1 Stadsnieuws DE STAD LYON EN HAAR VERMAKEN INTERNATIONALE GLADIOLUS TENTOONSTELLING TWEEDE BLAD VRIJDAG 31 JULI 1931 BLADZIJDE 1 BRIEVEN UIT FRANKRIJK Ik zie, ik zie wat jij niet ziet! cDe grootste ooit in Europa gehouden De electrificatie van het Langeveld onder Noordwijk „De reiziger, die gedwongen is, zijn reis in Lyon te onderbreken, behoudt aan deze stad een zonderlingen en droefgeestigen indruk,' las ik onlangs in een Fransch blad. Ik moest onwillekeurig aan deze regels denken, toen ik, eenige weken geleden, van Marseille naar Parijs reizend, in de zijdestad uitstapte, om een vriend, die er reeds jaren woont, te bezoeken. De smoezelige ruitjes van mijn taxi stelden me nauwelijks in staat, de sombere straten en pleinen, die ik passeerde, gade te slaan: groote, lompe blokken huizen, allen zonder eenige versiering en alle grijs, tramwagens van rood-bruin als geroest ijzer, groen-grijze standbeelden, kerken, bouwval lig van ouderdom en zwart van den rook der talrijke fabrieken en boven dat alles de wol ken van stof en damp van groote steden, waar de natuur, mijlen in den omtrek, reeds lang gestorven is. 's Nachts in Lyon is het om tien uur 's avonds al nacht is het stadsbeeld nog somberder. Men zou bijna gelooven, dat om tien uur de bewoners ophouden te lever- Vensters en winkels worden plotseling duis ter, als gehoorzamend aan een gemeenschap pelijk bevel. De parken en tuinen worden gesloten en uit de stad, waar vijfhonderd duizend menschen slapen in hun ouderwet- sche alkoven, schijnt alle leven geweken. Slechts de lampen der lantaarns en café's stralen nog een gedempt, fluweelachtig licht uit, maar deze lichtjes zijn te zwak en te schaarsch, dan dat men van verlichting zou kunnen spreken. De straten zijn verlaten en de eenzame wandelaar, die, als bevreesd, de stilte te verbreken, geluidloos voortschrijdt en de naar de garage terugkeerende taxi zijn als schimmen in een doodenstadEen late fietser, de lampion die in Frankrijk de fietslantaarn vervangt om den hals, doet aan als een operette-figuur in een drama. Tegen middernacht gaan de theaters uit, een stoet van zwijgende menschen slape rig en uit hun gewone doen door het late uur brengt voor eenige minuten wat leven in de doodsche straten, maar na het haastig dichtslaan van wat huisdeuren, is ook dit eenige oogenblik van groot-stadsbeeld voorbij. In het centrum van de stad, Rue de la République, slaapt de politie-agent in zijn wachthuisje voor het aan zijn hoede toever trouwde hoofdgebouw van de Credit-Lyon- nais. Naast het bankgebouw is de „Club De jazz-muziek, die door de zware gordijnen heen naar buiten dringt, lijkt in dezen don keren, triesten nacht, spookachtig en mis plaatst. De chasseur met het roode jasje leunt droefgeestig tegen den muur. Voor de deur van het speelhuis want in Frankrijk is een club niets anders dan een gelegenheid waar hazard-spelen zijn toegestaan een voorhistorische vigilante; koetsier en paard slapen daar iederen nacht en dat reeds sedert zooveel jaren, dat het vermoedelijk niemand verwonderen zou, indien zekeren nacht bleek, dat ze beiden reeds lang dood waren.... „Is er dan niets aangenaams in Lyon, is er hier geen gezellig café, geen gelegenheid om wat afleiding te vinden?" vroeg ik mijn vriend. „Toch wel," antwoordde deze, „maar om de afleiding en de genoegens der Lyonneezen naar waarde te kunnen schatten, moet men Lyonnees zijn, of, zooals ik, al heel lang in de stad wonen. De genoegens hier zijn in de oogen der bewoners van andere steden wan hopig ouderwetsch. In deze stad, waar alles, tot zelfs de vermakelijkheden, traditie is, is men trouw gebleven aan de spelen en de ge noegens der voorouders." De spelen te Lyon? Een merkwaardig soort kolfspel, dat met het oude Hollandsche spel slechts den naam gemeen heeft en dat op den oningewijden toeschouwer den indruk maakt van knikke ren met voetballen. Dit spél, dat de Parijzenaar reeds meer dan twee eeuwen vergeten heeft, is in Lyon nog steeds het vermaak van oud en jong en de schatrijke