Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Bliksembeveiliging IJsland en Groenland Een Russisch reuzenvliegtuig De katholieke actie in Italië Het Nederlandsch Paviljoen te Vincennes De Hongaarsche Oceaan-vliegers Geen bijeenroeping van den Rijksdag GEMENGD NIEUWS Auto-botsing op den Muiderstraatweg STADSNIEUWS Agenda 23 Juli Agenda 24 Juli Onttrekking van grond aan den Openbaren Dienst Onze winkelstand Jubileum R. L. Staats Personalia R. K. Industrie- en Huishoudschool Brandje BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE LIJNDEN ZANDVOORT IJMUIDEN HALFWEG Vechtpartij SPAARNDAM WIJK AAN ZEE Aan de bekomen verwondingen overleden MARKTNIEUWS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips' Radio-tossteilen MEDEGEDEELD DOOR DE SPAAZtNEBANK Haarlem - Amsterdam 102 103s/8 103'/i6 102% 98% 8a n Aanspraken o.m. op het Jan Mayen-eiland De vroegere IJslandsche minister-presi dent Thoriaksson, heeft in het Althing bij de kwestie inzake de verhouding tusschen Denemarken en Groenland de aanspraken van IJsland op Groenland aangekondigd. Deze aanspraken gelden een gedeelte van Oost-Groenland benevens het eiland Jan Mayen. Dit eiland is, naar bekend is, reeds een paar jaren Noorsch. Kan 38 personen vervoeren Op 2 Augustus a.s. zal het grootste tot nog toe in Sovjet-Rusland gebouwde vlieg tuig „A.N.T. 14" m verkeersdienst worden gesteld. Het vliegtuig heeft een spanwijdte van 41 Meter en is voorzien van motoren met een totale capaciteit van 2400 P. K. Er kunnen 38 personen mee worden ver voerd. Telegram van Z. H. den Paus De Nederlandsche Katholieke Midden standsbond heeft in antwoord op het tele gram aan den Paus het volgende telegram ontvangen: „Z.H. zeer dankbaar voor de hartelijke hulde van den Kath. Middenstandsbond en vaderlijk aanvaardend Uw Edele gevoelens van kinderlijke solidariteit met de Katholieke Actie dankt U, voor den bijstand in 't gebed en zendt U van ganscher harte, als onder pand Zijner genegenheid den Apostolischen zegen. KARDINAAL PACELLI. Bewaking door politietroepen Zondag as. zal met den nachttrein van Den Haag naar Parijs vertrekken een deta chement van 22 man politietroepen onder bevel van den lsten luitenant H. de Stoppe laar met bestemming vcor het verrichten van bewakingsdiensten op de terreinen van het Nederlandsch Paviljoen op de interna tionale Koloniale Tentoonstelling te Vincen nes. huldiging in het Parlement. In de zitting van gisterenmiddag van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden, verschenen in de diplomatenloge de beide Oceaanvliegers Endres en Magyar, die door de afgevaardigden, die zich van hun zetel verhieven, met applaus werden be groet. Ook de voorzitter sprak hen met eenige hartelijke woorden toe. Later op den dag verschenen zij in het Hoogerhuis, waar zij op dezelfde wijze gehuldigd wer den. Hedenmorgen kwam het seniorenconvent van den Rijksdag bijeen, om te beraadslagen over het voorstel der oppositiepartijen tot bijeenroeping van den Rijksdag. Bij den aanvang der zitting legde rijks minister Treviranus namens de rijksregee- ring een verklaring af, waarin hij mede deelde, dat de regeering er grooten prijs op stelde, dat de Rijksdag momenteel niet wordt bijeengeroepen, temeer daar de Lon- densche onderhandelingen nog geenszins zijn geëindigd. De rijksminister van finan- ciën Dietrich zal zich in den loop van de komende week naar Londen begeven, om deel te nemen aan de flnancieele bespre kingen. Rijkskanselier dr. Brüning zal welis waar Zaterdag reeds terugkeeren, doch dan zullen de onderhandelingen te Berlijn we den voortgezet. Bij de stemming over het voorstel stem den de Duitsch-Nationalen, de Nationaal- Socialisten, de Landvolkpartij en de Com munisten er voor, waardoor in totaal 243 stemmen voor het voorstel tot bijeenroeping van den Rijksdag werden uitgebracht, zoo dat het benoodigde stemmenaantal van 289 ook ditmaal niet werd bereikt. Tegen het