WESTFALEN ROND! TWEEDE BLAJD BLADZIJDE 1 LUCHTVAART landbouw en veeteelt Dil«NDERDAG 23 JULI 1931 n. Door Sauer- en Münsterland STADSNIEUWS cMUZIEK VERKEERSONGE VALLEN VAN ONZE RECHTBANK Gouden bruiloft GEMENGD NIEUWS Berleburg! Oude, historische stad aan den voet van den Wildenberg, we hebben pret tige herinneringen aan u en uw idyllisch gelegen slot, dat we bezochten, en waar we zulk een rijkdom van meubelstijlen in de verschillende zalen mochten bezichtigen. In deze oude stad der Wittgensteiners zijn nog vele dichterlijke hoekjes, in het uitgestrekte, prachtig aangelegde slotpark dat voor het publiek is opengesteld is gelegenheid tot 'n idyllisch zitje. Het is ook daar dat we van een vriendelijken industrieel ter plaatse een aanvulling meekregen voor onzen voorraad houten keukengereedschap, van zulk een fij ne afwerking, dat we dit hier zeker dank baar mogen gedenken. Het bezoek dat we brachten aan zijn keurig ingerichte houtwarenfa- briek behoorde tot de in teressantste van onze reis. Onze tocht voerde ons dan verder door het heuvelachtige landschap langs de vlekken Glei- dorf, Bremcke, Freienohl, naar Arnsberg, aan den rand van het Sauerland langs de Ruhr gelegen, en door de kronkelende rivier als het ware ge heel ingesloten. Ook Arnsberg is een oude historische stad, met eenige industrie. Vroe ger moet men er tegen de bergen de druiven- teelt beoefend hebben, maar in den grond is de ligging der hellingen er minder geschikt voor en men heeft deze cultuur dan ook de laatste tientallen van jaren voorgoed vaarwel gezegd. De drui ven waren hier inderdaad te zuur. Over Oventrop en Hirschberg voerde de tocht naar het stadje Warstein in het noor delijk deel van het Sauerland gelegen. Daar vindt men het 14000 Morgen groote Stads- woud, dat voor de kleine gemeente zeer vele voordeelen afwerpt, maar daar treft men ook de Bilsteinhöhle, druipsteengrotten, eerst se dert kort ontdekt. Een bezoek aan deze on- deraardsche gangen is ten zeerste aan te bevelen, al ware het alleen maar om de in teressante uiteenzettingen te hooren van een stevig van den tongriem gesneden gids, die u zelfs in 't Hollandsch verklaringen geeft, een Hollandsch, dat zich overigens beter laat hooren dan het Hollandsch var. het Halver- sche Welkom zich lezen laat. En dat reeds tal van Nederlanders den weg naar dit na tuurwonder, dat in schoonheid concurreert met de druipsteengrotten van Attendom, weten te vinden, bewees ons de ontmoeting met een Hollandsche familie, die aan den grotingang wachtte om toegelaten te worden, toen wij van de bezichtiging terugkeerden. Wanneer we eenige Kilometers Belecke achter den rug hebben, vertoont zich in de verte een geweldig iange steenen brug, met haar talrijke zware bogen een ontzaglijk breed meer overspannend. Het is de eerste brug over de z.g Möhnetalsperre, een water werk van den allerlaatsten tijd, van reus achtige afmetingen, dat den watertoevoer regelt van de geheele omgeving en de noor delijke hellingen van het Amsburger woud. Naar men zegt heeft men bij den bouw van deze sperre zelfs geen tijd gehad om de dorpen en vlekken, in het diepe waterdal begraven, af te breken. Wie weet vindt men over eenige eeuwen deze plaatsen in aller- vreemdsten toestand nog eens terug. En dan komen we allengs in het land waar de ro mantiek der historie hoogtij viert. Het schoo- ne Münsterland. Het loopt reeds tegen den avond wanneer we in de stad Soest, de „eerenrijke", ons hotel opzoeken. Over den ouden heirweg, welken men ons aanwijst, waarover eens de wagens rolden der trotsche Hanseaten, gaat thans ónze stap, glijden thans de auto's in snelle vaart over het