Buitenlandsch c^Cieuws FEUILLETON Transpireerende DE MAN VAN NERGENSHUIZEN DERDE BLAD ZATERDAG 25 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Na de Londensche Conferentie De Duitsch Oostenrijksche Tolunie Bloedige botsingen te Santiago de Chile Gemengde (Buitenlandsche Berichten oksels en voeten Prof. Mr. M. W. F. Treub overleden „De Dageraad" naar Limburg HEERENBAAI Paul Boncour aan het woord Vele dooden en gewonden Het Fransche ontwapenings memorandum Meer rust in Spanje Bomaanslag op een spoorbrug? Lijk twee jaar in een woning bewaard Schilderijen beschadigd Het huwelijk van prinses Ileana Grooté boschbrand te Marseille Nieuwe aanslag op den Langenberg-zender PUROLPOEDER Twee Bisschoppen gewond KORT NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS Oud-Minister van Landbouw en van Financiën De inval uit het noorden der provincie? Bespreking in de commissie van financieele experts Bezuiniging in Duitschland Met het oog op den heerschenden finan- rieelen toestand heeft het Duitsche rijks weermin isterie besloten, alle verdere oefe ningen van de rijksweer af te gelasten. Voorts moeten alle dienstreizen tot de be slist noodzakelijke beperkt worden, terwijl ?een bestellingen gedaan mogen worden, die -■iet strikt noodzakelijk zijn. De New-Yorksche beurs blijft pessimistisch. Het voortdurende pessimisme der New- Yorksche beurskringen ten opzichte van de resultaten van de Londensche ministercon ferentie heeft opnieuw tot koersdalingen over ie geheele linie aanleiding gegeven. Duitsche ieeningen waren weer lager. De commissie experts bijeen van financieele Het stadium van practische toepassing van de door de Londensche ministerconferentie genomen beslissingen is gister geopend met de bijeenkomst van de commissie van fi nancieele deskundigen van België, Frankrijk, Duitschland, Groot-Brittannië, Italië, Japan en de Vereenigde Staten, onder voorzitter schap van Sir F. Leith Ross van het Britsche departement van Financiën. Deze commissie zal de maatregelen over wegen, die noodzakelijk zijn om het Hoover- plan van kracht te doen worden. De Bank voor Internatonale Betalingen te Bazel heeft kennis genomen van de mede- deeling van MacDonald, als voorzitter van de conferentie, betreffende die gedeelten van de slotverklaring, die de Bank betref fen en heeft bekend gemaakt, dat zij zon der verwijl overgaat tot een onderzoek van de beste en snelste middelen om de aanbe velingen, die binnen haar actiesfeer vallen, tot uitvoering te brengen. De conferentie beval aan de Bank voor Internationale Betalingen uit te noodigen, een commissie in te stellen, die een onder zoek in moet stellen naar de verdere crediet- behoeften van Duitschland na de regelingen inzake de handhaving van den tegenwoor- digen stand der credieten en de mogelijk heden moet bestudeeren van het omzetten van een gedeelte daarvan in credieten op langen termijn. Een wisseling van telegrammen heeft plaats gehad tusschen den Franschen eersten minister Laval en den Britschen eersten mi nister en minister van buitenlandsche za ken. Laval dankte MacDonald voor de ont vangst te Londen en sprak de hoop uit, dat de hartelijkheid van de besprekingen te nutte zouden komen aan Engeland en Frankrijk zoowel als aan de geheele wereld. In zijn antwoordtelegram sprak Henderson de hoop Uit, dat de nuttige samenwerking, die thans is begonnen, voortgezet zou worden ten nutte van alle landen. Wat de vakbonden noodig achten. Het hoofdbestuur van de christelijke vak bonden van Duitschland stelde in zijn gis teren te Berlijn gehouden zitting een ver klaring samen, waarin o.a. wordt gezegd: De onderhandelingen van de staatslieden hebb engetoond, dat het Duitsche volk en zijn economie hoofdzakelijk op zichzelf aan gewezen zijn. Wij kunnen en moeten derhalve zoo spoe dig mogelijk alle middelen aangrijpen om de Duitsche economie en de staatkundige orde te bahouden. Hiertoe is noodzakelijk, dat: 1. de bemoeiingen om naast het jaar uit stel van herstelbetalingen tot verdere ont lastingen op het gebied der buitenlandsche