Buiten landsch cT^ieuws FEUILLETON DE MAN VAN NERGENSHUIZEN MacDonald en Henderson in Berlijn Congres der S. A. I. De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie Nieuwe rede van Maginot De nieuwe Spaansche Kamer Minister Frantzen afgetreden Gemengde (Buitenlandsche Berichten KORT NIEUWS POSTZEGELNIE UWS FAILLISSEMENTEN RADIO-OMROEP Belangrijke redevoeringen van Bruening en MacDonald Aan het diner, dat gisteravond ter eere van de Engelsche ministers in de Duitsche rijkskanselarij is gegeven, heeft Rijkskan selier Bruening, na een toast te hebben uitgebracht op den koning van Engeland en den rijkspresident, een redevoering ge houden, waarin hij o.m. zeide: Het Duitsche volk heeft een levendig err dankbaar gevoel voor de beteekenis van dit eerste bezoek van leidende Engelsche staatslieden aan Duitschland. Het is mij een bijzondere vreugde de beminnelijke gastvrijheid te kunnen beantwoorden, die gij mij en dr. Curtius kort geleden op Chequers hebt bewezen. Gij komt naar Duitschland in een zorgenvollen tijd. Ik heb reeds gelegenheid gehad bij onze gedachtenwisselingen u den toestand van Duitschland uitvoerig te schilderen. Duitsch land spant al zijn krachten in om de krisis meester te worden. Het moet er echter ook op rekenen, dat het buitenland, dat door het opvorderen van credieten op korten termijn de krisis ten top heeft ge dreven, aan dit doel medewerkt. Wij erken nen dankbaar, wat uwe regeering door de onvoorwaardelijke en hartelijke aanvaar ding van het plan-Hoover en door uwe pogingen kizake het totstandkomen en het resultaat van de Londensche conferentie reeds voor ons heeft gedaan. Wij weten, dat ook gij in Engeland moeilijke tijden beleeft. De oorzaak hiervan ligt niet in de laatste plaats in de huidige financieele krisis van Duitschland, die tegenwoordig internationale beteekenis heeft gekregen. Ik ben er dan ook vaii overtuigd, dat een werkelijke en grondige saneering van de economische verhoudingen van Europa slechts door loyale samenwerking van alle volkeren en door wederzijdsche hulp moge lijk zal zijn. De grondslag voor deze samen werking is te Londen gelegd. Het eerste opbouwende werk moet nu beginnen. Uw huidige bezoek is er een bewijs voor, dat het ook uw wensch is, het gelukkig aange vangen werk voort te zetten. Moge het de wereld den waren vrede brengen. Ik hef mijn glas op het welzijn van Uwe Excellenties, op een gelukkige toekomst van Groot- Brittanië en op de Engelsch—Duitsche vriendschap op. Antwoord van MacDonald Nadat MacDonald dank gezegd had voor de vriendelijke woorden van den rijkskan selier, sprak hij een redevoering uit, waarin hij o.a. zeide: De Engelsche minister van buitenland- sche zaken en ik zijn naar Berlijn gekomen, om den rijkskanselier en den rijksminister van buitenlandsche zaken een tegenbezoek te brengen. Wij hebben ons over uw bezoek te Londen buitengewoon verheugd en met dezelfde vreugde hebben wij uw uitnoodiging tot een tegenbezoek aanvaard. Deze weder zijdsche bezoeken worden voor de verster king van de goede verstandhouding in de wereld en voor een verdere uitbreiding daarvan een absolute noodzakelijkheid. Wij zijn echter niet slechts naar Berlijn geko men om een tegenbezoek te brengen, doch tevens om de wereld te toonen, dat on danks de moeilijkheden van den huidigen toestand ons vertrouwen in Duitschland onverminderd voortduurt. Duitschland be- leefb thans moeilijke tijden en wij zijn vol medevoelen voor den zwaren strijd, die dit land op het huidige oogenblik moet voeren. Laat mij daar echter tegelijkertijd aan toe voegen: Wij zijn vol bewondering voor Duitschland en wanneer ook zijn moeilijk- lijkheden niet zijn overwonnen, toch zijn wij er vast van overtuigd, dat, wanneer Duitschland zijn inspanning voortzet, dat wanneer het zijn intellectueele, moreele en economische krachten inspant, om weer op de been te komen en zich er voor hoedt, zich aan vertwijfeling over te geven, de andere volkeren hulp zullen brengen en het Duitsche volk niet zullen laten ondergaan Een vrij en zich zelf achtend Duitschland is voor de gemeenschap der beschaving on ontbeerlijk. Evenals er geen musch van het dato valt, zonder dat de Schepper aller dingen daarvan weet, evenzoo kan ook geen volk, dat zich zelf acht ophouden te be staan, zonder dat voor alle leden van de internationale gemeenschap daaruit het grootste ongeluk voortvloeit. Het zou on denkbaar zijn, wanneer aan een land, dat zich in de kunst, in de economie, in de geesteswetenschappen zoo heeft onder scheiden, dat