1 R. C. H.Austria Laat zich demonstreeren in een overweldigend aantal handteekeningen onder 't bekende petitionnement TENNIS Stoop's Toumement CRICKET Junioren-toumooi ZWEMMEN BILJARTEN Nederlaagwedstrijden Nobelsbeker DAMMEN DUIVENSPORT Postd.-Ver. „De Snelvlieger" „Haarl. Amsterdamsch Kwartier" BINNENLANDSCH NIEUWS Dr. Ir. G. W. van Heukelom ONZE OOST Indische Dienst ONDERWIJS Bede aan examinatoren Uit aller naam hartelyk dank daarvoor." De vakopleiding voor de binnenvaart MARKTNIEUWS Dr Wij vestigen nog eens de aandacht op het bezoek dat het Weensche prof-elftal Austria as. Zaterdag aan onze stad komt brengen met het doel om 's avonds 7 uur op het R. C. H.-terrein een wedstrijd te speien tegen de Racing Club. Het is dan de derde maal dat R. C. H. zich zal meten met een zoo sterken tegenstander, immers in Augustus van het vorige jaar waren de Oostenrijksche prof-kampioenen Rapid aan den Middenweg, nog geen maand geleden ontving de Racing het sterke W. S. C., tegen welke beide elf tallen R C. H. met veel sucoes heeft gespeeld. De eerste wedstrijd eindigde in een gel Ijk spel (11) en tegen W. S. C. werd op 't nip pertje met 4—3 verloren na een zeer span nen den en fraaien kamp. Waar van het spel van Austria nog grooter roep uitgaat, uitsla gen als 111 en 80 resp. tegen Blauw-Wit én Go Ahead bevestigen dat wel het elftal moet trouwens een schitterend short-passing speien wacht ons dus a.s. Zaterdag wel iets heel bijzonders. Het staat thans ook vast dat om vijf uur Zaterdagmiddag een wedstrijd gespeeld wordt tusschen Haarlem 2 en R. C. H. 2, eveneens op het R. C. H.-terrein. „Tram- en Spoorwegcompetitie" „Tramvogels" kampioen seizoen 1930—1931 Beslissingswedstrijd om het kampioenschap op het D. W. S.-terrein te Amsterdam tus schen; „A. G. T." (A'dam)—„Tramvo gels" (Haarlem) 15. Ten aanschouwe van een 10001500 toe schouwers werd onder leiding van scheids rechter W. C. Laarmans bovenvermelde ont moeting gespeeld. Mr. D. A. E. Immink, secr. der N. Z. H. T. M., initiatief-nemer tot het beschikbaar stel len van de „Zilveren Wisseltram", verrichtte op verzoek van het bestuur der „T. S." den aftrap voor A. G. T. Terstond ontwikkelde zich een Vurig spel met A. G. T. een weinig in de meerderheid. Tramvogels-doelman krijgt reeds terstond volop werk en kwijt zich op goede wijze van zijn taak. Nadat verschillende A. G. T.-aan- vallen dan ook zijn afgeslagen, komen Tram vogels er een weinig beter in en zien wjj haar voorhoede eenige goed opgezette aanvallen ondernemen. Bij een algemeenen aanval der A. G. T. maakt Tramvogels-rechtshalf hands binnen het beruchte gebied, doch de toegestane strafschop wordt door A. G. T. niet benut. De „Gelen" komen er steeds beter in en wanneer hun middenvoor het leder toege speeld krijgt, passeert hy handig de A. G. T.- achterhoede en met een onhoudbaar schot den A. G. T.-doelman (0—1). Kort hierop krijgt A. G. T. wederom een strafschop te nemen, thans wegens free-kick gemaakt door een der Tramvogels-backs, doch ook dezen strafschop weet men niet te benutten. Rust komt hierna met 10 in het voordeel der „Tramvogels". Wanneer weder aangevangen is, blijkt, dat beide ploegen er alles opzetten om de over winning te behalen, doch dat Tramvogels een weinig technisch beter zijn dan de A. G. T.- ers. Na 7 minuten spelen geeft dan ook Tramvogels-rechtsbuiten den A. G. T.-doel man, nadat deze een ingeschoten bal laat yallen, voor de tweede maal het nakyken (02). De A. G. T. geeft echter niet op en wanneer by een algemeenen aanval der Am sterdammers een der Tramvogelshalfs onge- oorloofd van zijn handen gebruik maakt, krygt A. G. T. voor de derde maal een straf schop te nemen, welke thans benut word: (1—2). De „Gelen" inziende dat aangepakt moet worden, zetten er thans alles op en met succes, want hun linksbuiten ziet kans, wanneer de A. G. T.-doelman weder eens het leder laat vallen, om er op goede wyze 13 van te maken. Heel A. G. T. valt thans aan, doch een goede schutter ontbreekt, of wel Tramvogels-achterhoede ontneemt ieder elke geboden kans, zoodat doelpunten uit blijven. De Haarlemmers doen het beter en wanneer dan ook hun rechtsbinnen een oogenblik aan zyn speciale bewaking ont snapt, maakt hij er op fraaie wyze 14 van. A. G. T. is nu een geslagen elftal en Tram vogels krpgt nog enkele zeer fraaie kansen, waaruit wij dan ook haar linksbuiten met een bijzonder hard schot, hetwelk de A. G. T.