Buitenlandsch oJ^ieuws FEUILLETON DE MAN VAN NERGENSHUIZEN DERDE BLAD VRIJDAG 31 JULI 1931 BLADZIJDE 1 De financieele toestand Engeland Naar internationale samenwerking Trotzki en Moskou De nieuwe Spaansche regeering De eeuwige oorlog in China Gemengde (Buitenlandsche cBerichten De aanslag op den zender van Langenberg RADIO-OMROEP KORT NIEUWS Pijnlijk aan- en uitkleeden Een verklaring van Snowden „De positie van Londen is financieel vast." In het Lagerhuis zijn de debatten geopend door een verzoek van Chamberlain om inlich tingen betreffende de vorderingen, die ge maakt waren in de besprekingen, die gevoerd zijn met de mogendheden. Vervolgens over gaande tot den financieelen toestand, zeide Chamberlain, dat zijn belangrijkste critiek op de begrooting de betrekking was tusschen de schatkist en het werkloosheidsverzeke- ringsfonds. SNOWDEN In zijn antwoord zeide Snowden, dat hij het afleggen van rekenschap alleen maar had uitgesteld. Er bestaat echter geen gegronde reden voor een gebrek aan vertrouwen in de Britsche stabiliteit. Als bewijs bracht hij het Huis de passage uit het rapport Macmillian in herinnering, waarin vastgesteld wordt, dat de positie van Groot-Brittannië als crediteur buitengewoon krachtig is. Spr. was van meening, dat dit niets anders dan de waar heid was. „Het is thans een tijd, waarin een lichtvaardig uitgesproken woord, of zelfs een verkeerd geformeerde zin de ernstigste gevol gen kan hebben en ik ben van meening, dat het waarschijnlijk ongunstig zou zijn voor de belangen der onderhandelingen, die thans nog verder worden gevoerd, wanneer openbare debatten zouden gehouden worden op het huidige oogenblik. De beleggers zijn van na ture nerveus en de geringste argwaan be treffende de veiligheid van hun beleggingen is in staat hen er toe te brengen richtingen in te slaan, die niet gerechtvaardgd zijn door de actueele feiten. De positie van Groot- Brittannië in dit opzicht is bijzonder gevoe lig, aangezien wij de grootste wereldgeld markt vormen en het is van essentieel be lang, dat het vertrouwen over de geheele we reld wordt gehandhaafd in de stabiliteit van de Londensche geldmarkt. Buitenlandsche credieten worden te Londen gehouden tot een bedrag van waarschijnlijk honderden millioe- nen ponden." Zware verbintenissen Het is bekend, dat Londen zeer zware bui tenlandsche verbintenissen heeft. Spreker is derhalve Chamberlain dankbaar voor de ge tuigenis, die hij had afgelegd betreffende de fundamenteele gezondheid van de financieele Positie van Londen en het land in het alge meen. Overgaande tot de door Chamberlain uit geoefende critiek zeide Snowden, dat, of schoon het een gezonder verloop zou zijn, wanneer men de werkloozen kon houden buiten de gewone gelden, hij toch de bewe ring niet kon accepteeren, dat leenen gelijk luidend was met het scheppen van een last, die vergeleken zou kunnen worden met de oorlogsschulden. Het leenen is het alternatief tegenover het verhoogen der belastingen, waarvoor men aarzelt. Spreker had het huis reeds gewaarschuwd, dat de begrootingstoestand het volgend jaar zeer ernstig zou zijn, tenzij er bezuinigingen zouden kunnen worden ingevoerd. De depressie Sedert deze begrooting werd ingediend, is de depressie erger geworden en uitgaven van bijna 8 millioen pond zijn goedgekeurd. Bo vendien is er tengevolge van het aanvaarden van het plan-Hoover een verdere last op de begrooting gelegd van bijna 11 millioen pond. Dat is een zeer ernstige toestand, dien de regeering en het huis zelf onder de oogen moeten zien. D begrootingstoestand van het land is echter geenszins een uitzondering. Integendeel, spr. gelooft, dat, misschien met uitzondering van één land, de Engelsche po litie meer reden tot tevredenheid geeft, dan die van eenig ander land ter wereld. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika heb ben het loopende financieele jaar juist afge sloten met een deficit van twee honderd mil lioen pond. De Canadeesche begrooting, die kortgeleden is ingediend, toont, wanneer men 38. „Ik weet niet, hoe je levenswijze daar ginds is geweest", vervolgde zij, „en daarom past het mij niet een oordeel over je te vellen, maar geheel mijn gevoel, mijn instict zei mij, dat je slecht was, door en door slecht. Ik vreesde het ergste van je invloed op Maurice." Het idee, dat iemand in staat kon zijn Maurice, indien mijn oordeel over genoemd jongmensch juist was, nog meer te demora- liseeren, kwam mij voor, de grens van het humoristische te bereiken. Haar plotseling ontleden van Northcote's karakter was ontstellend genoeg, om mijn glimlach te weerhouden. „Het zal zijn eigen schuld zijn", zei ik openhartig, „als Maurice door mü in ongelegenheid zou komen." Zij legde haar hand op mijn arm. „Ik ge loof je, Stuart", sprak zij. „Sedert Je hier bent, hebben zich al mijn vroegere mee ningen over jou gewijzigd en wel dermate, dat van mijn eerste indrukken niets is over- de verhouding wan de Canadeesche tot de Engelsche begrooting neemt, een deficit van ongeveer 60 millioen pond. Bovendien moet men er aan denken, dat de financieele lasten, die Engeland op zich genomen heeft, zwaar der zijn dan die van eenig ander land. Wij hebben aldus Snowden grootendeels den oorlog gefinancierd. Wij hebben onze gealli eerden te veld geruggesteund. Wij hebben hen voorzien van geld, en na den oorlog, in een aanval van don-Quichotte-achtige edelmoe digheid hebben wij hun vier vijfde of twee derde van hun schulden kwijtgescholden. Engeland niet bankroet In het buitenland heeft men den indruk, dat de financieele positie van Engeland hope loos bankroet is. Niets ligt verder van de waarheid aldus verklaarde Snowden, onder enthousiaste toe juichingen. Voor de handhaving van het crediet van het land is het absoluut nood zakelijk, dat de begrooting in evenwicht wordt gebracht. Spr. zal al het mogelijke doen om de begrooting van het volgend jaar even eens in evenwicht te brengen, ofschoon dit vrij onaangename consequenties met zich mede zou kunnen brengen. Overgaande tot het rapport van de econo mische commissie zeide Snowden, dat de re geering het rapport in zeer ernstige overwe ging zou nemen en bereid zou zijn om in October de resultaten van haar desbetref fend onderzoek bekend te maken. De verant woordelijkheid voor de uitvoering van aanbe velingen moet echter door het geheele huis worden gedragen. Vervolgens ging Snowden over tot bespre king van de nationale schuld, die, naar hij verklaarde, de grootste last is op de natio nale financiën. Snowden gaf toe dat hij een plan had uit gewerkt voor een groote conversie van oor- logsleeningen, waardoor een groote bezuini ging op rentebetalingen kon worden verkre gen, en die zonder de recente financieele ge beurtenissen reeds ten uitvoer zou zijn ge bracht. „Om die reden alleen al verlang ik ten sterkste, dat de Londensche geldmarkt zich herstelt. Bij de eerste gelegenheid, die zich voordoet, zal de conversie gelanceerd worden. Wanneer dit, naar ik geloof, een succes zal blijken te zijn, zal hierdoor een groote be sparing op de nationale uitgaven worden verkregen. „Ik wil eindigen met mijzelf aan te sluiten bij wat Chamberlain gezegd heeft over de ge zondheid van onze nationale positie. De po sitie van Londen is fundamenteel safe. Tet zal de beste markt ter wereld blijven voor buitenlandsche beleggingen en voor zoo ver mij betreft en voor zoover de regeering be treft, wij zullen iederen mogelijken stap doen, om die trotsche en vaste positie van het Britsche crediet te handhaven. Fransch initiatief Een aantal Fransche parlementsleden, fi nanciers en industrieelen heeft zich aaneen gesloten, om een comité voor een internatio nale samenwerking te vormen, gebaseerd volgens de bedoeling der oprichters, op Fransch-Duitsche samenwerking. De idee gaat uit van den bekenden indus trieel en afgevaardigde van Lyon, Etienne Vougère. In het comité hebben o.a. zitting de sena toren de Jouvenel, Le Trocquer en Frangols Marsal en de afgevaardigden Pierre Cot, Ju- lien Durant, Laurent Eynac en Queuille. Van de industrieelen en financiers hebben o.a Theodor Laurent, Peyerimhoff en Du- chemin zitting in het comité. Daar in dit comité, met name wat de in dustrieelen betreft, bijna alle takken van de Fransche economie vertegenwoordigd zijn verwacht men van de totstandkoming ervan in alle betrokken kringen practische resul taten. Duitsch bezoek aan Rome. Naar het Wolff-bureau verneemt, zullen de rijkskanselier dr. Brüning en de rijksmi nister van buitenlandsche zaken Curtius, gevolg geven aan de uitnoodiging om een bezoek aan Rome te brengen, zoodra er klaarheid is gekomen in de situatie van Duitschlands binnenlandsche politiek. In politieke kringen verwacht men, dat dit in de tweede helft der volgende week in vol doende mate het geval zal zijn. In een V. D.