WESTFALEN ROND! TWEEDE BLAD WOENSDAG 22 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Door Sauer- en Münstertand «f STADSNIEUWS Nederlandsche Chemische Vereeni mng mmm 25 jaar een Tram-Muziekcorps „Al de zwaar bezochten en voort:: allen, die een menschenhart bezitten wenschen vurig, dat nimmer meer een oorlog tusschen de volkeren uit breekt." (Pater Ohlmeier in „Nooit en nimmer meer Oorlog",) W. KUIPERS Zn. Wegen in Haarlemmermeer GEMENGD NIEUWS Raadselachtige geschie denis te Amsterdam Goede vangst der Amhemsche Politie Zich in brand gestoken Automobiel-ongeluk i. Steeds heeft het naburige Westfalen op den Nederland- schen reiziger door zijn bergen en val leien, zijn heide, beemden en bos- schen, door zijn ou- derwetsche steden, zijn vaak idyllisch gelegen dorpjes, en door zijn romanti sche, door grachten omgeven burchten een bijzondere aan trekking uitgeoe fend. Juist Westfalen mag er zich op be roemen. van de ou- derwetsche steden van Europa eenige der fraaiste en meest belangwek kende. waarin een groot aantal wel sprekende getuigen uit het verleden ongedeerd zijn over gebleven, te bezit ten. Kan men in het Zuiden van Duitschland bogen op namen van goe den klank als Neu renberg. Würzburg en Rothenburg, het Duitsche Noorden mag met hetzelfde recht zich beroe men op namen als Münster, Soest, Berleburg, Osna- brück en andere. Is het Noorden van 't oude Westfaalsche gebied het reizend Hollandsche publiek over het algemeen meer bekend; het Zuiden, dat meer speciaal den naam draagt van Sauer- land, is het minder. En toch ook deze streek heeft haar groote mate van bekoorlijkheid en is rijk aan afwisseling. Daarvan hebben zich, indien ze 't nog niet wisten, in de afgeloopen dagen een aantal onzer Hollandsche persvertegenwoordigers kunnen overtuigen, die, evenals wij, uitge- noodigd waren door het „Westfalische Ver- kehrsverband", het sterke centrale orgaan der Westfaalsche Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Dortmund, waar van Dr. Schmidt aldaar de vriendelijke lei der is. Met het doel, ons, Hollandsche journalis ten, en daardoor ook het reizend Hollandsen publiek, van de schoonheid en de beziens waardigheid van het Westfaalsche land te overtuigen, werden we in een comfortabelen reisauto 'n Rozenkranzwagen, onder de even competente als charmante leiding van Dr. Wagner, en in gezelschap van den eminen- ten Hollandschen Consul uit Dortmund, den heer J. Schmidt, door het dicht met grootere en kleinere plaatsjes bezaaide Sauerland rondgevoerd. Een eenigszins vermoeiende tocht, waai- voor echter de schoonheid van het land schap en de rijkelijk opgedane kennis een gunstig tegenwicht vormde. Laten we beginnen met te zeggen dat de organisatie van de reis voorbeeldig was, en dat de leider van ons gezelschap geen „Feld- webel"-allures behoefde aan te nemen om ons van plaats tot plaats te drijven, en ons zooveel mogelyk te laten bezichtigen. Dortmund was het punt van vertrek. Wei nigen zullen weten dat deze fabrieksstad, die een snelle opkomst heeft gehad in de laatste jaren, en heusch niet alleen om haar uitstekend bier bekend is, op het oogenblik al meer dan 535.000 inwoners telt, en wat inwonertal en uitgestrektheid betreft, Mün ster, de hoofdstad van Westfalen, ja, zelfs alle andere Duitsche steden, behalve natuurlijk Berlijn, verre overtreft. De „bierstad" heeft twee culturen, een oude, dateerend reeds uit de der tiende eeuw, en een op en top moderne cul tuur, respectievelijk zich uitend in een aan tal fraaie oude bouwwerken, we noemen het Rathaus uit 1241 en een zeer groot aantal moderne constructies, waarvan de eerste jjzer-beton-glas-kerk in Duitschland, de Nikolai-kerk, wel de meest typische re presentatie is. Ook het