Sport en Wedstrijden Het Stayerskampioenschap van Nederland Tijdelijk 20 pCt. KORTING J. LOTTGERING VIERDE BLAD ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 VOETBAL R. K. S. V. „Victrix" R. K. S. V. „Santpoort' R. K. V. V. „Concordia'1 Oproep aan alle voetballiefhebbers StormvogelsKinheim CRICKET Ned. Cricket Bond Overzicht Kampong-comb.Haarlem-comb. ATHLETIEK De Prins Hendrik-beker-wedstrijd WIELRENNEN DAMMEN Plavio-Rolfilm Alleen: ZIJLSTRAAT 97 FOTOHANDEL STOOM- EN VERFPRIJZEN JAPONNEN Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstr. SA - Telef. 10771 HONKBAL UIT DEN OMTREK BEVERWIJK R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" SANTPOORT VELSEN-NOORD BRABANTSCHE BRIEVEN De poes zat op d'n tafelraand deur t Secr. W. Zoet, Kritzingerstraat 4. Belangrijke mededeeling aan de leden! Vanaf Zaterdag 1 Aug. a.s. wordt er geen clubavond meer gehouden, alleen contribu- tiebetalen van 6.30 tot 7.30 in het clubge bouw. Per Touring-Car naar Nijmegen. Leden, die zich nog niet voor deze reis hebben opgegeven worden in hun eigen be lang aangeraden dit zoo spoedig mogelijk te doen bij den heer Drost, daar slechts nog enkele plaatsen beschikbaar zijn. Programma voor Zondag 9 Ang. a.s. Teylingen JuniorenVictrix Junioren. Teylingen 2—Victrix 2. Plaats van vertrek wordt nader bekend gemaakt. Deze wedstrijden worden gespeeld te Sassenheim. WIM. Secr. Hagelingerweg 222. Met rassche schreden nadert het nieuwe seizoen, reden waarom wij ieder, die lid wenscht te worden van onze vereeniging aanraden, zich als lid te gaan opgeven aan bovenstaand adres. Er kunnen nog 7 Senioren en 5 Junioren (ben. 17 jaar) geplaatst worden, haast u dus, maarneem uw f 1.— inleggeld en f 0.75 erf f 0.60 Bondscontributie mee, want nie mand wordt opgeschreven als lid, als dit ontbreekt, ook zij die zich opgeven, zonder betaling, zijn niet geaccepteerd. Tot en met Zaterdag 8 Aug. gelegenheid tot opgave als lid, de Bondscontributie en het inleggeld kunnen desgewenscht in ter mijnen betaald worden aan den secr. met dien verstande, dat het einde Aug. vol daan is. Zondag 16 Aug. gaat ons eerste elftal naar A. R. C. (Alkmaar). Denken de lieeren er eens aan om het kwartaalgeld van de S. I. te voldoen? CHRIS. Secretariaat Patrimonium 27, Hillegom Zondag 2 Augustus. O. V. V. IConcordia Tour-elftal, 3 uur te Oegstgeest. Concordia 3B. S. M. 3 te Bennebroek, 3 uur. B. S. M. Jun.Concordia Jun. te Benne- hroek, 2 uur. Teilingen Jun.Concordia Jun. half één te Sassenheim. Zaterdagavond contributiebetalen aan de Remise. Zooals eenigszins bekend organiseert onze vereeniging op 9 Augustus a.s. een Tour naar Amersfoort via het Gooi, waar een wedstrijd gespeeld wordt tegen Limvio. Gereisd wordt met de mooie autocar van den dienst Noord- wijkHaarlem. Een ieder die nog mee wenscht te gaan of zich al opgegeven heeft zorge ervoor dat voor a.s. Woensdag het plaatsbewijs a 2.75 voldaan is, daar na dien tijd de commissie haar plaatsen moet op geven en het bedrag moet afdragen. Leden. De reparaties aan ons terrein vorderen flink, de animo daalt echter. Kom laat zij eens komen die nog versch zijn, aan e.v.t. opmerkingen in het a.s. seizoen hebben we niets. Toont nu uwe activiteit, en helpt ons. Secr. Daar over 3 a 4 weken de nieuwe compe titie begint en we onze vereeniging graag wilden uitbreiden om „Concordia" tot groo- ter bloei te doen komen, doet 't bestuur van „Concordia" 'n oproep aan alle roomsche jongelingen van 12 jaar en ouder om toe te treden tot onze R. K. voetbalvereeniging. Zij, die in neutrale vereenigingen verkeeren, be denken toch hoe ze deze vereenigingen steunen en aan welk gevaar ze bloot staan. Roomsche jongens behooren bij roomsche vereenigingen; steunt dus daarom ook onze vereeniging. Dit kimt gij doen door lid of donateur te worden van onze voetbalvereeni ging. We hopen ook op de medewerking van de ouders, voogden en van allen die zich voor onze mooie gezonde sport interesseeren. Onze terreinen zijn uitstekend verzorgd en 'n kijkje waard, Aanmelding kan geschieden lederen Zater dagavond aan ons vereenigingslokaal pa tronaat „St. Jozefgezellen" bij de remise of bij één van de bestuursleden. R. K. Voetbalvereeniging „Door Samenspel Sterk" Secretariaat