binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer 1 Het gestolen Luchtballonnetje Kalender Maadj e i OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN EERSTE KAMER Tegen smokkelen in Duitschland Communistische openlucht-meetings Staatsraad Idenburg De huurdersstaking te Rotterdam Onder den trein Doperwtjes en gebraden haantjes GEMENGD NIEUWS Doodelijk ongeval Hooibroei Een sluwe zaakwaarnemer Inval in een speelhol ONDERWIJS Examen Godsdienst Diploma s Vergadering van Donderdag. Verschillende wetsontwerpen. Aan de orde zijn o.m. de volgende ont werpen: 1. Herziening van Boek II, Titel VII, van het Wetboek van Koophandel (schipbreuk enz.); vaststelling van een wet op de strand vonderij 2. Wijziging van de wet van 27 November 1919, tot uitbreiding van de gemeente Eind hoven met het grondgebied van de gemeen ten Gestel en Blaarthem, Stratum, Strijp. Tongelre en Woensel en van de wet van 25 Juli 1919, tot uitbreiding van de gemeente Maastricht met 't grondgebied der gemeen ten Oud-Vroenhoven en St. Pieter en met gedeelten van de gemeenten Gronsveld Heer, Amby, Meerssen en Bergharen; 3. Aanvulling van de wet van 23 April 1931 tot vereeniging van de gemeenten Drie bergen en Rijsenburg; 4. Wijziging van de Stuwadoorswet; 5. Onteigei^ng van perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noo- dig voor den aanleg van een kanaal van Hilversum naar de Vecht, met havenwerken en andere bijkomende werken in de gemeen ten Hilversum, 's-Graveland, Kortenhoel Nederhorst den Berg en Vreeland; 6. Bekrachtiging van overeenkomsten met de N. V. Mij. totExploitatie van Staats spoorwegen en met de N. V. Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij tot wijziging van de overeenkomsten 1929 S.S./'H. S. en van de overeenkomst 1930 N.S.; Sommige ontwerpen worden aangenomen z. h. s. Bij het ontwerp sub 2 verklaart de heer SLINGENBERG (V.D.) dat hij het in gee- nen deele eens is met de opmerking in het voorloopig verslag, dat niet voortgegaan moet worden met het samenvoegen van gemeen ten. Spr. hoopt veeleer, dat de Minister, waar dit noodig is, op dezen weg voort zal gaan. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. s. Wijziging Stuwadoorswet. Aan de orde is het ontwerp tot wijziging der Stuwadoorswet. De heer DE BRUIJN (R.K.) verwacht van strafbaarstelling van het niet gebruik van veiligheidsmiddelen door havenarbeiders niet veel. Hij aanvaardt het beginsel even wel en vreest gevaar voor de steeds snel lere arbeidsmethoden. De MINISTER VAN ARBEID, HANDEL en NIJVERHEID betoogt, dat de verant woordelijkheid op den arbeider moet rusten, doch meent dat steeds rekening zal moeten worden gehouden met zijn positie en met de verontschuldiging, die hij daaraan kan ontleenen. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. st. Mevr. POTHUIS—SMIT (S. D. A. P.) brengt de behandeling ter sprake van Soe- kamo in de gevangenis. Hij is een politiek gevangene, doch wordt behandeld op de wijze waarop in den ouden tijd Domela Nieuwen- huis werd behandeld, waartegen toen zoo veel verontwaardigd verzet is gerezen, dat nadien in ons land de behandeling van po litieke gevangenen humaner is geworden. In Indië wordt de oude methode gehandhaafd. Spr. citeert een brief van Soekamo uit de gevangenis en komt tegen deze methode op. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAFF, heeft den brief gelezen en er niets in gevonden, dat wijst op een onwaardige behandeling. Soekamo is geen politiek ge vangene, maar een gevangene als ieder an dere gevangene, veroordeeld op grond van een der artikelen van het strafwetboek. De heer KRANENBURG (V.D.) betoogt, dat zijn groote bezwaar tegen hetgeen de Minister zeide is, dat deze zegt geen poli tieke gevangenen te kennen. Wanneer dit misdrijf niet valt onder de politieke kan spr. niet nagaan wat volgens den Minister dan wel daaronder behoort te vallen. De heer HERMANS (S. D. A. P.) is ver ontwaardigd over de wijze, waarop de Mi nister heeft geantwoord. Ons stelsel van ge vangeniswezen is zoo, dat het fijngevoelige menschen veel harder moet treffen dan an deren. De MINISTER merkt op, dat de gevange nis, waarom het hier gaat, uitsluitend be stemd is voor ontwikkelde gevangenen, men schen als Soekarno. Spr. herhaalt, dat men in Indië het onderscheid tusschen politieke en andere gevangenen niet kent. De vergadering wordt te 1.15 voor een half uur geschorst. De vergadering wordt te 1.50 uur her opend. Aan de orde is het ontwerp Bekrachtiging van overeenkomsten van de N. V. Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en met de N.V. Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij tot wijziging van de overeenkomsten 1929 S.S. H.S. en van de overeenkomst 1930 N. S. De heer- VAN CITTERS (A. R.) vraagt of de regeering moreel bevoegd is wijziging te brengen in de overeenkomsten van 1920 Eigenlijk is deze wijziging 'n reuzensprong in de richting van naasting, niet volgens de bepalingen, niet formeel, maar wel inder daad, omdat er niets kan gebeuren zonder den wil der aandeelhouders, waar de regee ring de meerderheid heeft. De MINISTER VAN WATERSTAAT be toogt, dat over de kwestie van de morali teit niet meer gesproken behoeft te worden. Wat de uitvoering betreft, merkt spr. op, dat het initiatief is uitggaan van de direc tie, niet van de regeering en dat de ter mijnen behoorlijk zijn in acht genomen. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. s., evenals het ontwerp Verhooging van het rentelooze voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in ex ploitatie brengen van een tramweg van Zutphen naar Deventer. De vergadering wordt te 2.55 uur geslo ten. dat het de regeering bekend is, dat die voorwaarden werden gesteld. Zoodanige voorwaarden strekken tot ver zekering der openbare orde; burgemeester en wethouders zijn bevoegd haar te stellen. De Regeering vermag den steller der vra gen niet te volgen in de beschouwingen, welke deze meent daaraan in dit verband te moeten verbinden. Op grond van het vorenstaande behoeven de andere vragen geen beantwoording. Bezwaren tegen door de overheid gestelde voorwaarden Eenigen tijd geleden werd aan de afdee- ling Eindhoven der C.P.H. vergunning ver leend, tot he„ houden van eenige openlucht meetings, waarbij o.a. de voorwaarden ge steld werden dat men zich moest onthouden van het bespreken, eventueel het vermelden van feiten er omstandigheden, specifiek uit het bedrijfsleven van Eindhoven en om geving; en van het kwetsend spreken over den godsdienst, godsdienstige instellingen of bedienaren van den godsdienst. Naar aanleiding hiervan stelde het Twee de Kamerlid Wijnkoop eenige schriftelijke vragen waarin het o.m. luidde of de regee ring bereid was te bevorderen „dat in den vervolge dergelijke uitzonderingsmaatrege len tegen de C. P. H. en ten gunste van kerk en patroons niet meer worden uitge vaardigd.'