Gemengd m </Jé 'li Voor de Huiskamer j Het gestolen Luchtballonnetje I OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN i Ernstige ketelontploffing Een autobus gekanteld Een inzittende zwaar en drie anderen licht gewond Communisten-optocht te Scheveningen au zijn allen in bewaring gesteld en zul De strijd tegen de valsche munterii in Indië Als vrouwen aarzelen BOEKBESPREKING Een doode en vijf gewonden Gistermiddag om half vier neeft in de ijzergieterij van de firma H. J. Koning te foxham, gemeente Hoogezand, een ernstige explosie plaats gehad. Door tot nu toe onbekende oorzaak had in de fabriek plotseling een ketelontploffing plaats. In de nabijheid van den ketel be vonden zich vijf arbeiders, die allen tegen den grond werden geslagen en gewond. Twee van hen, de werklieden Van Delden en Eg- gens, werden in zorgwekkenden toestand, na voorloopig door dokter D. J. Jensema te zijn verbonden, per Groene Kruis-auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De drie anderen konden na te zijn verbonden naar huis gaan. Nader vernemen wij, dat bij het schieten met een z.g. plunger, dit is een massief ijzeren stop, die in een cylinder past, plot seling een ernstige ontploffing plaats had, waarvan de oorzaak gezocht moet worden in het feit, dat er lucht tusschen het schiet ijzer aanwezig was. De uitwerking was zoo danig, dat de geheele fabriek bezaaid was met ijzeren deelen. Vele ruiten zijn gespron gen. De stukjes ijzer drongen in de balken en stutten van he binnengedeelte van de fabriek. Van de zes werklieden, die in de nabijheid waren, werd de 31-jarige gehuwde G. van Delden, vader van twee kinderen, wonende te Kropswolde, ernstig gewond aan een der beenen, dat onmiddellijk ge amputeerd moest worden. De 35-jarige ge huwde J. Eggens, wonende te Foxham, be kwam verschillende verwondingen, zoodat operatief ingrijpen onmiddellijk noodzake lijk was. De arbeider J. Bruins bekwam ver wondingen aan het onderlichaam, terwijl de werkman R. Beerta aan het oog werd ge wond en de gietbaas H. Dieters en de ar beider H. Duzink beiden lichte verwondin gen bekwamen. Deze vier konden, na door de doktoren D. J. Jensema en Blonk verbonden te zijn, naar hun woningen terugkeeren. Gistermiddag is te Murmerwoude (Fr.) een groote, nieuwe autobus Leeuwarden Dokkum van de firma v. d. Mey en Co. in een bocht van den weg door een vrachtauto met 4000 K.G. ijs aangereden, zoodat zij kantelde over de tramlijn. Van de passa giers werd de heer Rintzema, reiziger te Dokkum, zeer zwaar gewond, zoodat hij naar een ziekenhuis te Leeuwarden moest worden overgebracht. Licht gewond werden de heer Strikwerda, directeur der Christelijke kweek school te Dokkum en twee onderwijzeressen Ket verkeer was geruimen tijd gestremd. De inbraak bij de Zilvervos De gestolen buit grootendeels terecht Vorige week werd zooals men weet, in perceel Lange Poten 45 te Den Haag, waarin is gevestigd de bontzaak De Zilvervos, in gebroken Voor een waarde van ongeveer 1600 aan zilvervos en blauwvossen werd gestolen. De politie stelde een nauwgezet onderzoek in, doch kon aanvankelijk geen dader (s) vin den. Enkele dagen later echter kwam er wat licht in de zaak. Een Rotterdamsche juffrouw zou in Den Haag bont te koop hebben aan geboden. Zij had haar naam genoemd. Met die gegevens kon men echter in Rotterdam niet veel beginnen. Een juffrouw, die zoo'n naam had als onze recherche opgaf, was in de Maasstad niet te vinden. Eén van de oudste rechercheurs op het Rotterdamsche hoofdbureau, die heel wat menschen uit de misdadigerswereld kent, vroeg, of men ook 'n Signalement van de gezochte kon opgeven. Dat geschiedde en onmiddellijk wist de po litieman, wie het geweest kon zijn. Hij haalde een portret van haar en overhandigde dit de Haagsche politie. Deze trok er mee naar den winkel, waar bont te koop was aangeboden. Daar herkende men