1753.- 1250.- f125.- 150.- f40.- DE HEENGAANDE RAADSLEDEN dit nuaimer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 30 JULI 1931 De Jezuïeten in opspraak Labour Partij en S. D. A. P. Een autobus in brand De brand in het Nederlandsche Paviljoen te Parijs De hittegolf in Amerika Poging tot moord op Sjang kai Sjek BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17831 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL HET REVOLUTIE-GEVAAR gewond De reis der Vorstin Landverhuizing Het afscheid TELE F. 13326 VOORNAAMSTE cXIEUWS ^DERLVtó J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT Het Philips-personeel De Duitsche Groenland-expeditie Telefoon No. 13866 (drie ljjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle a bonne's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaardenf jjOjl m tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen I UUwUi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide ooger bij een ongeval mei doodeliiken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wiisvingei bii een breuk ven been ot arm i verlies van 'n anderen vinger Voorloopig is Duitschland gered. Gered, heel voorloopig en gered dan nog tusschen aanhalingsteekens. Hoe zal Duitschland zich gedragen als de periode van die problematische voor lopige redding (en dat kan spoedig en onverwachts komen) tot het verleden behoort Bismarck heeft in zijn diplomatentijd eens gezegd of geschreven, dat het al enkele jaren tot het ambacht van Enge land behoorde om met revolutie te drei gen een woord, dat thans ongetwij feld van Duitschland zelf kan worden gezegd. De voorbije dagen ziin er het «leest overtuigende bewijs van. Immers: Hitier dreigde met omwenteling naar het fascisme. Moskou financiert elk streven naar radicale aansluiting bij het Oosten, en van den weeromstuit dreigen Brüning en Curtius en dreigt zelfs Hin denburg tegenover het buitenland met revolutie, als er niet spoedig hulp komt, lh welken vorm dan ook. Onbewust echter dringt zich bij velen, die skeptisch staan tegenover elke radi cale volksbeweging, een vergelijking op öiet de jaren vlak na den grooten we reldoorlog, toen het Duitsche volk veel grooter ellenden heeft gedragen dan de hedendaagsche. Physiek zoowel als gees telijk werd het totaal uitgeteerd door het absolute gebrek aan levensmiddelen en noodzakelijke producten, een gebrek dat catastrophale vormen aannam in den inflatietijd toen ieder ook nog van zijn laatsten cent beroofd werd. Zonder dat er iets aan te doen was. Ieder, die in dien tijd Duitschland heeft bezocht en dat zijn er velen geweest wéét hoe de toestand toen Was, wéét dat de bevolking haar lot heeft gedragen en kan daarom gemak kelijk de neiging hebben den ernst van den toestand van vandaag te onder schatten. Men moet echter niet uit het oog ver hezen, dat er sinds dien tijd veel is ver anderd. Het meest fundamenteele verschil is dit: in dien tijd waren er geen werkloo- zen, thans zijn er vier millioen en men vermoedt reeds dat er in den komen- deiLWinter zes millioen zullen zijn. Hóe ellendig men er ook aan toe was in 1923, - men moest werken, of men wilde of niet, thans kan men niet werken of men wil of niet. En de revolutionnaire geest vindt steeds haar sterkste aanvals- kracht in de armen, die geen werk heb ben, die tot non-activiteit, tot werkloos heid zijn gedoemd. Gedoemd in den vol len zin van het woord. Het tweede onderscheid van het he- dendaagsche Duitschland met dat van acht jaar terug, is zeker even wezenlijk. Het is dit: het Duitschland van 1923 was een vertrapt land, dat zijn mannen had zien vallen bij honderdduizenden, dat zijn beste krachten had gegeven om deze te meten in het internationale strijdperk, dat zijn grooten droom van 't Europeesche