Gemengd oJ^ieuws Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN vfe- rr VI Misdrijf? BINNENLANDSCH NIEUWS Tucht in de S. D. A. P. ONZE OOST FAILLISSEMENTEN BOEKBESPREKING Als kinderen met vuur spelen Boerderij afgebrand Zaterdagmiddag is te Gerwen, gemeente Nunen, de boerderij van den landbouwer van M. tot den grond afgebrand. Ook de geheels inboedel en landbouwinventaris werd een prooi der vlammen. De oorzaak is te wijten aan het met luci fers spelen van kinderen in de schuur. Verzekering dekt de schade. De moord op het Rokin Een vaag spoor Naar aanleiding van den oproep der Am- sterdamsche politie, bureau Singel, in ver band met het geheimzinnige personnage, dat zich aan het Rokin zou hebben opgehquden, heeft zich aan dit bureau een waschvrouw vervoegd, die in eenige boordjes haar merk heeft gevonden. Het woord „Heer" kwam er niet op voor, maar de cijfers klopten. Zekerheid, wie de heer Heer is, if met dit alles nog niet verkregen. Man op straat gevonden Zaterdagmorgen omstreeks vier uur is door een nachtwaker op den Bergweg te Rotter dam voor het pand 365 een man gevonden, geheel naakt, die hevig bloedde; tevens bleek dat hij een groote scheurwond in het gelaat had en een gebroken kaak en een gebroken neus. Hij is vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Zijn toestand is van dien aard, dat hij nog niet verhoord kon wor den. De politie heeft in het pand een onder zoek ingesteld, waaruit bleek, dat op de twee de verdieping een raam openstond, de ach terkamer lag geheel overhoop. Tevens bleek, dat hier een worsteling heeft plaats gehad. Er werden twee mannen in de woning aan getroffen, die verklaarden, dat zij van het gebeurde niets afwisten. De politie heeft hen meegenomen naar het politiebureau Bergsingel. Spijkers te Amsterdam op straat gestrooid Een aanval op de steenzetters? Vrijdagmorgen ontdekte men op verschil lende punten van Amsterdam, dat eenige straten bezaaid lagen met kopspijkers ter grootte van 2 centimeter. Hoe deze spijkers daar gekomen zijn, heeft men nog niet kun nen ontdekken. Natuurlijk staat het vast, dat ze er met opzet zijn uitgestrooid. Maar door wie en met welk oogmerk is niet duidelijk. Het is echter opgevallen, dat de onbe kende daders hun strooipartij gehouden heb ben juist in straten, waardoor de steenzet ters naar hun werk fietsen. Zoo werden de spijkers gevonden op het begin van den Slo- terstraatweg en eenige straten daaromheen. Of men weer met een symptoom van den steenzettersstrijd te doen heeft, kan men niet direct zeggen, daar niets bepaalds is komen vast te staan. De spijker-aanval heeft intusschen niet veel uitgericht. De politie en de stadsreini ging namen spoedig maatregelen. Agenten waarschuwden wielrijders en automobilisten voor de gevaarlijke plaatsen, terwijl de Stadsreiniging de straten schoon veegde. Er zijn dan ook maar weinig fiets- en auto banden doorgeprikt. Vier vingers afgesneden Te -Rijen geraakte de timmerman J. v. G. met de hand tusschen een zaagmachine, waardoor hem vier vingers werden afge sneden. Het gebeurde op de Moerdijkbrug Bijzonderheden over het voorloopig onderzoek Betreffende het voorval op de Moerdijk- brug, dat bijna een ernstig ongeluk was ge worden, verneemt de „Msb." de volgende, door een voorloopig onderzoek verkregen bij zonderheden. Op het station Willemsdorp was onbewust een fout gemaakt. Men merkie wel dat er iets niet heelemaal in den haak was, maar men meende met een storing in de bloktoestellen te doen te hebben. Hoewel dit niet het geval was, deed men, wat in der gelijke omstandigheden regel is, n.m. den trein door een onveilig