f 3000.- f750.- f250.- f125.- f40.- WOENSDAG 22 JULI 193? PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING dit nummer bestaat uit drie bladen VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17824 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DICTATUUR De woelingen in Sevilla WIE NIET TEEKENT.... De Londensche Conferentie Hoe Frankrijk over ontwapening denkt VOORNAAMSTE cNIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Een wervelstorm boven Polen Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Adres: Naam: Adres: Naam: Adres: Naam: Adres* 5=3=5 BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wiisvingei bij een breuk van been ot arm ui verlies van 'n anderen vinger De dictatuur is geen ideale regeer- üiethode. De dictatuur heeft altijd iets onrecht vaardigs. In iedere staatsinrichting komt het na tuurlijk voor, dat de wil van zekere volksgroepen weerstreefd of genegeerd Wordt, doch in ieder min of meer echt parlementair stelsel kan de mee ting der niet achter de regeering staan de volksgroepen althans tot op zekere hoogte tot uiting en tot gelding komen. Naarmate echter het parlementarisme verdwijnt, wordt de regeeringswillekeur om hier dit leelijke woord maar eens te gebruiken grooter en groeit de dic tatuur, de dictatuur, welke een ieder, die met haar richting niet instemt, het zwijgen oplegt en tenslotte blinde en stomme gehoorzaamheid eischt. Dat is het onrechtvaardige in iedere dictatuur, dat de wil van één groep vaak zelfs van één persoon wet is voor heel het volk, in al zijn schakeerin gen, met al zijn verschillende politieke, sociale en andere aspiraties, dat de meeningsuiting en de streving van vaak zeer groote, tezamen vaak de groote meerderheid vormende groepen zonder pardon worden onderdrukt en dat deze groepen zich de h.i. onbillijkste en on rechtvaardigste behandelingen moeten laten welgevallen, zonder zelfs behoor lijk te mogen kikken. En toch Er kunnen zich voor een natie zulke gevaarlijke omstandigheden voordoenen een bevolking kan in zichzelf dermate verdeeld zijn, dat een dictatuur of hoe men 't noemen wil onvermijde lijk is en als het eenigste, het laatste redmiddel moet worden beschouwd. Indien er althans nog iets te redden valt. In deze positie verkeert o.i. op heden Duitschland. En de Duitsche regeering is er dan ook al toe overgegaan, verschillende dicta toriale maatregelen te nemen: de Rijks dag is naar huis gezonden en zijn be voegdheid is volkomen uitgeschakeld; gebruik makende van een haar in de grondwet toegekend recht om wan neer orde en rust in het land bedreigd worden noodverordeningen uit te vaardigen, heeft de Duitsche regeering de laatste weken oekazes afgekondigd, welke voorheen zelfs in Rusland geen slecht figuur gemaakt zouden hebben. 't Moge voor de meeste Duitschers erg onprettig zijn, maara la guerre comme a la guerreer zit nu eenmaal niet anders op en Duitschland mag nog blij zijn, dat het in Dr. Brüning zoo'n sympathieken dictator gevonden heeft. Vooral tegenover het buitenland ech ter heeft Duitschland in deze dagen be hoefte aan den éénen nationalen man, die decreteert, hoc 't gaan moet en hoe 't gaan zal en 't is voor Duitschland te hopen, dat de thans op reis zijnde Duitsche ministers als de vertegenwoor digers van de Duitsche natie in haar geheel beschouwd kunnen blijven en dat zij zich noch naar links, noch naar rechts van den eenmaal stevig betreden weg zullen laten aftrekken. Zouden zij zich b.v. van de wijs laten brengen door een aan Dr. Brüning ge zonden brutaal telegram van Hitier, Hu- genberg en andere nationale extremis ten, waarin verklaard wordt, dat het Duitsche volk de opgedrongen lasten niet langer kan, noch wil dragen, en dat het geen nieuwe verplichtingen te genover Frankrijk