Buitenlandsch cA°ieuws FEUILLETON FONGERS OVEREENSTEMMING TE LONDEN BEREIKT DE MAN VAN NERGENSHUIZEN In de commissie der ministers van finantiën Een gunstige omkeer Eemge voortuitgang cjën bereikte overeenkomst wordt nog ge- Het hoogverraadproces De beschuldiging tegen Péret De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie De behandeling voor het Int. Hof van Justitie De Domkerk te Riga Nieuwe regeering in Chili Gemengde (Buitenlandsche Berichten De onrust in Spanje De telefoonstaking duurt voort RADIO-OMROEP FAILLISSEMENTEN FINANCIEN Amerikaansche Petroleum-Industrie Belgische fabriek in asch gelegd De Fransche consul-generaal te Londen gestoken KORT NIEUWS Aankoop van een Fongers maakt rijker: De vertegenwoordigers der zeven mogend heden zijn gistermorgen te tien uur opnieuw in conferentie bijeengekomen, nadat Stim- son geruimen tijd by MacDonald had ver toefd. De algemeene stemming was zeer ernstig Na de conferentie- werd het volgende officieele communiqué uitgegeven: „De Internationale Conferentie zette hedenmorgen te tien uur in het Foreign Office de besprekingen voort en beraad slaagde over de methoden voor het herstel van vertrouwen in de stabiliteit van de Duische financiën door internationale samenwerking op de basis van het rapport van de commissie van ministers van finan ciën. Men heeft daardoor eenigen vooruit gang bereikt en een aantal technische kwesties werd ter behandeling voorgelegd aan de ministers van financiën, die van middag over deze kwesties zullen vergade ren en hun rapport morgen aan de plenaire conferentie voorleggen." De situatie iets gunstiger. De onderhandelingen der plenaire zitting ter Londensche ministerconferentie hebben Woensdagmorgen een wending genomen, die algemeen door de deelnemers gunstig wordt beoordeeld. Tijdens de zitting, die drie uren duurde, is men er in geslaagd het er over eens te wor den, dat het buiten het kader der conferen tie zou vallen, indien zij zich met princi- pieele aangelegenheden zou gaan bezig hou den. Dit zou te lang duren en aangezien de huidige toestand spoed vereischt, heeft de conferentie haar geheele werkzaamheid ge concentreerd op de kwestie van de Duitsche credieten en op het verdere verloop der za ken. Bij de onderhandelingen speelde de Ame- rikaansche Staatssecretaris van Buitenland- sche Zaken, Stimson, een leidende rol. Zyn bemoeiingen waren volkomen constructief. Zij sloten aan by een document, dat aan de plenaire byeenkomst door de Commissie van Ministers van Financiën is voorgelegd. In den aanhef van dit document wordt algemeen gewezen op de noodzakeiykheid, dat de handhaving der financieele stabiliteit Van Duitschland van essentieel belang is voor de geheele wereld en dat de afzonder lijke staten bereid zijn tot samenwerking. Na afloop der byeenkomst legde Dr. Cur- tius er speciaal den nadruk op, dat de be weringen, volgens welke Frankrijk niet ge ïnteresseerd zou zijn by de kwestie der cre- d jetopzeggingen, volkomen ongemotiveerd zyn. Volgens de mededeelingen van Dr. Curtius betroffen de onderhandelingen drie aange legenheden: 1. De verlenging van het crediet van 100 millioen dollar voor de Ryksbank; 2. Het tegengaan van het terugtrekken van particuliere saldi; 3. De kwestie van een nieuw crediet op korten termijn aan Duitschland. Ten aanzien van het eerste punt was men het er algemeen over eens, dat het crediet verlengd kan worden. Ook nopens het laten staan der saldi in Duitschland i§ algeheele principieele overeenstemming bereikt. De Commissie van Financiën zal een desbetref fend ontwerp moeten uitwerken. Aangezien de uitvoering van het geheele Plan in détails op technische moeilykheden stuit, werd voorgesteld een byzondere com missie van bankiers te benoemen, die be staan zal uit vertegenwoordigers der centrale banken, met medewerking van de Bank voor Internationale Betalingen, en die de voor stellen welke door de regeeringen zullen worden gedaan, zal uitvoeren. In Duitsche kringen wordt het wenschebjk geacht, buitenlandsche bankiers uit te noo- digen naar Beriyn te komen, ten einde zich ter plaatse op de hoogte te stellen van het Duitsche financieele en economische leven. Dr. Curtius legde er den nadruk op, dat de bankiersoommissie in geen geval het ka rakter van een