zijdefabrikant en het deftige gemeenteraadslid strijden in de „lice" zijde aan zijde met den kleinen burgerman en den gewonen arbeider voor de eer van de vereeniging. De mooiste kolfbanen „lice" heet zoo'n baan hier vindt men aan de oevers der Rhóne. Geleund over de brugleuningen en, zittend op de kade, volgen de kenners de partij. De Rhone! Ik geloof niet, dat er één rivier is, die zulk een groote rol speelt in het leven eener stad als de Rhone in het leven van Lyon. Zij wordt in deze stad letterlijk met alles in verband gebracht! Met den handel, met het fabriekswezen en met de vermaken Want neemt het kolfspel, dat aan de oevers dezer rivier gespeeld wordt, in de Lyonnee- sche spelen de eerste plaats in, de tweede plaats wordt ingenomen door de „joutes", een soort steekspel op het water en het spreekt van zelf, dat het Rhönewater als tournooiveld dienst doet. Deze steekspelen vinden 's Zondags plaats, in Juli en Augustus, als de zon het verblijf in de stad onmogelijk maakt en het watel de eenige uitkomst is. Midden in de rivier wordt een vierkant stilstaand water afgebakend, gedurende wei ken tijd de „jouteurs", muziek voorop, langs het publiek defileeren. Er zijn twee partijen, de roode en de blau we, herkenbaar aan roode en blauwe cein turen en aan de lansen en de roeispanen, die in deze kleuren geschilderd zijn. Iedere ploeg bestaat uit een luitenant, twee stuur lieden, twaalf roeiers en den „jouteur", deze laatste op een verhevenheid, achter in de boot. Als de scheidsrechter de meester van het spel, zegt men in Lyon het sein tot beginnen geeft, heffen de roeiers hun roei spanen hoog op en steken ze daarna, alle tegelijk, in het water. Op het oogenblik, dat de booten langs elkander schieten, houdt het werk der roeiers op en vangt de strijd der jouteurs aan. De lansen kruisen zich, stooten tegen de ijzeren borstschilden. De kampioe nen wankelen, herstellen zich, stooten op nieuwSoms is de strijd zóó heftig en zijn de jouteurs zóó sterk, dat de lansen breken. Dan verheft zich van de beide oevers, waar duizenden en duizenden saamgedrongen zijn, een waar vreugdegehuil. Er wordt opnieuw begonnen en zoo lang varen de booten elkander voorbij en zoo lang buigen de lansen zich, totdat een der strij ders in het water stort, onmiddellijk gevolgd door zijn overwinnaar, die hem zoo wil het oude gebruik naduikt en in het water omhelst Over de liefde der Lyonneezen voor mu ziek en zang in een volgenden brief. De nieuwste auto Gisteren hebben wij te Haarlem de nieuw ste nieuwigheid op auto-gebied kunnen be wonderen; een auto. waarvan de ruiten aan de buitenzijde ondoorzichtig zijn en door welke men van binnen uit, normaal naar buiten kan kijken. Het is een vreemde gewaarwording, wan neer men denkt door een ruit in een auto te kijken, inplaats van menschen te zien zitten, zijn eigen beeld weerkaatst ziet. De ramen van dezen nieuwen auto lijken aan den buitenkant verzilverd spiegelglas, zijn absoluut ondoorzichtig en doen gewoon dienst als spiegel, terwijl men binnen in den auto vrü normaal naar buiten kan zien, al leen iets doffer dan door gewoon glas Of deze nieuwe vinding practisch eenig nut heeft? Wü betwijfelen het sterk. Het lijkt ons wèl geschikt voor personen die menschenschuw zijn, of die zich niet in het openbaar durven te vertoonen. Ook is het wel aardig om verstoppertje te spelen, of: „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet." Het belooft een leuke boel te worden, wan neer alle auto's van dergelijke ruiten worden voorzien. Niets dan spiegels, spiegels en nog eens spiegels. Alles zou een ander aanzien krijgen, steden vol met spiegels. Alleen zou men waarschijnlijk gauw zenuwziek worden. Maar.... het heeft toch ook zijn goede zijde:, zakspiegeltjes worden bijvoorbeeld overbodig, en dat is toch ook wat waard! Het is misschien ook wel iets voor een kermis of voor een goochelaar. Maar neen, nu de truc eenmaal verklapt is, is de aar digheid er af, dus dat gaat ook niet. Enfin, wij zullen maar geduldig wachten op de