HET NIEUWE NEDERLANDSCHE PAVILLOEN TE VINCENNES District Haarlem van den D. H. V. B. jaarvergadering De moord op Ameland benn^eroek The Good Old „H. F. C." gaat in training! WOENSDAG 22 JULI 1931 Ophouw in koortsachtig tempo - Opening misschien medio Augustus? SOCIAAL LEVEN GEMENGD NIEUWS KUNST EN KENNIS RECHTSZAKEN UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL SANTPOORT AERDENI-IOUT (Bentveld) HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE HEEMSTEDE MIE* TW-VFNNEP VOGELENZANG SPORT EN SPEL Groote aanwinst van leden, speciaal Junioren Gunstige financieele toestand Jac. Boot uit de Districtsleiding SCHAKEN F,uweCapablanca VOETBAL LiiL_>-uliüD J U 'llr 1 Zondag j.l. was het drie weken geleden, dat een klein groepje half wanhopige men- schen verbijsterd stond te staren naar de nog rookende puinhoopen van wat eens het Nederlandsche Pavilloen op do Koloniale Tentoonstelling in het Bosch van Vincennes was geweest. Thans, drie weken later, worden de dakspanten aangebracht op 't nieuwe ge bouw, waarvan het geraamte reeds geheel overeind staat en waar, op sommige plaatsen, de muren reeds weer zoo goed als geheel staan en de vloeren weer gedeeltelijk zijn ge legd. Een telefoontje had ons uitgenoodigd naar de werkkamer van Prof. De Bussy, den lei der van de afdeeling Handelrrnuseum van 't Koloniaal Instituut te Amsterdam tegenover wien wij ons ook drie weken geleden bevon den, eveneens op Dinsdagmiddag, dadelijk na zijn terugkomst per vliegtuig van het terrein van de ramp te Vincennes. „We gaan niet bij de pakken neerzitten, maar nog vanmiddag gaan we weer met volle kracht aan den gang," had hij ons toen gezegd. En gis termiddag hebben we ons kunnen overtui gen, dat men woord heeft gehouden, in het Koloniaal Instituut te Amsterdam niet min der dan op het tentoonstellingsterrein bij Pa rijs. Het is hierbij van onschatbare waarde gebleken, dat we beschikken over een instel ling als het Koloniaal Instituut waardoor niet alleen terstond een schat van materiaal en gegevens bij de hand was, maar waardoor tevens direct een beroep kon wórden gedaan op de gecentraliseerde staf van vaste en geroutineerde medewerkers en -werksters, die allen terstond bereid waren om hun vacan- ties op te offeren om Prof. De Bussy en zijn onvermoeiden medewerker Dr. Uhtermark bij te staan bij het vele, vele werk, dat in een minimum van tijd in koortsachtig tempo moet geschieden. In totaal zijn er zestig losse en vaste medewerkers aan het werk. Want het bericht in de pers, dat het nieuwe Pavil loen op 31 Augustus a.s. zou worden geopend, noemde Prof. De Bussy volstrekt onjuist. Onvoorziene omstandigheden daargelaten hoopt men met den opbouw zoo tijdig gereed te zijn. dat het Nederlandsche Pavilloen reeds medio Augustus kan worden geopend. De aannemer Grupe uit Den Haag moet de constructie van het nieuwe gebouw op 27 Juli a.s. opleveren; en wat de inrichting betreft: wij waren gistermiddag getuige van de eerste tapissière met te exposeeren voorwerpen, die gisteravond per trein naar Parijs vertrok. Wat den opbouw van her nieuwe Pavil loen betreft, ook hier moest met de groot ste snelheid gewerkt worden, want de ten toonstelling, die tot eind October duurt, zal niet verlengd worden zoodat eiken dag, dat de Nederlandscue afdeeling later geopend Wordt, verloren is. Niettemin diende het ge bouw een aesthetisch geheel te vormen met de twee gebouwen, die door het vuur zijn gespaard: de Balineesche danspendoppo en het particuliere pavilloen. Een snelle en aes- thetische oplossing heeft men gevonden door het nieuwe pavilloen te combineeren uit een herhaling van het particuliere pavilloen, Waarvan men teekeningen en bestekken nog bant en klaar had liggen. Het hoofdgebouw zal een frontbreedte hebben van 90 meter, dus ongeveer 20 meter minder dan het af gebrande pavilloen. Het zal bestaan uit een combinatie van driemaal het particuliere pa villoen en ook op dezelfde wijze worden uit gevoerd en versierd met afgietsels in gips van Balineesche tempelbeelden. De diepte Zal veel minder zijn dan die van het oude Pavilloen. In totaal zal de oppervlakte ruim 1600 vierkante meter bedragen, terwijl ach ter het middenstuk nog een aparte zaal zal Worden gebouwd vooi de ethnologische af deeling, die een oppervlakte krijgt van 400 vierkante meter. Op de oude plaats is het kantoor herbouwd