voorstel stemde behalve de regeeringspartijen ook de Economische Par tij. De Beiersche Volkspartij was in de hui dige vergadering van het seniorenconvent niet vertegenwoordigd. Vrouwelijke passagier gewona Gisteravond heeft op den Muiderstraat weg tusschen Naarden en Hakkelaarsbrug een autobotsing plaats gehad. Om ongeveer half 11 is de berijder van een bakfiets tegen een stilstaanden auto op gereden; de man viel door den schok op den weg en bleef bewusteloos liggen. De eige naar van den auto en eenige motorrijders, die voorbij waren gekomen, bemerkten tot hun vreugde, dat de man spoedig weer bij kwam en zich niet bezeerd bleek te hebben. Hij liep om den auto heen ten einde zijn fiets van den weg af te halen, toen juist op dat oogenblik zoowel uit de richting Naar den als uit de richting Amsterdam een auto naderde. Ten einde elkander te kunnen passeeren, waren de auto's verplicht vaart te minderen. De uit de richting Naarden komende auto deed dat ook mderdaad, doch de andere wa gen reed met volle snelheid door. Daar de wagens elkander reeds dicht genaderd wa ren, was een botsing onvermijdelijk en tot grooten schrik der omstanders botste de auto uit Amsterdam met groote vaart tegen den anderen auto op. sloeg over den kop en kwam eenige meters verder neer. De inzittenden van den uit de richting Naarden komenden auto waren er wonder .even wonder goed afgekomen. Met den anderen auto was dat echter niet het geval. Wel was de chauffeur daarvan vrijwel on gedeerd gebleven, doch met veel moeite slechts slaagde men er in de eenige passa gier, een dame, te voorschijn te halen. Zij was bewusteloos en had eenige verwondingen bekomen. Door een inmiddels aangekomen dokter uit Naarden werd een eerste verband gelegd, waarna de dame naar Amersfoort vervoerd werd. Sociëteit „St. Bavo" „Proza en Poëzie", 8 uur. R. K. Oratoriumvereeniging, half 9 uur. Vakgroep Stucadoors, half 8 uur. Bestuur R. K. Coöp. Woningbouw- vereeniging, 8 uur. „Palace" Bioscoopvoorstelling en varié té, kwart over 8 uur. Gebouw „St. Bavo" „Alberdingk Thijm," 8 uur Bestuur Grafischen Bond, 8 uur R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Damesleidsters vacantieuitstapjes Groote Gezinnen, 8 uur. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter algemeene kennis dat aan den raad der gemeente wordt voorgesteld, cm aan den openbaren dienst te onttrek ken: een gedeelte van de Wilgenstraat. De teekening te dezer zake betrekking hebbende, zal met Ingang van heden tot en met 28 Juli a.s. ter plaatselijke secre tarie (7e afdeeling) ter inzage van een ieder zijn nedergelegd. Kapperszaak G. H. van Looy De heer van Loof heeft zijn zaak op den hoek Damstraat en Lange Veerstraat moeten verlaten. Na aldaar 42 jaar zijn bedrijf te hebben uitgeoefend, Is hij ge dwongen zich ergens anders te gaan ves tigen, aangezien bovengenoemde straat verbreed wordt. Dat dit onaangenaam voor den heer Van Looy is, spreekt vanzelf, doch toch heeft het ook zijn goede zijde; deze nieuwe zaak is aanmerkelijk ruimer en gerieflijker dan de oude. Er zijn drie keurig ingerichte dames salons, ook de heerensalon ziet er uitste kend uit. Trouwens de heer Van Looy is te Haarlem genoegzaam bekend; ook als tooneelkapper geniet hij een uitstekende reputatie. Al Is de zaak dan verplaatst, de klanten zullen den heer Van Looy wel trouw blijven, v/aarschijnlijk is het zelfs een verbetering en wint hij met zijne nieuwe zaak nog. Heden herdenkt de heer R. L. Staats den dag waarop hij vóór 25 jaar als bottelbaas bij de N.V. Wijnhandel W. Jager Gerlings, v.h. J. H. Enschedé in dienst trad. De jubilaris heeft van zijn directie een enveloppe met inhoud, van het kantoorper soneel een litho en van zijn collega's een huishoudelijk cadeau gekregen. Verder heeft hij den dag vrij. Mej. H. Roozen alhier behaalde het di ploma der R. K. School voor Maatschappe lijk Werk te Sittard. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men fraaie handwerken mej. P. W. F. Vis ser, alhier. Een boottocht Men schrijft ons: Wanneer wij zeggen, dat iets ons is mee gevallen, dan is het wel onze boottocht, ge houden Zondag 19 Juli j.l. De daaraan voorafgaande week was er ze ker op uit den boottocht te doen mislukken. Slecht weer, regen en wind, alles werkte de deelname tegen. Maar de laatste dag, de Zaterdag, deed de deur dicht, 't Was in één woord treurig. Wat zal dat worden En wat Is 't geworden! 's Morgens vroeg nog wat triestig, klaarde het weer reeds op, toen we om ongeveer 9 uur de stad achter ons hadden gelaten. 't Duurde dan ook niet lang of mede daar door was er de goede stemming direct in. „St. Caecilia" had intusschen van haar aanwezigheid blijk gegeven door marsch en wals, en overal waar wij doorvoeren was er overgroote belangstelling. Voor op de boot met groote letters: R. K. Volksbond afd. Schoten en Omst.r. Een mooi stukje propaganda voor onze Standsorga nisatie. Na Amsterdam gepasseerd te hebben, kwa men we in de Vecht en je kon het aan voelen: hier en daar stonden de groepjes bijeen te genieten van het mooie wat de Vechtstreek je bieden kan. Zoo kwam Breukelen in zicht. Door tusschenkomst van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer ter plaatse, had de WelEd. Heer Matthes toestemming gegeven zijn zoo schitterend gelegen buitenplaats met kweekerijen, bijenstand enz. te mogen be zichtigen. En we kunnen zeggen: we hebben daar ge noten! Naast prachtige kassen *net orchi deeën, druiven, tomaten enz. zagen we kooien met allerlei soorten parkieten, pracht- vogels! En dan de aanleg van dit ruim 9 H. A. groot zijnde „Buiten"! Wat zaten we een poosje lekker bij dien vijver, waarin zich buitengewoon mooie soorten waterlelies bevonden. En dan die menigte visschen, welke bij het strooien van wat brood bij tien tallen in allerlei kleur en grootte te voor schijn kwamen, 't Was inderdaad interes sant. Vervolgens naar den bijenstand. Hoe mooi en duidelijk werd door ons het leven van de bijen In werkelijkheid aanschouwd. Nadat „St. Caecilia" als danxoaarheid voor het genotene, een stukje muziek ten beste had gegeven en aan onzen begeleider dank was gebracht voor de aangename uren, op de buitenplaats doorgebracht, konden we weer op de boot stappen. De terugreis was al eren prettig als de heenreis. Afgewisseld door een marsch of walsje, werd er dan weer eens een voordracht gedaan of een bosje paling door het rad van avontuur gedraaid. De „jongeren" gingen een dansje maken of een kringspelletje doen en zoo een paar buitjes water konden geen kwaad meer doen geraakten we steeds dichter bij huls. In Spaarndam kwamen we als derde plei- zierboot binnen en nadat „St. Caecilia" nog eens het beste beentje had voorgezet, werden we vanaf den „wal" hartelijk welkom thuis geheeten. Nederl. Chemische Vereeniging Gistermorgen vergaderden de drie ver- eenigde secties van physische, bedrijfs- en colloid-chemie uit de Ned. Chem. Vereeniging Het onderwerp was een symposium over kie- zelzuur. Voorzitter was dr. J. R. Katz. Silicium dioxyde. Prof. dr. C. J. van Nieuwenburg (Delft) sprak over „Sillciumdioxyde, alleen en te samen met water." Spreker geeft een résumé van hetgeen in de laatste jaren op zijn laboratorium op dit gebied is verricht. Een groot aantal physiseh- chemische onderzoekingen op silicaat- chemisch gebied zijn in laatste instantie ge baseerd op het monaire stelsel SiOj. Het daarvoor in 1913 door Fenner gegeven dia gram is van verschillende zijden bestreden en inderdaad zijn dan ook tekortkomingen in de bewijsvoering aan te toonen. Spreker heeft vooreerst meer actieve katalysatoren gezoem en gevonden voor de langzame omzettingen tusschen het kwarts het tridymiet en her cristoballiet en voorts langs dilatometrischen weg de identificatie van de beide laatste producten verbeterd. Voorzien van deze nieu we hulpmiddelen heeft hij het monaire stel sel SiO, opnieuw in onderzoek genomen en daarbij het diagram van Fenner bevestigd gevonden. Een andere serie experimenten heeft zich bezig gehouden met de door geologen veelal vermoede, doch nooit aangetoonde vluchtig heid van kristallijn SiCL met waterdamp. Het blijkt, dat die vluchtigheid, of oplosbaar heid, even boven de kritische temperatuur van water zeer duidelijk merkbare afmetin gen aanneemt, In overeenstemming met wat daarover op grond van theoretische beschou wingen van v. d. Waals en Bakhuis Roozo.