Buitenlandsch cdfieuws FEUILLETON HET RESULTAAT DER LONDENSCHE CONFERENTIE DE MAN VAN NERGENSHUIZEN VRIJDAG 24 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Vanwaar die stijfheid? Frankrüks Ontw?*>eni«<rs- memorandum Gemengde (Buitenlandsche Berichten licht loopend FIETSBANDEN RADIO-OMROEP KORT NIEUWS Verdere besprekingen te Berlijn De conferentie der zeven mogendheden is gistermiddag gesloten, nadat nog de voornaamste gedelegeerden het' woord had den gevoerd. Wat bereikt werd Het officieele communiqué van de slotzit ting luidt als volgt: „Het in den laatsten tijd in overmatigen omvang onttrekken van kapitaal aan Duitschland heeft een acute financiëele crisis veroorzaakt. Deze opzeggingen zijn voornamelijk voortgekomen uit een gebrek aan vertrouwen, dat niet gerechtvaardigd wordt door den economischen en butgetairen toestand van het land. Ten einde de hand having van de financieele stabiliteit van Duitschland, die van essentieel belang is van de geheele wereld, te verzekeren, zijn de op de conferentie vertegenwoordigde regeeringen bereid, om, voor zoover het in hun macht ligt, samen te werken tot her stel van het vertrouwen. De op de conferentie vertegenwoordigde regeeringen zijn bereid in hun respectieve lijke landen den financieelen instellingen aan te bevelen de volgende voorstellen voor de onmiddellijke verlichting van de huidige situatie: dat het door de Centrale banken onlangs onder auspiciën van de Bank voor Inter nationale Betalingen aan de Rijksbank verstrekte crediet van 100 millioen dollar op den vervaldag zal worden verlengd voor een tijdsduur van drie maanden; dat de bankinstellingen in de verschillen de landen gezamenlijk maatregelen zullen nemen, opdat de credieten, die reeds in Duitschland uitstaan, gehandhaafd zullen blijven. Voorts beveelt de Conferentie aan, dat de Bank voor Internationale Betalingen zal wordt uitgenoodigd. zonder dralen een commissie in te stellen van door de regee ring benoemde vertegenwoordigers van ge- interesseerde centrale banken, teneinde een onderzoek in te stellen naar den onmiddel- lijken verderen credietnood van Duitschland en ten einde de mogelijkheden te bestudee- ren van converteering van een deel der credieten op korten termijn tot credieten op langen termijn. De Conferentie nam met belangstelling kennis van de mededeelingen van dr. Brue- ning met betrekking tot den gemeenschap- pelijken waarborg, die onlangs door de Duitsche industrie ter beschikking is ge steld voor het gouddisconto van de Rijks bank. De Conferentie was van meening, dat een waarborg van dezen omvang het moge lijk naaakt, een gezonde basis te vinden voor de hervatting van de normale werk zaamheden van het internationale crediet- wezen. De Conferentie was voorts van mee ning, dat wanneer de genoemde maatrege len uitgevoerd zouden worden zij een basis zouden vormen van meer permanenten aard." Het communiqué was geteekend door den voorzitter der Conferentie, Ramsay Mac- Donald, en den secretaris-generaal Sir Maurice Hankey De Conferentie besloot tevens, dat de commissie van deskundigen de maatrege len, noodig voor de uitvoering van de voor stellen van president Hoover inzake op schorting der internationale schuldbetalin gen gedurende een jaar, in bijzonderheden zal uitwerken. De teksten van de gehouden redevoerin gen zullen woordelijk gepubliceerd worden. Verdere Uitbouw verwacht Door de vorming van nieuwe organisaties is het terrein voorbereid voor een verder onderzoek en behandeling van den toe stand. Daarom dient geconstateerd, dat niette genstaande de groote moeilijkheden, waar voor de vertegenwoordigers van het Duit sche rijk zich te Parijs of Londen geplaatst zagen, overeenkomsten met de overige mo gendheden zijn getroffen, welke het maxi mum beteekenen van het voor Duitschland bereikbare en van hetgeen met zijn prestige overeen te brengen is en welke de hoop doen koesteren, dat op de te Londen ge legde grondslagen nu verder gebouwd kan worden. Het belang van de Vereenigde Sta ten aan duurzame medewerking blijkt reeds daaruit, dat staatssecretaris Stimson waar schijnlijk tijdens een weekend Berlijn zal bezoeken, terwijl de Britsche ministers van plan zijn in het begin van de a. s. week naar de Rijkshoofdstad te komen. Nieuwe Fransch-Duitsche ont moeting? Sauerwein, de bekende redacteur van de „Matin", meent te kunnen aankondigen, dat begih Augustus een nieuwe samenkomst der Duitsche en Fransche ministers zal plaats hebben. 