Buitenlandsch cdCieuws FEUILLETON DE CONFERENTIE TE LONDEN Vacantïe! In Uw koffer of fietstasch PUROL DE MAN VAN RERGENSHUIZEN cJRieuive voorstellen van Hoover De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie voor het Hof Niemand verzuime het petitionnement voor algemeene ontwape ning te teekenen De heffing van 100 mark op buitenlandsche reizen De onrust in Spanje Het hoogverraadproces te Parijs De zaak der Snia Viscosa De zaak-Daudet Onderzoek in het Liebknechthaus Gemengde (Buitenlandsche Berichten -FIETSBANDEN - //V hHoopénd /jzêrsrêrkj RADIO-OMROEP Haar man in bed verbrand KORT NIEUWS De zitting; van gistermorgen In de morgenzitting van de „zeven mo- gendheden-conferentie", welke meer dan twee en een half uur duurde, werd in hoofd zaak gesproken over de meer algemeene zij den van den toestand. Bijna alle gedelegeer den namen aan deze bespreking deel. Men was het er over eens, dat het meest dringende deel van het probleem is, midde len te beramen voor internationale finan- cieele samenwerking, die direct zouden wor den toegepast, ten einde het vertrouwen in de economische stabiliteit van Duitschland te herstellen. Deze taak wordt beschouwd als de essen- tieele stap bij de bestudeering van verdere maatregelen welke vereischt zouden kunnen worden ter bereiking van een permanent her stel op een hechte basis van den Duitschen financieelen toestand. Men was het er over eens, dat de eerste stap moet zijn, te verze keren, dat geen verdere credieten aan Duitschland zullen worden onttrokken. De Amerikaansche Staatssecretaris Stimson leg de er den nadruk op, dat hij er vast van overtuigd is, dat de Amerikaansche banken voort zullen gaan samen te werken voor de handhaving van credieten aan Duitschland, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de banken in andere landen een zelfde houding zullen aannemen. Besloten werd, dat de Britsehe premier MacDonald des middags een bijeenkomst van ministers van financiën der verschillende landen zou presideeren. Deze bijeenkomst is eveneens bijgewoond door dr. Brüning. Verklaringen van Dr. Curtius Na afloop van de ochtendzitting van de Ministerconferentie heeft de Duitsche Rijks minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Cur tius, eenige mededeelingen gedaan omtrent het verloop der zitting. Met bijzondere voldoening heeft de Duit sche delegatie kennis genomen van de ver klaringen van MacDonald over de oorlogs schulden en de schadevergoedingen. De zit ting van heden heeft zich uitsluitend met de financieele kwesties bezig gehouden. Met bij- zcnderen dank gewaagde Dr. Curtius er van, dat de Amerikaansche staats-secretaris Stim son een duidelijke opheldering van den fi nancieelen toestand van Duitschland ge- eischt heeft. De besprekingen van heden sloten aan bij de Maandag door den Duitschen Rijkskan selier Dr. Bruening naar voren gebrachte punten en wel ten eerste de kwestie van het voorkomen van kapitaaisvlucht en ten twee de het verkrijgen van credieten op korten termijn. De conferentie heeft zich heden morgen alleen met het eerste punt bezig gehouden. Men heeft de mogelijkheden om kapitaaisvlucht te verhinderen, ernstig onder de oogen gezien en de vraag behandeld, of ook maatregelen tegen kleine banken kun nen worden genomen. Dr. Curtius betoogde met nadruk, dat geen politieke kwesties in behandeling zijn geko men. Of een conferentie voldoende zal zijn voor de thans hangende kwesties, moet men afwachten. De technische bijzonderheden omtrent het eerste punt, de verhindering van kapitaaisvlucht, zullen zoo mogelijk in de bijeenkomst van de Ministers van Financiën, die hedenmiddag plaats vindt, geregeld wor den, MacDonald hoopt, dat deze conferentie in staat zal zijn reeds Woensdag aan de ple naire conferentie practische voorstellen te doen. Daarna zal de tweede kwestie in be handeling komen. Over de besprekingen in de conferentie van hedenmorgen wordt verder nog gemeld, dat alleen besprekingen over den algemeenen financieelen toestand hebben plaats gehad. Het is duidelijk, zoo wordt er van Engelsche zijde op gewezen, dat de delegaties algemeen van meening zijn, dat de credieten die op 't oogenblik aan Duitschland zijn toegestaan, niet moeten worden ingetrokken en dat maatregelen daarvoor moeten woiden geno men. De Amerikaansche Staats-secretaris Stim son heeft het Amerikaanscne standpunt