f250. t f750.- f125. f50. f40. DE STRIJD TEGEN DE KATHOLIEKE ACTIE EN DE VERZOENING J. H. KRUL Jr. BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit twee bladen WOENSDAG 29 JULI 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17830 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET UNGEVAL Een Vlaamsche dienst weigeraar veroordeeld Liet de Paus zich door Mussolini misleiden Frankrijk's crediet aan Engeland Geen gunstig oordeel Groote boschbrand bij Nice Een middel tegen kanker? i VOORNAAMSTE cLCIEUWS Weer een brand op het Nederlandsche terrein te Vincennes Door onvoorzichtigheid van een rooker Het petitionnement Het Spaansche landsbestuur De Ontwapening Dr. EuweCapablanca J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT U wenscht een goed adres voor BRANDSTOFFEN? De Pooltocht van den Zeppelin Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Tsini tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I UUwU»" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide ooger bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet ol een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm ii verlies van 'n anderen vinger Een twijfel welke al sinds langeren tijd en vooral in de gespannen verhouding der laat ste maanden herhaaldelijk gefluisterd is, en thans door de Paus-zelven, in Zijn rede van 31 Mei en in den Zendbrief over de Katho lieke Actie, twee malen achtereen werd uit gesproken, is, een beetje ondiplomatiek ge zegd, deze: „Heeft Mussolini den Paus en Diens vori- gen Secretaris van Staat, Z. Em. Kard. Gas parri, misschien ook een rad voor de oogen gedraaid? Zijn de Paus en Zijn raadgevers er eigenlijk niet ingeloopen?" Z. H. Paus Pius XI heeft die vraag voor zien en reeds in Zijn rede voor de Pastoors van Rome, waarmee Hij in den morgen van 11 Februari 1929 de Overeenkomst van La- teranen, op hetzelfde oogenblik dat deze -door Kard. Gasparri en Mussolini ondertee- kend werd, aankondigde en het standpunt uiteenzette, dat van Vaticaansche zijde bij de onderhandelingen had voorgezeten, heeft Hij er op geantwoord. „Er zullen er zijn, die vinden dat Wij te veel hebben gevraagd, zooals ook zij niet zul len ontbreken die meenen dat Wij te weinig vroegen. En om dan aan deze laatsten, die ongetwijfeld het talrijkst zullen zijn, het al lereerst te antwoorden Zoo begon de H. Vader een lange verkla ring van Zijn opvatting welke in groote lij nen aldus kan worden samengevat: De scheiding van Kerk en Staat in Italië liet sinds XX September 1870 dit land als het ware aan zichzelf over met al de gevol gen, welke „thans een smartelijke ondervin ding van bijna zestig jaren zijn". Toen de gelegenheid zich voordeed om aan de Ro- meinsche kwestie een einde te maken, meende de Paus deze niet voorbij te mogen laten gaan, mits behouden kon worden „wat het hoogst noodzakelijk is om de vrije en on afhankelijke uitoefening te waarborgen van Onze Goddelijke Zending". Dit hoogst noodzakelijke was een minimum van gebied, de Stad van het Valicaan, omdat souvereiniteit ondenkbaar is zonder een ter ritorium waarop zij wordt uitgeoefend, en een wederzijdsche overeenkomst, het Con cordaat, waarin alle rechten en plichten van Kerk en Staat duidelijk omschreven staan. Mussolini verklaarde zich bereid om aan de eischen van het Vaticaan te voldoen, vroeg en verkreeg den vrede, en de Paus kon „Italië aan God en God aan Italië" teruggeven. Het zijn 's Pausen eigen woorden, dat de verzoening een aangelegenheid was welke uitsluitend het Vaticaan en Italië aanging en welke in elk gevai alleen door gemeenschap pelijk overleg tusschen den Paus er. de Re geering van Rome op een redelijke wijze tot stand kon worden gebracht. Maar aan den anderen kant is de Overeenkomst van Late- ranen geen geloofspunt en het kan, óók om den ernst der