Buitenlandsch oJ^ieuws FEUILLETON WAT HEEFT MR. HENDERSON TOCH GEDAAN? DE MAN VAN NERGENSHUIZEN DERDE BLAD DONDERDAG 30 JULI 1931 BLADZIJDE 1 De krisis in Duitschland De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unic Gemengde (Buitenlandsche cBerichten 20.000 spaarders bedrogen BRIEVEN ENGELAND Bedorven ijs gebruikt RADIO-OMROEP KORT NIEUWS LUCHTVAART LANDBOUW EN VEETEELT KERKNIEUWS Voorstellen ter oplossing Het bestuur van den algemeenen Duit- schen Vakbond heeft te zamen met den Afabond, tijdens een gisteren gehouden zit ting de volgende motie aangenomen in verband met den huidigen toestand. De ernstige toestand in het Duitsche be drijfsleven eischt beslist en snel handelen. De vakvereenigingen, als vertegenwoordi gers van de door den nood het hardst ge troffen massas, stellen daarom de volgende eischen op: 1. Opdat de hervatting der betalingen bij de private en openbare banken en spaarkassen gelijkmatig en zoo snel mogelijk wordt verzekerd, moet de rijksbank nood zakelijk toereikende geldmiddelen verzorgen door verdere disconteering van wissels. 2. Teneinde de noodzakelijke opruiming der magazijn voorraden en de valuta te verzekeren, en den noodigen druk uit te oefenen op de afgifte van deviezen en bank- biljettenvoorraden, mag men niet terug schrikken voor tijdelijke verhooging van het disconto van de Rijksbank. 3. De regeling van terugbetaling der schulden op korten termijn aan het buiten land mag slechts geschieden door bemidde ling van de Rijksbank. Hierbij moet de „Stillhalte"-overeenkomst door een gedeel telijk buitenlandsch moratorium worden nagestreefd. 4. De binnenlandsche geld- en kapitaal markt behoeft openbare leiding en con trole. In dit verband moeten de noodzake lijke maatregelen hiertoe worden genomen. 5. De naar het buitenland en in buiten- landsche deviezen gevluchte kapitalen moe ten weer teruggevoerd worden naar het Duitsche bedrijfsleven. De tot dusverre uitgevaardigde noodverordeningen hebben slechts betrekking op de vlucht in de devie zen en moeten derhalve uitgebreid worden: a. Alle buitenlandsche effecten in Duitsch bezit moeten de Rijksbank te koop worden aangeboden. b. De verplichting tot aangifte van deviezen moet worden uitgestrekt tot alle buitenlandsche vorderingen, zonder aanzien van grootte en vervaltermijn. c. Het toestaan van uitzonderingen bij de aflevering van deviezen op grond van de noodverordeningen mag slechts onmid dellijk door de Rijksbank geschieden. 6. Behalve de ter overwinning van de voor de oogenblikkelijke stopzetting nood zakelijke maatregelen moeten voor het terugkeeren van het vertrouwen in binnen- er, buitenland hervorming van het effecten- recht en uitbreiding van de kartel en monopoliecontrole worden ingevoerd. Tevens moeten maatregelen genomen worden voor de openbare financiën voor den steun van het reëele inkomen van de arbeiders. Loons verlaging moet als verkeerde maatregel worden afgewezen. Teineinde de voor raden op te ruimen, mag niet terugge deinsd worden voor verkoopen met verlies. De Duitsche buitenlandsche politiek moet allereerst gericht worden op een verzoe ning met Frankrijk. Overeenstemming over de „Still- halte"-actie. Naar de „Vossische Zeitung" meldt, is voor de doorvoering van de besluiten van de Londensche conferentie een belangrijke voor- Uitgang bereikt inzake de Stillhalte-actie ten gunste van Duitschland. Te Bazel is de top- organisatie van de nationale Stillhalte-con- sortia, de Stillhalte-commissie van de Bank voor Intemtionale Betalingen gevormd. Te Berlijn is met de vertegenwoordigers van de Engelsche en Amerikaansche banken princi- pieele overeenstemming bereikt, waarbij zij zich verbinden tot „stilhouden" met hun aan Duitschland gegeven credieten. Men neemt hier aan, dat de groote banken van Neder land en Zwitserland zich bij deze actie zul len aansluiten. Voor de doorvoering en dé tail is aan de Engelsche en Amerikaansche banken de verzekering gegeven, dat zij een zeker bedrag van haar vorderingen op an dere Duitsche firma's kunnen overdragen. De gouddiscontobank zal als hieuw adres voor de vorderingen kunnen optreden. De