f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- DINSDAG 28 JULI 1931 Limburgs antwoord De Noordpooltocht van de „Graf Zeppelin" De Katholieke Actie in Italië Communistische bom aanslagen in Roemenië Het petitionnement NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17829 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL mta' AAN „DE DAGERAAD" A.V.R.O.-KENTERING VOORNAAMSTE cX>IEUWS 9 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie l'inen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bU vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. abonnè's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoor waarder» f 000 eSen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen U4I&JU» Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide ooger bij een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wiisvingei bij een breuk van been ot arm iii verlies van 'n anderen vinger Het antwoord der Limburgers op de Uitdaging van „De Dageraad" is een schitterende, massale uiting geworden van hun trouw aan het geloof van Sint Servaas. Op de Hollanders, die, zooals wij, Zaterdag in het Zuiden vertoefden, heeft die houding van de Limburgsche katholieken een overweldigenden indruk Smaakt. Toevallig waren wij Zaterdagavond rond 8 uur op de grens van Brabant en Limburg getuigen van den zieligen af tocht der Dageraad-mannen. Als een schaduw gleed een groote reisauto, daarin de mannen van Hoving zich atigstig verborgen, voorafgegaan door de motorbrigade van de Heerlensche poli tie en omzwermd door met wit-gele v'aggen getooide auto's, door Weert in he richting van het Brabantsche Maar- heeze. „Breng ons als 't u belieft langs hen kortsten weg Limburg uit," hadden he Vrijdenkers aan de politie gevraagd. Even tevoren hadden ordonnansen van he uitstekend georganiseerde comité's van verweer de Weerter bevolking van he komst der Dageradianen verwittigd en onder een geweldig, maar goedig hoongelach der uit hun huizen geloopen bewoners verdween Hoving en de zijnen tb de richting Holland. Snijdender antwoord op de brallende eh tartende aankondigingen van „De Hageraad" betreffende hun actie in het hartje van het Roomsche land was niet henkbaar: de Limburgers hebben hen Weggelachen enle ridicule tue, het lachwekkende was ook in dit geval moordend. Maar wie in de dagen, die de komst van „De Dageraad" voorafgingen, in Limburg vertoefde, moest wel zeer sterk onder den indruk komen van de boos aardigheid der Dageraad-actie; een hoosaardigheid, die grensde aan het misdadig uitlokken van mishandelingen. Want als van iemand, die door een indringer in eigen huis zijn moeder de smartelijkste beleedigingen hoort toe voegen, zoo opgewonden en verontwaar digd was het gemoed der eenvoudige Limburgers over de houding der Hoving- mannen, die er prat op gingen nu eens in het katholieke Limburg zélf den godsdienst te komen belasteren en te trachten den bewoners het dierbaarste te ontrukken, wat zij bezitten: hun ka tholiek geloof. Een enkeling is, in opwinding (men moet die spanning van nabij hebben gadegeslagen om ze te kunnen begrij pen), misschien een tikje te ver gegaan in zijn bestrijding van de godlooche naars en dat is af te keuren, maar de door de verantwoordelijke leiders aan bevolen gedragslijn was in hooge mate waardig. ALS DE DAGERAAD KOMT.... zoo luidde het advies, laat dan de klokken luiden, tooit u zelf en uw huizen met het pauselijke geel-wit, neemt de pam fletten, die de Vrijdenkers zullen aan bieden, niet aan of verscheurt ze onge lezen voor de oogen der verspreiders, belet hen in het openbaar te spreken door op dat oogenblik te zingen. En wie het gehoord heeft zal moeten toegeven, dat het klokkengelui in de Limburgsche serene luchten op het moment, dat de Vrijdenkers passeerden, een overweldi genden indruk maakte: dat het ver scheuren van de godslasterende pam fletten door