INTERNATIONALE GLADIOLUS TENTOONSTELLING TWEEDE BLAD ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931 BLADZIJDE 1 Verkiezing Kamer van Koophandel ELCK WAT 'De grootste ooit in Europa gehouden Denk om de nieuwe belastingplaatjes De heer Gunters zou gesteld worden Jaarverslag Pensioenfonds N. Z. H. De Internationale Gladiolustentoonstelling te Haarlem i we de fa. Leopold Prietsch te Rastatt, Duitschland, die ook gewonnen heeft Glad ness, door hem Freude genoemd, met vurig scharlaken kleur. Arie, koperkleurig, en Schmetterling, licht geel, zijn eveneens mooi. We gaan weer de beurszaal in en staan bewonderend stil voor de imposante groep van de N.V. Konijnenburg en Mark te Noord- wijk. Hier wist de groote schilder schijnbaar geen raad met al zijn verven, want alle kleu ren zijn hier vertegenwoordigd. Zoo zien we Blue Triomphator, zeer groot grijsblauw, Pelegrina, diep violetblauw, Oberschlesien, geel, Schwabenmadchen, zacht rose,, Ramona oranjerood met donkere vlek, Nocturina, diep kastanjebruin, Erica Morini, steenrood, en alle tinten in hemelsblauw tot purper, van het zuiverste wit tot geel en oranje, van zacht rose tot diep bruin enz. Het is een groep zooals nog nooit ter wereld vertoond is. De fa. P. van Deursen te Sassenheim laat een kleinere groep handelssoorten zien, waar bij Prins van Oostenrijk, helder oranje, Ja- coba van Beijeren, paars, Pfitzers Andenken, wit enz. Er naast laat dezelfde firma een collectie zaailingen zien. Wat is dat? Daar was een beeldhouwer aan het werk, die in zuivere lijnen een poort hieuw en in denzelfden stijl pilasters en daar kwam een bloemsierkunstenaar, die er voor de N.V. K. Velthuys en Co. te Hillegom bloe men op plaatste, zoo fraai harmonieerend als slechts mogelijk was. Het is een stuk werk, dat door duizenden en duizenden be wonderd moet worden. In het midden de haast groengele Roi Soleil, op de pilasters de vuurroode Gladness, vooraan de purperen Purpurea, de mauve Marmora, de oranje Prinses Astrid enz. Iets mooiers op 't gebied van bloemschikkunst is nog niet vertoond. We gaan door en zien een kleine, maar magnifiek opgestelde groep van den heer D. Heere Gzn., te Wijk aan Duin. Het zijn han delssoorten, maar moet men niet in extase komen voor zulke manden met Baron van Wijnbergen, Lady Boreel, Ave Maria, Glad ness. Roi Soleil enz.? Thans krijgen we een merkwaardige groep van nieuwe Gladiolen geïntroduceerd na '28. Welke is de mooiste? Speciaal vestigen we de aandacht op Good Hope, van de fa. P. J. van der Ploeg, te Heemskerk. De eenige dub bele Gladiolus ter tentoonstelling. De fa. C. P. Alkemade Czn. te Noordwijk, die een zeer groot deel van de Gladiolen won, welke thans in de culturen voorkomen, kwam ook nu uit met haar aanwinsten, zoo als White Cross, wit, Lilaran, lila, Prof. v. Slogteren, rose, Anitra, lila, Extase, rose met wit enz. Het was een verzameling uit de rijke collectie van Neerland's grootste Gla- diolenzaaier. Weer een bijzondere groep van de beste grootbloemige zaailingen en gaarne laten we de heeren Van de pers een keuze doen. De N.V. gebrs. Bijvoet te Overveen liet ook fraaie handelssoorten in magnifieke op stelling zien. De meest opvallende waren:- Lady Boreel, Rosette, Carolus Clusius, Odin. Interessant is de volgende groep van de N.V. K. Velthuys Co. te Hillegom, be staande uit verscheidenheden uit de nanus, Colvillei en Heraut-Gladiolen. Dit zijn vroeg- bloeiende, tamelijk laagblijvende rassen, Hoe vreemd doen deze familieleden aan in den grooten kring. Ze doen denken aan de ka boutertjes. Het midden der zaal is nog een groote bloemenzee. Op den