monumentale ge bouw „Die Westfalenhalle", een kolossaal sportgebouw waarin meer dan 12000 perso nen een plaats kuunen vinden, verdient te worden genoemd. Om zijn Zesdagen-rennen is het zeker bij fietsminnend Holland niet onbekend. Met zijn uitgestrekte tuinstadswijken, «Ün ultra-modern ingerichte zwembassins, zjjn grootsch opgezette kerkhof, zijn prachtige slotpark Romberg, met zijn vlieg- haven en nieuwe woningbuurten, mag Dort mund zich rangschikken onder de eerste steden van Duitschland. Van het hotelwe zen aldaar kregen we gedurende ons ver blijf aldaar dien eersten avond, nacht en morgen ook slechts de meest gunstige in drukken. Trouwens ook op onzen verderen tocht was de verzorging allerkeurigst. Een stad, ondanks de ook daar zeer zwaar heerschende en drukkende werkloosheid, nog vol leven en vertier. In de mooie win kelstraten een zeer druk verkeer en in de oude binnenstad tal van romantische oude hoekjes, maken deze vroeger vrije Rijks- en Hansa-stad, die den Romeinschen naam droeg van Tremonia, tot een bezienswaar digheid, waarvan men over 't algemeen wei nig vermoeden heeft. Toen we den volgenden morgen Dortmund verlieten, lazen we er de eerste berichten over den door het sluiten der banken ont- stanen toestand. Van buitensporige zenuw achtigheid der bevolking bespeurden we echter in de binnenstad zelve zoo goed als niets. Even zagen we den zeer snel rijden den auto van het Ueberfall-commando on zen wagen voorbijrazen, om hier of daar een opstootje van „Nazi's" uiteen te ja gen, maar verder bleek van den vrij ge spannen toestand naar buiten zoo goed als niets. De Nikolai-kerk, van de evangelische gemeente te Dortmund, de eerste glas-ijzer-betonkerk, welke in Duitschland word ge bouwd. Vooral 's avonds is ze van een sprookjesachtig effect. Over Hagen, 'n klein industrieplaatsje, waar bijna de geheele bevolking wegens het stilliggen der fabrieken van rijkssteun leeft, langs Breckerfeld en Schalksmühle, waar de toestand al niet veel rooskleuriger bleek, maar waar we desondanks zeer gastvrij wer den ontvangen, reden we naar Halver, waar we zelfs door een der plaatselijke blaadjes in het Hollandsch (en wélk een Hollandsch!) werden verwelkomd, en vandaar naar Mei- nerzhagen, in de buurt waarvan zich de groote waterbouwwerken, de Versetalsperre, bevinden, die de bewondering afdwingen door haar uitgestrektheid. We maakten zoo terloops de opmerking, dat wij in Holland van water liefst zoo veel mogelijk land ma ken, terwijl men in deze streken precies andersom te werk gaat en water verzamelt waar er vroeger geen was. Over hooge heuvelkammen, waarop tegen den avond het donkere dennenloof een im posante massa vormt, langs gemeenlijk uit stekend verzorgde basaltslagwegen, waarop het voor den autobezitter prettig rijden moet zijn, door boschrijke dalen, waar de plechtige stilte hangt van den vallenden avond, bereiken we de evenals Rome op ze ven heuvelen gebouwde industriestad Lüden- scheid, waar we plechtig door het gemeente bestuur worden ontvangen, waar ons een interessante film wordt vertoond van de, ook voor wintersport uitstekend geoutilleer de omgeving, en waar we overnachten. culieren en vereenigingen, waar men, in den vorm van een even uitstekend als fraai gelegen hotel het nuttige met het aange name heeft weten te vereenigen. Want behalve hotel en Jugendherberge, is dit Ehrenmal ook een observatiepost voor den Rijks ornitologischen dienst, en tevens een tweede De Bilt waar de weersgesteldheid wordt genoteerd en doorgegeven We hebben dan den denkbeeldigen drie hoek die het hoogland van het Ebbege- bergte omsluit Lüdenscheid, Meinerzha- gen, Attendorn verlaten, en gaan over Alten- en Oberhunden naar Berleburg, waar we opnieuw allervriendelijkst