E Stadsnieuws gi# M 6 \Jf A tandpasta TWEEDE BLAD DINSDAG 28 JULI 1931 BLADZIJDE diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis in het bisdom Haarlem Concours Hippique te Berden GEMENGD NIEUWS De moord op den heer Eschauzier SOCIAAL LEVEN Een cezinsloon voor ieder BINNENLANDSCH NIEUWS De Amerikaansche Staatssecretaris Stimson op doorreis in ons land ONZE OOST Dr H NANNING's I A4i25&/5cp.tube Een af deeling in Haarlem opgericht Maandagmiddag kwam het comité van het Wit-Gele kruis in de Maria-Stichting bijeen ter definitieve oprichting van een afdeeling Haarlem van fle Diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis in het bisdom Haarlem. Behalve dit comité waren in deze verga dering aanwezig de Zeereerw. heer pastoor H. C. J. Sondaal, waarnemend deken van Haarlem, de heer P. H. L. J. Lommen, burge meester van Castricum en secretaris-pen ningmeester van de Diocesane Federatie van het W. G. K., de heer H. E. Everard, voor zitter van het Comité van Katholieke Actie te Haarlem, en de religieuze en leekezusters, die het katholieke wijkverplegingswerk in Haarlem zullen verrichten. De voorzitter der Diocesane Fedvatie, dr. J. L. B. Gribling uit Delft, was verhinderd, deze oprichtingsverga dering bij te wonen. Voorts was aanwezig zuster Antonia, waarnemend eerwaarde moe der der Maria-Stichting, in het gebouw waar van het hoofdbureau der Haarlemsche afdee ling ondergebracht is. De presidente van 't Comité, mej. F. A. M. Peeters uitte na een korten welkomstgroet haar groote vreugde over het bereiken van dezen voor katholiek Haarlem bijzonderen dag en wees er daarbij op, dat het de eerste wensch van Mgr. Aengenent was, dat in Haarlem een afdeeling van het W.G.K. zou worden opgericht. De moeilijkheden, voornamelijk financieele aan de oprichting verbonden, werden dank zij bereidwillige medewerking van geestelijk heid zoowel als katholieke medici glansrijk overwonnen. Door middel van collectes, in de parochiekerken van Haarlem gehouden, alsmede door jaarlijksche giften van eenige katholieke vereenigingen en met zoo goed als zeker verleend wordende subsidie aan de ver pleegsters is een flink bedrag aan inkomsten ontvangen, zoodat, zoo zeide de presidente, de toekomst van de nieuwe Haarlemsche af deeling met een zekere Roomsche blijdschap kon worden tegemoet gezien. Spr. zette dan uiteen, dat het voornaamste werk der afdeeling voorloopig zal zijn een voldoend aantal R. K. wijkverpleegsters in Haarlem te krijgen, nu meer dan de helft van het aantal katholieke zieken nog door niet-katholieken verpleegd worden. In Haar lem zullen de wijkverpleging waarnemen twee religieuze en twee leekezusters, t.w. zr. The- resina en zr. Hildelita, en zr. M. Th. C. Ger- rits en zr. C. M. A. Bröring. De religieuze zusters wonen in de Maria- Stichting; hebben echter haar wijklokaal: Zustet Théresina in het patronaat van de Bavo, Leidschevaart, Zuster Hildelita in het patronaat achter de St. Josephkerk, Begijn hof. Het adres van Zuster M. Th. C. Gerrits is: Ripperdapark 14; haar wijklokaal Damiate- straat 1. Het adres van Zuster C. M.A. Bröring is: Raadhuisstr. 4, Rijksstraatweg Haarlem-N.; haar Wijklokaal Raadhuisstraat 11, Clubhuis van de St. Liduina-kerk. De bussen waarin de patiënten hun dok tersbriefjes om hulp kunnen werpen zijn ge plaatst: Koningsteinstraat, Patronaat; Da- miatestraat 1; Raadhuisstraat 11, clubge bouw; St. Antoniuskerk, Groenmarkt; Patro naat Leidschevaart; Patronaat St. Josephs- kerk, Begijnhof. Het centraal punt is de Maria-Stichting, waar het hoofdmagazijn van verplegingsar- tikelen is. Iedere zuster heeft de meest noo- dige echter steeds voorradig in haar wijklo kaal. De afdeeling Haarlem zal de model-statu ten der vereeniging overnemen. Na een dankwoord aan de comité-leden voor de ondervonden medewerking richtte spr. eenige ernstige woorden tot de te benoe men wijkverpleegsters. Zij wees daarbij op het heerlijke, doch moeilijke en vermoeiende werk der wijkverpleging, zeker voor katho lieke zusters. Immers zij zijn het volk van God en wanneer