politiek te komen, energiek worden voortge zet; 2. de rijkshervorming en de bestuursher- vorming met het doel om te komen tot ver eenvoudiging zonder uitstel worden aange pakt en doorgevoerd; 3. de rijksregeering met strenge maatrege len het gevluchte kapitaal tot terugkeeren dwingt; 4. de meest ongemotiveerde onttrekkmgen bij de geldinstituten ophouden en de ont trokken bedragen zoo spoedig mogelijk weer gestort worden; 5. het Duitsche bankwezen en tevens ook het kartelwezen aan ee nscherper toezicht en controle worden onderworpen en vooral de leiding van de Duitsche rijksbank van haar uitgebreide machtigingen tegenover de banken met de meeste beslistheid gebruik maakt; 6. zoo spoedig mogelijk de reeds lang nood zakelijke hervorming van het aandeelenrecht Wordt doorgevoerd; 7. de in artikel 165 van de rijkswet ge noemde economische lichamen gevormd en vooral de bestaande „wirtschaftskammer paritetiseh worden samengevoegd; 8. de meest drukkende sociale bepalingen van de noodverordening zoo spoedig moge lijk veranderd worden; 9. alle wettelijke maatregelen worden ge troffen om de rust en orde in het rijk te handhaven. Verklaring van Castle Castle verklaarde, dats Stimson telefo- nisch heeft medegedeeld, dat hij te Londen met de Duitschers het vraagstuk der supple mentaire hulp aan Duitschland niet bespro ken heeft en evenmin van plan is dit tijdens zijn bezoek aan Berlijn te doen. Voordat hij naar Berlijn vertrok, verklaar de Stimson: „Ik zal Maandag naar Londen terugkeeren. Mijn bezoek aan Berlijn heeft slechts ten doel, hei plan, dat ik ontworpen heb, vóór dat ik Amerika verliet, ten uitvoer te brengen, terwijl het niets te maken heeft met financieele kwesties." Nieuwe besprekingen te Baden-Baden? Volgens te Berlijn ontvangen berichten, heeft men, weet het „Hbd." te berichten, voorloopig afgesproken nieuwe Fransch- Duitsche besprekingen zoo spoedig mogelijk, vermoedelijk in Baden-Baden te doen plaats hebben. Heftige critiek op Laval In de „Populaire" oefent Leon Blum zeer scherpe kritiek op minister-president Laval, dien hij voor den geringen uitslag van de Londensche conferentie verantwoordelijk stelt. Het Fransche programma is volgens hem over de geheele lijn mislukt. Hij wil aannemen, dat de Fransche regeering bereid was, het initiatief te nemen en de leiding te aanvaarden, doch het ongeluk heeft ge wild, dat de ontwerpers van het plan al te grooten tegenstand, te veel bezwaren en al te veel bezorgdheid zoowel in de pers als in parlementaire kringen en in den boezem van de regeering zelf hadden te overwinnen. Zoo begaf men zich op den weg van mate- rieele onderpanden en maatregelen voor politieke geruststelling, een weg, waarop men zich bij voorbaat den terugtocht heeft afgesneden door een brutale reclame. Laval en zijn collega's hebben twee vliegen in een klap willen vangen. Laval zocht de moreele waarde, welke een. hulp aan Duitschland zou beteekenen, met de egoïstische voordeelen van een politieke overwinning te vereeni gen. Men heeft thans geen overwinning be haald, noch verkrijgt Duitschland de drin gende hulp, die het noodig heeft. De eenige schemer van hoop is de ontspanning in de Fransch-Duitsche betrekkingen. Men moet zich echter afvragen, of deze ontspanning wel stand zal houden in de zware tijden, die Duitschland tegemoet gaat. Voorts oefent Blum scherpe critiek op het ontwapeningsmemorandum. Hij verklaart, dat het Fransche volk door dit memoran dum niet gebonden is. Het is onaanneme lijk en doemt de ontwapeningsconferentie bü voorbaat tot mislukking. Blum verlangt, dat kamer en senaat terstond bijeengeroe pen zullen worden en de minister-president voor het parlement rekenschap zal afleggen. Voor het Permanente Hof van Int. Justi tie heeft inzake de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie Paul Boncoür voor Frankrijk gespro ken. Hij wees er op, dat het protocol van Weenen van 1931 voorziet een identiteit van de douanewetgeving, welke tevens in belang rijke mate haar identiteit van de fiscale wetgeving meebrengt. Vervolgens