* De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hebben hierop geantwoord, Waarschuwing Aangezien vele landgenooten hetzij per trein dan wel per automobiel of motorrijwiel in dezen vacantietijd naar Duitschland reizen komt het aan het bestuur van de Kon. Nederl. Automobiel Club gewenscht voor, de aandacht te vestigen op een waar schuwing, welke het heeft ontvangen van den sceretaris der Duitsche Automobiel Club. Tengevolge van den economischen toe stand heeft de smokkelhandel aan de Duitsche grens zulk een omvang aangeno men, dat van Duitsche zijde strenge bepa ling noodig zijn geacht, om daaraan paal er perk te stellen. In verband daarmede is met ingang van 16 Juli j.l. een verordening in werking getreden, waarbij de hoeveelheid tabak, sigaren, enz. welke tolvrij door reizigers mag worden ingevoerd is vermin derd. Sedert dien datum mag men voor eigen gebruik slechts meenemen hoogstens 50 gram rook- of pijptabak, 10 sigaren of 25 sigaretten of, indien deze verpakt zijn, hoogstens 30 gram sigaren, sigaretten of pruimtabak. Op de naleving dezer bepalingen zal door de douane-bemabten streng worden gelet. Passen en bewijzen van Nederlandschap gehad, waarbij een menschenleven valt te betreuren. Een heer, die op weg was naar huis, werd aangereden door een auto van de Mij. Ned. Bronnenbelang, waarbij de wielen den ongelukkige over de borst gingen. Bloedend uit neus en ooren is de man naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij is overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Het slachtoffer was gehuwd. Foto's moeten direct bij de aanvrage worden ingeleverd Het komt dikwijls voor, dat personen, die een pas of een bewijs van Nederlanderschap willen aanvragen, zonder resultaat moeten worden teruggezonden, omdat zij niet in het bezit zijn van de vereischte pasfoto's. Teneinde een vlotte afdoening te bevor deren, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat bij de aanvrage van een pas twee foto's, en van een bewijs van Neder landerschap één foto moet worden inge leverd. De kosten moeten eveneens steeds bij de aanvrage worden voldaan. Ook gisteren kwamen relletjes voor Het vreeselijk lot dat gisternacht te Rot terdam den variété-artist Groeneveld trof, is niet in staat gebleken het gezond ver stand bij de menschen, die zich rond de huurstaking bewegen, wakker te roepen. De communisten hebben thans de leiding van het verzet tegen de politie definitief in handen genomen. In de Tuindersstraat was het gisteroch tend vroeg al weer zeer druk. De politie hield zich afzijdig en volstond met aan beide uitgangen van het straatgedeelte een post te plaatsen. Iedereen die dit wenschte en dat waren er ondanks alle waarschuwingen nog zeer velen mocht in de straat loopen. De communist Reuderink haalde daar met enkele geestverwanten geld op voor de be grafenis van den gevallen „kameraad" Groe neveld. Uit vertrouwbare bron is bekend, dat Groe neveld geenszins communist was. Een kras staaltje dus weer van communistische drij verij en stemming-makerij. Alles en alles had echter een tamelijk rus tig verloop totdat te ongeveer 12 uur de po litie zich genoodzaakt zag over te gaan tot de arrestatie van zekeren A. G„ een los- werkman uit de Fabrieksstraat, die bezig was een opruiende redevoering af te steken. De man werd naar de politiepost aan 't Kruis plein gebracht en tijdens zijn overbrenging raakten de poppen weer aan het dansen. In een minimum van tijd kletterden allerlei projectielen, waaronder dakpannen en straat- steenen op de straat. Onmiddellijk greep de politie in. Voor de zooveelste maal kwam 't bevel ramen sluiten, dat gevolgd werd door een salvo revolverschoten. Bereden agenten maakten een charge door de straat, die in wilde vlucht ontruimd werd. Weer twee slachtoffers. Op de straat bleven echter weer twee slachtoffers liggen. Zij bleken te zijn de 21- jarige A. C. V. uit de Alebiasstraat, die een schotwond in den linkerarm had gekregen en de 14-jarige M. T., een jongen uit de Eendrachtsstraat, die 'n revolverkogel in den linker bovenarm had gekregen. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De jongen is in de ope ratiekamer behandeld, waar de kogel uit de wonde is gehaald. V. is verbonden. Oogenschijnlijk na het hernieuwd uitbre ken der relletjes men zou bijna van on lusten gaan spreken werd het politie bureau aan de Witte de Withstraat gewaar schuwd, vanwaar een sterke politiemacht, waaronder bereden agenten, naar de omge ving van de Tuindersstraat trok. In de Na- dorststr. reeds stuitte men op 'n gedeeltelijk opgebroken straat, waar de steenen alvast voor een bekogeling waren klaar gelegd. De tijdige verschijning der politiemannen ver hinderde, dat men van de projectielen ge bruik kon maken. De omgeving van de Tuindersstraat werd daarna weer schoongeveegd. Krantverkoopers kregen het verbod om in de omgeving bladen te verkoopen en tegen 1 uur trad weer een betrekkelijke rust in. Motor-ongeluk Haarwasschen met benzine Weer een slachtoffer Te Hengelo beging mej. B. de onvoorzich tigheid het haar met benzine te wasschen, terwijl een brandend theelichtje in haar na bijheid stond. Op 'n gegeven moment vloog het haar in brand. Op haar hulpgeroep schoten buren toe, die door middel van dekens de vlammen wisten te dooven. Met ernstige brandwonden werd het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht, waar het gisteren is overleden. Motorrijder ernstig gevallen Twee gewonden Tusschen Muiden en Diemen hebben gis termiddag een motorrijder en een passagier, die op de duo zat, een emstigen val ge maakt. Terwijl beiden resp. met een samen gestelde beenfractuur en een ernstig gewon den voet op de straat lagen, passeerden juist enkele van een begrafenis te Muiderberg te- rugkeerende rouwauto's. In een der wagens bevond zich Dr. S. J. Philips te Amsterdam, die den slachtoffers dadelijk te hulp kwam. De aard hunner verwondingen gaf hem aan leiding te adviseeren beiden in de lijkauto naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam te doen vervoeren. Een inmiddels uit Muiden gearriveerde geneesheer, die verbandmidde len bij zich had, heeft de verdere zorg der gewonden op zich genomen. Woensdagavond kwam de motorrijder B. van de helling bij de spoorbrug te Deventer rijden. Door te groote vaart reed hij aan den linkerkant voorbij den vluchtheuvel, met het gevolg dat hij in botsing kwam met een pas- seerenden auto. Ernstig gewond aan het hoofd en met een gebroken been en een borstkneuzing is hij naar het ziekenhuis ver voerd. Inbraak met geweldpleging Dader in België aangehouden De Belgische politie heeft op verzoek van de Nederlandsche justitie aangehouden den 19-jarigen schildersknecht v. H., uit 's Hee- renhoek, die er van verdacht wordt op 3 Juni j.l. een alleenwonende vrouw door ge weldpleging te hebben gedwongen haar geld aan te wijzen, waarna hij een kast heeft opengebroken en daaruit een bedrag aan geld heeft ontvreemd. Inbraken te Vlaardingen Twee verdachten aangehouden Gisternacht drie uur bemerken te Vlaar dingen twee agenten van politie op de Nieuwe Haven aldaar twee personen, die op een rijwiel zonder licht reden en voorzien waren van hengels, enz. De agenten som meerden om af te stappen, waaraan geen gevolg werd gegeven. De agenten zetten hen na en wisten beide personen te grijpen en naar het politiebureau over te brengen. Hier bleek, dat de zakken gevuld waren met doosjes sigaretten en stukjes chocolade. Zij gaven voor de Gebr. L. uit Maassluis te zijn. Dit bleek echter niet waar te zijn. Het zijn de Gebr. H. uit Rotterdam. De chocolade en sigaretten hebben zij ont vreemd uit een