f3000.- f 250.- f125.- f50.- f40.- TH. G. C. HOOIJ Drie kinderen levend verbrand PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 24 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17826 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL MOREELE STEUN ALS HET KALF ONVERANTWOORDELIJK Het verpletterende juk 'N HEERLIJK RESULTAAT Noodlottige brand te Heenvliet (Z.H.) Het Ontwapenings- petitionnement Het hoogverraadproces te Parijs Besprekingen tusschen Paus en Kardinalen Doodelijk verkeersongeluk bij Windesheim Na de Conferentie te Londen Ernstige onlusten in Barcelona VOORNAAMSTE cXIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang:, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam; Adres: Naam; Adres: Naam: Adres: Naam: Adres r BUREAUX NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bü voomitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abormè's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardep tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door |»ïj verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen I lilJ> bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies vau een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm lii verlies van 'n anderen vinger Het is waarschijnlijk slechts toeval, dat op den dag van aankomst der mi nisters van de verschillende mogendhe den en op hun eersten conferentiedag boven Londen groote luchtmanoeuvres werden gehouden. De „vijandelijke" macht, de „blauwen", hadden tot op dracht: de vernietiging van Londen, de hoofdstad van „rood" land. Door slecht weer en nevelig uitzicht werd dit doel den eersten dag niet bereikt, maar Dinsdag werden verschillende voorname punten, en vooral het fictieve hoofd kwartier, de kazerne van Chelsea, door de bommen der „blauwen" in theorie totaal vernield. In de Engelsche pers wordt nu van verschillende kanten ietwat boosaardig opgemerkt, dat de „vijand" uit het Zuid-Oosten kwam, wat nu niet di rect als een vriendelijkheid jegens Frankrijk kan worden uitgelegd. Wij vragen ons echter af, of deze bittere uitlating niet haar oorzaak kan vinden in de dezer dagen te Genève gepubli ceerde Fransche „ontwapenings"-ge- dachten, die men te Londen heeft ge voeld als een koude douche op hef enthousiasme, dat in heel Engeland bij pers en publiek was losgeslagen door de drie groote redevoeringen van Enge- lands leiders op de onlangs gehouden groote ontwapeningsdemonstratie in Albert Hall. Onder instemming van de geheele openbare meening hebben daar Mac- Donald, de minister-president en leider van de regeeringspartij, Stanley Bald win, leider van de Conservatieven en Lloyd George als aanvoerder der liberale partij en destijds minister-president, uitdrukkelijk verklaard, dat bij de vre desonderhandelingen te Versailles mon deling en schriftelijk de gedwongen ontwapening van Duitschland slechts als eerste schrede en als voorwaarde voor de ontwapening van alle andere naties werd vastgesteld. Thans komt Frankrijk in zijn ontwa peningsprogram antwoorden met een absoluut loochenen van deze opvatting. Het stelt weer absolute veiligheid vóór alles. Het wijst weer met pathetisch gebaar naar drie invallen in zijn ge bied gedurende de laatste goede hon derd jaar, waarbij het doodleuk zelfs Waterloo betrekt. Door het gewicht der gebeurtenissen ter minister-conferentie der laatste da gen worden antwoord en commentaar van Engeland een oogenblik uitgesteld. Men hoeft er echter niet aan te twij felen of het zal komen, en het zal ver moedelijk aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. Ook op het Fran sche verwijt, dat de groote maritieme mogendheden vasthouden aan een sterkte voor hun vloot, zooals zij aan de Fransche landmacht niet toe willen staan, zal men het antwoord niet schul dig blijven, maar ongetwijfeld wijzen op Fr ankrijks enormen aanbouw van duik- booten. Ook werd reeds in Albert Hall door MacDonald en vooral