weg naar normaal betalings verkeer. Het bezoek der Engelsche ministers heeft ook een zekeren invloed gehad op de inter nationale onderhandelingen omtrent het verlengen der credieten. Deze onderhandelin gen hebben inderdaad een gunstig verloop. De zekerheid, die de credietgevers voor de door hen uitgezette gelden verlangen, wordt nog besproken. In het middelpunt der besprekingen staat de terugkeer tot het normale betalingsver keer. Men wenscht de moeilijkheden te vermij den, die uit de plotselinge vrijgeving van het betalingsverkeer zouden kunnen rijzen. Waar schijnlijk zal een onderscheid worden ge maakt tusschen de eigenlijke banken en de spaarbanken, doch men zal de spaarbanken zooveel mogelijk tegemoet komen. De finan- cieele toestand der gemeenten vraagt, be halve de deviezen-behandeling, waaromtrent reeds een nood-verordening is uitgevaardigd, bijzondere aandacht, aangezien ook die in de laatste weken sterk gespannen is. Duitschlands financiën. In Juni bedroegen de ontvangsten van het Rijk 456.1 (v. j. 508.9) mill, m. en in April— Juni 1.807.9 mill, m. (Vorig kwartaal 2.147.4 mill. m. Ie kw. vorig jaar 2.121.9 mill. m.). De ontvangsten zijn 433.8 mill. m. minder dan bij de begrooting geraamd. Hierbij dient even wel te worden aangeteekend, dat op de be grooting reeds rekening is gehouden met crisis- en andere belastingen, die eerst in de volgende maanden worden geheven. De ontvangsten zijn in Juli zeer sterk af genomen. De verplichte bijbetaling, ingeval men met de belasting achterstallig is, zal, zooals men hoopt, het binnenkomen der be lastingen bevorderen. Economische beraadslagingen van het kabinet Officieel wordt medegedeeld: Het Rijkskabinet heeft Woensdagmiddag in een korte zitting de door zijn economische commissie voorgestelde maatregelen, die sa menhangen met de hervatting van het be talingsverkeer, uitvoerig besproken. De be raadslagingen zullen Donderdag worden voortgezet. Geen vertrouwen meer in Lüther Naar de „Berliner Boersenkurier" uit krin gen van de Zuid-Duitsche industrie verneemt, is in de zitting van het presidium en het be stuur van het Rijksverband der Duitsche in dustrie met eenparigheid van stemmen tot uiting gebracht, dat de industrie den huidi gen rijksbankpresident geen vertrouwen meer kan geven. Een leidend lid van het presidium heeft opdracht gekregen, den Rijkskanselier deze algemeene meening van de vergadering ter kennis te brengen. Te bevoegder plaatse werd geweigerd, deze mededeeling te bevestigen en verklaard, dat de verantwoordelijkheid daarvoor geheel voor rekening van den „Berliner Boersenkurier" moest blijven. MacDonald te Londen teruggekeerd. De Britsche premier MacDonald is gister avond om half 7 op het vliegveld Hendon aangekomen. Bij aankomst informeerde MacDonald allereerst naar den toestand van Lloyd George. In antwoord op desbetreffende wagen deelde de Britsche premier mede dat de be sprekingen met Brüning en Curtius te Ber lijn tamelijk vruchtdragend zijn geweest. Zij hebben de besprekingen, die op Chequers waren aangevangen, voortgezet. Op de vraag of nog verdere besprekingen zullen plaats hebben antwoordde MacDonald dat hij dit op het oogenblik nog niet kon zeggen. De arbeid zal nog verschillende stadia moe ten doorloopen. Het is onmogelijk, reeds thans te zeggen, welke .verdere wending de gebeurtenissen zullen nemen. De eerste ge wichtige zaak is evenwel, rapport te ont vangen van de financieele experts. Opheffing der visumbelasting? Volgens Berlijnsche bladen heeft de Duit sche regeering het voornemen in de eerst volgende dagen de visum-belasting op te heffen. Zij wil, aldus het „Hbd.", daartoe overgaan, omdat er reeds te veel uitzonde ringen zijn toegestaan en voorts gecon stateerd is, dat de neiging van Duitschers, om naar het buitenland te reizen zoo zeer is afgenomen, dat een extra visum-belas ting overbodig is. Einde der pleidooien Voor het Permanente Hof van Internatio nale Justitie werd gisteren de behandeling der zaak van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie verder voortgezet. De Italiaansche agent, Pilotti, zette het derde deel van