Zomersproeten De hittegolf in Amerika Poging tot moord op Sjang kai Siek De „Stilhalte"- onderhandelingen VORIGE OPLAGE BERICHTEN UIT ONZE 90 tot 120 gr. onder Fahrenheit De daders gefusilleerd Spaansch grondbezit Bezuiniging bij de Landmacht BOEKBESPREKING DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE INGEZONDEN ver- dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. FIN ANCIEN Conversie-leening Zuid-Holland VRAGENBUS Het allernieuwste Nog steeds heerschen in de westelijke sta ten van Amerika temperaturen van 90 tot 120 graden Fahrenheit. Het aantal personen, dat tengevolge van de hitte bezweken is bedraagt omstreeks 80, voornamelijk in Californië en Arizona. In Noord Dakota en omliggende staten zjjn groote zwermen sprinkhanen waargeno men. Te Montana en Idaco hebben boschbran- den plaats gehad. Gisteren is een poging gedaan Sjang Kai Sjek te vermoorden. Toen hij met zijn auto door het park van Nanchang, het hoofdkwartier van de Natio nalisten reed, werden vanuit een boschje schoten op hem afgevuurd, die hem evenwel niet troffen. Zijn lijfwachten onderzochten het boschje, doch vonden niemand. Later werden in de stad nasporingen gehou den, die leidden tot de arrestatie van een drietal personen, die bekenden door de re geering te zijn uitgezonden om Sjang Kai Sjek te vermoorden. Men meent, dat zij gefusileerd zijn. Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen 70 jaar Tal van geluk wenschen Ter gelegenheid van den 70sten verjaardag bood het Kathedraal Kapittel van Roermond hedenmorgen aan Z. H. Exc. Mgr. Laurentius Schrijnen, Bisschop van Roermond, de geluk- wenschen aan namens de geestelijkheid van het Bisdom Ook de geestelijkheid van de stad Roermond kwam haar opwachting ma ken. Tal van bloemstukken, waaronder van het Kathedraal Kapittel en van 't gemeente bestuur van Roermond, werden aangeboden. Meting tonnenmaat zeeschepen Besprekingen over een standaardstelsel Het technische Volkenbondscomité voor de meting van de tonnenmaat van zee schepen hield heden te Folkestone de eerste bijeenkomst van zijn derde zitting onder voorzitterschap van den heer van Driel (Nederland) Er wordt aan deelgenomen door vertegen woordigers van Groot-Britannië, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Zweden, Noorwegen, Nederland en Japan. Duitschland en Italië zull»n waarschijnlijk later vertegenwoor digd worden. Men hoopt het voor het eind der zitting, 7 Augustus, eens te worden over een standaard-stelsel voor internationaal ge bruik voor het meten der scheepstonnage. Een tijdelijk buitenlandsch moratorium? Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Rijks- regeering zich waarschijnlijk gedwongen zal zien, voor het buitenland een kortstondig, voorloopig moratorium af te kondigen, wan neer zij er niet in slaagt met de kleinere buitenlandsche banken tot overeenstemming te komen over de stabiliseering van de mo menteel in Duitschland geïnvesteerde credie- ten. Om deze banken aan te moedigen, zal de Rijksregeering hun de garantie van de Rijksbank en van de Duitsche industrieelen aanbieden. Een eventueele afkondiging van het moratorium zou geschieden in overeen stemming met de grcote emissie-banken, ten einde de uitwerking van een dergelijken maatregel op het Duitsche crediet zooveel mogelijk te verzwakken. Mag niet aan buitenlanders verkocht worden Een officieele verordening besluit, dat aan vreemdelingen geen landerijen en gronden mogen worden verkocht zonder toestemming van de regeering. Wanneer een buitenlander door erfrecht in het bezit van landerijen of gronden komt, is nij verplicht, deze binnen een jaar te verkoopen. De regeering wil hiex- door verhinderen, dat de door de aangekon digde grondbezithervorming beangstigde grondbezitters hun land aan buitenlanders verkoopen. Commissie ingesteld De Minister van Defensie heeft een Com missie ingesteld teneinde hem van voorlich ting te dienen, betreffende de mogelijkheid om door reorganisatie van de vredes-samen- stelling van de wapens der Infanterie en der Artillerie en organisatie van het leger in tijd van vrede, een toestand te verkrijgen, welke ten behoeve van het personeel minder uit gaven vordert, dan de huidige, zoodat een betere verhouding kan worden geschapen tusschen de uitgaven voor het personeel en die voor het materiaal der Koninklijke Landmacht. De Commissie bestaat uit: Luit.