- boom was te verwachten. Met op deze wijze vervluchtigd kiezelzuur is spr. er in geslaagd een aantal pneumatolytische syntheses van silicaten te bewerkstelligen, die voor de geo logie in het algemeen van belang geacht moeten worden, en die zelfs speculaties mo gelijk maken over de wijze, waarop de vaste aardkorst uit de zwak-siliciumhoudende tjzerkem der aarde zou kunnen zijn ontstaan Kiezeldioxyöe. Dr. E. H. Buchner sprak over Kiezel- dioxyde en water, adsorptie of hydraatvoi- ming? Terwijl het thans zeker Is, dat in op lossing echte kiezelzuren, zij het ook tijdelijk en in geringe concentratie bestaan, hebben de nieuwe resultaten van verschillende Duitsche onderzoekers de opvatting van Van Bemmelen over de vaste kiezelzuren niet aan het wankelen gebracht. Langs verschei dene wegen heeft men wel beproefd bepaal de kiezelzuren te bereiden, doch het bewijs, dat de verkregen verbindingen werkelijk chemische individu's waren, is niet geleverd. Ook de Röntgenografische methode heeft geen steun aan de Duitsche opvatting. Indien een echt kiezelzuur uit een oplossing ai- scheidt, bestaat het hoogstens een oogenbiut als chemische verbinding: het valt terstond In oxyde en water uiteen, waarbij het water nog door adsorptiekrachten gebonden blijft. Hetsillca-geï. Drs. L. M. Rientsma behandelde het on derwerp „Het silica-gel." De silica-gel industrie steunt op de onderzoekingen van Patrick. Het gel is zuiver amorph kiezelzuur, bereid uit natronwaterglas en een sterk zuur. De meest typische eigenschap is zjjn enorm absorptievermogen voor water, zoo stern ontwikkeld, dat het als adsorbens in waterige oplossingen vrijwel onbruikbaar is. Van kleurstoffen worden alleen electropositieve geadsorbeerd, doch uitsluitend aan het bui tenoppervlak, niet in de poriën. De techni sche toepassingen liggen op 't gebied van gasdroging, terugwinnen van oplosmiddelen, benzol uit steenkolengas, olie-raffinagë en als drager voor katalysatoren. De voordracht van prof. H. R. Kruyt ovei het kiezelzuur-sol kon, wegens verhindering van den spreker niet doorgaan. Van 92 werden bovendien de volgence demonstraties gegeven. Optische instrumenten van Carl Zeiss, Jena, door dr. Fritz Loewe, in aansluiting op diens voordracht over de nieuwste apparatuur voor de opname van absorptiespectra. De uitvoering van microstikstofbepalingen volgens prof. Ter Meulen, door eenige heeren van het laboratorium van Joh. Enschedé en Zonen. Een collectie natuurwetenschappelijke boe ken, ter inzage bijeengebracht door Centen's Wetenschappelijke Boekhandel. Des namiddags maakten ongeveer 140 deelnemers een excursie naar het Hoogoven- bedrijf en de M.E.K.O.G. (stikstof- bindings industrie) te Velsen, waarmee de bijeenkom sten werden gesloten. Met pensioen Gisteren verliet de heer H. Overweg, ko perslager aan de Centrale werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen den dienst met pensioen na een ruim 28-jarig dienstverband. Den heer Overweg die onder zijn kameraden zeer gezien is, liet men niet ongemerkt ver trekken. In de koperslagerij werd hem een bloemenhulde gebracht en werd de schei dende hartelijk toegesproken door zijn baas, den heer Donsen. Daarna gaf de heer De Kruijver een decla matie ten beste, waarin de vriendschappe lijke hoedanigheden van den heer Overweg naar voren werden gebracht. Als cadeau ontving hij een fraai divankleed. Zwijntjesjager Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een