Laatste Nieuws SUCCES r or advertesren Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs S. I DE GOEDE Stofzuigerhuis MAERTENS HERtMA WUTHRICN, HAARLEM Centrale Verwarming Heriflga-Jobitson-OlielH'aaders Ernstige aanrijding te Bloemendaal De Gladiolustentoon stelling te Haarlem Burgemeester C. Maarschalk Agenda 24 Juli Agenda 25 Juli Wit-Gele Kruis Afdeeling Haarlem LUCHTVAART De Poolreis van de „Graf Zeppelin" ADVERTEER MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam HET BESTE VAN HET BESTE ZIJLSTRAAT BESTELWAGEN Niemand verzuime het petitionnement voor algemeene ontwape ning te teekenen Ex-koning Alfonso STADSNIEUWS Lichtweek Haarlem 1931 Verkrijgt een Tsjecho-SIowaakschc onderscheiding R. K. Vrouwenbond BURGERLIJKE STAND .(PAter-AaJmeesÊöier jv, öwte S.J.), BOEKBESPREKING FAILLISSEMENTEN Het luchtschip hedenmorgen gestart De vlieger Hawks Niet alle advertentiën nebben reeds bij één enkele plaatsing Zulks hangt grooten- deels daarvan af of er lust tot het koopen van Uw artikel bestaat wordt de lust tot koopen opgewekt in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" Barteljorisstrast 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- ioi7/8 7% 322 21 Vz 88 55 I H5Va eweel uniformen als burgerkleeding ziet. Op het dak van het gebouw van de Spaan- sche Bank staan machinegeweren opgesteld, evenals op het stadhuis, dat tevens is bezet door militairen. De gebouwen der dagbladen staan onder strenge politiebewaking, Den geheelen dag en nacht door werden groote aantallen gewonden naar de hospita len en ziekenhuizen overgebracht, terwijl de stroom van lichtgewonden, die zich zelf ko men aanmelden, zoo groot is, dat de dok toren met het ter hunner beschikking staande verplegend personeel, het werk niet af kunnen en een groot deel van den nacht doorwerken. Het geweervuur hield den geheelen na middag tot diep in den nacht aan, terwijl militaire vliegtuigen voortdurend boven de stad cirkelden. De Nationale Federatie van den Arbeid is onwettig verklaard, evenals de commu nistische vakvereenigingen, welker bureaux door de overheid zijn gesloten. De rust zou weergekeerd zijn De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de rust te Sevilla weer gekeerd is. Te Malaga is een groot aantal werklieden weer aan het werk gegaan, waardoor een algemeene staking onmogelijk gemaakt wordt. Ook te Huelva, Saragossa en Oviedo is de rust weergekeerd. Alleen te Barcelona hebben in den afge- loopen nacht enkele schietpartijen tusschen syndicalisten en de politie plaats gehad, waarbij een syndicalist ernstig werd gewond en een politieman een armkwetsuur opliep. Verder wordt gemeld, dat bij de onlusten te Sevilla elf personen werden gedood en 145 gewond. Rada gearresteerd Een convooi der burgerwacht te Sevilla, dat gearresteerde stakers vervoerde, werd door communisten overvallen. Er ontstond een schietpartij, waarbij vier aanvallers werden gedood. Rada, de mecanicien van majoor Franco, is naar het kasteel te Cadix overgebracht, waar hij gevangen gezet is. Regeeringsmoeilijkheden in Chili Kort bestaan van ministeries Uit Santiago de Chile wordt gemeld, dat het Woensdag gevormde kabinet reeds gisteren, na een kortstondig bestaan van 24 uur, weer is afgetreden. Het vorige ka binet heeft zich slechts een week kunnen handhaven. De studenten van de openbare en katho lieke universiteiten in Chili zijn als protest tegen bepaalde wijzigingen in het kabinet voor onbepaalden tijd in staking gegaan. Gaat wonen op het kasteel van Senlis Ex-koning Alfonso van Spanje heeft hét miadeleeuwsche kasteel Senlis gekocht en denkt zich daar definitief te vestigen. De a.s. presidentsverkiezing