HAAS 'AZIJN VOOR UW GEZONDHEID DE BESTE DE SOUVEREINITEIT OVER GROENLAND TWEEDE BLAD VRIJDAG 24 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Drie rechthebbenden STADSNIEUWS Onaangenaamheden tusschen Zandvoort en Bloemendaal VERKEERSONGE VALLEN Oplichter gearresteerd ons 5. Bazar voor de Stille Armen Coöp. Haarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling Diamantleveranties niet betaald Kapperszaak G. H. van Looy (Van een arctischen medewerker) De Eskimo's Er is slechts één punt, waarover mogend heden, die een land tot kolonie onder hun vlag willen maken, het met elkaar eens zijn: het kan in geen geval eigendom der inboor lingen blijven en onder hun eigen bestuur. Bij de kwestie tusschen Noorwegen en Dene marken over de souvereiniteit over Groen land zullen de Eskimo's dan ook niet ge hoord worden. Groenland is driemaal gekoloniseerd, eerst door de Eskimo's, daarna door de Noorman nen en ten slotte door de Denen. De zwerf tocht der Eskimo's vanaf de kusten van de Behringstraat, waar zij oorspronkelijk van daan kwamen, over de arctische eilanden ten Noorden van Canada en het zeeijs trek kend, totdat zij ten slotte op de kust van Groenland aankwamen, is een wonderlijk verhaal van ontbering, moed en 'n ongeloofe- lijk uithoudingsvermogen. Alleen doordat zij Eskimo's waren, Eskimanlik d.i. eters van rauw vleesch, een ras, dat uitsluitend van visch en vleesch kan leven, hebben zij zich weten te handhaven in het barre klimaat en het onherbergzame landschap. Des zomers levend in tenten van rendierhuid op den wal, des winters in igioes, sneeuwhutten, op het zeeijs. Pas voor duizend jaar schijnt hun emigratie vanaf de Behringstraat te zijn be gonnen en eerst een eeuw later verschijnt hun voorhoede, over het ijs van Baffinsbaai trekkend, op de Westkust van Groenland. Dit arctische eiland is het grootste der we reld wanneer wij Australië als een con tinent beschouwen. Het heeft een oppervlakte van 830.000 vierkante mijlen, waarvan echter minder dan 10 procent bewoonbaar land is. De overige 90 bestaan uit een met eeuwig ijs bedekte hoogvlakte, 20009000 Eng. voet boven zeepeil, het zoogenaamde landijs van Groenland. Dit landijs vormt een slagboom tusschen de West- en Oostkust, die pas in onze dagen is doorbroken het eerst door Nansen in 1888. De koloniseerende Eskimos hebben de Oostkust dan ook niet over dit landijs bereikt en evenmin langs de Noord kust dit zou eerst in 1900 aan Peary ge lukken maar naar het Zuiden afzakkend, om Kaap Vaarwel heen, weer naar het Noor den omhoog trekkend. Op dezen tocht waarbij vergeleken die van Israel door de woestijn kinderwerk was zijn ze tot ver be neden den poolcirkel gekomen. Groenland 's Zuidelijkste punt, de reeds genoemde Kaap, ligt zeven graden ten Zuiden van den pool cirkel, de Noordelijkste punt, Kaap Jesup, slechts zes graden van de Pool. De Noorde lijkste Eskimo's, de zoogenaamde Pool-Es kimo's, wonen aan de kust van Kane-Basin op plus minus 80 graden. De Noren-. Toen het jonge Christendom in Noorwegen het geheele aanzijn der samenleving ver anderde, werd het velen vrijgeboren Vikings, ontembaar als zij waren, te benauwd in hun vaderland. Met de strijdbijl in de hand stap ten zij in hun open Vikingbooten, waarover slechts 's nachts een leeren tentzeil werd ge trokken,o en staken in zee. Via de Orkney's, de Shetiands en de Faröer, waar zij de bevol kingen onderwierpen, bereikten zij het onbe woonde IJsland onbewoond, al huisden er een paar „papar", Iersche kluizenaars, die ijlings verhuisden, toen de ruwe Noor mannen hun eenzaamheid zoo ruw kwamen verstoren. Eric de Roode, die wegens man slag Noorwegen had moeten verlaten, sloeg op IJsland ook een paar maal verschillende lieden dcod hij had het altijd direct met zijn buren te kwaad en stak, op het Althing te Thingvellir vogelvrij verklaard, andermaal in zee. Hü zeilde op goed geluk de ondergaande zon achterna en landde ten slotte op de Westkust van een land dat hij Groenland noemde. De kuststrook, waar hij landde, wordt door een uitloopertje van den warmen golfstroom bespoeld en heeft daar door voor 'n arctische kust 'n bijzonder gun stig klimaat. Met als gevolg overvloed van gras en berkenboschjes. In Eric's kielzog zeilden tal van andere kolonisten Eric ging na een paar jaar eens kijken op IJsland hoe daar de wind voor hem woei en op de Groenlandsche kust ontstond een bloeiende Noormannenkolonie, die nog tijdens het leven van den ouden zeekoning gekerstend werd. Zelfs