HAAS'AZIJN VOOR UW GEZONDHEID DE BESTE DE SOUVEREINITEIT OVER GROENLAND GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Drie rechthebbenden STADSNIEUWS c^MUZIEK Derde Leidersfcamp voor natuurstudie VAN ONZE RECHTBANK De V. V. V. krijgt wel subsidie-verhooging Lang durige bespreking over toelating van leerlingen op Haarlemsche inrichtingen voor M. O. en de retributie- regeling Het Werklieden-reglement Crisis-maat regelen bij werkloosheid Verklaring van den voor zitter naar aanleiding van een uitlating van Bloemen- daals raadsvoorzitter. (Van een aretischen medewerker) De Eskimo's Er is slechts één punt, waarover mogend heden, die een land tot kolonie onder hun vlag willen maken, het met elkaar eens zijn: het kan in geen geval eigendom der inboor lingen blijven en onder hun eigen bestuur. Bij de kwestie tusschen Noorwegen en Dene marken over de souvereiniteit over Groen land zullen de Eskimo's dan ook niet ge hoord worden. Groenland is driemaal gekoloniseerd, eerst flóor de Eskimo's, daarna door de Noorman nen en ten slotte door de Denen. De zwerf tocht der Eskimo's vanaf de kusten van de Behringstraat, waar zij oorspronkelijk van daan kwamen, over de arctische eilanden ten Noorden van Canada en het zeeijs trek kend, totdat zij ten slotte op de kust.van Groenland aankwamen, is een wonderlijk verhaal van ontbering, moed en 'n ongeloofe- lijk uithoudingsvermogen. Alleen doordat zij Eskimo's waren, Eskimanlik d.i. eters van rauw vleesch, een ras, dat uitsluitend van visch en vleesch kan leven, hebben zij zich weten te handhaven in het barre klimaat en het onherbergzame landschap. Des zomers levend in tenten van rendierhuid op den wal, des winters in igioes, sneeuwhutten, op het zeeijs. Pas voor duizend jaar schijnt hun emigratie vanaf de Behringstraat te zijn be gonnen en eerst een eeuw later verschijnt hun voorhoede, over het ijs van Baffinsbaai trekkend, op de Westkust van Groenland. Dit arctische eiland is het grootste der we reld wanneer wij Australië als een con tinent beschouwen. Het heeft een oppervlakte van 830.000 vierkante mijlen, waarvan echter minder dan 10 procent bewoonbaar land is. De overige 90 bestaan uit een met eeuwig ijs bedekte hoogvlakte, 20009000 Eng. voet boven zeepeil, het zoogenaamde landijs van Groenland. Dit landijs vormt een slagboom tusschen de West- en Oostkust, die pas in onze dagen is doorbroken het eerst door Nansen in 1888. De koloniseerende Eskimos hebben de Oostkust dan ook niet over dit landijs bereikt en evenmin langs de Noord kust dit zou eerst in 1900 aan Peary ge lukken maar naar het Zuiden afzakkend, om Kaap Vaarwel heen, weer naar het Noor den omhoog trekkend. Op dezen tocht waarbij vergeleken die van Israel door de woestijn kinderwerk was zijn ze tot ver be neden den poolcirkel gekomen. Groenland's Zuidelijkste punt, de reeds genoemde Kaap, ligt zeven graden ten Zuiden van den pool cirkel, de Noordelijkste punt, Kaap Jesup, slechte zes graden van de Pool. De Noorde lijkste Eskimo's, de zoogenaamde Pool-Es kimo's, wonen aan de kust van Kane-Basin op plus minus 80 graden. De Noren.. Toen het jonge Christendom in Noorwegen het geheele aanzijn der samenleving ver anderde, werd het velen vrijgeboren Vikings, ontembaar als zij waren, te benauwd in hun vaderland. Met de strijdbijl in de hand stap ten zij in hun open Vikingbooten, waarover slechts 's nachts een leeren tentzeil werd ge trokken, o en staken in zee. Via de Orkney's, de Shetiands en de Paröer, waar zij de bevol kingen onderwierpen, bereikten zij het onbe woonde IJsland onbewoond, al huisden er een paar „papar", Iersche kluizenaars, die ijlings verhuisden, toen de ruwe Noor mannen hun eenzaamheid zoo ruw kwamen verstoren. Eric de Roode, die wegens man slag Noorwegen had moeten verlaten, sloeg op IJsland ook een paar maal verschillende lieden dcod hij had het altijd direct met zijn buren te kwaad en stak, op het Althing te Thingvellir vogelvrij verklaard, andermaal in zee. Hij zeilde op goed geluk de ondergaande zon achterna en landde ten slotte op de Westkust van een land, dat hij Groenland noemde. De kuststrook, waar hij landde, wordt door een uitloopertje van den warmen golfstroom bespoeld en heeft daar door voor 'n arctische kust 'n bijzonder gun stig klimaat. Met als gevolg overvloed van gras en berkenboschjes. In Eric's kielzog zeilden tal van andere kolonisten Eric ging na een paar jaar eens kijken op IJsland hoe daar de wind voor hem woei en op de Groenlandsche kust ontstond een bloeiende Noormannenkolonie, die nog tijdens het leven