door Bald win uiting gegeven aan de Engelsche bezorgdheid ten opzichte van de uitge breidheid der Fransche luchtmacht, welker omvang buiten alle verhouding staat met die van Engeland. Het schijnt dan ook wel vast te staan, dat de positie van Frankrijk door 't te Genève gepubliceerde ontwerp er in En geland niet op verbeterd is. En dit ach ten wij des te betreurenswaardiger daar de gelegenheid thans juist zoo mooi is om door de gemeenschappelijke bespre kingen ter redding van Duitschland, en daardoor van den geheelen mondialen ekonomischen toestand, ook onderling Politiek elkaar nader te komen. Men spiegele zich echter aan de sympathieke houding van de Duitsche leiders, dr. Brüning en Curtius. Wanneer onverantwoordelijke drijvers als Hugen- berg, Hitier c.s. zich niet ontzien in troebel water te vissehen door den uiterst kritieken toestand van het oogenblik uit te buiten ten gunste van hun binnenlandsche partijpolitiek en zoo de toch reeds zoo ontzaglijk moei lijke reddingspogingen in gevaar te brengen, dan laten Brüning en Cui tius zich tóch niet van hun weg af brengen door een schreeuwerig tele gram. Zij weten immers, dat de over- groote meerderheid van hun volk voi vertrouwen en goeden wil achter hen s;aat! Evenmin mag ook het vurig ontwape- 1 ingsenthousiasme van Albert Hall ge doofd worden door Frankrijks koele houding. De voorstanders van ontwape ning moeten óók moreelen steun achter zich weten. En wij mogen ons gelukkig Prijzen, dat ook wij in staat zijn tot dien steun bij te dragen. Dat kunnen wij immers: door mede te Werken aan het volledig welslagen van het Nedeiiandsche Perspetitionnement, door allen n Ier eenige uitzondering, döor onze kening onzen wil tot ontwapen in vereldvrede tot uiting l-o brengen! Met voldoening hebben we kennis genomen van het bericht, dat Zondag avond een detachement politietroepen naar Parijs zal vertrekken, met bestem ming bewakingsdiensten te verrichten op de terreinen van het Nederlandsch Paviljoen op de Internationale Kolo niale Tentoonstelling te Vincennes. Als wij dat dadelijk gedaan hadden, zou de ramp vermoedelijk voorkomen zijn, want wij mogen 't gerust erkennen: er was onvoldoende bewaking onzerzijds en zeker in vergelijking met de andere ge bouwen. Alle andere paviljoens zijn zwaar be waakt door Koloniale troepen. In en buiten den tempel van Angkor vindt men dag en nacht op iedere zaal sol daten. Waarom dat bij ons mooie, maar nu vernietigde paviljoen met de niet meer te vervangen kunstschatten niet gebeurd is, is onbegrijpelijk. We beschik ken over een overvloed van bewakings personeel. De regeering zendt er thans politietroepen heen, we vinden dit best en zullen er dus geen kritiek op uit oefenen. Het personeel, dat tot dit korps behoort, is volkomen in staat een bewa kingsdienst uit te oefenen, die alle waarborgen geeft. Het had echter ook op een andere manier opgelost kunnen worden, een andere manier, die meer in overeen stemming was met de tentoonstelling en de bewaking der paviljoenen. Voor e^enige jaren hebben we hier gehad een detachement Ambonneezen, betrouw bare soldaten, die gezien mochten wor den. Had men Indië er echter niet om willen vragen, dan hadden we hier ge had de koloniale reserve of de mari niers, troepen, die een groot deel van hun diensttijd in Indie doorbrengen en uitstekend geëigend zouden zijn geweest voor die taak. Aan geschikt personeel heeft het dus zeker niet ontbroken en daarom mag de vraag toch wel eens worden gesteld, wat. de reden is geweest, dat men den maatregel, die thans ge nomen wordt, niet eerder genomen heeft. Men weet nu eenmaal dat ten toonstellingsgebouwen niet alleen om de waarde, die er dikwijls te zamen ge bracht wordt, maar ook om het groote brandgevaar extra bewaking eischen. leder der vier paviljoenen op de ten toonstelling van het vorig jaar te Rot terdam werd 's nachts door drie man bewaakt, waarvan er steeds een of twee binnen