en juist gisteren weer in gebruik genomen. Bij het binnenkomen door den hoofdin gang komt men in een ruime ontvangzaal, die versierd zal worden met wandschilde- ringen van de schilders Eland, Paulides en Sayers, die ook het afgebrande paviljoen Versierd hebben Achter in deze zaal, recht tegenover den ingang, zal een groot diorama Van Eland komen. In de zaal zelf zullen Verschillende kunstvoorwerpen worden op gesteld, grootendeels een selectie uit de tal- iooze aanbiedingen van particulieren. De selectie zal geschieden door Hoofdingenieur kfoens van het Bataviaasch Genootschap, die hiervoor speciaal uit Parijs naar Hol land zal komen, aangezien de heer Moojen de handen vol heeft met den bouw en de leiding van het werk. In den linkervleugel van het nieuwe ge bouw wordt de economische afdeeling inge- vicht; in den rechtervleugel de staatkun dige afdeeling. ditmaal beide door het Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut, aangezien de secretaris-generaal, Dr. van der Waals, die de vorige keer voor de staat kundige afdeeling zorgde, eveneens thans te Harijs de handen te vol heeft. Bij de inrichting van het paviljoen zijn Prof. de Bussy en Dr. Uhtermark uitgegaan Van het standpunt, dat in het algemeen de- z&fde onderwerpen van de eerste keer weer geëxposeerd dienen te worden, maar nu na tuurlijk beknopter en zoo mogelijk weer in ^n nieuwen vorm, waarbij echter de opge dane ervaringen dankbaar werden toege past en dezelfde aantrekkelijke methode van exposeeren werd nagestreefd. In het front van de zaal, waarin de eco nomische afdeeling gevestigd wordt, komen bij de producten-afdeeling weer vier kleine diorama's van Eland, waarbij de geschilder de voorgrond echter vervangen wordt door Plastische figuren van den beeldhouwer Kamman. Deze diorama's geven weer de ta bak-, de rubber-, de thee- en de oliepalm- culture. Er komt verder een overzicht van de in- landsche en de Europeesche landbouw, van de dierlijke producten en van de boschpro ducten. Verder modellen van koeliewonin gen en van eenige fabrieken. Evenals de vo- Hge maal zullen de eeonomisch-statistische gegevens op aantrekkelijke wijze worden voorgesteld met behulp van maquette's, plas tische voorstellingen en lichtkaarten. De groote maquette van de bevolkings dichtheid op Java die zooveel belangstelling trok, wordt in verbeterde uitvoering opnieuw Vervaardigd. De scheepvaart en de luchtvaart, verte genwoordigd door de K. N. I. L. M.. zullen °ok in het nieuwe paviljoen niet ontbreken. In den rechtervleugel is gevestigd de staatkundige afdeeling. Behalve een kaart van de bevolkingsdichtheid vinden we er bier ook een van de vee-dichtheid van Java. Hechts in deze zaal is de stand voor West- Ihdië met de inzending betreffende Surina me en Curasao. Er is een gedeelte gewijd aan leger en vloot; oa. zullen we er weer be maquette zien met de door prot. Vening ■bfeinesz voor zijn onderzoekingen gebruikte duikboot. We zullen er een plastisch beeld zien van de irrigatiewerken, overzichten en Plaquettes betreffende de spoorwegen, de hy giene, van het schoolsysteem, de staatsma chine, de bestuursindeeling. het gevangenis wezen. de zending en de missie, het Bureau van Arbeid, de kaart van de vestiging van het Nederlandsch ge7ag, de uit Indië geko men propaganda auto voor volkslectuur, t werk van de P. T. T. en den radio-dienst met Europa, en vele andere bijzonderheden, die minder uitgebreid, maar zeker met even veel zorg zullen worden vervaardigd als den eersten keer. Uit het Zoölogisch Museum van prof. De Beaufort te Amsterdam krijgt men de be schikking over een aantal opgezette dieren uit de Tropen, terwijl een kaart in maquette- vorm van de verspreiding der verschillende diersoorten over den Archipel 'n interessante bijdrage vormt voor de biologische afdeeling. Vol lof waren prof. De Bussy en Dr. Uhtermark voor de medewerking, die men van alle kanten ondervond. Daar was, be halve de materieèle hulp. ook nog de direc te hulp, die van verschillende zijden werd aangeboden, bijv. door Werkspoor, die da delijk de teekenkamer van deze onderneming ter beschikking stelde, zoodat nu al eenigen tijd een teekenaar van Werkspoor in het Koloniaal Instituut zit te teekenen, de Pak huismeester voor de Thee, die eveneens eenige arbeiders beschikbaar stelde. Vol lof was prof. De Bussy ook over de firma