zijn pleidooi uiteen: „De on afhankelijkheid bedoeld in het protocol van Genéve is in de eerste plaats een juridische maar in de tweede plaats een economische onafhankelijkheid." Daarna voerde de Italiaansche advocaat, prof. Scialoja, het woord. Morgen beginnen de replieken. Jonge Engelschman in China verdwenen In mishandelden staat het laatst gezien Sir Miles Lampson, Engelsche gezant in China, is per vliegmachine in Nanking aan gekomen om tot de Chineesche regeering een ernstig vertoog te richten inzake de verdwij ning van den 19-jarigen John Thorburn. Over deze verdwijning vermeldt een oog getuige in de „North China Daily News: 10 Juni 's middags om half zes, zag ik in Soetsjau een vreemdeling, van wien nu be kend is dat het Thorburn was in staat van groote uitputting voorbij wankelen, met be bloede borst en ooren, met geboeide handen, begeleid door vijf of zes soldaten. In gebro ken Chineesch mompelde hij: „Redt mijn leven!" Hij werd blijkbaar naar een boot ge bracht, om via het Taihoe-meer naar een on bekende plaats te worden vervoerd. De ooggetuige voegt er aan toe, dat vóór de aankomst van de speurders der regeering te Soetsjau door militairen kennisgevingen v/aren verspreid, om de inwoners te bevelen, het volledige stilzwijgen te bewaren. De toestand van Lloyd George De oorzaak der ziekte weggenomen Gisterenavond werd' inzake den toestand van Lloyd George medegedeeld, dat deze te vredenstellend vooruitgaat. Het bulletin van gisterenmorgen deelde mede, dat de operatie de oorzaak van de ziekte geheel heeft weggenomen. Het faillissement van de Nordwolle Garantie voor uitbetaling der loonen De curator in het faillissement van de Nordwoll is er in geslaagd, ook de loonen, welke de volgende week moeten worden uit betaald, te garandeeren. De Spaansche troon Koning Alfonso spreekt aftredingsgeruchten tegen Ex-koning Alfonso, die momenteel te Lon den vertoeft, heeft zekere geruchten, volgens welke zijn oudste zoon afstand zou hebben gedaan van den Spaanschen troon ten gun ste van zijn derden zoon. Don Juan, tegen gesproken. Bij navraag op de Spaansche ambassade te Londen werd verklaard, dat daar geenerlel officieele berichten dienaangaande ontvangen waren. Staking in de New-Yorksche kleeding-industrie 39.000 arbeiders er bij betrokken 30.000 arbeiders uit de New-Yorksche kle dingindustrie zijn in staking gegaan, zoodat bijna alle werkplaatsen stilgelegd zijn. De staking richt zich in het bijzonder tegen de ongeorganiseerde bedrijven. De Russische godsdienstloosheid Oekraine besloten, de hoofdsynagoge te Kieff te sluiten. Dit is een gevolg van de propa ganda der atheïstische bonden, die het ge bouw als een communistisch kindertheater willen gebruiken. schip bevindt zich de leider der Deensche Oostgroenlandexpeditie Koch, aan boord van de „Polarbjörn", Hoel. Gerechtelijk onderzoek bij de Devaheim Volgens een bericht in de „Vossische Zei tung", heeft de overheid een gerechtelijk on derzoek gelast naar de leiding van de Deutsch-Evangelische Heimstaettengesell- schaft, daar deze er ten zeerste van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan groote onregelmatigheden, o.a. vervalsching van balansen. bedriegelijke bankbreuk, valschheid in geschrifte etc. De door deze onregelmatigheden veroor zaakte schade wordt geschat op verscheidene millioenen, welke schade voor rekening komt van ongeveer 20.000 spaarders. Scheepsbotsing bij Kroonstad Twee dooden In de omgeving van Kroonstadt is 'n Rus sisch stoomschip, aan boord waarvan zich 'n groep tooneelspelers bevond, in botsing geko men met een Duitsche stoomboot. 16 perso nen werden over boord geworpen. De prima donna Wasiljwa en een matroos kwamen in de golven om. Acht peisonen werden zwaar gewond. