tweede blad OOSTENRIJK IN DE KRISIS VAN MIDDEN-EUROPA Stadsnieuws Tijdelijk 20 pCt. KORTING J. LOTTGERING MAANDAG 27 JULI 1931 BLADZIJDE 1 Opleiding van stucadoors De zes-klassige school aan het Juno-plantsoen Gemeentezaken Onttrekking openbare dienst Verbetering bijzondere school „J. J. Cremer" Middelbare Technische School I Zangwedstrijd te Heemstede Parkeerklachten te Zandvoort Misdrijf gepleegd? Lijk te IJmuiden aangespoeld Bazar voor de Stille Armen VERKEERSONGE VALLEN STOOM- EN VERFPRIJZEN JAPONNEN Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Koutstr. 5A - Telef. 10771 Te midden van de groote economische Crisis van Midden-Europa heeft Oostenrijk Wn standvastigheid en zijn bevolking een zelfvertrouwen aan den dag gelegd, die bij zonder opmerkelijk zijn, daar de republiek Pas enkele weken geleden een schok heeft ondervonden door een gebeurtenis, welke voor dit land nog veel meer beteekent dan de ineenstorting der Danatbank voor Duitschland, n.l. de affaire der Creditan stalt. En toch is het in Oostenrijk niet tot het sluiten der bankloketten gekomen, men heeft geen maatregelen behoeven te nemen, om, zooals in Duitschland en Hongarije, alle hanken te sluiten; ook werd een beursva- cantie in Weenen onnoodig geacht. De voorbeelden van het Noorden en Oosten behoefden niet te worden nagevolgd. De Waardeering voor de vaste leiding van het habinet-Buresch is in de Oostenrijksche pers in deze kritieke dagen algemeen uitgespro ken en een toonaangevend Weenseh blad zegt, dat Oostenrijk er trotsch op kan zijn, dat het zich door den chaos niet heeft laten meeslepen. Bondskanselier dr. Karl Buresch zelf wijst er in een verklaring omtrent den politie leen en economischen toestand op, dat Oos tenrijk natuurlijk met gespannen aandacht de besluiten der groote mogendheden te gemoet ziet. Maar intusschen heeft het al het mogelijke zelf gedaan, om het her stel en den opbouw van economie en finan ciën in te leiden. De wet voor de recon structie der Creditanstalt vormt het plat form voor het saneeringswerk van Oosten rijk. De overige arbeid der regeering stond in het teeken van de saneering van het budget. Hier werd een flinke vooruitgang bereikt, al is de actie ook nog niet geëin digd. Met de sociaal-politiek heeft men rekening kunnen houden, maar al het ver dere hangt af van de ontwikkeling der staatsfinanciën. De ontwikkeling der han delspolitieke betrekkingen tot de naburige staten noemt dr. Buresch bevredigend. Na het handelsverdrag met Hongarije te heb ben gesloten, zal Oostenrijk in de komende dagen handelsverdragen met Italië, Tsje- cho-Slowakije en Joego-Slavië ten einde voeren. De onderhandelingen met Roemenië zijn goed op gang, met Polen zijn de be sprekingen omtrent de handelspolitiek inge leid. Ik moet er bijzonderen nadruk op leg gen, zegt bondskanselier Buresch, dat Oostenrijk in deze kritieke dagen de beste houding heeft ingenomen; overal is de rust bewaard en de bevolking heeft geen oogen- blik het vertrouwen verloren. Dit vertrou wen, het geloof aan de levenskracht dsr republiek en de hoop op een betere toe komst van Oostenrijk, zullen ons bij onzen verderen arbeid leiden! De woorden van den bondskanselier, welke door een zekere voldoening en vertrouwen gedragen worden, zijn niet zonder grond. Het Oostenrijksche parlement, dat nog niet zoo heel lang geleden allesbehalve levens krachtig was, heeft in een moeilijke periode een belangrijke en omvangrijke wet, welke den grondslag voor het economische en financieele herstel van Oostenrijk vormt, vlug en zonder strijd besloten en heeft ge toond, tegen een groote taak te zijn opge wassen. Deze wetten betreffen de reconstructie der Creditanstalt, het evenwicht van het staatshuishouden, de verbetering der eco nomie, vooral op het gebied van den land bouw en verder de tarieven. Bijzonder op merkelijk is, dat de minister van financiën, dr. Josef Redlich, de moeilijke ambtenaars kwestie uit den weg heeft