Gemengd. oJGieuws Voor de Huiskamer Het gestolen Luchtballonnetje Kalender Waad j e I OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN LUCHTVAART De felicitatie van den kleinen Bob Inbreker aangehouden Motorrijwiel tegen een boom Een mijn BINNENLANDSCH NIEUWS KERKNIEUWS STOOMVAA RTLIJNEN Branden In een woonhuis te Hengelo Zondagmiddag om twee uur, terwijl de bewoners afwezig waren, ontstond brand in het bovenhuis van den kaashandelaar Kou- wenberg in de Nieuwstraat te Hengelo. De brandweer kon niet verhinderen, dat het geheele bovenhuis uitbrandde, Het bene- denperceel en het aangrenzende huis liepen veel waterschade op. Verzekering dekt de schade. Een boerderij in Koekange verbrand Zondagavond is de boerderij van de wed. Jan tinge te Koekange bij Meppel afge brand. De oorzaak is onbekend. De aan grenzende boerderij van Oosterhuis en de tegenoverliggende van Mulder vatten ook vuur, doch werden door de motorspuit uit De Wijk behouden. De afgebrande boerderij was verzekerd. Een tweejarig kind te Leeu warden in den rook gestikt Zondagochtend ontstond ten huize van den banketbakker Frehe aan de Nieuwestad te Leeuwarden een begin van brand, door dat een vierjarig zoontje met lucifers had gespeeld. De brandweer beperkte het vuur tot de kamer, waarin de kinderen waren. Deze kinderen werden, naar het „Hbdd." meldt, door twee door de moeder, te hulp geroepen rijksveldwachters gered. Men ver keerde toen in de meening, dat alle kin deren buiten gevaar waren. Later ontstond er eenige verwarring doordat bleek, dat een tweejarig jongetje nog in het huis moest zijn. Brandweer, politie en andere hulp vaardige menschen trokken op onderzoek uit, maar de verstikkende rook drong hen terug. Ook met gasmaskers was niets uit te richten. Toen het vuur was gebluscht, drong een zwager van den lieer Frehe door de verbrande kamer tot een ander vertrek door, waar hij tot de ontdekking kwam, dat bet kind, gezeten in een kinderstoel, door den rook was gestikt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Deze kamer was van buiten af over een balcon gemakkelijk te bereiken geweest. Een arbeider zwaar gewond Te Markelo is een gedeelte van de be schuitfabriek van de gebroeders Klumpers door brand vernield. De stoomspuit der ge meente weigerde water te geven. Met een Particuliere spuit slaagde men erin de aan grenzende gebouwen te behouden. Een srbeider werd bij het hl veiligheid brengen van paarden uit een stal, zwaar gewond door het vuur. Alles was verzekerd. Een woning te Dclden afgebrand Te Delden is het perceel van den heer Vrielink geheel afgebrand. De bewoners konden zich met moeite in veiligheid bren gen. Verzekering dekt de schade. Na de relletjes te Rotterdam Begrafenis van het slachtoffer Onder geweldige belangstelling heeft gis termiddag te Rotterdam de begrafenis plaats gehad van den bij de relletjes rond de huurstaking zoo noodlottig om het leven gekomen variété-artist Groeneveld. Te 1 uur stond het in de Van Oldenbar- neveldstraat zwart van de menschen, die wachtten op den stoet, welke van de ach terzijde van het groote ziekenhuis zou ver trekken. Er was zeer weinig politie-afzetting en te gen kwart voor twee, toen de menschen- massa tot een menigte van ettelijke duizen den was aangegroeid, belastten Roode- Frontstrijders, waarvan er enkelen in uni form gekleed waren, zich met de afzetting van de straat. Zij deden dit in alle kalmte en de politie liet hun dan ook hun gang gaan. Het verkeer door de Van