Sport en Wedstrijden VOORWAARDEN MARIA-STICHTIFiG Aaii onze Lezers ELCK WAT WILS Hiermede zijn alle vorige bepalingen vervallen WIELRENNEN ATHLETIEK VOETBAL HONKBAL SLINGERBAL SCHAKEN DAMMEN CRICKET GOLF DUIVENSPORT Spoort al Uw kennissen aan hun uraaè' en aan bod- advertentie te plaatsen in onze eifien NIEUWE HAARLEMSSHE COURANT IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK voor de gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's op de Nieuwe Haarlemsche Courant I Om het Kampioenschap van Nederland De wedstrijd opnieuw door regen onderbroken Gisteravond werd het nog resteerende nummer van de wielerkampioenschappen van Nederland verreden, n.l. de wedstrijd voor beroepsrijders achter groote motoren over 100 K.M., welke wedstrijd Zondag j.l. dooi den regen niet beëindigd kon worden. De wielersportenthousiasten hadden zich dan ook niet laten afschrikken, hoewel ae regen steeds een dreigend schrikbeeld bleek, dat elk oogenblik het afbreken van den wedstrijd zou kunnen veroorzaken. Groote teleurstelling wekte de mededee- ling, dat Schlebaum, de favoriet der Am sterdammers, die zeker ook een der beste kansen had, op advies van zijn dokter niet mee zou rijden, aangezien hij Zondag j.l. weer last kreeg van zijn oude kwaal: door zitten. Kort na den start schiet Blekemolen naar voren, passeert Leddy en doet een vergeef- schen aanval op De Graaf. Even later schiet Snoek naar voren en valt eveneens De Graaf aan, doch met meer succes. Snoek neemt de leiding, gevolgd door Van der Wulp en Blekemolen. Er is weinig strijd en pas nal4 K.M. gereden te hebben geeft Snoek Korf, die afgezakt is, de eerste lap. Even later doet Blekemolen met succes een aan val op Van der Wulp en neemt de tweede plaats in. Als er 65 ronden gereden zijn, komt plot seling, wat reeds zoo lang gedreigd heeft en een fiksche stortbui maakt de baan verder onberijdbaar. De wedstrijd wordt afgebeld. Medegedeeld wordt dat de westrijd ne- denavond om 8 uur zal worden overgereden. De gemaakte tijden waren: De eerste 10 K.M.: 8 min. 42 3/5 sec.; 20 K.M.: 16 min. 16 1/5 sec.; 25 K.M. 20 min. 16 1/5 sec. In tegenstelling met het plan, wordt de wedstrijd H. H. C. IA. W. V. f. tóch in Amsterdam gespeeld, daar A. W V. J. ook niet op Zaterdag naar Haarlem venscht te komen. H. H. C. had den wedstrijd we gewonnen kunnen rekenen, maar doet dat liever niet. Nu, al moet er dan voor gewerkt worden, we gelooven dat H. H. C. de puntei toch wel binnen haait. Aan de Kleverlaan heeft Zordagmorgen de ontmoeting plaats tusschen ffiarlem II en D.E.C. II. Den uitwedstrijd vonnen de Haarlemmers met 346 en gezien de samen stelling van het negental, geloovai we voor Zondag aan een nog hoogere scoiï. 't Is bo vendien voor Haarlem II de laitste wed strijd. 's Middags strijdt H H. C. II oa hetzelfde terrein tegen T.O.G.O. II. Als B H. C. er in slaagde T.O.G.O. dien middag sen neder laag toe te brengen, bezorgde zij daarmee te gelijkertijd aan Haarlem II het kampioen schap van die afdeeïing. We gelloven ech ter niet dat T.O.G.O. aan H.H.C. al toestaan Haarlem dien dienst te bewijzen. Het slot zal wel zijn dat T.O.G.O. wint ei dan met eenzelfde aantal punten als Haarïm II, bo venaan staat. Prins Hendrik-beker-wedstrijd te Haarlem W ackerAustria Op het V.U.C.-terrein te Den Haag had gisteravond een ontmoeting plaats tusschen de door ons land op tournee zijnde Oosten- rijksche profs-clubs Austria en Wacker. Het was een spannende wedstrijd tusschen ge lijkwaardige tegenstanders. Het resultaat van de eerst gespeelde helft was, dat beide teams éénmaal wisten te scoren. Er werd onmiddellijk gedraaid. Beide partijen wisten nog driemaal het net te vinden, zoodat het einde kwam met een gelijk spel, 44. A.s. Dinsdagavond zullen beide elftallen nog eens tegen elkaar spelen en wel in het Stadion te Amsterdam. Een schitterende gelegenheid dus om het spel tusschen twee Oostenrijksche profclubs eens te gaan zien. Voor deze ontmoeting bestaat dan ook groote belangstelling. Programma-overzicht Blauw-Wit, de kampioen van de eerste