in Amerika Het candidaatschap voor de Democratische Partij Tijdens een kort bezoek aan New-York, gaf de burgemeester van Chicago, Zermak, als zijn meening te kennen, dat voor het candidaatschap der Democratische Partij, waarvan hij zelf een vooraanstaand lid is, voor de aanstaande presidentsverkiezingen, zooals iedereen weet, in de eerste plaats in aanmerking komen de gouverneur van den Staat New-York, Franklin D. Roosevelt en de candidaat van de vorige verkiezingen, Al Smith. Hij geloofde, dat Roosevelt misschien een betere kans zou maken dan Smith, omdat Roosevelt „nat" genoeg was, om ook de stem men van de tegenstanders der prohibitie in de democratische partij te kunnen krijgen. Er gaan in de party echter ook stemmen op, om den senator voor Illinois, Hamilton Lewis candidaat te stellen. Juist in den laatsten tijd schijnen zich steeds meer de mocraten voor candidaatstelling van Lewis uit te spreken. Meisje gedood Gisterenmorgen reden twee meisjes, de gezusters Broomans, wonende te Bloemen daal, Van Ewijckweg, respectievelijk 16 en 7 jaar oud, per fiets op den Brederodeweg naar het Provinciaal Ziekenhuis in de rich ting Bloemendaal. Voor hen reed de auto bus die den dienst onderhoudt: Provin ciaal ZiekenhuisAerdenhout. Aan den Bergweg moest de chauffeur een passagier uitlaten en stopte rechts van den weg. In middels waren de meisjes de autobus links genaderd. Toen de autobus verder reed was een 6-wielig motorrijtuig genaderd, beladen met steenen en bestuurd door den chauffeur J W. B., wonende fce IJmuiden, die reeds vaart geminderd had. Toen de autobus pas seerde reden de meisje daarachter, om op het rywielpad te komen. Ongelukkigerwyze kwam de 7-jarige C. M. B. met den vracht auto in botsing. Alhoewel de chauffeur spoedig stopte, had het meisje een der wie len over het lichaam gekregen. Dr. Westenberg en een der doktoren van het Provinciaal Ziekenhuis waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste hulp. Inmiddels waren de ouders der meisjes ge waarschuwd. Op advies van Dr. Westenberg werd de ziekenauto van Mathot ontboden, waarmee het meisje naar het St. Elisabeths Gast huis te Haarlem werd vervoerd. Naar wy vernemen is het meisje daar gisterenmiddag omstreeks 3 uur aan de be komen wonden overleden. De Bloemendaalsche politie stelt een on derzoek in. Opening door den Commissaris der Koningin Het aantal inschry vingen van deelnemers aan de groote tentoonstelling van Gladiolen, die de volgende week in het Krelagehuis te Haarlem zal plaats vinden, overtreft de ver wachtingen. De groote tentoonstellingszaal zal maar nauwelijks ruimte genoeg bevatten voor de duizenden bloemstukken en vazen, die door buitenlandsche en Nederlandsche kweekers zullen worden opgestela. De verwachtingen zyn in de kweekers wereld hoog gespannen en er is alle aanlei ding voor het bloemenliefhebbend publiek om zich op een groote gebeurtenis op bloemen- gebied voor te bereiden. De tentoonstelling wordt Vrydag 3i Juli om twee uur door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland ge opend en biyft tot en met Zondagavond 2 Augustus toegankelijk. Gebouw „St. Bavo" „Alberdingk Thym," 8 uur Bestuur Grafischen Bond, 8 uur R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Damesleidsters vacantieuitstapjes Groote Gezinnen, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" „Geel Wit", 6 uur Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Groote Houtstraat-Vereeniging' Onder voorzitterschap van den heer A. van Weerden vergaderde het bestuur der Groote Houtstraatvereeniging Dinsdagavond met de commissie voor propaganda der lichtweek, door deze vereeniging