Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Laatste Nieuws Siofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- HERINGA &WUTHRICH, HAARLEM Centrale Verwarming Heringa-Johnson-Oliebranders Agenda 1 Augustus Ongeluk op onbewaakten overweg Auto tegen een boom gebotst Den chauffeur het hoofd biina afgesned Leening aan Duitschland op nieuwe voorwaarden? Schilderijen in onderpand Communistische propaganda in Indië Ongeveer 150 Chineezen gearresteerd Het Ontwapenings- vraagstuk Amerika wil medewerken STADSNIEUWS Agenda 31 Juli Verkiezing Kamer van Koophandel Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel" Opcenten sigarettenaccijns Het petitionnement Keuringsdienst van waren Vakschool voor stucadoors Zeer belangrijke instelling ZANDVOORT BLCK WAT WILS De Brillantenkoning L UCHTVAARTj CRICKET MEDEGEDEELD DOOK DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam 15314 8014 54% 42 Krelagehuis Leidschevaart Interna tionale Gladiolus-tentoonstelling tot 10 uur 's avonds. Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen, 4 en .7 uur „Geel Wit" 6 uur. Bejaarde man gedood Gisterenavond is op den onbewaakten over weg nabij de Panneschop tusschen Deume en Helenaveen, de 75-jarige J. van Dalen, toen hü per driewieler de spoorbaan wilde oversteken, door den trein, komende van Venlo, overreden en zwaar verminkt. De man was onmiddellijk dood. O Hedenmorgen om 5 uur is een auto, ko mende van Grijpskerk, waarin zich bevon den de heeren H. P. V. en een kellner, beide wonende in Marum, die in Grijpskerk op een feestje waren geweest, op den terug weg naar huis onder Kolhorn, vermoedelijk door overevrmoeidheid van den heer V., die chauffeerde, tegen een boom gebotst en ver volgens tegen een anderen boom. De heer V., die ruim 20 jaar is en gehuwd, vloog door de voorruit met het gevolg, dat zijn hoofd zoo goed als werd afgesneden. De on gelukkige was onmiddellijk dood. De inzit tende kellner bleef ongedeerd. De auto is totaal vernield. Een consortorium van de voornaamste Parijsche handelaars in schilderijen en anti quiteiten is in oprichting teneinde Duitsch land een leening van één miliard franc aan te bieden, met schlderijen van oude meesters als onderpand. Deze schlderijen, die zich momenteel in Duitsche musea bevinden, zullen in Frank rijk blijven, totdat de leening zal zijn afge lost en in hiertoe geschikte zalen worden ten toon gesteld. De leening zal op zeer gunstige voorwaar den worden aangeboden. Gedurende de laatste weken hadden circa 150 arrestaties plaats van op onregelmatige wijze in den Riouw Archipel binnen gedron gen Hailam Chineezen, die rechtstreeks of zijdelings propaganda maakten voor net communisme. De autoriteiten stonden in den Riouw niet voor een verrassing, doch grepen krachtig in, toen zij den tijd daarvoor geko men achtten. Castle, de onderstaatssecretaris van bui- tenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de Ver. Staten bereid zijn te zamen met de andere mogendheden het ontwapenings- vraagstuk practisch ten uitvoer te leggen. Het crediet aan de Bank van Engeland Voortzetting der onderhandelingen De „Echo de Paris" verklaart van welin gelichte Fransche zijde te hebben verno men, dat de Engelsch-Fransche besprekin gen over de verstrekking van een crediet aan de Bank van Engeland, welke bespre kingen Maandag jJ. werden afgebroken, dezer dagen weer zullen worden hervat. De onderbreking zou niet, zooals gisteren bij geruchte uit Engeland werd vernomen, voornamelijk zijn veroorzaakt door 'n ver schil van meening tusschen den gouverneur van de Bank van Engeland, Montague Nor man en deft kanselier van de schatkist Philip Snowden, doch door het feit, dat verscheidene particuliere Engelsche banken groöte bedragen in Duitschland hadden ge ïnvesteerd en van den kanselier van de schatkist verlangden, dat