VOETBAL BelgiëHolland dit jaar te Brussel LA WNT EN NIS WATERPOLO GYMNASTIEK Kampioenschappen Haarlemsche R. K. Gymnastiekver. „Ursus" ATHLETIEK CRICKET Overgangsklasse N. C. B. V. R.'A. II—R. C. H. VISSCHEN GEMENGD NIEUWS Tragisch ongeluk bij een filmopname Danseres zwaar gewond Vandalenwerk STADSNIEUWS HEEMSTEDE In de Zaterdagavond gehouden vergadering J'an den Koninklijken Belgischen Voetbal bond werd besloten ten einde te trachten net budget van den Bond in evenwicht te wengen voor het seizoen 1931—'32 bij wijze jbn proef alle internationa'e wedstrijden te Brussel te laten spelen. Ook de ontmoeting BelgiëNederland zal derhalve te Brussel plaats hebben. R. C. H.Austria 22 Een mooi resultaat van de Raring Kos blinkt uit R. C. H. heeft Zaterdagavond weer eens Betoond tot groote prestaties in staat te zijn door het sterke Weensche profs-team Austria volkomen te weerstaan. Het gelijke spel te- Ben deze voetbalmeesters bij uitnemendheid 15 een verrichting, waartoe tot dusver slechts D. o. in staat bleek en mag derhalve met eere genoemd worden, vooral als men be denkt dat uitslagen als 80, 10—1, 111 enz. schering en inslag zijn tegen dit soort elf talen. Het spreekt natuurlijk welhaast vanzelf, dat dit resultaat wel in de eerste plaats te danken is aan het buitengewoon goede werk van de geheele R. C. H.-verdediging, die dan °ok inderdaad uitstekend gespeeld heeft. Zonder uitzondering hebben backs zoowel als halfbacks een partij voetbal laten zien, die op zichzelf reeds een gang naar den Middenweg waard was, maar bovenal was het ditmaal Kos die het grootste aandeel had in dit prachtige resultaat. Zijn keepen was nagenoeg failloos en niet ten onrechte kwam de leider van de Weensche pleeg hem ba afloop van den wedstrijd complimentee- ren met zijn prestaties. Het was dan ook in derdaad af. Dat hierbij de voorhoede even- ®ens uitstekend werk verrichtte, goed ge steund als deze linie werd door de midden- hnie, laat zich hooren en als geheel heeft het R. C. H.-elftal dan ook wel voldaan. De gasten, meesters in het korte samen spel, begingen de fout dat zij, ziende dat de achterhoede van R. C. H. zich goed verweer de tegen die spelmethode, niet tot het open spel overgingen, dat hun mogelijk kans bood °P meer succes. Het was en bleef short- Passing en af en toe werd het met zoo'n Broote zuiverheid uitgevoerd, dat het voor de ft. c. H.-defensie bijna ondoenlijk was den hal te pakken te krijgen. Vooral bij het ma ken van de tweede doelpunt door Austria aagen we een staaltje voetbal zooals dat blaar weinig voorkomt. De linksbuiten was Wel de beste en gevaarlijkste aanvaller, ter- Wijl naast de beide backs ook de doelman Zeer goed speelde. Al met al een wedstrijd die wel volle te vredenheid geschonken zal h.l'oben aan het hi ruime mate opgekomen publiek, dat bo vendien volledig meeleefde in het succes van de kranige R. C. H.-ers. Austria. Bülich Graf Müller Schreiber Wschlek Gall Molzer Böhm Sindelar Spechtl Viertl Hartendorp Paape Verkerk v. d. Werve Hanse Muller Ruis Geutskens Prevost Krom R. C. H. Kos R. C. H. trapt af en heeft het nadeel van de laagstaande scherpe zon. Niettegenstaan de dit nadeel gaat de strijd reeds dadelijk gelijk op en worden aan weerszijden gevaar lijke aanvallen ondernomen, die alleen in karakter verschillen. Die van R. C. H. snel en open, die van Austria korter en daardoor niet zoo snel. Kos kan direct zijn talenten toonen als hij door de voorwaartsen op de Proef wordt gesteld en heeft geluk als een schot van den rechtsbuiten van den paal in het veld terug springt. De strijd heeft door het geringe verschil in kracht in het veld een spannend karakter en die spanning neemt toe als na twintig minuten Hanse en Van der Werve samen den bal opbrengen, de laatste een goede voorzet geeft en Harten- dorp met een scherp schot scoort voor R. o. H., 1—0. Dat is het sein tot nog harder werken voor de R. C. H.-ers, die buiten zichzelf zijn van Vreugde. En als na enkele minuten Harten dorp een voorzet geeft, weet de linksback niet anders te doen dan den bal met zijn arm te stoppen, wat R. C. H. een penalty bezorgt. Ruis neemt die onberispelijk en geeft R. c. H. daarmede een 2—0 voorsprong. De Wee- üers blijven inmiddels volharden in hun korte spel en de R. C. H.-verdediging weet steeds het juist moment van ingrijpen zoo- dat slechts enkele malen Kos tuschenbeide moet komen. De rust gaat dan in met een 2—0 voorsprong voor de R. C. H-ers. De hervatting brengt aanvankelijk weer een gelijk opgaanden strijd, doch langzamer hand zetten de Weeners een scherp offensiei in, dat alles van de R. C.