(Bz/2nen landsch Nieuws Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje Va OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN De financieele toestand van Ned.-Indië Uitvoer van steenkolen naar Frankrijk Mateotti-herdenking en radio-controle De vervolging van de Kath. Actie in Italië EERSTE KAMER GEMENGD NIEUWS Ernstige aanrijding Huurdersstaking te Rotterdam Relletjes Aardsche gerechtigheid De moord op het Rokin FIN ANCIEN Disconto-verhooging in Oostenrijk LANDBOUW EN VEETEELT VA, AL I Over 1931 en 1932 een totaal tekort van ruim 317 millioen In den Indischen Volksraad heeft de Re geering bij monde van haar gemachtigde voor de afdeeling Financiën, C. van den Bussche, directeur van het Departement van Financiën geantwoord op de beschou wingen in den Volksraad bij de behande ling van de afdeeling Financiën in eersten termijn. Voor de jaren 1931 en 1932 worden te korten tot een totaal van ruim 317 millioen verwacht, terwijl de achterstand later door grootere aflossingen nog grooter wordt. De aflossing en de rente van leeningen eischen een zeer groot percentage van de middelen op. Het resultaat van de uitgifte van de In dische leening was niet onbevredigend. De wijze om ae tekorten op de Indische begrooting te dekken door het uitgeven van Nederlandsche leeningen, is niet in overeen stemming met de staatkundige verhoudin gen. Het voorschrijven van een bepaald bezui nigingsbedrag aan de verschillende departe menten, kan geen baat geven. De staats huishouding moet meer en meer gedreven worden door minder hoog bezoldigde krach ten. De Regeering acht de noodzaak, om aanzienlijk verder te gaan in de bezuiniging gedurende de volgende jaren, aanwezig. Zij heeft reeds maatregelen dienaangaande genomen. Deze voorbereidingen houden re kening met het feit, dat de rust en de orde in het belang van de maatschappij niet mogen worden in gevaar gebracht. De eerste vijf maanden van 1931 waren doorloopend ongunstig. Indien dit zoo door gaat, zou nog 18 millioen minder worden ontvangen den begroot was. De verlaging der salarissen was en is zeer onvermijdelijk. De salariskorting wordt beschouwd als van tijdelijken aard zijnde, welke ongedaan kan worden gemaakt, indien de inkomsten van het land belangrijk vermeerderen, het geen de Regeering echter voorshands niet verwacht. Tegen de salariskorting voor Landsdienaren met een bezoldiging van minder dan f 50 per maand, bestaan over wegende bezwaren. De Import-reductie definitief vastgesteld De Fransche Regeering heeft aan de Ne derlandsche Regeering doen mededeelen. dat de Fransche adviescommissie op 21 Juli de reductie voor den invoer van steenkolen in Frankrijk definitief heeft vastgesteld met ingang van 27 Juli op 20 pCt. van het gemid delde der jaren 1928, 1929 en 1930. Vragen van het Tweede Ka merlid Hermans. Door het Tweede Kamerlid den heer H. Hermans zijn aan den Minister van Buiten- landsche Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Kan de Minister, nu vele tegenstrijdige be richten hieromtrent aanleiding geven tot groote ongerustheid onder de bevolking van ons mijngebied en speciaal onder de mijn werkers, mededeelen: X. welke maatregelen de Fransche Regee ring genomen heeft op voornemens is te nemen met betrekking tot invoerbeperking van Nederlandsche steenkolen? 2. of van de zijde der Nederlandsche Re geering pogingen in het werk zijn gesteld zoo ja, welke? om deze maatregelen te voorkomen of althans te verzachten, en welke resultaten hiermede zijn bereikt? 