Oldenbar- heveltstraat werd tegen 2 uur geheel stop gezet. Te tien voor half drie kwam de lijkwa gen, waaraan een krans van de bewoners van de Tuindersstraat was gehangen, het ziekenhuis uitrijden. Roode Frontstrijders In uniform gekleed hadden zich daar in middels reeds opgesteld, waarna de stoet onder doodsche stilte zich in beweging «telde. Enkele volgkoetsen voigden den lijkwa gen en daarachter kwam een groote me nigte belangstellenden. Aan weerszijden Van den geheelen weg van het ziekenhuis haar de begraafplaats slonden de men schen in dichte hagen, die bij het voorbij trekken van den lijkwagen eerbiedig het hoofd ontblootten. Ook voor de Degraafplaats had een groo te menigte menschen zich opgesteld. Slechts een aantal personen, die van toe gangskaarten voorzien waren, werden op de begraafplaats zelf toegelaten. Alles had een ordelijk verloop. De dader van de inbraak in een villa aan ben Stationsweg te Ede is door de politie te Arnhem aangehouden. De man, een 23-ja- r'ge glas- en loodzetter, wonende te Arn hem, bekende. Gebleken is, dat hij ook in «en andere villa aan den Stationsweg heeft ingebroken en daar gouden en zilveren voor werpen heeft ontvreemd, die hij bij een titrechtschen juwelier te gelde heeft ge maakt. Twee gewonden. Zondagmiddag botste een motorrijwiel, be deden door G. erends en M. Zeeegrs op den buo, beiden uil Empe gem. rammen op den Doenenschen weg bij Eerbeek tegen een vrachtauto, waardoor de berijder van hei motorrijwiel zijn stuur kwijtraakte, tegen een boom reed en over den kop sloeg. Zwaar Sewond werden de twee personen opgeno men. Motorfiets over den kop geslagen De berijder zwaar gewond. Zaterdagmiddag ongeveer drie uur is te Apeldoorn in een der bochten op den Atnersfoortschen straatweg een motorfiets °verden kop geslagen. De berijder is in zorg- Wekkenden toestand per ziekenauto overge bracht naar het ziekenhuis. Een visscher uit Breskens heeft in zijn net een mijn opgehaald, die door de Marine uit Vlissingen is gedemonteerd. Van de derde verdieping gevallen Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag te ongeveer zes uur is de 19-jarige P uit de Minahassastraat te Am sterdam, bij het sluiten der luiken van de derde verdieping van een pakhuis aan het Prinseneiland 125, op straat gevallen. Door den Geneeskundigen Dienst is de jongen naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. R. K. Nationale Vereeniging van Geheelonthouders, onder Spoor-, Tram- en Van Gend en Loos- personeel St. Franciscus Bondsdagen Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de afdeeling Rotterdam hield bovenge noemde organisatie Zondag en Maandag te Rotterdam haar Bondsdagen. Traditie getrouw werd deze dag met een H. Mis ingezet, waarna men vanaf dé St. Antonius Abtkerk aan de Jan Kruiffstraat, met ontplooide vaandels en onder de lustige tonen van het muziekkorps der St. Joseph- gezellen van de afdeeling Feijenoord, in op tocht ging naar de St. Josephgezellen Sta- tionsnlein, waar men ongeveer 2 uur arri veerde. Nadat allen in de Schouwburgzaal plaats hadden genomen, opende de Bondsvoorzitter, de heer J. Zeegers uit Utrecht, met den Chr. groet den eersten Bondsdag in Rotterdam. Nadat de secretaris een bericht van ver hindering van den burgemeester van Rotter dam had voorgelezen, verkreeg Pater Tim- mers S.J. het woord. Hij wist in een rijk gedocumenteerde rede, de verderfelijke invloeden der drinkgewoon ten naar voren te brengen. Hierna verkreeg de heer Hedel uit Doetin- chem het