zal erkennen, dan zou dit voor Duitschland ongetwijfeld noodlottig worden. De toestand ter conferentie schijnt op dit moment zeer kritiek en President Hindenburg heeft aan Hoover weer een noodkreet om directe financieele hulp doen toekomen. Zou in deze ure Duitschland zich te genover het buitenland niet langer als een eenheid noodgedwongen in den Persoon van een dictator voordoen, dan ware alle hoop op eenigen gunsti- Sen uitslag der conferentie vervlogen. En wat dan? O Voorzorgsmaatregelen der regeering De toestand te Sevilla blijft zeer ernstig. De staking duurt voort. Nabij de gevangenis zUn machinegeweren opgesteld als voorzorgs maatregel tegen eventueele bestorming. Po- ütie-patrouilles surveilleeren voortdurend door de straten. Thans hebben ook de typografen, die bij de dagbladen werken, zich bij de staking aangssloten, zoodat de stad zonder dagbla den is. In totaal arresteerde de politie 160 per- sonen. De reis van H. M. de Koningin Op 1 Augustus in ons land terug. H. M. de Koningin zal Zaterdag over een Week, i Augustus, van haar buitenlandsche reis, in Nederland terugkeeren. H. M begeeft zich dan naar Soestdijk, m verband met den verjaardag van H. M. e Koningin-Moeder op 2 Augustus. Het was goed gezien van de Commis sie uit „De Nederlandsche Dagbladpers", om de gelegenheid tot onderteekening van het bekende ontwapenings-petition- nement een week langer open te stellen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Want ook bij deze actie heeft de Neder landsche volksaard zich weer niet ver loochend: men wilde eerst de kat eens uit den boom kijken! Vandaar, dat in den beginne het aan tal handteekeningen maar matig groei de en zelfs we kunnen het nu wel er kennen beneden de verwachting bleef, welke men in dit geval toch ze ker hoog had mogen stellen. Eerst toen het aantal de half millioen was gepasseerd kwam er „schot" in en nog dagelijks wast de stroom en breidt zich zijn oppervlakte uit. Maar toch zijn we nog lang niet waar we komen moe ten. Nog altijd zijn er, die zich onttrek ken aan den duren plicht, hun naam te plaatsen onder het petitionnement. Wij zouden hier van plichtsverzaking moeten spreken. Van het begin aan heb ben wij betoogd dat het petitionnement alleen dan kans van slagen heeft en in druk maakt op de hooge heeren in Ge- nève, als het een massale uiting is van Nederlandsche eenheid, welke haar standpunt ten aanzien van internationa le ontwapening te bevoegder plaatse kenbaar wil maken. Welnu, een ieder, die om een of an dere reden ofzonder reden zijn (haar) handteekening onthoudt aan het petitionnement, doet afbreuk aan het massale karakter ervan en zal er eventueel mede verantwoordelijk voor zijn als het petitionnement te Genève niet het succes sorteert, dat wij allen ervan verwachten en hopen. Het gaat hier om een belang van de eerste orde: het bevorderen van den we reldvrede en de goede verstandhouding tusschen de volkeren onderling. Hieraan mede te werken rekene ieder zich ten eereplicht; zich hieraan onttrekken is plichts verzaking. Het petitionnement Al meer dan 1.300.000 handteekeningen Het bestuur der vereeniging „de Neder landsche Dagbladpers" deelt mede, dat gis teren, Dinsdag 21 Juli, 212.502 onderteeke- ningen voor het petitionnement voor interna tionale ontwapening binnenkwamen. Dit is 't hoogste totaal van één dag, dat op heden werd bereikt. Het totaal generaal overschrijdt thans aanzienlijk de 1.300.000. Het Chileensche kabinet Reeds afgetreden Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat het Chileensche kabinet, na nog geen week aan het bewind te zijn geweest, is afge treden. De Poolvaart van de „Zeppelin' Voorbereidingen te Leningrad. De autoriteiten van het vliegveld tc Lenin grad hebben voor het bezoek van dc „Graf Zeppelin" een stalen ankermast doen op richten. De passagiersgondel van het lucht schip zal op een bijzonder geconstrueerden wagen rusten, die het luchtschip in staat zal stellen zonder meer verscheidene dagen te ankeren. Speciale Pooluitrustingen voor de Zeppe lin-expeditie afkomstig van de Noordelijke grenslanden der Sovjet-Unie van Samojeden, zijn reeds in Leningrad aangekomen. Technische proefvlucht. Alvorens te vertrekken naar het Noord poolgebied maakte de „Graf Zeppelin" he denmorgen vroeg, onder commando van Dr. Eckener nog een technische proefvlucht. Zooals men weet, heeft het luchtschip met het oog op den Noordpooltocht zoowel in- als uitwendig een aantal veranderingen on dergaan. In het midden van het luchtschip is een groote buis aangebracht, die met deu ren kan worden gesloten. Door deze opening wil de Russische geleerde Moltsjanow een met gas gevulden ballon uitlaten, die, naar hij hoopt, een hoogte zou bereiken van 15.000 M. In de groote passagierscabine bevindt zich slechts een lange smalle tafel met daarbij passende kleine stoeltjes, van de lichtste me taalsoorten vervaardigd. In de bergruimten bevinden zich booten, reddingsboeien, ijs- houweelen en proviand voor 58 dagen. De ge heele bemanning is voorzien van een volle dige Pooluitrusting. Hulpmachinist gedood Bij de Zuiderzeewerken op Texel. Gistermiddag om half vier is bij de Zui derzeewerken op Texel een doodelijk onge val geschied. De 18-jarige hulpmachinist J. de Jong uit Harlihgen stond op een ach teruitrijdende locomotief van een zand- trein en gleed bij het overhalen van een wissel uit met het gevolg dat hij onder den trein geraakte en 18 wagens over het lichaam kreeg. Hij was onmiddellijk dood. Het ongeluk had plaats bij de Waalder- sluizen. De machinist bemerkte eerst het ongeval bij den volgenden wissel. De onge lukkige was kostwinner van zijn moeder, die weduwe is. Het lijk van het slachtoffer zou naar Har- lingen worden overgebracht. De grondgedachte van het nieuwe Hoover-plan Onderstaatssecretaris Castle heeft Dins dag in een persconferentie den inhoud van de nieuwe Amerikaansche voorstellen, die staatssecretaris Stimson aan de Londensche Conferentie heeft voorgelegd, medegedeeld. De grondgedachte van het Hooverprogram is als volgt: 1. De politieke atmosfeer in Europa moet door wederzij dschen goeden wil en door overeenstemming tusschen de afzonderlijke naties, worden opgeklaard. 2. De buitenlandsche bankiers zullen de tot nu toe aan Duitschland verleende cre- dieten ten bedrage van in totaal 1,2 milliard niet opzeggen. 3. Er moet een internationale commissie worden ingesteld ten einde Duitschlands fi nancieele en economische structuur te be- studeeren en er over te beslissen of voor den wederopbouw van Duitschland nieuw kapitaal vereischt wordt. 4. De credieten op korten termijn zullen, wanneer het noodig wordt geacht op lan gen termijn moeten worden omgezet. Castle legde er den nadruk op, dat presi dent Hoover zeer goed weet, hoe de econo mische toestand van Duitschland door de politieke problemen van Europa worden be ïnvloed. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat deze problemen door de betrokken mo gendheden In het reine moeten worden ge bracht. De onderstaatssecretaris legde er bijzon deren nadruk op, dat Amerika noch een regeeringsleening, noch eenige regeerings- garantie voorstelt, daar dit wegens even- tueelen tegenstand in de parlementen voor de Vereenigde Staten en waarschijnlijk ook voor andere regeeringen onmogelijk zou zijn. Het Amerikaansche streven beoogt der halve uitsluitend particuliere bankoperaties. die vrij zijn van iedere regseringsinterven- tie. Het succes van het program hangt na tuurlijk af van de bereidwiligheid der bui tenlandsche bank.ers mede te werken aan de uitwerking van het program. Het nieuwe memorandum. De afzonderlijke punten van het gisteren door onderstaatssecretaris Castle medege deelde en geïterpreteerde nieuwe memo randum van Hoover houden het volgende in: 1. Wat de politieke zijde betreft, hoopt de regeering der Vereenigde Staten dat de Eu- ropeesche Staten door wederzijdschen goeden wil en wederzij dsche overeenstemming iedere wrijving mogen uitschakelen, zoodat zij zich op de politieke stabiliteit van Europa kan verlaten. 