Eric's echtgenoote werd Christin; Eric, die zoo vlot met de strijdbijl tegenover der den geweest was, schijnt thuis weinig te ver tellen te hebben gehad. Eric's zoon, Leif, die eens naar IJsland op bezoek ging, miste thuisvarend Kaap Vaarwel en kwam op de kust van Labrador terecht, daarmee vijf eeuwen voor Columbus en Cabot Amerika ontdekkend. De Groenlandsche Noren zijn aangegroeid tot zeker meer dan tienduizend in getal; de bisschop van Groenland was suffragaan-bis schop bij den bisschoppelijken troon van Trondhjem .en ais het contact met het moe derland bewaard was gebleven, zouden zij er heden nog zijn en was Groenland van kust tot kust Noorsch. Dan had Noorwegen op heden een groot koloniaal arctisch rijk, want ongetwijfeld zouden daartoe nu ook behooid hebben de eilanden van den archipel, die nu pas geleden door Canada in zijn geheel geannexeerd is als het grootste noemen wij alleen Baffins Land, 211.000 vierkante mijlen, dat met 1000 inwoners voor dicht bevolkt doorgaat. Waar in onze dagen met de wetenschappelijke economische ontslui ting der poolstreken pas een begm wordt gemaakt, laat zich toch alreeds zien welke schitterende mogelijkheden hier voor Noor wegen verloren zijl. gegaan. D"2 Denen Een verschrikkelijk noodlot voor Noorwe gen, de Faröer, IJsland en Groenland is het geweest, dat door de Unie van Kalmar in 1397 deze landen onder Deensche souverei niteit zijn gekomen. Vanaf dat oogenblik heeft de doodsklok geluid over alles wat Noorsch was. Al deze landen werden feitelijk Deensche kolonies en ze werden behandeld volgens 't afschuwelijke koloniale systeem, dat in die dagen algemeen goed werd geacht. De zeevloot der Noren ging volkomen te niet, ae beste en eerste Oceaanvaarders der wereld mochten alleen nog kustvaart uitoefenen De handel kwam als een monopolie in vreemde handen in Noorwegen van e Duitsche Hanze. Op IJsland werd tenslotte elk IJslander een Deensch handelaar aange wezen, aan wien hij practisch door Kopen hagen verkocht werd: hij werd gegeeseld, in dien hij zijn waren naar een ander bracht. Met de Noorsche kolonie op Groenland waarmee contact via Trondhjem of Bergen ging, werd ten slotte elke verbinding als niet loonend verbroken. Vanaf dat oogenblik was de kolonie ten dood. opgeschreven, in s ec te jaren werd het vee geslacht en opgegeten, steeds meer huwden de Noren Eskimo-meis jes en zonder een pijl af te schieten of een lansstoot toe te brengen, overwonnen de Es kimo's uiteindelijk de Noren, De anthropo- logen hebben dit uit de grafvondsten bij de ruïnevelden overduidelijk gelezen. Voor he. jaar 1500 was ae Noormannenkolonie ver dwenen en Groenland opnieuw een fabel- land geworden. Eerst een eeuw later zou het door walvischvaarders opnieuw ontdekt worden. Dit feit brengt de Denen op de kust van Groenland. Een poging om de Westkust opnieuw te koloniseeren mislukt, maar leidt tot de kerstening der Eskimo's, totaal op heden een 16.000 in getal. Onder hen wonen een kleine 300 Denen, met wie een sterke bloedmenging heeft plaats gehad. Nagenoeg allen wonen aan de Westkust, slechts een 750 aan de Oostkust te Angmagsalik, daar door de Denen samengebracht als een droe vig overschot van een vroeger veel grooter aantal langs de neele kust verspreid, ons Nederlanders als standplaats toegedacht voor een magnetisch station tijdens het 2de Int. Pooljaar, 1932—1933. Ook te Scoresby Sound doen de Denen een poging om er opnieuw Eskimo's te vestigen. Niemands-Land Tal van arctische streken werden tot voor kort beschouwd als „Niemands-Land", tot gröot nadeel van alle inwonende menschen en dieren. De vrede van Versailles bracht de souvereiniteit over Jan Mayen, Bereneiland en Spitsbergen aan Noorwegen. Het tractaat van 9 Juli 1924 tusschen Noorwegen en De nemarken erkent de Deensche rechten op Groenland, behalve voor de Oostkust ten Noorden van de Lindenow Fjord (60 gr 27 min. N.) tot aan den Sisten gr., uitgenomen de Eskimo-enclave van Angmagsalik. Op het genoemde stuk ,'an de Oostkust doet Noor wegen verschillende rechten gelden, o.a. die van jacht en visscherij. Aan Engeland zijn bij deze overeenkomst dezelfde rechten als aan Noorwegen voorbehouden; Engeland dankt dit werk aan den Schot Scoresby, den bekenden wetenschappelijken walvischvaar- der omtrent 1820. Noorwegen heeft in het belang van zijn visschers sedert 1922 te Mygbutken (73° 30') in het seizoen een draadloos station, dat eiken dag weeroenchten geeft Begrijpelijkerwijze hangt de souvereiniteit