waren. Waarom geschiedde dat niet te Pa rijs? Het was niets nieuws, tenzij men bang was om voor het werkelijk nuttig ge bruik van militairen zeer ten onrechte beschuldigd te worden van militair ver toon, of voor wat men hier steeds ver keerd aanduidt als „militairisme". Nu het kalf verdronken is, dempt men den put. Zoo gaat het altijd als men bang is voor kritiek op maatregelen, die nood zakelijk zijn en waartoe men eerst over gaat, als het te laat is. De militaire politie zal haar plicht te Vincennes ongetwijfeld goed doen, daar twijfelen we niet aan. Men zal zich nu wel wachten om nog eenmaal de hand te slaan aan hetgeen daar door ons land tentoon wordt gesteld, maar het voornaamste is, dat het voor ons een les moet zijn om ook in de toekomst derge lijke maatregelen te treffen, als het nog niet te laat is. We hebben de laatste dagen weer kennis kunnen maken met een roode mentaliteit, welke in de socialistische pers tot uiting kwam naar aanleiding van de huurdersstakingen te Amster dam en te Rotterdam. Men kent de geschiedenis: in Amsterdam weigerde een aantal huurders de door den huiseigenaar op gelegde huurverhooging te betalen; deze nam met de oude huishuur geen genoe gen meer en zoo betaalden de bewo ners niets; hier is men inmiddels tot een oplossing van de kwestie gekomen. In Rotterdam is de zaak ernstiger. De staking is hier niet afgekondigd om de hjiurverhooging te ontkomen, maar om zooals in een ingezonden stuk in de „Nw. Rott. Crt." wordt uiteengezet den huiseigenaar te dwingen, de huur met 1.— per week te verlagen. We willen ons niet verdiepen in de vraag, of hier de verhooging noodzake lijk, noch ook de verlaging van huur prijs mogelijk was. Feit is, dat een huis eigenaar het recht heeft zelf den huur prijs te bepalen van de hem in eigen dom toebehoorende woningen. Vindt men dezen prijs te hoog, dan belet nie mand hem of haar, de woning te ver laten of haar niet te betrekken. Feit is ook, dat degenen, die, om den verhuurder te dwingen, eenvoudig wei geren hun huur te betalen, een onrecht matige daad begaan. En even onrechtmatig is hun optre den, als zij den deurwaarder belemme ren in de uitoefening van zijn ambt, als hij tot een hem door het gerecht opgelegde „uitzetting" moet overgaan. Ons dunkt, tegen deze feiten valt niet te redeneeren. Een ieder, die nog het onderscheid kent tusschen recht en onrecht, moet het hiermede eens zijn. Niet zoo echter denken de roode en ultra-roode pennevoerders erover. Die durven zelfs nog gewa.gen van een „succesvol verloop der huurdersstaking". Waar het publiek zoo wordt „voor gelicht", valt het niet te verwonderen, dat een geest van verzet zich van een deel der bevolking meester maakt en dat men komt tot excessen, als waar van Rotterdam de laatste dagen getuige is geweest en waarbij zelfs een doode en eenige gewonden gevallen zijn. Het geschrijf in de socialistische pers kan dan ook niet anders dan als on verantwoordelijk bestempeld worden. Militair en militairistisch zijn geen woor den van dezelfde beteekenis. Een militair behoeft nog volstrekt geen militairist te wezen en hij is dat ook in vele gevallen niet. Althans niet in ons land. Men kan het wederom constateeren in deze dagen, nu er actie wordt gevoerd voor het ontwapenings-petitionnement. Het feit, dat van militaire zijde, door beroeps-officieren, propaganda wordt ge maakt voor het slagen van deze actie is van een bijzondere beteekenis en welspre kendheid. Het doet weldadig aan. En het pleit voor hen, die daaraan hun krachten geven, schrijft S. in het „Cen trum". Overigens kan het zijn nut hebben, nu de termijn voor het teekenen van het petitionnement met ettelijke dagen is ver lengd, nog eens te herinneren aan de enorme uitbreiding, welke de internatio nale bewapening na den wereld-oorlog heeft gekregen. En dat, terwijl de overwonnen Staten, waaronder Duitschland, dat voorheen het sterkste leger ter wereld hezat, in hoofd