dadelijk van de foto de juffrouw, die eenige dagen te voren het bont had probeeren te verkoopen. Nu wist de Rot terdamsche recherche althans, dat de ge zochte Mej. M v. d. B. uit den Oppert was. Een huiszoeking in haar woning leidde niet tot eenig resultaat. Ook de woning der ouders ran Mej. v. d. B. had men echter goed in het oog gehouden. De rechercheur, die daar he wacht hield, had meer succes. Want nau welijks stond hij op den uitkijk, of hij zag een ouden man met een grooten zak op den -ug naar buiten komen. De politieman hield hem aan en vond in den zak een groot deel van het gestolen bont uit Den Haag. Voor goed achtduizend gulden viel aan de Politie in handen. Zoowel Mej. M. v. d. B. als de man, op wien het gestolene was aangetroffen, werden gearresteerd en naar Den Haag op trans- Port gesteld. Zes personen gearresteerd Zondagmiddag is het op den Boulevard te Scheveningen tot een treffen gekomen tus schen een aantal communisten en de politie. Te ongeveer half vijf marcheerden onge veer 25 man met een roode vlag, voorafge gaan door een trommelslager, zingend over den Strandweg. Daar geen vergunning voor oen optocht gegeven was, kwam de politie tusschenbeide en verbood het verder zingen. Aanvankelijk deed men, alsof men aan de bevelen der politie wilde voldoen, doch en kele oogenblikken later sloot men zich op hieuw aaneen. Toen greep de politie in en wilde de vlag in beslag nemen. Er ontstond evenwel een heftig verzet, waarbij aan beide zijden klap pen vielen. Een agent rolde over den grond en kreeg een kniewond. Van een anderen agent werd de helm stukgeslagen en een polshorloge vernield. De politie slaagde er in een viertal ma nifestanten te arresteeren, die naar het po- litiebureau werden overgebracht. Later wer den nog twee personen gearresteerd, die naar het bureau Rijswijkscheweg werden ge leid. De aangehoudenen bleken te zijn een boot- Werker, een koopman en een kantoorbedien de uit Rotterdam, een leerling-machinist uit Kapelle ad IJssel, een loopjongen en een steenhouwer van Den Haag. len waarschijnlijk worden vervolgd wegens het plegen van verzet en geweld in vereeni ging. Tegen 5 uur heeft een ooggetuige zich aan het bureau Gevers Deynootplein vervoegd, die mededeelde gezien te hebben, dat een der betoogers een revolver op een politie- inspecteur zou hebben gericht. Op geen der aangehoudenen is evenwel een vuurwapen bevonden, wel een wapenstok. Intusschen bestaat de mogelijkheid, dat een der andere betoogers een revolver in zijn bezit heeft gehad. Inbraak te Rotterdam Ongeveer f 6000 gestolen Een lid van de firma B. P. v. K. te Rot terdam kwam Zondagmiddag toevallig in den winkel van de firma aan den Binnen weg, en kwam tot de ontstellende ontdek king, dat inbrekers een bezoek aan het kan toortje, dat in een opkamer gevestigd is, hadden gebracht, waar zij de brandkast, ver moedelijk met behulp van een valschen sleu tel hadden geopend. Het zich daarin be vindende bedrag, f 5100 aan bankpapier en f 700 aan specie, bleek gestolen te zijn. De politie werd gewaarschuwd, die bij on derzoek vaststelde, dat men zich via een leegstaand pakhuis aan de Zwarte Paarden straat toegang had verschaft tot een gan getje, dat op den winkel uitkomt. Door ver breking van een ijzeren bar en een stijl was men in den winkel gekomen. De politie heeft fotografische opnamen la ten maken en zet het onderzoek met kracht voort. Vechtpartij te Utrecht Een stekende Duitscher. Zondagavond was er in het café Bellevue te Utrecht ruzie ontstaan tusschen eenige bezoekers. Een Duitscher, die zich ook in het café bevond, maar niets met de ruzie te ma ken had. liet zich daar toch mee in en dien de een der twistenden een klap in het ge zicht toe. Hij zou door een kellner en een bezoeker buiten het café gebracht worden, maar trok toen zijn mes en bracht den kell ner en een juffrouw een paar steekwonden