woord, die aan de hand der prac- tische evaringen als spoorwegman de geheel onthouding voor al het rijdend personeel op den voorgrond plaatste. De heer Zuidam, voorzitter van de afdee ling Rotterdam verkreeg als gastheer het woord, die ook in propagandistischen geest de beste wenschen van deze Bondsdagen liet uitkomen. Hierna verkreeg de Bondsadviseur het het woord, die zijn korte rede meer baseerde op de jeugd, wier inlijving voor onze bewe ging een levensvraag beteekende. Ook de Hoogeerw. Heer Deken Van Hees- wijk liet zich niet onbetuigd om zijn welkom in Rotterdam, gepaard gaande met de felici tatie van het derde lustrum in een mooie redevoering blijk van te geven. Nog voerden het woord de heer De Vries namens St. Bonifacius en de heer Van Dijk namens het Centraal Hoofdbestuur van St. RaDhaël. Hierna volgde sluiting van het eerste ge deelte. De avondvergadering, eveneens in de Schouwburgzaal aangeboden door de afdee ling Rotterdam had een meer feestelijk ka rakter. Ook de opkomst beantwoorde beter aan zijn doel, zoodat de feestrede van den bonds adviseur pater Patricius een meer propagan distisch karakter kreeg. De gemengde tooneelvereeniging „St. Fran ciscus" kwam voor het voetlicht met het mooie tooneelstuk ,.Van 't Struikelblok", dra matisch spel in vier bedrijven van Herman Nauw. Het slotwoord werd gesproken door den heer Zuydam. Maandag maakten de afgevaardigden een rondvaart door de havens en bezichtigden zij de havens en het vliegterrein. Wederinvoering van de doodstraf? Een adres aan den Minister van Justitie Vanwege de Centrale Synode der Chr. Geref. Kerk is het volgend adres aan den minister van Justitie en aan de beide Ka mers der Staten-Generaal verzonden, ter wijl aan H. M. de Koningin een afschrift werd gezonden: „De Generale Synode enz. neemt de vrij heid onder uw aandacht te brengen, dat, naar den Woorde Gods, hetwelk zeer dui delijk zich in dezen uitspreekt, het in 1872 afschaffen en sinds dien tijd niet weder invoeren van de doodstraf, niet anders moet geacht worden dan een schending van den eisch Gods der Overheid gesteld. Dat afschaffen en afgeschaft laten stelt de Overheid en Natie bij den voortduur schuldig, daar toepassing van de doodstraf, afgedacht van de resultaten eerstelijk is een eisch van het recht Gods, en het afschaf fen en afgeschaft laten zich ook wreekt in het leven onzes volks, waarin moord en doodslag als aan de orde van den dag zijn. Zij roept U in den Naam des Heeren toe, terug te keeren tot het voldoen aan den wil van Hem, naar Wien zoo Overheid als Volk zich hebben te reguleeren. Alleen in den weg der onderhouding van Gods geboden is wezenlijk heil te verwach ten." De werkloosheid en de buiten!- 1 dhc arbeidskrachten Aangedrongen op een spoedige beslissing. Het bestuur van het R.K. Werklieden verbond heeft aan den minister van Arbeid een schrijven gezonden van den volgenden inhoud „In onze Verbondsvergadering van 9 en 10 Juli j.l. werd uiteraard ook de aandacht gewijd aan de huidige economische crisis en de treurige gevolgen, welke deze vooral voor de arbeiders met zich brengt. Bij deze bespreking werd eveneens naar voren gebracht de omstandigheid, dat ter wijl zoovele tienduizenden onzer eigen ar beiders, al dan niet gesteund, werkloos rondloopen, ze het moeten aanzien, dat bui- tenlandsche arbeidskrachten het werk ko- 1' men verrichten, waarvoor onze arbeiders niet in aanmerking komen. En met aan drang verlangde de vergadering van ons terzake ons nogmaals tot