signaal vertrekken. Hiertoe mag echter niet zonder het treffen van bepaalde voorzorgsmaatregelen worden overgegaan. Zoo dient het personeel van den trein, die van de andere richting verwacht wordt, zoo spoedig mogelijk op de hoogte van 't geval te worden gebracht. Dit nu, wat tele fonisch behoort te geschieden, is hier nage laten. Wel nam de hoofdconducteur op de locomotief plaats om de baan te verkennen. Toen hij remde had de Parijsche trein geluk kig ook reeds zijn vaart tot een minimum teruggebracht. Het onderzoek wordt voorge zet, zoodat deze lezing nog eenig voorbehoud behoeft. Door een auto overreden Kind gedood Zaterdagmiddag is te Heerlen een 3-jarig kind van den heer Pietz, wonende aan de Cein tuurbaan, door een auto uit Maastricht over reden en gedood. Met zijn motor geslipt Een gcheelen nacht zwaar gewond langs den weg gelegen Zaterdagmorgen omstreeks vijf uur zag een voorbijganger langs den weg Ede—We- kerum in de nabijheid van laatstgenoemde plaats, een motorrijwiel liggen en op enkele meters afstand den bestuurder. Hoewel de man niet in staat was inlichtingen te ver strekken, kwam vast te staan, dat deze man, genaamd Frank van Roekei, wonende te Wekerum, hier den geheelen nacht gelegen moet hebben, daar hij in den voornacht met zijn motor geslipt en langs den weg geslin gerd was, waardoor hij een zware hersen schudding had bekomen. De man, die in het gelaat onherkenbaar gewond was, is naar het ziekenhuis te Wageningen vervoerd. Frauduleuze invoer van spiritus Dertig vaten en twee schepen in beslag genomen Dezer dagen zijn te Dordrecht door de Commiezen dertig vaten spiritus in beslag genomen, die naar vermoed werd, van bui- tenlandsche herkomst waren. Een onderzoek onder leiding van den in specteur te Temeuzen, door douaniers uit Terneuzen en Sas van Gent ingesteld, leidde tot de ontdekking, dat men hier inderdaad met frauduleuzen invoer te doen had. waarbij twee schippers te Terneuzen hun medewer king hadden verleend. De schepen, waarmee het vervoer heeft p'aats gehad, zijn daarop eveneens in beslag genomen. Onweder Een boerderij afgebrand Zaterdagnacht is te Houtigehage (Fr.) de boerenhuizinge „Oud Lucht en Veld" door den bliksem getroffen en afgebrand. Verdronken Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur is de 28-jarige A. van Hese bij het baden in de haven te Goes verdronken. Kort nadat Van Hese in de diepte verdwenen was, kwam de Utreehtsche agent van politie Olivier, lid van de Utreehtsche reddingsbrigade, ter plaatse en begaf zich dadelijk te water, doch pas na verscheidene mislukte pogingen kon hij den drenkeling vinden. De dood kon slechts ge constateerd worden. Windhoos boven Durgerdam Tijdens een hevig onweder werd Durger dam Zaterdagmiddag door een windhoos ge troffen. Van vele woningen werden de pan nen van de daken geworpen, in totaal meer dan 2000 stuks. De electrische geleiding geraakte defect. Vrachtauto tweemaal over den kop Door baldadigheid van jongens Zondagmorgen te ongeveer half acht had te Venlo een auto-ongeval plaats, dat won der boven wonder goed is afgeloopen. Een tweetal belhamels van ongeveer 16 jaar slaagden er in een der vrachtauto's, welke ter beschikking waren gesteld tegen de Dage raad propaganda, in beweging te krijgen. Met een flink gangetje werd weggereden, maar in de Panhuisstraat raakte de „chauf feur" de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat de wagen finaal tweemaal over den kop sloeg en in tegenovergestelde richting wederom op den weg kwam te staan. Bij de manoeuvre werd de motor totaal ver nield evenals de stuurcabine, terwijl de beide kwajongens er met slechts enkele hand- en beenwonden afkwamen. Woning in vlammen 5-jarige jongen met moeite gered In den nacht van Zaterdag op Zondag brak te ongeveer 12 uur brand uit in een perceel& in de Chrysantenstraat no. 49 te Hilversum. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet voorkomen, dat het per ceel, dat in tweeën wordt bewoond, doch waarvan alleen de bovenbewoners thuis wa ren, geheel uitbrandde. Het 5-jarig zoontje van de bovenbewo ners kon in een deken gewikkeld langs een ladder gered worden. De nevenbewoners kregen veel waterschade Huis en inboedel waren verzekerd. Daad van een zwaarmoedige Van het dak gesprongen Een verschrikkelijk gebeuren heeft zich te Utrecht in de Koppestockstraat afgespeeld. Een daar wonende vrouw had voor eenige weken haar moeder door den dood verloren en was daarover zóó troosteloos, dat zij de hand aan zich zelf heeft geslagen. Zij plaats te een ladder tegen den achterkant van haar woning, beklom het dak en wierp zich van daar naar beneden. Vrijwel onmiddellijk trad de dood in. De vrouw was gehuwd en moeder van vijf kinderen. Ontwaken om te kunnen sterven Engelsche bladen maken melding van een buitengewoon interessant biologisch geval. Een familie in een der voorsteden van Lon den bezat een schildpad van ongeveer 10 jaar oud. die in den tuin van de villa zijn speel plaats had. Zooals men weet houden schild padden een winterslaap. Daar ook dit exem plaar geen uitzondering daarop maakte, groef hij zich in den herfst van het vorige jaar in een hoek van den tuin een gat en betrok daarin zijn wirterkwa-tier om het koude jaargetijde in diepen sluimer door te brengen. Op den eersten warmen Lentedag kwam het dier eindelijk weer te voorschijn, mei vreugde begroet door de familie van den eigenaar, het beest was buitengewoon opge wekt en levendig. 's Avonds was het dood De eigenaar die dezen dood meer dan ver dacht vond, liet een dierenarts komen om de doodsoorzaak te onderzoeken Dit onder zoek leidde tot een verrassend resultaat De schildpad, die in den voormiddag tot een nieuw leven ontwaakt was. stierf 's avonds aan een zware stoornis in de spijsvertering, waarvan de oorsprong zeven maanden terug lag. Op den dag, dat het dier zijn wintergat groef, had het uit een dichtbijliggende re mise, waarin buitenlandsche waren, uit gepakt waren, fijn stroo genomen en zich daarmee de maag gevuld. Een schildpadden- maag kan nooit of nimmer stroo verdragen en het dier was wellicht den volgenden dag al gestorven, wanneer het toen juist zijn win terslaap niet begonnen was. Deze biologische toestand is op alle licha melijke functies en op de ademhaling toepas selijk, zoodat ook de acute storing in de spijsvertering zich toen kon uitwerken. Het dier moest eerst tot het leven ontwa ken, om te kunnen sterven Wat niet samen gaat In verband met het van socialistische zijde dikwijls geerjtiseerde besluit onzer Bisschop pen om aan socialistisch georganiseerden dc Sacramenten der Kerk te weigeren, treft het volgende bericht in „Het Volk" van 24 Juli: Het bestuur van de federatie Arnhem der S.D.A.P. stelde er het Partijbestuur van in kennis, dat in Arnhem ten gunste van de 1 Mei-demonstratie der Communistische Partij een manifest was uitgegeven, mede onderteekend door de Vereenlglng voor Volkscultuur te Arnhem. Bij deze vereeni- ging zijn volgens de mededeeling van het federatiebestuur ook leden van onze Partij aangesloten. Waar in dit manifest o.m. wordt opgewekt tot aansluiting bij de Com munistische Internationale en tot het lezen van „De Tribune" heeft het Partijbestuur besloten, dat het lidmaatschap van deze vereeniging