J. H. DE WERD Filmnieuws Stofzuigerhuis MAERTENS Laatste Nieuws Agenda 25 Juli Agenda 26 Juli Agenda 27 Juli St. Vincentius-Bibliotheek KLEVERPARKWEG 4 SCHOOLBEHOEFTEN M PASSERDOOZEN - VULPENHOUDERS ELCK WAT WILS Telegrafisch Weerbericht De Noordpool-vlucht van den „Graf Zeppelin" HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties STADSNIEUWS Comité van Katholieke Actie Concert in den Hout Woningbouw voor economisch- zwakkeren VERKEERSONGE VALLEN Gevonden dieren en vo^ pen BURGERLIJKE STAND Luxor-Theater Rembrandt-Theater Een terechtstelling door de Tscheka STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Premier Duplex-Stofzuigers f 165.- Uit Berlijn vertrokken Gebouw „St. Bavo" „Geel Wit", 6 uur Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Patronaatsgebouw Koningsteinstraat Pa tronaat O. L. Vr. van den H. Rozenkrans, 2.30 uur Receptie, 7.45 uur Feestavond. Den Hout Concert in de tent van half 3 tot 4 uur. Cinema Palace „Op Inspectie", voorstel lingen 2, 4.30, 7 en 9.15 uur,. Luxor Theater „De Zwarte Garde" en „De Gevloekte", voorstellingen van 2.15 tot 7 uur en 8.15 uur. (Voor volwassenen). Rembrandt-Theater „Das Kaiserliebchen", voorstellingen van 2 uur af. Gebouw „St. Bavo" R. K Bevolkings- bureau, 8 uur. Cinema Palace „Op Inspectie", half 3 en 8.15 uur. Luxor Theater „De Zwarte Garde" en „De Gevloekte", half 3 en 8.15 uur. (Voor vol wassenen). Rembrandt-Theater „Das Kaiserliebchen", half 3, 7 uur en kwart over 9 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt van heden tot Vrijdag waargenomen door Duijm en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378 en de firma H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354. NIEUWE GROENMARKT 22: Woensdag avond van hall 89 uur. Maandag bestemd voor Godsdienstige Vereenigingen. Geen andere vergaderingen uitschrijven. Dinsdag, 28 Juli, 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" in ge bouw „St. Bavo". 8.15 uur: Repetitie van de R. K. Zangver- eeniging „Cantemus" bij Brinkmann, Groote Markt. 8.30 uur: Vergadering van de Reddings brigade „St. Franciscus", afdeeling van het Kruisverbond tot redding van drankzuchti gen in de R. K. Militairenvereeniging, Zoe- testraat 14. 8.30 uur: Ledenvergadering van het Kruis verbond in het Militairengebouw, Zoete- straat 14. Donderdag, 30 Juli, 8 uur: Bureau vergadering van de R. K. Reclasseeringsver- eeniging in het Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems R. K. Mannenkoor in „Central", Groote Hout straat 176. Vrijdag, 31 Juli, 8 uur: Vergadering van het R. K. Armbestuur der parochie van den H. Antonius van Padua. 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandoline club „Santa Lucia" in „Central", Groote Houtstraat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. veree nigingen verzocht, bij het vaststellen van een bijeenkomst of vergadering vooraf over leg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon 12791 en na vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Het programma van het concert, te geven door de Muziekvereeniging „Excel sior" op Zondag 26 Juli van 2.304 uur in den Hout, onder dircetie van den dirigent J. M. Peeters, vermeldt de volgende num mers: 1. La Frigant (Marsch), Rosseau. 2. Ouvertutre Joyeuse, Kelar Bela. 3. Donau Welle, Ivanovici. 4. Largo, Handel. 5. Ouverture Calif van Bagdad, Boldieu. 6. Heinzelmanchens Wachtparade, Noach. 7. Spanische Ballet, Morelli. 8. Finale. Personalia Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen leeraar in de typrographie, de heer B. Lindt alhier. Mej. S. Hellinger alhier, slaagde te Utrecht voor het examen Fransch M. O. akte A, en mej. M. C. van Maris alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen fraaie handwerken. Woningbouw voor economisch zwakkeren. B. en W. stellen voor, aan de Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering een voor schot te verleenen van ten hoogste f 352.500 voor den bouw van 110 woningen voor eco- nomisch-zwakkeren. De woningen zullen komen op gronden, ge legen aan de Archipel-, Indische-, Spaam- hoven- en Bantamstraat. Verder stellen B. en W. voor, zich tot de regeering te wenden met het verzoek, om overeenkomstig het bepaalde bij art. 38 der Woningwet aan de gemeente een voorschot uit 's Rijks kas