knoestige, bonkige mijn werkers een pracht-gebaar was; dat de godslasteringen van Hoving en de zijnen indrukwekkend werden beantwoord met het telkens donderend „Aan U, o Koning der Eeuwen", „Limburg, mijn Vader land" en de kreten „Alles voor Limburg; Limburg aan God" op een toon, zooals alleen enthousiaste Limburgers dat kun nen roepen. De door de Limburgers ontwikkelde tegenactie maakte een grootschen in druk. Nergens, behalve een klein succes in de Mijnstreek, hebben de Vrijdenkers voet aan den grond gehad. En zelfs over het succes in de mijnstreek is „Het Volk" niet enthousiast. Het schrijft: „Het pamflet (des Vrijdenkers) werd grif genomen: deels om te verscheuren, deels om te lezen, maar toch bezweek nog menigeen, die eerst het biljet had aangenomen, voor den luidkeels uitge- galmden geestelijken druk van zijn om geving en soms werd dan toch nog het biljet verscheurd." De door „De Dageraad" ontworpen anti-godsdienstige campagne heeft één massale uiting van geloofstrouw in heel Limburg ten gevolge gehad. De trans van het ongeschapen licht stond Zater dag in de Limburgsche gouwen in feilen gloed, fonkelend en flikkerend als een stad van diamant; Limburgs trouw aan Christus bleek overdekt als door een schitterend pantser van geloof, waar de Dageraad-actie zelfs geen schram op vermocht te krassen. En wij wenschten in stilte den Limburgers elk jaar een dergelijken Dageraad-aanval toe ter versterking van hun trouw aan het al oude geloof. Geen enkele krant, zelfs „De Tri bune" niet, durft van een succes der Dageraad-mannen spreken en ook Hoving zal in „De Vrijdenker" moeten getuigen, wil hij eerlijk zijn, dat zijn tocht naar Limburg een volslagen fiasco is geweest. Het gaat niet al te best met de A. V. R. O. Wat geen verwondering behoeft te baren na wat er in het af geloopen jaar zooal in en rondom de A. V. R. O. is geschied. Het huisje, waar de vuile wasch bui ten hangt, noodt nu eenmaal niet tot binnentreden. De A. V. R. O. ging het laatste jaar dan ook met rond 2000 leden achteruit. Dit feit blijft vaststaan, hoezeer men de beteekenis daarvan in de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van de A. V. R. O. ook heeft trachten te verdoezelen met veel mooie en prettige woorden. Wij zeggen dit alles zonder leedver maak, ja, sterker! wij kunnen me delijden hebben met degenen, die de Nederlandsche volkspsyche niet begre pen, zich verkeerd instelden en dus hun ideaal moesten zien vervliegen. Want, hoezeer in de A. V. R. O. de platte geldzucht ook een overwegende rol gespeeld heeft, vele nobele gees ten hebben eerlijk gemeend, in de A. V. R. O. een nationaal-cultureel belang te dienen. Er is in Nederland plaats voor een A. V. R. O., als deze A. V. R. O. haar positie maar goed begrijpt. Er is een kategorie Nederlanders van het genre-„Telegraaf"-lezers, half of heel liberaal, quasi neutraal, die van hun radio datgene verlangen, wat de A. V. R. O. geeft en geven wil. De A. V. R. O. behoeft dus niet te verdwijnen, als zij haar positie wij herhalen het maar goed begrijpt. Komt er nu kentering? Gaat men nu beter weten, waar men staan moet? Van belang achten wij het, dat de scheidende A. V. R. O.-voorzitter, dr. Molhuysen, in zijn openingsrede voor deze jaarvergadering gepoogd heeft, de oude kwestie met minister Reymer in orde te brengen. Hij sprak: „Als wij eens hooren en lezen, wat een andere omroepvereeniging, die nog wel door het zendtijdbesluit van 15 Mei is bedolven onder weldaden, zich veroor looft tegen die regeering en de door haar ingestelde wettelijke organen te zeggen en te schrijven, dan dringt het oude Romeinsche gezegde naar de lip pen: „Quod licet Jovi, non licet bovi". Toch betreuren wij deze verhouding tot den minister zeer en wij zouden dol graag anders zien. Het is in het belang van staat en vereeniging, dat er behoor lijke verhoudingen zijn. Spr. kan ten aanzien van dit punt slechts herhalen, wat hij verleden jaar op de algemeene vergadering heeft gezegd, n.l. dat te midden van de onstuimige reactie, die in onze kringen oplaaide na het zendtijdbe sluit van 15 Mei 1930, er misschien in een enkele uitlating in de Radiobode door één of twee A.V.R.O.