asfalt. De massale toren van St. Patroclus schouwt van uit de hoogte beschermend neer op de eeuwenoude huizen aan zijn voet, met de hooge, puntige gevels, de stille tuinen. We eten en drinken er in den interessanten Raadhuiskelder en voor het slapen gaan maken we nog een wandeling door het maanbelichte oude stads gedeelte en komen diep onder den indruk van deze droomromantiek van het verleden. Bij onze rondwandeling den volgenden mor gen door de stad en de bezichtiging der uit stekend geconserveerde kunstmonumenten, die de katholieke Patroclus-dom en de z.g. Weide-kerk Sta. Maria zur Wiese zijn, wer den we gevoerd van de eene antieke schoon heid naar de andere, maakten we aanschou welijk de ontwikkeling en den overgang mee van den Romaanschen bouwstijl naar de gothiek, in bouw- zoowel als in schilder kunst. Soest is een stad waar de liefhebber van kende inrichtingen voor handelsonderwijs, een aanzienlijken dierentuin, een lucht haven, en in het Dortmund-Ems-Kanaal: met uitgebreide havenwerken ter plaatse, een waterweg naar de Noordzee. En niet temin is het een oude stad, die, gelijk weinig andere, getuigen uit haar ruim duizendjarig verleden in buitengewoon aantal, bijzonderen aard en schoonheid tot in onzen tijd bewaard heeft. In geen enkele is niettegenstaande de ontwikke ling der „Grozstadt" de groei en bloei van een oude Duitsche stad met haar sociale rangschikking (geestelijkheid, adel. burgerij) zoo zichtbaar als in de straten van Münster. De machtige romaansche Stadje Bilstein in het Sauerland. Dom en de talrijke romaansche en gothi- sche parochiekerken, de Prinzipalmarkt met het wereldberoemde Rathaus en de lange rijen huizen met hunne arcades (Unterm Bogen), het Schloss (voormalig vorstbisschoppen k slot) en de Adelshöfe (stadsverblijven van den Westfaalschen adel), de kunstschatten der musea en de prachtige, weergaloos mooie Promenaden (aangelegd op de voormalige stadswallen; maken een uitstapje naar Münster tot een aangename en zeldzame gebeurtenis. Iedere Nederlander zou den ouden historischen, tot heden onveranderd gebleven, Friedens- saal van 1648 in het Rathaus, de geboorte plaats der onafhankelijkheid van zijn land. gezien moeten hebben. "V-; Münster (Westfalen). Fontein op de Lambert uskerkplaats. °ude schoonheid en aan herinnering rijke oudheid, dagen kan doorbrengen, en waar hij dan iederen dag weer nieuwe schoonheden ontdekken kan. Ten slotte Münster, de schoone hoofdstad van Westfalen! Ze kan het ideale doel zijn van een week ond uitstapje. Zij is het middelpunt van het cultureele leven der provincie, economisch centrum van het Münsterland, zetel van een Roomseh Katholieken bisschop, van den Oberprasident der provincie Westfalen, van den Landeshauptmann, van den Regie- tungsprasident, van een Reichsbahn- en oene Oberpostdirektion en van tairijke andere takken van bestuur. Münster bezit oene bloeiende universiteit met ca. 5000 studenten, waaraan een der modernste klinieken van Europa verbonden is, uitste- Dinsdagavond opende de leider, Dr. Joh. H. van Burkom het kamp en heette de deel nemers en deelneemsters welkom. Hij wees er op, dat de belangstelling voor dit kamp van 300 verschillende kanten gekomen is, waaruit blijkt, hoe men in verschillende kringen de behoefte aan natuurstudie gaat voelen. Dit is een gelukkig verschijnsel, daar de drang en de trek van de bewoners der groote steden naar buiten de laatste jaren sterk toegenomen is, de behoefte van den modernen stadsmensch aan de natuur steeds grooter wordt, echter thans dreigt de natuur van deze neiging het slachtoffer te worden, daar de mensch te midden van de natuur staat