kunnen ruimen en daarmee een beletsel voor de samen werking der burgerlijke partijen in het regeeringsblok. De minister van financiën heeft aanmerkelijke bezuinigingen in het budget verzekerd, welke echter nog niet nauwkeurig becijferd zijn. Hij heeft dit klaar gespeeld, zonder de vertegenwoordi gers der ambtenaarsbelangen in de regee ring, de Groot-Duitschers, voor het hoofd te stooten. De tegemoetkomende houding der ambtenaren zelf wordt, met het oog op de offers, die gebracht moeten worden, ook gewaardeerd. Onder de overige bezuinigin gen in het staatshuishouden valt ook een vermindering van de subsidie voor de beide staatsschouwburgen van 800.000 Schilling. Vooral de hoogste gages, die aan de opera nog altijd 2500 Schilling per avond bedroe gen, worden verlaagd. De Duitsche conven tie zal ook hier worden toegepast. Over het algemeen kan worden gezegd, dat Oostenrijk nu onder de leiding van het kabinet-Buresch beslist tegen den geest der inflatie is opgetreden. Op alle plaatsen is ingezien, dat de middelen van den staat niet onbegrensd zijn, dat sociaal-politieke lasten niet tot in het oneindige mogen aangroeien en dat er van den staat geen reusachtige inkomsten mogen betrokken worden, zij het als waarborg of als hulp. Bescheidenheid, vrijwillig of gedwongen, kenmerkt de situatie. Het verblijdende is, dat is gebleken, dat men ook in Oostenrijk behoorlijk de zaken der politiek en staats financiën kan voeren. De Oostenrijksche zenuwen zijn in dit opzicht sedert jaren genoeg getraind. De koers-Buresch betee kent, ook wat dit betreft, een groote ver lichting voor de republiek. Cursus aan de Ambachtsschool noodig De leerlingencommissie voor het stuca- Qoorsbedrijf te Haarlem en omstreken, ver tegenwoordigende de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Stucadoors Patroonsbond, den R. K. Stucadoorsbond „St. Bavo", den Alg. Ned. Stucadoorsbond, den R. K. Bouwvak arbeidersbond „St. Joseph" en den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond, heeft zich gewend tot het Bestuur der Vereeniging voi Nijver heidsonderwijs, met het verzoek de moge lijkheid tot oprichting van een tweejarigen cursus voor stucadoorsopleiding aan de Am bachtsschool te wollen overwegen. Het bestuur is bereid pogingen in het werk te stellen om een zoodanige opleiding aan de onder zijn bestuur staande Ambachtsschool te verbinden. Wil het schoolbestuur voor subsidie in aan merking komen, dan moet de Raad, inge volge artikel 25, 2e lid der Nijverheidsonder wijswet. de oprichting en instandhouding van den cursus noodig achten. Een zoodanig be sluit behoeft de goedkeuring van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- Pen, Gedeputeerde Staten gehoord. Wordt tot oprichting besloten dan komt 70 pet. van de netto-kosten van den cursus voor rekening van het Rijk en 30 pet. ten laste der ge meente. B. en W. stellen voor, te verklaren, dat de oprichting en instandhouding in deze ge meente van een cursus voor opleiding van stucadoors aan de Ambachtsschool wordt hoodig geacht. Woningbouw door „Ons Belang" Verhooging voorschot Bij raadsbesluit van 15 Juli 1925 werden B. en W. gemachtigd, aan de Woningstich ting „Ons Belang" een voorschot uit de ge meentekas te verstrekken, groot hoogstens 612.600, voor den bouw van 3 winkel wonin gen, 46 ééngezinswoningen, 43 beneden-, 49 bovenwoningen en een kantoorgebouwtje aan de Slachthuisstraat, de Nijlstraat, de Godfried van Bouillonstraat, de Byzantium- straat en de Kruistochtstraat. Bij de eindafrekening bleek er een tekort te zijn van 2.672.84. B. en W. stellen nu voor, het aan de Wo ningstichting „Ons Belang" toegekende voorschot, groot hoogstens 612.600, te ver- hoogen met hoogstens 2.700 en het alzoo te brengen op hoogstens 615.300. Voorgestelde regelingen bir het openbaar onderwijs. B. en W. schrijven aan den raad' Nadat het resultaat der inschrijving van hieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs aan