-doelman niet anders dan achter de doel lijn kon stoppen, er 15 van zien maken. Kort hierop kondigde scheidsrechter Laar mans, welke deze ontmoeting op zeer goede wijze leidde, het einde aan en hadden „Tramvogels" verdiend, hoewel geflatteerd over de ,A- G. T." gezegevierd, daarmede het kampioenschap der Tram- en Spoorweg competitie behalende en voor het eerst be slagleggende op de „Zilveren Wisseltram". De directeur der Gemeentetram Amster dam, Ir. T. E. v. Putten, reikte daarop het schitterende kleinood met welgekozen woor den uit aan den aanvoerder der „Tramvo gels", waarbij genoemde heer deed uitko men, dat het hem een bijzonder genoegen deed, dat de „Haarlemmers" voor het eerst op de Zilveren Wisseltram beslag legden, aangezien het initiatief tot het beschikbaar stellen van dezen wisselprys uitgegaan was van de Directie der N. V. „N. Z. H. T. M. Spreker sprak den wensch uit, dat een en ander den goeden geest onder het personeel der diverse Maatschappijen mocht bevorde ren en de bestaande vriendschapsbanden ver sterken. De aanvoerder der „Tramvogels", de heer R. Steenken, bedankte daarop de directeur der „G. T. A." De heer v. Vliet, voorzitter der A. G. T., daarna het woord nemende, feliciteerde al lereerst „Tramvogels", sprak den wensch uit, dat het het volgende seizoen A. G. T. mocht gelukken kampioen te worden, bedankte de aanwezige directeuren der verschillende Tramweg Maatschappijen voor hunne tegen woordigheid, den heer Laarmans voor zyn steeds bereid-zyn de ontmoetingen te leiden en voorts het bestuur van „D. W. S." voor het beschikbaarstellen van het speelterrein. Nadat door genoemden spreker ook nog 'n woord van dank gebracht was aan de mu ziekvereniging der G. T. A„ welke belang loos hare medewerking verleende, deed het hem nog een genoegen mede te kunnen dee- len, dat een flink batig saldo afgedragen kon worden van dezen gehouden liefdadigheids wedstrijd voor het beoogde doel. Het bestuur der „Tramvogels" kreeg ter stond na afloop der ontmoeting gelukwen- schen met het behaalde kampioenschap der Tram- en Spoorwegcompetitie in ontvangst te nemen van den directeur der G. T. A., Ir. T. E. v. Putten, directie der N. Z. H. T. M.. dé heeren Ir. W. J. Burgersdyk en Mr-. D. A. E. Immink, van Mr. K. A. Soudyn van de R. E. T. (Rotterdam) en voorts van de Sportvereeniging „A. G. T." Op de 200 M. schoolslag zullen Korpers- hoek (Recordhouder) Kooy en Vrugt om de eerste plaats moeten strijden. Dit zal een uiterst spannende strijd worden. Idem voor dames zal mej. Kollerie het tegen de Am- sterdamsche dames niet gemakkeiyk heb ben. Vermeldenswaardig is dat op de 3 maal 50 M. wisselslag dames „Inter Nas" uit Am sterdam zal uitkomen met een ploeg, be staande uit meisjes niet ouder dan 13 jaar, maar een uitstekende kans maken op den eersten prys. Deze meisjes zwemmen stuk voor stuk keurig. Op de 5 maal 50 Meter vrije slag estafette zal H. V. G. B. zich geducht in moe ten spannen; aangezien de ploeg momenteel in uitstekende conditie is, geven wy haar de beste kans. De 3 maal 50 M. wisselslag esta fette zal voor „Haarlem" een mooie gelegen heid zyn het Nederi. Record te verbeteren. De 100 M. vrije slag voor dames en heeren is goed bezet. Op de 100 M. rugslag zal de jongere generatie slag moeten leveren. De 4 maal 100 M. schoolslag estafette zal vermoe- deiyk gaan tusschen „Haarlem" en „De Wa terratten" aangezien in deze vereenigingen de beste schoolslagzwemmers zyn vertegen woordigd. Op de 50 M. Nieuwelingen zullen de toekomstige sterren zich moeten meten, aangezien deze afstand door enkelen ook reeds binnen tyden van 30 sec. gemaakt worden, zal het zeer zeker op dit nummer niet aan de noodige spanning ontbreken. Voor het schoonspringen zyn eenige der beste dames en heeren voor dit zeer gewilde nummer uit- uitgenoodigd. Ten slotte nog waterpolo en een Push-Bal wedstrijd. Over het laatste nummer hopen wy nog nader terug te ko men. Van de Dinsdagavond gespeelde partyen had de party voor het heeren-dubbelspel tusschen J. v. d. Stadt en F. Kotte tegen J. de Ruiter en O. Melse de meeste belangstel ling. De T. C. H. dubbel was in prima vorm en hoe goed of de beproefde Terry dubbel ook speelde, met 75, 60 plaatsten V. d. Stadt en Kotte zich in de volgende ronde. De uitslagen van Dinsdag luiden; Heeren-enkelspelle ronde; C. MelseE. v. d. Weiden 64, 64. 2e ronde; L. de Roos J. v. Hezel ft—3, 6—1. 