klasse in dit seizoen, speelt haar laatsten wedstrijd, 't Is echter te betwijfelen of hij wel doorgaat, want de tegenpartij is Quick, en die zal 't ook dezen keer wel niet de moeite waard vinden op te komen. T.O.G.OAjax zal meer spanning opleve ren, maar toch wel eindigen met een over winning voor T.O.G.O. In de tweede klasse staat meer van belang te gebeuren. Competitie-Programnsa Op het programma van deze w«ek komen de volgende wedstrijden voor: Eerste klasse Zaterdag: Quick IBlauw-Wit I. T.O.G. I—Ajax I. Tweede Klasse, Zaterdag: A.W.V.J.H. H. C. I. Blauw-Wit IIAjax II. Zondag: Haarlem II—D. E. C. II. II. H. C. II—T.O.G.O. li. ConcordiaO. S. S, De Kennemer Turnkring heeft dit jaar terecht het spelwezen niet georganiseerd, omdat geen enkele aangesloten veieeniging daartoe een verzoek deed, en juist de T. C. van dien kring dit als voorwaarde stelde, aleer het spel ter hand zou worden geno men. Tot voor enkele veken was er dan ook geen animo, maar nu is deze er blijkbaar wel: reeds een viertal vereenigingen, uit den K. T. K. speelden de laatste weken ver schillende onderlinge wedstrijden in hand bal, slingerbal en grensbal. Ook joor spel komt er dus opleving in den Kennemer Turnkring. De dagen van de Uigebreide zomerspel-competities, die de kring tot voor jaren terug kende, schijnen weer te zijn aangebroken, al zal men daarmede tot 1932 moeten wachten Donderdagavond ontmoetten vijftallen heeren van Concordia en O, S. S, elkaar in slinrerbal op het gemeentelijk sport terrein aan de Kleverlaan. O. S. S. won den opgooi en verkoos met wind mee te spelen. Ondanks dit groote voordeel, konden de Zandvoorters hot niet tot doelpunten brengen, hetgeen een neder laag voor hen meer dan waarschijnlijk maakte. Zelfs werd O. S. S. vóór rust tv/ee maal tot op doel teruggedrongen, zonder dat het Concordia evenwel gelukte, te doel punten. Na de rust maakten de Haarlemmers, ge holpen door den wind, vier doelpunten. In de ploeg van Concordia waren twee uitmuntende spelers opgenomen. O. S. S. beoefent eerst kort het slinger balspel en in dit licht bezien, was haar spel meer dan voldoende. In geen der beide ploegen was veel ver band. Misverstanden kwamen daardoor niet zelden voor. Het spel had veel te leiden van de glad heid van het terrein, vooral voor die spe lers, welke geen spike-schoenen droegen. Jury en Chronol. overzicht. Evenals bij andere evenementen in de athletiek-wereld heeft „Haarlem" zich ook voor de wedstrijden van a.s. Zondag op het „Haarlem"-terrein de medewerking van een deskundige jury verzekerd. Wederom is de heer G. A. Burger wed strijdleider en hanteert v. d. Lee het pistool. Als scheidsrechter fungeert de heer Hui- zinga de secretaris der T. C. van de K. N. A. U. Deze achtste strijd die „Haarlem" voert om den Prins Hendrikbeker of het officieuse clubkampioenschap van Ndrland zal dus stellig een vlot verloop hebben en hierdoor veel publiek naar het „Haarlem"-terrein trekken. Het chronologisch overzicht luidt als volgt: 1.30 uur: 100 M. series polshoog hoog springen; discus; 1.45 uur: 800 Meter series; 2.00 uur: 400 Meter series; verspringen; 2.15 uur: 110 M. horden series; 2.20 uur: 3000 M. snelwandelen; 2.40 uur; 100 M. beslissing; 2.45 uur: 1500 M. speerwerpen kogelstooten; 3.00 uur: 400 Meter beslissing; 3.05 uur: 110 M. horden beslissing; 3.10 uur: 800 M. beslissing; 3.20 uur: 4 x 100 M. estafette series; 3.30 uur: 5000 Meter. 3.50 uur: 4 x 400 M. estafette. 4.00 uur: 4 x 100 M. estafette. Dit chronologisch overzicht waarborgt twee en een half uur spannende athletiek met medewerking der beste Nederlandsche athletiekvereenigingen. Na onze publicatie betreffende de deelnemers hebben zich nog twee vereenigingen aangemeld, t. w. Trek vogels en A. A. C. Trekvogels komt o.a. met: Hummel en Simmers, twee bekende 100 M. cracks Kok op 400 M. De sympathieke veteraan Piet de Boer op de 1500 en Peters op de 5000 M. Bovendien schreef Trekvogels voor de beide estafettes in. De voornaamste A. A C.'ers zijn de hor- denlooper Ras, de sprinters Eisman en Hen- 1 nings en de werper Schipper. Hiermede is het aantal deelnemende clubs tot negen gestegen. Voor athletiekliefhebbers vermelden wij nog den voorverkoop die ge houden wordt bij de firma's Hillen, Alders, Baart en Immers. De laatste op de Amster- damsche Vaart. De eerste dag van deze wedstrijden werd gehinderd door de regenbuien, hoewel de banen daaronder niet lijden, daar ze in uitstekende conditie zijn. Dé leiding wordt energiek gevoerd door den heer Wetselaar. 