na der uiteengezet. Hij heeft duidelijk betoogd, dat de Amerikanen hun credieten niet inge trokken hebben, doch den laatsten tijd nog verhoogd hebben. Dr. Bruening tot Vrijdag in Londen In confersntiekringen neemt men aan, dat Dr. Bruening zijn voornemen, cm Woens dagavond te vertrekken, in verband met het belang der besprekingen, zal opgeven. Mac Donald hoopt, dat Dr. Bruening in staat zal zijn minstens nog tot Vrijdag in Londen te blijven. De meening te Berlijn De rede van den Engelschen Minister-Pre sident MacDonald bij de opening van de conferentie te Londen is met voldoening te Berlijn ontvangen. Men wijst erop, dat men in Londen den noodtoestand van Duitschland erkent. Tegelijkertijd wordt de hoop uitgesproken, dat de conferentie te Londen een tastbaar resultaat zal opleveren. Te Berlijn verwacht men dat de conferentie tot het einde van de week zal duren. Geen erkenning van nieuwe ver plichtingen De leiders der Nationale oppositie hebben het volgende telegram aan den Rijkskanse lier dr. Bruening te Londen gezonden: Tegenover het oorspronkelijk tot verlich ting ontworpen olan van den Amerikaan- schen president Hoover wordt het onomwon den voornemen van Frankrijk gesteld, het Duitsche volk op den duur onder zijn dic tatuur te dwingen. Zoo moet uit de verlich ting een verzwaring ontstaan. Het zal in verantwoordelijke kringen in Frankrijk niet onbekend zijn, dat in ons ge martelde volk vooral op het platteland, de vertwijfeling zoodanig gestegen is, dat aller wegen gevaarlijke gedachten ontstaan. Het Duitsche volk wil zich van de schuld aan den oorlog vrij zien, het wil de hem opge- dwongen onrechtvaardige lasten niet langer dragen. Een verdere beperking van de Duit sche souvereiniteit is ondragelijk en niet te verantwoorden. De geheele nationale oppo sitie wijst er daarom op, dat zij op grond van haar beginselen nieuwe verplichtingen tegen over Frankrijk niet als rechtsgeldig kan er kennen." Het telegram was geteekend Graf von der Holfz, Hitler,'Hugenberg, Graaf Kalckreuth Bethge, Lins, Selke en Duesterberg. De bijeenkomst der ministers van financiën De door MacDonald gepresideerde bijeen komst der te Londen verblijvende ministers van financiën, die eveneens werd bijgewoond door den Duitschen Rijkskanselier dr. Brue ning, heeft meer dan vijf en een half uur geduurd. In een kort communiqué, dat aan het einde der zitting werd uitgegeven, wordt louter vermeld, dat de resultaten der be raadslaging heden aan de plenaire zitting der ministers zullen worden voorgelegd. Naar verluidt stonden de langdurige be sprekingen in verband met het onmiddel lijke vraagstuk hoe de moeilijkheden van den huidigen noodtoestand in Duitschland kunnen worden overkomen. De besprekingen van gisteren De besprekingen van gistermorgen waarin de zuiver banktechnische aard van het probleem hoe buitenlandsche deposito's te verhinderen uit Duitschland af te vloeien, leidden tot een voorstel dit probleem of over te dragen aan een bankierscommissie of aan een gemengde commissie van vertegenwoordigers der financieele ministeries en der banken. Hierover heeft zich een vrij langdurige ge- dachtenwisseling ontsponnen, die naar ver luidt tot resultaat heeft gehad, dat een commissie is ingesteld van ministers van financiën en deskundigen der financieele ministeries zonder vertegenwoordigers der banken. Naar verluidt, zou Laval in den loop der zitting een vrij heftige woordenwisseling hebben gehad met Snowden. De Britsehe regeering voor het nieuwe plan-Hoover? In Washington verluidt, dat de Britsehe regeering het nieuwe voorstel van Hoover in vollen omvang ondersteunt. De onderhandelingen van de minis ters van financiën. Over de onderhandelingen van de minis ters van financiën zijn slechts enkele spaar zame mededeelingen bekend geworden. Het zwaartepunt van die besprekingen schijnt te hebben gelegen in de vraag welke stappen onmiddellijk genomen moeten worden om verder afvloeien van kapitalen uit Duitsch land tegen te gaan. Daar op dit punt geen overeenstemming bestond, is besloten, het den afzonderlijken delegaties over te laten hun standpunt in een rapport voor de plenaire vergadering van de ministersconferentie op hedenmor gen uiteen te zetten. De algemeene indruk is, dat de onder handelingen, die oorspronkelijk een zuiver financieel-technisch karakter zouden dragen, sterk door