van den ouden zeekoning gekerstend werd. Zelfs Eric's echtgenoote werd Christin; Eric, die zoo vlot met de strijdbijl tegenover der den geweest was, schijnt thuis weinig te ver tellen te hebben gehad. Eric's zoon, Leif, die eens naar IJsland op bezoek ging, nnste thuisvarend Kaap Vaarwel en kwam op de kust van Labrador terecht, daarmee vijf eeuwen voor Columbus en Cabot Amerika ontdekkend. De Groenlandsche Noren zijn aangegroeid tot zeker meer dan tienduizend in getal; de bisschop van Groenland was suffragaan-bis schop bij den bisschoppelijken troon van Trondhjem en ais het contact met het moe derland bewaard was gebleven, zouden zij er heden nog zijn en was Groenland van kust tot kust Noorsch, Dan had Noorwegen op heden een groot koloniaal arctisch rijk, want ongetwijfeld zouden daartoe nu ook behoord hebben de eilanden van den archipel, die nu pas geleden door Canada in zijn geheel geannexeerd is als het grootste noemen wij alleen Baffins Land, 211.000 vierkante mijlen, dat met 1000 inwoners voor dicht bevolkt doorgaat. Waar in onze dagen met de wetenschappelijke economische ontslui ting der poolstreken pas een begin word., gemaakt, laat zich toch alreeds zien welke schitterende mogelijkheden hier voor Noor wegen verloren zijn gegaan. Be Denen Een verschrikkelijk noodlot voor Noorwe gen, de Paröer, IJsland en Groenland is het geweest, dat door de Unie van Kalmar in 1397 deze landen onder Deensche souverei niteit zijn gekomen. Vanaf dat oogenblik heeft de doodsklok geluid over alles wat Noorsch was. Al deze landen werden feitelijk Deensche kolonies en ze werden behandeld Volgens 't afschuwelijke koloniale systeem, dat in die dagen algemeen goed werd geacht. De zeevloot der Noren ging volkomen te niet, de beste en eerste Oceaanvaarders der weield mochten alleen nog kustvaart uitoefenen. De handel kwam als een monopolie in vreemde handen in Noorwegen van de Duitsche Hanze. Op IJsland werd tenslotte elk IJslander een Deensch handelaar aange wezen, aan wien hij practisch door Kopen hagen verkocht werd: hij werd gegeeseld, in dien hij zijn waren naar een ander bracht. Met de Noorsche kolonie op Groenland, Waarmee contact via Trondhjem of Bergen ging, werd ten slotte elke verbinding als niet ioonend verbroken. Vanaf dat oogenblik was be kolonie ten dood- opgeschreven; in slech te jaren werd het vee geslacht en opgegeten, steeds meer huwden de Noren Eskimo-meis- jes en zonder een pijl af te schieten of een iansstoot toe te brengen, overwonnen de Es kimo's uiteindelijk de Noren. De anthropo- iogen hebben dit uit de grafvondsten bij de ruïnevelden overduidelijk gelezen. Vóór het jaar 1500 was de Noormannenkolonie ver dwenen en Groenland opnieuw een fabel- land geworden. Eerst een eeuw later zou het boor walvischvaarders opnieuw ontdekt worden. Dit feit brengt de Denen op de kust van Groenland. Een poging om de Westkust opnieuw te koloniseeren mislukt, maar leidt tot de kerstening der Eskimo's, totaal op heden een 16.000 in getal. Onder hen wonen een kleine 300 Denen, met wie een sterke bloedmenging heeft plaats gehad. Nagenoeg allen wonen aan de Westkust, slechts een 750 aan de Oostkust te Angmagsalik, daar door de Denen samengebracht als een droe vig overschot van een vroeger veel grooter aantal langs de neele kust verspreid, ons Nederlanders als standplaats toegedacht voor een magnetisch station tijdens het 2de Int. Pool jaar, 1932—1933. Ook te Scoresby Sound doen de Denen een poging om er opnieuw Eskimo's te vestigen. Niemands-Laird Tal van arctische streken werden tot voor kort beschouwd als „Niemands-Land", tot groot nadeel van alle inwonende menschen en dieren. De vrede van Versailles bracht de souvereiniteit over Jan Mayen, Bereneiland en Spitsbergen aan Noorwegen. Het tractaat van 9 Juli 1924 tusschen Noorwegen en De nemarken erkent de Deensche rechten op Groenland, behalve voor de Oostkust ten Noorden van de Lindenow Fjord (60 gr 27 min. N.) tot aan den Sisten gr., uitgenomen de Eskimo-enclave van Angmagsalik. Op het genoemde stuk /an de Oostkust doet Noor wegen verschillende rechten gelden, o.a. die van jacht en visscherij. Aan Engeland zijn bij deze overeenkomst dezelfde rechten als aan Noorwegen voorbehouden; Engeland dankt dit werk aan den Schot Scoresby, den bekenden wetenschappelijken walvischvaar- der omtrent 1820. Noorwegen heeft in het belang van zijn visschers sedert 1922 te Mygbutken (73° 30') in het seizoen een draadloos station, dat eiken dag weerberichten geeft. Begrijpelijkerwijze hangt de souvereiniteit over de Oostkust