-Generaal H. A. Seyffardt, Chef van den Generalen Staf, voorzitter; Generaal-Majoor P. Donk, Commandant der 3e Divisie, Kolonel van den Generalen Staf, H. G. Winkelman, Chef van den Staf van het Veldleger, Majoor van den Generalen Staf N. T. Carstens, Kapitein van den Generalen Staf H. H. Thoden van Vel- zen en den len luitenant der Infanterie L. C. Rietveld, leden. De Minister van Defensie heeft de ver tegenwoordigers der verschillende vereenigin- gen en officieren en onder-officieren in een mondeling onderhoud met de instelling en t doel der instelling in kennis gesteld. „Hoover-wijn" 1931 Volgens de gewoonte In het Rijngebied bij Lotharingen krijgt de wijn van eiken oogst een eigen naam. In verband met de politieke gebeurtenis, die de wijnkweekers het belang rijkst van dit Jaar achten, zal de wijn van den nieuwen oogst naar den President der Vereenigde Staten, die het initiatief tot het moratorium-voorstel nam. Hoover-wijn" 1931 genoemd worden. De onrust in Spanje duurt voort Te Cordova kwam het tot ernstige onlus ten, omdat de bevolking de afzetting van den burgemeester, van den secretaris en van een inspecteur verlangde. De burgemeester gelastte de sluiting van het socialistische volksgebouw. Te Amayur in de nabijheid van Pamplona ontstond tengevolge van een ontploffing een paniek onder de bevolking. Verschillende huizen werden beschadigd en een groot rots blok stortte omlaag. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Het onderzoek wees uit, dat een dorpsbewoner het ter eere van den laatsten verdediger van het konink rijk Navarra opgericht gedenkteeken met dynamiet in de lucht had willen laten vlie gen. Te Sevilla heersen; volkomen rust, zoodat de autoriteiten besloten hebben, den staat van beleg weer op te heffen. Motornummer „De Binnenvaart" Van het weekblad „De Binnenvaart", het officieel orgaan vap het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, is deze week een Motornummer verschenen. In de inleiding van het blad wordt o.a. gezegd: „Aanvankelijk was de opzet om een extra-blad uit te geven, dat uitsluitend gewijd zou zijn aan de beschrijving van de verschillende motoren, die in ons land gebruikt worden. Wij hebben dit niet noodig voor „De Binnenvaart", maar wel voor onze scholen, om een handleiding te krijgen, die van zeer groot nut is voor het onderwijs. De medewerking van sommige motorenfabrikanten was echter hiervoor niet te krijgen en daarom moesten wij ons beperken. Het is bijna onbegrijpelijk, dat sommige fabrikanten niet overtuigd zijn van het belang, dat voor hen door „De Binnen vaart" behartigd wordt. Achter „De Bin nenvaart staat een zeer groote organisatie, die in alle kringen van de scheepvaart haar vertakkingen heeft en bovendien is het blad het leermiddel op de Binnenvaart- scholen. Dit alles is gelukkig den voor- naamsten motorfabrikanten voldoende en zij werken ook getrouw aan den opbouw van het vakonderwijs mede. Meer dan ooit is thans het onderricht in de bediening en het onderhoud* van motoren noodig thans, nu de meeste fabrikanten de nieuwe 2-tactmotoren in het bedrijf brengen." Het blad bevat een voorschrift van den technischer, redacteur, den heer L. K. A. van Duuren, een artikel „Verleden en Heden", waarin een overzicht wordt gege ven van de geschiedenis der ontwikkeling van de motoren, die in de binnenscheep vaart worden gebruikt Daarnaast zijn ook de gewone rubrieken opgenomen. TECHNISCHE GIDS De gevaarlijke trap In het 14e nummer van den „Technische Gids voor R. K. Kerk en Pastorie, Semina rie, School, Ziekenhuis en Gesticht", schrijft Ir. G. M. Leeuwenberg, b. i„ over de juiste constructie van trappen, waarbij hij ver schillende goede voorbeelden geeft. Ir. M. S. H. Trooster, e.i., adj. dir: van het G. E. B. te 's-Gravenhage, geeft een interes sant artikel over ziekenhuisverlichting, terwijl Ir. Jos. Cuypers, ei., een vraag over voch tige muren uitvoerig beantwoordt. Over de uitvoering van torenuurwerken, meer in het bijzonder van de wijzerplaten, schrijft Aug. Smets aan de hand van een 7-tal afbeeldingen. De architecten M. A. en J. van Nieuker- ken bespreken ten slotte de nieuwste tech nische vindingen, die in een nieuw Haagscii ziekenhuis worden toegepast. De vier pagina's technisch nieuws uit handel en industrie geven ook nu weer veel interessants. 