toe. Per ziekenauto werden de gewonden naar de Rijksklinieken gebracht. Daar bleek, dat de verwondingen slechts van lichten aard waren. De Duitscher, die door een man vastgehouden werd, stak ook dien met zijn mes. Slechts de kleeding werd beschadigd. De man gaf den Duitscher zoo'n slag, dat deze door de groote ruit van een winkel in de Nobelstraat heen sloeg. De politie heeft den Duitscher opgesloten. Valsche guldens, die echt bleken te zijn Drama met een niet dramatisch slot. Dezer dagen heeft zich te Amsterdam een zeer zonderlinge historie afgespeeld. Allen, die erbij betrokken waren en die zich niet wilden laten beetnemen, bleken uiteindelijk voor den gek te zijn gehouden en de hoofd persoon, die de rol vervulde van een geraffi- neerden oplichter, ontpopte zich ten slotte als een eerzaam en dood-eerlijk burger. Het drama, waarin de politie een actieve rol heeft gespeeld, begon Vrijdagavond .n de hal van het Centraal Station. Aan een der loketten vervoegde zich een heer, die een kaartje voor Amersfoort vroeg. De man, die zich eenigszins zonderling ge droeg, betaalde met guldens, die den ambte naar nog zonderlinger toeschenen dan. de man zelf. De muntstukken hadden een onge wone kleur en het feit, dat ze een anderen klank gaven dan gewone guldens, maakten ze hoogst suspect. Het vermoeden lag voor de hand, dat men hier te doen had met een valschen munter. De ambtenaar hield den man aan den praat, totdat de politie, die on derwijl gewaarschuwd was, arriveerde en hem meenam naar' het politiebureau. Daar werd de „boosdoener" gefouilleerd en de vermoedens van de politie schenen beves tigd te worden door het vinden van nog een aantal van de valsch-lijkende guldens. Be halve deze muntstukken vond men in een van zijn zakken een busje met zoutzuur. De man weigerde echter iedere inlichting om trent de herkomst van de guldens en om trent het gebruik van het fleschje zoutzuur. Wel ontkende hij beslist zich aan valsche munterij te hebben schuldig gemaakt. De politie vroeg hem, waar hij gedurende de vorige dagen geweest was en zonder aar zelen vertelde de man, dat hij achtereenvol gens in Breda, Hilversum en 's-Hertogen- bosch had gelogeerd. Onmiddellijk werd de politie van die plaatsen opgebeld. Daar ver- blaarde men, dat er inderdaad gedurende de vorige week „valsche" guldens, die precies overeenkwamen met de beschrijving van de Amsterdamsche politie, in pmloop waren ge bracht. De vermoedens waren nu wel haast tot zekerheid geworden De „valsche munter" werd opgesloten en bracht den nacht door in een cel. Den volgenden morgen werd hij onder de noodige bewaking naar de Nederlandsche Bank gebracht, waar de guldens nader zou den worden onderzocht. Dr. van Ledden Hulsebos woonde eveneens dit onderzoek bij. Dit leverde echter het voor iedereen zeer onverwachte resultaat op, dat de Nederland sche Bank verklaarde, de z.g. valsche gul dens te willen accepteeren, daar ze heele- maal geen valsche guldens waren. Een schei kundig onderzoek bracht aan het licht, dat de eigenaar van de guldens de ietwat zon derlinge, maar toch wettelijk geoorloofde gewoonte had, om zijn guldens te drenken in zoutzuur. Daardoor veranderden ze van kleur en werd ook de klank eenigszins an ders. Voor de politie zat er niets anders op, dan naar arrestant maar weer in vrijheid te stel len. Echter niet zonder hem de vermaning te geven, om voortaan geen echte guldens meer in „valsche" te metamorphoseeren. „Iemand, die voor den vrede in de groote wereld opkomt zou zich verachtelijk maken, wanneer hij ï.n de kleine wereld van zijn dagelijksch verkeer niet den vrede bewaarde. Zoo heeft het pacifisme buitengewoon prac- tische, ethische consequenties, zelfs voor het dagelijksche leven. Het is een PLICHT en een ZEGEN voor iedere nog zoo verborgen mensebelijke samenleving." (Pater F. Stratmann O. P. in: Wereldkerk en .Wereldvrede). Motorrijder verongelukt De motorrijder Frans van Vroomhoven, expediteur te Eindhoven reed gisteravond op den Boschdijk onder de gemeente Best, vlak bij Eindhoven, in volle vaart tegen een vrachtauto. Hij liep een zware schedelbreuk op en was kort daarna overleden. Brand te Veenendaal In een stoffeerderij Gisteravond ongeveer elf uur ontstond brand in de stoffeerderij van de firma gebrs. Beek te Veenendaal. Het geheele pand met den aanwezigen voorraad brandde uit. De eigenaars waren uitstedig. Naar we verne men was een en ander verzekerd. De belen dende perceelen werden met moeite behou den. Brand in een bierbottelanj Twee koolzuur-cylinders ontploft Gistermorgen ontstond ten gevolge van het spelen met lucifers door kinderen, brand in de bierbottelarij en een bergruimte van den heer Versteijnen in de Gfoote Straat te Waalwijk. Het vuur greep snel om zich heen en tastte spoedig de daarachter gelegen land- bouwersschuur van A. Koppens aan. Met een motorspuit en twee slangen op de water leiding wist de brandweer uitbreiding te voorkomen, en het vuur vrij spoedig te blus- schen. Uit de bierbottelarij vlogen twee kool- zuurcylinders met een geweldigen knal de lucht in. Een er van vloog over drie panden heen door de dakbedekking bij den heer H. Kolsteren. ,De zoon in Indië' Een zestigjarig zeeman gearresteerd Eenigen tijd geleden hebben bewoners van Amsterdam, Leiden en Den Haag en mis schien ook van andere steden bezoek gehad van een zestig-jarig zeeman, die kwam ver tellen, dat hij hun zoon in Indië kende hij wist blijkbaar precies bij welke gezinnen hij moest zijn. Hij deelde mede, dat de zoon hem een geschenk voor zijn ouders had mee gegeven. Hij had het geschenk echter niet bij zich: het lag nog bij de douane en hij had geen geld om de invoerrechten te beta len. Soms luidde het verhaal een beetje anders, maar in elk geval, de zeeman moest geld hebben. Hij kreeg het meestal inderdaad en dan liet hij niets meer van zich hooren. Ook laatst heeft hij te Leiden „gewerkt". De Leidsche politie had de Amsterdamsche kennis gegeven, dat de zeeman op weg was naar de hoofdstad. Aan het Centraal-Sta- tion is hij, wegens zijn oplichterijen, gear resteerd. Een onderhoud met hoofdinspecteur Broekhoff naar aanleiding van diens a.s. bezoek aan Ind Heden vertrekt hoofd-inspecteur K. H. Broekhoff, leider van de Nederlandsche Centrale inzake falsificatiën met de „Marnix van St. Aldegonde" naar Ned. Indië, om daar den strijd aan te binden tegen valsche munterij en falsificatiën in het algemeen. Naar aanleiding van dit a.s. vertrek had den wij een onderhoud met den heer Broekhoff. De heer Broekhoff ontving ons in zijn nieuw ingericht bureau in de Nieuwe Doelenstraat dat mede, dank zij de hulp van de Nederlandsche Bank een buitenge woon fraai interieur vertoont. U weet, zoo begon de heer Broekhoff, dat in 1929 te Genève de conventie ter beteuge ling der valsche munterij door een groot aantal landen werd geteekend. Bij de vele bepalingen tot verbetering van de opspo ringsmaatregelen, were® ook overeengeko men, dat in ieder land een centraal bureau zou worden gevestigd. Dat was voor Neder land niets nieuws; wij hadden, op initiatief van de Nederlandsche Bank, reeds in November 1929 een dergelijk bureau inge steld. Bij dezelfde conventie werden natuur lijk ook de maatregelen onder het oog gezien voor Overzeesche gewesten met een eigen circulatiebank, en daarbij werd gewezen op de wenschelijkheid daar centrale bureaux te stichten. In ons Indië werd in Februari j.l. een dergelijk bureau opgericht te Bata via, onder leiding van Commissaris Corper; evenals hier te lande berust de algemeene leiding bij den procureur-generaal. Dit bureau is op ongeveer dezelfde wijze georga- Dus mijn vrouw wou een nieuwe japon la ten maken, die niets zou kosten, en daardoor zoo goedkoop uit zou komen, omdat zij de