zaak ontwapend zijn. De cijfers laten aan duidelijkheid niets te wenschen over, helaas. Terwijl de wereld in 1913 het jaar vóór den wereld-oorlog dus ongeveer 20 millioen geoefende soldaten telde, waren er in 1930 niet minder dan 30 millioen. In 1928 bedroegen de gezamenlijke oor- logsbegrootingen reeds 9500 millioen gul den! Bovenaan staat, wat de legersterkte be treft, Rusland, dat in geval van oorlog circa 6 millioen man op de been kan brengen. Dan volgt Frankrijk met 4% millioen soldaten, Italië met 3 'A millioen, en zoo verder. Men behoeft niet te vragen, hoe ont zaglijk de persoonlijke en financiëele las ten drukken, waarmede dientengevolge deze landen zijn bezwaard. Ook de kleinere mogendheden weten daarvan mee te spreken. Tsjecho-Slowakije kan 1.300.000 man in 't veld brengen,Joego-Slavië 2.000.000 en België 600.000, welke legermassa's natuur lijk van het noodige wapentuig zijn voor zien: kanonnen, vliegtuigen, enz. enz. In Europa alleen stonden in 1930 maar even 8800 oorlogsvliegtuigen gevechts- klaar. De wedstrijd in bewapening is dus, na den grooten oorlog en ten s p ij t van dien oorlog, niet verminderd. Ons werelddeel vooral is nog steeds een geweldig legerkamp, sterker en dreigender toegerust, dan men het ooit heeft gekend Het lijkt wel, of de gruweljaren, die achter ons liggen en de crisis van het heden niets hebben geleerd. Europa is ontzettend veranderd en een .angdurige malaise teistert de volken. Maar voor oorlogsdoeleinden moeten ge weldige bedragen worden uitgegeven, en zonder uitstel of verwijl. Het einde kan slechts een catastrophe zijn. Tenzij de regeeringen tot bezinning komen en onder den druk der openbare meening de handen ineenslaan, om de wereld te bevrijden van het verpletterende juk, waaronder zij zoo diep gebukt gaat. UW vruchten met ONZE inmaakdranken „INBRA" INmaak-BRAndy 1.35 p. fl. Inmaak-Brandewijn 1.95 p. fl. Inmaak-Brandewijn 2.70 p. L. Inmaak-Genever 2.10 p. fl. Inmaak-Genever 2.90 p. L. TELEFOON 13676 - 12033 WINKELS KLEINE HOUTSTRAAT ESSCHILDERSTRAAT ATJEHSTRAAT Depóts: Door de geheele stad. In den afgeloopen nacht heeft in den Pol der Heenvliet (Z.H.) een biand gewoed, die een noodlottig verloop heeft gehad. Om streeks 1 uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van de weduwe C. den Bakker aan den Drieën- dijk. Deze woning is een betrekkelijk klein huis met aangebouwde landbouwschuur. Om streeks half 12 was de 27-jarige zoon L den Bakker thuis geKomen en op dat oogenblik was alles in orde. Het vuur greep onmiddel lijk na het uitbreken van den brand zóó snel om zich heen, dat 3 kinderen van de wedu we den Bakker, die op de bovenverdieping sliepen, niet meer uit het brandende huis konden komen. De weduwe en haar oudste zoon, die in het benedengedeelte van het huisje hun nachtverblijf hadden, konden zich redden. Het schijnt, dat de 16-jarige zoon Maarten den Bakker, van de kinderen, die boven slie pen den brand het eerst heeft bemerkt. Vol gens mededeelingen van ooggetuigen heeft hij nog getracht 't raam te openen en daar door te vluchten. Dit is echter niet gelukt en hij met zijn beide zusjes de 12-jarige Hugo- rina en de 7-jarige Willie, zijn op vreeselijke wijze in de vlamnen omgekomen. Het huisje is geheel afgebrand en omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De verslagenheid in het dorp is zeer groot. Het huisje stond op ongeveer 40 M. afstand van de nabij gelegen boerenwoningen. De verkoolde lijken van de drie slacntoffers zijn later uit de ouinnoopen van het huis te voor schijn gehaald. De ly millioen overschreden Het Bestuur der Vereeniging De Neder- landsche Dagbladpers maakt bekend, dat het aantal onderteekeningen van 't Petitionne ment voor Internationale Ontwapening gis teren 1.580.000 bedroeg. Allen die nog niet hebben geteekend wordt met aandrang ver zocht zulks ten spoedigste te doen. Péret c.s. vrijgerproken Het door den Franschen Senaat gevormde