overwicht kapot geslagen zag en dat in Versailles gedwongen werd den meest vernederenden „vrede" te aanvaarden uit de handen van een hian, die pas nog had verklaard, dat er 20 millioen Duitschers te veel waren Op de wereld; het Duitschland van thans begint zijn zelfbewustzijn te her krijgen, 't is het land van Stresemann eh Brüning geworden; het land, dat zijn energie begint te herwinnen, dat zijn kracht weer voelen gaat, dat nog nooit zóóveel jonge mannen onder zijn bevoi king telde als nu; het land, dat door Amerika begeerd wordt als afzetgebied en beschermd, het land, dat in de laat ste dagen nog toegelaten werd tot intie me ministerconferenties, „die geen en kele vernedering beoogden". „Duitschland leeft weer, Duitschland streeft weer," Zou een Germaansche Bilderdijk van onzen tijd met volle recht zingen. Welnu: dat Duitschland dreigt met revolutie dat Duitschland verklaart frank en vrij tegenover de mogendheden, dat hei Sist in zijn bevolking, dat de bevolking opstandig wordt en zich verzetten gaat tegen een politiek, die streeft naar ver vulling van Versailles, omdat het zelf bewust wordt en heel Versailles belieft te zien als een groot onrecht, dat duitschland voelt zich steeds sterker tegen de mogendheden, omdat Frank rijk wel geen aanval meer zal wagen en omdat het met Hoover héél Ame rika in den rug voelt. Over het einde van dit alles wagen wij maar geen voorspellingen. Het lijkt °hs echter nuttig vooral in verband biet het verleenen van financieelen steun, waartoe ook ons land binnenkort zal worden aangezocht in strijd met Ule ongerechtvaardigd optimisme, den ei"nst van den toestand onder oogen te zien. Ongerechtvaardigd pessimisme zou het daarentegen zijn, te meenen, dat alles niet ten goede keeren kan. Namen en jaartallen Het liberale weekblad „De Vrijheid" ver leende de vorige week gastvrijheid aan een ingezonden stuk van iemand, die de Jezuïe ten opnieuw achtervolgde met het doel- heiligt-de-middelen-lasterpraatje en die hun dubbelhartigheid verweet, omdat een Pater Jezuïet zitting nam in,het comité ter huldi ging van Willem den Zwijger, terwijl Prins Willem door den „Jezuïetenleerling" Baltha- sar Gerards is vermoord. De Weleerw. Pater Daniels S.J. kwam daar tegen op in de Residentiebode, met name tegen den door den inzender uitgesproken twijfel aan de bewering van een katholiek blad, dat er herhaaldelijk al prijzen zijn uit geloofd voor hem, die nu eens de bewijzen zou brengen, dat de Jezuïeten ooit de leer van „Het doel heiligt de middelen" verkon digd hebben. Pater Daniëls S.J. noemt namen en jaar tallen: Pater Roh deed het te Frankfort a. M. in '52; hij wenschte aan het verzinsel een eind te maken en loofde 1000 Thaler uit aan alwie uit eenig boek door Jezuïeten geschreven bewijzen kon, dat deze leer werd verkondigd en goedgekeurd. Als scheids rechter wees hij aan de rechtskundige fa culteiten van Heidelberg en Bonn. Het be wijs bleef uit. Zie Bernhard Duhr S.J., Jesuieten-Fabeln, Dritte Auflage, Freiburg in Breisgau, Herder 1899. bladz. 519 volg. de uitdaging werd herhaald in 1862 te Halle a. S. Zie Duhr t.a.p., bladz. 523. Ein delijk meende de predikant Maurer het bewijs te kunnen leveren uit het boek van Buserbaum, een bekend moralist der Jezuïe tenorde. Echter bleek hier zoo duidelijk een misvatting van woorden, dat genoemde fa culteiten hem in het ongelijk stelden en de premie niet toekenden. Zie Duhr t.a.p. bladz. 524 volg/ Merkwaardige woorden heeft de Pro testant Fischer geschreven: „Het Is niet waar, dat de Jezuieten als geheimen grond regel de stelling opzetten: het doel heiligt de middelen, ja, het is niet eens waar schijnlijk en zelfs is het door de degelijkste geschiedvorschers onder hun tegenstanders nooit beweerd; het berustop romans en is nu tot idee fixe geworden. Aangehaald bij Duhr t.a.p. bladz. 