32. „Dat is een lastig geval met Milford.' zei ik. „Het lijdt geen twijfel, dat de goede man 't in zijn hoofd heeft gekregen. Ik zal nog dezen morgen een onderzoek instellen en ik Verwacht, dat wij hem spoedig zullen vin den, maar inmiddels weet ik nog niet wat ik zal doen. Na hetgeen wij hebben onder vonden, zou ik niet gaarne een nieuwen huisknecht nemen, zonder de strengste in lichtingen in te winnen. Zouden jelui samen op het huis willen passen, zoolang ik af wezig ben? Ik weet heel goed, dat het niet gemakkelijk is en daarom zou ik jelui dub bel loon willen betalen, als het jelui aan nemelijk voorkomt." Mijn royaal aanbod bleek succes te heb ben. Beide vrouwen verklaarden zich bereid en in staat om het vraagstuk %P te lossen. De keukenmeid ging zelfs zoover, te ver zekeren, dat zjj alles in het werk zou stel len om het een heer, zooals ik was, naar den zin te maken. Zij schenen bijzonder ver- Laval en Briand zouden den rijkskanse lier en dr. Curtius begin Augustus te Ber lijn of anders in Zwitserland ontmoeten. Dit bericht wordt van andere zijde niet bevestigd. Amerika's medewerking De door Staatsdepartement gepubli ceerde verklaring, dat de bankiers met het nieuwe Amerikaansche plan zouden instem men, is nog aangevuld met de mededeeling, dat Senator Dwight Morrow, die indertijd firmant van Morgan was en nauwe betrek kingen met Wallstveet onderhoudt, op wensch van president Hoover twaalf leiden de Amerikaansche banken er toe heeft over gehaald zich te verplichten gedurende de huidige krisis geen depóts, voorschotten of credieten uit Duitschland terug te trekken. Als onderteekenaars dezer overeenkomst worden door de „Baltimore Sun" o.a. ge noemd: de Chase National City Bank, de Chatham Phoenix, de American Exchange en de Irving Trust Bank. Morgan Co. wordt niet genoemd. De lasten voor Duitschland De ernstige gevolgen van de herstel-beta lingen door Duitschland op te brengen, blij ken uit een statistiek, die het departement van handel openbaar maakt. Volgens deze statistieken toonde de han delsbalans met Duitschland in het zevenjarig tijdvak, geëindigd 31 December 1930, een nadeelig saldo aan van 1.500.000.0000 dollar. In denzelfden tijd moest Duitschland 2.300.000.000 dollar uit hoofde van herstel schulden betalen. Teneinde hieraan te kunnen voldoen was Duitschland gedwongen 3.835.000.000 dollar te leenen. Parijsche persstemmen. De Parijsche pers toont zich over het al gemeen tevreden met het resultaat der Londensche Conferentie. Men geeft toe, dat het resultaat wel is waar niet beantwoordt aan de verwachtin gen, doch niettemin is men er over voldaan dat Frankrijk geen nieuwe credieten be hoeft te openen en dat het waagstuk der garanties nog evenals tevoren openblijft. Uit den toon der bladen blijkt, dat men van Fransche zijde de Duitsche openbare meening wenscht te kalmeeren om niet eventueel den indruk te wekken alsof de onderhandelingen mislukt zijn door de on- toeschietelijkheid der Fransche delegatie. De beoordeeling in Berlijn Het resultaat van de besprekingen te Lon den, beschouwt men ook in regeeringskrin- gen te Berlijn slechts als een voorloopige oplossing. Er wordt op gewezen, dat het thans in de eerste plaats op geld aankomt en men is er vast van overtuigd, dat het Duitsche bedrijfsleven en de financiën zich met behulp daarvan gedurende een bepaalde periode kun nen handhaven. Veel hangt echter ook af van de binnenlandsche politieke gebeurtenis sen. Botsingen tusschen de politieke partijen zijn weinig geschikt, om de binnenlandsche rust te waarborgen, die noodig is, om den overgangstijd door te komen. Het gaat niet in de eerste plaats om tech nische of organisatorische maatregelen, maar het is hoofdzaak een kwestie van vertrou wen, een psychologische kwestie geworden. Alle maatregelen tegen kapitaalvlucht, enz., zijn een slag in de lucht, wanneer aan bo vengenoemde voorwaarde niet voldaan wordt. Dat de Rijksregeering onder deze omstandigheden tegen bijeenroeping van den Rijksdag is, spreekt voor ieder, die de po litieke situatie begrijpt, vanzelf. Tevredenheid over het resultaat MacDonald heeft na de sluiting der con ferentie