deze bedragen ge garandeerd zouden worden. Het blad voegt er zelfs aan toe, dat de voorgenomen financieele maatregel reeds binnen eenige dagen met medewerking van de Amerikaansche Federale Reservebanken en van de Bank van Frankrijk tot stand zal komen. Rabbijn de Vries Uit Palestina vertrokken. Habbijn de Vries, onze welbekende stad genoot is uit Palestina, waar hij geruimen tijd vertoefd heeft, vertrokken en wordt eer lang in Nederland terug verwacht. De heer Gunters zou gesteld worden Vandaag is de verkiezing gehouden van één lid voor de afdeeling Grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Deze verkiezing was noodig, om te voor zien in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer F. J. Brinkmann.. Door Horecaf zou candidaat gesteld wor den de heer C. A. G. Gunters, directeur van het Groot-Badhuis te Zandvoort. Verwacht werd, dat de verkiezing bij deze enkele candidaatstelling zou afloopen. Tot hedenmiddag 12 uur was nog geen en kele lijst ingediend. Gebouw „St. Bavo" „Alberdingk Thijm" 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Krelagehuis, Leidschevaart 8 Internatio nale Gladiolustentoonstelling, 2 uur. Eventueele aankoop van werken Naar aanleiding van vragen van het Tee- ken- en Schildersgenootschap „Kunst zij ons Doel" over mogelijken aankoop van gemeente wege van kunstwerken uit de komende Ten toonstelling, door dit Genootschap te geven, zullen B. en W. zich nog eens nader beraden. Het aanvankelijk voornemen van B. en W. was, om deze zaak uit te stellen tot behan deling van de gemeentebegrooting voor 1932. Jaarverslag Pensioenfonds N. Z. H. Uit het jaarverslag van het Pensioen fonds voor het personeel der N. Z. H. me- moreeren wij, dat binnen afzienbaren tijd het gewijzigde reglement in werking treden zal. In 1930 is er geen aanleiding geweest een beroep te doen op de heeren scheids lieden. De commissie van Bijstand kwam slechts éénmaal bijeen. Wegens invaliditeit werden 4 beambten gepensionneerd, wege is ouder dom 2, wegens overlijden van echtgenoote en vader 3 weduwen, 4 weezen. Overleden zijn 1 gepensionneerd beambte, 2 gepension- neerde weduwen. Eén weduwe sloot in 1930 een nieuw huwelijk. We geven nog volgend vergelijkend overzicht: Aantal leden in 1930, 931, dit is 7 meer dan in 1927; aantal gepensioneerden in 1930 58, dit is 17 meer dan in 1927; aantal gepens. wed. in 1930 36, dit is 8 meer dan in 1927; aantal weezen in 1930 25, dit aantal bleef hetzelfde als in 1927. Uitkeering aan pensioenen f 54.603 (32.566) in 1927; bedrag geïnde premiën f 142.448 (145.526 in 1927); bedrag aan andere inkom sten f 124.251, (89.186 in 1927); kapitaal van het fonds in: 1927 f 1.508.106; 1928 f 1.697.191; 1929 1.883.617; 1930 2.084.360. In de leden der commissie van Bijstand kwam geen wijziging; het bleven de heeren Immink, Steetskamp, Voorthuizen, Geers en Wardenburg. Balans over 1930: Baten in totaal f 2.090.199.66; lasten in to taal kapitaal f 2.084.359.91; alsnog te storten f 531.87; inkoopsommen f 5.307.88; totaal f 2.090.199.66. Kapitaal-rekening: Saldo op 1 Januari 1930 f 1.883.616.64; bij gekomen in 1930 f 2é6.699.24; totaal f 2.150.315.89; af te trekken aan uitgaven f 65.955..98, saldo p. 31 Dec. 1930 f 2.084.359.91. R.K. Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt" In gebouw „St. Bavo" hield gisterenavond, onder voorzitterschap van den heer J. Ph. Castricum, de R. K Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt" een ledenvergadering. Na opening en lezing der notulen, gaf de voorzitter een algemeen overzicht van den toestand der bakkerij en het doel van de coöperatie, n.l.: medezeggenschap van den verbruiker, behoorlijke rechtspositie voor het personeel in den lijn der katholieke begin- sclcn. De toestand van de bakkerij is niet zoo gunstig als in voorgaande jaren, welk ver band