ons bekend Vias, hebben wij een overzicht doen samen stellen van de vermoedelijke klasse-sterkte °P 1 September as. Naar aanleiding van de uitkomsten dezer inschrijving is door ons omtrent eenige pun ten, welke bij de voorloopige beschouwing Van dat overzicht naar voren kwamen, het advies gevraagd van de Commissie van Plaatselijk toezicht op het lager onderwijs en van de betrokken vakorganisaties. Intusschen was in het aantal ingeschreven leerlingen aan verschillende scholen tenge volge van verhuizing en nieuwe aangiften n°g eenige verandering gekomen, tengevolge daarvan ook de vermoedelijke klasse-sterkte benige wijziging moest ondergaan. Overweging van deze laatst bekende gege vens heeft ons College er toe geleid te be sluiten om; le. Aan school No. 2 (Nassaulaan) slechts te vormen* één 5e en één 6e klasse, en de 12 leerlingen voor de 7e klasse te combinee ren met de 19 leerlingen der gelijknamige klasse van school No. 1; 2e. aan school No. 8 (Leidscheplein) te volstaan roet één 3e, één 5e, één 6e en éen 7e Klasse; 3e. aan school No. 9 (Botei markt) in tc deelen één 5e, één 6e en één 7e klasse; 4. de 7e klasse van schoei No. 12 (Spaaru- wouderstraat), tellende 17 leerlingen, te combineeren met de gelijknamige klasse van school No. 11 in dat gebouw, welke slee.its 8 leerlingen zou tellen, en aan school No. 12 te vormen alleen één 3e, één 4e en één 5e tiasse; 5e. aan school No. 19 (Prins Hendrik straat) één pararrel 3e, één parallel 4e, één parallel 5e, en drie 6e klassen te groepee- ren; 6e. de leerlingen der le en 2e klasse van de scholen Nrs. 23 en 24 (Tetterodestraat), die wonen benoorden de z.g. „groenstrook" bij de Kleverlaan te verwijzen naar de nieuw te openen zes-klassige school aan het Juno- plantsoen en daarvoor tijdelijk te bestemmen twee nog niet in gebruik genomen lokalen van school No. 42 (Linnaeusschool) aan de Wilgenstraat; 7e. 'aan school No. 13 (Tetterodestraat) te vormen één parallel 4e, en 5e en aan school No 24, één parallel 6e klasse, van welke drie klassen er twee in het schoolge bouw kunnen blijven en een moet worden gedetacheerd aan de Nassaulaan. 8e. aan school No. 28 (Schoterstraat) we der toe te laten een eerste klasse en geen 2e en 3e klasse te vormen; 9e. aan school No. 38 (Rijksstraatweg 374) over te gaan tot splitsing van de 3e en 4e klasse en deze te huisvesten in het school gebouw aan het Weltevredenplein, waar nog voldoende lokaliteit beschikbaar is. Ten einde in de verschillende scholen de beschikking te kunnen verkrijgen over een voldoend aantal leerkrachten, is het ge- wenscht door overplaatsing van enkele on derwijzers (essen) daarin te voorzien; op wachtgeldstelling van vrijkomend personeel wordt daardoor voorkomen. B. en W. stellen nu voor, met 1 Septem ber 1931 te openen de zes-klassige school aan het Junoplantsoen en de voor die school gevormde le en 2e klasse voorloopig te huis vesten in het schoolgebouw aan de Wilgen- straat 81 (school No. 41); II. Met ingang van den datum, door Bur gemeester en Wethouders te bepalen, over te plaatsen een aantal leden van het onder wijzend personeel. B. en W. stellen voor, aan den openbaren dienst te onttrekken een gedeelte van de Wilgenstraat. Verder bieden zij ter vaststelling aan een wijziging van het besluit van 15 October 1930, waarbij aan „Volkshuisvesting" voor ongeveer 50 jaar in erfpacht werden uitge geven twee perceelen grond, gelegen aan de noordzijde van de Wilgenstraat. B. en W. stellen voor, het bestuur der R.K. Schoolvereeniging te Haarlem mede werking te verleenen tot de verandering van een 3-tal urinoirs in zijn bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Cru- quiusstraat 2 en daartoe te hunner beschik king te stellen een bedrag van hoogstens 500. Benoeming Opgemaakt is de volgende aanbeveling tot herbenoeming, voor den cursus 19311932, aan de Middelbare School voor meisjes met 5-jarigen cursus van de leeraressen: mevr. C. C. MaschhauptVis (voor