-vrienden, die het woord voerden of die deze woorden schreven, een enkele maal is gegaan tot voorbij een punt, waarvóór beter halt gehouden ware. Spr. wil dit hier nog eens openlijk zeggen en hij wil deze uitlatingen nog eens openlijk betreuren. Nimmer hebben wij de bedoeling gehad den minister van waterstaat persoonlijk te grieven en wanneer ons zou blijken, dat zulk grie ven is geschied, dan zullen wij ons niet schamen om datgene te doen, wat In zulke omstandigheden van fatsoenlijke menschen kan worden gevorderd. Wij zijn door het zendtijdenbesluit van 15 Mei geprovoceerd om onze zelfbeheer- sching te verliezen, en waar dit dan een enkelen keer gebeurd is, dan bekeuren wij dit, maar wij begrijpen het ook." Dit kan er o.i. toe leiden, dat de deur van het ministerieele kabinet voor de A. V. R. O. weer opengaat, mits de A. V. R. O.-leiding ook verder toont, dat het haar ernst is met haar „betreuren". De minister zal de toegestoken hand niet afwijzen. Maar, ook al aanvaardt de minister het aangeboden A. V. R. O.-excuus, dan is de eigenlijke kwestie nog niet uit de wereld. Eerst dan zal in het belang van den Nederlandschen radio-omroep in het al gemeen de A. V. R. O.-kwestie een op lossing kunnen vinden, als de A. V. R. O. toont te begrijpen, dat zij een groep Nederlanders vertegenwoordigt en als vertegenwoordigster van die groep een plaats in de Nederlandsche radio-wereld kan innemen, als de A. V. R. O. toont te begrijpen, dat zij plaats moet nemen, niet boven, maar naast de overige omroeporganisaties en met deze zuster lijk behoort samen te werken. Wij hopen gaarne, dat dit besef bij de A. V. R. O. spoedig doorbreken zal. De „Malygin" voor het Hooker-eiland De ijsbreker „Malygin", die gisteravond om negen uur voor het Hooker-eiland voor anker is gegaan, heeft verbinding met het geofysische station gekregen. Alle voorbereidingen voor de ontmoeting met de „Graf Zeppelin" zijn getroffen. De Graf Zeppelin boven Franz Josephland gezien. Volgens een radiobericht van Franz Jo sephland aan het meteorologisch instituut te Archangelsk is Maandagavond laat (volgens M.E.T. tijdrekening) de Graf Zeppelin ge zien boven Franz Josephland. Het meteorologisch instituut heeft het draadlooze station op Franz Josephland verzocht nadere mededeelingén te doen over het verloop van den tocht van de Zep ge durende de laatste 10 uur, daar de pogingen van Russische draadlooze stations om ge durende de laatste uren contact te krijgen met het luchtschip volkomen zonder resul taat zijn gebleven. Boven het eiland Kolgujew. Volgens een draadlooze mededeeling van bet radiostation op het eiland Waigatsch heeft Graf Zeppelin gisteren tusschen 11 uur 20 en 11 uur 31 het eiland Kolgujew gepas seerd. De tocht verloopt naar werd verwacht in een langzamer tempo. De oorzaken voor de langzame vlucht kon den tot nu toe niet worden gevonden. Een poging van het kortegolfstation te Archan gelsk, het station op het eiland Kolgujew, om bevestiging van dit bericht te verzoeken, heeft tot nu toe nog geen resultaat gehad. Het afleggen van den eed van trouw De „Osservatore Romano" meldt, dat, vol gens inlichtingen, welke bij onderzoek bleken juist te zijn, voormalige leden van de veree niging der Katholieke Actie, die hun lid maatschap opzegden, uit vrees anders hun betrekkingen kwijt te raken en uit de fascis tische partü te worden gezet, thans bevel hebben gekregen van het party-bestuur, hun eed van trouw aan het fascistisch regime te vernieuwen, doch zonder eenig voorbehoud. Bq weigering zullen .zy uit de party worden gestooten. De „Osservatore" wijst er eveneens op, dat men met