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. Het onderzoek duurt voort. Noren en Denen in Groenland-ijs vastgevroren Synagoge wordt kinder-Theater Volgens een bericht van een Berlijnsch nieuwsagentschap uit Moskou, heeft het be stuur der executieve-commissie van de Stemming aan boord bedenkelijk Een van boord van het Noorsche expeditie schip „Polarbjörn" ontvangen bericht beves tigt, dat het schip hulpeloos in het ijs vast zit. Het ijs ligt gelijk een muur om 't schip. Gisteren heeft men groote moeite gehad het roer vrij van ijs te krijgen. Het is bijna on mogelijk vooruit te komen. De stemming aan boord is bedenkelijk. Men komt per dag nog geen 500 Meter verder. Volgens ontvangen berichten is het lot van het Deensche expeditieschip .Gothaab", dat ongeveer 30 zeemijlen voor het open water in den Myggebocht ligt, niet veel beter, aange zien de Denen door het pakijs eveneens wor den opgehouden. Op het Deensche expeditie- Londen. 27 Juli 1931. Heeft Mr. Henderson, toen hij zich vóór de Zeven-Mogendheden-Conferentie te Parijs bevond voor een bezoek aan de Koloniale tentoonstelling enwat verder ter tafel mocht komen, den Franschen ministers te kennen gegeven dat. als Duitschland een mo ratorium mocht afkondigen, Engeland zich gedwongen zou zien het zelfde te doen? Dit is thans de vraag van den dag. De „Daily Telegraph" heeft het Zaterdag beweerd, en dat blad heeft in zijn lange loopbaan reeds meer dingen geschreven, die de wereldgebeurtenissen beïnvloed hebben. Indien Mr. Henderson werkelijk iets der gelijks gezegd heeft, om de Franschen toe geeflijker te stemmen, dan heeft hij, of schoon bezield met de beste bedoelingen ter wereld, een bijna onvergeeflijke fout begaan. Want dan zou tengevolge van deze uitla ting, een paniek zich hebben meester ge maakt van financieele kringen te Parijs en dit zou Londen op bijna 20 millioen goud te staan zijn gekomen De heer Laval, de Fransche minister-pre sident, heeft de lezing, door de „Daily Tele graph" gegeven, laten tegen snreken. Maar het blad handhaaft zijn bewering, al erkent het, niet te weten of het woord „morato rium" ook werkelijk gebruikt is. En hier is men geneigd de „Daily Telegraph", en niet den heer Laval te ge- looven, en dit des te meer, omdat de heer Henderson zelf geen tegenspraak de wereld heeft ingezonden. Maar wat hier niemand gelooft is, dat, zelfs indien Duitschland zich gedwongen had gezien (of nog mocht zien) een moratorium af te kondigen, Engeland een oogenblik er aan denken zou dit voorbeeld te volgen. De heer Henderson is een voortreffelijk man en ook een buitengewoon bekwaam man, maar men beweert, dat hij van fi nancieele aangelegenheden precies even goed op de hoogte is als zijn collega te Parijs, de her Briand. Dat wil zeggen: hl het ge heel niet, indien de heer Henderson tot den heer Briand gezegd mocht hebben: „Als gij niet naar de Londensche conferentie komt en Duitschland in de noodzakelijkheid mocht brengen een moratorium af te kondigen, dan zullen wij hetzelfde moeten doen," dan geloofde ongetwijfeld de heer Henderson, wat hij zeide en de heer Briand, wat hij hoorde. Misschien geloofde ook de heer La- val het, maar hier, in Engeland, gelooft nie mand het. Integendeel: in Londen is men, en niet ten onrechte, heel trotsch op de onverstoor baarheid, welke de City gedurende de laatste twee kritieke weken aan den dag gelegd heeft, en alom heeft men lofliederen kun nen lr ,jn op Engelands onwankelbare fi nancieele kracht. En terzelfder tijd joeg de heer Henderson den Franschen ministers kippenvel aan, door steen en been te klagen over de slechte tijden en zelfs met een mo ratorium te-dreigen. Dat Engeland, behalve in oorlogstijd, een moratorium afkondigt, is even ondenkbaar als dat een Londensch politie-agent flauw valt, doordat hij een spin over zijn jas ziet kruipen. De Franschen zijn goede en scherpzinnige financiers: als de Parijsche bankiers niet geloofd hebben, dat Mr. Henderson zeide, dan kunnen ze goede redenen gehad heb ben, om ten minste te doen, alsof ze het geloofden. En hun voordeel hebben ze er mee gedaan. Mr. Henderson schijnt te Parijs trouwens meer gedaan te hebben, dat nu niet be paald overeenstemt met wat men te Lon den en vooral met wat Mr. MacDonald van hem verwachtte. Men gelooft zelfs, dat zijn thuiskomst, in gezelschap van zijn Fran sche en Duitsche collega's, die de Londensche conferentie kwamen bijwonen, niet zoo héél prettig is geweest. De heer MacDonald is geen gemakkelijke chef. Een Engelsche Eerste Minister heeft groo te macht. Om minder belangrijke redenen hebben voorgangers van Mr. MacDonald ondergeschikte Ministers met vacantie ge stuurd. De heer Henderson is er misschien met een „vingerwijzing" afgekomen. Hij is een zeer groot man in de partij, en meer be mind dan Mr. MacDonald. Maar ontkend kan niet worden dat hij als Minister van Buitenlandsche Zaken wel eens vreemde toeren verricht. Te Berlijn heeft hij Mr. MacDonald naast zich, achter zich en voor zich gehad. En het zal misschien wel eenigen tijd duren, eer hij weer eens alleen er op uit mag. NESSUNO. 