Uwe Excellentie te wenden met het verzoek toch maatregelen te overwegen in den geest, als door de Duitsche en (of) de Belgische Regeering toegepast. Den Minister wordt tenslotte verzocht, in deze aangelegenheid spoedig een beslissing te willen nemen. De overbrugging van den Rijn bij Arnhem De gemeenteraad van Arnhem behandelde gisteren het voorstel van B. en W. om mede werking te verleenen bij de overbrugging van den Rijn door een vaste brug ter vervanging van de Schipbrug bij Arnhem overeenkom stig het voorstel der bruggencommissie en wel ter hoogte van de Lauwersgracht. Dit voorstel brengt mee, dat de gemeente in de kosten van de brug, uitgezonderd in die van het eigenlijke bruglichaam, de som van 750.000 gulden zal hebben bij te dragen. Het voorstel wordt aangenomen. Voorts is besloten om bij de Kroon dis pensatie te vragen voor de indijking van den polder van Malburgen, waardoor uitge strekte terreinen voor stadsuitbreiding ten Zuiden van den Rijn beschikbaar zouden komen. Dit voorstel is eveneens aangenomen. Treffende plechtigheid te Zevenkerken Joodsche bekeerling tot Priester gewijd. Zaterdag werd in de Sint Andries Abdij der Paters Benedictijnen te Zevenkerken bij Lophem in de omgeving van Brugge, door Zijn Eminentie den Primaat van België E. J. Kardinaal van Roey, de wijding van hei priesterschap toegediend aan een achttal diakens, waaronder frater Simeon van Tijn, thans Dom Simeon O.S.B., een Nederland- schen Jood. Voor het eerst, zoover na te gaan is, werd daarmede een Nederlander van Joodschen oorsprong tot deze hooge waardigheid vei- heven. Op dit oogenblik zijn er in ons land diverse bekeerde Joden, of beter gezegd, kin deren van bekeerde joden, die op priester studie zijn, maar allen nog in de klassen der humaniora. Er waren verschillende bekende figuren aanwezig, o.a. mevrouw Vornehm uit Ham burg, meer bekend onder haar meisjesnaam Francisca van Leer, eveneens een Nederlanö- sche bekeerlinge uit het Jodendom, eens een der actieve figuren uit de Amitiés d'Israël. Ontroerend was voorts de aanwezigheid van Père Pius Mortana, kanunnik van St. Jan van Lateranen uit Rome, die thans te Luik vertoeft. Père Pius is eveneens van joodsche afkomst. Namens de joodsche bekeerlingen werd aan Dom Simeon, bij gelegenheid van zijn H. Priesterwijding een geschenk overhandigd, door een der hunnen. Het geschenk bestaat uit een tweetal handgehamerde tinnen al taarkandelaars, werk van den Woerdenschen edelsmid Jan Kriege. Een inscriptie vermeldt: Aan Dom Simeon O.S.B., van de kinderen Christi uit het oude volk in Nederland, bij zijn H. Priesterwijding, Sint Jacobus, A.D. MCMXXXI. Dadelijk na de priesterwijding reikte de neomist de H. Communie uit aan zijn broe der uit het oude volk, die met dit geschenk was afgevaardigd. De eerste maal, dat hij het Engelenbrood in zijn gewijde vingers nemen mocht, genoot deze jood het voorrecht, het Corpus Christi over te reiken aan een kind van zijn eigen ras en volk. Het was een moment, dat allen diep ontroerde. In den refter van de historische Sint An dries 'Abdij zaten dien middag, aan het di ner, met Zijn Eminentie den Kardinaal ka tholieken aan uit alle groote wereldgodsdien sten: joden, hindoes, mohammedanen, pro testanten. Deze wijding was een historiscn oogenblik voor het Nederlandsche katholicis me, dat zonder gerucht of vertoon passeerde. Het catapult-vliegtuig van de „Europa" boven Schiphol Snelle postverbinding met Amerika Gisteren in den namiddag tegen half zes verscheen