heerenrijwiel, dat gisteravond geplaatst was voor een café aan de Brou wersvaart: Geslaagd voor het derde gedeelte van het leerares-examen Na art. 38: Zr. Borgla de dames B. de Groot, E. Hokkeling en Zr Victima. „Ziekenzorg" De Vereeniging Ziekenfonds „Zieken zorg", alhier, zal 1 Augustus 30 jaar be staan. Op dien dag zal het nieuwe kantoorge bouw, Kenaupark 20, officieel worden ge opend en in den middag van half 3 tot half 5 in dit gebouw receptie worden gehou den. Gistermiddag te ongeveer kwart voor zes ontstond brand in een stapel ledige bananen- en sinaasappelkisten in den tuin achter perceel Gen. Cronjéstraat 65, be woond door den groentenkoopman A. v. V. Het brandje Is vermoedelijk ontstaan door een weggeworpen stukje brandend sigaret. De bewoner heeft het vuur zelf met een emmer water gebluscht. Verbrand zijn ongeveer tien kisten, ter wijl een schutting en een zijkant van een schuurtje gedeeltelijk verbrandden. Besmettelijke ziekte In de afgeloopen week zijn in deze ge meente 1 geval van febris typhoïdea, 5 ge vallen van roodvonk en 1 geval van diphthe- rie voorgevallen. Geboren: 21 Juli, z. van R. C. M. Booltink v. d. Broek d. van M. M. J. Borst Vasen z. van A. F. v. BalenLiesker z. van C. H. J. HuijerVerdonk d. van J. v. d. Boschter Haak 22 Juli, z. van J. Stokman—v. Dijk z. van C. M. Kloos Zwarter. Ondertrouwd: W. de Jong en M. E. Titsch- kuss P. J. v. Acker en H. J. M. Krause A. H. Beute en M. L. v. d. Putten H. Zijp en J. E. Zeeuwe H. A. H. Pekelharing en G. H. M. Verbruggen C. Brugman en M. A. Berger W. H. A. Revers en C. J. Janse M Moerkerk en J. G. v. Voorst P. v. Lieshout en H. M. E. Mathot G. C. J. Kors en G. W. Willemse H. M. Bergman en C. M. Elders P. Jansen en T. E. M. Keerwolf H. W. Put en M. G. C. v. a. Eem F. J. Lindeman en H. Waleveld G. A. v. d. Haak en A. J. v. Riel S. J. Faber en J. P. v. Dorsten. Getrouwd 22 Juli, G. A. M. Arens en W. M. Smits A. J. de Groot en S. M. Scholtz J. Bottelier en A. J. Teeuwen B. Huijbens en E. H. v. d. Stoop N. Rooli- mans en C. C. Dik; M. G. Hetjselaar en M. E. Skoruppa H. Steenkist en C. J. v. d. Pol G. J. F. Jordaan en A. M. Smit D. Bosscha en M. E. v. d. Putte H. Tiek- stra en M. v. Huizen 'L. C. Stevens en M. E. v. Waveren M. L. Wildschut en T. Vermeer J. P. M. Steffens en C. W. A. Koopen H. H. de Kleijn en M. Versterre Overleden: 21 Juli, m. Okkerse. 71 j„ Hoofmanstraat A. Tuinstra—Udenga, 36 j.. Merovingenstraat M. W. E. de KortBrakel, 76 j„ K. Heerenstraat; C. M. KievitBuijs, 60 j., H. J. Koenenstraat. Prijsuitreiken bij de school en werktuin- tjes Ook dit jaar was de animo onder de schooljeugd voor een tuintje bijzonder groot, zoo zelfs dat ieder hoekje van de groote oppervlakte benut moest worden, en 89 meisjes en jongens op hun vrijen Woens dag en Zaterdagmiddag konden tuinieren onder de beproefde leiding van baas Blan- kenstein, en de onderwijzers Boekwijt en Stavinga. Naast deze uitstekende leiding blijft er al tijd een prikkel tot steeds grootere zorg doordat ieder jaar de tuintjes vakkundig worden gekeurd, en de eigenaars der best verzorgde tuintjes ook een extra prijsje krijgen. Woensdagmiddag heeft deze keuring plaats gehad. De jury bestond uit de heeren C. v. Blankenstein, F. N. Dix en J. Preijde. Na afloop dezer keuring had de prijsuitrei king plaats. De prijzen bestonden uit Cac tussen, vetplantjes en andere potbloemen. De belangstelling vooral van de ouders was dit jaar bijzonder groot. Ook enkele raadsleden waren aanwezig. De heer C. Blankenstein lid der jury vond de tuintjes heel mooi, ook al was er zoo hier en daar nog wel een onkruidje te vinden. De voorzitter van de school en werktulnen van Haarlem, de heer Meilink, zette uiteen wat de vereeniging door dit werk van de kinderen verwacht, liefde voor bloem en planten. Die liefde aldus spr. moet zoo ver gaan, dat jelui strak alle als politie-agentje optreden, door, als jelui boomen of planten ziet vernielen, te zeggen dat dit niet mag. Zoo zal dit werk, en vooral ook de finan- cieele steun van de gemeente en particulie ren ruimschoots rente opleveren. De jury, die de tuintjes in 3 groepen had gekeurd kende de prijzen als volgt toe: Groep 1. Jongens: 1. J. Verzijlberg 2. H. Dielwart. 