zaak, niet veel verwondering baren, dat de groote buitenwereld niet zuinig was met gedachten en meeningen welke laten we het eerlijk toegeven dikwijls niet gunstig waren. Voor Italië's wil om door eerherstel de her innering aan het gepleegde onrecht uit te wisschen zoowel als voor de door den Paus betoonde overgroote vergevingsgezindheid, had men, althans waar godsdiensthaat den blik niet vertroebelde een diep ontzag. Dit stellen wij voorop, zooals liet overal voorop gesteld werd. Maar de vorm! De Paus had zich verzoend met Mussolini en zijn fascisme! En bovenal: de Paus had de grooten inzet van den strijd, de wereld lijke macht, opgegeven! Voor wie zonder vooringenomenheid is, springt de onhoudbaarheid van de eerste opwerping dadelijk in het oog. In Italië is er geen andere door der> Koning aangestelde en erkende regeering dan die van Mussolini, en het Vaticaan dat beslist onpartijdig staat tegenover den regeeringsvorm waaraan een land zich wenscht te onderwerpen, zou die onpartijdigheid mosten opgeven om te kun nen weigeren met een fascistische regeerlng in onderhandeling te treden. Dat Mussolini kans zag om zijn prestige door de oplossing der Romeinsche kwestie te vergrooten, kon het Vaticaan volkomen onverschillig zijn, daar hij niet meer kreeg dan hij eerlijk ver diend had. En van eenige door den H. Stoel betoonde voorkeur ten opzichte van een partij was ook al geen sprake, daar Cavour, Nitti, Crispi. Giolitti en de Facta met een andere politiek dezelfde voordeelen voor hun partijen hadden kunnen behalen. Nog vóór den aan vang der officieele onderhandelingen nam Kard. Gasparri voorts door zijn bekende „vijf punten" alle maatregelen welke hij nemen kon, om de waarborg te hebben dat de ver zoening zou plaats hebben, niét met het fas cisme, maar met Italië en het Italiaansche volk, volgens de Italiaansche wet en volgens de normen van het internationaal recht. De tweede opwerpmg, dat namelijk de Paus den inzet van den strijd, de wereldlijke macht, zou hebben opgegeven, lijkt veel ster ker, en wanneer zij evenals de eerste on houdbaar is, dan spreekt zulks zeker niet van zelf. Van den buitenkant bekeken immers ko men de feiten hierop neer: Italië drong met geweld het pauselijk gebied binnen en nam dit in bezit. Bij wijze van protest trok Pius IX z.g. zich terug in de Vaticaansche Ge vangenschap en weigerde elk aanbod tot ver zoening waarin het volledig herstel van den ouden toestand niet begrepen was. Zestig jaren lang volgden de Pausen deze gedrags lijn. Thans teekende Pius XI den vrede en de eischen welke Hij stelde, waren milder dan wat Italië reeds in 1871 door middel der garantiewet spontaan had aangeboden. Om zoo te kunnen denken, moet men wel zooals wij vooropstelden de zaak van den buitenkant bekijken. Eén punt toch ziet men bü deze beschouwing over het hoofd en dit is juist het belangrijkste; de garantiewet en alle andere voorstellen tot verzoening, waaraan die voorbije tijd zoo rijk was, boden wél een grooter grondgebied dan de huidige Stad van het Vaticaan, en ook meer geld dan de 225 miljoen gulden der financleele overeenkomst; maar dit grootere gebied zou eigendom van den staat zijn, waarover de H. Stoel slechts beschikken kon, en dit grooter bedrag aan geld zou geen herstel zijn voor wat er geroofd is, maar een uitkeering van den staat aan de geestelijkheid en een brok staatszorg voor het godsdienstig welzijn van het volk; de pauselijke souvereiniteit waar voor het gebied alleen maar middel en geen doel is, de pauselijke souvereiniteit welke in wezen de eenige inzet van den strijd was, deze pauselijke souvereiniteit welke door de 44 H.A. der Stad van het Vaticaan niet min der krachtig geschraagd wordt dan door heel Midden-Italië van Pésaro tot Terracina toe, heeft Italië van 1870 af hardnekkig gewei gerd te