voorgrond de grootbloe mige verscheidenheden der N.V. P. Bijvoet Co. te Overveen en weer staan we bewon derd te staren naar de buitengewone kunst zin van onze kweekers en bloemschikkers. Hoe juist is elke verscheidenheid een plaats gegeven! Windsor, zacht rose, Rembrandt, rosewit met roode vlek, Baron van Wijn bergen, rose rood, Norma, zacht rose, Rosa bella, zalmrose, Helvetia, rose met witte vlek, Queen of the Reds, diep rood, zij allen ver dienen groote belangstelling. In het midden exposeert de fa. Wilhelm Pfitzer te Fellbach bei Stuttgart, Duitsch land en we nemen gaarne den hoed voor haar af. Wat zij reeds in de Gladiolen bracht is ongeëvenaard, zoowel wat kleur als vorm betreft. We herinneren aan de zeer groote Pfitzer's Triumph, met reusachtige bloemen van 20 c.M. in doorsnede en de on vergetelijke blauwe in de groep van de N.V. Konijnenburg en Mark genoemd. Jungfrau v. Orleans, wit, Wolfgang von Goethe, fram bozenrood, Ludwig von Beethoven, mauve, Marchen, rose, Mohrenkönig, zwart bruin, en tal van zaailingen. Buitengewoon is het middenstuk, dat blijk geeft van den rijkdom tegenwoordig in de Gladiolen aanwezig. Er achter treffen we de N.V. de Ruyter Zoon te Noordwijk aan, die liefst 275 nieu we zaailingen exposeert! Ook laat dezelfde firma een groote groep handelsverscheiden heden zien. Tenslotte nog een mooie groep Gladiolus Primulinus van den heer Johs. Captein te Heemstede. Hoe sierlijk zijn deze Gladiolen! Voor vaasvulling onverbeterlijk. White Lady, wit, Xanthia, oranje, Eurydice, rose en Sou venir, geel zijn heel mooi. Niet vergeten mogen we een woord van hulde te brengen aan den bekwamen arran geur, den heer C. Thim, te Amsterdam, die op zoo lofwaardige wijze den aanleg van de zaai verzorgde. De officieele opening Vrijdagmiddag om 2 uur werd de Inter nationale Gladiolustentoonstelling in het Krelagehuis te Haarlem officieel geopend. Tegenwoordig waren o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. E. Röell, de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, de wet houder, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, de Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckinck, vertegenwoordigers v; partementen van Handel, Landbouw en Nij verheid en vele anderen. Allereerst hield de heer Leo J. W. Bijvoet, vice-voorzitter der Nederlandsche Gladiolus- vereeniging een toespraak. In het kleine bovenzaaltje had de opening waarna de aanwe2agen het hierbovenstaand achter gelegen Gistermiddag werd in het Krelagehuis te Haarlem de Groote Internationale Gladio- lententoonstelling geopend. Waarom de tentoonstelling gehouden wordt. De Nederlandsche Gladiolusvereeniging, opgericht in 1911 en gevestigd te Haarlem, heeft besloten om haar 20-jarig bestaan te vieren met het organiseeren van een Inter nationale Tentoonstelling in het centrum van de Nederlandsche Gladiolencultuur. De vereeniging beoogt met deze tentoon stelling een tweeledig doel: 1. Om aan de duizenden liefhebbers van de als tuinplant zoo zeer geziene zwaardlelie, gelegenheid te geven zich met de kweekers te verheugen in de schoonheid van vormen en kleuren, die de Gladiolus in haar onein dige variatie gedurende een groot deel van den zomer verschaft. Toename van het gebruik en de toepassing van de Gladiolus als waardevolle snijbloem, geschikt voor versiering van huis en tuin, moge door deze tentoonstelling bevorderd worden. 