aan de journalisten verklaard, dat hij zeer voldaan was, over het accoord tus schen de zeven mogendheden. „Het was niet gemakkelijk," zeide hij, „tot overeenstem ming te geraken, maar deze werd ten slotte bereikt. Deze overeenstemming zal van zeer groot gewicht zijn en waarschijnlijk van overwegend belang in den bijstand aan Duitschland verleend". Stimson verklaarde in een onderhoud met Reuter, dat hij volkomen voldaan was over het eindresultaat. Optimisme in Washington. In het algemeen is men in regeerings- kringen te Washington tevreden met het resultaat der Londensche Conferentie. Onderstaatssecretaris Castle verklaarde in een persconferentie, dat de conferentie de voornemens van Hoover in vollen om vang heeft verwezenlijkt. De beurs te New York daarentegen reageerde zeer pessimistisch. De meeste fondsen Jagen gedrukt in de markt en konden onder beurstijd slechts een deel van hun koersverlies terugwinnen. De Duitsche ieeningen waren uitgesproken zwak. langend, om nog verder over de verdwijning van Milford uit te weiden, doch ik ging, onder voorwendsel dat ik mijn koffer nog moest in orde maken, vlug de trap op naar de hal, waar ik Billy vond, die de marmeren pilaren aan 't bewonderen was. „Dat hutje zal een lieven duit gekost heb ben," zei hij critisch. „Ik zou wel eens willen weten, hoeveel inkomsten die Northcote heeft." „Nu, het is vierhonderd pond per jaar minder dan het was," zei ik, terwijl ik met voldoening op mijn gordel klopte. „Kom, ga mee naar boven en help mij de riemen van mijn koffers vastmaken." Wij waren juist met ons werk klaar, toen wij den auto hoorden voorrijden en toen ik uit het raam keek, zag ik den trouwen Simpson uitstappen. „Hij zal de koffers wel in den auto dragen, Billy. Doe maar geen moeite." Ik ging naar beneden om den chauffeur mijn bevelen te geven en terwijl een en an der in den wagen werd gezet, nam ik de twee beste jassen van Northcote mede; een voor Billy en een voor mij. „Hoe loopt de wagen, Simpson?" vroeg ik, toen de chauffeur klaar was met laden en de deur beleefd voor mij open hield. „Zeer goed, mijnheer," antwoordde hij be leefd. „Ik heb 'm gisterenmiddag goed na gezien en ik geloof niet, dat U ergens last mede zult hebben. De benzinetank van ach teren is gevuld „Mijnheer Logan zal sturen," zei ik. „Ik Zaterdagmorgen Fransche kabinetszitting. De Fransche delegatie ter Londensche Conferentie zal Vrijdagavond weer te Pa rijs terug zijn. Zaterdagmorgen zal een kabinetsraad worden gehouden, waarin door de ministers rapport zal worden uitgebracht. De Franschen ter Duitsche ambassade. Het noenmaal, dat gistermiddag ter eere van de Fransche delegatie op de Duitsche ambassade is aangericht, had, naar ver luidt, een zeer geanimeerd verloop. Na het maal vormde zich een groep uit de voornaamste Duitsche en Fransche hee- ren, die zich onderhield over politieke kwesties. De gasten zijn meer dan twee uren ter ambassade gebleven. Verzekerd wordt, dat geen enkel politiek erdrag is gesloten of toezegging is gedaan. Laval de volgende week naar Berlijn? Omtrent de besprekingen tusschen Briand en Curtius, is door Laval nader verklaard, dat zij het begin zijn voor vol gende beraadslagingen, die moeten leiden tot het noodzakelijk betere gevoel van vei ligheid in Europa. Laval rekent er op, dat het contra-bezoek der Fransche ministers aan Berlijn zal plaats hebben in den loop der volgende week. Weer de kwestie van bijeenroeping van den Rijksdag. Het Persbureau der Economische Partij deelt mede: Nadat heden het voorstel der Economi sche Partij tot verdaging der bijeenroeping van den Rijksdag is verworpen, heeft de voorzitter der Economische Partij Drewitz den voorzitter van den Rijksdag voorge steld het Seniorenconvent per 29 Juli bij een te roepen met als dagorde „bijeenroe ping van den Rijksdag". Tegelijkertijd heeft afgevaardigde Dre witz namens de Rijksdagfractie den voor zitter van de Commissie van Buitenland- sche Zaken voorgesteld, de Commissie van Buitenlandsche Zaken tegen Dinsdag 28 Juli bijeen te roepen, ten einde het rapport van den Rijkskanselier en van den Rijks minister van Buitenlandsche Zaken betref fende de resultaten der onderhandelin gen te Parijs en Londen ter kennis te ne men. Waarom de Econ. Partij de bij eenroeping van den Rijksdag eischt. Naar