gezondheids leer), mej. A. W. Kersbergen (voor Latijn) en mej. P. S. Waller Zeper (voor Neder- landsche taal en letterkunde). Personalia Voor het examen (Theoretisch gedeelte) van de Koninklijke Nederlandsche Toon kunstenaars-Vereeniging, te 's-Gravenhage gehouden, slaagden de dames C. Koppen en E. van Eijken, leerlingen der Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, afdeeling Haarlem. Deelneming Tooneelwedstrijden De Koninklijke Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" zal in het a.s. seizoen deel nemen aan den tooneelwedstrijd van uit nemendheid, uitgeschreven door de Konink lijke Rederijkerskamer „Jan van Beers" te Utrecht, ter gelegenheid van haar 70-jarig bestaan en waaraan slechts drie vereenigin- gen zijn uitgenoodigd, die in de laatste twee jaren belangrijke prijzen hebben gehaald. Voorts heeft „Cremer" een uitnoodiging ontvangen tot deelneming aan een interna tionalen tooneelwedstrijd door de Rederij kerskamer „Molière" te Utrecht. Voor dezen wedstrijd hebben zich 35 vereenigingen voor deelname aangemeld, waaronder 4 Belgische Kamers en waarvan 2 Belgische en 4 Nê- derlandsche Kamers zijn toegelaten. In beide voor „J. J. Cremer" eervolle wed strijden wordt opgevoerd „De Koekoek", too- neelspel in 3 bedrijven, door Jan Fabricius. - 1—.^,.^ .pit.UcHiM.3icht.griep.hoofd-.kie8.enxenuwpunwordtvoIgen.f-|-.^-w^ V r>T_inCa T (V/a ATiKK eooo geneesheeren op de meest afdoende wijzebestrcden door I till A I 0 *-■*- J X ILll».) Togaltabletton.Togal schaadt hart noch maag en kan du» worden ingenomen door hen die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen faalden. Bij Apoth Dros. .0.80 Orgelconcert Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 28 Juli, 's avonds van 8 y,9 K uur. door den heer George Robert, zullen de volgende werken worden uitge voerd: 1. Eerste gedeelte uit de Ve Symphonie. Ch. M. Widor. 2. Cortège et Litanie, Marcel Dupré. 3. a. Wolga-lied, arr. A. Eaglefield Huil. b. Kieff Processional, MoussorgskyEaglefield Huil. 4. Grande Pièce Symphonique, César Franck. (Nos. 1 en 4 op verzoek.) Aan den heer D. J. A. Westerveld is met ingang van 1 September 1931 op verzoek eer vol ontslag verleend als leeraar in het Duitsch. Tot zijn opvolger is benoemd de heer G. H. Schaap Jzn., directeur der Handels avondschool te Alphen aan den Rijn. Hulppostkantoor te Spaarndam De directeur van het postkantoor te Haar lem maakt bekend, dat met ingang van 1 Augustus 1931 de openstellingsuren op werk dagen van het hulppost-, telegraaf- en tele foonkantoor te Spaarndam als volgt zijn ge regeld: Voor den post en telegraafdienst: 8—11, 14—16, 17.30—19 uur. Voor den telefoondienst 820 uur. Arm verbrijzeld De heer Havik, te Noordscharwoude, die Zaterdag als passagier in een autobus zat, hield zijn arm buiten het raam, toen een auto de autobus passeerde in een vrij nau we straat. Daardoor ging de auto rakelings langs de bus, ten gevolge waarvan de arm van den heer H. werd verbrijzeld. Examens Hoofdacte HAARLEM, 25 Juli. Geëxamineerd 5 vrou welijke en 3 mannelijke candidaten. Ge slaagd mej. C. J. W. van Velzen, Bergen (N.-H.) Afgewezen 7. Naar het congres H. K. W. Gisteren maakte een aantal leden van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Haarlem, per auto-car een tocht naar het congres, het welk in Amersfoort werd gehouden. Vanuit Haarlem ging het via Amsterdam naar Utrecht, waar allen uitstapten om een be zoek te brengen aan den Raadskelder, wat bijzonder in den smaak viel. Van Utrecht ging het verder naar Amersfoort, waar, na den inwendigen mensch versterkt te heb ben, het congres werd bezocht. Na het congres liet het gezamenlijk diner zich uitstekend smaken en vervolgens toerde men terug naar Hilversum, waar om. het nieuwe raadhuis werd bezichtigd. Van Hilversum ging het naar Diemen, waar werd uitgestapt voor een kort bezoek aan het Lunapark, waar de toch reeds vroo- lijke stemming, welke den geheelen dag