2. Den vooruitgang te demonstreeren, dje in de laatste twintig jaar is bereikt door het winnen van nieuwe en betere variëteiten, die zich onderscheiden van de oudere in grootte der bloemtakken en der kelken, grootere zuiverheid van kleuren en eigen schappen van vroegen en langdurigen bloei. De tenoonstelling, waaraan door ieder kweeker en ieder amateur kan worden deel genomen, zal een uitnemende gelegenheid zijn voor het demonstreeren van hetgeen met de Gladiolus in de bloemschikkunst be reikt kan worden, nu het sortiment zoozeer verrijkt is en de bloemen een grootere houd baarheid op water hebben verkregen. De vereeniging heeft een program van prijsvragen samengesteld, bedoeld als gids voor de deelneming. Bij de samenstelling er van heeft het beeld van de tentoonstelling haar voor oogen gestaan. Want deze ten toonstelling moet worden een volledige weer gave van den hoogen trap van ontwikkeling die de Gladioluscultuur in Nederland en de omringende landen heeft bereikt. De heeren L. J. W. Bijvoet, vice-voorzitter der Nederlandsche Gladiolusvereeniging en H. J. Voors, secretaris van het tentoonstel lingscomité hebben hedenmorgen de pers eenige nadere inlichtingen verstrekt. Medegedeeld werd, dat wanneer niet het tijdstip, waarop deze tentoonstelling plaats vindt, samengevallen was met de terugkomst van de Koninklijke familie van hare 'ouiten- landsche reis en met den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, de waarschijnlijk heid groot zou zijn geweest, dat het één of ineer leden der Koninklijke familie zou heb ben behaagd, de tentoonstelling met een be zoek te vereeren. Thans is van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder bericht ontvangen, tot hun groote spijt verhinderd te zijn persoon lijk de tentoonstelling te bezoeken. ..<?et3achtlo aan de groote belangstelling, die r ikenmale bij tentoonstellingen de Konink rijk aan den daS legt, is het bestuur Nederlandsche Gladiolusvereeniging op fe w ,?ekomen' H' M- en de Konink- een U naar terugkomst in den lande waarvoor" r ,zenden van de tentoonstelling, ^n/steTlL^8 bHjken Van Koninklijke be- langstelling zijn gegeven. eehéchtheicf en ge7en, aan de gevoelens van gehechtheid en erkentelijkheid, die er leven m den krrng der Nederlandsche Gladiolus- kweekers wordt, door de zorgen van de Ten toonstellingscommissie, Zaterdagmorgen ten paleize van H. M. de Koningin-Moeder te Soestdyk bezorgd een bloemstuk van Gla diolen, vervaardigd door den Baamschen bloemistwmkeher Bruidegom. Medailles van het Koninklijk Huis. Z. K. H. de Prins der Nederlanden en H. K. H. Prinses Juliana hebben voor de groote laats door het neerlaten van een gordijn, overzicht op de bloemenpracht in de daar- zaal kregen. Internationale Gladiolustentoonstelling een zilveren medaille beschikbaar gesteld. De jury beschikt thans over medailles van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin-Moeder, van Z. K. H. den Prins der Nederlanden en van H. K. H. Prinses Juliana. De jury is hedenmorgen om 9 uur met de beoordeeling der inzendingen begonnen. Het doel der Ned. Gladiolusvereeni ging. De Nederlandsche Gladiolusvereeniging is 20 jaar geleden opgericht, omdat de behoefte werd gevoeld, reclame te maken voor de giadiolententoonstelling. De grootste taak der vereeniging bestaat uit het organiseeren van inzendingen naar buitenlandsche tentoonstellingen. In 1912 werd reeds ingezonden naar de internationale tentoonstelling te Londen. In 1919 en 1922 zorgde de Nederlandsche Gladiolusvereeniging voor de gladiolen op ,,De Nederlandsche Week" te Stockholm en Kopenhagen. Geregeld is met het inzenden voort ge- gaan. Bij de heropening van het Nederlandsche Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs, zal de Nederlandsche Gladiolusver eeniging weer op grootsche wijze vertegen woordigd zijn. Gladiolen