f (3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 21 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17823 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL feminisme, oud en nieuw De Spaansche belasting op grondbezit en industrie Verschrikkelijke strijd tegen Chineesche communisten Werkstaking en botsingen in Sevilla Onze hotels en de Duitscbe logeergasten Het millioen overschreden Een hoogverraadsproces in Frankrijk Mgr. Prof. Mr. Dr. W. H. Nolens Petroleumbron in brand Een vlootbouw-vacantie? VOORNAAMSTE cXIEUWS 0 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, In naam der menschelijkheid. die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: \dres: Naam: A.dres: Naam: Adres: Naam: Adres: 1 BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT liinim ADVERTENTIÈN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bil vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been ot arm iil verlies van 'n anderen vinger Tegen het oude feminisme, dat op den huiselijken arbeid als op iets minder waardigs neerzag, dat de vrouw voor den zegewagen spande van het intel lectualisme, dat haar leidde tot een ge heel onvrouwelijk afwegen van „geven en eischen" tegen elkaar, dat de groot ste schade toebracht aan de vrouwelijke ziel, door haar steeds te doen denken aan haar persoonlijke rechten en te doen streven naar haar persoonlijke vrijheid tegen dat oude feminisme is thans alom een kentering gekomen. Een jonge vrouwen-generatie is gaan Inzien, dat het de roeping van de vrouw niet is, den man te volgen in het leven van beroep en politiek, dat zij niet ge lijk is aan den man en nooit gelijk aan hem kan worden; zij gaat twijfelen aan welhaast alle resultaten van het vorige geslacht, dat volgens den ouden Rus kin reeds meer verlaten was dan éénig ander ooit. Alom vindt deze twijfel uiting, het scherpst wel in Amerika, waar de re sultaten van het vrouwelijk beroepsle ven dan ook allertreurigst zijn. Volgens de onderzoekingen, die het vrouwen bureau in het departement van arbeid instelde over 13 staten, was immers het gemiddelde loon van verreweg de mees te vrouwen in Amerika aanmerkelijk la ger dan het noodzakelijk levensmini- ffium. Scherpe protesten als van Miss Hig- ley, welke de „New York Republic" en kele weken geleden publiceerde, klinken dan ook alleszins gerechtigd. „Wij verkondigen zoo luid schrijft Miss Higley o.m. dat de Amerikaan- sche vrouw meer vrijheid geniet dan eenige andere ter wereld, dat zij op hetzelfde peil staat als de man; zij kan echter niet op hetzelfde peil leven als de man, zij krijgt geen gelijk loon voor gelijken arbeid, en haar prestige in zaken van het beroep staat ver be neden dat van den man." „Ik ben het product van uw systeem roept zij tenslotte uit het pro duct van uw opvoeding. Het eenige, dat ik verlang, is een plaats in uwe samenleving, een plaats, waarop ik mijn intellect ten nutte maken kan, waarvoor ik word betaald." Het feit, dat Amerika dat niet geven kan aan de geciviliseerde vrouw, is de felste veroordeeling van zijn eigen ver regaand, zijn hyper-feminisme. Ook in Duitschland klaagt men in feministische kringen over de belang stelling van de vrouwen. Men heeft zelfs opgemerkt, dat de vrouwen geen belang meer stellen in haar eigen politieke rechten en bij voorkeur die partijen steunen, die haar vijandig zijn, d.w.z. öie met het opgeschroefd feministisch drijven niets te maken willen hebben. Zelfs oordeelde de Vossische Zeitung den tijd rijp voor een enquête naar de oorzaken van die groeiende onverschil ligheid. Op deze enquête kwam o.a. een ant woord binnen van Heinrich Mann, den bekenden Duitschen schrijver, die zijn opvattingen het meest kras van allen formuleerde. En wel als volgt: le. „De politieke onverschilligheid der vrouwen zou alleen onverklaar- oaar zijn, wanneer de vrouwen de po litieke gelijkberechtiging inderdaad wadden begeerd. Klaarblijkelijk was lit slechts het verlangen van een min derheid, en gaven andere de voorkeur tan de onafhankelijkheid van den nan of hadden zij geen speciale be- noeften." 