In een lange en wisselvallige geschiedenis zijn kwaliteiten heeft bewezen, door de andere volkeren de hulp in den nood zou worden geweigerd. De resultaten van de Londensche confe rentie zijn niet sensationeel geweest. Het ging er om de stelling te behouden, terwijl de voorbereidingen voor een grondiger behande ling van de moeilijkheden worden gemaakt. De bestudeering van den Duitschen finan- cieelen toestand is begonnen, de raadgevers van Duitschland die door de Londensche conferentie zijn aangewezen, bevinden zich hier in Berlijn en het apparaat is op deze wijze in beweging gezet. Het belangrijkste echter is, dat de volkeren, die op de Londen sche conferentie vertegenwoordigd waren het eens zijn kunnen worden inzake samenwer king tot het brengen van hulp aan Duitsch land. Ofschoon de genius en het verantwoor delijkheidsgevoel van de bankiers zich ver be- hcoren te houden van de politiek, moeten toch, wanneer de banken en de crediet- instellingen hare groote functie in de toe komst juist willen uitoefenen, toekomstige geslachten al hun krachten er op richten den internationalen welstand te verhoogen. Het is niet voldoende, wanneer ieder de macht, die hij op dit gebied bezit, slechts voor eigen doeleinden aanwendt. Alle finan cieele hulpbronnen moeten worden gebruikt om het gebouw van de nationale en interna tionale beschaving te versterken en bijeen te houden en in dit verband moeten de grondoorzaken van de huidige krisis vroe ger of later eens helder onder het oog worden gezien en met gezond menschelijk verstand en goeden wil tot een goed einde worden ge bracht. Als voorbereiding daartoe moet een gevoel van wederzijdsch vertrouwen worden geschapen. Een gevoel van wederaijdsch ver trouwen en persoonlijk inzicht, zoodat de staatslieden, die met elkander onderhande len weten, dat de onderhandelaar aan de andere zijde open en eerlijke woorden met hen spreekt en open en eerlijk handelt. Niet door schriftelijke of mondelinge beves tiging, maar door een gevoel van vertrouwen in het hart van een ieder is dit doel te be reiken en tevens moet het gevoel van ver trouwen van volk tot volk weer worden her steld. Ieder volk moet veel hiertoe bijdra gen en ik zou uiting willen geven aan de hoop, dat bezoeken, als dat van Chequers, van Londen of ons huidige Berlijnsche be zoek, niet als afzonderlijke op zich zelf staande feiten mogen blijven bestaan, doch dat zij als uitdrukking van een tendenz tot beter wederzijdsch begrip op internationalen grondslag hunne voortzetting in gelijke bij eenkomst mogen vinden. Sedert het sluiten van de Londensche con ferentie is veel belangrijks gebeurd. Aller eerst zou ik in dit verband de hulp van Frankrijk willen noemen en uiting geven aan den wensch, dat de besprekingen tus- schen U en de Fransche staatslieden, mogen worden voortgezet onder deelneming van an dere landen, wanneer dit noodig mocht zijn. Het scheppen van betrekkingen van mensch tot mensch is het belangrijkste. Wij moeten het verleden vergeten, daar de toekomst van een politiek afhankelijk is, die slechts door mannen wordt gevoerd, die van goeden wille zfjn en die bezield zijn door een geest van samenwerking, die het hun mogelijk maakt de ongerustheden en argwaan te onderdruk ken, die wanneer zij bestaan blijven, de ergste gevolgen zouden hebben en ten slotte tot den oorlog zouden voeren. De gedachten en gevoelens van de jonge generatie moeten worden afgewend van vij andige gezindheid en argwaan en gericht worden op wederzijdsch begrip en weder zijdsche hulp. Dat is onze gemeenschappe lijke taak. Dit idealisme, dat in de jonge generatie huist, daarvoor te gebruiken, dat het zich wendt tot de groote internationale opgaven van overeenstemming en samen werking tusschen de groote volkeren der we reld. Deelname van het Rijk aan de Accept- en Credietbank Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: Door een Noodverordening van den Rijkspre sident is de Rijksregeering gemachtigd, in het belang van het herstel ''an een geordend betalingsverkeer, het Rijk aan maatschap pelijke ondernemingen te doen deelnemen en de vereischte inlagen te verschaffen, voorts garanties ten laste van het Rijk op zich te nemen. Deze verordening staat in verband met de stichting van de Accept- en Garantiebank, aan wier aandeelen kapitaal ten bedrage van R. M. 200 mihoen door het Rijk voor twee vijfden zal worden deelgeno men. De Accept- en Garantiebank vormt de schakel met welker hulp een geordend beta lingsverkeer zal worden hersteld. De betee