erkennen. Maar hiermee is natuurlijk het feit niet weg gepraat, dat Italië vrijwel zonder eenlg offer de wettige eigenares werd van wat zoo lang onrechtmatig verkregen en betwist eigendom was, en dat de nachtmerrie van zoovele regeeringen, de oplossing der Ro meinsche kwestie, practisch bleek neer te komen op een formaliteit. En hier zijn we dan beland op het terrein der „anti-Concilia- toristi", de onverzoenlijken, die in Italië bijna een partij vormen. De Paus heeft, als gezegd, de verzoening tot een particuliere aangelegenheid verklaard tusschen het Vaticaan en Italië, waarin na mens den H. Stoel Hij en Hij alleen de alge- heele bevoegdheid tot beslissen had. De toe stand van de Kerk in Italië maakte een op lossing meer dan oogenblikkelijk noodzake lijk en de eerste gelegenheid welke zich voor deed, nam Hij aan. Voor Katholieken en vooral voor niet- Italiaansche en dus geen belang hebbende Katholieken, kan het niet moeilijk zijn de zaak dan verder maar aan den H. Vader over te laten, doch misschien is net goed hier nog een paar van die doodnuchtere, in het bui tenland veel te weinig begrepen feiten aan toe te voegen. De beweging om alle Italianen tot één volk te maken en alle deelen van Italië onder één regeering te vereenigen, was spontaan en hoe er allerlei aan de Kerk vijandige stroo mingen ook hun voordeel mee hebben ge daan, haar doel heeft, ze nooit een oogenblik uit het oog verloren. Het streven heeft aan vankelijk bestaan om het vereenigde Italië te stellen onder den scepter van den Paus. Toen dit onmogelijk bleek doordal noch de Paus-zelf, noch de emerderheid van het volk zulks wenschte, was bet een uitgemaakts zaak, dat de eenheidsbeweging, zoo al niet wezenlijk dan toch feitelijk, tegen de wereld lijke macht van den Paus gencht zou zijn. Italië was nu één en had Rome tot hoofd stad. Men kan gerust probeeren dit te be strijden of te loochenen, maar wie dit bij onderhandelingen voor de oplossing der Ro meinsche kwestie niet ais een onwrikbaar feit aanvaardde, stond buiten de werkelijk heid en was een dwaas zoo hü van zijn be moeiingen eenig resultaat verwachtte. Zestig jaren van een totalen ommekeer op heel de wereld hadden de teruggave van ongeveer de helft van het Apennijnsch Schiereiland aan den H. Stoel niet alleen ongewenscht, maar ook beslist onmogelijk gemaakt. De regeering kon het niet en het Vaticaan wilde het niet. De ondervinding zeide hoe moeilijk en hoe bijna ondoenlijk het was, ook voor een regee ring van goeden wil, om het vraagstuk op te lossen Mussolini kon het en bood het aan. En om dan maar zou louter menschelijk en nuchter door te praten: Zou het in de toekomst niet telkens moeilijker worden? En is het niet waarschijnlijk dat, wanneer het fascisme eens valt, ook een uiterst linksche regeering die poovere 44 H. A. gronden met rust zal laten, al was het alleen maar om het prestige? Want men houde er rekening mee, dat het makkelijker is om af te breken dan om op te bouwen, en niemand heeft nog een an dere, betere, voor verwezenlijking vatbare manier van verzoening aan de hana gedaan. En men kan den loop der geschiedenis en vooral den vorm daarvan nóg zoo betreuren, er aan veranderen kan men niets! Maarde vervolging van de Katholieke Actie? En die relletjes! Wij stellen voorop dat dit, gewoonlijk het zwaarst bedoelde argument tegen de Twee maanden militaire gevangenisstraf Dinsdag is voor den krijgsraad te Antwer pen de zaak behandeld van Lode van Dyck, den milicien, die dienst weigerde, omdat hij meent als Vlaming geen plichten te hebben tegenover Belgi6, dat den Vlamingen nog steeds hun rechten onthoudt. De auditeur-militair Verhoeven zag in deze zaak niets anders dan een geval van desertie, gekenmerkt door voorbedachte rade. Hij vroeg den krijgsraad, naar het „Hbd." meldt, twee maanden