2. Wat de economische zijde betreft is de huidige noodtoestand een uitgesproken crisis van credieten op korten termijn. De hoofddruk op het Duitsche Volksleven is door de éénjarige opschorting van alle regee- ringsschulden verlicht. Duitschland heeft evenwel het bedrijfsle ven in zeer groote mate gefinancierd door buitenlandsche credieten op korten termijn Er bestaat geen reden te twijfelen aan de gezonde basis dezer credieten. Het terug trekken van kapitalen heeft zich afgespie geld in de vlucht der mark binnen Duitsch land en de opzegging van buitenlandsche saldi. Deze bewegingen zijn au fond onge rechtvaardigd en wanneer zij zullen zijn te gen te houden bestaat er geen reden waarom de huidige crisis niet onverwijld definitief zou kunnen worden overwonnen. De vlucht van de mark is door krachtge maatregelen der Rijksregeering en der Rijksbank geremd. De vlucht van het buitenlandsche kapitaal moet door een vastomlijnd plan worden be streden. Ten einde de doorvoering van dit pro gram mogelijk te maken, moeten de regee ringen der kapitaalkrachtigste landen hun bankiers aanmoedigen overeenkomstige maatregelen te treffen. De bijzonderheden van het plan moeten overgelaten worden aan bankierscommissies der betreffende lan den. Evenwel zouden de centrale cirkulatie- banken de noodzakelijke leiding op zich moe ten nemen en medewerken aan het plan. 3. De directe doorvoering van het program zal ongetwijfeld de onmiddellijke terugkeer van het vertrouwen ten gevolge hebben, zoo dat in betrekkelijk korten tijd de beperkin gen van genoemden aard weer zullen kun nen worden opgeheven. 4. Er moet een commissie worden benoemd om ten eerste met de belanghebbende ban ken der verschillende staten te beraadslagen over een vernieuwing der loopende credie ten op korten termijn, ten tweede een onder zoek in te stellen naar de verdere directe credietbehoeften van Duitschland en ten derde in de volgende zes maanden een plan uit te werken waardoor de omzetting van een zeker deel der credieten op korten ter mijn in credieten op langen termijn zal wor den mogelijk gemaakt. De nieuwe voorstellen van Hoover. Het nieuwe voorstel van Hoover heeft in Wallstreet een voortreffelijken indruk ge maakt. Verschillende bankiers hebben ver klaard dat de overweldigende meerderheid der Amerikaanscne financieele instellingen bereid zal zijn op genoemde basis de credie ten op korten termijn te vernieuwen. Commentaar op de voorstellen. Het Staatsdepartement heeft de volgende verklaring over het Amerikaansche voorstel gepubliceerd Door de bevrijding van de schadevergoe dingsbetalingen voor den tijd van een jaar is aan Duitschland aanzienlijke hulp gege ven. Deze schadevergoedingsbetalingen be- loopen 400 millioen dollar. De handelsbalans van Duitschland is gunstig. De vlucht voor de mark is gecompenseerd en de inwendige banktoestand is door de moedige actie der Duitsche regeering in orde gebracht. Aller eerst moet thans de handhaving van den omvang der credieten op korten termijn worden gewaarborgd, welke zich nog in han den van buitenlandsche banken en organi saties oevinden en welker bedrag op 1 mil liard 200 millioen dollar wordt geschat. Nog geen overeenstemming De conferentie van de ministers van finan ciën en van de financieele deskundigen is Nu het om den lieven vrede En ontwapening te doen is, Blijkt het, dat het enthousiasme Gróóter zelfs dan een millioen is! Ieder heeft nu wel geen steentje, Maar een bléédje bijgedragen. En die blaadjes vormen stapels, Torens, die om vrede vragen! 