3e ronde: D. Gollner —Bitter ft—2, 6—3. Dames-enkelspel; 2e ronde: Mevr. A. Ka merbeekmej. R. Levy 60, 61. Mej. E. RensesMej. D. de Bock 61, 62. Heeren-dubbelspel: le ronde: J. v. d. Stadt en F. Kotte—J. de Ruiter en O. Melse 75, 6—0. 2e ronde: Dr. Eysvogel en Van HuysteeC. Borgerding en C. Oassee 97, 7—5. Dames-dubbelspel: le ronde: Mevr. P. Lod der en Mej. D. v. d. Haar—Mevr. Van Heu- keshoven en Mevrouw Pibbe ft—2, 6—0. Mej. E. Renses en Mej. L. Over de Linden—Mevr. Melse en Mevr. Kramer 62, 64. 2e ronde: Mej. A. Vlieger en Mej. B. Verster—Mej. L. Grimberg en Mej. R. Levy 3—ft, 62, 61. Gemengd dubbelspel: le ronde: Mevr. L. Tysseling en D. Nieman—Mevr. Byvoet en L. Byvoet 6—2, 5—7, 6—4; Mevr. De Ruiter en J. de Ruiter—Mej. Allard en Allard 6—4, 61. 2e ronde: Mej. D. v. d. Stadt en J. v. d. Stadt—Mevr. F. Lodder en D. de Kamper 7—9, 6—2, 6—4 Troostronde heeren-enkelspel: F. Lanting •T. Schouten 6—2, 6—2. Dr. Tiessens—J. van Son 6—2, 7—5. J. Smite-Slingervoet Ra- mondt 63, 57, 62. Haarlem wint de Finale De Haarlem Junioren hebben met flinke cijfers Rotterdam in de finale weten te kloppen. Het Haarlemsch totaal werd 205, dank zy H. de la Mar die 92 runs by elkaar timmerde. Kramer (3—25) en Boerée (2—9) zorgden er voor, dat op 56 alle Rotterdammers ver dwenen waren. In de verliesronde toonde de Stichtsche combinatie zich de sterkste over Amster dam. Na afloop der wedstrijden reikte de heer Pleyte d'Ailly met een aardig speechje de pryzen uit. Nationaal zwemfeest „De Waterratten" Nu de inschrijvingen voor het Nationaal zwemfeest op 26 Juli a.s. binnen komen kunnen wij de verrichtingen even bespreken van de Haarlemsche zwemvereenigingen die hebben ingeschreven. H. V. G. B„ Zignea, Haarlem, De Delft, en H. P. C. (Heemstede), Verder door Het Y en Inter Nos, A. Z. uit Amsterdam, H. Z. P. C. en Zian uit Den Haag, R. Z. C. en S. Z. O. uit Rotterdam en Schiedam. Meerdere inschrijvingen volgen nog. De laagste der serie wedstrijden om de fraaie cup nam Dinsdagavond in „Hof van Holland' aan de Groote Krocht een aan vang. De B. V. „Vriendenkring" trad dit maal in het strijdperk tegen D. E. S. Het verloop van den wedstrijd was tarae- lyk onregelmatig. Aan beide zyden werd beurtelings uitstekend en zeer slecht spel vertoond. Terreehorst (Vriendenkring) won met 80 om 27 car. van Tuninga (DE.S.). De juiste cyfers zijn: pnt. brt. h.s. gem. Terreehorst 80 30 10 2.66 Tuninga 27 29 4 -.93 Later verloor Kelderman (Vriendenkring) echter met byna 't zelfde verschil van v. Amstel (D.E.S.). pnt. brt. h.s. gem. Kelderman 25 25 5 5.— v. Amstel 80 25 13 3.20 Copini Sr. (Vriendenkring) was niet in vorm en kon het tempo van den fraai spe lenden Brauckman (D.E.S.) niet volgen. pnt. brt. h.s. gem. Copini 93 34 11 2.73 Brauckman 150 34 7 4.41 Goedemans (Vriendenkring) was v. Ter- wisga (D.E.S.) echter weer verre den baas en won met 40 car. verschil. pnt. brt. n.s. gem. Goedemans 125 34 21 3.67 v. Terwisga 84 33 12 2.54 De partij G. Duits (Vriendenkring) tegen Vlug Sr. (D.E.S.) bood ook weinig spanning. Laatstgenoemde was aanmerkeiyk sterker en won als volgt: pnt. brt. hs. gem. G. Duits 70 39 13 1.79 L. Vlug Sr. 100 39 23 2.56 Ten slotte speelde Zitman (Vrienden kring) tegen N. N. (D.E.S.) ver beneden zyn kunnen en leied dan ook een gevoelige ne derlaag. pnt. brt. hs. gem. Zitman 106 33 14 3.03 N. N. 125 33 13 3.45 Vrijdagavond worden deze wedstrijden be sloten. 24ste Algemeene jaarvergadering „Haarlemsche Damclub" In „dé Korenbeurs" te Haarlem kwam gisteravond de „Haarlemsche Damclub" in Jaarvergadering byeen. Onder voorzitterschap van den heer P. G. van Engelen werd te ruim half 9 uur deze druk bezochte vergadering geopend. In zyn openingsrede liet de voorzitter de gebeurtenissen van het afgeloopen vereeni- gingsjaar nog eens de revue passeeren, waaruit bleek dat de „Haarlemsche Dam club" op een alleszins succesvol jaar mag terugzien. Vooral het eerste tiental ver richtte kranig werk; door ongeslagen het Nederlandsche clubkampioenschap hoofd klasse te behalen. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering door den lsten secretaris, den heer J. B. Sluiter Jr. voorgelezen en onder dank goedgekeurd. Het uitstekend verzorgde jaarverslag van den lsten secretaris oogstte ook nu weer een dankbaar applaus. Behoudens enkele kleine aanvullingen werd dit jaarverslag onder dank goedge keurd. Uit dit jaarverslag bleek, dat de vereeni- ging zich in een goeden bloei mag verheu gen en het ledental steeds stygende is. De heer J. W. van Dartelen voerde hierna nog even het woord om namens de leden den nestor der vereeniging, den heer W. J. A, Matla, te complimenteeren met zijne onderscheiding, het eere-lidmaatschap van den Nederi. Dambond. Het jaarverslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 66.20. Ook dezen functionaris werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Het jaarverslag van den lsten commis saris-bibliothecaris werd eveneens onder ap plaus goedgekeurd, evenals het door den 2den commissaris van Materiaal, den heer J. Balk, uitgebrachte jaarverslag. De heer J. v. Looij bracht namens de kascommissie verslag uit van hare bevin dingen en concludeerde tot décharge van den penningmeester. Hierna bracht de heer J. Wielenga, als afgevaardigde van de jaarvergadering van den Nederi. Dambond, verslag uit. Dit keurig opgestelde verslag werd met belangstelling gevolgd en onder dank goed gekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester der feestcommissie voor het 25-jarig bestaan der vereeniging vermeldde een saldo van f 89.06. By de bespreking van het programma der aa wedstrijden om de clubkampioenschap pen 1931/32 der vereeniging, ontspon zich een uitvoerig debat. Het bestuursvoorstel werd echter ongewy- zigd aangenomen. De bestuursverkiezingen, welke hierna aan de orde kwamen, vormden wel den hoofd schotel der agenda. Immers hadden niet minder dan vier be stuursleden hunne functies ter beschikking der vergadering gesteld. De uitslag van de stemming was dat met groote meerderheid van stemmen de heer W. van Dartelen tot lsten voorzitter werd gekozen. De heer van Dartelen, die deze functie reeds 10 jaar vervuld had en de leiding verleden jaar aan den heer Van Engelen had overgedragen, verklaarde de benoeming te accepteeren. De 1ste secretaris, de heer J. B. Sluiter Jr„ kon zich wegens drukke bezigheden en studieredenen niet meer beschikbaar stel len. In zijn plaats werd gekozen de heer J, van Looij, welke de benoeming eveneens aannam. Tot 2den secretaris (vacature J. Wielinga) werd gekozen de heer A. de Jong en tot lsten commissaris-bibliothecaris (vacature H. van Lunenburg Jr.) de heer Th. Wesselman. Beide heeren namen de benoeming aan. Het voorstel van den beer J. W. van Dar telen om de feestcommissie op te heffen en het bestuur de algeheele organisatie van het zilveren jubileum op te dragen, werd aange nomen. Alleen werd de heer F. W. de Pater nog uit de leden hieraan toegevoegd. Tot leden der ballotage-commissie werden gekozen de heeren J. van Looy, W. J. A. Matla en Joh. Fabel Jr.; tot leden der com missie voor den wedstryd om het kampi oenschap van Haarlem en omstreken de heeren Joh. Fabel Jr. en A. de Jong en tot leden der kascommissie de heeren J. P. van Eyk en J. Poppen. Na de rondvraag en het behandelen van eenige aangelegenheden van huishoudeiyken aard werd deze drukbezochte vergadering te 12 uur gesloten. Postduiven-Vereeniging „Columbia" Bovengenoemde vereeniging hield Zondag U. hare eerste wedvlucht met jonge duiven broed 1931 van Roosendaal 95 K.M. Los 8 uur 5 min. Aankomst eerste duif 9.35.39. Laatste pryswinner 10.6.45. De pryzen werden behaald door: L. Gimbrère 1, 2 5, 12, 13, 14, 20, 24, 29, 30, 36. P. Boeree 3. 4, 11, 25, 32, 34. J. PhUippo 6, 8, 9, 15, 18, 26, 27, 28, 31. O. Mollema 7, 21, 33. M. C. Fehres 10, 16, 19, 22, 23, 35. J. Bonke 17. F. Neuman 37. G. Peschar 38. Aa Zondag groote weldadigheidswedvlucht van Antwerpen. De opbrengst van deze vlucht is bestemd voor de Ver. tot Bestry- ding der T. B. O. Wedvlucht- met jonge duiven vanaf Roo sendaal op 19 Juli. Afstand 95 K.M. De prij zen werden behaald als volgt: H. V. Roosdorp 1, 10, 17, 18. J. J. Oveglas 2, 29, 35. A. Sweerts 3, 7, 12, 13, 16, 26. R. Slot 4, 28, 33. P. A. Bosse 5, 24. W. Petri 6, 30. J. de Vries 8, 14, 22, 32. P. J. v. Daalen 9. 11, 20. 34. P. Baunlnk 15, 19. J. H. v. d. Broeke 21, 23, 25, 31 J. J. Petri 27. Zondag 19 Juli hield bovengenoemde ver eeniging een wedvlucht met jonge duiven van Roosendaal (95 K.M.). De uitslag was als volgt: P. v. Andel 1, 17, 38; C. Koning 2, 6, 21, 23 24, 32; W. J. Petter 3, 10, 19, 20; L. v. Meurs 4, 8, 33; S. Heitlager 5, 35; G. v. d. Meulen 7, 11 27; H. C. Gans 9, 25; G. H. Stouten 12 26, 28; J. Terhorst 13, 22 30; J. Radsma 14; j' Handgraaf 15, 36 37; P. Kaptyn 16, W. v! d Veldt 18, F. v. Kleef 29; D. v. Kampen 31; H. v. Alphen 34, eerstgetoonde duif 9 uur 40 min. Zondag a.s. kas- en T.B.O.