^JBinnen landsch Nieuws Voor de Huiskamer 1 Het gestolen Luchtballonnetje e OF DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN LUCHTVAART De roos, de koningin der bloemen Onze koJenuitvoer naar Frankrijk De Fransche gezant in Den Haag De Koninklijke Familie Minister Ruys de Beerenbrouck KUNST EN KENNIS Een belangrijk schilderij aangekocht ONDERWIJS Het Hoofdacte examen BOEKBESPREKING GEMENGD NIEUWS Brandstichting? STOOMVAARTLIJNEN Maatregelen gevraagd om de kolennijverheid te helpen De Kamer van Koophandel en Fabrieken foor de Zuid-Limburgsche Mijnstreek, te Heerlen, heeft een schrijven aan de Neder- landsche regeering gericht, waaraan het rolgende is ontleend: De Kamer heeft met buitengewone be langstelling het verloop der kwesties van den soleninvoer in Frankrijk gevolgd. Nu de ver schillende bemiddelingspogingen voorloopig hebben gefaald en de funeste regeling, zij het met eenige verzachtende bepalingen, voortgang zal hebben, wendt de Kamer zich tot de regeering om maatregelen te willen treffen, welke de nadeelen der gevallen be slissing zullen ondervangen, althans de kri tieke positie der kolennijverheid zullen ver lichten. Of de te nemen maatregelen moeten ge vonden worden in het voeren eener actieve handelspolitiek, dan wel in andere binnen- lardsche regelingen, laat de Kamer'aan het beleid der regeering over. Zij wil slechts op enkele mogelijkheden wijzen, welke h.i. spe ciaal voor overweging in aanmerking komen, door het bevorderen van het verbruik van Nederlandsche kolen vanwege publiekrech telijke lichamen en semi-overheidsbedrijven, bij wie de voorkeur voor Nederlandsche pro ducten somtijds nog verre te zoeken is. Ook wijst de Kamer op het vervoervraagstuk, dat de afzetmogelijkheden zoowel naar binnen- of buitenland, op zoo belangrijke wijze be- invloedt. Wat het binnenland betreft, vraagt zij, dat de Ned. Spoorwegen de tarieven voor buitenlandsche concurrenten niet gunstiger stelt, dan die welke voor onze nationale nij verheid gelden. Verder spreekt de Kamer de hoop uit, dat de thans voor een tijdlang con tractueel vastgelegde vervoertarieven voor onze industrie, bij voorkomende gelegenheid zéé worden herzien, dat de belangen der mijnindustrie in ruime mate zullen worden bevorderd. Ten slotte dringt de Kamer er bijzonder op aan, dat de bouw van het Julianakanaal in verband met concurrentiemogelijkheid met het buitenland zoo spoedig mogelijk worde voltooid. van welken vorm van Kaholiek jeugdwerk ook. Voor alle belangstellenden is de toegan tot deze vergadering vrij. Nieuwe Commissaris van Politie Bij Kon. besl. is benoemd tot commissaris van politie te Amsterdam, de heer C. Bakker, thans hoofdinspecteur van het verkeerswe zen aldaar. De heer Bakker kwam in 1908 als sur numerair bij de Amsterdamsche politie. Hij doorliep alle rangen en werd in 1912 ge plaatst bij de toenmalige afdeeling vervoer wezen. In 1920 werd hij hoofdinspecteur. De Philips-krisis Volgens een telegram uit Parijs zegt de „Matin" te weten, dat de regeering den Franschen gezant te 's-Gravenhage Z.Exc. M. Kammerer heeft aangewezen als gezant te Rio de Janeiro. Heden in het land terug. H. M, Koningin Wilhelmina en gevolg vertoefden na haar vertrek uit Nikolsdorf aan de Weiszensee in Karinthië. Hierna vertrok H. M. naar München. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zouden heden om 12.16 uur per trein aan het station te -Arnhem arriveeren en zich van daar per auto naar Soestdijk begeven. Z. K. H. Prins Hendrik houdt voorloopig verblijf in Mecklenburg. Het Philips-station verdwijnt. Naar men meldt, zal met ingang van de nieuwe dienstregeling der Staatsspoorwegen te Eindhoven de stopplaats „Philipsdorp- Zuid" aan de spoorlijn in de richting Val- kenswaard (Gestel) verdwijnen. Dit feit teekent weer eens de eroote ver anderingen, die de laatste jaren in steeds stijgende mate ten aanzien der personeels voorziening bij de Philips-fabrieken hebben plaats gegrepen, schrijft „De Tijd". Destijds (1929) zag het stationnetje „Philipsdorp" da gelijks lange treinen met personeel in- en uitstoomen. Sosm hadden deze treinen een formatie tot zelfs bijna 20 personenrijtuigen, Zij voerden het Belgisch personeel voor Phi lips aan en ook het materiaal der treinen was Belgisch. De „Philips Express", zoo heetten deze treinen, viel reeds vrij spoedig onder de mo kerslagen der krisis. Einde 1929 bestond de trein nog slechts uit 7 personenwagens. La ter volgde de definitieve uitschakeling. Thans verdwijnt als laatste overschot de halte plaats. Een symbool niet alleen van de kri sis, maar ook van het feit, dat Philips in deze tijden er niet aan denkt buitenlandsche arbeidskrachten in dienst te houden. 51 nieuwe Russische oorlogsvliegtuigen Tijdens de feestelijkheden, die ziin vastge steld ter gelegenheid van den Internatio nalen Rooden Dag op 1 Augustus a.s, zal het Russische Commissariaat van Oorlog van de maatschappij voor luchtvaart Ossoa- viachim 51 nieuwe oorlogsvliegtuigen ont vangen. De vliev'uigen zijn gebouwd uit middelen, die hiervoor in geheel Sovjet Rus land zijn verzameld. Op vacantle. De minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. tor. Ruys de Beerenbrouck zal van 1 Au- C-"stus af eenigen tijd met verlof afwezig £tin. Sobriëtas-Jeugddag De sprekers en hun stellingen De Centrale Jeugdcommissie van Sobriëtas organiseert op Zaterdag 15 Augustus in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een jeugddag. Om 12 uur wordt de eerste vergadering gehouden, waarin Drs. A. v. d Poel spreekt over: ,.De noodzakelijkheid van het So briëtas Jeugdwerk" aan de hand van de vol gende stellingen: 1. De Katholieke opvoeding moet den jongen mensch opleiden tot een persoonlijk heid met een zelfstandige, Katholieke le vensbeschouwing. 2. Het Katholiek jeugdwerk moet derhalve rekening houden met de eischen, die op lateren leeftijd aan des Katholieken mensch zullen worden gesteld en met de gevaren, die zoowel den persoon als de gemeenschap be dreigen. 3. Een der belangrijke zaken is de houding van den volwassen mensch tegenover het drankvraagstuk. 4. Een jeugdbeweging voldoet niet aan haar opvoedingstaak, indien zij geen reke ning houdt met het gevaar, dat van het al coholisme dreigt zoowel voor de jeugd als voor de volwassenen. 5. Een jeugdbeweging dient niet alleen negatief maar ook positief afwerend te staan tegenover het alcoholisme 6. Opvoeding in deze richting is het best te bereiken door innige samenwerking tusschen de verschillende vormen van jeugdwerk met het Sobriëtas Jeugdwerk. Om 15.15 wordt een tweede vergadering gehouden, waarin de Weleerw. Heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga inleidt het on derwerp: „Hoe moet het Sobriëtas Jeugd werk zijn georganiseerd en hoe kan het sa menwerken met andere vormen van jeugd werk." Stellingen 1 Ook het Sobriëtas Jeugdwerk dient zich aan te passen aan de nieuwe stroomingen van onzen tijd, welke gaan naar meer jeugd beweging. 2. Het is een eisch van zelfbehoud, dat het Sobriëtas Jeugdwerk zich ten volle kan ontplooien. 3 Het Sobriëtas Jeugdwerk wenscht ten volle samen te werken met andere vormen VEsn jeugdbeweging. 4. De inrichting van het jeugdwerk in de verschillende Bisdommen laat samenwerking toe zonder oplossing in andere vormen van jeugdwerk. 