dingen die komen. Wie weet waar het nog goed voor is. Wij leven nu eenmaal in een raren tijd, er gebeuren wel meer gekke dingen. Dat deze nieuwste auto gisteren veel bekijks had, spreekt vanzelf Overal waar hij stop te, drukten tientallen menschen hun neuzen plat tegen de ruiten. Kreten van verwonde ring stegen op. Ook waren er menschen, die dachten dat het reclame voor een spie- gelfabriek was, maar als het geval zich in beweging zette, ontaardde de verwondering in een soort hilariteit Uitroepen van allerlei aard weerklonken. „Ach," merkte een oud vrouwtje op, „de wereld staat nu eenmaal op zijn kop. In der. goeden ouden tijd zag je niet zulke rariteiten," Ja, een mensch beleeft rare dingen! Examen handenarbeid HAARLEM, 30 Juli Geëxamineerd 7 vr. en 5 mannel. candidaten. Geslaagd de dames A. Beeldman te Zaandam, A. A de Boer te Bloemendaal, N. N. de Boer te Bloemendaal, B. v. Bronkhorst te Amsterdam; en de hee- ren S. D. Hardsleer te Amsterdam, R. Jofriet te Zaandam. Tj. K. Roosjen te Bloemendaal en M. J v. a. Velde te Zaandam. Examen hoofdacte HAARLEM, 30 JuliGeëxamineerd 5 vr. en 2 mannel. candidaten. Geslaagd de dames: M D. V. Vlieger te Amsterdam, M. G. Dek ker te Buitenveldert, M. A. C. E. Zeeman te Amsterdam. De werktijdregeling in het slagersbedrijf Van bevoegde zijde wordt ons gemeld: In den laatsten tijd zijn verschillende be richten verschenen over veranderingen van de werktijdregeling in het slagersbedrijf, die meerendeels niet geheel juist waren. Thans is de definitieve regeling, zooals die onder leiding van de Arbeidsinspectie door alle betrokken werkgevers- en werknemers organisaties in dit bedrijf was overeengeko men, goedgekeurd. De werktijden worden door inkrimping van de rusttijden met ongeveer een half uur per dag ingekort en is voor alle slagerijen en voor alle gezellen uniform. De vrije middag is wederom op Maandag 1 uur vastgesteld. Een nieuw punt in deze overeengekomen regeling van zeer belangrijken aard is de sluiting van de slagerswinkels tusschen 1 en 2 uur namiddag, van Maandag tot Vrijdag avond om 7 uur er, des Zaterdags om 9 uur. In een groot aantal slagerswinkels in de stad zijn raambiljetten opgehangen, waarop de sluitingsuren vermeid staan en de mede werking van het publiek wordt ingeroepen. Bovendien zijn eenige duizenden circulaire's aan de cliëntèle gezonden, waarin hetzelfde wordt gevraagd. Het mag gezegd worden, dat deze organi saties de propaganda voor doorvoering van het gestelde doel met allerlei middelen voe ren en het is te verwachten, dat zij dit doel zullen bereiken. Van de zijde der gezellen- organisaties worden pogingen gedaan, even tueel niet-medewerkende slagerspatroons door middel van persoonlijke besprekingen en verspreiding van circulaires aan het pu bliek tot medewerking te bewegen. Zij zul len ongetwijfeld zeer sterk bij de arbeiders meer in het bijzonder de arbeidersvrou wen aandringen, door vroegtijdig in te koopen en dit speciaal te doen bij diegenen, die de, zoowel door de slagerspatroons als ge zellen zoo gewenschte sluiting nakomen, hen in hun streven te steunen. In Heemstede wordt geheel overeenkom stig de Haarlemsche regeling gehandeld. Het is te hopen, dat men, gezien de zoo alge- meene overeenstemming tusschen de organi saties van alle richtingen, zal slagen. Deze oproep om medewerking van het publiek is alleszins op haar plaats, omdat veelal door gewoonte, zij het ook een minder gewenschte, het publiek nog op het laatste oogenblik in- koopen gaat doen, die zeker evengoed op een meer geschikt vroeger uur zouden kunnen worden gedaan. Werkt het publiek mede, dan is voor de slagers geen financieel nadeel te verwachten, maar kunnen zij zonder zon der zorg van de zoo zeer gewenschte rust genieten. Behalve het bovenstaande is nog een zeer belangrijk punt in de overeenkomst te ver melden. Er is namelijk een commissie van overleg tot stand gekomen, die onder meer de Arbeidsinspectie in alle gewenschte ge vallen van advies zal dienen, hetgeen in dit zoo moeilijke bedrijf van een zeer groot be lang zal blijken te zijn. In deze commissie zijn alle organisaties vertegenwoordigd, zoo dat zij een afspiegeling is van het geheele bedrijfsleven en behalve voor het geven van adviezen als bovenbedoeld ook op het gebied van het vak nuttig werk zal kunnen ver richten. Kokende thee over het lichaam Gisternamiddag is te Zand voort het 1 ?