530. Kapelaan Dasbach loofde tot hetzelfde doel een belooning uit van 2000 gulden in de maand April van het jaar 1903 op een groote vergadering te Rixdorf. Graf Paul von Hoensbroech, gewezen Jezuïet, wilde den prijs verdienen en schreef zijn requi sitoir in het door hem geredigeerde tijd schrift Deutschland (Juli 1903). Hij bracht de zaak voor het Landgericht in Trier, waar Dasbach woonde. De zaak werd af gewezen. Hoensbroech ging tn hooger be roep bij het Oberlandesgericht te Keulen, dat 30 Maart 1905 de volgende uitspraak deed: „Die von mir vorgelegten Stellen aus jesuitischen Autoren enthieten den Satz: „Der Zweck heiligt die Mittel" weder for- mell noch materieU". Op aanraden van zijn advocaat vroeg hij geen revisie bij het Reichsgericht. Zoo wordt de geschiedenis verteld in het tweede deel van von Hoens- broech's geschrift tegen de Jezuïetenorde: 14 Jahre Jesuit, Leipzig 1910, bladz. 468 volg. Nu had men mogen verwachten, dat „De Vrijheid" loyaal dit verweer zou hebben over genomen. Niet alleen laat zij dit na, maar zelfs vinden wij geen woord van excuus of verklaring, waarom een zoo hatelijk anti katholiek stukje werd opgenomen. En na zelf in hooge mate te hebben ge faald en op zulk een bedenkeiyke wijze te hebben meegewerkt aan een ophitsing tegen de katholieken, durft „De Vrijheid"-joumalist dan nog aan het slot het volgende te schrij ven: „Het beste is, dat wij allen zonder onder scheid ook by de beoordeeling van het verre verleden elke eenzijdigheid mijden, dat wy de feiten in historisc hlicht zien en niet heden en verleden vereenzelvigen, en dat wy de feiten in historisch licht zien en dit opzicht gaan onze Katholieken evenals onze sociaal-democraten helaas niet steeds vry uit." Men ziet het, de liberale eigengerechtig heid is grenzenloos, merkt de „Res.b." op. Na zelf zich in zoo bedenkelijke mate aan dit euvel te hebben schuldig gemaakt, werpt men onbeschaamd nu nog verwijten naar katho lieken en sociaal-democraten. Een Woord vol Beteekenis De socialisten hier te lande plegen, na tuurlijk alleen wanneer hun dat zoo te pas komt, zich met een zeker welbehagen te spiege'en aan de gedragingen van de Engel- sche Labour Partij. Ja, zij vereenzekA.gcn zich met deze partij soms zóózeer, dat zy zeggen niet te kunnen begrijpen, hoe de Katholieken de principieele bezwaren, welke zy tegen de S.D.A.P. koesteren, niet laren gelden voor het Engelsche „socialisme", zoo als dat in de Labour Partij tot uitdrukking komt Wellicht zal het beteekenisvolle woord, dat Ramsay MacDonald te Berlijn aan tafel in de Rijkskanselarij heeft gesproken, hun gebrekkig begrip omtrent dit punt te hulp komen. De Engelsche premier zeide by die gelegen heid o.a.: „Evenals er geen musch van net dak vait, zonder dat de Schepper aller dui gen daarvan weet, evenzoo kan ook geen volk, dat zich zelf acht, ophouden te bestaan, zonder dat voor alle leden van de internatio nale gemeenschap daaruit het grootste on geluk voortvloeit. Naast de politieke beteekenis, bezit dit woord ook een belangrijke ethische. Immers het houdt een openlijke erkenning in van de almacht Gods als schepper en bestuurder wereld. Welke Nederlandsche socialist zou deze officieele belijdenis voor zijn rekening kun nen en durven nemen? vraagt „De Tyd." Toch zeker geen der partijgenoown. die de domme „Dage:aads"-provocatie tn het Ka tholieke Limburg hebben gesteund en in be scherming genomen. Neen, tusschen Labour Party cn S.D.A.P. is de afstand grooter dan tusschen Londen en Rome. De inzittenden, 25 meisjes, allen Mac Donald op Waalhaven Een verklaring De Britsche minister-president heeft gis teren op zyn terugreis naar Londen een tus- schenlanding op net