Buiten landsch oJ^Cieuws FEUILLETON DE MAN VAN NERGENSHUIZEN Na de Londensche Conferentie De krisis in Chili Gemengde (Buitenlandsche Berichten Twee priesters neergeschoten Het huwelijk van prinses Ileana Te Boekarest Cisar kerkelijk ingezegend De verschrikkelijke ramp te Pittsburg Ernstig scheepsongeval aan de Fransche kust KORT NIEUWS ELCK WAT WILS FINANCIEN RADIO-OMROEP KERKNIEUWS RADIO-NIEUWS Gemeenschappelijke actie der Duitsche banken Officieel wordt uit Berlin medegedeeld: Teneinde zoo spoedig mogelijk de huidige beperkingen in het betalingsverkeer te be- emaigen, hebben het Rijk en eenige Ber- lijnsche credietinstellingen op initiatief van de Rijksbank en met medewerking van het Rijk besloten tot een gemeenschappelijke actie. Hierdoor zal het mogelijk worden, de Darmstaedter en National Bank, voor wier crediteuren het Rijk zich garant heeft ge steld, weer in het Betalingsverkeer op te ne men. Teneinde zich van de vereischte mid delen te verzekeren, wordt onder de firma Accept- en Garantiebank A. G. een maat schappij gesticht met een kapitaal van 200 millioen R. M. Dezo maatschappij zal het ongeremd functionneeren van het betalings verkeer waarborgen door het ter beschikking stellen der vereischte middelen. "De hiervoor noodzakelijke credieten zijn gegarandeerd. Aan deze gemeenschappelijke actie wordt deelgenomen door: Bank für Deutsche In- dustrieobligationen, Berliner Handels Gesell- schaft, Kommerz- en Privatbank A. G., Deu' sche Bank en Disconto Gesellschaft, Deutsche Golddiskontobank, Deutsche Ren- tenbankkredit Ansalt (Landwirtschaftliche Zentralbank)Deutsche Verkehrskreditbank A. G., Dresdener Bank, Mendelsohn Co., Preussische Staatsbank (Seehandlung) en Reichskredit Gesellschaft A. G. De stichting heden De Duitsche Hanaelsdienst verneemt om trent de gemeenschappelijke actie der groote credietinstellingen nader, dat het initiatief voor deze schrede van het Rijk komt. De officieele stichting van een nieuwe maatschappij zal eerst heden geschieden. Dan zal men ook overeenstemming hebben verkregen nopens de samenstelling van het bestuur en den raad van toezicht der maat schappij. Aangenomen wordt, dat de leiding in een of anderen vorm zal verbonden worden met de Golddiskontbank. De stichting is voorts een verdere schrede bij de verdeeling van het risico en derhalve in zekeren zin de voortzetting van de ge dachte van een solidaire aansprakelijkheid, die in het giroverbocd ligt opgesloten. De inschakeling van de Accept- en Ga rantiebank vormt aar. de eene zijde een breede en onaantastbare credietbasis en zal aan de andere zijde zeker een kalmeerende psychologische uitwerking hebben. Staatssecretaris Stimson te Berlijn De Amerikaansche Staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Stimson, is Zater dagavond om kwart over vijf, komende uit Londen, aan het station Friedrichsstrasse aangekomen. Namens de Rijksregeering waren ter be groeting aan het station aanwezig „mi- nisterialdirektor" Dieckhoff en de Duitsche ambassadeur te Washington Von Strickwitz, zqoprede vele ambtenaren van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en van de Rijks kanselarij. Voorts waren aanwezig de Ame rikaansche ambassadeur te Berlijn, Sackett en eenige leden der Amerikaansche kolonie te Berlijn. Het station en de naaste omtrek waren door een groote menigte politiebeambten af gezet. De .Temps" over het Engelsche bezoek aan Berlijn. Naar aanleiding van het bezoek van de Engelsche ministers aan Berlijn, stelt de „Temps" vast, dat er van Engelsch-Ameri- kaansche hulp voor Duitschland geen spra ke kan zijn. De desbetreffende geruchten zijn uit de lucht gegrepen. De resultaten van de Londensche conferentie hebben iedere poging tot het brengen van nieuwe hulp aan Duitschland voor minstens 10 maandep ver daagd. Eveneens is bet verkeerd te gelooven, dat men te Washington anti-Fransche doel einden nastreeft. In Engeland is men over tuigd, dat het herstel van het crediet in