militaire' gevangenis toe te passen. Mr. van Dieren, de verdediger, betwistte dat hier van desertie sprake kan zijn, daar de beklaagde nooit onder de wapens was. Hij wees op de diepere gemoedsgronden, die be klaagde tot dienstweigering aanspoorden. Het geldt een geval van gewetensvrijheid. Pleiter beriep zich op een wetsbepaling, die zegt dat niemand gestraft mag worden wanneer hij handelde onder den drang van omstandig heden, waaraan hij geen weerstand kon bie den. Een straf toekennen aan Van Dyck, al dus pleiter, zou hem doen stijgen in de ge negenheid van het publiek, dat 85.000 stem men uitbracht op Borms, toen deze nog ge kerkerd was. Een kort, maar vinnig debat had hierop plaats tusschen den auditeur en den verdedi ger. De rechtbank zal later uitspraak doen. Toen Van Dyck werd weggeleid, werd hij in de publieke omheining toegejuicht. Het publiek zong de „Vlaamsche Leeuw" bij het verlaten der zaal. 's Middags beraadslaagde de krijgsraad op nieuw en veroordeelde Van Dyck tot twee maanden militaire gevangenis. Ditmaal bleef het publiek rustig. 47 soldaten gedood Bij een aardverschuiving Naar uit Athene wordt gemeld, werden 47 soldaten bij een aardverschuiving tijdens den bouw van verdedigingswerken aan de Zuid- Slavisch-Albaneesche grens gedood. De werkzaamheden werden onder leiding van een Italiaansche firma uitgevoerd. De meeningen in de Engelsche pers om trent den aard van het Fransche crediet van 20 millioen pond sterling voor de Bank van Engeland, loopen nogal uiteen. De „Daily Telegraph" verklaart te heb ben vernomen, dat tijdens de onderhandelin gen verschillende moeilijkheden zijn gerezen, Terwijl de Bank van Frankrijk bereid is tot een overeenkomst, zouden er moeilijkheden gerezen zijn tusschen den gouverneur van de Bank van Engeland, Montague Norman én den kanselier van de schatkist, Snowden, die zou hebben verklaard, dat hij het crediet niet noodzakelijk acht. Een bevestiging voor de juistheid van deze mededeelingen meent men te zien in een ar tikel van de nauw aan de regeering verwante „Daily Herald", dat zich scherp keert tegen de bewering, dat Engeland hulp noodig zou hebben om aan zijn internationale verplich tingen te voldoen. De Bank van Engeland heeft noch om hulp gevraagd, noch ondersteuning noodig'. Wan neer zich een Fransch syndicaat heeft ge vormd, om weer ruim 25 millioen pond ster ling in Engeland te investeeren, dan is hier tegenover de City van meening, dat dit geld beter in Parijs kan blijven. De poging om het Engelsche crediet te schaden, door eerst geld uit Londen terug te trekken en het dan weer als crediet er heen te zenden, heeft in de City groote ontstemming gewekt en de Franschen vergissen zich, als zij gelooven, door hun geruchten het Engelsche crediet te kunnen intimideeren. Het doen mislukken van de Londensche conferentie en de Fran sche houding ten aanzien van de ontwape ning zijn pogingen, om Amerika teleur te stellen en te irriteeren, ten einde uit te lok ken dat de Vereenigde Staten zich weer zul len terugtrekken in hun vroegere geïsoleerde positie, waardoor Fr ankrijk in Europa de handen vrij zou krijgen. In een tobbe met heet water gevallen Te Tiet jerk (Fr.) viel een 4-jarig knaapje van den heer S. B. in een tobbe met heet water en overleed aan de bekomen brand wonden. Over een front van 6 K.M. lengte In de nabijheid van Nice is gisteren een groote boschbrand uitgebroken, die een reusachtigen omvang heeft aangenomen en het dorp Thorens bedreigt. De brandweer uit de geheele omgeving, 300 soldaten en een bataljon jagers trach ten tevergeefs het vuur tegen te houden. Tegen middernacht was de toestand zoo, dat het vuur over een front van 6 K.M. lengte -langzaam voortkroop. Uit Nice wordt dringend hulp verzocht. overeenkomst van Lateranen, goed be schouwd, heelemaal geen argument is. Een korte beschouwing zuilen wij er een anderen keer aan wijden. JAN HOEK, Als het soms vandaag weer regent, Wees dan nog geen pessimist. In een slechte weer-voorspelling Heeft men zich ook vaak vergist. Eens toch moet de zomer kc»nen En misschien wei komt mj nu. Zij het dan in regenjasje, Met een natte paraplu! Denk maar zoo: het is vacantie. Ook al is het weer wat nat. Heerschte er een hittegolfje, Wel, dan was het ook niet dót! 