65ste jaargang No. 44 Tusschen interessante plaatjes, actueele kieken en een stijlvolle voorplaat, wordt onze aandacht onverdeeld gevraagd voor den spannend actueelen en socialen roman „De strijd om de haven". Fred. Thomas behan delt het vandalen-werk, verricht aan „Grijze wachters uit oude dagen", waarnaast J. de S. G. in „Christo Redemptor" de totstand koming van het Christusbeeld op den Cor- vado in boeiende trekken weergeeft. Beide artikelen zijn met een keur van foto's ver lucht. In „De souvenirs" geeft Jan van Noort een oorlogstragedie weer, die met een fijne pen tot stand kwam, terwijl T. Ruygrok een handels-tragicomedie met een gelukkig slot bijdraagt, in „De stille compagnon". Verder treffen we nog een kort artikeltje aan „Bij het tweede eeuwfeest van de orde der Zusters Redemptoristinnen" en een gedichtje „Juli- gedachten" door S. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Het Duitsche bankroet en de Nederlandsche belegger Duitschland moet aan geld geholpen wor den. Goed. Maar wij voegen er onmid dellijk de voorwaarde aan toe, dat het voor dien zijn oude schulden ten volle erkent en behoorlijk betaalt. Die eisch moet gesteld worden omdat Duitschland na 1918 een economische poli tiek gevolgd heeft, die tot het huidige bank roet moest voeren. Maar wij voegen hier onmiddellijk aan toe, dat de schuld ligt bü de geallieerden Wij weten toch dat bij het vredesverdrag in 1918 Duitschland ook een blanco wissel moest teekenen voor de herstel- en andere betalingen. Dit is de groote fout geweest om dat Duitschland niet wist waar het aan toe was. Het had te kiezen tusschen hard wer ken en dan een onmenschelijk hoog bedrag in- Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 et gevuld te krijgen op den blanco-wissel, of op een bankroet aan te sturen, en dan na een zee van ellende een behoorlijke regeling te krijgen. Duitschland koos het laatste. Onze Oosterbuur begreep echter, dat wan neer in het bankroet alleen hij ten gronde ging, wellicht niemand een hand naar hem uit zou steken. Mocht het echter gelukken ook Europa en Amerika daarin te betrekken, dan zou zeker al het mogelijke gedaan wor den hem te helpen en zou het resultaat zijn een behoorlijke regeling. Dit spel heeft Duitschland meesterlijk ge speeld. Eerst werd de inflatie op touw gezet. Nie mand minder dan Stresemann heeft den 24en Augustus 1923 op den Duitschen In dustrie en Handelsdag verklaard: „Die Gröszten Verbrecher am deutschen Vol se sind die Manner, die absichtlich den Wah- rungsverfal! herbeigeführt haben". Opzette lijk was dus de inflatie. Maar Stresemann vergat,'dat dit slechts het begin was van den strijd, die als inzet had de vrijmaking van zijn land van het vredesverdrag van 1918. Daar echter ook Eprdpa en Amerika slachtoffers moesten worden, werd op de hebzucht hunner inwoners gespeculeerd, en voor milliarden aan waardeloos bankpapier aan hen vei-kocht. Europa en Amerika lie pen in den hun gespannen strik en milliar den stroomden naar onzen oosterbuur. Duitschland won den eersten slag. De tweede stap op den weg naar het op zettelijke verderf werd gezet door de valori- satiewet van 1925, waardoor o.a. de Duitsche obligatieschulden tot ongeveer 2</, pet. wer den teruggebracht. Ook het buitenland en speciaal Nederland verloor enorme sommen. Voor de Duitsche plannen bracht deze valo risatie echter één bezwaar en wel den gun- stigen toestand waarin alle gemeenten kwa men doordat bijna al hun schulden hun waren kwijt gescholden. Ten einde den toe stand weer opzettelijk ongunstig te maken, werden' de gemeenten niet oelet een nog nooit gekend wanbeheer te voeren. Het feit dat Berlijn tot twee keer toe onder curateele werd geplaatst is hiervoor het bewijs. Maar ook nu moesten Europa en Amerika in den maalstroom worden medegesleept. Dit ge lukte door milliarden in het buitenland op langen termijn te leenen. Nederland alleen gaf minstens een half miliard. Toen alles gereed was, moest de lont in het kruit worden ge stoken, en Duitschland begon te spreken over een moratorium. De uitwerking in Europa en Amerika was de gehoopte, men liep te hulp om de uitslaande vlammen te blusschen. Hoover gaf het moratorium voor één jaar en Engeland steunde krachtig. Men wilde in die landen de milliarden redden hunner beleggers. Duitschland zou ook nu weer een slag vol komen gewonnen hebben, ware het niet dat Frankrijk niet was ingegaan op de leeningen met zeer hooge renten en dus wat dit be treft niets van Duitschland had te vorderen. Maar toch had Duitschland het groote voor deel behaald, dat den geallieerden de oogen opengingen en zij begrepen, dat de in I92y te Den Haag ingevulde wissel voor herstel betalingen, veel te