betoogde spreker, dat Oosten rijk zelfs bestaande verdragen niet zal kun nen handhaven, doch deze in overeenstem ming zal moeten brengen met de Tolunie. Ten slotte besprak pleiter de arbitragecom missie, welke niet zal functionneeren als een arbitrage-hof, doch in de groote meerderheid van gevallen zijn administratief en politiek orgaan zal zijn. Zeer uitvoerig besprak pleiter vervolgens het protocol van Genève van 1922 en de ge schiedenis van de tot standkoming daarvan, waarna hij besloot met de analyse van het protocol te geven. Hedenochtend zette hij zijn pleidooi voort. Te Santiago de Chile is het opnieuw tot bloedige botsingen gekomen tusschen po litie en demonstranten. Vele personen zijn gedood, vele anderen gewond. De president heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar in hij mededeelt, dat hij weigert te capi- tuleeren. De toestand De staatspresident heeft de leiding der loopende zaken aan een militair kabinet toevertrouwd. Tevens heeft hij dit kabinet onbeperkte volmachten gegeven tot het onderdrukken van de revolutionnaire be weging. Het regeeringsstandpunt goedgekeurd. De buitenlandsche commissie van den Franschen senaat is bijeengekomen ten einde te beraadslagen over de interna tionale besprekingen te Parijs en Londen en over het Fransche ontwapeningsmemo randum. De commissie sprak de overtuiging uit, dat de Fransche onderhandelaars de bedoelingen en gevoelens van het Fransche volk ter gelegenheid van de Parijsche en Londensche besprekingen in den waren zin des woords tot uitdrukking hadden ge bracht en wel in een vorm, die door de Duitsche gasten niet kan worden misver staan. Inzake het ontwapeningsmemorandum heeft de commissie het standpunt van de regeering goedgekeurd. Toch nog schietpartijen. De toestand te Sevilla was, in het alge meen, Donderdagavond rustiger. In den nacht op Vrijdag werd bij een nieuwe beschieting van de militaire kazer ne een kapitein der guardia civil gedood. De bekendste leiders der communisten en syndicalisten zijn in de vesting ingesloten. Bij de straatgevechten, welke hebben plaats gehad, werden o.m. vier syndicalis tische leiders gedood. Te Barcelona is het tot een langdurige schietpartij gekomen tusschen syndicalis ten. Hierbij werden twee personen gewond. Door leden van Macedonische organisaties? De Bulgaarsche bladen brengen op sen- sationeele wijze het door een reiziger uit Joegoslavië medegedeelde bericht, dat op het traject NischSkopie een bomaanslag op den trein is gepleegd. Bij Vranja zou men een brug hebben laten springen, waar bij twee van de zes daders zelf gedood zouden zijn. Het vermoeden, dat er iets bijzonders aan de hand was, werd nog ver sterkt, doordat overal langs de Hjn bewa kingstroepen werden aangetroffen en ook de grenswacht aan de Bulgaarsche grens versterkt was, voornamelijk tusschen Kues- tendil en Caribrod. Men vermoedt, dat de aanslag gepleegd is door leden van Mace donische organisaties. Bij deurwaarders-exploit in beslag genomen Voor de Dusseldorfsche rechtbank wordt een proces behandeld tegen den Italiaan- schen advocaat dr. Mancini, die zich te verantwoorden heeft wegens vrijheidsbe- rocving. De gebeurtenissen, die tot dit delict leidden, hebben indertijd groot opzien ge baard. Dr. Mancini had het lijk van zijn in den zomer van 1928 overleden vrouw la ten balsemen en twee jaar lang in zijn wo ning te Genua bewaard. In den zomer van 1930 vestigde hij zich te Dusseldorf. De kist met het stoffelijk overschot bracht hij mee naar Duitschland en deze werd in een vertrek van de woning in Dusseldorf neer gezet. Toen de overheid dr. Mancini bevel gaf, het lijk te doen begraven, antwoordde hjj dat het gebalsemde lijk geen lijk was in den zin van de Duitsche wet en hij dreigde zelfs den burgemeester van Dus seldorf aan te klagen wegens huisvrede breuk. Het provinciaal bestuur bemoeide zich met de zaak en de regeeringspresident stelde den Italiaan den eisch, op korten termijn het lijk te laten begraven. Bij een huiszoeking werd de kist onder een bed gevonden en bij