moreelen dwang en zelfs physleke driegementen jonge mannen prest, om hun eed van trouw aan de fascisten-party te her nieuwen. Blijkbaar by gebrek aan ander anti-katho liek leesmateriaal bracht de „Lavoro Fascis- ta" dezer dagen een sensationeel bericht over een anti-fascistisch complot, alhans een uiterst „verdachte bijeenkomst" ten huize van den generaal der Jezuïeten, waaraan alle „kopstukken", mgr. D'Herbigny, pater Rosa, pater Venturini, Pater Gori en Pater Aloy- sius Masello deelnamen. De geheimzinnige byeenkomst dezer „samenzweerders" heeft den llden Juli plaats gehad, om 19.25 uur, pieciseert het blad. De „Osservatore" richt aan het fascistisch orgaan de vraag, of deze „nauwkeurige en betrouwbare" inlichting van den zelfden cor respondent afkomstig is, die het blad de ver slagen leverde over de „politieke zittingen" van de Katholieke Actie? Want, als de „Lavoro Fascista" omtrent die verdachte Jezuïetenbüeenkomst goed is ingelicht, dan moeten de deelnemers ervan minstens de gave van bilocatie hebben, daar op den aangegeven tijd mgr. D'Herbigny in Frankrijk reisde, Pater Rosa in de Giannut- ti-kliniek in observatie was, terwijl pater Venturini te Florence, pater Gori te Viterbo en pater Aloysius Masello te Mondragone vertoefden. Waartoe blinde gehoorzaamheid van den Duce leidt. „Kipa" meldt.: Het toppunt van verblindheid is wel een artikel in het officieel orgaan van het fas cisme voor Sicilië en Calabrië. Daarin wordt o.a. verklaard: „Door een voorbeeld „ex absurdo" willen wij de sterkte onzer blinde aanhankelijkheid bewüzen: indien -de Duce ons bevelen zou, alle bisschoppen te dooden, dan zouden wy geen enkel oogenblik dralen; zou er toevallig iemand onder ons zijn, die niet van dit slag is, dan mag de Paus hem gerust tot zich nemen". Het is wel overbodig aan deze opgehitste uitlatingen eenig commentaar toe te voegen. De Orient-Express beschoten Daad van politieke ontevredenheid Op den Orient-Express naby Constanti- nopel, voorbij Philippopel is een aanslag ge pleegd. Toen de trein nabij een onveilig signaal langzaam reed, werd hy beschoten door een bende onbekende mannen, die den machi nist toeriepen, dat hij den trein tot staan moest brengen, aangezien men anders den spoorweg in de lucht zou laten vliegen. De machinist liet zich echter niet intimi- deeren en verhoogde de snelheid van den trein. Op het eerste station werd de politie ge waarschuwd. Van de bandieten ontdekte men echter geen spoor. De locomotief en de voorste wagons toon den talrijke sporen van geweerkogels. Onder de weinige reizigers van den slecht bezet ten trein was een paniek ontstaan. Men vermoedt, dat men hier niet met een gewonen roofoverval te doen heeft, maar met een daad van politieke ontevredenen, die door de beschieting, van een internatio nalen trein de Bulgaarsche regeering in de oogen van het buitenland wilden compro- mitteeren. Op de spoorlijnen Communisten de daders? Naar de ..Pester Lloyd" uit Boekarest ver neemt, is er in de laatste 24 uur een reeks bomaanslagen tegen Roemeensche spooriynen gepleegd. Zoo is bij Herrmannstadt (Sibiu) een bom op een spoorlijn ontploft toen een personentrein de plaats passeerde. De loco motief werd zwaar beschadigd en twee spoor wegbeambten werden ernstig gewond. Op een andere plaats ontplofte eveneens een bom. Hier werd echter geen ernstige schade aangericht. By Jassy werden door 'n ontploffende bom eenige spoorwagons verbrijzeld. De politie is van meening dat het hier communistische aanslagen betreft, bedoeld om de aandacht te vestigen op den rooden eersten Augustus. Alle eenigszins bekende communistische leiders zfjn gearresteerd om de tegen Zaterdag aangekondigde massa-de monstratie te verijdelen. Ook in Bessarabië zyn talrijke communisten gearresteerd. Frankrijk 's Ontwapenings- fnemorandum Een Italiaansch oordeel De Italiaansche pers blijft zich nog altijd druk bezighouden