verluidt, heeft de Economische Partij den eisch tot bijeenroeping van den Rijks dag gesteld, aangezien de partij van mee ning is, dat na het resultaat van de Londen sche conferentie Duitschland zelf alles moet doen, wat in zijn vermogen ligt, om de noo- dige maatregelen uit eigen kracht te nemen. De Duitsch-Fransche gedachtenwisselingen. In welingelichte kringen verluidt, dat de gedachtenwisselingen, die naar aanleiding van het dejeuner tusschen de Fransche en Duitsche ministers zijn gevoerd,#tot resultaat hebben gehad, dat een nauwer contact meer binnen het bereik der mogelijkheid is geko men. De Fransche ministers zullen Vrijdag in denzelfden trein als de Duitsche uit Londen vertrekken, terwijl het mogelijk is, dat ook de Italianen dezen trein zullen nemen. In een onderhoud verklaarde Laval op nieuw, dat de besprekingen met de Duitsche ministers en vooral zijn onderhoud met dr. Brüning hen tot een politiek hadden bijeengebracht, die, mits verstandig en krachtig gevoerd, töt Vertrouwensvolle sa menwerking kan leiden. Er is geen crediet aldus Laval zonder vertrouwen en er is geen vertrouwen zonder harmonie tusschen beide landen. Dit is het kernpunt van de zaak en hierin ligt de voorwaarde voor den vrede. Dat moeten alle volkeren begrijpen, waarmede vriendschap ons bindt. Onze po gingen zijn nog niet geëindigd. Bijeenkomst bankiers. van New-Yorksche De vertegenwoordigers van 12 leidende New-Yorksche banken hebben een conferen tie gehouden in het gebouw van de Federal Reserve Bank, waar echter geen besluiten werden genomen. De meerderheid der ban kiers wil, naar het schijnt, voorloopig geen verdere credieten aan Duitschland verstrek ken, doch afwachten, tot door de Europee- sche financieele instellingen een actie wordt ondernomen. De kansen op succes van de besluiten van de Londensche conferentie worden algemeen sceptisch beoordeeld. Een leidend bankier verklaarde, dat Duitschland er niet slechter aan toe is dan voor het in werking treden van het plan Hoover. Geen debatten in het Lagerhuis over den internationalen toestand In antwoord op desbetreffende vragen deel de Snowden in het Lagerhuis mede, dat naar zijn meening een bespreking in het Lager huis niet bevorderlijk zou zijn voor de uit voering van de door de conferentie der ze ven mogendheden genomen besluiten. De delegatie bij den Engelschen koning. Bij de teaparty, welke de koning van En geland in den tuin van Buckingham Palace heeft gegeven, liet Z. M zich voorstellen aan de leiders der verschillende delegaties. Met ieder van hen onderhield koning George zich eenigen tijd. President Hoover over de Conferentie. President Hoover publiceerde bij het einde der Conferentie te Londen een verklaring, welke o.m. inhoudt: heb mijn arm bezeerd." Billy, die al achter het stuurrad zat, on derzocht even de hefboomen, vroeg daarna nog een en ander aan Simpson, schakelde den stroom in en liet den auto zachtjes over de straat glijden. „Goddank, dat wij weg zijn," zei ik met een zuchtje van verlichting. „Ik begon juist genoeg van Park-Lane te krijgen." Hij glimlachte en 'nadat hij keurig voor een razende autobus was uitgeweken en een andere den pas had afgesneden, reed hij den Knightsbridge op, nog voor de verontwaar digde chauffeur van de laatste kans had ons een vloek na te zenden. „Zijn wij niet op den verkeerden weg?" vroeg Billy. „Hoe luidt het programma?" „Ik moet eerst een telegram aan Maurice zenden," zei ik; „dan gaan wij een beetje uitrusting voor jou halen. Wat dunkt je van Harrod?" „O, Harrod is best," zei Billy. „Ik ben niet ijdel." Hij draaide de Napier naar links den Bromptonroad op en stopte voor het prach tige magazijn. Toen wij door de draaiende tochtdeuren gingen, overhandigde ik hem 'n bundeltje bankbiljetten. „Koop maar, waar je zin in hebt, Billy en stop het in den wagen. Ik ga even tele- grafeeren." Mijn telegram aan Maurice bevatte de volgende woorden: „Doe geen moeite mij van den trein te „De Londensche Conferentie heeft den hoeksteen gelegd voor het terugkeeren van stabiele verhoudingen in Duitschland. Het voornaamste probleem, dat voor alles bank en credietwezen raakt, is veeleer door de vrijwillige medewerking der wereldbankiers op te lossen, dan door de regeeringen met haar tegenstrijdige belangen. Een zoodanige basis van