/•- jarig dochtertje van den heer M. Frank, Kostverlorenstraat. aldaar door het om trekken van een pot kokende thee ernstig gewond. Hoofd en lichaampje van het kind, wer den met brandwonden overdekt. Na het meisje voorioopig veroonden te hebben heeft men het per luxe-auto naar het Nederlandsch Israëlietische Mozei Joles Ziekenhuis aan het Groot Heiligland 27 te Haarlem overgebracht. De toestand was hedenochtend naar om standigheid redelijk wel. Voor den Politierechter Onbetrouwbaar reiziger eigent zich geSden van zijn patroon toe Vor den Haarlemschen Politierechter had zich hedenmorgen te verantwoorden een Beverwijksche reiziger van een glashande laar uit het centrum van Kennemerland ter zake van het feit, dat hij zich de maan den April en Mei gelden, tot een totaal bedrag van f 450, welke hij voor zijn pa troon op kwitanties geïnd had, had toe geëigend. Verdachte bekende zijn daad. Als veront schuldiging voerde hij aan, dat hij compag non was van zijn patroon P. en zijn naam niet op de loonlijst voorkwam. Z. i. was zijn daad volkomen gerechtigd. Huiselijke omstandigheden hadden hem, volgens zijn verklaring tot het zich toe eigenen van dit geld genoopt. De ambtenaar van het O. M. achtte ver duistering aanwezig en eischte drie maan den gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde hem, G. K. genaamd, in aanmerking genomen het ern stig feit, conform oen eisch. Veel op hun kerfstok A. van S. en R. U., beiden uit Haarlem mermeer, stonden hedenmorgen voor den Haarlemschen Politierechter terecht, omdat zij zich aan verscheidene diefstallen deels in vereeniging, hadden schuldig gemaakt. Gestolen waren aardappelen, een dertien tal eenden en een rijwiel. Deze feiten waren gepleegd resp. in Sep tember en December 1930 en in Mei van dit jaar. De eenden had men, na ze met voer in een stal gelokt te hebben, afgemaakt en de bouten had men bij loting verdeeld. De verdachten bekenden het hun ten laste gelegde. De politierechter, die de vergrijpen van S. deels toeschreef aan een gevolg van den slechten invloed, door U. op hem uitge oefend, achtte de feiten bewezen en ver oordeelde S. wegens diefstal tot f 60 boete, subs. 20 dagen hechtenis, en U. tot f 150 boete subs. 50 dagen. De eisch luidde voor S. zes weken hechte nis en voor U. f 200 boete, subs. 20 dagen. De nieuwe burgemeester van Bloemendaal Afscheid van den raad van Diepenheim In de raadsvergadering der gemeente Die penheim heeft de burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, een woord van afscheid ge sproken. Hij dankte vooral den oudsten wet houder, aan wien hij veel verschuldigd was. Toen spreker te Diepenheim kwam, heeft hij veel steun gehad aan zijn verstandige en openhartige voorlichting. Het afscheid valt spr. niet licht. Voor het laatst wil hij zich nog eens bezig houden met de belangen van Diepenheim. Zijn sociale taak neemt steeds toe, wat lastig is voor deze kleine gemeente. De kans bestaat niet om een ambitieus ambtenaar hier te houden we gens het ontbreken van een kans op promo tie. In 't Diepenheimsche gezin is 't zwakste kind de boerenstand, maar nu het besef is gekomen naar gemeenschappelijke samen werking, is er reden tot vertrouwen in de toekomst. Ook heeft spr. vertrouwen in een betere afwatering, nu de uitvoering in han den ligt van ingenieur Wentholt. Ten slotte zeide de burgemeester, dat hij niet verwacht had, dat dit afscheid met eenige plechtigheid zou plaats hebben. Hij dankte echter de aanwezige collega's uit de buurt en hoopte op hun meeleven met zijn opvolger. Hij nam daarna afscheid van den raad en wenschte den leden alle goeds. Personalia De dames P. Prent, D. F. Amelung