consumptiewagen staands op' de Oost-Havenkade. Later bleek dat nog was ingebroken op het kantoor Th. A. v. d. Vlis aan de N. Haven. Hier wordt echter niets vermist. Reisbeschrijving I 24 Juli. Ongeluk met een deegmachine Pols afgekneld Eergisteren had de bakker Hekkers van de Coöp. verbruiks- en productievereeniging „Ons Belang" te Deventer de onvoorzichtig heid een in beweging zijnde deegmachine te willen schoonmaken. Hij werd door de ma chine gegrepen, waarbij zijn pols vrijwel ge heel werd afgekneld. De man werd in het ziekenhuis opgenomen, Telegrafische gelukwenschen Ter gelegenheid van den 70sten verjaar dag van den Staatsraad A. W. F. Idenburg heeft het comité, dat zich voor de huldiging van den heer Idenburg had gevormd, gis teren een telegram van gelukwensch gezon den naar Zwitserland, waar de jarige zich op het oogenblik bevindt. Ook de vice-president van den Raad van State heeft namens de leden en den secre taris van dit college den heer Idenburg telegrafisch met zijn verjaardag gecompli menteerd. Het Bioscoop-conflict te Groningen Bioscopen aan de grens der gemeente. In verband met het nog steeds hangende bioscoopconflict te Groningen, hebben Hoofdbestuursleden van den Nederlandschen Bioscoopbond gisterenmiddag te Groningen besprekingen gevoerd met plaatselijke bios coop-exploitanten. Naar wij vernemen ligt het in da»bedoe- ling met ingang van 1 September a.s. aan de grens der gemeente een of meer tijde lijke bioscoopinrichtingen te openen, terwijl de burgerij gelegenheid krijgt zich uit te spreken door middel van een petitionnement. De gages der koopvaardij-officieren Tegemoetkoming van de zijde der officieren. De leden der beide organisaties van koop vaardij-officieren zijn bijeengekomen ten einde over een nieuw voorstel van den Bond van Werkgevers in de Koopvaardil te be slissen. Besloten werd aan de oorspronke lijke door den Bond van Werkgevers voor gestelde gageverlaging voor de helft tege moet te komen. Deze beslissing is den Bond van Werkgevers medegedeeld en de hou ding, die de Bond hiertegenover zal aanne men, moet thans worden afgewacht. De moord op het Rokin Beschuldigingen genoeg Het verzoek van den commissaris van po litie in de Xle sectie te Amsterdam om inlichtingen omtrent den vermoedelijk Heer geheeten persoon, die in de maand Mei 1.1. in een café aan het Rokin gelogeerd en daar eenig ondergoed achtergelaten heeft, is tot nu toe zonder resultaat gebleven. De belang stelling van de politie in dezen man houdt, naar men weet, verband met den 4 Mei 1.1. gepleegden moord op het Rokin, hoewel in het geheel niet vast staat, dat Heer daaraan op eenigerlei wijze debet is. Wel komen bij de politie van het bureau Singel nog iederen dag verdachtmakingen binnen over verschil lende personen. Hoewel van de meeste dezer mededeelingen soms dadelijk kan worden aangenomen dat zij waardeloos zijn, wordt toch elk daarvan zorgvuldig nagegaan, zoo dat het aantal zijpaden dat de politie in het onderzoek van deze zaak betreedt, zeer aan zienlijk is. Man door een auto overreden Gisterenavond heeft er op het Stations plein te Amsterdam een aanrijding plaats De jonge heer Theodoor Gelsen, fabrikant in bukskin, schelde bij de weduwe van den controleur der belastingen Helbrand aan en vroeg aan het dienstmeisje of juffrouw Jenny thuis was. „Juffrouw Jenny is in de keuken en kookt", lachte het meisje. De jonge man liet van verrassing z'n para- pluie vallen. Hij zei echter niets, maar volgde de dienstbode in de kamer. „Zal ik mevrouw roepen?" „Neen, laat maar, ik ga mee naar de keu ken." Ze kwamen in dat heiligdom, waarin juf frouw Jenny