politieke overwegingen zijn be ïnvloed. De leden van die commissie hebben zich verbonden om het stilzwijgen te bewa ren totdat de rapporten bij de plenaire ver gadering zouden zijn ingediend. Na het einde van de besprekingen, dip zes uren geduurd hebben, bleek, dat de aanwe zigen nog niets hadden vernomen van hev nieuwe Hoover-plan, ofschoon dit reeds des middags in de dagbladen was gepubliceerd. Verdere verdediging van het Duitsche standpunt Gistermiddag om vier uur werd voor het Permanente Hof voor Internationale Justi tie de behandeling voortgezet van de zaak der Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. Prof. dr. V. Bruns vervolgde zijn pleidooi en merkte daarbij op, dat één enkele ver plichting door Oostenrijk op zich genomen, om iets te doen of niet te doen, niet be schouwd kan worden als een prijsgeving van zjjn onafhankelijkheid. Een overeenkomst echter om later de onafhankelijkheid prijs te geven, ware te beschouwen als een indi recte prijsgave van zijn onafhankelijkheid. Juist is echter de stelling, dat een overeen komst, wier waarschijnlijkheid niet uit sluit, dat in de toekomst door een latere aote de onafhankelijkheid zal worden prijs gegeven, is te beschouwen als een daad. die de onafhankelijkheid in gevaar brengt. Plei ter wilde zich niet verdiepen in waarschijn lijkheidsberekeningen omtrent de toekomst. Wilde hij zoo iets doen, dan zou hij even goed het verleden kunnen nagaan en de vraag stellen of de verplichtingen, die aan Oostenrijk zijn opgelegd, vereenigbaar zijn met den wapenstilstand en de veertien punten van Wilson. Eindelijk vergelijkt plei ter de bepalingen van het Protocol van Weenen betreffende de voorgenomen Tol unie met de aan Oostenrijk opgelegde ver plichtingen. Nog ging pleiter de bezwaren na, door Frankrijk ingebracht, tegen enkele bijzondere bepalingen van het Protocol van Weenen. Hij deed daarbij uitkomen, dat geenszins de bedoeling is, een gemeenschap pelijke douane-administratie te scheppen, 'n Ander bezwaar is, dat als gevolg van 't vervallen van de douane-linie tusschen Oostenrijk en Duitschland, de heffing van rechten op goederen, die in transito door Duitschland naar Oostenrijk worden gezon den, door Duitschland zou geschieden. De Duitsche agenten zullen echter geenszins in de plaats komen van de Oostenrijksche en de heffing zal niet geschieden ten behoeve van Oostenrijk maar van Duitschland. Een derde bezwaar is, dat Oostenrijk bij het slui ten van handelsverdragen met derden niet langer zelfstandig, doch gezamenlijk met Duitschland zou moeten handelen. Dit brengt echter geenszins de prijsgave van souvereine rechten van Oostenrijk mee. Een laatste bezwaar is, dat het protocol de in stelling voorziet van een arbitragecommis sie, die omtrent vragen betreffende de in klaring en de toepassing van het verdrag zal beslissen. Daardoor echter zal de onaf hankelijkheid niet verminderen. Noch be strijdt pleiter net bezwaar van Italië, dat de meerderheid in de arbitragecommissie al naar de keuze van den president of Duitsch of Oostenrijksch zal zijn, en dat dus, indien de meerderheid Duitsch was, de onafhanke lijkheid van Oostenrijk zou worden aange tast. Pleiter wees er op, dat de arbitrage commissie tusschen Amerika en Duitschland een Amerikaansche meerderheid heeft, doch dat Duitschland geen enkele reden tot kla gen daarover heeft gehad in de jaren, dat de commissie werkt. De stelling van Italië, dat de vrijheid om handelsverdragen te sluiten een andere is, dan de vrijheid om douane te hebben tegen over een bepaald land, komt feitelijk neer op het verbod van een staat om een anderen staat vrijen invoer toe te staan. Toch is dit ook toegestaan bij het handelsverdrag van 1923 tusschen Italië en Oostenrijk. Wat blijft er ten slotte over van de critiek tegen het protocol van Weenen geconcentreerd? Het is in overeenstemming met art. 88 van het Verdrag van St. Germain en van het protocol van Genève. Het geeft de onaf hankelijkheid van Oostenrijk niet prijs. Pleiter was hiermede aan het einde van zijn pleidooi gekomen. De zitting werd geschorst tot hedenoch tend half elf. Dan is het woord aan den Oostenrijkschen agent prof. dr. E. Kauf- mann. Het Fransche memorandum. In het Fransche memorandum over de Tol unie, dat aan het Internationaal Gerechtshof te Den Haag is toegezonden, wordt het reeds bekende