kenis van deze taak is zoo groot, dat de Rijks regeering een materieele medewerking door deelname in het kapitaal en het overnemen van de garantie als strikt noodzakelijk be schouwt. Door de medewerking van het Rijk kon het kapitaal tot een hoogte worden ge bracht, die een toereikende basis vormt voor omvangrijke credieten aan de Accept- en Garantiebank. De particuliere schulden aan het buitenland In Duitschland is een noodverordening gepubliceerd, waarin diegenen die betalings verplichtingen hebben tegenover het buiten land, verplicht worden gesteld, hiervan aan gifte te doen. Vrijgesteld zijn slechts consulaire vertegen woordigers die juridische beambten zijn en onderdanen van de door hen vertegenwoor digde landen benevens de hun toegewezen ambtenaren. Verder zijn vrijgesteld perso nen, die onder handhaving der wederkeerig- heid volgens algemeen volkenrechtelijke regels aanspraak hebben op vrijstelling van persoonlijke belastingen. Aangifte moet worden gedaan zonder aan zien van vervaltermijn den betalingsverplich tingen, die bij het van kracht worden van deze verordening in marken of in buiten landsche valuta bestaan en welker schuld- eischers in het buitenland of in het Saar- gebied gedomicilieerd zijn. Totale bedragen niet hooger dan 50.000 R.M. zijn vrijgesteld. De aangifte moet gedaan worden binnen tien dagen na het van kracht worden van deze verordening bij het aangiftebureau voor buitenlandsche schulden te Berlijn. Overtreding van deze verordening wordt met geldboeten gestraft. De verordening is heden van kracht ge worden. Het vertrouwen in het Duitsche crediet- In goedingelichte kringen te Berlijn ziet men in den solidaristischen stap der groot banken een verder toenemend vertrouwen in het Duitsche crediet-systeem. Men re kent thans op een spoedig herstel van het normale betalingsverkeer. Ondertusschen moet het resultaat der onderhandelingen van het Duitsche Stillhalte consortium met de internationale bankiers inzake het niet opvragen van de nog uitstaande buitenland sche credieten op korten termijn in Duitsch land, worden afgewacht, voordat het beta lingsverkeer wederom geheel kan worden vrij gegeven. Eerst dan zal ook over een verdere verhooging van het officieele disconto, welke men in toonaangevende kringen gewenscht acht, een beslissing kunnen worden geno men. Eerste plenaire zitting. Maandagmiddag werd de eerste plenaire zitting geopend van het Internationale Con gres der S. A. I. Voorzitters zijn Bracke (Frankrijk) en Wels (Duischland). Wels legde er den nadruk op, dat thans duidelijker dan ooit blijkt, dat het lot van Europa afhangt van het Duitsch-Fransche accoord. Brack antwoordde hierop, dat Fransch- Duitsche toenadering niet slechts tusschen de Duitsche en Fransche socialisten, doch ook tusschen de volkeren van Frankrijk en Duitschland noodzakelijk is. Wels gaf hierop het woord aan den af gevaardigde der Independant Labour Partij, den Engelschman KirkWood, die een voor stel deed over de orde. Vervolgens kreeg de Belg de Brouckèrehet woord tot het houden van een referaat over Ontwapening. In zijn referaat besprak senator de Brou- ckère de a.s. Ontwapeningsconferentie. Een zeer goed ingelicht man heeft hem mede gedeeld, dat, wanneer deze conferentie zou mislukken, de Volkenbond 80 pet. van zijn invloed zou verliezen. Vervolgens kwam aan het woord de Franschman Jouhaux, die het congres be groette uit naam van den Internationalen Vakvereenigingsbond. Wat men noodig heeft, aldus spr., is een contröle, die alleen de vakvereenigingen kunnen uitoefenen, een contröle in de bedrijven zelf. Na deze sprekers werd de conferentie tot heden verdaagd. De pleidooien voor het Permanente Hof. Gisterenochten is voor het Permanente Hof van Internationale Justitie de behande ling voortgezet van de zaak der Duitsch-Oos tenrijksche Tol-unie. Het woord was thans aan den agent van de Fransche regeering, prof. Basdevant, die er o.a. op wees, dat de algemeene strekking van het regime hetwelk het protocol van Weenen beoogt in te stellen, is, dat de tol- unie zoo volledig mogelijk zou zijn in eco nomisch en handelsopzicht. Hü besprak voorts het door den Oosten- rijkschen en Duitschen gezant ter sprake gebrachte. Het Fransche standpunt der ontwapening Op een banket ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Vereeniging van Re serve-officieren heeft de Fransche minister van oorlog Maginot het bekende standpunt der Fransche regeering ten opzichte der ont wapening opnieuw uiteengezet. Hij betoogde o.a., dat het