10e partij Dr. EuweCapablanca Na 29 zetten remise De tiende, tevens laatste, partij van de schaakmatch Dr. EuweCapablanca, welke gistermiddag te half vijf in de Militiezaal te Amsterdam aanving, eindigde te half ze ven na 29 zetten met remise. De opening had hetzelfde verloop als de achtste partij, waaruit voor beide spelers nagenoeg geen winst was te behalen. Dr. Euwe speelde wit. De eindstand luidt: Dr. Euwe 4 punten; Capablanca 6 punten. Om de persoonlijke kampioenschap pen der „Haarl. Damclub" De jaarlijksche wedstrijd om het 2de klasse clubkampioenschap 1930-1931 der „Haar- lemsche Damclub" is thans geheel beëindigd, waarom wij hieronder den eindstand van dit tournooi laten volgen. gesp gew. rem. verl. pnt. H. Greeuw 11 7 4 0 18 J. Wielinga 11 6 3 2 15 F. W. de Pater 11 5 2 4 12 J. van Steenwijk 11 4 4 3 12 J. Balk 11 3 5 3 11 H. v. Lunenburg Jr. 11 4 3 4 11 J. C van Waard 11 4 2 5 10 H. Berghuis 11 2 5 4 9 W. van Pelt 11 2 5 4 9 J. H. Reedijk 11 3 3 5 9 J. Otter 11 2 4 5 8 G. A. Ottolini Jr. 11 2 4 5 8 Greeuw en Wielenga spelen promtiewed- strijden tegen de laatstaankomenden der hoofdklasse; Otter en Ottolini spelen degra datie-wedstrijden tegen de hoogstaankomen- den der 3de klasse. winner 11 uur 52. De volgorde der prijs winnaars is: A. J. Timmermans 1, 2; W. H. Spoor 3 30, 53; Ed. van Bree 4, 28, 29, 63; W. Steiji 5, 20, 21; H. Bannink 6; P. Boerjan 9, 12, 15, 16, 26, 52; P. J. Verputten 10, 44, 65; Joh. v. d. Pol 11, 13, 24; J. v. d. Klugt 17, 40, 46; P. M. Kok 18, 19, 49, 50 67; P. J. Leurs 22, 23; K. Wits 25, 39, 42; H. Philippo 31, 34, 45, 61; H. Koelemeijer 32, 43, 51, 60; J. W. Radsma 33, 66; L. van Bragt 36, 47. 58; J. van Duijn 37, 55; J. W. 'v. d. Horst 41; J. Zwart 48, 64; J. P. Kruijer 57, 68; Th. Mens 59, 62. In de Artistenkroeg De testmatch Engeland New Zeeland Toen Engeland 416 runs voor het verlies van vier wickets had gescoord in den twee den testmatch tegen Nieuw Zeeland, welke plaats heeft op Oval, werd gestopt voor de lunch. Hammond maakte 100 en is niet uit. Ames 41. T enniswedstrijden Kennemer Golfclub Dames enkelspel: Mej. H. Wageneriijk sl. mej. E. Breiten- stein 62, 61. Mevr. W. L. van Alphen sl. Jkvr. L. van Riemsdijk 62, 75. Heeren enkelspel: Jhr. H. van Riemsdijk sl. B. Ruys de Perez 60, 64. Jhr. H. van Rieirfsdijk sl. A. P. van Vue- ren 60, 60. E. Kaufmann sl. De Beaufort 60, 60. Jhr. P. Quarles van Ufford sl. L. A. H. Enthoven 64, 63. Dames dubbelspel: Mej. H. de Bock en mej. D. de Bock sl. mevrouw Van Waveren en mevrouw De Veer 6—1, 6—4. Inleiding tot het damspel Bij G. B. van Goor Zonen's Uitgevers maatschappij N.V. te 's-Gravenhage is zoo juist verschenen een „Inleiding tot het dam spel" van J. W. van Dartelen. Dit werkje is een herdruk van de „Practi- sche Handleiding voor het damspel" van denzelfden schrijver, doch geheel gewijzigd en herzien. Juist aan een populaire handleiding voor hen die het damspel willen leeren spelen, be staat nog steeds groote vraag omdat de meer uitgebreide studieboeken voor den leek dikwijls te moeilijk en omslachtig zijn. Een keur van aardige voorbeelden, pro blemen, slagzetten, eindspelen enz. zijn in dit werkje opgenomen, doch zóó gerangschikt dat de beginner geen moeilijkheden heeft om alles te kunnen volgen, omdat een reeks eenvoudige voorbeelden hieraan voorafgaan. Wanneer men dit werkje heeft doorgestu deerd, kan men een partij dam spelen en door verdere studie zich bekwamen tot een goed damspeler. Tegen den populairen prijs van f 0.45 is dit werkje thans alom in den boekhandel verkrijgbaar. Evenals de „Practische Handleiding" van