f 3000.- f750.- f 250.- 1125.- f50.- f40.- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 23 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17825 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL WOORDEN EN WERKEN de communisten er tegen De Zeppelin-Pooltocht De relletjes te Rotterdam Overeenstemming I Een vischtrawler vermist te Londen Sluiting van syndicalistische hoofd bureaux in Spanje De aardbeiencampagne te Beverwijk Doodelijk verkeersongeluk te Castricum VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der nienschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam: Adres: Naam: Adres: Naam: Adres: Naam: Adresi BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonnè's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been ot arm lij verlies van 'n enderen vinger De socialistische pers pleegt vreese- Üjk te toornen tegen ministers, die over- werkvergunningen laten geven, tegen werkgevers, die zonder verlof laten overwerken en tegen kantonrechters, die wanneer er hier of daar een werk gever betrapt is niet al te hooge boe ten opleggen. Allemaal uit zuiver respect voor den acht-urigen arbeidsdag en uit pure lief de voor den arbeider. Natuurlijk! Hij, die geregeld de toornvlagen over de vernietiging van den prachtigen acht-urendag in genoemde pers zag uit- tieren, moet er wel diep van overtuigd geworden zijn, dat de acht-urendag nergens zoo veilig is als bij de sociaal- demokraten en in stilte moet hij de palstaanders voor den acht-urendag ge zegend hebben, voorzoover hij dan een „rücksichtlos" bewonderaar van den strengen acht-urendag is. Maar wat lezen wij nu? „Een mal geval? Neen, erger. Zondag ochtend 28 Juni j.l. bracht de politie een bezoek aan drukkerij „Voorwaarts". Denkt nu niet, dat dit was voor een excursie. Daarvoor neemt men geen Zondagmorgen, dan verwacht men, dat dit bedrijf stil ligt. Doch dit was niet het geval. Er werd ge constateerd, dat, zonder toestemming van de Arbeidsinspectie, op de afdeeling rota tie-drukkerij door eenige drukkers werd gewerkt. Wij hadden van „De Arbeiders pers" toch beter mogen verwachten. Dat zelfs zij op overtreding der wet gesnord zou worden, valt niet gemakkelijk goed te praten. Wij hadden mogen verwachten, dat de leiding zooiets in geen geval zou toelaten, het zou weten te verhinderen. En de gezellen? Die gaan mijns inziens lang niet vrij uit. Heeft het overwerkpercentage hen verleid hun Zondagochtend daarvoor te verkwanselen? Laten beide partijen be grijpen, dat van hen wel het allerminst een dergelijke overtreding verwacht mocht worden. De commissie van medezeggen schap geven wij in overweging te trachten, zooiets in het vervolg te voorkomen. Het was geen reclame voor een goede wetge ving." En waar lezen we dat? In een „lasterend" Roomsch blaadje? In een vijandig vakorgaan? Neen: het staat gedrukt in het „Gra fisch Weekblad", orgaan van den (roo- den) Algemeenen Nederlandschen Ty pografenbond. Er behoeft dus niet aan getwijfeld te tvorden. Maaris het niet héél erg? Is dat niet een pijnlijke tegenvaller? En dat in het heilige der heiligen van de s. D. A. P., vanwaar de roode pro paganda over ons land uitgaat, waar de fulminante artikelen tegen ministers, werkgevers en kantonrechters, die niet genoeg eerbied voor de Arbeidswet too- hen, gezet en gedrukt worden. Er zijn in den lande maar heel weinig socialistische werkgevers, maar als die énkele zich nog niet eens aan de Ar beidswet kunnen houden, is 't dan niet °m te wanhopen? Dadelijk na den grooten wereldoorlog viel alom op den aardbol 'n streven waar te nemen, dat erop gericht was, in ieder geval een afschuwelijk bloedbad, als Waarvan de menschheid gedurende de Jaren 19141918 getuige was geweest, in öe