A. L. Dyserinckstraat 39. Woensdag 5 Augustus algemeene jaarver gadering in de Mill. Vereeniging, Zoete- straat, aanvang half negen. Daar deze vergadering buitengewoon be langrijk is, doet het bestuur een beroep op de leden, allen zonder uitzondering de ver gadering te bezoeken. Een voornaam punt van de agenda is o.a. oprichting van een Junioren-elftal, de leden, die jongelui voor dit elftal weten, gelieven dit zoo spoedig mogelijk op te geven. Het komend seizoen moeten de rood groene kleuren in de Junioren-competitie en het kampioenschap van Haarlem worden hoog gehouden. J. H. Om den Zilveren Westertoren V. S. V. neemt dit jaar deel aan de wed strijden om den zilveren Westertoren, die reeds morgen aanvangen. Dan speelt V. S. V. eerst tegen D. W. S. en vervolgens tegen Spartaan. Zondag 9 Augustus worden de wedstrij den om bovengenoemd kleinood voortgezet. Zondag 9 Augustus speelt Stormvogels een avondwedstrijd tegen Kinheim, terwijl 16 Augustus een wedstrijd tegen de nieu we eerste klasser West-Prisia wordt ge speeld. Het programma voor Zondag aa. is als volgt: le klasse: V.V.V.—Haarlem, V.O.C.—H.D.V.S. Overgang: Ajax (L.)H.B.C., H.T.C.C.Kampong. 2 A.: Ajax (A)—Albion, D. V. C.—V.V.V. 2, Vleerm.A. C. C. 2 Zooals te verwachten was, moest Haarlem tegen H. C. C. 1 het loodje leggen. Door goed veldwerk van Haarlem, alsmede door de juiste lengte van de Ruig, had de Haagsche innings te lang geduurd om het Haarlem team nog eens voor innings in te sturen. V. V. V. behaalde in Schiedam een groote overwinning op H. D. V. S„ dat o.i. beslist de zwakste ploeg in deze afdeeling is. V. O. C. had meer moeite met P. W. dan men wel verwacht zou hebben. Höpink was echter bij de thuisclub wederom van de partij en dat wil heel wat zeggen. Zijn bowlingcijfers 729 waren dan ook weedrom uitstekend. Van H. C. O. 2—A. C. C. kwam al heel weinig terecht. Tusschen de buitjes door hadden de Amsterdammers eerst gebat en waren even in de 70 runs gekomen. H. C. C. 2 kon dit totaal echter niet over schrijden want met een stand van 305 trad de regen als spelbreker op, zoodat van ver deren strijd moest worden afgezien en deze wedstrijd dus als verregend beschouwd moet worden. Voor a.s. Zondag is het programma wederom zeer beperkt. Haarlem gaat de returnmatch in Amsterdam tegen V. V. V. spelen en mag blij zijn indien er 3 punten mee naar huis kunnen worden genomen. In Rotterdam vindt nog plaats de plaat selijke ontmoeting tusschen V. O. C. en H. D. V. S. Het V. O. C.-elftal is veel ster ker en zal dan ook wel op minstens 5 pun ten beslag leggen. Haarlem ging eerst batten, doch het was een komen en gaan. Het totaal werd slechts 47, waarvan Boeree 10 en Dalhuizen 10 not out. De wickets werden genomen door v. Maaren 2—6, Ufkes 3—12, Wijke 2—16 en Wijga 3—3. De K.-comb. bracht het daarna tot 135, dank zij G. Pino 27, Greve 18, Helleman 23, Maaren 17 en F. Pino 24. Vos 36 en Boeree 3—24 hadden goed gebowld. Verder bowlde Misset 139 en Kleefstra 014. Haarlem werd nu nog eens ingestuurd, doch dezen keer werd beter batten te zien gegeven. Op 89 voor 4 werd gestopt. W. v. d. Lee 37 en H. de la Mar 38 not out. Haarlem verloor dus op de 1ste innings. Kan „Haarlem" winnen? Eysker in topvorm. - Afscheidswedstrijd van Hoogerwerf. Morgen vindt op het Haarlem-terrein de groote strijd Haarlem-A. V. 1923V. en L. plaats. De schitterende terreinsaccommodatie en de groote medewerking van het bestuur der voetbalvereeniging ondervonden, maken het mogelijk, dat er drie springgelegenheden in het middenterrein komen. Het verspringen en hinkstapsprong worden thans nabij de staantribune gehouden. Polshoog met v. d. Zee en het goed bezette hoogspringen vinden voor de overdekte tri bune plaats. Ook het kogelstooten is goed te volgen, hierop zal Eysker trachten het record te ver beteren. Zijn trainingsprestaties wettigen de voorspelling van een nieuw record ten volle, evenals op discuswerpen het geval is. Hoogerwerf loopt a.s Zondag zijn laatsten wedstrijd in Nederland. Binnenkort vertrekt hij naar Indië, zoodat hij met den P. H. be ker zijn Hcllandsche sportloopbaan beëin digt. Zijn deelnemen aan de 4 x 400 M. estafette beteekent een belangrijke verster king der Haarlem-ploeg en hiermede verbe teren