5. En het jeugdwerk in het algemeen èn het Sobriëtas Jeugdwerk zullen gebaat zijn bij een nauwe samenwerking. Er is gelegenheid dien dag des morgens om 11,15 een H. Mis in de Kapel van St. Joannes de Deo, Mariaplaats 28, bij te wo nen. Niet alleen de leidsters en leiders van het Sobriëtas Jeugdwerk en de besturen der plaaselijke afdeelingen van Kruisverbonden en Mariavereenigingen werden uitgenoodigd. doch al degenen, die de leiding hebben Voor het museum Boymans De Raad van Rotterdam heeft gister avond goedgekeurd den aankoop voor het museum Boymans van het beroemde schil derij „De Verloren Zoon" van Hieronymus Bosch, dat uit de voormalige collectie Fig- dor te Weenen afkomstig is. De kosten van dezen aankoop bedragen f 262.000. Door particulieren is hiervan f 82.000 beschikbaar gesteld, waarvan f 25.000 van de Vereeni- ging „Rembrandt". Het restant zal door de gemeente Rotterdam worden gefourneerd uit het legaat-Van der Schilden. weer oplaaiend ernstig verzet, gepaard gaande met directe bedreiging van de poli tiedienaren, waartegen ter handhaving van het gezag in verschillende gevallen vastbe raden optreden geboden was. De burge meester kan in het voorgevallene geen aan leiding vinden het gebruik van vuurwapens door de politie te verbieden. Al is hij van meening, dat daartoe slechts in geval van noodzaak en dan nog met groote voorzich tigheid mag worden overgegaan, zoo is hij niettemin van oordeel, dat in omstandig heden als de onderhavige, waarbij de po litie van verschillende zijden door een tal rijke menigte, die weigert de gegeven be velen op te volgen, ernstig wordt bedreigd, een dergelijk verbod de politie vrijwel weerloos zou maken. Het gebruik maken van waterstralen acht de burgemeester in dergelijke gevallen niet alleen onmogelijk, doch bovendien niet doeltreffend. Aan de gevolgen overleden De heer W. Weer, uit Eibergen, die eer gisteren nabij Zeddam door een auto werd overreden, is des nachts in het ziekenhuis te Terborg, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, overleden. Verdronken In de Kattensingelgracht, te Gouda, is verdronken, de 27-jarige G, J. Bouman, uit Wezep (Gelderland), arbeider bij de grondwerken voor de verbinding IJssel Gouwe, onder Moordrecht. Botsing tusschen auto's 19-jarig student gedood Gisternacht om twee uur is op de Pauw laan, onder Wassenaar, de 19-jarige Leidsche student J. G. N. Romswinckel, zoon van kolonel R., uit Den Haag, met zijn auto te- een een vrachtauto opgereden. De student werd op slag gedood. Zijn lijk is naar Den Haag overgebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Auto-dief aangehouden Gisternacht is te 's-Gravenhage een auto gestolen. Aangezien de dief daarmee ver moedelijk in de richting Leiden was wegge reden, werd de politie aldaar van den dief stal op de de hoogte gesteld. Eenige agenten togen naar het Haagsche Schouw en daar passeerde inderdaad een auto, zooals ge signaleerd. Aan de sommatie om stil te houden, gaf de bestuurder geen gehoor. Toevallig paseserde juist een andere auto, waarmee de agenten toen den dief achter volgden. zy slaagden er in hem bij Ende geest onder Oogstgeest in te halen. De dief bleek te zijn zekere F., uit Den Haag. De auto werd in beslag genomen en de dief naar Den Haag overgebracht. Splitsing in twee deelen Twee quaesties, verband houdende met de regeling van het examen van hoofdonderwij zer, hebben een punt van beraadslaging uit gemaakt in de laatstgehouden vergadering van de bijzondere commissie voor georgani seerd overleg in onderwijszaken. De eerste betrof een voorstel van een harer leden, in zake een wyzigng van de regeling, in dier voege, dat het examen in twee elk afzonder lijk niet omschfeven gedeelten met een tus- schenruimte van ten minste één jaar kan worden