onjuist is de as. Ontwapenings conferentie als een feitelijke conferentie ter ontwapening te beschouwen. Met een derge lijke formule zou men bij de volken illusies kunnen wekken, welke door de werkelijkheid zouden worden teniet gedaan. Het betreft geen ontwapeningsconferentie, doch een con ferentie ter beperking en vermindering der bewapening. Op deze conferentie zal de Fransche regeering geen negatieve houding aannemen, ofschoon men het tegendeel be weert. Frankrijk is bereid, aldus Maginot, zich bij elk internationaal streven aan te sluiten, dat de volken van een deel der lasten zou kun nen bevrijden, welke de verplichting der na tionale verdediging hun oplegt. Frankrijk is bij de vermindering zijner bewapening reeds heel ver gegaan. Op de as. conferentie zal Frankrijk ook verlangen dat men de mili taire clausules der verdragen, welke werden opgesteld voor diè naties, die aan den jong- sten oorlog hebben deelgenomen, niet in het geding brengt. Frankrijk heeft het initiatief tot vermindering zijner militaire sterkte al leen maar kunnen nemen in verband met de bewapeningsbeperking, welke Duitschland krachtens het verdrag van Versailles is op gelegd. Zou Duitschland heden weer zijn volle vrijheid terugkrijgen; dan zou Frankrijk zich verplicht achten zijn bewapening te verster ken. Daarmede zou een nieuwe wedstrijd in de bewapening worden geopend, welke Frank rijk tot geen prijs wenscht. Maginot besloot met te zeggen, dat Frank rijk aan de algemeene beperking der bewa pening zal medewerken op voorwaarde dat het de waarborgen erlangt, welke onmisbaar zijn voor zijn veiligheid. De samenstelling De thans definitief geconstitueerde Spaan sche Kamer bestaat uit de volgende par tijen: Republikeinsche Alliantie 145 zetels; Socialisten 114; Radicaal Socialisten 56; Links Catalanen 42; Rechts Liberalen 28; Galicische Federatie 22; Agrariërs 19; Basken 16; Onafhankelijken 14; Federalen 3; Na tionale Actie 2; Onafhankelijk Liberalen 2; Monarchist 1. Het Catalaansche statuut. De gemeenteraden van Catalonië hebben hun goedkeuring aan het statuut van Ca talonië geschonken. Den tweeden Augus tus zal het volksreferendum betreffende het statuut plaats hebben. De toestand in Rusland Het vijfjarenplan voor den landbouw. Volgens een officieele Russische mededee- ling bepaalt het vijfjarenplan voor den Russischen landbouw (19331937) o.a., dat voor den heelen landbouw het collectieve bedrijf zal worden ingevoerd. De uitzaai oppervlakte zal aanzienlijk worden vergroot en de graanproduetie zal tot 60 pCt. van de totale landbouwproductie worden opge voerd. In verband met de noodverordeningenpolitiek De Minister voor Binnenlandsche Zaken en Volksopvoeding, Dr. Frantzen (Nat.-soc.). heeft den president van den Brunswijkschen Landdag medegedeeld af te treden en de loopende zaken te zullen afwikkelen. Dit aftreden houdt verband met de Noodveror deningenpolitiek der regeering. Ziekte van Lloyd George Lloyd George is lijdende aan een aandoe ning der urinewegen en moet het bed hou den, wordt uit Londen gemeld. Relletjes te Brussel Te Brussel hebben botsingen plaats gehad tusschen communisten en de politie na af loop van een communistische massaverga dering. Een officier van politie en verschei dene agenten werden zwaar gewond. Vijftig communisten werden gearresteerd. Treinbotsing in Beieren Naar de rijksspoorwegdirectie te Regens burg mededeelt, is gistermiddag 2 uur 40 een goederen-sneltrein in de nabijheid van het Beiersche station Zwiesel in een bocht In botsing gekomen met een arbeiderstrein. Vijf wagens van den goederen-sneltrein en een wagen van den arbeiderstrein zijn ont spoord. Van 't treipersoneel van beide trei nen werden 7 personen licht gewond. De baan is versperd. Het personenverkeer werd door overstappen in stand gehouden. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat de goe derentrein te vroeg op het bezette baanvak werd toegelaten. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Charles Thomas Studd overleden Te Itambi (Belgisch Congo) is op 70-jari- gen leeftijd overleden Charles Thomas Studd, die indertijd in het Engelsche cricket elftal uitkwam en zijn fortuin en Juridische carrière opofferde om missionaris te worden. Hij was een der drie broeders, die in op eenvolgende jaren de Cambridge University Cricket XI aanvoerden. Toen hij 25 jaren oud was, erfde hij 30.000 pond sterling, die hij geheel aan het missiewerk spendeerde. Hoewel hij sinds twee jaren ziek was, weigerde hij toch de Congo te verlaten, waar hij bij de missie een opmerkelijken invloed uitoefende. Een broer van Charles, Sir Kynasten Studd, was vroeger lord-mayor van Londen De hoofdrechter in het district Calcutta, Garlick, is in de rechtbank ver moord. Pedro Opazo, de waarnemend pre sident van Chili, heeft den eed op de grond wet afgelegd. België: Op 18 Juli j.l. is het aangekondigde zegel met de beeltenis van kroonprins Leopold, in eenvoudig soldatenuniform, als korporaal van het 12de linieregiment, ver schenen. Zooals te zijner tijd gemeld, werd het uit gegeven bij gelegenheid van een nationale postzegeltentoonstelling in het huis der oorlogsinvalieden, van 1821 Juli. De waarde van het zegel is nominaal fr. 2.45 en 0.55 toeslag ten bate van de oorlogs weezen en -invalieden. Bij dit bedrag komt dan nog 2 frs., zijnde de entreeprijs ter ten toonstelling. De kleur is bruinrood. Naar verluidt, moet de oplaag zeer beperkt zijn, slechts 50.000 exemplaren, en moet er danig gespeculeerd worden in dit zegeltje. Slechts tot 30 Juli is het zegel voor frankee ring geldig. Kaap VerdeDe 80 c. rose der uitgave 1922 werd van den opdruk „70" voorzien. Kenya: In het type der uitgave 1928, watermerk C A schrijfletter veelvoud, tanding 15 X 14, verscheen een portzegel van 30 c. bruin. Maleische Bond: Het frankeerzegel van 50 ct., voorheen zwart en oranje, is thans zwart en groen. Nicaraqua: De 60 c. bruin der uitgave 1928 werd onlangs voorzien van den opdruk „0.02 s." Het zegel is echter thans ook al weer uit gegeven met een dikken streep door den op druk en daaronder den nieuwen opdruk „1931". Eenige exemplaren der beide zegels hebben een bruinen in plaats van een zwar ten opdruk. Tevens verscheen de 10 c. bruin der uitgave 1928 alleen met den opdruk „1931". Als dienstzegel kreeg deze 10 c. den opdruk „Oficial 0.05 cs" en „Oficial 0.05 cs. 1931". Nieuw Zeeland: In het in koers zijnde type verscheen de 1 sh. 3 p. geel. New Foundland: Ook de 6 p blauw en de 8 c. bruin zijn thans uitgegeven op watermerk papier. Niue: De 1 p. rood en zwart der uitgave 1920 werd voorzien van den opdruk „Two pence". Panama: In een geheel nieuw cijfertype zijn vier postzegels uitgegeven: 1 c geelgroen, 2 c karmijn, 4 c blauw en 10 c violet. Het inschrift luidt „Republica de Panama" en „Correspondencia a Debe". Tanding 12)4. Deze zegels worden uitsluitend gestempeld verkocht. Spanje: Er bestaat alle kans, dat we ein delijk nieuwe Spaansche zegels zullen krij gen: republikeinsche. De Alfonso-zegels zijn wel op alle manieren overdrukt, maar offi cieel waren de koninklijke zegels zonder opdruk toch nog steeds in koers. Dat zal welda anders worden; die nieuwe zegels zijn reeds door den ministerraad goedgekeurd, meldt de „Msb." De waarden dezer zegels zijn nog weliswaar niet vastgesteld, maar de voorstellingen wer den ons reeds toegezonden. Twee mannen, die zich in 't verleden groote verdiensten hebben verworven, voor de Spaansche revo lutie, Nicolas Salmeron en Pablo Iglesias nemen er de plaats in van den beeldenaar des konings. Paraguay: Deze Zuid-Amerikaansche repu bliek herdenkt het 60-jarig bestaan van haar vloot door de uitgifte van speciale frankeer- en luchtpostzegels, waarop twee in Italië gebouwde en pas in dienst gestelde kruisers afgebeeld zijn. Het frankeerzegel is de 1.50 Peso lila met den kruiser „Humaita" en de 1.50 Peso blauw, dezelfde voorstelling, met den rooden opdruk „C". Deze laatste waarde voor binnenlandsch verkeer. De luchtpostserie bestaat uit de waarden 1 Peso wijnrood, 2 P oranje, 3 P smaragd groen, 6 P blauwgroen en 10 P rood. Voor stelling op alle waarden: Vliegtuigeskader boven den kruiser „Paraguay". Al deze zegels hebben als inschrift de jaartallen „1870 1930". Tanding 11 Rarotonga: De l'A p. rood en zwart der uitgave 1920 werd voorzien van een opdruk „Two pence". 25 Juli opgegeven door v. d. Graaf Co., N. V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken, 23 Juli: J. F. Hilgers, koopman in manufacturen, Doetinchem. R.c. jhr. mr. A. F. M. van Nis pen tot Sevenaer. Cur. mr. J. P. Coops, Laag-Keppel. W. Jansen, koopman in groenten, Nijme gen, Lange Nieuwstraat 38. R. c. jhr. mr. A. F. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. mr. E. M. Hekking, Nijmegen. J. M. van Leeuwen, koopman, Arnhem, Kemperbergerweg 41. R.c. Jhr. mr. A. F. M van Nispen tot Sevenaer. Cur, mr. C. de Kempenaer Jr., Arnhem. J. H. Speijers, koopman en brandstoffen- handelaar, Valburg. R.c. jhr. mr. A. F. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. mr. E. M. Hekking, Nijmegen. J. Gieltjes, caféhouder, Arnhem, Nieuw- stad 56. R.c. Jhr. Mr. F. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. mr. M C. de Jong, Arnhem. E. Lamberigts, koopman, handel drijvende onder de firma „Ars Sacra", Nijmegen. R.c jhr. mr. A. F. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. mr. P. D. M. Lem, Nijmegen. 24 Juli: H. Mulders, wed. M. Grimm, Den Bosch, Hinthamerstraat 21-218-22. R.c. mr. Sassen. Cur. mr. Jos. van Besouw, Den Bosch. J. Grimm, Den Bosch, Hinthamerstr. 21- 218-22. R.c. mr. Sassen. Cur. mr. Jos. van Besouw, Den Bosch. M. P. C. Grimm, Den Bosch, Hinthamer straat 21-218-22. R.c. mr. Sassen. Cur. mr. Jqs. van Besouw, Den Bosch. Fa. Krols en Dekker en de firmanten A. C. Dekker en H. G. Krols, Eindhoven, Poyer- straat 12. R.c. mr. Vollgraff. Cur. mr. B. Perridon, Eindhoven. WOENSDAG 29 JULI 1931. HUIZEN, 298 M. Uitsl. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoonp 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 ®ai- moniumspel door M. F. Jurjaans. Zang doo mej. C. de Jager (sopraan) en mej. M. Bak ker (alt). 12.00 Gramofoonpl. 12.30—-2.W Concert. Mevr. C. v. RavenzwaayMöllen- kamp (zang)H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) en Mevr. R. A. v. d. Horst- Bleekrode (piano). 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Lezen van Chr. Lectuur door mej. Wentink. 3.004.30 Concert. H. v. Calsteren (viool). B. Oskam (cello) en A. Rodenhuis (piano). 4.30 —4.45 Gramofoonpl. 5.00—6.00 Kinderuurtje. 6.007.00 Gramofoonpl. 7.00—8.00 Chr. Lie* derenuurtje door Joh. de Heer. 8.0010.30 Concert. G. Scheepmaker (zang), J- Meijer (cello), F. Kloek (orgel). 9.00 Envoy A. v. Vlaardingen: „Mijn Jordanertjes". 9.30 10.30 Vervolg concert. 10.30 Vaz Dias. 10.40 11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30— 7.45 Gymnastiekles o. 1. van G Kleerekoper. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel door Fr. Uytenbogaard. 11.00 Gramofoonpl. 11.35— 12.00 Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert VARA-septet o. 1. van Is. Eyl en Gramofoonpl. 1.45 Onderbreking. 2.15 Gra mofoonpl. 3.35 Dansen van verschillende volken" (gramofoonplaten). 5.15 Concert Va- RA-septet o.l.v. Is. Eyl. 6.10 Vervolg concert. 7 30 Politieber. 7.45 Orgelspel door Fr. Uyt- tenbogaard. 8 00 Concert door een Ensemble uit het VARA-orkest o.lv. Harry Wiggelaar. 8.30 Vervolg Orgelspel. 9.15 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Vervolg concert. 10.40— 12.00 Gramofoonplatenconcert. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoon. 1.05 Orgelcon cert. 1.50 Lichte muziek. Frascati's orkest. 3.50 Symphonie-orkest v. Bournemouth. 5.05 Concertorgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Rugbywed strijd EngelandNieuw Zeeland. 7.10 Mo derne sonates voor cello en piano. 7.30 Le- zmg. 7.50 Liederen van White. J. Robertson tenor. 8.05 „The wrecker", mysterie der zee van M. Talbot. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Causerie door Senator Marconi (uitvinder der radio). S.55 Orkestconcert. B. B. C. Orkest o. 1. van S. Robinson. De Wireless singers. 11,0512.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25, 6.50 Gramofoonmuziek. 9.05 „Jean- Marie", radiotooneel. 9.50 Gramofoon. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert. Strijkensemble. 3.505.60 Concert. In strument. ensemble. 6.70 Gramofoon. 8.20 Concert, Omroeporkest. P. Knudsen, zanger. 9.55 Pianoconcert. 10.30 Symphonieconcert, 4e symphonie, Mendelssohn. 11.1012.50 Dan sen. LANGENBERG, 473 M. 7.25, 11.00, 1185, 12.20 Gramofoonmuziek. 1.25 Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 8.20 Wagner-avond. Wegar-orkest o. 1. van Buschkötter. E. Bet- tendorf, sopraan, M. Lorentz, tenor. 10.40 Gramofoon. 11.2012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Gramofoon. 6.35 Lezing. 6.50 Gramofoon. 7.35 Lezing. 7.50 Nieuws. 8.20 Gramofoon. 9.03 Gramofoon. 9.25 Populaire avond. (338.2 M.): 5.20 Dans muziek. 6.20 Gramofoon. 6.35 Lezing. 6.50 Gramofoon. 7.35 Lezing. 7.50 Nieuws. 8.20 Gramofoon. 8.35 Vocaal concert. 