J. U. Hanse ier, P. Hopman, Djoeke M. Joustra, M. Klerks, W. G. Klimbie, J. N. Korstjens, H. Kuik, Chr. J. M. van Langelaan, G. W. Leih, J. Lindeman, Johanna Lit, J. P. Loos, P. de Lugt, Louise Matzinger, A. G. Mes, W. B. van Norden, Cornelia H. Onkenhout, Aafje W. Ott, G. Otto, A. J. T. Planting, H. van der Pol, N. Polak, J. F. Postuma, C. Roet- man, A. B. van Saase, J. Schelling, N. Schel- linger, J. H. F. Schuurman, K. W. ten Sel- dam, A. W. Sloet tot Oldhuis, D. Smit, J. S. Tiesselink, Petronella Timmer, R. J. Tho- nus, Henny Veen, L. Verpoorten, J. de Vis ser, A. G. C. Vrijer, E. J. van der Waag, F. H. Wennink, Maria W. Wessel, E. Wester - wijk Bosdijk. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de 2e klasse: Wilhelmina Weiiers. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de 3e klasse: C. Poederbach. Middelbare School voor Meisjes Toegelaten tot de le klas der Middelbare School voor meisjes met 5-jarigen cursus te Haarlem: A. J. Alberding, Ch. I. Arnold, G. Aveling, P. J. A. Bakker, C. M. van den Bosch, G. P. Brakel, A. Buffart, L. Buffart, M. L. van Dam, N. M. E. Filippo, P. Frederiks, H. M. Gerz, Th. Groot, G. L. H. Groeneweg, L. C. M. Guthschmidt, L. Gütmann, H. Heems kerk, A. Heemskerk, C. S. M. Hessels, Ch. Huberts, G. Huberts, M. P. Jansse, M. Jou stra, A. Kleekamp, A. Koppelman, H. C. Koster, A. Koetsier, M. C. Kruijf, C. Ledden Hulsebosch, A. C. Lemhoff, B. Marang, R. Mees, A. C. Messchaert, C. A. Mingels, R. Monnier, O. F. Müller, T. Muntinga, G. van Olst, M. C. Otter, M. C. Plaisier, I. L. Prins, M. H. van Rossum, E. M. F. Roqué, G. Schouten, E. Schönhuth, P. H. M. Theunis- sen, M. M. C. van 't Veer, R. Vettewinkel, I. M. Vink, A. H. Wille, L. Willemsen, L. M. A. van Hecking Colebrander. Toegelaten tot de 2e klas: IJ. A. van Dedem, F. E. J. Holman, A. C. Maarschalk, W. J. E. L. Verschoor, G. M. Woud. Toegelaten tot de 3e klas: M. M. H. Cats, E. Land, M. J. Leeuwin. Toegelaten tot de 4e klas: W. N. te Winkel. Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool Costuum-naaien. Het diploma werd uitgereikt aan de da mes: C. de Cock, T. de Cock. J. Elfers, E. van Heulen, M. H. van Nikkelen Kuyper, J. C. Schilpzand, J. E. Smits, T. Valkman, J. van Aken, A. W. Bos, J. S. M. Blom, J. M. Frericksen, H. de Graaf, M. B. Plet ting, E. M. Pouwer, B. Prent, A. Sypestein, S. Verdel, B. A. van der Waals. Ned. R. K. Middenstandsbond Telegram aan Z. H. den Paus. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Midden standsbond. De bijeenkomst was voor een groot deel gewijd aan de voorbereiding van het con gres van den Ned. R.K. Middenstandsbond op 8 tot 10 September as. te Venlo. Tot plaatsvervangend bestuurslid van de Middenstands-Onderlinge werd gekozen de heer H. G. J. van de Sand te Arnhem. Besloten werd het volgende telegram te zenden aan Z. H. den Paus: „Nog diep onder den indruk van het richtinggevend woord, dat Uwe Heiligheid heeft willen spreken bij de herdenking der uitvaardiging van Rerum Novarum, zijn de leden van den Ned. R.K. Middenstandsbond smartelijk getroffen door den Uwe Heilig heid opgedrongen strijd tot verdediging van de rechten der zielen en der Kerk. Wij zeggen Uwe Heiligheid innig dank voor de leering in dit hachelijk tijdsgewricht gegeven ter oplossing van de maatschappe lijke vraagstukken. Wij vereenigen ons met Uwe Heiligheid in het streven naar herstel der maatschappe lijke orde en in den strijd voor de rechten der Kerk en wij bidden Gods overvloedigen zegen in deze ure van beproeving over Uwe Heiligheid af." De gestolen sieraden Wat