houdt met verlamg van de meelprijzen. De coöperatie zal voor haar personeel in voeren een pensioenfonds, zoodat de 65-jari- ge arbeiders een pensioen zullen ontvangen van f 13.per week. Ook heeft de coöperatie de ziekteverzeke ring van het personeel op zich genomen. Het dividend werd voor dit jaar vastge steld op 9 pCt., hetgeen ongeveer een bedrag van f 5000.is, dat zal worden uitgekeerd. Aan de winst- en verliesrekening ontlee- nen wij, dat inkomsten en uitgaven f 55552. bedragen. Voor de instandhouding der bakkerij zal f 2000.worden gereserveerd. Het aantal leden bedraagt thans 450, met ongeveer f 50.000.— omzet per jaar. De voox-zitter deed thans mededeeling, dat het bestuur gemeend had het moederschaps fonds te moeten wijzigen en het voorstel van den penningmeester, den heer Scholte werd dan ook aangenomen. Zoo zal dan in het vervolg, nadat over een jaar brood verbruikt is een uitkeering worden gedaan bij ge boorte: b.v. bij broodverbruik van f 50.per jaar, 10 pCt., bij f 6C.12 pCt. tot een maximum van ten hoogste f 15.per ge boorte. Het bestuur had ook gemeend binnenkort statutenwijziging te moeten voorstellen, om dat zij meent, dat „Arbeid Adelt" moet wor den een coöperatie met, uitgesloten aanspra kelijkheid, met hetzelfde karakter als de hier reeds bestaande coöperaties De voorzitter meende dat hiervan zeer ze ker de groei en bloei van de bakkerij zal af hangen en deed een beroep op de leden en het personeel. Allen zullen medewerken tot uitbouw en grootmaking van „Arbeid Adelt", doordat vele katholieken zich zullen opgeven als lid der coöperatie. Verder werden door de aanwezigen nog enkele wenken en op- en aanmerkingen ge daan. Ook werd het bestuur een woord van dank gebracht, waarna de vergadering ge sloten werd. Teruggave van de accijnswaarde van overtollige aanvullingszegels Bij resolutie van den minister van Finan ciën zijn de ontvangers der accijnzen ge machtigd om te beschikken op verzoeken om teruggave van de accijnswaarde van over tollige aanvullingszegels c.q. om venminde ring van het wegens aanvragen van die zegels nog verschuldigde bedrag. Daartoe kunnen belanghebbenden zich met een schriftelijk verzoek tot hun ontvanger wenden, onder overlegging van een lijst, ver meldende voor elke accijnswaarde het aan tal. Na 10 Augustus a.s. kunnen geen zegels meer ter verrekening worden overgenomen Nog steeds stijging van het aantal handteekeningen Het aantal onderteekeningen van het Petitionnement voor Internationale Ontwa pening, van de Nederlandsche Dagbladpers, is sedert de vorige opgave, gestegen met 154.982. Het totaal bedroeg gisterenavond 2.277 382. Verslag over 1930 Aan het verslag van den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, over het dienstjaar 1930, ontleenen wij het volgende Het gemeentebestuur van Haarlemmer meer voldeed nog niet, nadat mijnerzijds nogmaals hierop gewezen was, aan de aan schrijving van Z.Ex. den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid van December 1928 tot wijziging der Keuringsverordening. Een winkelier, die herhaaldelijk bij inspec ties weinig welwillendheid betoonde, wei gerde thans een partijtje azijnessence, dat niet aan de eischei, voldeed, in beslag te laten nemen en nam een dreigende houding aan. Wegens verzet werd tegen hem een vervolging ingesteld. Bezocht werden 202 markten, kermissen en dergelijke feestelijkheden, 1401 bakke rijen en 12685 bedrijfslocalen, melklocali- teiten, winkels, pakhuizen, fabrieken enz., zoodat in totaal 14288 inspecties werden verricht. Onderzocht werden 16993 monsters en wel 13414 van melk en melkproducten, 3212 van andere waren en 367 diversen. Deze laat ste zijn te verdeelen in 226 monsters, waaromtrent een klacht was ingediend, 109 monsters, waarvan het onderzoek betaald werd en 32 contrólemonsters. Van de verschillende waren