en J. S. M. Blom, allen alhier, slaagden te Am sterdam voor het examen nuttige handwer ken. Mej. H. Roozen, alhier slaagde aan de R. K. school voor maatschappelijk werk te Sit- tard, voor het examen leerares kinderverzor ging en opvoeding. De heer C. F. Ubink, alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Boekhou den M. O.; Mej. C. M. ten Berge, alhier, slaagde te Utrecht voor het examen Engelsch M. O. akte A. De heer M. ter Beek,alhier,slaagde te Utrecht voor het examen Fransch L. O. In het kleine bovenzaaltje had de opening plaats door het neerlaten van een gordijn, waarna de aanwezigen het hierbovenstaand overzicht op de bloemenpracht in de daar achter gelegen zaal kregen. Hedenmiddag wordt in het Krelagehuis te Haarlem de Groote Internationale Gladio- lententoonstelling geopend. Waarom de tentoonstelling gehouden wordt. De Nederlandsche Gladiolusvereeniging, opgericht in 1911 en gevestigd te Haarlem, heeft besloten om haar 20-jarig bestaan te vieren met net organiseeren van een Inter nationale Tentoonstelling in het centrum van de Nederlandsche Gladiolencultuur. De vereeniging beoogt met deze tentoon stelling een tweeledig doel: 1. Om aan de duizenden liefhebbers van de als tuinplant zoo zeer geziene zwaardlelie, gelegenheid te geven zich met de kweekers te verheugen in de schoonheid van vormen en kleuren, die de Gladiolus in haar onein dige variatie gedurende een groot deel van den zomer verschaft. Toename van het gebruik en de toepassing van de Gladiolus als waardevolle snijbloem, geschikt voor versiering van huis en tuin, moge door deze tentoonstelling bevorderd worden. 2. Den vooruitgang te demonstreeren, die in de laatste twintig jaar is bereikt door het winnen van nieuwe en betere variëteiten, die zich onderscheiden van de oudere in grootte der bloemtakken en der kelken, grootere zuiverheid van kleuren en eigen schappen van vroegen en langdurigen bloei. De tenoonstelling, waaraan door ieder kweeker en ieder amateur kan worden deel genomen, zal een uitnemende gelegenheid zijn voor het demonstreeren van hetgeen met de Gladiolus in de bloemschikkunst be reikt kan worden, nu het sortiment zoozeer verrijkt is en de bloemen een grootere houd baarheid op water hebben verkregen. De vereeniging heeft een program van prijsvragen samengesteld, bedoeld als gids voor de deelneming. Bij de samenstelling er van heeft het beeld van de tentoonstelling haar voor oogen gestaan. Want deze ten toonstelling moet worden een volledige weer gave van den hoogen trap van ontwikkeling die de Gladioluscuituur in Nederland en de omringende landen heeft bereikt. De heeren L. J. W. Bijvoet, vice-voorzitter der Nederlandsche Gladiolusvereeniging en H. J. Voors, secretaris van het tentoonstel lingscomité hebben hedenmorgen de pers eenige nadere inlichtingen verstrekt. Medegedeeld werd, dat wanneer niet het tijdstip, waarop deze tentoonstelling plaats vindt, samengevallen was met de terugkomst van de Koninklijke familie van hare buiten- landsche reis en met den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, de waarschijnlijk heid groot zou zijn geweest, dat het één of meer leden der Koninklijke familie zou heb ben behaagd, de tentoonstelling met een be zoek te vereeren. Thans is van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder bericht ontvangen, tot hun groote spijt verhinderd te zijn persoon lijk de tentoonstelling te bezoeken. Gedachtig aan de groote belangstelling, die telkenmale bij tentoonstellingen de Konink lijke familie aan den dag legt, is het bestuur der Nederlandsche Gladiolusvereeniging op de gedachte gekomen, H. M. en de Konink lijke familie bij haar terugkomst in den lande een groet te zenden van de tentoonstelling, waarvoor reeds blijken van Koninklijke be langstelling zijn gegeven. Om uiting te geven aan de gevoelens van gehechtheid en erkentelijkheid, die er leven in den kring der Nederlandsche Gladiolus kweekers wordt, door de zorgen van de Ten toonstellingscommissie, Zaterdagmorgen ten paleize van II. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk bezorgd een bloemstuk van Gla diolen, vervaardigd door den Baarnschen blöemistwinkelier Bruidegom. Medailles van het Koninklijk Huis. Z. K. H. de Prins der Nederlanden en H. K. H. Prinses Juliana hebben voor de groote Internationale Gladiolustentoonstelling een zilveren medaille beschikbaar gesteld. De jury beschikt thans over medailles van H. M. de Woensdag werd het laagspanningsverdeelnet voor het Langeveld onder de gemeente Noordwflkerhout in bedrijf gesteld. Deze inbedrijfstelling geschiedde door den burgemeester van Noordwijk, den heer J. B. V. M. J. van de Mortel. Op bovenstaande foto ziet men den burgemeester, luisterende naar een uiteenzetting van het plan door den deskundige van het electriciteitsbedrijf. Koningin, van H. M. de Koningin-Moeder, van Z. K. H. den Prins der Nederlanden en van H. K. H. Prinses Juliana. De jury is hedenmorgen om 9 uur met de beoordeeling der inzendingen begonnen. Het doel der Ned. Gladiolusvereeni ging. De Nederlandsche Gladiolusvereeniging is 20 jaar geleden opgericht, omdat de behoefte werd gevoeld, reclame te maken voor de giadiolententoons telling. De grootste taak der vereeniging bestaat uit het organiseeren van inzendingen naar buitenlandsche tentoonstellingen. In 1912 werd reeds ingezonden naar de internationale tentoonstelling te Londen. In 1919 en 1922 zorgde de Nederlandsche Gladiolusvereeniging voor de gladiolen op „De Nederlandsche Week" te Stockholm en Kopenhagen. Geregeld is met het inzenden voort ge gaan. Bij de heropening van het Nederlandsche Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs, zal de Nederlandsche Gladiolusver eeniging weer op grootsche wijze vertegen woordigd zijn. Gladiolen zijn op een koloniale tentoon stelling van groot belang, uit oogpunt van den export van gladiolen naar de koloniën. Overzicht van het tentoongestelde in het Krelagehuis. De Gladiolustentoonstelling is de grootste en mooiste wat étaleering betreft, welke ooit in Europa, misschien wel op de wereld ge houden is. Stellig zijn er nimmer zulke mooie en groote bloemen in de allernieuwste kleuren gebracht. Duizenden en duizenden bloemen geven in een harmonische schikking een kleurenspel om nooit te vergeten en zijn geplaatst in een schitterenden aanleg dooi den heer C. Thim te Amsterdam ontworpen! In de hal exposeert de heer C. Thim, bloemenwinkelier te Amsterdam, op smaak volle wijze twee interieurs. Hier toont de etaleur, de bloemsierkunstenaar, wat met Gladiolus te bereiken is. Hoe kunstzinnig is het arrangement met de roomgele Gladiolus onder het kunstlicht. De fraaie meubelen zijn van de fa. M. Das, v.h. fa. Peddemors te Haarlem- In de beurszaal rechts vervolgend allereerst heden uit de grootbloemige en primulinus- klasse. Hier staat het neusje van de zalm en de jury zal straks uitmaken, welke de beste zijn. Welke is Uw favoriet? In de beurszaal rechts vervolgens allereerst de schitterende stand van de N.V. de Groot en Co. te Hillegom, in buitengewoon smaak volle opstelling. Hier zien we de reuzenkel- ken van 1520 c.M. in doorsnede, gegroeid op Nederlandsehen bodem. Het zijn de aller nieuwste aanwinsten. Frilled Champion, oranjerood met gekartelde randen, Queen of the Glads, allerfraaist rose, Brightling, warm zalm-oranje, Amabilis, oranje, Peerless Pink, zuiver rose, St. Gothard als sneeuw zoo wit, Cream Cloud, inderdaad een wolk van creme, en nog tal van andere vragen de aan dacht. De N.V. P. Bijvoet en Co. te Overveen heeft zeer veel bijgedragen tot het succes van deze tentoonstelling. Niet alleen beslaat haar in zending een groot gedeelte van den zijkant, maar ook in het midden demonstreert zij de bruikbaarheid van den Gladiolus. Langs den zijkant voor een hekwerk, dat heel goed in de nissen past, plaatste zij fraaie bloemstuk ken van Gladiolus primulus. Dit zijn Gla diolen met het mooiste kaDje boven den stamper en meeldraden. Heel mooie ver- scheidenheden zijn: Pink Pearl, levendig rose, Leda, warm rose, Lilac Favorite, even