worden ont vangen, en waar zelfs in het stille nachtelijk uur de „Polizei-Stunde" was voor deze gelegenheid extra laat verzet de kegel ballen door journalistenhanden geworpen, nog als verre donders de echo's van het vredige stadje en den slottuin wakker riepen. Het diner In hotel Duin en Daal te Bloemendaal werd gisteravond een diner gegeven, waar mede aanzaten Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en de heer G. D. Gratama, direc teur van het Frans Halsmuseum. De voorzitter, prof. dr. P E. Verkade, heette allen hartelijk welkom, in het bijzon der Mr. Heerkens Thijssen, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde. Tijdens het diner voerde o.a. het woord Mr. Heerkens Thijssen. Spr. zeide namens het gemeentebestuur het zeer op prijs te stel len in contact te zijn gekomen met de Ned. Chem Ver., aangezien deze vereeniging van het grootste belang is. De heer Gratama zeide van hoe groote beteekenis de chemie is voor de zorg voor schilderijen. Spr. acht het ernstig noodzakelijk dat aan den chemischen grond'lag bij de schilder kunst de uiterste aandacht wordt besteed en bepleitte in dit verband het invoeren van een leerstoel in de chemie aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam. Wanneer wij niet beter voor onze schilderijen zorgen, gaan deze verloren, al dus spreker. Ook voerde nog het woord Dr. Freetl, gast der vereeniging. Prof. Verkade dankte in de eerste plaats het gemeentebestuur en prof. Fokker der Teyler Stichting voor de groote gastvrijheid die door de stichting aan de Chemische Vereeniging is betoond, door het beschikbaar stellen van zalen enz. Ook bracht spr. dank aan de firma En schedé, die aan alle deelnemers een herdruk ten geschenke heeft gegeven der „Schets der Leere van Lavoisier." Rede Dr. Oskar Löwe. Hedenmorgen hield Dr. Oskar Löwe uit Jena de volgende voordracht over „Methode en toepassing der studie der Absorptie-spec- tra." Van de vele methoden om het verloop der absorptie in het zichtbare en in het ultra violette van het spectrum aan te toonen werden de vijf volgende verklaard: Het aangeven van de ligging van een ab- sorptie-band door de golflengten zijner ran den (tabellen), het opteekenen van het ver- De wonderlijke wereld der onderaardsche grotten van Attendorn. De z.g. Alhambra- Grot, dertig meter onder den grend. De temperatuur hier bedraagt steeds 1° C. 's Morgens daarop worden we gewekt door een kletterenden regen, maar dit schijnt in dit heuvelachtige land tot de dingen te be- hooren, die spoedig „vorüber" gaan, en wan neer we dan ook over Wardohl, een der weinige plaatsen waar aluminium-erts ge vonden wordt, naar Neuenrade rijden, rui men allengs de wolkengevaarten het veld voor den stevigen wind. Wanneer we van den hoogen uitkijktoren van het Ehrenmal om ons heen blikken, zien we een schilderachtig zonbeschenen berg landschap zich naar alle kanten uitstrekken. We ontmoetten er een paar vriendelijke landgenooten, die ons den lof zongen van deze aan heerlijke wandelwegen zoo rijke streek, en die in de wolken waren over deze hun vroeger onbekende en aan wisselend landschapschoon zoo rijke omgeving. In gezelschap van den burgemeester van Attendorn bezichtigden we daarna de fraaie en uitgestrekte Tropsteinhöhle van die plaats, de druipsteengrotten, die van een wonderlijke pracht zijn, en in uitgestrekt heid en grilligheid de meest bekende grot ten overtreffen. 