vliegveld Waalhaven gemaakt. Zoodra de machines op het vliegveld wa ren geland, werd de heer Mac Donald be groet door den Engelschen gezant. Na de lunch, welke in het clubhuis van de Rotterdamsche Aero-club werd gebruikt, heeft de Britsche premier nog enkele woor den tot de aanwezige journalisten gesproken. Op de vraag, of .ay van meening was, dat Duitschland zichzelf uit den financieelen nood zou kunnen redden, antwoordde hij, dat er geen reden is het vertrouwen in Duitschland te verhezen, daar Duitschland, gezien het karakter van het volk, den wil en de kracht heeft, cm zich met behulp van de andere mogendheden en van de bank voor internationale herstelbetalingen te herstel len. Bovendien zijn een aantal financieele experts, onder wie drie Duitschers, bijeen, om de financieele positie van het land te onderzoeken. Verdere vragen, welke hem werden gesteld, ontweek hij, door mede te deelen, dat het mooi vliegweer was en dat hy weer naar Londen moest, waarna hy zich onder de hoede van commander Heslop stelde, die hem van vliegkap en valscherm voorzag. Om ongeveer kwart over vier waren de Engelsche vliegtuigen nog slechts drie naast elkaar verdwynende stippen aan den Wes- telyken horizon. Gisterochtend vloog te Drachtstercom- pagnie (Fr.) een autobus in brand, waarin 25 meisjes uit Driesum waren gezeten, d> cp weg waren naar Appelscha. Onder het ..rijden nog wilde de chauffeur het portier openen; daardoor geraakte hij, zoo meldt men, het stuur kwijt en sloeg de autobus Vver den kop en kwam in een vaart terecht. De gebroeders Boon hebben de inzittenden gered. Allen waren min of meer gewond door snij- en brandwonden. Een meisje kreeg een hersenschudding. Nadat twee genees heer uit Drachten hulp hadden verleend, keerden de meisjes naar huis terug. Onder de meisjes was een vreeselyke pa niek ontstaan. Zij werden zoo door schrik overmand, dat zy niet meer wisten wat zy deden. Nog voor de chauffeur de remmen had kunnen aanzetten, drongen zij gillend op hem af. De man raakte dientengevolge zyn stuur kwijt en de bus reed in de langs den weg ge legen vaart, die ter plaatse vrij diep is. Een der meisjes was nog kordaat genoeg om de achterdeur van de bus te openen en er uit te springen. De overigen verdwenen echter met de bus onder water. Kranig optreden van de gebroeders Boon, die ooggetuigen waren van het gebeurde, beeft wonder boven wonder nog een ramp kunnen voorkomen. Zij sprongen zonder zich te bedenken te water, sloegen de ruiten in en hielpen de meisjes, die in doodsangst pro beerden zich te redden op den vasten wal. Dit gelukte echter niet, alvorens de red ders zich in de autobus hadden begeven. Toevallig voelde een hunner met zijn voet, dat een der slachtoffers geheel onder water lag en zich niet bewoog. Hij dook het meisje cp en bracht haar in veiligheid. Gebleken is, dat zij een hersenschudding had opgeloopen, toen de bus te water reed. De autobus is van binnen nagenoeg uit gebrand. Zy ligt, gekanteld, in het water en steekt nauwelyks 20 c.M. er boven uit. Deken A. J. C. Schraag Gistermorgen heeft de Hoogeerw. Heer A. J. C. Schraag, Deken van Schiedam, het R. K. ziekenhuis, de dr. Noiet-stichting al daar, waar hy een rustkuur had ondergaan, wederom verlaten. Naar München. Koningin Wilhelmina en haar gevolg vertoefden na haar vertrek uit Nikolsdorf een tydland aan de Weissensee in Karyn- tië, van waar zij de reis naar München hebben voortgezet. De annexatie van Rijswijk Verkiezing van den dubbelen raad Bij de gisteren gehouden stemming voor Aen dubbelen raad van Rijswyk werden zeven voorstanders en tien tegenstanders van annexatie gekozen. Fusie van de Emigratie-Centrale Holland en de Ned. Ver. „Landverhuizing Onder auspiciën van het Departement van Arbeid, H. en N. is