't Is vacantie! dat wil zeggen, Dat je vrij bent als een visch. Visschen spart'len graag in water, Zeg eens, dat dit niet zoq is! Al wat school heet, is verlaten En je kijkt geen boek meer én. Hoogstens zit je te genieten Van een spannenden roman! Slijt je soms je kostbaar leven Ergens op een saai kantoor, Och, vergeet dan nu die droogheid, 't Is daar toch vacantie voor! Denk niet aan je schrijfmachine Of je rekening-courant. Praat en denk niet «'an malaise, Zet nu ailes maar aan kant. En geniet van je vacantie, Doe en zit en lig maar lui. Laat je vreugde niet verdrogen, Simpel door een.... regenbul! MARTIN BERDEN. De schade gelukkig gering Een onvoorzichtig rooker had, naar Havas gisteravond uit Parijs seinde, bijna weer een catastrophe op de Nederlandsche afdeeling der Koloniale Tentoonstelling te Vincennes teweeg gebracht. Ten gevolge van zijn onoplettendheid vatten gistermiddag omstreeks 4 uur eenige houtstapels vlam, welke op het terrein der werkzaamheden voor den herbouw van ons paviljoen opgetast stonden. Door onmiddel lijk krachtig ingrijpen wist men gelukkig echter een emstigen brand te voorkomen en bleef het incident beperkt tot eenige schade aan 't opgeslagen hout. Nader wordt gemeld: Het brandje behoeft volstrekt geen reden tot ongerustheid te geven. Het deed zich voor in het Bataksche huis, dat onlangs door het Koloniaal Instituut te Amsterdam afgezonden werd. Toen men het gisteren te bestemder plaatse Wilde brengen, «sloeg er een hooge vlam uit. Terstond werden de biuschmiddelen van het Nederlandsche comité in werking gesteld. Ook is de brand weer van de tentoonstelling gewaarschuwd Toen deze aanrukte, was het vuurtje groo- tendeels gedoofd. Het huisje is beschadigd, maar men hoopt het nog te kunnen gebrui ken. In geen geval zal de bouw van het paviljoen hierdoor vertraagd worden. Vrouw te Herkenbosch in brand geraakt Het slachtoffer overleden Maandagmiddag omstreeks vijf uur is de 40-jarige echtgenoot van den parfumfabri kant J. Menten te Herkenbosch levend ver brand. Bij het koken van de wasch vulde de vrouw de kachel op met dennenappels, waarbij haar kleeren in brand geraakten De heer Menten, die zich in den kelder be vond, kwam op het gegil der vrouw in de keuken en bracht haar onmiddellijk naar buiten. Op het hulpgeroep kwamen eenige buren met dekens toegesneld, waarmede het is gelukt de vlammen te dooven. De kleeren, aldus meldt de „Tel.", waren het slachtoffer nagenoeg geheel van het lichaam gebrand. In deerniswekkender, toestand werd de vrouw, moeder van acht kinderen, naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht, waar zij gisterenmorgen aan de bekomen verwon dingen is overleden. De echtgenoot moest zich onder geneeskundige behandeling stel len, aangezien hij vrij ernstige brandwonden aan de beide handen had opgeloopen. De politie stelt een onoerzoek in. Een groot succes voor Dr. Bendieti Een proef van het Britsche Kanker instituut met 100 pCt. juistheid doorstaan De Sunda«- Express van 26 dezer maakt met groot enthousiasme gewag van een tref fend succes dat dr. Berdien te Zeist, bekend om zijn belangrijke ontdekkingen op het ge bied van de kankerbestrijding, heeft mogen boeken door de wijze, waarop hij heeft vol daan aan een proefneming, uitgaande van de Commissie van Onderzoek der British Em pire Cancer Campaign. Dit instituut is een der grootste inrichtingen