denzelfden auteur zal ook deze „Inleiding" haar weg wel vinden. Postduiven-Vereeniging „De Luchtgids" Deze vereeniging hield op 26 Juli een wedvlucht met jonge duiven vanaf Antwer pen, afstand 130 K.M. De duiven werden te 10 uur 15 in vrijheid gesteld. De eerste duif bereikte haar hok 11 uur 40. Laatste prijs- Het middelpunt der sensaties. Hoe men groot nummer wordt. Verwisseling van partners en nieu we trucs. Zoover het den artist mogelijk is, leeft hij in ordelijke toestanden, waarmee ech ter minder geldelijke zorgen bedoeld zijn. Daarom frequenteert hij ook in iedere stad een bepaald lokaal, dat hij iederen avond bezoekt. Deze kroegen hebben alle een zekere overeenkomst met elkander, en het kan iemand overkomen, dat men over al in Berlijn, of Chicago, Rome of Londen, in Parijs of Buenos Aires, dezelfde gas ten ontmoet. Spijzen en dranken zijn niet goedkoop, maar goed, want artisten stel len hooge eischen. „Wij zijn", zegt de parterre-acrobaat, „zóó geheel van den toestand van ons li chaam afhankelijk, dat wij het volgens alle regelen der kunst moeten verzorgen. Slechts zeer weinigen van ons maken veel gebruik van alcohol, de meesten zijn geheelonthouder." Werkelijk is de omzet van alcoholische dranken in alle artistenlokalen zeer gering. Om zeven uur 's avonds is de kleine kroeg reeds goed bezet. De Italiaansche fietsacro- baat eet met welbehagen een reuzen-portie macaroni en steekt er af en toe zijn poe del een paar in den bek. Hij is om onge veer negen uur pas aan de beurt. De Engelschman echter, die aan het tra pezium een sigaar rookt, moet eerst om 8 uur zijn nummer afwerken en verorbert aan de toonbank inderhaast een belegd broodje. Warme amandelen gebruikt hij pas na zijn optreden. Twee Chineesche messenwerpers doen allerlei vergeefsche pogingen om met twee Amerikaansehe meisjes een gesprek aan te knoopen en haar duidelijk te maken, hoe men een mes met drievoudig salto tegen den muur werpt zóó, dat het blijft steken. De girls, die reeds gepoederd en geschminkt zijn, dragen dunne mantels over het glinsterende kleed. Ieder oogenblik kan de manager komen om haar te halen. Tegen acht uur komt er leven in de gas ten. De een heeft nog vlug een oude lee- ge bierkruik noodig, waaruit hij zijn ezel te drinken geeft. Gisteren in de voorstel ling heeft „Bobby" er met den achterpoot naar geslagen. Bij de kachel zit er een ge kleed in een bruinen ulster, waar twee beenen, met zijden kniebroek bekleed, onder uit komen, en jongleert met bierglazen. De achtergebleven spelers maken het zich ge makkelijk, want na de voorstelling loopt het propvol. Men spreekt druk met elkaar. Wat kan deze mensehen interesseeren? Gage.... succes, verwisselen van partners, want alles draait om deze dingen. „Lucie is niet meer bij Barany", zegt er een en kijkt naar een aardig blond meisje, dat met een eleganten jongeman een koud kippetje eet. „Ze is kwade vrienden geworden met den onderdirecteur, die later in Madrid den nek brak. Op het oogenblik reist zij met Saint Marcel." „Zoo, is dat Marcel? Paul zegt, dat ik eens speciaal op hem letten moet." Ja, hij heeft een nieuwen truc aan het trapezium, zeer effectvol, maar het is moeilijk te zien, hoe lifj het doet. Hij eischt reeds 200 pond." Dat is f 240 per maand, een mooi salaris voor een trapezium-kunstenaar, ook al is hij een eerste klas vakman. Artisten heb ben niet iedere maand contracten, ook zij moeten af en toe rust nemen, gedwongen of vrijwillig. Bovendien duurt het altijd een heelen tijd voor een nummer geheel inge- voerd is en groote gages kan opbrengen. En dan heeft ieder artist slechs een be perkt aantal jaren waarin hij eerste klas werk kan presteëren. Daarom is het maar zaak, bijtfjds te sparen en wat terug te leg gen voor slechte tijden. Zoo menigeen, die vroeger zelf een groot nummer was, is blij, als hij thans in een of anderen troep ko men kan. De deur van het restaurant vliegt open en er komen een paar meisjes binnen, ge volgd door enkele mannenallen schud den van het lachen. Zij zijn tamboerijn dansers