onvereenigbaar is met het lid maatschap van onze partij. Voor het Partijbestuur, C. WOUDENBERG, Secretaris-Penningmeester. Wij kunnen het besluit der socialistische leiders billijken. Doch hun critiek tegen onze Bisschoppen komt hiermee toch wel in bij zonder licht te staan, schrijft de „Msb.". Naar het „Hdbd." verneemt, zijn dooi de directie tot leden dier commissie benoemd de heeren dr. Ch. F. P. Bodemeyer, chef van Personeelzaken en W. R. Blankert, inspec teur 2e kl. bij den dienst der Exploitatie en als plaatsvervangende leden de heeren ir F. J. Kleyn, hoofdingenieur, chef van den locomotiefdienst en dr. P. Th. Posthumus Meijes, inspecteur le kl. bij den dienst der Exploitatie. Door den Personeelraad zijn tot leden be noemd de heeren G. Joustra (Ned. Ver.) en J. Hellemons („St. Raphaël) en tot plaats vervangende leden de heeren W. Peiger (P. C. B.), C. Cramer (Centr. Bond) en L. Willemsen (B. A. N. S.) Spoorwegpersoneel Een commissie van overleg benoemd voor de herrubriceering. In verband met een verzoek van den Per soneelraad aan de directie der Ned. Spoor wegen om den raad te kennen in eventueele voorstellen aan den minister van Water staat tot herrubriceering van personeel, heeft de directie, zich bereid verklaard, iets in die richting te doen door het instellen van een kleine paritaire commissie. Aan den minister zullen dan geen voorstellen meer gedaan worden alvorens het oordeel dier commissie te hebben ingewonnen. Deze commissie zal dan tevens van advies kun nen dienen inzake wenschen of bezwaren van den raad betrekking hebben de op de rubriceering en bovendien in andere geval len, waarin zulks door de directie dienstig wordt geacht. Algemeene vergadering A. V. R. O. De heer De Clercq tijdelijk voorzitter In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is Za terdag de algemeene vergadering gehouden van de A.V.R O. Algemeene Vereeniging Radio-Omroep onder leiding van den voor zitter dr H. Molhuysen. die een openingsrede uitsprak. Samenwerking met andere Omroepvereeni- gingen, aldus spr., wordt door de A.V.R.O. niet afgewezen, ja, zelfs begeerd, maar zulk een samenwerking kan niet tot basis hebben, het zendt.ijdbesluit van 15 Mei 1930. Dit standpunt wil echter niet zeggen, dat de A.V.R.O. van meening is, dat de Minister zijn beslissing van 15 Mei 1930 geheel behoort ongedaan te maken om tot samenwerking, althans tot betere verstandhouding te komen. Het is in de oogen van den A.V.R.O. echter nog zeer wel mogelijk om het zendtijdbesluit van 15 Mei door aanvulling zoodanig te ver- breeden en van karakter te veranderen, dat de A.V.R.O. er wel een grondslag voor sa menwerking in kan vinden, zonder aan an dere Omroepvereenigingen iets te ontnemen. De directeur, de heer W. Vogt, hield hierna een rede over den toestand der vereeniging. Het saldo beschikbare middelen op 31 De- sember 1930 bedroeg f 1.002.282.30. Dit is f 400.000 meer dan op 31 December 1929. Het totaal van de bijdragen der Luistervin ken in het jaar 1930 bereikte het enorme cijfer van ruim f 776.000.' Het aantal luistervinken bedroeg op 1 Juni 1931 138.000 en op 1 September 1930 ruim 141.000. Uit het financieele overzicht bleek, dat in 1930 de luistervingen netto bijdroegen 716.000 gulden. De exploitatie der radio-bode en de afd. drukkerij lieten, een saldo van ruim f 518.000, aan interest ontvangen f 47.000; het nieuwe jaar ging in met een saldo van f 1.002.282. Het belegde kapitaal dat op 31 December 1930 was f 837.000 is sedert nog gestegen tot f 1.150.000 De programma-kosten in 1931 be dragen f 600.000. De totale uitgaven (pro gramma, bureau, propaganda, controle