zij het lichaam der zieken verzorgen, mogen zij de ziel daarbij niet achterstellen. Tot de ziel gesproken woorden kunnen, aldus spr., onder Gods genade won deren verrichten bij de ziekenverpleging. Spr. vertrouwde, dat de zusters haar werk met liefde, verloochening en vreugde zouden doen; vreugde veredelt en verknocht den raensch, ontwapent en verovert den mensch en trekt hem tot de vreugde mét God. Deze vreugde wenschte spr. den zusters van harte toe. Ten slotte deelde spr. mede, dat zü .gezien het feit, dat de vereeniging steeds het hoog ste moet trachten te bereiken en zij die taak voor haar als presidente te zwaar achtte, in de toekomst niet meer als presidente van het W. G. Kruis in Haarlem zou optreden. De Zeereerw. heer pastoor Sondaal, die hierna het woord nam, wees op de merk waardigheid van den dag door de oprichting van de W.G.K.-afdeeling, waarvan hij hoopte dat zij de heerlijkste vruchten in Haarlem zal afwerpen, doch ook op de merkwaardig heid, dat een 83-jarige dame met jeugdige kracht haar schouders onder het oprichtings- werk had gezet. Als dit niet gebeurd was, zou, volgens spr., Haarlem thans zijn afdeeling nog niet gehad hebben. Hoe ongaarne spr. mej. Peeters als presidente ziet aftreden, hij moet dit besluit billijken, doch spr. vroeg haar, te blijven als bestuurslid, want de prac- tische kijk, vrouwelijke tact en het sterke doorzettingsvermogen van mej. Peeters zijn voor het bestuur onmisbaar. Geve God u nog lange jaren die kracht, dan zult u op uw heerlijken levensa-'ond de troostrijke gedachte hebben, op 83-jarigen leeftijd een groot werk voor katholiek Haarlem te hebben tot stand gebracht, aldus eindigde spr. De heer Lommen begon met een woord van gelukwensch te spreken tot het comité met het bereikte resultaat en twijfelde er niet aan, of de afdeeling Haarlem zal steeds groo- ter worden en een meer belangrijke plaats innemen. Sprekend over het werk der afdee ling, noemde hij de voorloopige beperking tot het wijkverplegingswerk een zeer goede daad. Door de wijkverpleging worden toch katho lieke verpleegsters in katholieke gezin nen gebracht, verpleegsters, die zullen toonen, een bijzondere vereeniging met een bijzonder doel te vertegenwoordigen. Zich aansluitende bij de woorden van pastoor Sondaal dankte hij namens het hoofdbestuur mej. Peeters voor haar doorzettingsvermogen en velen arbeid, aan de oprichting van de af deeling Haarlem gegeven. Spr. hoopte dat zij nog vele jaren het werk van het W.G.K. in Haarlem zou mogen gadeslaan. Ten slotte sprak de heer Everard, volgens wien men geen betere keuze had kunnen doen dan mej. Peeters voor het oprichtings- werk. Anders zou dit werk volgens spr. nu nog niet bekroond geweest zijn. Na nog op den grooten groei van de Maria-Stichting en de medewerking van de eerwaarde moeder Digna gewezen te hebben, uitte spr. de hoop, dat het werk der wijkverpleging onder leiding van het Wit-Gele Kruis onder Gods zegen zal mogen uitgroeien tot een onmisbaar in stituut, speciaal voor Haarlems arme katho lieken. De vier wijkverpleegsters ontvingen vervol gens haar officieelen benoemingsbrief, waar na de vergadering gesloten werd. Examens hoofdacte Geslaagd te Haarlem de heeren J. Hoog- doorn te Zaandam, J. D. van der Weide te de Rijp en A. Brouwer te Haarlem. Het treilvisscherijbedrijf te IJmuiden Installatie der commissie. De installatie der commissie voor het treil visscherijbedrijf te IJmuiden zal Donderdag middag, wegens uitsteaigheid van den Minis ter van binnenlandsche zaken, geschieden te 's-Gravenhage door den voorzitter der com missie, den heer R. G. Rijkens, burgemeester van Velsen. Vreemde kostgangers Helpers in den nood. Dat spreeuwen en koevogels vaak bij gra zende runderen te gast gaan, door hun de vliegen, die op hun lichamen zitten, weg te pikken, is bekend. Dat de Bloemendaalsche hertenkamp iets soortgelijks te aanschouwen geeft, is misschien minder bekend. Kostheeren en kostgangers zijn hier echter vertegenwoordigd door de herten en een jong, halfwas kwakertje (soort van eend). Als