-verdediging ver- eischt Op bewonderenswaardige wijze wordt de bai van man tot man gespeeld en als(de rechtsbinnen eens zuiver langs Prevost Plaatst, komt de midvoor op korten afstand geheel alleen voor Kos, die geen schijn kans kreeg. Mogelijk had hij door uitloopen nog het doelpunt kunnen verhinderen, 2 Dan plotseling schijnt het even of alleen de Austrianen voetballen, geen R. O. w.-er leek bij machte aan den bal te komen en zonder dat er iets aan te doefi was- scoorde de midvoor op briïlante wijze den gelijkma ker. Zal R. C. H. dan toch nog verliezen? Het ziet er naar uit, de achterhoede beslist echter anders. Met vernieuwde kracht wer ven Prevost c.s. zich in den strijd, alsof pas begonnen is wordt gewerkt en inderdaad ge lukt het hun 't krachtige offensief tot staan te brengen. Kos verrichtte in deze oogenblikken wonderen, de hardste schoten stompt hij re soluut weg, bij corners springt h'ij hoog bo ven alle anderen uit om met den bal te voor schijn te komen, vallende weet hij de meest listige schoten te verwerken, kortom hij keert alles. Waar intusschen de voorhoede van R. C. h. eveneens het initiatief tot den aanval hernomen heeft, blijft het weer geruimen tijd een strijd met gelijke kansen, totdat tegen het einde Austria nog even verwoed komt opzet ten. De verdediging houdt echter stand en onder groot gejuich van het publiek kondigde scheidsrechter Vrugt, die uitstekend geleid heeft, het einde aan. 2—2 was het verdienstelijke resultaat van dezen wedstrijd. R, C. H. IIHaarlem II 09 R. C. H. 2 dat met een sterk verjongden aanval was verschenen, heeft een gevoelig lesje gehad van het eveneens jeugdige Haar lem 2. Weliswaar verleende v. Polanen zijn mede- Werking in het reserve-team van de rood- broeken en had door het scoren van vijf goals het leeuwendeel in de overwinning. Daartegenover staat, dat vooral de backlinie van R. C. H. ditmaal zeer zwak speelde, Waarbij de keeper ook niet geheel feilloos Werkte. Echter werd in het Haarlem-elftal beter Bn vooral sne'ler gewerkt, het plaatsen en schieten waren eveneens belangrijk beter. Het begin deed een gelijken strijd vermoe den, toen echter al spoedig Dankelman Jr. hummer 1 langs Cop had geschoten volgde kort daarna nummer 2 door Polanen, terwijl nog voor de rust de linksbuiten van Haarlem, die wel de zwakste in den aanval was, num mer 3 langs den R. C. H.-doelman. De tweede helft was al niet veel bemoe digender voor de R. C. H.'ers. Nauwelijks is afgetrapt of bü een Haarlem-aanval maakt v. Es hands buiten het strafschopgebied, het geen voor Polanen geen beletsel is om met een geweldige „pil" de score andermaal te verhoogen, 40. Haarlem blijft sterk in de meerderheid, de achterhoede van R. C. H. is er volkomen uit, herhaaldelijk staan eenige Haarlemmers geheel vrij voor het R. C. H.- doel, waarvan Dankelman Jr., die een zeer nuttige middenvoor partij speelde, dankbaar profiteerde door achtereenvolgens het vijfde en zesde doelpunt te scoren. De laatste drie doelpunten neemt Polanen voor zijn reke ning, vooral het achtste was heel mooi. Hoe wel de voorhoede van R. C. H. alles probeert om tenminste de „eer" te redden, het lukt hen niet en met een smadelijke 90 neder laag eindigt deze wedstrijd. Om den Davis Cup* In den Challenge Round van den strijd om den Davis Cup sloegen Cochet en Brug- non (Frankrijk) in het dubbelspel Hughes en Kingsley (Engeland) met 6—1, 57, 63, 8—6. Op den laatsten dag van den Challenge Round ging de strijd tusschen Cochet (Frankrijk) en Perry (Engeland) en tus schen Borotra (Frankrijk) en Austin (En geland). Eerstgenoemde partij werd door Cochet gewonnen, terwijl Austin Borotra versloeg, zoodat de eindstand luidt: Frank rijk 3; Engeland 2. Stoop's Tournement Enkele regenbuien dreigden Zondagmorgen de afwerking van het programma tegen te houden, maar tegen den middag kwam de zon door en konden alle eindstrijden juist worden afgespeeld voor het opnieuw begon te regenen. De heer Jac. Kamerbeek, voorzitter van de commissie voor deze wedstrijden, mocht bij de prijsuitreiking terecht constateeren, dat de wedstrijden op Stoop's banen ook dit jaar uitstekend geslaagd zijn en dat de prettige sfeer, die altijd, bij dit tennisfeest heeft ge- heerscht, ook in de afgeloopen acht dagen volledig tot uiting is gekomen, waarvoor hij allen, die daartoe hebben medegewerkt, dank