standpunt van de Fransche regee ring uiteengezet. Verder maakt de Fransche regeering het Haagsche Hof er op opmerkzaam, dat zij niet een onderzoek naar alle details van de verschillende problemen verlangt, die een DuitschOostenrijksche tolunie zou op werpen. Het Haagsche Hof moet er alleen over be slissen of een dergelijk accoord in overeen stemming zou zijn met de verdragen of niet. Critiek op de regeering-Brue- ning door de Duitsch Natio nale Rijksdagfractie De Duitsch Nationale Rijksdagfractie deelt over haar zitting in den Rijksdag mede, dat, nadat kennis genomen was van een uitvoerig referaat van den partijvoor zitter, dr. Hugenberg, twee moties werden aangenomen. In de eerste motie wordt critiek uitge oefend op de regeering Bruening en gecon stateerd, dat slechts een scherpe en snelle wending van de Duitsche politiek in het vaarwater van de nationale oppositie wer kelijke verbetering, in het bijzonder de over winning van de werkloosheid en van de crisis in het crediet- en valutawezen kan brengen. Met klem wordt geconstateerd, dat bui tenlandsche crediethulp niet noodig is en dat, wanneer Duitschland wil, het op eigen kracht den toestand meester kan worden. Ei is geen aanleiding tot vertwijfeling. De toestand is duidelijk en eenvoudig wanneer men slechts den marxistischen bril afzet. De tweede motie keert zich in scherpe termen tegen het verbieden van rechts- gerichte kranten. De desbetreffende nieuwe noodverordening wordt o.a. vergeleken met de Russische perswet van 1865. 30. „Ik zal je alles binnen een paar minuten vertellen," antwoordde hij. „Doch eerst je toegetakelden arm verbinden, 't Kan erger zijn, dar. je misschien denkt." ,,'t Voelt wel een beetje kleverig aan," be kende ik. „Doe de deur op slot, dan gaan wij naar mijn studeerkamer." Wat Billy niet weet van meswonden, kan gerust als een overbodige vraag beschouwd worden. Vlug en voorzichtig trok hij mijn kleeren uit; ver volgens knipte hy met 'n schaar door wat hem in den weg stond en haalde zoo het beleedigde gedeelte van mijn corpus voor den dag. Het bestond uit een leelijk uitziende snede aan den buitenkant van mijn arm waaruit het bloed langzaam wegsijpelde. Na een kort onderzoeK verdween de ernstige uitdrukking van zijn gelaat. „t Heeft niets te beteekenen, hoor," zei hij. „t is maar een heel klein adertje. Dat maak ik in minder dan geen tijd in orde." „Je praat net of je het jammer vindt, dat het niet erger is," zei ik. „Ik ben meer dan tevreden zoo." Hij grinnikte en nam zijn zakdoek, dien hij stevig om mijn arm bond Daarna ging hij naar mijn slaapkamer en kwam een oogenblik later terug met een kom warm water, een schoonen doek en een fleschje perubalsem. „Je schijnt den weg al goed te kennen," zei ik. „Dat is maar goed ook," antwoordde hij. „Ik heb al drie uur op je zitten wach ten. Pas nu even op, ik zal Je misschien een beetje pijn doen." Tien minuten later lag ik, volgens de rege len der geneeskunde, verbonden op de sofa. terwijl Billy een paar glazen brandy en soda mengde, om onze respectieve vermoeidheid te boven te komen. „Jij bent de eerste spreker," zei ik, terwijl ik het glas aannam, dat hij mi) toereikte „Steek jij eerst maar van wal, dan kom ik aan de beurt." Hij haalde zijn schouders op. „Ik zal er niet lang over doen", sprak hij. „Ik kreeg je brief pas vanavond om negen uur in han den. Die Maxwells verzochten mij naar Liverpool te komen en toen lieten zij mij vier en twintig uur wachten, om mij ten slotte nog den bons te geven". „Ik hoop, dat je daartegen toch protest hebt aangeteekend" zei ik vriendelijk. Billy- glimlachte. „De oude Maxwell weet nu ten minste, hoe ik over hem denk, als je dat eenigen troost verschaft. Hoe het ook zij, ik ging in niet al te aangename stemming naar Londen terug en betreurde het, dat ik niet met jou in zee was gegaan; en daar vond ik zoowaar jouw reddend briefje in den spiegel steken. Ik sprong ftoo vlug ik kon, in een taxi en kwam direct hierheen. Het meisje, dat mij inliet, zei, dat je naar een parti) was, maar dat ik hier moest blijven en ook hier logeeren. Nu, ik wachtte tot ongeveer kwart voor twaalven; toen belde ik haar en vroeg haar, of het nachtwerk zou worden. Zij wist het niet, vertelde zij en zy zag er zoo intens slaperig uit, dat ik haar zei, dat zij wel naar bed kon gaan, want dat ik op je zou oiyven wachten zy