's Middags bevinden we ons in 't hartje en op het hoogste punt van het Sauerland, den z.g. Hohen Bracht. Een monument, eerst vorig jaar ter eere van de gevallenen in den we reldoorlog gesticht, met het geld van parti- loop der absorptie in een golflengte-schema volgens Formanek, de photographie van het spectrum, de door vloeistoflagen van ver schillende dikte en twee photometrische methoden, een optische en een electrisohe. De toepassing van de studie der absorptie- spectra werd door diapositieven verduidelijkt door voorbeelden uit de glasindustrie, uit de technische chemie (b.v voor reinheidsbepa lingen), uit het onderzoek naar de samen stelling der stoffen, uit de pharmacie en ten slotte uit de gasfabrikatie aan te halen. Ook voerden nog het woord dr. E. H. Buchner, prof. dr. H. R. Kruijt, drs. G. M. Rientsma en dr. J. van der Lee. Rromeering van pyridine Mede namens prof. dr. J. P. Wibaut deed H. J. den Hertog Jr chem. docts. een mede- deeling over een nieuwe werkwijze ter berei ding van pyridinederivaten. Deze werkwijze bestaat hierin dat pyridine wordt omgezet in een halogeen pyridine, dat dan opnieuw in reactie wordt gebracht. De spreker beperkte zich tot de behandeling van enkele merk waardige resultaten omtrent den invloed van katalysatoren en vooral van de reactietempe- ratuur op de bromeering van pyridine en broompyridinen, verkregen en besloot zijn le zing met een opmerking over het belang, De Versetalsperre bij Meinershagen, een der eerste groote water bouwwerken van Duitschland, met een verval van 28 M. De op zeven heuvelen gebouwde industrie-stad Lüdenscheid, gezien van de Nurre-hoogte. de substitutiereacties in cyclische verbin dingen in een ruim temperatuurgebied te onderzoeken. Nitratie van xenylamine derivaten Dr. M. H. Werther behandelde het onder werp Nitratie van xenylamine derivaten. Het is gebleken mogelijk te zijn van het ortho en para animo-diphenyl of ortho en para xenylamine di-, ori-, en tetranitroderi- vaten te maken, met bekende structuur, door nitratie met reëel salpeterzuur. Het aantal in te voeren nitrogroepen wordt bepaald door de beschermende rest, inge voerd tegen de oxydeerende werking van het salpeterzuur, te varieeren. Deze resten zijn de acetyl-, aethyiureum-, een carbomethox- (aethoxy-) groepen. Na afloop van de nitra tie kunnen deze beschermende groepen op eenvoudige wijze weer verwijderd worden. Siliciumdioxyde Prof. -dr. C. J. van Nieuwenburg (Delft) sprak over „Over Siliciumdioxyde, alleen en te zamen met water." Spreker geeft 'n résumé van hetgeen in de laatste jaren op zijn laboratorium op dit ge bied is verricht. Een groot aantal physisch- chemische onderzoekingen op silicaat-che misch gebied zijn in laatste instantie geba seerd op het monaire ste'sel Si02. Het daar voor in 1913 door Fenner gegeven diagram is van verschillende zijden bestreden en inder daad zijn dan ook tekortkomingen in de be wijsvoering aan te toonen. Spreker heeft vooreerst meer actieve katalysato en gezocht en gevonden voor de langzame omzettingen tusschen het kwarts, het tridymiet en het cristoballiet en voorts langs dilatometrischen weg de identificatie van de beide laatste producten verbeterd. Voorzien van deze nieuwe hulpmiddelen heeft hij het monaire stelsel Si02 opnieuw in onderzoek genomen en daarbij het diagram van Fenner bevestigd gevonden. Een andere serie experimenten heeft zich bezig gehouden met de door geologen veelal vermoede, doch nooit aangetoonde vluchtig heid van kristallijn Si02 met waterdamp. Het blijkt, dat die vluchtigheid, of oplos baarheid, even boven de kritische tempera tuur van water zeer duidelijk merkbare af metingen aanneemt, in overeenstemming met wat daarover op grond van theoretische beschouwingen van v. d. Waals en Bakhuis Roozeboorr was te verwachten. Met op deze wijze vervluchtigd kiezelzuur is spr. er in geslaagd een aantal pneumatolytische syn theses van silicaten te bewerkstelligen, die voor de geologie in het algemeen van belang geacht moeten worden, en die zelfs specula ties mogelijk maken