zijn op een koloniale tentoon stelling van groot belang, uit oogpunt van den export van gladiolen naar de koloniën. Overzicht van het tentoongestelde in het Krelagehuis. De Gladiolustentoonstelling is de grootste en mooiste wat étaleering betreft, welke ooit in Europa, misschien wel op de wereld ge houden is. Stellig zijn ex nimmer .zulke mooie en groote bloemen in de. allernieuwste kleuren gebracht. Duizenden en duizenden bloemen geven in een harmonische schikking een kleurenspel om nooit te vergeten en zijn geplaatst in een schitterenden aanleg door den heer C. Thim te Amsterdam ontworpen! In de hal exposeert de heer C. Thim, bloemenwinkelier te Amsterdam, op smaak volle wijze twee interieurs. Hier toont de etaleur, de bloemsierkunstenaar, wat met Gladiolus te bereiken is. Hoe kunstzinnig is het arrangement met de roomgele Gladiolus onder het kunstlicht. De fraaie meubelen zijn van de fa. M. Das, v.h. fa. Peddemors te Haarlem. In de beurszaal rechts vervolgend allereerst heden uit de grootbloemige en primulinus- klasse. Hier staat het neusje van de zalm en de jury zal straks uitmaken, welke de beste zijn. Welke is Uw favoriet? In de beurszaal rechts vervolgens allereerst de schitterende stand van de N.V. de Groot en Co. te Hillegom, in buitengewoon smaak volle opstelling. Hier zien we de reuzenkel- ken van 1520 c.M. in doorsnede, gegroeid op Nederlandschen bodem. Het zijn de aller nieuwste aanwinsten. Frilled Champion, oranjerood met gekartelde randen, Queen of the Glads, allerfraaist rose, Brightling, warm zalm-oranje, Amabilis, oranje, Peerless Pink, zuiver rose, St. Gothard als sneeuw zoo wit, Cream Cloud, inderdaad een wolk van creme, en nog tal van andere vragen de aan dacht. De N.V. P. Bijvoet en Co. te Overveen heeft zeer veel bijgedragen tot het succes van deze tentoonstelling. Niet alleen beslaat haar in zending een groot gedeelte van den zijkant, maar ook in het midden demonstreert zij de bruikbaarheid van den Gladiolus. Langs den zijkant soor een hekwerk, dat heel goed in de nissen past, plaatste zij fraaie bloemstuk ken van Gladiolus primulus. Dit zijn Gla diolen met het mooiste kapje boven den stamper en meeldraden. Heel mooie ver scheidenheden zijn: Pink Pearl, levendig rose, Leda, warm rose, Lilac Favorite, even fraai als het lila der Cattleya's of Orchideeën, Safrano, heldergeel en Copernicus, tintelend oranje. Tusschen beurszaal en restaurant zien Rede jhr. mr. dr. A. E. Röefll Jhr. Röell dankte allereerst den heer Bij voet voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken Spr. zeide het eere-voorzitterschap der tentoonstelling gaarne aanvaard te heb ben, aangezien de bloementeelt zijn volle be langstelling heeft. Spr. achtte het tevens een prachtige ge legenheid, zijn gelukwenschen aan te bieden met het 20-jarig bestaan der Ned. Gladiolus vereeniging en betreurde, evenals de heer Bijvoet, de afwezigheid van den voorzitter. „Maar," aldus spreker, „gij hebt dit gemis op goede wijze vergoed en ik ben zeker de tolk van allen, wanneer ik U dank voor de duidelijke uiteenzetting omtrent doel en stre ven, die gij in Uw rede gegeven hebt. Ook betuig ik U mijn hulde voor hetgeen gij ge daan hebt om de vereeniging op het tegen woordig peil te brengen." „Al hebben wij de tentoonstelling nog niet bezichtigd," aldus spreker, „was toch reeds de eerste aanblik zeer fraai. Alle bloemen tentoonstellingen in Haarlem munten uit door buitengewone zorg en goeden smaak waarmee zij samengesteld zijn. Ik wil tenslotte mijn geheele waardeering samenvatten in dit: Mijn oprechte wenschen voor het welslagen der