opgericht de Stichting „Landverhuizing Nederland", met het doel de werkzaamheden van beide bovengenoemde lichamen over te nemen en aldus te komen tot centralisatie der semi-officieele bemoeiin gen hier te lande inzake landverhuizing. De nieuwe stichting vangt haar werkzaam heden op 3 Augustus a.s. aan en vestigt haar kantoor aan den Bezuidenhoutscheweg 97 te 's-Gravenhage. Aan het einde der gistermiddag gehouden raadsvergadering heeft het afscheid plaats gevonden van de raadsleden, die in Septem ber niet meer op het Prinsenhof zullen te- rugkeeren. De ..burgemeester hield daarby de volgende toespraak: Dames en Heeren, Met het oog op mijn voornemen om de eerstvolgende vergadering van Uw college te houden op den lsten Dinsdag in September, is deze vergadering thans waarschijnlijk de laatste geweest waarin Uw Raad in zijn te genwoordige samenstelling is bijeengekomen. Verschillende Uwer hebben om persoon- lyke redenen gemeend zich voor de komende periode niet weder beschikbaar te moeten stellen en voor anderen heeft de stembus de beslissing gebracht Welke- de oorzaak ook moge zijn, van 8 leden uit ons midden moet ik afscheid nemen en hen dank brengen voor hetgeen door hen gedurende den tyd, dat zij deel uitmaakten van Uwen Raad. in het be lang der gemeente, zooals zy dat belang zagen, is gedaan. Ik wil daarbij beginnen met mejuffrouw Berdenis van Berlekom, die van 1923 af in ons midden, zich immer heeft betoond te zyn iemand met groote liefde voor de ge meente, speciaal voor haar openbaar onder- wys en die zich steeds op de bres bevond, in dien meer in 't bijzonder de belangen van dat onderwijs ter sprake kwamen. Haar ar beid en haar belangstelling op velerlei gebied gaven aan haar adviezen groote waarde en de Raad wist die adviezen ook naar waarde te schatten. Wij zullen mejuffrouw Van Berlekom zeer noode in onze vergadering missen. De heeren Vos, Stam, Bartels en Van Santé hebben ieder, hetzij door hun arbeid in belangrüke commissies, hetzij op andere wyze hun aandeel in de behartiging der ge meentebelangen gehad. Ook de heer Delfos, die slechts 3 malen onze vergadering bijwoonde, heeft, door zich voor die slechts enkele keeren beschikbaar te stellen, zyne belangstelling getoond. Rest mij nog te noemen den heer Van de Kamp, die ruim 32 jaren met toewijding de belangen der gemeente op verschillend ge bied, in het bijzonder waar het betrof den middenstand, heeft voorgestaan, zonder daarbij echter ook de belangen van andere lagen der bevolking uit het oog te verliezen en die daardoor in onze gemeente een be kende persoonlijkheid is geworden. Moge het hem gegeven zijn met de hem kenmer kende opgewektheid nog langen tyd in de vele andere functies welke hy bekleedt werkzaam te zijn. En last not least den wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die ruim 29 jaren in Uw midden als lid, ruim 16 jaren als lid van het Dagelijksch Bestuur, de belangen der gemeente op velerlei gebied heeft be hartigd. Behalve aangelegenheden welke speciaal het onderwijs of de openbare wer ken betroffen zijn In den loop der jaren aan Mr. Heerkens Thijssen de overige zaken waarbij de gemeente betrokken is of welke voor de gemeente van belang waren, afwis selend toevertrouwd geweest. Hoeveel in die functie door hem is gedaan, ik zal mij niet wagen er een opsomming van te geven; ook Mr. Heerkens Thijssen ik ben er van over tuigd zal uit het vele in die afgeloopen jaren doorleefd, slechts enkele speciale pun ten kunnen noemen, die hem voor den geest staan. Velen daarentegen zullen Mr. Heer kens Thijssen wel herinneren als de wet houder die met groote nauwgezetheid tegen elkaar afweog de belangen der gemeente en die der belanghebbenden. Voor al hetgeen de wethouder in het openbaar, maar