toekomst onmogelijk te maken. De wereldvrede-idee groeide onder de volkeren, doch daarnaast of liever ge zegd: in flagranten strijd daarmede, zag hfen een wedstrijd in bewapening, welke het ergste deed vreezen en de wereld ha een- korte vredesperiode weer voor een katastrophale oorlogsramp dreigde te plaatsen. De regeeringen zagen echter in, dat alles erop gezet diende te worden, om he menschheid dit onheil te besparen en Zoo werd er conferentie na conferentie gehouden, om uit de imoasse te geraken en aller verwachting is thans gericht op he Internationale Ontwapeningsconfe rentie, welke komend jaar te Genève bijeen zal komen. Wil deze conferentie kans van slagen hebben, dan moeten degenen, die over he ontwapenings-mogelijkheden beraad slagen zullen, zich gerugsteund weten hoor de meerderheid van de volkeren, V-'elke zij vertegenwoordigen. Vandaar, dat „De Nederlandsche Dag bladpers" een petitionnementsactie on- hernomen heeft, om het Nederlandsche volk in de gelegenheid te stellen, zijn hieening ten aanzien van de algemeene °htwapening kenbaar te maken. Het initiatief hiertoe werd aanstonds °hdersteund door bladen van alle rich tingen. Alleen de communistische pers hield zich er buiten en ontzag zich zelfs niet, haar lezers op te wekken, het petition nement niet te onderteekenen, omdat zij er een frontvorming tegen Rusland in Zeide te zien. Het is niet onze bedoeling, de onhoud baarheid van deze opvatting aan te too ien; ze is te dwaas, om erop in te gaan. Maar degenen in onze kringen, die zich eveneens niet geroepen achten, hun haam onder het petitionnement te zet ten, mogen wel bedenken, dat zij niet hlleen daardoor den wereldvrede een hechten dienst bewijzen, maar ook, dat hun passiviteit koren op den communis- tischen molen is, m.a.w., dat zij spelen in de kaart der volgelingen van Moskou. We zijn ervan overtuigd, dat zij noch het een, noch het ander wenschen. Daarom: teekent het petitionnement. Het is nóg niet te laat. Ernstige twist te Castricum Arbeider levensgevaarlijk gewond Gistermorgen tegen half 12 kregen eenige arbeiders, werkzaam aan de verbreeding van den rijksweg te Castricum, twist ovei het volladen van kruiwagens, waarbij een dézer, zekere H. Z. uit Heiloo, zijn medearbei der A. F. uit Haarlemmermeer een klap met een schop gaf op zijn hoofd, tengevolge waarvan de man een gapende wonde kreeg en buiten kennis raakte Door een voorbij rijdenden automobilist werd geneeskundige hulp ingeroepen, die zeer spoedig ter plaatse was. Dr. v. d. Sluijs verbond den man en achtte direct opname in een ziekenhuis noo- dig. Het vervoer had plaats met een speciaal ontboden auto uit Alkmaar. De man haa een schedelfractuur gekregen. Zijn toestand iras zeer ernstig en gevaar voor zijn leven is te vreezen. De getroffene is ongeveer 45 jaar oud en heeft vrouw en kinderen. De dader, H. Z. uit Heiloo, is na zijn daad aan den loop gegaan en heeft zich aangemeld bij de politie te Heiloo. Hij is overgebracht naar het raadhuis te Castricum en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De dader staat als zeer opvliegend van aard bekend Details over den laatsten proeftocht Onder leiding van dr. Hugo Eckener is, gelijk gemeld, het luchtschip „Graf Zeppe lin" gistermorgen om half zes voor een laatste „Werkstattenfahrt" vóór de Noord- poolvlucht opgestegen. Tijdens den tocht, welke verschillende uren duurde, waarop alle leden der bemanning geheel in hun Poolvluchtuitrusting aan boord waren gegaan, zijn de voor den Pool tocht van het luchtschip nieuwe ingebouwde instrumenten beproefd. Voorts heeft men met het door de Zep- pelinwerf op den Pfander bij Bregenz on langs gebouwdezendstation^—draadiooze proeven genomen en ook de peilingsmoge lijkheden