samenwerking beteekent veilig heid. Het in Londen geaccepteerde program completeert de reeds in werking getreden opschorting der Europeesche regeerings- schulden. De gemeenschappelijke werking van de betalingsopschorting en van 't Lon densche program moet het het Duitsche volk met medewerking zijner industrie en zijner hulpbronnen mogelijk maken de voorbij gaande moeilijkheden te overwinnen en zijn crediet te herstellen. Het Londensche pro gram zal tot een snel herstel der wereldde pressie bijdragen door de overwinning dei- voornaamste Midden-Europeesche crisisele menten. De wereld is dank verschuldigd aan de gedelegeerden, die hebben deelgenomen aan de Londensche Conferentie. De confe rentie heeft een mooien geest van verzoening en wederzijdsch begrip getoond, wat even eens zal medewerken tot het herstel van stabiele verhoudingen." De bouw van oorlogsschepen. In het Lagerhuis antwoordend op de vraag omtrent de wen'schelijkheid van 'n „morato rium" voor den bouw van oorlogsschepen en andere oorlogainstrumenten in verband met de Europeesche financieele crisis, antwoordde Thomas namens MacDonald in negatieven zin. De Duitsche Vlootvereeniging heeft zich met een telegram tot den Rijkskanselier ge wend, waarin o.m. wordt gezegd, dat. door politiek niet verantwoordelijke personen de indruk is gewekt en in Frankrijk en in Duitschland de gedachte is geopperd, a;s zou men in verband met den economischen noodtoestand in Duitschland uitstel van den bouw van den pantserkruiser kunnen eischen of zelfs verder van dezen bouw afzien. Het bestuur van de vereeniging verwacht van den Rijkskanselier, dat onder alle om standigheden aan het Rijksdagbesluit van 18 Juni 1929 zal worden vastgehouden, bij welk besluit voorzien wordt in de vervanging van oude kruisers door nieuwe. De noodzakelijke ontwikkeling van de Duitsche marine, aldus heet het in het telegram, mag niet door de op het oogenblik aan den gang zijnde in ternationale onderhandelingen worden beïn vloed. Alle niet direct noodzake lijke uitgaven uitgesteld. In het Duitsche Rijksministerie van Fi nanciën wordt er in verband met de kwes tie van den kastoestand van het Rijk op gewezen, dat alles gedaan is om rekening te houden met den huidigen noodtoestand. Alle niet direct noodzakelijke uitgaven zijn uitgesteld. Geen leening voor de Rijks regeering of de Rijksbank. In de kringen van verschillende delega ties heerscht de algemeene opvatting, dat er voorloopig geen sprake kan zijn van cre dieten aan de Rijksregeering en evenmin aan de Rijksbank, aangezien de noodza kelijke voorwaarde hiervoor allereerst zal zijn de Fransch-Duitsche betrekkingen in het reine te brengen. Voor het geval in de naaste toekomst fi nancieele transacties zullen worden over wogen, dan zal hiervoor slechts de Duit- Waarom werken de gewrichten niet meer? Oorzaak en genezing Deze vrouw verbaasde zich over een plotse linge vreemde stijfheid in haar heupen en ge wrichten. Ze kon maar niet begrijpen, waar om de tweede voet den eersten niet kon volgen als ze op een stoel wilde stappen. Zij dacht niet aan rheumatiek. maar geluk kig nam zij toch het juiste middel. Hier volgt het verhaal van haar eigen onder vinding: „Ik begreep maar niet, waarom ik zoo'n stijf gevoel kreeg in mijn heupen en ge wrichten. Als ik op een stoel wilde stappen, kostte het mij groote moeite om mijn tweeden voet op te lichten. Maar nadat ik een flesch Kruschen gebruikt had, werd het veel beter. Trappen loopen was eerst heel moeilijk, maar gaat nu weer normaal en ik merk, dat ik in elk opzicht het „Kruschen- gevoel" gekregen heb. Eenige jaren terug leed ik aan geelzucht en zag gewoonlijk erg bleek, maar sedert ik Kruschen gebruik ziet mijn huid er weer frisch uit. Hoewel ik 62 jaar ben, werk ik beter dan menigeen van 20. Ik heb onlangs mijn man verloren, maar ik voorzie nu in mijn eigen onderhoud, dank zij Kruschen Salts". Mevr. M. C. Weet U wat de oorzaak is van rheuma- tische pijnen en stijfheid, zoowel bij deze weduwe als bij ieder ander? Niets anders dan de scherpkantige urine-kristallen, die zich tusschen de gewrichten gaan nestelen. Kruschen Salts zal deze naaldscherpe kristallen snel oplossen. En omdat Kruschen een combinatie is van zes verschillende zou ten, blijft het daar niet bij. Kruschen zal ook elk spoor van deze