1U'ie Laatste^ Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Philips Radio-Toestellen Agenda 22 Juli Agenda 23 Juli ELCK WAT WILS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10755 Alle merken stofzuigers MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK ZANDVOORT VELSEN IJMUIDEN SCHAKEN Een groote grondtransac*-' - in Engeland Een badplaats verkocht Bijna het geheele stadje Hampton, een badplaats aan de Zuidkust van Engeland, dat zoo goed als geheel eigendom was van den hertog van Norfolk, is door hem ver kocht aan een Londensche firma. Het be drag van deze transactie is onbekend, doch het staat vast, dat dit de grootste grond- transactie is, die men ooit in Engeland heeft gekend. Ter voorkoming van kapitaalvlucht De Duitsche noodverordening De „Börsenkurier" meldt, dat de eerste uitvoeringsbepalingen voor de noodverorde ning op de kapitaalsvlucht o.m. op het vol gende neerkomen: Alle personen, die wonen, hun voornaamste verblijfplaats hebben in Duitschland, en op wier naam deviezen staan tot een totaal be drag van 20.000 rijksmarken of meer, moeten hun deviezen, waaronder worden begrepen buitenlandsche betalingsmiddelen en vorde ringen in buitenlandsche valuta, tot ten laatste 29 Juli 1931 bij de Rijksbank aanbie den. De Rijksbank zal zoo spoedig mogelijk be slissen over het accepteeren van de aan ge boden deviezen. Diegenen die slechts ver plicht zijn tot aangifte, omdat zij hun devie zen, naar zal kunnen worden bewezen, ge bruiken voor het bedrijfsleven ten goede ko mende doeleinden zullen in het bezit worden gesteld van formulieren voor aangifte, die kosteloos verkrijgbaar zullen zijn bij de Rijksbank en de credietinstellingen. Personen met een deviezenbezit beneden de 20.000 Mark, kunnen door een spècialen oproep tot aangifte worden verplicht. Wanneer zij ech ter hun deviezen aanbieden, alvorens zij een oproep ontvangen, zullen zij worden vrijge steld van de overige bepalingen der nood verordening op de kapitaalsvlucht. De werkloosheidswet in Engeland aangenomen Het aantal werkloozen gestegen Het Lagerhuis heeft gisteravond laat een derde lezing met 2"! tegen 21 stemmen aan genomen de nieuwe werkloosheidswet, die verscheidene technische wijzigingen bevat voor mijnwerkers, seizoenarbeiders, gehuwde vrouwen, enz. Het aantal werkloozen bedroeg 13 Juli j.I. 2.642.689 en was sedert de vorige week ge stegen met 8401. Een ontwapeningsrede van Lord Alexander Gisteren hield de Eerste Lord der Britsche Admiraliteit, Alexander, een rede voor de in het Lagerhuis gehouden jaarvergadering van de Britsche Vredesvereeniging. Hij wees er op, dat ondanks Volkenbond en Kel- Ioggpact de volkeren zoo weinig vertrouwen in de verdragen hadden, dat zij niet alleen niet ontwapenden, maar bovendien zelfs hun be wapeningen vergrootten. Alexander verklaar de woordelijk: ,,lk ben vredes-enthousiast. Ik wil ontwapening zien, doch steeds opnieuw blijkt mij weer, dat andere naties, wier naam ik niet noemen wil, niet de bewijzen van ge loof en vertrouwen toonen, die zij eigenlijk moesten toonen. Ik spreek namens de geheele regeering, wanneer ik zeg, dat wij, wanneer wij een werkelijken vooruitgang van andere naties zien op den door ons zelf ingeslagen weg, bereid zijn om verder te gaan. Een der grootste moeilijkheden bereidt ons tot nog toe de beslissing, waarop wij zonder verdere tegemoetkoming tot andere naties kunnen zeggen: Tot hier toe en niet verder." Opening van het Hongaarsche parlement Vergiftig gas in een laboratorium Zonder ongevallen afgeloopen Enkele werksters waren hedenmorgen in de Kweekschool voor Onderwijzers aan de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam bezig met het schoonmaken van het op de hoogste verdieping gelegen laboratorium. Plotseling