3. of de Regeering van oordeel is, dat zfj —voor zoover reeds door de Fransche Re geering voor onze mijnindustrie nadeelige maatregelen genomen zijn hiertegen vol komen machteloos staat? Als de Dageraad komt Actie van verweer in Limburg Ook te Roermond is 'n comité gevormd voor een waardige ontvangst van de Dageraads- menschen" op hun tocht door Limburg op Zaterdag en Zondag a.s. Dit plaatselijk comi té van verweer staat in organisatorisch ver band met de provinciale anti-Dageraadsactie, welke de geheele provincie bestrijkt. Het comité verzoekt de bevolking van Roer mond en omstreken op die dagen zooveel mogelijk zich te tooien met de witgele, de pauselijke kleuren. Insignes en kokardes in deze kleuren zijn in de heele stad te koop en talrijke winkeliers verstrekken ze gratis aan hun klanten. Op de medewerking van autobeziters wordt een beroep gedaan om Zaterdag de auto's ter beschikking van het comité te stellen. Voorts wekt het comité de geheele bevol king op om op waardige wijze te protesteeren tegen de voorgenomen actie van de „Dage raad." Wanneer pamfletten worden uitge reikt, neme men die niet aan of men ver- scheure ze onmiddellijk. Verzocht wordt op geenerlei wijze en in geenerlei vorm aan de „Dageraad'-propagandisten hulp te verlee- nen. Nadere vragen van den heer Albarda. Het Tweede-Kamerlid, de heer Albarda, heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is de minister, nu hij in zijn antwoord van 11 Juni 1.1. op de schriftelijke vragen van 11 Juni 1.1. heeft verklaard, in te stemmen met het oordeel van de Radio-omroep-con- tröle-commissie, dat de uitzending van de redevoering ter herdenking van Mateottl, op 10 Juni, gevaar zou hebben opgeleverd voor de veiligheid van den Staat, bereid, mede te deelen, welke woorden of zinsneden van de redevoering, die op 10 Juni volledig in „Het Volk" is afgedrukt, dat gevaar zouden hebben kunnen oproepen en welke gevolgen hij daarvan heeft gevreesd? Indien de uitzending per radio van een redevoering, waarvan de publicatie in de pers, voor zoover bekend is, geen enkel gevaar voor den Staat heeft veroorzaakt, en die van gelijken geest was als tal van rede voeringen en dagbladartikelen, waarin het Italiaansche fascisme wordt beoordeeld en die evenmin eenig gevaar hebben opgeleverd, niettemin voor de veiligheid van den Staat bedenkelijk wordt geacht, is dit dan, ook naar de meening van den minister, niet een bewijs, dat door de instelling van de preven tieve radiocensuur de Regeering een zekere verantwoordelijkheid voor den inhoud der uitzendingen is opgelegd, die haar beweegt, de vrijheid van meeningsuiting meer te be perken dan met de vrij algemeen gehuldigde opvattingen in Nederland strookt, en levert dit gevolg dan niet een grond op voor de afschaffing van de preventieve censuur? Is de minister, zoo noodig in overleg met zijn ambtgenoot van Buitenl. zaken, bereid, mede te deelen, of aan het verbod van de uitzending van de redevoering ter herden king van Mateotti misschien een wenk, in een of anderen vorm, van de zijde der Itali aansche regeering of een harer vertegen woordigers voorafgegaan is, zoodat daarin een reden gezien kon worden om aan gevaar voor de veiligheid van den Staat te denken? Geeft het feit, dat in België op 10 Juni een herdenkingsrede van gelijke strekking als die, waarvan de uitzending hier te lande is verboden, ongehinderd door de radio is verbreid, zonder eenig staatkundig gevolg van gevaarlijken aard op te leveren, den minister geen aanleiding om te overwegen, of in een volgend jaar een verbod, als nu toegepast is, niet achterwege moet blijven? Telegram aan den H. Vader Het volgende telegram is aan Z. H. dén Paus Pius XI gezonden door den Katholie ken Nederlandschen Boeren- en Tuinders- bond: De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, waarin onder het Katholieke vaandel meer dan 75.000 Nederlandsche land- en tuinbouwers zijn vereenigd, verontwaardigd over de beleedigingen, aan gedaan aan den Stedehouder van Christus en betreurende de vervolging, welke de Ka tholieke Actie in Italië heeft te verduren, bidt God, dat Hij aan Uwe Heiligheid de noodige kracht geve in den goeden strijd voor de onaantastbare rechten der Kerk ten opzichte