ingesteld. Besproken werd het resultaat van het huisbezoek, dat plaats vond om de leden op te wekken tot deelname. Met genoegen werd geconstateerd, dat de belangstelling by de leden zeer groot bleek en dat dus met de actie kon worden voortgegaan. De aarzeling van enkelen bleek hoofdzakelijk voort te spruiten uit den on gunst der tijden en de stilte in zaken, maar terecht werd daartegen aangevoerd, dat als iets in staat is duizenden en nog eens duizen den naar Haarlem te trekken, het deze Lichtmanifestatie zal zijn. Het vooruitzicht is dus, dat een groot be drag in Haarlem zal worden ontvangen, wat toch uiteindelijk eiken zakenman ten goede moet komen. Als gewoonlijk hebben de achterbhjvers dan ook ongelijk en het bestuur besloot te volharden en tot algemeene deelname te blij ven aanmanen: de Lichtweek moet en zal een groot su,cces zijn. Door President Masaryck van Tsjecho- Slowakye is de orde van den Witten Leeuw derde klasse voor burgeriyke verdiensten toegekend aan burgemeester C. Maarschalk. Aan de leden van den R. K. Vrouwenbond afdeeling Haarlem is bet volgende schrij ven gericht. Namens het bestuur der Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden, verzoeken wy alle leden van onze afdeeling en ook andere vrouwen, op 1 Augustus a.s. (Feest van St. Petrus Banden) ter H. Communie te gaan, ten einde eerherstel te brengen aan Jezus, voor de vele heiligschennissen, voor de aanvallen op de Kerk in zoo vele landen en voor de versmadingen den Plaatsbekleeder van Christus de laatste tyden aangedaan. Mogen millioenen Katholieke Vrouwen, aangesloten by de R. K. Vrouwenbonden in de verschillende landen der wereld, dien dag zich in gebed vereenigen. Nieuwe vluchtheuvel Van gemeentewege heeft men op den hoek Koninginneweg—Tempeliersstraat een nood-vluchtheuvel gemaakt. Een groote uitkomst voor hen die van de stadsiyn Leidsche.vaartStation gebruik moeten maken, daar dit punt zeer gevaar lek is. De nieuwe vaste vluchtheuvel is iets lan ger en breeder. Geboren: 21 Juli, A. M. WestrusBertke, dochter: 22 Juli, J. M. KloosHahn, doch ter; 22 Juli, A. E. Perry—De Bruyn, zoon; 23 Juli, C. AntonisseVan Heems, zoon. Ondertrouwd: 23 Juli, A. A. H. A. Zoon en J. E. Berg, P, Beukers en W. J. van Leeu wen; C. F. v. Swaaningen en M. J. J. Koot; F. J. M. Nelissen en M. A. Baumeister. Getrouwd: 23 Juli, J. de Braai en C. J. Braun; M. Hoek en E. J. M. Visse, J. W. W. van Ommeren en W. L. M. Korremans. Overleden: 21 Juli. J. J. Daudeij, 73 jaar. Gasthuissingel; 22 Juli, N. Bakker—Mulder, 79 jaar, Wilhelminapark; 22 Juli, A. J., 3 dagen, zoon van G. N. Croese, Graaf Wil lemstraat; 22 Juli, B. de Lieme, 89 jaar, Schoterweg. Stichting Maandag 27 Juli Wy kunnen met zeer groote voldoening mededeelen, dat Haarlem op den 27sten Juli 1931 zijn afdeeling van net Wit-Gele Kruis zal bezitten, dus aangesloten zal zijn by een vereeniging, die toont 'n open, rui men blik te hebben voor den zieken, hjden- den mensch en daarby in daden omzet wat ze denkt tot voorkomen en leniging van het lyden te moeten doen. Ik behoef het W. G. K. by onze katho lieke Haarlemmers niet in te leiden. Al be zitten we nog geen afdeeling, iedereen heeft gehoord van den krachtigen arbeid van deze vereeniging. Waarom een afdeeling van het W. G. K.? vraagt misschien iemand. Zijn er in Haarlem geen Diaconessen, geen zusters 'an het Witte Kruis, geen Bloeders van Johannes de Deo? Zeker, die zyn er, en wy denken met»zeer groote dankbaarheid aan het liefdewerk, door hen allen verricht, en nog te ver richten voor zooveel duizenden zieken. Er bestaat echter tot nog toe in Haarlem een groot tekort aan R. K. Wijkverpleegsters. Dit tekort