gooide een van hen een fleschje om, dat gevuld was met een vergiftig gas, brolium genaamd. De in het lokaal aanwezige amu- nuensis kreeg het fleschje op den voet, waar door dit lichaamsdeel gewond werd. Onmiddellijk verspreidde zich het vergif tige gas door het lokaal, zoolat allen die zich daarin bevonden, overhaast de vlucht namen. De brandweer werd gewarschuwd en toen deze arriveerde drongen enkele brandwacht, die een gasmasker aroegen, in het vertrek door, waarvan zij de ramen openzetten. De schadelijke dampen waren daarop spoedig weggetrokken. Gebouw „St. Bavo" Haarlemsche Inkoop- Combinatie, 8.30 uur „Kunst na Arbeid" 8 uur „Arbeid Adelt", 8 uur Metaal bewerkers, 8 uur R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. Gouvernementsgebouw Provinciale Sta ten, 10.30 uur. H. B. S. Santpoorterplein Ned. Chemische Vereeniging, 9.15 uur. „Palace" Bioscoopvoorstelling en varié té, kwart over 8 uur. „Luxor" Theater Bioscoopvoorstelling en variété, kwart over 8 uur (voor volwasse nen). Rembrandt Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, 7 uur en kwart over 9 uur. (Voor volwassenen). Sociëteit „St. Bavo" „Proza en Poëzie", 8 uur. R. K. Oratoriumvereeniging, half 9 uur. Vakgroep Stucadoors, half 8 uur. Bestuur R. K. Coöp. Woningbouw- vereeniging, 8 uur. „Palace" Bioscoopvoorstelling en varié té, kwart over 8 uur. „Luxor" Theater Bioscoopvoorstelling en variété, kwart over 8 uur (voor volwasse nen). Rembrandt Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 uur en kwart over 9 uur. (Voor volwassenen). Personalia Dr. J. J. Tesch alhier, is benoemd tot des kundige in het comité, dat op 9 September te Genève zal bijeenkomen ter bespreking van de regeling van de walvischjacht. Dr. Tesch is chef der afdeeling zeevisscherij van het Rijksinstituut voor Biologisch visscherij - onderzoek. N.V. Albert Heijn Het is vandaag 25 jaar geleden, dat de N.V. Albert Heijn haar eerste kruideniers zaak in Haarlem opende. Door Rijksregent Horthy In aanwezigheid van het geheele diploma tieke corps, heeft de Rijksregent Horthy gisteren met een groote rede, het nieuwe Hongaarsche parlement plechtig geopend. Horthy begroette het initiatief van presi dent Hoover en gaf uitdrukking aan de hoop, dat diens voorstel een herademing van de wereldeconomie, een vernietiging van ds bestaande vrees en een herstel van het wederzij dsch vertrouwen tusschen de volken zou mogen veroorzaken. In econo misch opzicht is voor Hongarije het belang rijkste, dat het door het afsluiten van des betreffende handelsverdragen zijn landbouw producten een buitenlandsch afzetgebied kan verzekeren. Ten aanzien van de buitenland sche politiek verlaat Hongarije zich op zijn beproefde vrienden en op de verdragen, waardoor zijn plaats in het verleden en in de toekomst veilig is en die de zekerheid bieden, dat in de toekomst de rechtvaardige eischen van Hongarije verwezenlijkt kunnen worden. Uit de huidige wereldkrisis is slechts één uitweg, n.l. vreedzame samen werking tusschen alle naties. Hongarije zal alles doen, om dit doel te bereiken. De regeling van de economische verhou dingen zal hopelijk leiden tot verbetering van de betrekkingen met de nabuur-staten, ook op ander gebied. De vreedzame samen werking is echter slechts mogelijk onder be paalde psychologische voorwaarden. De sa menwerking der volkeren eischt, dat de on gelijkheid op het gebied der bewapening wordt afgeschaft. Hongarije hoopt, dat de ontwapeningsconferentie het volgend jaar een grondslag zou vinden voor de gelijkbe rechtiging van alle volken. De tweede voor waarde voor *n vreedzame ontwikkeling is de regeling van het minderheden-vraagstuk. De Hongarsche regeering zal ook alles dóen om de vrije cultureele ontwikkeling der