de herten rustig liggen te herkauwen (voor zoover er dan van rustig sprake kan zpn, als een bende vliegen hun 't leven zuur maken), dan is kwakertje in actie, om de vliegen weg te pikken. En de herten vinden het blijkbaar prettig, want er wordt niet in 't minst geprotesteerd, als kwakertje brutaal weg over hun lichamen rondhuppelt, zelfs bjj hun koppen opspringt, om de vliegen, die een bijzondere voorliefde schijnen te hebben voor de hoeken van de oogen, daar vandaan te pikken. Hoogstens worden even de oogen dichtgeknepen, teneinde de pijnlijke aanra kingen met den harden eendensnavel te voorkomen. En als er bij de een niets meer te pikken valt, (Jan krijgt een ander een bezoek. Daar beweegt een hertenstaartje zich driftig op en neer, het bewijs, dat de lastige krieuwelaars hun plaaggeestenwerk bezig zijn te verrichten. Dit is voor kwaker tje het sein: hier ben ik noodig en hier is wat te pikken en te bikken. En kwekkend spoedt eendje zich naar de plek, waar het noodsein gegeven wordt, om daar zijn op- ruimingswerk te verrichten. 't Eigenaardige is, dat juist dit eene witte kwakertje zich over de herten schijnt te ont fermen of dat alleen dit exemplaar door de herten geduld wordt. Of kwakertje moest, nadat we dit opmerkten, al concurrenten gekregen hebben. Aanleg gedeelte Heemsteedsche Dreef Crediet van 200.000.— aangevraagd. B. en W. van Heemstede schrijven aan den raad: Zooals bekend is, heeft de gemeente door aankoop de beschikking gekregen over stroo- ken grond, waarover is geprojecteerd de Heemsteedsche Dreef met zijweg naaf den Bronsteeweg, tegenover de Adr. Pauwlaan. Eén perceel grond, toebehoorende aan H. Nieuwenhuizen, moet echter door middel van onteigening worden verkregen. Dit vormt evenwel geen beletsel om thans reeds maat regelen te treffen tot aanleg van het nog ontbrekende gedee'te van de Heemsteedsche Dreef met zijweg naar den Bronsteeweg en met aansluiting aan de Lanckhorstlaan. Nagegaan is welke kosten aan den aanleg verbonden zijn. Gebleken is, dat voor aanleg der wegen met inbegrip van de kosten van slootdemping benoodigd zal zijn een bedrag van rond 210.000.Door particulieren zullen, ingevo'ge gesloten overeenkomsten, bijdragen worden verleend tot een bedrag van rond 10.000.zoodat de uitvoering van bovengemelde werken een uitgaaf zal vorderen van rond 200.000. Daar wij en de Commissie voor Openbare Werken blijkens haar advies, met ons van V. De patrouille van „Kapt. v. d. Wal" in Poolsch costuum. Winnaars van den 2den prijs patrouille-springen oordeel zijn, dat de doortrekking van de Heemsteedsche Dreef zoo spoedig mogelijk, mede met het oog op de werkverruiming in den aanstaanden winter, dient plaats te hebben, geven wij in overweging, ons het noodige crediet te verleenen. Inbraak In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het paviljoen van den heer Hoffschlag aan den Zeeweg te Overveen ingebroken. Door een luik onder het afdak te verbreken en daarna een ruit te verbrijzelen hebben de ongenoode gasten zich toegang weten te ver schaffen. Daar hier nimmer geld aanwezig is, hebben zij zich met een partij chocolade- reepen en verdere consumptieartikelen tevre den moeten stellen. De politie stelt een onderzoek in. Zonderlinge affaire Geknoei met aandeelen Advocaat voor het leven geschrapt Geruimen tijd geleden maakten wü, aldus de „Nieuwsbron", gewag van zekere gebeur tenissen, welke zich in het najaar van 1929 hebben afgespeeld in het Hotel des Caleries te Scheveningen. Thans meldt het blad de volgende bijzonderheden ln 1926 bracht de moeder van den heer Van Achterberg, die destijds te Amersfoort woonde, en van financieele zaken weinig ver stand had, haar vermogen van eenige tonnen gouds onder in een N. V. Zij verzekerde zich daarbij van de hulp van den Utrechtschen advocaat mr. J. A. R. die voor dit doel kocht de z.g. Confectie N.V. „Zandbergen." Aan deze N V., waarvan mevr. v. A. alle avndeelen verkreeg, werd het vermogen, hoofdzakelijk bestaande uit een 400-tal hy potheken, gecedeerd. Tot directeur der N.V. werd voornoemde