boven de Amsterdamsche lucht haven Schiphol een watervliegtuig, dat een maal zeer laag over het veld cirkelde, een postzak afwierp op het platform voor het stationsgebouw en toen in Oostelijke rich ting verdween. Het was de D. 1919, bij insiders bekend als het catapultvliegtuig van den Norddeutschen Lloyd, dat gebruikt wordt om een snellere postverbinding tot stand te brengen tus- schen Europa en Amerika voor de mail, die aan boord van de „Bremen" of de „Europa" wordt vervoerd. De D. 1919 was gisteren morgen te 7.30 uur van boord van de „Euro pa" „afgeschoten", toen het schip zich 73 mijl ten Westen van Bishop Rock, de uiter ste Zuid-Westelijke punt van Engeland, na bij Lands End, bevond. Het vliegtuig, dat alle voor Europa bestemde post van de „Eu ropa" aan boord had, landde tegen den mid dag te Southampton en gaf daar de voor Engeland bestemde mail af. Te half zes werd boven Schiphol de voor Nederland bestemde mail afgeworpen, waarna de piloot zijn vlucht voortzette om nog gisterenavond Bre merhaven te bereiken met de voor Duitsch- land bestemde mail. De afgeworpen post zou voor het over- groote deel hedenochtend in de eerste be stelling worden opgenomen. Het vervoer per catapultvliegtuig beteekent een bespoediging in de bestelling van twee k drie dagen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAN HUIJGENS (thuisr.) 25 Juli van Port Said. POLLAU TELLO (thuisr.) 26 Juli v. Port Said. SALABANGKA (uitr.) 25 Juli van Antwer pen. SINGKEP (thuisr.) 25 Juli te Londen. TALISSE (thuisr.) 26 Juli te Marseille. KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND (uitr.) 25 Juli Ouessant gep. EEMLAND (thuisr.) 26 Juli nam. 10 u. Ouessant gepas.; 28 Juli 's avonds 7 uur te IJmuiden verwacht. ORANIA (thuisr.) 26 Juli Fernando Noron- ha gep. ZEELANDIA 26 Juli v. Zuid-Amerika te Amsterdam. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON, 26 Juli v. Amst. n. Hamb. Bob is een alleraardigst kereltje van vijf jaar, dat door zijn ouders, meer dan goed voor hem is, verwend wordt. Geen wonder, dat hij zich overal het middelpunt voelt. Maar zijn heele persoontje is er ook naar, hem lief te hebben, te vertroetelen, want wanneer de groote, blauwe kinderoogen zoo vragend en droomend de wereld inkijken wanneer het rozige mondje zich tot een lachje of verbazing opent, dan moet men het kleine baasje liefhebben. Bijzonder grappig en angstig is Bob ech ter, als hij iets uitgevoerd heeft. Dan somt hij naar zijn moeder en drukt zich zoo :ang tegen haar aan... zwijgend en met groot verlangen in de mooie oogen.... dat zij ten slotte vraagt. „Nu. Bob, wat heb je nu weer uitgevoerd?" En dan vertelt Bod haar biuteng-woon uitvoerig en in volle waarheid zijn laats'e guitenstreek. De ouders beleven haast iederen dag nieuwe verrassingen met den jongen, want hl] is buitengewoon levendig, zoodat er bijna iederen dag iets „gebeurt". Nu eens is net een stuk speelgoed, dat gebroken wordt, dan weer heeft hij een speelkameraadje g'sla- gen, omdat deze zich niet gedwee genoeg naar zijn bevelen schikte, weer een anderen keer heeft hij een streek uitgehaald met de zwarte huiskatkortom, hij zorgt altijd voor afwisseling en.... werk. Zijn moeder moet een groot gedeelte van haar vrijen tijd voor het aanhooren van Bob's biechten en het verstellen van gescheurde broeken en kousen, vrijhouden. Anders speelt zij het niet klaar. Nu woont een verdieping lager dan Bob's ouders een lief meisje van 4 jaar, Rose Ma rie genaamd, met wie Bob een