afgelegd. Overtuigd, dat de wensch van splitsing van het examen zeer sterk leeft in de kringen der onderwijzers, heeft de commissie zich met algemeene stemmen met dit voorstel vereenigd. De tegenwoordige rege ling heeft h.i. het nadeel, dat zij een zeer groote hoeveelheid parate kennnis bij den candidaat eischt, waarover deze op één mo ment moet kunnen beschikken, met het ge volg, dat, zooals herhaaldelijk voorkomt, een candidaat twee of driemaal wordt afgewe zen wegens onvoldoende voor vakken, waar voor hij bij een vorig examen dikwijls een goed cijfer verkreeg. Een splitsing van het examen kan naar haar meening dit nadeel opheffen, terwijl een dergelijke maatregel ook voor de belanghebbenden ongetwijfeld de studie vergemakkelijkt, wat h.i. te meer van belang is, omdat de onderwijzers voor die studie meerendeels op de avonduren zijn aangewezen. Naar het de commissie voorkomt, behoeft voorts geen vrees te bestaan, dat een split sing van het examen tot verzwaring van de eischen aanleiding zal geven; maar al mocht dit wél 't geval zijn, dan staat h.i. 't niet te onderschatten voordeel van een rustige studie voor den onderwijzer en een meer degelijke opleiding daartegenover. Op grond van deze overwegingen heeft de bijzondere commissie den minister van Onder wys verzocht ter voorbereiding van een wijzi ging van het Kon. besluit in dien zin, om trent dit punt het advies van den Onderwijs raad in te winnen, overeenkomstig art. 210 der Lager Onderwyswet 1920. Een dergelijk besluit heeft zy, hoewel niet met eenparige stemmen, ook genomen ten aanzien van een voorstel, dat de wenschelijk- heid uitspreekt, het mogelijk te doen worden de akte van hoofdonderwijzer te behalen langs den weg van een eindexamen der B-cursussen van kweekscholen of anders door de Regee ring aan te wyzen cursussen. Naar het oordeel van een meerderheid van de commissie kan de tegenwoordige wijze van examineeren in hoofdzaak daarom niet bevredigen, omdat de hoofdakte-cursussen zuiver het karakter heb ben gekregen van „africhtingsinstituten", zon der dat men de bedoeling heeft om den can didaat voldoende algemeene ontwikkeling bij te brengen, terwyi 'n schooleindexamen daar entegen h.i. stellig meer waarborg biedt voor een betere opleiding. Koster overreden en gedood De heer Th. Boersma, koster der Geref. Kerk te Heerenveen, die per fiets achter een auto aanreed, is door een van den tegen- overgestelden kant komenden auto aangere den. Hij werd in bewusteloozen toestand opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht, waar hij eenige uren later aan de bekomen verwondingen is overleden. Diamant verdwenen Aan een politiebureau te Amsterdam heeft een diamanthandelaar kennis gegeven, dat hij Woensdagmiddag j.l, terwyi hij zich te voet van het Weesperplein naar de Nieuwe Hoogstraat begaf, heeft verloren of dat van hem is ontvreemd, een rond geslepen dia mant, 5.98 karaat, bruine kleur, verpakt in wit vloeipapier. De justitie te Assen heeft in hechtenis genomen H. Z., bakker te Borger, verdacht van opzettelijke brandstichting in zyn woning. Noodlottige broedertwist In den Beierd te Breda waren twee broers aan het twisten. De moeder wond zich daar bij zóó op, dat zij dood neerstortte. De ge neesheer constateerde hartverlamming. De relletjes te Rotterdam Antwoord op de vragen aan den burgemeester Naar aanleiding van de ongeregeldheden in de Tuindersstraat, te Rotterdam, in ver band met de huurdersstaking en het daar op gevolgde optreden van de politie, heeft de heer A. A. Lünrs vragen gesteld aan den burgemeester. Daar een 42-jarige man door een schot uit een politierevoiver is gedood en twee personen niet levensge vaarlijk zijn