over de wijze, waarop de vaste aardkorst uit de zwak-siliciumhouden- de ijzerkem der aarde zou kunnen zjjn ont staan. Prof. Verbade over: „De n'euwe regels voor de organisch-chemi sche nomenclatuur." In de Sectie voor Organische Chemie hield prof. dr. P. E. Verkade een voordracht over „De nieuwe regels voor de organisch-chemi- sche nomenclatuur." Gedurende de laatste jaren heeft een internationale commissie, on der voorzitterschap van prof. dr. A. F. Holle man uit Bloemendaal, zich met deze nomen clatuur bezig gehouden. Een hoogst belang rijk definitief rapport is voor enkele maan den door deze commissie uitgebracht. Het is thans zaak de in dit rapport vervatte regels voor de nomenclatuur der organische ver bindingen zoo algemeen mogelijk ingang te doen vinden. Hun gebruik imperatief voor te schrijven heeft geen zin. daar toch in de practijk geen dwangmaatregelen mogelijk zijn. Men moet de nieuwe regels steeds en op alle mogelijke 'wijze propageeren. Spreker tracht thans de regels nader tot de Neder landsche chemici te brengen, door ze te commentarieeren en door hun gebruik met een groot aantal voorbeelden toe te lichten. Van de belangrijkste gaat hy bovendien de wordingsgeschiedenis na. Het was in het najaar van 1906, dat eenige beambten, werkzaam aan de toenmalige E S. M„ plannen beraamden om tot oprichting van een muziekcorps te komen. Aangezien het aantal personen niet te groot was, traden eenige buitenstaanders toe en had op 1 November 1906 de oprichting plaats van de E. S. M.-fanfare, met als di recteur den heer Rap, kapitein der Infan terie. Vijf jaar heeft de heer Rap leiding gege ven, om in 1911 het directeurschap over te dragen aan den tegenwoordigen directeur, den heer Reinier van 't Hof. Door samensmelting van de E. S. M. met de N. Z. H. T. M. in 1922, heeft dit corps het tot muzikanten uit eigen personeel ge bracht. Thans is de naam „Haarlems Tram fanfarecorps". Waar men den dag van de oprichting van het corps niet onopgemerkt voorbij wü laten gaan, is er een fc ^stcommissie gevormd tot het uitwerken van verschülende plannen. In de laatstgehouden vergadering van de Tram-fanfare is in beginsel besloten ter ge legenheid van dit feit een solistenconcours te doen houden en wel op 31 Oct., des avonds, 1 Nov. 's middags en 's avonds. De heeren Jos. de Klerk en L. Hasebroek zijn bereid gevonden in de jury zitting te nemen. Ook zal men dien dag hulde brengen aan hen, die 25 jaar bij het corps zjjn. Op de eerste plaats zal jubileeren de eere voorzitter, de heer J. A. R. van Helden, die in deze functie de vereeniging 25 jaar heeft bjjgestaan; op de twe-de plaats de heer d. J. H. Caron, een der oprichters, die 25 jaar bestuurslid is. Wjj begonnen bij de oprichting met 16 le den. Wy hadden het geluk op ons eerste concours een tweeden prijs te bemachtigen. Al spoedig kwamen wy in het bezit van een mooi vaandel. Alles ging crescendo, totdat de heer Rap bedankte als directeur. Wie zou zijn voetsporen volgen? Wy kwamen in connectie met onzen tegen woordigen directeur, die na overleg de be noeming aanvaardde. Met frisschen -moed gingen wij aan het werk. Op concoursen behaalden wij eerste en wteede pryzen en thans is het corps ge plaatst in de 1ste afdeeling. En dank zij de volle medewerking van onzen eminenten directeur, gaat het corps flink vooruit en bedraagt het ledental thans 38. Er zijn 8 tamboers en 4 pijpers aan het corps ver bonden en meer en meer werken allen mede om het corps zoo volmaakt mogelyk ie maken. De Fanfare heeft een wensch: zy wil een nieuw vaandel hebben! Wetende, dat onder Haarlems burgerij vele vrienden gevonden worden, die het Tramfanfare-corps een goed hart toedragen, hoopt het bestuur, dat de penningmeester drukke dagen