Duitschland slechts door 'n nauwe Fransch- Duitsche samenwerking mogelijk is, waartoe echter alleen onmiddellijk besprekingen tusschen Berlijn en Parijs kunnen leiden. Een tweejarig moratorium? De „Evening Standard" meldt, dat presi dent Hoover zijn moratoriumplannen voor de publicatie uitvoerig heeft besproken met de vooraanstaande Amerikaansche journalis ten en wel in een geheime zitting, ten einde zich van hun medewerking te verzekeren. Hierbij heeft hij besloten, zijn oorspronke lijke plannen voor een tweejarig moratorium te wijzigen en te beginnen met een voor den tijd van een jaar, ten einde na aflbop hier van het moratorium voor een tweede periode van twaalf maanden te verlengen, voor het geval de toestand een dergelijken maatregel noodzakelijk zal maken. Dat is geschied met het oog op de nood zaak, de openbare meening in Amerika langzaam te voeren in deze richting, om in ieder geval iederen terugslag te vermijden. Duitschlands ecenomische toestand. Nadat het Rijkskabinet Vrijdag de maat regelen heeft besproken, die geboden zijn ln verband met den huidigen financieelen toe stand in Duitschland, verluidt in de regee ring na staande kringen, dat thans onder handelingen worden gevoerd en ten deele reeds geëindigd zijn, die het tempo der maat regelen in verband met de beursvacantie es sentieel zullen beïnvloeden. Ten aanzien der te Londen gevoerde on derhandelingen is men in regeeringskringen overtuigd, dat voor de vorming van een „Stillhalteconsortium" niet alleen te Londen, doch ook in andere steden bijzondere com missies zullen worden samengesteld. MacDonald per trein naar Berlijn De Engelsche eerste minister MacDonald, die oorspronkelijk hedenmorgen per vlieg tuig van Croydon af naar Berlijn wilde rei zen, heeft met het oog op het veranderlijke weer van zijn voornemen afgezien en is gis teravond met den trein van 20 uur 15 ver trokken. Zijn reis gaat over Hoek van Hol land, Osnabrück en Hannover. Onrustig Spanje 20.000 revolvers in beslag genomen. De onrust te Sevilla duurt nog steeds voort, doch ook in andere deelen van An- dalusië hebben botsingen plaats gevonden tusschen communisten en de guardia civil. De guardia civil heeft opdracht om bij onlusten na de eerste sommatie reeds te schieten. Zonder aarzelen zal van bombar dementsvliegtuigen en artillerie gebruik worden gemaakt, wanneer de opstandelin gen, die zich op de daken van verschillende gebouwen hebben verschanst, trachten te schieten. Een huiszoeking te Sevilla door de guardia civil bracht een voorraad van 20.000 revol vers voor den dag, die korten tijd geleden Spanje binnen zijn gesmokkeld en thans in beslag zijn genomen. Ook te Barcelona vonden hevige schiet partijen plaats. Kalmte te Sevilla. Behalve eenige pogingen der syndicalisten om de orde te verstoren, is de toestand te Se villa thans rustig. Elf vliegtuigen zijn ter versterking uit Madrid gerequireerd. Niette min heerscht in de stad een zekere nerveu- siteit, terwijl de militairen op hun hoede zijn. Geen doodstraffen. Op instigatie van de radicaal-socialistische ministers, heeft de regeering afgezien van 'n standengericht tegen de opstandelingen en zullen ook geen doodstraffen worden uitge sproken. Heden zal de definitieve ratificeering door de Kamer geschieden met een politieke rede van den premier. De minister van Binnenlandsche Zaken Maura is uit de rechts-liberale nartij getre den, omdat eenige leden der üartij bij de stemming met de socialisten stemden. Een militair kabinet De Chileensche staatspresident heeft de leiding der loopende zaken aan een militair kabinet toevertrouwd. Tevens heeft hij dit kabinet onbeperkte volmachten gegeven tot het onderdrukken van de revolutionnaire be weging. - Nog steeds woelingen. Met geweren, lansen en sabels gewapende troepen voerden te Santiago een charge uit bij een poging om de orde in de straten te herstellen. Valparaiso zou in groote opwinding ver- IrpprPTI 50 Slachtoffers. In verband met de revolutionnaire