INDEPENDENCE DAY Stadsnieuws NI VA TANDPASTA TWEEDE BLAD DINSDAG 21 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Hoe Amerika zijn vrijheid viert Ned. Chemische Vereeniging Deken L. A. A. M. Westerwoudt De toestand blijft vooruitgaan Het Paviljoen „Welgelegen" Concours „Sursum Corda' te Heemstede I VOORKOMT TANDBEDF.RF BURGERLIJKE STAND Familietwist INGEZONDEN CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK 4 Juli. Dat is de dag van onbegrensde vreugde. De dag van nationaal vuurwerk en massa-parade. Van openbare redevoeringen en niet-openbare feestmaaltijden. Demokraten en Republikeinen begraven de strijdbijl en de bladen van beide richtingen brengen op de voorpagina den tekst der on afhankelijkheidsverklaring. Vanaf omnibus sen en trams wapperen vlaggetjes. De Fifth Avenue is een woud van vlaggen en behoort .van den vroegen morgen tot den laten mid dag uitsluitend toe aan degenen, die er pa rade houden en aan honderdduizenden toe schouwers. De politieagenten marcheeren er, de brand weer en de post, zonen en dochteren der re volutie, de Ridders van Columbus, Generaal Pershing's heldenregimenten met vaandels en banieren, met trommelaars en pijpers. Lei ders, met hooge hoeden, politici, die een plaats in het Congres willen hebben, Com missarissen en hooge ambtenaren marcheeren dapper mee. Het asphalt gloeit onder hun voeten, de zon staat brandend boven hen. Medelijdenden op het trottoir roepen hun opwekkende woorden toe en ontblooten tel kens het hoofd voor de tallooze sterrenba nieren, die voorbij gedragen worden, telkens weer; als zij het zelf niet deden, dan zou den hardhandige patriotten het voor hen doen. De eenigen, die volgens een correspon dentie uit New York aan de „Voss. Ztg.'' bij de algemeene opgewondenheid rustig en onverschillig blijven, zijn de fossielen achter de groote ramen der clubs. Ze leunen in hun diepe zetels, naar den straatkant toe gewend, bewegen hoogstens licht 't hoofd, als iemand naar boven groet. En even gelaten en ongenaakbaar ziet vanaf den met damast behangen muur der dub vanuit zijn zware gouden lijst George Washington over de clubleden heen, hij, de ongekroonde koning der nieuwe wereld. Toen in 1799 het bericht van zijn dood te Parijs bekend werd, gaf de eerste Consul der Fransche Republiek bevel, dat tien dagen lang de vaandels en banieren der Republiek met rouwfloers omhangen moesten zijn. „Deze groote man heeft gevochten tegen de tyrannie. H\ heeft de vrijheid zijns^ va derlands stevig gegrondvest. Zijn aandenken zal aan het Fransche volk en allen Vrijen menschen van beide deelen der aarde steeds dierbaar zijn." Hij wordt op 4 Juli gehuldigd. Deputaties leggen kransen bij zijn ruiterstandbeeld op TJnion Square, thans de veertiende straat. Hier werd hij, op 25 November 1783, terwijl de Engelschen zich inscheepten in de ha ven, door New Yorks burgerij ontvangen bij zijn intocht in de stad. Hij reed, met naast zich Lafayette aan het hoofd van zijn offi cieren, uit wier midden hem tot tweemaal toe de kroon was aangeboden, den langen weg naar het stadhuis; want Union Square lag destijds ver, ver weg en de weg er heen was het oude Indianenpad, dat voerde naar de groote meren, waar thans Broadway is. Eindeloos zijn de rijen der paradeerenden, zij nemen de geheele breedte der straat in. De Scouts komen, de padvinders, grospen met roode, met blauwe, met gestreepte hals doeken. Zij marcheeren op de maat van de schrille fluiten en het tromgeroffel hunner muziekkorpsen. Tienjarigen zijn er bij! Al len in khaki, de ronde legerhoeden, net als van de soldaten, scheef op het hoofd. Wat glceien hun gezichten! Wat hangen hun oogen doodernstig aan hun aanvoerders! En daarbij is ieder in gedachten bij het vuurwerk, dat hij ter eere van den feestdag zal afsteken. Dat is streng verboden. Elk jaar opnieuw wordt het streng verbo den, vanwege de talrijke slachtoffers, die het kost. Alsof men enthousiast patrotisme ver bieden kan! En waar patriotisme zonder knallen en schieten en vreugdevuren bestaat niet. Elke agent weet dat en heeft on officieel natuurlijk zijn grootste plezier daarin. En ook iedere vader heeft er plezier in, of hij is geen Amerikaan. Hij snijdt zelfs op ever den tijd, dat hij 't