dus nog erg in de lucht. Op het zeeijs :angs de kust zijn jaarlijks tienduizenden zeehonden te vangen, de vischgronden zijn bijzonder rijk en het mijn wezen is pas in het begin van zijn ontwikke ling; cryoliet wordt reeds gedolven. Het is dus te begrijpen, dat vroeger of later de souvereiniteitskwestie opnieuw aanhangig moet worden gemaakt. De Denen hebben kort geleden een groote expeditie naar het betwiste gebied gezonden. Van den weerom stuit deden de Noren het direct ook. Deze laatste schijnen nu officieel de Noorsche vlag te hebben geheschen, het land „Eric de Roode's Land" doopend. Wel desavoueert de Noorsche regeering voorloopig officieus deze daad, maar ze heeft toch direct een buitengewonen ministerraad over deze aan gelegenheid bijeengeroepen. De Deensche re geering neemt een afwachtende houding aan, maar verklaart, dat de zaak waarschijnlijk voor het Haagsche Hof zal worden gebracht. Helaas zullen wij in Den Haag geen Eski mo's in broeken van ijsberen- en jakken van zeehondenvel zien verschijnen om hun eischen te doen hooren. Men regeert over Groenland en over hen zonder hen, al moet ter eere der Denen gezegd worden, dat zü dit sedert de laatste tientallen jaren op voor beeldige wijze doen. J- W. Nationale Zangwedstrijd uitgeschreven door Heemsteedsch Chr. Gem. koor te Heemstede 2e Concoursdag op Woensdag 22 Juli Te twaalf uur begon de tweede Concours dag waaraan niet minder dan 18 koren deel zouden nemen. Slechts het Zeister Mannen koor te Zeist was uitgevallen, en een tweetal koren, het Dameskoor Alkmaar en Schoten'» Chr. Gemengd Koor, hadden verzocht om later in den avond te mogen optreden, wat door de Jury, bestaande uit de heeren Piet Versloot, Jac. Bonset en Nico Hoogerwerff werd goed gevonden. En zoo maakten wij, die door bezigheden elders niet in staat waren geweest, de uil- voeringen in den namiddag bij te wonen, toch nog een paar vereenigingen mee, en hadden hierbij gelegenheid te constateeren, dat er door de optredenden in de afgeloopen maanden stevig moet zijn gewerkt, om de uitstekende resultaten te bereiken, die hier werden verkregen. 4e afdeeling Dameskoren Als eerste in den avond optredend koor betrad dan het Dameskoor „Alkmaar", te Alkmaar, de tent. Dit koortje is nog slechte 4 maanden oud en telt 45 zangeressen, die onder leiding staan van den heer P Grin Jr., 'n broer van den in Haarlem welbekenden violist van dien naam, vroeger concertmeestei der H. O. V. Dit koortje gaf voor een vierde afdeeling waarlijk goeden zang te genieten, terwijl ook de keuze van het vrije nummer „Maria stund und weinte" van Robert Hemroied duidde op zuiveren muzika'.en smaak. Ook in het verplichte werk „Meiliedje" van Wijnand Balke werd mooi genuanceerd gezongen en eindigde men goed op toon. De sopranen van dit koortje zijn al bijzonder fijn en broos, helder en diaphaan van klank; haar ons bij zonder compliment. De alten konden wav donkerder zingen leeren, om het contrast nog wat te aceentueeren. Na dit dameskoortje trad in de 2de afdeeling Gemengde Koren Schotens Chr. Gemengd Koor uit Haarlem- Noord op, onder leiding van den heer Jac. Zwaan, met 86 zangers en zangeressen. „Kindergedachten" van N. v d. Linden was in deze afdeeling het verplichte nummer. Op „Zondagmorgen" van J. Bonset, was de keuze voor het vrije nummer gevallen. Ofschoon aanvankelijk de verhouding tus schen heeren- en dameskoor ons wat ongelijk toescheen, viel ons deze bij de uitvoering toch wel mee, wijl het klankgehalte in het algemeen er bij won. Er werd frisch en na tuurlijk gezongen, mogelijk in het vrije num mer met een ietwat vertraagd tempo. Hei imiteeren van het klokgelui door de bassen was echter eenigszins onbeduidend, maar inzet en slot daarentegen heel fijn van kleur en dynamisch uitnemend verzorgd. Uitslag middagwedstrijd De uitslag van het in den namiddag ge houden concours was natuurlijk vóór den aanvang van het Avondconcours en den Eere wedstrijd reeds, op dien voor beide boven genoemde vereenigingen na, bekend. We la ten hieronder het geheel volgen: 2e afd. Kinderkoren Zang en Vriendschap, Mijdrecht, 315 pun ten, le pr.; De Lischbloem, Lisse, 189 punten. Ie afd. Kinderkoren Sursum Corda, Alphen a. d. Rijn, 327 pun ten, le pr. 4e afdeeling Dameskoren Dameskoor Alkmaar, Alkmaar, 313 pun ten, le pr. 3e afd. Dameskoren Zanglust, Overschie, 275 punten, 2e pr.; Hosanna, Boskoop, 334 punten, le pr. 2e afd. Dameskoren Excelsior, Poortugaal, 284 punten, 2e pr. 2e afd. Gem. Koren Schoten's Chr. Gemengd Koor, Haarlem- Noord, 360 punten, le pr.; Excelsior, IJmui- den, 