van de opvoeding der jeugd en zal doen wat hij kan om Uw Vaderhart te troos ten door met een steeds grootere nauwge zetheid de richtlijnen van den H. Stoel ten aanzien van de Katholieke actie te volgen. Minister Reymer benoemd tot lid. Het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden der Eerste Kamer heeft gisteren in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. N. Hendrix, tot lid der Eerste Kamer benoemd ver klaard, mr. P. J. Reymer, te Hilversum, thans Minister van Waterstaat. Het overlijden van den heer J. N. Hendrix. Gistermiddag heeft de voorzitter van de Eerste Kamer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, onmiddellijk na de opening, naar aanleiding van het overlijden van den Ka tholieken afgevaardigde, den heer Hendrix, de volgende rede uitgesproken: „Wederom kwam de sprake tot ons, dat de mensch hier op aarde geen blijvende woonstede heeft. 1 Juli 1.1. ontsliep ons medelid, de heer Hendrix. Een werkzaam leven heeft met zijn heengaan een einde genomen. Eerst op 18 September 1929 dit Staats college binnengetreden, werd hij reeds en kele maanden later door krankheid bezocht, welke na weken opnieuw over hem kwam. Zoo dierf hij de gelegenheid om grootelijks deel te nemen in de besognes dezer Kamer. Zijn arbeidsveld heeft elders gelegen. Wat het publieke leven betreft, gedurende ge- ruimen tijd in den Rade van de hoofdstad des Rijks en in de Staten van Noord-Hol land, een der twee gewesten, die hem ter 's Lands vergadering afvaardigde. Daameven heeft de afgestorvene in het vereenigings- leven op varieerend gebied meer bijzonder lijk dat van handel en industrie, zijn ken nis en zijn krachten met kracht gegeven. Deelnemende in het door hen geleden ver lies, bidden we den nabestaanden toe, dat de God aller vertroosting him zeer nabij moge zijn." De rede werd staande aanhoord. Voet afgeknepen Schippersknecht tusschen een staaldraad beklemd Bij het binnenkomen in de haven van Urk is de knecht J. van der Willepe uit Dedems- vaart aan boord van 't schip „Rival", schip per De Jonge van Zwartsluit, met een voet tusschen een staaldraad en een bolder be kneld geraakt. De voet werd boven den en kel afgeknepen. Nadat het lichaamsdeel door een geneesheer was afgebonden, is de onge lukkige per motorbotter „Urk 10" naar Zwolle vervoerd. Ernstig ongeluk Padvinder In een dolkmes gevallen De Amsterdamsche padvinder J. A., die evrtoefde in een kamp op den Rovenberg te Beek bij Nijmegen, is gisterenmiddag door een ernstig ongeluk getroffen. De jongeman liep een helling af op den Westerakker en viel voorover met zijn lichaam in een open dolkmes. Hij kreeg een zware wonde aan het onderlichaam en werd door dokter Koch verbonden. Ijlings overgebracht naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen werd hij spoedig geopereerd. Hoewel zijn toestand levensgevaarlijk is, hoopt men hem nog in leven te houden. Vermoedelijk geval van sabotage Kortsluiting veroorzaakt Een vermoedelijk geval van sabotage is eergisteren geconstateerd bij het kolenbedrijl van een Anthraciet Mij., gevestigd aan de Panamakade, in het Oostelijk havengebied (Rietlanden), te Amsterdam. Toen men het bedrijf des ochtends in werking stelde, ont stond er, naar de „Tel." meldt, kortslui ting, blijkende o. a. uit een zwaren regen van vonken bij een bepaald punt in de voe dingskabels voor een groote kraan en de andere installaties der inrichting. De kraan kon niet in beweging worden gebracht en er ontstond verder een stagnatie in het geheele bedrijf. Dadelijk werd een grondig onderzoek ingesteld en toen bleek, dat er eenige kabels zoodanig, opzettelijk blijkbaar, verlegd waren, dat het ernstige euvel van kortsluiting wel ontstaan moest. Dit zeer baldadig of misdadig geachte werk moet ge durende den nacht uitgevoerd zijn, want dan zijn altijd de betreffende kabels stroom loos. De schuldigen