3. J. Juffermans 4. H. Opstal. 5. G. Moonen. 6. K. v. d. Bosch. 7. J. v. d. Meij. 8. J. Kuwert. 9. G. Draijer. 10. G. Booms. 11. G. Opstal. 12. B. Waasdorp. Groep II. Meisjes en jongens: 1. K. Gal- jaard. 2. Th. Reith. 3. H. Houben. 4. J. Krul. 5. H. v. Tongeren. 6. G. Koopman. 7. C. Dis selkoen. 8 Is. Krabbendam. 9. Th. Voome- veld. 10. J. Opter. II. J. v. Egmond. Groep III. Meisjes: 1. Corrie Goedhart. 2. Treintje Teekamp. 3. Truus Broekman. 4. Llen Grijsmans. 5. Joultje Sepp. 6. Mientje de Boer.. 7. Inga v. Hardenbroek. 8. Jenny Schoolderman. 9. Nelly Philippo. 10 Corrie Dajardin. 11. Rieka Hageman. 12. Maartje Bos. Na afloop werden de kinderen getrakteerd door mevr. de Voogd op limonade en koekjes, waarna ze, beladen met plantjes of bloemen uit eigen tuin huiswaarts keerden. Vergadering Tuinliedenvereeniging Woensdagavond hield de Tuindersvereeni- ging „Aerdenhout en Omstreken" een bui tengewoon druk bezochte ledenvergadering in „Lommeroord". Besproken werd de Lathyrus-tentoonstel ling De voorzitter wenschte den heer B. Nieu- wenhuis, den definitieven winnaar van den wisselbeker, geluk met het behaalde succes. De groote excursie die zal gehouden worden op 28 Juli, werd nog even besproken. De reis is definitief bepaald naar Zeist en omgeving en zal gaan met autobussen. De heer Goudswaart had een schitterende collectie bloeiende heesters ingezonden. In zender hield een leerzame causerie over het ingezondene. Voorloopige besprekingen volgden voor de eerstvolgende Dahlia-tentoonstelling. Op deze tentoonstelling zullen ook geëxposeerd wor den de 350 plantjes der kinderen, door de vereeniging uitgereikt. Voor de deelname aan deze Dahlia-ten toonstelling, circa half September, was vrij veel animo. Op de gebruikelijke wijze werd een nieuw lid geïnstalleerd. Personalia. Op de in Roermond gehou den tentoonstelling van schoenherstellers en aanverwante vakken behaalde onze plaats genoot, de heer A. A. Mooren, gediplomeerd schoenhersteller, voor de afd. reparatie een zilveren medaille. Huis afgebrand Dinsdagavond brak, door onbekende oorzaak, brand uit bij de wed. G. aan den Lijnderdijk. Spoedig waren de handspuit van Lijnden en de motorspuit van Hoofddorp ter plaatse, doch dit mocht niet baten; vrij spoedig was het huis plat gebrand. Ook de belendende perceelen hadden het zwaar te verantwoorden. De brand werd ontdekt in een schuur achter het huis. Veilig verkeer. De hoek Bentveldweg— Zandvoortschelaan heeft een groote verbete ring ondergaan De weg is verbreed en tot aan de trambaan is een fietspad aangelegd. Op het midden van het kruispunt is een vluchtheuvel gemaakt, waarop een lantaarn geplaatst Is. De gevaarlijke hoek geeft nu een ruimer uitzicht, terwijl de vluchtheuvel het verkeer tot veiliger rijden dwingt. Strandwedstrijd. Op Woensdag 29 Juli a.s. organiseert V. V. V. een strandwedstrijd. Een deel van de prijzen, voor de gelukkige winnaars beschikbaar, wordt ten toongesteld in de etalage van den heer Brokmeier in de Haltestraat, waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. RETRIBUTIE-REGELING B. en W. stellen een retributie-regeling voor, waarbij beneden een zuiver inkomen van f 1800, het geheele schoolgeld van f 500 vergoed zal worden. Met opklimming van f 200 tot f 400 wordt de schoolgeldver goeding telkens f 10 minder, zoodat bij f 10.000 de grens bereikt is. De heer Geers en Siegers stellen een andere regeling daarnaast, te beginnen bij f 1600 met geheele vergoeding en eindigen de bij f 6000, telkens opklimmende met f 250 en de retributie latend dalen met f 25. Bij het voorstel van de heeren Geers en Sie gers is echter