deurwaardersexploit in be slag genomen. Toen de deurwaarders zich met de kist wilden verwijderen bemerkten zij dat zij in de woning waren opgesloten. Pas een uur later werden zij door een Ueberfall-kommando van de Schupo be vrijd. Voor deze vrljheidsberooving staat dr. Mancini terecht, evenals de 22-jarige dienstbode Christine Kola, die van het zelfde feit wordt beschuldigd. In zijn verdediging verklaarde dr. Man cini dat hij de ambtenaren niet had opge sloten en zijn dienstbode ook geen op dracht daartoe had gegeven, omdat hij nog dienzelfden morgen van den kantonrechter vergunning had gekregen om het lijk op een anderen dag zelf te laten begraven. De dienstbode verklaarde dat zij, toen de deurwaarders met hun helpers de wo ning waren binnengegaan, volkomen rade loos was geweest en in haar opwinding de huisdeur had afgesloten om naar de te lefoon te loopen en dr. Mancini te waar schuwen. De advocaat vrijgesproken. Bij de voortzetting van het proces tegen den Italiaanschen advocaat dr. Mancini we gens vrljheidsberooving, vroeg de ambtenaar van het O. M. voor den advocaat vrijspraak, aangezien men slechts van vrljheidsberooving kan spreken, wanneer de ingeslotenen zich nnrcvi „Ik hoor, dat je je vermogen in Ame rika verloren hebt." „Ja ik betaalde de eene helft van mijn vermogen om dronken te wor den en de andere helft om de boeten te voldoen." (Hummel) slechts met groote moeite of gevaar kunnen bevrijden. De rechtbank sprak dr. Mancini vrij, doch veroordeelde zijn dienstdoende Christine Kola wegens het plegen van verzet en poging tot vrljheidsberooving tot honderd mark boete, subs, tien jaren hechtenis. In de kathedraal van Doornik. Vier schilderijen, welke zich in de galerij bevinden, die het koor van de kathedraal van Doornik omgeeft, zijn door onbekenden beschadigd. Twee er van, een Gallait en een Lucas Franchois, vertoonen een snede over een lengte van twintig centimeter. De twee an dere zijn licht beschadigd met een stomp werktuig. De feestelijkheden begonnen Gisteren zijn de feestelijkheden begonnen, die voorafgaan aan het huwelijk van prinses Ileana van Roemenië met een ex-aartsher tog van Habsburg, welke feestelijkheden drie dagen zullen duren. Het huwelijk wordt Zondag as. te Sinaia gesloten. Sinaia is het zomerverblijf van de Roemeensche koninklijke familie. Over 500 H.A. Bij Vitrolles in de nabijheid van Mar seille staan sinds Donderdagavond 500 H.A. bosch in brand. De garnizoenen van Marseille en Aix en de brandweren bestrijden met de hulp der be woners de vuurzee, die zich steeds uitbreidt. De hevige wind doet het vuur steeds fel ler worden en maakt alle moeite vergeefs. Een inwoner van Vitrolles, die aan het blus- schingswerk deelnam, kon zich niet tijdig in veiligheid stellen en is in de vlammen omgekomen. Boven Marseille hangt een dichte rookwolk. Verraad van staatsgeheimen Gestraf met 7 jaar gevangenisstraf De vierde straf-senaat van het rijksgericht te Leipzig veroordeelde den 35-jarigen ge huwden regeerings-assistent Otto Pabst uit Birkenfeld wegens voortgezet verraad van staatsgeheimen en herhaalde pogingen tot militaire spionnage ten gunste van Frank rijk, tot zeven jaren tuchthuisstraf en tot tien jaar eerverlies. De gelden, welke hij voor zijn spionnage- diensten had ontvangen en welk 2000 Mark beloopen, werden in beslag genomen. Naar men zich herinnert, heeft men eenige weken geleden te Wuppertal van communistische zijde getracht een propa ganda-speech uit te doen zenden door een clandestiene microfoon te schakelen op den hoofdkabel van den zender van de West- Deutsche Rundfunk Langenberg. Thans heeft men tijdig een tweede poging tot een dergelijken aanslag ontdekt. Don derdagnacht ontdekte men, dat in het dicht bij den zender gelegen bosch de hoofdtoe- voerkabel gedeeltelijk was blootgelegd, ter wijl in een ander nabijgelegen bosch over een afstand van 150 M. een aansluitkabel behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drog. gevonden werd, die klaarblijkelijk met een microfoon verbonden moest worden, waar voor men twee