zeker niet hst minst voor al hetgeen hij heeft ge daan zonder dat daarvan iets naar buite-n bleek, uitsluitend bezield om Haarlem voor uit te brengen zeg ik hem hier openlijk dank en ik wensch hem en alle scheidende raadsleden toe, dat zij nog langen tijd in goede gezondheid getuigen mogen zijn van den bloei onzer gemeente, die ongetwijfeld hun liefde zal blijven bezitten en die weder zijds hen voor hun arbeid ten zeerste erken telijk blijven zal. Het gaat hun en hunnen onderscheidenen gezinnen in alle opzichten goed. Ten slotte wensch ik U allen, dames en heeren, een goede Augustusmaand. Moge September ons weder gezond en opgewekt te zamen brengen! De heer Van de Kamp dankte voor de vriendelijke woorden en wenschte den nieu wen raadsleden dezelfde prettige samenwer king toe als tot hiertoe geheerscht heeft. Wethouder Heerkens Thijssen wilde ook even spreken. Het kon niet anders, of spr. is in den loop der jaren Haarlem een bij zonder hart gaan toedragen en dat zal ny blijven doen. Zooveel is hem lief en dierbaar in Haarlem en ook daarom heeft hij graag zijn arbeid aan de gemeente gegeven. An derzijds legde zyn taak hem op, zich te ge ven aan de gemeenschap. Hij wenscht Haar lem toe. dat zij hoofdambtenaren en amb tenaren mag blijven bezitten als tot heden. Hij most hun werkzaamheid prijzen. Spr. dankte den raad voor zijn medewer king en wenscht hem de kracht toe, te mo gen blijven arbeiden in het belang der ge meente Spr. dankt ten slotte den burgemeester hartelijk voor de door hem tot spr. gerichte vriendelyke woorden. Volgens de „Paris Midi" kwaadwilligheid de oorzaak Naar aanleiding var. het brandje, dat eer gisteren op het terrein van de Nederland sche afdeeling op de Koloniale Tentoonstel ling te Vlncennes heeft gewoed, komt de „Paris Midi" nog eens terug op den nood- lottigen brand, die bet eerste Nederlandsche Paviljoen heeft vernield. Het blad herinnert nog eens aan de geruchten, die kort na den brand de ronde deden, dat de brand niet zou zyn veroorzaakt door kortsluiting, maar door kwaadwilligheid. Het gerucht, dat het blad toen voor het eerst hoorde en waarvan het thans melding maakt, luidt, dat de ar chitect, de heer Moojen, streng optrad te genover de arbeiders en verscheidenen hun ner had ontslagen. Uit wraak zou door een dezer ontslagen arbeiders de brand zyn aangestoken. De „Paris Midi", die by de Nederlandsche legatie te Parys om inlichtingen verzocht en vroeg, wat men daar van deze geruchten dacht, kreeg ten antwoord, dat men op de Nederlandsche legatie onbekend was met 't bestaan van deze geruchten. De gedelegeerd-commissaris der Neder landsche afdeeling de heer Moojen, ver klaarde, dat men geen detectives noodig had om het onderzoek te leiden. De „Paris Midi" komt tot de conclusie, dat de brand in elk geval door kwaadwillig heid moet zijn ontstaan, al is het onjuist, dat men op den grona tusschen de verbran de resten van het Nederlandsch Paviljoen overblijfselen van brandbommen zou hebben gevonden, zooals ook al reeds beweerd werd. Ondanks het ingestelde onderzoek blyft ech ter elk bewijs ontbreken. Het Parijsche blad neemt echter als zeker aan, dat kortsluiting niet de oorzaak van den brand is geweest. 