-bericht uit Berlijn heet het, dat de Rome-reis wel niet vóór de tweede helft van Augustus zal plaats hebben. Waarschijnlijk zullen eerst daarna de Fransche ministers hun tegenbezoek brengen aan Berlijn. Banneling of Agent? Zooals men weet, leeft Leo Trotzki sinds zijn „verbanning" uit de Sovjet-Unie in Tur kije, waar hij boeken en brochures schrijft, geschoten. Het is opmerkelijk, want in den regel faalt mijn eerste indruk nooit." „Het doet mij genoegen, dat ik de uitzon dering op dien regel mag zijn," antwoordde ik. „En ik ben blij dat Maurice iemand heeft, die waarachtig belang in hem stelt," voegde ik er bij. „Ach," zei „het was juist over hem, dat ik eens met je wilde spreken." Ze aarzelde een oogenblik. „Ik vrees, dat Maurice in slecht gezelschap verkeert," vervolgde zij. „Sedert een paar maanden is er iets, dat hem vreeselijk heeft veranderd. Het is mogelijk, dat het zijn fi nancieele toestand is. Ik weet, dat hij zwaar gewed heeft op de wedrennen, maar ik kan het niet van mij afzetten, dat er nog iets anders is, iets veel ergers." Ik was overtuigd, dat ik vrij nauwkeurig wist, wat dat iets anders, veel ergers was. „Er is behalve jou niemand, bij wien ik daarover mijn hart eens kan luchten," ging zij meewarig voort. „Jij bent tenminste onze naaste bloedverwant en hebt veel in je leven ondervonden. Jij weet aan welke verleidin gen een jongmensch als Maurice bloot staat. Daarom vraag ik je, of je mij den dienst zou willen bewijzen, te trachten hem te helpen. Ondanks al zijn gebreken is hij toch het kind van mijn dierbare Alice. Als het alleen een geldkwestie is, dan zouden wij wel in staat zijn, dat onderling te regelen. Ik vraag hem echter niet gaarne zelf iets over die aangelegenheid. Hfj zou het veel beter met jou kunnen bespreken." die zich oogenschijnlijk scherp kanten tegen Stalin en officieele leiders van het Russische bolsjewisme. Wij zeggen „oogenschijnlijk", want hoe meer men zijn geschriften leest, hoe sterker het vermoeden wordt, dat Trotz ki ondanks de door hem daarin gevoerde op positie, nog altijd op eenigerlei wijze be trekkingen met het Kremlin onderhoudt en heel zijn houding slechts een geslepen ma noeuvre van de Sovjet is, die in hem een van haar krachtigste en felste propagandisten onder het mom van vijandschap in het bui tenland voor de communistische gedachte laat ijveren. Immers indien Trotzki werkelijk de op de huidige bolsjewistische machthebbers gebe ten oppositieman is, voor wien hij zich uit geeft, zou hij indertijd niet met vele eerbe wijzen over de grens zijn gezet, doch naar de barre onherbergzaamneid van Siberië zijn getransporteerd. Zijn laatste vlugschrift „De Spaansche Re volutie", dat in een aanhangsel „Tien gebo den voor Spaansche communisten" bevat en op last van de uiterste linkerzijde der Com munistische Partij Duitschland in 't Duitsch werd vertaald en uitgegeven, oefent welis waar heftige critiek uit op het beleid van Moskou, maar is in zijn geheel toch een zui ver communistische revolutie-fanfare, die hetzelfde hoofdthema verwerkt ais Stalin heeft gedicteerd. Het is merkwaardig te constateeren, schrijft „De Tijd", hoe de aan Moskou-ge trouwe communisten in Spanje bij de jong ste troebelen volkomen de gedragslijn heb ben gevolgd, welke door Trotzki in zijn bro chure wordt aangegeven. Het samengaan van arbeiders, boeren en soldaten, zooals dit door de communisten in Spanje is beproefd, vormt het kernpunt van de door Trotzki aanbevolen tactiek. Het proclameeren van een algemeene staking acht ook Trotzki een van de doelmatigste wapenen tot het bewer ken van een omwenteling. Op den voorgrond echter stelt hij, precies als Stalin te Moskou, de onontbeerlijkheid van vaste leiding en een nauwkeurig omschreven program. Verder be pleit hij de voorloopige „ontwapening" der Kerk, door haar volstrekt te scheiden van den Staat