100 a 400 slachtoffers In Catania zijn eenige honderden personen volgens de bladen 100 tot 400 tenge volge van het gebruik van bedorven ijs met vergiftigingsverschijnselen opgenomen in de ziekenhuizen en particuliere klinieken. Lichte aardbeving in Umbrië Geen slachtoffers In Umbrië zijn in den loop van gisteren verscheidene aardschokken waargenomen, die deels door onderaardsch gerommel wer den begeleid. Te Poggio di Otricoli, Narni en in Calvi zijn verscheidene huizen beschadigd en eenige ingestort. Gelukkig schijnt de aardbeving geen slachtoffers te hebben geëischt. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten is slechts een persoon gewond. Roofoverval bij Beauvais Vuurgevecht bij achtervolging Twee zoons van den voormaligen Fran schen Minister, thans senator Lefèvre, die zich Maandag per motorrijwiel in een boseh nabij Béauvais bevonden, werden daar plot seling overvallen door twee tot de tanden gewapende individuen. Nadat deze hen ge kneveld hadden, ontroofden zij hun alle voorwerpen van waarde en geld en verdwe nen op de motorrijwielen. De gealarmeerde politie omsingelde het bosch en wist de ban dieten te vinden. Er ontspon zich een gere geld vuurgevecht waarbij een der achtervol genden gewond werd. Deze kon, nadat bei den opnieuw de vlucht hadden weten te ne men des avonds worden gearresteerd De achtervolging van den ander, een berucht misdadiger, is tot dusverre vruchteloos ge weest. Een ze i 1 b o o t is bij Saint Brieu omge slagen. Vier van de vijf inzittenden ver dronken. Inzittenden van een voorbijrijdenden auto schoten in de Italiaantche wijk te New- York met een machinegeweer op voetgangers, waarbij 5 kinderen en 2 mannen werden ge wond. Een kapitein van het derde regiment Alpenjagers is van de Monte Cor- bisna omlaag gestort, waarbij hij om het leven kwam. Twee luitenants van het tweede regiment Alpenjagers kwamen aan de Valle Veratta om het leven. Eerste luchtvaartweek in Twente 29 Augustus tot en met 6 September a,s. Het nabij Enschede, Hengelo en Oldenzaal gelegen vliegterrein, de toekomstige vliegha- ven voor Twente, is thans vrijwel voltooid. Bij proefvluchten is reeds gebleken, dat de bodemgesteldheid uitstekend is en dat het vliegveld zelf eveneens in fraaie conditie verkeert. Het luchtvaartterrein Twente kan gerekend worden tot de beste, welke ons land momenteel bezit. Met de exploitatie van het vliegveld zal nog dit jaar een aanvang worden gemaakt, hoewel met de officieele opening van de vlieghaven nog wat gewacht dient te worden. De K. L. M. zal echter van Zaterdag 29 Au gustus tot en met Zondag 6 September pas sagiersrondvluchten boven Twente organi- seeren, waarbij het nieuwe vliegveld als basis zal dienen. Zij heeft zich daarbij de mede werking verzekerd van de Rotterdamsche Aero Club en de Nationale Luchtvaartschool, welke met hun sportvliegtuigen naar Twente zullen komen, terwijl de bekende instruc teurs Schmidt Crans, de Mul en Van Graft demonstraties zullen geven. Wellicht, dat een militair vliegeskader eveneens medewerking zal verleenen. Er wordt op een zeer groote belangstelling gerekend Wat de vlieghaven zelve betreft, deze kan nog niet in gebruik worden genomen, daar de regeeringssubsidie, welke de K. L. M ge niet, niet voorziet in binnenlandsch verkeer. Er worden echter ernstige pogingen aange wend om door het vormen van een garantie fonds het mogelijk te maken, dat binnen korten tijd een geregelde verbinding met Amsterdam of in Rotterdam, in aansluiting op de internationale diensten, in exploitatie kan worden genomen. De animo voor de vliegsport is overigens in Twente groot, hetgeen blijken kan uit het feit, dat reeds een Aeroclub is opgericht als onderdeel van de Nationale Luchtvaartschool. VRIJDAG, 31 JULI 1931 HUIZEN, 298 M. Algemeen Programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 Gramo- foonpl. 