stof al bezat. Als een vrouw géén stof heeft, dan is die het goedkoopste van de heele Japon, en dan komen de bijdingetjes en het maken het duurste als ze echter al stof heeft, dan is het precies omgekeerd: dan is de stof het duurste en de andere uitgaven spelen geen rol. Mijn vrouw had een lap roode foulard, die ze vele jaren geleden gekocht had, en die ze aldoor had laten liggen, want rood stond haar niet en had haar nooit gestaan, maar ze had de lap toch gekocht, omdat het zoo'n mooie kleur en zoo'n goedkoope coupon was. Ze had hem niet gekocht om hem te ge bruiken, maar alleen om hem te hebben, en bij gelegenheid aan iemand cadeau te ge ven. Maar cadeau geèeven heeft ze hem natuur lijk tóch niet. Een vrouw geeft niet gauw wat weg, want je kunt nooit weten, hoe 't je later toch nog te pas kan komen. Maar het komt niet te pas en ze heeft het ook niet weg, ze laat het liggen, tot op een keer de kasten zoo vol zijn, dat er niets meer in kan. Maar dan geeft ze nóg niets weg ze koopt er kasten bij; en als die in de oude woning geen plaats kunnen vinden, verhuist ze naar iets ruimers. Hoe mijn vrouw op het idee kwam, de roode foulard toch nog te gebruiken, weet ik niet zij heeft 't niet verteld en ik heb 't niet gevraagd. Er zouden in de wereld niets dan geluk kige huwelijken bestaan, als de mannen zich het vragen konden afwennen. Maar rood stond haar niet, had haar nooit gestaan en zou haar nooit staan. Zoo bleef er, volgens den raad van haar naaister, maar één ding over: de stof moest geverfd worden óf grijs, óf zwart. En mijn vrouw besloot, de stof grijs te laten verven nee, zwart nee, toch maar grijs, of misschien toch maar liever zwart, want ze had al zoo veel grijze japonnen, maar zwart droeg ze niet graag en grijs stond haar beter, het zag er ook direct veel lichter en vriendelijker uit, maar zwart was wèl voornamer, fijner, beter geschikt voor groote gezelschappen. In den schouwburg droeg ze echter liever grijs ze had trou wens dien grooten grijzen hoea nog met die prachtige struisveer ofschoon, bij zwart zou ze den grooten zwarten hoed met de zwarte veeren kunnen dragen maar den grijzen ook, die zag er nog heel goed uit, eigenlijk nog beter dan de zwarte, die was een beetje effen, een beetje triest maar bij een grijze japon kon ze ook dien rosen hoed dragen, of dien witten met het rosse lint Dus grijs of zwart?.... Ach, het leven is moeielijk. Mijn vrouw aarzelde, peinsde. Als een man peinst, gaat hij in zijn mak kelijksten stoel zitten, steekt van zijn sigaren de allerbeste aan en denkt na, tot hij de op lossing gevonden heeft een vrouw wil juist geen resultaat bereiken, en daarom gaat ze eerst eens naar haar vriendinnen om raad te vragen. Ze zegt tege" iedere vriendin: „Ik heb dit en dat besloten, vind jij dat óók niet 't beste?" Natuurlijk hoogt ze in stilte, dat de andere tegenspreekt, want als die van dezelfde meening is, heeft 't to taal geen nut, haar om raad te vragen. Wat men zelf weet, hoeft men zich niet eerst door een ander te laten zeggen. En zoo werd dan eindelijk besloten: de stof zou niet grijs, en ook niet zwart geverfd worden, maar lila. Lila was verrukkelijk! Dien avond, toen stellig voor lila besloten werd, waren er op de wereld twee waar achtig gelukkige menschen, mijn vrouw en ik. Maar miaden in den nacht ruk^e een electrische bel mij uit mijn diepsten slaap. Mijn vrouw roept! Wat is er aan de hand? Ik storm doodelijk verschrikt haar kamer binnen. „Zeg mannie," zegt ze, „niet boos zijn, dat ik je wakker maait maar ik kon niet slapen, als ik 't je niet eerst ge vraagd had. Geloof jij ook niet, dat grijs misschien toch maar beter zou zijn?" „Nee", zei ik, „nee engel. Lila hebben we besloten en daar blijft 't bij." Toen ging ik weer naar bed, (maar eerst sneed ik den draad van de electrische schel door. Zoo Den volgenden morgen had ik voor 't eerst