8.50 Voorle zing. 9.20 Concert. Casino Knokke. H. v. d. Molengraft, Eindhoven, Woen- selschestraat 17a. R.c. mr. Bassen. Cur. mr. G. Jurgens, Eindhoven. F. Wortenberg, Eindhoven (Woensel), Broekscheweg 134. R.c. jhr. mr. P. v. Meeu wen. Cur. mr. dr. L. Janssens, Eindhoven. Firma Wieringa en Tausch, in liquidatie en de firmanten P. Wieringa en W. F. ,J. Tausch, Eindhoven, Hoogstraat. R.c. mr. dr. C. Heyman. Cur. mr. M. Adelmeyer, Den Bosch. P. A. Wijlaars, koopman, Eindhoven, Gr. Berg 39. R.c. jhr. mr P. van Meeuwen. Cur, mr. G. J. Jansen, Eindhoven. A. Th. Romijn, opperman, laatstelijk Den Haag, thans in gijzeling te Maastricht. R.c. mr. Ruland. Cur. mr. van Assendorp, Maas tricht. B. de Leeuw, paardenhandelaar, Maas tricht. R.c. mr. Gadiot. Cur. mr. Russel, Maastricht. G. Knipsael, koopman, Maastricht. R.c. jhr. mr. Testa. Cur. mr. Godfried, Maas tricht. J. van Os, sigarenwinkelier. Den Haag, Rijswijkscheweg 375. Rechter-comm. mr. G. H. B. v. d. Boom. Cur. mr. P. H. A. M. Loeff, Den Haag. S. Mik, schilder, Wassenaar, Mariastraat 3. Rechter-comm. mr. G. Scholten. Cur. mr. van Sandick, Den Haag. P. Iser, horlogemaker, Den Haag, Esch- doornstraat 53. Rechter-comm. mr. J. H. van Laer. Cur. mr. H. J. Sasburg, Den Haag. J. H. Bader, bollcnreiziger,' Sassenheim. Rechter-comm. jhr. mr. H. O. Feith. Cur. mr. A. J. Romijn, Leiden. N.V. „Robuba", Wagenstraat 68, Den Haag R.c. Mr. G. Scholten. Cur. mej. P. M, L, van der Meulen, Den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief, 21 Juli: R. Schutte, Wezep gem. Oldebroek. 22 Juli: W. F. Schaufeli, Apeldoorn. A. J. E. Faber, Amsterdam. A. v. d. Ploeg, Amsterdam. B. van Essen, Deventer. E. W. van Kempen, Utrecht. J. Bunt, Zuilem. Th. Reykers, Eindhoven. G. H. van Bragt, Tongelre, Eindhoven. 24 Juli: A. Bonte, Den Haag. J. C. v. Gelderen, Den Haag. Vernietigd op grond van verzet: 16 Juli: J. J. H. Emonds, Heerlen. 22 Juli: P. J. van Tuyl, Uden. In de week van 2025 Juli 1931 zijn in Nederland uitgesproken 77 faillissementen. 35 „Ik moet 'n oogenblikje weg, om den jacht opziener een en ander te zeggen", zei Maurice, „misschien spelen jelui met zijn vieren wel een potspelletje, tot ik terugkom. Ik blijf niet lang weg en Vane zal wel voor mar- queur willen spelen." Zijn voorstel bracht mij voor een oogen blik eenigszins in verlegenheid. Ik sta op 't gibied van potspel vrij hoog boven het mid delmatige. Ik had de laatste drie jaren in 'uenos-Ayres met de allerbeste biljarters ge speeld, hetgeen natuurlijk mijn toch al goe den aanleg uitstekende diensten had bewe zen. Aan den anderen kant wist ik natuur lijk absoluut niet, hoe Northcote speelde en of hij wel speelde. Kapitein York hief mijn bezwaren echter onmiddellijk op. ,,Als ik mij goed herinner, Northcote", zei hij, „ben je een kranige biljarter; daarom geloof ik, zal het beter zijn, dat ik maat van mijn zuster ben." „Erg beleefd tegenover mij", protesteerde Lady Baradell lachend. „U behoeft er geen spijt van te hebben, Lady Baradell", viel Maurice hierop in. „U zult hen gemakkelijk kloppen. Stuart verliest nooit iets." Aangezien ik veronderstelde, dat deze laat ste opmerking betrekking had op mijn succes met het nachtelijk avontuur met „Francis", glimlachte ik uiterlijk, doch inwendig deed ik heel iets anders. ,,Ik zal zooveel mogelijk mijn best doen, maar 't is na zoo'n reuzencompliment moei lijk, om daarmede gelijken tred te houden." Maurice ging de deur uit, en wij begonnen ons spel. Dank zij mijn overleg, werd het een vrij spannend partijtje. Ik speelde met op zet juist goed genoeg, om voor te blijven, zonder eenige verdenking te wekken, dat ik mijn best niet deed. York en zijn zuster wa ren goede middelmatige spelers, terwijl mijn maat eenige punten bijdroeg, die het gevolg waren van samenloop van omstandigheden en nooit geziene gelukstooten. Na een van deze evolutlën, maakte York lachend de opmerking: ,,Als ik sir Charles niet kende, zou ik zeg gen, dat u erg ongelukkig in de liefde is." Terwijl hij dit zei, was ik juist bezig de queue van Lady Baradell te krijten en voor een ondeelbaar oogenblik raakte haar hand de mijne. „Ik geloof niet, dat ik het ben", sprak zij met een eigenaardig vreemd lachje. Het mag een toevallige samenloop geweest zijn, doch hoe het ook zij, dit kleine voorval liet een eigenaardig, onbehaaglijk gevoel bij mij achter. Mijn gemoedsrust herstelde zich niet, want telkens, als de anderen niet ke ken, begunstigde Lady Baradell mij met een meer dan vriendelijken glimlach. Het scheen alsof ik onbewust in een andere vreeselijke complicatie was verward geraakt. Ik speelde echter kalm tot het einde door en juist bij den laatsten stoot kwam Maurice terug. Wij verwisselden toen potspel voor een ander soort potspel voor vijf personen, ter wijl sir George Vane en tante Mary gingen piketten. Om half elf werden er eenige dranken op een blad binnen gedragen en nadat wij er iets van gebruikt hadden, vertolkte tante Mary de meening, dat