aarzelde en bromde zoo iets van „ik heb mijnheer iets belangryks te zeggen". „Nu, wat het ook moge zijn", zei ik, ,,'t kan best tot morgen wachten". Toen ging zy einde lijk weg en liet my met de brandy alleen. Ik hield het tot by eenen uit; toen had ik genoeg gedronken en ging naar beneden om een luchtje te scheppen. Ik was hoogstens twee minuten buiten, toen ik op eenigen af stand een knoknartijtje zag en aangezien ik 'e oorlogszuchtige natuur ken, vermoedde ik, dat jy het waarschijnlijk wel zou zyn en liep ik er op een sukkeldrafje heen, om te zien wat er aan de hand was en en nu zitten we hier." „En nu zitten we hier", echo'de ik. ,Od je gezondheid, Billy." „En nu", zei hy, „wil je zeker wel zoo vriendelijk zyn, myn geduld niet langer op de proef te stellen en mij een en ander eens uit te leggen. Het laatst, dat ik je zag was, toen je zonder hoopvolle vooruitzich- De doorvoeringsbepalingen Hedenavond zyn de doorvoeringsbepalin- gen bekend gemaakt voor de heffing van 100 mark op de visa voor buitenlandsche reizen. Hierin wordt bepaald, dat deze hef fing kan geschieden door iedere instantie, die paspoorten uitgeeft. Aan de grens moet 50 pet. meer dus 150 Mark worden betaald, wanneer niet by bovengenoemde overheid de 100 Mark gestort zün. Deze toeslag zal van af 30 Juli a. s. worden geheven. Deze heffing voor buitenlandsche reizen zal niet gedaan worden by overschryding der gren zen voor het kleine grensverkeer, by emi gratie, wanneer werk gezocht wordt in het buitenland of wanneer in het buitenland werk verricht moet worden en evenmin van het personeel van transportondernemingen. Van kinderen beneden 15 jaar, die in gezel schappen tot herstel van gezondheid de grens overschryden, wordt het begeleidend personeel van de heffing vrij gesteld. Voorts behoeft deze heffing niet betaald te worden voor reizen, die weliswaar over buitenlandsch gebied loopen, maar in Duitschland beginnen en eindigen voor zoover het verblijf in het buitenland buiten het gebruikte vervoer middel niet langer dan 12 uren duurt. Ook zijn vrijgesteld, zakenlieden en hun em- ployé's, voor zoover het reizen betreft, waar van officieel is vastgesteld, dat zy commer cieel noodzakelyk zijn. Verder worden vrijgesteld zij, die naar de afgestane gebieden reizen om familieleden te bezoeken in dringende gevallen, o. a. ziekten en overlijden Verder zijn vrijgesteld patiënten en kwee- kelingen van Duitsche inrichtingen te al gemeenen nutte in Zwitserland, sanato ria e .d. Wie aanspraak maakt op vrystelling moet kunnen aantoonen onder een van boven genoemde groepen te vallen. Verzet er tegen Vertegenwoordigers van verschillende bij het vreemdelingenverkeer geïnteressseerde Oostenrijksche bonden, hebben een bezoek gebracht aan bondskanselier Von Buresch om hem den moeiiyken toestand uiteen te zetten, waarin net vreemdelingenverkeer is gekomen door de nieuwe Duitsche heffing op buitenlandsche reizen. De bondskanselier verklaarde, dat hy, zoowel persoonlijk, zoowel als door den ge zant te Berlijn, stappen had gedaan. Tot dusverre hebben deze stappen echter nog geen positief resultaat gehad. Ten slotte sprak de Bondskanselier de hoop uit, dat te Beriyn misschien toch nog een weg zal kunnen worden gevonden, om de ernstige uitwerking van de nieuwe hef fing op het Oostenrijksche vreemdelingen verkeer op te heffen. Geen intrekking der verordening In tegenstelling met een bericht in de bla den wordt van bevoegde zyde medegedeeld, dat het Ryksverkeersministerie de verorde ning inzake de heffing van honderd mark voor reizen naar het buitenland niet zal in trekken. De toestand te Sevilla Te Sevilla zyn groote voorzorgsmaatrege len getroffen in verband met de algemeene typografenstaking, welke gistermorgen be gon. De militaire troepen biyven mobiel. De stakers hebben getracht, het telefoon kantoor te bestormen en in brand te ste ken. Het gelukte den militairen troepen deze poging te verydelen In een hevlgen stryd, waarby 15 personen ernstig werden ver wond. De incidenten te Sevilla hebben in re- geeringskringen een sterken Indruk ge maakt. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde aan een vertegenwordiger van het Havasagentschap. dat hy hedenmiddag in den ministerraad een wetsontwerp zou voorstellen, waardoor het mogehjk wordt bij staking de vakvereenigingen verantwoor- deiyk te stellen. De zitting van den tot Hooggerechtshof geconstitueerden Senaat werd eergistermld- dag om twee uur geopend. Na het oplezen van de namen der leden gaf de president het woord aan den rapporteur, die zyn rapport voorlas, hetwelk zich bepaalt tot een simpele uiteenzetting der feiten zonder conclusie. De voorlezing er van geschiedde onder indrukwekkende stilte. Oud-minister Raoul Péret, de voornaam ste beklaagde, die vervolgens werd gehoord, gaf, volkomen meester over zich zelf, een nauwkeurige uiteenzetting van de voorwaar den zijner interventie in de zaak der Snia Viscosa. De voornaamste reden, welke hem tot de introductie van dit fonds had bewo gen, was de onderneming zelf, die een der bloeiendste in Italië is. Hy deed uitkomen, dat de toestand van de Snia thans niet alarmeerend is. Hij verdedigde zich krach tig tegen de beschuldiging ten behoeve van Oustrie te hebben gehandeld, dien hij op dat tydstip nog niet kende. Er heeft in zijn gedachte nimmer eenig verband gestaan tusschen de introductie van de Snia Viscosa en de aanvaarding, door hem, van de func tie van rechtskundig adviseur van Oustrie. René Bernard, oud-ambassadeur te Rome, zeide, dat hij had gehandeld met de be doeling de politiek van toenadering met Italië te begunstigen. Aangaande zün be trekkingen met Oustrie betoogde hy, dat deze zich hebben bepaald tot een veertig tal besprekingen. Gaston Vidal herhaalde eenvoudig de ver klaringen, die hij reeds voor de enquêtecom missie der Kamer had afgelegd. Albert Favre verklaarde, dat hy te goeder trouw in de zaak der Snia Viscosa was opgetreden teneinde het verzoek tot opneming in de noteering te steunen. De tekst van het door den procureur- generaal Scherdlin voor het Hof voorgelezen requisitoir, is eergisteren gepubliceerd. Het requisitoir verzoekt 't Hooggerechtshof zijn houding te bepalen tegenover de resolutie der Kamer d.d. 25 Maart 1931, waarin Raoul Péret werd beschuldigd door zijn adviezen deel te hebben genomen aan een particuliere onderneming, waarover hy minder dan vijf jaar geleden krachtens zyn functie de contróle had; voorts dat René Besnard, Gaston Vidal en Albert Favre de medeplichtigen van Péret zijn geweest. Het verdere verhoor. De zitting van het Hooggerechtshof werd gepesideerd door Lebrun, den voorzitter van den Senaat. Moret, gouverneur van de Bank van Frankrijk, voormalig directeur van de fondsenafdeeling in het ministerie van fi nanciën, legde getuigenis af. Moret wees op de beteekenis, die Gaston Vidal destijds hechtte aan de introductie van de Snia Viscosa. Moret verheelde niet tegenover Péret. toen nog minister, dat hy tegen introductie was, doch Péret antwoord de dat de ambassade te Rome op introduc tie aandrong. Hij zeide dat er niet slechts technische, doch ook politieke redenen waren. Op een vraag van den president ant woordde Moret, dat hij in tragische uren ten nauwste met Péret heeft samengewerkt en niet gelooft, dat Péret heeft gehandeld met de bedoeling bepaalde personen te be gunstigen. In de namiddagzitting werd de bankier Oustrie gehoord, die verklaarde, dat hy door Gaston Vidal was belast met het doen van de noodige stappen voor de introductie van de Snia op de Fransche markt. Pas ver scheidene maanden later maakte hij ken nis met Péret en Besnard, die herhaalde- ïyk door de desbetreffende afdeeling van zyn bank geraadpleegd zyn. Nooit werd aan Péret en Besnard gevraagd eenigerlei stap pen te doen. Oustrie zelf deed stappen by den gouverneur der Bank van Frankryk en by den directeur der fondsenafdeeling. Vrijspraak in de rechtszaak Naar uit Parijs gemeld wordt, is uitspraak gedaan in het beleedigingsproces, dat Daudet ingespannen heeft tegen den chauf feur Bajot, die den auto bestuurd heeft, waarin het hjk van den jongen Daudet ge vonden is. Bajot, evenals een medebeklaagde zyn vrygesproken. „Stoken tegen den koning': Communist gearresteerd De Indische communistische leider Borg, die kortgeleden uit Duitschland in Engelsch- Indië terugkwam, is gearresteerd op grond van een besehuldiging „den oorlog tegen den koning aan te stoken." Gevolg van een brochure Gistermiddag om twee uur werd een aan vang gemaakt met een ^huiszoeking in het Liebknechthaus aan do Bulow Platz. Hierby waren vele politieagenten aanwezig. De oorzaak der huiszoeking ligt in de des- tyds tegen de Ryksweer gerichte brochure van de