controlecommissie mag dra gen. Ten aanzien van een nieuw herdisconto- crediet aan de Ryksbank zyn in de zitting van gistermorgen geen nieuwe besprekingen gevoerd. Deze aangelegenheid werd naar de commissie van ministers van financiën ver- Wezen. De bijeenkomst der ministers van Financiën Na de vrij langdurige byeenkomst der ministers van Financiën, welke plaats had in het ministerie van Buitenlandsche Zaken, werd gisteravond een communiqué verstrekt waarin verklaard wordt, dat overeenstem ming was bereikt nopens de voorwaarden van een rapport, dat heden ter goedkeuring aan de plenaire zitting zal worden voorge legd. De overeenkomst der ministers van financiën. In zake de door de ministers van finan- meld, dat zy een accoord gevonden hebben over de volgende punten: Zij zullen aanbevelen, stappen te laten ne men door een bankconsortium, dat het be staande crediet op korten termijn moet sta- biliseeren en een crediet aan de Ryksbank van 25 mllioen dollar voor den tijd van 90 dagen vernieuwen. Uitschakeling der financieele problemen. Het verluidt, dat de Fransche onderhande laars zich gistermorgen voor den aanvang der plenaire minister-byeenkomst hebben laten verzekeren, dat de z.g. principieele pro blemen, zooals oorlogsschulden, herstelbeta lingen, revisie van het Youngplan, enz. buiten het kader der conferentie zullen worden ge laten. Of men de Franschen.nog meer tege moet is gekomen, is niet bekend. Tydens de besprekingen bracht de Britsche kanselier voor de Schatkist, Snowden, de verdeeling der zich in Duitschland bevinden de buitenlandsche saldi ter sprake. Ten aanzien van de deelneming van Stim son aan de debatten werd bekend, dat deze het derde punt der Amerikaansche voorstel len, n.l. de instelling van een internationale commissie, die den financieelen wederopbouw van Duitschland zal hebben te onderzoeken en zal hebben na te gaan, hoeveel „nieuw geld" Duitschland noodig heeft, ter sprake heeft gebracht. De gedelegeerden op een tea By het einde der zitting van gistermid dag verluidde in Duitsche kringen, dat de onderhandelingen der ministers van financiën tot een zeker voorloopig resul taat hebben geleid. De Engelsche koning heeft de gedele geerden ter Londensche Ministerconferen tie uitgenoodigd Donderdagmiddag te Buckinghampalace een teaparty by te wonen, welke om half vyf zal aanvangen. Ook dit feit zou duiden op een zekere be ëindiging der conferentiewerkzaamheden. Washington accoord met het program van Londen Onderstaatssecretaris Castle heeft ver klaard, dat Washington accoord gaat met het program, dat de ministers van financien op de Londensche conferentie hebben uit gewerkt en dat heden aan de plenaire ver gadering zal worden voorgelegd. Laval over de onderhandelingen van Woensdag De Fransche minister-president Laval heeft tijdens een onderhoud met persvertegen woordigers, dat ongeveer drie kwartier duur de, een verklaring afgelegd over de onder handelingen. Allereerst zette hij de opvatting, als zou een nieuwe conferentie te Beriyn kunnen byeen komen, recht. Vervolgens zeide hy, dat de nieuwe bankierscommissie door de Bank voor Internationale Betalingen moest wor den ingesteld. Deze commissie zal moeten waken over de instandhouding van de Duit sche stabiliteit en de grootte van de buiten landsche credieten in Duitschland. Verder moet de commissie de omzetting van zekere credieten op korten temujn in credieten op langen termyn bestudeeren. Dit plan is gelicht uit het voorstel van Stimson tot instelling van een commissie van onderzoek, welke commissie er door wordt vervangen, terwyl tevens hierdoor de bankiersconferentie, die van Duitsche zyde is voorgesteld, overbodig kan worden. Laval bevestigde verder, dat de onderhan delingen over een aanvullend crediet voor Duitschland geen resultaat hadden opgele verd. Hy verklaarde het Fransche standpunt met de noodzakeiykheid, op grond van de tot dusverre opgedane ervaringen by nieuwe be leggingen van Fransche kapitalen zekere garanties te moeten eischen. De slotclausule van het thans door de commissie van minis ters van financiën opgestelde protocol er kent ten volle, wat tot dusverre reeds door Duitschland in verband met de beteugeling van de krisis is gedaan, byv. het garantie- crediet der industrie. De