over de Oostkust dus nog erg in de lucht. Op het zeeijs :angs de kust zijn jaarlijks tienduizenden zeehonden te vangen, de vischgronden zijn bijzonder rijk en het mijn wezen is pas in het begin van zijn ontwikke ling; cryoliet wordt reeds gedolven. Het is dus te begrijpen, dat vroeger of later de souvereiniteitskwestie opnieuw aanhangig moet worden gemaakt. De Denen hebben kort geleden een groote expeditie naar het betwiste gebied gezonden. Van den weerom stuit deden de Noren het direct ook. Deze laatste schijnen nu officieel de Noorsche vlag te hebben geheschen, het land „Eric de Roode's Land" doopend. Wel desavoueert de Noorsche regeering voorloopig officieus deze daad, maar ze heeft toch direct een buitengewonen ministerraad over deze aan gelegenheid bijeengeroepen. De Deensche re geering neemt een afwachtende houding aan, maar verklaart, dat de zaak waarschijnlijk voor het Haagsche Hof zal worden gebracht. Helaas zullen wil in Den Haag geen Eski mo's in broeken van ijsberen- en jakken van zeehondenvel zien verschijnen om hun eischen te doen hooren. Men regeert over Groenland en over hen zonder hen, al moet ter eere der Denen gezegd worden, dat zij dit sedert de laatste tientallen jaren op voor beeldige wijze doen. J. W. „Zang en Vrienschap" In het maandblad van „Zang en Vriend schap" lezen wij onder het opschrift „De nieuwe koers": Toen met het sluiten van ons vorig con certseizoen de heer Fred. J. Roeske zijn ge geven belofte op zoo voortreffelijke wijze had ingelost en afscheid van ons had genomen, gevoelden we ons als de bemanning van een schip, dat, op vreemden bodem door den kapitein verlaten, door bevriende hulp al thans in vaderlandsche haven was terugge- brach t. Meesterlijk heeft de vreemde kapitein het schip geleid en hoe gaarne hadden wij hem gehouden, doch zijn plicht riep hem elders en wij beseften, dat wij ons lot zelf in han den hadden. Gelijktijdig bevond zich in dezelfde haven een tweede schip, eveneens zonder kapitein en het lag voor de hand, dat de bemannin gen elkander van uit de verte gadesloegen. Het mag indernaad een toevalligheid ge noemd worden, dat in dezelfde periode zoo wel de Haarlemsche Orkest Vereeniging als de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" voor een directeursvacature kwamen te staan en wellicht is onbewust hierdoor voor beide vereenigingen het woord „samenwer king" als een fata morgana aan het uit spansel zichtbaar geworden. Het gebeurt echter wel vaker, dat een droombeeld aanleiding geeft tot overdenking, welke op haar beurt weder leidt tot werke lijkheid. Zoo is het ook hier geschied en de breede opvatting, waarvan het bestuur der H. O. V. in de plaats gehad hebbende conferenties blijk gaf, was welhaast van den aanvang af een waarborg, dat de plan nen tot verwezenlijking zouden komen. „Zang en Vriendschap" mag zich gelukkig prijzen, dat de besprekingen, gevoerd tus schen de besturen van beide vereenigingen, geleid hebben tot het stichten van een be langengemeenschap, waartoe wel het meest gunstige moment is gekozen, nu beide in stellingen onder een en dezelfde directie konden gesteld worden. De meening, van bevoegde zijde te kennen gegeven, als zou in samenwerking de eenig juiste weg te vinden zijn, mogen wij ten volle onderschrijven en, waar we vertrouwen stellen in de capaciteiten van den heer Schuurman, twijfelen wij niet of in de naas te toekomst zal het aan de wederzijdsche kunstlievende leden in de eerste plaats ten goede komen, dat beide vereenigingen, be halve ieder afzonderlijk, ook gezamenlijk hun krachten gaan stellen in dienst van het muzikaal leven onzer stad. Het behoeft nauwelijks betoog, dat voor dit gemeenschappelijk streven nog wijde perspectieven open liggen en het lijdt geen twijfel of de belangstelling van het kunst minnend publiek zal in deze richting aan merkelijk toenemen. Laten wij, zangers der aloude Liedertafel, ons van stonde af aan voornemen, onze volle kracht te geven, eenerzijds in het belang van ons plaatselijk muziekleven en tevens tot heil, zoowel van de Haarlemsche Orkest Vereeniging als van „Zang en Vriendschap" Examens Hoofdacte HAARLEM, 23 Juli Geëxamineerd 4 vrouwelijke en 4 mannelijke candidaten. Ge slaagd de dames Ch. L. Peters, Amsterdam; P. J. van de Berg, Haarlem en de heeren D. Groot, Krommenie en H. P. Greuter, Vo- lendam. Afgewezen 4, Over het plan tot het leggen van een bouwverbod In de raadsvergadering der gemeente Bloemendaal, de vorige week gehouden, heeft