heerschte, ten top steeg. Hierna werd het laatste traject Diemen—Amsterdam—Haar lem gemaakt, waar allen in den besten wel stand arriveerden. Vader: „Ondeugende ben gels waarom trekken jullie al die blaadjes van mijn appelboom af?" Zoonlief: „We zijn win tertje aan het spelen, papa!" (Passing Show) m, Zaterdag en Zondag vierde Noordwijkerhout feest ter gelegenheid van de eerste plechtige H. Mis van den weleerw. heer Versteege van de Missie-Congregatie van Mill-HilL Hierboven ziet men den neomist, met zijn ouders gezeten in een rijtuig tijdens den tocht door het dorp. Derde dag Nadat aan h.h. Directeuren en Bestuurde- ren der deelnemende koren de eerewijn was aangeboden en de heer P. Versloot, als voor zitter der jury de aanwezigen had verwel komd, ving de wedstrijd met de le afdeeling kinderkoren aan. In deze afdeeling kwam uit: „Ontwaakt", Amsterdam. Verplicht koor: „Jager-scène" van N. v. d. Linden. Koor naar keuze: „Ruim baan" van C. van Rennes. Dit koor is vooruitgegaan. De klank is meer gecultiveerd. De sopraantjes zijn in het tweede nummer nog niet tegen de hooge lig ging opgewassen. Gelukkig over het alge meen zuiver gezongen Piano-begeleiding in orde. Met 285 punten een 2e prijs. Derde Afd. Gemengde Koren: „Niedorp's Gem. Koor, Nieuwe Niedorp. Verplicht num mer: „Bede" van P. Versloot, koor naar keu ze: „Jonge liefde" van P. v. d. Ra vaart. In hooge ligging tenoren geknepen, sopranen minder fraai van klank, bassen forceeren een enkele maal. Van samenzang is, door de sterke bries die op de tent stond, weinig te constateeren. Opvatting muzikaal, nuances goed verzorgd. Met 293 punten een tweede prijs. Tweede Afd. Gem. Koren: „Het Laak kwartier", Den Haag. Verplicht koor: .Kin dergedachten", koor naar keuze: „Goeden Nacht" van Joh. Brands. Jammer, dat de te noren aan het slot van I hinderlijk dominee- ren. Overigens een goede vertolking van dit rhythmisch veeleischend werkje. Aanvang van II zeer goed, later mat en niet even redig van klank. Met 268 punten een twee de prijs. Eerste Afd. Gem. Koren: Verplicht koor: „Sirenen" van Flipse. R. K. Oratorium-Ver. Bussum. Geen bijzonder fraai ensemble voor een eerste afdeeling wat klank en tekstuit beelding betreft. Over de geheele linie een matige uitvoering. Ook vah no. 2: „Loflied" van Wijnand Balke. Met 274 punten een tweede prijs. „Kunst na Arbeid", Uitgeest. Zeer muzi kale opvatting. Mooi klankrijk ensemble, uitgezonderd de sopraanklank in het tweede deel van „Dorpsdans" van Bonset, doordkt het toonpeil steeg. Directeur Mienes heeft eer van zijn werk. Met 312 punten een eer ste prijs. „St. Caecilia", Amersfoort. Het verplichte werk klonk dun en schraal. Het tweede num mer: „Ecce quomodo moritur" van Handl werd goed ingezet. Later werd er nogal te gen de zuiverheid gezondigd. Met 247 punten een derde prijs. „Zanglust", Zaandam, directeur C. Boon, liet beschaafd en beheerscht zingen. Het ver plichte werk deed indrukwekkend aan. Het vrije „Super Flumina Babylonis" van Gou nod, klonk in de fuga iets onvast en zwak. Met 316 punten een eerste prijs. Afdeeling Uitmuntendheid. Gemengde ko ren: Verplicht koorwerk „Hymne" van Hoo gerwerf. Velsen's a Capella Koor, Santpoort, directeur: H. J. Arisz. Een klein, doch zeer mooi koortje. Over alle rubrieken uitmun tende hoedanigheden. N. 2: „De Winter" van Loots, had nog scherper (hier en daar voor al breeder) uitgebeeld kunnen worden. Met 357 punten een eerste prijs. „Delfshavens Gem. Koor". Een groot koor met mooi klanktimbre. Samenzang voortref felijk, techniek beheerscht. Vrij nummer: „Koren" van Alphons Vranken klonk bij de mannenstemmen wat grof en dof. Opvatting was lofwaardig. Met 330 punten een eerste prijs. „Door Onthouding Sterk", Krommenie, di recteur: J. Mienes. Het toonpeil werd direct opgedreven, ten nadeele van klank en voor dracht. No 2: ,,'t Is lang geleên" leed eeni- germate door hetzelfde euvel. Toch voldeed dit nummer in zijn geheel beter dan no. 