bewe ging hebben te Santiago de Chili relletjes plaats. Tot nu toe zijn reeds 50 slachtoffers gevallen bij de vuurgevechten op straat. Verwacht wordt, dat heden de ilgemeene staking zal worden geproclameerd. Hoover en de ontwapening Tegen Frankrijks memorandum. President Hoover blijkt op het oogenblik, nu de Londensche conferentie achter den rug is, voornamelijk het oog te richten op de komende Ontwapenings-conferentie. Het is vrijwel zeker, dat president Hoover het vrijwel op alle punten oneens is met de Fran- sche wenschen en dat hij niet voornemens is, aan deze wenschen tegemoet te komen. In Amerikaansche regeeringskringen ge looft men, dat Hoover den Europeeschen mogendheden zal wijzen op de verplichtin gen, die zij hebben en dat hij ze voor de keus zal stellen te ontwapenen of te beta len. In verband met het steeds groeiend tekort op de Amerikaansche "Isegrooting, heeft Hoover de hoofden der verschillende depar tementen nogmaals aangemaand, om alle uitgaven zooveel mogelijk te beperken. De circulaire van den president heeft vooral bij het departement van marine verbazing ge wekt. Men verwacht, dat de marine-be grooting belangrijk zal worden verlaagd. De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie Paul Boncouris pleidooi In het slot van zijn pleidooi inzake de Duitsch-Ocstenrijksche Tolunie heeft Frank rijks afgevaardigde, Paul Boncour, gehand haafd de conclusie van het Fransch me morandum, dat er onvereenigbaarheid be staat tusschen het protocol van Weenen eenerzijds en zoowel artikel 88 van het ver drag van St. Germain als het protocol van Genève van 1922, anderzijds. De Soc. Arb. Internationale De toestand in Duitschland Het congres der socialistische Aïbeiders- Internationale is te Weenen bijeengekomen. Ongeveer 600 afgevaardigden uit verschil lende landen nemen er aan deel. Emile Vandervelde, de voorzitter der Internationale opende het congres met een begroetings toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat de zaak der Duitsche arbeiders de zaak van de In ternationale is en door de Internationale trouw en krachtig zal worden behartigd. Hij gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van de politiek en de houding van het proletariaat in de laatste jaren. De strijd om de democratie en voor den vrede heeft thans het hoogtepunt bereikt, aldus zette hij uiteen, en heeft vooral in Duitschland moeilijkheden van allerlei aard gebracht. De klassentegenstellingen zijn daar ten zeerste toegespitst en de toestand is onver draaglijk geworden. De Duitsche arbeiders zullen vast op den steun van hun kamera den in het buitenland kunnen rekenen. Onlusten en aanslagen te Vera Cruz Te Jalapa in den staat Vera Cruz (Mexico) zijn twee Katholieke priesters in de kerk La Doctrina voor het altaar door onbekende daders beschoten. Bij den aanslag werden bovendien twee kerkbezoekers gewond. Eveneens werd een aanslag gepleegd op den gouverneur van den staat, Tejeda. Terwijl Tejeda slechts een verwonding aan een oor opliep, werd de dader door begelei ders van den staatsgouvemeur doodgescho ten. Een decreet, waarbij het aantal Katholieke priesters in den staat Vera Cruz wordt be perkt, heeft algemeene onrust teweegge bracht. Naar uit Sïnaia gemeld wordt, heefj; Zon dag aldaar het huwelijk van Prinses Ileana met den aartshertog van Habsburg plaats ge vonden. Bij 't burgerlijke huwelijk in het raadhuis waren, behalve de koninklijke familie, slechts weinig personen aanwezig. De koning ver scheen in marine-uniform. Als ambtenaar fungeerde de minister van justitie Hamangiu. Het paar en de gasten keerden na het hu welijk naar het slot terug en begaven zich vervolgens naar de kathedraal van Sinaia voor het kerkelijk huwelijk, dat voltrokken werd door den Roomsch-Katholieken Aarts bisschop van Boekarest Cisar. Na het huwe lijk werd het paar door alle in Boekarest ge accrediteerde buitenlandsche diplomaten ge luk gewenscht. 