aangenomen for mule is zoo gekozen, dat, volgens de meening van Laval, ook de Duitsche ministers er door tevreden gesteld zullen worden. Frankryk heeft zyn verlangen tot mede werking duidelijk tot uiting gebracht by het probleem van het z.g. Stillhalte-consortium. Dit is gelukt, zonder dat een centime Fransch kapitaal vastgelegd is. Een voorstel van Snowden om de in Duitschland uitgezette saldi opnieuw over de verschillende mogend heden te verdeelen, zou voor Frankryk niet aanvaardbaar zyn geweest, aangezien de Franschman niet zou begrijpen, waarom hy onvoorzichtige schuldeischers hun last zou ontnemen. Stimson over het verloop der onderhandelingen. De Amerikaansche Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Stimson, heeft ten 31. „En hier heb ik San Luca," vervolgde hy, °P een kaart van Zuid-Amerika turend. „Laat eens zien, wat ze er van zeggen. Een binnenlands che republiek, begrensd door Brazilië en Argentinië. Bevolking 300.000 niet inbegrip van Indianen, samengesteld hit weinig negers en blanken van Spaansche en gemengde afkomst." „By de laatsten behoort mijnheer Guarez lieslist," verklaarde ik. „President," las hy verder, „Generaal Sil- veira de Selis; volgde wijlen Ignace Prado °P, die den eersten president Manuel Solano beroofd en vermoord had „Wat," schreeuwde ik byna. „Verduiveld, hu wordt- het duideiyk! Mercia Solano moet hioet zijn dochter zyn en mijn geëerde dub belganger zal ongetwijfeld een van de hand langers van Ignace Prado zijn. Geen won- c'er, dat het arme, overspannen meisje mij een kogel zwaarder wilde maken!" Billy lachte. „Dien schijn had het ten minste. Niettegenstaande dat, moet het toch een venijnig juffertje zyn, zou ik denken." ,,'t Is een schat, Billy," zei ik overtuigd. „Ik wil geen woord ten hare nadeele hooren. Ik houd van een meisje waar pit in zit." „Je hebt er nu een gevonden," mopperde Billy. „Jelui zult een aardig paartje worden." Hij stond op en keek op zyn horloge. „Je meest nu naar bed gaan, Jack", vervolgde hij, „als wy morgenochtend om half tien weg moeten ryden. Die jaap in je arm zal morgenochtend wel weer voldoende in orde zijn, maar je hebt nogal een drupje bloed verloren en hoe taai je ook bent, zal toch een beetje slapen je geen kwaad doen." „U heeft gelyk, dokter," zei ik met tegen zin, want hoe inspannend deze avond ook geweest was, voelde ik in het geheel geen lust, om naar bed te gaan. „Wy zullen onze belangryke plannen morgen onderweg naar Woodford verder uitwerken." „Wat ik zeggen wil," zei Billy, „wat moe ten wy doen met mijn bagage en verdere spullen?" „O, dat komt in orde," antwoordde ik, ter wijl ik voorzichtig van de sofa opstond; „wy zullen hier of daar stoppen en een koffertje en een tandenborstel voor je koopen. Geld speelt op dit tochtje geen rol." „Goed," zei Billy, „ik heb hard gebrek aan een nieuwe uitrusting." Ik liet hem zijn kamer zien en toen kwam hij met mij terug naar de mijne, waar hy mij hielp uitkleeden, zonder mijn verband te beschadigen. Behalve beide deuren op slot doen, nam ik geen verdere voorzorgsmaat- aanzien van de onderhandelingen der ple naire conferentie, welke gistermorgen heeft plaats gehad, het volgende verklaard: Er is werkelyke voortgang gemaakt en de hoop bestaat, dat de Conferentie Donderdag haar werkzaamheden zal eindigen. De aandacht van alle deelnemers der con ferentie heeft zich geconcentreerd op de voorstellen, die een mogelyke hulpactie aan Duitschland beoogen. Stimson zette vervolgens uiteen dat zijn démenti nopens de nieuwe voorstellen van Hoover in werkelijkheid niets meer zijn zou dan een kwestie van interpretatie. Het gaat in feite niet om nieuwe voorstellen. Hy heeft slechts dezelfde voorstellen ge steund, die hy reeds in Parijs heeft gemaakt. Het z.g. nieuwe voorstel van Hoover is niets meer dan een uiteenzetting van Hoover s standpunt, zonder in het byzonder te refe- reeren aan de gebeurtenissen ter Conferentie. In werkeiykheid betreft het in het geheel niet een Amerikaansch voorstel, aangezien de Engelsche en Amerikaansche plannen pa rallel loopen. Wat de conferentie betreft, de voorstellen zyn door MacDonald ingediend. Een samen hangend plan is formeel nog niet ter sprake gebracht. Voorts verklaarde Stimson dat de confe rentie zich er slechts