f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 20 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17822 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL SPANNENDE DAGEN 300 huizen verwoest Faillissement Noord HoIIandsche Bank De „Graf Zeppelin" naai de Noordpool De petitionnements-actie Kerkgebouw ingestort De moeilijkheden in Italië Jhr. Mr. A. C. de Graeff Familietwist De minister-conferentie te Londen VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, ln naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapenine der naties zullen leiden. Naam: Naam: A.dres: Adres: Naam: Naam: Adres: BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5910. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 85 ct.; per kwartaal 3.25: per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. BI) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden T [jf|Sl m tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I UUUUa Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm iii verlies van *n anderen vinger Zomer 1931 brengt ons wel belangrijke dagen. Na het historische week-end van Engel- sche en Duitsche ministers op Chequers, waar de grondslag gelegd werd voor verdere besprekingen, om te komen tot een alge heel herstel van de zieke wereld, volgde bijna onmiddellijk de bekendmaking van het Hoover-plan, dat een zucht van ver lichting deed slaken. Algemeen werd daar in de goede stap gezien, welke leidde op den weg van verbetering, al mocht die weg dan ook lang en moeilijk zijn. Doch Frankrtjks treuzelen verdoezelde het moreele succes dezer poging tot red ding der wereld van den economischen ondergang. ,En de door Hoover gestelde datum van 1 Juli was reeds voorbij, alvo rens langdurige besprekingen overeenstem ming met de Fransche republiek brachten. Doch de somberheid week niet. Naar buiten brak uit de financieele nood van Duitschland. En de reflex was hevig! De ba rometer van het economische leven: de beurs, liep snel terug en de als gevolg van Hoover's plan verkregen koerswinst ging te loor. In Duitschland dreigde een paniek stemming, zoodat zelfs de beurzen gesloten moesten worden. En weldra volgden die in Budapest en Weenen. Het verhandelen van marken werd gestaakt; inflatie scheen niet tegengegaan te kunnen worden: een nieuwe ernstige ontwrichting dreigde. Door het snel uitvaardigen van noodver ordeningen is in Duitschland het ergste voorkomen. Maar lang kan en mag die toe stand niet voortduren, omdat het econo mische verkeer daardoor sterk belemmerd wordt, waardoor een ongezonde toestand ontstaat. Spoedige hulp is dringend geboden en het is een gelukkig teeken des tjjds, dat die hulp komt van de zijde van andere volkeren. De regeeringen der verschil lende landen onder leiding van Amerika en Engeland hebben zich niet neergelegd bij de in werking treding van het moratorium voor de herstelschulden, doch zijn bezield met het vaste voornemen, nu ook verdere red ding te brengen. En zoo beschouwd, treedt als een lich tend feit in deze sombere dagen scherp naar voren het tweede historische week end: de bijeenkomst der Fransche eu Duitsche ministers te Parijs op den afge- ioopen Zaterdag en Zondag. Zij was de voorbereiding van de ministerconferentie, welke vandaag te Londen begint. Op het oogenblik dat wij dit schrijven, heeft Frankrijk nog niet besloten naar die Lon- densche conferentie te gaan. Maar men mag niet aannemen, dat dit land zal wei geren. Dat zou geen doortrekking zijn van de besprekingen van het week-end, welke Plaats vonden in den geest van loyale en vooral vertrouwvolle samenwerking, om de middelen te vinden, de wereldkrisis te overwinnen. Te meer behoeft niet aan Frankrtjks medewerking getwijfeld te worden, nu, blij kens het gisteravond gepubliceerde commu niqué, op verzoek van Laval in gemeen accoord vastgelegd is, dat de conferentie te Londen strikt beperkt zal blijven tot een onderzoek van Duitschlands financieele en economische krisis.