onderzocht. Dit zendstation op den Pfander zal ge durende den Pooltocht in voortdurende verbinding met het luchtschip blijven. Door een uitlaatgang, welke in het lucht schip is aangebracht, zijn twee kleine vrije ballons opgelaten, waarvan er één met een bijzonder licht zendapparaat was uitgerust Dit experiment slaagde uitstekend, evenals de proeven met de overige wetenschappe lijke instrumenten. Groote bedrijvigheid In de hal van de luchtschepenwerf te Friedrichshafen heerscht groote bedrijvig heid. De zoon van dr. Eckener is mede aanwe zig om de beëindigde werkzaamheden te controleeren. Aan boord zijn reeds 600 K.G. levensmid delen geladen, benevens alle poolequipemen- ten, voorts 12 sleden en 12 zeildoeken, 5 vouwbooten, 2 kajaks, ijshouweelen en jachtgerei, benzinekooktoestellen en Vele andere voorwerpen, die onmisbaar zijn voor een tocht in het Poolgebied. Twee vrachtauto's op elkaar gereden Een ernstig gewonde Op den rijksweg Weert-Maarheeze kwa men een geladen vrachtauto der steenfabriek Wessem en een vrachtauto der firma Op- broek-Hom uit tegenovergestelde richting. De eerste wilde een kar passeeren en op dat oogenblik naderde de tweede vrachtauto, die den ander door de kar niet had kunnen zien. Een botsing was onvermijdelijk, en trots het remmen, reden beiden in volle vaart tegen de langs den weg staande boomen. De chauffeur O. werd terzijde uit de cabine geslingerd en bekwam slechts onbeteekenend letsel. De chauffeur der steenfabriek werd zeer ernstig gewond en moest eerst in het Gast huis te Weert en daarna in het ziekenhuis te Roermond worden opgenomen. Zijn toe stand is slecht. Beide vrachtwagens zijn totaal vernield. De Holterberg Maatregelen tct behoud van natuurschoon Op de vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Polak, betreffende bebouwing van den Holterberg heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge antwoord: Uit een onderzoek is gebleken, dat de ge meente Holten, die slechts eenige hectaren grond op den Holterberg bezit, een perceel van 2.81.50 H.A. heeft verkocht. Verwacht wordt, dat de kooper op dit perceel een villa zal bouwen. De bouw van deze villa, behoeft naar het oordeel van den minister het natuur schoon van den Holterberg, die een opper vlakte van pl.m. 3500 H.A. beslaat, niet noemenswaard te schaden. Hoewel op het oogenblik geen ernstige be nadeeling van net natuurschoon is te ver wachten, is aan Burg en Weth. van Hol ten verzocht, hun volledige medewerking te verleenen bij net vaststellen van een uit breidingsplan of een verordening, waardoor zekerheid wordt verkregen, dat eventueel te stichten gebouwen geen afbreuk doen aan het natuurschoon. Man doodgeschoten In den afgeloopen nacht om één uur is bij de relletjes tengevolge van de huurders staking te Rotterdam (men zie het uitvoe rige relaas onder Gemengd Nieuws) de 52- jarige variété-artist L. Groeneveld door een agent van politie in het hoofd geschoten. Hij was op slag dood. .Het slachtoffer stond niet kennissen te praten Nader wordt gemeld, dat tegen 11 uur uit de zijstraten geregeld met steenen naar de politie werd gegooid. De politie schoot daar op herhaalde malen in de lucht. Om half een heeft een rechercheur in de Maurits- straat op twee jongens geschoten, die op 30 M. afstand met steenen naar hem gooiden. Het eerste schot trof geen doel, doch toen opnieuw werd gegooid, heeft de rechercheur voor den tweeden keer zijn vuurwapen af geschoten. Het schot trof den 52-jarigen humorist L. Groeneveld uit de Maurits- straat, die op dat moment op 70 M. af- stands met twee kennissen stond te praten. Het slachtoffer kreeg den kogel in 't voor hoofd en was onmiddellijk dood. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar de politie beslag heeft gelegd op het stoffelijk overschot. Direct is nog een uitgebreid onderzoek door verschil lende politie-autoriteiten ingesteld. De ver slagenheid in de omgeving is zeer groot. De agent die luit doodelijk schot loste Nog kan worden gemeld, dat de betrok ken rechercheur, de agent W.. van de af deeling „speciale diensten", in het duister niet heeft gezien, dat er iemand was ge raakt Het was zijn bedoeling, toen de jon gens, na herhaalde sommaties, met steenen bleven gooien na nog een schot in de lucht te hebben gelost, een der jongens in de bee nen te schieten. Later op het hoofdbureau heeft men hem tot zijn groote ontzetting moeten mede- deelen, dat hij iemand had doodgeschoten Onmiddellijk is door inspecteur Hess van den justitieelen dienst van het bureau aan de Witte de Wittstraat een onderzoek ingesteld Verschillende getuigen werden ge hoord. Er hebben zich namelijk een 8-tal men- schen aan het bureau gemeld, die iets had den gezien, terwijl later op straat ook nog een viertal personen is gehoord. Al deze menschen hebben gelijkluidende verklaringen afgelegd, die ook kloppen met de. lezing der pplitie. Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons Jaarvergadering te Enschedé. Na heropening der vergadering komt een voorstel in behandeling van de afdeeling Den Haag, waarbij het hoofdbestuur uit- genoodiga wordt de noodige stappen te doen om de Bisschoppelijke voorschriften zooda nig gewijzigd te krijgen, dat deze aan de billijke verlangens van de bondsleden vol doen. Hierbij sluit zich aan het voorstel Til burg: Het bondsbestuur tracht zoo vlug mo gelijk voor alle vijf bisdommen gelijkluiden de Bisschoppelijke voorschriften te verkrij gen, welke de instemming van alle leden kunnen hebben; terwijl de afdeeling Amers foort het hoofdbestuur verzocht stappen te doen bij het Doorluchtig Episcopaat om de Bisschoppelijke bepalingen inzake besteding van rekenplichtige werken in te voeren. Het hoofdbestuur is van meening, dat al lereerst getracht moet worden naar alge meene doorvoering der voorschriften. Eerst als eenige ervaring is opgedaan, zal de tijd gekomen zijn orr met kans op succes te wij zen op gebreken. Na eenige discussie kon de vergadering met de meening van het hoofd bestuur accoord gaan. Vervolgens komen de bestedingsvoorwaar den aan de orde. Hilversum verzoekt het hoofdbestuur maatregelen te beramen, die kunnen leiden tot verschillende verbeteringen in de bestedingsvoorwaarden; Amsterdam wenscht bij alle aanbestedingen de biljetten in het bijzijn van gegadigden geopend, ter wijl Tilburg voorstelt dat de laagste inschrij ver van een werk niet wordt gepasseerd, voordat het bestuur der plaatselijke afdee ling is gehoord. Enschedé wil, dat door de algemeene vergadering het bondsbestuur wordt opgedragen te onderzoeken in hoe verre er maatregelen te nemen zijn tegen het meer en meer veldwinnende euvel dat bona-fide aannemers worden gepasseerd. De voorzitter zegt toe, dat het bestuur in deze actief zal zijn. Het is gewenscht, af te wachten, wat het gevolg zal zijn der ge wijzigde A. A. V., waarvan de vaststelling binnenkort is te verwachten. De afdeeling Breda stelde voor: De alge meene vergadering draagt aan het bestuur op, om aan alle architecten te verzoeken, in hun bestekken gebruik te maken van een arbitrale bepaling, die zóó geformuleerd is, dat er geen gevaar bestaat, dat bij even- tueele geschillen, zich omtrent de waarde dier bepaling onzekerheid voordoet. Het bondsbestuur is het met dit voorstel eens en zal gaarne overwegen wat in dit opzicht te doen is. Aangenomen werd het voorstel vandeafd. Utrecht, waarbij het hoofdbestuur wordt verzocht maatregelen te overwegen en zoo mogelijk leiding te nemen om, in overleg