te verstrekken, groot f 352.500 en om een Rijksbijdrage in het tekort op de exploitatie der woningen toe te kennen. Te Santpoort Vrijdagmiddag had de bestuurder van een snelrijdenden luxe-Ford-auto, rijdend op den Hagelingerweg. veel moeite, de bocht te nemen nabij den Biezenweg. Hij reed daarbij tegen 'n autobus, daarna dwars den weg over en een jongen iep omver, om zijn vaart in de sloot langs den weg te eindigen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bus en auto werden licht beschadigd. De auto werd later op den weg gebracht en kon de reis vervolgen. Auto-botsing Gistermiddag heeft op de kruising Nieuwe Gracht en Kruisweg een aanrijding tusschen twee auto's plaats gehad. De aan rijding ontstond doordat een der bestuurders geen voorrang verleende. Een der auto's werd zoo ernstig bescha digd, dat hij moest worden weggesleept. Examens Hoofdacte HAARLEM, 24 Juli Geëxamineerd 3 vrouwelijke en 4 mannelijke candidaten. Ge slaagd de dames W. Ram, Velsen-Driehuis en W. M. Derksen, Amsterdam en de heeren L. T. Kooien, Velsen-Noord en G. M. de Zeuw, Halfweg. Afgewezen 3. Het aanvragen van paspoorten Tijdig aanvragen In dezen vacantietijd heeft het zijn nut, er op te wijzen, dat men het beste doet, pas poorten en bewijzen van Nederlanderschap zoo spoedig mogelijk aan te vragen. De aan vragen worden wel vlot afgewerkt, maar elke behandeling eischt toch eenigen tijd. Bij aanvrage voor een paspoort moeten drie portretjes (pas-formaat) ingeleverd worden. De pas-kosten moeten bij de aan vrage voldaan worden. De kosten van een bwijs van Nederlander schap moeten betaald worden bij de afleve ring van het bewijs. Gemeentezaken Verkoop grond B. en W. stellen voor, te verkoopen aan Ant. P. Winnubst tegen den prijs van f 9.600 grond, gelegen aan de oostzijde van den Orionweg, groot pl.m. 900 M2. aan J. Russ en J. Buys, tegen den prijs van f 15.per M2, grond, gelegen aan de zuid westzijde van de Spaarnrijkstraat, groot pl.m. 550 M2. aan J. Bennik, tegen den prijs van f 14.50 per M2. grond, gelegen aan de oostzijde van de Dolfijnstraat, groot pl.m. 1086 M2. Recht mede-eigendom brug B. en W. stellen voor, over te dragen aan de provincie Zuid-Holland het recht van mede-eigendom dezer gemeente op de brug over de Haarlemmertrekvaart Piet Gij- zenbrug onder voorwaarde, dat aan de overdracht voor deze gemeente geene kosten zullen zijn verbonden. Vergoeding art. 100 L.O.- wet 1920 B. en W. stellen voor, aan het bestuur van de bijzondere school voor uitgebreid lager- onderwijs aan de Ged. Oude Gracht 120, over het jaar 1929, ingevolge art. 100 der L.O. wet 1920, eene vergoeding toe te kennen van f 987.33. Beschikbaarstelling lokalen B. en W. vragen machtiging aan het Be stuur der Vereeniging „Instituut Oranje Nassau", tot wederopzeggens in gebruik af te staan één of twee lokalen (welke niet voor het openbaar onderwijs noodig zijn) in het schoolgebouw aan de Nassaulaan no. 37a, ten behoeve van de bijzondere school aan het Nassauplein 2. Benoemingen B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1931 aan de H.B.S.B. te benoemen voor den cursus 1931/1932 a. tot tijdelijk leeraar in het boekhouden den heer A. Tol te Amsterdam, en b. tot tijdelijk leeraar in de Duitsche taal en letterkunde den heer M. van Driel, alhier. B. en W. stellen voor, met ingang van x September 1931 te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het Gemeentelijk Lyceum voor den cursus 1931/1932 den heer K. A. Schild, wonende te Amsterdam. B. en W. stellen voor, voor den cursus 19311932, aan het Gemeentelijk Lyceum het navolgende onderwijzend personeel op nieuw te benoemen De heer B. A. Timmer (voor de wiskunde), de heer J. L. Vleming (voor de handelsweten schappen), de heer W. A. Engel (voor het teekenen), de heer G. Borkent (voor de lichamelijke oefening), de heer J. Lempersz (voor aardrijkskunde), de heer Mr. J. H. van Peursem (voor staatswetenschappen), Mej. D. Roos (voor lichamelijke oefening). B. en W. stellen voor, te benoemen tot tijdelijke leerkrachten, voor den cursus 19311932, aan het Gemeentelijk Lyceum: Voor de wis- en natuurkunde, den heer Ir. W. Zwaan te Deventer, voor de geschie denis en de staatsinrichting den heer J. C. Deering te Rotterdam. B. en W. stellen voor, te benoemen Tot hoofd der school