2e. „Wanneer de vrouwen zonder politieke gelijkberechtiging even ge lukkig zijn, kan men haar niet van ondankbaarheid beschuldigen (wan neer zij er onverschillig tegenover staan)." 3e. „Vijandig tegenover de vrouw staat geen enkele partij en zeer zeker niet het Katholieke Centrum, dat men cultuurreactionnair noemt." Aan afbrekende commentaren op dit "Pessimistische" betoog heeft het na tuurlijk niet ontbroken. Toch ligt er een kern van waarheid in en zelfs een Zeer groote kern. Een kern, die ook in ons land ont dekt is. Ook in ons land is een kentering ont staan tegen het officieele feminisme, dat kunstmatig de nivelleering der bei- ke sexen opschroeft door telkens meer ambten te verwerven voor de vrouw, die feitelijk alleen den man passen. Zoo is ke laatste triomf geweest: openstelling van het ambt van burgervader en ge meentesecretaris straks misschien nog kat van politie-agent voor de zwakke kunne. (In het buitenland is men op dat gebied al verder: onlangs pleegden twee vrouwen in Hamburg zelfmoord, °mdat zij het beroepsleven zoo fijn von den: zij waren in dienst van de politie. *u Rusland mogen de vrouwen trouwens d°g veel meer, daar mogen zij ook dienst demen in het leger en steenen hakken of zij willen of niet. Wij krijgen zoo keel terloops de gedachte, dat het Ne- derlandsche feminisme feitelijk alleen maar naar de eere-baantjes streeft, maar, wij herhalen, dat is maar ter- toops) Tegen dat feminisme, schreven wij, 's een kentering gekomen. En wel in den vorm van een beweging, die zich doemt de „Nieuw-Feministische" en die kaar voornaamste woordvoerster heeft gevonden in de persoon van een „ge wone huismoeder", die zich Famke noemt. Onlangs is de negende brochure van Famke verschenen en het is eigenlijk naar aanleiding daarvan, dat wij dit ar tikel schrijven. „Vrouwen, waarheen?" en ver schillende vorige publicaties van deze spreekster en schrijfster bevatten ge dachten, die in hun diepste wezen chris telijk en gesproten moeten zijn uit den geest van een fijnvoelende vrouw. Van een vrouw, die haar hoogste ideaal vindt in haar huisgezin: in haar man en in haar kinderen. Niet alleen in diep- spiritueelen zin, maar ook in de reali teit van het gezellig huiselijk verkeer. Zij ziet als doel van alle feministisch streven een uitbreiding van de huwe lijksmarkt in plaats van een uitbreiding der beroepenlijsten. Kort gezegd: wij verheugen ons in dit streven. Ongetwijfeld liggen er in Famke's werk opmerkingen en gedachten ver spreid, die wij als Katholieken on mogelijk tot de onze kunnen maken. Niettemin verheugt ons haar streven, omdat het onze opvattingen dichter na dert dan éénig ander in de neutrale vrouwenbeweging. Het is ook ónze diep ste overtuiging, dat de eerste bestem ming van de vrouw ligt in het huisge zin, pas wanneer dit voor haar on bereikbaar is, dient de gedachte aan andere sociale werken op den voorgrond te treden. De ideale toestand is niet die, waarin zij haar eigen rechten moet verdedigen, maar die, waarin „haar man zal op staan en haar roemen in de vergaderza len des lands." Met 10 pet. verhoogd De Spaansche regeering heeft een decreet uitgevaardigd waarbij bepaald wordt, dat de belasting op grondbezit en voor industrieën met 10 pet. verhoogd wordt ter leniging van den nood der landarbeiders in Andalusië. De berichten, die gedeeltelijk zijn voorge komen in de buitenlandsche bladen en waarin me'ding wordt gemaakt van radicale maatregelen der regeering tegen het Groot grondbezit, worden door den minister van Binnenlandsche Zaken, gedementeerd, en ais fantasie gekenschetst. De commissie, die ingesteld is, om een studie te maken van het plan voor een autonoom Andalusië heeft medegedeeld, dat zij streeft naar de autonomie van Andalusië. Voorts wil zij Noord-Marokko in haar in vloedssfeer betrekken ten einde de oude cul tuur nieuw leven te geven. Overwinning aan de zijde der regeeringstroepen Alle verschrikkingen van den modernen oorlog zijn uitgestort over Ninhtoe. in het Zuiden van de provincie Kiangsi, toen strijd krachten der regeering, die werden gebruikt tot het uitroeien van de communistische