van mijn leven spijt, dat ik gezond en wel weer wakker was geworden, want ik moest vernemen, dat „lila" niet kon! De stof nam die kleur niet aan. maar een bruin zou in ieder geval goed gaan wat ik daarvan dacht? „Bruin of niet bruin! Ja dat is niet zoo gemakkelijk!" zei ik. „Daar moe-, eerst eens goed over nagedacht worden!" Toen iging ik naar mijn kamer en stelde een tele- ■gram op, aan mijn vriend in Leipzig, met de vraag, of hij me aanstonds telegrafisch wou uitnoodigen om voor een gewichtige be spreking, liefst meer dan éen eag, naar Leipzig te komen. Zoo! Bruin! Ik wou het telegram net wegsturen, toen mijn vrouw stralend van geluk met een brief bij me bin nenkwam: een vriendin schreef haar, dat een vriendin van haar een vriendin had. die eens een keer een lap stof lichtgroen had laten verven of dat met foulard ook kon, wist ze niet, maar dat kon ze makkelijk informeeren. En mijn vrouw informeerde, en het kon niet. Dus bleef het bij grijs bruin zwart grijs bruin Drie dagen later toonde de hemel genade. Een telegram dat ik niet besteld had, riep me naar Weenen, en toen ik vandaar terug kwam, kwam mij» vrouw mij juichend tege moet. De japon was al in den maak ze wou me er mee verrassen. En de verrassing is haar inderdaad gelukt, want toen ik de lichtblauw geverfde japon eindelijk bewonderen mocht, toen bewon derde ik niet alleen de schoonheid van de japon, maar ook de wijze, waarop de stof geverfd was zóó mooi. dat zelfs geen Sherlock Holmes ooit op 't idee zou zijn ge komen, dat dit zachte blauw ooit donkerrood was geweest. Maar het wonderbaarste was, dat bij het verven niet alleen de kleur van de stof maar ook de stof zelf veranderd was: vroe ger was het foulard geweest en nu was het crêpe de chine! niseerd als hier en staat in zeer nauw con tact met de Javasche Bank als circulatie bank. „Komt de aanmaak van valsch geld in Indië veel voor?" „Voor zoover mij bekend, is er onlangs weer een valsche Indische zilverbon van 2.50 aangetroffen, doch volgens de aan wijzingen is deze buiten Indië gemaakt, in China, Japan of de Straits". Een riiksdaalderfabriekje Dat is trouwens heel dikwijls het geval, in China was zelfs vroeger een fabriekje van Nederlandsche Willem III rijksdaalders de munten werden daar, net als in Utrecht geslagen, wat natuurlijk in Nederland nooit voorkomt; het materiaal en de instrumenten er voor zouden niet te krijgen zijn, dat zou al te gauw in het oog loopen. Hier blijft het altijd bij gieten. Bij den chaotischen toestand ir. China blijft opsporing van een dergelijke „industrie" natuurlijk buitengewoon lastig, hoewel ook China, evenals Sovjet Rusland, de conventie teekende. Een nadeel in Indië b.v. is ook, dat de bevolking in het alge meen valsche munten niet zoo spoedig zal herkennen als dat in Nederland het geval is, ofschoon de Chineesche kassiers een buitengewoon scherpe intuïtie op dit gebied moeten hebben. Daar komt nog bij, dat Kromo, zoo gauw hij een nieuwen rijksdaal der in handen krijgt, dezen als „versie ring" beschouwt en er b.v. een broche van maakt. Als hij in geldnood zit, sloopt hij de speld er weer af, zoodat er een groot aan tal beschadigde munten in omloop is. Naar de meening van onzen zegsman is de Indische politie beter georganiseerd dan de Nederlandsche. In geen enkel land is de politie zoo verbrokkeld als hier; wij kennen gemeentepolite, rijksveldwacht, Kon. Mare chaussee, rijksrecherche en militaire politie. In Indië niets dan staatspolitie, zooals b.v. in Duitschland en Frankrijk. Het feit van een eenhoofdige leiding, ressorteerend onder B.B. maakt doorvoering van recherchemaat regelen oneindig veel gemakkelijker; daar staat echter de geweldige uitgestrektheid van het rijk weer tegenover en, niet te vergeten, de wisseling in de posten. Dat gaat specia liseering, zooals we dat hier kennen, tegen Centraliseeren zal dan ook in