werden 592 partijen afgekeurd en wel 428 ter plaatse zonder onderzoek en 164 na onderzoek op het laboratorium. In totaal was dit een hoeveelheid van circa 5800 kilo, 1000 L. en 1600/2 flesschen. Opgemaakt werden 99 processen-verbaal en wel wegens overtreding van het Azijn- besluit 1, van het Broodbesluit 22, van het Kaasbesluit 2, van het Melkbesluit 56, van het Vleeschwarenbesluit 15 en van het Al gemeen besluit 2. Verder 1 wegens verzet. Gegeven werden 1459 waarschuwingen, waarvan 125 in verband met het Broodbe sluit, 961 op grond van het Melkbesluit, 373 op grond der andere Besluiten. Ed. van Beinum Over het concert in het Kurhaus te Sche- veningen, waar de heer Ed. van Beinum op trad als dirigent en solist schrijft J. T in het „Alg. Hbld.": Eiduard van Beinum is een typisch voor beeld van den waardevollen artist der jon gere generatie. Slechts enkele der ouderen en dat zijn alleen zij, die met hunnen tijd medegingen kunnen bogen op zulk een plichtsbesef waar het 't dienen eener waar lijk universeelé kunst aangaat. De jonge artist zoekt overal de belangrijkheid; in het oude zoowel als in het nieuwe. Hij zoekt naar verloren gegane schoonheden, en her nieuwt hun luister; hij openbaart de volko men nieuwe waarden, welke nog aan velen onbekend waren. In één woord: hij stelt zich een taak, welke uiterst veelomvattend is en geen rekening houdt met persoonlijke voor liefden en vraagt zich zeker allerminst in de eerste plaats af, of hl) hiermede een onmid dellijk doorslaand publiek succes zal oogsten. De jonge artist echter begrijpt ook het ver langen van eigen tijdgenooten en wint deze daardoor terug voor zijne kunst; hij ziet wel degelijk het groote gevaar in, hetwelk schuilt in het altijd toegeven aan de wenschen eener snel uitstervende generatie, wier ver langens geenszins meer overeenkomen met die van hun nakomelingschap. De program ma-samenstelling van dit Woensdagavond concert reeds bewees, dat Van Beinum voor de gunstige ontwikkeling van ons concert leven een wezenlijke aanwinst beteekent en vele oudere concertbezoekers zullen er zich stellig over verbazen dat een debuteerend jong gastdirigent aan komt zetten met hier zoozeer onbekende werken als een sympho- nie vanHaydn, (de zevende in C dur) en met Roussel's „Pour une fête de printemps" en zelfs, als paradepaardje, nog een modern werk als Ravel's „Boléro" kiest. In de orkestwerken vierde het rhyth- misch element en de objectieve geest hoogtij en dus spraken zij direct aan bij het jongere deel van het concertpubliek, welks psychische verlangens er waarlijk bevredigd door kon den worden. Wonderlijk wel zooals een symphonietja van Haydn zich gansch nauw aansluit bij een werk van Rousel, zoodat men laatstgenoemde eigenlijk niet kan appreciee- ren zonder grondige bekendheid met eerstge noemde, en omgekeerd Haydn's kunst en die van zijn voorgangers pas weder in hare volle schoonheid zien kan door een goed begrip van veel werk waaronder zeker ook dat van een Roussel van eigen tijd. Ik schrik er altijd nog even voor terug om over bijv een ouverture van Haydn of Mo zart als een haast onbekend wei-k te moeten schrijven. Het klinkt zoo vreemd, al veran dert het niets aan het feit van die huidige onbekendheid ervan. Want het is pas gedu rende de laatste paai- jaren, dat wij, dank zij dirigenten als Schuricht, Cornelius en nu ook weer Van Beinum, hier in belangrijker mate met de schoonheden van het klassiek orkestrepertoii-e in aanraking gebracht wor den. Het is mijn vaste ovei-tuiging, dat juist daaraan de hier steeds groeiende belang stelling voor het moderne werk in geen ge ringe mate te danken is. Het spreekt eigen lijk wel vanzelf, dat ook Van Beinum deze C dur-symphonie vertolkte in den juisten stijl, d.w.z.: o.a. zonder romantiseerende nei gingen en in sterk verkleinde oi-kestbezet- ting, waardoor