mede bezig houdt het gat te stoppen van het vat en het zich daarin bevindende water te redden, voor men nieuw water in het vat giet. Thans wordt niet meer onderhandeld over credieten op langen termyn. Dat kan later gebeuren. By de conferentie gaat het om een groep ministers aan een Ronde Tafel, die de tyde- lyke financieele behoeften van Duitschland nagaan. Au fond betreft het een bankiers aangelegenheid en het is misschien slechts een toeval, dat politici byeen zijn geroepen en dat is zelfs waarschijnlijk, omdat zij op het oogenblik ter beschikking zyn. Het is het beste, de toekomst over te laten aan de bankiers. De Amerikaansche bankiers achter het nieuwe voorstel van Hoover In Amerikaansche regeeringskringen ver luidt, dat de New-Yorksche bankiers accoord gaan met de verlenging van credieten op korten termijn aan Duitschland, voor het geval de geldschieters in de andere landen een geiyke actie ondernemen. De bankiers der Vereenigde Staten stel len zich hiermede achter het nieuwe voor stel van Hoover. Dr.* Hugenberg over de Duit sche krisis De voorzitter der Duitsch Nationale Volksparty, dr. Hugenberg, heeft een ver klaring afgelegd over den toestand in Duitschland, waarin hy o.m. zegt: De financieele krisis in Duitschland is het onvermydelyke gevolg van de jaren lange herstelbetalingen. Het terugtrekken der credieten, dat ten deele geschiedt uit politieke overwegingen, maakt het bedrijfsleven thans bloedarm. Wy bestryden het Young-plan, omdat wy als gevolg hiervan de huidige krisis hebben voorzien. De herstelbetalingen zyn ook de hoofdzaak voor de economische wereld- krisis. Wy begroeten de schrede van Hoover, omdat hy het herstelvraagstuk raakt. Aan het einde van het Ho'over-jaar moet de rivisie der herstelbetalingen staan. Omdat Duitschland de particuliere schulden erkent en terug wil betalen, moet het ook van de politieke schulden worden bevrijd. In den komenden winter zullen wy 6 mil lioen werkloozen hebben. De oplossing der wereldkrisis is niet te bereiken zonder de oplossing van het ont- wapeningsvraagstuk. Het ontwapende Duitschland moet afwachten, dat ook de andere staten, zooals in het Verdrag van Versailles is vastgesteld, hun bewapeningen verminderen tot dezelfde hoogte als Duitsch land. De rechterzyde zal binnenkort geroe pen worden de regeering in Duitschland in handen te nemen. Zy erkent de verplichtin gen, aangegaan door het particulier bedrijfs leven tegenover het buitenland. Daarom keurt zij het evenwel af, den noodtoestand van het Duitsche Volk door de verdere uitwerking van het verdrag van Versailles nog te laten vergrooten. Indien het niet gelukt de huidige financieele krisis te saneeren, dan zullen wy in Duitschland het bolsjewisme krijgen. Het bolsjewisme is echter een pest, die aan de Duitsche grenzen geen halt houdt. MacDonald en Henderson waar schynlyk Vrijdag naar Berlijn. In conferentiekringen rekent men er op. dat de conferentie hedenavond gesloten zal worden. Dr. Curtius deelde mede, dat het bezoek van MacDonald en Henderson aan Beriyn waarschynlyk Vrydag a.s. zal plaats vinden. Henderson zal waarschynlyk met denzelfden trein als de Duitsche delegatie naar Berlijn terugkeeren, terwyl MacDonald er de voorkeur aan zal geven, te vliegen, zoodat hy waarschynlyk reeds Vrijdagavond op Tempelhof kan worden verwacht. Dr. Curtius heeft ook den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson voor een bezoek aan Beriyn uitgenoodigd. In Duitsche kringen acht men het ten zeerste wenschelijk, dat Stimson zich persoonlyk een beeld van den toestand in Duitschland zal kunnen vormen. Engelsche bankiers naar Duitschla.nd? De Duitsche delegatie zou voornemens zyn een aantal toonaangevende, niet-vooringe- nomen bankiers uit te noodigen naar Beriyn te komen om na te gaan of datgene wat in Londen wordt overeengekomen voldoende is om in Duitschland de credietverhoudingen in stand te houden. Tevens om eventueel de noodzakelykeid eener volgende conferentie te onderzoeken, waarby onder geen omstan digheden de opvatting zou mogen post vat ten, dat het hierby om eenigerlei soort van contróle-comité gaat. regelen. Ik begreep, dat mijnheer Guarez en zyn vrienden ook een veelbewogen avond achter den rug hadden en dat ik, na dat kloppartytje op straat, wel