Hooge Gerechtsnof heeft de beklaagden in het Snia Viscosa proces: Péret, Besnard, Fa- vre en Vidal vrijgesproken met 210 tegen 53 stemmen. O.m. over den toestand in Spanje Z. H. de Paus heeft gisteren het college van kardinalen bijeengeroepen voor het hou den van een bespreking in zijn particuliere bibliotheek. Gistermiddag kon het Vaticaansche staats secretariaat nog geen enkele mededeeling omtrent den inhoud der besprekingen in de zeer langdurige zitting geven. Naar verluidt, zou o.a. ook de toestand in Spanje een onderwerp van bespreking uit maken. Auto rijdt 105 K. M. in de bocht en vliegt tegen een boom Twee slachtoffers Gisteravond was de heer Thiebout Jr. uit Zwolle met zijn nieuwen auto aan het proef- rijden op den straatweg ZwolleDeventer. In de flauwe bocht bij het dorpje Windesheim raakte hij de macht over het stuur ^wijt, terwijl hij reed met een snelheid van 1 5 K.M. De auto vloog van den rechterkant van den weg tegen een boom aan de linker zijde Den heer T. werd de borstkas inge drukt, terwijl hy tevens zware inwendige verwondingen kreeg. De heer Van Dijk Jr uit Santpoort, die naast hem zat, kreeg zware uit- en inwen dige verwondingen. Beide slachtoffers werden in levensgevaar lijken en bewusteloozen toestand naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Daar zijn zij in den afgeioopen nacht aan de opgeloopen verwondingen overleden. Het voorstuk van den auto was geheel ingedrukt. Een bewijs van de enorme snel heid is, dat het remspoor zich over meer dan 35 M. uitstrekte. Hulp voor Duitschland noodig Ofschoon de uitbetaling van de loonen, waarmee in Duitschland rond 500 millioen mark gemoeid gaat, voor morgen nog ver zekerd is, bestaat deze zekerheid voor de volgende week niet, daar de Rijksbank niet over voldoende betalingsmiddelen beschikt, weet „Het Volk" te melden. Niet alleen heeft Duitschland de leening van anderhalf milliard niet gekregen, doen ook geen enkele andere leening. Men is te Berlijn van oordeel, dat van de aanwezig heid van Stimson, die met de Duitsche dele gatie naar Berlijn vertrekt en van de komst van MacDonald en Henderson gebruik zal worden gemaakt om voor te stellen een nieuwe internationale conferentie te beleg gen, waar de hulp aan Duitschland op den voorgrond zal staan. De Amerikaansche be langen van Amerika in Duitschland zijn zoo groot het gaat om een bedrag van zeven milliard dat van Amerika mag worden verwacht, dat het Duitschland niet in den steek zal laten. Men schuift te Berlijn het mislukken van een grootscheepsche crediet- verstrekking aan Duitschland op rekening van Frankrijk, dat politieke eischen stelde, die de Duitsche regeering niet kon inwilli gen. Edison ongesteld De bejaarde uitvinder heeft te hard gewerkt De uitvinder Thomas Alva Edison is reeds gedurende een week of drie ongesteld. Zijn geneesheeren zijn van meening, dat de bejaarde uitvinder gedurende den afgeloo pen winter op zijn laboratorium in Florida te hard heeft gewerkt, waarvan hij nu de nadeelige gevolgen ondervindt. Een bomaanslag gepleegd De Spaansche minister van binnenland sche zaken heeft verklaard, dat de telefo nische verbindingen tusschen Barcelona en de geheele rest van Spanje gisteren zijn af gesneden. Een vijftiental personen kwamen in drie auto's aan het gebouw der telefoon maatschappij aan en legden in een onder- grondsche kamer een bom, die spoedig sprong. Den weinigen voorbijgangers, die zich op de Gaseo de Gratia bevonden, werd door een aantal personen met de revolver in de vuist belet, verder door te loopen. Laatstgenoemden deden zelfs een café in de nabijheid ontruimen. De ontploffing was geweldig en schrikte de personen in den omtrek op, die de vlucht namen. De bedrijvers van de sabotage kon den in hun auto's snel ontkomen. Bloedige straatgevechten te Sevilla Uit Sevilla wordt gemeld dat daar de staat van beleg is afgekondigd. Sinds Woensdagmiddag wordt de strijd tusschen de guarda