loco-burgemeester Laan gesproken over „schunnig" optreden van Zandvoort tegenover Bloemendaal, door een bouwver bod te leggen op een strook grond, waardoor Zandvoort op een goedkoope manier grond in handen zou krijgen. In de gisteravond gehouden raadsvergade ring van Zandvoort, heeft burgemeester Van Alphen geprotesteerd tegen dit optreden van den heer ^aan, waarbij hij de volgen de verklaring aflegde: In verschillende dagbladen is vermeld geworden, dat de voorzitter van den raad van Bloemendaal een uitdrukking aan het adres van ons gemeentebestuur heeft ge bruikt, die een bespreking en weerlegging mijnerzijds vereischt. Ik lees in een verslag van een der Haar lemsche dagbladen 't volgende: „Bezwaarschrift tegen bouwverbod. B. en W. stellen voor, bij den raad der gemeente Zandvoort een bezwaarschrift in te dienen tegen Zandvoorts voornemen tot het leggen van een bouwverbod op de duin- reep langs den boulevard. De Voorzitter geeft een uiteenzetting van den gang van zaken, waarbij hij op merkt, dat het hier een object van 2 y2 ton gekapitaliseerd bedraagt. Zandvoort wil nu een bouwverbod op den grond leggen, om, daar is spr. van overtuigd, goedkoop den grond in bezit te krijgen. Dat noemt spr. een schunnige, een ordinaire manier van doen. Dat had spr. van een fatsoenlijke gemeente niet verwacht. Nu wil de gemeente Zand voort de gemeente Bloemendaal in de luren leggen; zij denkt de „boertjes" van Bloe mendaal te „hebben". Maar dat zal die ge meente nog wel spijten, want zij heeft de gemeente Bloemendaal nog wel eens noodig. Spr. wil echter vertrouwen hebben in de fatsoenlijkheid van den raad van Zandvoort en hopen, dat deze geen bouwverbod op den grond zal leggen. Mocht dit toch gebeuren, dan zal de gemeente Bloemendaal in hoog ste instantie de zaak uitzoeken. Spr. meent, dat Zandvoort niet eens het recht heeft te doen, wat zij nu wil doen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men." Hoewel ik ten volle erken, dat vooral in den tegenwoordigen tijd men eikaar noodig heeft en zulks zeer zeker het geval kan zijn, gemeentelijk gesproken met twee buur gemeenten, bezie ik de uitlating van ge noemden voorzitter toch wel in het licht van een soort dreigement; te meer waar gesproken wordt, dat een wensch zou be staan om onzerzijds de gemeente Bloemen daal „in de luren te leggen" en dat wij de „boertjes" van die gemeente denken „te hebben". Ik weet mij absoluut overtuigd van het feit, dat bij geen onzer ooit noch die wensch, noch die gedachte is opgekomen. Erger is, dat vermoed wordt, dat de be doeling van Zandvoort zou zijn om dien grond in bezit te krijgen en de voorzitter in verband met die volkomen bezijden de waarheid geuite veronderstelling de handel wijze van ons College als „schunnig" meent te mogen aanmerken. (Opgemerkt zij, zooals straks zal blijken, dat bij schrijven d.d. 21 Januari j.l. door B. en W. dezer gemeente verzocht werd, den koopprijs te willen me- dedeelen). In de volgende vergadering van uw Col lege zal de behandeling van dat bouwverbod ter tafel komen; wij komen derhalve op die materie terug, maar reeds thans zij het mij vergund, een zeer korte toelichting op de toedracht der feiten te geven, in het bij zonder doe ik zulks, omdat, indien althans de verslagen in de dagbladen juist zijn, de overige leden van den raad der gemeente Bloemendaal zich met de meening van den voorzitter vereenigden en, naar ik meen te mogen aannemen, niet op de hoogte van de ware toedracht der feiten zijn. Bij schrijven d.d. 21 Januari 1931 deelden B. en W. dezer gemeente aan het gemeen tebestuur van Bloemendaal mede, dat bij besluit van den raad van Zandvoort d.d. 30 December 1930 besloten is om de aan de gemeente Bloemendaal toebehoorende duin- reep in de naaste toekomst te bestemmen voor den aanleg van een straat met verzoek of Bloemendaal bereid is, gemeld terrein aan de gemeente Zandvoort af te staan. Opgemerkt zij, dat de Erven wed. van dei- Vliet op de kadastrale leggers als eigenaren van den bedoelden grond stonden aangege ven en dat B. en W. later bleek, dat niet Erven van der Vliet maar de gemeente Bloemendaal de eigenaresse was. B. en W. schreven o.m. woordelijk: „Het ligt voor de hand, dat voorkomen moet worden, dat op dien grond gebouwd wordt, en daarom verzoeken wij u ons te willen melden, of de gemeente Bloemen daal genegen is het terrein aan de ge meente Zandvoort in eigendom over te doen. Zoo ja, dan stellen wij het zeer op prijs, spoedig van u antwoord te