en Anton, de jongste van de zes, heeft vanavond te kort gesprongen en in plaats van op Billy's schouders kwam hij op een tafel terecht, sloeg met deze omver en viel achter het gordijnHet angst zweet was hem uitgebroken, maar het pu bliek barstte in een onbedaarlijk gelach uit, omdat het dacht, dat de komische scè ne tot het programma behoorde. Zij vertellen alles in geuren en kleuren en iedereen is blij, dat alles zoo goed afge- loopen is. Het toeval heeft weer een nieuw succesnummer gebracht. Is de voorstelling ten einde, dan loopt het lokaal tot in de uiterste hoeken vol. Men kent elkander, men heeft elkander veel te verteilen. Een Hongaar en een Rus drinken vriend schap met elkaar, omdat zij elkander bin nen een jaar voor den derden keer in een nieuw werelddeel ontmoeten. Deze kunste naars, die voor eenige jaren van zich de den spreken wegens hun hooge gages, heb ben een tafel apart. Ieder ernstig artist, die het tot iets brengen wil, hecht groote waarde aan een geregeld leven en trouwt vroeg. Alléén zóó kan hij zijn leven in een conditie houden, die hij avond op avond voor zijn „boven- menscheljjke" inspanning noodig kan heb ben. Eenige jongere artisten schrijven hun namen met groote krullen op hun foto's en geven ze aan den waard. Die weet al, wat dat zeggen wil en hij iegt ze zwijgend in een map. Voorloopig moet hij de twee crediet verleenen, later echter, wanneer ze beroemd geworden zijn, haalt hij ze uit den map te voorschijn en bevestigt ze aan den muur, waar reeds honderden kaarten hangen. „Mij kan niemand iets wijs maken", zegt de waard, „ik heb ze allen zooals ze daar zitten, nog gekend, toen zij onbekende ar me stakkers waren. Nu zijn er velen die dat niet meer gezegd willen hebben!" „Zijn artisten prettige gasten?" „Ik ken geen andere, ik kan dus geen oordeel vormen, maar ik ben tevreden. Ze zijn over het algemeen eerlijk en meestal zeer correct. Er bestaat slechts één twist punt onder hen n.l. dat van de verwisse ling der partners. Doordat de een den an der een partner afhandig tracht te maken of maakt, ontstaan vijandschappen, die echter nooit van langen duur zijn, want op enkele uitzonderingen na is er geen enkele artist die niet vervangen kan worden." De groote zorgen der artisten zijn: het oud worden en het telkens door een ander overtroffen worden. Vandaar de voortdurende pogingen om iets nieuws te bieden, iets beters te pres-- teeren, want het verlangen van iederen mensch is toch tenslotte een onbezorgden ouden dag te hebben en dit doel is slechts te bereiken, wanneer men lang genoeg zon der concurrentie blijft. Art. 1. Als verzekerden worden beschouwd alle betalende geabonneerden op de Nieuwe Haarlemsche Courant, die hun woonplaats hebben m het Rijk der Nederlanden, in Europa, en voorts aan de navolgende vcr- eischten voldoen: a. gedurende minstens 60 achtereenvolgen de volle dagen als geabonneerde in de regis ters van de Nieuwe Haarlemsche Courant zijn ingeschreven; b. tusschen 18 en 60 jaar oud zijn; c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van hun ledematen en zintuigen. Art 2. Onder ongevallen, als in deze voor waarden bedoeld, wordt verstaan, het beko men van een geneeskundig vast te stellen lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken wordt verstaan), den verzekerde on afhankelijk van zijn eigen wil en van den wil van iemand, die bij de verzekering belang heeft, door geweld van buiten af uitsluitend en rechtstreeks toegebracht, met een der ge volgen als in art. 3 vermeld. Uitdrukkelijk wordt bepaald, dat geen ver plichting tot uitkeering bestaat, indien het ongeval als omschreven in dit artikel niet heeft plaats gevonden in tegenwoordigheid van ten minste twee getuigen, die het onge val en de omstandigheden waaronder het plaats vond, hebben zien gescnieden. Art. 3. De uitkeeringen bedragen: 3000 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid tot werken van den verzekerde, waaronder verstaan wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide vceten of beide handen, dan wel een voet en een hand, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het on geval. Van het verzekerde bedrag cal een som van 750 gulden worden uitbetaald, nadat het recht op schadeloosstelling ten genoegen der Directie zal zijn bewezen. De resteerende 2250 gulden zullen alleen dan worden uitbetaald, indien de verzekerde zes weken na den datum van het ongeval nog in leven blijkt te zijn. Bij het overlijden van den verzekerden geabonneerde binnen voornoemden termijn van zes weken vervalt het recht op verdere uitkeering. 