enz.) beliepen f 879.000. Het bedrijfsoverschot be droeg f 400.000. Aan de orde kwam nu de verkiezing van een voorzitter. Dr. Molhuysen stelde voor den heer G. de Clercq, thans penningmeester, tot tijdelijk voorzitter te benoemen. De dood van den godloochenaar Er heerschte doodsche stilte in de villa een zonderlinge rust, zooals die meestal in treedt, wanneer een menschelijke ziel op het punt staat het lichaam te verlaten en naar dat onbekende land te vertrekken, waarin nog geen oog een blik geworpen heeft. Juist verscheen het breede gezicht der maan boven de oostelijke bergen en in het park zong een merel zijn avondliedZacht fluisterden de bladeren der populieren, acca- cia's en kastanjeboomen Om dezen tijd gleed ziekenverpleger ge luidloos in de werkkam-- van Dr. Randolf, een beroemd geleerde, wiens boeken een ko lossale oplage hadden en in verschillende ta len waren uitgegeven. In een breeden leeren fauteuil zat hier de secretaris van Randolf een jongeman van 25 jaar. „Hoe is het?" vroeg hij zacht. „Het loopt op een einde met hem hoog stens nog enkele uren. Kom mee asjeblief hij verlangt naar u." Bij den zieke gekomen, fluisterde hij: „Ik ben hier, beste doctor." „Bent u het, mijnheer Kugen?" „Ja, ja." De oogen van den geleerde openden zich plotseling wijd, zijn bevende rechterhand gleed langzaam en z-.vak over de dekens en had spoedig de rechterhand van den secre taris gevonden. Moeizaam en met smeekende stem, bad hij: „Ga nu niet meer weg! Blijf hier, tot.. totIk moet een mensch bij me hebben. één mensch, die mij begreepAch, het is ontzettend zoo alleen, zoo heelemaal al leen. „Ik ga niet meer heen.... Maar blijft u rustig doctorspreek nu maar niet!" „Maarmaarik moet spreken juist nu nog.Hebt u de kaarsen laten branden.... beneden in de muziekkamer voor het oude Madonna-beeld?" „Zij branden „Dan is het goed. „Bestaat er een God?" lispelde de sterven de en zijn blikken zwierven met onuitspreke- lijken angst ovet de dekens De secretaris drukt hem hartelijk de han den en smeekte met innige stem: „Doctor, ik bid u nog eenmaal: laat u toch een priester komen!" Hij maakte met de hand een afwerend ge baar. „Geen priester! Ik heb ze te vaak gehoond en het zou bespottelijk zijn als ik er nu naar vroeg. Bovendien niemand kan me nog hel penniemand! Of gelooft u werkelijk aan een leven hiernamaals en aan een vergel ding?" „U kent mijn o..vatting ik ben toch ka tholiek... „Ja, ja. ik weet het. ik ken u.... ik acht u ook zeer hoog, werkelijk. Maar de Kerk heb ik gehaat jaren lang „Ik heb u," vervolgde hij na een poosje. ik heb u in een testamentaire beschikking aangewezen als den man, die mijn litteraire nalatenschap moet ordenen en verdeelen. moet niets uitleveren aan mijn geestverwan ten. Ir. de kast naast de schrijftafel bevinden zich nog twee manuscripten. Deze ver brandt u, nietwaar? U moet deze werken ver nietigen. Ik schreef ze als jong advocaat, toen ik nog tegen uw geloof vocht. „Ik zal het doen, doctor." „Ook wat ik daarin schreef over gelijkheid, vrijheid en broederschap is een leugen. Ach, ik ben 'n arme, arme man ben dat al tijd geweest. Jammer, dat ik nu niet meer dicteeren kanhet zou een zonderling dic taat worden. De dood is een afschuwelijke geeselalleen hij kent gelijkheid en broe derschap. HJj acht alle menschen gelijk en verbroedert zich ook met ieder. Hij heeft geen respect voor zijn bankconto's, effecten en huizenrijenhij vraagt er niet naar of men ongaarne afscheid neemt van de heer lijke wereld. De wereld is schoon. Maar wan neer ik nog eens moest leven geloof me ik zou geen feesten meer vieren, niet