10.0011.30 Gramofoonpl. 11.30 Voor ouden van dagen en zieken 12.00 Concert KRO Kwintet o.l.v. P. Lustenhou- wer 1.30 Gramofoonpl. 2.005.00 Con cert KRO Salon-orkest o.l.v. M. van 't Woud. 5.155.30 Gramofoonpl. 5.307.15 Con cert KRO Kunstensemble o.l.v. P. Lusten- houwer 6.006.15 M. K. Gerisch: „Het land rondom de Main en de Rijn" 7.15 7.45 J. Comelissen „Voetverzorging" 7.45 11.00 Concert KRO-orkest o.l.v. J. Gerrit sen. M.m. v. R. Kloosterhuis (zang) 11.00 12.00 Vaz Dias en Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiekles o.l.v. G. Kleerekoper 11.3012.00 Gramofoonpl. 12.152.15 Con cert door de stafmuziek van het 5de Reg. In fanterie o.l.v. J. R. v. d. Glas 2.152.45 Dr H. B. Holsboer: „Opleiding voor de Tex- tiel-Industrie en handel" 2.454.00 Con cert AVRO-kwartet o.l.v. D. Groeneveld 4.00 Orgelspel door Fr. Uytenbogaard 5.15 Concert door Ensemble uit het VARA-or- kest o.l.v. H. Wiggelaar 6.20 Vervolg con cert 7.00 Vervolg en slot concert 7.30 Politieber. 7.45 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 12.20 Concert (so praan-alt) 12.50 Orgelconcert 1.50 Gra- mofoonmuziek 4.20 Licht orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Moderne sonates voor cello en piano 7.40 Rugby match Enge- land-Nieuw-Zeeland 7.30 Muziekcaritiek 7.45 Lezing 8.05 Dansmuziek, Jack Payne 8.35 „The King can do no wrong," radio- tooneel van Denis Freeman B.B.C. Orkest 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing 9.55 Sym- phonie concert. B.B.C. Orkest o.l.v. Hermann Scherchen 11.20—12.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 475 M. 7.25, 11.00, 1.25 Orkestconcert 2.50 Gramofoonpl. 5.20 Concert door het Sted. Orkest van Wiesba den 8.20 Spaansche liederen (gramofoon) 9.05 „Was frag ich viel nach Geld und Gut", comedie van Müller-Schlosser. Tot 11.50 Concert. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25, 6.50, 7.20 Gramofoonpl. 8.20 „Tosca", opera van Puccini op gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Concert. Strijkensemble 3.50—5.50 Concert Orkest 8.209.20 Concert. Harmonie-or kest 9.20 Concert. Strijkkwartet. Werken van Louis Glas 10.201.20 's nachts Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert 6.05 Orkestconcert 6.35 Lezing 6.50 Gra mofoon 7.35 Lezing 7.50 Nieuws 8.20 Orkestconcert (338.2 M.) 5.20 Orkestcon cert 6.05 Orkestconcert 6.35 Gramofoon, 7.35 Lezing 7.50 Nieuws 8.20 Gramo foon 9.05 Lezing 9.20 Concert. Casino in Knokke. Tarwe-organisatie voor Noord- en Zuid-Holland De tarwe-organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland hebben beide besloten den heer J. Kortleve te Voorburg te benoemen tot plaatsvervangend directeur. De heer Kortleve zal inzonderheid worden belast met de verzorging der leveringen en het toezicht op den buitendienst. Voorts dee- len deze organisaties mede. dat de Commis sies van Bijstand bestaande uit vertegen woordigers der handelaren en der tarwe- telers als volgt zijn samengesteld: Voor de Gewestelijke Tarwe-organisatie van Zuid-Holland: P. Luitse te Rotterdam, voorzitter; M. D. Noordzij te Rotterdam, secretaris. A. Overwater te Wieldrecht en A, Verhagen te Naaldwijk voor de vereeniging „Rotter- terdamsche Korenbeurs" afd. Zuid-Holland; P Jas te Dubbeldam en C. D. Sieling te Me lissant voo de Tarwe-organisatie. Plaatsver vangers zijn de heeren J. L. de Zeeuw te Pernis en Jac Lammens te Zoetermeer (han delaren), J. Vos, Tiengemeten en C. Oudijk Moercapelle (tarwetelers). Voor de Gewestelijke Tarwe-organisatie van Noord-Holland: J. Woldendorp te Hoofddorp, voorzitter; H. Aangeenbrug te Haarlem, J. P. Engel te Uithoorn, J. Engel te Hillegom (plaatsver vanger) en D. Nugteren (plaatsvervanger); voor de afd Noord-Holland der Vereeniging de „Rotterdamsche Korenbeurs", H. K. Kos ter te Wieringerwaard, A. Groenenberg