minderheden te verzekeren. Na deze rede verklaarde Horthy het parlement voor geopend. „NIETS is zoo belangrijk, als het oorlogsgevaar van Europa af te wen den, zoodat ELK streven in deze richting moet worden beschouwd als te zijn in het algemeen belang." (Z. H. Paus Leo xm.) Faillissementen Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn Dinsdag 21 Juli 1931 de vol gende faillissementen uitgesproken. L. Scholte, bloembollenhandelaar, wonen de te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. B. W. Stomps, wonende te Heemstede. P. J. Eijke, vrachtrijder, wonende te Vijf huizen, gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs, wonende te Haarlem. J. H. Bos, caféhouder, wonende te Zaan dam, Gedempte Gracht 30b. Curator Mr. H. O. Drilsma, wonende te Haarlem. P. Eggink, schilder, wonende te Haarlem, Overtonstraat 38. Curator Mr. A. Beets wo nende te Haarlem. Theodoras Wolterman, destijds winkelier in groenten en fruit en arbeider, thans zonder beroep, wonende te IJmuiden-Oost, Meeuwenlaan 33. Curator Mr. Dr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden. Geëindigd zijn door het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van: J. J. Meijer, wonende te Vijfhuizen, gem. Haarlemmermeer. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. A. M. Tusenius te Amsterdam. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. J. Schouten, wonende te Haarlem. Cura tor Mr. A. Beets te Haarlem. Café-billard Van Gerven In perceel Spaarne 80 werd dezer dagen het café-billard F. G "an Gerven heropend. Het ouderwetsche dat eenige weken gesloten is geweest, is mans geheel naar den nieuwen tijd en gezellig ingericht en de kunstige verlichting en artistieke wandver siering scheppen een aangename sfeer in deze flinke ruimte, waar tot zelfs een tele fooncel in aanwezig is. Ongetwijfeld zal deze algeheele verbetering dit vanouds bekende café spoedig weer de zelfde bekendheid genieten. Concert op het Emmaplein Door de Federatie van Haarlemsche Mu ziekverenigingen is een concert vastgesteld op hedenavond, dat uitgevoerd zal worden door de Harmonie „Johez" op het Emma plein. Het programma is: 1. Through Bolts and Bars, marsch, EErnst Urbach. Die lustige Weiber von Windsor, ouverture, O. Nicolai. Souvenir de Franz Schubert, Bern. J. A. Rehl. An der schonen blauen Donau, wals, Joh. Strauss. Colonel Rogey, marsch, Kenneth G. Alford. Morning, Noon and Night, 2. 3. 4. 3. 6. 7. F. v. Suppé. Chr. Gounod. ouvert. Ballet Faust a. Introducti- - et Valse; b. Pas du la Seduction; c. Pas f-t Nubiennes; d. Les Troyennes; e. Toillette d'Astarté; f. Danse d'Astarté; g. Barchanale Entrée Phryné-Finale Finale. Rijwiel verduisterd Op verzoek van de Haarlemsche politie is door de Leidsche politie aangehouden een 23-jarige varensgezel, verdacht van verduis tering van een heerenrijwiel. De man is in bewaring gestelc' Provinciale Staten van Noord-Holland In de middagzitting kwam aan de orde het voorstel tot het vaststellen van een aanvul lend wegenplan, een verordening tot het uitkeeren van bijdragen aan onderhouds plichtigen van op dat plan voorkomende wegen etc. De heer REINALDA (S.-D.) stelde voor tot directe concentratie van wegen over te gaan. Spreker weet uit ervaring, dat er vele wegbeheerders zijn, die de wegen niet laten beantwoorden aan de moderne eischen van snel- en doorgaand verkeer. Geeft men uit- keeringen, dan moeten er voldoende waar borgen aanwezig zijn, dat verbeteringen in derdaad zullen worden aangebracht. De heer DEKKER (R.K.) bracht hulde aan Ged. Staten voor dit voorstel, dat hij van ganscher harte toejuichte. Spreker vroeg Ged. Staten na te gaan, welke wegen nog aan het plan kunnen worden toegevoegd. De heer THOMASSEN (S.