voor Voorbereidend lager onderwijs No. 2, aan de Smedestraat 33, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als onderwijzeres aan die school mevr. D. Schmid-van der Veer, en tot onderwijzeres aan die school mej. H. Teljeur. Terug te bekomen bij: L. Butot, Populier straat 11, autosleutel; J. Adelaar, Spaan- schevaartstraat 59, armband; Hok, Graaf Willemstraat 40, broche; v. d. Poel, Groote Houtstraat 144, E.E. muts; Bureau van Po litie, Smedestraat, beenstukken: Lammers, Duvenvoordestraat 50, cotivert m. i.; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond (gebr. door Boes mans, Groote Houtstraat 52)H. C. Spren- ger, Wilhelminastraat 15, hond; Bureau van Politie, Smedestraat, lederen koppel; G. v. Gorkum, Oranjeplein 9, kano; Kennel Haer- lem, Regentesselaan 22, kat (gebr. door v. Santen, Stoofsteeg 6); Kennel Fauna, Park laan 119, kat (gebr. door Hensen, Groote Houtstraat 5); Lubbers, Kruisweg 44rd„ muts; Holt, Anegang 44, muts: H. J. Bies- brouck, Geweerstraat 5, medaillon. E. Groskamp, Indischestraat 146, mantel; v. 't Hof. v. Keulenstraat 67, portemonnaie m. i.; Westendorp, Duvenvoordestraat 60, portefeuille m. i.; C. Verdam, Weltevreden straat 24, postcheque; Bureau van politie, Smedestraat, sleutel; Vastenouw, Groot Hei ligland 22, schoolrapport; S. Broers, Slamat- straat 3, sigarettenkoker m.i.; Bureau van politie, Smedestraat, schoentje; v. d. Wart, Kleverparkweg 151, vulpotlood; v. Dijk, Wol straat 11 rd., regenjas; Kat, Leidcheplein 18 zw., riem stof; Ruizenaars, H. v. Alphen- straat 38, rijwiel; Blaak, Olycanstraat 20, ring; J. v. Geuns, Zomerluststraat 6, ring; A. Spoelders, Achterweg 6, rijwielbelasting- plaatje. Geboren: 22 Juli, d. v. C. M. Nieste—Stam 23 Juli z. van M. Nanne—v. Wallinga d. van E. VeldmanHenneman d. van IJ. KuijkenPossel d. van A. E. P. Thorbecke Korvezee. Overleden: 23 Juli, A., 2 mnd., d. van J. de Maaker, Resedastraat C. M., 7 jaar, d- van A. Broomans, Gasthuisvest. Ondanks de minder gezellige temperatuur, die meer voor het strand geschikt is dan voor een bioscoop, hebben we ons gisteren avond in de Luxor niet alleen geamuseerd, maar was weldra de warmte vergeten. Het gevarieerde programma met veel span ning en sensatie was daartoe in staat. De eerste hoofdfilm, een sterk drama van de zee, gaf van die spanning en sensatie reeds meer dan genoeg. De verdienste van deze film is, dat het geen losse rij van woes te scènes en vechtpartijen is, maar dat een boeiend verhaal met verrassende wendingen en een knap gevonden intrigé, met vele avonturen,en een verzameling goeie typen gezellige griezelingen bezorgt en tot het laat ste oogenblik in spanning houdt. Deze eigenschappen kan men te meer waardeeren, omdat de draad van het verhaal nergens wordt losgelaten terwille van de avonturen, waardoor men in nieuwsgierige spanning blijft, ofschoon men weet dat het wel goed zal afloopen. Het loopt ook inder daad goed af, maar de redding komt tel kens op het laatste oogenblik en de oplossing wordt telkens anders gevonden dan men ver wacht, zoodat men alles te samer, een on derhoudender speelfilm ziet, dan men in de programma's van vele weken tegenkomt. Het einde als zijnde moord en zelfmoord door een schip in de lucht te laten vliegen, kunnen wij niet aanvaarden, maar zij lag ge heel in de lijn van het verhaal en «en hoofd persoon, die aan zijn zuster en haar ver loofde goedmaakte wat hij tegenover zijn vader had misdreven. De tweede hoofdfilm geeft weer avontu ren van geheel andere soort, n.l. de bestrij ding van een voorgenomen opstand in En- gelsch Indië. Dus veel list en onverwachte operaties, dweepzieke opstandelingen en koelbloedige schurken, een geheimzinnige prinses en een reus van een Europeaan, die haar bestrijdt, vechten en folteringen, on doordringbaar bergland en mysterieuze grot ten, sterkte en sluwheid. Oostersch fanatis me voor een prinses die men als een godin vereert, en die op het laatste oogenblik haar invloed verliest. De woedende opstand breekt dan uit, maar op dat kritieke oogenblik zijn ook de kansen gekeerd en wordt de vinnige strijd in de geheimzinnige grot ook spoedig beslist ten nadeele der opstandelingen. Behalve deze twee spannende hoofd films biedt het programma nog het weke- lijksch journaal met o.a. mooie opnainen