innige vriendschap gesloten heeft. Nu was het de verjaardag van Rose Marie en Bob zou gaan feliciteeren. Hij werd ook heel officieel op de koffie uitgenoodigd door de ouders van Rose Marie. Nu staat hij voor zijn moeder, heeft zijn beste pakje aande jongen maakt een echt frisschen indruk.... de wangetjes stra len formeel van opwinding tegen het feest en in den eenen arm houdt hij krampachtig een groote pop geklemd, die hij de kleine Rose Marie cadeau moet geven. Met een ernstig, haast officieel gezicht trekt hij ein delijk af om te gaan feliciteeren. Beneden wordt hij met juichkreten ont vangen. Rond de kleine jarige zitten alle vriendinnen van 4 tot 7 jaar, enkel meis jes, zooals Bob reeds inwendig boos bij zich zelf opmerkt. De pop maakte grooten indruk en nadat allen haar voldoende bewonderd hebben, wordt zij op een eereplaats op de tafel met cadeaux gezet. Nu komt de hoofdzaak: de koffietafel. Bob proeft als een kenner van de koekjes en neemt hier en daar een stuk je bij wijze van proef, tot de moeder van Rose Marie hem zachtjes op het onbehoor lijke van zijn gedrag wijst. Maar Bob stoort er zich weinig aan. Hij denkt bij zichzelf: „Wat zijn die menschen toch gierig. Het is toch eigenlijk hetzelfde, of ik nu al een beetje eet, of strakjes des te meerDe groote menschen kunnen al tijd zoo dom doen!" Zoo filosofeerend gaat hij naar de tafel, en steekt, geheel in gedachten verzonken, een praline in den mond. terwijl hij met halfsamengeknepen oogen proeft, wat er binnen in zit. Bob heeft van de koffietafel zooveel mo gelijk koekjes en andere lekkernijen naar binnengewerkt en staat nu op, om wat be weging te nemen. De meisjes doen allerlei spelletjes onder elkander, maar vragen niet of Bob meedoet. Bob voelt zich natuurlijk zeer gekwetst, ofschoon hij het eigenlijk beneden zijn mannelijke waardigheid ge acht zou hebben, met meisjes te spelen, wanneer men hem dat zou vragen. Nu voel de hij zich echter zeer verwaarloosd.... Een tijdje dacht hij na, wat hij nu wel doen zou. Dan maakt hij gebruik van een onbewaakt oogenblik, pakt met snelle greep de groote pop, die hij voor Rose Marie mee gebracht had, weer van de tafel, klemt ze onder den arm en verdwijnt ongemerkt uit de woning en stapt als een trotsche Indiaan de trap op naar de woning van zijn ouders. Zijn moeder ontvangt hem met de groot ste verbazing. Bob merkt echter terloops op: Ze willen niet eens met me spelen en voor het beetje koekjes hoeven we niet zoo'n groote pop te geven!" En hij begon zelf een verstandig gesprek met Bettie, het poppenkind. ASTREA 24 Juli v. N. York n. Curasao Venezuela. AURORA 26 Juli v. Bari n. Catania. BAARN (thuisr.) 27 Juli te Taltal ver wacht. BARNEVELD 26 Juli v. Antw. te Amst. BOSKOOP 25 Juli v. Cristobal n. Curasao. CLIO 26 Juli v. Malta n. Piraeus. COSTA RICA 86 Juli v. Hamb. te Amst. DEUCALION 25 Juli v. Ritt. n. Gibraltar. DOROS 27 Juli v. Cartagena te Amst. ERATO, Amst.-Odense, 26 Juli KielHolte- nau gep. FAUNA 26 Juli v. Setubal te Cadix. GANYMEDES 25 Juli v. Malta n. Algiers. HEBE, Lissabon—Amht, pass. 26 Juli 3 u. 35 n.m. Ouessant. HELDER (uitr.) 26 Juli v. Ponta Delgada n. Curasao. HERCULES 26 Juli v. Salonica te Smyrna. HERMES 25 Juli v. Stamboel te Bourgas. ILOS 25 Juli v. Bilbao te Santander. IRIS, Stettin—Amst., pass. 26 Juli 2 u. 55 m. n.m. Brunsbuttel. JASON (thuisr.) pass. 25 Juli Vlissingen. MINERVA 25 Juli v. Rotterdam n. Algiers. NEREUS 25 Juli te en v. Kopenh. n. Danzig. NICKERIE (thuisr.) 