en haar goederen te onteigenen ten gunste van de boeren. Hij acht het daar bij echter raadzaam eenigszins rekening te houden met het „bijgeloof" der landelijke be volking. Tenslotte stelt hij op misleidende wijze de revolutie voor de democratische taak de nationale zelfbeschikking te bewer ken, zooals in Catalonië reeds gebeurd is. Het door Trotzki uitgegeven parool stemt geheel en al overeen met de generale linie van Moskou. Het wil de Sovjets als organen van den bolsjewistischen opstand handhaven en stap voor stap de dictatuur van het pro letariaat naderen. Ook de sinds jaar en dag door de Duit- sche communisten gevoerde agitatie past vol komen in de door Trotzki geprojecteerde tac tiek. Zou het kritiek-schuwe Moskou, dat ge vaarlijke tegenstanders als generaal Koetje- pof meedoogenloos uit den weg ruimde en kleine eigen-baasjes als Wijnkoop tot een smadelijken boetetocht naar het roode Ca- nossa dwong, erin berusten, dat de officieele communisten in Duitschland en Spanje de tactiek volgen van een uitgebannen aarts vijand? De kapitalist Henry Ford heeft zijn beste zaken gedaan door zijn zoon Edzel in schijn tegen hem te laten concurreeren. Zou de Sovjet thans met Trotzki eenzelfde trucje uithalen? Het zou niet het eenige zijn, dat zij van het „kapitalisme" heeft afgekeken. Het Congres van de S. A. I. Ontwapeningsactie en hulp aan Duitschland In den aanvang van de zitting van giste ren van het congres der Socialistische Ar beiders Internationale, is met vier stemmen tegen een nieuw ontwerpbesluit aangeno men van de ontwapeningscommissie. Dit be sluit beperkt zich tot de vaststelling, dat alle partijen van de S. A. I. één zijn in den vasten wil alle middelen, die binnen hun bereik liggen, toe te passen tegen de ver stoorders van den vrede. Ook wordt gewezen op het besluit van het Brusselsche congres, volgens hetwelk hieronder ook revolution- naire middelen moeten worden verstaan. De Independent Labour Partij en de On afhankelijke Socialistische Partij van Polen hadden een minderheidsbesluit ingediend, waarin o.a. gezegd wordt, dat het voortdu rende oorlogsgevaar vergroot wordt dooi den toestand in Duitschland, waar de door de financieele krisis en de propagandisti sche uitbuiting van het door de vredesver dragen opgedrongen onrecht ontstane ver sterking der nationalistische partijen den vrede in Europa bedreigt. Verder moeten, volgens dit congresbesluit, de socialistische partijen zich verplichten om in geval var, oorlog de massa's onder de leuze „beëindi ging van den oorlog door omverwerping van de kapitalistische maatschappij-orde" te organiseeren. Vervolgens werd het woord gevoerd door Turati als vertegenwoordiger van de Ita- liaansche uitgewekenen. Spr. noemde het fascisme vader en zoon van den oorlog. Met groote bezorgdheid riep hij het congres toe, dat men niet vóór den vrede kan zijn, wan neer men het fascisme dient. Men mag niet gelooven, dat het fascisme een binnen- landsch politieke aangelegenheid is, want het fascisme is de vijand van internationale samenwerking en de internationale moet optreden, wanneer hij wil overwinnen. Des namiddags werd rapport uitgebracht over het tweede punt op de agenda, n.l. den toestand in Duitschland en Midden-Europa en den strijd der arbeidersklasse om de democratie. Aan dit rapport had de com missie een omvangrijk besluit toegevoegd, waarin voor alles wordt vastgesteld, dat, wanneer het niet gelukt door een snelle en groot opgezette actie van internationale so- Ik had werkelijk met de goede vrouw te doen. Maurice lag haar blijkbaar na aan het hart en ofschoon ik vast geloofde, dat de hondsvot van plan was mij te vermoorden, was ik toch niet voornemens nog meer voren op haar zorgdoorploegd gelaat te brengen. „Ik geef U mijn woord zei il^ eenvoudig, „dat ik alles zal doen wat in mijn vermogen is, om Maurice buiten ongelegenheid te hou den." Zij schonk mij een zwak, doch zeer duide lijk dankbaar glimlachje. „Ik bedank je, Stuart," sprak zij. „Het spijt mij, dat ik je verkeerd beoordeeld heb." Toen stond zij op van haar stoel en keek naar de tennisspelers, die nu lachend en pratend uit de deur van de biljartkamer kwamen, welke in den tuin uitkwam. „Ik moet nu voor mijn