opgeloste kristallen uit het lichaam verwijderen. Bovendien zal Kruschen Salts een opnieuw vormen van urinezuur voorkomen, omdat het de in wendige organen regelmatig doet f unction - neeren en het lichaam vrij houdt van giftige afvalstoffen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon Holandsche verpakking waarborgt echtheid. (Adv.) halen. Ik kom met den auto. Ben tegen etenstijd aanwezig. Northcote". Nadat ik het had verzonden, kocht ik een goede kaart van Essex, Suffolk en omstre ken en ging toen Billy opzoeken. Ik ontdekte hem in de overhemdenafdee- ling en ondergoederenmagazijn. Een bediende met ernstig gelaat was bezig een grooten lederen koffer vol te pakken. „Heb je gevonden, wat je zocht?" infor meerde ik. Billy knikte: „Zij doen hun best'zei hij vriendelijk. „Niet het soort, dat ik gewend ben, maar toch goed genoeg voor de pro vincie." Het gezicht van den bediende was een studie, maar wij hadden geen tijd er ons in te verdiepen, want er waren nog verschillen de artikelen noodig, zooals een spons, tan denborstel en dergelijke kleine onmisbaai- heden om de uitrusting te completeeren. Toen wij alles bij elkaar en in den nieuwen lederen koffer hadden gepakt, gingen wij naar den auto terug en plaatsten den koffer bij de andere bagage. Nadat wij onze plaat sen hadden ingenomen, nam Billy 't stuur rad ter hand en spreidde ik de kaart op mijn knieën uit. „Vooruit maar", zei ik, „langs de bank en dan het West-End in." En met vroolijk getoeter, aanvaardden wij onze reis. sche industrie in aanmerking komen, wier garantie in het buitenland een goeden in druk heeft gemaakt. Zoowel Stimson als Mellon dementeeren zeer stellig, dat tijdens het verblijf te Lon den eenige leening zou zijn besproken. De uitbetaling der loonen voor heden verzekerd. Te bevoegder plaatse wordt verzekerd.dat de uitbetaling van loonen heden volkomen verzekerd is. Er worden geen moeilijkheden verwacht. De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie De verdere besprekingen Te half vier gistermiddag vervolgde prof. Dr. Kaufmann, de agent der Oostenrijksche regeering, zijn pleidooi voor het Permanente Hof van Internationale Justitie, in de zaak van de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie. Prof. Kaufmann ving aan met de mede deeling. dat hij op de vraag van rechter jhr. van Eysinga betreffende de constitutioneels practijk in Oostenrijk met betrekking tot de opzegging van verdragen bij zijn repliek zal antwoorden. Vervolgens betoogde hij, dat het onder ling vertrouwen dat Oostenrijk en Duitsch land in elkaar stellen, geen inbreuk vormt op de onafhankelijkheid. Het is onaanne melijk; dat na drie jaar de nationale eco nomie van Oostenrijk zoo zeer afhankelijk zou zijn geworden van Duitschland. dat een opzegging van het Tolverdrag onmogelijk zou zijn geworden. Zeker zal de Tolunie een aanpassing van de Oostenrijksche economie aan de Duitsche ten gevolge hebben, maar deze is noodig voor Oostenrijk, daar dit laatste zijn afzetgebied in Hongarije verlo ren heeft. Men heeft berekend, dat na drie jaar aanpassing het ruilverkeer tusschen Duitschland en Oostenrijk met I milliard mark zal zijn gestegen. Zeker zal 'de Tol unie leiden tot de vorming van kartels tus schen Duitsche en Oostenrijksche onderne mingen. maar pleiter begreep niet. waarom Frankrijk zich daar zoo zenuwachtig over maakt. Met betrekking tot de politieke gevolgen, welke de Tsjecho-Slowaaksche memorie aan de Tolunie verbindt, merkt pleiter op, dat deze memorie een Duitsch-Oostenrijksche politieke eenheid een onafwendbaar gevolg van deze Unie acht. Nooit echter heeft eeni ge Tolunie geleid tot nationale eenheid. Dit blijkt ook uit de voorbeelden van Luxem burg, Monaco, Lichtenstein en andere kleine staten. Tenslotte betoogde prof. Kaufmann, dat Oostenrijk het recht heeft, om deze uiting van zijn onafhankelijkheid te zien eerbiedi gen. De president gaf daarna het woord aan den Raadsman van Oostenrijk, Prof. Dr. H. Sperl, teneinde nog enkele speciale punten van de Oostenrijksche these toe te lichten. De zitting werd om kwart over zes ver daagd tot hedenochtend half elf. Dan is de Fransche advocaat, Mr. Paul Boncour, aan het woord. A O Hoe Amerika er over oordeelt Een der grootste Amerikaansche bladen schrijft over het voor eenige dagen