1, door de zeer muzikale opvatting en het goe de tekstbegrip. Met 306 punten een eerste prijs. Derde afdeeling Mannenkoren. Verplicht koorwerk: „Haec Dies", Hoogerwerf. R. K. Mannenkoort „St. Caecilia", Haarlem, direc teur: H. J Arisz. Een verdienstelijke praesta- tie voor de laagste afdeeling. Alleen forcee ren de eerste tenoren menigmaal en waren enkele onderlinge onzuiverheden te consta teeren. No. 2: „Ave Verum" van Beltjens werd stemmingsvol voorgedragen. Met 293 punten een tweede prijs. Tweede Afd. Mannenkoren. Verplicht koor werk: „Tehuis" van Bonzet. „Bussumsch Mannenkoor". Dit koor bezit geen mooi stemmateriaal, vooral bij de tenoren. Het vrjje nummer: „Ave Maria" van Maarschal- kerweerd, voldeed meer dan 1, omdat dit nummertje geen forte-zang eischte. Met 280 punten een tweede prijs. „Helder's Mannenkoor", directeur A. J. Leewens. Een kloek mannenkoor! Tenoren klank was niet zoo frisch als die der andere stemmen. Opvatting der werken muzikaal. Het tweede werk: „De Gravers" van Olman, kon scherper gerhythmeerd worden. Met 314 punten een 2e prijs. Eerste Afdeeling Mannenkoren. Verplicht koor: „O, Heil'gen" van Hoogerwerf. „Nieuw Amsterdam", 'n Pracht-ensemble. Zeer mooi getimbreerde tenoren. Het verplicht koor werd hoogst gevoelvol voorgedragen. „Beati Mortui" van Mendelssohn klonk devoot. Aan het slot eenige teekenen van vermoeidheid. Met 323 punten een eerste prijs. „D. V. S.'-, A'dam. Geen bijzondere presta tie voor een le afdeeling. In het vrije num mer: „Het Lied van den Arbeid" van Bonset werden de (wel wat eigenaardige) overgan gen niet steeds goed getroffen. Met 306 pun ten een eerste prijs. Afd. Mannenkoor Uitmuntendheid. R. K. Mannenkoor „St. Caecilia", Arnhem. Ver plicht koor: „Gloria" van Versloot. Geen koor voor deze hooge afdeeling of een veel te moeilijk verplicht werk! Het vrije werk: „De No. 17 Machine IX 27 Juli Gypten" van Hespe ging iets beter, met 220 punten een derde prijs. „Zeister Mannenkoor". „Gloria" voldeed nu iets beter. Echter is de tenorpartij niet be paald logisch zingbaar. „Vrede" van H. v. Nieuwenhoven werd indrukwekkend vertolkt. Dat was meer dan voldoende. Met 293 pun ten een tweede prijs. De eere-wedstrijd Zes koren kwamen in den eere-wedstrijd uit. Vooraleer de uitslag bekend gemaakt werd, zei de heer P Versloot als voorzitter van de Jury en sprekende namens den Bond van Koordirigenten woorden van dank aan „Sursum Corda" Zeer respecteerend 't werk van „Polyhymnia" uit IJmuiden en „Zang en Vriendschap" uit Hilversum het vorige jaar, constateerde spr. met voldoening, dat de winnaars van dit jaar beter hebben ge zongen. Daarna tot 't bekendmaken van den uit slag overgaande, zei spr., dat de beker van „Sursum Corda" met 188 punten was ver overd door de Zaankanters en die van den Bond van Koordirigenten door Schotens Chr. Gemengd Koor mt 183 punten. De drie voor dezen avond beschikbaar gestelde prij zen werden als volgt gewonnen: le prijs Vel- sens A Capella Koor Santpoort, met „Win ter" van Ph. Loots. 158 punten; 2e prijs Delfshavens Gemengd Koor, Rotterdam, met „Koren" van Alph. Vranken, welk koorwerk beter en helderder werd uitgevoerd dan des middags, 154 punten; 3e prijs Hel ders Mannenkoor, Den Helder, met „De Gravers" van Isr. J Olmen, 152 punten; Nieuw Amsterdam uit Amsterdam behaalde met „Beati Mortui" 151 punten; Kunst na Arbeid, Uitgeest, met „Dorpsdans" van Jac. Bonset 147 punten en Zanglust, Zaandam, met „Super Flumina Babylonis" 142 punten. Met een driewerf „hoera" voor de beide bekerwinnaars en een spontaan hoera voor Sursum Corda en eenige dankwoorden van de bekerwinnaars, eindigde dit concours. Het oordeel van den burgemeester De fatsoensbegrippen van automobilisten Vooral in den laatsten tijd zijn verschillen de klachten naar voren gekomen betreffende gebruiken, welke in Zandvoort in zwang zou den zijn ten aanzien van het parkeeren van auto's. Naar aanleiding van dit feit heeft een re dacteur