385 punten, le pr.; E>e Lofstem, Capelle a. d. IJssel, 286 punten, 2e pr.; Sursum Corda, Schipluiden, 259 punten, 3e pr. le afd. Gem. Koren Halleluja, Andijk, 300 punten, le pr. Afd. Uitm. Gem. Koren Excelsior, Roosendaal, 309 punten, le pr.; Hosanna, Boskoop, 303 punten, le pr. Eere afd. Gem. Koren De Lofstem, Overschie, 276 punten, 2e pr.; Gem. Koor, Sliedrecht, 341 punten, le pr. DE EERE WED STRIJD Daarna had, onder de eerste prijswinnaars van dezen tweeden Concoursdag, de Eere wedstrijd plaats, waarbij door de verschillen de vereenigingen nog eens het beste beentje werd voorgezet. De Gem. Zangvereeniging „Excelsior", uit Roosendaal kon niet meer hieraan deelnemen Toen de heer Piet Versloot, voorzitter dei- jury, den uitslag meedeelde, merkte hij op, dat er over het algemeen dien avond beter gezongen was dan in den middag en sprak hij daarvoor dan ook zijn erkentelijkheid namens de jury uit. Hij deelde tevens mee dat het bestuur van „Sursum Corda" besloten had drie Eereprij- zen voor dezen Eerewedstrijd beschikbaar te stellen, welke geste met applaus werd be groet. Uitslag eere-wedstrijd: le eere-prijs: Schoten's Chr. Gem. Koor met 183 punten; 2e eere-prijs Excelsioi, IJmuiden, met 180 punten; 3e eere-prijs: Gem. Koor Sliedrecht met 160 punten; beide eersten met „Zondagmorgen" van Jac. Bon set en de laatste met „Dorpsdans" van den zelfde. Het Dameskoor Hosanna, Boskoop, be haalde 155 punten; het Dameskoor „Alk maar", Alkmaar, behaalde 149 punten; het gem. koor Hosanna, Boskoop, 145 punten; het gem. koor Halleluja, Andijk, behaalQe 127 punten. Zondag as. vindt de derde Concoursdag plaats. We hopen dat ook deze dag begun stigd moge worden door mooi, zonnig weer, en dat het de bekroning moge zijn van alt tot heden zoo uitstekend verloopen concours van Heemstede's sympathieke zangvereeni ging. J. S. De opening Op het Provinciaal Landgoed te Bakkum bij Castricum is Dinsdag het derde Leiders kamp voor Natuurstudie begonnen, georga niseerd onder auspiciën van de Nederland - sche Natuur-Historische Vereeniging. Een 35-tal natuurliefhebbers, waaronder meer deren, die bij onderwijs of jeugdorganisaties een leidende functie hebben, zijn hier bij eengekomen, om gedurende een week door middel van excursies het Noord-Hollandsche duingebied te leeren kennen en tegelijk, on der leiding en met voorlichting van deskun dige docenten, a. h. w. een leergang in prac- tische natuurstudie te volgen. Dinsdagavond opende de leider, Dr. Joh. H. van Burkom het kamp en heette de deel nemers en deelneemsters welkom. Hij wees er op, dat de belangstelling voor dit kamp van 300 verschillende kanten gekomen is, waaruit blijkt, hoe men in verschillende kringen de behoefte aan natuurstudie gaat voelen. Dit is een gelukkig verschijnsel, daar de drang en de trek van de bewoners der groote steden naar buiten de laatste jaren sterk toegenomen is, de behoefte van den modernen stadsmensch aan de natuur steeds grooter wordt, echter thans dreigt de natuur van deze neiging het slachtoffer te worden, daar de mensch te midden van de natuur staat als een vreemde. De mensch moet tot de natuur, de natuur tot den mensch gebracht worden. Niet door een hoop namen-kennis, maar door hem een in zicht te doen verwerven in het leven in zijn samenhang. Door hem het diepere le vensverband te doen beseffen, wordt bij den mensch natuurwaardeering gewekt. Tegen over de jeugd in de eerste plaats hebben wij een taak. Daarna sprak de heer E. Vogelenzang, rentmeester van het Provinciaal Landgoed, over deze bezittingen. Hij constateerde het jaarlijks toenemende bezoek aan de terrei nen, die voor natuurreservaat bestemd zijn, een symptoom van de toenemende behoefte aan recreatie. Ongeveer een vierde van het landgoed blijft in natuurstaat. Om den invloed van de waterleiding op den plantengroei te kunnen nagaan, is verleden jaar met inventarisatie een begin gemaakt, een arbeid, waarvoor dringend meer mede werking noodig is. Verder gaf hij een overzicht over den aard van de verschillende terreinen, de bebos- sching enz., een en ander als inleiding voor de excursies, die de volgende dagen zullen worden gemaakt. Rljwieldicf Gisteren stond voor de Haarlemsche recht bank terecht de 36-jarige teekenaar H. S. Verdachte had zich schuldig gemaakt aan versccheidene rijwieldiefstallen. De fietsen waren gestolen in Zaandam en verdachte had ze in Utrecht en Haarlem bij de Bank van Leening beleend. Reeds meerdere malen had hij zich aan rijwieldiefstallen schuldig gemaakt en was hiervoor ver oordeeld. De O. v. J. eischte