te Nieuw-Vennep (secretaris), N. Brantjes te Beverwijk (plaatsvervanger) en P. J. Vis- scher te Wieringerwaard (plaatsvervanger) voor de Tarwe-organisatie Noord-Holland. Mgr. J. Biemians Mgr J. Biermans bevindt zich van 20 tot 30 Juli voor zijn jaarlijksche visitatie-reis op Huize Vrijland te Schaarsbergen bij Arn hem, waar Z H. Exc. Pater Arnoldus Witlox tot procurator van het sanatorium voor oude en zieke missionarissen benoemde, ter wijl twee Broeders werden aangewezen voor uitzending naar de missie n.l. de eerw. fra ters Martinus Appelman uit Spanbroek voor Oeganda en de eerw. frater Aegidius Leiter uit Tirol voor de missie op Noord-Bomeo. Verder had de jaarlijksche professie van de in het afgeloopen jaar toegetreden Broe ders plaats. 37. „De caféhouder raakte niet over hem uit gepraat," zei Billy, „en hij werd bijzonder vertrouwelijk. Het schijnt dat zijn broer tuinman op de „Hollies" is, daarom wist hij al de bijzonderheden van de nieuwe bewo ners te vertellen Behalve die huisknecht- vergiftiger is er een dame, die hij zijn vrouw noemt en nog een andere heer, die van daag is gekomen Ik vroeg, of die mijnheer geen beschadigden neus had, maar hij zei van niet; dus dan lean hij „Francis" niet zijn." „Ik denk, dat het die snaak is, aan wien ik mijn stijven schouder te danken heb," zei ik. ,,'t Is in ieder geval een knap stel daar. Waar is dat huis, dat je de „Hollies" noemt?" Billy gaf met zijn hoofd een zijwaarts aanduidende beweging naar den weg. ,,'t Is vlak bij," verklaarde hij, „even buiten Woodford. Een klein wit huis aan je lin kerhand. Ik denk, dat ik het vanavond eens ga bekijken." Toen zweeg hij even. „Jack," vervolgde hl) een oogenblik later. „Ik ben over die jachtpartij niet erg ge rust." „Ik ook niet," zei ik eerlijk gemeend. „Waarom ga je dan? Kun je niet het een of ander beletsel voorwenden?" Ik haalde mijn schouders op. „Wat geeft dat? 't Is maar uitstel van executie. Dan probeeren zij weer iets anders. Nu weet ik tenminste, wat mij vanmiddag te wachten staat." „Ja, daar is wel iets van aan," zei Billy nadenkend. Eenige oogenblikken zaten wij sprakeloos en peinsden natuurlijk over hetzelfde on derwerp. Plotseling legde hij zijn hand op mijn schouder. „Zeg, Jack," sprak hij, „ik heb een inval gekregen. Ik zal zien, dat ik een boot krijg en dan kruis ik langs den zeekant, terwijl jij aan het jagen bent. Je kan nooit weten, waar het goed voor is." „Dat is een prachtidee, Billy," zei ik. „Er gaat niets boven een overzicht op zee." Ik keek nu op mijn horloge. „Ik moet nu te rug," vervolgde ik, ,,'t is bij negenen; ik zal je een boodschap sturen, hoe laat wij elkaar morgen ontmoeten zullen, indien wij elkaar vanmiddag tenminste niet tegen het lijf loopen Wij zullen ongeveer half zes in het moeras zijn." „Nu, wees vooral voorzichtig, oude jon gen," zei Billy, terwijl hij mijn hand greep. „Wat ik zeggen wil, heb je nog iets van Milford gehoord?" Ik schudde van neen. „Ik heb mijn adres aan de keukenmeid gegeven en haar bevo len te schrijven, zoodra hij terugkomt, doch vanmorgen was er bij de post geen brief van haar. Het hindert mij geweldig. Ik kan me best indenken, dat zij hem uit den weg hebben willen ruimen, om zoodoende „Fran cis" bij mij binnen te loodsen, maar nu dat spelletje is mislukt, vraag ik me af, wat willen ze nog verder met hem uitvoeren?" „De hemel mag het weten,' zei Billy. „Maar in ieder geval, ze hebben hem te pakken. Misschien had hij wel meer met Northcote uit te staan, dan wij denken. Hoe het ook zij, het baat niet of wij er over piekeren. Houd vanmiddag je oogen wijd open, let op alies en allen en als je hulp noodig hebt, geef je maar een schreeuw." De laatste woorden gingen gepaard met een joviale wuiving van zijn hand, waarin al zijn onbaatzuchtige toewijding en aan hankelijkheid waren opgesloten. Hij stond op en ging den weg af. Ik wachtte tot een bocht hem aan mijn oog onttrok en keerde toen naar het huis terug. Toen ik door den tuin kwam, zag ik Mau rice en York op het terras staan. „Sapperloot," riep de laatste. „U is ons allen de baas; ik dacht, dat wij het eerste