met het Fransche memo randum inzake de ontwapening. Een der nauw met de regeering verbonden bladen herinnert aan den geweldigen ves tinggordel van Frankrijk, die niet slechts de fensief, doch ook offensief is. Achter dezen „Chineesche muur", aldus het blad, kan Frankryk in volle rust ontwapenen. Ook de koloniale troepenmacht van Frank ryk, die een reserve aan menschenmateriaal vormt, en het systeem der bondgenootschap pen, dat zoowel tegen Duitschland, Italië. Hongarije, Bulgarüe en Rusland gericht is en Frankrijks veiligheid op voorbeeldige wijze waarborgt, maken dat Frankryk beter dan welke staat ook, kan ontwapenen. Doet Frankrijk dit niet en biyft het staan op de handhaving der herstelbetalingen, dan zal de wereld tenslotte tot de erkentenis moeten komen, dat het zijn bewapeningen met de herstelbetalingen betaalt. Ernstig auto-ongeluk bij Kattowitz Drie dooden, 1 zwaargewonde Op den straatweg van Kattowitz naar Nikolai heeft in de omgeving van Brynow een ernstig auto-ongeluk plaats gehad waarby drie personen om het leven zijn ge- komen. In een auto van den secretaris-generaal der Gemengde Commissie, Dr. Vetterle, maakten drie zoons van een hotelhouder uit Brynow 'n uitstapje naar Bielitz. Ongeveer 500 M. van hun woning reed de wagen in volle vaart tegen een tolafsluiting, waarbij de auto tweemaal over den kop sloeg. De auto werd totaal vernield. Twee zoons van den hotelier en de chauffeur werden op slag gedood. De jongste zoon was reeds bij de botsing uit den wagen geslingerd en be kwam zeer ernstige verwondingen. Inbraken te Hooge Zwaluwe Weinig vermist In den af geloopen nacht is te Hooge Zwa- luwe ingebroken by den bakker K. en in de woning van de familie E. V. In beide wonin gen worden slechts kleine bedragen vermist. By een derde poging zijn de dieven waar- schynlijk gestoord. Van. de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Fransche nota over de Muziekauteurswet Voorlegging aan verzoeningscommissie bepleit. De Fransche gezant te Den Haag, de heer Kammerer, heeft dezer dagen het ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota doen toekomen van de Fransche regeering naar aanleiding van de aanneming door de Twee de Kamer van het wetsontwerp betreffende bemiddeling in zake het muziekauteursrecht, waardoor de S. A. C. E. M. de verdere werk zaamheid hier te lande onmogelijk zou wor den gemaakt. In deze nota wordt de wen- scheiykheid uitgesproken, dat nog voordat dit wetsontwerp door de Eerste Kamer zal worden "behandeld, de kwestie van de recht matigheid en billijkheid der bedoelde rege ling zal worden onderworpen aan het onder zoek van de Nederiandsch-Fransche verzoe ningscommissie. Noodlottige twist te Maartensdijk Om een onbeduidende reden. In de gemeente Maartensdük heeft Zon dagavond een hevige vechtpartij plaats ge had, waarby de 23-jarige steenlosser De G. zoo ernstig werd gewond, dat hij gisteravond aan de gevolgen daarvan is overleden. Van de zijde der politie kon men de „Tel.' gisteravond over het gebeurde nog geen in lichtingen verstrekken. Van andere zyde deelt men echter mede, dat De G., die als een goedhartige jongen bekend staat, om streeks halfnegen Zondagavond zijn woning verliet, tegen zyn moeder zeggend dat hy nog even een glaasje bier zou gaan drinken. Onderweg kreeg hij om een onbeduidende aanleiding oneenigheia met een zekeren v. d. W. en diens zwager. De twist ontstond na melijk over het oppompen van een fietsband. Van der W. ontstak op een gegeven oogen blik in woede en sloeg den ander met de fietspomp op het hoofd. Bq de vechtparty die hierna ontstond bekwam De G. ook nog een ernstigen schop tegen het hoofd. Hy moest in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Utrecht worden overgebracht, waar hy is bezweken. De dader is gear resteerd. TELEF. 