bracht. De heer J. van Son had tevoren namens de deelnemers woorden van dank en waardee ring gebracht aan de commissie (Jac. Ka merbeek, A. M. Tijsseling, D. Nieman), die nu vijf jaren achtereen de leiding dezer wed strijden heeft gehad, waarbij ieder der commissieleden een herinnering aan dit lustrum werd aangeboden. Het heeren-enkelspel werd gewonnen door Dr. Eysvogel, die zich in een interessanten eindstrijd den sterkere toonde van J. de Rui- •ter. Het dames-enkelspel was ook thans voor mej. Hulshof, die in drie sets van mej. D. v. d. Stadt won. Mej. D. v. d. Stadt gaf blijken sterk m haar spel te zijn vooruitgegaan en is hard op weg de plaats te gaan innemen, die mej. J. Re- deker vroeger op deze wedstrijden innam, want mej. v. d. Stadt wist zich in drie eind- wedstrijden te plaatsen. Alleen in het enkel spel werd zij daarbij geslagen; in de andere nummers won zij den eersten prijs. Het heeren-dubbelspel bracht de dubbels van T. C. H. I en II tegen elkaar, waarbij de combinatie van het eerste team zege vierde voornamelijk door een beter serveeren van Blom en Gollner. Het dames-dubbelspel was voor mej. D. v. d. Stadt en mevr. Kuhn, die in de eerste set weinig tegenstand ondervonden van mej. E. Renses en mej. L. Over de Linden. In de tweede set gaven laatstgenoemde dames echter een uitstekend tegenspel en de 86 had evengoed 6—8 kunnen zijn. In het gemengd dubbelspel was de T. E. D.- combinatie niet in den besten vorm en de snelle overwinning van mej. D. en J. v. d. Stadt een logisch gevolg. F. Kotte en Mej. J. C. van Beaumont wonnen de troostronde van het heeren- en dames-enkelspel. De uitslagen van Zaterdag en Zondag zijn: Heeren-enkelspel: 3e ronde: J. de Ruiter— CMei se 46, 60, 61L. de RoosMuhl— schlegel Sr. 6—4, 57, 6—2; Dr. Eysvogel—D. Gollner 62, 75. Halve eindstrijd: J. de RuiterL. de Roos 64, 60; Dr. EysvogelF. Schouten 62, 7—5. Eindstrijd. Dr. EysvogelJ. de Ruiter 63, 633662 Dames-enkelspel: Eindstrijd: mej. R. Huls- holffmej. D. v. d. Stadt 36, 75, 62. Heeren-dubbelspel: 3e ronde: F. Kotte en J. v. d. StadtD. Hessels en P. B. Terlaag 62, 86. Halve-eindstrijd: F. Kotte en J. v. d. StadtHoek en Bruin 61, 61. Eindstrijd: H. Blom en D. GollnerF. Kotte en J. v. d. Stadt 64, 64, 97. Dames-dubbelspel: Halve eindstrijd: mej. D. v. d. Stadt en mevr. Kuhnmej. A. Vlie gen en mej. B. Verster 6—3, 36, 86. Eindstrijd: mej. D. v. d. Stadt en mevr. Kuhnmej. E. Rensee en mej. L. Over de Linden 61, 86. Gemengd dubbelspel: 3e ronde: mevr. Kuhn en Melse—mej. E. Rennes en Dr. Eys vogel 16, 64, 64. Halve-eindstrijd: mej. D. en J. v. d. Stadtmej. A. Vlieger en H. Blom 6—3, 7—5. Mej. R. Hulshoff en H. IJzer—mevr. Kuhn en C. Melse 86, 63. Eindstrijd: mej. D. van der Stadt en J. van der Stadtmej. R. Hulshoff en H. IJzer 75, 6—3. Troostronde: Heeren-enkelspel: J. Verha gen—J. Smit 64, 97. F. KotteW. Schou ten 62, 61. Eindstrijd: F. KotteJ. Verhagen 60, C—3. Dames-enkelspel: Eindstrijd: mej. J. C. v. Beaumontmevr. Bertling 63, 1012, 61. BelgiëNederland 30 Zondag heeft te Ostende een internationa le zwem- en waterpolowedstrjjd plaats ge had, waarbij een Nederlandsche estafette ploeg en het Nederlandsche zevental zijn uitgekomen. De uitslagen luiden: Estafette 4 X 200 Meter 1. België 10 min. 26 1/5 sec. De winnende ploeg bestond uit: Aerts, Blitz Malissart, Guilini. 2. Nederland 10 min. 28 1/5 sec. De Neder landsche ploeg bestond uit Van Goor, Van Hensbergen, de Haas en Ingelkuyff. A.s. Zondag worden in de Lijnden (Haar lemmermeer) voor Noord-Holland de vóór wedstrijden K. N. G. V., in spel gehouden, n.l. in slingerbal, grensbal en handbal. Uit den K. T. K. neemt Concordia deel en wel met handbal. Spelwedstrijden Woensdag houden „Turnlust", Haarlem en „Tumlust", Beverwijk, wedstrijden in grens bal voor dames en slingerbal voor heeren. Secretariaat: Vooruitgangstraat 79 Vrijdagavond zijn de onderlinge wedstrij den der heeren gehouden. Wij komen er deze week nader op terug. De oefenstof voor de openlucht-uitvoering van S. S. S. Beverwijk is gearriveerd. Deze uitvoering heeft plaats op 30 Augustus a.s. Daar wij voornemens zijn met alle leden deel te nemen, verzoeken wij allen om dien dag vrij te houden. Op de oefenavonden van deze week meer. PIM. R. K. S. V. „Leonidas" Onze Junioren zijn gisteren op bezoek ge weest bij „Holland". Natuurlijk hebben wij weer eenige prijzen naar huis gesleept. Zoo was J. Hermans op het nummer hoogsprin gen de favoriet, hij sprong maar liefst 1.40 M. Zijn