twee jaar gevangenis straf met aftrek van den in voorarrest doorgebrachten tijd. De verdediger, mr. L. G. van Dam vroeg nadere inlichtingen in te winnen omtrent verdachte, waarna deze zaak voor onbe- paalden tijd geschorst werd. Schending auteursrecht J. G., bloembollenhandelaar had zich schuldig gemaakt aan inbreuk op het auteursrecht. Uit een bloembollencatalogus van de N. V. St. te Hillegom, had hij een gedeelte overgenomen, zonder daarvoor vergunning te hebben en dit in zijn eigen catalogus laten drukken, waarvan er 16000 in Amsterdam verspreid zijn. Verdachte had al een voorwaardelijke veroordeeling achter dan rug. De O. v. J. zeide, dat verdachte zich, behalve aan deze overtreding, nog aan vele andere had schuldig gemaakt en eischte een boete van 60.te vervangen door 30 dagen hechtenis. Uitspraak 6 Augustus. Gisteravond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester H. van Alphen. Afwezig de leden Van der Meye, Termes en Gunters. Goedkeuring rekeningen. Allereerst worden nader goedgekeurd eenige nadere rekeningen van de begroo- ting 1930. Af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 15662.70. Op de inkomsten en uitgaven bedragen van f 22104 en f22138. De meerdere uitgaven zijn noodzakelijk, doordat o.a, de post straten en pleinen f 2485 boven de begrooting is. Ook de be drijven brachten verlies. De subsidie aan de V. V. V. Het voorstel van B. en W. om de subsi die aan de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer over 1931 niet te verhoogen, waarover in de vorige raadsvergadering de stemmen staakten, komt nu in herstem ming. Het wordt verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Een voorstel—Padt, dat hierna wordt in gediend, om de subsidie wel te verhoogen, wordt met dezelfde stemverhouding aan genomen. Wijziging vermakelijkheidsbelasting. Het afwijzend prae-advies betreffende het schrijven van L. S. Krabshuis omtrent wijziging van de vermakelijkheidsbelasting wordt z. h. st. aangenomen. Maatschappelijk Hulpbetoon. Een wijziging van de verordening op den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon wordt vastgesteld. Ambtenaar Burgerlijke Stand. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt met algemeene stemmen be noemd de heer P. van der Mije, adjunct commies ter secretarie. Onderwijzeres School D. Tot onderwijzeres aan school D wordt benoemd mej. D. G. Klomp, te Dodewaard. Onderzoek geloofsbrieven. De geloofsbrieven der benoemde raadsle den worden nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren Zwaan, Forrer en Fraenkel. Nadat de vergadering eenigen tijd was geschorst, wordt tot toelating der leden besloten. Onderwijs regelingen. Aan de orde komen dan de regelingen ter uitwerking van de in de vorige vergadering genomen principe-besluiten betreffende de toelating van leerlingen op scholen voor Middelbaar Onderwijs en Voorbereidend Hooger Onderwijs. B. en W. stellen een retributie-regeling voor, waarbij beneden een zuiver inkomen van f 1800 het geheele schoolgeld van f500 vergoed zal worden. Met opklimming van f 200 tot f 400 wordt de schoolgeldvergoe ding telkens f 10 minder, zoodat bij f 10.000 de grens bereikt is. De heeren Geers en Siegers stellen voor 'n andere regeling te beginnen bij f 1600 met geheele vergoeding en eindigende bij f 6000, telkens opklimmende met f 250 en de re tributie latend dalen met f 25. Bij het voorstel van de heeren Geers en Siegers is echter rekening gehouden met het tweede en derde kind uit een gezin, waarvoor zij het schoolgeld 50 pet. telkens verlaagd wenschen. De heer SLEGERS stelt een vraag naar aanleiding van een conferentie van wet houder Padt met den rector van het Ken- nemer Lyceum omtrent de toelating van een leerling uit Zandvoort. Wethouder PADT antwoordt, dat hem toe gezegd is door den rector, dat de meeste medewerking zal worden verleend om leer lingen uit Zandvoort toe te laten. De heer SLEGERS vreest toch, dat de zaken niet geheel naar wensch zullen gaan. Dan zal z.i. Zandvoort daar financieel niet wel bij varen. Hij stelt daarom voor, de re geling door hem c.s. voorgesteld alsnog in te voeren en niet die van B. en W. Ook de heer DRUYF is voor invoering van de andere regeling. De heer GEERS vindt 't moeilijk, 't be sluit, genomen in de vorige vergadering, in te trekken, doch vraagt: is het niet noodza kelijk, om later moeilijkheden te voorkomen. Dan vindt hij het beter dat nu wordt ge handeld. De heer FORRER is van meening, dat men mogelijke moeilijkheden maar het hoofd moet bieden. Toch had hij liever een