de kansen van de H.A.V. Toch zullen onze stadgenooten alle zeilen bij moeten zet ten om de overwinning te behalen. Er wacht ons een uitermate spannende strijd. Speciaal de 800 M. is zeer goed be zet. Op den voorverkoop tegen gereduceerden prijs vestigen wij nog eens de aandacht. Deze wordt gehouden bij de firma's Baart-Hillen, Alders en Immers Amsterdamsche Vaart. Blekemolen kampioen Snoei: valt uit Vrijdag is in het Dlympisch Stadion, na dat de wedstrijd tweemaal wegens regen moest worden afgebroken, ten slotte toch de wedstrijd met motorgangmaking voor beroepsrijders om het kampioenschap van Nederland over 100 K.M. verreden. De ongeveer 10.000 toeschouwers hebben genoten van een aaidigen, zij het niet zeer spannenden wedstrijd. Precies 8 uur werd het stratschot gelost en Leddy nam den kop, gevolgd door De Graaf, Korf, Blekemolen, Snoek en Van der Wulp als laatste. Ook hedenavond mocht Schlebaum op advies van zijn dokter, niet starten. Het duurde niet lang of Blekemolen ging naar voren, gevolgd door Snoek en na 5 ron den zaten beiden resp. op de tweede en derde plaats. Inderdaad volgde na .33 ronden een ver woede aanval van Snoek op Leddy, doch laatstgenoemde wist zich te handhaven. Snoek raakte hierbi) even los, zoodat hij geen kans op succes meer had. Op zijn beurt trachtte hierop Blekemolen Snoek voorbij te komen, maar deze wist den aan val, hoewel men kon merken, dat hij zich zeer had ingespannen, af te slaan. Korf was inmiddels al zes ronden achter geraakt en na 50 ronden (25 K.M.) was de volgorde dezelfde met Korf 8 ronden achter. Na, 100 ronden was de stand: 1. Blekemolen; 2. Snoek; 3. Leddy (op 3 ronden)4. De Graaf (6 ronden achter) 5. Van der Wulp (7 ronden achter); 6. Korf (14 ronden achter). Voor Korf was dit een goede trainings wedstrijd en het duurde ook niet lang (na 105 ronden) of hij stapte af. Blekemolen bleef voorloopig ongweer 50 meter achter Snoek rijden. Na 113 ronden ging De Graaf een ronde terughalen. Toen er nog 63 ronden te rijden waren, liet Snoek los en even later stapte hij af, daar hij niet verder kon. Blekemolen reed toen onbedreigd aan den kop met Leddy op 5 ronden, De Graaf op 9 ronden, v. d. Wulp op 10 ronden. Van een strijd kon toen niet meer worden gesproken. Na 75 K.M. (150 ronden) was de stand 1. Blekemolen, 2. Leddy (5 ronden ach terstand), 3. De Graaf (10 ronden achter stand), 4. v. d. Wulp (11 ronden achter stand). Toen er nog slechts 43 ronden te rijden waren, ging Leddy er onder gejuich van het publiek van door en haalde een ronde achterstand in. Het was een aardig gezicht, de vier renners op de verlichte baan, maar de strijd was afgeloopen. Het einde kwam met onveranderden stand: 1. Blekemolen (1 uur 17 min. 4/5 sec.); 2. Leddy (4 ronden achterstand); 3. De Graaf (15 ronden ach terstand); 4. v. d. Wulp (17 ronden achter stand). Leddy, die inderdaad goed gereden heeft, reed zijn 100 K.M. vol onder luid applaus van het publiek en daarna was de strijd geëindigd. Blekemolen, die het kampioen schap van Nederland hiermede op zijn naam bracht en met zijn tijd een nieuw baanre cord vestigde, is door de sportcommissie aangewezen Nederland te vertegenwoordi gen bij de wieler-wereldkampioenschappen te Kopenhagen. Op dezelfde baan heeft hij in 1914 het wereldkampioenschap voor ama teurs op zijn naam gebracht. De gemaakte tijden zijn: 10 K.M.: 8 min. 14 2/5 sec. 20 KM.: 15 min. 39 sec. 25 K.M.: 19 min. 26 sec. 30 K.M.: 23 min. 10 4/5 sec. 40 KM.: 30 min. 55 sec. 50 K.M.: 38 min. 28 2/5 sec. 60 K.M.: 46 min. 32/5 sec. 70 KM.: 54 min. 1/5 sec. 75 K.M.: 57 min. 52 2/5 sec. 80 K.M.: 61 min. 46 1/5 sec. 90 K.M.: 1 uur 9 min. 31 1/5 sec. 100 K.M.: 1 uur 17 min. 4/5 sec. Voor schakers en dammers De remise-kwaal De match tusschen de schaakmeesters Ca pablanca en Euwe vestigt wederom eens voor de zooveelste maal de aandacht op de remise kwaal, een euvel, waaraan het schaakspel mank gaat en zij het dan ook in mindere mate ook het damspel. Want bewijst b.v. de uitslag van een twee kamp van 20 partijen wel altijd dat de sterk ste gewonnen heeft? Zeer zeker wanneer het resultaat opval lend verschut, doch ook bij een uitkomst van 3 verloren, 2 gewonnen en 15 remise-par tijen? En die resultaten worden in den huidigen