28 Juli 3 u. n.m. te Havre verwacht. ODYSSEUS 27 Juli v. Odense te Amst. ORESTES 25 Juli te en v. Callao naar Aarica. PERSEUS, Amst.—Kopenh., pass. 26 Juli KielHoltenau. SATURNUS, Malaga-Cadix, pass. 25 Juli Gibralt. SIMON BOLIVAR (thuisr.) 27 Juli 4 u. n.m. v. Havre, wordt 28 Juli ca. 2 u. 's middags te IJmuiden verwacht. TELAMON, 26 Juli v. Cvta Vecchia te Napels. TRAJANUS 25 Juli te en v. Melilia n. Al- meria 26 Juli te Almeria. TRITON 26 Juli v. Barcelona te Genua. ULYSSES, 26 Juli v. Algiers te Antw. ZEUS 27 Juli v. Hamb. te Amst. HOLLAND—AFRIKA LUN KLIPFONTEIN (thuisr.) 25 Juli v. Port Said n. Genua. NIJKERK 26 Juli v. Durban n. East Lon don. RIETFONTEIN (thuisr.) 27 Juli te Sout hampton; vertrekt nam. 5 u. n. Du ink. WAALSKERK (uitr.) 27 Juli te Durban. WISSELKERK (thuisr.) 27 Juli te Ham burg; vertrekt 27 Juli middernacht n. Amst. HOLLAND-AMERIKA-LIJN 25 GROOTENDIK, Rott. n. New-Orleans Juli te Havana. LOCHGOIL 24 Juli v. Rott. te Los Angeles. MAASDAM, New-Orleans n. Rott. 26 Juli v. Coruna. NEBRASKA 24 Juli v. Tacoma n. Rott. STATENDAM 25 Juli v. New York te Rott. VOLENDAM, Rott. n. New York, 25 Juli nam. v. Southampton. HOLLAND—AUSTRALIË-LIJN TAWALI (uir.) 25 Juli te Bombay. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LÏJN STREEFKERK (thuisr.) 25 Juli van Al giers. HOLLAND—OOST-AZIË-LIJN BILLITON (uitr.) 26 Juli te Yokohama'. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN MAASKERK 26 Juli van Hamburg te Am sterdam. JAVA—NEW YORK-LIJN BURGERDIJK, New York naar Java, 25 Juli Kaap Guadafui gep. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (thuisr.) 25 Juli Gibraltar gep. INDRAPOERA (uitr.) 26 Juli Kaap del Ar- mi gep. KOTA NOPAN (uitr.) 26 Juli Ouessant gepasseerd. KOTA RADJA (uitr.) 25 Juli Malta gep. SIBAJAK (uitr.) 27 Juli te Beiawan, ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LUN ALGORAB 27 Juli van Hamburg te Rot terdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ALCINOUS, Batavia naar Amsterdam, pass. 26 Juli Perim. MARON 26 Juli van Bremen te Amster dam. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 25 Juli van Genua te Napels. JONGE JACOBUS, Carthagena naar Lon den, 25 Juli Gibraltar gep. HOLLAND-AMERIKA-LIJN DAMSTERDIJK, Pacifick naar Lonoden Rotterdam, 25 Juli van Southampton. HOLLAND—BRITSCH-INDIË-LIJN KOUDEKERK (thuisr.) 26 Juli te Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD PATRIA (thuisr.) pass 27 Juli v.m. 4 uur Finisterre; 25 Juli nam. 7 uur te Cowes en 29 Juli 's middags 12 uur te Rotterdam ver wacht. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BOEKELO 25 Juli van Himangon naar Reisbeschrijving IV 28 Juli. De bruine Harz-koeien, die mij iederen ochtend wekken met hun veeltonig belgelui als zij door de smalle straten van het dorp naar de bergwei trekken (en om deze mu ziek den naam hebben gekregen van de „Hanenkleer Damenkapelle") hebben van ochtend heel vroeg hun werk gedaan. Ik heb ons ontbijt laten serveeren op het zon beschenen balcon, dat bij onze kamer be hoort en ben toen naar den kapper gewan deld. Daar wachtte mij een interessant och tendpraatje met den jeugdigen bediende. Dat plan van president Hoover is niets dan 'n groote Amerikaansche bluf, zeide hij. En daar moeten wij het slachtoffer van worden! Schwindel meneer, oplichterij. Spe culaties van het bankkapitaal; wordt tóch niks, doorgestoken kaart Ik was eenigszins verbaasd over dezen dollen uitval, want ik had hem niets ge vraagd. In mijn hals alsjeblieft opscheren, zeide ik. Zoo'n gemeenheid. 