nieuwe regeling met Haarlem gehad dan de in de vo rige vergadering goedgekeurde. Als er aan deze zaak twee kwade zijden zijn, dan vindt hij echter de regeling van B. en W. beter dan die van de heeren Siegers c.s. De heer ELFFERS wil 't experiment, de regeling van de heeren Siegers c.s. in te voe ren tegen die van B. en W., wagen, doch hij gelooft, dat de raad dan spoedig tot de ontdekking zal komen, dat hij verkeerd ge handeld heeft. Hij stelt voor, het besluit van de vorige vergadering op te volgen of de oude retri butie-regeling te handhaven. Wethouder PADT zegt, het vreemd te vin den, dat de raad op zijn principe-besluit wil terugkomen. Indien hij geweten had, wat op de vraag van den heer Siegers gevolgd is, zou spr. geantwoord hebben, dat de zaak be treffende toelating van leerlingen voor het Kennemer Lyceum geheel in orde is. Hij heeft geheel te goeder trouw geantwoord, dat de meeste medewerking verleend zal wor den. De oppositie tegen de regeling van B. en W. is daardoor blijven bestaan. Spr. zegt, dat hij morgenavond definitief het ja-woord van den rector zal hebben, en vraagt, of de op positie dan nog zal blijven bestaan. Spr. wil niet, dat zijn goede trouw in het gedrang wordt gebracht. Hij heeft geen politiek spel letje gespeeld. De heeren DRUYF en SLEGERS verklaren, dat aan de goede trouw van den wethouder niet getwijfeld is. De heer MOLENAAR vindt dat de rege ling van B. en W. slecht voorbereid is en weidt daarover uit. De heer EFFERS acht de wijze, waarop de heer Molenaar over de retributie-rege ling gesproken heeft, onfatsoenlijk. Hij dringt aan op het weder-invoeren van de oude retributie-regeling. De VOORZITTER verzoekt den heer Elf- fers het woord onfatsoenlijk niet te gebrui ken. Wethouder PADT zegt, dat de raad óf de oude retributie-regeling óf de in de vorige vergadering vastgestelde moet opvolgen. De VOORZITTER zegt, dat het z.i. de be doeling van den heer Siegers is, het in de vorige vergadering genomen besluit in te trekken. Nu wethouder Padt morgen de de finitieve gegevens heeft, acht hij het beter, deze z.i. voor de gemeentenaren zeer belang rijke zaak aan te houden tot de volgende ver gadering. De heer ELFFERS is tegen aanhouding, omdat de ouders dan weer niet weten, waar zij aan toe zijn. Nadat over deze zaak nog door eenige le den het woord is gevoerd wordt een voorstel tot aanhouding aangenomen. Ruiling van grond B. en W. stellen voor, met de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente een ruiling van grond aan te gaan. De gemeente zou een terrein aan de Poststraat, groot 46 M2., afstaan, dat overblijft na de.i bouw van het consultatie bureau. Daarvoor zou in ruil gegeven worden een terrein aan de Spoorstraat, waarvan de grootte 30 M2. is. 't Daarop staande gebouw zal gesloopt worden ter verbetering van de Spoorstraat. Ook is de Diaconie bereid ter verbetering van de .Poststraat een strook grond van 16 M2. af te staan, als de gemeente de verplaat sing van het hekwerk op zich neemt. Z.h.st. wordt aldus besloten. Verhuring grond Besloten wordt, tegen den prijs van f 0.20 per M2 aan mevr. Van Oudheusden, Zand- voortschelaan 179, een gedeelte gemeente grond tot voortuintje te verhuren. Schoolgelden voorbereidend l.o. Het voorstel tot vaststelling van verorde ningen op de heffing en invordering van schoolgelden voor het voorbereidend l.o. wordt aangehouden op voorstel van den heer Molenaar. Werkliedenreglement BU de bespreking over het voorstel tot vaststelling van een werkliedenreglement wordt er door den heer SLEGERS op aange drongen, dat dit voorstel wordt gerenvoyeerd naar de commissie voor Publieke Werken, omdat het reglement daarin in onderdeelen nog niet geheel behandeld is. De heer FORRER dringt op vaststelling aan. De heer GEERS vindt het na hetgeen over deze zaak gesproken is beter, dat het reglement hedenavond niet aanvaard wordt. Indien men dit reglement nog weer in de Commissie voor P. W. zou willen laten be handelen, acht hij de Commissie voor Geor ganiseerd Overleg echter een paskwil en hij zegt, er dan voor te passen, nog langer in deze commissie zitting te willen nemen. De heer MOLENAAR dient een voorstel tot aanhouding in, dat met 7 tegen 3 stem men wordt verworpen. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel van B. en W. aangenomen en het regle ment vastgesteld behoudens eenige wijziging, door den heer Slegers voorgesteld. Schadevergoeding Doordat een ambtenaar van sociale zaken benoemd is, zag de heer Steen, commies ter secretarie, zich verschillende functies ontno men, waaraan hij als administrateur van verschillende commissies ongeveer een bijver dienste had van f 400. In het Georganiseerd Overleg is geadvi seerd, dit bedrag als schadeloosstelling aan den heer Steen uit te keeren. Wethouder PADT stelt voor, dit advies op te volgen. B. en W. stellen voor, een regeling uit te stellen tot nadere beslissing over de benoe ming van een ambtenaar van den Burgerlij ken Stand. Over dit voorstel ontstaat een verwarde discussie. Ten slotte wordt dat van B. en W. verworpen en dat van wethouder Padt aangenomen. Crisis- Commissie Aan de orde komt het verzoek van den Zandvoortschen Bestuurdersbond een crisis commissie van drie leden in te stellen. B. en W. vinden deze commisste niet noo dig, daar Maatschappelijk Hulpbetoon spoe dig zijn arbeid zal beginnen. Wethouder Padt, als minderheid in het college, is voor de instelling van zoo'n com missie. De heer FORRER bepleit onmiddellijke in stelling van deze commissie. De heer MOLENAAR is tegen deze instel ling. Toen de werkloosheid grooter was, dan thans, is deze commissie nimmer 's zomers ingesteld. Nu haar in te voeren acht spr. ge heel overbodig. De heer GEERS wil deze commissie thans wel instellen, totdat Maatschappelijk Hulp betoon zijn werk zal gaan doen. Hij vindt het hard, als crisis-werkloozen zich tot het Burgerlijk Armbestuur moeten wenden en ook daarom wil hij de crisis-commissie reeds nu weer instellen. De heer DRUYF is van meening, dat, in dien deze commissie reeds nu zal gaan wer ken, de crisis-werkloozen allen drang om werk te zoeken zullen missen en dit dus niet zullen doen. Wethouder PADT antwoordt de sprekers. Spr. is van meening, dat deze crisis-zomer niet met andere zomers kan vergeleken wor den. Het aantal werkloozen van thans wijst op abnormale toestanden en daarop moet z.i. met abnormale maatregelen worden gerea geerd. De crisiscommissie bedoelt hij van tijde- Hjken aard. De heer GEERS zegt, dat in dezen crisis tijd ook kleine middenstanders bij het B. A. komen, omdat zij geheel zonder bron van inkomsten zijn geraakt. Ook in hun belang wil hij de crisiscommissie reeds nu weer haar werk doen aanvangen. Het voorstel van B. en W.. hierna in stemming gebracht, wordt met 55 stem men aangehouden. Zandvoortsche Feestcommissie De Zandvoortsche Feestcommissie heeft voor het organiseeren van feesten op 2 en 31 Augustus een subsidie aan het gemeen tebestuur gevraagd van tweemaal 500. B. en W. stellen voor, voor eiken dag een subsidie van 200.— te verleenen, on der voorwaarde echter, dat het terrein van de werkzaamheden van de Z. F. C. bepaald blijft tot het organiseeren van Koninginne- feesten en er geen collecte langs de huizen of een verloting georganiseerd zal worden, zooals andere jaren gebruikelijk was. De heer SLEGERS wil tweemaal 400.— geven en doet een voorstel in dien geest. De heer GEERS ondersteunt dit voorstel. De heer KONING wil de V.V.V. door B. en W. doen verzoeken, de nog door haar af te steken vuurwerken op 2 en 31 Augustus af te steken. Bij de stemming over dit voorstel staken de stemmen (55). Stratenplan Bentveld Het voorstel betreffende uitvoering van het stratenplan Bentveld zal in de volgende vergadering worden behandeld. Verbreeding Boulevard Panlns Loot Het voorstel betreffende de plannen tot verbreeding van den boulevard Paulus Loot wordt aangehouden. Verklaring van den voorzitter De VOORZITTER zegt dan het volgende; In verschillende dagbladen is vermeld geworden, dat de voorzitter van den raad van Bloemendaal een uitdrukking aan het adres van ons gemeentebestuur heeft ge bruikt, die een bespreking en weerlegging mijnerzijds vereischt. Ik lees in een verslag van een der Haar lemsche dagbladen 't volgende: „Bezwaarschrift tegen bouwverbod. B. en W. stellen voor, bij den raad der gemeente Zandvoort een bezwaarschrift in te dienen tegen Zandvoorts voornemen tot het leggen van een bouwverbod op de duin- reep langs den boulevard. De Voorzitter geeft een uiteenzetting van den gang van zaken, waarbij hij op merkt, dat het hier een object van 2% ton gekapitaliseerd bedraagt. Zandvoort wil nu een bouwverbod op den grond leggen, om, daar is spr. van overtuigd, goedkoop den grond in bezit te krijgen. Dat noemt spr. een schunnige, een ordinaire manier van doen. Dat had spr. van een fatsoenlijke gemeente niet verwacht. Nu wil de gemeente Zand voort de gemeente Bloemendaal in de luren leggen; zij denkt de „boertjes" van Bloe mendaal te „hebben". Maar dat zal die ge meente nog wel spijten, want zij heeft de gemeente Bloemendaal nog wel eens noodig. Spr. wil