werk werd dan ook met een prach tige medaille beloond. Ook de 1000 M. hardloopen was voor onzen Hermans. Onze estafetteploeg met loopers Apeldoorn, Fijnhout, v. Galen, Muschter, kwam als no. één binnen, doch door verkeerd overgeven moesten zij zich met den tweeden prijs te vreden stellen. Zoowaar nog een prestatie. Apeldoorn van Junioren B was met de 1500 M. nummer twee en met hoogspringen bracht hij het op de vierde plaats. Dames en heeren jongelui, zij die zich wenschen op te geven voor gymnastiek of athletiek, kunnen zich opgeven Rioi^wstraat 30 of op een der oefenavonden. Gymnastiek. Meisjes 10J13 jaar 's Maandags 67 uur; Meisjes 1316 jaar 's Maandags 78 uur. Oefenavond Canisiusschool Timorstraat. Dames 's Maandags 8.15-10 uur school Wil genstraat. Dames Korfballen Donderdags half 89 uur, Vergierdeweg. Jongens 1013 jaar Zaterdag half 34 uur. Canisiusschool Timorstraat. Jongens 13-16 jaar 's tyoensdags 6half 8 uur Canisiusschool, Timorstraat. Heeren 's Woensdags half 910 uur school Wilgenstraat. Athletiek: Heeren en Jongens. Donderdags 79 uur, terrein Middenweg naast R. C. H. Eerst om twaalf uur trok R. C. H., dat den toss gewonnen had, naar de wickets, hetgeen het gevolg was van een gestadige regenbui. J. Hellingman en W. Kleyn openen op het bowlen van v. d. Chys en Laurence. Op 6 valt reeds het eerste wicket door v. d. Chys waarvan Hellingman het slachtoffer is. D. Radsma, die zijn plaats inneemt, weet nu met Kleyn de score voor het tweede wicket op te voeren tot 28, op welk totaal eerstgenoemde uitgevangen wordt door H. Klink voor 13. J. v. d. Chys is er met den bal goed in en op een totaal van 41 heeft hij reeds 7 wichets op zijn naam voor 15 runs. A. Muller sloeg in korten tijd hiervan 11 runs. Met H. de Jong en A. Scheen op de mat komt er nog eenige verbetering in den stand. Op 63 'wordt laatstgenoemde voor een kalme 8 gevangen door H. Klink op het bowlen van Laurence. De laatste batsman maakt het kort. Op 64 hebben allen een beurt gehad. H. de Jong bleef met een keurig 11 not out. J. v. d. Chys nam liefst 8 wickets voor 16 runs, terwijl Laurence de resteerende 2 wickets in de wacht sleepte voor 29 runs. Bij V.R.A. 2 viel verder het veldwerk op, hetgeen onder de gegeven weersomstandig heden buitengewoon moeilijk was. V.R.A. 2 hierna ingaande loopt direct van stapel. Op 5 krijgt W. Kleyn, H. Klink, lbw., terwijl J. W. de koster met 10 even later door L. Kuyt gebowld wordt. Even stijgen de kansen voor R.C.H. als op 27 nog het wicket val van Laurence voor slechts 4 runs, doch dan blijkt alle kruit ver schoten te zijn. Dr. Lobry de Bruin heeft er danig 't oog op, mede geholpen door het feit, dat de bow lers er geheel uit schijnen te zijn. Eerst op 104 trekt J. Eilers zich terug voor een goe,de 17. R. de Waal kan nu ook vrij spelen, zoodat in korten tijd de 140 opkomt. Op dit totaal wordt Dr. Lobry de Bruin voor een harde 57 gevangen. Op 143 stuit V.R.A. K. de Waal 27 not out. De bowlingcijfers waren bij R.C.H. niet bij zonder fraai, op een enkele uitzondering na was het fielden vrij behoorlijk:. W. Kleyn bowlde 2 voor 25, L. Kuyt 1 voor 35, D. Radsma 1 voor 40. V.R.A. 2 stuurt R.C.H. hierna nogmaals in om een poging te wagen op een inningsover winning Nu openen H. de Jong, en W. Kleyn. Als W. Kleyn een vangkans geeft wordt deze dankbaar geaccepteerd. Hellingman is spoedig lbw. H. Klink, met 2 wickets neer voor 10 runs ziet de zaak er donker uit. H. de Jong staat echter uitste kend te spelen. D. Radsma scoort snel 7 runs en kan dan verdwijnen. J. Paape stelt hierna met eenige uitstekende off- en leg- slagen de bowlerij op de proef. Op 37 wordt De Jong voor een uiterst voorzichtig doch goed gespeelde 10 door Laurence gebowld. Nog op ditzelfde totaal valt het wichet van Paape voor 14 door v. d. Chys. Op 52 zijn reeds 7 wichets gevallen. G. Kamoen als slachtoffer van Laurence en G. Kum op v. d. Chys. A. Muller en L. Kuyt doen echter alle hoop herleven, beide doen met harde slagen de score stijgen. Eerst op 73 wordt Muller door v. d. Chys op eigen bowlen uit gevan gen voor 13. Met A. Scheen op de mat weet L. Kuyt de 80e run te scoren waarmede R.C.H. de inningsnederlaag ontgaat. Op 86 voor 8 wordt wordt gesloten. L. Kuyt 17 en A. Scheen 8 not out. Ook in deze innings was v. d. Chys weer de meestgevaarlijke bowler en nam 4 voor 22. Laurence 2 voor 33 en H. Klink 2 voor 7. J. W. de Koster had evenals in de le innings ook nu geen succes. R.C.H. verloor dus op de le inninc- met 79 runs. Haarlemsche Hengelaarsbond Door bovengenoemden Bond werd gisteren een onderlinge wedstrijd op witvisch gehou den in de Ringvaart van de Radmolen naar de Nieuwebrug. Van de Nagtzaambrug ver trokken de deelnemers naar den waterkant. Hoewel het weer wel wat te wenschen over liet, viel de vangst nogal mee. Er werden in het geheel 142 stuks gevangen. Prijs- winners waren: le pr. Bezooien met 54 stuks. 