bandieten, de stad te land en in de lucht aanvielen door haar te bombardeeren totdat er letterlijk niets meer overeind stond. De regeeringstroepen trokken na een hard- nekkigen strijd van twaalf uur de stad bin nen, waarvan niets anders over is gebleven dan rookende puinhoopen De verwoesting is verschrikkelijk. Het is het tweede der drie bolwerken der communisten, dat zich over geeft. Men verwacht, dat het derde zien eveneens spoedig overgeeft, daar het moreel der communisten slecht is. Strenge regeeringsmaatregelen overwogen De gouverneur verklaarde gisteren, dat te Sevilla de republiek slag levert. Inderdaad stieten om half 1 syndicalisten op den terugweg van de begrafenis van één hunner kameraden, die Zaterdag werd ge dood bij een gevecht, op de veiligheidswacht. Er had een hevige fusillade plaats. Er werd zonder vrucht een aanval op de kazernes on dernomen. Bij aankomst van de garde civile namen de opstandelingen de vlucht. De rust werd hersteld. Een lid der veiligheidswach: werd gedood, twee werden gewond. De Syn dicalisten zouden één doode hebben en vier ernstig gewonden en een groot aantal licht, gewonden. Zestig personen werden gear resteerd Gemeld wordt, dat op verschillende plaat sen in de provincie Sevilla een algemeene werkstaking is begonnen. Te Osuna had een fusillade plaats. De rust werd er hersteld. Te Xeres veroorzaakten stakende metselaars onlusten Zes syndicalisten werden gear resteerd. Maatregelen werden getroffen voor het handhaven van de orde. De president der voorloopige regeering en de minister van binnenlandsche zaken had den een langdurig onderhoud. Zij zagen zeer strenge maatregelen onder het oog, bestemd ter verdediging van het land tegen de kui perijen der syndicalisten. Het aannemen van Duitsch geld In verband met de berichten in de pers over de noodverordening in Duitschland, vol gens welke de overschrijding der Duitsche grens voor Duitschers slechts mogelijk zou zijn tegen betaling van 100 Mark per per soon, is in het Palace Hotel te Scheveningen, op uitnoodiging van het dagelijksch bestuur van „Horecaf" een vergadering gehouden van de directies van verschillende voorname hotels in den lande, op welke vergadering ook de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer en de com missie voor de Noordzeebadplaatsen verte genwoordigd waren. Op deze vergadering kwam duidelijk tot uitdrukking, dat dit jaar reeds een aanmer kelijke vermindering van Duitsche logeer gasten te constateeren viel, maar dat daar naast van de noodverordening ernstige ge volgen voor het Nederlandsche Hotelbedrijf te duchten zijn, welke gevolgen gedeeltelijk zelfs reeds zijn ingetreden. De Nederlandsche hotelhouders betreuren dezen gang van zaken uitermate, doch zien in dat in aanmerking genomen de bui tengewoon ernstige toestanden in Duitsch land zij zich zullen hebben neer te leg gen bij het feit, dat zij de zoo welkome Duitsche gasten dit jaar in hun hotels slechts in geringen getale zullen mogen be groeten. Eenparig hebben zij besloten Duit sche logeergasten, voor zoover zijn aanwezig zfjn, of alsnog mochten kunnen komen, al le mogelijke faciliteiten te verleenen, ook met betrekking tot het aannemen van Duitsch geld. De Nederlandsche Hotels zullen alle moei lijkheden ten spijt zoodanige schikkingen weten te treffen, dat betaling in Marken te gen den normalen koers door hen kan wor den geaccepteerd. De stroom handteekeningen houdt aan Het aantal onderteekeningen van het petitionnement voor internationale ontwape ning van „De Nederlandsche Dagbladpers" is gestegen met 300.000. Het Maandag 20 Juli bereikte totaal bedroeg ruim 1.100.000. Hofbericht Prinses Juliana gaat kampeeren. Prinses Juliana zal de laatste weken van Augustus weer gaan kampeeren met een aantal jongedames nabij het Aardhuis. Bij het schoonmaken van een revolver Een opperwachtmeester gedood. Gistermorgen was de opperwachtmeester hoefsmid der maréchaussee P. Smit te Zwolle aan het schoonmaken van zfjn re volver. Plotseling ging het wapen af en de kogel trof hem in het hoofd. Hij werd op slag gedood. De getroffene is gehuwd