mr. R. benoemd, die daardoor, practisch ge spreken, de vrije beschikking kreeg over het vermogen van mevr. v. A., aangezien er in de statuten der N.V. bepaald was. dat de di recteur roerende en onroerende goederen enz. kon koopen en verkoopen, zonder de mach tiging en voorkennis van aandeelhouders. Vermogen verdwenen Van deze hem geboden mogelijkheid heeft mr R. in ruime mate gebruik gemaakt, zoo ruim, dat, toen hij in 1929 stierf, het groote vermogen vrijwel geheel was verdwenen. Aanstonds na zijn benoeming had mr. R., zonder medeweten van mevr. v. A.. welke hem volkomen vertrouwde, verschillende vrijkomende bedragen in de grondspeculatie- maatschappij „Polidoro", te Nijmegen belegd. Met deze transactie ging een bedrag van circa l'A ton verloren. Kort daarop vertrok mr. R., met wien te Utrecht iets was voorgevallen, hetgeen zijn schorsing als advocaat ten gevolge had, naar Den Haag. waar hij in conectie kwam met eeni ge personen, die er een aantal N.V.'s op na houden, welke alle met elkaar in onderling verband staan. Een dezer intusschen gefail leerde maatschanpijtjes. had in 1926 voor een bedrag van 12000.beslag weten te leggen op bijna alle aandeelen van de N.V Société des Galeries te Scheveningen, eigenaresse van het bekende hotel aan het Gevert Dey- nootplein. De directeur van dit hotel, de heer Har- togh Fuld, trad af, terwijl in zijn plaats een ander benoemd werd. De aandeelen verkocht. Niettegenstaande de zaken slecht gingen en de waarde dier aandeelen eer was ver minderd dan vermeerderd, verkocht het maatschappijtje nog in hetzelfde jaar 1926 de aandeelen Galeries voor een bedrag van f 100.000 aan een zuster-instelling, waar door de aandeelen althans weer een schijn van waarde kregen. Toen werd mr R. in de zaak betrokken. Hem werd gewezen op de groote winstkan sen, die een obect als het Hotel des Galeries bood. Werkelijk wist men hem zoover te krijgen, dat hij voor de N.V. „Zandbergen", dus voor mevr. de wed. Van Achterbergh. kocht bijna ale aandeelen van de Galeries, voor een bedrag van 170.000 waarvan f 100 000 werd voldaan door cessie op hypotheken, ter wijl voor de resteerende f 70.000 een tweede hypotheek op het hotel werd gegeven Door deze transactie kwam op het hotel totaal f 370.000 hypotheek te rusten. Mr R. werd vervolgens directeur van hotel des Galeries. Van al deze transacties wist mevr. Van Achterbergh, met wier geld dit gebeurde, hoegenaamd niets af. Deze bleef steeds in de vaste overtuiging verkeeren dat haar kapitaal veilig in hypo theken was belegd. Met dit al was het spel echter nog niet uit. Een onwettige vergadering In een onwettige vergadering van aandeel houders van de N.V. Société des Galeries, werd besloten tot uitgifte van een premle- obligatieleening van f 2.000.000, verdeeld in 200.000 stukken, ieder groot 10 Deze obligatieleening werd in eens uit gegeven en in haar geheel verkocht aan een andere N.V., behoorende tot de combinatie vorenbedoeld, welke N.V. zich verder met de verhandeling der obligaties zou bezig hou den. Deze transactie geschiedde in 1928 met de bepaling, dat de betaling der door de N.V. gekochte obligaties 4 jaar later in 1931, zou plaats hebben, terwijl de Galeries als zeker heid voor de rentebetaling de huren der win kels van de Galeries tot een jaarl ksch be drag van 30.000.aan de N V. cedeerde. De Galeries verkocht dus een leening van 2 millioen, zonder ook maar 1 cent in handen te krijgen, moest bovendien de kosten beta len en nog^kerheid stellen voor de rentebe taling. Zij nad dus van de transactie geener lei voordeel, terwijl de kooper, de N.Vin het bezit kwam van een p: emie-obligatieleenmg welke zij vrijelijk kon verhandelen, zonder in strijd te komen met de Loterijwet. Volgens de gewijzigde loterijwet van 1928 toch. bleef het verhandelen van stukken van voor tot standkoming der wet reeds uitgegeven obli- gatieleeningen geoorloofd. Inderdaad zijn door deze N. V. een groot aantal dezer obligaties verhandeld, zonder dat daarvan ooit iets van in de ks der N.V des Galeries is terecht