met de stucadoorspatroons, meer stucadoorsvak- lieden te kweeken. Het hoofdbestuur zal voor de jaarver gadering 1932 de plaats aanwijzen. De 2de voorzitter, de heer F. Schuur- mans, brengt daarna hulde aan den voor zitter en spreekt den wensch uit, dat hij nog zeer veel jaren voorzitter van den bond mag zijn. Na een interessante rondvraag nam de geestelijke adviseur, rector H. A. C. M. Wenners, het woord, die zijn groote vol doening betuigt over de wijze, waarop deze vergadering is gehouden en die zijn blijd schap uitspreekt over zijn benoeming als adviseur. Met een dankwoord aan den voorzitter werd de vergadering gesloten. Vandaag de beslissing Een officieel communiqué deelt mede, dat het comité van ministers van financiën, dat gisteren van vier uur tot kwart voor acht in het Foreign Office heeft vergaderd, tot over eenstemming is gekomen over dc bewoordin gen van het rapport, dat morgen aan de plenaire zitting der conferentie ter goed keuring zal worden voorgelegd. Handelend optreden van het particulier initiatief nootlig In politieke kringen te Washington heeft men reeds van den aanvang af greote aan dacht gewijd aan de heerschende meening in Amerikaansche bankierskringen, dat de grootsch opgezette Londensche conferentie tot weinig bevredigende resultaten zou lei den. Men is van meening, dat het thans bereikte resultaat slechts van eenige blij vende beteekenis kan zijn, als het wordt aangevuld door handelend optreden van het particulier initiatief. De poging, om een actie in grooten stijl te beginnen, zou onder de gegeven omstan digheden zeker zijn mislukt. Hulp der Amemrikaanschc banken Te Waschington doen geruchten de ronde, dat de leidende New-Yorksche banken zich tegenover de regeering zouden hebben verplicht, de noodige credieten op korten termijn te verstrekken doch te New-York v/orden deze geruchten door de banken zelf tegengesproken. Enkele banken hebben zich bereid ver klaard, de zich in Duitschland bevindende credieten voorloopig daar te laten, doch bindende verplichtingen konden de banken niet op zich nemen, aangezien zij eener- zijds den beleggers, anderzijds den aan deelhouders verantwoording schuld waren. Hun princcipieel standpunt sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat zij rekening zullen houden met den noodtoestand in Duitschland en aan eventueele hulpmaat regelen medewerken. „Een verzuimde gelegenheid." De „Times" wijdt een hoofdartikel aan de Londensche Conferentie onder den titel: „Een verzuimde gelegenheid". Duitschland heeft noch een leening op Tangen termijn, noch een crediet op korten termijn gekregen en voor zoover het nieu we geldsommen betreft, keert dr. Bruening met leege handen naar Duitschland terug. Het schijnt echter, dat de schuldeischers beloofd hebben, hun zich in Duitschland bevindende gelden niet terug te trekken. Dat is zeer belangrijk, doch men kan het geen resultaat noemen, dat een zoo indruk wekkende internationale conferentie waar dig is. Het blad acht het onnoodig, de te leurstelling te verbergen, die algemeen in Engeland door dit magere resultaat van een conferentie, die zooveel er toe had hunnen bijdragen, om de wereld weer op den weg naar welvaart terug te brengen, is gewekt. Het is niet moeilijk, de oorzaak van dit alles te vinden. Van begin af aan was de conferentie niet in de gelegenheid de principieele kwesties, die van elementair belang w-aren, te behandelen. Zoolang Amerika een bespreking van de kwestie der oorlogsschulden en Frankrijk discussies over het herstelvraagstuk afwijst, zal geen Permanente regeling voor de economische problemen van Duitschland gevonden kun nen worden. Zoolang de lasten der herstel betaling in hun huidigen vorm op Duitsch land drukken, zal