en vader van een kind Er zou heden wapen inspectie gehouden worden. Rationalisatie bij de Bataafsche Ontslag aan personeel De Bataafsche Petroleummaatschappij te Pangkalan ontsloeg 12 employé's wegens ra tionalisatie van het bedrijf, terwijl voor het ontslag van 20 anderen wordt gevreesd. Een nieuw sanatorium voor tuberculoselijders te Bilthoven De R.K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht" te Utrecht, heeft bij onderhandsche aanbeste ding den bouw van haar nieuw Sanatorium te Bilthoven gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Joh. Windt te Voor burg, voor een bedrag van 769.800.—. Tegen den oud-minister Péret Voor het Fransche Staatsgerechtshof, dat door den Senaat gevormd wordt, is het hoog verraadsproces begonnen tegen den voor- maligen Franschen minister van Justitie, Raoul Péret, de onder-staatssecretaris Vidal en Favre, benevens den voormaligen Fran schen gezant te Rome, Besnard. Nadat ongeveer 280 senatoren plaats ge nomen hadden, werden de vier beklaagden binnengeleid met hun verdedigers. Na voorlezing van het resultaat van het onderzoek las het O. M. de aanklacht voor, die ten slotte hierop neerkomt, dat de voor malige minister van Justitie zich schuldig gemaakt heeft aan een misdaad en aan een vergrijp, waardoor verschillende paragrafen van het Wetboek van Strafrecht worden overtreden! De overige drie beklaagden wor den van medep'ichtigheid beschuldigd. Men verwacht Donderdag a.s. de pleidooien en de uitspraak. Benoemingen Het Nederlandsch Episcopaat heeft be noemd tot Directeur van het Centraal Ka tholiek Koloniaal Bureau te 's-Gravenhage den Z.E. Heer P. G. Groenen, die Professor was aan het Groot-Seminarie te Warmond. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Professor aan het Philosophi- cum te Warmond den Z.E. Heer N. Steur en den Z.E. Heer M. Jansen, die kapelaan was te 's-Hage (St. Jeroen). In observatie Naar onlangs is bericht, is Z. Exc. de Minister van Staat Mgr. prof. mr. dr. W. H. Nolens van de werkzaamheden op de ar- beidsconferentie te Genève afgemat terug gekeerd. Ofschoon er van eenige operatie bij den Katholieken Staatsman geen sprake is hebben de geneesheeren hem, naar de „Tijd" meldt, in observatie genomen en hem voor- loopig volstrekte rust voorgeschreven. Mgr. Nolens wordt verpleegd door de Zus ters van den H. Carolus Borromaeus in het Gesticht aan de Prinsegracht te 's-Graven hage, waar Mgr. woonachtig is. Het gevaar langs den weg Droevige auto-ongevallen In het Saargebied op den straatweg naar Ormesheim kwam de auto van den Departe mentsdirecteur, dr. Becker, in botsing met een langs den weg staanden paal, waarbij een ruit werd ingedrukt en een glasscherf de halsslagader van mevrouw Becker door sneed. De gewonde overleed korten tijd la ter. Dr. Becker en zijn kind werden licht gewond. Dicht in de nabijheid van dezelfde plek reed een dronken chauffeur in een bocht van den weg met zijn auto tegen een hek, waardoor de wagen van een helling naar beneden stortte. Drie inzittenden werden zwaar gewond. Onze steenkóleninvoer in Frankrijk De eisch van een invoervergunning een week opgeschort. De correspondent van het „Hdbd." te Pa rijs telefoneerde gisteravond: De Fransche administratie heeft bepaald, dat de eisch van een invoervergunning voor vreemde steenkolen, die oorspronkelijk van daag in werking zou treden voor steenkolen die per spoor worden ingevoerd, voorloopig nog gedurende een week wordt opgeschort De invoering van den maatregel valt dan sa men met dien voor de te water aangevoerde steenkolen, op 27 Juli vastgesteld. Het is trouwens niet onmogelijk, dat de termijn van invoering nog wat verder verschoven wordt. De douane-kantoren aan de grens hebben de noodige instructies ontvangen. Uit arrestantenlokaal ontsnapt Op klaarlichten dag Gistermiddag is te 's-Gravenzande een Maasdijker, die voor diefstal in het arres tantenlokaal daar ter plaatse was ingesloten, ontsnapt. De arrestant was omstreeks half twee op gesloten en was het eerste uur zeer rustig Het arrestantenlokaal is ingedeeld in 'n oud politiepostje, waarvan alle