beneden waren." „Het weer was te mooi, om in bed te blijven liggen," verklaarde ik. „Ik i^eb de omgeving eens bekeken." Indien Maurice eenige achterdocht koes terde, dan hield hij het meesterlijk vóór zich. „Ik heb je trouwens nooit voor lui aan gezien," antwoordde hij. „Kom, laten wij gaan ontbijten, daar slaat de gong juist." Wij gingen de eetkamer binnen, waar tante Mary bezig was thee te zetten. Juist toen wij ons op onze plaatsen nederzetten, kwam miss York vergezeld van Lady Ba- radell mede aanzitten. Indien ik de laatste tevoren niet had bewonderd, dan zou ik het zeker nu gedaan hebben. Geen zweem van verlegenheid of niet-op-haar-gemak-zijn was bij haar te bespeuren, integendeel, zij ge droeg zich als de vriendelijkste en kalmste van het geheele gezelschap. „Wel, wel, wat zijn alle menschen mati- neus en allen even frisch," sprak zij met een spotlachje in het rond kijkend. „Zelfs mijnheer Northcote is al beneden! Ik dacht, dat hij geregeld in zijn bed ontbeet. York lachte. „Beneden!" echode hij. „Dat niet alleen, maar hij is reeds op de vlinder- jacht geweest." „De morgenstond heeft goud in den mond, zei ik bij gebrek aan beter. „Wat gaan wij vanmorgen doen?" vroeg tante Mary opeens. „Ik veronderstel dat je vanmidag gaat jagen, niet waar Maurice? Hij schudde zijn hoofd. „Neen, ik dacht, als iemand er lust in heeft, kunnen wij van morgen wel eenige konijnen verschalken; voor eenden moeten wij later in den mid dag zijn. Wat denk jij er van, Stuart?" „Ik schiet liefst eenden," zei ik. Ik zag niet in, waarom ik mij onnoodig in gevaar zou begeven. Raten wij dan wat gaan tennissen," zei miss York; „wij hebben de baan nog niet geprobeerd. U tennist toch ook, mijnheer Northcote?" Aangezien ik nooit een racket in mijn han den gehad had, werd ik alhoewel tegen mijn zin gedwongen te liegen. „Ik geloof, dat het 't beste is. dat ik toeschouwer ben en op de daarvoor in aan merking komende oogenblikken zal applau- disseeren. Ik heb een paar dagen geleden een kleine aanrijding met mijn auto gehad, waaraan mijn pols mij nog steeds herinnert." Er volgde eenig sympathiek gemompel, hetgeen Maurice aanleiding gaf, mii te vra gen (wel een weinig al te bezorgd naar mijn zin) of ik wel zou kunnen schieten. „O ja," zei ik onverschillig, „ik kan nog best een geweer rechtuit steken." Na eenig beraadslagen werd bepaald, dat miss York en Maurice tegen haar broeder en Vane zouden spelen. Vane bleek de poedel van het gezelschap te zijn, terwijl York, die in het leger veel had getennist, natuurlijk ver boven de an deren uitstak. De tennisbaan was terzijde van het huis gelegen en toen het ontbijt was afgeloopen en wij de morgenbladen hadden doorge zien, namen wij eenige stoelen mede en plaatsten ze op de meest beschaduwde plek ken, vanwaar men een overzicht over het veld had. Ik zette mij juist in behaag lijke houding neder, toen ik tante Mary op mij af zag komen. Voor zoover ik uit de weinige gesprekken met mijn gastvrouw had kunnen afleiden, had vooral onze eerste begroeting, alhoewel die oogenschijnlijk beleefd en hartelijk ge noeg was, mij duidelijk aangetoond, dat ik van haar standpunt gezien, geen zeer wel kome gast was. Sedert dien was zij echter zichtbaar milder geworden en bij deze ge legenheid kwam zij naar mij toe met een glimlach op haar vriendelijk, doch bezorgd gelaat. „Ik zou graag eens een praatje met Je houden, Stuart," sprak zij, toen ik een stoel voor haar bijsleepte. „Heel graag," antwoordde ik, niet we tend en nieuwsgierig, wat zij te zeggen had. „Wij hebben haast geen gelegenheid gehad, eens te keuvelen, sedert ik hier ben." Zij keek mij peinzend aan. „Ik weet niet, hoe ik het moet zeggen, maar ik vind dat je den laatsten tijd erg veranderd bent." Dit was zooveel als een directe aanval, maar ik doorstond hem kalm. „Ja," zei ik, „ik ben veranderd." „En in je voordeel,' voegde zij er aan toe. ..Stuart, teen je voor het eerst hier kwam. na je aankomst uit Zuid-Amerika, had ik een hevigen afkeer van je." Ik maakte een buiging. „Daar had u het volste recht toe", zei ik. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9