* Van politieke voorwaarden wordt niet gerept, zoodat ook Frankrijk daar niet meer op aan schijnt te willen dringen, wat een nieuwe schrede voorwaarts beteekent. Vertrouwen moet er heerschen en zeker op de eerste plaats tusschen Duitschland Ott Frankrijk. Zonder samenwerking tus schen die beide landen, zoo verklaarde de Duitsche Rijkskanselier nog Zaterdag te recht, kan het welzijn van Europa, het Welzijn der wereld niet verzekerd worden. Evenals zeventien jaar geleden, beleven Wij weer spannende dagen. Maar stapelden zich toen de donkere wolken hoog op, o.m. omdat het vertrouwen weg was en een geest van wantrouwen de volkeren be zielde, thans is er een sterk verlangen naar overeenstemming. De regeeringen, in het volle besef van haar zware verantwoorde lijkheid nu vooral, toonen den heiligen wil, het goede einddoel te bereiken. En een slagen daarin is zeer goed mogelijk, omdat de geest goed is. Herinnerde in Juli 1914 de toenmalige Rijkskanselier Von Bethmann Hollweg aan het woord van Prins Frledrich Karl tot de Brandenburgers: „Laat uw harten voor God slaan, uw vuisten op den vijand", met welken vijand de Rijkskanse lier vooral Frankrijk bedoelde, thans, in •iuli 1931, js de stemming zoo, dat de Duit sche ministers in Parijs begroet zijn met den kreet: „Leve Duitschland! Leve Frankrijk!" Ln dat verschil tusschen 1914 en 1931: het Wantrouwen en de afgunst van toen en de gunstige gezindheid tusschen de volkeren van thans, al moge zij dan gedeeltelijk voortkomen uit eigen lijfsbehoud, wettigt de hoop, dat de bijeenkomst te Londen nader zal brengen tot de uiteindelijke verlossing hit de knellende krisisbanden, waarin de Gereld reeds zoo lang gekluisterd ligt. Inderdaad kwam in den loop van den borgen het bericht van Frankrijk's deelnc- mihg aan de Londensche Conferentie binnen. 2000 personen dakloos Een hevige brand heeft de gemeente Vazec bij Rosenberg (Tsjecho-Slowakije) geteisterd. Aanvankelijk ontstond het vuur in een woonhuis. De brand kon echter vrij spoedig nagenoeg gebluscht worden, doch de krach tige wind wakkerde het vuur opnieuw aan, met het gevolg, dat alle huizen van de ge meente, in totaal 573 in vlam geraakten. Meer dan 315 huizen werden in de asch ge legd, ook het gebouw van de spaarbank, een school, het gemeentehuis en het notariaat. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, of er ook menschenlevens te betreuren zijn. Wel hebben talrijke peisonen gedeeltelijk ernstige brandwonden opgeloopen. Alle spuiten uit de omgeving en ook van nog verder verleenden hulp bij het blus- schingswerk. De schade Nader wordt gemeld, dat de brand onge veer twee uren duurde. Meer dan 100 woon huizen en circa 200 nevengebouwen brand den tot den grond toe af. De schade wordt op 15 millioen Tsjechi sche kronen geschat. Meer dan 2000 personen zijn dakloos en zonder levensmiddelen. Of er slachtoffers gevallen zijn, is tot dus ver nog niet bekend. 6 dooden, 20 zwaar gewonden De brand, die bijna het geheele dorp Vas- zecz verwoest heeft, heeft geduurd zonder onderbreking tot Zaterdagavond. In totaal zijn zes menschenlevens verlo ren gegaan. 4 kinderen, die alleen thuis wa ren, verbrandden, evenals twee mannen, die tijdens de reddingswerkzaamheden bewus teloos werden en in de vlammen vielen. Alle have en goed der inwoners, 130 koeien, 120 paarden en 160 varkens, benevens vele land bouwgereedschappen en machines werden een prooi der vlammen. Volgens schattingen bedraagt de schade 35 millioen kronen, waarvan slechts 5 pet. door verzekering is gedekt. In totaal zijn 3400 personen dakloos geworden. Levensmiddelen en 20 wagons met hout voor barakken voor onderbrenging der be volking zijn reeds op de plaats des onheils aangekomen. Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend, doch men vermoedt, dat brandstich ting in het spel is, aangezien het vuur op 3 verschillende plaatsen tegelijk uitbarstte. Een brandweerauto stortte onderweg naar de brand in een sloot, waarbij 5 brandweer lieden licht en 2 zwaar gewond werden. Een slotuitkeering van 5 Als slotuitkeering van het faillissement der Noord-Hollandsche Bank zal nog ruim 5 worden betaald. Deze uitkeering kan binnen zeer korten tijd worden verwacht. Ex-Keizerin Zita in Oosterhout Ex-keizerin Zita heeft vorige week, ver gezeld van haar moeder en haar oudste dochter, een bezoek gebracht aan het kloos ter der Benedictinessen in Oosterhout. Weer een aardbeving? Waargenomen in de buurt van