aan te vullen, daarom gaat het op de eerste plaats bij de oprichting van het W. G. K. By ziekte en lyden vooral heeft ieder christen behoefte aan hulp en troost van zijn eigen godsdienst, van het geloof waarin hij is opgevoed, waarin hij zyn God vindt. De katholiek voelt deze behoefte zeker veel sterker dan welke zieke mensch ook, omdat de Katholieke Kerk hare kinderen begeleidt van de wieg tot het graf; Zij leeft het heele leven van haar kinderen mee. Wanneer de katholieke wijkverpleegster nu haar liefdewerk begrijpt en in dien geest volbrengt, dan zal zy, als waarachtig lee- kenapostel, dat voelen met de H. Kerk te gemoet komen en het contact met God en de ziel opwekken, verlevendigen misschien herstellen. Welnu, als ik U nu zeg, dat meer dan de helft van onze zieke roomsche menschen niet door R. K. Wijkverpleegsters verzorgd wordt, dan is hiermede de vraag beant woord, waarom een afdeeling van het W. G. K. in Haarlem noodig is. Wy wenschen voor al onze zieken, ook voor hen die ongesteld of maar half ziek zijn, R. K. verzorging. Het W. G. K. in Haarlem, ik zeide het reeds vroeger, zal zich dan ook voorloopig tot de wykverpleging beperken. Wilt ge ons steunen, roomsche Haarlem mers, in dit mooie liefdewerk, meldt U dan by ons comité aan als lid van het W. G. K. en zeker zal dan in den kortst moge- lyken tijd uitbreiding aan ons werk gegeven worden. Inrichting van de wykverpleging: Zij zal worden waargenomen door 2 religieuze zus ters en 2 leekenzusters. De religieuse zusters wonen in de Maria-Stichting; hebben echter haar wijklokaal: Zuster Théresina in het patronaat van de Bavo, Leidschevaart, Zus ter Hildelita in het patronaat achter de St. Josephkerk, Begijnhof. Het adres van Zuster M. Gerrits is Rip- perdapark 14; haar wyklokaal Damiate- straat 1. Het adres van Zuster C. Bröring is: Raad huisstraat 4, Rijksstraatweg Schoten; haar Wijklokaal Raadhuisstraat 11, Clubhuis van de St. Liduina-kerk. De bussen, waarin de patiënten hun dok tersbriefjes om hulp kunnen werpen, zijn geplaatst: Koningsteinstraat, Patronaat; Da- miatestraat 1; Raadhuisstraat 11, clubge bouw; St. Antoniuskerk, Groenmarkt; Pa tronaat Leidschevaart; Patronaat St. Jo- sephskerk, Begynhof. Mogen wij n vriendelijk verzoeken deze practische gegevens uit de krant te knip pen. Wy hopen en bidden om Gods rykston ze gen over ons werk. Moge deze zich openbaren In de aangifte van vele, zeer vele leden en zelatricen om ons te helpen. Namens het Comité van het W.G.Kr. „Juffrouw" PEETERS, Presidente. Bloemendaal, St. Apolinaris. „Menig treffend tooneeltje zag ik in die dagen. Eén vooral zal ik niet licht vergeten. Toen de manschappen na den avondgods dienstoefening waren heengegaan, zag ik drie jonge mannen, zeker drie broers, die nog bleven knielen en samen een rozenhoedje baden. Zij wisten, dat dit waarschijnlijk de laatste keer was, dat zjj hier op aaide alle drie samen zouden zijn. (De oorlog is onmee- doogend). Zij konden niet scheiden en zoch ten bij elkaar kracht en sterkte. Zij knielden daar neer, juist alsof zij alleen waren en nie mand hen opmerkte, de handen gevouwen hun oogen ten hemel met zulk een ernstig smee kenden blik, dat de Moeder van Barmhar tigheid hun bede zeker verhoord heeft." Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen by: J. E. Strengers, Bataviastraat 15, aktentasch. Wykhuizen, Reitzstraat 46, ceintuur. Verkruysen, Ansiyn- straat 63, collier. A. Rekman, Soerabajastraat 13, ceintuur. L. C. Platei, Vroomstraat 10 rd., broche. C. Timmer, Karolingenstraat 46, duimstok. Kennel Fauna, Parklaan 119, hond (gebr. door bewoner Fr. Halsstraat). Idem, idem, hond (gebr. door Mooij, Hodsonstraat 6). P. J. Klabou, v. Oorschotstraat 25, jas. V. d. Wal, Parklaan 24a. rd., kat. Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (gebr. door Lensen, Bakkerstraat 20). Idem, idem, kat (gebr. door V. Hees, Duvenvoordestraat 20). Reimeringa, Wilhelminapark 2, kat. R. de Graaff, Cor- nelissteeg 6, sierspeld. J. M. Nicasie, Lange Annastraat 39, schortje. Bureau van politie, Smedestraat, sleutel. Bureau van politie, Smedestraat, rywielbelastingplaatje. P. B. v. d. Pol, Dr. Schaepmanstraat 8, mantel. Vroom Spykermanslaan 11, rywielbelastingplaatje. Hartendorp, Wagenweg 27, Idem. Bosma, Gen. Cronjestraat 65, idem. H. Hummel, Ti- morstraat 30, regenjas. K. Oosterling, Ruy's- daelstraat 15 rd., abonnement. Ris, Eiken straat 42, armbandhorloge. Vinke, Marnix- straat 31, broek. J. de Kroon, Waldeck Pyr- montstraat 64, boekje. A. Dhont, Witte Hee renstraat 10 rd., boekje. Smits, De Clereq- straat 127, bril. R. Hartman, Lakenkooper- straat 12, beursje m.i. Philippo, Tugelastraat 12, handdoek en zwembroek. Terpoorten, Sophiastraat 19 zw., ceintuur. Byreau v. po litie, Smedestraat, getuigschriften. Hotel „Den Hout", Fonteinlaan 3 en 5, hond. V. Zutphen, Indischestraat 29, hondenpenning. Kennel Fauna, Parklaan 119, hond (gebr. door Goed hart, Zandvoortschelaan 375). Kennel Fauna Parklaan 119, hondje (gebr. door Terstal, Rijksstraatweg 527). Bureau v. politie, Sme destraat, regenjas. Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten. Bureau v. politie, Smedestraat, muts. Hogenbirk, Voorhelmstraat 43, mantel. J. Teljeur, Linschotenstraat 66, portemon- naie m.i. J. Nieuwjaar, Oranjeboomstraat 140, parapluie. Blaas, Merkmanstraat 18, paardenleidsel. Kruyt, Haarlemmerliedestr. 46, portemonnaie. Bureau v. politie, Smede straat, pas. Idem, idem, pakje m.i. J. A. v. Deenen, Riouwstraat 28, sleutel. Brakel, Zandvoortschelaan 57, Heemstede, taschje. Bureau v. politie, Smedestraat, taschje. Sweerts, N. Groenmarkt 31 rd., zweep. Bos ma, Gen. Cronjéstraat 65, rywielbelasting plaatje. Hummel, Timorstraat 30, regenjas. C. W. v. Duin, Burretstraat 8 rd., rywielbe lastingplaatje. Bureau van politie, Smede straat, rywielbelastingplaatje. Nederkoorn, Barbarossestraat 46, akten tasch; J. Martens, Schoterweg 42, abonne ment; Postkantoor Ged. Oude Gracht, ak tentasch; Visser, Tulpenstraat 24 rd., bril; Leeuwenkamp, Westergracht 31, ceintuur; L. E, Skene, Kostverlorenstraat 83, Zand- voort, doekspeld; Fa. Lohmeyer, Barteljo- risstraat 11, handschoen; Weidsma, Ursula- straat 10 f, handschoen; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (gebracht door v. d. Berg, Veiserstraat 28), idem, idem bat (gebracht door Puts, Kinheimplein 4, Bloemendaal), idem idem kat (gebracht door Bertholee, Lange Heerenstraat 11); idem idem kat (gebracht door V. Reyn, Bree- straat 21); Geeves, Leidschestraat 64, kat; J. Smit, Merwedestraat 15, mes; Bernard, Ged. Oude Gracht 79, mes; Rienstra, Ruys- daelstraat 17rd., mand; Hollenkamp, Hoo- gerwoerdstraat 50, mutsje; Broertjes, Ber kenstraat 19, pakje m. i.; fa. Wisbrun Liffmann, Groote Houtstraat, parapluie; Visser, Santpoorterstraat 46, rijwielpomp; J. A. Kors, Ged. Voldersgracht 1, een paar schoenen; Hesseling, Alb. Thymstraat 22, schoen; Postkantoor, Ged. Oude Gracht, pa rapluie; Stoelman, Schagchelstraat 38, vul penhouder; Bureau van politie, Smedestr., rywielbelastingplaatje; Schouten, Nieuwe Gracht 50, ring; Fontijn, Teylerstraat 71zw., rywielbelastingplaatje; W. F. Eysten, Tes- lastraat 12, idem; J. v. Mualen, Heemsteed- sche Dreef no. 258, Heemstede, ring. „DE GEHEIMZINNIGE INBREKER", door C. Goudriaan. Uitg. Gebr. Kluit man, Alkmaar. Een