op een paar rus tige uurtjes kon rekenen. Mijn hoop bleek niet ongegrond. Ik sliep het overige gedeelte van den nacht in één stuk door en werd wakker door het kloppen van het kamer meisje, dat thee bracht. Evenals den vorigen dag sprong ik, doch nu een weinigje voorzichtiger, uit bed en draaide den sleutel in 't slot om, waarna ik weer onder de dekens ging en haar toeriep, dat zy binnen kon komen. Ik herinnerde my natuuriyk, hetgeen Billy my gezegd had, n.l. dat zy iets belangryks had mede te deelen, doch een enkele blik op haar bedrukt gelaat zou my onmiddellyk dit feit duideiyk ge maakt hebben. „Zeg, wat scheelt er aan?" zei ik. Zy plaatste het theeblad op het tafeltje naast myn bed. „Weet U soms, wat er met Midford is gebeurd, mynheer?" vroeg zy be vend. Ik staarde haar verbysterd aan. „Goede hemel", riep ik, „je wilt toch niet zeggen, dat hem weer iets is overkomen?" „Kort nadat U het huis heeft verlaten, is hy weggegaan, mynheer, en hy is niet te ruggekomen." Zwijgend hoorde ik deze verbijsterende mededeeling aan en bieef daarna eenige oogenblikken in gepeins liggen. „Weggegaan?" herhaalde ik eindelyk. De ochtendzitting van gisteren van het Hooggerechtshof te Parys werd hoofdzakelyk in beslag genomen door de getuigenis van Paul Reynaud, den tegenwoordigen minister van Koloniën, die o.a. verklaarde, dat Oustric geen enkele voorkeurbehandeling heeft ge noten gedurende den tyd, dat hy aan het bewind was. Ten opzichte van de feitelijke krach der bank-Oustric zeide Reynaud dat de cata strophe vermeden had kunnen worden in dien de toenmalige minister Raoul Péret dit had gewild. Hij herhaalde, dat Péret zich nimmer tot hem heeft gewend en hem nim mer over de zaak-Maixandeau, Rochette e.a. heeft gesproken. De namiddagzitting was gewyd aan de voorlezing van het requisitoir van den pro cureur-generaal Scherdlin, die verklaart, dat hy de eerste zijner voornaamste beschul digingen intrekt, n.l. dat Péret belangen zou hebben gehad in een onderneming, welke minder dan vijf jaren tevoren, toen hy nog minister was, onder zijn contróle stond. Hij legt er nochtans den nadruk op, dat het feit echter moreele beteekenis heeft. Scherdlin handhaaft echter de beschuldi ging van ambtsmisdryf wegens het herhaal de malen begunstigen van personen door Péret als minister van Financiën en als mi nister van Justitie. Hy houdt vol, dat er een nauw verband bestaat tusschen de oeslissing van 1926 en Péret's toetreden tot de bank van Oustric in 1927, en dat alles hem als 't ware er toe had moeten brengen zich te ont houden van het onderteekenen der vergun ning tot het introduceeren der Snia Viscosa. Op welke voorwaarden is Péret als juridisch adviseur tot de bank van Oustric toegetre den? vraagt de procureur. Het eerste jaar voor 300.000 francs, welke hy behield, het tweede jaar voor 150.000 francs, waarvan hy er 33.300 hield. De procureur-generaal vroeg, waarom al deze voorzorgsmaatregelen werden genomen, al deze geheimzinnigheid werd betracht voor dergelijke „honoraire" betalingen. Péret weet dat er in zyn positie iets laakbaars en ver ontrustends is. Ondanks het voorbehoud van de ministers van handel en buitenlandsche zaken, ondanks den kritieken, monetairen toestand onderteekende de minister de ver gunning tot introductie der Snia Viscosa. Hy deed het lichtvaardig. Aangaande den steun door Gaston 'v^idal verleend, herinnert Scherdlin er aan, dat de instructie heeft aangetoond, dat Vidal 170.000 francs heeft getoucheerd. Besnard bracht geen gunstig advies uit, maar bepaalde zich er toe te zeggen, dat hij geen bezwaren had. Men zou hem daarvan geen verwyt kunnen maken. „Hoe ging hy weg? Hy was toch te zwak om te loopen, nietwaar?" Zy schudde haar hoofd. „Dat weet ik niet, mynheer. Er werd door een jongen een briefje gebracht en onmiddellyk daarop reed hy met een taxi weg, mynheer." Ik begon te lachen. Ik kon er werkehjk niets tegen doen. „Ik denk, dat Milford aan den boemel is gegaan," zei ik. Het aardige kamermeisje keek my ont hutst aan. „Misschien is hy niet wel by het hoofd, mynheer; de keukenmeid en ik von den, dat hy zoo zonderling deed, alsof hy geheel in de war was." Ik knikte, ,,'t Zou my niets verwonderen, als jelui het by het rechte eind hadden. Feitelijk kwam hun theorie