Deventer In het buurtschap Klein Amsterdam bij Voorst is Vrijdagnacht door een groot aan tal personen 'n lichte aardbeving geconsta teerd. Het leek op een golvende beweging in den grond. De bewoners kregen het ge voel alsof de woningen werden opgebeurd. ni-.3ie personen constateerden een op en neergaande beweging van hun bedden. Vlaamsche ingenieurs naar Nederland De Vlaamsche ingeneursvereeniging heeft een excursie naar Nederland georganiseerd. Op 19 Juli vertrokken een 25-tal ingenieurs, w.o. uit Antwerpen naar Amsterdam. Op 20, 21, 22 Juli worden de Zuiderzeewerken, IJmuiden en de haven van Rotterdam be zocht. In den loop van deze studiereis wordt de Vlaamsche ingenieursvereeniging ontvan gen door het Koninklijk Instituut van Inge nieurs te 's-Gravenhage. Geen uitstel der reis De tocht van de „Graf Zeppelin" naar het Noordpoolgebied zal niet worden uitge steld. Dr. Eckener verklaarde, dat de expe ditie trots den moeilijken toestand zal door gaan. Er wordt op gewezen, dat de tocht voor het grootste deel door het buitenland wordt gefinancierd; rijksmiddelen zijn er niet voor noodig. Het vertrek van het lucht schip is op Vrijdag a.s. bepaald. De voorbe reidselen zijn in vollen gang en grootendeels reeds voltooid. De overeenkomst van Delhi Besprekingen over de schending Gandhi heeft zijn eerste onderhoud gehad met Lord Willingdon, den onderkoning, over de beweerde schendingen van de overeen komst van Delhi. „Niet in naam van het Duitsche Rijk, maar van het Rijk Gods uiten wij de zwaar ste beschuldigingen tegen een zoodanig stel len van de nationale boven de godsdienstige belangen. Alles moet in het werk gesteld worden, opdat de ernstige fouten, welke aan de valsche vaderlandsliefde kleven, ten koste der liefde tot de menschheid en zelfs van de bovennatuurlijke liefde tot het zieleheil, in de toekomst niet meer voorkomen. Dat is slechts mogelijk door een algeheele zuivering der godsdienstige en nationale gezindheid, door meedoogenlooze uitdrijving van den dui vel, welke men „nationalisme" noemt uit de zielen van alle Katholieken en door systema tisch aankweeken van den tegenovergestel- den geest." (Pater STRATMANN in Wereldkerk en Wereldvrede.) Met een week verlengd Besloten is den duur van het petitionne ment voor internationale ontwapening met een week te verlengen, zoodat niet heden, doch Maandag 27 Juli de sluitingsdatum zal zijn. Een oproep. Aan alle Beroepsofficieren van de Koninklijke Landmacht en het Leger in Nederlandsdh-Indië richten ondergeteekenden den vol genden oproep: Het komt ons hoogstnoodzakelijk en ge- wenscht voor, dat wtj, beroepsofficieren, op nieuw blijk geven van ons standpunt ten aanzien van internationale ontwapening en daarmede eiken twijfel omtrent dat stand punt wegnemen. Daarom roepen wjj alle collega's op om, met qualiteit, het petitionnement, georgani seerd door de Nederlandsche Dagbladpers te teekenen. J. J. HARTS, Kapitein der Infanterie Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. P. G. A. FORTANIER, Kapitein der Infanterie Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. N. L. W. VAN STRATEN, Kapitein der Infanterie N.I.L. Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. B. F. A. SCHILMÖLLER, Kapitein der Infanterie N.IJb. Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Reeds meer dan 800.000 handteekeningen Het bestuur der vereeniging „De Nder- landsche Dagbladpers" deelt mede, dat de stroom van onderteekeningen van het peti tionnement voor internationale ontwapening nog steeds sterker worde. Het Zaterdag 18 Juli bereikte aantal bedroeg reeds meer dan 800.000. Aardschokken en noodweer in Zuid-Mexico Vele personen verdronken. Het Zuidelijke gedeelte van Mexico is, vol gens te Londen alhier binnengekomen be richten, in de laatste 24 uur door hevige aardschokken gepaard gaande met buiten gewoon zwaren regenval geteisterd. Verschillende steden zijn door de gezwol len rivieren overstroomd, talrijke personen zijn verdronken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Vele dooden en gewonden Tijdens den dienst in de kerk te Loando in Portugeesch Angela stortte gisteren het middenschip van het kerkgebouw in, waar door een deel der aanwezigen