huishouden gaan zorgen," sprak zij. „Ik heb nog niet eens 't menu voor vanavond vastgesteld. Wat ik zeggen wilde, als je op de eendenjacht gaat, zal het wel laat worden, denk ik. Ik zal het Maurice eens vragen." De bewuste kwam juist het grasveld over; hij keek mij vrij koel en zeer achterdochtig aan, hetgeen in het geheel niet kleurde bij zijn mooi wit flanellen pak. Tante Mary ging naar hem toe en vervolgde, na eenige oogen- blikken met hem gesproken te hebben, haar weg naar huis. Miss York wuifde mij met haar racket tce. „Wij verwachten heel veel applaus van U, mijnheer Northcote," riep zij vroolijk. „U be hoeft niet in uw handen te klappen, als dat lidariteit de credietkrisis van Duitschland te overwinnen, noodzakelijkerwijze een vree- selijke druk zal ontstaan op de loonen der Duitsche arbeiders en een matelooze ar moede voor de Duitsche volksmassa's. Door een dergelijke verscherping van den toe stand zouden dan weer de werkloosheid en de loondruk over de geheele wereld vergroo- ten. Dit zou Europa een nieuwen oorlog tegemoet voeren. Hierom wordt een groot opgezette internationale credietactie geëischt voor het Duitsche volkshuishouden. Deze crediethulp moet zonder uitstel gebracht worden en mag niet ve: bonden worden aan politieke voorwaarden. Het tweede deel van dit besluit keert zich tegen het fascisme. Dit deel zegt o.a. dat het congres een volledig vertrouwen heeft in de Duitsche arbeiders; zij zullen het fascisme verslaan. De wereld heeft geen an dere keuze meer: óf een onmiddellijke en groot opgezette actie tor redding van het bedrijfsleven, van de democratie en van den vrede, óf de catastrophe en den burgeroor log. De reisbelasting in Duitschland Opheffing de volgende week De Duitsche noodverordening Inzake de pasbelasting wordt in den loop van de vol gende week opgeheven. Het rijksministerie van financiën is van oordeel, dat de ver ordening alsdan haar doel heeft bereikt n.l. den grooten stroom van reizen naar het bui tenland gedurende den zomer te richten op binnenlandsche reisdoelen en zoo het af vloeien van aanzienlijke geldbedragen naar het buitenland te beletten. Intusschen heb ben n.l. velen, die naar het buitenland wil den gaan, hun plannen gewijzigd en kamers besproken in Duitsche badplaatsen, enz. Nu aldus het hoofddoel van de verorde ning is bereikt, zouden de nadeelen bij handhaving overwegen. Als bijzonder gevolg van de verordening moet nog worden vermeld, dat talrijke Duitsche badplaatsen, die eenzelfde voor de gezond heid heilzame werking als beroemde buiten landsche badplaatsen hebben, juist thans zeer gewenschte voordeelen uit de verorde ning hebben getrokken. Het is te hopen, dat de waardeering van den invloed van zulke Duitsche badplaatsen zich ook in de toe komst zal doen kennen. Aanmunting vijfmarkstukken Door den Rijksraad goedgekeurd De Rijksraad keurde in zijn gisteravond gehouden zitting het door den Rijksminister van financiën ingediende voorstel tot aan munting van vijfmarkstukken tot een totaal bedrag van 100 millioen mark goed. De aan munting zal onverwijld ter hand worden ge- nom. Motie van vertrouwen aangenomen Met onthouding van stemmen van de Linksch-Catalanen is gisteren in de Spaan sche Kamer de motie van vertrouwen in de regeering-Zamora aangenomen. Opmarsch van Feng naar Peking Volgens Russische berichten heeft gene raal Feng zijn troepen gemobiliseerd voor den strijd tegen de Nanking-regeering. De troepen van Feng marcheeren op naar Pe king De Nanking-regeering heeft te Moek- den verzocht om militaire maatregelen ter bescherming van Peking. Door het recente ingrijpen van den vroe- geren leider der Noordelijke opstandelingen in den strijd tegen Tsjankai Sjeck wordt de situatie van de Centrale regeering van Nanking, die strijd heeft te voeren tegen de Communistische horden en tegen de Kan ton-regeering, nog moeilijker. Terwijl Tsjangkai Sjeck op het oogenblik slechts een bondgenoot heeft in Tsjanhsuelang, den heerscher over Mandsjoerije, hebben zijn tegenstanders, de regeering in Kanton, be halve de sterke Communistische macht en de in het Noorden onder leiding van Tsjiju- san opereerende armee door het ingrijpen van Feng een nieuwe versterking verkregen, waardoor in het