dag op Sag fuiven geven, niet in nerveuse haast alle genoegens najagen. Ik zou mij een huis bouwen ver van alle menschelijk gedoe, in een wonderbare eenzaamheid. Ik zou daar in de Lente het kiemende leven beschouwen, in den Zomer de rijpende vrucht, in den Herfst het stervende leven, in den Winter de Ma jesteit van den zwijgenden dood. Alleen de natuur is waard, dat men haar beschouwt en bewondert, want hare kunstwerken zijn de grootsteO God, waar moet het met mij heen?! Ik ben overtuigd: Zonder God bestaat er geen ware liefde. Zij komt misschien van hem zooals het licht van de zon. Als vrijdenker en materialist, als rijk en gezond man kan men zonder haar leven, maar stervenmoeilijk.... moeilijk.... zeer moeilijk Een uur na middernacht pakte de dokter zijn zaken bij elkaar, zette den hoed op en een bediende hielp hem zijn jas aantrekken. Buiten stapte hij in den auto en vertrok. Hij had zijn plicht gedaan Ook de verpleger herademde. Hij had de laatste weken een zwaren dienst gehad. Ver licht trok hij zich in zijn kamer terug. Ook hij had zijn plicht gedaan. De secretaris stond nog lang in de loggia der villa en staarde naar buiten in den don keren nacht. In zijn hoofd warrelden de woorden van zijn stervenden meester door elkander en voor zijn oogen zag hij nog altijd de plotselinge verandering, die er in het gezicht van den geleerde plaats had, toen de zwakke pols eensklaps ophield te kloppen. Zulke wijd opengesperde oogen, die van ontzetting getuigden en zulke verbitterde trekken had hij nog nooit gezien Bij acclamatie werd de heer De Clercq tot tijdelijk voorzitter benoemd. Hij blijft tevens penningmeester. Dhar mr. J. H. v. Doome, wegens ziekte niet in de gelegenheid was persoonlijk te verschij nen om tegen zijn royement in beroep te ko men bij de vergadering, had mr. R. van Waelderen verzocht namens mr. Van Doorne in de vergadering te mogen spreken. Het bestuur meende de procuratie te moe ten toestaan, op voorwaarde, dat mr. Van Doorne zich gebonden acht aan alles wat mr. Van Waelderen zou zeggen en na de discus sie de zaak ais afgedaan zou beschouwen. Mr. van Doorne had een schriftelijke verklaring in dien zin afgelegd. Na uitvoerige discussie werd gestemd, over de vraag: bekrachtiging van het royement of niet." De afgevaardigden verklaarden zich met algemeene (58) stemmen voor de handhaving van het royement van Van Doorne. Bij de rondvraag stelde een der leden de vraag hoe het komt, dat de V.A.R.A. soms over de notulen van de A.V.R.O.-vergaderin gen beschikt. De voorzitter antwoordde, dat hij de vijan delijke pers tart nog eens A.V.R.O.-notulen te publiceeren, nu twee leden uit het bestuur zijn verdwenen van wie er een net is ge royeerd. De sigaretten-belasting Handel in gebruikte banderolles Door den heer Boon zijn aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat vele fabrikanten van sigaretten de belastingban derolles niet meer op het pakje of doosje zelf doen plakken, doch op een omhulsel genaamd cellophane? 2. Is het den Minister bekend, dat daar door de banderolles onbeschadigd van de pakjes of doosjes kunnen worden verwijderd, dat zul les veelvuldig geschiedt en dat er reeds een vrij omvangrijke handel tegen ongeveer halven prijs in dergelijke banderolles plaats vindt teneinde ze zoo een tweede maal te gbruiken? 