-D.) sloot zich daarbij aan en drong ook aan op uitbreiding van het net. De heer VAN DE VALL (S.-D.) zou de Vennewatersweg willen vernieuwen. Hij komt nu op het plan voor verbetering voor. De heer VALKERING (R.K.) juichte de verbetering juist toe. De weg zal goed wor den voor snelverkeer. De heer SLINGENBERG (V.-D.) vroeg of rente en aflossing begrepen waren in de toe lagen, die worden verstrekt. De heer LUDEN (C.-H.) zou meer toe zicht op de wegen willen hebben. Er wordt verder in de voordracht van rijwielpaden van 1.50 Meter gesproken. Dit achtte spreker te smal, daar komen ongelukken uit voor. Spreker zou verder den weg langs de Kor- tenhoef, die het Gooi met de Vecht verbindt, graag op het plan zien. De heer KETELAAR (V.-D.) zou niet meer wegen op de voordracht willen hebben. Er zijn nog wel meer wenschen, die later wel licht kunnen worden ingewilligd. Het lid van Ged. Staten, de heer KOOI MAN, deelde allereerst mede, dat Ged. Sta ten niet terug zullen komen op hetgeen zij vorig jaar ten aanzien van de concentratie van wegenbeheer hebben gedaan. Door con centratie zal er meer economisch beheer komen. Het wegbeheer zal moeten worden verdeeld over zoo weinig mogelijk lichamen en voor verzoeken zullen Ged. Staten niet doof zijn. Zij zullen verder in overleg met de wegencommissie nog eens nagaan of er nog wegen zijn, die op het plan zouden kun nen voorkomen. Ten aanzien van de breedte der rijwielpaden, deelde spreker mede, dat de Staten zich zullen houden aan de bepa lingen van het Kon. Besluit, betrekking heb bende op de uitkeering van het wegenbe lastingfonds. De voordracht werd z. h. s. aangenomen. Bij het voorstel tot vaststelling van de rekening over 1929 van het Provinciaal We genfonds, laakte de heer DE WOLF (S.-D.) de gevoerde boekhouding, die hij onover zichtelijk noemde. Een ontwerp exploitatie rekening heeft spreker daarvoor ingediend. Besloten werd in beheer en onderhoud over te nemen een aantal wegen en bruggen, t.w. Zwarteweg-Bussum-Hilversum; Nesdijk- Limmen; Avenhomer Jaagewegbrugje; Slochterbrug-De Buiteslotermeer, Kolhomer Ankeveensche sluis. Verschillende wijzigingen in reglementen van polderbesturen en waterschappen wer den aangenomen. Bij deze punten diende de Communisti sche fractie een motie in, behelzende de be paling, dat aan ieder stemgerechtigde in een waterschap slechts één stem mag worden toegekend en dat elk stemgerechtigde voor iedere bestuurspost verkiesbaar moet zijn en dat dientengevolge het meervoudig stem recht onverwijld dient te worden opgeheven. De heer WIJNKOOP lichtte de motie toe. Tn een tweede motie wilde de fractie het stemrecht in een waterschap niet aan eenig grondbezit verbinden en stemrecht toeken nen ook aan de inwonende landarbeiders en pachtboeren. Geen lasten mogen worden op gelegd aan stemgerechtigden wier inkomen beneden de f 1200.blijft. De heer Ankersmit (S. D.) merkte op, dat de heer Wijnkoop te laat komt met zijn moties. Een jaar geleden zijn de regle menten op de waterschappen aangenomen, toen hebben de communisten niets gezegd. De heer Sneevliet (Rev. Soc. P.) onder steunde de moties, doch niet op de motieven door Wijnkoop naar voren gebracht. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) merkte op, dat de moties geen zin hebben, omdat dan de artikelen 27 en 28 van het Alg. Reglement eerst gewijzigd moeten wor den. De moties werden verworpen. Bij het voorstel tot wijziging van de bij zondere reglementen van bestuur voor de banne of polder Obdam enz. stelde de heer Wijnkoop nog eens een motie voor om enkelvoudig stemrecht in te voeren. Deze motie werd niet voldoende onder steund, waarna de voordracht werd aange nomen. Ook eenige andere wijzigingen werden aangenomen, waarna de vergadering tot Woensdagmorgen werd gesloten. De