tentoonstelling. Mijn bewondering voor het werk van vereeniging en bestuur. En voorspoed voor de toekomst, waartoe deze tentoonstelling het hare moge bijdragen." Hierna verklaarde spreker de tentoonstel ling voor geopend. Bekroningen. De jury heeft de volgende onderscheidin gen toegekend: Eereprijzen: Medaille van H. M. de Ko- ningin: N.V. Konijnenburg en Mark, Noord wijk; medaille van H. M. de Koningin-Moe der: N.V. K. Velthuys Co., Hillegom; me daille van Z. K. H. den Prins der Nederlan den: P. Bijvoet Co., N.V., Overveen; me daille van H. K. H. Prinses Juliana: dezelf de; medaille Commissaris der Koningin: N.V. de Groot Co., Hillegom; medaille van de N.V. P. Bijvoet Co., Overveen: W. Pfitzer, Stuttgart. Prijzen volgens programma: Groepen (groote variëteiten) le prijzen: N.V. Konij nenburg en Mark, Noordwijk; N.V. K. Velt huys Co., Hillegom; N.V. P. Bijvoet Co., Overveen. 2e prijzen: N.V. de Groot Co., Hillegom; N.V. Gebrs. Bijvoet, OverVeen; Fa. C. P. Al kemade Czn., Noordwijk. 3e prijzen: N.V. de Ruyter Zn., Noord wijk; D. Heere Gzn., Wijk aan Duin. Groepen (primulinus variëteiten): le prijs: N.V. P. Bijvoet Co., Overveen. 2e prijs: Johs. Capteyn, Heemstede. Groep nanus en Heraut Gladiolus: 3e prijs: N.V. K. Velthuys Co., Hillegom. Bindwerk: 5 eerste en 1 tweede en 1 derde prijs: C. Thim, Amsterdam. Groep grootbloemige zaailingen, nog niet in den handel: le pr. Wilh. Pfitzer, Fellbach; 2e pr.: N.V. de Ruyter Zn., Noordwijk; 3e pr.: P. van Deursen, Sassenheim. Prijsvraag voor de beste grootbloemige va- riteit: 2e pr.: N.V. Konijnenburg Mark, Noordwijk, met Wolfgang von Goethe; idem voor de beste primulinus variëteit: N.V. P. Bijvoet Co., Overveen met Copernicus. Diploma voor de beste witte (Poolijs)N.V. Konijnenburg Mark, Noordwijk. Diploma voor de beste lichtblauw (Max Reger)dezelfde. Diploma voor de beste donkerblauwe (Pe legrina) dezelfde. Diploma voor de beste rose (Schwaben madchen): dezelfde. Diploma voor de beste roode (Tip-top): dezelfde. Diploma voor de beste crème (Belinde): N.V. K. Velthuys Co., Hillegom. Diploma voor de beste gele (Himmelstor) N.V. Konijnenburg Mark, Noordwijk. Diploma voor de beste purperen (Trouba dour) dezelfde. Diploma voor de beste violette (Secr. Voors): dezelfde. Diploma voor de beste zalmkleurige (Ba ron van Wijnbergen)N.V. P. Bijvoet Co., Overveen. Diploma voor de beste van een uiteenloo- pende kleur (Carmora)N.V. K. Velthuys Co., Hillegom. Diploma voor de beste gevlekte (Emma) dezelfde. Diploma voor de beste zalmkleurige primu linus (Copernicus)N.V. P. Bijvoet Co., Overveen. Diploma voor de beste andere kleur (Li lac Favorite)dezelfde. De beste grootbl. zaailing nog niet in den handel: kleine gouden medaille, voor Mar chen, W. Pfitzer, Stüttgart. De beste groep buitenlandsche bloemen: 2e pr.: W. Pfitzer, Stuttgart. 3e pr.: Leop. Frietsch, Rastatt. Beste buitenl. var. wit: W. Pfitzer, Stutt gart, met Königin Luise. Beste buitenl. var. lichtblauw: dezelfde met Libelle. Beste buitenl. var.: donkerblauw diploma: dezelfde met Pelegrina. Beste buitenl. var. rose, diploma: dezelfde met Schwabenmadchen. Zondag 2 Augustus zal onze plaatsgenoot, de Weleerw. Frater Theodoras Jansen, M.S.F., van het Missiehuis „St. Joan Berchmans" te Oudenbosch, die 4 Juni 1.1. in de Basiliek al daar de H. Priesterwijding ontving in de pa rochiekerk van den H. Jozef alhier zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Zaterdagavond zal hij op plechtige wijze worden ingehaald vanaf het station Noordwijkerhout, waar hü met den trein van 6.02 hoopt te arriveeren. Beste buitenl. var. crème, diploma: dezelf de met