getroffen, heeft de heer Lührs den burgemeester gevraagd of er in deze feiten geen reden is gelegen, om in de naaste toekomst maatregelen te treffen, waardoor in deze en soortgelijke gevallen het gebruik van vuurwapens onnoodig is b.v. door het gebruik van waterstralen of anderszins of verboden wordt. De burgemeester zegt o. m. in zyn ant woord, dat hij uit de tot dusver ingekomen rapporten allerminst den indruk heeft ge- Een koning maakte eens een reis door zijn land en bezocht daarby alle steden, die hij passeeren moest, de groote zoowel als de kleine. Deze gebeurtenis bracht niet alleen opschudding onder de menschen, maar ook onder de bloemen. Waarom hebben ook wij niet een heer- scher zooals de menschen?" spraken de bloemen. Daar verhief zich in het midden van den tuin de lelie en liet haar rustige, klankvolle stem weerklinken. Zij begon: „Mijn lieve zusters, vooral, gij mijn trouwe gezellinnen in dezen tuin, luistert wat ik u te zeggen heb. Ik begrijp uw wensch, ik heb hem reeds lang in myn binnenste gekoesterd en er veel over nagedacht. Daarom wil ik u thans een voorstel doen. Uit onzen kring moeten wij de schoonste en edelste plant tot koningin kiezen, zy zal de kroon dragen in het rijk der bloemen." De lelie zweeg. Maar rondom haar werd het rumoerig. Een gefluister ging van bloem tot bloem en levendig knikten de bonte kop jes elkander toe. Toen weerklonk het als een duizendstemmige kreet: „U zullen we kiezen! U zult onze koningin zijn!" De lelie schudde echter het blanke hoofd, hief als afwerend de bladeren op en zei: „Kies een andere! Ik ben niet waardig de kroon te dragen. Wel ben ik hooger gewas sen dan vele andere van u en ik heb ook een heerlijken geur; maar kleurloos zijn myne bloemen; ik draag niet het gewaad, dat een heerscheres betaamt. Zie verder, tot gij de schoonste onder u gevonden hebt!" Na deze woorden heerschte een diepe stilte en allen lieten de blikken onderzoekend rondzweven. „Wat zoeken wij nog langer!" klonk een stem, „hebben wij hier niet de anjelier onder ons, die even heerlijk geurt als de lelie en wier bloemen in de bontste kleuren stralen?" Nu ontstond er een hevig heèn en weer praten van verschillende stemmen. „Ja, ja, de anjelier!" riepen sommigen, „die zul!en we kiezen!" Maar daar werd tegen geprotesteerd. „Nee, nee, zoo'n kleine, nederige plant! Wij zouden ons moeten schamen voor onze koningin! Neen, groot en statig moet onze gebiedster zijn! Niet alleen in schoonheid, ook in grootte moet zy ons allen overtref fen!" „Maar kies mij dan toch!" meldde zich een stem vanaf de schutting; „ik laat me door niemand te na komen!" Als hoon vielen deze woorden in de ver gadering; want het was de brandnetel, die dat riep, de plant, welke niet eens een ge kleurde bloem bezit en slechts als onkruid haar leven voortsleept. „Neen," riep de dis tel, „hoe kom je toch op die gedachte? Mij moet je kiezen. Ik heb een prachtige bloem en ben in staat me te verdedigen. Boven dien ben ik forseher dan een van u allen!" Een schaterend gelach weerklonk uit de menigte. Men riep: „Wilt gij onze koningin zijn? Gij, die niemand door uw bestaan ver heugt, dan hoogstens de ezels, die je als lek ker hapje opeten! Neen, liever geen koningin dan zóó een!". En weer begon de vergadering te beraad slagen Plotseling hoorde men in een oogen- blik van stilte een aarzelend stemmetje, dat men tot nu toe nog niet gehoord had; „Ik wilde u wel een voorstel doen. Wilt gij het hooren?" „Zeker!" riepen de andere bloemen. „Spreekt maar ganzeb oempje, wy zullen heel stil zqn, zoodat we u goed kunnen ver staan!" „Ik dank u," zei het bloempje en vervolgde toen: „Ook ik heb in den tuin rondgekeken, zoo ver mijn