zomerzitting van Provinciale Staten van Noord-Holland werd hedenmorgen voort gezet. In behandeling werd genomen een voor stel tot wijziging en veststelling van eenige bijzondere reglementen van bestuur in ver band met de opheffing van het Ambacht van Westfriesland. De heeren D. E. v. Len- nep c.s. stelden voor van eenige polders het stemrecht te handhaven, waarna nader een voorstel zal volgen, waarbij, met behoud van een meervoudig stemrecht, zooveel mogelijk een evenwicht wordt verkregen tusschen de belangen van klein en groot grondbezit. Een langdurige discussie ontspon zich dan over enkel- of meervoudig stemrecht. De heer Ankersmit (S. D.) achtte geen enkele term aanwezig om op het voorstel van den heer v. Lennep c.s. in te gaan. De heer Thomassen (S. D.) verklaarde zich ook tegen het voorstel v. Lennep. De belanghebbenden, de pachters, kleine boeren geven geen stem in den strijd voor het en kelvoudig kiesrecht en stellen prijs op be houd van het bestaande. De heer Dekker (R. K.) had geen bezwaar tegen het eenkelvoudig stemrecht, daar hij meende, dat daardoor de belangen van de waterschappen gediend zouden zijn. Spreker was dus tegen het voorstel-v. Len nep. Jongenspatronaat „Spaarnewacht" Orgelbespeling Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 23 Juli, des namid dags van 34 uur, door den heer George Robert, zullen de volgende werken worden uitgevoerd: 1. Preludium en Fuga gkl.t., D. Buxtehude. Choralvorspiele, J. N. Hanff. a. Erbarm dich meiner, o Herr Gott; b. War Gott nicht mit uns diese Zeit. Twee deelen uit het Concert c. kl. t. G. F. Handel Fuge über den Namen Prière 2. 6. Eerste Choral B. A. C, H. R. Schumann J. Guy Ropartz César Franck 25-jarig jubileum Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het jongenspatronaat in de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans, zijn op 26, 28. en 29 Juli feesten georganiseerd. De Zeereerw. heer Pastoor L. H. Beysens, oprichter van het patronaat, die in 1912 de parochie verliet, schrijft in de feestgids het volgende: Vijf en twintig jaar geleden, dat ik voor het eerst met een 10-tal jongens, die de Zondagsche Catechismus hadden verlaten heen toog naar de school in de Gortesteeg. Door bemiddeling van onzen pastoor had den wij daar voor den Zondagmiddag de beschikking gekregen over twee school lokalen, maar dan toch nog onder beding, aat ik aansprakelijk bleef voor vernieling of verontreiniging. Het laatste gedeelte van die voorwaarde baarde nog al eens zorg op regenachtige dagen. Want de toenmalige Gortesteeg werd wel niet gerangschikt onder de „schoolpaleizen", maar een gang en een lokaal vol met slikvoeten op Maandagmorgen waren toch niet geschikt om opgewekt de nieuwe schoolweek te doen beginnen. De zwaarte van die bepaling werd echter aan merkelijk lichter, toen in den loop van het laar de behoefte zich deed gevoelen aan een Fatronaatscommissie, en het hoofd der school, de heer D. Janse als secretaris daarin zitting nam. Dien eersten tijd in de Gortesteeg! Toch is het een genot om nog eens terug te den kengelijk aan alles wat ons ontbrak! De ruimte was maar uiterst beperkt. Voor- loopig één schoollokaal, en dan nog met banken, die eigenlijk voor onze jongens te klein waren. Geldmiddelen waren er niet en al zouden die er geweest zijn, een betere gelegenheid voor onze bijeenkomsten op Zondagmiddag zou toch niet te vinden zijn geweest. Bovendien, heel het program van werkzaamheid moest als het ware tastend worden gezocht. Met het aannemen van nieuwe leden moest maar spaarzaam te werk worden gegaan. Hooger dan 14 is het aantal dat eerste jaar niet geweest. Maar die eerste 14 kunnen er dan ook roem op dragen te hebben geholpen aan het leggen van een degelfjken grondslag. Met dat kleine