werd bedol ven. Tot nog toe werden 20 dooden geborgen, terwijl 200 personen werden gewond, waar van 80 zóó ernstig, dat zij ter verpleging in een ziekenhuis moesten worden opgeno men. Een nieuwe strijdmethode tegen misdadigers Sportvliegtuig tegen postduif Een ingezetene van Bochun werd door af persers lastig gevallen. De misdadigers had den den origineelen inval gehad een post duif te zenden, die met het geëischte bedrag moest worden vrijgelaten. De politie, die hiervan in kennis gesteld was, zette in twee sportvliegtuigen gistermor gen de postduif na en slaagde er werkelijk in de duiventil, waar de postduif in ver dween, waar te nemen en onmiddellijk werd de politie, die in een auto volgde gewaar schuwd, zoodat kon worden overgegaan tot arrestatie van den dader. Zwendel met scheepshypotheken Zware straffen opgelegd De rechtbank te Dordrecht veroordeelde hedeh zekeren J. C, L., bekend door zijn zwendel met scheepshypotheken tot een ge vangenisstraf van 2% jaar, met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De eisch was 3 jaar. Zijn medeplichtigen M. v. K. schipper en H. M. scheepsmeester, werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van respectievelijk een half jaar en 1 jaar en 6 maanden. Nieuwe rede van Z. H. den Paus Het Persbureau Vaz Dias meldt: Gisteren heeft Z. H. de Paus voor de Con gregatie een rede gehouden, waarin Hij ter loops een toespeling maakte op het conflict tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering. De Paus sprak van de beproevingen, waar aan de Kerk was blootgesteld en bad God, om het klare inzicht terug te geven aan de vijanden der Kerk, die niet blind waren, doch weigerden te zien. Wat wü thans werkelijk noodig hebben, aldus Paus Pius XI, zijn wonderen en vóór alles moeten wij bidden, dat allen, die blind zijn, zullen mogen zien en dat zij, die zien, zullen mogen begrijpen. Noodweer boven Frankfurt aan Main Nieuwe groote schade Boven Frankfurt aan Main heeft voor de derde maal een hevig noodweer gewoed bo ven de Bergstrasse. Tusschen 5 en 6 uur ontlaadde zich Zaterdagavond in de streek van Reichenbach een wolkbreuk, waardoor groote deeleh van het land in meertjes her schapen werden. In enkele minuten lag overal het koren verpletterd. Beken zwollen tot geweldige stroomen aan, in vele huizen stonden de benedenverdiepingen spoedig on der water. Veel schade werd ook aangebracht door met het water medegesleepte takken en boomstammen. Op verschillende plaatsen werden bruggen stukgeslagen. De toestand van notaris Morra Redelijk wel De toestand van notaris Morra, op wien verleden week een moordaanslag is ge pleegd en die in het Roode Kruls-Zieken- huis wordt verpleegd, ls naar omstandig heden, redelijk wel. Zal zich te Overveen vestigen. De aftredende gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, jhr. mr. A. C. de Graeff, zal zich, naar men ons bericht, in ons land metterwoon gaan vestigen in huize „Op 't Zand" aan den Tetterodewêg te Overveen, gemeente Bloemendaal. Het week-end te Parijs Een plan tot verbetering ontwikkeld De verdere besprekingen te Londen Omtrent het verloop en de resultaten van de te Parijs gevoerde besprekingen tusschen de Duitsche en Fransche ministers, kan op grond van mededeelingen van vooraanstaan de Duitsche zijde nog nader worden mede gedeeld, dat de besprekingen den bestaan- den indruk hebben vergroot, dat momenteel nog geen concrete resultaten kunnen wor den bereikt. Minister Flandin leidde de onderhande lingen over den financieelen steun aan Duitschland in. Hierbij werd het volgende plan ontwik keld: In de voornaamste landen, die voor crediethulp in aanmerking komen, Engeland, Frankrijk, Amerika, Nederland en Zwitser land, worden verkoopsconsortiën gevormd. Hierbij deed zich tegelijkertijd de vraag voor, of deze maatregel voldoende zou zijn en of niet voor de vergrooting van de in Duitschland noodige circulatie-middelen nieuwe geldmiddelen in het Duitsche Rijk moeten worden ingevoerd. Een verder voornaam punt van bespreking maakte de maatregelen uit, die ln Duitsch land na opheffing van den momenteel be- staanden dwangtoestand moeten worden ge nomen en voorts, welke financieele en poli tieke garanties er zullen