tijd tot de normale gerekend. In de hierboven als voorbeeld aangehaalde match behaalde de winnaar wel één winst partij meer, maar die vijftien remises, hoe waren die? Kwam daarin ook des winnaars superioriteit aan den dag, of ken hij in al die partijen telkens onder de wijd uitgestrekte vleugels van moeder remise zijn toevlucht vinden? Het is heel vaak niet de sterkste geweest die won! Reeds Dr. Emanuel Lasker, de ex-wereld- kampioen schaken, heeft in 1920 voorspeld dat het schaakspel den remise-dood zou ster ven. Wij willen deze voorspelling van Dr. Lasker laten voor wat ze is, doch willen in verband hiermede toch nog even memoreeren wat Dr. Lasker toen, na afloop van een te Utrecht gehouden voordracht over zijn nieuw ont worpen spel „Lasca" verklaarde. Dr. Lasker gaf toen als zijn meening te kennen, dat het schaakspel, zooals het in den huidigen tijd gespeeld wordt, zoodanig door de meesters beheerscht wordt, dat 'n dood loo- pen naar remise tot slot hebbende partijen schier onvermijdelijk is. Lasker heeft nog getracht door wijzigingen dit remise-gevaar te keeren, maar volgens zijn zeggen is hem dat niet mogen gelukken. Nu weten wij «niet of Dr. L. uit een com mercieel oogpunt een nieuw spel in de wereld wilde brengen, maar durven toch gerust de veronderstelling uiten, dat hij hiertoe niet overgegaan zou zijn, wanneer het hem mo gelijk geweest ware, het schaakspel, waaraan hij bijna zijn leven gewijd had, dat hem eer en roem gaf, van deze hem grievende fouten te ontdoen. Niemand beter dan hij begreep de uit drukking van Capablanca: het schaakspel zonder fouten te kunnen spelen. Zulks getuigt natuurlijk van de enorme speelsterkte des heeren Capablanca even- tueele snoeverij daargelaten maar dit zegt ook dat de innerlijke kracht van dit spel te genover dezen beoefenaar minder wordt. De diepte van het spel niet meer peilloos! De combinaties niet meer ondoorgrondelijk! En niet het minste: zonder feitelijk te spelen van de remise verzekerd! Tevergeefs heeft Lasker gezocht naar de vervolmaking van het schaakspel; zijn po gingen om in het spel verbeteringen aan te brengen zijn niet gelukt. Met de besliste overtuiging, dat die fouten niet te onder vangen waren, dat voor die remise-kwaal geen kruiden gewassen bleken, heeft hij zijn hoop laten varen, en een spel het Lasca uitgedacht en opgebouwd, hetwelk z.i. het volmaakte nabij komt, en de hierboven be sproken ongerechtigheden niet kent. Op een toen te Utrecht door den ex- kampioen dammen, Herman Hoogland, aan Dr. Lasker gestelde vraag of hij, vóór hij het Lasca hier wilde invoeren, wel het damspel kende, zooals wij in Holland dit spel spelen, een vraag die Hoogland toen moeilijk kon onderdrukken, wijl het Lasca oppervlakkig beschouwd sterk aan ons damspel doet den ken, luidde Lasker's antwoord: .,Tcen ik te Parijs woonachtig was, had ik voldoende gelegenheid het Poolsche damspel te spelen en te bestudeeren, maar met alle respect voor het schoone en het diepe gaat dit spel toch aan hetzelfde euvel mank: de remise. En in Engeland is dat nog erger. Tijdens mijn lange verblijf aldaar heb ik dat Met drie opnamen f 0.35. „game of draughts" door en door als een remise-spel van de bovenste plank leeren kennen." Inderdaad, ook ons damspel levert in de meeste gevallen, tusschen bekwame spelers, een onbevredigend resultaat op. Ook aan ons spel kleeft de overtollige remise. Lasker had niet te veel gezegd! De waarheid hier van is ons steeds duidelijker geworden. Het is een niet te loochenen feit: ons damspel leent zich tamelijk snel voor remi se, en gelijk-spel bevredigt maar heel zelden. Men wil nu eenmaal resultaten zien. Bij in teressante matches tusschen vooraanstaande spelers is het aantal belangstellenden, dat reikhalzend naar de resultaat brengende krant uitziet, werkelijk gering, in aanmer king nemende de vele beoefenaars, die ons spel telt. Grootendeels vindt dit haar oorzaak hierin, dat men bijna van te voren het re sultaat al zeggen kan. Ontelbaar zijn de re mises en zeldzaam de partijen met een wer kelijke uitkomst. Dat verveelt den spelers, maar niet minder het publiek. In den groo- ten oorlog verslond men helaas het nieuws over voorname krijgsverrichtingen, maar voor de dagelijksche