-vlucht van Antwerpen. Veertig jaar bjj de Ned. Spoorwegen Op 1 Augustus zal het veertig jaar geleden zijn, dat de bekende hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen, dr. G. W. van Heukelom, zijn loopbaan by de S.S. aanving. Na voltooiing zyner studiën te Delft, trad hy in 1891 als aspirant adj.-inspecteur in dienst der My. tot Expl. van Staatsspoorwe gen, waar hy achtereenvolgens opklom tot adj.-ingenieur, ingenieur en hoofdingenieur, chef van den Dienst van Weg en Werken, welken rang hy in 1913 bereikte en thans, zy het in eenigszins veranderde organisatie, nog bekleedt by de N. S. Het oud-lid der directie van de Ned. Spoor wegen, jhr. ir. J. A. v. Kretschmar van Veen, wijdt in Spoor- en Tramwegen" een zeer waardeerend artikel aan den a.s. jubilaris. Een der eerste voorname werken van ir. Van Heukelom was zijn aandeel in de uitvoering van het station Roosendaal. Destyds was het gebruikeiyk, om groote stationsgebouwen door architecten van naam te doen ontwer pen en zoo vindt men daaraan verbonden de namen van dr. Cuypers, Gottschalk, Peters, Klinkhamer, Knuttel e.a. Na Roosendaal is aan geen buitenstaand architect meer een opdracht gegeven. De iyn EindhovenWeert,' met gebouwen en kunstwerken en de geheele verbouwing der beide eindstations werd door ir. Knuttel ontworpen en uitgevoerd. Het is vooral bij deze iyn, zegt jhr. Van Kretsch mar van Veen, dat tot uitdrukking komt zyn streven om het uiteriyk van den spoorweg zoo goed mogeiyk te doen passen in de na- tuurlyke omgeving. Een van de grootste werken van den bouw meester was het nieuwe administratiegebouw der N. S. te Utrecht, dat getuigenis aflegt van kunstzin, technische bekwaamheid, lo gisch denken, organisatievermogen en werk kracht. Genoemd worden voorts nog als be langrijke uitvoeringen het station te Maas tricht, dat te Deventer, de uitbreidingswer ken in de Mijnstreek. Mede werd o.a. aan ir. Van Heukelom de oplossing opgedragen van ingewikkelde problemen, welke door de ver- keerstoestanden in de groote spoorwegcentra als Amsterdam, Rotterdam en Utrecht in den loop der jaren waren gewekt. Eerlang zal daaraan uitvoering gegeven moeten worden en ongetwijfeld de naam van Van Heukelom er aan verbonden zyn. Vele andere belang rijke opdrachten vervulde ir. Van Heukelom nog. De veelzydigheid, waarby hij uitmuntte, zoowel in het practische en theoretische in genieursvak, als in de schoone bouwkunde, deed den Senaat der Technische Hoogeschool te Delft op 8 December 1916 besluiten, ir. Van Heukelom te bevorderen honoris causa tot doctor in de technische wetenschappen. Bestemd voor uitzending naar Ned.-ïndië: Mr. H. Samkalden, rec^verl. ambt., Leiden; mej. G. A. M. W. van Mnanen, hoofdonderw. O. L. O's-Gravenhapv mej. A. H. M. Schol- ten, hoofdonderw. Ou.O., Rotterdam, mej. H. Harbord, hoofdonderw. O.L.O., 's-Gtaven- hage. Verlofgangers: Mej. M. E. Schoonhoven, Mulo-onderw., Naarden; M. van Doorninck, burg v. Mees ter Cornells, Oosterbeek; dr. W. Biokx, ass.- res. by het Binn. Best., Oosterhoui. R. G. A. Schreiner, hooid van den Pandhuisd 's-Gra- venhage; E. Brokx, le comm by de Algem. Rekenkamer, 's-Gravenhage; W. A. "ontein, comm. le kl. bii de P.T.T., 's-Giivenhage; H. Belle, arch, by de W. en 's Lands B. O. W., 's-Gravenhage; J. van de Weerd, vakunderw., de Bilt; lr. G F. Cool, ing. le kl. oy dc V'. en 's Lands B.O.W., Hilversum; J. G Ro- byn, klerke by de P.T.T., 's-Gravenhage, 2. van Zolingen, werktuigk. electroteohn. opz. le kl. by don Mijnbouw, 's-Gravenhage; M Th. de Haze Winkel, hoofdbeh. by" den Pand- huisd., 's-Gravenhage; mej. N. M. Boors- ma, hoofdonderw. by het O. W. L O., Oegst- gcest; G. van Braker, ass.-res. bij het Binn. Bestuur, 's-Gravenhage; H. S. Djle, telefoon- ambt. 2e kl bij de P.T.T., Haarlem F. J. G. Becker, leeraar by de techn. school te Ban- doeng: 's-Gravenhage; F. H. Laurens, com mies by de 8.S. en Tr., Amsterdam; J. H. Jonathans tyd. wnd. comm. by de S S. en Tr„ Amsterdam: J H. Kok, dir. van de Ko ning Willem Il-school te Batavia, 's-Gra venhage; Ph. J. van der Meulen, ass.-res. bii het Binn. Best., Chamonix; P. A. A. v ..i ld- dekinge, schoolh. by het O.W.L.O., Hilver sum; mej. F. M Coenraad, onderw. 3d kl by het O. W. L. O., 's-Gravenhage; mej. J. van de Rhee. adj.-boekh. by de Centrale Kas. Rijswyk (Z.