het onmogelijk zijn, vol doende vertrouwen in de financieele toe komst van Duitschland te krijgen, aldus de „Times". Zonder buitenlandsch kapitaal zal Duitschland niet in staat zijn, zijn eco nomisch leven te herstellen en de levens standaard zal er zoo achteruit gaan, dat het een gevaar voor de geheele overige wereld beteekent. De Paarijsche besprekingen pers over de Algemeen prijst de Parijssche ochtend pers uitermate de houding der Fransche delegatie op de conferentie te Londen. De meeste bladen beschouwen de conferentie na het bereikte resultaat als geëindigd. Het „Journal" schrijft o.a.: Frankrijk heeft zijn goeden wil getoond om aan het Duitsche reddingswerk deel te nemen. Het feit, dat de conferentie ten slotte hiermee geëindigd is, dat Duitschland niet de be schikking heeft gekregen over nieuwe cre dieten op langen termijn, blijft het voor naamste punt van deze conferentie. De „Petit Farisien" wijst er op, dat men het resultaat van de Londensche conferen tie niet mag onderschatten. Van de confe rentie heeft men echter thans, nu het hoogtepunt overschreden is, door het be sluit inzake de credietverleening, niets meer te verwachten. Inmiddels hebben Breuning en Curtius met de door hen getroffen nood maatregelen bereikt, wat er bereikt kon worden. Het is hierbij van waarde, te con- stateeren, dat zij bij elke gelegenheid den volledigen steun van de Fransche delegatie hadden, aldus het blad. De oprechte Duit sche samenwerking wettigde overigens de hoop, dat vat tot nog toe niet mogelijk is gebleken, later verwerkelijkt zal kunnen worden. In de „Echo de Paris" schrijft Pertinax, dat de oproep aan de particuliere banken, om hun credieten, die zich in Duitschland bevinden, daar te laten, en de benoeming van een parmanente commissie maatrege len zijn, waarvan men zich niet te veel mag voorstellen. Het tegenbezoek van Laval en Briand aan Berlijn, zal waarschijnlijk in den komenden herfst plaats vinden. Het is te hopen, dat tegen dien tijd de Duitsche politiek bewijzen van haar goeden wil heeft gegeven. Resumeerend kon men zeggen, dat er reeds veel bereikt was door de verbete ring van de atmosfeer in de wederzijdsche betrekkingen, zonder dat er voor Duitsch land eenige aanleiding is om er aan te twijfelen, dat Frankrijk strikte handhaving van alle verdragen verlangt. Met 50 koppen bemand De Fransche vischtrawler van zeer groote afmeting de „Quentin-Roosevelt", die uit Frankrijk naar Göteborg is vertrok ken en op 18 Juli aldaar zou arrivéeren, is daar nog niet aangekomen en ook heeft men geen teeken van leven meer van het schip ontvangen. Het heeft 50 man beman ning aan boord. Het Fransche gezantschap te Kopenhagen deelt mede, dat men ook draadloos geen enkel bericht van het schip heeft ontvangen. Nationale federatie van den arbeid ontbonden De civiele gouverneur van Sevilla zond een circulaire aan de burgemeesters der provin cie, waarin hun wordt medegedeeld, dat de regeering de nationale federatie van den ar beid had ontbonden en opdracht had gege ven alle syndicalistische hoofdbureaux te sluiten en zich meester te maken van de documenten, die zich daar bevinden. Samen scholingen zullen moeten worden uiteenge jaagd met vuurwapens. De hoofdbureaux der arbeiders zijn tijde lijk gesloten. Augustus algemeene stkaing De Spaansche sectie van de 3de Interna tionale richt zich in een oproep tot het Spaansche proletariaat waarin zij ver klaart, dat de jongste gebeurtenissen de noodzakelijkheia aantoonen van een alge meenen aanval op de Spaansche Republiek. De Spaansche sectie roept alle arbeiders benevens het Spaansche leger op om de burgerlijke republiek met geweld ten val te brengen en de dictatuur van het proleta riaat te vestigen. t Tegen 1 Augustus zal in Spanje de algemeene staking worden afgekondigd. Doorsneeprijs 18 cent per K.G. Aan de drie Be^erwijksche veilingen werden tijdens de jongste aarbeiencam- pagne aangevoerd 2.459.144 K.G. tegen 2.060.054 K.G. in 1930. De opbrengst be droeg in 1931 438.036 tegen 658.318 in het vorig jaar. De doorsneeprijs was 18 cent per K.G. tegen 31 cent in 1930 en 33 cent per K.G. in 1929. 