zal krygen. OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97 KIJKT NIET DOOR EEN TE «Tl f KEN OF ZWAKKEN BRIL Examens Hoofdacte Haarlem, 21 Juli. Geëxamineerd 3 vrou welijke en 3 mannelijke candidaten. Ge slaagd mej. M. S. de Vrugt, Haarlem en de heeren A. B. van Hienen, Wijk aan Duin en M. Arpat, Santpoort. Afgewezen 3. Spoedig verbetering Naar aanleiding van verschillende klach ten over den weg van de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder tot Leiden vergewiste de B B.N.. Bond van Bedrijfsau^ohouders in Nederland, zich omtrent de plannen der Provincie te.i aanzien van de eventueele over neming Het bleek, dat deze spoedig te ver wachten is, en dat dan onmiddellijk met de verbetering zal worden begonnen. Om die reden heeft de B.B.N. er van afgezien, bij de tegenwoordige onderhoudsplichtigen op verbetering aan te dringen. Verband met den moord op het Rokin? Het „Volk" meldt uit Amsterdam: De politie van het bureau Singel staat op het oogenblik voor de uiterst moeilijke taak om te trachten een, vooralsnog hoogst ge heimzinnige zaak, tot klaarheid te brengen. Het betreft de plotselinge en hoogst myste rieuze verschyning van een man, omtrent wiens identiteit nog niets is vastgesteld en die na een paar dagen, waarin hy zich op een allerzonderlingste wyze gedroeg, op even mysterieuze wyze naar onbekende oorden is verdwenen, met achterlating van een koffer, welks inhoud het sterke vermoeden wettigt, dat deze man zich aan een ernstig misdrijf heeft schuldig gemaakt, of er op eenigerlei wyze medeplichtig aan is. „Het Pontje" Op Donderdag den 21sten Mei jl. des mid dags omstreeks vijf uur, verscheen in het kleine cafeetje „Het Pontje", gevestigd aan de stille zijde van het Rokin in perceel 63, een ongeveer 30-jarige man. Hy was in het bezit van een kleinen koffer, dien hij bij zyn ta feltje in de gelagkamer neerzette, toen hy een glas bier bestelde. Het duurde niet lang of hy had met den caféhouder, een zeer gemoedeiyk man, een gesprek aangeknoopt, waarby hoofdzakelijk de onbekende aan 't woord was. Hy deelde mede, zoo juist van het Centraal Station te zyn gekomen, waar hy met den Duitschen trein uit Berlyn was gearriveerd. In Berlyn, zoo vertelde hy verder, .was hy als ingenieur werkzaam geweest by de be kende firma Siemens Halske, welken werk kring hij na hem ongeveer tien jaren te heb ben waargenomen, had moeten opgeven. De man zeide Nederlander te zyn hij sprak onze taal ook zeer goed maar sprak ook heel goed Duitsch. Na eenlgen tyd deelde de man nog mede, dat hy De Heer genaamd was en weer wat later, nadat hij den inwendigen mensch ver sterkt had, kwam hy de avond was by- kans verstreken met de vraag, of hy in het café den nacht mocht doorbrengen. De caféhouder merkte toen op, dat hy er geen hotel op na hield en dus geen kamer beschikbaar had, waarop de gast verklaarde er tegen op te zien nog naar een hotel te gaan en genoegen te nemen met een eenvou dige rustplaats, desnoods op een divan. Zonderling De caféhouder wüde den man een plezier doen en verschafte hem logies. Den volgen den dag evenwel bleek de man geen aanstal ten te maken om zijn weg te vervolgen. Ach ter in de gelagkamer bleef hij zitten en na dat een desbetreffende opmerking was ge maakt, zeide hy geen lust te hebben om de straat op te gaan. Evenmin wilde hij aan een tafeltje plaats nemen dicht by het raam. De caféhouder en zyn huisgenooten lieten den man zyn gang maar gaan en schonken aan het geval eigenlijk weinig aandacht. De man betaalde zyn verteringen en bleef voor zich heen zitten kijken. Kwamen er andere be zoekers in het café, dan hield hy zich achter af, het gezicht zooveel mogeiyk van de an dere gasten afgewend. Op den eersten nacht volgde