zouden derhalve met den aard van het bedrijf op de hoogte ge weest zijn. Men denkt dan ook aan sabo tage, weshalve van het gebeurde kennis ge geven werd aan de politie. Door de recher che van het bureau Kattenburg is een na der onderzoek ingesteld, om te trachten de daders op het spoor te komen. Naar het blad vernam is het nadeel, veroorzaakt door de kortsluiting zelve, niet groot. Wel is er natuurlijk eenige bedrijfsschade, daar het herstellen der stoornis vrij veel tijd ge vorderd heeft. Jongetje zwaar gewond Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf heeft te Waddinxveen een ernstige aanrij ding plaats gehad. De architect S. uit Wad dinxveen reed met zijn auto langs den Kerkweg, toen plotseling uit een poort het vijfjarig zoontje van den heer G. den rijweg overstak. Hoewel de heer S. nog krachtig remde, kon hij niet verhinderen, dat het jongetje twee wielen van den auto over het lichaam kreeg. Het ventje werd in bewus- teloozen toestand de ouderlijke woning bin nengedragen, waarna de beide direct aan" wezige plaatselijke doktoren een zware her senschudding en ernstige inwendige ver wondingen constateerden. Het slachtoffer tje is per ziekenauto naar de Wijkverple ging te Gouda overgebracht. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Tusschen eea dertigtal bewoners van de Tuindersstraat te Rotterdam en hun huis heer, den heer Kopmels is een meenings- verschil ontstaan, doordat de heer Kopmels eenigen tijd geleden de bewuste woningen aan de buitenzijde heeft laten opknappen en daarin aanleiding heeft gevonden om den huurprijs te verhoogen. Aanvankelijk is daartegen geen bezwaar gemaakt. De eerste huurder, die echter ver zet aanteekende was zekere Veeleman, een man die al geruimen tijd werkloos is en bekend staat als een fel communist. De man weigerde te betalen en bij vonnis van den kantonrechter wird de eigenaar gemachtigd den weigerachtigen huurder uit zijn woning te zetten. Toen besloten ook de andere huurders de betaling te staken. Het vonnis van den kantonrechter zou Het geval is uit verschillende handelingen en toevalligheden samengesteld. Dat het ge meenteraadslid en slager Ameier z'n Fritsje met zijn verjaardag een fiets schonk, was 'n heel gewone handeling, waarbij verder niets aan te merken vale. Dat echter Fritsje nog niet fietsen kon, het echter toch deed, was een handeling, die een paedagogische be risping behoefde. Dat Fritsje zijn proeven voor den vaderlijken slagerswinkel op het trottoir deed, was een handeling, waarvoor de politie zich gewoonlijk interesseert. In dit geval echter niet, omdat mijnheer Ameier gemeenteraadslid was. Dat het gemeente raadslid door de etalageruit naar de capriolen van zijn spruit keek en er blijkbaar genoegen in had (op 't trottoir), had men hem bij de publieke uiteenzetting van het „geval" dubbel en dwars verweten. De tegenpartijen natuurlijk! Dat Fritsje met zijn fiets om- kipte was eenvoudig het gevolg van de na tuurwet. Dat behoeft op zich zelf niet zoo erg te zijn. 't Werd pas erg doordat in een gedeelte van een seconde, dat Fritsje om- kipte, de Raadhuisklerk Bemeier voorbij ging. Want een of ander brutaal gedeelte der rij wielconstructie raakte in de rechter broeks pijp van den geachten secretarie-ambtenaar en scheurde zijn broek open van de knie tot aan den voet. Een mooie rechte scheur! U begrijpt, daar hebben we het „geval". Mijnheer Bemeier was vrijgezel. Een be jaarde vrijgezel met een goed inkomen. Hij kon het zich permitteeren om uit te gaan, terwijl de plooi in zijn broek keurig gestre ken was. En dat deed hij. Een stofje op zijn mouw, een vuil plekje op de blinkende laar zen, dat was erger dan inktvlekken in de actestukkenEn nu die opengescheurde broekspijp.... niet waar.è.. 