3. Zoo ja, is de Minister dan niet van oor del, dat door deze ontduiking de belangen van een bonafide handel worden geschaad, terwijl daarvan een belangrijk verlies voor den Staat het gevolg is? 4. Is de Minister bereid te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een regeling worde ge troffen, waarbij verplichtend wordt gesteld de banderolles gelijk zulks vroeger was voorgeschreven op het pakje of doosje zelf te doen aanbrengen op zoodanige wijze, dat zonder beschadiging van de banderolles het pakje of doosje niet kan worden ge opend, hetgeen voor den fabrikant geen en kel bezwaar behoeft mede te brengen. Indische Dienst Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: B. F. Roskott, adm. ambtenaar bij het Binn. Bestuur, 's-Gravenhage; mej. V. C. Roorda, hoofdonderw. O.L.O., Baarn; J. de Clercq, contractswerkman-schilder bij het Mar.-Etabl. te Soerabaja, Den Helder. Verlofgangers (O.-Indië) J. G. Larive, Gouv. der Molukken, 's-Gra venhage; F. H. Visman, adj.-Regeerings- comm. van de Bestuursherv., 's-Graven hage; J. P. B. de Graan, tijd wnd. gezagh. le klas bij het Binn. Bestuur, Parijs; mej. M. G. Muller, tijd. wnd. le comm. bij de S.S. en Tr., Haarlem; ir. H. J. Roes, ing. 2e klas bij de S.S. en Tr., Apeldoorn; mr. W. A. Wiltens, tijd. b.g. lid van den Raad van Justitie, te Soerabaja, Hilversum; J. C. Stolk, le comm. bij de S.S. en Tr., 's-Gravenhage; mevr. L. A. Stolk, geb van Rijn, comm. bij de S.S. en Tr., 's-Graven- hage; mej. H. J. Harmanus, le klerk bij de S.S. en Tr., 's-Gravenhage; J. H. Claessen, sohoolh. bij het O.W.L.O., Doetinchem; C. Koolhaas, onderw. der 2e klas bij het O.W.L.O., Alkmaar; ir. D. Grevelink, ir'. le klas bij den W. en 's Lands B.O.W., 's-Gra venhage; A. N. Heyman, alg. ontv. 3e klas 's-Gravenhage; C. L. Dankmeijer, ass.-res. bij het Binn. Bestuur, 's-Gravenhage; J. L. Willems, hoofdstationschef bij de S.S. en Tr., 's-Gravenhage; mej. S. de Weerdt, le com. bij de S.S. en Tr., 's-Gravenhage; A. H. C. C. Engelkamp, contr. 2e klas bij de P.T.T.. Nijmegen; H. J. Looman, tijd. wnd. ref. bij den kantoord. van het Binn. Bestuur, Apeldoorn; W. N. J. M. Allard, lid der Alg. Rekenkamer, 's-Gravenhage. Gepensionneerden (O.-Indië) J. J. Vrolijk, schoolh. bij de O.W.L.O., Overveen; B. F. Haag, houtvester bij het Boschwezen, 's-Gravenhage; P. Moen, techn.-ambt. le klas bij de P.T.T., Zeist; F. H. A. Dietz. adj.-hoofdcomm. bij de alg. politie. 's-Gravenhage; A. J. G. A. Wie mans, lid van de Alg. Rekenkamer, 's-Gra venhage; I. Boone, hoofdcontr. bij de P.T.T., 's-Gravenhage; mevr. J. W. C. Roes, geb van der Aa, onderw. 3e klas bij het O.E.L.O. Apeldoorn. Reisbeschrijving IH 27 Juli. Hildesheim ligt even buiten den Harz, maar wie den Harz bezoekt, mag Hildes heim niet verzuimen te gaan zien. Deze oude stad is als een museum van poppen huizen. Groene, roode en blauwe trapgevels, beschilderd van de nok tot de straat, war relend van in 't goud geschilderde spreuken, leuzen en citaten. Een vriendelijke, vroolijke kermesse d'arehitecture. Maar wie alle lite ratuur op de daklijsten lezen wil, zal goed doen, in Hildesheim voor eenige dagen pen sion te nemen. Wij reden er in anderhalf uur heen en weldra hadden Marion en Sietske, onze da mes, ontdekt, dat de zijden kousen van Hil desheim niet haalden bij die van Hahnen- klee-Bockswiese, hetgeen ook reeds door vroegere natuurvorschers moet zijn vastge steld. Wat Siem betreft, deze deed ee" nieuwe vondst ter meerdere glorie van dit volk van Dichter und Denker, door in Wi°ner Café een artikel op de spijskaart te ontdekken, hetwelk „Eis im Schatten" %e~ heeten was en bestond uit vanilleijs. waar in twee papieren parasolletjes geprikt wa ren. Hoe kon Hoover zich ongerust maken over de toekomst van een Natie, die der gelijke vondsten doet! De terugweg naar Hahnenklee bood ons een verrassing van zeer bijzonderen aard. Nadat wij met een vaartje van 100 Kilo meter langs