goeden-nacht-wen- schen haar een zeer heilzaam voorstel toe scheen. „Dat vinden wij allemaal", stemde miss York in,- zeer beleefd een onbescheiden geeuw in bedwang houdend. „Ik kan mijn oogen haast niet open houden. Wij zullen de heeren maar aan zichzelf overlaten, dan kunnen zij zich met bridge of hoe die andere vreeselijk- heden mogen heeten, ruïneeren, als wij weg zijn." „Mijn vreeselijkheid", antwoordde haar broeder, „zal den bescheiden vorm aanne men van een welriekend sigaretje. Lady Ba radell heeft mij dezen middag doen loopen, tot ik niet meer kon." Iedereen lachte en Maurice ging naar het tafeltje, om de kaarsen aan te steken. ,,Wel te rusten", zei Lady Baradell, terwijl zij York en sir George een hand gaf. „Ik ge loof, dat ik de eenige ben, die niet vermoeid is." Toen zü mij passeerde zei ze: „Goeden nacht, mijnheer Northcote", en daarna zoo zacht, dat niemand anders dan ik het hoor de, slechts deze twee woorden: ,,au revoir." Het was een situatie, welke 'n zeker soort „heeren" met geestdrift zou hebben vervuld: ik voor mij bleef er onverschillig voor. Ik be antwoordde het speciale zachte handdrukje en zei: „Goeden nacht, Lady Baradell." Ofschoon mijn bedoeling was, geen bijzondere toenade ring aan den dag te leggen, zei ik het toch zoo vriendelijk mogelijk. Onder de gegeven omstandigheden kon ik toch bezwaarlijk an ders handelen. Ik geloof niet\ dat ik gedurende het halt uur, dat volgde, erg spraakzaam was. De an dere heeren hadden het druk over paarden en wedrennen. Afgezien van het feit, dat ik niet op de hoogte was van de Engelsche paarden sport, hielden andere onderwerpen van meer delicaten aard mijn gedachten bezig. Het zal misschien vreemd schijnen, dat 't gedrag van die dame mij zoo van mijn stuk bracht (wat zou Billy mij hebben uitgelachen), maar ik voorzag allerlei nieuwe moeilijkheden en verwikkelingen. Maurice, die al een paar maal nieuwsgierig naar mij had gekeken, vroeg ter loops of ik soms slaap had. „Ik verlang hard naar bed", zei ik. ,,'t Is vannacht ellendig laat geworden bij San gatte „Ik ga ook naar boven", viel York hierop in. „Wij zullen Vane en Furnivall maar over de sport laten boomen." Ik nam afscheid van de heeren en ging de trap op met York, wien ik op den over loop goeden nacht wenschte; daarna begaï ik mij naar de andere gang, die naar mijn kamer leidde. Toen ik voorbij de kamer van Lady Baradell ging, hoorde ik den kruk van haar deur omdraaien en een oogenblik later hoorde ik haar met sterke fluisterstem roepen: „Stuart!" XIV Ik keerde mij verrast om en daar stono zij met uitgestoken handen voor mij. Zij droeg een lange blauwzijden ochtendjapon en was blootsvoets, terwijl haar weelderige bronzen haren de schoonheid van haar knap gezichtje verhoogden. Ik wist niet, wat ik doen moest en ik geloof niet, dat ik mij ooit in mijn leven zoo onbeholpen heb ge voeld, als op dat oogenblik. Ik zei niets, doch keek haar vragend aan. Ik zag nu achterdocht en woede geleidelijk in haar opwellen; eindelijk deed zij een stap achterwaarts en balde haar handen. „Waarom tracht je mij te bedriegen?' brak zij hartstochtelijk fluisterend los. „Is er iemand anders tusschen gekomen? Zeg mij de waarheid, Stuart, direct!" Aangezien de waarheid juist datgene was, wat ik haar niet wenschte te zeggen, be waarde ik een pijnlijk stilzwijgen. „O, je behoeft niets te zeggen", vervolgde zij bitter. „Ik ken je maar al te goed.? Toen vlamde er plotseling woede, neen, moord zuchtige, onbedwingbare razernij in haar oogen. „Dwaas, die je bent. Meen je, dat ik tot dat soort vrouwen behoor, die zich door een mannengril laten aannemen en weer weg werpen? Zou je je slechts een oogenblik kunnen verbeelden, dat je mij kunt bedrie gen?" „Neen", bekende ik somber, „dat kan ik niet." Zij lachte onaangenaam bitter; toen streek zij haar lokken, die naar voren waren ge vallen .terug en keek mij met starende oogen vlak in het gelaat; een prachtige tijgerin gelijk. „Stuart, ik bemin je", sprak zij nu kalm, vastberaden. „Ik bemin je, zooals naar ik gelooft', niet veel vrouwen ooit een man bemind hebben, maar eerder zal ik je doo- den, dan je door een andere vrouw te laten bezitten!" - Dan keerde zij zich, zonder verder een woord te spreken, om en ging haar kamer binnen. Ik stond voor een oogenblik wezenloos naar de pas gesloten deur te staren. Ik had een gevoel als iemand, die onbewust een dynamietpatroon had doen ontploffen. Ik sloop naar mijn kamer en deed de deur op slot (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6