vierde! Niet met die onschuldige voetzoekers, waarover de dames zich ergeren, als ze vlak voor hen uitsenspringen. Niet met de raketten of den vonkenregen, die den menschen dikwijls op hun kleeren valt, of verdwaalt in open ven sters, om de gordijnen in brand te steken! Wel neen, heele tuinhekken sleepte men destijds weg en houten ladders! En al pas ten de toornige eigenaars er nóg zoo goed op, men kreeg ze toch! Heele huisjes stak men in brand ter eere van Washington! Op de houten voorgalerijen der huizen stonden woedende mannen, met knuppels en stokken, om de patriotten te weren, die zuilen of hek werken af wilden breken en ze merkten er niets van dat andere patriotten in den tus- schentijd er met ladders en vuilnisbak ken vandoor gingen! Ja, dat waren nog eens tijden! Maar ook hun zonen zorgen thans voor brandbare stoffen, hoopen kisten en kasten en manden en planken op pleinen en stra ten, en de kleinste jochies steken nog hun vreugdevuurtjes aan! En de handelaars in schrijfbenoodigdheden verkoopen hun vuur werk. Ook dat is streng verboden. Maar het is zoo'n goed zaakje! En uit pure menschen- liefde kan men toch een goed zaakje niet zijn neus laten voorbijgaan! De parade is voorbij. In Central Park gaan de bonden uit elkaar. De New-Yorkers stroomen naar huis, behalve die, welke voor een stille hulde naar Wallstreet gaan. Daar, tegenover het door een afdeeling geheime politie bewaakte bankiershuis Mor gan, staat op de marmeren trap van 't oude departement van financiën een standbeeld van Washington. Op dezelfde plek stand eens de levende Washington, toen hij als eerste president der nu Vereenigde Staten op 30 April 1789 den ambtseed aflegde, hij, de be roemdste en rijkste burger van het gewel dige land. 68ste jaarvergadering Dezer dagen houdt de Ned. Chemische Ver. haar 68ste jaarvergadering te Haarlem. Gisteravond zijn de congressisten te Haar lem aangekomen, waarna een bijeenkomst werd gehouden in de H. B. S. B. aan het Santpoorterplein. Hier werden tevens eenige films vertoond. Huishoudelijke vergadering. De huishoudelijke vergadering werd ge opend door den voorzitter, prof. dr. P. E. Ver kade. De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester werden onveranderd goed gekeurd. Tot secr.-penningmeester werd gekozen dr. G. J. van Meurs uit Dordrecht, onder dankzegging van dr. I. S. Cohen, voor het tijdelijk waarnemen dezer functies, na het overlijden van dr. A. D. Donk. In de vacatures aan de redactie van het Reeveil, werden gekozen prof. dr. H. R. Kryut en prof. dr. H. J. Backer. Besloten werd tot opheffing der excursie commissie. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Bij de opening der algemeene vergadering hedenmorgen in de aula van het museum Teyler, heette de voorzitter de groote schare Van aanwezigen hartelijk welkom. In het bi zonder sprak hij toe den heer dr. A. P. H. Trivelli van het Research-Laboratorium der Eastman Kodak Fabrieken te Rochester CU. S. A.), die in deze vergadering een voor dracht hield over „De lichtinwerking op de fotographische plaat"; verder de drie buiten landers, die als officieele afgevaardigden van zustervefeenigingen aanwezig waren, n.l. de heferen prof. dr. P. Pfeiffer (Bonn) voor de .Deutsche Chemische Gesellschaft" en prof. dr. F. G. Donnan en dr. F. A. Freeth (Lon don) voor de Engelsche Chemical Society. Vervolgens wijdt de voorzitter de volgende Woorden aan dr. A. D. Donk, den onlangs overleden secretaris-penningmeester der ver eeniging. Het was een innige wensch van dr. Donk, haar welks vervulling hij sedert de oprich ting van den Haarlemschen Chemischen Kring systematisch heeft gestreefd, dat onze Vereeniging eens een algemeene vergadering zou houden in deze stad. De eerste, nog zeer voorloopige beslissing tot het houden van ven dergelijke bijeenkomst in den zomer van 1931 viel in September j.L, op den dag vóór Donk's vertrek naar het ziekenhuis, toen hij •hij met de hem eigene nauwgezetheid alle kanwijzigingen verschafte, noodig voor de Waarneming van zijn taak. Einde December keerde hij, na een zeer zware operatie, schijnbaar herstellende en bezield door de hoop op een algeheele beter schap in zijn woning terug. Aangezien zijn toestand een hervatting van