de speelsche lijnen der overi gens zoo eenvoudige hoofdvormen prachtig tot hun recht kwamen. t En niettegenstaande alle verfijning, alle gecompliceerde kleur- en harmonische effec ten, alle ranke arabesken zijn ook de hoofd vormen van Roussel's „Pour une fête de printemps" eenvoudig en sober. Al mogen de rhythmische effecten van zoowel Roussel als Haydn uiterlijk gansch van elkander ver schillen, toch zal de rijke overdaad ervan van den een niet onderdoen voor dien van den ander. Ik kan mij echter voorstellen, dat een werk als dit van Roussel voor eenigen reeds wat verouderd schijnt, omdat het dik wijls nog wat al te zeer neigt o.a. in den aanvang naar te sterk subjectieve stem mingseffecten. Doch overigens bezit het werk vele verrukkelijke kwaliteiten; het is een brok zinnelijk schoone muziek, geraffi neerd van coloriet, dat bovendien sterk per soonlijk is door zijn wonderlijk schril en toch rustig en zuiver tegen elkander aangezette kleuren, waarin de helle tinten domineeren Het heeft geen philosofische pretenties en is evenmin oppervlakkig. Het bezit dezelfde waarde zooals vrijwel al Rouusel's werk as een kostelijk juweel, dat bekoort door de verfijnde zetting van een flonkerenden ge slepen steen. Het werk dat hier onder Van Beinum zijn eerste uitvoering genoot, werd door zijne muzikale leiding ervan uitnemend vertolkt. In Ravel's „Boléro" ontbrak het tot mijn genoegen aan de zucht om door een agogische ongemotiveerde climax aan de dy namische z g. effectvollen luister bij te zetten, waardoor Van Beinum niet in de fout der meeste dririgenten verviel en des componis ten bedoeling zuiverder realiseerde. En dan leerden wij hem behalve als diri gent ook nog kennen als pianist van zeer bij- onder goede kwaliteiten.Daar Brailowsky op 't laatste oogenblik door 'n auto-ongeluk ver hinderd was op te treden, nam Van Beinum zijn plaats in en gaf een uitnemende ver tolking van César Franck's „Variations sym- phoniques", daarbij tevens voor de begelei ding zorg dragende en, enkele passages, waarin deze wat al te vol van klankvolume was, daargelaten, volbracht hij de tweeledige functie van solist en dirigent uitmuntend. Men heeft hier zeer duidelijk laten blij ken, dat ook dit debuut van den jongen land genoot buitengewoon gewaardeerd werd. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) R. K. Vrouwenbond In verband met de omstandigheid, dat 1 Augustus (feest van St. Petrus-Banden) op Zaterdag valt en dus vele huismoeders niet in staat zijn, aan de algemeene H. Commu nie tot eerherstel aan Jezus voor de vele heiligschennissen, de aanvallen op de Kerk en de versmadingen, Z. H. den Paus aange daan, deel te nemen, brengt het bestuur van de afdeeling Haarlem van den R.K. Vrou wenbond ter algemeene kennis, dat men voor dat doel ook op Zondag 2 Augustus ter H. Communie kan gaan. De alhier in het voormalig Militair Hos pitaal gevestigd vakschool voor stucadoors geniet geen algemeene bekendheid. Gezien het groote belang van deze instel ling hebben wij eens een kijkje in de school, wanneer hier tenminste van een school ge sproken kan worden, genomen. Op deze school wordt de gelegenheid ge boden, het stucadoorsvak practisch te lee- ren en voor vakmenschen zich in dit vak ver der te bekwamen. In Mei 1930 is een cursus geopend voor gevorderden en voor leerlingen. De gevor derden, menschen van alle leeftijden, oefenen twee avonden per week, de beginnelingen, jongens van 1418 jaar, 's Woensdagsmid dags. Thans worden reeds twee cursussen voor gevorderden gegeven. Bij de oprichting volgden 21 gevorderden dezen cursus, thans 36. De school is oorspronkelijk in het leven geroepen, met de bedoeling vak-onderwijs te geven aan zoogenaamde mobilisatie-stuca- doors, zooals sigarenmakers, bounwvakarbei- ders, grondwerkers, enz., menschen die na de mobilistie