mogen ontvan gen met vermelding van den koopprijs. Wij merken hierbij op, dat het in ons voornemen ligt te trachten op gemeld ter rein een bouwverbod te krijgen, zulks in het belang van de veiligheid van het ver- keer/» Dus op 21 Januari reeds wist het ge meentebestuur van Bloemendaal, dat van een bouwverbod sprake was. Op 10 April d.a.v., dus 2'A maand later, moest het gemeentebestuur van Bloemen daal verzocht worden om een beantwoor ding van het schrijven van het gemeente bestuur van Zandvoort. Den 15den April werd een schrijven van Bloemendaal ontvangen, waarbij om een uitgewerkt plan voor de beoogde verbreeding werd verzocht, welk plan op 15 Mei d.a.v. werd toegezonden. Bij schrijven d.d. 22 Mei j.l. deelde het gemeentebestuur van Bloemendaal mede, dat de raad van die gemeente afwijzend tegen eventueelen grondverkoop stond. Ik meen na deze uiteenzetting, waartoe ik mij verplicht achtte in verband met de woordenkeus van Bloemendaals raadsvoor zitter, voor heden te kunnen volstaan; met goed vertrouwen laat ik het oordeel over de handelwijze van ons gemeentebestuur over aan hen, die op de hoogte van de feiten gebracht worden; mijn meening is, dat de voorzitter van den raad van onze mooie buurgemeente dien dag ten opzichte van zijn qualificatie van de handelingen van ons gemeentebestuur minder fraai voor den dag is gekomen. De heer SLEGERS merkt naar aanleiding van deze verklaring op, dat Bloemendaals raadsvoorzitter een zeer kapitaalkrachtig man is, doch krachtens zijn uitdrukking als raadsvoorzitter geen gentleman. Federatie van Haarlemsche Muziekvereenigingen Een grootsche aubade aan „Crescendo". De Federatie van Haarlemsche Muziek vereenigingen biedt haar lid, de feestvie rende vereeniging „Crescendo" van Spaarn- dam op Zaterdagnamiddag 7 uur, bij de opening van haar jubileum, een aubade aan. Deze aubade zal opgeluisterd worden door de 10 aangesloten vereenigingen. De regeling is door het bestuur der Fe deratie als volgt voorgesteld: De opstel ling vindt plaats bij het Kalfje, de kinder speelplaats aan de Kloppersingel, des avonds 6.30 uur. De deelnemende vereenigingen marchee- ren in de volgende volgorde: 1. „Johet"; 2. „St. Caecilia"; 3. „Voorwaarts"; 4. „Tramfanfare"; 5. „Politie-muziekv."; 6. „Kunstkring"; 7. Harmonie „Crescendo"; 8. „Kunstgenot"; 9. „Utile Dulci"; 10. „Ex celsior." De route welke genomen wordt is Prin sen-bolwerk, Kennemerplein, Schoterweg, Cronjéstraat, Soendaplein, Florisstraat naar de Spaarndammerdijk, waarlangs naar de Kolk gemarcheerd wordt. Op de Kolk wordt de feestmarsch, aangeboden door de jubileerende vereeniging, onder leiding van haar directeur F. A. Dekker, uitgevoerd. Hierna vertrekken alle vereenigingen naar het feestterrein, waar wederom de marsch uitgevoerd wordt Hierna luisteren de deelnemers naar het concrt door de feestvierende vereeniging. Des avonds gaat het gezelschap per boot terug naar Haarlem. Vrachtauto in brand Gistermiddag omstreeks 12 uur reed een vrachtauto van den heer K., uit Halfweg, op den Rijksstraatweg HaarlemAmsterdam. Nabij de Liedebrug bemerkte de bestuurder, dat de auto warm geloopen was Toen hij omkeek zag hij, dat de bak van den auto, warin zich een hoeveelheid vet bevond, in brand stond. Het vuur vond in het vet een gretig voedsel. De man bracht zich in veiligheid, maar kon tegen het vuur niets uitrichten. De auto brandde geheel uit. Een in de nabijheid staande luxe-auto werd door overgeslagen vlammen beschadigd. Met eenige emmers water heeft de politie het vuur gebluscht. „Groothandelaar in ingemaakte groenten" Als verdacht van oplichting werd door de politie te Ter Aar aangehouden een 66- jarige heer, genaamd v. H. die eenige da gen logeerde in een café ter plaatse en groote bestellingen deed bij verschillende groenten- inzouters. v. H. contracteerde voor eenige duizenden vaten bloemkool en augurken, welke moesten worden ingemaakt yoor een te Londen ge vestigde firma, waarvan v. H. zeide deelge noot te zijn. Zondag vertrok de groothandelaar, na eerst nog geld te hebben geleend van een der firma's die voor hem zouden werken, onder het voorwendsel dat hij geen ander dan Engelsch geld bij zich had. Om dezelfde reden vergat hij waarschijnlijk om zijn hotel rekening te betalen. De politie, die van de zonderlinge gedragingen van den heer v. H. kennis kreeg stelde zich telefonisch in ver binding met eenige andere gemeenten, waar bij bleek dat genoemde heer ook daar we gens vermoedelijke oplichting door de pol- tie werd gezocht. Men slaagde erin v. H. nog juist te ar resteeren en in voorloopige bewaring te stellen. Het is gebleken dat v. H. reeds geruimen tijd deze en dergelijke prak tijken heeft uitgeoefend, zonder dat men tot nu toe vat op hem heeft kunnen krijgen. Hij is ingesloten in het Huis van Bewaring te Haarlem. Voor de Stille Armen Ingekomen: H.H. Martelaren van Gorcum, bidt voor Uit dankbaarheid io. P. v. D. (jaarlijksche bijdrage)5. Giro W. R10. Ter eere van den H. Joseph5. N.N. (randschrift op bankbiljet van 10.