clubje begonnen wij een spaarbank in optima forma. Den eersten Zondag, dat die gelegen heid geopend werd, ging ik naar huis met een kapitaal van 2.35, geloof ik. Dat moest nu rentegevend worden belegd! Vervolgens schrijft Z.E. Over de vakteeken- school, het instellen van een herhalings cursus, de bouw van een parochiale school en het patronaatsgebouw, enz. Het feestprogramma bevat voor Zondag 26 Juli om 7 'A uur een H. Mis met algemeene H. Communie voor de overleden leden en weldoeners; 10 A uur Plechtitge Hoogmis voor de lovende leden en weldoeners; 2 A uur receptie in de benedenzaal van het Jeugdgebouw, Koningsteinstraat; 7 y, uur feestavond voor genoodigen, ouders en leden. Dinsdag 28 Juli; 1% uur feestavond voor de oud-leden. Woensdag 29 Juli: 7% uur feestavond voor de donateurs. R. K. Commissie voor Beroepskeuze De R. K. Commissie voor Beroepskeuze deelt ons mede, dat zij geen zitting houdt van 1 Augustus tot 25 Augustus. Gedurende dien tijd is de commissie niet te consultee ren. Rijwieldiefstal Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een heerenrijwiel uit een garage aan de Regulierstraat. Diefstal in een badinrichting Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een zilveren heerenarmbandhorloge uit een kleedkamertje der gemeentelijke badinrichting aan de Houtvaart. Jubileum Donderdag a.s. hoopt de heer R. L. Staats, werkzaam als bottelbaas bij den wijnhandel Jager Gerlings, zijn zilveren jubileum fcij deze firma te vieren. Geboren: 17 Juli d. van H. M. J. de Fouw- Zuurendonk; 20 Juli: d. van A. M. Joosten- Rijs; 21 Juli z. van M. C. B. Schuck-Balm; 19 Juli: z. van J. Wentholt-Wentholt; 20 Juli z. van M. S. W. Hom-Bout; 20 Juli d. van H. Zwier-de Vries; 20 Juli d. van L. M. Boerjan- Dhont; 20 Juli: z. van M. C. J. Renne-Hul- sebosch; 20 Juli z. van M. J. L. Dekker-Ha- verink. Overleden 20 Juli: C. C. de Nooij, 31 jaar, M. v. Heemskerkstraat; 20 Juli J. Th. v. d. Meü, 77 jaar M. v. Heemskerkstraat; 20 Juli A van Hinten-Schagen, 78 jaar Oude Groen markt; 21 Juli J M. Lentelink-IJsseldijk, 65 jaar, Jan Huygenstraat; 20 Juli A. A. de Laat-Cornet, 63 jaar, Gasthuislaan; 20 Juli A. M. van Bentem, 58 jaar Kamperlaan. Personalia Bij het politiekorps te Den Haag is be noemd tot politie-agent de heer J. W. Pa- schier van hier. Ruiling van grond Door B. en W. wordt aan den raad voorgesteld met de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente een ruiling van grond aan te gaan. De gemeente zou een terrein van 46 M2. afstaan, dat overblijft na den bouw van het consultatiebureau. Daar voor zou in ruil gegeven worden een terrein aan de Spoorstraat, waarvan de grootte 30 M2. is. Het daaropstaande gebouw zal ge sloopt worden ter verbetering van de Spoor straat. Ook is de Diaconie bereid ter verbetering van de Portstraat een strook grond van 16 M2. af te staan, als de gemeente de verplaat sing van het hekwerk op zich neemt. Jubileum 1 Augustus a.s. hoopt de heer Volger, hoofd van schooi D, den dag te her denken, dat hij voor 25 jaar bij het Zand- voortsche onderwijs in functie kwam. De heer Volger werd toen benoemd aan school B, ging later naar het uitgebreid onderwijs aan school C en werd daarna hoofd van D. Radio-distributie In ons blad van 8 dezer hebben wij medegedeeld, dat de N. V. Velser Radio-centrale plannen had om ook in Wijk aan Zee en Duin radio-uitzendingen te gaan distribueeren. Nader is ons geble ken, dat door genoemde centrale op 7 No vember 1929 reeds een op zegel gesteld uit voerig adres met toelichting aan den ge meenteraad van Wijk aan Zee en Duin is gezonden, waarin om concessie werd ge vraagd. Aan alle raadsleden is een afschrift van dit adres verstrekt. Tot op heden, dus bijna twee jaar later, hebben de aanvragers nog