Oberschlesien. Beste buitenl. var. gele, diploma: dezelfde met Himmelstor. Beste buitenl. var. oranje, diploma: dezelf de met Kosmos. Beste buitenl. var. andere kleur, diploma: dezelfde met Blue Triumphator. Beste buitenl. var. oranje primulinus, di ploma, dezelfde met Orange Queen. Beste primulinus zaailing niet in den han del, diploma: Wilh. Pfitzer, Stuttgart, voor Gloria Mundi. Vandaag is de verkiezing gehouden van één lid voor de afdeeling Grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Deze verkiezing was noodig, om te voor zien in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer F. J. Brinkmann.. Door Horecaf zou candidaat gesteld wor den de heer C. A. G. Gunters, directeur van het Groot-Badhuis te Zandvoort. Verwacht werd, dat de verkiezing bij deze enkele candidaatstelling zou afloopen. Tot hedenmiddag 12 uur was nog geen en kele lijst ingediend. Uit het jaarverslag van het Pensioen fonds voor het personeel der N. Z. H. me- moreeren wij, dat binnen afzienbaren tijd het gewijzigde reglement in werking treden zal. In 1930 is er geen aanleiding geweest een beroep te doen op de heeren scheids lieden. De commissie van Bijstand kwam slechts éénmaal bijeen. Wegens invaliditeit werden 4 beambten gepensionneerd, wegers ouder dom 2, wegens overlijden van echtgenoote en vader 3 weduwen, 4 weezen. Overleden zijn 1 gepensionneerd beambte, 2 geponsion- neerde weduwen. Eén weduwe sloot in 1930 een nieuw huwelijk. We geven nog volgend vergelijkend overzicht: Aantal leden in 1930, 931, dit is 7 meer dan in 1927; aantal gepensioneerden in 1930 58, dit is 17 meer dan in 1927; aantal gepens. wed. in 1930 36 dit is 8 meer dan in 1927; aantal weezen in 1930 25, dit aantal bleef hetzelfde als in 1927. Uitkeering aan pensioenen f 54.603 (32.566) in 1927; bedrag geïnde premiën f 142,448 (145.526 in 1927); bedrag aan andere inkom sten f 124.251, (89.186 in 1927); kapitaal van het fonds in: 1927 f 1.508.106; 1928 f 1.697.191; 1929 1.883.617; 1930 2.084.360. In de leden der commissie van Bijstand kwam geen wijziging; het bleven de heeren Immink, Steetskamp, Voorthuizen, Geers en Wardenburg. Balans over 1930: Baten in totaal f 2.090.199.66; lasten in to taal kapitaal f 2.084.359.91; alsnog te storten f 531.87; inkoonsommen f 5.307.88; totaal f 2.090.199.66. Kapitaal-rekening: Saldo op 1 Januari 1930 f 1.883.616.64; bij gekomen in 1930 f 266.699.24; totaal f 2.150.315.89;* af te trekken aan uitgaven f 65.955..98, saldo p. 31 Dec. 1930 f 2.084.359.91. N.V. Mij. tot Expl. van Bebouwde Eigendommen Heden moeten de rijwielplaatjes worden vernieuwd. Om geen moeilijkheden te krijgen, zal men het voorbeeld van bovenstaanden trouwen belastingbetaler moeten volgen en tijdig zijn offer aan den fiscus brengen. Een kijkje in het Krelagehuis, waar hedenmiddag de geopend wordt. internationale tentoonstelling In de gisteren gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders in de N.V. Maat schappij tot Expl. van Bebouwde Eigendom men gevestigd te Haarlem, werden balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Besloten werd, over het boekjaar 1 Mei 193030 April 1931 geen dividend uit te kee- ren. Trekjes no. 716 'n Ander vacantie-geval 't Waren dagen van veel inspanning en veel zenuwen-gedoe Studeeren, studeerenen nog es stu- deeren Eten deden ze zoo goed als niksen t gaf geen zier, of Zuster Cecilia al mopperde en opspeelde.... en bleef volhouden, dat 't dan nog veel erger werdze kieskauwden drie kwartier op de helft van 't gewone por tie, dat anders in tien minuten verdwenen was. „Zenuwen kan je niet wegeten" kop- pigde Lize van