echter vertrouwen hebben in de fatsoenlijkheid van den raad van Zandvoort en hopen, dat deze geen bouwverbod op den grond zal leggen. Mocht dit toch gebeuren, dan zal de gemeente Bloemendaal in hoog ste instantie de zaak uitzoeken. Spr. meent, dat Zandvoort niet eens het recht heeft te doen, wat zij nu wil doen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men." Hoewel ik ten volle erken, dat vooral in den tegenwoordigen tijd men elkaar noodig heeft en zulks zeer zeker het geval kan zijn, gemeentelijk gesproken met twee buur gemeenten, bezie ik de uitlating van ge noemden voorzitter toch wel in het licht van een soort dreigement; te meer waar gesproken wordt, dat een wensch zou be staan om onzerzijds de gemeente Bloemen daal „in de luren te leggen" en dat wij de „boertjes" van die gemeente denken „te hebben". Ik weet mij absoluut overtuigd van het feit, dat bij geen onzer ooit noch die wensch, noch die gedachte is opgekomen. Erger is, dat vermoed wordt, dat de be doeling van Zandvoort zou zijn om dien grond in bezit te krijgen en de voorzitter in verband met die volkomen bezijden de waarheid geuite veronderstelling de handel wijze van ons College als „schunnig" meent te mogen aanmerken. (Opgemerkt zij, zooals straks zal blijken, dat bij schrijven d.d. 21 Januari j.l. door B. en W. dezer gemeente verzocht werd, den koopprijs te willen me- dedeelen). In de volgende vergadering van uw Col lege zal de behandeling van dat bouwverbod ter tafel komen; wij komen derhalve op die materie terug, maar reeds thans zij het mij vergund, een zeer korte toelichting op de toedracht der feiten te geven, in het bij zonder doe ik zulks, omdat, indien althans de verslagen in de dagbladen juist zijn, de overige leden van den raad der gemeente Bloemendaal zich met de meening van den voorzitter vereenigden en, naar ik meen te mogen aannemen, niet op de hoogte van de ware toedracht der feiten zijn. Bij schrijven d.d. 21 Januari 1931 deelden B. en W. dezer gemeente aan het gemeen tebestuur van Bloemendaal mede, dat bij besluit van den raad van Zandvoort d.d. 30 December 1930 besloten is om de aan de gemeente Bloemendaal toebehoorende duin- reep in de naaste toekomst te bestemmen voor den aanleg van een straat met verzoek of Bloemendaal bereid is, gemeld terrein aan de gemeente Zandvoort af te staan. Opgemerkt zij, dat de Er.ven wed. van der Vliet op de kadastrale leggers als eigenaren van den bedoelden grond stonden aangege ven en dat B. en W. later bleek, dat niet Erven van der Vliet maar de gemeente Bloemendaal de eigenaresse was. B. en W. schreven o.m. woordelijk: „Het ligt voor de hand, dat voorkomen moet worden, dat op dien grond gebouwd wordt, en daarom verzoeken wij u ons te willen melden, of de gemeente Bloemen daal genegen is het terrein aan de ge meente Zandvoort in eigendom over te doen. Zoo ja, dan stellen wij het zeer op prijs, spoedig van u antwoord te mogen ontvan gen met vermelding van den koopprijs. Wij merken hierbij op, dat het in ons voornemen ligt te trachten op gemeld ter rein een bouwverbod te krijgen, zulks in het belang van de veiligheid van het ver keer." Dus op 21 Januari reeds wist het ge meentebestuur van Bloemendaal, dat van een bouwverbod sprake was. Op 10 April d.a.v., dus 2 K maand later, moest het gemeentebestuur van Bloemen daal verzocht worden om een beantwoor ding van het schrijven van het gemeente bestuur van Zandvoort. Den 15den April werd een schrijven van Bloemendaal ontvangen, waarbij om een uitgewerkt plan voor de beoogde verbreeding werd verzocht, welk plan op 15 Mei d.a.v. werd toegezonden. Bij schrijven d.d. 22 Mei j.l. deelde het gemeentebestuur van Bloemendaal mede, dat de raad van die gemeente afwijzend tegen eventueelen grondverkoop stond. Ik meen na deze uiteenzetting, waartoe ik mij verplicht achtte in verband met de woordenkeus van Bloemendaals raadsvoor zitter, voor heden te kunnen volstaan; met goed vertrouwen laat ik het oordeel over de handelwijze van ons gemeentebestuur over aan hen, die op de hoogte van de feiten gebracht worden; mijn meening is, dat de voorzitter van den raad van onze mooie buurgemeente dien dag ten opzichte van zijn qualificatie van de handelingen van ons gemeentebestuur minder fraai voor den dag is gekomen. De heer SLEGERS merkt naar aanleiding van deze verklaring op, dat Bloemendaals raadsvoorzitter een zeer kapitaalkrachtig man is, doch krachtens zijn uitdrukking als raadsvoorzitter geen gentleman. Na rondvraag volgt sluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5