door de Fransche regeering gepubliceerde memoran dum over de ontwapening, dat de publieke opinie in Amerika geschrokken is van den onverzoenlijke toon, waarin dit memoran dum is opgesteld. De Ontwapeningsconferentie lijkt bij een dusdanige liouding van Frankrijk wel nutte loos. Er bestaat evenwel nog een zwakke hoop, dat het gezond verstand in Frankrijk de overwinning zal behalen en dat het Fran sche volk zal inzien, met hoeveel spanning de rest van de wereld op een vermindering der bewapeningslasten wacht. De troebelen in Korea Anti-Japansche bocott Talrijke Chineesche banken en beurzen te Sjanghai zijn gisteren gesloten wegens den herdenkingsdienst voor de Chineesche slachtoffers bij de jongste onlusten in Korea. De beweging voor een anti-Japan- schen boycot neemt toe. Meineed Berlijnsche politie-agenten Uit vrees voor straf. In het proces tegen een twintigtal com munisten inzake een schietpartij te Berlijn is gebleken, meldt het „Hbd.", dat een twee tal politieagenten zich schuldig hebben ge maakt aan meineed en wel uit vrees voor bestraffing, omdat zij hun plicht niet had den gedaan en in een kroeg waren gaan zit ten, terwijl zij op straat hadden moeten sur- veilleeren. In verband met de schietpartij hadden zij n.l. verklaard, op eenigen afstand het flik keren gezien te nebben der schoten, welke XIII Precies half vijf reden wij de buitenwijk van Woodford binnen. De wagen had prach tig geloopen; met uitzondering van een kleine botsing met een groentenkar in de buurt van Chelmsford, was onze reis een eentonig succes geweest. Wij hielden stil voor „de Ploeg", een ouderwetsche, degelijke herberg in het centrum van net stadje. Er hing een rood en wit uithangbord, dat den automobilisten reeds van verre aankondigde, hier te stoppen, want dat er een „Garage" ter beschikking stond. „Dit ziet er nogal fatsoenlijk uit", zei ik. „Als het buiten van Maurice niet al te ver hier vandaan is, zou je het best hier je in trek kunnen nemen." Wij reden met den auto het binnenplein op en stapten uit; onze bagage lieten wij er in en gingen de gelagkamer binnen Er za ten twee mannen in een hoek met elkaar te praten en een juffrouw van middelbaren leeftijd voerde de heerschappij over het ge bied, dat in dergelijke inrichtingen met den naam „buffet" bestempeld wordt. Ik nam mijn hoed voor haar af en bestel de twee whiskies. „Kent U misschien Ashton, het buiten van mijnheer Maurice Fumivall?" „Ashton!" herhaalde zij. „Ik heb den naam wel eens gehoord; 't moet hier ergens in de buurt zijn. Ik denk, dat de veldwachter het U wel kan zeggen. Mijnheer Rowe! Deze heer zou graag willen weten, waar Ashton is." Een van de mannen in den hoek keek op. ZATERDAG 25 JULI 1931 HILVERSUM, 1875 M. Uitsluitend VA- RA-uitzending. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles onder leiding van G. Kleere- koper, 8.00 Gramofoonplaten, 12.00 Politie berichten, 12.15 Concert VARA-septet onder leiding van Is. Eyi en Gramofoonplaten, 1.15 Pauze, 1.45 Gramofoonplaten, 2.15 Concert VARA-orkest, onder leiding van H. de Groot, 4.20 Gramofoonplaten, 5.05 O. van Tussen broek: „Reizen en Trekken", 5.35 Gramo foonplaten, 5.45 So tanzt die Welt (Gramo- fconpl.), 7.30 Politieberichten, 8.00 So tanzt die Welt (II) Gramofoonpl., 9.15 Concert VARA-orkest onder leiding van H. de Groot, 10.00 Vaz Dias, 10.10 Vervolg Concert, 10.45 Orgelspel door Joh. Jong, 11.15 Vervolg en slot concert, 12.00 sluiting. HUIZEN, 298 M. Uitsluitend KRO-uitzen- ding. 8.009.15 Gramofoonplaten, 10.00 11.30 Gramofoonplaten, 11.3012.00 Gods dienstig Halfuurtje, door Pastoor Perquin, 12.001.30 Concert KRO-sextet onder lei ding van P. Lustenhouwer, 1.301.35 Post- duivenberichten, 1.35—2.30 Gramofoonpla ten, 2.30—3.00 Vragenhalfuujrtje, 3.004.30 Kinderuurtje, 4.305.00 Zenderverzorging, 5.006.00 Concert KRO-Kunstensemble on der leiding van P. Lustenhouwer, 6.016.15 S. P. J. Borsten: Sportoverzicht, 6.156.35 Journalist. Weekoverzicht door P. de Waart, 6.35—7.15 Vervolg Concert, 7.15 tot 8.45 Gramofoonplaten, 8.459.00 Con cert KRO-Salonorkest onder leiding van M. van 't Woud, 9.00 Vaz Dias, 9.1510.00 Radio-hoorspel „De Zelfmoordenaar" vrij naar het Fransch door L. S. (Vertolking door G. Nielen en I- van Dijk), 10.0011.00 vervolg concert 11.0012.00 Gramofoonpla ten (Zomercabaret „The Rainbow Singers"). DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding, 11.05 Lezing, 12.20—2.20 Licht Orkest concert, 3.20 Concert door de Militaire Ka pel, 4.35 De King's cup air race, 5.35 Kin deruurtje, 6.20 Dansmuziek, 6.35 Nieuwsbe richten, 7.00 Bach's orgelmuziek. 