750 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk, hetzij binnen uiterlijk driemaal 24 uur na het ongeval. 250 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van een hand of een voet bo- vend den pols of enkel, of van 't onherstel baar gezichtsverlies uit een oog (totale blind heid van dat oog), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 125 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de 'amputatie van alle leden van een wijs vinger of beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 40 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een anderen vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 50 gulden, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden! de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onder been; terwijl krachtens deze verzekering alle uit keeringen, op het hoofd van een persoon ver zekerd, en om welke reden ook te doen, te zamen nooit meer dan 3000 gulden kunnen bedragen; en verder: Onder bepaling, dat, ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeval de bo vengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijk gesteld; en onder bepaling, dat het verlies van voor het ongeval reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft op, en niet in aanmerking komt bij uitkee ring. Aan mijnwerkers, die ondergrondsche werk zaamheden verrichten, wordt voor ongeval len (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden), welke hun tijdens het verblijf onder den grond overkomen, 50 pCt. uitbe taald van het verzekerde bedrag der uitkee ring, volgens deze voorwaarden vastgesteld. In verband met de omstandigheid, dat het hier geldt een gratis-ongevallenverzekering, zal, ingeval van massa-rampen (als: mijn rampen, spoorwegrampen, rampen door over stroomingen of cyclonen veroorzaakt, en der gelijke), terzake van aan verzekerden bij die rampen overkomen ongevallen, het aan rechthebbenden tezamen uit te keeren be drag nooit meer dan in totaal 5000. bedragen; terwijl indien de geldige aanspra ken terzake van die ongevallen in totaal dat bedrag van 5000.— overschrijden, deze laatste som ponds-pondsgewijze over dege nen, die te dier zake aanspraken kunnen doen gelden, zal worden verdeeld. Art. 4. De uitkeering ingeval van over lijden geschiedt aan de echtgenoote, of, bij ontstentenis daarvan, aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Ingeval recht op schadeloosstelling ont staat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen, nadat de noodige inlichtingen zijn verkregen, en het ongeval en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoegen der Di rectie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Art. 5. De voorwaarden verzekeren niet tegen dood of verlies van ledematen of oogen of eenig ander lichamelijk letsel direct of indirect veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbe- schiktheid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens het letsel, waartegen verzekerd is); c. tengevolge of mede tengevolge van be valling; d. door zonnesteek, of terwijl de verzeker de tijdens het plaats vinden van het ongeval onder den invloed van overprikkeling of som nambulisme was, of door bedwelmende dran ken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zichzelf te dragen. e. door zelfverminking of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden, of bij vlieg- of luchtvaarttochten, of bij baden of zwemmen; g. indien het ongeval te wijten is aan na latigheid of onvoorzichtigheid van den ver zekerde, of