zijn werkzaam heden als directeur eener hoogere burger school nog niet toeliet, vulde hij zijn dagen vooral met werk voor onze vereeniging. Ber- 8en werk in ons belang zijn. in die enkele hiaanden door hem verricht en ook de a.s zomervergadering had weer zijn volle aan dacht. Een vrij plotselinge verergering van ziin tosstand maakte begin April een nieuwe °Peratie noodzakelijk. Zoo blijmoedig als Honk de eerste maal naar het ziekenhuis Begaan was. m de hoop daar herstel zijner ziekte te vinden, zoo zeer zag hij thans, mis schien een noodlottigen afloop voorziende, tegen dezen gang op. Toch vond hij de kracht en de lust om op één der allerlaatste dagen met de commissie van ontvangst ten zijnen huize te vergaderen en met haar niet alleen de groote lijnen, maar ook vele detail punten van de organisatie der zomerverga dering te bespreken. Dankbaar heeft dezo commissie van vele zijner aanwijzigingen ge bruik gemaakt. De vergadering te Haarlem, waarop Donk zich zoo verheugde, is thans werkelijkheid. Maar hij is niet meer in ons midden; op 15 April, zeer kort na de tweede operatie, nam de dood hem nog onverwachts tot zich. Het spreekt welhaast vanzelf, dat het al gemeen bestuur ernstig heeft overwogen, of onder deze omstandigheden de zomerverga dering te Haarlem plaats kon vinden. Na rijp beraad hebben wij gemeend geheel in Donk's geest te handelen door in de reeds gemaakte plannen geenerlei verandering te brengen. Mede zijn wij daarbij geleid door de overweging, dat een duidelijke manifestatie hier te Haarlem van dsn bloei, de innerlijke kracht en de beteekenis der Nederlandsche Chemische Vereeniging zou zijn een hulde aan Donk's nagedachtenis; immers, de groo te opbloei onzer vereeniging in den loop der laatste jaren danken wij in niet geringe mate aan zijn 7-jarige werkzaamheid als secretaris-penningmeester. Grooten dank zijn wij Donk verschuldigd voor de liefde, waarmede hij een belangrijk deel van zijn vrijen tijd aan onze Vereeni ging offerde, voor de bewonderenswaardige wijze, waarop hij het secretaris-penning- meesterschap heeft vervuld; voor zijn inten se werkzaamheid in tal van commissies; voor de liefderijke zorg, waarmede hij steeds over de belangen onzer tijdschriften heeft gewaakt. Treffende bewijzen van zijn be langstelling voor onze vereeniging gaf hij tij dens zijn ziekte; in de dagen van zijn eer ste verblijf in het ziekenhuis, waarop zijn toestand hopeloos werd geacht en men het ergste moest vreezen, deed hij mjj aanwij zingen toekomen voor dringende brieven, die moesten worden geschreven en waaraan ik, zonder deze waarschuwing, zeker niet zou hebben gedacht. Onder zijn nagelaten papie ren bevond zich een ontwerp van de begroo ting over 1932, door hem in de laatste dagen voor zijn dood opgesteld. Het valt ons zwaar Donk te moeten mis sen. Stellig zullen wij allen de nagedachtenis in hooge eere houden van dezen man, die onder ons zooveel vrienden telde en dien wij om zijn werklust en werkkracht, zijn be kwaamheid, zijn doortastendheid en om zijn groote gaven van hart, zijn oprechtheid en ridderlijkheid, zijn beminnelijk karakter, steeds hoogelijk hebben bewonderd. Het al gemeen bestuur zal hedenmidag namens de vereeniging bloemen leggen op zijn graf. Ter eere van de nagedachtenis aan onzen overleden secretaris-peningmeester verzoek ik U, U van Uw zetels te willen verheffen. Rede dr. A. P. H. Trivelli Na afloop der huishoudelijke vergadering hield dr. A. P. H. Trivelli van het Raseareh- Laboratorium der Eastman Kodak Fabrieken te Rochester (U. S. A.) een voordracht over het onderwerp „De lichtinwerking op de fotografische plaat." Een fotografische emulsie wordt vervaar digd door neerslag van zilverhaloid in een oplossing van kaliumhaloid in gelatine en water met een zilvemitraatoplossing, waar bij zorg gedragen wordt voor een overmaat aan haloidionen. Daarna wordt het geheel onder voortdurend roeren bij hoogere tem peratuur gerijpt. Gedurende deze rijping vindt een omkristallisatie van het zilver haloid plaats, waarbij de verschillen in de oppervlakte-energieën der verschillende kristalvlakjes zoo goed als geheel verdwijnen, zoodat men in een fotografische plaat kan aannemen, dat in dit opzicht alle kristal vlakjes