fraai als het lila der Cattleya's of Orchideeën, Safrano, heldergeel en Copernicus, tintelend oranje. Tusschen beurszaal en restaurant zien we de fa. Leopold Frietsch te Rastatt, Duitschland, die ook gewonnen heeft Glad ness, door hem Freude genoemd, met vurig scharlaken kleur. Arie, koperkleurig, en Schmetterling, licht geel, zijn eveneens mooi We gaan weer de beurszaal in en staan bewonderend stil voor de imposante groep van de N.V. Konijnenburg en Mark te Noord wijk. Hier wist de groote schilder schijnbaar geen raad met al zijn verven, want alle kleu ren zijn hier vertegenwoordigd. Zoo zien we Blue Triomphator, zeer groot grijsblauw, Pelegrina, diep violetblauw. Oberschlesien. geel, Schwabenmadchen, zacht rose,, Ramona oranjerood met donkere vlek, Nocturina, diep kastanjebruin, Erica Morini, steenrood, en alle tinten in hemelsblauw tot purper, van het zuiverste wit tot geel en oranje, van zacht rose tot diep bruin enz. Het is een groep zooals nog nooit ter wereld vertoond is. De fa, P. van Deursen te Sassenheim laat een kleinere groep handelssoorten zien, waar bij Prins van Oostenrijk, helder oranje, Ja- coba van Beijeren, paars, Pfitzers Andenken, wit enz. Er naast laat dezelfde firma een collectie zaailingen zien. Wat is dat? Daar was een beeldhouwer aan het werk. die in zuivere lijnen een poort hieuw en in denzelfden stijl pilasters en daar kwam een bloemsierkunstenaar, die er voor de N.V. K. Velthuys en Co. te Hillegom bloe men op plaatste, zoo fraai harmonieerend als slechts mogelijk was. Het is een stuk werk, dat door duizenden en duizenden be wonderd moet worden. In het midden de haast groengele Roi Soleil, op de pilasters de vuurroode Gladness, vooraan de purperen Purpurea, de mauve Marmora, de oranje Prinses Astrid enz. Iets mooiers op 't gebied van bloemschikkunst is nog niet vertoond. We gaan door en zien een kleine, maar magnifiek opgestelde groep van den heer D. Heere Gzn., te Wijk aan Duin. Het zijn han delssoorten, maar moet men niet in extase komen voor zulke manden met Baron van Wijnbergen, Lady Boreel, Ave Maria, Glad ness, Roi Soleil enz.? Thans krijgen we een merkwaardige groep van nieuwe Gladiolen geïntroduceerd na '28. Welke is de mooiste? Speciaal vestigen we de aandacht op Good Hope, van de fa. P. J. van der Ploeg, te Heemskerk. De eenige dub bele Gladiolus ter tentoonstelling. De fa. C. P. Alkemade Czn. te Noordwijk, die een zeer groot deel van de Gladiolen won, welke thans in de culturen voorkomen, kwam ook nu uit met haar aanwinsten, zoo als White Cross, wit, Lilaran, lila, Prof. v. Slcgteren, rose, Anitra, lila, Extase, rose met wit enz. Het was een verzameling uit de rijke collectie van Neerland's grootste Gla- diolenzaaier. Weer een bijzondere groep van de beste grootbloemige zaailingen en gaarne laten we de heeren van de pers een keuze doen. De N.V. gebrs. Bijvoet te Overveen liet ook fraaie handelssoorten in magnifieke op stelling zien. De meest opvallende waren: Lady Boreel, Rosette, Carolus Clusius, Odin. Interessant is de volgende groep van de N.V. K. Velthuys Co. te Hillegom, be staande uit verscheidenheden uit de nanus, Colvillei en Heraut-Gladiolen. Dit zijn vroeg- bloeiende, tamelijk laagblijvende rassen. Hoe vreemd doen deze familieleden aan in den grooten kring. Ze doen denken aan de ka boutertjes. Het midden der zaal is nog een groote bloemenzee. Op den voorgrond de grootbloe mige verscheidenheden der N.V. P. Bijvoet Co. te Overveen en weer staan we bewon derd te staren naar de buitengewone kunst zin van onze kweekers en bloemschikkers. Hoe juist is elke verscheidenheid een plaats gegeven! Windsor, zacht rose, Rembrandt, rosewit met roode vlek, Baron van Wijn bergen, rose rood, Norma, zacht rose, Rosa bella, zalmrose, Helvetia, rose met witte vlek, Queen of the Reds, diep rood, zij allen ver dienen groote belangstelling. In het midden exposeert de fa. Wilhelm Ffitzer te Fellbach bei Stuttgart, Duitsch land en we nemen gaarne den hoed voor haar af. Wat zij reeds in de Gladiolen