my in het ge heel niet waarschijnlijk voor, doch voor het oogenblik kon ik er niets van denken, nog minder van zeggen. „Wil Je mynheer Logan vragen, by my te komen," zei ik, toen zy aanstalten maakte, om heen te gaan. „Wy zullen, zoodra ik op ben, een onderzoek naar Milford instellen." Een oogenblik later kwam Billy in een schitterende pyama binnen. „Dat is een raar geval, Billy," zei ik. „Nu zijn wy Milford kwyt." Toen vertelde ik hem, wat ik zooeven had vernomen. Het komieke van het geval trok hem even sterk aan als het mij had gedaan. Hoe het ook zij, hy ging op den rand van het bed zitten grinniken van de pret. „Er is geen gebrek aan afwisseling in deze geschiedenis," lachte hy, „dat is tenminste De EngelschRussische schulden Weinig vorderingen bij de onderhandelingen In het Engelsche Lagerhuis verklaarde de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, dat Henderson zeer was ontgoocheld, te moeten constateeren, dat er nog zoo weinig vordering is gekomen in de onder handelingen over de Engelsch-Russische schulden. De sovjet-afgevaardigden schynen nog geen enkel voorstel te hebben ontworpen voor de regeling. Henderson stelt daarom voor, den Russi- schen ambassadeur op de noodzakeiykheid te wijzen, dat practische voorstellen moeten worden gedaan, indien men de onderhande lingen een bevredigend verloop wil doen nemen. Geen onteigening Na verbitterde debatten is in het Let- landsche parlement het wetsontwerp inzake de onteigening van de Duitsche Domkerk te Riga verworpen. Naar uit Santiago de Chile gemeld wordt, ■heeft Senor Garces, de president van de Centrale Bank van Chili, een nieuwe regee ring geformeerd. Handhaving van den gou den standaard en van de constitutioneele orde zyn de voornaamste punten van zyn program. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben de ongeregeldheden in de provincie Sevilla voortgeduurd. By een poging, het telefoonkantoor te Coria del Rio te bestormen, werden drie personen gedood en talryke anderen gewond. By botsingen te Dos Hermanas werden ongeveer 20 personen zwaar gewond. Te Utrera is een Duitsche communist ge arresteerd. Te Madrid zijn talryke syndicalisten ge arresteerd toen bekend werd, dat de syndi calisten een algemeene staking voorbereid den. iets, dat in haar voordeel pleit. Wat kan er in 's hemelsnaam met dien vent gebeurd zyn?" Ik schudde myn hoofd. „Wie weet, is hy niet door dien vriendelyken Guarez weg gelokt en doodgeranseld. Ik zou het haast niet kunnen gelooven, dat hij zoo'n ezel was." „Zou het niet mogeiyk zyn, dat hy een van de bende was?" vroeg Billy met een hoop volle uitdrukking in zyn stem. „Neen", zei ik. „Ik ben er zeker van, dat Milford trouw is Waarom zouden zy hem anders vergiftigd hebben, en waarom zou hy anders tusschenbeide gekomen zyn, my ge holpen en verdedigd hebben? Neen, Billy, ik maak my ongerust over Milford." „Ja," zei Billy, „t Is een lamme geschie denis. Wat denk je te gaan doen?" „Ik weet het nog niet," zei ik, terwyl ik uit bed stapte. „Ik kan er de politie niet by halen, wy moeten wachten en uitkyken, dat is alles." „En laten wy in dien tusschentyd dien arm van jou eens nakyken." Hy maakte het verband los en keek on der goedkeurend knikken, hoe de vruchten van myn avontuur van den vorigen avond na een nacht rusten er uit zagen. „Prachtig," kondigde hy aan. ,,'t Is zoo goed als dicht. „Dat is het resultaat van een gezond gestel en zedelyke levenswijze. Vandaag zullen wy het verband er nog om- laten, alleen maar voor de zekerheid, maar morgen kan het er af." VRIJDAG 23 JULI HILVERSUM, 1875 M. 6.45—12.00 VA. R.A. 12.00—4.00 A.VJI.O. 4.00—800 VA. R.A. 11.001200 V.A.R.A. 6.45—7.00 en 7.307.45 Gymnastiek onder leiding van G. Kleerekooper 8.00 Gramofoonpl. 11.30—12.00 Gramofoonpl. 12.15 Concert Omroeporkest o.l.v. N. Treep 2.15 Voor de jeugd. B. Blinxma spreekt over „De geschie denis van het metaal". Sprookje voor cte kleintjes 2.454.00 Concert door Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte 4.00 Orgelspel Joh. Jong 5.15 Concert. VA..R.A.-orkest o.l.v. H. de Groot 6.00 L. Lessing: „Hebben oude rywielplaatjes nog waarde?" 6.15 Vervolg concert 10.05 Vaz Dias 7.30 Politieberichten 7.458.00 Gramofoonpl. 