van het Persbureau Vaz Dias een onderhoud gehad met Zandvoort's burge meester, den heer Van Alphen, van wien hij aan de hand van enkele vragen een uiteen zetting heeft gekregen van de te Zandvoort geldende maatregelen inzake het parkeeren van auto's en van toestanden, welke zich op dit gebied in deze gemeente voordoen. Het parkeeren op de boulevards is in Zand voort verboden, maar ook in Scheveningen en Noordwijk is zulks het geval. Laat men toch niet vergeten, aldus de burgemeester, dat het parkeeren van auto's voor de huizen op de boulevards in hooge mate hinderlijk is voor de bewonen dier huizen, die, wijl zij voor het meerendrel slechts gedurende den seizoentijd in onze badplaats vertoeven, hun vrije uitzicht op zee niet belemmerd wil len zien. Overigens is Zandvoort rijk aan een groot aantal smalle straten, in sommige waarvan een parkeerverbod met het oog op een veilig verkeer nu eenmaal niet achter wege kon blijven.Men zou in dit verband mogen verwachten dat men van de automo bilisten medewerking ondervindt en dat zij de maatregelen, welke voor de verzekering van een veilig verkeer maatregelen ook voor hen dus! genoomen zijn, volkomen zullen billijken. Het schijnt echter dat ver schillende- automobilisten, die wellicht in de kunst van het sturen ware meesters zijn, absoluut geen idee hebben van verkeers- eischen! Vooral in dezen tijd, waarin de z.g. gesloten auto's verreweg domineeren, doet zich meermalen het geval voor, dat auto's ergens aan den kant van den weg worden neergezet, waarna de motor afgezet, de handrem flink aangetrokken en het portier gesloten wordt. De inzittenden gaan naar het strand en zijn uiteraard niet op te spo ren. Zoo'n auto vormt som£ een geheelen dag een allerlastigst verkeersobstakel, in de eer ste plaats voor andere, meer ordelievende weggebruikers. Maar daarbij komt nog vaak dat, als zoo'n auto er eenmaal staat, andere automobilisten, in de meening dat ter plaatse geparkeerd mag worden, er hun wa gen geheel te goeder trouw achter plaatsen, met het onvermijdelijk gevolg, dat er groote overlast wordt veroorzaakt Dat de politie zich tegen overtreders enkele malen op on behoorlijke wijze zou hebben gedragen, wei ger ik aan te nemen. Ik ken het corps daar voor te goed. Meent men echter ten aanzien van een bepaalden politieman te moeten klagen, laat men dit dan gerust doen. Elke klacht zal terdege worden onderzocht! Het spijt mij echter te moeten zeggen, dat een groot aantal personen, dat bekeurd is, op meer dan onhebbelijke wijze tegen de politie is opgetreden. Ik heb daarvan de bur gemeester wees hierbij op een voor hem lig gend dossier voorbeelden te over in mijn bezit. „Kan er in Zandvoort behoorlijk worden geparkeerd?" „Zeer zeker." Er is daarvoor voldoende ruimte gereserveerd. Bovendien is de afstand van de parkeerterreinen tot de ontspan ningsgelegenheden, waar men eenigen tijd zou willen vertoeven, een kwestie van me ters. Niettemin heeft zich meermalen net geval voorgedaan, dat een parkeerterrein in onze gemeente door een tiental auto's bezet was, terwijl in de onmiddellijke omgeving daarvan veertig of vijftig wagens op straat stonden, op de wijze als ik reeds geschetst heb: dicht, afgezette motor en aangetrokken handrem! Het offer van een kwartje voor een halven of twee kwartjes voor een heelen dag, dat voor het parkeeren gevraagd wordt, kan voor een automobilist toch zeker geen bezwaar zijn! Ik ben er van overtuigd, dat de bezoekers van onze badplaats, die prijs stellen op orde en regel, de genomen maat regelen ten aanzien van het parkeeren in elk opzicht goedkeuren Ik kan u dan ook wel verzekeren, dat B. en W. allerminst van plan zijn in den bestaanden toestand eenige wijziging te brengen. Vóór en tijdens het van kracht worden dezer verkeersmaatre gelen, zijn duizenden plattegronden aan in de gemeente binnenkomende automobilisten uitgereikt. Men kan zich hierop betreffende de plaatsen in de gemeente, waar zich