Sloot, die dik honderd-veertig woog en de bijnaam „Schrokkerige Gijs" hadMet geen stok kan ik 't er in krijgenheb k al vier examens meege maakt Ze viel af met de dag, doch lachte, dat ze In de vacantie d'r schade driedubbel zou inhalen'n bewering, die absoluut over bodig was. Er werd ontzettend veel water gedronken. en de Eau de Cologne-fleschjes raakten angstig leegzoodat Miep Holleman voor stelde er 'n distributie'tje van te maken, waaraan trouw werd voldaan. Op de slaapzaal war 't geen half uur per nacht volkomen stil.... Dan lag er hier een te woelen, dan daar een te zuchten.— 'n derde ging er stil letjes uit, omdat ze toch niet sliep'n vierde lag hardop te droomen van jaartallen, rivieren, Oost- en West-Indische provincies en zeven-en-twintig dichters en proza schrijversterwijl nummer vier aan d'r zesde rozenhoedje begon.... De heele klas geslaagd! 't Werd één lange jubel-daver. Ze dansten als gekken, sprongen bovenop de stoelen en banken, lachten, huilden, vlo gen de zusters om hun hals, draafden door gangen, lokalen, zalen, overschreeuwden el kaar met idioot-valsche zang-accoorden, 't was 'n bende gewoon. De zusters lieten ze maar begaanwa ren zelf ook in de wolken en wisten vooruit, dat ze over 'n half uur moe-gestoeid zouden zijn. Wat dan ook precies zoo uitkwam. 't Werd 'n heel gewichtig gebabbel nu over de cijfersover de struikelblokken van vragen en opgaven.over honderd voorspellingen, die wel en niet waren uitge komen „Ik krijg 'n fiets!" juichte Lies Turmers „Heeft me vader me beloofd als ik er door kwam!" „En ik mag mee naar Parijszei peinzend Corrie van Duinhoven, de dochter van 'n groot fabrikant uit Twente. Ze praatte weinig met de anderen mee nu.... dacht aan thuiswaar wel een en ander veranderd zou zijnSinds Kerstmis was ze er niet meer geweest, want de heele Paaschvacantie had ze hier zwaar ziek gele gen, mocht niet vervoerd worden— En nu ze bovendien geslaagd was, had ze enkel nog maar 't verlangen „naar huis!"Ze telde de urenrekende uit hoe lang de reis zou zynen maakte stil voor d'r eigen de meest uiteenloopende vacantië-plannetjes. Corrie was 'n goed, braaf meisje, zonder kwezelachtig te zijn toch. Ze deed aan alles mee, maar had ook d'r ernstige oogenblik- ken' Dan kon ze, zonder 'n ietsje kattig heid zoo kalmpjes-weg 'n terechtwijzing uit- deelen, die meteen insloeg en van haar ook werd geaccepteerd En als een van de pensionaires soms zwa righeid of verdriet haddan zou ze eer der naar Corrie loopen dan naar een der zusters.... en je kon zóó zwaartillend niet zün, of Corrie wist je weer op te kikkeren. 't was nèt zoo'n moedertje, waar je alles bij kwijt kon dat je plaagde. „Zij heeft makkelijk praten werd er wel es opstandig gemokt door een, die t le ven niet zoo onbezorgd tegemoet kon gaan „D'r vader is zoowat millionnairze stu deert maar, omdat 't er zoo bi) hoortze hoeft nergens kopzorg over te hebben Dan keek Corrie wel even verdrietig.... en zei, dat dat toch niet 't voornaamste was. En iedereen wist, dat ze zooiets echt meende. 't Was 'n vroolijke reis natuurlijk.... D'r werd gezongen en keet gemaakt, dat de conducteurs en station-chefs er plezier in haddenen bij elke halte waar er 'n stelletje uit moest was 't 'n geschreeuw en gezang om doof van te worden. Corrie werd door haar moeder met de <WV auto afgehaalden had direct zóóveel te vertellen, dat ze niet eens merkte, dat haar moeder er minder goed uitzag sinds de Kerst-vacantie. Thuis liep Corrie, nadat ze haar vader om de hals was gedogen, direct alle kamers door.... zag meteei wat er allemaal ver nieuwd en veranderd waswist nog pre