10.15 Piano-voor drachten door Hanna Beekhuis 11.00 12.00 Gramofoonpl. (V.A.R.A.) HUIZEN, 298 M. Algemeen programma verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing 8.159.45 Gramofoonpl10.30 Zie- kendienst 110012.30 GramofoonpL 12.302.00 Concert. A. Nooteboom (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello), Mevr. R. A. v. a. Horst —Bleekrode (piano), W. J. Hendrix (har monium) 2.003.00 GramofoonpL 3.00 4.30 Concert. Mevr. C. RavenzwaayMöl- lenkamp (zang), Joh. Lammen (bas), mevr. A. Moret (cello), H. Brugman (piano) 4.304.45 Gramofoonpl. 5.00 H. J. Steln- voort: „Een wandlampje" 5.306.30 Or gelconcert door P. Meyer 6.30 Radio-dokter 7.007.30 A. J. Herwig: „Nazomerplanten in den uitgebloeiden rotstuin" 7.308.00 GramofoonpL 8.00—10.30 Concert Am- hemsche Orkestvereeniging o.l.v. H. J. Manks 9.009.30 A. Schilder: „Accountancy". Ontwikkeling in Nederland en tegenwoordige beteekenis 10.30 Vaz Dias 10.40—11.30 GramofoonpL DAVENTRY, 1554. M. 10 35 Morgenwh- ding 11.05 Lezing 12.20 Sopraanzang 12.50 Orgelconcert 1.502.50 Gramo- foon 4.20 Licht Orkestconcert 5.35 Kin deruurtje 6.20 Dansmuziek 6.35 Nieuws- ber. 7.00 Bach's Orgelmuziek 720 Le zing 7.50 The stage revolves 8.35 Or gelconcert *20 Nieuwsber. 9.40 Lezing 9.45 Causerie 10.00 Dansmuziek 11.20 12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Gra- mofoon 11.00—11.35 Gramofoon 12.20 Gramofoon 1.252.50 Orkestconcert 4.104.50 Hoorspel 4.50—5.20 Paarden rennen 5.206.20 Concert Strijkkwartet 8.20 Gramofoon 9.20 „Tyll Uilenspie gel", hoorspel Daarna tot 11.20 Concert 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05 Gramofoon 12 50 Gramofoon 1.25 Gra mofoon 6.50 Gramofoon 7.20 Gramo foon 8.20 La Bande Mouchetée", hoor spel, Conan Doyle 10.20 Gramofoon. KALUNDBORG, 1153 M. 8.50 Morgen wijding 12.20—2.20 Concert Strykensem- ble 3.505.50 Orkestconcert 8.20 Or gelconcert 850 Italiaansche operamuziek 10.35 Moderne Fransche muziek 11.20 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 338,2 M. 5.20 Orkestconcert 6.05 Orkestconcert 6.35 Gramofoon 7.20 Dansmuziek 7.35 Vlaamsch praatje» 8.20 Orkestconcert 508,5 M. 5.20 Or kestconcert 6.05 Orkestconcert 650 Gramofoon 8.20 Orkestconcert 8.35 Vocaal concert 850 Orkestconcert 9.20 Concert in het casino van Knokke. ZEESEN, 1635 M. ca. 7.00750 Gramo foonpl. 10.55—12.20 Berichten 12.20 GramofoonpL 1.15—2.20 Berichten 2.20 —3.20 Gramofoonpl. 3.204.20 Lezingen 4.20 Concert 5.208.50 Lezingen 8.50 Symphonieconcert 9.45 Duitsche volks liederen door koor 10.35 Berichten en daama Concert door orkest van werklooae musici. Een aardbeving is door het seismo- grafisch instituut te Poulkow geregistreerd, die buitengewoon hevig moet zyn geweest en waarvan de haard in Kamschatka schynt te liggen. 22 JuJi opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V, (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 21 Juli: J. Juistenga, wagenmaker, Hoogersmilde. R.c. Mr. G. M. Doornbos. Cur. Mr. H. P. Linthorst Homan, Assen. A. Mol, wed. J. Jongejeugd, openbare koopvrouw, Schoonoord, gem. Sleen, R.c. Mr. G. M. Doornbos. Cur. Mr. R. Huges. Assen. 21 Juli. J. A. F. Houweling, loodgieter en electricien, Amsterdam, Overtoom 165 hs. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. A. F. Schepel, Amsterdam, Heerengracht 352. Nieuw groot fusie-plan Gemeld wordt, dat Harry Sinclair onder handelingen voert betreffende de consolida tie van de Tide Water Associated OU Co., de Rio Grande Oil Co., de Prairie OU Gas Co., de Prairie Pipe Line en andere maatschappijen, teneinde een tegenwicht te vormen tegen de onlangs tot stand gekomen fusie tusschen de Standard OU Co. of New York en de Vacuum Oil Co. Het nieuwe consolldatie-plan omvat een bedrag van 100 mUlioen doUar. „Laat ik dan, voor je het nieuwe verband legt, eerst een bao nemen," zei ik. „Zeg, wat'ik zeggen wUde, kan jy chauffeeren?" Billy knikte. „Ik heb het zeer veel gedaan. In Buenos-Ayres rijdt alles auto tegenwoor dig." „Dan moet je my er vandaag heenryden. Ik'ben geen professor in het chauffeeren en met dezen arm heb ik een grondig excuus." „Laat het maar aan my over," zei BiUy rustig, wy namen ieder een bad, waarna Billy mijn arm verbond en ik beloonde zijn vriendeiykheid, door hem myn scheerge reedschap te leenen. De emotie van de keu kenmeid over het verdwynen