Hypsos, de vervaardigster van de lichtkaarten en de tallooze maquette's van c'en Archipel, van de haven van Tandjong Priok enz., die onder leiding van den heer Melis een buitengewone prestatie had ver richt in de drie weken, dat men nu weer aan het werk was. Voorts prees men zich gelukkig, dat Ir. Koning, de Directeur van den Gemeentelij ken Beplantingsdienst te Amsterdam zich weer beschikbaar had gesteld om de leiding te nemen van den tuinaanleg, die thans een grooter oppervlak beslaat dan den eersten keer, omdat de gebouwen toen meer plaats innamen. Reeds hebben de Gladiolusvereeniging en de kweekers van Aalsmeer en Boskoop hun volledige medewerking en het noodige ma teriaal voor den tuin toegezegd. Trouwens, de voortuin, tusschen den weg en het Lac Daumesnil, waar het ongeschonden geble ven Menang Kabausehe adat-huis en het Nederlandsche en Indische restaurant staan, is al weer in orde. Tenslotte leidden onze gastheeren ons nog even door eenige vertrekken van het Kolo niaal Instituut. De rustige gangen van het monumentale gebouw aan de Mauritskade doen niet vermoeden, dat achter sommige van deze deuren in zulk een tempo gewerkt wordt. Een aantal dames bewerkten met palet en penseel de houten kaarten en ma quettes, die aanstonds naar Vincennes gaan, we waren even bij den beeldhouwer Kam man, die met liefde en zorg zijn voor ma quettes en diorama's bestemde beeldjes boet seerde. De heer Hoogerwerf vormde met was de fijne takken en bladeren, die een bedrie- gelijke nabootsing worden van de verschil lende tropische gewassen, die men nu een maal niet in natuurstaat hier kan krijgen en die toch te Vincennes niet mogen ontbreken. En in de kelde s wordt getimmerd en ge zaagd, zien we diorama's en maquette's in opbouw, worden kaarten gespijkerd en ge lijmd, lichtbakken gereed gemaakt en hon derden andere werkzaamheden verricht, snel en rustig. En aan de achterpoort stond de auto, bij na geheel volgeladen, met de eerste stukken, die naar Parijs worden verzonden. De spoor wegen hebben zonder onderscheid alle me dewerking verleend, die verwacht mocht worden. De Belgen zullen voor een snelle transit zorgen, de Fransche douanen zullen er niet naar omkijken. Op het goederenstation van de P. L. R. te Parijs zal de tapissière uit geladen worden en Vrijdagmorgen staat zij op de plaats van bestemming te Parijs, naar wij hopen veilig en beschermd. In den loop van Vrijdag arriveeren prof. De Bussy en Dr. Uhtermark met de sleutels, want zij zullen zelf aanwezig zijn bij het uitladen van de eerste zending, die, naar zij hopen, weldra door de tweede en de andere zendingen zal worden gevolgd. Want het Nederlandsche Paviljoen te Vincennes in het midden van Augustus weer geopend, dat is de wensch van allen, die met zooveel toe wijding hun medewerking verleenen. En als er geen buitennissige dingen gebeuren kan het. Wat wij gisteren gezien en gehoord hebben, staat ons er borg voor. Ned. R. K. Bond van Bouwpatroom Jaarvergadering te Enschedé. Te Enschedé wordt de 13e algemeene ver gadering gehouden van den R. K. bond van bouwpatroons. Het hoofdbestuur en net be stuur der afd. Enschedé werden officieel ten raadhuize ontvangen door B. en W. van Enschedé. Gisterenmorgen werd te 10 uur de verga dering met den christelijken groet ge opend door den voorzitter, den heer H. J. L. Klein Schiphorst te Haarlem. Nadat de voorzitter van de afd. Enschede, de heer H. A. Th. ten Thij den aanwezigen een welkom had toegeroepen, herdacht de Bondsvoorzitter den overleden oud-voorzit ter Fransen, wiens nagedachtenis in eere zal worden gehouden en constateerde, dai het verloopen jaar gunstig was geweest, wat betreft aanwinst van afdeeiingen en leden (thans 54 afd. met 1340 leden). De bespreking der jaarverslagen van den Bond en het orgaan, gaf de afd. Alkmaar aanleiding om eerdere verschijning van het Jaarverslag te verzoeken. Den penningmees ter werd decharge "erlesnd. Als commissie van verificateurs voor 1931 werden benoemd de afd. Den Haag, Maastricht en Enschedé De begrootingen van den Bond en het or gaan werden goedgekeurd. De afd. West- Friesland weoschte contributieverlaging, hetwelk door den voorzitter werd ontraden, die een gewenschte reserve noodig achtte. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat tot hoofdbestuursleden werden gekozen de heeren W. F. W. v d. Wagt te Nijmegen. W. J. Jorna te Leeuwarden, Joh. Apeldoorr te Alkmaar, P. Rombouts te Eindhoven en F. v. Overvèld te Roosendaal, terwijl tot, lid van de Orgaan-commissie werd gekozen de 'neer C. v. 't Huilenaar te Utiecht. De heer Van Haarcn (Rotterdam'» bracht daarna het rapport uit der commissie van onderzoek naar de bestaansmogelijkheid eener R LC nüddelbaar technische scnool. De commissie kwam tot de conclusie dat een 3-jarige cursus voor aannemers in Tilburg mogelijk is, de leeftijdsgrens te bepalen tot 16 jaar met een 3-jarigen H. B. 3, oplei ding of dergelijke, studiekosten f 150 per jaar. Op voorstel van het H. B. werd de commissie permanent verklaard om met hei H. B. de plannen verder uit te werken. Een vrij uitvoerige bespreking had plaats over de vraag of en zoo ja hos invoering van kindertoeslag in het bedrijf mogelijk is. Besloten werd het bestuur de opdracht te geven om met voorstellen te komen ter bespreking in de volgende jaarvergadering. Toen de agenda van den eersten dag was afgehandeld, bracht Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht een bezoek aan de vergadering. Toen Mgr. de zaal binnentrad en plaats had genomen, werd Z. H. Exc. hartelijk verwelkomd dooi den voorzitter, die zijne groote vreugde uit sprak over de komst van Mgr. Z. H. E>c. dankte voor de woorden van welkom en hulde en achtte zich gelukkig enkele oogenblikken te midden der verga dering te vertoeven, als vriend van den Bond dien Mgr. een model-organisatie noemde. Z. H. Exc. betreurde de niet aan sluiting van R. K. aannemers, wekte op tot beoefening der rechtvaardigheid en liefde, wenscht den Bond groei en bloei toe, wel ken Mgr. Gods besten zegen toewensente, waarna Mgr. Zijn Bisschoppelijken Zegen schonk. Bij het verlaten der vergadering werd door de aanwezigen gezongen: „Aan U, o Koning der Eeuwen Weer een flinke inbraak te Rotterdam Thans vier duizend gulden gestolen. Plet gilde der inbrekers weert zich den laatsten tijd geducht te Rotterdam. De po litie heeft handen vol werk met het onder zoeken van talrijke inbraken, waarbij gister nacht zich weer een nieuwe gevoegd heeft. Vermoedelijk met behulp van valsche sleutels heeft men zich toegang verschaft tot het pakhuis van de firma van V. aan de Maaskade. Men is het kantoor binnen gedrongen, waar men de brandkast aan de voorzijde heeft opengescheurd Het zich daarin bevindende bedrag, ongeveer vier duizend gulden aan bankbiljetten en specie is gestolen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Psychiatrisch onderzoek De Rechtbank te Leeuwarden, heeft aan de deskundigen Frof. E. D. Wiersma te Gro ningen en Dr. P. B. Westerhuis te Leeuwar den opgedragen een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van Ds. Adriani, die eenige dagen geleden op Ameland met zijn vrouw in zee ging baden en haar daarbij op zettelijk onder water hield tot de levensgees ten geweken waren. Bus tegen een auto gereden Echtpaar gewond Op den Amsterdamschen straatweg nabij den Koningsweg te Arnhem, is gisteravond een autobus van de Geldersche Tram, rij dende in de richting Ede, bij het uitwijken voor een auto, tegen een personenauto, die naar Amsterdam ging, gereden, waarbij de wagen zwaar werd beschadigd en beide in zittenden, de heer De Roever uit Amster dam en zijn echtgenoote werden gewond. Beiden bekwamen een beenbreuk. Zij wer den naar het gemeente-ziekenhuis te Arn hem overgebracht. Door een groentewagen overreden 13-jarige jongen gedood. Op de West-Kruiskade te Rotterdam, heeft gisterochtend een tragisch ongeluk plaats gehad. Een 13-jarige jongen, J. Klopmeier. reed daar op een damesfiets en wilde voor een met paard bespannen groentenwagen om de straat oversteken. De jongen had een melkkan in zijn hand en toen hij de bocht wilde maken, is hij vermoedelijk zijn stuur kwijt geraakt en ge vallen. Hij kwam vlak voor den wagen te recht, waarvan het rechter voorwiel hem over den rug ging. De 20-jarige voerman L. O., wien geen schuld treft, heeft alle moeite gedaan om zijn paard nog bijtijds tot staan te brengen. Het mocht hem echter niet gelukken. Het slachtoffer werd in bewusteloozen toe stand onder den wagen uitgehaald en per auto van den G. G D. naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht. Bij aankomst bleek echter dat de jongen reeds was overleden. Inbrekers De brandkast bood weerstand Inbrekers