2e pr. v. d. Zee met 29 stuks. 3e pr. Peper met 16 stuks. 4e pr. Baas met 15 stuks. 5e pr. Van Bakel met 15 stuks. Vischwedstrijd voor jongens Door de jongens van de leden van den Haarlemschen Hengelaarsbond werd giste ren een wedstrijd gehouden op witvisch in de Ringvaart. Hieraan namen 16 jongens deel. Om 6 uur vertrokken de jeugdige hen gelaars naar de plaats van bestemming. Om 7 uur werd met visschen begonnen. Er werd tweemaal 1 uur gevischt. De vangst viel niet tegen. Prijswinnaars waren: le pr. Bas van Luik, voor de grootste, 22y, cM.; 2e pr. Stander, 7 stuks; 3e pr. Staphorst, 7 st.; 4e prijs Kuijer, 4 st.; 5e pr. Vermeer; 6e pr. Springvelt; 7e pr. Dore- gee; 8e pr. Klein; 9e pr. Vrenegoor; 10e pr. Bertholee; lie pr. Ringers; le pr. Mar tens; 13e pr. W. van Luik; 14e pr. S. v. d. Werff; 15e pr. Walcotter; 16e pr. Hoon- hout. In het clubgebouw aan de Zomervaart werden de prijzen uitgereikt. Zonderlinge affaire Geknoei met aandeelen Advocaat voor het leven geschrapt Geruimen tijd geleden maakten wij, aldus de „Nieuwsbron", gewag van zekere gebeur tenissen, welke zich in het najaar van 1929 hebben afgespeeld in het Hotel des Caleries te Scheveningen. Thans meldt het blad de volgende bijzonderheden: In 1926 bracht de moeder van den heer Van Achterberg, die destijds te Amersfoort woonde, en van financieele zaken weinig ver stand had, haar vermogen van eenige tonnen gouds onder in een N. V. Zij verzekerde zich daarbij van de hulp van den Utrechtschen advocaat mr. J. A. R. die voor dit doel kocht de z.g. Confectie N.V. „Zandbergen." Aan deze N.V., waarvan mevr. v. A. alle aamdeelen verkreeg, werd het vermogen, hoofdzakelijk bestaande uit een 400-tal hy potheken, gecedeerd. Tot directeur der N.V. werd voornoemde mr. R. benoemd, die daardoor, practisch ge sproken, de vrije beschikking kreeg over het vermogen van mevr. v. A., aangezien er in de statuten der N.V. bepaald was, dat de di recteur roerende en onroerende goederen enz. kon koppen en verkoopen, zonder de mach tiging en voorkennis van aandeelhouders. Vermogen verdwenen Van deze hem geboden mogelijkheid heeft mr. R. in ruime mate gebruik gemaakt, zoo ruim, dat, toen hij in 1929 stierf, het groote vermogen vrijwel geheel was verdwenen. Aanstonds na zijn benoeming had mr. R., zonder medeweten van mevr. v. A., welke hem volkomen vertrouwde, verschillende vrijkomende bedragen in de grondspeculatie- maatschappij „Polidoro", te Nijmegen belegd. Met deze transactie ging een bedrag van circa 1lA ton verloren. Kort daarop vertrok mr. R., met wien te Utrecht iets was voorgevallen, hetgeen zijn schorsing als advocaat ten gevolge had, naar Den Haag, waar htj in conectie kwam met eeni ge personen, die er een aantal N.V.'s op na houden, welke alle met elkaar in onderling verband staan. Een dezer intusschen gefail leerde maatschappijtjes, had in 1926 voor een bedrag van 12000.beslag weten te leggen op bijna alle aandeelen van de N.V Société des Galeries te Scheveningen, eigenaresse van het bekende hotel aan het Gevert Dey- nootplein. De directeur van dit hotel, de heer Har- togh Fuld, trad af, terwijl in zijn plaats een ander benoemd werd. De aandeelen verkocht. Niettegenstaande de zaken slecht gingen en de waarde dier aandeelen eer was ver minderd dan vermeerderd, verkocht het maatschappijtje nog in hetzelfde jaar 1928 de aandeelen Galeries voor een bedrag van 100.000.aan een zuster-instelling, waar door de aandeelen althans weer een schijn van waarde kregen. Toen werd mr R. in de zaak betrokken. Hem werd gewezen op de groote winstkan sen. die e object als het Hotel des Galeries bood. Werkelijk wist men hem zoover te krijgen, dat hij voor de N.V. „Zandbergen", dus voor mevr. de wed. Van Achterbergh, kocht b na alle aandeelen van de Galeries, voor een bedrag van 170.000 waarvan 100.000 werd voldaan door cessie op hypotheken, ter wijl voor de resteerende 70.000 een tweede hypotheek op het hotel werd gegeven. Door deze transactie kwam op het hotel totaal 370.000 hypotheek te rusten. Mr R. werd vervolgens