in buitenlandschen oorlog of bin- nenlandsche beroeringen. Deze voorwaarden verzekeren echter wel tegen ongevallen, veroorzaakt ten gevolge van rechtmatige zelfverdediging ofwel bij po ging door den verzekerde tot redding van personen of tot afwending van dreigende ge varen. Indien een verzekerde geabonneerde in staat van krankzinnigheid of verstandsver bijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht begeven, (behalve indien hij van eene Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede), of, indien hij zich in krijgsdienst te land of te water be geeft, en evenzeer van den dag af, waarop hij ophoudt den abonnementsprijs van de Nieuwe Haarlemsche Courant te betalen of deze uit gave ophoudt te verschijnen, of de Directie van de Nieuwe Haarlemsche Courant ver klaart de verzekering te doen eindigen, zal alsdan deze verzekering van rechtswege ver vallen en krachteloos worden. Van deze verzekering zijn uitdrukkelijk uit gesloten a. allen, die zich met de bereiding of het verwerken van, of proefnemingen met, bus kruit, schietkatoen, nitro-glycerine, dynamiet, naphta, acetyleengas of andere licht ontplof bare stoffen bezig houden, of daarbij desbe- wust tegenwoordig zijn, alsook b. acrobaten, circusrijders en zij, die een dergelijk beroep uitoefenen. Bij een ongeval, aan abonné's overkomen in een der bovenvermelde omstandigheden, geschiedt dan ook geen uitkeering. Ook verzekeren deze voorwaarden niet te gen en geschiedt geen uitkeering voor verkeersongevallen, tenzij het ongeval den getroffenen en verzekerden abonné overkomt, terwijl hij als betalend passagier zich bevond in een openbaar middel van vervoer. Zeevisschers, zeevarenden en personeel van den loodsdienst zijn in de verzekering begre pen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkeeringen. Wat ongevallen aan boord betreft, verze keren deze voorwaarden, voorzoover ze val len onder die in art. 3 eerste alinea ver meld, doch op uitkeering bij overlijden kan door hen uitsluitend aanspraak worden ge maakt, indien het ongeval, dat het over lijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeval door ziekte, kwaal of voorbeschiktheid, waaraan de verzekerde lijdende was- op het oogen blik, dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere scha deloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen advi seur van de Nieuwe Haarlemsche Courant zou hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeval ge troffen. Gedurende den termijn, waarin de verze kerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeval, zal de verzekering tijdelijk zijn uit gesloten, met betrekking tot elk nieuw on geval, dat den verzekerde gedurende dien termijn mocht treffen. Art. 6. Ingeval een geabonneerde een on geval overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schrif telijk worden medegedeeld aan de Directie van de Nieuwe Haarlemsche Courant en in dien zoodanige kennisgeving niet binnen 72 uur na het ongeval is geschied, zal geen uit keering plaats hebben. Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van het overliiden geschie den binnen drie dagen na het bekend wor den van het ongeval aan de belanghebben den. Zoo spoedig mogelijk na'-het ongeval moet de hulp van een bevoegd geneeskundige wor den ingeroepen, en de verzekerde is gehou den onder geneeskundige behandeling te blij ven, de voorschriften van den geneesheer om afgebroken op te volgen, totdat hij volkomen hersteld is; en moet door den verzekerde in 't algemeen alles worden gedaan, wat mo gelijk is, om de schadelijke gevolgen van het ongeval te beperken, en zoo mogelijk te voor komen. In ieder geval moet den geneeskundige van de Nieuwe Haarlemsche Courant toege staan worden, den getroffene te onderzoe ken, wanneer en zoo dikwijls dat billijkerwijze geëischt kan worden, en de Directie van de Nieuwe Haarlemsche Courant heeft even eens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige behandeling te doen verstrekken, als zij noodig acht. Elk bewijs, hetwelk genoemde Directie van tijd tot tijd zal