'n gekke zaak! Bemeier stond 5 seconden lang stokstijf staarde op de broekspijp die lustig begon te fladderen in den wind Fritsje had zich met groote tegenwoordigheid van geest uit de voelen gemaakt en de slager woog juist voor de buurvrouw mevr. Cemeier een pond kalfsragout af en overwoog in zich zeiven of hij niet een groot been onder het vleesch zou verbergen Juist was hij het er mee eens en had hij de misdaad volvoerd, toen de heer Bemeier den winkel binnengestormd kwam. Zijn oogen bliksemden en zijn bleek ge zicht had een vreeswekkende uitdrukking. De consciëntieuze chronist is echter ver plicht hieraan toe te voegen, dat er wel een beetje comedie bij was. Mijnheer Bemeier had buiten bliksemsnel overwogen, dat dit costuum eigenlijk een misverstand geweest was. Het (costuum) was nog nieuw; hij (mijnheer Bemeier) droeg het juist vier weken lang. De stof, die hem aan het stux zoo goed bevallen was, stond hem helaas niet mooi. Hij beweerde dat hij er mee uit zag als een pop uit het panopticum een beetje donker, nietwaar, maar hij moest het weten. Ook de tailleur was met het costuum iets menschelijks overkomen; hij had mijn heer Bemeier met een anderen klant ver- wissceld, die één hocgen schouder had. Deze fout was nooit heelemaal te verbeteren ge weest kortom het costuum beviel mijnheer Bemeier absoluut niet. En thans scheen het toeval hem ter hulpe gekomen te zijn. Hij plantte zich voor de toonbank, hief het rechterbeen een weinig in de hoogte en wees op de schade. „Uw jongen!" snoof hij, „heeft op het trottoir gefietst. Streng ver boden. Is rrie de fiets omgevallen en heeft mijn broekspijp gescheurd. Kijk eens hier asjeblief!" Allen keken, mijnheer Ameier, mevrouw Ameier en ook mevrouw Cemeier met de kalfsragout, die niet voor veel geld nu den winkel verlaten had .Fritsje," donderde de slager. Fritsje scheen niet ver weg geweest te zijn, want hij was oogenblikkehjk ter plaatse. Uit voorzorg be gon hij ai te nuile.. en hij brulde als een os. Wat de beide vrouwelijke wezens sterk beïnvloedde en haar tegen den heer Bemeier in het harnas joeg. „Stuurt u de broek maar hierheen, onze Prina kan ze wel voor u maken," merkte de meesteres vol waardigheid op. Maar zij kende den heei Bemeier slecht. „Watik zal een broek dragen, die uw onopgevoede jongen bedorven heeft? Bij net fietsen op het trottoir? Onder uw oogen mijnheer het gemeenteraadslidEn die' uw dienstbode weer aan elkaar flansen zal? Nee, mevrouw, dat bestaat niet. Het cos tuum heeft 100 gekost. Vier weken heb ik het pas gedragen, dat kan de tailleur De- meier bevestigen voor de rechtbank als het moet! Ik ben bereid 10.— voor slijtage af te trekken. Betaalt u mij 90.—, dan wil ik de zaak als afgedaan beschouwen u kunt wel begrijpen mijnheer, aat een klacht u naast allerlei onaangenaamheden ook groo te kosten veroorzaakt. De vertegenwoordigers der burgerij moesten toch eigenlijk de po litieverordeningen respecteeren is u mis schien van een andere opinie, mijnheer, gemeenteraadslid Dat begreep mijnheer zonder meer. Raads leden begrijpen alles zonder meer. .Hilda, hier is de sleutel. Haal 90 gulden Geef ze den man!" Mijnheer Ameier wist heel goed wie de man was. En „de man" ergerde zich na tuurlijk. En niet zoo weinig. Maar hij ver beet zijn woede, want hij lachte toch het laatste, was zijn costuum kwijt, kreeg geld voor een nieuw.... dacht mijnheer Bemeier. Daar was Hilda en telde het geld op de tafel uit. Bemeier zag dat het uitkwam en streek het r „Goeden dag," zeide hij en wilde heengaan. Maar nu toonde mijnheer Ameier hoe ver de intelligentie van een burger bij die van een publiek persoon ten achter staat. Hij was langzaam en onschuldig tot aan de winkeldeur geslenterd en had er zich met zijn breed lichaam tegen geplaatst. En toen mijnheer Bemeier „G'n dag" zei, merkte mijnheer Ameier heel gemoedelijk op: „Eerst trekt u mijn pak uit." „Hihihi," gilde de dame met haar kalfs ragout opgewonden. „Ik stuur u t costuum binnen