bijzonder in Tschili de toestand zeer ernstig is te noemen. Staat van beleg in Sjanghai en Hankau. Donderdag is, naar gemeld wordt, te Sjnghai en Hangkai de staat van beleg af gekondigd. Te Sjanghai zal deze toestand waarschijnlijk drie dagen gehandhaafd wor den en niet worden uitgebreid tot de con cessies der buitenlanders. hinderlijk voor uw pols is; U kunt uw bijval wel op andere wijze uiten." „Ik verzeker U, dat het tennisveld ervan zal weergalmen," antwoordde ik bemoedi gend. Miss York lachte. „Nu, dan is het in orde," sprak zij. „Daar komt lady Baradell! Zij zal U wel te hulp komen." Al had ik weg willen gaan, dan zou het toch al te laat geweest zijn. Bevallig en kostbaar gekleed als altijd, kwam lady Bara dell uit den tuin naar de plaats waar ik zat. „U heeft het U zelf gemakkelijk gemaakt, zie' ik," zei ze glimlachend. „O, laat dat maar aan Northcote over," riep Vane, terwijl hij een sportjasje van de meest potsierlijke kleurencombinatie *an een boompje achter zich hing. „jij hebt het beste deel gekozen," voegde Maurice erbij. „Wij zijn eigenlijk allemaal dwaas, om zoo in de barre zon te tennissen." „Welnu, laat ons hopen, dat er eenige methode in je dwaasheid zal liggen," ant woordde lady Baradell. „Als toeschouwers zullen wij zeer critisch zijn." Zij liet zich in den stoel vallen, welken tante Mary zoo juist verlaten had en wuifde zich met een groot palmblad, dat zij in haar hand hield, de begeerde koelte toe. „Stuart," zei ze, toen de anderen hun plaats op het tennisveld hadden ingenomen, „ik zou wel eens willen weten, wat je van mij denkt." „Op 't oogenblik," zei ik, „denk ik, dat U de mooiste vrouw van Suffolk is." Tsangtau gevallen De troepen van Sji Joe-sjan bezetten Tsangtsjau. De Mantsjoerijsche troepen te Matsjing zullen zich tot het uiterste ver dedigen teneinde Tientsin te beschermen. Al Capone wil zich bekeeren Hij begint een handelszaak! Al Capone, de bekende bandietenleider, die gisteren voor de rechtbank meest ver schijnen om zijn vonnis te hooren voor zijn vergrijpen tegen de drankverbodswet, ver klaarde, dat hij, wanneer hij uit de gevan genis komt, voor altijd met de wereld van de misdaad zal hebben afgerekend en een of andere handelszaak' zal beginnen. Hij wenschte. dat zijn zoontje zal opgroeien ver van de sfeer der bandieten en in een be hoorlijke omgeving. Saccharine in haringvaten Smokkelaar gearresteerd In Oost Bohemen is de directeur van een groote industrieels onderneming gearres teerd. Hij wordt verdacht een grooten smok kelhandel van saccharine, afkomstig uit Hamburg en gezonden naar Tsjecho-Slowa- kije. te hebben gefinancierd. De saccharine is in groote massa's over de grens gebracht in haringvaten en in het bij zonder verkocht aan brouwerijen. De be treffende brouwerijen worden thans door het Ministerie van Financiën vervolgd en ver oordeeld tot betaling van geldboeten tot meer dan 100.000 kr. S.-A.-tehuis door communisten verwoest 10 zwaar gewonden Na herhaalde aanvallen op het gebouw der S(turm)A(bteilung) leute te Neumün- ster, welke steeds weer werden afgeslagen, heeft gistermiddag om vier uur opnieuw een aanval van communisten op dit gebouw plaats gehad, waarbij het hun gelukte het gebouw binnen te dringen en den geheelen inboedel kort en klein te slaan. Tien S-A- menschen werden zwaar gewond De politie had tevoren het gebouw doorzocht en daar bij de wapenen medegenomen. Auto met inzittenden verbrand Donderdagmorgen werd op den straatweg naar Rostock in de buurt van Damgarten een helle vuurglans waargenomen. Ter plaatse trof men een vrachtauto aan, die ge heel verbrand was. De beide inzittenden, de chauffeur en een besteller, waren verkoold. De oorzaak van het ongeluk is onbekend, doch waarschijnlijk is de wagen in volle vaart tegen een boom gereden, ten gevolge waarvan de benzinetank zou zijn geëxplo deerd. Trein-ongeluk in Duitschland 40 licht gewond Gistermiddag is te Kirchhundem (West- falen) een rangeerende locomotief in bot sing gekomen met een op het station staan- den personentrein uit Frankfort. Door den bevigen schok vielen koffers en paketten uit de bagagenetten, waardoor ongeveer 40 rei zigers licht gewond werden, terwijl verschei dene coupé-ruiten werden