-H.); M. Delmaar, beh. by den Pandhuisd., 's-Gravenhage; mej, W. t Coen raad, onderw. by het O.WJL.O., 's-Graven hage. Namens hen die voor het gericht moeten verschynen Namens de velen, die voor het gericht der examinatoren verschynen, richt een onbekende, die wy derhalve X. kunnen noemen, in 't „Hbl." de volgende bede tot de examinatoren; „Ave Caesares, morituri vos salutantl Maar we zullen niet allen sterven naar we hopen. We zijn overtuigd, niet tegenover leeuwen en tijgers gesteld te worden, maar tegenover menschen. Menschen, die zelve ook eens, neen, meermalen, voor het ge richt des examens hebben moeten verschy nen, zullen gedenken, wat zy toen hebben uitgestaan. We komen hier nederig met een paar verzoeken tot u. 1. Wy vragen u eerbiedig en onderda nig zooals het hun past, die zoo aanstonds rekening en verantwoording van hun werk sullen moeten afleggen: gedenk, dat wy ons gevoelen als schapen, die door een paar versprekingen door u naar de slachtbank verwezen kunnen worden. „Benedictns XV was een overtuigd paci fist Zijn opvolger, Pius XI, heeft verklaard, dat hy In alles den geest en het streven van zyn voorganger overnam, zyn leuze is „Pax Christ! in regno Christi", (Vrede van Chris tus in het Rijk van Christus), Zijn eerste groote Encycliek ter gelegenheid van het Kerstfeest 1922 „Ubi Arcano" was een Vredes-encycliek. Zy is in hoofdzaak een van den hoogen wachttoren gezien betoog der kwalen des tyds, wier vernederde bron Is het ongeloof en de ongehoorzaamheid aan de Goddeiyke geboden, en als wier naaste bron echter de oorlog wordt aangezien." (Citaat, voorkomend in P. Stratmann's Wereldkerk en Wereldvrede). S». Wat gij jaren geleden hebt moeten leeren, is bij ons kersversch aanwezig, och, doe uw best eens, het eruit te halen, als wij door examenvrees gekweld, in onze on rust niet dadelijk uit onzen voorraad kun nen halen, wat gy wenscht te zien en wees vooral niet een ietsje geprikkeld, als blijkt, dat wy sommige dingen niet weten, maar evenmin als wij anderen wel eens iets beter weten dan gij. 3. De jongens onder ons vinden het veel al niet prettig, ais gy hen zoo onderzoekend aankykt, de meisjes kunnen er gewoonlyk beter tegen. Ze zyn gewend onderzoekend aangeblikt te worden en daarom zullen ze ook een jurkje, dat aardig staat, aantrekken maar de jongens hebben zulke middelen niet. Zy moeten het alleen van hun parate kennis hebben. 4. Wanneer gy een stokpaardje hebt, laten we zeggen, dat ge het zoo voortreffe lijk vindt, als de examinandi alle ministe ries na 1848 kunnen opzeggen, bedenk dan, dat, ais uw candidaat eens examinator was en g-y examinandus, hy u wel eens op een heel ander stokpaardje zou kunnen laten rijden. 5. Veronderstel eens, dat het ongeluk wilde, dat u in het water viel we hopen, dat ge goed zwemmen kunt, maar mocht dat niet zoo zyn, dan hopen we, dat iemand u een touw toewerpt. Hoe zoudt ge het vin den als een kwaadwillige u het touw uit uw angstige handen rukte? Wanneer ge bemerkt, dat een drenkeling, wy bedoelen een examinadus, opgewekt is, doordat ge een onderwerp aanroert, waarvan hy blijkt wat te weten, laat hem dan dat touw in handen en breek niet te gauw af om een ander onderwerp te kiezen. 6. De examinandus is een mensch met een verkeerden kyk op u; hy gaat uit van de veronderstelling, dat ge er op uit zyt hem te laten komen, door te onderzoeken, wat hy alzoo niet weet. Laat hem zien hoe zeer hy zich in u vergist en dat het er u in tegendeel om te doen is, na te gaan of er iets is, dat hy wel weet en dat u een hu maan, edelmoedig mensch zyt, er op uit, om de arme lammeren te redden. 7. Wanneer een candidaat iets buiten gewoon doms zegt, bijvoorbeeld, dat de atoom formule van koolwaterstof gevonden wordt door het kwadraat van de hypothe- nusa te verminderen met het kwadraat van een der rechthoekzyden, toon u dan we vragen er u vriendelijk om noch ver wonderd, noch geërgerd, want anders krijgt u allicht geen enkel goed antwoord meer. Denk alleen maar: op een examen meent men niet alles wat men zegt en men zegt ook niet alles wat men weet. 8. Laat zien, dat u wetenschappelijk o; groote hoogte staat, door met weinig tevre den te zyn: hoe knapper de examinator is, hoe beter antwoorden hy krygt, en hoe on kundiger de examinator is hoe jammerlijker dingen hy te hooren krijgt. 