civil en de opstandelin gen zonder onderbreking voortgezet. Hierbij werden talrijke personen gewond, waaronder tien zwaar. Tegen zeven uur 's avonds trachtte een groep opstandelingen, die door vrouwen wer den aangevoerd, de kazerne der guarda civil te bestormen. Er werd door hen op de poli tie gevuurd. Toen deze het vuur beant woordde, werden vier personen zwaar ge wond. Meer dan 500 personen werden gear resteerd. De gevangenissen zijn reeds tjok vol, zoodat vele gearresteerden zijn onder gebracht in den Raadskelder. Het gebouw der communisten is gesloten. De partijleiders zijn gearresteerd. De stad zelf biedt een troosteloozen aanblik. De menschen mogen slechts met geheven handen op straat loopen. Wie niet over vol doende papieren beschikt wordt onherroepe lijk gearresteerd. Maatregelen der regeering De toestand in Sivilla heeft de regeering genoopt de guarda civil met troepencontin genten te versterken. Er is medegedeeld, dat de artillerie de door de opstandelingen be zette gebouwen zal beschieten. Eventueel zullen legervliegtuigen worden gerequireerd. De regeering is voornemens in 't uiterste geval alle militairen te mobiliseeren. Te Huelva en Jerez de la Frontera zyn troepen samengetrokken, aangezien er ge vaar bestaat, dat een algemeene staking zal worden geproclameerd. 20 dooden, 155 gewonden Te Sevilla zijn tijdens een poging, om ge vangenen te bevrijden, 4 personen neerge schoten. Overigens was de toestand gisteren eenigszins rustiger. Het totaal aantal dooden en gewonden, die Woensdag en Donderdag zijn gevallen, be- Het aantal handteekeningen onder het Ontwapcnings petitionnement bedraagt reeds meer dan anderhalf millioen. (blz. 1, 1ste blad) Ernstige onlusten in Sevilla. Vele dooden en gewonden. (blz. 1, 1ste blad) Doodelijk verkeersongeval nabü Windes heim. (blz. 1, 1ste blad) By een brand in den polder Heenvliet (Z.-H.) zijn drie kinderen, van respectie velijk 7, 12 en 16 jaar in de vlammen om gekomen. (blz. 1, lste blad) De Zteppdim-tocht naar de Noordpool (blz. 2, lste blad) Doodeiyke aanrijding te Bloemendaal. (blz. 2, lste blad) De Amsterdamse he h uurstaking is ge ëindigd. (blz. 3, lste blad) Geen oplossing in het Amsterdamsche steenzettersconflict. (blz. 2, 2de blad) Mr. J. J. Win termans benoemd tot in specteur van den landbouw. (blz. 2, 2de blad) Nog geen stopzetting van vlootbouw. (blz. 1, 3de blad) De besprekingen op de Londensche con ferentie geëindigd. Geen büzondere resul taten. (blz. 1, 3de blad) Gisteren zyn bij de relletjes te Rotterdam twee gewonden gevallen. (blz. 2, 3de blad) De Eerste Kamer op reces. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur van.: 7.62 iets achteruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.32. Hoogste barometerstand 766.8 te Breslau. Laagste barometerstand 746.6 te Sadis- fjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, later wellicht toenemende Zuid-Oostelijke tot Zuidelyken wind, aanvankelijk nog licht tot half bewolkt met weinig of geen re gen en zelfde temperatuur, later toene mende bewolking met kans op regen of on weersbuien en iets koeler. draagt thans 20 dooden en 155 gewonden, waaronder vele zwaar gewonden. De syndicalistische organisatie is voor ge heel Spanje verboden. De leiders zijn gear resteerd. De strijd tegen de communisten Uit Sivilla wordt kemeld, dat gisteravond het hoofdkwartier der communisten aldaar, het z.g.n. Taverne de Cornelia, gisteravond door artillerievuur volkomen is vernield. Het gebouw was door de opstandelingen in een soort vesting veranderd. In het geheele land heeft de regeering troepen gemobiliseerd, om het overslaan van de onlusten naar andere steden te voorko men. Troepenconcentratie in Sevilla Nader wordt gemeld: Te Sevilla zijn zooveel militairen gecon centreerd, dat men in de straten haast van hei Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Geneve te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1