-) 10.- N. N. (in blanco couvert) 25. Giro Y. Z25.— De commissie voor Stple Armen zendt ons bovenstaande opgave en schrijft: Wij danken ten zeerste voor deze milde aanvulling onzer middelen en houden ons warm voor meerdere bijdragen aanbevolen. Overal peinst men, welke middelen moe ten worden toegepast om tot economisch herstel te komen, om opleving in de angstige slapte, om de onrust te beteugelen, om den vrede te bewaren. Daar doen wij aan mee, sinds lang, al zijn wij niet in Londen of Parijs. Ons streven is steeds om den vrede te verbreiden door ontevredenheid te be kampen, om rust te brengen, waar onrustige zorgen dreigen te overheerschen, om de za ken levendig te houden, waar ze dreigen te sterven! Om tranen te drogen, om honger te stillen, om ziekte te weren. Is het niet een mooi werk? Is het in de zen tijd niet „het" werk? En Uwetend dat „hulp" eenerzijds plicht en ander zijds recht is, dat plicht en recht twee zui len zijn, waarop de vrede rustOok U wenscht mede te werken tot oplossing van het wereldvraagstuk: welvaart en vrede? Doet het! begint in eigen kring en steunt de kas der Stille Armen. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan het bureau dezer Courant, bij onzen Penningmeester: den heer P. J. Busé, Gast huissingel 64, Postgiro: 13543 en bij de ove rige Commissieleden, in iedere parochie be kend. Huldiging Gouden Echtpaar Opgesteld aan de Kruistochtstraat en voorafgegaan door de feestcommissie, be staande uit de heeren Bijster, De Kruif en Mens, bracht het muziekkorps „Utile Dulci" onder leiding van den heer C. Jutjens een serenade aan het gouden bruidspaar J. van DuinC. Vissers. Bij de woning gekomen gaf het muziek korps eenige nummers ten beste, waarna de voorzitter der feestcommissie, de heer Bijs ter, naar voren trad, een korte toespraak hield en het bruidspaar namens de Bavo- dorpbewoners een enveloppe met inhoud overhandigde. Hierbij ging een spontaan ge juich op, waarna het muziekkorps een „Lang zullen ze leven" speelde. Nadat nog enkele nummers gespeeld wa ren, njaakte het corps nog een ommegang door het Bavodorp. -Doe wel en zie niet om" De tijden zijn slecht en er zijn heel wat menschen, die het vroeger beter gehad hebben. Er zijn er, die met moeite behoor lijke kleertjes voor de kinderen bij elkan der kunnen krijgen, er zijn er, die echt ar moede lijden, hoewel ze het niet weten willen. Het is zoo gemakkelijk gezegd „ar moede is geen schande", als men-zelf nog rond kan komen, maar het is zoo heel moeilijk te moeten bedelen om steun, als men altijd onafhankelijk geweest is. Voor de arme menschen, voor die gezin nen, waar een Vincentiaan niet komt, en waar toch bittere armoede geleden wordt, is sinds kort een gelukkig instituut in het leven geroepen De Maria-Congreganisten van de St. Antonius-parochie aan de Groenmarkt, hebben 30 October 1930 een „naaiclub voor de stille armen" opgericht. De meisjes komen iedere week bij elkaar en dan wer ken ze louter uit liefdadigheid voor men schen, die ze niet kennen en die ze nooit zullen kennen. Dat is juist het verhevene van deze gedachteer worden kleeding- stukken gemaakt, ze worden aan de paters afgedragen en de priesters gaan in de stil le avonduren, gewapend met een troost- pakket naar die arme gezinnen, die niet willen weten, dat er niets meer in huis is en die toch door de barmhartigheid van den priester met zijn staf geholpen worden. Het werk is op bijzondere' wijze geze gend. In den tijd van negen maanden kon den reeds 389 kleedingstukken (gedragen en nieuw) worden gedistribueerd; zonder geld werd begonnen en door de milddadig heid van vele stadgenooten is de club in staat met 9 naaimachines te werken. In prettige stemming, vroolijk en blij werken de congreganisten iedere week een avond in het clubhuis St. Rosa aan de Nassaulaan. Voor wie ze werken? Ze weten wel voor O. L. H„ maar overigens.... de paters weten overal in de stad de adressen wel en nie mand anders. De naaiclub