vermist wordt f 500 belooning. Reeds is vermeld dat een Amsterdamsch koopman, in een trein uit Duitsehland ko mende, een koffertje met f 25.000 aan siera den is kwijtgeraakt. Het koffertje was groot 40 en 30 bij 20 cM. Het hield in toiletbenoodigdheden en een bruin lederen étui, dat naar de re- cherchelijst thans meldt bevatte: een paar in platina gemonteerde oor hangers, met kleine briljanten montuurs, el ke hanger bestaande uit een peervormige parel, elk wegende pl.m. 20 grein; een platina ring met vierkanten sma ragd, omzet met kleine briljanten; een platina ring, met een robijn en een briljant bezet, z.g. slagmodel; een ring met peervormigen saffier, omzet met kleine briljanten; „Wanneer alles van haat en oorlog spreekt, dan vinden ook tenslotte goede menschen dat heelemaal in orde. Eerst wanneer een sterke tegenstrooming, in dit geval een vredesstrooming, bestaat, komen zij tot na denken. De verblinde menschen moeten eerst weer leeren zien en er oog voor krijgen, dat de oorlog is een waan, het geloof aan zijn zegen een utopie, het aanstoken en doorvoe ren ervan, in duizend gevallen een afschu welijke misdaad. Wanneer dit eerste ophel deren en wakker schudden heeft plaats ge had, dan moeten de nieuwe inzichten door bijzondere „aanvals"-troepen verspreid wor den, door speciale organisaties (Vredesbon- den) en een speciale literatuur binnen de groote Katholieke gemeenschap." (Pater F. STRATMANN in Wereldkerk en Wereldvrede.) De Eerw. pater J. Boon, afkomstig uit Lisse, zal Zondag 19 Juli de H. Pries terwijding ontvangen in de kapel van het St. Joseph's College te Mill-Hill een ring met ronden robijn, omzet met kleine briljantjes; een platina ring, geheel opgewerkt, in het midden een briljant, de ring vertoont den vorm van een pagode; een gouden armband, stijf model, in het midden een groote parel met briljanten OKiz-it, middenstuk afneembaar, om als ring te dragen; een platina broche, waarop een briljant en een saffier in strikvorm; een platina armband, bezet met 5 sma ragden en 82 briljanten; twee oorbellen met jade en een camé broche (vrouwenkop, omzet met goud). De benadeelde heeft op de terugbezorging een belooning van f 500 gesteld. Door een werklooze. Te Den Helder heeft gisterochtend een werklooze de vier groote frontruiten van de Arbeidsbeurs aan den Kanaalweg met steenen ingegooid. Van een relletje of op stootje in verband met de werkloosheid is daar geen sprake. De dader heeft met voor bedachten rade gehandeld. Voorbijgangers hebben hem uit een nabijzijnde straat zien komen, waarop hij toen zeer kalm de rui ten ingooide met steenen, die hij daartoe opzettelijk had meegenomen. De man trad daarop de beurs binhen en vroeg op laco nieke wijze om werk. De politie, die inmid dels gewaarschuwd was, heeft den man mede naar het bureau genomen. Van on billijke behandeling inzake werkverschaf fing is hier geen sprake. De man wilde al leen hierdoor de aandacht op zich vestigen. Van het kantoorpersoneel werd door de rondvliegende scherven niemand gewond. Een huwelijk aan den grenspaal De grens tusschen de Vereenigde Staten en Canada ligt midden over de brug van Detroit naar Windsor. Hier had kort gele den een trouwplechtigheid plaats, die dui zenden toeschouwers lokte. De bruidegom Mr. Crudde, stond aan de Amerikaansche zijde der grenslijn en de bruid op Canadeesch grondgebied. De Ame rikaansche ambtenaar, die het huwelijk vol trok, liet de bruid haar arm over de grens lijn trekken, om haar den trouwring aan den vinger te kunnen steken. Verder mocht zij niet in Amerikaansch gebied komen, omdat