13326 Het nieuwe Nederlandsche Paviljoen Opening op 18 Augustus Het nieuwe Nederlandsche paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs zal zeer waarschijnlyk op Dinsdag 18 Augustus wor den geopend. De inzending van het Koloniaal Instituut Prof. J. C. van Eerde, directeur van de af- deeling Volkenkunde van het Koloniaal In stituut deelde ons in een persconferentie het volgende mede naar aanleiding van de nieu we inzending op Volkenkundig gebied naar de Koloniale Tentoonstelling te Parijs: Toen bleek, dat besloten was tot den we deropbouw van het Nederlandsche Paviljoen te Vincennes en onder den indruk van de nationale ramp, die op de tentoonstelling daar ter plaatse ons had getroffen, bood het Koloniaal Instituut aan de zelfstandige in richting van het Volkenkundig gedeelte van het nieuwe gebouw te verzorgen over een oppervlakte van 400 M2. Het Koloniaal In stituut verbond aan die bereidverklaring de gewone voorwaarden, die het ook by vorige tentoonstellingen te Madrid, te Kopenhagen en te Brussel voor zyn medewerking had ge steld, n.l. de eigen inrichting, de eigen finan ciering ten koste van het comité en- de- eigen bewaking van het te zyner beschikking gestelde gedeelte van het gebouw en het daarin tentoongestelde. Nadat ter zake de noodige besprekingen zoowel te Parijs als by de afdeeling Volkenkunde van het Kolo niaal Instituut waren gevoerd, bleek midden Juli, dat het comité voor de tentoonstelling zeer erkentelijk was voor de bereidwilligheid van het Instituut en dat de gestelde voor waarden werden aanvaard. Achter de nieuw ontworpen ontvangzaal wordt nu een afzonderiyke zaal gebouwd voor de in zending van de Volkenkundige afdeeling van het Koloniaal Instituut. Nadat het comité het aanbod van het Koloniaal Instituut had aanvaard, werd onmiddellijk met de voorbe reiding van de inzending begonnen en een week later op 23 Juli werd reeds een groote tapissière naar Parijs verzonden met de groote stukken, die in de omwanding van het nieuwe paviljoen een plaats zullen vin den. Door intrekking van de verloven van het personeel, door het in dienst nemen van hulpkrachten en door het elders doen ver vaardigen van expositie-materiaal, slaagde men er in thans zoo goed als de geheele in zending gereed te hebben. En zoodra bericht wordt ontvangen dat de daarvoor bestemde zaal voor de opstelling klaar is, kan onmid dellijk met de inrichting daarvan begonnen worden. Wy kunnen dus zeggen in twee we ken gereed te zyn geweest om tot de inrich ting van de genoemde tentoonstellingsruimte over te gaan, dank zy het voor het maken van dergeiyke tentoonstellingen in het bui tenland geschoolde personeel, dat tevens met het toezicht over de bewaking van de inzending zal worden belast. Dat die ruimte niet voldoende is om een volledig weten- schappelyk overzicht van alle volken van Nederlandsch Indië te geven, is duidelyk, maar wy hopen een aantrekkelyk geheel te maken van sommige der meest typeerende beschavingsuitingen van de bevolking van ons overzeesche gebied in den Indischen Ar chipel. De rijke reserveverzamelingen van het Ko loniaal Instituut stellen daartoe in staat en aan het museum zal geen enkel stuk worden onttrokken zoodat dit geheel ongerept aan het publiek kan blyven vertoond worden. De zaal, 400 M2. groot, die aan zal sluiten by de groote ontvangzaal, zal langs de wan den omkleed worden met reliefs van de bara beodoer, langs ieder der twee lengtewanden zullen drie dubbele stands van den wand uit worden ingericht. Deze stands worden versierd met weefsels en ethnografica uit verschillende deelen van den Archipel. Op de uiteinden van de stands in het middenge deelte van de zaal dus worden mediteerende boeda's geplaatst, terwyl in het midden van den gang aangekleede poppen, dajaks en papoea's worden geplaatst. Voorts zullen worden ingezonden een volledige wajang, veel voorwerpen uit Nieuw Guinea, de Batak- landen en Dajak. Eoven de reliefs worden schilderstukken van de Baliërs