rekening gehouden met het tweede en derde kind uit een gezin, waarvoor zij het schoolgeld 50 pet. telkens verlaagd wenschen. Drie trawlers van de V. E. M. in de vaart Gisteren zijn de stoomtrawlers „John Brown" IJm. 109, en de „Aneta" IJm. 82 weer ter visscherij vertrokken. Ook de „Joh. Elisabeth" IJm. 82 zal a.s. Zaterdag, na een langdurige reparatie, weer zee kiezen. Weer ter haringvangst De logger „Mar ten Bemardus 2" IJm. 406, welke Dinsdag voor de pekelharing f 5215 besomde, is gis teren weer ter haringvisscherij uitgevaren. Aanbesteding Door den heer Ant. ten Broeke werd aanbesteed het bouwen van een schaftlokaal aan de Zuidzijde der Vis- schershaven voor rekening van de afd. van cic«i Ned. Bond van Chr. Fabrleks- en Transportarbeiders. Ingeschreven werd als volgt t P. Cupido 12425, Fa. P. Heere Zn. 11980, N.V. Timmerwerken v.h. Zijp en Homburg 11946, N.V. Aannemers r#"ij. Vel sen 11675, J. de Waard 11620, J. Lind- hout 11189, Fa. Mulder en Rijice 10800, M. J. Rolvink 10799, P. J. Dalmeijer 10795, fa. van Beelen en v. d. Plas 10740. De begrooting bedroeg 10537. De gunning werd aangehouden. Plotseling overgestoken De schoenmaker T. wonende aan den Zwanenburgerdijk begaf zich per rijwiel in de richting Haarlem. Bij de suikerfabriek ge komen wilde hij den rijweg oversteken. Hij gaf daartoe een teeken en stak tegelijkertijd de straat over. Een hem achterop rijdende automobilist, daarop niet bedacht, trachtte nog een aanrijding te voorkomen wat echter niet gelukte. T. werd aangereden en kwam voor de wielen van den inmiddels gestopt hebbenden auto te liggen. Gewond en niet kunnende ioopen, werd T. per auto naar zijn woning vervoerd. Tentoonstelling „St. Adalbertha" Naar wij vernemen, is de tentoonstelling van fraaie handwerken, die op 28 Juli zou ge houden worden in het patronaatsgebouw, alsmede de daaraan verbonden verloting uitgesteld tot nader te bepalen datum. De heer H. Duin die de vorige week tij dens zijn arbeid bij de Amsterdamsche Bal last Mij. te Velsen onder een omgekantelde lorrie terechtkwam is Dinsdagavond in het St. Antonius-Ziekenhuis aan de bekomen kneuzingen overleden. De begrafenis vindt plaats a.s. Zaterdag op het R. K. kerkhof te Wijk aan Zee. De overledene was 41 jaar en laat een vrouw met zes kinderen achter. HOORN, 23 Juli. Kaasmarkt. Kleine f 37, Commissie f 40.50; Fabrieks f 36; Fabrieks- commissie geern Aangevoerd 22 stapels, we gende 35277 K.G. Handel goed. SCHAGEN, 23 Juli 1931. Veemarkt. 78 Paarden f 100425; T sieren f 80200; 3 Geldekoeien (mag.) t 180—270. 54 vette koeien f 250—390. 10 kalfkoelen f 300—375. 41 Nuchtere kalveren f 1422; 30 schapen (magere) f 18—24; 87 idem vette f 28—34; 59 lammeren f 1527; 4 bokken en geiten f 413; 38 varkens (magere) f 17—24; 111 idem vette per K.G. f 0.44—0.47 233 biggen f 10—14.50; Konijnen f0.25—1.10; 57 kippen f 0.80—1.20. Hanen f 0.15—0.75. SCHAGEN, 23 Juli. Eierveiling. Aan gevoerd werden 104.862 kipeieren. Witte f 3.80 tot f 4.20; Kleine Witte f 3.30; Bruine f 4.20 tot f 4.60; 2089 eendeieren f 3.603.70; 8 kalkoeneieren f 7. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Juli. Aan voer 8600 Kg. Tomaten A f 18.70—21.60; idem B f 13.76—14.60; idem C f 17.80; idem CC f 8.70; 47.000 Kg. Aardappelen; Schot- sche Muizen f 4—6.20; Eigenheimers f 4.70 —5.80; Drielingen f 4.30—4.70; 4400 stuks Bloemkool, 1ste soort f 5.90—10.30; idem 2e soort f 1.30—1.50: 76.000 Kg. Roode kool f 0.80—1.50; 9400 Kg. gele kool f 1.60—1.80; 3600 Kg. Witte kool f 1.30—1.90; 2700 Kg. Zilvemep f 15.30—16.60; Zil verdrielingen f 5.70—7.20; 150 Kg. Slaboonen f 10.70— 12.10. HEILOO, 22 Juli 1931 Exportveiling „St. Willibrordus" Aardbeien, late 0.12 0.22, Zwarte bessen 0.150.19, Roode bessen 0.12—0.23, Doperwten 0.14—0.28 Peulen f 0.09—0.17, Tulnboonen 0.040.09, Dubbele Stamslaboonen 0.14—0.18, Snij- boonen 0.150.19 per K.G. Rhabarber 0.30—0.45, Wortelen 0.43—0.67 per 10 bos. Spinazie 0.450.60 per kistje. Krop sla 0.40—1.30, Bloemkool: 1ste soort 11.50 —14.40, 2de soort 4.10—7.60, Andijvie 0.90-2.70 per 100. 