geen werk meer in hun eigen vak konden krijgen en zoodoende het stucadoors vak zijn gaa beoefenen Uit den aard der zaak waren dit geen vakmenschen en onder vonden de patroons van hen meer last dan gemak. Uit dit oogpunt werd besloten een vakschool op te richten. Deze school is op zeer solieden basis ge bouwd. Tusschen alle stucadoorspatroons is een overeenkomst gesloten, waardoor deze verplicht worden hun personeel, dat niet als volslagen vakman beschouwd kan wor den naar deze school te zenden. Hieruit volgt, dat Iedere stucadoor die niet volkomen zijn vak verstaat, letterlijk gedwongen wordt de avondlessen te volgen. Het is zoo sterk, dat een persoon die meerdere malen de lessen verzuimt, door zijn patroon ontslagen wordt en ook binnen een bepaald tijdvak bij een anderen werkgever geen werk kan krijgen. Dit zijn krasse maatregelen, waaraan streng de hand wordt gehouden. Want, zoo als het zoo dikwijls gaat, gaat het ook hier mee; er zijn vele stucadoors die in deze school hun eigen belang niet zien en die 's avonds na volbrachten arbeid denken: „laat die school nu maar waaien." De school voorziet in de behoeften van beide partijen. Eenerzijds hebben de patroons de zekerheid goede vakmenschen te kunnen krijgen, anderzijds worden de stucadoors ge dwongen goede vakmenschen te worden, waar zij natuurlijk later de vruchten van plukken. Zooals wij uit het bovenstaande zien is de Haarlemsche vakschool voor stucadoors een zeer belangrijke instelling. De leerlingen krijgen hier practisch vak onderwijs van het eerste begin af, tot een zeker meesterschap in het vak bereikt is Zij leeren het gewone witten, ornamenteeren zooals men dat tegenwoordig niet meer ziet, waai-van de reden is, na ons beweerd werd, dat er tegenwoordig haast geen stucadoors meer zijn die dit werk kunnen maken. Kortom, hier worden prima vakmenschen ge kweekt. Wij hebben eenige staaltjes van het kun nen der leerlingen gezien en er zijn werkelijk buitengewoon mooie werkstukken bij. Vooral bij de geornamenteerde plafonds zijn keurige werkstukken. De cursussen duren drie jaar, aan het eind van dezen tiid wordt aan hen die met gun stig gevolg de lessen gevolgd hebben een diploma uitgereikt. Aan de ouderen, die een avorr' cursus gevolgd hebben het diploma stucadoor, aan de jongere leerlingen der Woensdagmiddagcursus het diploma Gezel. Binnenkort wordt een ieder in de gele genheid gesteld het werk der leerlingen van de vakschool te bezichtigen, aangezien op 25 Augustus a.s. een tentoonstelling zal worden geopend. Dat ook de Overheid zich voor deze inrich ting interesseert blijkt wel uit het feit dat Burgemeester en Wethouders der gemeente Haarlem hebben toegezegd de opennig der tentoonstelling bij te zullen wonen. Verder zullen o.a. bij de opening der tentoonstel- ing tegenwoordig zijn: De inspecteur van het nijverheidsonderwijs, de directeur van de Ar beidsbeurs, de heer Jansen van Beropskeuze en de besturen van alle vakbonden in het stucadoorsbedrijf De school en de organisatie der tentoon stelling, enz., staat onder leiding van de heeren J. W. F. Valk, P. J. L. Krijne, J. Baas, Versteeg en W. Holzaphel. (Ongecorrigeerd) Jubileum De heer Volger zal morgen den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij het Zandvoortsche onderwijs benoemd werd. De heer Volger genoot zijn opleiding aan de Rijkskweekschool te Haarlem, wei-d 1 Mei 1903 benoemd tot onderwijzer te Schager- brug en 1 Augustus 1906 als eerste onder wijzer aan school B, alhier. Toen het hoofd van die school, de heer Schuhmacher, in 1912 overgeplaatst werd naar de nieuwe school C, ging ook de heer Voiger naar die school, waar hij later, bij de uitbreiding van het onderwijs, bij het Mulo-onderwijs kwam. In November 1920 werd hij hoofd van school A, om in Mei 1924, na de voltooiing van school D, daarheen geplaatst