hoog was, er. door geen enkel land, dus zeker ook niet door Duitsch land kon worden betaald. Was dit dus winst voor Duitschland en mag worden aangenomen, dat de bijeen komst te Londen gehouden, het begin is van een wijziging van het vredesverdrag van Versailles, een groot bezwaar is er aan deze overwinning verbonden, en wel de uitput ting waarin Duitschland nu zelf gekomen is Wel werd ten spoedigste een noodveror dening in het leven geroepen, die Duitsch land zoo het dit gewild had, reeds tien Jaten geleden had kunnen uitvaardigen, maar het spreekt vanzelf dat de ontstane financieele bloedarmoede niet zoo snel te genezen zal zijn. Wat nu? vragen wij ons af. Een lee ning? Ja, duizend maal „ja", de milliarden- leening moet er komen, ook Nederland zal er aan dienen deel te nemen een voor waarde dient er aan verbonden te worden dat Duitschland niet zich herstelt ten koste van den buitenlandschen belegger. Vermindering, zeer belangrijke verminde ring der reparatie-kosten best maar de buitenlandsche belegger moet behoor lijk zijn rente krijgen van het vroeger ge leende en nu te leenen geld. Het eerste wat Duitschland zal moeten doen, is de oude schulden in handen van buitenlanders ten volle erkennen en te be talen. Dit zelfde geldt uit den aard der zaak ook voor de na-oorlogsschulden. Möcht Duitschland verklaren ook dat niet te kun nen, dan zal de Volkenbond de betalings mogelijkheid hebben na te gaan. Daar wij geen speculanten wenschen te bevoordeelen, bestaat er geen bezwaar tegen, dat onder scheid wordt gemaakt tusschen oud en nieuw bezit. Is dit alles geregeld, dan eerst geve men Duitschland zijn milliarden- ieening op langen of korten termijn. Doet Duitschland dit alles niet, blijft het dus vasthouden aan bankroet-gedachte, dan geven wij den belegger in zijn eigen belang den raad onder geen omstandigheid, welke ook, on nieuwe Duitsche leeningen in te teekenen. Dr. D. J. HULSHOFF POL, Voorzitter Effectenbescherming. Den Haag. Disconto-verhooging Engeland Met één procent. De Bank van Engeland heeft gisteren het disconto van 3J4 tot 4 pet. verhoogd, Uitgifte 4.900.000 4 pet. obligatiën Heldring Pierson en Broekman's Effec tenkantoor berichten, dat zij op 6 Augustus 1931 de inschrijving openstellen op 4.900.000 4 pet. obligatiën der provincie Zuid-Holland met recht van voorkeur voor houders der per 1 September 1931 aflosbaar gestelde obliga tiën der 4)a pet. leeningen 1915, 1924 en 1926 (uitgegeven resp. in 1915, 1926 en 1928) en vor houders der per 1 November 1931 aflosbaar gestelde 4)4 pet. obligatiën- leening 1929 (uitgegeven in 1930) tot den koers van 100 pet., te hunnen kantore, alsmede ten kantore der Disconto-Maat schappij te Rotterdam. Aan het procpectus dezer leening is het volgende ontleend: Bij overteekening zal de toewijzing op de vrije inschrijvingen systematisch geschie den. De betaling der op de vrije inschrijvin gen toegewezen 4 pet. obligatiën moet 1 September 1931 geschieden, met bijbetaling van f 16.27 per obligatie voor 5 maanden rente a 4 pet. De noteering der 4 pet. obligatiën in den Prijscourant voor de Vereeniging van den Effectenhandel te Arasterdam onder rubriek I en te Rotterdam zal worden aangevraagd. De leening is aflosbaar in 40 jaren te be ginnen in 1932, geheele of gedeeltelijke ver vroegde aflossing is voorbehouden. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van IJmuiden naar Slagharen (O.)? Hoe veel K.M.? Antw.: IJmuiden, Velsen, (langs het Noordzeekanaal naar Amsterdam, of: Sant poort, Spaarndam, Halfweg, Sloterdijk, Am sterdam, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaars- brug, Naarden, Laren, Baarn, Eembrug, Nij- kerk, Putten, Staverden, Nunspeet, Doorn spijk, Elburg, Oldebroek, Wezep, Katerveer, Zwolle, Berkummerbrug, De Lichtmis, Balk brug, Dedemsvaart, Slagharen. Afstand 177.3 of 180.5 K.M. Vraag: I. Is er in Nijmegen of omstreken een R. K. Jeugdherberg? II. Kunnen m de Jeugdherbergen zoowel jongens als meisjes logeeren? III. En wat zijn hiervan de kosten? Antw.: I. Er bestaan eigenlijk geen R. K. Jeugdherbergen. Wel zijn er eenige gelegen heden, waar Roomsche jongelui kunnen lo geeren, o.a. in het vacantieoord der St. Jo- sephgezellenvereenigingen „De Liebaard" bij Apeldoorn en in de R. K. Landbouwwinter- school te Beverwijk, stichting van het Juve naat in het Bisdom Haarlem. II. Deze inrichtingen zijn alleen voor jon gens bestemd. III. Wendt U hieromtrent tot de directie van genoemde vacantieoorden. Vraag: Welke is cl® mooiste weg van Alk maar naar Nijmegen? Hoeveel K.M.? Antw.: Alkmaar, Heiloo, Limmen, Cas- tricum, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Spaarndam, Halfweg Sloterdijk, Amster dam, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naarden, Laren, Eemnes-buiten, Eemnes- binnen, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Nieuw- Leusden, Woudenberg. Scherpenzeel, Rens- woude, De Klomp, Eoe, Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nijmegen. 