als een vreemde. De mensch moet tot de natuur, de natuur tot den mensch gebracht worden. Niet door een hoop namen-kennis, maar door hem een in zicht te doen verwerven in het leven in zijn samenhang. Door hem het diepere le vensverband te doen beseffen, wordt bij den mensch natuurwaardeering gewekt. Tegen over de jeugd in de eerste plaats hebben wij een taak. Daarna sprak de heer E. Vogelenzang, rentmeester van het Provinciaal Landgoed, over deze bezittingen. Hij constateerde het jaarlijks toenemende bezoek aan de terrei nen, die voor natuurreservaat bestemd zijn, een symptoom van de toenemende behoefte aan recreatie. Ongeveer een vierde van het landgoed blijft in natuurstaat. Om den invloed van de waterleiding op den plantengroei te kunnen nagaan, is verleden jaar met inventarisatie een begin gemaakt, een arbeid, waarvoor dringend meer mede werking noodig is. Verder gaf hij een overzicht over den aard van de verschillende terreinen, de bebos- sching enz., een en ander als inleiding voor de excursies, die de volgende dagen zullen worden gemaakt. Dortmund (Westfalen). De ijzeren Rijnoldus naast de trap van het Raadhuis. Het laatste deel van onzen interessanten tocht werd besloten met een Wasserburgen- fahrt, een bezoek aan een aantal nog met grachten omgeven adellijke bezittingen, waarvan het Münsterland er wel een twin tigtal telt. Dülmen en Haltem, het laatste plaatsje met 'n aan oud-romeinsche historische vond sten rijk museum, vormden de laatste halteplaatsen van onze belangwekkende reis, die ons ten volle de schoonheid en de bezienswaardigheid van het Westfaalsche land heeft ontvouwd. Mogen de indrukken door ons op deze reis verzameld en zij het ook in nog zoo beknopten vorm weergegeven, ten slotte ook onze lezers opwekken tot een bezoek aan deze over het algemeen nog te weinig be kende streek. We weten zeker, dat niemand er spijt van zal hebben, al zal hij dan misschien ook niet met den tekstdichter van een der tal- looze reisgidsen tot de conclusie kunnen komen, er „voor altijd zijn tenten te bou wen". Maar toch, de liefde voor eigen vaderland sluit de bewondering voor buitenlandsch schoon niet uit. Te minder, wanneer het be trekkelijk zoo dicht voor het grijpen ligt als het in Westfalenland voor ons, Nederlan ders, het geval is. Mogen het er velen zijn! J. S. Derde Leiderskamp voor natuurstudie De openinr Op het Provinciaal Landgoed te Bakkum bij Castricum is Dinsdag het derde Leiders kamp voor Natuurstudie begonnen, georga niseerd onder auspiciën van de Nederland- sche Natuur-Historische Vereeniging. Een 35-tal natuurliefhebbers, waaronder meer deren, die bij onderwijs of jeugdorganisaties een leidende functie hebben, zijn hier bij eengekomen, om gedurende een week door middel van excursies het Noord-Hollandsche duingebied te leeren kennen en tegelijk, on der leiding en met voorlichting van deskun dige docenten, a. h. w. een leergang in prac- tische natuurstudie te volgen. „Leent dus het oor aan onze bede (om Vrede), ontvangt de vaderlijke uitnoodiging, die wij tot u richten h> naam van den Goddelijken Verlosser, den Vorst des Vredes." (Vredesnota Z. H. Benedictus XV) Nationale Zangwedstrijd uitgeschreven door Heemsteedsch Chr. Gem. koor te Heemstede 2e Concoursdag op Woensdag 22 Juli Te twaalf uur begon de tweede Concours dag waaraan niet minder dan 18 koren deel zouden nemen. Slechts het Zeister Mannen koor te Zeist was uitgevallen, en een tweetal koren, het Dameskoor Alkmaar en Schoten s Chr. Gemengd Koor, hadden verzocht om later in den avond te mogen optreden, wat door de Jury, bestaande uit de heeren Piet Versloot, Jac. Bonset en Nico Hoogerwerff werd goed gevonden. En zoo maakten wij, die door bezigheden elders niet in staat waren geweest, de uit voeringen in den namiddag bij te wonen, toch nog een paar vereenigingen mèe, en hadden hierbij gelegenheid te constateeren, dat er door de optredenden in de afgeloopen maanden stevig moet zijn gewerkt, om oe uitstekende resultaten te bereiken, die hier werden verkregen. 