onderling gelijkwaardig zijn. Deze kristalletjes vormen allen octaëders van het regelmatige stelsel, welke kristallografiseh gelijkwaardige oppervlakken vormen. De structuur van deze kristalletjes blijkt bij röntgenografische analyse kubisch te zijn, waarbij de octaëdervlakken gevormd worden door lagen zilver- en lagen haloidatomen. Fajans heeft aangetoond, dat de buitenste laag bestaat uit haloidatomen en Reinders toonde aan, dat deze struktuur onderbroken is door een regelmatige verdeeling van ge latine. Fotografische platen vertoonen ver schillende eigenschappen, die niet door deze struktuur alleen bepaald kunnen zijn. Door de bepaling van de positieve Pearson-Bra- vais correlatiecoëfficient tusschen de gemid delde kristal-grootte'en de lichtgevoeligheid van een fotografische emulsie kan aange toond worden, dat in het algemeen hoogere lichtgevoelige platen gemiddeld grootere kristalletjes bevatten dan minder lichtgevoe lige platen. Door bepaling van de distribu tie-krommen van de zilverhaloid kristalletjes van verschillende grootte in een fotografi sche emulsie, kon Svedberg vaststellen, dat de grootere kristalletjes in een en dezelfde fotografische emulsie lichtgevoeliger zijn dan de kleinere kristalletjes. Alle reactie's wijzen er verder op, dat dit het gevolg is van de aanwezigheid van kernen, onzuiver heden in het zilverhaloid. Volgens Eder, Lüppo-Cramer en Renwick bestaan deze kernen uit gereduceerd zilverhaloid. Shep- pard en Luther toonden aan, dat zij zwa velzilver bevatten. Wightman, Quirck en Clark toonden echter aan, dat deze kemen zeer waarschijnlijk uit zwavelzilver en zilver beide bestaan. Hieruit laat zich theoretisch een voorstelling afleiden over de lichtinwer king op het zilverhaloid. Zilver en zwavel zilver op zilverhaloid vormen een voltaïsche cel van het Becquerel-type, waarbij het zil ver de kathode, het zwavelzilver de anode en het zilverhaloid het elektrolyt vormen. Zilverhaloid vermindert zijn elektrische weerstand in licht, de elektroden vertoonen een elektrisch potentiaal en een elektrische stroom treedt op, waarbij zilverionen op de kathode neerslaan, totdat de kern een groot te bereikt heeft, dat ontwikkelbaarheid ge ïntroduceerd kan worden. Men neemt aan dat ongeveer 300 zilveratomen voldoende zijn om ontwikkelbaarheid te introduceeren. Het latente beeld der Röntgenstralenbe- lichting heeft andere eigenschappen. Waar de gevoeligheid van de fotografische emulsie voor gewoon licht afhankelijk is van de Ph- waarde der emulsie, is deze voor de Rönt- genstralenbelichting onafhankelijk daarvan. Meidinger ontdekte dit voor alpha-stralen, hetgeen begrijpelijk is, wanneer men weet, dat elk alpha-deeltje, in botsing komende met 'n zilverhaloid-kristalletje, volgens Nernst en Noddack 50000 zilveratomen daarin vrij maakt. De sensibilisatie-kernen van zwavelzilver en zilver zijn voor Rönt genstralen net als bij alpha-stralen inaktief. Toch vertoonen Röntgenstralen een selektief effect bij expositie op zilverhaloid-kristalle- tjes. Dit resultaat wijst op een struktuur der Röntgenstralen. Eggert en Noddack toonden aan, dat elk geabsorbeerd quantum Rönt genstralen in staat is ongeveer 1000 zilver atomen van een zilverhaloid-kristalletje vrij te maken. Dit geeft een duidelijk beeld van de werking der Röntgenstralen op fotogra fische platen. De ontwikkelbaarheid van een kristalletje is dus het gevolg van een tref kans door Röntgenstralenquanta. Met Silberstein heeft spreker kunnen be rekenen bij een bepaalde Röntgenstralenbe- liehting hoeveel kristalletjes van een be paalde grootte in een fotografische emulsie ontwikkelbaar worden. Van de 40 onderzoe kingen waren 32 voorspellingen volkomen juist 7 waren bevredigend en 1 was verkeerd. Deze onderzoekingen kunnen daarom op zichzelf beschouwd worden als een aanwij zing voor de discontinue struktuur van Röntgenstralen en licht naast die van an dere gegevens van Einstein, Compton, e.a. Naar wij vernemen, blijft de toestand van den Hoogeerw. Heer Deken L. A. A. M. Wes terwoudt geregeld vooruitgaan. Zijn gezondheidstoestand is reeds zoodanig verbeterd, dat hij nu en dan kleine uit stapjes mag maken. Gratis te bezichtigen Blijkens een mededeeling in de „Staats courant" zullen de historische vertrekken in het Paviljoen „Welgelegen" te Haarlem op werkdagen van 10 tot 4 uur gratis voor het publiek toegankelijk zijn. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging Programma van het 3e leiderskamp Dinsdag 21 Juli. Samenkomst voor het station Castricum om twee uur en om vier uur. 8 uur opening van het kamp door den kampleider dr. Joh. van Burkom. Voor dracht van den heer E. Vogelenzang, rent meester der Provinciale Landgoederen van Noord-Holland, in de zaal van het Prov. Ziekenhuis. Woensdag 22 Juli Rondwandeling op de Prov. Landgoederen onder leiding van den heer Vogelenzang. 7.30. Voordracht van dr. Th. van Lohui- zen, Den Haag, over Sterrekunde in de zaal van het Prov. Ziekenhuis. Donderdag, 23 Juli. Van 9 tot 4 uur per motorvlet door de binnenwateren (zoetwater leven, oeverplanten, vogels). Onderweg zal dr. Van Lohuizen over wolken spreken. 7.30. Voordracht van dr. P. Tesch, Haar lem. Onderwerp: De Vlaamsch-Hollandsche duinkust, in de zaal van het Prov. Zieken huis. Vrijdag 24 Juli. 10 tot 4 uur. Per rijwiel via de kaasmarkt te Alkmaar naar de duinen van Bergen, onder leiding van dr. P. Tesch. 7.30. Voordracht van den heer J. C. W. Blokhuis, houtvester te Emmen. Onder werp: Veranderde inzichten in den bosch- bouw. Zaterdag 25 Juli. 10 tot 4 uur. Per rijwiel naar de bosschen van Schoorl, onder lei ding van den heer Gerbranda, houtvester te Heemstede. Zondag 26 Juli. 2 uur. Strand- of duin wandeling. 7.30. Gezellig samenzijn. Maandag 27 Juli. 10 tot 7 uur. Per rijwiel naar de duinen van Petten, onder leiding van den heer C. Sipkes. 9 uur. Nabetrachting en sluiting van het kamp. Dinsdag, 28 Juli. Na het ontbijt vertrek der deelnemers. Het kamp moet voor 12 uur ontruimd zijn. Examens Hoofdacte HAARLEM, 20 Juli. Geëxamineerd 1 vrou welijke, 7 mannelijke candidaten. Geslaagd mej. A. H. Buurman, Amstelveen, en de heeren J. A. van Bennekom en A. J. Bans- berg, beiden te Amsterdam. Afgewezen 5. De Zaterdag Donkere wolken met nu en dan regen vlagen, den geheelen dag, en des avonds een stevige wind, rukkend aan de afras tering om het terrein naast de Vrijheids- dreef, maakten, dat bij de opening van het zangconcours Zaterdagavond niet veel be langstellenden waren. De harmonie Eensgezindheid" probeerde door een muzikale wandeling tusschen 7 en 8 uur de belangstelling voor het openings concert, waaraan, behalve de jubileerende vereeniging „Sursum Corda". ook nog zou den medewerken de R. K. Harmonie „St. Michaël", en het dubbel-mannenkwartet „Euterpe", op te wekken. Buiten de zangers en muzikanten, waren er niet meer dan een honderd bezoekers. Van de burgerij waren groote giften ont vangen ten bate van het medaillefonds, in totaal een som van circa f 400. Maar enkel met geld is het werk eener vereeniging niet gebaat; men wil ook gaarne de per soonlijke belangstelling bij gebeurtenissen als deze. Daar de burgemeester, die het concours officieel zou openen, afwezig was en ook andere officieele personen verhinderd wa ren, heette om even 8 uur de voorzitter der vereeniging, de heer L. Bruin, de aan wezigen namens het bestuur welkom en sprak woorden van dank vor de medewer king bij de voorbereiding ondervonden. „Sursum Corda". aldus spr„ bestaat heden 5 jaar, en er is in die jaren hard gewerkt, waardoor een vrij gosde plaats wordt inge nomen onder de koren. Dit gaf den moed een concours uit te schrijven, en met succes. Spr. dankte B. en W. voor de royale medewerking, het eere-comité, den heer D. F. de Wilde, die geheel belangeloos al het hout beschikbaar stelde voor het in orde brengen van het terrein, den Bond van koordirigenten, voor hun medewerking, de burgerij voor nun royale bijdragen in het medaillefonds, Je verschillende vereenig'ngen en special „Eensgezindheid' voor haar muzikale wandeling, waardoor zij de bur gerij er nog eens extra aan heeft herin nert aan dit zangersfeest en „St. Michaël" en „Euterpe", die dezen avond luister bij zetten. Onder applaus der leden, zegt spr. dank aan den secretaris-penningmeeste'* van het coucours, den heer P. Kuipers, die dag en nacht gewerkt heeft aan de "oorberei- ding. Na nog een algemeen dankwoord, verklaarde spr. het concours voor ge opend. „Sursum