met gummi geïsoleerde af tapleidingen vond van ongeveer zeventig meter lengte. Tot het plaatsen van den microfoon waren de daders nog niet geko men. Men neemt aan, dat men ook hier met éen aanslag van communistische zijde te doen heeft. Boot omgeslagen Zeven personen verdronken Uit Bakoe wordt gemeld, dat in den Kau- kasus in de nabijheid van Bakoe een boot met 12 passagiers is omgeslagen, waarvan slechts vijf inzittenden konden worden ge red. De overige zeven zijn verdronken. Bij een auto-ongeluk De Aartsbisschop van Treviso en de Bis schop van Bellino, die zich te Monte Ca- tini bevinden, werden bij het oversteken van een straatweg door een automobiel aangereden. De Aartsbisschop bekwam lichte verwondingen, terwijl de Bisschop van Bellino in het ziekenhuis ter verpleging moest worden opgenomen. De mede ^e r k e r der Gepepoe de vroe gere chef van de politie in Oost-Siberië, Krumin is door twee onbekenden neerge schoten. De moordenaars zijn gevlucht. Bij het uitwijken van een autobus nabij Lodz geraakte de bestuurder van een autobus het stuur kwijt, ten gevolge waar van de wagen in een greppel stortte. 13 per sonen kregen ernstige verwondingen. Door ontsnappenden stoom van een te Ottmachau omgevallen locomotief kregen de machinist en de stoker zoo hevige brandwonden, dat de dood onmiddellijk in trad. Op 72-jarigen leeftijd is gisteren te Den Haag overleden prof. mr. M. W. F. Treub. Marie Willem Frederik Treub werd 30 Nov. 1858 te Voorschoten geboren, waar zijn v-a der burgemeester was en waar hij met zijn, later eveneens tot groote bekendheid geko men broers Melchior en Hector, zijn jeugd doorbracht. Hij bezocht er de lagere school, volgde te Leiden de lessen aan de H.B.S. en wijdde zich daarna aan den administratie ven arbeid. Hij werd candidaat-notaris, doch werkte tevens voor het Staatsexamen, dat hem in 1881 toegang gaf tot ge univer siteit te Leiden, waar hij rechten Studeerde. Tot zijn candidaatsexamen bleef hij daar, vervolgens ging hij een semester naar Parijs, deed zijn doctoraal examen te Amsterdam en promoveerde den 31 Maart 1885 te Utrecht op een proefschrift getiteld: Ont wikkeling en verband van de rijks-, pro vinciale en gemeentebelastingen in Neder land een verhandeling waarvoor hij m September 1883 door dezelfde universiteit met een gouden medaille was bekroond. Nog voor zijn promotie had hij zich te Amster dam gevestigd, waar hij in September 1885 werd toegelaten als privaat docent voor het notariaat en het fiscaal recht aan de ge meente-universiteit. Hij stichtte er een no- tarisschool en redigeerde van 1887 tot 1897 het Weekblad voor Notarisambt en Registra tie. In 1889 werd hij lid van den gemeente raad en twee maanden later benoemde de Raad hem tot wethouder, in welke functie hij de portefeuille van financiën kreeg. Op 23 November 1896 aanvaardde Treub het hoogleeraarsambt aan de Amsterdam- sche Universiteit, om onderwijs te geven in de staathuishoudkunde en statistiek. Reeds lang voor zijn professoraat was Treub ook op het gebied der landspolitiek opgetreden. In 1891 werd hij in het district Schoterland gekozen tot lid der Tweide Kamer, doch hij aanvaardde zijn mandaat niet. Toen hij in 1904 opnieuw werd ge kozen, nu voor Assen, legde hij zijn hoog- leeraarschap neer en deed zijn intrede in de Tweede Kamer. Hü "bleef Kamerlid tot 1918 en legde toen zijn mandaat neer in verband met een ge schil met den Vrijzinnig Democratischen Bond over het Staatspensioen. In het kabinet Cort v. d. Linden kreeg Treub de portefeuille van Landbouw, Han del en Nijverheid, die hij behield van 29 Augustus 1913 tot 24 October 1914, toen hij Minister Bertling opvolgde als Minister van Financiën. Hij trad af op 8 Februari 1916 wegens het aannemen van een motie-Scha per, houdende afkeuring van het verband gelegd tusschen ontwerpen ouderdomsrente en pensioenbelasting. Hjj werd opgevolgd door prof. dr. A. van Gijn. Na diens aftreden, als gevolg van een verschil met den Ministerraad over zijn verantwoordelijkheid in verband met de cri sisuitgaven, trad