4e afdeeling Dameskoren Als eerste in den avond optredend koor betrad dan het Dameskoor „Alkmaar", te Alkmaar, de tent. Dit koortje is nog slechte 4 maanden oud en telt 45 zangeressen, die onder leiding staan van den heer P Grin Jr., 'n broer van den in Haarlem welbekenden violist van dien naam, vroeger concertmeester der H. O. V. Dit koortje gaf voor een vierde afdeeling waarlijk goeden zang te genieten, terwijl oor, de keuze van het vrije nummer „Maria stund und weinte" van Robert Hemroied duidde op zuiveren muzikalen smaak. Ook in het verplichte werk „Meiliedje" van Wijnand Balke werd mooi genuanceerd gezongen en eindigde men goed op toon. De sopranen van dit koortje zijn al bijzonder fijn en broos, helder en diaphaan van klank; haar ons bij zonder compliment. De alten konden wat donkerder zingen leeren, om het contrast nog wat te accentueeren. Na dit dameskoortje trad in de 2de afdeeling Gemengde Koren Schotens Chr. Gemengd Koor uit Haarlem- Noord op, onder leiding van den heer Jac. Zwaan, met 86 zangers en zangeressen. „Kindergedachten" van N. v. d. Linden was in deze afdeeling het verplichte nummer. Op „Zondagmorgen" van J. Bonset, was de keuze voor het vrije nummer gevallen. Ofschoon aanvankelijk de verhouding tus- schen heeren- en dameskoor ons wat ongelijk toescheen, viel ons deze bij de uitvoering toch wel mee, wijl het klankgehalte in het algemeen er bij won. Er werd frisch en na tuurlijk gezongen, mogelijk in het vrije num mer met een ietwat vertraagd tempo. Her imiteeren van het klokgelui door de bassen was echter eenigszins onbeduidend, maar inzet en slot daarentegen heel fijn van kleur en dynamisch uitnemend verzorgd. Uitslag middagwedstrijd De uitslag van het in den namiddag ge houden concours was natuurlijk vóór den aanvang van het Avondconcours en den Eere wedstrijd reeds, op dien voor beide boven genoemde vereenigingen na, bekend. We la ten hieronder het geheel volgen: 2e afd. Kinderkoren Zang en Vriendschap, Mijdrecht, 315 pun ten, le pr.; De Lischbloem, Lisse, 189 punten. Ie afd. Kinderkoren Sursum Corda, Alphen a. d. Rijn, 327 pun ten, le pr. 4e afdeeling Dameskoren Dameskoor Alkmaar, Alkmaar, 313 pun ten, le pr. 3e afd. Dameskoren Zanglust, Overschie, 275 punten, 2e pr.; Hosanna, Boskoop, 334 punten, le pr. 2e afd. Dameskoren Excelsior, Foortugaal, 284 punten, 2e pr. 2e afd. Gem. Koren Schoten's Chr. Gemengd Koor, Haarlem- Noord, 360 punten, le pr.; Excelsior, IJmui- den, 385 punten, le pr.; De Lofstem, Capelle a d. IJssel, 286 punten, 2e pr.; Sursum Corda, Schipluiden, 259 punten, 3e pr. Ie afd. Gem. Koren Halleluja, Andijk, 300 punten, le pr. Afd. Uitm. Gem. Koren Excelsior, Roosendaal, 309 punten, le pr-i Hosanna, Boskoop, 303 punten, le pr. Eere afd. Gem. Koren De Lofstem, Overschie, 276 punten, 2e pr.; Gem. Koor, Sliedrecht, 341 punten, le pr. DE EEREWEDSTRIJD Daarna had, onder de eerste prijswinnaars van dezen tweeden Concoursdag, de Eere wedstrijd plaats, waarbij door de verschillen de vereenigingen nog eens het beste beentje werd voorgezet. De Gem. Zangvereeniging „Excelsior", uit Roosendaal kon niet meer hieraan deelnemen Toen de heer Piet Versloot, voorzitter der jury, den uitslag meedeelde, merkte hij op, dat er over het algemeen dien avond