5 Augustus zullen de jonggehuwden over Boedapest en München naar Sigmaringen reizen, waar zij te gast zullen zijn bij de fa milie Hohenzollem. Vandaar reizen zij naar Londen. Waai* een overlijdens-advertentie voor kan dienen Hulpmiddel voor zwendelaars Te Bremerhaven is men een groote zwen- del-affaire op het spoor gekomen. Eenigen tijd geleden werd te Wesenmünde- Geestemünde de firma Ludwig Tiede, le vensmiddelen-groothandel opgericht. Bij po litieonderzoek bleek deze firma in opdracht van een zekeren Ludwig Tiede uit Berlijn Charlottenburg te zijn opgericht door Theo Heukamp enden oud-kapitein Sehr uit Berlijn—Neuköln. Thans blijkt, dat deze fir ma, die in verbinding is getreden met bin nen- en buitenlandsche huizen tot een groot zwendel-consortium behoort, dat reeds allerlei ondernemingen heeft opgelicht.Voor- al een expeditie-firma te Lubeck en een bank te Riga, zijn voor belangrijke bedra gen slachtoffer van de oplichters geworden. 1 Juli j.l. werd te Bremerhaven de Bank voor Handel en Industrie opgericht. Deze oprichting is blijkbaar alleen maar geschied óm het de firma Tiede mogelijk te maken gunstige bedrijfsuitkomsten te fingeeren. 20 Juli verdween de geheele firma met mede- nemen van alle waarden. Tegelijkertijd ver scheen in de bladen een advertentie die het overlijden meldde van den eigenaar Ludwig Tiede. Deze advertentie was slechts geplaatst om den oplichters tijd tot vluchten te geven. De politie traóht de daders op te sporen en heeft de zaak in onderzoek. Droevige tooneelen Omtrent den brand in het oude-lieden- gesticht van hret Minorietenklooster te Pitts burg wordt nader gemeld, dat het aantal slachtoffers 30 dooden bedraagt. Twintig per sonen worden vermist. De overste van het klooster moest met ge weld tegen worden gehouden, toen zij in het gebouw terug wilde keeren, om aan het reddingswerk deel te nemen. Vreeselijke tooneelen Van degenen, die bij den vreeselijken brand in het oude lieden-gesticht van het Mino rietenklooster te Pittsburg zware verwondin gen opliepen, verkeeren 217 personen in le vensgevaar. Vreeselijke tooneelen speelden zich tijdens den brand in het gebouw af. Verschillende grijsaards, van wie eenigen blind waren, zag men als waanzinnig heen en weer loopen, tot hun kleederen door het vuur aangetast werden. Anderen putten uit hun angst de kracht om van de hooger liggende étages naar de benedenverdiepingen te vluchten, waar zij echter eveneens een prooi der vlammen wer- den. De geheele benedenverdieping was bij de komst van de brandweer reeds afgebrand. Zes personen verdronken Zaterdagmiddag zijn in het Kanaal aan de Fransche kust, nabij Etretat ten Noorden van Le Havre, zes personen tengevolge van een scheepsongeval om het leven gekomen. Een motorbark met zes man aan boord werd op den terugweg naar Etretat door een storm overvallen en als een notedop heen en weer geslingerd. Van de kust af werd de strijd van het scheepje door belangstellen den waargenomen, maar men vermoedde geen direct gevaar, toen plotseling het lich te vaartuig door een stortzee werd bedolven en kenterde. Het vaartuig bevond zich op ongeveer een mijl af stands van de kust en men zag de opvarenden in doodsstrijd, zon der dat men iets tot hun redding kon doen. Toen de dadelijk uitgezonden reddingboot ter plaatse verscheen, vond men slechts de drij vende wrakstukken van de motorboot, ter wijl van de opvarenden geen spoor meer te vinden was. Kinderverlamming te New-York Veel gevallen In de maand Juli zijn te New York 157 gevallen van kinderverlamming geconsta teerd. Van dit aantal kwamen 50 gevallen voor in twee dagen der vorige week, tegen een totaal van 35 in het eerste semester van 1931. Vijf arbeiders in de modder gestikt Vijf arbeiders, die des nachts werkzaam waren in een cylinder op den bodem van de Theems, vielen plotseling in de modder on der in de buis. De brandweer, welke te hulp werd geroepen, heeft hen slechts als lijken kunnen bergen. Infante Beatrice van Spanje verloofd Te Fontainebleau had de verloving