prof. Treub weer in zijn plaats. Van 22 Februari 1917 tot 9 Septem ber 1918 bleef hij in het kabinet. Als mi nister van landbouw, nijverheid en handel heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt door belangrijke noodmaatregelen in oor logstijd. Op zijn initiatief kwam het Nat. Steuncomité tot stand. Tijdens zijn tweede ministerschap van financiën gaf hij den stoot tot de stichting van de N. U. M. en onder zijn ministerschap is de Stuwadoors wet tot stand gekomen. Na den oorlog had vooral Ned. Indië zijn groote belangstelling. In November 1921 werd hü tot voorzitter van den Ondeme- mersraad voor Ned.-Indië benoemd en nog maar kort geleden, op 1 Mei van dit jaar, trad hü eigener beweging als zoodanig af om plaats te maken voor een jongere kracht. Prof. Treub heeft verleden week Vrüdag een ernstige operatie ondergaan, die zijn leven niet heeft kunnen redden. De Vrüdenkersvereeniging „De Dageraad" zou hedenmorgen haar actie in Limburg be ginnen. Zoowel Woensdag- als Donderdagavond zijn de voormannen van „De Dageraad" bü- een gekomen ten huize van den heer Ho ving, voorzitter van de vereeniging, Esschen- laan 44, Zwanenburg Halfweg. Vrijdagmor gen kwam het bestuur opnieuw büeen ten huize van den secretaris, den heer Görtz aan de Admiralengracht 62 te Amsterdam, ter bespreking van de laatste voorbereidselen voor het plan de campagne. Naar de „Msb." ter oore is gekomen, moet men Donderdagavond nog in twijfel hebben verkeerd, of men den propaganda-tocht wel zou laten doorgaan, dan wel zou uitstellen. Vele Dageraadsleden zouden n.l. de om standigheden niet gunstig gevonden hebben, nu men in Limburg een krachtige tegen-actie heeft op touw gezet. Desondanks heeft men toch besloten heden in Limburg te zamen te komen. Het plan is niet in alle bijzonderheden be kend. Wel echter mag op grond van verschil lende gegevens worden aangenomen, dat men zich voornamelijk zal occupeeren met het aanplakken van biljetten aan de huizen, het verspreiden van pamfletten en brochures, terwül het eveneens in de bedoeling schünt te liggen, in de verschillende plaatsen, die de karavaan bezoeken zal, korte spreekbeurten te laten vervullen vanaf een auto. De verschillende afdeelingen van „De Da geraad" bezitten ieder een vertrouwensman en alleen deze weet, waar men zich zal ver zamelen. Iedere afdeeling vaardigt twee le- d enaf; alleen de afdeeling Amsterdam heeft voor haar leden een autocar beschikbaar ge steld. Vrijdagmiddag om 1.39 uur is de voorzitter van „De Dageraad" de heer Hoving, van het Centraal Station te Amsterdam vertrokken, in het bezit van een spoorkaartje voor Nij megen. Daar echter zal het punt van samen komst in ieder geval niet zün. Om kwart over vier is gisterenmiddag met den sneltrein naar Nümegen een groot pak exemplaren van het dagblad „de Tribune" verzonden met bestemming Venray. Het is echter mogehjk, dat de bladen vandaar per auto naar een andere plaats worden geëxpe dieerd. Voorzoover de „Msb." heeft kunnen contro leeren, zijn gisterenmiddag noch met den trein van 17.25 uur welke naar Nümegen gaat, noch met den trein van 19.15 uur, welke via Utrecht naar Maastricht gaat, Dageraads- menschen uit de hoofdstad vertrokken. Dit bevestigt het vermoeden, dat ze allen per autocar naar het Zuiden zijn gegaan. Limburg gereed Gisterenavond zijn in Amsterdam gearri veerd drie leden van het Limburgsch comité van afweer, die speciaal tot taak hadden, om leden van „De Dageraad", die eventueel met den nachttrein, welke om 0.18 uur van 't Centraal Station naar 't uiden vertrok te schaduwen en eventueel iets naders van hun plannen te weten te komen. In een kort onderhoud deelden de verte genwoordigers mede, dat heel Limburg he denmorgen om 6 uur gereed zou staan, om den Dageraadsmenschen een warme ont vangst te bereiden. Men verwacht, dat de knooppunten van de actie gelegen zullen zijn tusschen Sittard en Geleen en tusschen Heerlen en Treebeek. Vooral Heerlen zal in de komende dagen het tooneel zün van de actie en tegen-actie. In Heerlen staan reeds 150 auto's