stond, en met groote hand schoenen, waarvan de vingertoppen waren afgesneden, gewapend, juist een ijzeren pot heen en weer schudde. „Goeden dag, juffrouw Jenny." „O, bent u het? Goeden dag. Ik kan u geen hand geven, daar ik de doperwtjes niet kan laten aanbranden." „Maar dat is een verrassing! M'n lieve lingsgerecht, en door u zelf gekookt." „Zoo, is dat uw lievelingsgerecht?" „Iedereen weet, hoe graag ik doperwtjes met gebraden haantjes eet." „Maar juffrouw", zei het dienstmeisje, „het is toch niet noodig den pot zoo dik wijls heen en weer te schudden." „Zwijg, Rika, je wilt mij toch zeker niet leeren koken? Ga nu maar naar binnen, mijnheer Gelsen; ik kan die pottenkijkerij niet uitstaan." De aldus tot z'n plicht gebrachte jonge man verliet, ofschoon schoorvoetend, de keu ken, ging naar binnen en onderhield zich met de moeder zijner aangebedene. Het liefst zou hij dadelijk om Jenny's hand gevraagd hebben, want van haar toestemming was hij zeker, maar als voorzichtig koopman, wilde hij toch eerst afwachten hoe de doperwtjes met gebraden haantjes zouden smaken. Nu, het eten was heerlijk. Als hij nu maar wist of ze spaarzaam was, dan kon hij haar gerust trouwen, 's Middags werd er muziek gemaakt tot aan de koffie. Toen deze ook gedronken was, maakte mijnheer Gelsen nog altijd geen aanstalten om heen te gaan. Hij en de weduwe zaten nog altijd aan de fa- mi'ie taf el, waarover de lamp straalde, en Jenny moest aan 't klaarmaken van 't avondeten denken. Om naar de provisie kamer te gaan, haalde zij den blaker, waarop een lucifersdoosje en verscheidene drie kwart en half afgebrande lucifers lagen. Nu wendde zjj de kunstigste pogingen aan, om met behulp van 'n afgebranden lucifer dien zij boven de lamp hield, een kaars aan te steken, wat haar eindelijk gelukte. Mijnheer Gelsen had deze pogingen met belangstelling gevolgd. Hij twijfelde er nu niet aan, of Jenny was spaarzaam. Ze zou geen vrouw worden, die alleen aan toiletten en dure badreisjes dacht. Zes maanden later keerden mijnheer en mevrouw Gelsen van hun huwelijksreis te rug. Jenny nam direct het keukenbestuur over en 't eerste gerecht dat op tafel kwam was.... doperwtjes met gebraden haantjes. De jonge echtgenoot was over deze op merkzaamheid verrukt, te meer daar alles goed was klaargemaakt en hem dus uitste kend smaakte. Den volgenden dag weerdoperwtjes met gebraden haantjes. Theodoor Gelsen was lichtelijk teleurgesteld, maar wist z'n teleurstelling door een paar grappen te ver bergen. Toen hij 's avonds uit de fabriek thuis kwam, zat Jenny bij de lamp te naaien. „Kindlief", zei Theodoor, „ik heb een ver- schrikkelijken honger; disch gauw wat op, maar, als ik je verzoeken mag, geen dop erwtjes met gebraden haantjes." Jenny greep den ouden blaker, die in haar huishouden was overgegaan en waarop ook afgebrande lucifers lagen. Zij schonk aan deze geen aandacht, maar greep naar het gevulde lucifersdoosje en wierp ieder houtje dat niet direct wilde branden, ter zijde. Het was maar een kleinigheid, maar Theodoor werd kwaad. Zou z'n vrouw niet alleen ver kwistend, maar ook een huichelaarster zijn? Hij kon niet nalaten, haar er opmerkzaam op te maken, hoe verschillend zij met de lucifers voor en na hun trouwen omging. „Je hebt het mis, Theodoor", zei Jenny zacht, „toen gebruikte ik de afgebrande eindjes omdat de lucifersdoos leeg was." „En ik meende, dat het spaarzaamheid was", mompelde hij. „Maar daar we nu toch het hoofdstuk ophelderingen onder handen hebben, moet je me ook eens zeggen, waar om je niets anders dan doperwtjes met ge braden haantjes op tafel brengt." Jenny liet zich op