154.7 KM. Vraag: Welke is de kortste en mooiste weg per fiets van Alkmaar naar Schiphol? Hoe veel K. M.? Antw.: Alkmaar, Heiloo, Limmen, Castri- cum, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Spaarn dam, Halfweg, Sloterdijk, Amsterdam, Schip hol. 51.8 K.M. Vr.: Hoeveel K.M. is de afstand Arnhem Düsseldorf en de afstanden Düsseldorf Keulen en KeulenCoblenz? 2. Zijn de wegen langs den Rijn goed be rijdbaar voor rijwielen? 3. Kunt u mij nog het een en ander tot een bezoek in de omgeving der plaatsen, ver meld in vraag 1, aanbevelen, b.v. beziens waardigheden e.d.? Antw. 1: Arnhem Düsseldorf 129.3 K.M., DüsseldorfKeulen 42 2 K.M., KeulenCo blenz 87.6 K.M. 2. Als regel wel. 3. Wendt u tot een reisbureau. Vr. 1: Hoe oud moet de loteling zijn om te behooren bij de laatste loting der Nationale militie? 2. Is voor die loteling diegene, wiens naam met een B. begint, dienstplichtig? 3. Wordt er nog kennis van gegeven als men is vrijgeloot? Antw. 1: De laatste loting heeft plaats ge had voor den dienstplicht voor de lichting 1933 dus voor hen, die geboren zijn in het jaar 1913. 2. Zij wier namen alfabetisch komen vóór dien van Jan Rudolph Maria Boele kunnen geacht worden, dat zij vrij zullen zijn. 3. Men wordt niet voor den dienstplicht opgeroepen. Vr.: Wanneer een weduwnaar voor de tweede maal trouwt, worden dan de naaste familieleden der eerste vrouw nog als famine gerekend? Of houdt dat bij het overlijden op? Antw.: In dat geval worden de bloed vei- wanten van de eerste vrouw niet meer tot de familie van den man gerekend. Vr. Mijn dochter is te Leiden in betrek king. Het jaar loopt van April tot April. Ze is aangenomen op twee weken vacantie per jaar. J.l. Paschen heeft ze haar eerste week gehad. Nu heeft ze haar betrekking opge zegd tegen November a.s. Heeft ze nu ook nog recht op die tweede week vacantie? Antw. Indien uw dochter van April 1930 af in betrekking is geweest, heeft zij nog recht op de tweede week vacantie. Vr. Kunt u mij ook een adres opgeven tot het volgen van een schriftelijke politie-cus- sus? Moet men eerst in militairen dienst zijn geweest? Antw. Wendt u eens om inlichtingen tot den heer M. L. A. Klein, Lourens Coster- straat 23, Haarlem. Vr. omtrent loten. Antw. Geen uitgeloot. Vr. 1. Wie is de rijkste inwoner van Ne derland? 2. Waar woont hij? 3. Wat is zijn beroep? Antw. Ons niet bekend. Vr. Kunt u mij eenige inlichtingen ver strekken omtrent het grootste stoomschip ter wereld. De vraag is namelijk hoeveel vuren en ketels dit schip bezit? Antw. Dit is ons niet bekend. Kan een onzer lezers wellicht deze vraag beantwoor den. Vr. Hoe kan men een vetvlek uit een groe ne zijden jurk verwijderen? Antw. Met benzine. Adressen van per sonen worden in deze rubriek niet opgege ven: raadpleeg daarvoor een adresboek. Vr. 1. Ben ik verplicht een rijksdaalder te betalen voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden? 2. Kunnen ze mij daartoe dwingen? Of is het geen verplichte bijdrage? 3. Hoe kan ik het beste geleend geld weer terug krijgen? Ik heb iemand een paar Jaar geleden geld geleend; hij betaalt wel trouw de rente, maar ik zou het geleende bedrag weer graag terug willen hebben. Ik wil hem tot teruggave dwingen. Hoe kan ik dat het beste en voordeeligste doen? Antw. I. Dat weten wij niet, maar waar schijnlijk zal de Kamer u wel niet ten on rechte hebben aangeslagen. 2. Ja, u bent verplicht dat geld te betalen. 3. Misschien doet u het best daarvoor hulp van een advocaat in te roepen. Vr. Welke is de kortste weg per fiets van Alkmaar naar Wognum? (Kerkebuurt) Hoe veel K.M.? Antw. Hensbroek, Obdam, Spanbroek. Wadway. Wognum. Afstand 24.2 K.M. Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg per fiets van IJmuiden naar Venlo? 2. Hoeveel KM.? 3. Welke is de kortste weg van IJmuiden naar Doetichem? Antw.: 1. Zie antwoord op de vraag Vel sen—Valkenburg. 