bracht is ongeëvenaard, zoowel wat kleur als vorm betreft. We herinneren aan de zeer groote Pfitzer's Triumph, met reusachtige bloemen van 20 c.M. in doorsnede en de on vergetelijke blauwe in de groep van de N.V. Konijnenburg en Mark genoemd. Jungfrau v. Orleans, wit, Wolfgang von Goethe, fram bozenrood, Ludwig von Beethoven, mauve, Marchen, rose, Mohrenkönig, zwart bruin, en tal van zaailingen. Buitengewoon is het middenstuk, dat blijk geeft van den rijkdom tegenwoordig in de Gladiolen aanwezig. Er achter treffen we de N.V. de Ruyter Zoon te Noordwijk aan, die liefst 275 nieu we zaailingen exposeert! Ook laat dezelfde firma een groote groep handelsverscheiden heden zien. Tenslotte nog een mooie groep Gladiolus Primulinus van den heer Johs. Captein te Heemstede. Hoe sierlijk zijn deze Gladiolen! Voor vaasvulling onverbeterlijk. White Lady, wit, Xanthia, oranje, Eurydice, rose en Sou venir, geel zijn heel mooi. Niet vergeten mogen we een woord van hulde te brengen aan den bekwamen arran geur, den heer C. Thim, te Amsterdam, die op zoo lofwaardige wijze den aanleg van de zaal verzorgde. Op de officieele opening, alsmede op de bekroningen komen wij morgen terug. Mannenkoor „Die Spaeme-Sanghers' „Die Spaeme-Sanghers" De repetitiezaal van „Die Spaeme- Sanghers" in 't Brongebouw bood gisteren avond een geheel anderen aanblik dan ge woonlijk: het was n.l. de laatste bijeenkomst vóór de vacantie en hét bestuur had de goede gedachte gehad, bij die gelegenheid de da mes der leden uit te noodigen, om eens te komen luisteren naar de werken, die sedert de oprichting in Maart jJ. in studie waren genomen. Van die uitnoodiging was een druk gebruik gemaakt, zoodat er dit keer door de ruim 100 ter repetitie gekomen zangers werd gerepeteerd onder aanwezigheid van een vriendelijk auditorium. Na de repetitie werden door enkele leden solo-nummers ten gehoore gebracht en kon men waarnemen, welke uitstekende krachten zich in het koor bevinden. Door het bestuur werd mededeeling gedaan van het besluit tot aankoop van den vleu gel, waarvoor reeds door alle leden met zoo veel animo elke week was geofferd. Coöperatie „De Eendracht" U.A. Verkiezing Commissarissen en Adviescommissie Door wijziging van de Statuten van de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Een dracht" U.A., moest een Buitengewone le denvergadering worden gehouden, die gister avond heeft plaats gehad. In deze vergadering moesten worden ge kozen 3 Commissarissen en 15 leden van de Commissie van Advies. Gekozen werden tot Commissarissen de heeren A. Biemond, P. Kluit en J. M. Vint- ges, terwijl als lid van de Commissie van Advies werden benoemd de heeren G. J. Ar nold, J. F van Emmerik, H. S. Israël, G. W. H. de Korte, P. H. Martin, H. Niesten, P. J. Oschatz, C. van Rijswijk, H. J. R. A. van Thienen, H W. Wijkhuijzen Jr., A. Nieman Sr., W. A. Nieman, A. Frensen en J. M. Wes tendorp. De voorzitter, de heer J. H. J. Hulsman, hield een lezing over Trust- en Kartelwezen, welke door de aanwezigen met belangstelling werd aangehoord. De reis van de Koningin Hartelijk afscheid. Gemeld wordt, dat H. M. de Koningin via Salzburg naar Nederland vertrokken is. H. M. heeft op bijzondere wijze verschil lende malen Oost-Tirol geprezen. Een bij zondere attractie is geweest een bergvuur, dat Zondag ontstoken werd. Bij het vertrek deed de bevolking H. M. feestelijk uitgelei de, terwijl kinderen o.m. Alpenbloemen aan boden. N.V. Mij. tot Expl. van Bebouwde Eigendommen In de gisteren gehouden aigemeene verga dering van aandeelhouders in de N.V. Maat schappij tot Expl. van Bebouwde Eigendom men gevestigd te Haarlem, werden balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Besloten werd, over het boekjaar 1 Mei 193030 April 1931 geen dividend uit te kee- ren. Personalia Bij Kon. besluit is benoemd tot substituut officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Zutphen mr. W. J. H. Stam, thans ambtenaar van het openbaar ministe rie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5