van het concours-hippique te Hoofddorp, een balance-variéténummer waarbij wëer eens wat nieuws werd geboden, en een cu rieuze cultuurfilm Van de Ufa, het Toovër- woud. Het was inderdaad een tooverwoud. Microscoop en filmtoestel laten hier plan tjes en levende wezens zien, die ons met stomme verbazing slaan. Een klein plasje water, zoo groot als een theekopje (een vallende dennenappel bedekt het heelal) bergt een wriemelende wereld van kleine diertjes, die elk op zich zelf een wonder zijn. Er leven diertjes in, wier grootte in duize lingwekkend kleine getallen moet uitgedrukt worden, en die toch een ingewikkeld orga nisme bezitten, zoodat men zich eenvoudig niet kan voorstellen, hoe het leven in zoö'n microscopisch klein diertje mogelijk is een indrukwekkende lofzang op de grootheid van God's schepping. Dergelijke films geven een overtuigend bewijs van de bijna ongeloofelijke resultaten, die met de lens te bereiken zijn. Palace-Bioskoop Het was warm gisteravond en dat zal wel velen weerhouden hebben om naar de bios- koop te gaan. Ze hebben ongelijk gehad, ten minste, in Palace was het gisteravond heel wat koeler dan buiten, waar tot laat in den avond de warme wind geen verkoeling bracht. Maar nog afgescheiden daarvan hadden de niet-komers ongelijk, óók om het pro gramma, dat ze nu gemist hebben. Laten we maar eerst zeggen, dat het bijprogram ma al dadelijk zeer aantrekkelijk was door het zeer goede Ufaton-journaal en Poly- goon's Hollandsch geluidnieuws. De kuituur film over het volksleven in Noord-Afrika was eveneens zeer belangwekkend, terwijl de teekenfilm „Poolbetoovering" er weer eens een is, waarvan je kan zeggen, dat ze werke lijk heel goed en tegelijkertijd vermakelijk is, wat in den laatsten tijd vooral niet meer van alle teekenfilms gezegd kan worden. Op het tooneel drie zusjes aan ringen en rek stok, die knap werk leveren. Hoofdzaak is evenwel, zooals steeds wat na de pauze komt, ditmaal een militaire hu moreske van de Ufa, „Op Inspectie". Het is een allervermakelijkst, niet na te vertellen geschiedenis, niet na te vertellen, omdat zoo droog verteld, het heele geval niet veel bi- zonders is, maar juist door de uitwerking dat bizondere krijgt, dat je den heelen avond doet lachen om de dolle toestanden, die er worden geschapen, doordat een gepension- neerde ritmeester het in z'n hoofd krijgt om zich als veldmaarschalk voor te doen 511 ook als zoodanig door iedereen wordt be handeld, totdatnu ja, totdat de ont- kncoping komt, een ontknooping die natuur lijk, zooals dat in een behoorlijke humoreske betaamt, een blij enide aan het geval be zorgt. Vlasta Burian is de nagemaakte veld maarschalk en Roda-Roda de echte en men kan begrijpen, tot welke komische tooneeltjes de ontmoeting van die twee aanleiding geeft, vooral als men weet, dat op het oogenblik van die ontmoeting de nagemaakte juist van een feestmaal komt en niet al te vast meer op z'n beenen staat. Het geheel is werkelijk prettig om naar te kijken. Men kan er ziel}, juist in deze dagen, nu het te warm is om te wandelen en te warm om thuis te zitten, uitstekend mee vermaken. Ondanks het drukkende, warme weer (of misschien juist daarom, want binnen was het koeler dan buiten), hebben we met ge noegen het charmante avontuurtje uit den tijd van Keizer Franz Josef II van Oos tenrijk gevolgd. Het is een van die onschuldige, doch. tevens allersmakelijkste operette-films, die zich afspelen in die onvolprezen voorma lige gemoedelijke Weensche sfeer, welke een wereldreputatie bezit en iedereen ver kwikte die er mee in aanraking kwam. Door de Oostenrijksche vorstenhuizen is deze gemoedelijkheid nimmer geremd, doch integendeel nog aangemoedigd, door de wijze waarop zij met hun volk omgingen. Het aantal legenden hierover is legio en reeds verschillende malen werd een derge lijk historietje verfilmd met een succesvol resultaat. Thans is het de jonge Keizer Jozef II die gevolg gevend aan een verlangen om gewoon mensch te zijn, zich incognito tus schen zijn onderdanen begeeft, in aanra king komt met een eenvoudige, doch lief tallige postmeestersdochter en dan als een helper in den nood optreedt, wanneer het lieve kind gedwongen wordt met een ander dan haar uitverkorene te trouwen. Zij is echter niet de eenige die voordeel heeft