2. Totaal 205.7 K.M, 3. IJmuiden, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudel- staart, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht,Wil- nis, Ruwiel, Breukelen, Utrecht, De Bilt. Zeist, zijweg naar Pyramide van Austerlitz Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, De Klomp, Ede, Ginkel, Arnhem, Velp, De Steeg, Ellecom, Doesburg, Laag-Keppel, Doetichem. Afstand 156 KM. Vr.: Wat is de mooiste en kortste weg van Amersfoort naar Arnhem? Hoeveel KM.? 2. Van Arnhem naar Ellecom. Hoeveel K.M.? 3. Van Ellecom naar Nijmegen? Aantal K.M.? 4. Van Nijmegen naar Millingen aan den Rijn? en aantal K.M.? Antw.1. Amersfoort, Nieuw-Leusden, Wou denberg, Scherpenzeel, Renswoude, De Klomp, Ede, Ginkel, Arnhem. Afstand 49.5 K.M. 2. Arnhem, Velp, de Steeg, Ellecom. Af stand 13.4 K.M. 3. Ellecom, Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nijmegen. Afstand 31.5 K.M. 4. Nijmegen, Persingen, Leuth, Millingen. Afstand 15.2 K.M. Vr. Welke is de korste weg van IJmuiden naar Gorinchem? Hoeveel K.M. is dit? Antw. IJmuiden, Velsen, Santpoort, Haar lem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lis- se, Sassenheim, Warmond, Leiden. Groenen dijk, Hazerswoude, Waddinxveen. Gouda, Haastrecht, Vlist, Schoonhoven. Nieuwpoort, Goudriaan, Slingeland, Schelluinen. Gorin chem. Afstand 97.5 KM. Attentie. Zij, die vragen inzenden en daarop een antwoord wenschen te ontvan gen, moeten die met naam en adres onder teekenen. Anders loopt men de kans, dat de vragen onbeantwoord in de prullenmand terecht komen. Vraag 1: Hoeveel KM. is de weg Bever wijkUtrecht's-Hertogenbosch-Roermond- Maastricht? Vraag 2: Welke is de mooiste weg van Maastricht over DinantNamen terug naar Hilversum—Beverwijk? Vraag 3: Hoeveel K.M.? Vraag 4: Heeft men een internationaal rijbewijs noodig voor een auto, of is een ge woon voldoende? Antw. 1: 252.6 K.M. Antw. 2: Maastricht, Heer, Gronsveld, Rijckholt, Eijsden, Mouland, Visé, Argenteau, Cheratte, Wandre, Jupille, Luik (33 K.M.). Ougrée, Seraing, Val-St.-Lambert, Yvoz, Neuville-en-Condroz, Fraineux, Pont-de Bonne, Dinant (72.6). Bouvignes, Anhée, Han, Rouillon, Rivière, Burnot, Profondeville, Fooz, Wépion, Namen (28 K.M.), St. Servais, Han, zet, Gembloux, Ernage, Corbais, Wavre, Tombeek, Overijssche, Ouderghem, Brussel (60.2 K.M.). Vilvoorden, Eppeghem, Sempst, Mechelen, Waelhem, Contich, Oude God, Antwerpen (46.9 K.M.), Merxem Brasschaet, Maria ter Heide, Wuesterwezel, Wernhout, Zundert, Rijsbergen, Princenhage, Breda (50.5 K.M.). Terheijden, Zovenbergschenhoek, Moerdijk, Willemsdorp, Dordrecht, Zwijn- drecht, Rotterdam (49 K.M.). Kralingen, Nieuwerkerk, Gouda (20 K.M.). Haastrecht, Oudewater, Montfoort, de Meem, Oudenrijn, Utrecht 34.4 K.M.), Maartensdijk, Hilversum (15.6 K.M.). 's-Graveland, Weesp, Geinbrug, Diemerbrug, Amsterdam (28.4 K.M.). Half weg, Spaarndam, Santpoort, Velsen, Bever wijk (24.6 K.M.). III: 463.2 K.M. IV: Beide zijn noodig. Vraag van J. W. R te M. Antwoord: Beide nummers waren nieten. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets naar Brussel vanuit Haarlem? 2. Hoeveel K.M.? 3. Is een bewijs van Nederlandschap voldoende? Antw. I: Haarlem, Heemstede, Benne broek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Haag- sche Schouw. Den Deijl, 's Gravenhage, Delft, Overschie, Rotterdam, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zeven- bergschenhoek, Terheijden, Breda, Princen hage, Rijsbergen, Zundert, Wernhout, Nuest- wezel, Maria ter Heide, Brasschaet, Merxem, Antwerpen (50.5 K.M.) Oude God, Contich, Waelhem, Mechelen, Sempst, Eppeghem, Vilvoorden, Brussel (46.9 K.M.) II. 213.9 K.M. III. Ja. Vraag: Wat is de kortste weg van Haar lem naar 's-Hertogenbosch per auto? Hoe veel K.M.? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loe- nersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Cu- lemborg, Buurmalsen. Geldermalsen, Meete- ren, Waardenburg, Tuil, Zaltbommel, He- del, 's-Hertogenbosch. 114 K.M. Vraag: Welke is de beste weg van Haar lem naar Hoorn? Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Spaarndam, Assendelft, Krommenie, Knollendam, Spijkerboor, De Rijp, Schermerhorn, Avenhorn, Groothuizen, Scharwoude, Hoorn. 