gereed, die, zoodra de Dageraadsleden arriveeren, aan 't toeren zullen gaan. Er is nog een bü- zondere reden, waarom men verwacht, dat Heerlen een der centra van de actie zal worden. Naar de „Msb." ten oore kwam, be vindt zich in de Gasthuisstraat te Heerlen een huisje, waarin zich een centrum heeft gevormd van de Communistische Partü Hol land. Daar vinden regelmatig besprekingen plaats van de communistische kopstukken en vandaar uit wordt altüd ook het dagblad „de Tribune" verspreid. De 150 automobilisten te Heerlen hebben opdracht om, wanneer ze uitrijden, uitslui tend uit toeren te gaan. Heel Limburg is paraat. ECHTE FRIESCHE 20-50ct.ptroos 33. De herbergier ik vergat nog te zeggen, dat er een permanente glimlach om zün mond speelde, die op den duur een gevoel van medelijden opwekte de herbergier dan, knikte: „Zekerlijk, münheer. Ik zal het in de eet zaal laten opdienen. Dezen kant, münehee- ren." Wü gingen de trap af en een groote ka- Kier binnen, die vrij overdadig was behangen biet afbeeldingen van beroemde renpaarden, afgewisseld door portretten van de geheele Koninklijke familie. Binnen enkele minuten bracht een Suffolk- sche schoone van buitengewoon mollige ver houdingen, een reuzenblad binnen de thee Was tip-top complet en bestond, behalve dan uit dit geurig mengsel, waarvoor wü de Zonen van het Hemelsche Rijk niet dank baar genoeg kunnen zijn, uit jam, water kers, geroosterd brood, boter en eenige soor- ten cake. Tervrijl wy met deze ingrediënten mond en ^maag in staat stelden, zich nuttig en aan'genaam bezig te houden, overlegden wü ons „plan de campagne" en maakten, naar beste weten, de meest practische afspraken. Wij kwamen overeen, dat ik den volgenden morgen voor het ontbijt stilletjes Ashton zou verlaten en Billy op den hoofdweg van Woodford ontmoeten. Hij zou in dien tus- schentijd alle mogelijke inlichtingen betref fende Maurice en zün omgeving inwinnen en speciaal scherp navraag doen, of er soms een heer met 'n gebroken neus of 'n sports man met schouders van ongelüke hoogte ge tracht hadden het landschap dezer schoone omgeving door hun aanwezigheid verder op te tooien. „Ik zal mijn auto bü jou laten, Billy en een rijtuig nemen, om naar Maurice te gaan. Ingeval wij er een overhaast gebruik van wil len maken, hebben wij 'm steeds te onzer beschikking." „Maar", opperde Billy, „zouden ze je niet vragen, waar je den wagen hebt gelaten?" „Ik zal hun de waarheid zeggen, of ten minste ongeveer. Ik zal zeggen, dat de motor nagezien moest worden en wü den auto in de garage achtergelaten hebben." Billy keek mij bewonderend aan. „Jack", lachte hü „in jou is een talentvol predikant verloren gegaan". Wü bestelden een rijtuig waarin ik mün bagage borg; daarna gaf ik Billy nog eenige bankbiljetten, uit voorzorg voor mogelüke gebeurtelükheden, en met een ernstige ver maning om de appelronde Norfolksche schoone niet het hof te maken, stapte ik in het rijtuig en reed in de richting van het buiten van mün gastvrijen neef, met een mengeling van nieuwsgierigheid en ongerust heid, wat de komende dagen zouden bren gen. Ashton zag er uit als een welgevormd huis, half steen, half hout. Het stond op eenigen afstand van den weg; het was omgeven door een mooien tuin en had hoog geboomte op den achtergrond. Toen ik door de oprijlaan reed, zag ik twee heeren op een bank in den tuin zitten en toen ik naderbij kwam ontdekte ik, dat een van hen Maurice was. Zoodra mün rijtuig voor de deur stil hield, stonden zij beiden op en staken het grasperk over om mij te verwelkomen. „Bonjour", zei Maurice, „zeg, ik dacht dat je met je auto zou komen." Ik gaf hem 'n hand en evenzoo zün met gezel, een gezet man met fleurig gelaat; hij maakte op mü den indruk van een book maker, die zün schaapjes op het droge heeft, maar het was duidelijk, dat hü mü kende. „Ik ben ook met mün auto gekomen", antwoordde ik, „maar ik heb 'm in Wood ford laten staan. Er mankeert iets aan den motor, want hij heeft aldoor slecht ge werkt," „Dat is zoo vervelend met motoren", zei de welgedane bookmaker, „elk