7.20 Le zing, 7.35 Lezing. 7.50 Variété B. B. C. dans- orkest en solisten, 9.20 Nieuwsberichten, 9.40 Lezing, 10.10 De King's cup air race. 10.15 Orkestconcert National Orkest van Wales, 11.05—12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—8.20 Ge wijd Concert, 10.35—11.35 Gramofoonpl., 12.20 Gramofoonpl., 1.25—2.50 Orkestconcert, 5.206.20 Solistenconcert, 8.20 Vrooljjke avond. Orkest, 11.501.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio Paris", 1725 M. 12.50 Gramofoonpl., 4.50 Dansmuziek, 6.50 Gramo foonpl., 9.05 Concert M. Doyen piano. 9.50 Concert M. Tirmomt, zang, M. Tennenbaum viool. KALUNDBORG, 1153 M. 8.50 Morgen wijding, 12.20—2.20 Orkestconcert, 3.50—5.50 Concert Omroeporkest, 6.106.40 Gramo foonplaten, 8.20—9.35 Populaire dansmuziek, 9.35—10.05 Concert Omroeporkest, 10.20— 11.05 Concert „Venetiansk Trio", Hoorspel 11.0512.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 338.2 M. 5.20 Dansmuziek, 6.20 Gramofoonpl., 6.35 Vlaamsch praatje, daar na gramofoonpl., 7.35 Vlaamsch praatje, 8.20 Orkestconcert, 8.50 Bernard Shaw avond. Uit zijn werken, 9.50 Orkestconcert, 508.5 M.: 5.20 Orkestconcert, 6.20 Vocaal concert, 6.35 Gramofoonpl., 8.20 „De Barbier van Seville", opera van Rossini (uit Salzburg), 10.00 Gra mofoonplaten. ZEESEN, 1635 M. Circa 7.00—7.50 Gramo foonplaten, 10.5512.20 Berichten, 12.20 Gramofoonpl., 1.352.20 Berichten, 2.20 3.20 Gramofoonplaten, 3.204.20 Lezingen, 4.20 Concert, 5.20—8.20 Lezingen, 8.20 Vroo- lijke avond uit Langenberg, 10.20 Berichten en daarna tot 12.50 Dansmuziek uit Weenen door de kapel Charly Gaudriot. bewering al dadelijk van de zijde der com munisten in twijfel was getrokken. Gisteren las de president van de recht bank een verklaring voor van de beide agen ten, dat hun geweten hen dwong te erken nen onjuiste inlichtingen te hebben ver strekt. Zij hadden het schieten niet kunnen waarnemen, daar zij op dat oogenblik in een kroeg waren geweest om bier te drinken. Bij het vallen der schoten waren zij pas de straat opgeloopen. 72 uur vasten Door Japansclie oud-strijders. Omdat zij overeenkomstig de huidige be palingen geen recht hadden op pensioen, begonnen 25 Japansche verminkte oud- strijders, een aantal anderen, die in het zelfde geval verkeeren, vertegenwoordigend, Maandagmorgen een twee en zeyentig- urige vasten, gepaard met gebed bij het graf van keizer Msiji. De regen, die gestadig neerviel, vermin derde geen oogenblik hun geloof, dat op hun openlijk smeeken de geest van den keizer hun nood zou lenigen. Zes van hen vielen achtereenvolgens in zwijm, doch de anderen zetten hun wake voort. Twee Engelsche officieren zijn in de Pundsjab door inlanders overvallen en door dolksteken gedood. ,U behoeft niet ver te loopen", sprak tiij. .„Recht de stad door en dan links af den heuvel af. De poort van de oprijlaan is aan de rechterhand." Ik bedankte hem en noodigde hem uit een glas met ons te drinken, hetgeen hij met vriendelijke bereidwilligheid aannam. Voor een veldwachter zag hij er nogal schrander uit. „Kan ik hier voor eenige dagen een slaap kamer krijgen?" vroeg Billy terloops. ,,Ja, dat zal wel gaan. mijnheer", antwoord de de dame achter het buffet. „Ik zal mijn heer Martin even roepen." Zij ging de deur uit en kwam eenige oogen- blikken later terug met den herbergier; een voor zijn soort zeer tenger man met bakke baarden en zonder colbert. Billy herhaalde zijn verzoek en ontving be richt, dat er ruimte genoeg was en ot wij maar mede naar boven wilden komen. Een wenteltrap voerde ons naar de bovengang. „Dit is een mooie ruime kamer" zef hij, terwijl hij een deur aan de linkerhand open de. ,,'t Is aan de hoofdstraat ook een mooi uitzicht." ,,'t Is goed", zei Billy. „Als er een opstootje, of een paar vechtende honden zijn of een paard op hol of iets dergelijks, is het altijd een mooi uitkijkje. Enfin, ik zal 'm in ieder geval nemen." „Kunt u ons thee met iets er bij bezorgen?" vroeg ik. (Wordt vervolgd'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9