op het gebied van kankeronderzoek. In zijn commissie hebben de meest be kende dokters in Engeland zitting en het ge heel staat onder beschermheerschap van den Engelschen Koning. De secretaris van genoemde commissie, dr. Alfred Piney is verleden week naar Zeist ge komen met 38 bloedpraeparaten in verze gelde tubes. Deze tubes bevatten bloed van menschen die aan verschillende ziekten lijden, waaronder ook kankerpatiënten, als mede van volkomen gezonde personen. Aan dr. Bendien werd opdracht gegeven den in houd der tubes te onderzoeken. Niemand, ook de heer Piney, wist welke bloedpraepa raten van kanke«patiënten afkomstig waren. Elke tube was genummerd en in een geze gelde enveloppe, die pas nadat dr. Bendien zijn rapport had ingediend, mocht worden geopend, bevond zich de aanwijzing der be treffende patiënten. De tubes werden per vliegtuig uit Engeland naar Zeist gebracht en dr. Bendien kreeg 48 uur om zijn moeilijke door hemzelf nog extra verzwaarde taak te volbrengen. Na het verstrijken van dezen termijn kwa men dr. Bendien en dr. Alfred Piney samen met mr. James Douglas van de Sunday Ex press als getuige. Dr. Bendien leverde zijn verslag in. Zijn bevinding was, dat zich in vijf tubes bloed van kankerpatiënten bevond. Het was een dramatisch oogenblik, toen de verzegelde brief werd geopend en de offi cieele bijzonderheden omtrent de verschil lende bloedpraeparaten werden voorgelezen. Hieruit bleek, dat dr. Bendien's rapport voor honderd procent aan de waarheid beant woordde. Dr. Bendien, die zich op dat oogenblik be wust werd, het hoogtepunt van zijn weten schappelijk levenswerk te hebben bereikt, kon zijn tranen niet bedwingen. De Engel sche dokter schudde hem zwijgend de hand. Voorzien wordt aldus de Sunday Ex press dat ingevolge van de wijze waarop dr. Bendien heeft voldaan aan de proef om kanker enkel door bloedonderzoek te consta- teeren, het Britsche kankerinstltuut nu allen mogelijken steun zal verleenen aan de ont dekkingen en geneesmethode van de Neder landsehen dokter. Deze ontdekkingen vormen natuurlijk slechts een stap, maar een zeer belangrijken stap, naar 'n afdoende kanker genezing en -voorkoming. De journalist James Douglas geeft in het zelfde nummer van de Sunday Express nog een uitvoerige beschrijving van de omstan digheden, waaronder bovenbedoelde proef werd genomen. Gewezen wordt daarbij o.a. op de door dr. Bendien's bloedonderzoek ge opende mogelijkheid om kanker te consta- teeren alvorens deze ziekte haar kwaadaardig karakter vertoont en er niets meer te redden valt. Dr. Bendien maakt er aanspraak op, dat hij ernstige gevallen van kanker heeft genezen. Sommigen dezer patiënten zijn na twee jaren gezond en wel. Bijna alle gevallen die hij te behandelen krijgt zijn in een vergevorderd stadium. Bij velen is operatie onmogelijk. Hij acht gene zing niet uitgesloten en beweert, dat zijn be handeling .voorkomt dat de ziekte zich na operatie opnieuw openbaart. Het mooie resultaat van de thans genomen proef opent voor dr. Bendien den weg naar het bewijs der deugdelijkheid van zijn anti- kankerserum. Hiervoor zullen echter jaren noodig zijn van gecontroleerde en volkomen geldige experimenten. 2.122.400 handteekeningen Het aantal onderteekeniijgen van het petitionnement voor internationale ontwa pening van „De Nederlandsche Dagblad pers" is Dinsdag gestegen met 171.630 tot 2.122.400. De vliegboot DO X Voortzetting van de vlucht naar New York Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Do X Vrijdag de vlucht naar New York zal aanvangen. Deze vlucht zal in etappen wor den uitgevoerd. Een Britsch program in voorbereiding De „Evening News" meldt, dat de Britsche regeering in staat is een uitgebreid Britsch program aan da ontwapeningsconferentie van 1932 voor te leggen. Het is het resultaat van de besprekingen