't Is geen kréét, die over 't land gaat, Dit keer is het een lawine, Een lawine, die niet néérhaalt, Maar den vrede tracht te dienen! Eén is geen, en op je eentje Kan je doorgaans niets bereiken. Met millioendét is wat anders! En dat zal dan ook wel blijken! Want u ziet wel, dat de actie Voor den vrede een succes is. Hoop'lijk, dat voor vechtersbazen Het Petitionnement een les is! Leve het millioen! Het blijkt toch, Dat we van de wapens rillen. 't Is een waarheidals een paaschos, Dat we nóóit meer oorlog willen! MARTIN BERDEN geëindigd, zonder dat overeenstemming be reikt is. De ministers zullen waarschijnlijk hedenmorgen rapport uitbrengen over de vraag, hoe men maatregelen kan nemen tot verhindering van het onttrekken van kapi taal uit Duitschland. Door het Foreign Office wordt het vol gende communiqué uitgegeven: De door de hoofdvergadering gisterenmor gen ingestelde commissie van de ministers van financiën onder voorzitterschap van den eersten minister, als voorzitter van de con ferentie, is Dinsdagmiddag bijeengekomen. Aanwezig waren de ministers van financiën der Ver. Staten, van Frankrijk en Engeland, benevens dr. Brüning en Francqui. De resultaten van de onderhandelingen van de commissie zullen Woensdagmorgen aan de dan bijeenkomende hoofdconferentie worden voorgelegd." Moeilijkheden ter conferentie De vooruitzichten van de conferentie wor den te Londen bijna algemeen pessimistisch beoordeeld. Wanneer niet op het laatste oogenblik nog een onverwachte wending in treedt. is, volgens de meening der Engelsche kringen, de mislukking der conferentie op Woensdag zoo goed als onvermijdelijk. In Fransche kringen beweert men, dat Briand en Laval hun koffers reeds laten pakken. Frankrijk zal weliswaar het nieuwe Ameri kaansche plan zijn zegen geven, doch dit Plan is van dien aard, dat slechts de andere mogenheden, met uitzondering van Frank rijk, er belang bij hebben, dat wil dus zeg gen, dat Frankrijk het aan Amerika en En geland wil overlaten om een hulpactie voor Duitschland op zich te nemen. Dit schijnt op het oogenblik de eenig mogelijke oplossing. Volgens de Fransche opvatting is het waar schijnlijk, dat Woensdagmiddag of op zijn laatst Donderdag de conferentie met alge- meene toestemming zal worden ontbonden en dat men de redding van Duitschland aan de andere mogendheden zal overlaten. In de late avonduren van Dinsdag zijn nog pogingen in het werk gesteld om nog op de een of andere wijze een toenadering der ver schillende partijen tot stand te brengen. Tot middernacht was evenwel nog niets bekend, waaruit werkelijke vorderingen zouden blij ken. Naar verluidt zijn de Franschen wel bereid tot eenige, zij het ook onbelangrijke concessies. Hierdoor is de toestand echter niet verbeterd, daar zij nog steeds vasthou den aan de gedachte van een leening op lan gen termijn met daaraan verbonden voor waarden. Tegenover de wereldmeening ver dedigen de Franschen zich met de opmer king, dat hen geen schuld treft, daar zij in principe tot helpen bereid zijn. De beslissing zal Woensdag vallen, dit is de algemeene opvatting, welke te Londen op het oogenblik heerscht. Spoedige verdaging van de Lon densche conferentie? Naar de ..Berliner Boersenkurier" meldt heeft de Fransche delegatie te Londen een verklaring doen bekend maken, waarin ge zegd wordt, dat men verwacht, dat de con ferentie reeds Woensdag voor onbepaalden tijd zal worden verdaagd. Frankrijk stelt zich op het standpunt, dat het niet, zooais de andere