een uur," verklaarde Bemeier. „Zoo? Binnen een uur? U wilt dus in mijn pak gaan wandelen? Nee manneke, dat be staat niet! Dat zullen we dan eens zien! Fritsje, haal eens gauw een politieagent! Daar is er juist een. Hij moet eens naar het raadslid Ameier komen!" O, o! wat liep ons Fritsje. „U kunt toch wel begrijpen, dat ik me hier niet kan uitkleeden!" stamelde de klerk, die snel het geval door zijn hoofd had laten gaan en bleek geworden was. „Moet ik in mijn onderbroek loopen?" „Mijn zorg niet, waarin u loopen wilt," verklaarde Ameier grijnzend. „Dat is me totaal hetzelfdeMaar niet in mijn cos tuum, laat u dat gezegd zijn. Kleed u uit! Direct! Eer de politie komt. Ik laat u zonder meer arresteeren! In naam der wet! Uit kleeden!" ,Huuh!" deed de kalfsragoutdame. Maar zij ging niet heen. „Gekheid!" stoof Bemeier op. „Denkt u, dat u bij mi) met zulke dwaasheden aan kunt komen? U weet, dat ik klerk op het raadhuis ben „Voor mijn part burgemeester! Maar mijn pak trekt u uit!" En hij stroopte zijn hemdsmouwen op. Juist kwam Fritsje met den politieagent. „Wat is hier aan de hand?" Met deze al gemeen bekende vraag, die alle onderhande lingen van deze soort opent, maakte de po litieagent zich meester van de situatie. „De zoon van het raadslid, mijnheer Ameier," begon Bemeier omslachtig. Maar Ameier wees slechts met de punt van de kin op hem en keek den politieagent forsch in de oogen. „De man. heeft mijn pak aan en ik wil, dat hij het uittrekt" „Van wien is dat pak?" „Van mij!" verklaarde Ameier. „Is dat zoo?" „Zeker, maar „Dan geeft u het af!" „Moet ik dan in mijn onderbroek door de straten gaan?" „Als u dat doet, dan arresteer ik u." „Wat moet ik dan doen?" riep Bemeier wanhopig. „U kunt het terugkoopen," meende de slager goedmoedig. Dat was een redding in den nood. Bemeier greep, hoewel tandenknarsend in zijn zak en gooide de 90 gulden op tafel. „Daar hebt u het geld!" snauwde hij. „Maar de gevolgen zult u ondervinden!" „Voor 90 gulden krijgt u het mooie pak niet," verklaarde Ameier. „100 gulden, geen cent minder!" Waartoe nog vele woorden verkwisten. De arme mijnheer Bemeier moest het costuum voor 100 gulden terugkoopen had de schade de ergernis en den spot want nu wilde Prina de broek niet eens dicht trekken. Met een paar sluitspelden moest hij de scheur aan elkaar hechten en in de eerste de beste electrische tram vluchten. gisterenochtend aan den huurder Veeleman voltrokken worden. Met executie waren be last de deurwaarders Korporaal en Weisfeld, die daarvoor de hulp van de politie hadden ingeroepen. Reeds vrij vroeg had een groote politie macht de toegangen van het straatgedeelte afgezet. Een geweldige menigte nieuwsgieri gen had zich in de van Oldenbarneveltstraat en de Aert van Nesstraat opgesteld om iets van de gebeurtenissen te kunnen zien. De woningen van de huurstakers zaten volgepropt met menschen die uit de ramen hingen en hun meening over het optreden van den huisheer niet onder stoelen en ban ken staken. Onder hen bevonden zich verschillende be kende communisten, van wie een tweetal in de uniform van den Rooden Frontstrijders- bond gekleed waren. Beschermd door een aanzienlijke politie macht hadden de deurwaarders zich te on geveer half 10 naar boven begeven om den bewoner Veeleman aan te manen zijn woning te ontruimen. Dit werd geweigerd. De deur van de kamer werd op slot ge vonden en nadat men ook na herhaald ver zoek weigerde deze te openen, werk zij met een bijl ingehakt. Het bleek dat de kamer propvol met men schen zat, die niet van plan waren daaruit te komen. Bedreigingen met een revolver richtte niets uit. De mannen ontblootten hun borst en zeiden: Schiet maar! Geruimen tijd kwam er geen verandering in deze situatie. Uit het raam werd door een der stakers bekend gemaakt dat de twee kruiers, die de deurwaarder had meegebracht, het werk hadden neergelegd