niets vernomen, het rust dus blijkbaar nog in portefeuille. Ter haringvisscherij De motortrawler „Betje", een broederschip van de „Antje R 15", zal naar wij vernemen, Donderdag a s. zijn eersten proeftocht maken om Vrijdag daarop ter haringtrawlvisscherij uit te varen. Als schipper is aangesteld Th. te IJmuiden. Terug van de reis De nieuwe Krom- bout-motorkotter IJm. 113 heeft zijn eerste reis volbracht. Na Vrijdagmiddag te zijn uitgevaren kwam hij gisteren aan de markt en besomde i 500. Personalia. De algemeene vergadering van aandeelhouders der N V. Visscherij Mij. Praxis alhier, heeft in de plaats van den heer M. Bosma Wz. tot commissaris geko zen den heer K. H. Tusenius en de alge meene vergadering van aandeelhouders der N. V. Visscherij Mij. Holland tot commissa ris in de plaats van den heer M. Bosma Wz. de heer L. Poortenaar. Duitsche trawler met makreel De traw ler „Neufundland" H. C. 106 is in de haven binnengeloopen met 570 manden visch, waar onder 330 manden makreel. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken Met de Zweedsche stoomschepen „Patria" en „Garm" werden ladingen piekijzer, welke in genomen waren in de zeehaven van de hoog ovens, naar Zweedsche havens verscheept. Vergadering Hoogoven- en M.e.k.o.g.-per- soneel Donderdag 23 Juli, te half 8, wordt door den R. K. Metaalbewerkersbond een zeer belangrijke vergadering gehouden in het K. S. A.-gebouw te Beverwijk, waarbij alle leden, werkzaam aan het Hoogovenbedrijf en M.e.k.o.g., worden uitgenoodigd. Van de Westkust terug De stoomtrawler „Zaanstroom 4" IJm. 197 is terug van de Westkust met 292 manden visch, waaronder 190 manden der zoo gewilde Heekvisch. Ook de „Azimuth" IJm. 195 was binnen met 280 manden, waaronder 185 manden Heekvisch. Groote vangst De trawler „Adelante" IJm. 19 kwam na een reis van 6 dagen bin nen met niet minder dan 640 manden visch. „Springzaad" Men weet, welk een fijngevoeligheid plan tenwortels toonen en hoe handig de wor tels alle hindernissen, hetzij in den vorm van een kleinen steen of iets dergelijks, die zij op hun weg ontmoeten, weten te ont wijken. Alle planten bezitten min of meer deze gevoeligheid. Het meest treedt dit echter wel aan den dag bi, een plant uit de familie van het kruidje-roer-me-niet. Het is de „Mi mosa pudica" die in Indië voorkomt en die wegens haar overgevoeligheid den naam draagt: „Nolimetangere", d.w.z. „raak me niet aan." In haar vaderland bedekt zij den bodem met een tapijt van frisch, sappig groen en het dichte tapijt is bezaaid met kleine, rose bloemen. Een voetganger of ruiter, die de gras vlakte passeert, laat een pad van een meter breedte achter, dat in scherpe lijnen van de omgeving afgeteekend is. Het wekt den in druk, alsof niet één mensch, maar een heele, in rijen marcheerende troep menschen, de planten vertrapt heeft! Volgens de waarnemingen van professor Louis Lapicque van de Sorbonne is het reeds voldoende, een blad of een kleine stengel van deze mimosa af te plukken, om iemand, die met gebogen rag den bodem beschouwt, met het verbluffend feit in kennis te stel len, dat de groene vlakte in een groot ge deelte van zijn gezichtsveld plotseling ver dwenen is. In plaats van de sappige, groene mat, die zich zooeven nog voor zijn oogen vertoonde, ziet hij nu nog slechts de naakte aarde, steenen, doode bladeren en stengels, die verdord en verwelkt schijnen. Kortom, de planten schijnen plotseling verdwenen te zijn. Hoe merkwaardig dit verschijnsel op zichzelf ook is, toch overdreef Darwin, toen hi) in deze sensibiliteit van deze veranderin gen der planten cie intelligentie wilde zien, terwijl het toch slechts uitgesproken prikke lingen van zuiver physischen of mechani- schen aard zijn. De ijs-export uit Tropische landen Mexico