tusschen vertegenwoordigers der drie poli tieke partijen, waarbij, naar het heet, vol komen overeenstemming werd bereikt. Overgedragen aan de Kamer Gisteren heeft de Spaansche minister-pre sident Alcala Zamora de volmachten van de voorloopige regeering in handen gegeven van de definitief geconstitueerde Kamer. Hij gaf hierbij een overzicht van wat de regeering tot dusverre gedaan had en ver zocht om het vertrouwen van de Kamer. Daar de zitting voor de stemming verdaagd werd, is over de motie niet gestemd. Het schijnt thans echter wel vast te staan, dat de regeering tot de afkondiging van de grondwet aan het bewind zal blijven. Capa wint de 9e partij Gistermiddag te half vijf begon in de Mi litiezaal te Amsterdam de negende partij tusschen Dr. Euwe en Capablanca. Capablanca, die wit speelde, won na 35 zetten. Euwe verdedigde met de Tsjechische opening en zette zijn spel scherp op. Capa blanca speelde echter zeer sterk, tegen welk spel Dr. Euwe niet opgewassen bleek. Om kwart voor negen was de partij in het na deel van onzen landgenoot geëindigd. De stand is nu Dr. Euwe Capablan ca 5%. Reeds meer dan 2.100.000 handteekeningen onder het ontwapeningspetfnonnement van „De Nederlandsche Dagbladpers". (blz. 1, 1ste blad) Weer een brandje op het Nederlandsch terrein in Vincennes. (blz. 1, 1ste blad) Een vrouw te Herkenbosch in brand ge raakt; het slachtoffer overleden. (blz. 1. 1ste blad) Nabij Nice is een groote boschbrand uitge broken. (blz. 1, 1ste blad) Te Luxemburg is het 7e Int. Congres van Chr. Volkspartijen gehouden. (blz. I, 2de blad) Capablanca wint weer van Euwe en heeft daardoor de match gewonnen. (blz. 1, 2de blad) De Engelsche ministers uit Berlijn ver trokken. (blz. 2, 2de blad) Lloyd George moet geopereerd worden. (blz. 2, 2de blad) In Griekenland zijn 47 soldaten bij een aardverschuiving gedood. (blz. 2, 2de blad) Het Spaansche landsbestuur is overge dragen aan de Kamer. (blz. 2, 2de blad) Weer een aanslag op een spoorbrug in Joego-Slavië. (blz. 2, 2de blad) Tengevolge van een hittegolf in Califomië zijn 70 personen omgekomen. (blz. 2, 2de blad) Begrafenis oud-minister W. F. Pop. (blz. 3, 2de blad) Den burgemeester van Rotterdam is om bemiddeling gevraagd in de huurderssta king te Rotterdam. (blz. 3. 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64, voor uit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 9.25. Hoogste barometerstand 767.5 mM. te Toulouse. Laagste barometerstand 749.5 mJi! te Thorshavn. Verwachting: Zwakke tot matigen, Wes telijke tot Zuidelijken wind, aanvankelijk meest licht tot half bewolkt, later toene mende bewolking, aanvankelijk weinig of geen, later toenemende regenkans. Iets war mer. N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. Telef. 11617-14106 - OVERVEEN De ziekte van Lloyd George De „Daily Express" meldt, dat Lloyd George waarschijnlijk reeds hedenmorgen zou geopereerd worden. Verschillende spëcia- listen en de lijfart- van den koning zijn voor de behandeling van den patiënt gecon sulteerd. Ontsnapte arrestant aangehouden De arrestant W. F. B., die verleden week uit het arrestantengebouw te 's-Gravenzan- de ontvlucht is, uerd Maandagavond te 's-Gravenzande aangehouden, terwijl hij naar hij beweerde op weg was naar het politiebureau om zich vrijwillig aan te mel den. Als reden van zijn ontsnapping gaf de man op, dat hij meende onschuldig te zijn ingesloten. De politie heeft B. ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te 's-Graven- hage. Van Frans Josephland vertrokken Volgens een draadloos bericot van Frans Josephland is de „Graf Zepelin' van Frans Josephland vertrokken naar het eiland Kamenew-Nordland. Naar verder gemeld wordt is in de weers omstandigheden geen groote verandering in getreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1