Corda" opende daarna het pro gramma met „Lentezang", waarna St. Michaël een 3-tal nummers ten gehoore bracht, n.l. „Fleur de Hongrie, van F. Popy; „Ouverture de TimoJeon, van Mehul, én „Oceana Wals", van F. Popy, terwijl nog voor de pauze het dubbel-mannenkwartet een 3-tal nummers ten gehoore bracht n 1 „Das ist der Tag des Hernn", van Kreut- zer; „Lente", van Keereweer, „Me'l'edie" van v. O1 men, terwü1 na de nauze „Sursum Corda" uitvoerde „Super flumina Babvlo- nis", van Gounod, waar zij onlangs te Aals meer. in de 2de afde°ling. een len priis mee behaalde. .St. Michaël" berioot met „Au Golve de Naoels". wals van E. Larue, „Diamantpolka", en ten slotte de finale. De Zondag De jury bestond uit de heeren Nico Hoo gerwerf, Haarlem, Piet Versloot, Nijmegen en Jac. Bonset, Amsterdam. 2e Afd. Kinderkoren: Verpl. werk: „Heien" van Nico v. d. Linden. „Astoria" Amsterdam, dir. J. van Hees bezorgde een vrij goeden indruk met het ver plichte koor. In het koor naar keuze „Wildzang" van J. Duin irriteerde ons de gebrekkige compositie. Van de scandeering deugde niet veel. De dirigent trachtte dit ook niet te camou- fleeren. Ie Afd. Kinderkoren. Verpl. werk: „Jager- Scène" van Louis v. d. Laaken. „Jong Zandvoort" dir. J. Post leverde ver dienstelijk werk. Het vrije werk: „Perrette en de melkkan" werd frisch en rhythmisch weergegeven. Deze compositie van Hendrika van Tusschenbroek is, evenals haar meeste kinderkoortjes, niet te versmaden. 4e Afd. dameskoren. Verpl. werk: „Mei liedje" van J. Wijnand Balke. „Nieuw Leven" Den Hp, dir. P. Broers zong wat strak. Het ensemple klonk niet kwaad, maar we hadden het gaarne wat soepeler gehoord. Het koor naar keuze was „Woud gedachten" van Franz Abt. 4e Afd. Gem. Koren. Verpl. werk: „Wiege liedje" van Piet Versloot. „Purmerland" dir. P. Broers zong het Wiertachtige verpl. werk een weinig vlak. Het vrije nummer „Barcarole" van George Beijerle klonk wat flauw. Bij de 2e deelneemster van deze afdeeling „De IJmuider Volksstem" dir. J. Post, klonk het verpl. werk mooier. De klankgeving was frisscher. In het koor naar keuze „De Ves per" van Beethoven (een gewetenloos arran gement) vielen qua zang mooie nuances te beluisteren. 2e Afd. Gem. Koren. Verpl. werk: „Kin dergedachten" van Nico v. d. Linden. Bjj „Preciosa" Amsterdam, dr. Y. Th. Westerdaal klonken de sopranen wat min der fraai. Het Olmanwerk „Droome-vrouw, Krom" kon ons, en wat compositie en wat weergave betreft, buitengewoon boeien. „Door oefening Sterk" Amsterdam, dir. P. Heins zong verdienstelijk. Het vrije werk „Den Uil" van Alphons Diepenbrock, had den we gaarne nog wat geestiger gehoord. Het abrupte afbijten van „viva" kunnen we met als geestig bewonderen. De alten klonken wat ie zwak, vooral in de snelle triolen-pas sage aan het slot. We hebben echter respect voor den directeur die een dergelijk kunst vol en moeilijk werk aandurft. „Euterpe" Haarlem, dir. J. Hensen ver- „Ik vraag hm hic waar is de andere kant van de straat?" „Weet ik niet hic ik ben hier zelf hic vreemd." rastte ons door het goed klinkend ensemble. Het koortje gaat vooruit. Ook het vrije werk, de middelmatige com positie van H. Obsrhoffer „Salve Regina" werd zeer verdienstelijk gezongen. „De stem des Volks" Hillegom, dir. P. Post zong rauw en geforceerd. Het kor naar keuze de armzalige „Lentezang" van C. Rusting klonk ook niet fraai. Ie Afd. Gsm. Koren. Verpl. werk: „Sire nen" van Eduard Flipse. „Polyhymnia" Umuiden-Oost, dir. Jan Beider zong het fraaie verplichte werk met prachtige uitbeelding. Mooie kopstem bij de sopranen! In het koor naar keuze „Zorgen- nacht" van M. Hoogerwerf werd ook prach tig gezongen. „Door Eendracht bloeiende", Koog-Zaan dijk, dir. P. v. Mever, zong het verpl. koor ever het algemeen iets te sterk. In het ont roerend schoone Lootswerk „Tota Pulchra" werd waarlijk ook ontroerend schoon gezon gen. Dit werk klinkt in zijn polyphone rijk dom Palestrijnsch. 3e Afd. Mannenkoren: Verpl. werk „Haec Dies" van Nico Hoogerwerf „Haarlem's R. K. Mannenkoor", dir. J Nibbering, zong het verplichte werk rauw Ook het vrije werk het „Lied aan het Gang spil" van Roeske werd nogal ruw verklant. 