blikken reiken konden, maar ik kan geen bloem vinden, die u in schoonheid nu reeds, velen slapen nog. Onder haar is oók degene, die ik het meest waardig acht." ..Noem ze, bloempje, vlug, noem ze!" klonk het de spreekster van alle kanten tegen. „Ik bedoel de roos," zei ze bescheiden. „Kijk maar eens rondom u! Zijn niet vele bloempjes en struiken met haar knoppen versierd?" „Het ganzebloempje heeft geiyk," klonk 't als uit één mond, „de roos is de schoonste en de edelste onder ons allen. Zij heeft een kostelijken geur, 'n schitterende kleur, groot en weelderig zijn haar bloemen en haar tak ken zyn met sterke doornen bezet. Zij is de heerlijkste onder de bloemen en zal onze koningin zijn, nu en altijd." „Zoo zal het zijn," liet de lelie daarop haar stem hooren, „de waardigste hebt gij geko zen, doch wacht nog met de kroning, tot alle knoppen ontloken zijn; dan zullen we het kroningsfeest vieren. We zullen er eerder niet meer over spreken, opdat geen der knoppen iets gewaar worde." En zoo geschiedde het. Toen eindelyk de dag der kroning gekomen was, begonnen reeds in alle vroegte de lieve blauwe klokjes in de weiden te luiden, zoodat een heerlijk geklingel ontstond, dat alle bloemen uit haar slaap wekte. Toen werd le roos plechtig tot koningin uitgeroepen en alle bloemen stem den mee in de hulde, die de lelie haar bracht. Tot slot luidden weer de klokken en de plechtigheid was geëindigd. Toen de menschen later ontwaakten, ver moedden zij niets van de feestelijkheid, die onder de bloempjes had plaats gevonden. Of zijn zij er misschien toch van op de hoogte gebracht? Hoe zou het anders moge lijk zijn, dat ook zij de roos als koningin dei- bloemen beschouwen? DE HERAUT VAN HET H. HART. Uitgave der Paters Jezuïeten, Loyo la, Vught. Augustus-aflevering. De Augustus-aflevering van „De Heraut van het Heilig Hart" munt wederom uit door een keurige verzorging van den tekst en van het illustratieve gedeelte. De algemeene intentie van den Paus voor de maand Augustus aan de leden van het Apostolaat des Gebeds gegeven, is: Heiliging van den Zondag. Op de diepe beteekenis van de Zondags-heiliging legt een artikel van J. v. d. Bark pr. den nadruk. Schrijver sig naleert een wonde van den modernen tijd, n.l. dat „de dag des Heeren" tot een dag van louter genoegens aan het verworden is, tot groot nadeel voor net geestelijke leven. Dan verklaart de Redacteur, Pater Kea S.J., de missie-intentie voor de maand Au gustus, welke luidt: Leekebroeders en Kate- chisten in de Missie. Het overgroote belang van deze leeke-apostelen voor missionaris en missie wordt duidelijk in het licht ge steld. Het artikel „Medisch missiewerk", ge schreven door een zuster van het gezelschap J. M. J., zouden wij een aanvulling kunnen noemen op het vorengenoemde. Belangwek kend is deze bijdrage zeer zeker. Immers zij geeft een scherp beeld van de opkomst en den groei van het medische missiewerk, ook van het belangrijke aandeel, dat de zus ters van J. M. J. hierin gehad hebben, en nog hebben. „Is het arbeidsveld groot ge noeg?" vraagt schrijfster. „Er zijn ongeveer 160.000.000 vrouwen in Indië. Deze mogen geen hulp zoeken bij mannelijke medici. De greote menigte der Indische vrouwen is nog aan de willekeur van „Barbiers-vrouwen" overgeleverd, die alles maar aandurven en aanpakken. Bijgevolg is het verlies aan men- schenlevens ontstellend groot." Tegen de tegenwoordige sport-overdrijving, tegen het lezen van hartstochtelijke boeken en 't bezoeken van bioscopen waarschuwt de maandelijksche recollectie. „Want wat de mensch zaait, dat oogst hij ook." Verder zijn er nog eenige mooie gedichten, een interessante parabelverklaring, van de hand van