is een tamelijk warm land en een bericht, dat men van daaruit groote hoe veelheden ijs naar New-York exporteert, zal in het algemeen schouderophalend gelezen worden en toch is het bericht absoluut niet onjuist. Het gaat echter niet om natuurlijk ijs, maar om z.g. droog ijs. Dit iis, dat met behulp van koolzuur ge fabriceerd wordt, kan in het Mexicaansche petroleumgebied Quebraco goedkoop ver vaardigd worden. Een petroleummaatschap- pij heeft reeds jaren geleden bij haar bo ringen naar nieuwe petroleumbronnen een sterke koolzuurbron ontdekt. Jarenlang heeft men deze bron ongebruikt laten liggen, tot een Maatschappij uit New- York op het idee kwam, de onbenut weg- stroomende koolzuur-massa's op te vangen en ze vóór de fabricage van koolzuurijs te gebruiken. Deze methode bleek uitstekend en zoo ziet men thans in de haven van Pampico de groote ijsbooten, die het tusschen kurken platen verpakte ijs uit het Zuidelijk gelegeh Mexico naar Noord-Amerika tot New-York transporteeren. Het Landentournooi te Praag De uitslagen der dertiende ronde waren: OostenrijkSpanje l'/i ZwedenZwitserland 40 AmerikaItalië 30* DuitschlandJoegoslavië 21! Hongarije—Denemarken 2 AA* PolenCechoslovakije 21" EngelandNoorwegen 20** RoemeniëFrankrijk 2 A1 'A NederlandLitauen 3 AA sn die der veertiende ronde: Oostenrijk—Roemenië 1—O*" Polen—Frankrijk IA— 2X>* Cechoslovakije—Denemarken 2—0** Hongarije—Letland 21* Duitschland—Litauen 1—1** Zweden—Spanje 3 AA ItaliëNoorwegen 2'AA* Zwitserland—Joegoslavië 'A'A*** Vereenigde Staten—NederlandIA—A*" Nederlandsch-Belgische Kamer van Koophandel opgericht Zetel te Amsterdam. Naar wij vernemen, is gistermiddag ten kantore van notaris W. H. Lubbers te Am sterdam tie acte gepasseerd voor de oprich ting van een Nederlandsch-Belgische Kamer van Koophandel, welke in de hoofdstad zal zijn gevestigd. President der Kamer is de heer Emile de Footer, industrieel te Antwerpen; vice-presi dent is de heer Edgard Dupont. lid van den Raad vcor de Scheepvaart te Antwerpen; als secretaris treedt op de heer Mr. J. L. Bak- huijsen Schuld te Amsterdam. WOENSDAG 22 JULI Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.55 34.65 uonden 12.04 12.05 New-York (cable) Berlijn 2.47% 2.48% 48.20 48.30 Rome 12.95 13.05 Madrid 22.70 22.90 Oslo 66.25 66.40 Stockholm 66.20 66.35 66.20 66.35 7.30 7.40 34.80 35.— Warschau WOENSDAG 22 JULI Vorige Koersen Staatsieeningen 5 Nederland 1919 4 A Nederl. 1916 4H Nederl. 1917 4% Nederland 1931 4 A NJnd. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mi). industrieën Onliever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford Jndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum nortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar Deli Batavia Rubb Rott. Tapanoeli Serbadjadl Silau V I. C O Allied intercontin Rubber Scheepvaart Holl Amerika uijn iit.o Gem. Eigenü Kon Ned Stoomb 'cheepvaart-Unie Marine eomm Marine pref 'liker 4 V A cored jo n anden •tions idem Tabak Jeu Batavia )ude Deh ostkust enembah laxweli poorwegen Jnion Pactilc i/Vabasb :hic ivinw St Pau. iansas City Soutt örle RaUr holongatie 102 103%6 103 hX6 102% 983/; 114 110 129% 164'/2 89% 64 44 105 28% 288% 56 47u/16 7V2 147/s 31 79 201% 25% 218V1S niVg 9 /l6 7% 85% 66 45% 22% 46% 71% 44 41 33/ig lohs 8 40 119 5% 8V8 335% 22% 90 58 203 203 245% 240% 34 33 273% 273 40 161 162 14"/,. 15 6% 28x'i6 22% 23 1%% 102 103'/16 1031/,6 102% 983/g 128 160% 88 58% 42% 104% 28 186 55% 48 31 78 25% 215% 7 83% 35 3x/s Ü7% 330 89 „Leent dus het oor aan onze bede (om Vrede), ontvangt de vaderlijke uitnoodiging, die wij tot u richten it* naam van den Goddelijken Verlosser» den Vorst des Vredes." (Vredesnota Z. H. Benedictus XV)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2