plaats van prins Alvaro de Bourbon Orléans met de infante Beatrice van Spanje. In een open schuur bij Keulen is het half verkoolde lijk van een 2025-jarige vrouw gevonden. Een flesch met petroleum lag naast haar. Of misdaad in het spel is, zal moeten woi'den onderzocht. Een onbekende heeft eenige schoten gelost op den president van de Turksche Kamer. Tiek Refat Pascha. Er werd niemand gewond. De dader is voortvluchtig. De keizer van Abessinië heeft ver klaard, de slavernij in zijn land af te schaf fen. Men schat het aantal personen, dat daardoor de vrijheid verkrijgt, op' circa twee millioen. Wegens een opruiende redevoe ring is de Thüringsche Landdagafgevaar digde Heiimann uit Oostenrijk gezet. Aanlokkelijke betrekkingen In Engeland is het aanbod voor' huis- en keukenpersoneel zeer gering. Dat bewijzen o.a. de volgende advertenties in groote En gelsche bladen: „Een vrouwelijke kok gezocht. Wij hebben twee keukenmeisjes, bovendien een personeel bestaande uit twee mannelijke en 4 vrou welijke bedienden. Gezin twee personen. Pa- tenthaard;, warmwaterleiding. Geen gas. Sollicitaties te richten aan „Vrouwelijke kok gezocht. Een goede vrouwelijke kok wordt een betrekking aange boden in klein gezin op een landhuis 15 mij len van Londen. Geschikt voor iemand, cue geen al te drukke plaats zoekt en bereid is zich bij de wenschen van haar werkgever aan te passen. De rechten der kokkin worden gerespecteerd, maar men moet ze niet voort durend laten gelden. Ongeschikt voor babbe- laarsters en pessimisten of voor zulken, die zich voortdurend bij het overige werkzame en tevreden personeel beklagen of die voort durend met den eersten tuinman overhoop liggen. Weinig gasten, tijdens het vacantie- bezoek der kinderen is er iets meer werk, daarentegen in stille tijden des te meer vrij. Dit is het ernstig aanbod van een dame, die huiswerk respecteert en wat het loon De- treft tot groote tegemoetkoming bereid is. Sollicitaties aan De Nederlandsche Banken en de toestand in Duitschland De houding der Nederlandsche banken in zake het terugtrekken van credieten enz. In de afgeloopen week heeft, naar het „Hbdb.55 uit goede bron verneemt, de Neder landsche Bank een uitnoodiging gericht aan alle banken en bankiers te Amsterdam tot bijwoning van een Dinsdag 1.1. te houden vergadering, waarbij de kwestie vaft het niet- opvragen van buitenlandsche i. c. Neder landsche credieten aan Duitschland ver leend, ter sprake zou komen. Aanleiding hiertoe was een telegram van Montagu Norman, den gouverneur van de Bank van Engeland, gericht aan de Ned. Bank, waarin werd medegedeeld, dat de Engelsche banken besloten hadden voorloopig geen gelden uit Duitschland terug te trekken, d.w.z. dat ze op haar getrokken Duitsche chèques zouden betalen, aan geopende rembourscredieten zouden voldoen, en de loopende credieten zouden handhaven en waarin verder verzocht werd, of de Nederlandsche banken eenzelfde houding zouden willen aannemen. In een Dinsdagmorgen gehouden vergade ring der Amsterdamsche Bankiersvereeni- ging is dit telegram besproken en de Neder landsche Bank is er van in kennis gesteld, dat de leden besloten hadden voorshands, hun welwillende houding tegenover de Duit sche banken te handhaven. In verband met dit antwoord heeft, de voorgenomen bespreking bij de Nederland sche Bank daarop 's middags niet plaats gehad. 4 pet. Amsterdam 5e leening 1931 Resultaat der emissie. De inschrijvingen op de vijfde 4 pet. lee ning 1931 der gemeente Amsterdam zullen ten volle worden toegewezen. H U±Er. „Zeg Jacob, ik snap niet dat jij, die toch zoo'n een zaam leven leidt, niet eens trouwt!" „Och, wat zal ik je zeg gen DirkIk ben er al tijd bang voor, dat ik dan gauw weduwnaar ben en de rest van mijn leven alleen moet slijten." DINSDAG, 28 JULI 1931 .HUIZEN, 298 M. Uitsi. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonplaten 10.00—1130 Gramofoonplaten 11.30—12.00 Godsdien stig Halfuurtje 12.00—1.30» Concert KRO-Trio onder leiding van P. Lustenhou- Wfer 1.30—2.00 Mej. J. H. C. Lauwers: „Het uitmaken van vlekken" 200—4.30 Concert KRO-Salon-orkest onder leiding van M. van 't Woud 4.30—5.00 Mevrouw J. W. Latotsjkin Pelsky: „Kinderpantoffel tjes" 5.006.30 Concert KRO Kunst- Ensemble onder leiding van F. Lustenhou- wer 6.45—7.00 I. Lessin „De belangen der T. B. C.-Patiënten" 7.007.15 Gra mofoonplaten 7.157.45 Dr. A. G. A. M. Buwalda: „Nederlandsche natuurkundigen" 7.458.00 Verbondskwartiertje 8.00 Gramofoonplaten 8.35 Concert uit Queen's Hall te Londen. Londensch Gem. Koor onder leiding van A. Fulton. Nationaal Koor onder leiding van S. Robinson. BBC-Symphonie- orkest ca. 9.15 Vaz Dias 11.0012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. Uitsi. AVRO- Uitzending 8.00 Gramofoonplaten 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten 10.30 Gramofoonplaten 11.00—12.00 Con cert. J. H. L. Goudsmit (piano), Harry van der Lijn (vioolMevrouw H. van der Hart (zang). Begeleiding: Egb. Veen 12.15—2.00 AVRO-kwartet onder leiding van D. Groeneveld 2.002.30 Gramofoon platen 2.30 Pauze —3.00—4.00 Knip cursus 4.004,30 Gramofoonplaten 4.30 5.30 Kinderuurtje 5.306.15 Aansluiting met Bellevue, Amsterdam. Concert door het „Oberbayrisches Orkest" onder leiding van Konrad Lotter 6.15—6.45 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 6.457.00 Vervolg- uitzending Bellevue 7.00 mr. dr. A. A. van Rhijn: „Adolf Hitier en het Nationaal- Socialisme" 7.45 Gramofoonplaten 8.009.00 Concert Omroeporkest onder lei ding van N. Treep 9.00.Maxim Sa- kaschansky en Ruth Klinger zingen vroolijke Joodsche Volksmelodiën. Aan den vleugel Egbert Veen 9.3010.00 Vervolg Omroep orkest 10.00 Vaz Dias 10.1511.00 Vervolg Omroeporkest 11.0012.00 Gramo foonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Concertorgel- muziek 1.20 Orkestconcert 2.25 Gramo- foon 4.25 Sonates voor viool en piano 4.50 Concert. Trocadero-orkest 5.35 Kin deruur 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsberich ten 7.00 Moderne sonates voor cello en piano 7.20 Lezing 7.80 Vaudeville. Raie da Costa, piano en het B .B. C.- theater-orkest r. a. 9.20 Nieuwsberichten 9.40 Causerie 9.55 Concert. BNC- Symphonie-orkest, Nationaal koor en solis ten 11.1012.20 Dansmuziek. PARIJS, 1725 M. —'8.05, 12.50, 1.25 en 6.50 Gramofooii 8.20 Concert „La servants Maitresse" 9.05 Gramofoon, LANGENBERG, 473 M. 7.25, 10.35, 11.25, 11.35, 12.30 Gramofoonmuziek 1.25 Orkestconcert 5.206.20 Concert 8.20 Orkestconcert 9.20 Concert. Declamatie, zang en muziek. Kapel Wolf. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Concert. Strijkensemble 3.50 Concert. In strumentaal-ensemble 8.2010.20 „Min egen dreng", volksstuk met zang in 5 ac- ten van Möller. 10.35 Marschen enwalsen. Omroeporkest 10.2012.^p Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Kinderuurtje 6.35 Vertelling- 6.50 Gramofoon 7.50 Nieuws 8.20 Trio- concert 9.od Lezing 9.20 Concert. Ca sino Knokke (338,2 fJ.) 5.20 Orkest- concert 6.05 Kinderuurtje 6.35 Gramo- fon 7,35 Teun de Klepperman 7.50 Nieuws 8.20 Orkestconcert met W. van Cappellen. Jeugdcongressen der Derde Orde Voor de in Augustus te Maastricht te houden congressen van johgelings- en meis jestertiarissen, bestaat zeer groote belang stelling. Uit alle oorden van het land kwa men reeds opgaven van deelnam? binnen. De Hoogeerw. Dekens van Maastricht en Wijk-Maastricht hebben het eere-voorzitter- schap aanvaard. Als congres-voorzitter «zal fungeeren de provinciale commissaris der Derde Orde, pater P. Niëlen O. F. M. In leidingen zullen worden gehouden door pa ter Carolus Tesser O. «F. M., mej. Hustinx, van Maastricht, mej. A. Heeke, van Rotter dam, pastoor J. Ingeridael, leider der K. J. V., te Maastricht, de heeren P. Seelen, re dacteur van „De Limburger Koerier", Maastricht en drs. Jos. de Boer, rector van 't R.K. Meisjeslyceum, Den Haag. Pater dr. Cassianus Hentzen O. F. M. zal de -slotrede uitspreken. Luisteraars in Nederland Aan het einde van het tweede kwartaal bedroeg het aantal aangegeven radio-ont- vanginrichtingen in ons land 276.711, terwijl het aantal aangeslotenen aan radio-distri- butiecentralen 200.043 bedroeg. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voor zichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purol- poeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. 34. „En dus heeft de groote man zich over ons ontfermd", sprak zij met langzame, muzikale stem. „Was Londen zoo vreeselijk warm, mijnheer Northcote?" „Ik schijn een onverdiende reputatie te ge nieten", verweerde ik mij. „Saul onder de profeten!" riep zij. „Mau rice, wat is er met hem gebeurd?" Ik wachtte het antwoord van Maurice met eenigszins boosaardig genoegen af. „Ik weet het niet," sleeptongde hij. „Ik heb het hem een paar dagen geleden ook al gevraagd en toen zei hij, dat men aan genaam moet zijn, als de gelegenheid zich voordoet, al was het alleen maar voor de variatie." Hierop volgde een algemeen gelach, dat echter plotseling werd afgebroken door het geluid van een gong. „Tijd voor toilet maken," kondigde tante Mary aan „Och hemel, wat gaat de tijd toch gauw voorbij." Wy gingen allen naar het huis en Mau rice stak zijn arm door den mijnen alsof hij mijn trouwste vriend was en zei, dat hij mij boven zou brengen en mij mijn kamer la ten zien. Het was een groote, vriendelijke kamer, die op den tuin uitkeek „Deze zal wel naar je zin zijn, denk ik," zei hij. „Niemand zal je hier storen; alleen de heer en mevrouw Baradell hebben een kamer aan het einde van de gang. Ik hoop, dat er voor een en ander goed is gezorgd." „Ja, dat zal wel in orde zijn," zei ik, „wel bedankt." „Om acht uur gaan wij aan tafel," zei Maurice, terwijl h|j de deur uitging en haar achter zich sloot. Ik kleedde mij langzaam en zorgvuldig en liet onder dit belangrijk werk alle gebeurtenissen sinds mijn aan komst nog eens de revue passeeren. Tot dusver ging alles zeer bevredigend. Ik was weliswaar een beetje te vriendelijk en ernstig geweest voor een echten Northcote, maar betreffende mijn indentiteit scheen niemand in huis, zelfs Maurice niet, eenige verdenking te koesteren. Wat mijn medegasten aangaat, over hen kon ik nog niet voldoende oordeelen. Vane en York schenen ongevaarlijk genoeg en ik kon moeilijk gelooven, dat zij in het com plot tegen mij indien zooiets tenminste werkelijk bestond betrokken waren. Lady Baradell was een meer gecompliceerd geval. Luchtig en schertsend waren haar opmer kingen wel, maar toch gevoelde ik instinct matig dat onze verstandhouding op intie- meren voet was gebaseerd, dan haar groet had doen vermoeden. Of zij al of niet iets van de geschiedenis van Northcote afwist, kon ik natuurlijk nog niet weten, maar ik gevoelde, dat er beslist een soort van ver houding tusschen hen bestond. Toen ik voor den spiegel mijn das strikte, bekeek ik mijzelf bij het licht van twee luchters met critisch oog. De gelijkenis was voorzeker verbazingwekkend. Indien ik niet had geweten, dat ik in werkelijkheid Jack Burton ujt Buenos-Ayres en God weet waar vandaan nog meer was, zou ik gezworen hebben, dat het gelaat daar in den spiegel, dat van den man was, van wien ik drie el lendige dagen geleden in Restaurant Milan afscheid had genomen. Toen ik in de eetkamer terugkwam, vond ik alle gasten daar reeds aanwezig, met uit zondering van Lady Baradell. Een oogenblik later zweefde zij, pralend van schoonheid, binnen. Zij droeg een prachtig, kostbaar avondtoilet van zwarte zijde, met laag uit gesneden hals, waarop een collier van bui tengewoon zeldzame edelsteenen rustte, welke volkomen met haar koperkleurig haar harmonieerden. Ik had in opdracht tante Mary naar tafel te leiden (ik geloof niet, dat zij er bijster mede ingenomen was) Lady Baradell en sir George Vane zaten tegenover mij. Ik ben totaal vergeten, waarover wij ge durende den maaltijd spraken, het was na tuurlijk de gewone uitwisseling van den voorraad meest gangbare