landen, geïnteresseerd is bij de in stand houding van credieten in Duitsch land. Geen vertrek der Franschte delegatie. Uit Londen wordt gemeld, dat de Fran sche minister-president Laval het gerucht, als zou de Fransche delegatie voornemens zijn, heden uit Londen te vertrekken, tegen spreekt en verklaart dat dit gerucht zonder eenigen grond is. Hindenburg aan Hoover De „Associated Press" publiceert een tele gram van Hindenburg aan Hoover, d.d. 20 Juli, waarin de nadruk wordt gelegd op den nood van het Duitsche volk, en wordt ge zegd, dat eenige dagen geleden de Rijks bank haar goudreserves en buitenlandsche deviezen aan vreemde landen heeft moeten afstaan. Ten einde zijn moed te behouden om het leven het hoofd te bieden en het ver-, trouwen der wereld in zijn vermogen om zijn verplichtingen na te komen, te behouden, heeft Duitschland dringend behoefte aan onmiddellijke hulp, wil de catastrofe niet over Duitschland en andere landen neerko men. Laval en Briand toch naar Parijs Hoewel Laval te Parijs heeft doen verkla ren, dat het gerucht, als zouden de Fransche ministers voornemens zijn, heden naar Pa rijs terug te keeren, geheel zonder grond is, neemt men te Londen aan, dat de moge- heid blijft bestaan, dat Laval en Briand i morgen naar Parijs zullen terugkeeren. Donderdag einde der Conferentie Na afloop van hun onderhoud gister avond met 'de Engelsche ministers keerden Laval en zijn collega's terug naar het hotel der Fransche delegatie, wat eerst plaats had te half twaalf vannacht. Zij weigerden iedere mededeeling, daar de commissie van minis ters van financiën had besloten, geen enkele bijzonderheid los te laten. Havas meent echter, op gezag van een vooraanstaand persoon, te kunnen mede- deelen, dat de wisseling van denkbeelden, welke in den namiddag plaats had tusschen de ministers van financiën en Bruening en Curtius, liep over de maatregelen, onmid dellijk toe te passen, teneinde het hoofd te bieden aan de financieele moeilijkheden van Duitschland. Havas meldt verder, dat men thans meent, dat de buitenlandsche delegaties Donderdag zullen vertrekken en dat MacDonald en Henderson de Duitsche ministers op hun terugreis zullen vergezel len om te Berlijn het weekend door te brengen. Een programma gepubliceerd Gisteravond is door het Volkenbondssecre tariaat het Ontw ipeningsprogramma der Fransche regeering gepubliceerd. De grond trekken van dit program zijn de volgende: 1. Iedere staat moet voldoende bewapend blijven om zich, nog voor het ingrijpen van den Volkenbond, te kunnen beschermen te gen een ongeprovoceerden aanval. 2. De bewapeningen mogen niet ver laagd worden beneden de voor de nationale veüigheid noodzakelijke grenzen. 3. Geen automatische gelijkstelling van de bewapeningen der staten. 4. Scherpe inachtneming van deel 5 van het verdrag van Versailles dat voor Duitschland, Oosteniijk, Hongarije en Bul garije bepaalde bewapeningsverboden voor altijd vastlegt. 5. Alle besluiten van de Ontwapenings conferentie moeten opgebouwd zijn op de onbeperkte erkenning van de üitemationale verdragen. 8. De Ontwapeningsconferentie moei een politiek veiligheidssysteem scheppen waarin de staten onmiddelltjken en daadwerkeiykcn onderlingen steun garandeeren. De onderverdecling. De Ontwapeningsnota is in drie deelen verdeeld. In het eerste deel wordt in lange uit eenzettingen de verhouding tusschen rlcel V van het verdrag van Versailles dat de bewapeningsbeperkingen voor de staten vastlegt en artikel 8 van het Volkenbonds pact dat de vermindering der bewapeningen afhankelijk maakt van de nationale veilig heidsvoorwaarden, ontvouwd Wanneer de ontwapeningsbepalingen in deel V van heu verdrag van Versaüles ge lijkmatig en algemeen ook toegepast zouden worden ook op de overige staten zou ar