gekomen. De dood van mr. R. Daarop volgde 20 November 1929 de plot selinge dood van mr. R. Op den middag van diens overlijden, zou den alle aandeelen der Galeries voor een be drag van 3 ton gouds aan de Liebermann- groep worden geleverd. Veertien dagen later werden van andere zijde de aandeelen aan deze groep voor een half millioen te koop aangeboden. Na den plotselingen dood van mr. R. ver voegde mevr van A. zich aan het hotel des Galeries om de administratie en bescheiden van haar N.V. „Zandbergen" in ontvangst te nemen. Van dit alles was echter niets meer te vinden, hoewel het er op den dag van Mr. R.'s overlijden nog was. Onder auspiciën der R. K. Vereeniging voor het schoo.gaande kind, te Beverwijk, trok ken gisteren voor de eerste maal £3 kinderen van daar naar het Wijk aan Zeesche strand. Een foto vai} een groepje aan het strand, tijdens een hoeratje voor de leidsters. Verdwenen waren o.m. 400 hypotheekacten, 400 cessieakten, de koopakte van de aandee len des Galeries, de koopakte van de obliga tieleening, de aandeelen N.V. „Zandbergen" en 236 aandeelen van de N. V. Société des Galeries. Niettegenstaande tal van nasporingen zijn van dit allen alleen de aandeelen Galeries en Zandbergen terug gekomen. Eerst toen bemerkte mevr. v. A., dat zij hotel-eigenaresse was. Aanklachten ingediend. Mevr. v. A. verzekerde zich daarop tot be hartiging van haar belangen van de mede werking van een anderen raadsman te Utrecht, die begon met zichzelf te benoemen tot directeur van de N.V. Zandbergen en van Hotel des Galeries. Zijn beheer was echter van dien aard, dat hij na korten tijd werd ontslagen, terwijl een aantal strafaanklachten wegens verduistering tegen hem werd ingediend. Bovendien werd een klacht tegen hem ingediend bij den Raad van Toezicht en Discipline, op de Orde van advocaten te Utrecht Deze raad heeft hem na onderzoek gestraft door zijn schrapping als advocaat te bevelen. Ook tegen de combinatie N.V.'s en daar mede in verband staande personen zijn eeni ge aanklachten ingediend. O.m. wordt daarbij ontbinding gevraagd van alle tusschen de combinatie N.V.'s en de N.V. Zandbergen gesloten overeenkomsten. Ook dus van de obligatieleening, welke niet wordt erkend en waarop geen rente meer wordt betaald. Bovendien is aan den Offi cier van Justitie gevraagd over te willen gaan tot ambtshalve ontbinding van de moedermaatschappij en de haar behoorende maatschappijen, welke door de verzoekers in strijd worden geacht met de maatschappelij ke orde en goede zeden. Mr. Simon contra „Nieuwsbron." Mr. B. F. J. Simon, advocaat en procu reur te Utrecht deelt mede, dat hij naar aanleiding van bovenstaande een aanklacht wegens laster bij de justitie zal indienen en tevens een civiele actie tegen genoemd blad zal instellen. Bereids is door Mr. Simon bij den offi cier van de Rechtbank te Utrecht een aan klacht ingediend tegen den heer van Ach terbergh, terzake van valsche aanklacht, in verband waarmede door dien officier een instructie is gelast. Behandeling in October? Naar de „Avpst." verneemt, is na het over lijden van mr. J. A. Rijkens, den subst. off van Justitie, die den gruwelijken moord op den heer Eschauzier in behandeling had. deze zaak in handen gesteld van den bij de rechtbank te Den Haag, thans nieuw be noemden substituut-officier van Justitie, jhr mr. v. Asch v. Wijck, die zich thans in de zaak moet inwerken. Dientengevolge kan er geen sprake van zijn, dat deze zaak de eerste weken naar de openbare terechtzitting kan worden verwe zen. Dit zal in elk geval eerst na de vacan- tie plaats hebben. De hoofdbeklaagde K. blijft volhouden, dat geen oogenblik bij hem de bedoeling heeft voorgestaan, den heer E. te dooden. Hij hoopte door een tijdelijke bewusteloos heid diens bewilliging te kunnen krijgen tot het teekenen van cheques. K. verkeerde in groote geldverlegenheid, zag geen anderen weg en geeft volkomen toe, dat hij zich schuldig heeft willen maken aan geldafper- serij. Zijn opzet heeft een noodlottigen af loop gehad, dien hij beweert niet voorzien, maar zeker ook