eischen betreffende eenig on geval op grond waarvan een eisch tot uit keering werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk ver zoek gedaan werd, gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeval met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van de Nieuwe Haarlemsche Courant te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmid dellijk nadat het ongeval aan belanghebben den zal zijn bekend geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der in dit artikel genoemde verplichtingen zal elke aanspraak op uitkeering voor belang hebbenden van rechtswege verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem of den belanghebbendende inge vulde aanvraag-formulier tot uitkeering, een schriftelijke verklaring van den behandelen- den geneesheer, alsmede schriftelijke verkla ringen van twee ooggetuigen, en in geval van overlijden van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behande ling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigen dom van de Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verze kering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van de Nieuwe Haarlem sche Courant en slechts na ontvangst van een door de rechthebbende geteekende qui- tantie, en nadat geconstateerd is, dat de be langhebbende gedurende de laatste 2 maan den regelmatig zijn abonnementsgelden heeft betaald. Van geen som, die verschuldigd is, zal in terest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschul digd zou zijn, terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen uil» deze voorwaar den en de geldende verzekering voortvloeien de, zullen beslist worden door drie scheids lieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den bevoegden rechter te Haarlem. Ieder der partijen is verplicht binnen 14 dagen nadat de scheidslieden ingevolge da vorige alinea door partijen zijn benoemd, en deze benoeming hebben aanvaard, in handen van een dezer, als waarborgsom voor kosten der arbitrage, te storten de som van twee honderd vijftig gulden ieder. Indien partijen ten aanzien van de benoe ming der scheidslieden niet tot overeenstem, ming zijn gekomen, zullen partijen verplicht zijn binnen 14 dagen nadat die benoeming van arbiters bij rechterlijk gewijsde zal heb ben plaats gehad, een bedrag van 250. te storten in handen van een dezer als waar borgsom als voorschreven. Partijen zijn aan de uitspraak der scheids lieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort. Scheidslieden zijn bevoegd, een der partijen in de kosten van het geding te veroordeelen, waaronder begrepen de kosten en honora rium van arbiters, of die geheel of gedeelte lijk te compenseeren. Elk recht op uitkeering krachtens deze verzekeringsvoorwaaröen vervalt van rechts wege, indien niet binnen den bij dit art. bepaalden tijd van 14 dagen door den ver zekerde, of ingeval van art. 4 eerste alinea door de echtgenoote of erfgenamen daar vermeld, voldaan is aan zijn verplichting tot storting van de waarborgsom voor de kosten der arbitrage. Art. 8. Het ontvangbewijs van den ver zekerde of van de erfgenamen van den ver zekerde zal in ieder geval volledige kwijting tengevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der iden titeit van den verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderzins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Direc tie van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Art. 9. De Directie van de Nieuwe Haar lemsche Courant zal ten allen tijde het recht hebben deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarin aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door het enkele feit der aankondiging in de Nieuwe Haarlemsche Courant of hare bij lagen van kracht zal worden. Art. 10. Ieder verzekerde dient te zorgen, op straffe van alle recht op uitkeering te verliezen, dat omtrent de(n) persoon, te wiens of te wier naam de gratis-verzekering van de Nieuwe Haarlemsche Courant loopt, niet de minste onzekerheid kan bestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11