par keerterreinen bevinden, oriënteeren. Boven dien is de politie langer dan vijf weken waar schuwend opgetreden, alvorens tot het op maken van procesverbaal werd overgegaan." „Zijn er op plaatsen, waar niet mag worden geparkeerd, waarschuwingsborden of andere kenteekenen aangebracht?" „Zandvoort is langs twee toegangswegen te bereiken, aldus de heer Van Alphen de Zandvoortschelaan en den Zeeweg. Aan het begin van beide wegen is een groot rood bord aangebracht, waarvan het opschrift den automobilist op het verbod van parkeeren attent maakt. Verder vindt men in de ge meente tientallen „Verboden te parkeeren"- bordjes aan de huizen, bij den straatnaam, terwijl daarenboven nog op den grond op duidelijke wijze de letters N. P. (niet parkee ren) geschilderd zijn. Het wil mij aldus besloot de burgemees ter het onderhoud alles bijeengenomen, voorkomen, dat de strekking van de klachten niets anders is dan het kweeken van een hetze. Het aantal automobilisten neemt bij den dag toe, doch het moet mij van het hart dat de toeneming van de fatsoensbegrippen daarmede geen gelijken tred houdt." Aan het Zuiderstrand te IJmuiden, nabij paal 58, is gistermiddag het lijk aangespoeld van een goedgekleede jonge vrouw. Naar wij vernemen, wordt verondersteld, dat misdrijf In het spel is. Het lijk is naar de Algemeene Begraaf plaats te Umuiden overgebracht. Veel belangstelling Zondagmiddag is de bazar voor de stille armen in het gebouw van het St. Franciscus Liefdewerk aan de Zoetestraat 11, geopend. Pater J. J. C. Hensen dankte in zijn ope ningswoord het bestuur der Vincentiusver- eeniging, het S. F. L„ den heer Klein Schip horst voor het afstaan van het hout, de firma Randoe, welke welwillend tapijten ter versiering had beschikbaar gesteld, den dé corateur Jan Kraakman, voor zijn artistieke versiering, de Maria-Congreganisten van de St. Antonius-parochie aan de Groenmarkt, van wie de organisatie dezer bazar is uitge gaan en vooral het bestuur der Congregatie. Voorts dankte spreker allen, die op eenige wijze tot de totstandkoming der bazar heb ben bijgedragen. Het speet spreker, dat er geen microfoon in het gebouw aanwezig was, zoodat hij alle katholieken van Haarlem, die vele voorwer pen voor de bazar hebben gegeven, kon dan ken. Pater Hensen sprak zijn vaste vertrouwen in het welslagen der bazar uit. En wij gelooven niet dat hij in zijn ver wachting zal worden teleurgesteld; reeds bij de opening was er veel belangstelling. Welke katholiek zou ook op deze wijze zijn meae- menschen niet willen steunen? En bovendien de prijzen die men met de verschillende attracties kan winnen zijn hun geld ten volle waard, terwijl men er van verzekerd kan zijn, wanneer men den bazar bezoekt, er tevens eenige prettige uren door te brengen. Er is een rad van avontuur, grab belton enMaar neen, de rest wil len wij niet verklappen; gij moet er allen heen gaan en u overtuigen hoe er voor de Stille Armen gezorgd wordt. Hoe er gewerkt wordt om hen, die niet klagen, be delen of met hun armoe te koop loopen, voedsel, kleeding en andere noodzakelijke levensbehoeften te verschaffen. Katholieken gaat er allen heen, gij zult voldaan terugkeeren; voldaan over hetgeen gij gezien en genoten hebt en voldaan over u zelf, dat ook gij een steentje bijgedragen hebt tot dit mooie werk, tot leniging van den nood der Stille Armen! Nog is hier gelegenheid voor vandaag en morgen van 35 en van 810 uur. Verzuimt deze gelegenheid niet, er wordt op alle ka tholieken van Haarlem, niet één uitgezon derd, gerekend. Botsing tusschtfn Wielrijders In den afgeloopen nacht kwamen twee wielrijders op den Glipperweg te Heemstede met elkaar in botsing. V. d. B., wonende te Heemstede, die zonder licht reed, kwam te vallen en bleef bewusteloos liggen. Op advies van dr. C. is hij per ziekenauto van Mathot naar de Maria-Stichting overgebracht Zijh toestand was hedenmorgen vrij goed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5