beter gezongen was dan in den middag en sprak hij daarvoor dan ook zijn erkentelijkheid namens de jury uit. Hij deelde tevens mee dat het bestuur van „Sursum Corda" besloten had drie EerepriJ- zen voor dezen Eerewedstrijd beschikbaar te stellen, welke geste met applaus werd be groet. Uitslag eere-wedstrijd le eere-prijs: Schoten's Chr. Gem. Koor met 183 punten; 2e eere-prijs Excelsior, IJmuiden, met 180 punten; 3e eere-prijs. Gem. Koor Sliedrecht met 160 punten; beicie eersten met „Zondagmorgen" van Jac. Bon set en de laatste met „Dorpsdans" van den zelfde. Het Dameskoor Hosanna, Boskoop, be haalde 155 punten; het Dameskoor „Alk maar", Alkmaar, behaalde 149 punten; het gem., koor Hosanna, Boskoop, 145 punten; het gem. koor Halleluja, Andijk, behaaloe 127 punten Zondag as. vindt de derde Concoursdag plaats. We hopen dat ook deze dag begun stigd moge worden door mooi, zonnig weer, en dat het de bekroning moge zijn van dn tot heden zoo uitstekend verloopen concours van Heemstede's sympathieke zangvereeni ging. J. S. Door de voorruit van een auto Onvoorzichtige wielrijder Gisteravond te circa half zeven hield de 20-jarige wielrijder B. uit Noord wij kerhout zich vast aan een uit de richting Haarlem komenden vrachtauto en moest bij 't nemen van de bekende S-bocht op den Vogelen- zangscheweg den auto loslaten. De wielrij der vloog toen in volle vaart tegen een juist uit de tegenovergestelde richting pas- seerenden luxe-auto van een bloembollen handelaar uit Hillegom. B. vloog door de vooruit van den auto en kreeg eenige bloedige hoofdwonden. Na door dokter D. uit Aerdenhout verbonden te zijn kon het slachtoffer naar huis ver voerd worden. De bestuurder van den auto, welke eenige schade opliep, kwam er met den schrik af; het rijwiel werd geheel vernield. Den autobestuurder treft geen schuld Tegen den onvoorzichtigen wielrijder zal proces-verbaal worden opgemaakt. Examens Hoofdacte HAARLEM, 22 Juli. Geëxamineerd 7 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren E. Diemeer, Amsterdam, J. J. Th. v. d. Maal, Beverwijk, D. van Dijk, Amsterdam en J. Mink, Urk. Afgewezen 3. Provinciale Staten van Noord-Holland De heer DE JONG SCHOUWENBURG (C. H.) oordeelde de kwestie niet principieel, doch een utiliteitskwestie. Spreker verklaar de het voorstel te zullen steunen. De heer LAMBOOY (R.K.) beschouwde het voorstel als een bevredigingsvoorstel en adviseerde het aan te nemen. Spreker kwam op tegen de methode van den heer Miedema, die namen noemde uit de commissie, waar van hij geen deel heeft uitgemaakt. Spreker zou willen, dat hier de parlementaire me thode werd gevolgd, om de sprekers niet te noemen, maar alleen him betoog te vermel den. Overigens achtte spreker het niet raad zaam tegen den algemeenen wensch een bepaald stemrecht op te dringen. De heer GUEPEN (V.B.) verklaarde op het standpunt te staan, de toestand te laten zooals de ingelanden dat wenschen. De heer WIJNKOOP (C.P.) merkte op, dat hij dezelfde zaak als de heer v. Lennep alleen van een ander principieel standpunt heeft gesteld. Vervolgens trok spreker heftig te keer tegen den heer Lambooy. dien hij 'n gewoon Statenlid noemde en die zich niet moest verbeelden nog minister te zijn. Spre ker trok te velde tegen de S. D. A. P., die in deze kwestie de democratie verloochent en Wijnkoop beloofde de waterschappen te zullen intrekken, om de S. D. A. P. te leeren hoe het volk moet worden ingelicht. De heer v. d. WAERDEN (S. D.) noemde de zaak een kwestie van grondgebruik en niet van grondbezit. Wanneer Ged. Staten van het enkelvoudig stemrecht afwijken, moeten zij dit motivee- ren. Spreker wenschte, dat