van deze incognitoreis, doch daarover zul len we niets vertellen, daar het in de film aardiger wordt uitgebeeld, dan wij het hier kunnen weergeven. Liane Haid, die door de film: „Das Lied ist aus", zoo'n groote populariteit verwor ven heeft, speelt de rol van Liesl, op een vlotte gezellige manier, terwijl Walter Janssen, de zeer benijdenswaardige rol van Jozef II naar behooren vervult. Dan is er nog een zeer lachwekkende hof maarschalk en vooral niet te vergeten: de kostelijke herbergier, wiens ongekunstelde verschijning alleen reeds een weldaad is om aan te zien. Een film waarvan men veel plezier zal hebben, en veel om zal lachen. Verder bieden Polygoon en Paramount hare geluidsfilms en is er een grappige ge- luids-teekenfilm, weliswaar niet van Flei scher, doch niettemin erg amusant. De Terrek-Kozakken, zijn geen onbe kenden in het Rembrandt-theater en het succes van de vorige malen heeft de direc tie bewogen, hen nog eens met geheel nieuw repertoire naar Haarlem te ontbie den. Men kent dus reeds dit goed geschoold, Russisch mannen-quintet en de tweevou dige bis die zij gisteravond moesten geven, maken het overbodig er nog iets meer van te zeggen. Aldus een programma waarvan iedereen ongetwijfeld zal genieten. Monsterachtige wreedheid „Neen, u behoeft zich niet ongerust te maken over den gevangene. Ik verwacht iederen dag zijn vrijlating, want er is abso luut geen bezwarend materiaal aanwezig." Zoo luidde het telephonisch bericht, dat wij van den rechter van instructie der „Dei- jabiriskaja" (beruchte Tschekagevangenis in St. Petersburg) ontvingen. Toch sidderden wij bij de gedachte aan het lot van onzen „contra-revolutionnair", die nu reeds meer dan twee maanden in de gevangenis zuchtte. Contra-revolutionnair, heette het bij de arrestatie. Onder deze be naming verstaat een gewone burger meestal iemand, die met bommen, cijferdocumenten en aanslagen den bestaanden staatsvorm tracht te ondermijnen of omver te werpen. In het tegenwoordige Rusland is men ech ter reeds contra-revolutionnair, wanneer men het ongeluk heeft van aanzienlijke of welgestelde ouders af te stammen. Wee hem, wanneer hij zich buiten dit „delict" nog aan eenig ander strafbaar feit schuldig maakt, b.v. de militaire loopbaan gekozen en dan bovendien nog in een voornaam regi ment dienst gedaan heeft. Zoo was name lijk het geval, dat ik u vertellen wil. Den naam van den betrokken persoon wil ik u met het oog op de bloedverwanten, die nog in leven zijn, niet noemen. Hij was sol daat, onderscheidde zich in den oorlog door zijn dapperheid en werd als ongeschikt voor iederen dienst met een zenuwkwaal uit den militairen dienst ontslagen. Later kwam de revolutie. Op de Czaren-regeering volgde het regime van Kerenski. Deze moest weer plaats maken voor de bolsjewisten. Op zekeren dag werd er hard aan de deur van den invalide geklopt. Buiten stond een auto van de Tscheka. Hij moest afscheid van de zijnen nemen. Slechts van een hoofd kussen en een tandenborstel voorzien stapte hij onder het maken van eenige grappige opmerkingen in den auto, vast overtuigd, dat hij zeer spoedig de onhoudbaarheid van het arrestatiebevel kon bewijzen. Ja, terwijl hij vertrok, zei hij nog schertsend tegen zijn vrouw, dat zoo'n uitstapje hem niet Onaan genaam was; want nu zou hij tenminste enkele dagen van de dagelijksche zorgen be vrijd zijn. Reeds meer dan twee maanden waren sinds het begin van het uitstapje verloopen. Onze zorg voor den gevangene werd met den dag grooter. Vooral toen zijn zuster, die aan een zwaren griepaanval leed, in haar ijl koortsen telkens de terechtstelling van haar broeder zag. De toestand der zieke vererger de snel. Ten slotte weigerde zij ieder voedsel met de woorden: „Ziet ge dan niet, hoe mijn broeder doodgeschoten wordt. Het zou toch wel zonde zijn, als ik nu at Eenige dagen later zweeg de zieke voor immer.... Wij besloten deze droevige tijding niet aan den gevangene mede te deelen, daar hij bij zijn vrijlating nog vroeg genoeg den dood van zijn lievelingszuster vernemen zou. Wegens „gevaar voor verduistering" was het niemand van ons geoorloofd den „staats- misdadiger" in de gevangenis te bezoeker.. „Edelmoedig" had men ons alleen toege staan, telephonische inlichtingen over hem in te winnen. Hiervan maakten wij natuur lijk druk gebruik en kregen telkens weer het geruststellende antwoord, dat na het vervul len der gewone formaliteiten de vrijlating spoedig volgen zou. Het was daarom alsof er een bom voor onze voeten viel, toen plotseling op onze ge wone vraag het bescheid gegeven werd, dat wij niet meer mochten telefoneeren, omdat de zaak in handen gesteld was van een an deren rechter, die weigerde eenige inlichtin gen te geven. Er volgden bange dagen. 