directeur van hotel des Galeries. Van al deze transacties wist mevr. Van Achterbergh, met wier geld dit gebeurde, hoegenaamd niets af. Deze bleef steeds in de vaste overtuiging verkeeren dat haar kapitaal veilig in hypo theken was belegd. Met dit al was het spel echter nog niet uit. Een onwettige vergadering In een onwettige vergadering van aandeel houders van de N.V. Société des Galeries, werd besloten tot uitgifte van een premle- obligatieleening van 2.000.000, verdeeld in 200.000 stukken, ieder groot 10. Deze obligatieleening werd in eens uit gegeven en in haar geheel verkocht aan een andere N.V., behoorende tot de combinatie vorenbedoeld, welke N.V. zich verder met de verhandeling der obligaties zou bezig hou den. Deze transactie geschiedde in 1928 met de bepaling, dat de betaling der door de N.V. gekochte obligaties 4 jaar later in 1931, zou plaats hebben, terwijl de Galeries als zeker heid voor de rentebetaling de huren der win kels van de Galeries tot een jaarl ksch be drag van 30.000.aan de N.V. cedeerde. De Galeries verkocht dus een leening van 2 millioen, zonder ook maar 1 cent in handen te krijgen, moest bovendien de kosten beta len en nog zekerheid stellen voor de rentebe taling. Zij had dus van de transactie geener lei voordeel, terwijl de kooper, de N.V., in het bezit kwam van een premie-obligatieleening welke zij vrijelijk kon verhandelen, zonder in strijd te komen met de Loterijwet. Volgens de gewijzigde loterijwet van 1928 toch. bleef het verhandelen van stukken van voor tot standkoming der wet reeds uitgegeven obli- gatieleeningen geoorloofd. Inderdaad zijn door deze N. V. een groot aantal dezer obligaties verhandeld, zonder dat daarvan ooit iets van in de ks der N.V des Galeries is terecht gekomen. De dood van mr. K. Daarop volgde 20 November 1929 de plot selinge dood van mr. R. Op den middag van diens overlijden, zou den alle aandeelen der Galeries voor een be drag van 3 ton gouds aan de Liebermann- groep worden geleverd. Veertien dagen later werden van andere zijde de aandeelen aan deze groep voor een half millioen te koop aangeboden. Na den plotselingen dood van mr. R. Ver voegde mevr. van A. zich aan het hotel des Galeries om de administratie en bescheiden van haar N.V. „Zandbergen" in ontvangst te nemen. Van dit alles was echter niets meer te vinden, hoewel het er op den dag van Mr. R.'s overlijden nog was. Verdwenen waren o.m. 400 hypotheekacten, 400 cessieakten, de koopakte van de aandee len des Galeries, de koopakte van de obliga tieleening, de aandeelen N.V. „Zandbergen" en 236 aandeelen van de N. V. Société des Galeries. Niettegenstaande tal van nasporingen zijn van dit allen alleen de aandeelen Galeries en Zandbergen terug gekomen. Eerst toen bemerkte mevr. v. A., dat zij hotel-eigenaresse was Aanklachten ingediend. Mevr. v. A. verzekerde zich daarop tot be hartiging van haar belangen van de mede werking van een anderen raadsman te Utrecht, die begon met zichzelf te benoemen tot directeur van de N.V. Zandbergen en van Hotel des Galeries. Zijn beheer was echter van dien aard, dat hij na korten tijd werd ontslagen, terwijl een aantal strafaanklachten wegens verduistering tegen hem werd ingediend. Bovendien werd een klacht tegen hem ingediend bij den Raad van Toezicht en Discipline, op de Orde van advocaten te Utrecht. Deze raad heeft hem na onderzoek gestraft door zijn schrapping als advocaat te bevelen. Ook tegen de combinatie N.V.'s en daar mede in verband staande personen zijn eeni ge aanklachten ingediend. O.m. wordt daarbij ontbinding gevraagd van alle tusschen de combinatie N.V.'s en de N.V. Zandbergen gesloten overeenkomsten. Ook dus van de obligatieleening, welke niet wordt erkend en waarop geen rente meer wordt betaald. Bovendien is aan den Offi cier van Justitie gevraagd over te willen gaan tot ambtshalve ontbinding van de moedermaatschappij en de haar behoorende maatschappijen, welke door de verzoekers in strijd worden geacht met de maatschappelij ke orde en goede zeden. Mr. Simon contra „Nieuwsbron." Mr. B. F. J. Simon, advocaat en procu reur te Utrecht deelt mede, dat hij naar aanleiding van bovenstaande een aanklacht wegens laster bij de justitie zal indienen en tevens een civiele actie tegen genoemd blad zal instellen. Bereids is door Mr. Simon bij den offi cier van de Rechtbank te Utrecht een aan klacht ingediend tegen den heer van Ach terbergh, terzake van valsche aanklacht, in verband waarmede door dien officier een