Ged. Staten het voorstel van den Niedorperpolder zouden te rugtrekken. De heer KETELAAR (V.D.) constateerde, dat het meervoudig stemrecht schade heeft gedaan. Het enkelvoudig stemrecht zal veel verbeteren. Met kracht bepleitte spreker de niet-aanneming van het voorstel-v. Lennep. De heer KOOIMAN, lid van Ged. Staten, diende de sprekers van antwoord. De heer v. Lennep lichtte daarna uit zijn voorstel de woorden „met behoud van een meervoudig stemrecht", waarna het in stemming gebracht werd en verworpen met 43 tegen 21 stemmen. Subsidie aan Beeldende Kunstenaars Een communistische motie om 50.000. uit te trekken voor subsidie aan beeldende „De oorlog is in strijd met het christelijk ideaal en komt allerminst overeen met de eischen van Naastenliefde en liefde tot den vijand, met zachtmoedigheid en vredelie vendheid, met de wraakloosheid in het ver geven, welke de Heiland van ons vordert. Moeten wij. Katholieken, dan geen groot front maken tegen den «jorlog en op alle mogelijke wijzen den wereldvrede dienen? Knnnen wij nog iets doen, dat grooter, be ter, Godgevalliger en verdienstelijker is dan meewerken aan de verwezenlijking van de bedoelingen des Allerhoogsten?" (Pater Ohlmeier in „Nooit en nimmer meer oorlog"). kunstenaars, werd niet ondersteund. Op een verzoek van de Federatie van Beeldende Kunstenaars te Amsterdam om een jaar- lijksch subsidie, adviseerden Ged. Staten afwijzend. Na eenig debat verklaarde mr. Bomans, dat Ged. Staten bereid zijn gevolg te geven aan den algemeenen wensch in de commissie en thans in de Staten gemt, om de beeldende kunst te bevorderen in eigen en door de provincie gesubsidieerde gebou wen. Zij stellen zich voor jonge kunstenaars na advies van de adresseerende vereeniging een kans te geven en zullen den hoofd ingenieur-directeur van den Prov. Water staat en Hoofden van Dienst in dit verband instructie geven. De heer Asscher (V.B.) wenschte een ver klaring van Ged. Staten, dat geen uitgaven op dit gebied zullen worden gedaan, zonder toestemming van de Staten. De oorspronkelijke voordracht werd aldus teniet gedaan, terwijl de heer Asscher de gevraagde toezegging verkreeg. Subsidie werd verleend aan het Ned. Schoolmuseum te Amsterdam, voor de kosten van een tentoonstelling op het gebied van onderwijs in handenarbeid, aan de ver eeniging „Oud-Alkmaar" voor den aankoop van perceel St. Annastraat 9, aldaar, aan het bestuur van de Alg. Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage. Besloten werd tot het heffen van 20 op centen op de gebouwde en 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen voor 1932. Nadat besloten was tot 't aangaan van eenige geldleeningen, werd de zomerzitting gesloten. Verbeterde verkeersspiegel Hedenmorgen heeft men van gemeente wege een verbeterde en vergroote verkeers spiegel geplaatst op den hoek van de Zijl straat en de Kinderhuisvest. Evenals de vorige is ook deze bevestigd aan den kastanjeboom, welke midden op dit kruispunt staat. Ten gerieve van de trampassagiers is rond om den boom een vluchtheuvel gemaakt. Voorts zullen reflectoren bij den boom ge plaatst worden. Het spiegelglas heeft een bewerking on dergaan, waardoor het niet meer mogelijk is, dat het beslaat. Personalia Mej. F. H. W. Stoel, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen handteeke- nen L. O. Mej. P. W. F. Visser, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen fraaie hand werken. Rjjwieldief Heden stond voor de Haarlemsche recht bank terecht de 36-jarige teekenaar H. S. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan versccheidene rijwieldiefstallen. De fietsen waren gestolen in Zaandam en verdachte had ze in Utrecht en Haarlem bij de Bank van Leening beleend. Reeds meerdere malen had hij zich aan rijwieldiefstallen schuldig gemaakt en was hiervoor ver oordeeld. De O. v. J. eischte twee jaar gevangenis straf met aftrek van den in voorarrest doorgebrachten tijd. De verdediger, mr. L. G. van Dam vroeg nadere inlichtingen in te winnen omtrent verdachte, waarna deze zaak voor onbe- paalden tijd geschorst werd. Schending auteursrecht J. G„ bloembollenhandelaar had zich schuldig gemaakt aan inbreuk op het auteursrecht. Uit een bloembollencatalogus van de N. V. St. te Hillegom, had hij een gedeelte overgenomen, zonder daarvoor vergunning te hebben en dit in zijn eigen catalogus laten drukken, waarvan er 16000 in Amsterdam verspreid zijn. Verdachte had al een voorwaardelijke veroordeeling achter den rug. De O. v. J. zeide, dat verdachte zich, behalve aan deze overtreding, nog aan vele andere had schuldig gemaakt en eischte een boete van 60.te vervangen door 30 dagen hechtenis. Uitspraak 6 Augustus. Maandag 3 Augustus ho pen J. van Duyn en Chr. Vissers, Bisschop Otto- straat 24, ie Haarlem, den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. De heer Duyn is in den Volksbond een oude be kende en een van de mede-oprichters. Jaren lang bestuurslid van de kalk- en stcenbewerkers, thans bouwvakarbeiders bond. Ook was hij voor zitter van de spaarkas St. Nicolaas Vier menschen krijgen een modderbad Baldadigheid van anderen oorzaak Gisteravond hebben kort na elkaar niet minder dan vier personen in de omgeving van de Warmoesstraat te Amsterdam kennis gemaakt met het natte element, terwijl een aantal andere personen, om die onvrijwillige baders voor den verdrinkingsdood te behoe den, eigener beweging te water gingen. Het eerste waterballet vond omstreeks acht uur plaats Op den O.Z. Voorburgwal nabij de Lange Niezel reden twee meisjes van resp. 14 en 16 jaar op haar rijwielen. Zij werden, toen zij een groepje jongens passeerden, does- hen geplaagd en opgejaagd, met het gevolg, dat beide meisjes met hun rijwiel gingen slingeren en de eene achter de andere aan, pardoes te water reden. Niet minder dan drie personen sprongen daarop gekleed te water het waren niet de jongens die het ongeval veroorzaakt hadden en zij slaag den er in de danig verschrikte meisjes met teekenen van leven op het droge te brengen. Druipend van het water ging het vijftal toen in optocht naar het politiebureau in de Warmoesstraat, waar men, daar de beide meisjes zeer ontdaan waren, een verpleger van den geneeskundigen dienst liet komen. Deze achtte het echter niet noodig, dat de meisjes naar een ziekenhuis werden ver voerd, maar hij bracht ze met den ambu lance-auto naar huis. De redders gingen op eigen gelegenheid weg. Tweede waterballet. Een half uur later ongeveer geraakte we derom in den O. Z. Voorburgwal een motor met zijspan, mitsgaders de twee berijders, jongemannen van ongeveer 25-jarigen leef tijd te water. Het tweetal kwam uit de Hoogstraat, toen zij een vriend ontmoetten, die de aardigheid had om met een stevigen zet op het rijden de motorrijwiel te springen. Het gevolg was, dat de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte en te water reed. De jongeman, die het ongeval veroorzaakt had, wist ech ter intijds van het rijwiel te springen, zoo dat alleen de motorrijder en zijn passagier een modderbad kregen. Twee voorbijgangers traden ook hier als redders op, door zich gekleed te water te begeven. De beide drenkelingen waren spoe dig op het droge en gingen onder geleide van een agent van politie, te voet naar het Binnen-Gasthuis. Beiden werden ter obser vatie