vernield. Lord Kylsant veroordeeld Tot 1 jaar gevangenisstraf Heden werd uitspraak gedaan in het pro ces tegen Lord Kylsant, die veroordeeld werd tot een jaar gevangenisstraf zonder bijzon dere rechten. De verdediger, Sir John Simon heeft hooger beroep aangeteekend. Een communist de dader Verleden week ontdekte men, naar gemeld is, dat op de hoofdvoedingskabel een clan destiene aftakkabel was geschakeld met het doel, op deze wijze een clandestiene micro foon op den Langenberg-zender van de West-Deutsche Rundfunk te brengen. De verdenking viel, naar aanleiding van den gelukten aanslag van veertien dagen ge leden wederom op communisten en de re cherche die een bepaald spoor volgde, ont dekte bij een communist te Langenberg een voorraad radio-materiaal van dezelfde soort als dat men bij den Langenbergzender ge vonden had De communist zelf had Langenberg inmid dels verlaten, doch de politie hoopt weldra tot zijn arrestatie te kunnen overgaan. Zij lachte en keek met haar wonderlijke gouden oogen zijdelings naar mij op. „Ik ge loof, dat ik gisterenavond overspannen van zenuwen was," sprak zij zacht. „Maar je was ook vreeselijk wreed, Stuart. Er zijn ver schillende manieren om een Jobstijding mede te deelen." En toen op eens vroeg zij ademloos: „Wie is het?" Ik aarzelde een oogenblik. „Ik twijfel er aan, of U mij zoudt gelooven," zei ik, „als ik U de waarheid zei." „Verloren!" riep miss York triomfantelijk, toen Vane met veel te veel kracht en te wei nig richtingsvermogen 'n bal in den moestuin deed terecht komen. „Verloren!" herhaalde Lady Baradell met half gesloten oogen over het tennisveld sta rende. „O ja, Stuart, ik zal je wei gelooven." Ik leunde met mijn ellebogen op mijn knieën en keek haar rustig, doch ernstig aan. „Binnen een maand zult U mij alles van gisteravond vergeven." Er volgde een oogenblik van stilte. Dan antwoordde zij op gedempten toon: „Er kan tusschen ons geen kwestie zijn van vergiffe nis." Juist zag ik, terwijl zij sprak, de deur van de biljartkamer opengaan en tante Mary, vergezeld van een rijzig, ernstig uitziend heer in donker costuum naar puiten komen en de richting van het tennisveld nemen. Lady Baradell lachte vriendelijk. „Mijn echtgenoot," sprak zij, „bezit alle deugden, zelfs die van accuratesse." ZATERDAG 1 AUGUSTUS HUIZEN, 298 M. Uitsluitend K.R.O.-Pro- gramma. 8.009.15 Gramofoonpl., 10.00 11.30 Gramofoonplaten, 11.30 Godsdienstig Halfuurtje, door Pastoor Perquin, 12.00 Poli tieberichten, 12.15 Concert K.R.O.-Sextet, ender leiding van P. Lustenhouwer, 1.45— 2.30 Gramofoonplaten, 2.30 Vragenhalfuur- tje, 3.00 Kinderuurtje, 4.304.45 Technisch kwartiertje, 5.006.00 Gramofoonplaten, 6.00 Esperantoberichten, 6.15 Journ. Weekover zicht door P. de Waart, 6.357.00 Gramo foonplaten, 7.00 B. v. d. Burg' „Spreken in het publiek", 7.30 O. D. A. v. d. Heyde: „Onze plannen", 7.45 Politieberichten, 8.00 11.00 Concert K.R.O.-orkest onder leiding van Joh. Gerritsen met medewerking van Guus Markman (tenor), circa 9.15 Vaz Dias, 11.0012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 6.45—7.00 en 7.307.45 Gymnastiekles onder leiding van G. Kleerekoper, 8.00 Gramofoonplaten, 12.00 Concert VARA-septet onder leiding van Is. Eyl en Gramofoonplaten, 1.30 Pauze, 3.00 Concert Joh. Lammen (bas), Fr. Uittenbo- gaard (piano) en Gramofoonplaten, 4.00 Or gelspel door Fr. Uyttenbogaard, 5.35 Gramo foonplaten, 6.15 Gramofoonplaten, 7.00 Viool recital door Loe Cohen Begeleiding Fr. Uyt tenbogaard, 7.35 Gramofoonplaten, 11.00 12.00 Gramofoonplatenconcert. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding, 11.05 Lezing, 1202.20 Lichte Muziek, Commodore-orkest, 3.50 Sydney Baines en zijn orkest, 3.50 Concertorgelbespeling, Reg. Foort, 5.35 Kinderuurtje, 6.20 Nieuwe liede ren, 6.35 Nieuwsberichten, 7.00 Moderne so nates voor cello en piano, 7.35 Lezing, 7.50 Variété: Jack Payne en het BBC-Orkest en variété-artisten, 9.20 Nieuwsberichten, 9.40 Lezing, 10.00 Concert B.B.C.-Lichtorkest S. Nelis, sopraan, S. Vilven, tenor, A. Hosking, bariton, 10.5012.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25. 