moeten komen, wanneer een leening wordt verstrekt. Deze laatste vraag zou echter eerst te Londen volledig worden behandeld. Resumeerend is men van Duitsche zijde van meening, dat alle ter sprake gekomen kwesties nog' op een oplossing wachten en te Londen opnieuw in een nieuwe situatie aan de orde zullen komen. Een kostganger gewond Zaterdagavond te ongeveer tien uur had in de Bakkerstraat te Eindhoven een vecht partij plaats, waarbij één persoon vrij ern stig werd gewond. Zekere vrouw H„ wonende te Weert, was na een huiselijken twist met haar man naar Eindhoven gekomen, in gezelschap van een kostganger. De vrouw en de kostganger na men intrek bij de zuster van vrouw H„ de wed. S., in de Bakkerstraat. Zaterdagavond arriveerde haar man met eenige vrienden uit Weert in een taxi. De ruiten bij de wed. S. werden ingeslagen en toen de kostganger W. trachtte te vluchten, werd hij door zekeren M., eveneens uit Weert, aangevallen en door messteken ln het hoofd, den rug en de polsen ernstig ver wond. Hevig bloedend holde het slachtoffer de straat op, en werd daar door een wagen van de Gemeentelijke Reiniging opgepikt en naar een' geneesheer gebracht. Deze oordeelde overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk. Hoewel zijn toestand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, was de patiënt hedenmorgen naar omstandig heden redelijk wel. De dader M. eu de max- van vrouw H. werden in den loop van den avond nog te Weert gearresteerd. Volgens de laatste berichten hebben man en vrouw zich weder met elkaar verzoend. Frankrijk neemt er aan deel Hedenmorgen werd gemeld: Het staat thans officieel vast, dat de Fransche delegatie voor de Londensche conferentie hedenmorgen te 10 uur uit Pa rijs vertrekt. Zij bestaat uit minister-presi dent Laval, den minister van buitenland- sche zaken Briand, den minister van finan ciën, Flandin, den minister voor de begroo tingen, Pietrie en den onder-staatssecretaris Poncet. Henderson en Stimson hebben voor hun vertrek naar Londen uit Boulogne-sur-Mer een telegram gezonden aan Briand en Laval, waarin zij nogmaals herinneren aan de uit werking van de Parijsche besprekingen en danken voor de hartelijke ontvangst te Pa rijs, waarbij zij den wensch uitspreken, den Fransehen minister te Londen te mogen be groeten. Besprekingen tusschen MacDonald, Henderson en Snowmen. Aan de besprekingen, die te ongeveer mid dernacht in Downingstreet bij minister president MacDonald plaats vonden, nam behalve Henderson ook de kanselier van de schatkist, Snowden, deel, die eveneens gister avond naar Londen was teruggekeerd. De minister van buitenlandsche zaken gaf zijn collega's een algemeen overzicht van de besprekingen te Parijs. De „Times" weet te melden, dat alle mi nisters bijzonder sterk onder den indruk wa ren van het representatief karakter, dat de Fransche delegatie naar Londen draagt. De eerste zitting van de Londensche minister conferentie zal slechts een formeel karakter dragen en zich voornamelijk bezighouden met de voorbereidingen voor de komende zittin gen, waaraan, volgens de „Times", ook de financieele deskundigen zullen deelnemen. Er is nog geen officieel program voor de conferentie vastgesteld, maar uit de officieele mededeelingen, die te Parijs zijn gedaan, is duidelijk gebleken, dat men zich zal bezig houden met den financieelen toestand van Duitschland en met de stappen, die gedaan zullen moeten worden, om Duitschland ver lichting te brengen. Men leidt hieruit af, dat de kwestie van ontwapening, het stopzetten van den pantserkruiserbouw, de Oosten- rijksch-Duitsche Tolunie, enz., niet aan de orde zullen komen Wat behandeld zal worden. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meent te weten, dat op de conferentie de volgende punten ter sprake zullen komen: Ten eerste het Hoover-mora- torium moet in overeenstemming worden ge bracht met het Young-plan. Ten tweede: Het verstrekken van een crediet op langen termijn en in aansluiting hierop het ver strekken van een leening. Ten derde: Her bepalen van een financieele en economische garantie, die men van Duitschland verlangt als veiligstelling voor deze credieten en lee ningen. Ten vierde: De credieten, die den kleinen staten moeten worden verstrekt, om hen uit de huidige moeilijkheden te helpen. Een 5-jaren-plan? De „Daily Herald" meldt uit Parijs, dat men het plan heeft geopperd tot het ont werpen van een 5-jaren-plan voor de bevrij ding van Europa, waarbij niet alleen Duitsch land, doch ook de andere staten de belofte zouden hebben af te leggen, dat zij gedu rende deze periode niets zullen ondernemen, waardoor de vrede van Europa zou kunnen worden verstoord. Voor zoover die betrekking zou hebben op Duitschland, zou dit o.a. in houden verlangzaming van het bouwtempo der beide eerste pantserkruisers en het niet toestaan van verdere credieten voor den nieuwen aanbouw tenminste tot het einde der Ontwapeningsconferentie. Een leening zou gepaard gaan met be paalde bepalingen, die ook reeds bij de Young-leeningen waren vastgesteld en die Duitschland zonder schade zou kunnen aan vaarden. De „Daily Express" meldt, dat de Fran- schen het denkbeeld om de opbrengst der Duitsche tarieven als onderpand te gebrui ken, nog steeds niet hebben opgegeven. In Fransche kringen is men nog steeds verre van verheugd over de houding van Engel- schen en Amerikanen. De Duitschers naar Londen Rijkskanselier dr. Bruening, de Duitsche minister dr. Curtius, staatssecretaris Von Bülow en de andere leden van de Duitsche delegatie zijn hedenmorgen te 10 u. met den Noord-express uit Parijs vertrokken' naar Londen, waar zü vanmiddag tegen 4 uur zou den arriveeren. Met denzelfden trein vertrok ook de Fransche delegatie, bestaande uit de ministers Laval, Briand, Flandin, en Piétri en uit de heeren Berthelot en Poncet. Verder reisden nog mee de Italiaansche en Belgi sche minister van buitenlandsche zaken Grandi en Hymans, alsmede de Britsche am bassadeur te Parijs, Lord Tyrrell. De ministers en overige leden der dele gatie namen plaats in een salonrijtuig, zoo dat zij gedurende de reis naar Londen nog verder gelegenheid zullen hebben hun per soonlijke besprekingen voort te zetten. In Portugeesch Angola is een kerkgebouw ingestort, 20 dooden; 200 gewonden. (blz. 1, 1ste blad) Groote brand in Tsjecho-Slowakije. (blz. 1, 1ste blad) Nieuwe rede van Z. H. den Paus over den toestand tusschen H. Stoel en Italiaanschen Staat. (blz. 1, 1ste blad) Vanavond begint de ministersconferentie te Londen. Frankrijk zal er aan deelnemen. (blz. 1, 1ste blad) De Noordpoolreis van de „Graf Zeppelin" wordt niet uitgesteld. (blz. 1, 1ste blad) De bijeenkomst tusschen Duitsche en Fransche ministers te Parijs. (blz. 1, 1ste blad) Voor het Int. Gerechtshof te 's-Gravenhage begint vandaag de behandeling der kwestie van de DuitschOostenrijksche Tolunie. (blz. 2, 1ste blad) Het steenzettersconflict te Amsterdam be ëindigd. (blz. 2, 2de blad) Onze steenkolenuitvoer naar Frankrijk (blz. 2, 2de blad) Nieuwe plannen tot economische redding van Enropa. (blz. 3, 2de blad) Wederom verschillende verkeersongevallen. (blz. 4, 2de blad) Schaakwedstrijd dr. Euwe-Capablanca. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.58 stil stand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.37. Hoogste barometerstand 767.9 te Lacoruna. Laagste barometerstand 746.9 te Karl- s'adt. Verwachting: Matige tot zwakken, Noor delijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, later opklarend, waarschijnlijk een enkele regenbui, weinig verandering in tem peratuur. Op het station verdrong zich een talrijk publiek. Het vertrek geschiedde in volkomen orde. Rede Maginot Hoewel in Parijs al het mogelijke werd ge daan, om de sfeer tusschen Frankrijk wi Duitschland zooveel mogelijk te zuiveren, heeft de Fransche Minister van Oorlog, Ma ginot, te Montmedy een rede gehouden, die er niet toe bijdroeg, de betrekkingen tusschen beide landen te verbeteren. O.a. verklaarde Maginot, dat Frankrijk voor een beslissend tijdvak stond. Frankrijk zou niet mogen ca- pituleeren voor een volk, dat altijd de noo dige credieten had gevonden om den oorlogs- lust te bevredigen. Frankrijk diende zijn goud en goed te verdedigen en de handha ving van den vrede eischte een voortduren de inspanning. van hef Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Geneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1