berichten over de tien meters loopgraaf, die vandaag ge wonnen werden en den volgenden dag weder verloren gingen, werd geen dagblad ingezien, Dat is nu eenmaal de sensatielust. Wij kennen dammers, die geen partijen naspelen, waarvan de uitkomst remise gaf. Die partijen geven hen geen voldoening. Nu is het waar, dat er velen zijn, die re mise-partijen even graag naspelen, maar niet te ontkennen valt toch, dat de een zulks doet om het leerzame, en de ander om het interessante, en dan lijkt voor deze laatsten de winstpartij het geschikste object. Dikwijls heeft men in een wedstrijd een tooneel kunnen gadeslaan, dat nu allesbe halve spelverheffend genoemd kon worden. Hiermede doelen wij op die z.g. opzettelijke remise-partijen, die in schaakmatches, meer nog dan in dammatches zoo dikwijls voorkomen. Wanneer eer. speler op zijn tegenpartij b.v. in een match van tien partijen, bij het derde spel een voorsprong had van twee punten, dan gebeurde het niet zelden, dat hij in die resteerende partijen gelijk spel trachtte te bereikem Zulks was wel volkomen zijn recht, maar wie oog heeft voor het schoone en mooie, kon bij het naspelen z'n hart ophalen aan een reeks van onverkwikkelijke afruil-par- tijen. Het op remise spelen zal natuurlijk altijd blijven bestaan, is op zichzelf beschouwd ook volstrekt niet erg, maar het moet dan toch altijd een groote kunde blijven! De idee: „als ik met steeds maar afrui len tot een stand van zeven om zeven zes om zeven desnoods gekomen ben, pruts ik het wel remise", is alleen bestaanbaar omdat ons eindspel niet geheel deugdelijk is. Menigmaal moest een sterkere speler ver klaren niet te hebben kunnx winnen, omdat zijn tegenstander zich niet liet verschalken en al maar afruilende, wel meer en meer in slechtere conditie kwam, maar in de breede wateren der remise, niet meer te vangen bleek. De uitslag dier partij gaf niet te zien wie het beste gespeeld, noch wie het slechts geslagen had. Wij zouden nog door kunnen gaan met het blootleggen van onaangenaamheden, die het gevolg zijn van de minder goede eind spel-afwikkeling, maar weten bij ervaring hiermede de echte liefhebbers nu juist niet te streelen. Wij zullen het dan ook hierbij laten. Dat neemt evenwel niet weg, dat alles wat wij hierover gezegd hebben, harde waarheden zijn, die eerlijk onder de oogen gezien moeten worden. Men laat niet gaarne dat weten wij bij ervaring een spel, dat men mint, af kammen. Wanneer men ons wees op de inconse quentie, dat ondanks de groote moeilijkheid om de tegenpartij één schijf afhandig te maken, toch een eindspel van drie dammen tegen één, geen partij-winst oplevert, dan gaven wij niet gaarne toe, al voelden wij het heel goed. Een groot geluk hadden wij met ons dam men in tegenstelling met het schaken dat de veelvuldige remises niet voortsproten uit het onder de knie hebben van dit spel. De dampartij levert zoovele onbereken- bare moeilijkheden, waaraan niet te ontko men is, dat het bij ons overtuigd vast staat, dat er nooit iemand geweest is, die kon zeg gen: „Ik kan dat spel zonder fouten spelen", en die zal er wel nimmer komen ook! Neen, ons spel zelf behoeft gelukkig geen verandering, dat is af! Maar het eindspel, daarin zit de fout! Nadruk verboden. Haarlem IID.E.C. II De ingelaschte wedstrijd Haarlem n D. E. C. II gaat Zondagmorgen niet door, maar wordt op een nader te bepalen Zater dag in Augustus gespeeld. Het antwoord aan den heer Zwager Het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" zond d.d. 31 Juli het vol gende schrijven aan den heer C. A. Zwager: Mijnheer, Het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" bericht U hiermede de goede ontvangst van uw schrijven d.d. 17 de zer, waaruit het tot zijn leedwezen vernam, dat u uw benoeming tot lid van den Gemeen teraad aanvaardt. In antwoord daarop veroorlooft het zich te bemerken, dat de kwestie van royeeren of bedanken toch wel zéér onbeduidend is na de houding, die u, ondanks het teekenen van de bekende verklaring, waarvan afschrift hierbij gaat, hebt aangenomen. Het voortduren van uw lidmaatschap na dit feit, dat uw reputatie ten eenenmale ge broken heeft, is, ongeacht de kwestie royee ren of bedanken, volkomen uitgesloten. Het bestuur voornoemd