Indië moeilijk zijn, de gegevens kunnen centraal worden behandeld, maar bij de opsporing is dat, dunkt mij vrijwel .onmogelijk. Hoe dit zal moeten gebeuren, kan ik op het oogenblik nog onmogelijk zeggen. Ten opzichte van de herkenning van falsificatiën spelen de agentschappen van de Nederl. Indische bankinstellingen een zeer belang rijke rol. Het is echter zaak, deze materie beter en doeltreffender te organiseeren. Zaak is ook, de autoriteiten buiten Indië, China, Japan, etc., mee te krijgen om het doel te bereiken. Indië is natuurlijk ook op dit ge bied niet hermetisch af te sluiten. Verval- sching van waardepapieren zal in Indië minder voorkomen dan in Europa; deze zijn in Indië in de breedere lagen niet zoo inge burgerd. Practische maatregelen zijn natuurlijk pas te nemen na bespreking met menschen, die de Indische toestanden goed kennen; op dat gebied ben ik een leek". Het verschijnsel valsche mun terij in het algemeen Ten slotte bespraken wij nog het ver schijnsel valsche munterij in het algemeen. De heer Broekhoff is van meening, dat dit een verschijnsel is, dat zijn wortel heeft in de toestanden van het land zelf. Zoo heb ben wij in 1921 een grooten last van valsch Nederlandsch bankpapier gehad, wat mag worden toegeschreven aan den honger in het buitenland naar Nederlandsch bankpa pier en het verbod om het langs legalen weg te krijgen. De tegenwoordige deviezenregeling in Duitschland zal weer een rijke bron voor valsche munters worden. Als het vertrouwen in de markt gaat verminderen, stijgt meestal dat in de buitenlandsche geldswaarden. Een clandestiene straathandel, in duistere café- tjes etc., werkt de uitgifte van valsche biljetten in de hand. De duur van 's lieeren Broekhoff's reis is voorloopig vastgesteld op drie maanden uit en thuis. Of dit echter voldoende zal zijn betwijfel ik, aldus de hoofdinspecteur. Er blijft mij voor mijn verblijf in Indië zes weken en dat is niet veel om zich in te werken in Indische toestanden en tot het voeren van doeltreffende besprekingen en het nemen van maatregelen. Evenals in Europa, zal ook in Indië een conferentie noodig zijn. De heer Broekhoff zal terugreizen over Japan en Amerika, waar hij, niet officieel, verschillende besprekingen met politie autoriteiten zal houden. Nederlandsch Fabrikaat De Juli-aflevering van het maandblad der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" be vat als naar gewoonte allereerst een belang wekkende opgave: ,,Wat de Vereeniging in de laatste maand deed." „Uit de Pers" geeft een aardige bloemle zing van hetgeen in den laatsten tijd in ver schillende bladen is verschenen, in een of ander opzicht in verband staande met het terrein van werkzaamheden der Vereeniging. Vervolgens trekt de aandacht een beschrij ving van een nieuw fabrikaat van de N.V. Gebr. Stork Co., Fabriek van Hijsch- werktuigen te Hengelo (O), n.l. een eiersor- teermachine (een vinding van Nederland- schen oorsprong), die zeer practisch en vol ledig haar werk doet, terwijl verschillende afbeeldingen bij dit artikel opgenomen, het geschrevene zeer verduidelijken. „Nieuwtjes uit de Nederlandsche Industrie" bevat als naar gewoonte tal van korte, be langwekkende mededeelingen. Vervolgens trekt onze aandacht een uit eenzetting over het onderwerp ,,Een drijven de Nederlandsche Jaarbeurs voor het Bui tenland", waarin gewaarschuwd wordt tegen lichtvaardigen opzet van dergelijke plannen. Daarna vinden wij een lijst opgenomen van Nederlandsche octrooien, in Msi j.l. aan hier te lande gevestigde personen en onder nemingen verleend. In de rubriek „Voor de Nederlandsche Vrouw" schrijft mevrouw Willy Corsari op zeer onderhoudende wijze over „Mode" en geeft vervolgens een beschouwing over den Middenstand, terwijl tenslotte de aandacht moet worden gevestigd op een bijdrage van den heer S. Kalff over „Hollandsche Kaar- senfabricage." Nijmegen. Door