1st doch klar. De groote heeren weten het wel. Maar wij?.... Wacht maar. Een kind kan dat spel door zien. Glad verkeerd om daar op in te gaan. Blödsinn! Ik bedoel, kijk eens hier, deze bedragen zijn krankzinnig. En überhaupt. Ik kan niet zeggen, dat het me alles even duidelijk is. Past u op onder m'n neus? Quatsch. Engeland! Ja, Engeland is 't al lang goed. Ich meine MacDonald der ist doch Marxist. Nah, und Frankreich halt sich nur so. Ha, economisch wereldherstel' Hoover? Die heeft zijn eigen belangen in DuitschlandUnd auch wenn es nicht so wareOnzin. Uns macht keiner etwas vor! Wij hebben gelukkig Hitier! Uitstel? Afstel! Een jaar, dat geeft niets. En daar vliegt onze regeering in! Diese Quatsch - köpfe. Nee, eens en nooit weer! Wij moeten zelf ons lot in handen nemen! Amerika, dat is Shylock! Mag ik wat vinaigre? En überhaupt, ik bedoel, hoe durft iemand met zoo'n leugenachtig voorstel op de proppen komen. Misleidend, van het begin tot T eind. U hoeft mij niets te ver tellen. Ik heb er alles van gelezen in den „Beobachter". Goddank hebben wij een krant van treudeutsche Gesinnung. Bij u in Holland is men er toch zeker ook niet in gevlogen? Amerika, spuck' dreimal aus. En ik heb er alweer het leven van afge bracht. Men zegt dat ze niet gevaarlijk zijn. Toch lijkt het me waaghalzerij, zulken men schen een mes in handen te geven. MEEUW ms. 21 Juli van Aalborg te Me mel. NIJVERDAL 22 Juli van Veste ras naar Danzig. OLDAMBT, ms., 24 Juli van Skelleftea naar Newryto. RUURLO 25 Juli van Archangel naar Barrow i. Fumess. ALBIREO 25 Juli Ouessant gep., La Plata naar Hamburg. ALBLASSERDAM 27 Juli Holtenau gep., Rotterdam naar Riga. ALBATROS 24 Juli van Rotterdam te Hamburg. BERNHARD, ms., 24 Juli van Grimsby te Hamburg. BEURSPLEIN 26 Juli St. Vincent gep., San Nicolas naar Las Palmas v. o. CALANDPLEIN 27 Juli 440 mijl Westelijk van Scilly, Wabana naar Rotterdam. GALGEATER 26 Juli Las Palmas gep., Rosario naar Rotterdam. GESINE, ms., 24 Juli van Grimberg te Hamburg. DUIVENDRECHT 26 Juli van Baltimore te Londen. EMMAPLEIN 25 Juli van Stamboul te Od6SS8i. FLYING SCOTSMAN 25 Juli van Skive te Sör. FLYING NORSEMAN 25 Juli van Gent naar Koningsbergen. KATWIJK 25 Juli van Hamburg naar Antwerpen. MAASHAVEN 25 Juli Honnigsvaag gep., Rotterdam naar Archangel. MARIA ELISABETH m.s., 25 Juli van Esbjerg te Hamburg. MARIA STELLA, m.s., 25 Juli van Hum- lebaek te Holtenau. MIJDRECHT 26 Juli van Gravesend naar Constanz NOORDSTER ms., 25 Juli van Stettin te Holtenau. OUDEWATER 25 Juli van Las Palmas, San Lorenzo naar Antwerpen. PARKLAAN 25 Juli van Rosario te B.'- Ayres. PROCYON 25 Juli van Rotterdam te Ar changel. SIRRAL 26 Juli van Archangel n. IJmui den v. o. TARA 24 Juli Kaap Frio gep., Antwerpen naar Montevideo TELA 26 Juli Finisterre gep., Oran naar Rotterdam. TRIO, m.s., 25 Juli van Humlebacek te Holtenau. s. 459. Des morgens vroeg werd met sport begonnen, Ook de aap bokste graag mee. Dat hield de spieren flink en krachtig, Bfj zoo'n langen tocht op zee. De orang oetang kon heel goed boksen. Hij bokste zijn partijtje wel, Hij gaf geen kamp, want alle knepen, Kende hij van dit vuistenspel. 460. Eindelijk kwam men hongerig, dorstig. Aan een groote breede kreek. Aan een steenachtige oever van land, Dit wel een eiland leek. Hier werd de schuit vastgebonden, Hier legde men eindelijk aan, En de arme blanken werden gedwongen. Uit de schuit aan land te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7