2e Afd. Mannenkoren: Veerpl. werk: „Tehuis" van Jac. Bonset. „Cecilia" Bussum, dir. L. W. J. Keere weer Jr., gaf bewijzen van een goed ge schoold ensemble te zijn. Zoowel in het verpl. werk, een van Bonsert's composities, zoowel als in het koor naar keuze „Das ist das Meer" van J. L. Nicodé, viel een homogeene samenzang te beluisteren. Ie Afd. Mannenkoren: Verpl. werk: „O, Heil'gen" van Nico Hoogerwerf. „Umuiden's Mannenkoor", dir. H. J. Arisz, zong het mooie stemmingsvolle verpl. werk met een model opvatting. Jammer, dat de tenoren soms wat minder mooi kleurden. Als vrij werk de mooie „Wildzang" van Philip Loots. De dirigent hieled zich echter niet strikt aan de dynamische aanwijzingen in de partituur. Evenwel is er zeer verdienstelijk gezongen. „Ars Vocalis", Amsterdam, dir. Herm. Dijk stra zong met prachtig materiaal en fraaie voordracht. Eere-afdeeling mannenkoren. Verplicht werk „De Zee" van Theo v. d. Bijl. De liedertafel „Zang en Vriendschap" Hil versum, directeur L. C Keereweer, heeft deze afdeeling niet buitengewoon goed ver tegenwoordigd. Geheel anders was de laatste deelnemer, het klein mannenkoor „De Zaankanters", Koog a. d. Zaan, directeur F. J. Sicking. Dir. Sicking kent geen moeilijkheden We kunnen niet beter zeggen, dan dat het bij kans de volmaaktheid naderde. Het vrije werk „Vexilla Regis" van M Neumann was een haast ongekende klankenweelde. We betuigen ons grootste respect voor dit kra nig geschoold en hoogst muzikaal ensemble. Uitslag middagwedstrijd. 2e afd. Kinderkoren: le pr. „Astoria", Amsterdam, 303 punten. le afd. Kinderkoren: le pr „Jong Zand voort", 324 punten. 4e afd. Dameskoren: le pr „Nieuw Leven", Den lip, 307 punten. 4e afd. Gem. Koren: 2e pr. „Purmerland", 278 punten, le pr. „De IJmuider Volksstem". 304 punten. 2e afd. Gem. Koren: 2e pr. „Preciosa", Amsterdam, 281 punten; le pr. „Door Oefe ning Sterk". Amsterdam, 308 punten, le pr. „Euterpe", Haarlem, 314 punten 2e pr. „De Stem des Volks", Hillegom, 278 punten. le afd. Gem. Koren: le pr. „Polyhymnia", IJmuiden, 348 punten, le pr. „Door Een dracht bloeiende", Koog-Zaandijk, 322 pun ten. 3e afd. Mannenkoren: 2e pr. „Haarl. R. K. Mannenkoor", 277 punten. 2e afd. Mannenkoren: le pr. „Cecilia", Bussum, 314 punten. le afd. Mannenkoren: le pr. „IJmuider Mannenkoor", 301 punten, le pr. „Ars Voca lis", Amsterdam, 334 punten. Eere-afd. Mannenkoren: le pr. „Zang en Vriendschap", Hilversum, 322 punten, le pr. „De Zaankanters", 377 punten, met felicita tie der jury. Eere-wedstrijd, In deze afdeeling moesten de twee wis selbekers verdedigd worden, uitgeloofd door den Bond van Ned Koordirigenten en in t bezit van „Polyhymnia", IJmuiden en „Zang en Vriendschap", Hilversum. Deze uitslag kan natuurlijk pas aan het einde van het concours bekend gemaakt worden. Tevens loofde „Sursum Corda" nog 4 eere- prijzen uit. Hieronder de puntenuitslag: Nieuw Leven, 143 p„ De IJmuider Volks stem, 143 p., Door Oefening Sterk. 156 p., Euterpe, 143 p., Polyhymnia, 166 p. (3e pr.), Door Eendracht bloeiende, 153 p., Cecilia, 156 p., Ars Vocalis, 175 p., (2e pr.), Zang en Vriendschap, 163 p. (4e pr.), De Zaan kanters, 188 p., (le pr). Zooals de heer P Versloot, voorzitter der jury opmerkte is er over het algemeen goed gezongen. Ook in den eere-wedstrijd is zon der uitzondering goed gezongen. T. d. V. en ooe^si smorgens en 'yavonds met 75 ets per '/i tuDe. .£5cis p. A tuöe „Benedictus XV was een overtuigd paci fist. Zijn opvolger, Pius XI, heeft verklaard, dat hij in alles den geest en het streven van zijn voorganger overnam. Zijn leuze is „Pax Christi in regno Cliristi", (Vrede van Chris tus in het Rijk van Christus). Zijn eerste groote Encycliek ter gelegenheid van het Kerstfeest 1922 „Ubi Arcano" was een Vredes-encycliek. Zij is in hoofdzaak een van den hoogen wachttoren gezien betoog der kwalen des tijds, wier verwijderde bron is het ongeloof en de ongehoorzaamheid aan de Goddelijke geboden, en als wier naaste bron echter de oorlog wordt aangezien." (Citaat, voorkomend in P. Stratmann's Wereldkerk en Wereldvrede). Het Ned. Handels-Instituut Bij het 25ste praktijk-examen der Veree niging „Het Nederlandsche Handels-Insti tuut" te Amsterdam, slaagden uit Haarlem en omstreken voor het praktijk-diploma En- gelsch: F. de