beschouwt dit dan ook vanaf heden als geëindigd. Voor het Bestuur, enz. (De in bovenstaand schrijven bedoelde ver klaring luidt als volgt: „De ondergeteekende candidaat voor het lidmaatschap van den gemeente raad te Beverwijk, verklaart op eerewoord, dat hij (zij) bij eventueele benoeming tot lid van gemeld college op 24 Juni 1931, indien die benoeming uitsluitend het gevolg mocht zijn van de op hem (haar) uitgebrachte voor keurstemmen, waardoor dus een boven hem (haar) op de R. K. lijst der Kiesvereeniging „Recht en Plicht" geplaatste candidaat wordt gepasseerd, niet vroeger een benoeming zal aanvaarden, alvorens hij (zij), krachtens de volgorde der lijst, aan de beurt zal zijn om verkozen te worden." Alle candidaten van „Recht en Plicht" heb ben deze verklaring ge teekend). Concert De R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" geeft Dinsdag 4 Augustus op verzoek van de vereeniging van bewoners in de buurtschap Driehuis een concert in de thee- schenkerij ,,'t Huis te Velsen" aan den Ha gelingerweg. Kingryden De traditioneele ringrijderij van de vereeniging „Santpoorts ringrijden" heeft dit jaar plaats op Woensdag 26 Au gustus. Voor den middag heeft een ringste ken per rijwiel plaats. Een keur van prachti ge prijzen zal zeker de belangstelling weer vragen van publiek, ook ver buiten Sant poort. VACANTIE-UITSTAPJE VOOR KINDEREN Door het bestuur van den R. K. Vrouwen bond worden voor schoolgaande meisjes uit stapjes georganiseerd, speciaal voor die kin deren, die tijdens de vacantie niet uitgaan. Deze gaan tweemaal per week (Dinsdags en Donderdags) naar Wijk aan Zee, onder lei ding van den R. K. Vrouwenbond en geleid sters. Des morgens om half 10 verzamelen de kinderen zich op het Kerkplein en dan gaat het, door 't bosch, naar het Wijk aan Zee- sche strand, waar zij naar hartelust kunnen spelen, stoeien en ravotten. Om half 5 kee ren zij weer huiswaarts. Reeds 150 kinderen hebben zich aangemeld, waaronder ook de kinderen van „Meerzicht." Jammer is het alleen, dat nog zoo weinig dames zich als geleidster hebben beschikbaar gesteld, anders zouden ook de jongens ervan hebben kunnen profiteeren. Maar alle begin is moeilijk. Hopenlijk kun nen het volgend jaar ook de jongens mee ge nieten. De kinderen brengen hun boterham mede, benevens een dubbeltje voor de onkosten. ULVENHOUT, 28 July 1931. Menier, Gij ok? 'k Heb 'n echt herfsterug idee-ke van deus Julijmaand in m'n zielement. Wa was "t 'n Zondag raak' Keb stillekes. genoten amico. Dagen neeë we- kenlaank hadden me gelèèfd as veu- geltjes. 't Huis was as 'n veugelennestje onder d'n wèrmen hemel, 't Was puik gewiest, puik van lekker, broeiërig zomergenot, 't Huis had weken- laank opengestaan veur, achter, de ramen, de zolders en me lééfden buiten. Sjuust as veugels. 'k Liep van d'n erft naar d'n weg, dwars deur d'n huis, bekaanst asof er gin huis was. D'n blaauwen zomerdag straalde net zoow fel en blaank van de witte muren in huis, as van 't geblaarte van d'n noten- lèèr; van d'n aangloeienden wingerd teugen 't achterhuis, waarin spatten pèèrlnioer bionken van de vliezige vleugeltjes van vliegskes, bie-kes en groote, trillende „gla zenmakers." Spinnekoppen trokken 'r d'r netjes in, van gouddraad. En heel de schepping sche merde achter gazen sluiers van moiré, zóów straf was d'n lichtval van de hoogblaauwe lochten. En daar betrokken Zaterdag inéénen die lochten tot graauwig grijs, da wild laanks d'n hemel spoelde en tuimelde, 't Huis wier don ker en klein. De muren telden weer mee, waant ze wieren nouw nie opgelost van 't veule licht da-d-ievers wemelde. Buiën gongen van de walken klatsen op 't overdadig gruun dat de natuur rauschte van 't lawijd. Drüppen as knikkers biggelden van 't strui- sche dalia-blad. De gloeiend-rooie blommen van Trui d'r graniejums rengelden leeg en as bloeddruppen vielen die blomblaaikes naar d' èèrde toe. Trui zee niks, maar mee spijtige en be- zurgde ogskes sting ze de rinnewasie van d'ren kweek aan te zien. 