cies te vertellen, wat déér en hier vroeger ge staan of gehangen hadze kreeg 't idee, of ze minstens drie jaar van huis was ge weest D'r vader begon al gauw over 't uitstapje naar Parijsen vertelde van de schitte rende ordersvan de uitbreiding der fa briek, van de nieuwe machines't was niets dan praten en over en weer vertellen de eerste uren Maar tochCorrie wist niet hoe 't kwam.... Vergiste ze zich, of was 't niet heelemaal zooals vroeger? Was moeder stil ler, minder vroolijk en opgeruimd? En was er aan vader ook iets veranderd? Haar ge dachten konden 't niet precies aantoonen. maar ze miste ietser was iets gedwon gens tusschen haar ouders; de hartelijkheid leek haar geforceerder dan vroeger. Ze was te verstandig om er direct naar te vragen, maar nam zich toch voor er met moeder over te praten als 't zoo bleef De Zondagmorgen bracht 'n teleurstelling. Ze was altijd zoo gewend, met vader en moeder te Hoogtijd te gaan. Maar vader bleef op z'n kameren moeder deelde mede, dat hij erge hoofdpijn had en misschien niet gauw zou opstaan.... Maar ze zei 't op 'n manier, die Corrie wat angstig maakteOp weg naar de kerk werd weinig gesproken.... en na 't Com- municeeren merkte Corrie, dat haar moeder huilde. Tijdens 't naar huis gaan had 't meisje tel kens 'n vraag op de lippenmaar ze durf de nietze had 't gevoel, of ze moeder er mee hinderen zou. Vader kwam tegen elf uur benedenzei, dat ie zich nu weer wat opgeknapt voelde., en liet zich 't ontbijt goed smaken. Er kwam veel visite deze eerste Zondag verschillende kennissen en familie-leden kwamen Corrie verwelkomen en feliciteeren met haar slagenen zoo werd 't 'n drukke dag met veel vroolijkheid De volgende morgen liep Corrie, uit de mis vandaan, langs 't privé-kantoor van haar vader.ze ging naar binnen om haar ochtendgroet te brengen, zooals vroeger Maar er was niemand. Op 't schrijfbureau lag 'n stapel post en onwillekeurig ging ze er even in snuffe lenwellicht was er iets voor haar bij.... kreeg opeens 'n kleur, die kort daarna toen ze „het tijdschrift" opensloeg, om te zien of ze zich niet vergisteveranderde in 'n akelige bleekheid Juist kwam vader in 't privékantoor schrok van Corrie's gezicht en vroeg wat haar scheelde. De dochter wees op 't gemeene blad, 'n berucht buitenlandsch tijdschrift met ge kleurde platen om van te rillen. „Hoe komt dat daar...." vroeg ze bijna zonder geluid„Is dat.... misschien 'n...'n proefnummer, vader....?" „Maar kindje.... wat maak je je over stuur, om zoo'nWat doe je eigenlijk aan die postdat is heelemaal geen blad, dat voor jouw oogen geschikt isik ben daar op geabonneerd, omdateh „Is 't voor uw oogen dan wel geschikt, vader?" stond Corrie opeens recht. De vader diensde even terug.... Haar vraag was haast 'n schreeuw.... en haar oogen stonden wild „Corrie.... luister es evenje moet 't nu meteen maar wetenik „Zegt u maar niks meer!" klonk t scherp, in overspannen hijgingIk heb 't al begrepenik weet nu, dat u gister morgen geen hoofdpijn hadik weet nu wat er veranderd isen waarom moeder huilde Er was niets meer aan het meisje nu, dat denken deed aan de lieve, zachte Corrie van vroeger. Met haar twee handen greep ze t vuile tijdschrift en verscheurde het met afgewend gelaat. Toen barstte ze uit in gie rend huilenviel met heel haar bovenlijf op 't schrijfbureau, 't hoofd in de armen.... en jammerde: .Vadertjevadertje.... arm, arm vadertje met al je geldmet al je geld en je vooruitgang En de groote, rijke man die enkel te be velen wist, stona daar stumperig klein zonder één woord te kunnen vinden. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5