spannend jongensboek, dat met graagte geiezen zal worden. Twee flinke jongens beleven in hun vacantie heel wat avonturen. Zy spelen min of meer de rol van rechercheur, maken jacht op inbre kers, en komen in moeiiykheden, doch we ten zich daar steeds stevig door te slaan. Ook komen zy in kennis met vriendelijke Duitsche zakenmenschen, die zy naar Hamburg zeilen. En het einde is zoo goed, als men het maar wenschen kan. Een pittig boek, dat wy gaarn# aanbe velen Pol Dom gaf goede illustraties. Faillissementen 23 Juli opgegeven door v.d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 22 Juli: A. Crost, koopman, Amsterdam, Nieuwmarkt 28 I. R.c. Mr. H. P. van Ber- kum. Cur. Mr. A. F. Schepel, Amsterdam, Heerengracht 352. L. H. G. Dassen, banketbakker, Amster dam, Zaanstraat 15 hs. R.c. Mr. H. P. van Berkum. Cur. Mr. A. F. Schepel, Amsterdam, Heerengracht 352. H. Wessner, koopman, Amsterdam, Recht- boomsloot 77. R.c. Mr. H. P. van Berkum. Cur. Mr. A. F. Schepel, Amsterdam, Heeren gracht 352. H. J. F. Attema, koopman, Valeriusstraat 216 boven, Amsterdam. R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mevr. B. R. J. Belifante Jessurum, Prinsengracht 860, Amsterdam. J. M. Vink, pensionhouder, Valeriusstraat 20 hs., Amsterdam. R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. H. Westermann, Amster dam, Rokin 103. B. A. Berendsen, commissionnair in effec ten, Amsterdam, Hunzestraat 19 I. R.c. Mr. B. de GaayFortman. Cur. Mr. H. Wester mann, Amsterdam, Rokin 103. J. H. Nordmann, los werkman, Amster dam, Dapperstraat 39 II. R.c. Mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. Mr. M. O. Cahen, Amsterdam, Leidschekade 75. L. W. F. Hakkenberg van Gaasbeek, Galery 45, Amsterdam. R.c. Mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. Mej. Mr. M. A. Suyling, Amster dam, Heerengracht 473. J. J. Punt (firma „De Nijverheid") K. du Jardinstraat 51 II, zaak, Hamerstraat 20, Amsterdam. R.c. Mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. Mej. Mr. H. A. Suyling, Amsterdam, Heeren gracht 473. J. Ph. van Schaick, J. v. Lennepkade 214, Amsterdam. R.c. Mr. A. C. N. P. Ruys. Cur. Mej. Mr. M. A. Suyling, Amsterdam, Hee rengracht 473 E. Schoonhoven, koopman, Apeldoorn, Oranjedwarsstraat 15. R.c. Mr. H. L. Mees. Cur. Mr. B. ten Cate, Zutfen. De Handelsvennootschap onder de firma F. D. Pronker Co. Apeldoorn. R.c. Mr. A. H. van der Giesen. Cur. Mr. J. L. Sölner, Zutfen. J. F. Petrick, stoffenverver, Utrecht, Ryn- laan 212. R.c. Mr. J. J. Wijnstroom. Cur. Mr. A. B. Adrian, Utrecht. G. F. van Luyn, Utrecht, Floris Heermale- straat 28 bis. R.c. Mr. J. J. Wijnstroom. Cur. Mr. F. Olthoff, Utrecht. A. Rijke, candidaat-notaris, Bilthoven (de Bilt) ten Catelaan 27. R.c. Mr. J. J. wyn- stroom. Cur. Mr. S. M. S. Furnée, Utrecht. G. J. Bakker, veehouder, Waverveen gem. Vinkeveen en Waverveen. R.c. Mr. J. J. Wijnstroom. Cur. Mr. A. F. v. d. Bosch, Woerden. D. Sanders, aannemer, Eindhoven, Bosch- dyk 299, R.c. Mr. Sassen. Cur. Mr, Dr. L. Janssens, Eindhoven. K. Peters, motorhandelaar, Eindhoven, Hoogstraat 191. R.c. Mr. Dr. Heyman. Cur. Mr. J. J. A. v. d. Putt, Eindhoven. A. van Frank, Den Bosch, Havenstraat 35. R.c. Mr. Vollgraff. Cur. Mrs. Jos. van Be- souw en A. Bloemarts, Den Bosch. J. K. v. d. Perk, schilder, Dordrecht. R.c. Mr. van Aken. Cur. Mr. de Jager, Dordrecht. M. Alkema, koek- en banketbakker, Al- blasserdam. R.c. Mr. C. J. Heemskerk. Cur. Mr. W. O. de Kat Angelino, Dordrecht. J. Pieters, Veendam, Bovenoosterdiep 14. R.c. Mr. J. F. B. J. Godding. Cur. Mr. F. J. Kuiper, Veendam. G. H. van der Ark, landbouwer, Winsch. Oostereinde-Winschoten. R.c. Mr. J. F. B. J. Goddina. Cur. Mr. Tj. Stoel, Winschoten. H. Hemmen, aannemer, Nw. Weerdinge, Emmen. R.c. Mr. G. M. Doornbos. Cur. Mr. C. H. Lind, Emmen. Jur. Jonker, rywielhandelaar en koopman, wonende te Breezand, Anna Paulowna, aan de Zandvaart. Mr. A. H. Ledeboer R.c. Mr. Ir. N. J. van Leeuwen Cur. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement J. A. W. Roozen, bloembollen- kweeker, destijds wonende te Anna Pau lowna, thans te Den Helder, Lorentzstr. 99. DE ONBEKENDE SOLDAAT „Een hooge grafheuvel trof mijn oog. Vier paar voeten staken er onder uit; één was van een Duitscher, te oordeelen naar zijn schoeisel en daarnaast lagen drie Franschen: vriend en vijand slapen hier hun langen laatsten slaap in vrede samen. Zij waren dra gelijk wel met aarde bedekt in vergelijking met den volgenden, dien ik zag. Hier toch lag slechts een handvol aarde op het verminkte lichaam, maar armen, beenen en hoofd wa ren nog zichtbaar. Het scheen mU een jonge kerel toe, met blond, goudkleurig haar. „Een onbekende soldaat" was alles, wat het hou ten kruis op zijn graf over hem vermeldde, maar ik dacht aan zyn arme bedroefde moe der, die daar ver weg zit te denken aan haar jongen, die vermist werd en tegen alle hoop in hoopt, dat hij misschien nog terug zal keeren. Gode zij dank, de hemel zal hen eens wederom met elkaar vereenigen. Ik vond een spade In de buurt liggen, en na een paar uur hard werken had ik de lichamen behoorlijk bedekt, zoodat zij ten minste op aarde in vrede kunnen rusten." (Pater Doyle S.J. Brieven van de slachtvelclen aan zyn vader). Aan den vooravond van het ver trek van het luchtschip De belangstelling in de omgeving van de luchtschepenwerf werd gisteren ieder uur grooter. Er kwamen zelfs menschen per auto bus uit Luzern. Het luchtschip lag startklaar in de hal. Het werd den geheelen dag door belangstel lenden bezichtigd. Hedenochtend om 9.30 uur zou de „Zepp." opstygen voor zijn Poolvlucht. Des avonds zal te Berlijn de eerste tusschenlanding wor den uitgevoerd ten einde post in te nemen, zoomede proviand en brandstof. De tweede tusschenlanding zal Zondag 26 Juli te Leningrad plaats hebben. Hier zal men een dag verbiyven. Te Leningrad zal de bemanning de eigen- lyke pooluitrusting ontvangen. Het is nog niet vastgesteld wanneer het luchtschip, zich bij den ysbreker „Maligyn" zal voegen. Ongunstige weersgesteldheid. Het Meteorologisch Observatorium te Le ningrad deelt mede, dat op het oogenblik in de nabyheid van Franz Josef-land slecht weer heerscht, gepaard gaande met storm en regen. Volgens de Russische meteorologen zouden ook de vooruitzichten voor de ko mende dagen niet op een spoedige wyziging van de weersgesteldheid wyzen, zoodat de vlucht van de „Graf Zeppelin" daardoor ten zeerste bemoeilijkt kan worden. Het luchtschip gestart Het luchtschip „Graf Zeppelin", is he denochtend om 9.47 voor de vlucht naar de Noordpool gestart. Reeds in den vroegen ochtend verzamel den zich honderden belangstellenden bij de Zeppelinwerf te Friedrichshafen. Te half 9 arriveerden de eerste passagiers en leden van de bemaning met familie leden. Dr. Eckener was vergezeld door zyn echt- genoote en zyn dochter. Te kwart voor 9 werden de motoren aan gezet. In het kantoor van kapitein Lehmann had het personeel nog een korte conferen tie met den luchtschipleider en met den leider der expeditie, Samoilowitsj. Aan boord van de „Graf Zeppelin" bevin den zich 30 leden der bemanning, onder wie dr. Eckener, met den luchtschipkapitein Lehmann, Flemming, Schiller en Bruns en 16 passagiers. Vlot verloop van den start Ondanks den straffen Westenwind, ge schiedde de start vlot en zette het lucht schip weldra