46.2 K.M. Vraag: Welke is de kortste, best berijdbare weg per auto van Hillegom naar Steenwij- kerwold? Hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom,' Nieuw-Vennep, Aals meer, Kudelstaart, De Kwakel, Uithoorn. Waterveen, Loenersloot, Vreeland, 's-Grave land, Hilversum, Hooge Vuursche, Baarn, Eembrug, Nijkerk, Putten, Ermelo, Tonsel, Harderwijk, Hierdeu. Hulshorst, Nunspeet, Doornspijk, Elburg, Kamper-Nieuwstadt, Kampen, IJsselmuiden, Grafhorst, Afsched, Genemuiden, St. Jans Klooster, Giethoorn, Zuidveen, Steenwijk, Steenwijkerwold. Af stand 171.1 K.M. Vraag: I. Welke is de mooiste weg van Haarlem naar Utrecht over Hilversum en Amersfoort? II. Hoeveel K.M.? III. Welke is de mooiste weg van Haarlem naar Utrecht over Leiden? IV. Hoeveel K.M. Antw.: I. Haarlem, Halfweg, Sloterdijk. Amsterdam, Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, Zijweg naar Ankeveen, 's Graveland, Hilver sum, Hooge Vuursche, Soestdijk, Soest. Amersfoort, Soesterberg, Huis Ter Heide, Zeist, Bunnik, Vechten, Utrecht. II. 89 K.M. III: Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Leiden, Brug-Lei- derdorp, Groenendijk, Brug-Koudekerk, Al phen a. d. Rijn, Zwammerdam, Bodegraven. Nieuwerbrug, Woerden, Harmeien, De Meem Oudenrijn, Utrecht. IV: 79.9 K.M. Vr. Welke is de kortste en mooiste weg per auto van Hillegom naar Soest? Hoeveel K.M.? Antw. Hillegom, Nieuw-Vennep, Aalsmeer, Kudelstaart, De Kwakel, Uithoorn. Vinke- veen Baambrugge Loenersloot, Vreeland, Kortenhoef, 's-Graveland, Hilversum, Hooge Vuursche, Soestdijk, Soest. Afstand 61.4 K.M. Vraag: I. Heeft 'n dagmeisje, dat van 8 uur tot half 6 in betrekking is met ontbijt en middagkost en 7 per week verdient, bij haar vacantie ook recht op kostgeld? II. Zoo ja, hoeveel bedraagt dit dan? Antw.: I. Te Haarlem is het usance, dat ook voor gevraagde vacantie kostgeld wordt gegeven, wanneer geacht moet worden, dat de kost (en inwoning) een deel van het loon uitmaakt. Wahneer de vacantie opge drongen wordt, dat wil zeggen, wanneer b.v. de patroon de stad uitgaat en de dienstbode gedurende dien tijd met vacantie wordt ge- I stuurd, is het geven van kostgeld natuurlijk I verplichtend. II. Voor vollen kost bedraagt het kostgeld ongeveer 0.50 of 0.60 per dag; in uw geval natuurlijk minder. Vraag: Wat is de kortste en mooiste weg van Haarlem naar Blerick (L.) per rijwiel? Hoeveel KM.? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Duivendrecht, Abcoude, Baambrugge, Loe nersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht (58 K.M.), Houten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmalsen, Gelder malsen, Meteren, Waardenburg, Tuil, Zalt- Het supplement-Augustus der Odeon-cata- logus vermeldt: „eine grosze Ueberraschung für alle Tauber-Freunde!" De gevierde ope rette- en klankfilmtenor zingtde pro loog uit Paljas! Of Richard Tauber deze proloog hooger ge transponeerd zingt, wordt er niet bij ver meld. We zullen afwachten. De plaat, onder nummer 0-4992, wordt in Augustus in den handel gebracht. De proloog is een bariton-solo. Door bijna eiken vooraanstaanden opera-baritonzanger is dit Paljas-fragment voor de microphoon gezongen. Daarom zullen we eens de aan dacht vestigen op minder talrijk uitgevoerde en toch waardevolle opera-nummers even eens door eerste artisten vertolkt. De Fransche bariton Endrèze zong o.a. uit „Hamlet" van Thomas: „Spectra infernal^ en „Récit et Ariosa," uit „Roméo et Juliette van Gounod: „Ballade de la Reine Mab" en „Air de Capule" (l'hymme nuptial). Pracht-operamuziek voor een stem als die van Endrèze. Deze zanger bezit een stem van grooten omvang met 'n zeer mooi timbre. Hij zingt met gave techniek, scherpe articulatie en hoogst muzikale opvatting. Ondanks het ge mis van het spel voldoen deze opera-frag menten geweldig. Endrèze boeit zijn hoorders van de eerste tot de laatste noot. De bege leiding geschiedde door volledig bezet opera orkest en voldoet aan de hoogste eischen (nummers 123023 en 123720). Een ander genre. Een Wiener Bohême- Orchester speelt op Odeon 0-11483 een aller aardigst nummer: „Japanischer Laternen- tanz" een Wals van Ychitamo. Dat is weer eens iets anders. Een niet-alledaagsche en toch voortreffe lijke walsmelodie, zeer gevarieerd bewerkt „für Konzert und Tanz." Opvallend goed komt hier het Xylophoon-spel uit. Op de keerzijde staat de wals van Crémieux: „Wenn die Liebe stirbt" meer bekend onder den Franschen titel: „Quand l'amour meurt. Een oude wals door de bewerking in een nieuwe gedaante verschenen. Pasklaar ge maakt voor den huidigen tijd! Dajos Bela speelt met zijn dansorkest een schitterende Pazo doble: „Fraulein Annema- rie" van Juan Llossas. Spaansch getint werk met verrassend castagnettenspel. Aan de keerzijde dezer Odeonplaat 11481 staat de aar dige wals uit de