te worden als hoofd. Het testament van den stervenden goudzoeker Vóór meer dan 30 jaren H. L. Lasseler telde toen juist 20 begon het groote avontuur. Het was juist in den tijd, toen er allerlei fantastische geruchten over fabel achtige rijke goudfondsten in de woestijn van de Australische oinnenlanden de ronde de den. Duizenden trokken toentertijd uit de steden aan de kust op zoek naar goud. Verre weg het kleipste gedeelte was voldoende uitgerust en honderden keerden nooit te rug. Tot deze laatsten had bijna ook Las- seter behoord. Hij was de woestijn ingere den en had ook werkelijk goudhoudend ge steente gevonden Maar in het beslissende oogenblik raakte zijn geringe watervoor raad uitgeput. Lasseter wilde terugkeeren, bleef echter halfdood van dorst en volkomen uitgeput liggen. Een gelukkig toeval wilde, dat een Afgha- nische kameeldrijver den van dorst ver smachtenden goudzoeker vond en van een wissen dood redde. Vijf jaar later nerhaalde Lasseter de proef in gezelschap van een ervaren goudgraver. Zij vonden ook de mijn, die zooveel goud bevatte, maar ook ditmaal mislukte de on derneming wegens gebrek aan water. Nadat de beide gelukzoekers reeds lang als ver loren opgegeven waren, keerden zij onver wacht terug zoo mager als een geraamte Lasseter had nu genoeg van de gevaren en de wederwaardigheden en zwoer, de proef niet meer te herhalen. Doch in het jaar 1930 vergat hij zijn eed, omdat hij al maan denlang werkloos was en met zijn gezin verhongerde. In den herfst vertrok hij voor de derde maal naar de woestijn. Maandenlang hoorde men niets van hem, Toen kwam bij den laatsten voorpost der be schaafde wereld een brief van hem aan, die de volgende weinige woorden bevatte: „Alles wat ik bezit, vermaak ik aan mijn vrouw". Wie den brief afgegeven had, was onbekend. Maar de raadselachtige woor den en het overigens zoo lange zwijgen van Lasseter werden voor de overheidspersonen aanleiding een onderzoek naar den man In te stellen. Na drie maanden zoeken in de woestijn werd hij gevonden. Hij werd dood gevonden naast een plaats, waar hij met spade en houweel naar goud gegraven had. Zijn laat ste groet kon nu maar één beteekenis heb ben. Lasseter was zoo voorzichtig geweest reeds voor zijn binnendringen in de woes tijn zijn aanspraken op de mijn bU de re geering In te dienen. Zoo ging nu het bezit van de clain op zijn vrouw over. De waarde der goudmijn wordt op ongeveer een half mlllioen geschat. Geld heeft mij geen geluk gebracht. Eenigen tijd geleden stierf te Londen een der rijkste mannen van Engeland, de bril lantenkoning Salomon Baunato J. Een der meest avontuurlijke moderne carrières vond hiermee haar einde. J. werd vóór 66 jaren in een der beruchtste kwartieren van Oost-Londen geboren en de veronderstel ling, dat het leven hem van hieruit een maal naar een der grootste en voornaam ste landgoederen in de omgeving zou voe ren, zou meer dan belachelijk voor hem geweest zijn. Zijn vader was rondtrekkend acrobaat. Zomer en winter trok hij met een versle ten karpet onder den arm het eenige be zit der familie door de straten van de wijk en demonstreerde zijn kunst aan de voorbijgangers. De zoon verzamelde in een ouden hoed de koperen munten, die men hem geven wilde. Zes jaar leidde de jongen dit leven. Op zekeren dag nu kwam Isaalc Bar net, zijn oom, in Londen. Deze, matroos en avonturier, bracht het bericht mee van de eerste groote brillantenvondsten in Afri ka. Hij beproefde den ouden J. om de zee mee over te steken. In gloeiende kleuren schilderde hij den acrobaat het geluk en de toekomst, die daar voor hem open lag. Maar niet gloeiend genoeg voor den afge- richten en afgestompten acrobaat. Hij wil de er niet op ingaan Tenslotte gaf hij toe op aandringen van zijn zoon. En zoo voeren in den herfst van het jaar 1870 de zesja rige knaap en de 