tikel acht van het Volkenbondspact iedere waarde en beteekenis verliezen. Het tweede gedeelte behandelt de door Frankrijk reeds genomen maatregelen ter beperking der De wapeningen waartoe de Fransche regeering met het oog op het ver drag var. Locarno reeds is overgegaan. Vervolgens geeft de nota in cijfers de tegenwoordige leger- en vlootsterkten even als die der luchtstrijdkrachten aan. De luchtstrijdkrachten, die tot dusverre algemeen geschat werden op ruim 2000 ac tief bruikbare militaire vliegtuigen be dragen volgens deze opgaven slechts 1210. In het derde deel gaat de nota in op het politieke karakter van de ontwapenings kwestie. Een vermindering der bewapenin gen aldus de nota vooronderstelt ver trouwen. Kan men echter hopen dat een dergelijk vertrouwen zal heerschen wan neer het gevoel bestaat dat het er op het oogenblik minder om gaat den vrede in het belang van allen te organiseeren dan wel in het belang van enkelen de huidige orde te veranderen en wanneer de staten bo vendien reden hebben tot de veronderstel ling dat hun op de verdragen opgebouwd bestaan tegenwoordig bedreigd wórdt? In feite moet thans het totaal van den in ternationalen toestand worden veranderd. Een politieke rpiossing moet worden gevon den. Het protocol van Genève biedt een dergelijke oplossing. Het verdrag van Locar no beteekent een volledige regeling voor slechts een gedeelte tan Europa. De Fran sche regeering is doordrongen van de nood zakelijkheid van een veiligheid, die alle staten elkander door wederzijdsche onmid dellijk daadwerkelijke ondersteuning garan deeren. Bij een ongeluk by d>2 Zuiderzeewerken op Texel is een man om het leven gekomen.. (blz. 1. 1ste DiadJ Het nieuwe Hoover-plan. (blz. 1, 1ste blad) Moeilijkheden op de Londensche Confe rentie. (blz. 1, 1ste blad) Het Chileensche kabinet afgetreden. (blz. I. 1ste blad) Gistermiddag is de acte gepasseerd voor de oprichting van de Nederlandsch-Belgi sche Kamer van Koophandel, welke geves tigd zal zijn te Amsterdam. (blz. 2, 1ste blad) Het Hongaarsche Parlement geopend. (blz. 2, 1ste blad) De nieuwe werkloosheidswet in Engeland aangenomen. (blz. 2, 1ste blad) Nog meer arrestaties in verband met den grooten bontdiefstal te 's-Gravenhage. (blz. 1, 2de blad) Bjj Dueren, in Duitschland, is een Neder landsche auto verongelukt, waarbij de vier inzittenden ernstig gekwetst zyn. (blz. 1, 2de blad) De Duitsch-OostenrUksche Tolunie voor het Int. Hof van Justitie. (biz. 2. 2de blad) Het hoogverraadsproces te Parijs. (blz. 2, 2de blad) De onrust in Spanje. (blz. 2, 2de blad) Voorontwerp van wet inzake arbeid in broodbakkerijen. (blz. 3, 2de blad) Werktijden en vacanties van wink>;flper soneel. (blz. 3. 2de blad) Jaarvergadering Ned. R. K. Bond vaö Bouwpatroons. (blz. 1, 3de blad) Belangwekkende bijzonderheden omtrent de nieuwe Nederlandsche afdeeling te Vin- cennes. (blz. 1, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67 vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.35. Hoogste barometerstand 768.6 te Parijs en Lion. Laagste barometerstand 746.5 te West- manör. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid westelijke tot Zuidelijken wind. meest half tot zwaar bewolkt. Aanvankelijk weinig of geen, later toenemende kans op regen. Wei nig verandering in temperatuur. 6 dooden, 150 gewonden Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten werd door een wervelstorm boven Lublin en omgeving een schade aangericht, die ge schat wordt op 3 millioen zloty 6 personen werden gedood. Ruim 150 personen werden gekwetst. Talrijke boerenhofsteden werden volkomen verwoest. Eenige duizenden men- schen zijn dakloos. van hel Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Geneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1