12-jarige jongen onder een vracht-auto Gistermiddag stond voor de gesloten boomen van den overweg aan den rijksweg te Castricum een groote A.T.O.-autovracht- wagen te wachten voor het opgaan der boomen. De bestuurder merkte niet, dat een zich opzij van den wagen bevindenden jon gen, gezeten op een rijwiel, toen de boomen opgingen het evenwicht verloor en tusschen voor- en achterwiel van den wagen gleed. Met ernstige wonden aan het onderlichaam werd de knaap, het 12-jarig zoontje van A. A. alhier, opgenomen en in het nabijge legen seinhuis gebracht. Direct was dr. Leenaers ter plaatse en deze achtte opname in het ziekenhuis te Alkmaar direct nood zakelijk. Met een ziekenauto werd de jongen daarheen gebracht. De knaap heeft waar schijnlijk een ernstig bekkenfractuur ge kregen. Den bestuurder treft geen schuld, te meer niet daar de jongen zich aan de verkeerde zijde van den weg bevond. Nader vernemen wij, dat het knaapje he denmorgen in het St. Elisabeth's Ziekenhuis te Alkmaar aan de bekomen verwondingen is overleden. Engelsch bankdisconto verhoogd Van 2J4 op 3'A pet. Het Engelsche bankdisconto is hedenmor gen verhoogd van 2 >4 op 3)4 pet. No. 10 23 Juli Relletjes te Rotterdam, in verband met een huurdersstaking. Een man doodgeschoten. (blz. 1, 1ste blad) Twist tnsschen arbeiders te Castricum Eén levensgevaarlijk gewonde. (biz. 1, 1ste blad) Doodelijk verkeersongeval te Castricum. (blz. 1, 1ste blad) Te Londen is overeenstemming bereikt. Vandaag de beslissing door de plenaire ver gadering. (blz. 1, 1ste blad) De woelingen in Spanje Sluiting der syndicalistische hoofdbnreaux. '(biz. 1, lste blad) De behandeling der Dnitsch-Oostenrijbsche ToSunie voor het Permanente Hof v. Int. Justitie te 's-Gravenhage. (blz. 2, 2de blad) Het hoogverraadproces fes Parijs. (biz. 2, 2de blad) Nieuwe Chileensche regeering gevormd. (biz. 2, 2de blad) De financieele toestand van Ned.-Indlë. (blz. 3, 2de blad) Blijkens een mededeeling van de Fransche regeering zal de reductie voor den invoer van Nederlandsche kolen in Frankrijk 20 bedragen van het gemiddelde der jaren 1928 —'30. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.34. Hoogste Barometerstand 770.1 mM. te Weenen. Laagste Barometerstand 744.3 m.M. te Vestmanör en Thorshavn. Meest zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen, licht tot half of zwaar bewolkt. Droog weer, behoudens later kans op on weer. Iets warmer. Communistische aanslag Op minister en gezant Uit Changhai wordt gemeld, dat gisteren avond op het station aldaar een bomaan slag is gepleegd op den Chineeschen minister van financiën en den Japanschen ambassa deur in China. Op het oogenblik, toen de ambassadeur, die met een minister een onderhoud had over de schadevergoedingskwestie tusscnen Japan en China in verband met de jongste anti- Chineesche incidenten op Korea, in den trein wilde stappen, werden door 3 onbekenden 2 bommen geworpen, waardoor 2 passagiers, één politieagent en een koelie gewond wer den. Hoewel het station terstond werd afgezet en gesloten, slaagde men er niet in, de da ders te vinden. Zoowel de minister als de ambassadeur ble ven ongedeerd. Volgens de politie zouden communisten de hand in den aanslag hebbpn gehad. van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Geneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1