opgenomen. Vleugel van een vliegtuig afgebroken Een wonderlijke redding Gisteren was de luitenant-vlieger Morris van de Sealand Luchtvaartschooi bij Chester, met een Moth-toestel opgestegen voor een vlucht. Op ruim zevenhonderd me ter brak plotseling door tot nog toe onbe kende oorzaak een vleugel van het lichte vliegtuig af. Als een steen viel het toestel bijna recht omlaag. Door het losgeschoten draadwerk van den gebroken vleugel en de draaiende beweging van het vallende toe stel, slaagde luitenant Morris, die zijn be zinning niet verloor, er met groote moeite in de banden, die hem in den stuurstoel vasthielden, los te maken en zich uit het ijzerwerk te bevrijden. De machine was reeds meer dan driehonderd meter gevallen, toen hij, op ongeveer vierhonderd meter hoogte, kans zag er uit te springen en zijn parachute te doen openen. Veilig bereikte hij den grond, met slechts enkele snijwon- den in het gelaat, die hij door de ijzer- draden had opgeioopen. De resten van de machine werden geheel vernield op eenige honderden meters afstand van de plaats, waar hij neerkwam, gevonden. Onwerkzaam miltvuurserum? Afgeleverd door de rijksseruminrichting Het Tweede Kamerlid de heer Van Rap- pard heeft aan den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de volgend» vragen gesteld Is het den minister bekend, dat zich voor eenigen tijd gevallen van miltvuur hebben voorgedaan onder het vee van den landbou wer J. Stegeman wonende te Vemde bij Epe en dat door de rijksseruminrichting ter in spuiting serum is verstrekt? Is het den minister bekend, dat nadat éen dier gestorven was aan miitvuud. binnen een kort tijdsbestek nog drie runderen, ondanks groote giften miltvuurserum van de rijks seruminrichting, zijn gestorven? Is het den minister bekend, dat door den. behandelenden veearts, nadat gebleken waa, dat het Hollandsche serum absoluut on werkzaam was en dat na de grootste serum giften zelfs geen temperatuurdaling intrad, de overige runderen met Duitsch miltvuurse rum zijn ingespoten en dat twee zieke dieren spoedig genazen en er geen nieuwe sterfge vallen voorkwamen? Is de minister bereid aan dr. de Blieck, hoogleeraar te Utrecht of aan het Oentraai- laboratorium op te dragen, een onderzoek in te stellen of het serum, dat zich bevindt in een fleschje afkomstig van de rijksserumin richting, welk fleschje door den heer G. H. Heering, veearts te Heerde. in een koelcei wordt bewaard, werkzaam is en aan aire daaraan te stellen eischen voldoet? Is het waar, dat prof. De Blieck tot dat onderzoek zich bereid verklaard heeft, doch daarvan heeft afgezien toen de directeur der rijksseruminrichting hem berichtte, dat hij het nut van een dergelijk onderzoek niet inzag? Acht de minister het niet gewenscht. dat in deze spoed betracht wordt, opdat later niet kan gezegd worden, dat het serum dat zich in bovengenoemd fleschje bevindt te oud of bedorven is? Is de minister niet van meening, dat, mocht uit het gehouden onderzoek blijken, dat het serum niet werkzaam en on- of minder deugdelijk was, het verzoek van den landbouwer Stegeman om schadevergoeding voor de gestorven runderen, moet worden ingewilligd? Iemand, die voor den vrede in de groote wereld opkomi zon zich verachtelijk maken, wanneer hij in de kleine wereld van zijn dageiijksch verkeer niet den vrede bewaarde. Zoo heeft het pacifisme buitengewoon prac- tische, ethische consequenties, zelfs voor het dagelijksche leven. Het is een PLICHT en een ZEGEN voor iedere nog zoo verborgen menschelijke samenleving." (Pater F. Stratmann O. P. in: Wereldkerk en Wereldvrede).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5