trivialiteiten, welke werd afgewisseld door eenige versleten anec- doten van sir George, die op dit gebied een reuzen garderobe van oude kleeren scheen te bezitten. Ik weet wel dat ik, toen hij pas op een derde van zijn vervelende, gerekte verhalen was gekomen, zoo geërgerd was, dat zich plotseling een boosaardig besluit van mij meester maakte, de belangwekkende ge schiedenis van „Francis" zoo mogelijk in den meest romantischen vorm te gaan ver halen Het viel mij in, dat indien Maurice er werkelijk voor verantwoordelijk was, dat "die mijnheer bij mij in huis was geloodst, zoo'n naïef verhaal hem zou overtuigen, dat ik ten opzichte van zijn eerbiedwaardig persoontje niet de minste achterdocht koesterde Ik achtte het noodig, dat hij nu zou weten, wat het einde van den moordaanslag was ge weest en dat een zwijgen mijnerzijds juist bij hem verdenking zou opwekken. „Zeg, Maurice," zei ik over de tafel heen. „Ik geloof, dat ik je nog niet verteld heb over die geschiedenis met. dien nieuwen huisknecht, dien Seagrave mij geleverd heeft." Indien de rakker werkelijk schuldig was, dan had hij zijn zenuwen prachtig onder be dwang. „Neen, dat heb je niet," antwoordde hij heel gewoon; „heeft hij goed voldaan en is hij nog bij je?" Ik glimlachte. „Neen, hij is plotseling vertrokken en dat nog wel midden in den nacht," zei ik en toen ik zag. dat ik de aandacht der gasten op mij gevestigd had, gaf ik een beschrijving van het avontuur, zooals ik het tegenover mijnheer- Seagrave had voorgedragen, be halve dat ik met geen woord over sir Henry Tregattock repte. Een storm van verrassing en verontwaar diging brak los, toen ik aan het einde van mijn kleurenrijk verhaal was. _iady Baradell keek mij aan en er flitste een eigenaardige glans in haar oogen. „Wat een schurk!" riep zij. „Je hebt je toch, hoop ik, niet onbetuigd gelaten?" „Ik veronderstel dat zijn neus, als hij 'm nog heeft, er tamelijk gehavend uit zal zien," zei ik met voldoening. „Vreeselijk," vond miss York, „en dan te denken, dat zoo'n individu vrij uit gaat," voegde zij er rillend aan toe. „Heeft u de politie niet gewaarschuwd?" Ik schudde mijn hoofd. „Ik had werkelijk geen tijd mij met die zaak te bemoeien. Ik heb het Seagrave me degedeeld en het hem in handen gegeven." Maurice leunde achterover in zijn stoel en lachte. „Het spijt me vreeselijk, dat ik je aan zoo'n slecht adres heb geholpen," zei hij openhartig. „Ik heb altijd gedacht, dat Sea grave absoluut betrouwbaar was. 't Is ge lukkig, dat je jezelven nogal goed kunt ver dedigen." „O, het ligt niet aan jou," zei ik edelmoe dig. „Ik zou het eerder een ongelukkig fiasco van dien mijnheer „Francis" willen noemen" beweerde Lady Baradell. „Nu, wij dames zullen ons terugtrekken, dan kunt U er bij een glas port verder over redeneeren," zei tante Mary, terwijl zij op stond. „Maurice, als de heeren dit onder werp en den port de noodige aandacht heb ben geschonken, kunnen zij ons in de bil jartzaal vinden." t Zoodra de dames waren vertrokken, schoof Maurice zijn stoel naast den mijne. „Heb je zin om morgen te jagen, Stuart?" vroeg hij. ,,Ik had gedacht, als het mooi weer is, om dan eenden te gaan schieten. De jacht opziener zei, dat er al groote koppels tres- ken." „Ja", zei ik kalm, „als er wat te jagen valt, ben ik je man." „Goed", zei hij hartelijk. „Als wij met zijn vieren zijn, kunnen wij een mooien buit ma ken." Ik wilde juist een toestemmend antwoord geven, maar ons gesprek werd afgebroken door sir George Vane, die bij het hooren van eenden direct inviel met een anecdote, zóó oud en zóó misselijk, dat ik al bij het begin een geeuw onderdrukte. Uit beleefdheid hoor den wü hem aan, doch zoodra hij geëindigd was, stelde Maurice voor, naar de biljartzaal te gaan. Hier vonden wij Miss York, die bezig was eenige moeilijke ballen met veel vaardig heid te laten caramboleeren, waarbij tante Mary en Lady Baradell belangstellend toe keker (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8