communisten. De communistische landdagafgevuardigde Gohlke werd gear resteerd. Tydens het doorzoeken door de politie van het Liebknechthaus werden verschil lende brochures en tijdschriften in beslag genomen. Brand bij een scheepvaart maatschappij Het gebouw gedeelteiyk vernield Een hevige brand heeft het gebouw van de scheepvaartmaatschappij Lloyd Brazilera te Rio de Janeiro ten deele vernietigd. De archieven en de toevertrouwde goederen zijn verloren gegaan. Er wordt een onderzoek ingesteld. w DONDERDAG 23 JULI HUIZEN, 298 M. 8.00—9.15 KRO 10.00—11.00 NCRV 11.00—2.00 KRO. Daar na NCRV 8.00—9.15 Gramof.pl. 10.00 Zang NCRV Dameskoor 10.15 Zieken- dienst 10.4511.00 Zang NCRV Dames koor 11.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 —12.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Per- quin 12.00 Concert KRO-Trio o.l.v. P. Lustenhouwer 1.302.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Handwerkcursus 3.15—3.45 Vrouwenhalfuurtje 4.005.00 Ziekenuurtje 5.005.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd 5.45—6.45 Concert Mej. T. Steinz (alt), K. F. Borgers (cello), Mej. L. Lauen- roth (piano en harmonium) 6.45 Knip cursus 7.00 Vragenhalfuurtje 7.30 Gra mofoonpl. 8.000.00 Concert. W. Erede- rode viool, Edv. Röntgen (cello), Th. v. d. Pas (piano) 9.00 S. Stemerdmg: „Huis werk" 9.30—11.00 Concert. Mej. T. Ter Steege Sopraan), Eveline Lopez Salzedo (viool), G. Stam (kerkorgel) 10.00 Vaz Dias 11.0011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. AVRO-Ult- zendhtg 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Mor- genwyding 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert Lida v. d. Meer-Scager (viool), Chr. Veelo (piano), Guus Schalker (viool). Be geleiding: Egbert Veen 11.3012.00 Mevr. R. Lotgerlng-Hillebrand„Het inmaken van zoetzuur, tafelzuur, enz. 12.152.00 Concert AVRO-kwartet onedr leiding van D. Groeneveld 2.00 Rob. Ge- raerds: „Een bezoek aan Parijs en de Kol. Tentoonstelling" 2.30 Pauze 3.00 Orgelconcert door G. Snijders. Jo Immink (mezzo-alt) 4.00 Ziekenuurtje 5.00 Ka- vacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte 7.00 Dr. G. H. de Jong: „Hoe men hygiënische voorschriften niet moet opvol gen" 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Conrert Omroeporkest o.l.v. Nico Treep 9.00 „Ster ren en Schlagers", imitatie-schets in 1 be drijf, op te voeren door Enny Mols—de Leeuwe en Pierre Mols 9.30 Vervolg Om roeporkest 10.00 Vaz Dias 10.15 Ver volg Omroeporkest 11.0012.00 Gramo- foonplatenconcert. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenvrij- riing 11.05 Lezing 12.20 Concertorgel bespeling 1.20 Concert Cimbalon-kwin- tet 2.20 Gramofoon 3.20 Vesper 4.05 Dansmuziek 4.50 Licht Orkestconcert 5.35 Kinderuuitje 6.20 Dansmuziek -- 6.35 Nieuwster. 7.0® Orgelmuziek van Bach 7.20 Le-ng 7.50 „The Rumour", hoor spel 9.20 Nieuwsbér. 9.40 Lezing 9.55 Operetteconcert B.B.C.-Orkest. T. Daen, sopraan 10 5512.20 Dansmuziek LANGENBERG, 473 M. 7.25- 8^0 Gra mofoon 10.351.10 Gramofoon 1.25 2.50 Orkestconcert 5.20—6.20 Piano- en Vioolconcert 8.25 Concert Stedeiyk or kest Wuppertal 10.50—11.20 Gramofoon 11.2012.20 Dansmuziek 12.20—1.50 Orkestconcert. BRUSSEL, 338,2 M. 5.20 Orkestconcert 6.05 Vlaamsch kinderuurtje 6.50 Gra mofoon 7.35 Vlaamsch praatje 8.20 Concert Omroeporkest 508,5 M. 5 20 Orkestconcert 6.50 Gramofoon 8.20 Vocaal concert 9.20 Concert in het Ca sino van Knokke. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00—7.50 Gramo- foonplaten. 10.5512.2o Berichten. 12.20 Gra- mofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.204.20 Lezingen. 4.20 Concert. 5.20—8.20 Lezingen. 8.20 Orkestcon cert. 9.20 .Hoorspel „Salzburg" van Dr. E. Fortner. 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek. De daderes licht gewond In den afgeloopen nacht hoorden bewo ners van een huis te Koningsbergen hulpge roep. Toen zy de deur openden van de wo ning, waaruit het geschreeuw kwam, vonden zy een echtpaar in een in brand staand bed. De man was leeds overleden; de vrouw was nog slechts licht gewond. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat de vrouw haar slapenden man met spi ritus heeft begoten en daarop in brand gestoken. Daarop trachtte zy op dezelfde wyze zichzelf van het leven te berooven. Een Poolseh douane-beambte is op Poolsch gebied, onmiddellijk bij de Duitsche grens, door twee Duitsche smokkelaars neergeschoten. De daders zyn gearresteerd. Een heerlijke tijd van ontspanning en dit vooral wanneer gij weet gewapend te zijn tegen doorzitten, zonnebrand, smetten en stukloopen, omdat aanwezig is een doos of tube van de heerlijk verzachtende en genezende In doozen van 30-60-90 ct. Tube 80 cent. Verkrijgbaar bij Apothekers en drogisten ten op 't punt stond naar de Vereenigde Staten te gaan Nu vind ik je terug, als een onbezonnen millionnair in een paleis van Park-Lane, onder den naam van Stuart Northcote. Wat beteekent dat allemaal, oude schelm?" Ik dronk myn brandy-soda leeg en zette my in een gemakkeiyke houding tusschen de kussens. „Ik zal je 'vertellen, wat dat beteekent, maar je moet mij niet in de rede vallen voor mijn verhaal uit is." Toen be schreef ik hem, langzaam, voorzichtig en zonder eenig belangryk détail over te slaan, alles wat had plaats gegrepen, sedert wy op Leicester-Square afscheid hadden geno men. Billy zat zwijgend te luisteren; zyn hoofd rustte op zyn hand en hy hield zijn blik vast op myn oogen gericht. Eerst toen ik myn verhaal geëindigd had, brak hy los en gaf, met één uitroep, aan zijn gunstige critiek lucht. „Alle duivels! Dat is uniek!" Hy stond van zyn stoel op en liep, met zyn handen zoo diep mogeiyk in zyn broek zakken gestoken, een paar maal de kamer op en neer. Eindeiyk loste zich zyn verba zing op in een langen, zachten, vergenoeg den grinnik „Allemachtig" zuchtte hy meer dan hy sprak, ,,'t is 't is kolossaal!" „Ik dacht wel, dat je 't leuk zou vinden", zei ik voldaan. „Leuk!" Hy hield op met ijsbeeren. „Het is de schitterendste prestatie,, die ik ooit in mijn leven heb gezien. Je bent altyd een kraan geweest, als je in de rats zat, maar dit overtreft alles.' „En jy bent gekomen, om mü er door te helpen, nietwaar, Billy?" Nu sloeg hij met zijn vuist op tafel. „Ke rel, ik ben je man tot het einde toe." Even was het stil in de kamer. Billy be nutte deze oogenblikken om zyn heeriyke emotie te boven te komen, door een aan val op de brandy te doen. „Laat me nu eens kijken, of ik alles goed snap", begon hij, terwyi hy zich weer op weg begaf om het voorbeeld van den ko ning der poolstreken te volgen, „jy ge looft, dat Maurice hoe-heet-hy-ook-weer, die neef van je. het met die bende eens is, die er op uit is, je een kopje kleiner te maken, is het niet?" „Ja, want ik huurde op zijn advies dien Francis", verklaarde ik. „En ik moet morgen met je mee daar heen en mijn intrek in de meest nabye kroeg nemen, hè?" „Goed begrepen" zei ik. „Zie je, ik ben niet zoo erg bang voor iets, dat my daar in huis kan overkomen. Hoe 'n schurk Mau rice ook moge zyn, hy behoort niet tot het slag, om zich aan verdenking bloot te stel len. Myn idee is, dat eenige van die vrien- deiyke Zuid-Amerikanen, die hier den boel zoo op stelten gezet hebben, my waarschyn- ïyk daarheen zullen volgen en dan probee- ren een aannemelijk ongeluk te organisee- ren. Maurice had het zoo druk over de mooie jachtgelegenheid". ,Ik begryp het", zei Billy nadenkend. „En daar moet ik een stokje voor steken." „Precies. Met ons beiden moeten wij toch van elk soort onraad, dat dreigt, lucht krh- gen. Een van die mooie exemplaren heeft ai een aardig souvenir'tje van my te pak ken". ,.Ik zou graag willen weten, wie jy bent verklaarde Billy, na eenige oogenblikken over den toestand nagedacht te heboen. .Dat zou de zaken aanmerkeiyk vereen voudigen, vind je niet? Het moet iets zyn> dat betrekking heeft op San Luca. Laten wij de kaart eens voor den dag nalen en dat gat eens opzoeken „Ja, Billy", zei ik, „en zien of wij een plaats kunnen vinden, die Culebra heet. Ik ben de „Satyr van Culebra" volgens Mercia en ik zou gaarne nauwkeurig weten, waar myn geliefd vaderland zich bevindt-' Billy zocht op de boekenplanken en haal de een dikke atlas en een geografisch woor denboek voor den dag. „Wil zyn er al" riep hij, terwyi hy den index raadpleegde, „Culebra 1—35. 85—38, Allemachtig! Eet ligt in Costa Rica." „Daar worden wy niet veel wyzer van, merkte ik op ,,'t Is gek." zei Billy, „maar ik ben er ze ker van, dat ik die uitdrukking ergens ge hoord heb; „de Satyr van Culebra." „Misschien zyn ze daar inheemsch," zei ..Het lijkt nogal een geschikte plaats, 0® dergeiyk gespuis op te kweeken." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6