oogenblik mankeeren ze iets." „Heb je den chauffeur meegebracht?" vroeg Maurice, toen er een bediende kwam. om mijn bagage uit het rütuig te halen. Ik schudde ontkennend mün hoofd. „Neen" zei ik. „Ik vond het ditmaal met noodig, hem mee te nemen." Dit zal iedereen toestemmen was vol komen waar. Misschien is het verbeelding geweest, maar ik meende een glimp van voldoening op het gelaat van mün nee e zien verschünen. „Laten wij in den tuin gaan zitten, ot wil je liever thee of iets anders gebrui ken?" zei Maurice. „Baradell is naar de stad en blüft daar vannacht; York en Lady Baradell zün uit, maar tante Mary is thuis. Weet je niet waar zij is, Vane. „Rozen spuiten", antwoordde hü laco niek. „Miss York is bij haar." Ons gesprek werd afgebroken door net plotseling verschijnen van de twee dames m kwestie die van achter een heestergroep te voorschijn traden en naar ons toe kwamen. Tante Mary was een dame van middelbaren leeftüd, met een kalm gelaat en grijs haar; haar metgezellin, een groote bevallige jonge dame van ongeveer acht en twintig in een keurig tailor-made costuum. Het was een angstig oogenblik voor mij, want ik vermoedde, dat ik verondersteld werd hen beiden te kennen, doch de wijze waarop zü mij groetten, nam allen twijfel op dit punt weg. „Ik ben blij, dat u kon komen", zei tante Mary, zonder echter eenig zichtbaar enthou siasme aan den dag te leggen, ,,'t Gebeurt maar zelden, dat ge u van Londen kunt losrukken." ,,'t Gebeurt ook maar zelden, dat ik zoo'n hartelijke uitnoodiging ontvang", ant- woorde ik, terwül ik haar hartelijk de hand schudde. Zü keek mij eenigszins verrast aan en plotseling schoot het mij te binnen, dat ik wel een beetje te vriendelijk in mün optre den was, voor den echten Northcote. Of tante Mary familie van mü was, bleef mij ten eenenmale onbekend, maar waar- schünlijk kende zü mijn dubbelganger ta melijk goed en in dat geval zou zij zonder twüfel op de hoogte van zün karakter zün. Ik moest dus terdege op mijn hoede zün. Miss York toonde meer neiging tot vriendelük zijn. „Ik heb gehoord, dat U uw auto heeft medegebracht, mijnheer Northcote. Ik hoop, dat zij groot genoeg is, om ons allen te bergen. Ik lachte. „Ik heb het juist tot Woodford kunnen brengen," zei ik, „en toen geraakte de motor defect. Binnen een paar dagen zal een en ander wel weer in orde zün, denk ik." „'n Aardig smoesje, vindt U niet, Miss York?" lachte sir George Vane, geheel on bewust van de waarheid, welke in zün scherts lag opgesloten. „Nu, 't komt er niet op aan", viel Maurice hierop in. „Je zou den wagen toch niet ge bruiken, als hü hier was. Wü gaan morgen op jacht, overmorgen is er een tuinparMjtje bij Cuthberth en den volgenden dag cricket- wedstrijd; daar moet Bertie revanche halen." „Ocricket", zei Miss York minachtend, „Bertie is dol op cricket. Speelt u het ook, münheer Northcote?" „Heel weinig", zei ik ernstig en ik hoorde Maurice in zichzelf lachen. Er klonken nu voetstappen in de oprijlaan en wü keken allen op. ,,'t Is Bertie met Lady Baradell", zei Miss York; „ik ben nieuwsgierig te hooren, waar zü geweest zün." Bertie was, zooals ik begreep, een broer van Miss York; hij was naar mijn schatting 30 jaar en ik vond hem het zuivere type van een militair. Om zün gezellin te beschrijven zijn enkele woorden meer noodig. Groot en bevallig was zij en zü kwam naar ons toe met de eigenaardige, büna onbe schaamde zelfvoldaanheid, welke mooie vrou wen meestaj. aan den dag leggen. Ontegen- zeglük was zij mooi, doch in vergebjking met Mercia (ik vergelük tegenwoordig in stinctmatig iedereen met Mercia) was het de schoonheid van het vuur tegenover die van den zonneschün. Vuur scheen werkelük een zeer passende vergehjking voor Lady Bara dell. Het glinsterde in haar wondermooie bronzen haren, het smeulde op gevaarlüke wüze in het diepe bruin van haar oogen. met die eigenaardige goudgetinte irissen. Haar onbehoorlük, gewaagd costuum van gevlam de stof was in volmaakte overeenstemming met haar uiterlijk. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9