wanden van hout zijn opgetrokken. Voor den Maasdijker was het dan ook slechts een klein kunstje om via het houten dak, dat gemakke 'jk te ver nielen was, naar buiten te klauteren. Toen een dienstdoende agen», teren 4 uur naar den arrestant kwam kijken consta teerde hij tot zijn sennk, dal de vohe, ge vlogen was. Onmiddellijk heeft men de om geving afgezocht, doch gisteravond had men den vluggen arrestant nog niet geknipt. Reeds acht dooden Maandag is in de omgeving van Mount Pleasant (Amerikaansche Staat Michigan) een petroleumbron in brand geraakt. Tot nu toe zfjn reeds 8 dooden en 14 zwaargewonden geborgen. Inbraak in een gemeentehuis Weinig vermist Hedennacht is ingebroken in het gemeen tehuis te Hoornaar waar de ongenoode gas ten alles overhoop hebben gehaald. Ook in de aangrenzende woning, waar de wijkver pleegster de Vliet woont, hebben zij een be zoek gebracht er. ook daar was alles over hoop gehaald. Tot nu toe wordt alleen een gouden broche vermist. De politie stelt een onderzoek in. „Wees gegroet, Gï, Koningin des Vredes! Schenk aan de onvreedzame wereld, na een nieuwen Advent een nieuw Kerstfeest, na het Morgenrood, dat reeds voor ons schemert, nog meer zegevierend dan tot heéan, de Zon der Gerechtigheid, Jezus Christus, Uwen Zoon, den wonderbaren Raadgever, den sterken God, den Vader der toekomst, DEN VORST DES VREDES! Amen. Uit: Wereldkerk en Wereldvrede, door Pater F. Stratmann, O. P.). Besprekingen op de Londensche Conferentie Het grootste deel der Londensche pers, uitgezonderd de „Times", acht de mogelijk heid groot, dat de Amerikaansche vertegen woordigers op de Londensche ministerconfe rentie heden het voorstel zullen doen, een vacantie in den vlootbouw te aanvaarden. Volgens de „Daily Herald" zou in elk geval van de gelegenheid, die deze conferentie biedt, gebruik worden gemaakt, om een plan, dat Stimson tijdens zijn Europeesche reis ter kennis van de regeeringen wilde brengen, te lanceeren. Volgens dit plan zouden Duitscn- land, Frankrijk en Italië tot aan de Inter nationale Ontwapeningsconferentie den ver deren aanbouw van hun vloot stop zetten, om dan naar aanleiding van deze conferen tie zoowel het vraagstuk van den bouw der pantserkruisers, als de Fransch-Italiaansche vlootkwestie op te lossen. Stimson zou van Grandi en Mussolini de toezegging hebben, dat zij volkomen met zijn plan accoord gaan. Men acht het mogelijk, dat, ten gevolge van de economische gebeurtenissen, ook Duitschland en Frankrijk bereid zijn, de be sprekingen over de economische zaken te verbinden aan een behandeling van een vlootbouwvacantie. „Bevroren credieten." De pers wijst er op, wederom met uitzon dering van de „Times", dat Engeland en Amerika in tegenstelling tol Frankrijk de voorkeur geven aan een systeem van bevro ren credieten, die automatisch voor een duur van 2 3 jaar worden verlengd, boven een leening op langen termijn. Dit plan komt overeen met het plan van Montaque Nor man, dat Zaterdag uitvoerig door hem in de „Times" werd besproken. Deze credieten zouden volgens den diplo- matieken medewerker van de .Daily Tele graph", door de andere centrale banken aan de Duitsche Rijksbank moeten worden ver strekt. De benoodigde bedragen zouden ech ter belangrijk meer kunnen zijn dan de som men, waarover de centrale banken, met uit zondering van de Federale Reserve banken der V. S. beschikken. Hierdoor zou een re- geeringsgarantie noodig worden. Ook Duitschiand zou van meening zijn, dat der gelijke credieten de voorkeur verdienen bo ven een leening op langen termijn, zoodat Frankrijk in dit opzicht alleen staat. Nieuwe problemen. Hieruit vloeien echter de volgende drie vragen voort: 1. Zullen de Franschen aan een dergelijk voorstel dezelfde voorwaarden verbinden als aan een leening? 2. Zullen de Franschen, in dit geval, ter conferentie weigeren een bespreking aan de orde te stellen van wat er zal gebeuren, wanneer na het einde van het Hoover-jaar, Duitschland een tweede mcratorium-jaai noodig zou hebben? 