en vertrokken waren Deze mededeeling werd met applaus ontvangen en een trompettist aan den over kant zette de „Internationale" in, die gevolgd werd door „Houd er den moed maar in." Te half elf ongeveer arriveerde de heer Snippe, Commissaris van het bureau Witte de Withstraat, tot wiens ressort de Tuin dersstraat behoort. Deze gaf allereerst bevel om de geheele Tuindersstraat te doen ont ruimen, waarvoor een aantal bereden agen ten zorg droegen. Daarna ging hij de woning binnen om nogmaals onderhandelingen met Veeleman aan te knoopen Deze draaiden weer op niets uit, waarna het bevel kwam, dat zij die niets in de kamer te maken had den naar buiten moesten gaan. Een tiental mannen, waaronder de Roode Frontstrijders verlieten daarop de woning en stelden zich op voor de poort van het hofje, die vlak bij de woning van Veeleman gelegen is. In deze poort hadden den geheelen ochtend 'n groot aantal bewoners van de straat ge staan. Deze kregen nu het bevel naar binnen te gaan en toen daaraan met eenige aarze ling gevolg werd gegeven, werd een be reden agent geroepen om de menschen naar binnen te dringen. In den nauwen doorgang ontstond een paniek. Kinderen kwrmen gil lend de straat oploopen. Een aantal agenten en rechercheurs met den commissaris en hoofdinspecteur De Jong aan het hoofd trokken toen hun sabels en gymmlstokken en drongen toen eveneens de poort binnen. Even was 't een onontwarbaar kluwen van menschen, waaruit vlak daarop een man van middelbaren leeftijd half ge dragen, de straat opkwam bloedende uit een wonde aan het voorhoofd. Toen brak bij de bewoners van de huizen waarvan er velen op de daken waren ge klommen, een geweldige woede los. Dakpan nen en klinkers werden naar beneden gewor pen. Een bereden agent werd door een steen op den schouder getroffen. Vlak daarop knal den verschillende revolverschoten De agen ten hadden in de lucht gevuurd en het be vel werd gegeven alle ramen te sluiten, waaraan ijlings gevolg werd gegeven. De rust was meteen teruggekeerd. Uit het hofje kwam nog een man strom pelen die een blessure aan zijn rechterarm had opgeloopen. Een rechercheur, die zijn voet tusschen een deur had gezet, die men wilde sluiten, bleek daaraan kneuzingen te hebben gekregen. Verdere ongelukken ble ken zich niet voorgedaan te hebben. Men kon daarna beginnen de meubels uit het huis te dragen. De schamele inventaris werd binnengedragen bij een lompenhande laar. Vanuit het poortje is door de politie nog een schot gelost in de richting van het hofje. De kogel is door een voordeur gegaan, vlak langs het hoofd van een zich daar bevin denden man en terecht gekomen in een achtervertrek waar zich een vrouw en twee kinderen bevonden. Het is in den loop van den middag en vooral gisteravond in de omgeving van de Tuinderstraat verre van rustig geweest. Was in den middag de politie-afzetting zeer gering alleen in de Tuinderstraat mocht men zonder doel niet komen te gen den avond waren er nog al wat politie mannen op de been, daar het vermoeden was gerechtvaardigd, dat de communistische ele menten van de drukte een gretig gebruik zouden maken, om onrust te stoken en de politie last te veroorzaken. Zij hebben dit dan ook grif gedaan met het gevolg dat de politie genoodzaakt werd verscheidene malen met gummistok en blan ke sabel de samenscholende menigte uit el kaar te jagen. Een dergelijk gerechtvaar digd optreden was voor diverse onrustzaaiers het moment om met steenen te gooien naar de dienstdoende politiemannen. Bij de vele charges, die moesten worden uitgevoerd, zijn rake klappen gevallen. Van vuurwapens heeft de politie geen gebruik behoeven te maken. Herhaaldelijk werden diverse bewoners van de Aert van Nesstraat gesommeerd de ramen te sluiten, daar tel kens weer opnieuw met steenen werd ge gooid. Een vrouw, die met een gummistok een slag op haar been had gekregen, moest door een auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden ver voerd, waar zij na verbonden te zijn weer huiswaarts werd gestuurd. Tegen twaalf uur gisterenavond, toen de meeste kijklustigen waren weggetrokken, was de rust zoo goed als algemeen. Auto-botsing 10.000 eieren verloren Gisteren geraakte een der gemeentelijke B.