van Milford deed aan het bereiden van een uitstekend ontbijt geen schade en wy deden het over vloedig eer aan, doch BUly, die sterk onder den indruk van de luxueuze schotels was, het meest. Het was inmiddels tien uur geworden. Om half elf was de auto besteld. Ik stak een pyp op en benutte den tijd, dien ik nog over had, om naar beneden te gaan en te kyken, wat er van mijn i ersoneel was overgescho ten. Ik begon te vreezen, dat met het oog op de laatste gebeurtenissen, zoowel de keu kenmeid als het kamermeisje him dienst zou den opzeggen of wegloopen, terwyl ik weg was en dit was een treurspel, dat ik vast besloten had, zoo mogelijk, te voorkomen. Zij waren beiden in de keuken en met de wetenschap, dat een vlugge aanval 't beste verdedigingsmiddel is, opende ik terstond 't vuur. (Wordt vervolgd). Gistermiddag om kwart over vier werd voor het Permanente Hof van Internationale justitie de behandeling voortgezet van de zaak der Duitsch-Oostenryksche Tolunie. Prof. Dr. Erich Kaufmann, de agent der Oostenrijksche Regeering vervolgde zyn plei dooi. Indien de teksten spreken van de onaf hankeiykheid van Oostenrijk, dan bedoelen zy daarmede de onafhankeiykheid als nor maal attribuut van den staat, die lid is van de internationale gemeenschap. Een absolute onafhankeiykheid bestaat niet. De onafhan keiykheid kan slechts bestaan in de vryheid om de beperkingen zelf te kiezen zonder on derworpen te zijn aan een uitwendig gezag. De Fransche en Italiaansche memories hul digen echter een hyper-individueele opvat ting van het begrip onafhankeiykheid. Juist de bevoegdheid om de onafhankeiykheid te beperken is een attribuut van de onafhan keiykheid, van de souvereiniteit van den Staat; het is een onmisbare eigenschap van de persooniykheid van den Staat. Het Hof heeft dit herhaaldelyk uitgemaakt. Pleiter betoogde vervolgens uitvoerig, dat de argumentatie omtrent dat punt in de Fransche, Italiaansche en Tsjecho-Slowaak- sche memories in verschillende belangryke opzichten afwykt van de doctrine en de al gemeen erkende practyken. Hoe zwakker een staat is, des te meer heeft hy behoefte aan regelingen van de betrekkingen met andere staten, anders stelt hy zich bloot aan een feitelyke afhankeiykheid. Een beperking van die vryheid van hande len beteekent niet de onafhankeiykheid ver zekeren, maar deze vernietigen. In het licht van 't voorafgaande moet men 't Duitsch- Oostenrijksche douaneprotocol beschouwen. Indien Oostenryk 10 jaar tevergeefs heeft getracht te komen tot etn economische toe nadering met zijn naburen en zoo mogelyk tot een Tolunie, dan is de schuld van de mis lukking zeker niet aan Oostenryk te wyten. Het douaneprotocol vangt aan met de ver klaring, dat het bedoelt een begin te maken met een nieuwe regeling van Europa door middel van regionale verdragen. Het was volkomen in overeenstemming met de ver klaringen van tal van vooraanstaande Euro- peesche staatslieden in de vergadering van den Volkenbond van September 1930. Allen meenden, dat dergelijke regionale overeen komsten beslist noodig waren in het belang van het economisch herstel en de eenheid van Europa. Welnu, 19 Maart 1931 had men in het Pro tocol tusschen Duitschland en Oostenrijk een dergeiyke overeenkomst op het oog. De vergadering werd geschorst tot heden ochtend half elf, Schade 4 millioen francs Een houtskoolfabriek te Verviers is geheel door brand verwoest. De schade bedraagt 4 millioen francs. De oorzaak van den brand is onbekend. Door een student van Sicilië Naar eerst thans bekend wordt, is de plaatsvervangende consul-generaal van Frankryk Dinsdag in zyn bureau door een uit Sicilië afkohistigen student, wien hy, naar het schijnt, geweigerd heeft geld te geven voor de terugreis naar zijn geboorte- Plaats, met een zakmes aangevallen en vry ernstig aan den hals verwond. De dader is ter beschikking der politie gesteld. De 3 8-jarlge glasslyper Hans An dersen is in de keuken van zyn woning te Barmbeck dood gevonden. In een porte feuille vond men een briefje, waaruit men afleidde, dat men te doen heeft met een roofdmoord. Per 15 Juli waren by de Duitsche ar beidsbeurzen ongeveer 3.956.000 werkloozen ingeschreven. Dit is ongeveer evenveel als per uit. Juni.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7