3. Zullen in het geval, dat Frankrijk ook bij credieten op korten termijn zijn eischen handhaaft, Amerika en Engeland bereid zijn ook zonder de medewerking van Frankrijk, Duitschland te steunen? De diplomatieke medewerker van de Morning Post" gelooft niet, dat het plan tot verstrekking van een 100 millioen pond ster- ling-leening nog een rol op de conferentie zal spelen. „Financial News" rekent met de mogelijk heid, dat de credieten naderhand in een leening zullen worden veranderd, aflosbaar in 7 of meer jaren. Schrapping der schulden? Volgens de „Daily Express" zou een groot aantal vertegenwoordigers der conferentie van meening zijn, dat een werkelijke oplos sing van de krisis in Europa slechts zou kunnen worden verkregen door schrapping van alle oorlogsschulden of tenminste door een uitbreiding van het Hoover-moratorium over een periode van 3 jaar of langer. Handelsreiziger gearresteerd Duizenden guldens opgelicht De politie te Delfzijl heeft een handelsrei ziger gearresteerd, die er van verdacht word', verschillende oplichterijen te hebben ge pleegd ten nadeele van een grossiersfirma, bij welke hii sedert een drietal jaren in dienst was. De verdachte, die een goed ver- kooper was en het volle vertrouwen genoor. belastte zich ook meermalen met het incas- seeren van gelden. Eenigen tijd geleden bleek echter, dat er fraude was gepleegd, waarna een nauwkeurig onderzoek bij verschillende afnemers, die nog voor belangrijke bedragen te boek stonden, werd ingesteld. Uit dit on derzoek bleek, dat bij diverse personen het verschuldigde was ingevorderd, doch niet afgedragen. Het tekort moet in de duizenden loopen. Het Nederlandsche hotelwezen en de fi- nancieele moeilijkheden in Duitschland. (blz. 1, 1ste blad) De eisch van een invoervergunning in Frankrijk "Vooi vreemde steenkolen is voor een week opgeschort. (blz. 1, 1ste blad) Onrust in de Spaansche provincie Sevüla. (blz. 1. lste biad) In den strijd tegen de communisten heb ben de Chineesche regeeringstroepen een overwinning behaald. (blz. 1, lste blad) Op de conferentie te Londen zou, volgens geruchten, ook besproken worden een even- tuee-le vlootbouw-vacantie. (blz. 1, 1ste blad) Het aantal handteekeningen van het ontwapeningspetitionnement bedraagt thans reeds ruim 1.100.000. (blz. 1, lste blad) Hoogverraadsproces in Frankrijk tegen oud-minister Péret. (blz. 1, lste blad) De ministerconferentie te Londen. (Diz. 2, 2de blad) De Tolunie-kwestle voor het Permanente Hof van Internationale Justitie. (blz. 2, 2de blad) Zwitserland aanvaardt niet de Fransche voorstellen in zake vrije zóne-kwestie. (blz. 2, 2de blad) Ontstemming In Duitschland tegen de nieuwe noodverordening betreffende pers publicaties. (blz. 2, 2de blad) Ketelontploffing te Foxham (Gr.) Een doode en vijf gewonden. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.r 765. Vooruit Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.36. Hoogste barometerstand 768.0 te Lacoruna Laagste barometerstand 751.2 te Witsby en Skagen. Verwachting: Zwakke tot matigen Noord-v Westelijke tot Zuid Westelijken wind, zwaar tot half bewolkt, weinig of geen regen, later iets warmer. Motor tegen een vrachtauto gebotst De berijder deerlijk verminkt Onder de gemeente Best, vlak bij de grens van de gemeente Eindhoven op den Bosch- dijk heeft Maandagavond omstreeks half acht een doodelijk motorongeluk plaats ge had. Op genoemden weg reed een vracht auto van den heer V. uit Best in de richting Eindhoven. Achter hem volgde de motor rijder Frans van Vroonhoven, expediteur te Eindhoven. De bestuurder van den vracht auto reed plotseling naar links, toen hij aan zijn woning was gekomen. De motor rijder had dit uitwijken blijkbaar te laat opgemerkt met het gevolg, dat hij in volle vaart achter tegen den wagen opreed. De motor vloog onder den vrachtauto door te gen een boom, terwijl de motorrijder van den motor tegen den grond smakte. Zijn hoofd was verbrijzeld. Hij was bijna cp slag dood. Zijn lijk is naar het lijkenhuis te Best overgebracht. De man was ongeveer 25 jaar oud en pas gehuwd. van hef Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Geneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1