90 tot 120 gr. onder Fahrenheit Nog steeds heerschen in de westelyke sta ten van Amerika temperaturen van 90 tot 120 graden Fahrenheit. Het aantal personen, dat tengevolge van de hitte bezweken is bedraagt omstreeks 80, voornamelyk in Californië en Arizona. In Noord Dakota en omliggende staten zyn groote zwermen sprinkhanen waargeno men. Te Montana en Idaco hebben boschbran- den plaats gehad. De daders gefusilleerd Gisteren is een poging gedaan Sjang Kai Sjek te vermoorden. Toen hij met zijn auto door het park van Nanchang, het hoofdkwartier van de Natio nalisten reed, werden vanuit een bosenje schoten op hem afgevuurd, die hem evenwel niet troffen. Zijn lyfwachten onderzochten het boschje, doch vonden niemand. Later werden in de stad nasporingen gehou den, die leidden tot de arrestatie van een drietal personen, die bekenden door de re geering te zijn uitgezonden om Sjang Kai Sjek te vermoorden. Men meent, dat zij gefusüeerd zyn. Piccard opnieuw naar de stratosfeer? In nog hoogere lagen dan de eerste maal? Het blad „La Dernière Heure" meldt, dat Prof. Piccard voornemens is een nieuwe hoogtevlucht te ondernemen, welke tot doel zal hebben de stracosferische onderzoekings apparaten op de pr.itf te stellen. Zoo mogelyk zal deze nieuwe vlucht in nog hoogere lagen doordringen dan de eerste. Naar het blad verder mededeelt, heeft Prof. Piccard verklaard, dat Duitsche en Fransche ingenieurs, waarmede hy reeds be sprekingen gevoerd heeft, de resultaten van zyn eerste vlucht willen benutten voor den bouw van stratosferische vliegtuigen. Te Drachtstercompagnie is een autobus met 25 meisjes in brand geraakt en te water gereden. Alle inzittenden niet gevaariyk gewond. (biz. 1, 1ste blad) Poging tot moord op Sjang kai Sjek mis lukt. (blz. 1, 1ste blad) De hitte in Amerika hondt aan. (blz. 1, 1ste blad) Te Folkestone worden besprekingen ge voerd over een standaard-stelsel voor meting van scheepstonnage. (blz. 2, 1ste blad) Aardschokken in Umbrië (Italië) en San tiago de Chile. (blz. 2, lsts blad) Vergadering van de Nederlandsche ver- eeniging voor autosnelwegen. (blz. 1, 2de blad) De R. K. Bouwvakarbeidersbond wijst be middeling in het steenzettersconflict te Am sterdam van de hand. (blz. 1, 2de blad) Laatste vergadering van den Haarlem" schen Raad in zyn oude samenstelling. Af scheid van de heengaande raadsleden (dïz. 2, 2de blad) De „Graf Zeppelin" is op den terugtocht naar Leningrad, waar het heden wordt ver- VÏTQ njlf (blz. 3, 2de blad) De conservenfabriek „Noord-Holland" te Medemblik is gisteravond afgebrand. (blz. 3, 2de blad) Voorstellen der Dnitsche vakvereenigin- gen ter verbetering van de krisis. (blz. 1, 3de blad) Opheffing der visumbelasting in Duitsch land? (blz. 1, 3de blad) Lloyd George's toestand bevredigend. (blz. 1. 3de blad) 20.000 spaarders bij de Dentsch-Evange- Usche Heimstattengesellschaft voor millioc- nen bedrogen. (blz. 1, 3de blad) De ontdekking van dr. Bendien inzake kankerbestrijding. (blz. 1, 3de blad) Barometerstand J uur vjn.: 7.62. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.23. Hoogste barometerstand 763.4 te Lacoruna. Laagste barometerstand 746.5 te Thorshavn. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuide- lyke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, mogelijk nog eenige regen, zelfde temperatuur. Weer goud naar Nederland Naar Reuter uit Londen seint heeft de Bank of England gisteren 307.740 goud in baren verkocht en 126.000 sovereigns geëx porteerd, waarvan het meerendeel naar Ne derland is afgevloeid. Nog 13.000 man werkzaam In tegenstelling met persberichten, als zou het Philips-personeel tot 8500 geslonken zyn (het maximum was destijds circa 23.000) be richt men, dat, na de jongste ontslagen, het personeel circa 13.000 personen sterk is. Een dagboek van Wegener gevonden Het laatste telegram van de Duitsche Groenland-expeditie bevat de mededeeling, dat in de nabyheid van West-Station I, een der dagboeken van Wegener is gevonden, dat de wetenschappelyke notities van den overleden onderzoeker tot den eersten November bevat. Naar het lyk van den Groenlander Ras mus, die waarschyniyk de laatste notities van Wegener by zich had, is tot nog toe vergeefs gezocht. De ondetzoekingen worden echter voort gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1