50-jarige man, die intus- schen den naam Barneja Barnelo aange nomen had, op een oud zeilschip van Lon den naar Afrika. Het sprookjesland bleek werkelijkheid. Zij waren toen reeds in korten tijd naast zooveel andere avonturiers vermogende lie den. Maar de oude man hield hetgeen zij gewonnen hadden, vast in handen. Het duurde niet lang of zij hielden op met gra ven. Zij kochten op, handelden, organi seerden. Barnelo greep iedei-e gelegenheid aan om zijn bezit en de exploitatie te concentree- ren. Zijn invloed en zijn vermogen groeiden aan tot net fabelachtige Toen zijn neef, thans 20 jaar, op zekeren dag gearresteerd werd, dwong hij de Re geering door een ultimatum hem weer vrij te laten Kort hierop stierf hij. De jonge J. was zijn universeele erfgenaam. Hij volgde de traditie van zijn oom en overtrof hem zoo mogelijk nog. Bij de diamantvel den verwierf hij reusachtige kopergroeven in Rhodesiè Hij werd het hoofd der bril- iantencompagnie, president van het Jonn- comité, de vereeniging der groote brillan- ten-firma's in Johannesburg. Hij was fei telijk de onbeperkte heerscher der brillan- ten-markt, dicteert de prijzen, regelt de markt. Op lateren leeftijd keerde hij naar Lon den terug, niet meer in het Oosteinde, waaruit hij vertrok. Een der schoonste landgoederen van Londen werd zijn wo ning. Daar woonde hij, oud, ziekelijk, on gelukkig. Zijn gewone spreuk was: „Het geld heeft mi) geen geluk gebracht." In het oostelijk stadsgedeelte, waar hij zich af en toe liet zien riepen de straatjongens hem nog altijd „Solly" na. Voor hen is hij nog steeds Solly. De kleine Solly van toen. Toen hij stierf, was zij nvermogen met 10.000.000 pond verminderd, door de daling der diamantprijzen. Maar hij laat toch al tijd nog 15.000.000 pond achter. De vlucht van Amy Johnson Te Koergan De Engelsche vliegster Amy Johnson 's op naar vlucht van Londen naar Tokio gisterenmorgen uit Kazan vertrokken en te Koergan iti Siberië aangekomen. HAARL. CRICKET BOND Programma Zaterdag 1 Augustus a.s. BloemendaalR. C. H. 2 Rood en Wit 3Haarlem 3 C. V. H. 2—Rood en Wit 4 Haarlem 5Bloemendaal 2 Haarlem 4—R. C. H. 3 (op R.C.H.-terrein) VRIJDAG 31 JULI 1931 Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn Zurich •••..M.MMMH.i Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.60 12.051/, 2Alg 58.80 48.35 12.95 22.30 66.25 66.30 66.25 7.30 34.85 9.80 34.70 12.06 /z 2.48/2 58.90 48.45' 13.05 22.50 66.40 66.50 66.40 7.40 34.95 VRIJDAG 31 JULI 1931 Vorige Koersen Staatsieeningen 5 Nederland 1919 4)4 Nederl. 1816 4 «4 Nederl. 1917 4% Nederland 1931 4 y« N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mij. industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch, Accoustiek Ned. Ford 'ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. S. Leather fntem. Nickel Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum Dortsche Petr Gaboes Kon, Olie Perlak Peudawa Continental Oil Shell Union OU Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott Tapanoell Serbadjadl Sllau V I O. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika utjn dito Gem. Elgend Kon Ned Stoomn Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref ïuiker tl V A rworedjo pn",n'*on \ctlons idem Tabak Oeli Batavia )ude Dell ostkust enembah axwell S... poorwegen Onion Pacific Wabash Jhic. Mllw St Paui Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101 /a 102% 102/, 10H4 97V16 105 10214 116% 91% 14 255 50 38% 6% 12/32 30% 73 186 24% 203 104% 5%6 ®7/l6 6°/l6 75/2 56% 37/2 19 41% 191/1 39 41 2 v/2 77/8 38 109% 7% 7% 305% 22% 82% 50 184 179 212% 216% 321/2 30 260% 262 40 155% 155 13 13 513/32 28 22% 20 21/2% 101% 102% 1021/. 101% 97%g 106 1021/2 117 153 82 54% 91% 13% 254/j 52 381/2 6% 30 25 202 103 5/2 9Vx3 6% 761/2 56 36 104 8 307

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2