9. Een harteiyk woord ook onder het schriftelyk werk, in het voorbijgaan gezegd b.v. „nu, het gaat goed dunkt me'-', kan wonderen doen en als u eens wist, hoe dankbaar een candidaat is voor zoo'n woord, vooral als hij meent, dat het hem persoonlijk in het byzonder geldt, ook al heeft zoo'n aanmoediging niets met het werk zelve te maken, zoudt ge er royaal mee zyn. 10. Hoe meer candldaten u als het maar even gemotiveerd is, helept slagen, is het beter voor u en voor hen. Laten zakken is geen kunst en ge zult zeker niet willen, dat gc den naam van een gevreesd man krijgt! Ook by exammineeren geldt: „En al sprak ik ook alle talen en kende die der liefde niet." U staat zoo hoog en u denkt en gevoelt zoo humaan, dat we ervan overtuigd zijn dat u deze wenschen In welwillende overwe ging wilt nemen. Naar Friesland en de Zuiderzeewerken Omtrent de Vacantiereis voor directeuren en leeraren der Binnenvaartscholen van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart ver nemen wy, dat de deelnemers aan den cursus, die ook dit jaar wordt gehouden aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hendrik", voor het vertrek uit Amsterdam op 4 Augustus a. s. des morgens eerst een bezoek zullen brengen aan de Kromhout Motorenfabrieken, die onder deskundige lei ding zullen worden bezichtigd. Den eersten dag wordt van Amsterdam naar Lemmer gevaren, terwijl achtereenvol gens een bezoek wordt «gebracht aan Sneek, Stavoren, Medemblik en Enkhuizen. Gedurende den tocht wordt als voornaam ste onderwerp behandeld het vraagstuk der vakopleiding voor de binnenvaart, waarover een prae-advies zal worden samengesteld Inleidingen vor het gezameniyk prae-advies zullen worden gehouden door de heeren G. de Jong, directeur van het Onderwysfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam: T. I.,. Mellema, inspecteur voor de Scheepvaart te Groningen; L. K. A. van Duuren, voorzitter van de Examen-commissie voor machinist aan boord van stoom- en motorvaartuigen voor de Rijn- en binnenvaart te Amsterdam; R, Banning, directeur van de Binnenvaart- school te Rotterdam en S. J. van Efferen, oud-hoofd van een achippersschool te Amersfoort. Verder zal de heer J. Kokje, uit Leeu warden, een inleiding houden over „Het byhouden van het journaal voor de groote binnenvaart," Van Medemblik af zullen de deelnemers aan den cUrsus een bcoek brengen aan de Zuiderzeewerken, om de werken van de laat ste jaren in oogenschouw te nemen. AMSTERDAM, 22 Juli. Veemarkt. Aan gevoerd werden: 370 vette kalveren, le kwa liteit f 0.760.86; idem 2e kwaliteit f0.64— 0.74; idem 3e kwaliteit f 0.520.63 per Kg. levendgewicht; 36 nuchtere kalveren f 9—15 per stuk: 660 varkens: Vleeschvarkens we gende van 90110 Kg. f 0.520.53; zware varkens f 0.510.52; vette varkens f 0.44 0.50 per Kg. slachtgewicbt. Aan het abattoir zijn heden aangevoerd 8 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. AMSTERDAM, 22 Juli. Aardappelprijzen. De pryzen waren heden onveranderd. Aanvoer 3 ladingen, 600 H.L. HOORN, 22 Juli Veemarkt Vette varkens f 0.420 46. Handel vlug. BEVERWIJK, 21 Juli Bicemenveiling ,,'t Centrum" Aangevoerd: Gladiolen: Early Sunrise 1 204.20, Halley 1.353, Rubini 1.603.50, Flamingo Word 24.10, Maidenblusch 1.20—3, Marchal Foch 1.80 3.25, Vesta Tilly 1.40—3.40, Prins of Wales 1.75—4, Pink Beauty 1.60—2.80, Odin 2—3.30, Brilland 3.30—4.70. Rozen: Hadley 0.70— 5.40, Columbia 0.55=—4.10, Roselandia 0,60 4.40, Claude Pernett 0.654.80, Briarcliff 0.754.70, Butterfly 0.70—3.80. Lelies: Figrim Simplex 39.50, idem Splendit 2.509, id. Fortuna 4.50—13, id. Longiflorum 7.50—14, alles per 100 stuks of kelk. Regala per bos 3.60—5.40, Lathyrus in div. kleuren 6—16, Centoiria 7—18, Ranonkels 5—16, Convilles 16—67, Zinia's 28—70, Ane moon 410, Korenbloemen 511, Alstroe- meria 15—43, Claudia 8—21. Anjers, dubbel en enkel 6—16, Stroobloemen 512, Malva 613, Leeuwenbekken 923, Asters 821, Goudsbloemen 5—12. Dhalia's per 100: Andrea's Hoffer 3.20 4.60, Dresselhuis 2.804,20, Ra polio 4.30 5.20, Glow 2—2.60, Domela Nieuwenhuis 2.30 —4. Per 100 rank: Springers 1.40—5, Plu- moza 2.205.40. PURMEREND, 20 Juli 1931 „Afslag- vereeniging Beemster Purmerend en Omstr." Aardappelen: Sehotsche muizen 0.962.55 per zak (25 K.G.); BI. Eigenheimers 1.16 —1.67 per zak (25 K.G.); Kleine aardappe len: Sehotsche muizen 0.851.64 per zak 25 K.G.); Blauwe 0.50—0.94 per zak (25 K.G.); Tuinboonen 0.64—0.73 per zak (15 K.G.); Doperwten 3.509.50 per zak (50 K.G.); Roode Aalbessen 14.00^43.00 per 100 K.G.; Zwarte Bessen 