hebben een bezoek gebracht aan het gebouw van Maatschappelijk Hulpbe toon te Deventer Door het inslaan van een ruit heeft men zien toegang verschaft tot het kantoor, waar getracht is, een der brandkasten te forcecren. Dit gelukte hen niet en er wo:«dt niets vermist. Openlucht-Theater, Valkenburg L Gezelschap van den Kon. Nederl. Schouwburg te Antwerpen Zooals reeds werd bekend gemaakt, zal het Valkenburgsch Openluchttheater vanaf 25 Juli tot 25 Augustus dagelijks worder, bespeeld door het gezelschap van den Kon. Nederl. Schouwburg van Antwerpen, onder leiding van Arthur van Thillo. Er zijn vier voorstellingen aangekondigd van „Genesius" (De Tooneelspeler en de Genade), groot tooneelspel door Henri Ghéon, vertaald door Willem Nieuwenhuis welke plaats hebben op 25, 26, 29 en 31 Juli a.s. De titelrol wordt vervuld door Arthur van Thillo, die te Antwerpen algemeen uit- bundigen lof verwierf voor zijn „weerga- looze uitbeelding van deze ideale hoofdrol" De andere hoofdrollen worden vervuld door Ida Wassermann (Poppea), Jenny van Santvoort (Albina) en Ed. Gorlé (Diocle- tiaan). Verder treden op: mevr. De Gruy- ter, Joris Diels, Jos. Gevers, Jan Cammans, Remy Angenot, Free Waeles, René van de Putte, Charles Janssens en Jef Verlinden. De regisseur Charles Gilhuys, wiens regie van „Genesius" te Antwerpen zeer bijzonder werd geroemd, heeft voor de uitvoeringen te Valkenburg een gelukkige oplossing weten te vinden voor de verschillende moeilijkhe den van technischen aard, die verbonden zijn aan een Openlucht-vertooning, speciaal in dit F. ventheater, van Ghéon's „Gene sius". Onderwijzer verduistert spaargelden Twee jaar geëlscht Voor de rechtbank te Arnhem is gisteren behandeld de zaak tegen een onderwijzer aldaar, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering van spaargelden van kinderen uit zijn klas. Het geld verbraste hij in café's en andere gelegenheden van vermaak. De substituut-officier van justitie wees er op, dat de verdachte in het huis var. bewaring weinig berouw toonde Hij maakte zich schuldig aan een ernstig misdrijf door zich gelden toe te eigenen van volkskinde ren, die nog armer waren dan hij zelf. Een strenge straf wegens het voortgezet misdrijf van verduistering achte spr. noodzakelijk. Eisch twee jaar met aftrek van preven tief. Uitspraak over veertien dagen. De nieuwe burgemeester De burgemeester van Diepenheim, jhr. mr. C. J. A. den Tex, nieuw benoemd burgemees ter van Bloemendaal, zal in een vergadering op Dinsdag 28 Juli afscheid van den ge meenteraad van Diepenheim nemen. Personalia Mej. G. J. H. Bons, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen nut tige handwerken. Wedvlucht De vereeniging „Luchtpost" alhier hield een wedvlucht met duiven, broed 1931, van Roozendaal. De duiven werden gelost te acht uur. Eerst geloonde duif 9 uur 46 min. 33 seconden. Laatst getoonde duif 10 uur 3 min. 22 seconden. Uitslag als volgt: P. Rozenmeyer 1, 5, 6 en 12; G. Voorting2, 8 en 17; Noteboom 3, 9, 13 en 16; P. Smit 4; W. Dingerdis 7; P. Koning 10, 11, 14 en 15. Personalia Mej. J. H. Chrislmann alhier, slaagde te Amsterdam voor het M. U. L. O.-examen, diploma A. Viering Koninginnedag. Naar wij ver nemen, heeft zich alhier een voorloopig co mité gevormd, dat plannen in voorbereiding heeft tot viering van den Koninginnedag. Er staat o.a. een kinderfeest op het pro gramma. R.K. RAADSFRACTIE. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de R.K. Raadsfractie in den loop der volgende week een vergadering te beleggen. In verband met de wethouders keuze, die, zooals men weet, in de eerste te houden vergadering van den nieuwen ge meenteraad in September a.s. moet plaats hebben, zullen ook de nieuw benoemde R.K. raadsleden worden uitgenoodigd. Door de verkiezing met voorkeurstemmen van wet houder Vink is een eigenaardige situatie ont staan, die zeker van invloed zal zijn op de besprekingen die gevoerd zullen worden. Hoofdzaak is dat beide groepen landbouwers en arbeiders in de fractie zich spoedig zul len vinden en tot overeenstemming komen vooraleer anderen door deze stroeve verhou ding aanleiding zullen vinden om onder handelingen aan te knoopen met één van de beide grospen uit de R.K. fractie Daarom „Geeft acht! en „Weest op uw hoede!" Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 13 tot en met 18 Juli genomen 502 douchebaden en 39 kuipbaden. Aan 28 kinderen werd een gra tis schoolbad verstrekt op Woensdagmid dag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 10 volwassenen gebruik gemaakt. Burgerlijke Stand Geboren: J. Penter- mannHoenderken (z.). E. Easton Oort- gijsen (z.>. J. DekkersW'tteko»k (d.). E M Jesse—Knopper (d.). F. Ch. Sauer— Pauw (d.). W. C. v. Empelen—Meiman (d.). Ondertrouwd: W L. Wassenberg en E. M A Geuer. A. J. de Vries en S. Pankowski A. J. Bliidenstein—J. Jansen. Getrouwd: H. F. Winthouwer en W. B v Eist. H. M. Braaksma en S. v. Heerik- huizen. G. v. '1. Aar en J. C. H. Hameete- man. Per autocar naar Valkenburg en Nijmegen. De heer Ruigrok, onder welks beproefde lei ding vorige jaren reeds vele reizen gemaakt zijn, heeft voor Zondag 26 Juli a.s. een auto tocht georganiseerd naar Nijmegen en om streken en op Zondag 2, Maandag 3 en Dinsdag 4 Augustus a.s. een driedaagsche reis naar bet schoo.oe Valkenburg. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in ons nummer van heden. Personalia. De heer P. Clement, alhier, s'aarde te 's-Gravenhage voor het examen handelskennis L. O. Mondharmonicaclub Vanuit het bestuiu van de plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond worden pogingen in het werk ge- ste'ti tot oprichting eener mondharmonica club. Instrumentaal en vocaal concert Het hier door Bennebroeks muziekkorps „Kunst na Arbeid" in samenwerking met de ge mengde zangvereeniging „Bennebroek op het buiten van den heer Meinesz gegeven instrumentaal en vocaal concert kan m alle opzichten geslaagd heeten. Wordt het dorp weinig opgevroolijkt ooor muziek, de weinige keeren, dat een muzikaal bezoek gebracht wordt, weten de bewoners dit ook zeer op prijs te stellen door een waardeerende belangstelling aan den dag te lCgg6H. De koperen muziek van Kunst na Arbeid, dat onder leiding van haren directeur, den heer A. van Overbeeke stond, mocht met de verschillende uitgevoerde nummers'veel suc ces oogsten. Ook de gem. zangvereeniging onder leiding van dirigent Arisz won bij deze openlucht-uitvoering veel applaus. Het Bengaalsch vuur, dat bij <*e *maJe ontstoken werd, leverde in de invallende duisternis een fantastischen aanblik op. Het district Haarlem van den D. H. V. B. hield Maandag j.l. in de tuinzaai van café restaurant Brinkmann zijn jaarlijksche al gemeene vergadering, onder vcoritterschap van den heer W. van Liemt Jr. Alle aangesloten vereenigingen, behalve R. K. V. Z., waren vertegenwoordigd, terwijl we onder de aanwezigen opmerkten den Weleerw. heer Pater Esser en den heer H. N. Smits, resp. voorzitter en vice-voorzitter van den D. H. V. B. Van de Eerw. heeren Kapelaan Schamper en Kapelaan van Houten was bericht van verhindering ingekomen. Openingswoord. Na de vergadering met den Christelijken groet geopend te hebben, heette de heer Van Liemt de aanwezigen welkom, een bijzonder woord van welkom tot Pater Esser en den heer Smits, 'hen dankend voor hun aanwe zigheid, waaruit hij meende te mogen con- cludeeren, dat het District Haarlem in bij zondere belangstelling staat van het Hoofd bestuur. In het kort memoreerde de voorzitter ds groei van het District, hetgeen hij niet na der zou bespreken, omdat de jaarverslagen van secretaris en penningmeester daarom trent een duidelijker beeld zullen geven. Na voorlezing van de notulen door den secretaris, welke onveranderd werden goed gekeurd, en het bericht dat er geen inge komen stukken en mededeelingen waren, kon worden overgegaan tot voorlezing van het Jaarverslag. Uit dit keurig verzorgd verslag van den heer Van Turnhout stippen we o.m. het volgende aan: Het afgeloopen jaar is wel een der be langrijkste jaren geweest voor de Roomsche sport in het algemeen en in het bijzonder voor het District Haarlem. Twee belangrijke feiten mochten we con- stateeren, welke niet zullen nalaten van grooten invloed te zijn op den verderen uit bouw onzer Roomsche sportbeweging in Haarlem en Omstreken. Deze twee feiten zijn: le. De grootere interesse welke er schijnt te bestaan bij het publiek voor de Room sche wedstrijden en ten 2e. de geweldige aanwas van het aantal Juniorleden in ons District. Deze twee punten achten wij van het grootste belang voor de Katholieke sport. Het leert ons, dat de moeilijke strijd, welke reeds vanaf 1919 is gevoerd, thans met suc ces gaat bekroond worden. De