Dr. J. Simons S.J., verlicht met brillante foto's. P. v. d. Scheer S.J. heeft eenige „Ziele- fluisteringen" omgewerkt, naar P. De Vil- legas S.J. Uitingen zyn het van een fijn- gestemd ziele-leven en zeer geschikt om te volgen bij het Heilig Uur. De onderwijzer(es), die de kinderen episodes uit het Evangelie wil bijbrengen, kan dit niet beter doen dan aan de hand van de vertellingen der Con templatieve van Bethanië welke zoo uitmun tend berekend zijn op de kinder-psychologie. Tot slot, naast de boeken-schouw, en korte gegevens over het leven van den maand- patrcon, Pastoor van Ars, een brief uit Rome: „In Rome wordt intens geleefd". Een vlotte pen vertelt ons over de Rerum Nova rum-viering der 700 Nederlandsche pelgrims te Rome; hoe onze landgenooten door den Heiligen Vader ontvangen werden, en welk een enthousiasme hen bezielde. Heel actueel wordt dit artikel verlevendigd door een re productie van het Rerum Novarum-monu ment, dat door den Nijmeegschen kunstenaar Eg. Everaerts ontworpen is, en de aandacht van Katholiek Nederland verdient. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARNIX V. ST. ALDEGONDE (uitr.) 30 Juli te Genua. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AGEMEMNON 29 'Juli nam. 5 uur 15 van Hamburg naar Amst. AURORA 29 Juli van Catania n. Messina. BRIELLE (uitr.) 28 Juli van Valparaiso naar San Antonio. CRIJNSSEN (thuisr.) 29 Juli van Bar bados naar Plymouth. HERMES 29 Juli van Bourgas n. Varna. ILOS 29 Juli van Musel naar Oporto. POSEIDON 30 Juli van Amst. te Rott. NICKERIE 30 Juli van W.-Indië te Am sterdam. KON. ÏIOLL. LLOYD. GELRIA (uitr.) 29 Juli Fernando Noron- ha gep. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RANDFONTEIN (uitr.) 30 Juli te Port Said. RIETFONTEIN (thuisr.) 29 Juli te Ant werpen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BLOMMERSDIJK 29 Juli van Rott. te Baltimore. MAASDAM 30 Juli van New Orleans te Rotterdam. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN. AREND3KERK (thuisr.) 29 Juli te Alexandria. TOWALI (uitr.) 29 Juli van Bombay. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN. HOOGKERK (uitr.) 28 Juli te Antwer pen. JAVA—NEW YORK-LÏJN. KOTA INTEN, Java naar New York, 29 Juli van Marseille. SILVER—JAVA PACIFIC LIJN. SIANTAR, San Francisco naar Calcutta, 28 Juli te Macassar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DELI 30 Juli van Rott., te Batavia. 31 Juli. Reisbeschrijving VII Wat een aardbeien! Wat 'n slagroom! in verrukking uit. Wij zitten voor de uit spanning „Waldkater", een uurtje loopen van Hahnenklee. Hy heeft geen word miszegd. De aard beien zijn geurig en sappig, de slagroom is smijdig en vol, het landschap is betoove- rend. Rondom ons vormt de poëzie van den Harz een schoone tegenstelling met het proza van zijn bezoekers: weekend-gasten met bergen taart voor zich, strenge vrou wen met strakke haarknoedels, sombere heeren met kale schedels en felle mensur- kerven, het stempel der barbaren. De heete zon roostert onze stadsmenschgezich- ten. Binnenin het restaurant staat een muur van blauwen rook. Een gezelschap forsch gebouwde dames en heeren is in den „Waldkater" neergestreken en zit aan een tiental tafels, die beladenzijn met wijn, bier en sigarenasch. Ein Ausflug ins Freie, opper ik. Van de vereeniging van „Freunde der Natur", vult Siem aan. Wij vegen onze tranen af en zetten ons weer in de buitenlucht. Mahlzeit! Men behoeft den omtrek van Hahnenklee slechts te exploreeren om de bevestiging te vinden van het Duitsche organisatietalent. De Duitscher is dichter en organisator te gelijk en aan deze combinatie dankt hij de gave om een bloemrijke benaming te vinden voor ieder pad, iedere