z« geen recht tot emigratie had. Amerikaansche emigratie-ambtenaren wa ren tegenwoordig, om iedere schrede over de grens te verhinderen. De bruidegom was rechtens niet gemach tigd in Canada een huwelijk te sluiten. De Eerw. heer P. F. Versteege, zoon van de parochie van den H. Jozef te Noordwijkerhout, zal Zondag 19 Juli in het St. Joseph's College te Mill-Hill (Londen N. W. J.) de H. Priesterwijding ontvangen en Zondag 26 Juli a.s. in zijn parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen Trekjes No. 714 Doe het nu!! We beleven Somb're tijden; Overal: 'n nare boel! Bij het lezen Van de kranten Krijg je 'n aak'lig voorgevoel. In geen land Is men tevreden Overal is herrie, mot.. Revolutie, Burgertwisten Maken nog wat méér. kapot. Duitsehland zucht In zware zorgen; 't Wordt, wie weet Hoe 'n ramp misschien. Van Italië en Spanje Is het eind óók niet te zien. Rest is óók Niet veel bizonders, Zelfs Amerika zit krap. Algemeene wereldkrisis? 't Is misschien Nog maar één stap. Droevig staat het Met werkloosheid, Die eer toeneemt Dan verdwijnt. Heel de oude Welvaart wordt al Langzaam, zeker ondermijnd. We beleven Nare tijden.... Alles: gammel, Ziek of lek.... Heel de aardbol Draagt een groote, Ongenees'lijk zeere plek. Maar toch. Méér dan al Die rampen Zegt ons één Ontzettend woord Niemand spreekt het Zonder huiv'ring.... 't Is het zwarte: „Volk'renmoord". Oorlog! Oceaan van tranen! Oorlog! Oceaan van bloed! Oorlog, Die tot stof en puin sloeg Al wat mooi was, Lief en goed! Oorlog! 't Woord is een verschrikking. Oorlog! 't Is 'n gil.... 'n vloek. Oorlog! 't Is het rood en druipend, Nooit volschreven Woordenboek! Boek van enkel Haat en wreedheid, Boek van enkel Dood en pijn, Boek van rampen, Die in eeuwen Nog niet te herstelen zijn. Boek, waarbij d'Historie-binder Steeds nog nieuwe Bladen voegt.... Boek, waarvoor Nog honderd jaren Heel de menschheid Slaaft en zwoegt. Boek, dat als Een vlammend teeken Bovenop de aardbol staat, Boek, dat zelfs Om 't hart der kind'ren Angst, ontzetting, Afschuw slaat. „Nooit meer oorlog" Moet de strijdkreet, Moet het één'ge Wapen zijn! „Nooit meer oorlog" Zij de lijfspreuk, Het gebed voor groot en klein. Want de grootste, Droefste rampen Van een eeuw Bijeengeteld, Hebben nog niet Zóóveel levens Als de oorlog neergeveld. Jaren praat men Reeds gewichtig Over onze Wereldvrêe..». Maar ons volk heeft Oók nog monden En praat nu een woordje méé! Menschen, wacht geen Dag, geen uur meer! t Is U uit de krant bekend! Ieder, boven achttien, teekent Het petitionnement! Grootpa, Grootmoe, Niet geaarzeld! Ook van U wordt Het verwacht! 't Gaat om het Geluk, de Glorie Van uw verste nageslacht! Teekent toch! Al beeft uw vinger! Naam, adres, En 't is al goed! Ginds zijn duizend Oude moeders, Die het graag doen Met.... hun bloed! Een ontzaglijke lawine Moet er op Genève aan, Zóó, dat alle Wereld-vormers Er van achterover slaan! Ja, ons klein, Maar dapper Holland Doet het vast Ook nu patent! Niemand legt Vandaag terzijde: Het petitionnement! Want ontwaap'ning Moet er komen, Tot in d'allerkleinste staat Al, wat politiek heet, Zwijgt nu! Want het wordt De Volk'rendaad! 't Gaat niet enkel Om De Oorlog, 't Gaat om Wereld-welvaart óók! Zelfs door wapen-vrede Gaan toch Nog miljarden op in rook! Weg de wapens! Weg kanonnen! Weg de kruisers, Mitrailleurs! Al die centen Gaan dan netjes In de „Wereld-Arbeids-Beurs!" Volk van Nêerland! Geeft het voorbeeld! Hollaad wordt De mooiste „stand" In de wereld-expositie Van 't Petitionnement! G, N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5