Jong, Mej. C. Heiinerman, E. Steenborg, H. W. Sengers, S. M. Lohman, J. W. Staats, Mej. J. C. Lammers, Mej. F. Klerks, Mej. T. Smit, Mej. E. Grandia, Mej. A. Stapensea, P. W. Klipp. Voor het praktijk-diploma Duitsch slaag den: J. L. Brakel Jr., B. A. Koper, Mej. H. J. Vis, A. v. Dijk, P. A. G. Faassen de Heer, Mej. S. J. Vergay, W Philippus, Mej. J. Wentholt, J. G. G. Menges. Voor het praktijk-diploma Boekhouden slaagden: Mej. R. V. v. d. Meije en J. Kwant. Voor het voorbereidend taaiexamen En- gelsch slaagden: Mej. C. Halewijn en Mej. M. de Haan. Mari Andriessen Op de onlangs gehouden tentoonstelling van werken van verschillende Nederlandsche schilders en beeldhouwers in de toonzalen van het Instituut voor Kerkelijke Kunst SL Bonifacius te Amsterdam, trok vooral het werk van den jongen Haarlemschen beeld houwer Mari Andriessen de aandacht. Naar aanleiding van dit feit organiseert het In stituut een tentoonstelling van werken van dezen beeldhouwer welke zal worden gehou den in haar toonzalen Leidsche Gracht 18 te Amsterdam, van 1 tot 15 Augustus. Geboren: 16 Juli, z. van C. W. v. Raap horstv. Zeeland 17 Juli d. van G. R. Klaassen—A'bers 18 Juli, z. van S. l>. AdrichemW esolo wski. Overleden: 17 Juli, J. M. Grootden Dujjn, 57 jaar, Borneostraat. Een kostganger gewond Zaterdagavond te ongeveer tien uur had in de Bakkerstraat te Eindhoven een vecht partij plaats, waarbij één persoon vrij ern stig werd gewond. Zekere vrouw H., wonende te Weert, was na een huiselijken twist met haar man naar Eindhoven gekomen, in gezelschap van een kostganger. De vrouw en de kostganger na men intrek bij de zuster van vrouw H., de wed. S., in de Bakkerstraat. Zaterdagavond arriveerde haar man met eenige vriendeL uit Weert in een taxi. De ruiten bij de wed S. werden ingeslagen en toen de kostganger W trachtte te vluchten, werd hij door zekeren M., eveneens uit Weert, aangevallen en door messteken m het hoofd, den rug en de polsen ernstig ver wond. Hevig bloedend holde het slachtoffer de straat op. en werd daar dooi een wagen van de Gemeentelijke Reiniging opgepikt en naar een geneesheer gfbra-nt. Deze oordeelde overbreng ng naar het zie kenhuis noodzakelijk. Hoewel ziin toestand zich aanvankeiyk ernstig het aanzien, was de patiënt hedenmorgen naar omstandig heden redelijk we). De dader M. e-i dt mai van vrouw H. werden in den loep van oen avond nog te Weert gearresteerd. Volgens de laatste berichten hebben man en vrouw zien wedei met elkaar verzoend. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Zeer geachte Redactie, Mag ik voor onderstaande in uw blad van heden eenige plaatsruimte vragen? Wie getuige is geweest van het uitgaan van het Rembrandt-theater de laatste dagen, moet het opgevallen zijn, hoe weinig, prac- tisch geen, menschen na het zien en hooren van zulk een aangrijpende film, gehoor geven aan het dringend verzoek, dat per luidspreker door de zaal klinkt, bij iedere opvoering om vooral toch het petitionne ment te teekenen en lid te worden van een vereeniging voer den Vrede. Dat het petitionnement niet geteekend wordt, kan zijn oorzaak vinden in het reeds geteekend hebben. Dit kan echter niet, wat betreft het zich aansluiten bi' een Vredes-Vereeniging. Wat kan hiervan de oorzaak zijn? Is het gierigheid? om een a twee gulden per jaar te missen voor het meest urgente van deze dagen? en heeft men wél geld over voor de ervaring van deze afschuwelijke sensatie? Is het onverschilligheid, zoodat we moe ten aannemen dat de e'lende van den oorlog door deze toeschouwers ten volle verdiend wordt? Of is het schroom om uit de rij te treden en voor zijne meening uit te komen? Kudde geest in slechten zin? Laten we hopen, dat het laatste de waar heid het meest nabij komt! De minst erge oorzaak van drie kwade! Laten we t'e hoop uitspreken, dat men zich voor de resteerende dagen eens vermanne en de gelederen van het Vredesleger met moed en overtuiging kome versterken! Wie dat niet kan, late hy zich vooraf of onmiddellijk daarna inschrijven. Er is gele genheid om zich bij elke vereeniging van iedere richting aan te sluiten! Met dank voor de plaatsing, hoogachtend, De voorzitter der Nooit meer oorlogf-deratie JOH. OP T EIJNDE. KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5