't Kloeke blad van d'n notenlèèr hong op 't lest zwaar naar omlaag aan z'n dikke steelen. En 't- water, dat de blaren beven dee van de vracht, smakte mee 'nen vetten tik in d'n èèrdebrel, die op d'n erft dreef, 't Was stil in huis. Trui was 'n bietje in d'ren wiek geschoten, omdat 'r blommenhofke zoow zochtjesaan vernield wier en ik, ik wouw die stilte nie aanraken zal 'k 't maar noemen, omda ze as 'n schoone wade teerkes op de stemming lag, die as 'nen schaduw zoow zacht over de weareld was getogen. Ik was er stillekes blij mee. Waant straks, as 't gouwen zonnelicht weer öp zouw laaiën in daansend gevlam deur al 't geblaaite, over alle blommen; ket sen van de kristallige Mark af in fonkelende sterren, gloeien op de roestkleur van de raanke mastenstammen, krioelen deur de bosschen in grillig beweeg, dan zouw om- mers alles weer duuzend keer zoow schoon zien, splunternuuw! Dan zouw 't pèèrlen van de muljoenen, zonbeschenen drüppen, die in slierten zou- wen pinkelen van blad tot b!ad, waaruit d'n veugelenmuziek zouw komen opgespat, mu ziek geschreven deur zuiveren engelenpen- nekes. En lekker viel d'n rengel in pepkes naar omlaag. De gooten begonnen over te stroo men ln borrelend geweld. Polsdikke stralen bogen uit de goot en kledderden teugen de klinkerstoepkes in malschen stouw. 't Wier zoow rja Trui de valgor dijnen mee 't lat d"" - gen d'n raamregel zette, maar 't licht kon deur den blaauwen rengelval nie henen komen. Waant hij hong as 'n Indisch gordijn van aangeregen kra- lekes van d'n hemel neer. raam te kijken mee 'n geleerd gezicht. Ze sloeg d'ren stèèrt om d'r henen, over d'r teentjes, strekte d'r nekske en bezag 't daar buiten mee veul belaankstelling. Tien me nuutjes tuurde ze naar 't rauschend gegulp uit de borrelende goot, draaide toen d'r eigen mee vorstelijke minachting af van da kolle saal natuur-geweld achter m'nen stèèrt vergaat de weareld lee d'r eigenwijze kopke op d'r veurpooten en gong 'n dutje doen, 'n Weareld mee nieveraans 'n droog, laauw plekske, waar ge lekker in kon leggen soezen, kon heur afgestolen worren! En ach ter heur, daar aderden de ramen van gesta gen rengelval in plensenden draang. Daar wier de weareld düsterder en donker op 't end en toen Trui d'n deksel van de platte- buis oplichtte sloeg 'nen rossen gloed in de kamer, die vlamde op de biggelende ramen, 'n Memèntje, amico, da lichtte tot in oew ziel van gezelligheid in oew huiske. 'n Knip- ogske van den herfst, as van 'n ondeugend weflce, of 't zeggen wilneeë, ga's priveer Ik houw me veurloopig aan d'n zomer en lot me deur 'n knippend ogske nie uit m'nen koers trekken! Waant toen ik Zondagmèrgen uit de kerk kwam, d'n weg mee kleine lichtjes glom van 't nat in 't düster van d'n rengeldag, en er al blaaikes op de plasssen dreven, natte kraal- lijstjes aan de raamkoezijnen hongen, stürm in de boomen spokte dat de druppels in bogen wegslierden uit 't loof, rukwinden van d'n toren tuimelden die ge heurde blazen deur de galmgaten, toen flüsterde d'n postbooi in 'c kerkportaal in m'n nek; „Dré, daar lee-d- nen brief veur oew bij mijn, uit Amsterdam, van oewen zeun." Dan gaai ik effen mee naar den over- kaant, Driek," zee ik daar woont ie en 't was vernolle sjuust of de volle zomerzon effen deurbrook deur die dikke herfstdüster- nis, die as t ware op ons durpke drukte deuzen dag. En toen Driek Pr ij Iers zee; ,.Wa-d-n wirke. Dré," toen zee ik per ongeluk: „man- jefiek!" „Da's 't goeie woord, sjuust, manjefiek," foeterde Frijters en ik liet 't zoow. „Segorke?" vroeg ik. „Maar 'k bewaar 'm." zee Driek en lee ze in z'n blekken tabaksdoos, „tot na d'n eten vanmiddag." Wa 'k ok zoow liet, waant m'n haxsens waren heelegaar bij d'n brief uit Amsterdam. Niks zoow gezellig, amico, as 'nen brief, waarvan ge van te veuren wit dat ie plazierig is, op ZondaggemergenDan hedde zoow lekker d'n tijd aan oew eigen om 'm 's netjes open te snijen, gemakkelijk te gaan zitten en 'm elk uur weer 's over te lezem D'r dan weer 's over kaaiëren mee oew Trui, over 'n zirjpeke da ge nie sjuust begrept, om dan ten leifete 'n aantwoordje te gaan schrij ven en zodw verders. Ge snapt da zoowel. 't Was 'nen dikke, da vuulde-n-ik onderweg al, dus d'r zat vast 'n eepiesteltje van dn kleinen Dré ok bij en da veural dee me over d'n weg spoeiën op huls aan. 