-autobussen, uit Amsterdam, ter hoogte van de Fokkerfabrieken te Oostzaan, in botsing met een vrachtauto, bestuurd door W. O., eierhandelaar aldaar. De chauffeur der bus reed den auto van achteren aan, met het gevolg, dat de auto vernield werd. De geheele voorraad eieren, ongeveer 10.000 stuks, ging verloren. De handelaar werd eenigszins verwond. De auto was verzekerd, doch de eieren niet. Een en ander veroorzaakte eenige ver traging in den autobusdienst. Een oproep De Commissoris van Politie in de Xlde sectie te Amsterdam, verzoekt in mogelijk verband met den moord op het Rokin. ge pleegd op 4 Mei IJ., mededeeling aan zijn bureau Singel 455, omtrent het navolgende: Een onbekend persoon, vermoedelijk Heer genaamd, heeft in een café aan het Rokin gelogeerd in de maand Mei 1.1. en daar eenig ondergoed achtergelaten, waarvan de halsboorden gemerkt zijn L. A. 1.94 XXV Heer en P. Z. K. T Heer. Hij was pl.m. 35 jaar oud, 1.75 M. lang, had blond haar, zonder baard of knevel, met opvallend fijne handen en was als heer gekleed en gaf voor werkzaam te zijn bil Siemens en Halske te Berlijn. Hij sprak vloeiend Duitsch en Neder- landsch en was vermoedelijk Nederlander, waar hij zich dan ook voor uitgaf. Verdere verhooging te wachten? De Oostenrijksche Nationale Bank heeft het disconto verhoogd van op 10 pet.; beleeningen van 10 y2 op 12 pet. In vakkringen is men van meening, dat ook deze verhooging nog onvoldoende zal blijken te zijn. -Het is niet uitgesloten, dat verdere discontoverhoogingenbinnenkort zullen volgen. Vervoer van tarwemeel Vergunning noodig van de Meelcentrale Het Regeeringsbureau voor de uitvoe ring van de Tarwewet vestige er nogmaals ernstig de aandacht op, dat het vervoeren en opslaan van ongemengde tarwemeel of tarwebloem (zoogenaamd tarwemeel of tarwebloem' B) is verboden, doch dat in bepaalde gevallen en onder bepaalde voor waarden vergunning tot vervoer en opslag kan worden verleend, waarvoor belangheb benden zich zullen moeten wenden tot de Vereeniging Nederlandsche Meelcentrale, voorloopig gevestigd Trompstraat 73, Den Haag. Vervoer of opslag zonder vergunning kan ernstige bestraffing ten gevolge heb ben. Handelaren in tarwemeel of tarwebloem B mogen dus van de bij hen aanwezige voorraden niet afleveren zonder vooraf ver kregen vergunning van de Meelcentrale. Zij moeten er daarbij echter op rekenen, dat vergunning tot aflevering van tarwe meel of tarwebloem B in geen geval wordt verleend voor aflevering aan bakkers en banketbakkers, die nog van dat meel of bloem in voorraad hebben. Het is dus noodzakelijk, dat handelaren, die vergunning wenschen tot het vervoer van dat meel of die bloem naar afnemer» bij hun aanvraag om de vergunning op geven, voor wien het te leven tarwemeel of tarwebloem B bestemd is. Ten slotte wordt er op gewezen, dat zij. die geen lid zijn van een organisatie, zich zullen moeten aansluiten bij de Meelcen trale. 451. Nu trok het circus weder verder Voor het maken van een grooten tocht. De directeur had eindelijk toegegeven, Dat de jongen dien tocht blijven mocht. Deze was nu erg in zijn nopjes Dat hij nu een baantje had; Hij was koetsier van den wagen geworden, Waarin de oerang-oetang zat. 452. Het duurde niet lang of de zwarten Hadden hun bootje ingehaald, En na een stevige worsteling werden zij Van hun schuitje afgehaald. De piloot verweerde zich dapper. Ook Pim deed goed zijn best, Maar de kerels waren veel sterker, Wonnen het ten langen lest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10