een stoel vallen en barstte in tranen uit: „Ik kan niets anders koken, Theodoor." „Nu, zoo erg is dat niet, maar „Neen het was slecht van mij, en van mama was het ook niet goed. Ik ergerde mij er over, dat je je maar niet wilde ver klaren, en toen zei mama: „Weet je wat, hij houdt veel van lekker eten, je moet eens karper met biersaus voor hem koken, daarmee heb ik papa ook zoo ver gekre gen." „Maar, mama", zei ik; „ik weet, dat hij karper niet kan uitstaan. Toen wist ik uit je te krijgen, dat je graag doppertjes met ge braden haantjes at, en mama leerde het me klaar maken. O.... ik weet het, je zult het me nooit kunnen vergeven!" En opnieuw brak ze in tranen uit. „Zeker liefste, vergeef ik het je". „En zal je nu niet altijd boos op me blfj- cen?" „Wat een idee! Maar zorg nu dat je alle gerechten leert koken en breng me nu di rect wat te eten, misschien heb je wel een koud gebraden haantje over, want ik ram mel van den honger." Een tuinder vermorzeld Gistermorgen omstreeks kwart voor elf is op de spoorlijn Den HaagDelft, onge veer driehonderd M. van den overweg Het Haantje, op de grens van Delft en Rijswijk, de tuinder Oorsprong uit Honselaarsdijk door den Parijschen trein gegrepen en vermorzeld. De Delftsche politie heeft het onherkenbaar verminkte lijk naar het gasthuis vervoerd. De trein had korten tijd vertraging. Twee boerderijen afgebrand Te Onderdendam (Gr.) is gisternacht af gebrand een boerderij staande naast het kantongerecht aldaar. De vermoedelijke oorzaak is hooibroei. De brandspuit kon niets uitrichten. Te Haren (Gr.) is de boerderij van den heer M. Holtkamp eveneens door hooibroei in den afgeloopen nacht afgebrand. Het huis werd bewoond door den heer A. Staal. Van den inboedel kon niets worden gered. «f De naam Zwillbrock zegt u natuurlijk niets. Toch zult u hem moeten leeren kennen. Hij vormt het begin van onze vacantiereis naar den Harz en ik vrees, dat u een paar weken lang indrukken over die reis zult moeten slikken. Tenzij u ze over slaat waarin u volkomen vrij bent. Vijf minuten voordat onze stevige Sizaire de grensplaats Zwillbrock bereikt, maakt zich van de vierkoppige bemanning (die voor de helft uit bevrouwing bestaat) een lichte nervositeit meester. Het fatum van den Hollander is, dat hij, onverschillig hoeveel sigaren hij mee over de grens mag voeren, er altijd meer meeneemt. Dit be koopt hij dan met een korte maar felle zenuwcrisis op het oogenblik van de over treding. Siem en Sietske, die Duitschland op hun duimpje kennen, verzekeren, dat de veer tig sigaren twintig per hoofd safe zijn als wij den beambte van Zwillbrock zeer onderdanig bejegenen. Zij stellen voor, hem aan te spreken met „Herr Zollkönig". Mijn voorstel om hem radicaal den onver diend entitel Herr Sanitatsrat te verleenen, wordt met op 1 na algemeene stemmen verworpen. „Herr Oberzollrat" lijdt dezelfde nederlaag. Wij besluiten van alle titels af te zien, maar hem zoodra hij verschijnt aan te bieden alle vier autobanden open te snijden om te bewijzen, dat wij niets te ver bergen hebben. Nichts zu verzollen? Alleen twintig sigaren per persoon. Nur zehn sind gestattet. Het Duitsche consulaat verzekerde van twintig. De Zollobergeneralvorsteher weifelt. Dan smaalt hij: Ach, haben die eine Ahnung. Overigens rooken Hollandsche dames óók sigaren, zegt Siem. De Zollkönig wijkt. Wij mogen doorrijden. Maar ik weet nog steeds niet, van wélken consul mijn vin dingrijke reisgenoot zijn wijsheid heeft. Wij doorkruisen de oude stad Münster, waar wij den nacht zullen doorbrengen. Onze weg leidt door 'n smalle, vervallen straat, waar armoedige winkelneringen