een ons tegemoetrijdend auto mobilist waren heengeschoren, die hardnek kig weigerde het midden van den weg te verlaten (een overtuigd partijganger van het „Centrum", meende Siem), bleek bij aan komst voor ons hotel de rem vast te zitten en het linkerachterwiel gebroken. Wij zul len het wiel naar Brunswijk ter reparatie moeten sturen en evenals de Do. X, de Nautilus en andere roemruchte expedities, op nieuwe onderdeelen moeten wachten, hetgeen ons in onze eigen odgen niet minder gewichtig maakt. Een plaatselijk journalist kwam ons interviewen over de wetenschap pelijke, economische, politieke en toeristi sche beteekenis van onze tournée, over de werkloosheid in Nederland, de drooglegging van de Zuiderzee, onze nieuwe wet op de N.V. en de wereldcrisis in het algemeen. Ik gaf hem, gevleid, alle verlangde inlichtin gen, doch zie nog steeds tevergeefs uit naar het verslag van ons onderhoud in de plaat selijke pers. Daar Siem begint te meesmuilen telkens als ik ernaar zoek, moet ik aanne men, dat hij den huisknecht van een con- curreerend hotel op mij af heeft gestuurd. Ik geloof niet dat ik het volgend jaar weer met hem op reis ga. 24 Juli opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 22 Juli: J. Vink, handelende onder de firma C. Vink, aannemer, Rotterdam, Gaesbeekstraat 12a. R.c. Mr. A. Huijgen. Cur. Mr. G. C. A. Oskam, Rotterdam P. A. Kramer, ijskoopman, Rotterdam, Zwaanshals 20 b. R.c. Mr. A. Huijgen. Cur. Mr. P. H. M. Hoogenbergh, Rotterdam. W. Böttcher, handelende onder de firma Gebr. Böttcher, grossier in koloniale waren, Ackersdijkstraat 133b, Rotterdam. R.c. Mr. A. Huijgen. Cur. Mr. W. van Gelder, Rotter dam. J. Grüteke, handelende onder den naam Dameshoedenfabriek „de Vlijt", Nieuwe Ha ven 171, Rotterdam. R.c. Mr. A. Huijgen. Cur. Mr. A. Hijman, Rotterdam. B. W. Kok, houtzager, Rotterdam, Paul Krugerstraat 147, aldaar zaak doende Soe- tendaalscheweg 13. R.c. Mr. A. Huijgen. Cur. Mr. H. J. F. Feyman, Rotterdam. H. J. Nijmeyer, schoenmaker, Lonneker Ypke Meulenstraat 73. R.c. Mr. A. Ikman van Burck. Cur. Mr. R. C. Schlingemann, En schede. C. G. Holtkamp, manufacturier, Lonne- ker. R.c. Mr. A. Ikman van Burck. Cur. Mr. J. M. J. Baak, Enschede. H. van Bremen, sigarenfabrikant, Almelo. R.c. Mr. A. Ikman van Burck. Cur. Mr. Veth, Almelo. G. J. Zwiers, koopman, Venlo, handelende onder den naam Radiator. R.c. Mr. H. Diep- huis. Cur. Mr. A. Tonnaer, Venlo. J. H. de Wit, Helmond. R.c. Mr. H. Diep- huis. Cur. Mr. A. Vullinghs, Helmond. S. Koopmans, vischhandelaar, Nijeholt- wolde (Weststellingswerf) R.c. Mr. D. G. Kortenbout v. d. Sluijs. Cur. Deurwaarder B. J. Wiekmeijer, Wolvega. „VAN BOUWEN EN SIEREN", No. 13 bevat een uitvoerig en fraai geïllustreerd ar tikel vhn Dom A. Beekman O.S.B. over „Het Altaar". „Moderne Kunst in Amerika", geeft afbeeldingen van een piano en een hall in een flatgebouw, terwijl een artikel over Wil lem Wiegmans geïllustreerd wordt o.a. met 3 staties uit diens Kruisweg in de St. Aloy- siuskerk te Utrecht. 457. D'oiang oetang was in zijn nopjes, En hij had heel veel pleizier, De zeelui op hun beurt genoten, Van het aardige, leuke dier. Ook beviel hem het lekkere pijpje, Door de zeelui hem aangeboön. En dit scheen den aap wel te smaken, Hij rookte heel het pijpje schoon. 458. Op weg ging het naar het onbekende, Langs een snel stroomende rivier. Uit het grijs-groenkleurig water, St.ak de kop van een gevaarlijk dier. Langs hoogbegroeide oevers ging men, Langs bergen ir. het verschiet. Langs palmen, struiken, hooge boomen, Langs hoog opgeschoten riet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10