geplaatst. Aan het einde van de zaal zal in boogvorm een diorama van een gedeelte van de vlakte van Bandoeng geschilderd door Eland een plaats vinden. Twee Bank-directeuren in arrest gesteld Zaterdagnamiddag heeft de Officier van Justitie te Maastricht de boeken der Zuider Handels My. te Vaals in beslag genomen. De tegenwoordige directeur H. en de vorige di recteur R. werden aangehouden en zyn naar Maastricht overgebracht. De commissarissen der bank hebben te Maastricht een langdu rige vergadering gehouden om den toestand van de Z. H. M. te bespreken. De Zeppelin-reis in het Poolgebied. (biz. I. lste blad) De herbouw van ons paviljoen te Vincen nes. (biz. 1, lste blad) Het verslag van de Rijkspostspaarbank. Be langrijke vermeerdering van de inleggelden. (biz. 1. lste blad) Communistische aanslagen op Roemeen sche spoorwegen. (blz. 1. lste olad) Een Fransche nota over de Muziekauteurs wet; voorlegging aan de Fransch-Nederland- sche verzoeningscommissie bepleit. (biz. 1, lste blad) Belangrijke redevoeringen van Bruening en MacDonald. (blz. 2. 2de blad) De Rijn-overbrugging by Arnhem. (blz. 3, 2de blad) Kindje te Leeuwarden door den rook ge stikt. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m. 760. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.26. Hoogste barometerstand 767.4 te Biarritz. Laagste barometerstand 748.3 te Aberdeen. Verwachting: Zwakke tot matigen, meest Westelijke wind, zwaar tot half bewolkt met tydelyke opklaringen. Waarschynlyk nog en kele regenbuien. Weinig verandering in tem peratuur. Bijna de twee millioen bereikt Het bestuur der Vereeniging „de Neder landsche dagbladpers" maakt bekend, dat tot gisteravond 1.950.770 onderteekeningen van het petitionnement voor internationale ont wapening door de bladen werden ontvangen. Het aantal onderteekeningen nadert dus snel de 2 millioen. Rijkspostspaarbank In 1930 f 15.3 millioen. meer ingelegd dan terugbetaald Aan het jaarverslag over 1930 der Ryks- postspaarbank is het volgende ontleend: Onder de resultaten van het dienstjaar 1930 trekt het meest de aandacht het feit, dat het bedrag der inlagen ruim f 15.3 millioen hoo- ger was, dan dat der terugbetalingen, tegen f 2.1 millioen in 1929. Het voordeelig saldo der bedrijfsresultaten bedraagt f 75.933.579 (v. j. f 69.837.256), het nadeelig saldo der waarde wijziging f 14.491.553 (v. j. f 28.365.201), zoodat blijft 'n saldo van f 61.442.026 (v. j. f 46.472.055). De „Nautilus" hersteld Naar Noorwegen De Pool-onderzeeër „Nautilus", die tydens zijn tocht over den Atlantischen Oceaan zoo zwaar werd beschadigd, is op de marinewerf te Londen thans weer zoo ver hersteld, dat sir Hubert Wilkins gistermiddag naar Noor wegen wilde vertrekken. De onderzeeër heeft gistermiddag verscheidene duikproeven geno men, gedurende welke voortdurend contact werd gehouden met een Britschen onderzeeër. Deze proeven schynen naar wensch te zyn verloopen. Het doodelijk ongeval te Heemskerk De burgemeester van Heemskerk ver zoekt den chauffeur van den luxe auto, die op Vrijdag 24 Juli jJ. te 4.30 n.m. komen de uit de richting Alkmaar op den Rijks straatweg ter hoogte van de Marquetteiaan te Heemskerk zijn auto heeft doen stil staan, dezen heeft verlaten om zich ot> de hoogte te stellen van de even te voren al daar plaats gehad hebbende aanrijding met doodelyken afloop, zich^ zoo spoedig mogelijk bij hem, burgemeester, bekend te maken. Aanklacht wegens laster De gemeentesecretaris en -ontvanger der gemeente Hoeven, de heer Kanters, heeft by den Officier van Justitie te Breda een aan klacht ingediend tegen den ontslagen ge meente-deurwaarder T. van Roosendaal, thans wonende te Breda, die onlangs werd aangehouden en onder borgstelling voorloo- pig werd vrijgelaten, wegens valschelijke be schuldiging van verduistering van gelden tei» nadeele der gemeente Hoeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1