zich aaneenrijen. En wij lezen opschriften, die ons voor een week stof tot vroolijkheid geven: Erster Münsterseher Speiseeispalast. Feinsohlerei Hans Sachs. Die Strümpfe Zentrale. Gardinen Zentrale. Erdbeeren Zentrale. Der Hutkönig. Schirmgeschaft „Mein Geheimnis." Kakadu Kabarett: Stimmungskanonen. Blusenpracht. Preischlager allerersten Ranges. Wij zijn in het land der superlatieven aangekomen. Sollicitant f 2500 afhandig gemaakt. Eenigen tijd geleden verscheen in een der dagbladen een advertentie, waarin een goede positie werd aangeboden. Een bewo ner van de Ceintuurbaan te Amsterdam schreef erop en ontving onmiddellijk ant woord. Het bleek dat de vacature bestond ten kantore van een zaakwaarnemer. Deze heer spiegelde zijn sollicitant gouden ber gen voor Om de positie te krijgen moest de sollicitant f 2500 storten waaraan deze, zonder zich lang te bedenken, voldeed. De aanstelling liet echter op zich wachten. Wel kwam er op een goeden dag een vriendelijk briefje van den zaakwaarnemer, met een contract, waarin deze bekende f 2500 van den sollicitant te hebben ge leend. De laatste werd daarop toch wel een weinig verontrust en gaf' de zaak bij de politie aan. Het bleek de politie, dat er van een vacature op dit kantoor geen spra ke was, omdat de zaakwaarnemer zelf niets beters te doen had, dan goedgeloovige menschen geld af te zetten. De politie mag nu verder de boontjes van den snuggeren sollicitant doppen. 18 personen gearresteerd. Reeds geruimen tijd vermoedde de por tie te Amsterdam, dat er in een huis aan de Oude Kerksteeg aldaar, gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Het was ech ter, zeer moeilijk, om daaromtrent juiste inlichtingen te krijgen. Gisternacht heeft de politie van bureau Warmoesstraat een inval gedaan in het bewuste perceel. Alle uitgangen werden af gezet, zoodat niemand kon ontsnappen. Inderdaad had de politie het geluk, om een 18 tal personen daar aan te treffen. Een onderzoek wees uit, dat zij zich waar schijnlijk aan hazardspel hadden schuldig gemaakt. Ze zijn alle 18 naar het bureau in de Warmoesstraat gebracht van waar ze, naar een ondervraging te hebben on dergaan, weer werden heengezonden. Ze zullen zich te gelegener tijd hebben te verantwoorden. Te Volendam en Hoorn werd ten over staan can den Zeereerw. heer Adr. Hollen- berg, Bisschoppelijk Gedelegeerde, en van den weleerw. heer Rector L. A. Roozen, leeraar, het eind-examen afgenomen ter ver krijging van het Godsdienst-diploma B. Alle candidaten slaagden, n.l. de Eerw. Zusters Augustine en Liduina te Wognum (Salzkotten) en Zr. Helena te Spierdijk (Salzkotten)verder de dames V. G. Mol te Ooster-Blokker; G. M. Heijmans te Wester- Blokker. M. G. M. Bronsveld en M. J. E. Bonekamp te Hoorn, H A. M. Sombroek te Edam, H. P. M. Bakker en Joh. Boom te Volendam, alsmede de heeren Am. J. Mühren, H. Th. Verhoef, J. Steur, P. J. Dij kers, allen te Volendam en Nic. Zwarthoed te Anna-Paulowna. Tevens slaagde voor het eerste gedeelte mej. F. E. Hoek te Ooster-Blokker. naa 453. Naar een groote zeeboot aan de kade Ging de groote menagerie. Paarden, leeuwen, tijgers, honden, Het gedresseerd varken „kri-kri". Het was een sjouwen en een laden. Wim dacht: „Lag die last maar op het Y, Dan was ik dicht bij Amsterdam weer, Dan was mijn moederhuis nabij." 454. Beiden werden weer vastgebonden, Met hun vrijheid was het gedaan. De piloot keek den armen jongen Dan ook vol medelijden aan. In hun handen sneden de riemen, Pim's polsen waren ingescheurd. „Ik zou wel willen weten," dacht „Wat er met ons gebeurt." Pim,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10