niet gewild te hebben. Het was allerminst in ziin belang, dat zijn wel doener dood zou gaan. Hij was overtuigd, dat de heer E., die niet gesteld was op publiciteit, geen melding zou hebben gemaakt van hetgeen hem zou zijn overkomen. Ten aanzien van den jeugdigen P. geeft K. volkome» toe, dat deze van den opzeT niets afwist. Hij heeft het jongmensch er toe geprest om te helpen, hetgeen echter tegen diens zin gebeurde. Zeilboot omgeslagen Een meisje verdronken Zondag heeft op het Duemmermeer (Duitschland) een ernstig ongeluk plaats gehad. Een zeilboot, waarin een 18-tal per sonen was gezeten, was op weg naar Dam- merbergen. Door den straffen wind sloegen de golven eenige malen over den rand van de boot, waardoor de 10 dames uit het gezelschap zoo angstig werden dat zij heen en weer in de boot liepen, die daardoor steeds meer begon te slingeren Plotseling sloeg tengevolge van een hoogen golfslag een der zeilen los waardoor de boot omsloeg en alle 18 inzittenden te water geraakten. Eerst na zeer veel moeite is het gelukt 17 hunner aan land te brengen. Een der meis jes kon des avonds eerst, als lijk, worden geborgen. O Congres van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden De Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië," hield Zondag een congres in de groote zaal van Sociëteit „Amacitia" te Amersfoort. Om 1.15 uur opende Bondsvoorzitter A. A. Hamersveld het congres. De opkomst is groot wat wellicht een oorzaak vindt in den on- houdbaren toestand waarin de bedienden zich bevinden, waaraan ook de huidige wereld crisis zijn deel bijdraagt. Vervolgens hield de voorzitter een Korte be schouwing over de actie inzake naleving van het Werktijdenbesluit voor Wirkels, invoering van de middagsluiting der winkels en invoe ring van den vrijen middag voor de winkel bedienden, waarna de volg' i.de motie werd aangenomen met algemeene sremmer.: Resolutie van Amersfoort De Ned. R. K. Bond van Handels- Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", in congres bijjren op Zondag 26 Juli 1931 in het gebouw „Amacitia" te Amers foort. gehoord de uiteenzetting van zijn bonds- bestuur over de uitvoering der Dcpahngcn regelende de werktijden voor het winkelper soneel; over de actie voor den vrijen middag der winkelbedienden over de vacanïies der bed'enden; legt nadrukkelijk o.a. de volgende conclu sies vast: le. ten aanzien van artikel 6 der Rijkswet op de winkelsluiting, dat onverzwakt dient te worden doorgezet de actie tot invoering van den vrijen mid dag voor alle handels-, winkel- en magazijn bedienden naast den wekelijkschen vollen rustdag (Zondag). 2e. ten aanzien van artikel 9 der Rijkswet op de winkelsluiting; dat het bij toepassing van artikel 9 inzake het vaststellen van een aantal dagen, waar op de bepalingen van de wet niet van toe passing zullen zijn, dringend gewenscht is hieromtrent eerst overleg te doen plaatsvin den tusschen werkgevers- en bediendenorga nisaties, 3e. ten aanzien van het intrekken van den vrijen halven dag gedurende bepaalden tijd; dat het intrekken van den vrijen hal ven dag gedurende de vacanties van het winkel personeel dient te worden beschouwd als een ontoelaatbare verslechtering van een aan redelijke eischen voldoende werktijdenrege ling. dat de ontheffing van het geven van den vrijen hal ven dag gedurende de vacanties een duidelijker en scherper omschrijving der bepalingen, in het werktijdenbesluit vermeld omtrent het verleenen van vergunningen en ontheffingen, noodzakelijk maakt, omreden een dergelijk vergaande ontheffing als zeer ongewenscht dient te worden beschouwd, 4e. ten aanzien van de wettelijke regeling der vacanties voor de bedienden, dat door dezen gang van zaken tevens dui delijk de wenscheiijkheid blijkt eener wette lijke regeling der betaalde vacanties voor het winkel- en magazijnpersoneel, dat, onafhankelijk van het bovenstaande, de groote noodzakelijkheid wordt gevoeld van een maatregel, waarbij de betaalde vacantie der handels-, kantoor-, winkel- en magazijn bedienden wordt vastgelegd. Rede Max