Heck's Lunchrooms en de Vereeni ging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer: V. V. V. „Nijmegen Vooruit", is een gidsje van Nijmegen samengesteld en uitgegeven. Het is een aardig geïllustreerd boekje geworden, met een plattegrond van de stad en voorts bevattende een lijst van be zienswaardigheden, hotels, restaurants, enz. Nederlandsche Jaarbeurs. Het Juli-nummer van „De Jaarbeurs", or gaan van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, bevat een aankon diging van de 25e Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 8 tot en met 17 September te Utrecht zal worden gehouden. Voorts een artikel over de samenwerking van jaarbeur zen, betrekking hebbende op de in Maart j.l. gesloten vriendschappelijke overeenkomst tusschen de Foire Commerciale de Bruxelles en de Nederlandsche Jaarbeurs, van welke overeenkomst het oorspronkelijke document wordt gereproduceerd. De bouw van het derde jaarbeursgebouw geeft de redactie aanleiding een historisch overzicht te geven van het plein Vredenburg, waarop van 15281577 het kasteel Vreden burg heeft gestaan. Van dit kasteel zun bij den bouw van het derde jaarbeursgebouw de fundamenten van het zuidelijk bastion blootgelegd. Reproducties van een platte grond van de stad Utrecht uit 1572 en van schilderijen van het beleg van het kasteel in 1577 zijn in dit artikel opgenomen. De rubriek „Jaarbeurzen in het buiten land" bevat mededeelingen betreffende in het buitenland gevestigde zuster-instellingen der Nederlandsche Jaarbeurs. In de rubriek „Boeken, Tijdschriften en Vakbladen" wordt stelling genomen tegen een beschouwing in de Kölner Lokal-Anzeiger van 21 Maart 1931, waarin betoogd werd, dat het jaarbeurswe zen boven het idee „markt" uitgegroeid was tot een ideeën-markt. De redactie van ,De Jaarbeurs" toont aan, dat het markt-idee (gemoderniseerd: het beurs-idee) ten grond slag moet blijven aan het jaarbeurswezen en dat het verlaten van dit strikt zakelijk standpunt een prijsgeven beteekent van het jaarbeurs-principe om daarvoor in de plaats te stellen het tentoonslellingsidee. Ten slotte vestigt het tijdschrift de aan dacht op de wenschelijkheid, dat de deel nemers aan de Jaarbeurs zich voortaan ont houden van het aanhouden van bezoekers ter Jaarbeurs door de vraag: hebt u interesse? welke opdringerige vraag door tal van be zoekers ter Jaarbeurs als hinderlijk is op genomen. Als herinnering aan de eerste 25 jaarbeur zen, welke in Holland gehouden zijn, bevat dit nummer een foto van de opening der eerste Nederlandsche Jaarbeurs in 1917 door den toenmaligen minister Dr. F. E. Post- huma. „Een weinig verder zag ik een afgrijselijk bloedend voorwerp zitten, een man, wiens gelaat verbrijzeld was door een granaat. Eén zijner oogen zoo niet beide was hem uitgerukt. Hij hief zijn hoofd op, toen hij mijn stem hoorde. „Is dat de Priester? Goddank, zoo is het goed." Ik nam zijn be bloede handen in de mijne, terwijl ik tracht te een gave plek in zijn gezicht te vinden om de H. Olie toe te dienen. Ik geloof, dat ik nu beter begrijp, waarom Pilatus zeide: „Ziet den Mensch," toen hij Onze Lieve Heer aan het volk toonde." (Pater Aalmoezenier W. Doyle SJ. in zijn brieven van het slachtveld.) 447. Eindelijk was men strijdens moede, Eindelijk lag men op den grond, De knecht had een blauw oog gekregen, De baas keek heel verrast in het rond. Beiden waren zeer toegetakeld, Beiden hadden overal pijn. Het was dwaas om zoo te vechten. Men kan beter goede vrienden zijn. 448. Niet lang daarna, de beek zich spreidde Tot een groote, breede rivier. „Ik ben nieuwsgierig," zei Pim tot zijn makke „Waar bevinden wij ons hier?" Maar tot hun schrik zij ontwaarden Een boot, waarop een zwarte spiedend stond, Een ander was aan het stuur gezeten, Hij keek ook voortdurend spiedend rond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7