instructie is gelast. De moord op den heer Eschauzier Behandeling in October? Naar de „Avpst." vc-rneemt, is na het over lijden van mr. J. A. Rijkens, den subst. off. van Justitie, die den gruwelijken moord op den heer Eschauzier in behandeling had, deze zaak in handen gesteld van den bij de rechtbank te Den Haag, thans nieuw be noemden substituut-officier van Justitie, jhr mr. v. Asch v. Wijck, die zich thans in de zaak moet inwerken. Dientengevolge kan er geen sprake van zijn, dat deze zaak de eerste weken naar de openbare terechtzitting kan worden verwe zen. Dit zal in elk geval eerst na de vacan- tie plaats hebben. De hoofdbeklaagde K. blijft volhouden, dat geen oogenblik bij hem de bedoeling heeft voorgestaan, den heer E. te dooden. Hij hoopte door een tijdelijke bewusteloos heid diens bewilliging te kunnen krijgen tot het teekenen van cheques. K. verkeerde in groote geldverlegenheid, zag geen anderen weg en geeft volkomen toe, dat hij zich schuldig heeft willen maken aan geldafper- serij. Zijn opzet heeft een noodlottigen af loop gehad, dien hij beweert niet voorzien, maar zeker ook niet gewild te hebben. Het was allerminst in zijn belang, dat zijn wel doener dood zou gaan. Hij was overtuigd, dat de heer E„ die niet gesteld was op publiciteit, geen melding zou hebben gemaakt van hetgeen hem zou zijn overkomen. Ten aanzien van den jeugdigen P. geeft K. volkomen toe, dat deze van den opzet- niets afwist. Hij heeft het jongmensch er toe geprest om te helpen, hetgeen echter tegen diens zin gebeurde. Doodelijke val van een zeilvlieger Volgens een bericht in den Montag is gis termorgen bij den Ruinenberg, die dicht bij het exercitieveld nabij Zossen ligt, een ern stig ongeluk gebeurd. Toen 't zeilvliegtuig van ir. Koelgen, zich op een hoogte van 35 M. bevond stortte het plotseling neer en werd geheel verwoest. De zeilvlieger werd bewuste loos gevonden. Een ijlings geroepen arts kon slechts den dood constateeren. Van de trap gevallen 6-jarig jongentje aan de gevolgen over leden. Gisteravond omstreeks 5 uur is de onge veer 6-jarige H. de Bok, wonende in de Grofbaan te Schiedam in de ouderlijke wo ning van de trap gevallen, n bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht, waar hij is overleden. In de klankfilmateliers van de Ufa in Neubabelsberg is men sinds eenigen tijd bezig met de opname van de Charell-film „Het congres danst". Toen gistermiddag vele honderden filmspelers en figuranten in het groote atelier verzameld waren, viel door nog niet opgehelderde oorzaak plotseling uit een booglamp een gloeiend stuk kool cp de japon van een 22-jarige danseres Er nesto. De danseres stond in den tijd van een oogenblik in vlammen. Van de aanwezigen maakte zich een paniek meester. De jonge danseres werd zwaar gewond in het zieken huis opgenomen. Volgens de geneesheeren verkeert zij irt levensgevaar. De St. Pieterskerk te Leiden C. den bliksem getroffen Tijdens een hevig, maar kort onweder, dat zich Zaterdagmorgen omstreeks acht uur bo ven Leiden ontlastte, sloeg het hemelvuur in den pinakel op den zuidelijken gevel van de bekende Sint Pieterskerk. Onder oorverdoo- vend geraas werden de groote stukken steen, van het siertorentje weggeslagen, De stukken steen, welke wel de grootte hadden van l'A kub. d.M., kwamen in de Kloksteeg en Heerensteeg terecht, waar zij tot gruis uit eenspatten, gelukkig zonder verder onheil aan te richten. Daar het gevaar voor instorting van het torentje niet denkbeeldig is, zette de politie een gedeelte van de Kloksteeg af, terwijl men onmiddellijk pogingen in het werk stel de den pinakel weg te halen of zoo te schra gen, dat er geen gevaar meer bestond. Een kruisbeeld omver gehaald Te Maastricht (L.) werd in den nacht van 23 op 24 Juli het aan den provincialen weg Schilberg-Grathem staande kruisbeeld om ver gehaald. Het kruis, waarop een ijzeren Christusbeeld, was van eikenhout, is nabij het voetstuk met geweld afgebroken. Om trent den dader tast de politie nog in het duister. Bazar „St. Raphael' Voor het Mgr. Mutsaersoord „St. Raphaël", de R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel bezit, zooals bekend, een eigen herstellingsoord, het Mgr. Mut saersoord te Venlo. Begrijpelijk is deze fraaie inrichting niet schuldvrij. Op alle mogelijke manieren trachten de leden echter dezen schuldenlast te verkleinen. In den kring Noord-Holland is een groote loterij georganiseerd, waarvan de trekking zou plaats hebben op 31 Juli, doch door