een tweede en in de gedragingen van den ..Berlijner" kwam geen verandering. Een aanbod van den caféhouder om een auto ritje met hem en zijn vrouw mee te maken, werd afgeslagen. Slechts eenmaal is de man op Vrijdag 22 Mei een kort oogenblik buiten de deur geweest, maar overigens was hy met geen stok de deur uit te krygen. Zaterdagmiddag omstreeks half een zou hy met den caféhouder afrekenen en hy gaf toen voor naar het postkantoor te zullen gaan om geld te gaan halen, dat daar intus- schen voor hem gekomen zou zyn. De man ging de straat op met achterla ting van zyn koffertje, maar in café „Het Pontje" zag men hem niet terug. Men vond die verdwijning wel vreemd, maar men dacht, dat de man wel weer terug zou komen, aangezien hy immers zijn kof fertje had laten staan. Toen er echter een aantal dagen verstreken waren, oordeelde men het gewenscht het koffertje te inspec- teeren. Verschillende sleuteltjes werden daarvoor gebruikt, maar er was er niet een dat paste. Het koffertje werd wederom weggezet en men liet het onaangeroerd tot ji. Maandag de echtgenoote van den caféhouder van een vacantiereisje terugkwam. Er werden toen wederom sleuteltjes gepast en met een gelukte het het koffertje te ope nen. Verbazing en schrik Men kan zich de verbazing en tevens den schrik van den caféhouder en zijn huisge nooten voorstellen, toen het gloednieuwe kof fertje een aantal kleedingstukken bleek te bevatten, waarvan er eenige met bloedvlek ken besmeurd waren. Vooral met een zak doek was dit het geval, terwyi een pullover de duideiyke kenmerken vertoonde, uitge- wasschen te zyn, ten einde bloedsporen te verwyderen. Verder lagen in het koffertje eenige andere kleedingstukken, alsmede een overhemd en een paar boorden. Alles bij el kaar maakte een vry haveloozen indruk. Na deze vondst heeft de caféhouder ie po litie van het bureau Singel onmiddeliyk van alles op de hoogte gesteld. Daarbij heeft hy van zyn zonderlingen en wel eenigszins lu- guberen gast een zoo nauwkeurig mogelyke „Wees gegroet. Gi. Koningin des Vredes! Schenk aan de onvreedzame wereld, na een nieuwen Advent een nieuw Kerstfeest, na het Morgenrood, dat reeds voor ons schemert, nog meer zegevierend dan tot bed-sn. de Zon der Gerechtigheid. Jezus Christus, (Jwen Zoon, den wonderbaren Raadgever, den sterken God, den Vadei der toekomst, DEN VORST DES VREDES! Amen. Dit: Wereldkerk en Wereldvrede, door Pater F. Stratmann, O. P.). persoonsbeschrijving gegeven. Iedere aanwij zing waarheen de man gestoven is ontbreekt echter. Niet uit Berlijn Het dadelijk door de politie aangevangen onderzoek heeft echter wel reeds vastgesteld, dat de man stellig niet uit Berlijn is en geen ingenieur is, die bij genoemde Duitsche fir ma is werkzaam geweest. De nadere beschouwing van den inhoud van het koffertje wees trouwens uit, dat men hier vrij zeker te doen heeft met een inwo ner dezer stad, voor wien 't van belang was dat hij .onder dook". Zoo b.v. is het over hemd afkomstig ergens uit een winkelzaak in buurt IJ .IJ., terwijl ook de boorden geen enkel kenmerk droegen, dat zij in Duitsch land gekocht zouden zijn. Het ligt voor de hand, dat zoowel de café houder als de politie, na het zonderlinge ge drag van den onbekende, maar meer nog na de ontdekking van den inhoud van het kof fertje, verband zochten met den onlangs op het Rokin gepleegden moord. Maar tusschen het tydstip waarop deze moord is gepleegd, n.l. op 4 Mei j.l. en net komen van „De Heer" in café „Het Pontje" aan het Rokin, liggen niet minder dan 17 dagen. Indien deze man inderdaad iets met de misdaad aan het Rokin te maken heeft, wat zou hem dan nopen zich na 17 dagen juist in de onmiddellyke nabijheid van het moord- perceel en dan nog op die wyze te ontdoen