bank en iedere boom stronk. Hoog op den schoonen Bocksberg, waar wij onze al te welgedane lichamen in een uur van stevig stijgen heen sleepen, in zoete hope op herwinning van de slanke lijn, ligt de „Liebesbank". Verderop de Sonnen- bank en de Veriobungsbank. Zij is niet méér Verlobungsbank dan de andere banken langs het rotsachtige bergpad, die in reeksen in- gekerfde initialen het zichtbare souvenir dragen van romantisch doorleefde uren. of dan de „Gretchenbank" bij Harzburg, waar ik een honderdjarige dame vond, die absoluut haar Bratwurst met mij wilde dee len, of, tenslotte, dat de „Heimwehbank" bij Goslar, waar 's avonds zóówel soldaten met hun meisjes zitten, dat ze wel Heim- wehrbank mocht heeten, en die overigens een zoo schitterend uitzicht op het stadje bood, dat het laatste greintje heimwee uit ons wegvlood! Beneden in het dal is een Rivieraweg, en een Prinzenteich, en een zweihundertjahrige Eiche, en een Zwillings- fichte, en veel Blumenschmuck, en een Denkmal, en ongetwyfeld ligt ergens in een Tannenwald een Liebestannenbaum met Lie- bestannenapfelchen. En toch is het zoo erg prettig. Zijn we niet van binnen allemaal een klein beetje, of een groot beetje, sentimenteel? Een enkele maal wordt het ons alleen even te bar. In het bosch, op weg naar het Familien- bad, staan zeven eiken. Ze zijn even groot. Een dichterlijk beambte heeft daar een schoonen naam voor verzonnen: een bordje verkondigt dat dit zijn „Die Sieben Glei- chen". Als de storm ze omwaait, schrappen ze den G door en dan hebben ze wéér 'n mooien naam, zegt Siem. DJAMBI (thuisr.) 30 Juli te Londen; zal 4 uur nam. de reis voortzetten. KEDOE (thuisr.) 29 Juli van Padang. KOTA INTEN (thuisr.) 29 Juli te Mar seille. KOTA NAPAN (uitr.) 29 Juli Gibraltar gep. v KOTA RADJA (uitr.) 29 Juli v. Suez. PATRIA 20 Juli van Batavia te Rott. SIBAJAK 30 Juli van Rott. te Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. ALPHACCA (uitr.) 29 Juli te B.-Ayres. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBLASSERDAM 29 Juli van Rotterdam te Riga. BATAVIER III 30 Juli v.m. 8 u. 45 van Rott. te Gravesend. BOEKELO 27 Juli Brunsbüttelkoog gep. Himango naar Calais, Duink. of Gent. FLENSBURG 29 Juli Holtenau gep. Vlaardingen naar Oxelösund. FYING NORMAN 29 Juli van Gent te Koningsbergen. HAULERWIJK 30 Juli Cape Race gep. New York naar Londen. HILLEGOM 29 Juli van Riga naar Ant werpen. JOHANNA 29 Juli van Bordeaux n. Poor tershaven. MIRACH 27 Juli van Rott. te Archangel. OLGA, m.s. 29 Juli van Boulogne naar Wormerveer. PARKHAVEN 29 Juli van Fernado Noron- ha gep. Montevideo n. Antwerpen. RAPID, m.s. 20 Juli van Rott. te Kings- lynn. STAD HAARLEM 30 Juli Gibraltar gep. Porto Ferraia naar Vlaardingen. STAD ZAANDAM 29 Juli van Huelva n. Calais. TARA 29 Juli van Antwerpen te Monte video. BERNISSE 28 Juli van Rotterdam Hamburg. kregen, dat de politie bii de ongeregeldhe den noodeloos van haar vuurwapenen heeft I zóó ver overtreft, dat zy waardig is u te be- gebruik gemaakt. Het „old hier een telkens heerschen; doch niet alle bloemen bloeien tfé 465. Een hevige storm was opgestoken, Een orkaan midden op zee Golven sloegen over de dekken, Braken weldra het schip in twee. Reddingsbooten liet men nu zakken, Maar geen, die zekere redding bood, Alle booten sloegen te pletter Tegen de verongelukte boot. 466. Hortend, stootend, krakend ging de wagen, Langzaam liepen de ossen voort Door een streek, eenzaam en verlaten, Een droevig, dor verlaten oord. De blanken konden nu en dan een kreet hooren Door den wilden koetsier geslaakt Achter den wagen werden de gevangenen Door een wilden schildwacht bewaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10