14 dagen.toen, den 19en dag werd bij ons aan de huisdeur geklopteen bejaard heer trad binnen en stelde zich verlegen voor als den commissaris, die het onderzoek tegen den gevangene geleid had. Uit het nerveus trekken van zijn gezicht was het niet moeilijk te raden, dat hij met een Jobstijding tot ons gekomen was. Hij sprak hortend en stootend, langzaam, viel telkens in herhalingen, alsof het hem zwaar viel alles te zeggen, wat hem op het hart lag. Hier volgt het bericht van dezen man: ....„nadat ik er mij grondig van overtuigd had, dat er geen bezwarend materiaal aan wezig was, beval ik de onmiddellijke invrij- heidsstelling van den gevangene. Mijn bevel was echter niet van kracht, of het moest ook de onderteekening van mijn collega dra gen. Ik ging naar hem toe, en deelde hem mijn verzoek mee. Maar in plaats van de handteekening kreeg ik een weigerend ant woord.... ik verkeerde ongetwijfeld in een dwaling, als ik meende, dat een ex-officier van het Czarenleger zich aan geen overtre ding had schuldig gemaakt. Daarna beproefde ik mijn collega te over tuigen, dat er absoluut geen enkele verden king bestond en dat men den gevangene ook niet het kleinste misdrijf verwijten kon. Maar ik vond geen gehoor. Woedend over deze onrechtvaardigheid begon ik te dreigen, om zoodoende zijn vrijlating te dwingen. Zonder mij nog een woord te verwaardigen, joeg de kameraad mij de kamer uit. In mijn kantoor gekomen, besloot ik nr. 1 ambt als rechter van instructie neer te leggen. Men bracht mij een brief in mijn bureau met de bemerking, dat ik geen betrouwbaar ambte naar was en dat de schrijver van den brief bereid was, mij den volgenden morgen om 5 uur te toonen, hoe men de belangen der Bolsjewistenregeering te behartigen had Ik wist direct, wat deze lakonieke opmer king beteekende Den volgenden morgen kwam ik op het voorgeschreven uur in de gevangenis. Op het plein werd reeds „gewerkt". Ongeveer 50 tot 60 gevangenen, enkel gekleed in een hemd van jute werden op twee vrachtauto's geladen. Op twee andere vrachtauto's volg den evenveel rood-gardisten, met karabijnen gewapend. Ik moest met twee commissaris sen, mijn „collega" en een officier in een auto plaats nemen. Waarom zou ik weige ren? Ik had den rit toch mee moeten maken, alleen met dit verschil misschien, dat ik in plaats van in den personenauto op den vrachtwagen gezeten had Wij vertrokkeneen doodenrit vol bes tiale afschuwelijkheid. De reis ging maar al te snel en spoedig waren wij op het „heete veld" aangekomen. De veroordeelden werden afgeladen. Nu werd een rij gevormd. Toen kregen de stumperds het afschuwelijk bevel, ieder een graf van driekwart meter diepte te delven. Ik kan u niet vertellen, wat verschrikke lijke scènes zich nu afspeelden. Sommigen weenden en schreiden, anderen waren vol komen kalm, en stil, met in wanhoop op eengeklemde tanden, waaronder ook uw ken nis, gingen zij aan hun vreeselijk werk. Sommigen, die zich als gek aanstelden en slechts langzaam met hun „werk" vorderden, werden door de soldaten met kolfslagen en vuistslagen tot spoed aangespoord Na een half uur waren de kuilen klaar.... Sonjjnige diep en groot, zoodat de mannen bijna niet meer te zien waren, andere ter nauwernood J4 meter diep Nu kwam het bevel met het gezicht naar de beulen front te maken!.... Velen, zeer velen waren in korten tijd jaren en jaren verouderd, ook de „contra-revolutionnair" was een grijsaard met sneeuwwitte haren. Na een kort commando begon de exe cutie.... Daar voor iederen „misdadiger" slechts een beul beschikbaar was en niet alle kogels bij het eerste salvo hun doel troffen, moesten de slechte schutters nog een tweede en een derde maal aanleggen. Uw kennis werd reeds door den eersten kogel getroffen, echter niet doodelijk, helaasZich wen telend in zijn pijn smeekte hij om een gena deschot. Met ruwe handen werd hem dit ge weigerd. Nog levend werd hij in den kuil ge worpenmet kalk overgoten en zoo be graven De voormalige rechter van instructie stond op en verliet met tranen in de oogen onze woning. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" J. P. COEN, 24 Juli van Batavia te Am sterdam. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCH. BARNEVELD, Hamburg naar Antwerpen, passeerde 23 Juli Vlissingen. CERES, 24 Juli van Hamburg te Amster dam. CLIO, 23 Juli van Algiers naar Malta. FAUNA, 23 Juli van Vigo te Lissabon. HEBE, 23 Juli van Lissabon naar Amster dam. ILOS, 23 Juli van Pasages naar Bilbao. MINERVA, 24 Juli van Amsterdam te Rotterdam. NICKERIE, thuisreis, 23 Juli van Madeira naar Havre. ODYSSEUS, 23 Juli van Kopenhagen naar Aalborg. ORION, Alexandrië-Londen, passeerde 23 Juli Lydd. SATURNUS, 23 Juli van Alicante naar Malaga. TELAMON, 23 Juli van Livomo naar Ci vitavecchia. KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND, uitreis, 23 Juli van Antwerpen. ZEELANDIA, thuisreis, 23 Juli nam. 10 uur Coruna. HOLLAND—AMERIKA-LI JN LOCHKATRINE, 24 Juli van Vancouver 1. v. Londen te Rotterdam. STATENDAM, 25 Juli 's nachts 12 uur van New-York te Rotterdam verwacht. HOLLAND—OOST-AZIË -LIJN MEERKERK, 23 Juli van Rotterdam naar Japan. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN TAWALI, uitreis, 23 Juli van Harachi. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN RIDDERKERK, uitreis, 23 Juli te Cal cutta. STREEFKERK, thuisreis, 23 Juli Pantel- laria gep. SILVER—JAVA PACIFIC LIJN BINTANG, 23 Juli van Calcutta naar Java Pacifick. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI, thuisreis, 23 Juli van Marseille. INDRAPOERA, uitreis, 23 Juli nam. 2 uur te Marseille, PATRIA, thuisreis, 23 Juli nam. 3 uur naar Marseille. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY, 23 Juli van Genua naar Napels. STOOMVAART MIJ. OCEAAN GLAUCUS, Londen naar Liverpool, pas seerde 23 Juli Lizard. NOORD-SCHARWOUDE, veiling van 25 Juli 37.700 kilo Aardappelen f 3.405, Eigenheimers f 3.804.20, Blauwe Eigenhei mers f 4.30—5.50, Due of York f 3.80, Drie lingen f 4.905.80; 1700 stuks Bloemkool f 5.40—9; 13900 kilo Roode kool f 0.80—1.60, 2100 kilo Gele Kool f 1.50—2.50, 10100 kilo Witte kool f 1.301.90, Zilveruien f 1.10 1.50, Gele Drielingen f 8, 1400 Gele Nep f 13.30—14.40, 21500 kilo Zilvernep f 6.10— 9.90, Zilverdrielingen f 4—5.10, 280 kilo specieboonen f 9.10—10.50, 60 kilo tuin- boonen f 3.70. BROEK OP LANGENDIJK Vrijdagmor- 11 uur werd in het veilingsgebouw van den L. G. C. de eerste droge bloembollen veiling gehouden. De aanvoer was niet groot, 130 partijen met ongeveer 625000 bollen. Bijna alles is ver kocht. De volgende prijzen werd besteed: Immaculée 1.20; Murülo 1.10—2.60; Couronne d'or 3.20; Fred Moore 1.70— 2.60; Ibis 1.60—2.60; Vermilion brülant Hoogste barometerstand 764.4 te Stock holm. Laagste barometerstand 747.9 te Ma- linhead. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid- Oostelijke tot Zuidelijken of Zuid-Westelij ken wind. Meest zwaar bewolkt of betrok ken, waarschijnlijk regen met kans op on weer. Weinig verandering in temperatuur. De Graf Zeppelin is hedenmorgen om 4.25 uur Midd. Eur. Tijd van het Berlijnsche vliegdveld „Haken" opgestegen en vertrokken voor zijn vlucht naar Leningrad als eerste étappe van zijn vlucht naar de Noordpool. Dr. Eckener arriveerde te 4 uur uit het hotel, waar hij had overnacht aan boord van het luchtschip en om 4.25 uur werd het gevaarte van den ankermast losgemaakt. Het werd over een grooten afstand begeleid door drie vliegtuigen. Behalve nog een groot volume gas, werden te Berlijn ingenomen: nieuwe waterballast, een hoeveelheid benzine, een vat olie en een voorraad drinkwater. 