van Poll Het Tweede Kamerlid Max van Poll hield vervolgens een rede over; „De sociale en eco nomische toestand en de „bedienden Spreker bracht naar voren de stelling van professor Veraart dat de bedienden niet zon de geldige redenen mogen worden ontslagen Dit moet echter niet in goed vertrouwen gaan, doch dit moet wettelijk worden vast gesteld. Ook van medezeggenschap is nog geen sprake. Ook het étisch minimum als looneisch is in vele gevallen zeer laag gesteld, in ver band waarmede spreker de crisis van heden ter sprake bracht. De wetgeving' heeft hier zeer zeker een taak, doch ook de organisaties. De Paus heeft gezegd dat hier met den meesten spoed moet worden ingegrepen. Het gaat hier om de grootste belangen van de menschheid, waar toe de katholieke vereenigingen een taak heb ben te vervullen in het belang der mensch heid. Rede Rector Bots Na de pauze hield rector J. F. A. Bots. geestelijk adviseur van den Bond zijn inlei ding met als onderwerp: „De bedienden en het gezin." Bediende worden is gemakkelijk, echter be trekkelijk weinigen zijn er, die een uitzicht hebben op een bestaan. Het maximum-loon is dikwijls juist toerei kend om alleen zichzelven te onderhouden, en vele mannen op huwbaren leeftijd krijgen geen kans een huwelijk aan te gaan. Velen huwen toch, en dan moeten de vrouwen bij verdienen. Als oorzaken dat het gezinsloon steeds naar achteren wordt gedrongen, noemt spr. de ver doorgevoerde rationalisatie. Deze ver doorgevoerde rationalisatie gebeurt niet door den werkgever alleen om den werknemer den arbeid te verlichten of hem meer vrij heid te schenken, doch om winstbejag. De arbeid moet dienen voor den mensch. De vraag is: hoe kunnen wij aan alle men- schen arbeid en een behoorlijk bestaan ver zekeren? Staat de machine promotiekansen in den weg voor de bedienden? Voor de ma chine blijken in de praktijk ongeschoolde krachten voldoende, meest jonge meisjes. Zoodoende is er weinig plaats voor geschoolde krachten. De groote kantoren trekken hoe langer hoe meer ongeschoolde krachten tot zich, waar voor dan later geen plaats meer is. Ook In het winkelbedrijf is rationalisatie, al is dit nog niet in die mate als op de kantoren. In het moderne handelsleven komt het niet meer aan op vakkennis, doch op handigheid 1 om te verkoopen. Een tweede oorzaak van drukking van ge- I zinsleven is de vrouwenarbeid op kantoren en in fabrieken. Nu rijst de vraag: wat staat ons te doen? j Wij moeten ons ertegen verzetten dat de j jonge bedienden enkele jaren werkzaam kun nen zijn totdat zij op een maximum komen, waarboven zij niet kunnen komen, en dat niet voldoende is voor een gezin. We mogen niet lijdelijk toezien dat de volwassen mensch moet wijken voor jeugdige menschen met een laag salaris. Een gezinsloon moeten we eischen, dat is een loon dat strikte recht vaardigheid eischt. Ieder heeft het recht te huwen en moet recht hebben een gezinsloon te kunnen verdienen. Dit meest elementaire recht van de bedienden moet worden her steld. Ook de vrouwelijke bedienden, aldus spreker, moeten ijveren voor dezen eisch. Dat het blije, Roomsche gezin in de toekomst weer moge bloeien en dat allen dit streven moge steunen eindigt de eerw. spreker zijn rede. Na een slotwoord van den voorzitter werd het congres gesloten met het lied „Aan u, o Koning der Eeuwen." Vriendelijk praatje over de reis Over politiekzwijgzaamheid De buitenlandsche telegrammen uit Ber lijn meldden het gistermorgen: ,X>e Ameri kaansche Staatssecretaris Stimson de man die op de achter ons liggende conferenties te Parijs en Londen een zoo groote rol heeft ge speeld en die, als vertegenwoordiger van Pre sident Hoover, een der invloedrijkste perso nen was bij de achter ons liggende pogingen, om de Europeesche economische krisis te sa- neeren vertrok gistermiddag te 13.25 uur met het verkeersvliegtuig van Berlijn naar Amsterdam, om zich vandaar dadelijk naar Londen te begeven." Vanzelfsprekend dus, dat zich tegen half zes, een half uur voor het tijdstip waarop het vliegtuig verwacht kon worden, op Schip hol