omstandigheden is uitgesteld. Voorts zal de afd. Haarlem I en II een ba zar houden. Het comité hiervoor bestaat uit de heeren De Rooy, voorzitter, Brammer, se cretaris en Veltman, penningmeester. Deze bazar belooft weer een succes te worden. De commissie rekent op de volle medewerking der leden en verwacht de dames a.s. Dins dagavond 8 uur in „St. Bavo" ter bespre king der actie. Voor arme nieuwe parochies De na predikatie van kapelaan A. Trouwborst gisteren in de St. Josephkerk gehouden collecte ten bate van arme nieuwe parochies heeft 430 opgebracht. Huldiging J. J. Bonarius Onderscheiden met het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" Gistermorgen na de Hoogmis kwamen in de pastorie, Nieuwe Groenmarkt 12, de heeren van het kerkcollectantencollege bijeen, om hun voorzitter, den heer J. J. Bonarius, die na een diensttijd van bijna veertig jaren dat college gaat verlaten, op een bijzondere wijze te huldigen. Nadat de heer Bonarius, omringd door zijn familie, had plaats geno men, nam de Zeereerw. Pater J. P. Reijnen- berg, Pastoor der parochie, het woord, om den jubilaris in hartelijke woorden dank te zeggen voor de vele, ja ontelbare verdiensten, waarvoor de kerk en zoovele charicatieve werken den heer Bonar-ius hebben te danken. Bijna veertig jaren vervulde hij de functie van collectant; een functie die zeer veel toe wijding vraagt. Daarbij was hij ruim zeven tien jaar voorzitter. De Pastoor wees vooral op de groote on baatzuchtigheid en de geheel belanglooze toe wijding al die jaren betoond. Nu gaat de heer Bonarius ons college, dat hem zoo dierbaar is, verlaten. Zijn leeftijd dwingt hem. Pastoor en collectanten waren van meening, dat bij dit afscheid iets gedaan moest worden dat voor den heer Bonarius een blijvende herinnering zou zijn aan een zoo schoon en verdienstelijk verleden. Deze herinnering bestaat uit het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice", dat na gunstig advies van onzen Bisschop door Zijnen Hei ligheid den Paus de vorige week den heer Bonarius werd verleend. Mevrouw Bonarius spelde het eerekruis haar echtgenoot op de borst. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Stevens, lid van het bestuur, na mens de collega's, die mede aan mevrouw Bonarius bloemen aanbood. Eveneens sprak namens het college Armencollectanten de heer van der Ham, die wees op de aange name samenwerking tusschen beide colleges. Daarna dankte in gevoelige woorden de heer Bonarius voor de buitengewoon verras sende onderscheiding. Nadat ten slotte de heer Frans Bonarius namens de familieleden een hartelijk dankwoord had gezegd, bleven allen nog geruimen tijd aangenaam en ge zellig bijeen. Aanleg riool B. en W. vragen een cre- diet aan voor het leggen van het hoofd stamriool in de Heemsteedsche Dreef vanaf de Pieter Aertszlaan tot de Cloosterlaan, met zijtak in de Lanckhorstlaan tot den Bronsteeweg en voor het verleggen van het riool in den Bronsteeweg vanaf de Lanck horstlaan tot de Bleekersvaart. Concert op „Groenendaal" Bij toestem ming van B. en W. en bij gunstig weer zal de R. K. Harmonie „St. Michaël", met me dewerking van de Chr. Gem. Zangvereeni- ging „Sursum Corda" Donderdag 30 Juli a.s. des avonds een concert geven in de muziek tent op „Groenendaal". Concert op „De Glip" Oe Harmonie „Eensgezindheid" zal op Woensdag 29 Juli, des avonds van 7.30 tot 9.30. bij gunstig weer het uitgestelde concert geven op „De Glip", aan den Glipperweg. Toen struikelde ik over een jong officier, die vreeselijk van 't gas geleden had. Hij had zijn gasmasker voor, maar hoestte verschrik kelijk en was vreeselijk benauwd. „Om Gods wil," riep hij uit, „help mij dien helm van het hoofd rukken, ik kan geen adem krijgen, ik stik." Ik begreep, dat, als ik hem daar liet liggen, het einde nabij was. Ik pakte hem beet en half dragende, half sleepende bracht ik hem weg. Die tien minuten zal ik nooit vergeten. Terwijl ik met hem moest worste len om te verhinderen, dat hij zijn masker afrukte, hetgeen een wissen dood beteekende, vergat ik zelf, dat ik door het mijne moest adem halen. Ik stikte bijna, het zweet gutste langs mijn voorhoofd. Ik kon niet anders doen dan bidden en de tanden op elkaar klemmen, want (iet ik hem los, dan was hij verloren. Goddank hij bereikte ten slotte den hulppost en dien avond had ik het ge luk hem buiten gevaar te zien." (Pater Doyle in- Brieven van het slachtveld aan zijn vader».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7