van bebloede kleedingstukken? Zeker, het is in de historie, maar dan toch heel lang geleden, wel eens voorgekomen, dat de misdadiger is teruggekeerd naar de plaats van de misdaad. Vooralsnog evenwel zyn er nog tal van twyfelpunten ten aanzien van de vraag of in het bovenvermelde eenig. zy net dan ook een zwak licht zou moeten worden gezien in den Rokin-moord. De mogelijkheid blyft stellig open, dat de thans weer spoorloos verdwenen onbekende, hetzij hier ter stede of elders, bij eenige an dere zaak betrokken is. De politie is thans yverig doende te trach ten het raadsel tot oplossing te brengen. Vjjf iubrekers aangehouden. De politie te Arnhem heeft gistermiddag een goede vangst gedaan. Zij hield vijf per sonen aan, allen in Arnhem woonachtig, in verband met de inDraak, welke in den nacht van Zaterdag op Zondag gepleegd is in de woning van dr. Schoemaker. aan den Jans- binnensingel, aldaar, waarbij uit een geld kistje een bedrag van f 1200 werd gestolen. Van de vyf aangehoudenen heeft er één thans bekend. Het geld was in alle vrooiyk- heid door het vijftal in Kleef verteerd, meldt de „Tel." De andere vier aangehoudenen bly- ven tot dusver ontkennen. Een van hen was pas uit de gevangenis ontslagen waar hy zyn straf wegens inbraak had uitgezeten. Maandag heeft te Onderspekholtz, ge meente Kerkrade, de 24-jarige gehuwde vrouw P. na een huiselijken twist, toen haar man afwezig was. zich met petroleum over goten en, toen hy weer thuis kwam. in diens tegenwoordigheid, zich met een luci fer in brand gestoken Kermende van pyn is de vrouw als een brandende fakkel uit het raam der bovenwoning. 3 k 4 meter hoog, op een binnenplaats gesprongen. Per ziekenauto is de vrouw in zorgwekkenden toestand naar het hospitaal te Kerkrade ge- braéht. De politie heeft P. een verhoor af genomen. INBREKERS TE ZEIST AANGEHOUDEN Ze „werkten" reeds vanaf Paschen Het gelukte- de politie te Zeist een 4 tal jonge menschen inwoners van Zeist aan te houden die zich reeds vanaf Paschen by herhaling hadden schuldig gemaakt aan in braak in een groot winkelmagaziin in de Moranbanstraat, dat alleen overdag wordt bewoond. Gebleken was, dat behalve een 7 tal revolve-s. buksen, flesschen wijn en al lerlei snuisterijen als buit werden meegeno men. Ook de reeds aan derden verkochte vuurwapenen konden na de aanhouding der daders worden opgespoord. De bontdiefstal te Den Haag Verschillende aanhoudingen In verband met de inbraak in de bont zaak van de N. V. „De Zilvervos" waarby voor ruim 15000.— aan bont werd gesto len, zijn, gelijk gemeld, in Rotterdam aan gehouden en naar Den Haag overgebracht, de 39-jarige mej. E. A. B. en de 28-jari?e D. B. De vader van laatstgenoemde, de 52- jarige sigarenwinkelier J. B. heeft ruim 8000.— van den buit in beslag genomen. Voorts zijn in Den Haag nog aangehouden een 31-jarige bakker en de 30-jarige bont werker J. G. H„ die gistermiddag voor den Haagschen Officier van Justitie zyn geleid. De Rotterdamsche aangehoudenen gaan heden weer naar Rotterdam teneinde daar voor den Officier van Justitie te woiden ge leid. Een Nederlandsche auto in Duitcrhiand verongelukt. De vier inzittenden naar het gasthuis vervoerd Een Wolff-telegram meldt, dat Maandag avond In het Rneln and tusschen Duren en Langerwehe, een Vederland~che auto, waa ln vier personen zaten en die door een dame bestuurd werd, om onbekends reden t^gen 'n boom reed. De boom knapte af en de auto sloeg over den kop in de sloot naast den weg, waar hy m brand vloog Met moeite konden eenige landarbeiders, die in de buurt werkten, de vier inzittenden uit den bran den wagen redden. Zwaar gewond werden de Nederlandera naar het gasthuis te Düren overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5