machtige neutrale bond ziet zijn toe voerbronnen van Roomsche jongens zoo goed als stopgezet. Deze vooruitgang in het Roomsche kamp brengt echter ook groote zorgen mede voor onze Roomsche leiders en wil men den Roomschen Bond hecht en sterk maken, dan moeten de vereenigingen beschikken over leiders, die er van overtuigd zijn, dat een goede leiding in een vereeniging abso luut noodzakelijk is. Van onze wedstrijden moet propaganda uitgaan, opdat de belangstelling daarvoor blijft toenemen en het Junioren-vraagstuk eischt de grootste aandacht der vereenigings- besturen. Vooral moeten de clubs zorgen voor leiders die de Junioren bij hun wed strijden vergezellen. De zorg voor de Haarlemsche Junioren is uitstekend te noemen, waartoe de in het leven geroepen Junioren-commissie het hare bijdraagt. Deze commissie heeft reeds heel wat werk verzet. O.a. organiseerde zij de kampioens wedstrijden, alsmede de schoolwedstrijden in de Paaschvacantie. Vooral deze laatste wedstrijden zijn van groote propagandistische waarde voor de Katholieke voetbalbeweging. De prestaties op sportgebied mogen er ook zijn. De beide eerste klassers behoorden tot de sterksten in de R. K. F.; in de tweede klasse gaven Santpoort en Onze Gezellen den toon aan. Santpoort bracht het zelfs tot eerste klasser. zoodat we thans over drie vertegenwoordigers in de hoogste R. K. F.- afdeeling beschikken. In de le klasse B D.H.V.B eindigde Geel Wit als tweede, terwijl Victrix en D. S. S. in de 2e klasse C den kampioenstrijd uit vochten, waarbij laatstgenoemde de geluk kige was. Prestaties, welke voldoende aantoonen, dat de Roomsche sport in Haarlem bloeit. Speciaal kwam dit tot uiting bij den Haar- lemschen Roomschen Voetbaldag, waaroij orze junioren en senioren, onder belangstel ling van een goede duizend man publiek, District Rotterdam met resp. 30 en 91 klopten. Vooral de overwinning der senioren op het sterkste elftal van den D. H, V. B, frap peerde en is een bewijs, dat we momenteel aan de spits staan. Aan de vereeniging H. B. C. een woord van dank voor de uitstekende wijze waarop zij dezen voetbaldag organiseerde. Ook op geestelijk gebied bleven we niet achter en het jaarlijksche Triduum, dat wederom op voortreffelijke wijze door onzen Geestelijken Adviseur geleid werd, getuigde dat onze leden hun plicht ook buiten het voetbalveld begrijpen. In de omliggende plaatsen werd voorts getracht te komen tot oprichting van voet balclubs, hetgeen hoogstwaarschijnlijk met succes bekroond zal worden. Woorden vai dank werden gebracht aan diegenen, die tot deze resultaten hebben medegewerkt, een speciaal dankwoord aan de Redactie van de Nieuwe Haarl. Courant voor de uitstekende medewerking. De toenemende belangstelling voor de Roomsche sport is voor een groot dee' te danken aan den steun welke werd onder vonden van ons Roomsch Dagblad. Het verslag besluit met den wensch, dat de groei en bloei moge toenemen. Het ledental, dat reeds de duizend nadert, moet worden opgevoerd, opdat Haarlem ook in ledental het toonaangevend District van den D. H. V. B. wordt. Onder luid app'a"s der vergadering bracht de voorzitter den heer Van Turnhout dank voor zijn keurig jaar-verslag. Financieel verslag. In tegenstelling met vorige jaren hoor den we thans een optimistisch woord van den penningmeester den heer P. P Smit. De rekening over het afgeloopen jaar sloot met een bedrag van f 499 26 lA, waarbij een vcordeelig saldo van f 171.81X! Een ongekende weelde voor ons District. Voornamelijk is deze financieele toestand te danken aan den voetbaldag. Ook de heer Smit mocht een hartelijk woord van dank van den voorzitter in ont vangst nemen. Het verslag van de Junioren commissie werd hierna door den heer Van Turnhout voorgelezen, waarin in het kort de werk zaamheden door deze commissie waren ver meld. De kascommissie. bestaande uit de hee ren Knape (D. S. S.) en Hensels (Concor dia), vond de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde. Bestuursverkiezing. De bestuursverkiezing bracht een kleine verrassing. Aftredend waren de heeren Boot, Loerak ker en Smit. De heer Walkers (Concordia) betoogde de wenschelijkheid. dat een vertegenwoordiger uit de Zuidelijke clubs t.w. Concordia en B. S. M., in het Districtsbestuur moest zit ting nemen, zulks voor een nauwere sa menwerking. Diverse sprekers voerden hierover het