't Was ar weer veur. Weer gotèn ze 'tmee bakken van d'n hemel af en takskes dooi hout wieren uit de boomen gerukt. Thuis braandde de lamp. De pan sting te sissen en Trui vroeg: „Vol in de kerk?" Da vroeg ze mee 't oog op 't kwaaië weer, waant de prochianen die van d'n aan- deren kaant motten komen gefietst, van achter de bosschen, die meugen 't mee zuk weer emmen, amico. Dan is d'n kerkgaang 'n beevaart-op-de-fiets. »»'t Is me-n-et zomerke wèl," duveljaagde Trui, terwijl ze laankzaam d'n koffie op schonk, wa lekker in de diepe kan klukte. Stiekum lee ik d'n brief op tafel ondertus- schen en stak nog effe 'n versch pepke-n- aan. Toen 'k één was, zij sting nog steeds op te gieten, toen zee ik: „Trui?" Nouw!" „Truihui?" „Nouwadister!" Nog altij kledderde 't dunne straaltje ko kend water klukkend in de kan, die op de plattebuis sting en mee d'ren rug naar me toe, riep ze weer: „wa-d-edde toch mee oew flaauw getrui? Memmert!" „Pest in?"informeerde-n-ik vrindelljk Toen keek ze om, maar mee 'n gezicht, 'n gezicht amico, of ze me nog nooit gezien had en nouw docht: is da nouw alles! „Da" was ik dan. Maar medeen zag ze d'n brief en bens! daar sting d'n waterketel op d'n grond en had ze d'n brief al te grazen. „Hier!" zee ik, maar d'ren dikken wijsvin ger zat al in 't hoekske en roets! hij was ai open ok. Daar gong m'n nette veurnemen, om 'm 's futsoendelijk open te snijen En 'k zat te kijken, zoow betutterd as 'nen kleinen jongen dien ze z'n spullegoed afge nomen emmen. ,,'t Spek braandt toch nie aan?" vroeg ik, om ze perbeeren af te leiën. Maar kalm zee ze: „zet 't dan maar van 't vuur af!" „Is-t-'r gin briefke van d'n kleinen Dré bij?" „Mensch, zwijg toch 's stil, ik staai te lezen". En mee één haand hiew ze 't papier vast en mee d'aandere graafde ze in d'ren zak, onder d'ren schort, naar d'ren bril. Toen ze 'm had gevonden, kreeg ik 't briefke van m'n kleinzeuntje. 'k Zal 't 's persieskes overschrijven. I „Lieve opa en opoe! Eindelijk is de vacantie begonnen. (Inkt vlak). Hier had ie mee z'n pen deur de tafel gedouwen!) En ik ben toch overge gaan opa al heeft vader tegen uw gezeit alsdat het knudde was met mijn. Alsdat ik een sof was. Maar opa, onder ons gezeit en ge- zweegen, was 't op het kantje af, zei de Neus. En hij was blij alsdat hij mijn kwijt was. Hartelijkheit is maar alles, he opa? Ik heb niets gezeit, maar zcoveels te meer gedacht, want zwijgen is goud in sommigter gevallen. Opa, nu dat allemaal zoo mooi is afge lopen, want je kunt het aan mijn heelemaal niet zien hoor dat het op zijn kantje is ge lukt, nu mag ik van vader en moeder naar Ulvenhout bij uw 1 oogeren. Mag ik van uw ook komen? TJw weet emmers wel alsdat Ik nog al (vlak!) kallem bin! Opa, vraag uw het eens aan Opoe en zeg maar gerust opa. alsdat ik niet den beest zal uithangen zooals opoe altijd zegt. Dat is kwaadsprekerij, opa maar laat dit niet leezen, want dan ben ik weg. Maak opoe maar wat wijs opa, als ik er eenmaal ben, is de zaak geklopt en u kan dat wel heel goed! Krijg ik gauw antwoord, opa? Ik ga van nu af eiken brievenbesteller tegen die in onze straat komp. Schrijf u dierekt trug, opa? Dan schrijf ik dierekt naar uw toe met welken trein alsdat ik aankomp. Ons Truïke was nommer 1 van haar klas, maar meisies zijn altijd zoo bij, ht opa. En weet uw wat nu zoo gek is? Als zij net zoo stom was as ik, zeit vader, dan gaf da4 niets, maar ik ben een jongen en daarom moet ik zoo knap zijn. Maar meisies worden altijd voorgesproken, dat heb ik wel ge morken. Opa, ik schei er af, zou u zeggen. De brief moet gauw weg, want dierect word de bus geligt en zooveels te gauwer heb ik antwoord wanneer ik komen moet. (Denk aan opoe opa!) Veel groeten van uw liefhebbende kleine- zoon Dré III en ook aan opoe opa, denk er om alstuw- blief." Amico, keb 'nen Zoncfag g'ad, *nen Zon dag, neeë, keb genoten, mee al da kwaaie weer! 'k Had d'n zomer veur me leggen mee da briefke van da lekker schobbejakske. En óf ie komen „mot" zoowas ie op 't end schrijft, 't Aantwoord is al weg, waant in m'n ge dachten zag ik 'm al mee 'n bietje verdriet de postbooien veurbij gaan en hüm verdriet doen? Da lekker boske?.... Kwaai weer? Kwaadsprekerij! zouw Dré III zeggen en gift 'm 's ongelijk! 't Spek is Zondagmerger. aangebrand.... Olie, veul groeten van Trui en as altij yin hoke minder van oewen toet a voe Dré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13