koers in de richting van Stutt gart, onder daverend gejuich van de reusachtige menschenmenigte, die dr. Eckener en zyn mannen voor het vertrek naar den Pooltocht uitgeleide was komen doen. Voor het vertrek heeft de Russische ge leerde en Fooionderzoeker, professor Samoi lowitsj verklaard, dat hy het niet uitgesloten acht, dat op deze vlucht nieuw land wordt ontdekt. Men hoopte tégen 5 uur vanmiddag de tusschenlanding te Berlijn te kunnen ma ken. Radiorede van dr. Eckener Voor het vertrek van het luchtschip hield Dr. Eckener een korte radiorede. Dr. Eckener betreurde, dat de tocht in een voor Duitsch- land zoo emstigen tyd plaats vindt, doch de voorbereidingen waren zoo ver geweest, dat men onmogelyk den tocht kon uitstel len. Men moest deze poolvaart van de „Graf Zeppelin" geheel beschouwen als de geschie denis in de wetenschap. Tot aan den laatsten ademtocht moest Duitschland de wetenschap biyven dienen. De kosten van de vlucht worden voor gedekt door het buitenland en voor yx door de Philatelisten van de geheele wereld. Graf Zeppelin, de eerste constructeur van het bestuurbare luchtschip, had reeds het voornemen gehad, om met behulp van zijn uitvinding het Poolgebied te onderzoeken. Weer een nieuw record De bekende Amerikaansche recordvlieger Frank M. Hawks, tijdens zyn jongste vluch ten in Europa bekend als „de vliegende kogel", heeft wederom een verbazingwekkend record op zijn naam gebracht. Hij vloog n.l. in één dag het traject New-YorkCuba heen en terug, een afstand van ruim 4400 K.M., in 17 uur en 4 minuten. Hy ge bruikte zijn ontbyt te New-York, zfjn lunch te Havanna en zijn diner wederom te New- York. Hy sloeg het onlangs gevestigde record van den vlieger James Hall voor het traject New-York—Havanna, met 27 minuten, door dezen afstand te vliegen in 8 uur, 8 minu ten. In totaal landde hy vier maal onderweg om benzine en olie by te vullen. De daar voor benoodigde tijd is niet in den vlieg- tyd inbegrepen. (cable) VRIJDAG 24 JULI Parijs Brussel bonden New-York i Berlijn Ztlrich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau VRIJDAG 24 JULI 9.70 9.80 34.55 34.65 12.09% 12.10% 2.48 2.49 48.30 48.40 12.95 13.05 22.40 22.60 66.30 66.45 66.20 66.40 66.20 66.40 7.30 7.40 34.80 35.— Vorige Koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 4% Nederl. 1916 4 H Nederl. 1917 4% Nederland 1931 4)4 N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-My. industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda 8ethlehem Steel D. 8. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mynbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union Oil Rubber Atiam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott. TapanoeU Serbadjadl Silau V, I, O. O, Allied Intercontln Rubber at aiwm Scheepvaart Holi Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker tl. A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Jaxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabash Jhlc. Milw. St. Paul Kansas City South Erie Rallr 'rolongatie 102 103% 1031/16 1027/is 977/8 112 114% 125% 154% 88% 55 42% 23 274% 517/8 4525/32 6'/a 1315/i« 30% 77 187 25 206% 1U% 5% 9 6% 80% 66 42 21 45 20 38 36 3Vis 10% 8% 40Vg 117 8 200 238 32% 272 40 161 13®/ia 513/u 281/is 22 2% iu2 103% 1031/16 102Vi« 156% 57% 43 102% 161% 267 52% 30 77 25 207 9% 6% 80% 322 86 198 235 32 272 14 23 EDEGO RIJWIELEN ƒ46.— (met dynamolamp) EDEGO-STOFZUIGERS 46.— geheel compleet. ALLEENVERKOOP BIJ bij de brug. Worden 8 dagen op proef geleverd. Een dichte gevraagd voor hit of klein paard. Br. met opgaaf van prys onder no. 1823, Bureau van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2