woord. Ook Pater Esser. terwijl de mogelijkheid van bestuursuitbreiding onder het oog werd gezien. Zoover kwam het echter niet. Door den heer Walkers werd tenslotte de heer Hensels (Concordia) candidaat ge steld. Het resultaat der stemming was, dat de heeren Smit en Loerakker werden herko zen en een herstemming noodig bleek tus schen de heeren Boot en Hensels. De heer Boot stelde hierna zijn candida- tuur ter beschikking, zoodat de heer Hen sels gekozen werd verklaard. De heer Boot zien we dus het volgend jaar niet in de Bestuursleiding, hetgeen voor den heer Van Liemt aanleiding was den sympathieken voorzitter van Geel Wit bij zijn verscheiden bijzondere woorden van dank te brengen voor het vele moeilijke werk in het belang van de Roomsche sport verricht. Aan den heer Hensels richtte de voorzitter een woord van welkom, daarbij de hoop uit sprekend, dat de nieuw gekozene zich met ijver van zijn taak zal kwijten. Tot afgevaardigde naar de algemeene jaarvergadering van den D. H. V. B. werd benoemd de heer P. P. Smit. De beschrijvingsbrief van de D. H. V. B.- vergadering werd in het kort besproken, waarna een tweetal voorstellen van Geel Wit ter tafel kwam. Het eerste voorstel behelsde het evenre dig stemrecht, hetgeen door den heer Faase met eenige voorbeelden werd toegelicht. Na eenige discussie kwam dit voorstel In stemming en werd in zijn geheel aangeno men met 6 tegen 4 stemmen, een stem blanco. Met het tweede voorstel wilde Geel Wit het overloopen van spelers tegen te gaan. Evenals het in den K. N. V. B. thans ge bruikelijk is de spelers een jaar te laten wachten voor zij voor een andere vereeni ging mogen uitkomen. Besloten werd dit voorstel door de ver eenigingen ter nadere bestudeering te ge ven, om het zoo mogelijk het volgende jaar aan de algemeene vergadering van den D. H. V. B. voor te leggen. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt; vooral Junioren-kwesties kwamen hier ter sprake. Deze werden alle op de Junioren-com missie afgeschoven, terwijl diverse aangele genheden met het Bondsbestuur een spoe dige en goede afdoening tegemoet zien, om dat het Bondsbureau na 15 Mei uitstekend schijnt te zijn gaan werken. Op de gebruikelijke wijze sloot de voor zitter deze geannimeerde vergadering. Vijfde partij remise. De vijfde partij tusschen Euwe en Capa blanca, die was afgebroken, is gisteravond om 7 uur in Hotel „Bristol" hervat. Na zijn 50sten zet bood Capablanca, die wit speelde Euwe remise aan. hetgeen door Dr. Euwe na eenig beraad werd aanvaard. De stand is dus Capablanca 3, Dr. Euwe 2. Landenkamp te Praag De stand is na de afgespeelde hangpartijen thans: 1. Letland, 29 pnt.; 2. en 3. Amerika en Joegoslavië, elk 27 pnt.; 4. en 5. Duitsch- land en Polen, elk 26 X pnt.; 6. en 7. Ce- choslovakije en Oostenrijk, elk 26 pnt.; 8. Hongarite 24X; 9. Engeland, 23 54; 10. Zwe den, 22X; 11. Nederland, 20; 12. Zwitserland 19X; 13. Frankrijk, 18: 14. Roemenië, 18, .5. Litauen, 18X: 16. Denemarken, 15; 17. Ita lië, 13X18. Spanje, 8; 19. Noorwegen, 7 pnt De uitslagen van de twaalfde ronde waren: Cechoslovakije-Roemenië 2XX* PolenHongarije 2 0 Letland—Denemarken 2 0 SpanjeFrankrijk 1 1 Duitschland—Zweden IXIX* T LithauenItalië 1 0 EnsrelandAmerika XX*** ZwitserlandOostenrijk 1 1 NederlandJoegoslavië 1 1 ,,H. F. C." neemt weer deel aan het A. R. O. L.-tournooi te Amsterdam! Yates wordt ,,H. F. C." trainer The Good Old zal wederom deelnemen aan het a.s. A. R. O. L. bekertournooi op 'r „A. F. C."-terrein te Watergraafsmeer (Amsterdam) De heer Yates zal hoogstwaarschijnlijk de plaatsvervanger zijn van den populairen Bob Glendening, wiens contract ten einde loopt. De „H. F. C." heeft over de volgende heeren spelers heure beschikking: Van der Meulen, W. A. J. Wamsteeker, Smits, Gebr. Ruth en Johan Jongeneel, F C. Kuypers, Van der Lee, Chapon, Van Riemsdijk, C. Lamp, De Ruijter, Van Zwijn- drecht; Van Baasbank, Miezérus, Kruyt, Heerkens Thijssen en mogelijk Van Reenen uit „A.iax" (Amsterdam) en De Vries uit „Hercules" (Utrecht), alsmede Ernst Reijdoa en hopelijk Wim Reijdon, die repatrieert uit Insulinde, voor haar eeersten team. Op 1 Januari 1932 zal The Good Old „H. F. C." weer de tradioneele match H. F. C." versus „Oud Internationalen" spelen op het „H. F. C."-terrein aan de Spanjaardslaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9