klankfilm: „Das Geheimnis der roten Katze", getiteld: „Du bist die schönste Frau der Welt." Liefhebbers van bandoneon en xylophoon kunnen hiermede hun hart eens ophalen. Ook guitaarspel interesseert menigeen. Neem daarvoor eens de Supraphoon-plaat A 0107 met twee der opgewekste Duitsche volksliederen, in Holland mede zeer bekend: „lm Prater blühn wieder die Baume" en het walslied: Ich musz wieder einmal in Grin- sing sein." Guitaar- en bandoneonspel ko men hier bijzonder goed tot zijn recht. Het eerste lied heeft een refrein in walsmaat, dus cok nog geschikt als dansplaatje. Het beroemde Hawai-guitaarspel hoort men natuurlijk het beste in Hawaii-liederen op speciale guitaars gespeeld. Het Supraphoon- repertoire bevat twee platen met vier num mers door 't voortreffelijke Hawaii-duo: Key French en Willy Berendt met orkestbegelei ding gespeeld. Op A 0201 staat het gevoelvolle lied: „Hawaiin sweetheart of mine" en de overbekende volksmelodie: „Old folks at home." Op A 0202: „Hawaian mother o mine" en „Hawaiian blues." Twee prachtige liederen, die zich bijzonder goed voor dit guitaarspel leenen. Aan het eerste nummer van beide platen is nog een zangtrio toegevoegd. De combinaties zijn zeer goed getroffen. Pathé kondigt o.a. aan: „Chanson de la Puce" uit ,,La Damnation de Faust" van Berlioz door' den bas-chantente van de Opera-Comique: André Balbon en twee fragmenten Puccini's Tosca door den gevier- den opera-tenor: Villabella. Clumbia o.a. „Et irtcarnatus est" van Mo zart en „Des Fischers Liebesglück" van Schu bert door Jo Vincent. Tot besluit deelen wij als antwoord op een vraag mede, dat de „Drie gebedjes" van Da vids, gezongen door Fientje de la Mar vast gelegd zijn op plaat B 4810 der H. M. V. bommel, Hedel, 's-Hertogenbosch (55.5 K.M) Vught, Boxtel, Olland, St. Oedenrode, Lies hout, Aarle-Rixtel, Helmond (57.4 K.M.), Asten, Meijl, Panningen, Maasbree, Blerick (45.7 K.M.) Totaal 216.6 K.M. Vraag: I. Welke is de mooiste weg per fiets van Haarlem naar Amersfoort en van Amersfoort naar Valkenburg? Hoeveel K.M.? II. Zijn er in Nederland nog Katholieke Jeugdherbergen? Zoo ja, in welke plaatsen? Antw.: I. Haarlem Halfweg, Amsterdam, Diemerbrug, Hakkelaarsbrug, Naarden, Baarn, Soestdijk, Soest, Amersfoort (65 K.M.), Oud-Leusden, Nieuw-Leusden, Wou denberg, Scherpenzeel, Renswoude, De Klomp, Ede, Arnhem (49:5 K.M.), Elden, Eist, Lent, Nijmegen Malden, Mook, Pias- molen, Gennep, Heijen, .Afferden, Arcen Velden, Venlo, Tegelen, Belfeld, Reuver, Swalmen, Roermond, Susteren, sïttard, Beek, De Kruisberg, splitsing, Valkenburg (152.5 K.M.). Totaal 267 K.M. Antw. II: Zie antwoord op een desbetref fende vraag elders in deze rubriek. Vr.; Welke is de korste weg van Bever wijk naar Nieuw Amsterdam per auto? Antw.: Beverwijk, Velsen, Santpoort, Spaarndam, Halfweg, Amsterdam (24.6), Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naar den, Baarn, Soestdijk, Soest, Amersfoort (48), Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Nun speet, Doornspijk, Elburg, Oldenbroek.' Wezep, Katerveer, Zwolle (95 K.M.), Wyth- men, Station Delfsen, Vilsteren, Ommen, Keemse, Hardenberg, Gramsbergen, Coevor- den, Nieuw-Amsterdam 67.6 KM Totaal 215.2 K.M. Vraag: Welke is per auto de beste weg en tevens de kortste van Egmond-Binnen naar Vlissingen? Hoeveel K.M.? Antw.: Egmond-binnen, Castricum, Bever wijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemste de, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassen heim, Warmond, Warmonderhek, Leiden (53 KM.), Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, Den Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Bergschenhoek, Hillegersberg, Rotterdam (31.5 K.M.), Dordrecht, Willemsdorp, Moer dijk (28.2 K.M.), Zevenbergen, Standdaar- buiten, Oudenbosch Oud-Gastel, Kruisland. Wouw, Bergen op Zoom (42.6 K.M.), Korte- ven, station Woensdrecht, Rilland, Krab- bendijke, Kruiningen kanaal door Zuid- Beveland, Kapelle. Kloetinge, Goes. Sloe- dam, Nieuwland, Middelburg, Vlissingen (74.5 KM.). Totaal 229.8 K.M. Vraag: Welke is de kortste en mooiste weg per fiets van Heiloo naar Eindhoven? Hoeveel K.M.? Antw.: Heiloo, Limmen, Uitgeest, Krom- meniedijk, Krommenie, Wormerveer, Zaan dijk, Koog a. d. Zaan, Zaandam, Amster dam (33.7 K.M.). Zie verder antwoord op de vraag Haarlem-Blerick tot en met Box tel (110 K.M.). Verder: viersprong bij Best, Eindhoven (32 K.M.). Totaal 175.7 K.M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6