een gezelschap journalisten en eenige persfotografen bijeen vond, om bij de aan komst tegenwoordig te zijn. Misschien re kenden enkelen op een interview, waarin Stimson interessante politieke onthullingen zou doen, maar wie kennis heeft genomen van de nietszeggendheid, waardoor in den laatster, tijd de officieele communiqué's na de belangrijkste conferenties uitblinken, zal nauwelijks iets anders dan het diepste stil zwijgen van den Amerikaanschen staats secretaris hebben verwacht over alle poli tieke vragen, die men hem zou kunnen stel len in den korten tijd, die noodig is, om van het vliegtuig in den gereedstaanden auto te stappen. Kort voor zes uur verscheen op het vlieg veld de auto van den Amerikaanschen consul- generaal te Amsterdam, Charles Hoover, die al dadelijk zoowel door zijn naam als door zijn uiterlijk, dat veel gelijkenis vertoont met dat van zijn broer, President Hoover, zooals we dien van de foto's kennen, een soort mo ratorium-stemming op het vliegveld bracht, zoodat men geheel in de sfeer was om Stim son te ontvangen. Te 6.25 uur loeide de sirene eenige malen en bijna tegelijk met het Hansa-toestel uit Bremen en het Farman-toestel uit Brussel zette Van Veenendaal de blauwe Fokker van de K.L.M., de P.H.A.D.O. op den grond. Stimson, die vergezeld was van zijn secretaris, Captain Reinier, werd bij het verlaten van het toestel verwelkomd door den consul- generaal, den heer Hoover. Even wilde hij op Schiphol uitblazen om dan terstond zijn reis per auto voort te zetten naar Den Haag„ waar het avondmaal gebruikt zou worden bij den Amerikaanschen gezant aldaar. Nog gisteravond vertrok Stimson per boot van den Hoek van Holland naar Londen. De pers wilde hij wel even te woord staan. Ja zeker, hij had een prachtige reis gehad, „a wonder ful trip", zoowel zijn verblijf in Londen als te Berlijn en de reis met het Fokker-vliegtuig naar Amsterdam. Trouwens, het boek waar mee hij zich den tijd gekort had, „My Myste ry Ship" van Campbell, had hij nog in de hand. Wat hij dacht over de moratorium-kwestie en de krisis? Daar dacht hij niet aan. Zijn politieke indrukken van Berlijn en Duitsch land? Hij had geen politieke indrukken; hij was met vacantie. Mededeelingen voor Ame rika? Had hij niet. Maar de reis was buiten gewoon aardig geweest, en de mehschen ook. Ja, ja, hij ging nu eten bij den gezant in Den Haag, en dan vanavond vai Hoek van Holland naar Londen. In Londen zou hij een paar dagen blijven, een beetje uitrusten en ook zou hij nog een paar dagen voor zijn pleizier in Engeland blijven, waar. dat kon hij nog niet zeggen. En dan daarna naar Amerika terug, wanneer en met welke boot, ook dat hield hij liever nog even stil. Of de heeren nog meer wilden weten? Zeker, de persfotografen mochten gerust nog eens een plaatje maken en met een vriendelijk gebaar nam Mr. Stimson, Secretary of State, af scheid, zette zich in den wagen en vertrok naar Den Haag, zonder de verzamelde me nigte iets wijzer te maken omtrent de plan nen, die Amerika koestert om Europa te red den. Ernstig machtsmisbruik Twee arrestanten overleden De Preangerbode meldt, dat de Gouver neur van Midden-Java den hoofdagent van politie L. J. de B. uit Soekoredjo schorst wegens gebleken machtsmisbruik, knevelarij en mishandeling. De ernstige verdenking was gerezen, toen twee arrestanten aan de gevolgen van ondergane mishandeling zijn overleden terwijl later werd opgegeven, dat deze zelfmoord zouden hebben gepleegd. Drie ambtenaren in arrest gesteld De Raad van Justitie te Batavia ver leende rechtsingang met instructie en bevel tot onmiddellijke gevangenneming tegen een drietal inlanders, ambtenaren (een wedana assistend-wedana en Mantri politie) in het regentschap Indramajoe, wegens het af dwingen van een bekentenis in een straf zaak en mishandeling met voorbedachte rade van den verdachte in een Rampok- zaak. Deze legde een bekentenis of, na door hem ondervonden mishandeling, doch zijn onschuld is inmiddels gebleken. reinigt mond er» tanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5