voor de stille armen wil meer doen in de komende maanden. De malaise is groot en het aantal stille armen neemt schrikbarend toe. Er moet toch goed en stof gekocht worden, er zijn toch andere benoodigdheden die geld kosten. Daarom organiseeert de club een Bazar en Tombola met attracties in het gebouw van het St. Franciscus Liefdewerk aan de Zoetestraat 11. De bazar zal niet het kermisstempel dra gen, doch uitmunten door artistieke ver zorging en waardige gedistingeerdheid, passende in het kader van de club, die haar organiseerde. De jonge, doch bekende déco rateur Jan Kraakman heeft de zaal een voornaam aanzien gegeven en voor kunst zinnige versiering zorg gedragen. De firma Randoe stond verschillende tapijten af. En wanneer kunt U nu in de Zoetestraat terecht? Zondagmiddag 4 uur wordt de bazar ge opend. Dien dag is ze toegankelijk van 46 en van 810 uur. Maandag en Dinsdag a.s. van 35 en 810 uur. Een orkestje, samengesteld uit jonge middenstanders van „De Kring" zal voor muzikale afwisseling zorgen. Als er ooit een bazar voor een mooi doel gehouden is, is het deze.. Wij behoeven U niet meer te schetsen, wat „stille armen" beteekent, daarvan zijn wij, katholieken, Goddank doordrongen. Helpt deze meisjes, die haar tijd en werk lust geven in dienst van de charitas, be zoekt de bazar, geeft zooveel ge kunt, uit dankbaarheid jegens God, dat ge nog ge ven kunt. En dan nog even de materieele zijde be keken, de prijzen van de bazar zijn zóó prachtig, dat ze het geld, dat er voor gevraagd wordt, dubbel en dwars waard zijn! De tijden zijn slecht, maarde katho lieken vergeten hun medemenschen niet. Dat zal opnieuw bewezen worden. P olitie-Muziekvereeniging De Haarlemsche Politie-Muziekvereeni- ging neeint a.s. Zondag deel aan het groot nationaal muziekconcours, uitgeschreven door het fanfarecorps „Crescendo" te Spaarndam. Zij komt uit in de le afd fanfare. De Haarlemmers nemen ook deel aan den marschwedstrijd. Het Schuurman Schimmel van Outerenfeest 1931 Men schrijft ons: Donderdag werd onder het prachtigste zomerweer de traditioneele boottocht onder nomen door 400 leerlingen van openbare scholen, die om 8 uur van het schoolplein aan de Linschotenstraat onder de lustige tonen van de muziek naar het Z. B. Spaarne marcheerden, waar twee gepavoiseerde boo ten van de Maatschappij Bus reeds gereed lagen om de vroolijke lading in te nemen. De tocht ging ditmaal langs het Spaarne, Noordzeekanaal en de Zaan eerst naar Zaandam, waar afgestapt werd. De kinde ren wandelden door Zaandam langs het Czaar Peter-standbeeld naar Koog aan de Zaan, waar ze weer aan boord gingen, om nu de Amsterdamsche havens te bezichtigen. De kapitein had zijn route zoo prachtig uit gekozen, dat de leerlingen een uitstekenden indruk van het havenbedrijf kregen en niet al te laat half zes in Haarlem terug kwamen. Dat aan boord flink wat versnaperingen werden rondgedeeld en de muziek er de vroolijke stemming in bracht en hield, spreekt bijna vanzelf. Aan de beheerders van het Schuurman Schimmel van Outeren-fonds mag een woord van hartelijken dank voor hun me dewerking niet achterwege blijven terwijl de feestcommissie de Maatschappij Bus voor haar buitengewoon loyale nouding zeer er kentelijk is. Aangehouden Door de recherche is alhier aangehouden een 40-jarige stucadoor, wiens opsporing verzocht was door de Utrechtsche politie. De man wordt verdacht van diefstal van drie rijwielen. Hij wordt naar Utrecht overge bracht. Overgangsexamens R.K. Industrie- en Huishoudschool Aan de R. K. Industrie- en Huishoud school, Ged. Voldersgracht, zijn bevorderd van het eerste naar het tweede leerjaar, op leiding „Huishoudkundige" I. Ailard, M. van der Eisen, Tr. van der Griendt, J. ten Hacken, F. Hulkenberg, PI. Janssen, M. Kromhout, L. Langemeyer, T. Middeldorp, S Roozen, A. de Smet, M. Th. Smit, J. Verhoeven, M. van Vlijmen, M. van der Weyden en M. Zonjee. Voorwaardelijk bevorderd 1, afgewezen 1. (wegens ziekte). Bevorderd van le naar 2e leerjaar, oplei ding Hulp in de Huishouding; J. van Boekei, J. Kapteyn, S. Koopen, W. Lips, J. Spoor en C. Velü. Voorwaardelijk bevorderd 1. Opleiding Costuumnaaien Van le naar 2e leerjaar: Bevorderd: M. Bertholee, M. Dam, Vink, A. Vogel, D. Vroegh, C. Wayer en J. Walker. Afgewezen 2. Van 2e naar 3e leerjaar: Bevorderd: M. van Dijk, A. de Jong, M. Konings, N. van Ledden-Hulsebosch, G. van Meurs en J. Steevers. Namiddagcursus: Bevorderd van le naar 2e laarjaar: I. Beljaarts, I. Fenger, T. Jansen, A. Ko- bus, J. Meyer, M. Mul, A. Mulder, A. van Kuyeren, M. van Norden, M. Schouw, B. Teeuwen en H. Yötten. Voorwaardelijk bevorderd 1. Keuring van trekhonden en hondenkarren B. en W. van Haarlem brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat de alge- meene keuring van trekhonden en honden karren dit jaar zal worden gehouden in het tijdvak van 12 tot en met 20 Augustus. Voor de houders van trekhonden, wonende in de voormalige gemeente Schoten zal de keuring plaats hebben op het terrein der voormalige gasfabriek (ingang Delistraat), voor de overige houders op'de binnenplaat van het bureau van politie (ingang Lange Wijngaardstraat) Houders worden bij deze opgeroepen om op de aangeduide plaats e» in het genoemd tijdvak ter keuring te verschijnen met hon den, karren en tuig. Aan de ingeschreven houders zal voorts een persoonlijke kennisgeving worden uitge reikt, vermeldende dag en uur waarop zij hun trekhonden met de kar of karren, waarvoor of waaronder de honden als trek dier worden gebruikt, en het tuig aan de keuring of herkeuring moeten onderwerpen. Het is verboden een hond als trekdier en een voertuig als hondenkar te gebruiken or te doen gebruiken, tenzij de hond en de kaï door of vanwege den houder zijn onderwor pen aan een laatstelijk uitgeschreven keu ring of herkeuring en daarbij voor gebruik onderscheidenlijk als trekhond en honden kar geschikt zijn verklaard. Een mijntoestel in gebruik genomen Het bezoek aan de Coöperatieve Haarlem sche Groenten- en Bloembollenveiling W.A., die haar uitgebreid gebouwencomplex heeft aan den Kleinen Houtweg, wordt bij voort during drukker en daardoor worden bü de veilingen de hoogst mogelijke eischen gesteld aan de oplettendheid van den afslager. Van daar, dat onvermijdelijk was, dat als hij den een toewees, een ander beweerde het eerst gemijnd te hebben. Teneinde klachten te de zen opzichtè te voorkomen, en bovenal om sneller te kunnen afwerken, heeft de direc tie besloten in de eerste plaats het jaren ook bij haar gangbare systeem van veilen- bij-epbod prijs te geven en daarvoor in de plaats het afslagsysteem te stellen, en daar nevens is zij overgegaan tot aanschaffing van een electrisch afmijntoestel met het grootste nummerbord, dat hier te lande be staat. Op deze wijze wordt het geheele veiling verloop rustiger en kalmer, schreeuwen is onnoodig geworden en tot achter in de zaai kunnen de nummers worden gezien. Aan de linkerzijde van het nummerbord is éen cijferbord bevestigd, dat gedurende de veiling het catalogus-nummer aangeeft. Dat nummer wordt gelijktijdig zichtbaar gemaakt in de benedenzaal, waar de te veilen bollen enz. zijn opgesteld, zocdat iedere bezoeker daar kan nagaan, wanneer aan de orde zal komen het nummer van den catalogus dat hem interesseert. Ieder bezoeker heeft door verpachting een vaste plaats in de veilingzaal; op eiken les senaar bevindt zich een knop, door daarop te drukken wordt het nummer van het cijfer bord verlicht en daarmede het bod aangewe zen. De installatie is onder den vloer aange bracht, zoodat de banken zonder bezwaar kunnen worden weggenomen. De directie is vóór het nummerbord ge zeten met het gezicht naar de zaal; om nu te weten welk bedrag wordt gemijnd, zijn aan beide zijden van de zaal groote spiegels aan gebracht. waarin het nummer reflecteert. Dit is iets, dat op geen andere veiling tn toepassing is gebracht. De bediening van het toestel is zeer een voudig. In ons bericht omtrent de nieuwe zaak van den heer G H. van Looy, in ons blad van gisteren, is abusievelijk het adres der nieuwe zaak weggevallen. Dit is: Jansstraat No. 75. In gijzeling gezet. Bij het uit West-Indië te IJmuiden bin nenkomen van het Duitsche stoomschip „Tsutonia", werd een der passagiers door een deurwaarder met behulp van de poli tie van boord gehaald teneinde te Haarlem in gijzeling gezet te worden. Naar verluidt zou deze gijzeling geschieden op verzoek van eenige Amsterdamsche diamanthande laren, die leveranties hadden gedaan zon der dat betaling volgde. Personalia De heer H. Th. Veringa, onderwijzer bi) het R. K buitengewoon lager onderwijs te Amsterdam, wonende alhier, is door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen benoemd als plaatsvervangend lid in de examencommissie ter afneming van het examen voor de acte Handenarbeid (acte R). De heer B. J. v. Oploo, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen handels kennis L. O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5