's-HERTOGENBOSCH, 22 Jilli 1931. Op de markt van heden waren aangevoerd 2215 stuks: 879 stuks hoornvee, 1188 biggen, 65 zeugen, 16 schapen-lammeren, 67 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f 300—380 per stuk, Kalfvaar- zen f 260320 per stuk. Magere ossen en koeien f 220—300 pe- stuk, Vette ossen en koeien le kwaliteit f 0.940.98 per pond, idem 2e kwaliteit f 0.780.84 per pond, Pin ken f 130—170 per stuk, Zeugen f 35—60 per stuk, Biggen f 7—13 per week, Schapen geen aanvoer per stuk, Lammeren geen aanvoer per stuk. Verdere mededeelingen: Handel in kalf- en melkvee met hoogere vraagprijzen, toch nogal redelijk goede soorten, eerder duurder dan vorige week, maar nu weinig aanvoer, mindere soorten flauw, overigens prijshoudend; vet vee door grooten aanvoer traag en laag in prijs. Big- genhandel sroed en prijshoudend. HAARLEM, 23" Juli. Groentenmarkt. Aal bessen 2030 ct. per k.g. Tomaten 816 ct. per k.g. Snijboonen 2430 ct. per K.g. Hee- renboonen 1220 ct. per k.g. Tuinboonen 68 ct. per k.g. Aardbeien 5070 per slof. Komkommers 25 ct. per stuk. Bloemkool 310 ct. per stuk. Selderij 510 ct. per bos. Pieterselie 512 ct. per bos. Rabarber 4—6 ct. per bos. Wortelen 1118 ct. per bos. Sla f 0.401.80 per 100 krop. Postelein 2560 ct. per kist. Spinazie 2050 ct. per kist. Andijvie 2040 ct. per kist. DONDERDAG 23 JULI Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.55 34.65 toonden 12.02% 2.48 12.04 New-York (caole) 2.48% 48.25 48.35 Rome 12.95 13.— Madrid 22.30 23.— Oslo .a............. 66.20 66.30 Stockholm 66.30 66.40 66.30 66.40 7.30 7.40 Weenen 34.85 34.95 Warschau industrieën Unilever Oaivê Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustiek Ned. Ford 'ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8 Leather intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott. Tapanoell Serbadjadl ailau V I. O. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Roll. Amerika Dijn ■iito Gem. Eigena Kon. Ned Stoomc Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker d V A rworedjo tcn'anden actions idem Tabak Deli Batavia Oude Dell lostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Jhlc, Milw St. Paui Kansas City Soutt Erie Railr „longafie Gisteravond 6 uur ontmoetten elkaar op den Spaamdammerdijk nabij café Priem zekere M. en diens zoon den landbouwer B. en zijn knecht L. M. maande B. aan tot betaling van een bedrag voor varkens, welke door M. gekocht en betaald, maar teruggebracht waren om dat ze niet deugden. B. gaf geen gevolg aan deze aanmaning. Een en ander had tot ge volg dat op een gegeven moment de zoon van M. slaags raakte met B. en zijn knecht. Veldwachter de G. die ijlings was toege schoten haalde de vechtenden van elkaar. Hij maakte proces-verbaal op. De knecht van B. kreeg nog een bekeuring voor het dra gen van een z.g.ploertendóoder. Dit verboden wapen werd door de politie in beslag geno men. De landbouwer B. was gewond aan zijn mond. Autodiefstal Een auto, welke door een Amsterdammer onbeheerd, wegens een de fect, onder deze gemeente was laten staan, en later bleek te zijn verdwenen, is te Am sterdam op den Admiraal de Ruijterweg teruggevonden. De politie heeft de zaak in onderzoek. DONDERDAG 23 JULI Vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4H Nederl 1816 4H Nederl 1917 4% Nederland 1931 4H N.Ind. 1926B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mi). 115 110% 127 102 103% 1037/is 102% 98% 125 162% 88 59% 42% 1053% 28% 285% 5% 48%, 7% 14% 303% 78% 197% 25% 215 113% 515/10 7% 83% 65 4% 21% 45% 20 40 36 3% 10 8% 40 117% 8% 8% l%% 155% 89% 55»% 102% 22 277% 5115/i« 30 77 25 207 5% 9 615/i« 35 3%f. 118 8 331 323 22% 89 88 56 56 201% 201 240% 240 32% 32% -75% 271% 40 162% 162 14 14 %2 6% 28%, 22% 21% 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2