10.35 12.30, 12.55 Gramofoonplaten, 1.25 Orkestconcert, 2.55 Gramofoonplaten, 4.35 Zwemkampioen- schappen, 5.20 Concert Stedelijk Orkest, 8.20 Vroolijke avond, Kapel Wolf. Daarna tot 11.20 Dansmuziek, 11.20 Gramofoonplaten, 11.50 tot 1.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Concert Strijkensemble, 3.505.50 Concert Blaas-ensemble, 4.35 Pianosoli, 6.10 Gramo foonplaten, 8.209.20 Concert, Orkest, Ou- derwetsche Muziek, 9.209.50 Noorsche ro mances, C. Amsezen, zanger, 10.0511.20 Concert door het omroeporkest, 11.2012.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Orkestconoert, 6.20 Vocaal Concert, 6.35 Dansmuziek, 7.35 Lezing, 7.50 Nieuws, 8.20 Concert, 9.35 Con cert Omroeporkest (338.2 M.)5.20 Concert Orkest, 6.20 Pianomuziek, 6 35 Lezing, 6.50 Gramofoonplaten, 7.35 Lezing, 7.50 Nieuws, 8.20 Gramofoonplaten, 9.05 Lezing, 9.20 Or kestconcert in Oud-België. De burgemeester van New- York, Jim Walker, zal in Augustus naar Europa vertrekken om in Bad Nauheim een kuur te doen. Bij een botsing tusschen commu nisten en nazi's te Oesau, werd één persoon gedood en achttien werden gewond. Hevige rheumatiek spoedig verdwenen Ervaringen van een Amsterdamsche dame. Indien U behoort tot de velen, die maar oppervlakkig de kwellingen der rheumatische pijnen kennen, kunt U zich het geluk inden ken van deze Amsterdamsche dame, toen zij het juiste middel vond, dat haar spoedig genas van zeer ernstige aanvallen van rheu matiek. Zij schreef onderstaanden brief om andere lijders te helpen: „Ik leed reeds geruimen tijd in hevige mate aan rheumatiek, toen men mij den raad gaf, Kruschen Salts te gebruiken. Reeds na de eerste week voelde ik verlichting. Ik kon mij vóór het gebruik van Kruschen Salts nauwelijks zonder pijn uit- of aankleeden, nu, na twee maanden uw middel gebruikt te hebben, voel ik mij weer zóó goed, dat ik m'n dagelijksche bezigheden weer gewoon verrichten kan. Ik geef U het recht met dit schrijven naar eigen goeddunken te handelen. Uw middel moet waar het kan bekend gemaakt worden." Mevr. A. H. Laanweg, Amsterdam. De oorzaak van rheumatiek ligt in de slechte werking der inwendige organen, wat een opeenhooping van afvalstoffen ten ge volge heeft. Hierdoor ontstaan gevaarlijke lichaams giften, die rheumatiek en jicht veroorzaken, uw bloed verarmen en den weerstand van uw lichaam tegen verkoudheden en andere epidemische ziekten verminderen. De zes zouten in Kruschen nu verhoogen de werking van lever en nieren. U wordt inwendig bevrijd van alle onzuiverheden, die opeengehoopt, uwe organen in hun werking belemmeren. En wanneer de oorzaak van uw lijden verdreven is, moeten zonder eenigen twijfel die vreeselijke pijnen ook verdwijnen. Begin morgen met „de kleine, dagelijksche dosis" en houd dit vol. De resultaten zullen dusdanig al uwe verwachtingen overtreffen, dat U uw leven lang niet meer buiten Kruschen zult willen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt heid. (Adv.) XV Ik heb het diner op half negen gesteld," zei tante Mary, „zorgt dus, dat jelui nid later dan acht uur terug bent, want wij zul len tegen dien tijd allen uitgehongerd 3ijn." „O, wij zijn zeker voor dien tijd terug," antwoordde Maurice. „De trex van de een den begint ongeveer tegen half zeven en de afstand van hier naar het moeras is hoog stens een half uur loopen." Wij stonden, gewapend met onze geweren, in de oprijlaan hij, York, Vane en ik. Op het tennisspel was een rustige middag en een vervroegde theetafel gevolgd en nu stonden wij bij elkaar, om op de eenden- jacht te gaan. Baradell had er van afgezien deel van het gezelschap uit te maken, aan gezien hij aan het gezelschap van zijn vrouw de voorkeur gaf. „Wij zullen eerst een ronde doen door de velden", zei Maurice. „Voor zessen heeft het toch geen nut in het moeras te gaan en wellicht kunnen wij onderweg nog een paar fazanten en hazen schieten, als het licht genoeg is." Ik wachtte geen instructie af, doch schoof tusschen York en Vane in. Ik achtte het wel zeer onwaarschijnlijk, dat Maurice een schot-per-ongeluk te mijnen nadeeie zou probeeren, maar toch moest ik zorgen, zoo min mogelijk gevaar te loopen. Men kan nooit weten, welke plotselinge inval het brein van een wanhopigen erfgenaam kan ver helderen. (Wordtvervolgd). vÏATII

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9