16.00—21.00 per 100 K.G.; Klapbessen 0.55—2.20 per 10 K.G.; Perziken 4.00—14.00 per 100; 81a- boonen 1.92.00 per 15 K.G.; Snyboonen 1.05—465 per 15 K.G.; Frambozen 0.46 0.Y6 per K.G.; Aardbeien f 0.36—0.44 per K.G.; Komkommers 1.903.60 per 100; Bloemkool 2.0014.00 per 100; Roode Kool f 2.008 00 per 100; Savoye Kool 11.00 per 100; Spinazie 0.10—0.50 per mand (6 K.G.); Postelein 0.360.66 per mand (6 K.G.); Sla 0.40—2.40 per 100 krop; Andijvie 0.150.50 per kist; Selderie 3.007.00 per 100 bos; Rabarber f 4.00 per 100 bos; Wortelen 5.40—13.00 per 100 bos; Uien 2.30 per 25 K.G. 21 Juli Aardappelen; Sehotsche muizen 0.92—2.38 per zak (25 K.G.); BI. Eigen heimers 1.101.64 per zak (25 K.G.) 5 Kleine aardappelen: Sehotsche muizen 1.00—1.58 per zak (25 K.G.); Blauwe 0.51—0.86 per zak (25 K.G.); Tuinboonen 0.500.53 per zak (15 K.G.); Doperwten 3.00—7.50 per zak (50 K.G.); Roode Aal bessen 14.0042.00 per 100 K.G.; Zwarte Bessen 13 00—22.00 per 100 K.G.; Klap bessen 0.5—2.20 per 10 K.G.; Perziken 6.008.00 per 100; Slaboonen 1.65— 1.75 per 15 K.G.; Snyboonen 1.05360 per 15 K.G.; Frambozen f 0,390.57 per K.G.; Bloemkool f 2.00—12.00 Der 100; Roode Kool f 1.70—4 00 per 100; Sla 0.40—1.40 per 100 krop; Andijvie f 0.15—0.50 per kist; Wortelen f 6.50—9.60 per 100 bos. ROTTERDAM, 21 Juli Veemarkt. Aan voer 236 paarden, 17 veulens 621 magere runderen, 783 vette runderen, 475 vette kal veren, 460 nuchtere kalveren, 232 schapen, 23 varkens, 52 biggen Piyzen; vette koeien le soort f 0.951.00; 2e soort 1 0.810.91; 3e soort f 0.670.77; stieren le soort f0.76— 0.82; 2e soort f 0.640 70; 3e soort f 0.55— 0.60; vette kalveren le soort i 1.201301 2e soort f 0.80—0 95 3e soort f 0.65—0.79; melkkoeien f 270—405; oudere f 200400 werkpaarden f 165285; slachtpaarden f 150 tot f 270; hitten f 80165; nuchtere kalve ren f 8—14; lokkalveren f 16—24; biggen f 9—14. Vette runderen handel iets minder vlug dan gisteren en nauweiyks pr-ishoudend. Stieren handel rede'' Vette koeien handel zeer kalm. prijzen 2e en 3e soorten met moeite te handhaven. Melk- en Kalfkoeien met meer kooplust, prilzen iets hooger. Vaar zen onverkoopbaar. Fok- en nuchtere kal veren werden willig verkocht. Biggen met j weinig omzet. Slachtpaarden mei meer anl- i mo door eenige vraag voor Frankryk. Werk- i paarden handel kalm. Eieren. (Rotterd. veiling). Kippeneieren f 3.454.80; eendeneieren f 3.75—4.25; aan gevoerd 165.000 stuks. GRONINGEN, 21 Juli. Vee. Kalf- en melkkoeien, le s. f 360—370, 2e s. f 300- -310. 3e s. f 210—220, vare melkkoeien le s. f 240 —280, 2e s. f 180—210, kalfvaarzen le s. f 290 —320, 2e s. f 200—230; stieren le s. f u.74-- 0.76, 2e s. f 0.68—C.70; slachtvee le s. f 0.84 —0.86, 2e s. f 0.740.80 per k.g.; vette kalv«" ren f 0.780.80, 2e s. f 0.720.74 per k.g-! weide-lammeren f 14—18, vette lammeren f 18—23, weide-schapen f 28—30 melkscha- pen f 40—50: vette schapen f 28—30, 2e f 2426; vette varkens le s. f 0.42—0.43, 2e s f 0.38—0.40, zouters f 0.42—0.44 per k.g.l biggen f 7—9, f 1—1.25 per week. Aange voerd 122 vette koeien, 333 kalveren, 443 kalf- en melkvee, 44 stieren, 163 schapen. 676 lammeren, 1442 vette en Londensche var kens, 1067 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd zeer traag e° nauwelijks prijshoudend verhandeld. Slacht vee prijshoudend. Stieren iets hooger. Vette kalveren handel slecht, met lagere pryzen- Nuchtere kalveren ruim zoo hoog. Deze wer den verhandeld ad f 7—12. De wolveehandel had voor het grootste gedeelte een prijsnou- dend verloop. Voor de vette lammeren werd iets meer gemaakt. Biggen bij grooten aan voer eveneens iets hooger. BEVERWIJK, 21 Juli Coöp. Tuinbouw-- Groenten-, Fruit- en Aankoopvereeniging „De Vrije Veiling", W. A. Aardbeien, Per 100 K.G. 15—28, per doos 20—21 C. R.K, Coöp. Tuinbouwveiling „Kennemer- land", W. A. Aardbeien, per 100 K-G- 1526, per doos 2326 c. BODEGRAVEN, 21 Juli 1931. Kaasmarkt- Kaas: Aanvoer 427 partijen, waaronder 419 Rijksmerk, 18416 stuks, wegende pl.m- 165744 K.G. Prijs; Goud"Che kaas met Ru lste soort 39 a 43, 2de soort 33 37, zwaardere tot 45. Handel matig. ENKHUIZEN. 21 Juli. Bloemenlust. Gla diolen f 0.50—0.70; Hadley f 1.40—4; Co lumbia f 1.601.80; Lathyrus f 0.40 per 1°° stuks. Kunsthande'aar (tot ar tist) „Dat is het neusje van den zalm voor u en voor mij, maar het ge wone publiek beschouwt dit als een bokking." (Judge)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10