1.80—2.70; La Reine 1.00—2.20; Due de Berlin 1.50—2.00; Mr. v. d. Hoef 1.90— 3.60; Bartigon 1.30—2.50; Generaal de We® 3.40; Cramoisi brillant 1.201.70. Prospe rity 1.80; Cullinan 2.10; Mad. Krelage 1.20—1.80; Witte Zwaan 1.00—2.20; Gele Prins 2.303.10; Schoonoord 1.902.60; Witte Valk 2.30—3.10; Prins van Oostenrijk 1.00—2.70; Couleur Cardinal 2.303.201 William Pitt 2.10—3.40; Theeroos 1.30— 2.70; Peach Blossom 1.60—2.70; Vuurbaak 1.90—2.70; Boule de Neige 2.10; Pink Beauty 5.10. BEVERWIJK, 24 Juli Kennemerland Aardbeien per K.G. 15—30; Roode bessen 1525; Zwarte bessen 20; Frambozen 5060! Kruisbessen 1626; Doppers 1632; Peulen 16—30; Capucijnders Br. 18—33: Capucijnders W. 1226; Tuinboonen 514; Groentjes 16—20; Snijboonen 1830; Raspers 22—34,' Spercieboonen z. dr. 28; idem m. dr. 28; Dikke boonen 814 per K.G.; Sla 2570 per kist! Postelein 2540 per kist; Spinazie 5060 Per kist; Andijvie 1025 per kist; Bloemkool 4— 12 per stuk Komkommers 14 per stuk; Wortelen per bos 414; Rabarber 35; Sel derie 35; Pieterselie 3; Aardappelen 5—9 per K.G.; Tomaten 1222. BEVERWIJK, 24 Juli. Coöp. Tuinbouw-, Groenten-, Fruit- en Aankoopvereenigin# „De Vrije Veiling" W.A. Blis abondance 1724 ct.; blauwschokkers 1926 ct.; bruine capucijnders 22—27 ct.; Eng. groentjes 15—l8 ct.; Prins Hendrik-peulen 1018 ct.; Wij" kerpeulen 1628 ct.; Meidoppers 1724 ct.; princedoppers 2226 ct.; krombekken 212" ct.; raspers 2232 ct.; dubb. stamslaboonen met draad 83^—11^ ct.; idem zonder draad 1012 ct.; enkele m. dr. 2851 ct:; snij" 'boonen 2831 ct.; idem uitschot 1620 '"ct tuinboonen, wilddragers 1%11 ct.; klooster- boonen 6^—9 ct.; roode bessen 9—26 ct.; witte bessen 10—17 ct.; zwarte bessen 18—29 ct.; kruisbessen, geel 18—24 ct.; idem wn 1518 ct.; tomaten 418 ct.; aardappelen' eigenheimers 48 ct.; druiven 6670 ct., postelein 5—8 ct.; spinazie 6—9 ct.; asperge» in div. kwal. 22—62 ct.; rabarber 2—3% f" alles per K.G.; postelein 2540 ct.; sla 40— 80 ct.; andijvie 10—20 ct.; komkommers bloemkool-uitschot 5—20 ct.; spinazie 30—4» ct., alles per kist; bloemkool 612 ct.; uit schot 24 ct.; sla 1—3 ct.; andijvie t-?—1 alles per stuk; peen 712 ct.; asperges 21— 65 ct.; hout 3—7 ct.; soepgroenten 2—3 ct-, pieterselie 23% ct.; uien 12 ct.; biete 4—5 ct.; radijs 1 ct.; stelen 1% ct.; boonen kruid 1 ct., alles per bos; gele komkomme per 100 1.503.00; uitschot 0.501.00; rooa aalbessen 30—65 ct.; witte bessen 40—50 ct- zwarte bessen 4560 ct.; kruisbessen, S 55—70 ct.; id. wit 40—50 ct.; aardbeien 4U— 80 ct.; frambozen 4055 ct„ alles per gr. s en doos. -d Bloemkool. Aan de speciale markt wc betaald voor le soort per 100 stuks f 6.» f 9.80, 2e soort f 2.10—4.60. ALKMAAR, 24 Juli 1931 - N.V. Alkmam sche Exportveiling Aardappelen 6.20, Aardbeien, per slof 0.68—0-83, bessen per 100 pond 413, Andijvie j —2.60 per 100 stuks. Augurken 3—i 'V 100 pond. Bloemkool I —10, mem 2—4. per 100 stuks. Doperwten Druiven 39—46, alles per 100 pond. Cro kool 2, Kropsla 0.80—2.80, Komkom 0.5Ó—3.60, Meloenen 14—56, alles pe stuks. Perziken 0.03—0.06 per stuk- telein 0.20—0.69 per bakje. Peulen per 100 pond. Roode kool 2—3.80 P stuks. Spinazie 0.14-0.72 per bak w v boonen 7-22, Dubbele Spcrcieboon^ 5.30—6.30, alles per 100 pond. 2-6 per 100 K.G. Uien 2-6.50, Wo len 2.60—8.60, alles per 100 bos. Zw bessen 8—13 per 100 pond. 2i ALKMAAR, 25 Juli 1931 - paarden 100-290 per stuk; 17 Melkko^ 250K370 per stuk; 20 Nuchtere Kam slacht, 10K30 per stuk; 11 VettB BeMP"; 26K29 per stuk; 4 Lammeren 19 he_L 29 Schrammen 23—26 per stuk; 95 10 weken, 10—18 per stuk; 2 Bokken en s ten 1—2 per stuk. Handel stil. .eI. ALKMAAR 25 Juli 1931 Boter- en markt Boter, fabriek le soort1 _0; 0.70; Boter, fabriek 2e soort f 0.5U Eieren, groothandel f 4—4.40; Een f ALKMAAR, 25 Juli - Piepkuikenmarkt-JT Aangevoerd 10.000 stuks. Prijzen f 1- Handel goed. ,„„.Preen- PURMEREND, 24 Juli Beemster Purmerend en Omstreke _g Aardappelen: Schotsche muizen L per zak (25 K.G.); BI. Eigenheimers 1.26 per zak (25 K.G.); Kleine aardapp Schotsche muizen 0.761.48 per z (2g K.G.)Blauwe 0.38—0.80 per za» K.G.;) Tuinboonen 0.81—0.84 pe (15 K.G.); Doperwten 3.50—8.5'0 P Q(, (50 K.G.)Roode Aalbessen d-99 1800 per 100 K.G.; Zwarte Bessen 13„9UI~ l0 per 100 K.G.; Klapbessen -3°—1f.° hVTonen K.G.; Perziken 0.10 per stuk; Siao" 2Q 1.25—1.50 per 15 K.G.; Snijboonen ;gQ —3.90 per 15 K.G.; Frambozen °-J' c per K.G.; Aardbeien 42.— per XW Komkommers 1.80—3.60 per 100; f r A 20.00 per 100 K.G.; id. B 2ü£u 100 K.G. id. C 15.00 per 100 K.G.; Bl 2g0 kool 2.00—16.00 per 100; Roode Kooi J (B —3.40 per 100; Postelein 0.30 per ma K.G.)Sla 0.80—3.20 per 100 krop: An"^ f 0.15—0.50 per kist; Selderie f 2-00—s; 10 bos; Wortelen 3.80—10.00 per m .r Uien 2.40 per 25 K.G.; Prei 2.80—4.» 100 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2